Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Svět ruskýma očima 354

$
0
0
5.6.2016 Outsidermedia

BRICS – bolestivá tříska pro Západ

Jurij Kondratěv
30. května 2016

Američané se snaží přetáhnout na svoji stranu Indii, Vietnam a další země a rozvrátit, nebo alespoň oslabit BRICS. Chtějí si tak pomoci v boji proti Rusku a Číně. O této otázce debatují Sergěj Luněv, profesor katedry orientalistiky Státního institutu mezinárodních vztahů (MGIMO) a Alexandr Salickij, vědecký spolupracovník Institutu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Ruské akademie věd.

S Indií není všechno tak jednoznačné

Američtí zákonodárci nedávno schválili zákon, podle něhož dostala Indie status spojence NATO. Dokonce je přirovnána k Izraeli, což znamená, že ji budou povinni chránit nezávisle na přání prezidenta.
K této záležitosti oba odborníci uvádějí, že Nárendra Módí nikterak nenarušuje status nepřidružení. Indie se nestává vojenským partnerem USA. Mezi Indií a Ruskem probíhá sbližování a také se rozvíjejí vojenské a politické vazby s Čínou. Informace, které se v této věci objevily, je potřeba považovat za předběžné. Indie ještě nic nepodepsala a její zahraniční politika se drží pravidel restrikce na blokovou strategii.

USA a Vietnam se sbližují na protičínské vlně

Obama navštívil Vietnam a sdělil, že Spojené státy zrušily pro Vietnam embargo na dodávky letálních zbraní. Proč již Washingtonu nepřipadají vietnamští komunisté nebezpeční?

Zde hraje svou úlohu psychologické chápání Vietnamu. Američané sice byli ve Vietnamu poraženi, ale dnes je podstatné to, že se Čína stala hlavním konkurentem USA a že Vietnam se posilování Číny bojí. Na tom stojí vietnamsko-americké sbližování. Jak Vietnam, tak Indie rozvíjejí s Ruskem velmi aktivní vojenskou a politickou spolupráci, která je mnohem hlubší než spolupráce s USA.

USA sázejí na podněcování napětí v oblasti Jihočínského moře. Rusko je zastáncem zásady, aby si všechny otázky mezi sebou vyřešily samotné země. Americké zásahy překážejí.  

Útok zaměřený proti BRICS


V Brazílii došlo s pochybnou legitimitou k impeachmentu Dilmy Rousseffové. V Jižní Africe se rýsuje majdan proti Jacobu Zumovi. Indii „lákají“ na stejnou neobvyklou cestu. Vietnam se snaží přesvědčit ke strategickému partnerství.

Takové partnerství by bylo jen do určité míry. V asijsko-pacifickém regionu chtějí USA především obklíčit Čínu. Těžko však budou Vietnam a Indie s nimi vážně rozvíjet vojenskou a politickou spolupráci. Indie na tyto plány rozhodně nepřistoupí.

Uskupení BRICS určitě děsí celý Západ. Je to společenství všech největších nezápadních zemí, kterým nevyhovuje monopol Západu v hospodářském a politickém systému. Z tohoto důvodu se v USA činí veškerá opatření k omezení možností BRICS. Dnes je věc nejasná jen u Brazílie.

V BRICS je nejdůležitější strategický trojúhelník Rusko – Indie – Čína. Tři největší země jsou propojeny stejnými úkoly a cíli v globálních otázkách. Jsou si blízké v postoji ke světovému politickému komplexu. Především zde je základna.

BRICS a další kolektivní formáty, které vytvořily některé země ŠOS, jsou do značné míry orientované tak, aby samostatně v rámci kolektivu rozhodovaly záležitosti regionů. V ŠOS je jasné ustanovení o zadržování nadměrně jednopolárního světa. Daří se to. Jde to s pády a vzestupy, ale jde a bude pokračovat.
 

Vietnam navrhuje Rusku návrat do Cam Ranh

Co musí Rusko udělat?

Pro Rusko jsou Vietnam i Indie důležitými partnery. Ohledně vojenských a politických vazeb Ruska s Indií bylo mnoho pesimistických hodnocení. Nic nebezpečného v tom není. Indie je hlavní odběratel ruských zbraní, přičemž objem nákupu stále roste. Ovšem pokud USA odstraní všechny bariéry na nákup zbraní Indií, může se zde ruský podíl snížit.

Stejně tak s Vietnamem. Nyní navrhl vietnamský velvyslanec Rusku vrátit se do Cam Ranh. Rusko užívá Cam Ranh pro zásobování svých válečných lodí a bombardérů. Loni žádali Američané po Vietnamu, aby tuto základnu uzavřel. Prý tam moc často létají ruské bombardéry. Vietnam jim nevyhověl.

Vojenská, politická a hospodářská spolupráce USA se zeměmi Asijsko-pacifického regionu bude pokračovat, ale to vůbec neznamená, že se z těchto zemí stanou jejich stoprocentní partneři.

Rusko se už stalo protiváhou jednopolárnímu světu a dominanci USA, které se snaží bezostyšně míchat do vnitřních záležitostí jiných zemí a do regionálního poměru sil. Podle A. Salického se jim čelí dostatečně jasně a otevřeně. Takový postoj vyvolává, krom jiného, uznání mnohých veřejných činitelů nejen v zemích BRICS, ale i v Evropě a samotných USA. Je to naprosto patřičný postoj Ruska. V této pevné politice je potřeba pokračovat.

Převzato z Pravda.ru
http://www.pravda.ru/world/30-05-2016/1302212-lunev-0/

***

Polsko: politické represe, vězení, prohlídky

Ljubov Ljulko, Jurij Kondratěv
31. května 2016
 
V Polsku provedli prohlídky v kanceláři i v domech členů vedení strany Smena kvůli obvinění ze špionáže ve prospěch Ruska. Předseda Mateusz Piskorski byl zatčen. Strana byla založena loni a zasazuje se o vystoupení Polska z NATO a o vybudování nového eurasijského protipólu sil globálního rozsahu. O situaci promluvil Conrad Renkas, odborník Evropského geopolitického výzkumného centra.
Pracovníci Agentury vnitřní bezpečnosti Polska (polská kontrarozvědka) udělali šťáry u některých novinářů a aktivistů Smeny i dalších nezávislých organizací. Sebrali dokumenty, elektronické nosiče a počítače. Je to represe vyvolaná negativním vztahem k Rusku. Slídili také v kancelářích dalších opozičních stran a Výboru nezávislých ukrajinských organizací, které nepodporují kyjevskou vládu. Je to očividná politická represe. Polská vláda zřejmě hodlá podrobit represím všechny její politické protivníky.
 
Co je to špionáž ve prospěch Ruska?

Především je to naprostá lež. Už před několika měsíci udělala něco podobného polská vláda ruskému novináři v Polsku. A před půl druhým rokem, v době před komunálními volbami, vyhlásili pracovníci bezpečnosti oficiálně, že nezávislí kandidáti jsou ruští špioni. To je také součást politického boje. Všechny nezávislé organizace, internetové portály – všichni, kteří nechtějí NATO, EU a Washington, jsou polskou propagandou označováni za ruské agenty. Je to naprostá lež.

Jakou stranou je strana Smena?

Smena vznikla v únoru roku 2015, ale dosud není registrovaná. Polský soud ji jakožto opoziční odmítl registrovat. To je příznačné. Smena se staví proti všemu, co se v Polsku stalo v posledních 25 až 27 letech. Vystupuje proti kolonizaci Polska Washingtonem a EU a proti politice hospodářské závislosti. Kvůli závislosti Varšavy slouží polská vláda Washingtonu na Východě, především v dialozích s Ukrajinou, Běloruskem a Ruskem.

Proč připadá Smena polské vládě tak nebezpečná?


Ve skutečnosti je pro Polsko a polský národ nebezpečím vláda země. Nechrání polské zájmy, ale zájmy Washingtonu, jestliže následuje záměry Berlína. Obviňování těch, kteří hájí národní zájmy Polska, utvrzují mnohá polská media i politici polského parlamentu. V polském sejmu se již mnohokrát hovořilo o tom, že Polsko nepotřebuje armádu.

Takoví politici, jako jsou Antoni Macierewicz a Andrzej Duda, jsou pro Polsko velkým nebezpečím. Svou politikou pracují pro válku a zničení polského národa.

V Polsku začala výstavba systému PRO, komplexní stanice, která bude vypouštět protirakety.

V Polsku vystupuje mnoho organizací a asociací proti výstavbě uvedené základny, proti vojskům a raketám v naší zemi. Organizovali jsme velké demonstrace a manifestace. Jsme přesvědčeni, že vyšetřování, věznění a další represe jsou odpovědí polské vlády na jednání opozice, na její protest proti NATO a politice Washingtonu.

Jak se Poláci staví proti sovětskému vojáku, který osvobozoval Polsko?
Proč se boří památníky?

To není záležitost polského lidu, tak barbarsky jedná polská vláda. Nedávno jsme se účastnili položení květů k památníku polských partyzánů a sovětských vojáků, kteří padli v bitvě s nacisty a banderovci. Mezi účastníky byli veteráni i mladí.

Polský lid nechce mít nic společného s částí polského politického establishmentu a s jeho propagandou. Pamatujeme si, vděčíme ruskému lidu a dalším národům Sovětského svazu. Sovětští vojáci nám přinesli svobodu a možnost společně bojovat proti fašistům.

Převzato z Pravda.ru
http://www.pravda.ru/world/europe/easteurope/31-05-2016/1301941-renkas-0/


***

RPG hry Merkelové

Proč jsou v EU nespokojeni s vůdcovstvím Berlína
Xenija Melnikova
2.6.2016


Mnohé země dříve vyžadovaly posílit postavení Berlína, nyní reptají proti jeho rozhodnutí. Otázkou je, s čím nejsou členové EU spokojeni, a zda existuje alternativa k německé dominanci.

Noviny Financial Times upozorňují, že v poslední době jsou členové EU k politice Berlína ostražití a že jedním z hlavních problémů je to, že je Německo příliš silné a ostatní země EU příliš slabé. Paříž i Londýn, donedávna Berlínu rovnocenné, své postavení vůči němu vzdaly. Francii trýzní vnitřní problémy a Velká Británie má určitou snahu EU opustit. Berlín se stal politickým hlavním městem Evropy a odsunul do pozadí nejen Paříž a Londýn, ale i Brusel.
 
Krize, sankce a ukázkový výprask
Možnost Berlína tvrdě prosazovat svá rozhodnutí se partnerům v EU názorně ukázala v době kyperské finanční krize. Tehdy Německo donutilo Kypr zcela změnit svůj hospodářský model, mnozí to nazvali výprask. Merkelová se předvedla jako neústupný vůdce SRN i v době řecké krize. Ona a němečtí bankéři dokázali zlomit odpor premiéra Tsiprase a vnutit mu svou vůli.

Země Jižní Evropy se špatnými hospodářskými poměry pozorovaly, co se děje, a obávaly se, že mohou dopadnout stejně. Berlínský diktát, vyžadující od oslabených Jižanů utáhnout si opasky, vyvolává mezi nimi stále silnější podráždění. Země jako Řecko nebo Maďarsko by dávno rušily omezující opatření, jsou však příliš slabé na to, aby se mohly Berlínu vzepřít. Přitom jsou jednostranným německým vůdcovstvím rozhořčeny i země, které tradičně Berlín podporují. Ministr zahraničních věcí Lucemburska Jean Asselborn nedávno uvedl: „Německo nemůže samo rozhodovat, jaký ekonomický model si zvolí ostatní země EU.

Mnohé země EU jsou přesvědčeny, že Německo vede unii nikoliv pro kolektivní zájem evropské rodiny, ale výhradně pro zájmy SRN, zejména německého byznysu. Berlín uměle podporuje slabé euro a režim tvrdé ekonomiky v Řecku, ale členství Athén v EU udržuje. Je to výhodné pro exportní německou ekonomiku. Dalším příkladem je postoj Německa k TTIP. Berlín v rámci EU tuto dohodu protlačuje, neboť vyhovuje zájmům německého byznysu, zaměřeného na severoamerické trhy. Francii a Itálii dohoda nevyhovuje.
 
Migrační odezva

Pro pochopení podstaty situace s běženci je třeba si uvědomit, že se Německo nachází v centru Evropy. Podle existujících pravidel jsou běženci a migranti problémem pro zemi vstupu. Tam se musí vláda zabývat otázkami jejich statusu, atd. Prosazováním politiky otevřených dveří Berlín počítal s tím, že z chaotického Blízkého východu budou utíkat nejen nevzdělaní uchazeči o lepší život, kteří budou v EU dostávat podporu, ale i kvalifikovaní zástupci střední třídy. Chudí migranti budou přijíždět přes Středozemní moře do Řecka a Itálie, ale ti bohatší se budou dopravovat letadly přímo do Německa. Znamená to, že Německo slízne smetanu (i když ne tak docela) a problematická část zůstane na krku ostatním evropským státům.

Berlín mnohokrát vyhlásil, že migranti jsou problém všech a tedy musí část břemene nést i ti, kterým není politika otevřených dveří po chuti. K tomu byl vypracován plán kvót. Toto řešení nebylo přijato jednomyslně, ale většinou hlasů, a členské země EU z východní a střední Evropy se vzbouřily a odmítly kvóty plnit. Některé země EU navíc posílily pohraniční kontroly a tak zpochybnily základní princip evropské integrace – svobodu pohybu. Vina za to se přikládá Berlínu.
 

Nepřesvědčivý, ale bezalternativní vůdce
Dříve byla SRN v postavení hospodářské lokomotivy EU a nyní na sebe musela vzít i politické vedení. V něm se necítí příliš jistě. Po dvou světových válkách bylo Německo zbaveno politických ambicí celosvětového rozměru. Dlouho se jelo podle vzorce: Paříž – politický vůdce Evropy, Berlín – vůdce hospodářský. Jenže dnes se Francie nedokáže vypořádat ani se svými vlastními problémy, natož s evropskými. Německo přebralo i vedení politické.

Němci nemají vůdcovskou obratnost, nějak se bojí, čehož podstata tkví v jejich neblahých historických zkušenostech. Jakékoliv snahy o hegemonii povedou v EU ke konfliktům, což bude vyvolávat další odpor ostatních zemí a povede to k rozhoupání celého evropského systému. Jeden z názorů odborníků je takový, že se Němci cítí nepohodlně, asi by dominantní být nechtěli. Momentální ambice Berlína vzbuzují v Evropě již pozapomenuté obavy.

Nehledě na všechno, co zde bylo řečeno, nejsou k německé dominanci žádné alternativy. Vedoucí postavení Berlína je způsobeno objektivními příčinami – ekonomickou silou SRN a absencí konkurentů. Dokud se situace nezmění (a předpoklady k tomu zatím nejsou), bude se postavení Německa, jakožto evropského hegemona, pouze upevňovat.

Převzato z Lenta.ru
https://lenta.ru/articles/2016/06/02/german_leadership/

Grenada USA

$
0
0
Břetislav Olšer
5. 6. 2016  blog autora

Přibližme si státní převrat USA na Grenadě. Šlo o první významnou vojenskou operací USA od konce vietnamské války; zkouškou tzv. „vietnamského syndromu“, domnělého „postižení“, jež činí americké veřejnosti potíže podpořit bez jasného důvodu vojenský zásah USA.


Grenadu v roce 1983, jeden z malinkých ostrovních státečků vzešlých z britských kolonií ve východním Karibiku, získal nezávislost v roce 1974. Nejprve vládl despotický a výstřední předseda vlády Sir Eric Gairy, jehož zabijácká tajná policie – známá jako Mangustí brigáda [Mongoose Squad] – a jeho vášeň pro létající talíře, okultizmus a mimopozemskou komunikaci mu přinesly proslulost po celé polokouli. Jen do 13. března 1979, kdy v nekrvavém převratu uchopil moci mladý právník jménem Maurice Bischop, s podporou socialistického Hnutí Nový klenot (New Jewel Movement). V příštích čtyřech letech, zatímco většina karibských národů trpěla celosvětovou recesí, Grenada dosahovala devítiprocentního růstu. Hlavním ospravedlněním pro invazi byla údajná ochrana amerických životů.

A pak tedy začal jednat americký prezident Reagan. Pravidelné lety i zámořské linky ze sousedních karibských ostrovů byly zastaveny už od 21. října 1983, jako přímý následek tlaku oficiálních činitelů USA na vlády těchto ostrovů. Zvlášť byla vyjadřována obava o osud 800 amerických studentů ve Spojenými státy provozované lékařské fakulty Svatojiřské univerzity. Nicméně se ukázalo, že životy studentů ve skutečnosti před samotnou invazí nikdy v žádném nebezpečí nebyly; osm stovek amerických osudů ve srovnání s téměř dvěma miliony rusky mluvících obyvatel Krymu je trošku ostuda Reagana….

Granadští a kubánští představitelé se jen o pár dní dříve sešli se správci americké lékařské školy a zaručili se za bezpečí studentů. Naléhavé žádosti amerického ministra zahraničí Milana Bishe vůči činovníkům lékařské školy, aby veřejně požádali o vojenský zásah USA na ochranu studentů, byly odmítnuty. Žádný zvací dopis se nekonal. Pět set rodičů studentů medicíny telegrafovalo prezidentu Reaganovi, aby si vymínili, že nepodnikne žádnou „unáhlenou akci“. Rektor lékařské školy Charles Modica udělal mezi studenty anketu a zjistil, že drtivá většina z nich evakuována být nechce.

Jakmile invaze začala, Dr. Modica rozzlobeně pranýřoval, že byla naprosto zbytečná, a že byla pro bezpečí studentů mnohem větším rizikem, než domácí krize na Grenadě. Nebyly potvrzeny žádné zprávy o tom, že by před invazí nebo během ní byli nějací američtí civilisté poškozováni nebo ohrožováni. První jednotky USA se teprve tři dny poté, co se vylodily a postřílely desítky civilistů, rozhodly převzít kontrolu nad kampusem lékařské školy, což vyvolává otázku, zda bylo bezpečí Američanů skutečně nejdůležitější prioritou.

Jediným faktickým ospravedlněním pro invazi bylo však údajné hromadění kubánských vojáků na ostrově. Asi jako ruských vojáků na Krymu. Prezident Reagan tvrdil, že jednotky USA nalezly šest skladišť „naplněných až po střechu“ zbraněmi, určenými pro kubánský vojenský zásah ve Střední Americe a v Africe. Ve skutečnosti tu existovala pouhá tři skladiště, jen ze čtvrtiny zaplněná starými lehkými zbraněmi, jež pár dní před převratem ti, kteří převrat vedli, zkonfiskovali lidovým milicím. Shromáždění OSN odsoudilo tuto akci až bylo po ní; ale jen ty ty ty… A prezident Reagan k tomu jen ledabyle řekl: „Tohle ani nenarušilo mou snídani.“

Vojenské umění husitů

$
0
0

Emil Kalabus
5. 6. 2016  Hustitsví

František Palacký: “Nic nebylo jejich úmyslům vzdálenější než útok a válka; ne oni, ale jejich protivníci vyvolali krveprolití a hrůzy ničení. Oni byli první v Evropě, kdo ne pro pozemský majetek, ne pro světskou moc a vládu, ale na ochranu ohrožených nejvyšších lidských statků, práva na sebeurčení a svobody svědomí, jen z donucení sáhli ke zbrani a strašlivý dlouhý boj proti celému ostatnímu světu, který nezamýšlel nic menšího než jejich úplné vyhubení, nejen přijali, ale podivuhodně vítězně dovršili.“




Pokud jsem se minule na svém blogu zabýval husitstvím, které neodmyslitelně spoluutvořilo naše dějiny, dnes se budu zabývat vojenstvím a husitskou taktikou. Husitský chorál před nímž mnohdy nepřátelé prchali dříve než bitva začala si můžete poslechnout na konci článku.

První křížová výprava proti husitům byla vyhlášena 1. března 1420 papežem Martinem V., zvoleným na Koncilu v Kostnici. V čele výpravy stál uherský a římský král Zikmund Lucemburský, který měl po svém zemřelém bratru Václavu IV. oprávněný nárok na český trůn. Po nezdařilém pokusu křižáků o vyhladovění Prahy a odražení jejich útoku na vrch Vítkov, se Zikmund Lucemburský vzdal tohoto pokusu o vojenské potlačení husitů. 28.července se nechal na Pražském hradě korunovat českým králem, rozpustil svá vojska a spěšně Prahu opustil. Tato křížová výprava byla první ze série pěti neúspěšných křížových výprav vyhlášených v letech 1420 -1431 proti husitským Čechám.




Odpovědí na křížová tažení pak byly Spanilé jízdy, v dobové terminologii rejsy. Byla to velká vojenská tažení husitů za hranice Českého království. Tyto výpravy se stávaly součástí nové taktiky husitských uskupení zhruba od poloviny 20. let 15. století, plně pak od roku 1427, a spojovaly v sobě vojenský, ekonomický, politický i propagační zřetel. Nebudu se zde zabývat vojevůdci, ale všeobecnou husitskou taktikou, která vedla k úspěchům a vítězným bitvám.

V dnešní terminologii bychom husitskou revoluci mohli označit za asymetrický konflikt, který měl charakter náboženské, občanské i vlastenecké války. Utkaly se v ní armády používající diametrálně odlišnou taktiku, které měly většinou také značně rozdílné početní stavy. Vítězství se téměř vždy přiklonilo na stranu armády husitů, zdánlivě slabší, hůře vyzbrojenou, hůře vycvičenou, tvořenou z valné části příslušníky lidových vrstev. Bylo to jedinečné období, kdy husitská vojska úspěšně vzdorovala přesile feudálních armád z celé Evropy, aby byla nakonec poražena svou vlastní taktikou a za pomoci svých bývalých spolubojovníků. Poznání husitského válečnictví zůstáváme hodně dlužni a bohužel nám pod nánosem novodobých teorií, usilujících o podání jeho úplného avšak z velké části smyšleného obrázku, uniká mnoho podstatných souvislostí.

Ačkoliv husité podnikali od počátku války mnoho ofenzivních operací proti opevněným místům, v polních bitvách byla jejich role výrazně defenzivní. Místo bitvy často sami definovali tím, že na něm zaujali obrannou pozici a čekali, až na ně nepřítel zaútočí. Sázeli na obranné kvality zvoleného místa, které bylo buď chráněno přírodou (návrší, rybník, vodní tok, zaniklé hradiště, les apod.), a nebo zahrnovalo nějakou bytelnou stavbu, (např. kostel, tvrz, město), o kterou se mohlo opřít vojenské ležení obehnané vozovou hradbou. Je pravděpodobné, že mobilní opevnění vytvořené z upravených vozů bylo používáno v době předhusitské celkem běžně, neboť se ho týká několik odstavců vojenského řádu podkomořího krále Václava IV. Jana Hájka z Hodětína, který byl poprvé čten královskému vojsku obléhajícímu hrad Skála u Přeštic roku 1413.

Husitská bojová taktika

Následující schéma vývoje bitvy se v jednotlivých srážkách měnilo, ale v podstatě platilo všeobecně. Počáteční fáze je pravidelně defenzivního rázu. Husitské vojsko stojí v obraně kryto vozovou hradbou a proti nepřátelské jízdě zahajuje boj dělostřeleckou palbou. Jezdci, kteří se podle feudálního zvyku rozptylují a bojují samostatně s nepřátelskými jednotlivci jsou, jakmile se přiblíží k hradbě, napadeni novou palbou husitských ručních zbraní a kuší. Pokud se jim podařilo “přilnouti” k vozům, odráží je pěší osádky vozů, hlavně cepníci a sudličníci.

Když byl nepřítel dostatečně rozptýlen a morálně fyzicky otřesen palbou dělostřelectva i ručních palných zbraní, nastal okamžik přechodu k protiútoku. Z vozové hradby vyráží pěchota, sudličníci a cepníci i oddíly jezdectva, aby z boku, případně i z čela napadli nepřítele.

Nepřítel otřesen palbou a bránící se útočící pěchotě, je ohrožen na křídlech pravidelně obchvatem jezdectva a obvykle se po kratším či delším boji, závislém hlavně na početnosti křižáckých oddílů, dává na útěk, nemilosrdně pronásledován husitskou jízdou, případně i pěchotou.

Výběr terénu

Jedním z prostředků taktických úspěchů husitských vojsk byl pečlivý výběr terénu. Cílem husitských hejtmanů bylo dosáhnout toho, aby rytířští jezdci ztratili co nejvíce rychlosti, která jejich útok činila úderem. Proto bývá k bitvě vybíráno pravidelné stanoviště na návrší, aby rytíři byli nuceni svůj nájezd zpomalit.

Při výběru terénu se hledělo také k tomu, aby alespoň zadní strana, popřípadě i bok vozového šiku byly kryty nějakou, pro rytíře nepřekonatelnou terénní překážkou, rybníkem, lesem, prudkým srázem apod. Tím bylo nebezpečí napadení podstatně zúženo. Stejně jako nepřátelské dělostřelectvo, aby mohlo napadnout tábor účinnou palbou, muselo se přiblížit “ke kratším (nekrytým překážkou) stranám obdélníku”. Tyto strany však byly dobře chráněné husitským dělostřelectvem a to jak umístěnými v šiku, tak i v baštách na návrších (to znamená vysunutí části dělostřelectva mimo vlastní obranné postavení a vytvoření předsunutých středisek odporu).

Zvláštním, ale patrně dosti obvyklým způsobem využití terénu pro taktické účely bylo také postavení na odvrácené straně, kdy dělostřelectvo protivníka přestřelovalo husitské pozice, zatímco dělostřelectvo husitů mohlo účinně pálit do nepřátelských houfů.

Vojenský řád

Husitská vojska se řídila zvláštním vojenským řádem, jenž zaručoval dokonalou organizaci a kázeň, kterou nikdy nemohla mít vojska protihusitská, naverbovaná z nejrůznějších končin Evropy a dychtící jen po válečné kořisti.

Bojová morálka

Převaha husitských vojsk se projevovala i v jejich vysoké bojové morálce. Všichni šli do boje s přesvědčením, že zápasí za spravedlivou věc. Proto také měl husitský chorál „Ktož sú boží bojovníci mocný bojový účin a jeho zpěv nejednou obrátil nepřítele na útěk ještě dříve, než došlo k boji.

Husitský chorál - Ktož sú boží bojovníci https://www.youtube.com/watch?v=elskCac9wSI

OSN se zhrozilo rozměrů represivního aparátu ukrajinské státní moci

$
0
0

5. 6. 2016    zdroj
OSN vydala zprávu, podle níž pronásledování z politických důvodů tzv. orgány Ukrajiny nabylo masového charakteru. Zpráva obsahuje informace o stovkách nelegálních zatýkání a mučení zadržených ze strany represivních orgánů "euroasociovaného státu." V OSN je sice silná americká lobby, avšak možnost zastavit represe na Ukrajině a v dalších zemích zde je a hlavní je, aby byla kvalifikovaně využita.


Podle asistenta generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ivana Šimonoviče informace, shromážděné aktivisty v oblasti lidských práv, odhalují "rozsah a brutalitu systému mučení, podporovaného státním aparátem Ukrajiny."

Je zajímavé, že informací o zvěrstvech majdanového režimu mohlo být více. Aktivistům OSN pro lidská práva bylo na Ukrajině bráněno ve vyšetřování. Delegaci organizace nebyl umožněn vstup do míst, kde SBU drží v nelidských podmínkách "nepřátele režimu." V této souvislosti byla zvláštní mise OSN nucena předčasně přerušit svou práci "na nezávislé Ukrajině". Přes odpor ukrajinské strany je ve zprávě zmíněno 5 tajných věznic SBU, kde je proti zadrženým používáno mučení.

Pro ruské aktivisty v oblasti lidských práv a veřejné činitele není hrůzné porušování lidských práv na Ukrajině ani zdaleka tajemstvím. Právě ruským aktivistům a vládním činitelům se nakonec podařilo upozornit mezinárodní společenství na represe majdanové vlády proti vlastnímu národu.

Ochránci lidských práv se po dlouhou dobu chovali na způsob monitorovací mise OBSE na Donbasu. Jinými slovy, raději přivírali oči nad nepohodlnými událostmi a incidenty.

Evropa, na niž postupně přechází řízení Ukrajiny od USA, se snaží zobrazit svatou prostotu. Evropští politici prý nevěděli, že na Ukrajině udávají politický tón nacistické ozbrojené gangy a že bezpečnostní služba země se změnila na kopii gestapa.

Jako by Evropanům nebylo známo, že vnější správa USA v jiných zemích zanechává po sobě charakteristické krvavé stopy. Rozruch kolem uzavření věznice Guantánamo, kde bylo oficiálně potvrzeno mučení vězňů americkými dozorci, není nic víc než zastírací manévr. USA s pomocí svých zahraničních vazalů otevřely po celém světě desítky věznic, jako je Guantánamo.

Například v Gruzii se doposud zabývají následky represí americké loutky v prezidentském křesle, nyní gubernátora Oděsy, Michaila Saakašviliho. Události, které probíhají na Ukrajině, lze dnes studovat podle gruzínské dokumentalistiky. Tím spíš, že mnozí aktéři gruzínských represí nyní pracují na Ukrajině.

Aktivisty OSN pro lidská práva je teď nutno přimět k vysledování celkového obrazu represivního aparátu vnější správy USA. Situace na Ukrajině je jen její nedílná součást. Zpráva o mučení na Ukrajině poslouží ruským diplomatům jako vynikající platforma, na jejímž základě bude postavena práce na ochranu lidských práv na celém světě. V OSN je sice silná americká lobby, avšak možnost zastavit represe na Ukrajině a v dalších zemích zde je a hlavní je, aby byla kvalifikovaně využita.


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Dvojí přivítání amerických mloků v ČR

$
0
0
Lubomir Man
5. 6. 2016

Spisovatel Karel Čapek, intelektuální i mravní symbol naší předmnichovské republiky, vyjádřil v knize Válka s mloky svůj odpor k mocnosti, která se rozlézá po celém světě. Je všude, z Hamburku se šíří po Labi až do střední Evropy, pohlcuje další a další území, je kdekoliv doma a šíří se dál, hranice států pro ni neexistují, protože ta mocnost má za to, že ona může všechno. Je už pánem poloviny světa a je pevně rozhodnuta stát se pánem světa celého.


Čapek tyhle uzurpátory vtělil do podoby hladkých žlaznatých obojživelníků – mloků – a myslel jimi nacisty, ale ani ve snu by ho asi nenapadlo, že po nacistech převezme roli světovládných mloků – a tentokrát už v měřítku celého světa – Amerika. V jeho době země oficiálně symbolizující svobodu, dnes proslulý rozněcovač válek po všech kontinentech, který to bez vpádu do cizí země vydržel jen mezi roky 1935 až 1940, a jinak válekchtivá mocnost jak vyšitá, která se se svými vojenskými základnami rozmáchla po celém světě a je pevně rozhodnutá zřídit je, coby symboly své moci, všude – a tedy i v Rusku a v Číně. A pokud tyhle dvě země její světovládnou roli nechápou, dobrá, pak je Amerika svým vojskem a svými raketami a plavidly obklíčí ze všech stran, nedovolí jim dýchat – však i oni přijdou k rozumu. Pošle k nim své vojenské konvoje, a to co nejblíže k jejich hranicím, aby jim její zbraně dýchaly přímo na záda. Protože věřte tomu, tohle se dá vydržet týdny a možná i měsíce, ale nedá se to vydržet roky. Takže když ten tlak ustojíme a když to s trochou štěstí přímo nebouchne, spadnou nám i tyhle dvě země do klína jako zralé hrušky.

Jeden z takovýchto obkličovacích konvojů kodrcal v minulých dnech směrem k severní hranici Ruska skrze naše území a náš premiér a ministr obrany Stropnický – kdo ví, dost možná že oba dva též čtenáři Čapkovy knihy – se za ním vypravili. Stropnický v Praze a premiér až ve Vyškově. Ale nikoliv proto, aby jeho vojákům řekli to, co by jim řekl Karel Čapek. Že je totiž nemravné se se zbraněmi rozlézat po celé zeměkouli a těmi zbraněmi jiné země napadat, bombardovat a ohrožovat, protože tímhle vším se přece rozdmýchávají i udržují války, ale aby – a teď se raději něčeho přidržte – jim za jejich návtštěvu u nás poděkovali. Jen tak dál, hoši, drážděte ruského medvěda dál a co to dá, snad to nějak dopadne.

Tolik tedy vyslanci naší vlády, a věřte, že kdyby nebylo jednoho našeho bývalého příslušníka mezinárodních sil KFOR, kterého tímto co nejsrdečněji zdravím a jenž se americký konvoj pokusil zastavit tak, že se proti jeho vozidlům postavil holým zadkem, musel bych si o tenhle národ dělat opravdu starost.

„Oni“ už zase sepisují seznamy nepřátel a chystají cenzuru

$
0
0
Jaroslav Bašta
5. 6. 2016  První zprávy
Fízlokracie, tento ošklivý termín mi vytanul na mysli, když jsem četl o uniklých nahrávkách z porady vedení TV Prima s redaktory.
Vypadá to, že metody používané jak uvnitř organizovaného zločinu, tak v boji proti němu, se nejprve rozšířily do politiky zásluhou jedné již zapomenuté politické strany a dnes se staly oblíbeným nástrojem sluníčkářských „nestátních neziskových“ organizací. Svědčí o tom samotné názvy těchto rašících výhonků nové totality – Kremlin watch, Hlídacípes.org., Neovlivní, Evropské hodnoty.

Nálepkování, udávání, práce pro cizí zpravodajské služby, ostouzení politiků s odlišnými názory (včetně prezidentů, kdysi Beneše, dnes Zemana) však patří k tradici české žurnalistiky už od Druhé republiky a Protektorátu. O padesátých a sedmdesátých letech nemluvě. Dokonce bych řekl, že současní hlídači čistoty naší politické scény používají velmi podobný slovník. Je trochu podivným historickým jevem, že žurnalisté vyznávající zdánlivě tak rozdílné ideologie – fašismus, nacismus, stalinismus měli stejné metody a výrazivo jako dnešní bojovníci proti islamofobii a ruské propagandě.

Možná je to dáno tím, že podobné věci vždy páchali lidé zvláštního ražení, kteří se cítili být nadřazeni těm ostatním a předurčeni k odhalování ďábelských úkladů. Je to nepříjemnou součástí evropských dějin už od vzniku inkvizice, a to jak na západě, tak východě Evropy. Zvláštní pro tento druh fanatiků je jejich připodobňování sebe sama ke psům. Řád dominikánů pověřený inkviziční činností se v překladu nazývá Psi Páně, jejich ruská analogie Opričníci za Ivana Hrozného měli ve znaku psí hlavu a koště. Proto mě nepřekvapuje název Hlídací pes, jen si myslím, že pro autentičnost by si jako ikonu měli zvolit ještě tu březovou metlu.

Zbořil: Budeme trestáni káznicí za poslech jiných názorů?

Snaha všech výše zmíněných bojovníků proti nevhodným a nesprávným myšlenkám byla vždy stejná – vyvolat ve společnosti strach a z něho vyplývající uniformitu názorů. A nikdy si nezatěžovali svědomí tím, že by své fízlovské metody považovali za nemravné a opovrženíhodné. Účel přece světí prostředky a oni stejně jako jejich dávní předchůdci bojují proti ďáblovi a jeho říši. V jejich pojetí má satan podobu ruského prezidenta a peklo se jmenuje Ruská federace. Na ně si zatím netroufají, proto se snaží najít jeho stoupence v Čechách. Potichu smolí nové Kladivo na čarodějnice, sepisují seznamy nepřátel a chystají cenzuru. Pokoušejí se tak zastrašovat každého, kdo by si myslel něco jiného než oni.

Svým bojem za přijímání migrantů, marginalizací bezpečnostních rizik z toho vyplývajících a bezvýhradnou podporou kvót jdou proti většinovénu názoru společnosti a musejí počítat s tím, že v budoucnu ponesou následky. Myslím si, že politické síly, které vyhrají příští volby budou mít ve svém programu zákaz financování nestátních neziskových organizací z českého státního rozpočtu a přijetí analogie amerického a ruského zákona o zahraničních agentech – tedy povinné zveřejnění zdrojů financování z ciziny.

Jedno staré české přísloví říká: „Čím kdo zachází, tím také schází.“ Takže by se tomu v budoucnu naši nemilí fízlokrati neměli divit.

Rusko pracuje na projektu vícenásobně použitelné kosmické lodi pro lety na Měsíc

$
0
0
6.8. 2016   Eurasia 24
Ruský podnik RKK Energija pracuje na projektu vícenásobně použitelné pilotované kosmické lodi Ryvok určené pro dopravu nákladů a kosmonautů k Měsíci. Podle představitele RKK Jurije Makušenka by doprava Ryvokem měla být levnější než plánovaná doprava lodí Federacija.
Náklady na jednu cestu pilotované lodi Ryvok budou o třetinu nižší než náklady na misi pilotované dopravní lodi Federacija, tlumočila agentura RIA Novosti prohlášení zástupce Energije Jurie Makušenka, který představil projekt Ryvoku na mezinárodní vědecké konferenci Pilotovaný průzkum vesmíru.
Podle projektu má být základna Ryvoku na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) a ten má odtud zajišťovat spojení mezi ISS a lunární stanicí kroužící kolem Měsíce. Tam by měl dopravovat náklad a kosmonauty, kteří budou na ISS dopraveni loděmi Sojuz.

Pro urychlení z první na druhou kosmickou rychlost by měl Ryvok využívat modernizovaný urychlovací blok DM, který by na oběžnou dráhu vynášela těžká raketa Angara A5. Spojení DM s Ryvokem by se uskutečňovalo na oběžné dráze.

Během návratu z lunární oběžné dráhy (a k přistání na Zemi) by Ryvok k zbrzdění rychlosti v atmosféře používal „deštníček“ o ploše cca 55 čtverečních metrů.

Maximální hmotnost kompletu má být 11,4 tuny, doba letu z oběžné dráhy Země k Měsíci by neměla být delší než 5 dní.

Jako významnou přednost Ryvoku v porovnání s plánovanými lety na Měsíc pomocí Federacije uvedl Makušenko, že v tomto případě není k dopravě k Měsíci zapotřebí ultratěžký raketový nosič nebo nosič s vodíkovým palivem, ani certifikace rakety Angara A5 pro pilotované lety, protože nebude využívána při startech kosmonautů ze Země. Další předností je podle Makušenka snížení nákladů na provoz a zkrácení doby přípravy celého dopravního systému.

Makušenko rovněž uvedl, že RKK Energija a NASA posuzují projekt vytvoření společné oběžné stanice Měsíce.

Jedenáctého dubna prohlásil hlavní konstruktér RKK Energija Jevgenij Mikrin, že stavba nové ruské kosmické lodi Federacija bude zahájena v létě letošního roku.

Téměř současně bylo oznámeno, že první nepilotovaný start Federacije se plánuje na rok 2021 a první start s kosmonauty na palubě na rok 2023.

Kosmická loď Federacija, vyvíjená RKK Energija, je určena k dopravě osob a nákladů k Měsíci a na orbitální stanice kroužící kolem Země. Její posádku mohou tvořit až čtyři kosmonauti. Doba samostatného působení lodi je plánována do 30 dnů, v případě připojení k ISS až 1 rok. Pro vyvedení Federacije na oběžnou dráhu se plánuje použití těžkého raketového nosiče Angara A5B.

Zdroj: vz.ru

Překlad: mbi

Ve volebních preferencích ANO stále vede, ale významně ztrácí

$
0
0
6.5. 2016   Novinky,část článku
Pokud by se v Česku konaly volby, vyhrálo by je hnutí ANO. A to i přes to, že proti minulému měsíci významně ztratilo. Druhá ČSSD si přitom drží svou pozici. Vyplývá to z průzkumu Trendy Česka, který pro Českou televizi připravuje TNS Aisa.
ANO by nyní volilo 24 procent lidí, podle přepočtu Práva by v Poslanecké sněmovně mohli babišovci dosáhnout na 66 mandátů. Proti minulému měsíci ANO spadlo v preferencích o 3,5 procenta.

„Od začátku roku 2016 lze pozorovat spíše pozvolný pokles v preferencích, oproti lednu 2016 si hnutí ANO pohoršilo o šest procentních bodů. Největší pokles preferencí jsme zaznamenali mezi vysokoškoláky,“ uvádí analytici TNS Aisa.
ČSSD by volilo 18,5 procenta voličů a měla by nárok na padesát poslanců. Preference sociální demokracie se proti minulému měsíci nezměnily.
O jeden a půl procenta ale posílili komunisté, které by nyní volilo 13 procent lidí, a získali by 34 mandátů.

Kritérium pro hodnocení politiky a politiků

$
0
0

S. Lopatnikov
Překlad Janika, převzato odtud.

Moje kritérium pro hodnocení politiky a politiků je velmi jednoduché a sestává ze dvou bodů:

1. Vykořisťování člověka člověkem je nepřijatelné.

2. Vše, co pomáhá spojovat lidi, s výjimkou spojování vykořisťujících a vykořisťovaných – je dobré.

3. Vše, co přispívá k rozdělování lidí – je zlé.


Odtud pramení můj negativní postoj vůči kapitalismu, náboženství, nacionalismu atd.

„Ach, hm. Jak se říká těm červeným kytkám, které dáváš ženám, jež miluješ?“ Jeho přítel zaváhal. „Růže?“ „Správně. Um, hele, Růžo! Jak se jmenovala ta restaurace, kde jsme byli minulý týden?“

$
0
0
Chas W. Freeman
5. 6. 2016   Zvědavec
Chci zde mluvit o konci americké Říše. Ale předtím chci poznamenat, že jednou z našich nejkouzelnějších charakteristik coby Američanů je naše amnézie. Tedy to, že jsme velmi dobří v zapomínání toho, co jsme udělali a kde jsme to udělali.
Vybavil se mi jeden maník – někdo zhruba v mém věku – který seděl v obýváku a popíjel tam s přáteli, zatímco jeho žena připravovala večeři.
Řekl svému příteli: „Víš, minulý týden jsme zašli do opravdu skvělé restaurace. Líbila by se ti. Skvělá atmosféra. Vynikající jídlo. Výborná obsluha.“
„Jak se jmenuje,“ zeptal se přítel.
Podrbal se na hlavě. „Ach, hm. Jak se říká těm červeným kytkám, které dáváš ženám, jež miluješ?“
Jeho přítel zaváhal. „Růže?“
„Správně. Um, hele, Růžo! Jak se jmenovala ta restaurace, kde jsme byli minulý týden?“

Američané rádi zapomínají, že jsme měli říši nebo tvrdí, že pokud ano, tak jsme ji nikdy ve skutečnosti nechtěli. Ale řízení osudu z nás udělalo imperiální mocnost. Dovedla nás mimo břehy kontinentu, kterého jsme se zmocnili a vzali ho domorodcům a mexickým vlastníkům. Monroeova doktrína prohlásila západní polokouli za americkou sféru vlivu. Ale americká Říše se nikdy neomezovala jen na tento prostor.

V r. 1854 Spojené státy poslaly námořní pěchotu do Číny a Japonska, kde si vynutily naše první „smluvní“ přístavy. Podobně jako Guantanamo to byla místa v cizích zemích, kde vládlo naše právo, ne jejich, ať se jim to líbilo, nebo ne. Rovněž v r. 1854 americké dělové čluny začaly hlídkovat ve Žluté řece (hlavní tepně Číny), což byla praxe, která skončila až v r. 1941, kdy Japonsko, stejně jako Číňané, po nás šlo.

V r. 1893 zorganizovaly Spojené státy změnu režimu na Havaji. V r. 1898 jsme tyto ostrovy přímo anektovali. V témže roce jsme pomohli Kubě získat nezávislost na Španělsku, zatímco jsme zkonfiskovali zbývající državy španělského impéria v Asii a Amerikách. Guam, Filipíny a Portoriko. Na počátku r. 1897 americké námořnictvo bojovalo o Samou s Německem. V r. 1899 jsme zabrali východní ostrovy Samoi a zřídili jsme v Pago Pago námořní základnu.

Od r. 1899 do r. 1902 Američané zabili podle odhadů nejméně 200,000 Filipínců, kteří se pokusili získat nezávislost pro svoji zemi. V r. 1903 jsme donutili Kubu postoupit nám základnu v Guantanamo a odtrhli jsme Panamu od Kolumbie. V pozdějších letech jsme okupovali Nikaraguu, Dominikánskou republiku, části Mexika a Haiti.

Nestoudné budování americké Říše tímto způsobem skončilo s druhou světovou válkou, kdy bylo nahrazeno soubojem mezi námi a těmi v naší sféře vlivu na jedné straně, a Sovětským svazem a zeměmi v jeho sféře vlivu na straně druhé. Ale antipatie, které naše předešlé budování Říše vytvořilo, zůstaly silné. Hrály významnou roli v rozhodnutí Kuby požádat o sovětskou ochranu po své revoluci v r. 1959. Inspirovaly sandinistické hnutí v Nikaragui. (Augusto César Sandino, po kterém je hnutí pojmenováno, byl charismatický vůdce odboje vůči americké okupaci Nikaragui v letech 1922-1934). V r. 1991, jakmile studená válka skončila, Filipíny zrušily americké základny a vyhnaly americké síly ze svého území.

Sféry vlivu jsou jemnější formou nadvlády, než říše jako takové. Podrobují jiné státy velké mocnosti neformálně, bez nutnosti smluv či dohod. Ve studené válce jsme vládli kurníku ve sféře vlivu zvané „svobodný svět“ – svobodný pouze ve smyslu, že do něj patřily všechny země mimo konkurenční sovětskou sféru vlivu, ať již demokratické či spojenecké ve vztahu k USA, nebo ne. S koncem studené války jsme začlenili většinu bývalé sovětské sféry vlivu do své, protlačili jsme samozvanou zodpovědnost za řízení všeho v ní až po hranice Ruska a Číny. Neochota Ruska akceptovat, že vše mimo jeho území je naše, je hlavní příčinou krizí v Gruzii a na Ukrajině. Neochota Číny podvolit se permanentní americké nadvládě v jejích blízkých mořích je důvodem současného napětí v Jihočínském moři.

Názor, že naše sféra vlivu je globální, vyjma pár zón bez přístupu v Rusku a Číně, je nyní tak hluboce zakořeněn v americké psýché, že naši politici si myslí, že je zcela přirozené činit řadu dalekosáhlých výroků, jako tyto:

1) Svět zoufale touží po tom, aby jej Američané vedli tím, že budou tvořit pravidla, regulovat globální veřejné statky, dělat světového policajta a likvidovat „zlé hochy“ všude, jakýmikoliv prostředky, které náš prezident považuje za nejvhodnější.

2) Amerika ztrácí vliv, když neposílá více vojáků na více míst.

3) Spojené státy jsou nepostradatelným rozhodcem toho, co by světové mezinárodní finanční instituce měly dělat a jak by to měly dělat.

4) I když se mění, tak americké hodnoty vždy představují univerzální normy, od kterých se ostatní kultury odchylují ke své škodě. Takže rouhavost, svatokrádež a rouhání – kdy toto vše bylo před ne tak dlouhou dobou pro Američany předmětem nenávisti – jsou nyní základními lidskými právy, na kterých se trvá mezinárodně. Stejně tak shovívavost k homosexualitě, popírání změny klimatu, prodej GMO potravin a konzumace alkoholu.

A tak dále.

Tato americká domýšlivost je, samozřejmě, sebeklam. O to více je to nepřesvědčivé pro cizince, protože všichni mohou vidět, že Amerika je nyní ve schizofrenním zmatku – schopna začít střílet na domnělé nepřátele, ale trpící šalbou, pomatená a vnitřně rozdělená do té míry, že je v politické paralýze. Probíhající „vyčleňování“ je národním rozhodnutím nečinit rozhodnutí o národních prioritách, nebo o tom jak za ně zaplatit. Kongres se na tuto činnost vykašlal a nechal rozhodnutí o válkách a míru na prezidentovi a předal ekonomickou politiku Fedu, kterému nyní došly možnosti. Téměř polovina našich senátorů má čas psát nepřátelům Ameriky v Teheránu, aby se distancovali od autority prezidenta, který nás má zastupovat na mezinárodní scéně, jak předepisuje ústava a zákony. Ale nemají čas na posuzování smluv, osob jmenovaných do veřejných funkcí, nebo návrhů rozpočtů. Politici, kteří dlouho tvrdili, že „Washington je vyřízený“, se, zdá se, hrdě chlubí, že ho konečně vyřídili. Kampaň prezidentských voleb 2016 poskytuje průběžné důkazy, že Spojené státy v současné době trpí politickým ekvivalentem nervového zhroucení.

Kongres může stávkovat proti zbytku vlády, ale naši vojáci, námořníci, piloti a námořní pěchota nadále tvrdě pracují. Od přelomu století měli napilno v bojích v nerozvážných válkách – z nichž všechny prohráli nebo prohrávají. Jejich hlavním úspěchem v řadě intervencí v muslimském světě bylo, že demonstrovali, že použití síly není odpovědí na velmi mnoho problémů, ale že existuje jen pár problémů, které nemůže zhoršit. Naše opakovaná neschopnost vyhrát a ukončit naše války poškodila naši prestiž u našich spojenců, jakož i nepřátel. Přesto, kdy se Kongres nadále zříká své zákonné zodpovědnosti a veřejnost se bouří proti bordelu ve Washingtonu, americké globální vůdcovství není příliš vidět, vyjma na bojišti, kde jeho výsledky nejsou nijak působivé.

Zahraniční politika postrádající diplomacii vyhodí do vzduchu spoustu věcí, aby měly televizní zprávy o čem mluvit, ale přináší teroristický zpětný ráz a je to drahé. Existuje přímé příčinné spojení mezi evropskými a americkými intervencemi na Středním východě a bombovými atentáty v Bostonu, Paříži a Bruselu, jakož i záplavou uprchlíků nyní mořící Evropu. A v tomto století jsme již vynaložili přes 6 bilionů dolarů a budoucích finančních závazků na války, které toho příliš nedosahují, pokud vůbec něčeho, a jen pěstují protiamerické teroristy s globálním dosahem.

Půjčili jsme si peníze, abychom mohli vést tyto vojenské aktivity v zahraničí, na úkor investování doma. Takže mimo neskutečného navyšování našeho státního dluhu se můžeme pochlubit i klesající životní úrovní pro všechny, vyjma „1%“., zmenšující se střední třídou, rostoucím strachem z terorismu, rozkládající se infrastrukturou, neřešenými lesními požáry a nahlodáváním občanských svobod. Přesto, s pozoruhodnou výjimkou Bernie Sanderse, každý hlavní stranický kandidát na prezidenta slibuje nejen, že se bude v politice, která tento bordel přinesla, pokračovat, ale že bude posílena.

Není divu, že jak američtí spojenci, tak nepřátelé nyní považují Spojené státy za nejnevyzpytatelnější a nejnepředvídatelnější prvek současného světové neřádu. Nemůžete si uchovat respekt ani občanů, ani cizinců, když se odmítáte poučit ze zkušeností. Nemůžete vést, když nikdo, včetně vás, neví, co chcete nebo proč. Nemůžete mít respekt spojenců a ti vás nebudou následovat, jako v případě Iráku, když trváte na tom, aby se k vám připojili v rámci zjevného útoku na základně zfalšovaných výzvědných informací. Nemůžete si zachovat loajalitu chráněnců a partnerů, když je opustíte, když jsou v potížích, jak jsme to udělali s egyptským Husni Mubarakem. Nemůžete nadále ovládat globální finanční systém, když, jako v případě MMF a Světové banky, nedodržujete slib je reformovat a financovat.

A nemůžete očekávat, že toho dosáhnete příliš zahajováním válek a pak žádáním našich vojenských velitelů, aby zjistili, jaké by měly být jejich cíle, a co by mohlo představovat dostatečný úspěch, aby bylo možné uzavřít mír. Ale právě to jsme dělali. Naši generálové a admirálové byli dlouho učeni, že jsou tu od prosazování politiky, ne od její tvorby. Ale co když je civilní vedení bezradné nebo oklamané? Co když neexistuje žádný schůdný politický cíl vojenských akcí?

Šli jsme do Afghánistánu, abychom dopadli pachatele 9/11 a potrestali režim Talibanu, který je ukrýval. Udělali jsme to, ale my tam stále jsme. Proč? Protože můžeme? Abychom prosazovali vzdělání dívek? Proti islámské vládě? Abychom chránili dodávky heroinu do světa? Nikdo nedokáže poskytnout jasnou odpověď.

Šli jsme do Iráku, abychom zajistili, aby zbraně hromadného ničení, které neexistovaly, nepadly do rukou teroristů, kteří neexistovali, dokud je náš příchod nevytvořil. Pořád tam jsme. Proč? Aby se zajistila vláda šíitské většiny v Iráku? Aby se zabezpečil Irák před íránským vlivem? Aby se rozdělil Irák mezi Kurdy, sunity a šíitské Araby? Aby se chránil přístup Číny k irácké ropě? Aby se bojovalo s teroristy, které naše přítomnost vytváří? Nebo co? Nikdo nedokáže poskytnout jasnou odpověď.

Uprostřed toho neomluvitelného zmatku náš Kongres nyní běžně žádá bojové velitele, aby přicházeli s politickými doporučeními nezávislými na těch, se kterými přišel jejich civilní vrchní velitel nebo ministr zahraničí. Naši generálové nejen poskytují takovéto rady; otevřeně obhajují akce na místech jako Ukrajina a Jihočínské moře, které podkopávají vedení Bílého domu, zatímco usmiřují jestřáby v Kongresu. Musíme k tomu přidat rozklad civilního řízení armády a prodlužování seznamu ústavních krizí, které náš imperiální avanturismus vytvořil. V zemi zmatených civilistů nabízí armáda proveditelné přístupy a disciplínu, která je relativně přitažlivá. Ale americký militarismus má nyní dobře doloženou historii neschopnosti přinést cokoliv, vyjma eskalování násilí a dluhu.

To mne přivádí ke zdrojům civilní nekompetentnosti. Jak nedávno řekl prezident Obama, existuje scénář Washingtonu, který diktuje vojenskou akci jako první reakci na mezinárodní výzvy. Takovouto hru jsme hráli – a prohráli – po celém světě. Příčina našich neštěstí je domácí, nikoliv zahraniční. A je strukturální, nikoliv důsledkem akcí strany u moci nebo toho, kdo je v Oválné pracovně. Vývoj osazenstva Rady národní bezpečnosti pomáhá pochopit proč.

Rada národní bezpečnosti je vládní těleso zřízené v r. 1947, kdy začala studená válka, k probírání a koordinování politiky řízené prezidentem. Původně neměla žádné zaměstnance nebo politickou roli nezávislou na vládě. Osazenstvo moderní NSC začalo za Kennedyho. Ten chtěl, aby mu pár asistentů pomohlo řídit praktickou aktivistickou zahraniční politiku. Zatím dobré. Ale osazenstvo, které zřídil, se během desítek let rozrostlo, aby nahradilo vládu stojící v centru rozhodování Washingtonu o zahraničních záležitostech. A, jak se to vyvíjelo, stalo se jejich hlavním úkolem zajistit, aby zahraniční vztahy nedostaly prezidenta ve Washingtonu do problémů.

Původní osazenstvo Kennedyho NSC čítalo šest lidí, z nichž někteří, jako McGeorge Bundy a Walt Rostow, dosáhli hanby jako autoři vietnamské války. O dvacet let později, když se úřadu ujal Ronald Reagan, se osazenstvo NSC rozrostlo na asi 50 lidí. V době, kdy se prezidentem v r. 2009 stal Barack Obama, čítalo asi 370 lidí, plus dalších 230 lidí mimo seznam a s dočasnou funkcí, což je celkem asi 600 lidí. Toto nafukování neustalo. Pokud někdo ví, kolik lidí nyní tvoří NSC, tak o tom nemluví. Osazenstvo NSC, stejně jako ministerstvo obrany, neprodělalo nikdy audit.

To, co kdysi bývalo osobním štábem prezidenta, se od té doby stalo nezávislou agenturou, jejíž oficiální a dočasní zaměstnanci dublují odborné posudky ministerstev výkonné složky vlády. To zbavuje prezidenta potřeby používat vhledy, zdroje a kontrolní mechanismus vlády jako celku, zatímco umožňuje centralizaci moci v Bílém domě. Osazenstvo NSC dosáhlo kritické masy. Stalo se byrokracií, jejíž úředníci se starají především o vlastní prosazení, a ne o služby civilnímu sektoru, armádě, zahraničním věcem nebo tajným službám. Zaměřují se na ochranu nebo posilování domácí politické pověsti prezidenta tím, že ořezávají zahraniční politiku na parametry washingtonské bubliny. Výsledky v zahraničí jsou důležité především v rozsahu, v jakém slouží tomuto cíli.

Od poradce národní bezpečnosti dolů není osazenstvo NSC potvrzováno senátem. Jsou imunní vůči kongresovému či veřejnému dohledu, na základě výkonného privilegia. Současní ministři vlády – obzvláště ministři obrany – si konzistentně stěžovali, že členové NSC již nekoordinují a nesledují formulování politiky a její realizaci, ale snaží se politiku řídit a provádět funkce diplomatické a vojenské politiky sami. Takže ministerstva pak po nich musí uklízet a krýt je při slyšeních v Kongresu. Pamatujete na Olivera Northa, fiasko Iran Contra a graf tvaru klíče? Tato epizoda naznačovala, že se řízení naši zahraniční politiky zmocnili Keystonští policajti. Byl to záblesk budoucnosti, která nyní dorazila.

Na velikosti a číslech záleží. Mimo jiného podporují nadměrnou specializaci. To vytváří to, čemu Číňané říkají fenomén „jung di zhi wa“ – úzký pohled žáby na dně studny. Žába hledí nahoru a vidí malý světelný kruh, který si představuje jako celý vesmír mimo její místo výskytu. NSC má nyní spoustu lidí, takže jsou tam stovky žab ve stovkách studní, kdy každá vyhodnocuje co se děje ve světě na základě té trochy reality, kterou vnímá. Neexistuje žádný účinný proces, který by vytvářel synergii z komplexních hodnotících trendů, událostí a jejich příčin.

Tato rozhodovací struktura činí strategické úvahy téměř nemožnými. Akorát to zaručuje, že reakce na jakýkoliv stimul bude úzce taktická. Směruje vládnutí na cvrkot ve Washingtonu, ne na to, co je důležité pro dlouhodobé blaho Spojených států. A znamená to, že se rozhoduje hlavně podle dopadu rozhodnutí na domácí scéně, nikoliv v zahraničí. Ne náhodou tento systém také odstraňuje zahraniční politiku z dohledu Kongresu, který ústava předepisuje. To pak zhoršuje nevraživost mezi výkonnou a zákonodárnou složkou federální vlády.

Mnoha způsoby připomíná nyní osazenstvo NSC ústrojí planetária. Točí se sem a tam, k těm v jeho sféře, a zdá se, že nebesa se pohybují spolu. Ale je to zařízení, které promítá iluze. V rámci jeho horizontu událostí je vše pohodlně předvídatelné. Mimo něj – kdo ví? – tam může zuřit třeba hurikán. To je systém, který vytváří a realizuje zahraniční politiku napasovanou na báchorky Washingtonu, ale odtrhává ji od vnější reality, často až do rozsahu bludu, jak ilustrují katastrofy Ameriky v Afghánistánu, Iráku, Libyi a Sýrii. A tento systém nikdy nepřipouští chyby. To by znamenalo politický trapas, i když by to mohlo být poučné.

U řízení vlády jsme sešli neskutečně z cesty, nemluvě o neformální říši projevující se jako sféra vlivu. V případě, že jste si nepovšimli, není efektivní u žádného úkolu. Doma Američané cítí, že byli zredukováni na sbor v řecké tragédii. Vidí slepou sebedestruktivitu toho, co herci na politické scéně dělají, a mohou nad tím hlasitě bědovat. Ale nemohou hercům zabránit vést je do zániku.

V zahraničí to naši spojenci sledují a jsou tím sklíčeni. Naše loutkové státy a partneři jsou zděšeni. Naši nepřátelé jsou zaražení. A náš vliv slábne.

Ať je medicína na naši blbou náladu a pochyby cizinců jakákoliv, není jí utrácení více peněz za ozbrojené síly, vršení dalších dluhů díky vojenskému keynesiánství, nebo předstírání, že svět po nás touží, abychom za něj činili všechna rozhodnutí, nebo abychom byli jeho policajtem. Ale právě po tomto naši politici nyní volají, jako po léčbě. Když se udělá to, co navrhují, nesníží to hrozbu cizího útoku, ani to neobnoví domácí klid, který zpětný ráz terorismu narušil. Neopraví to naše rozbité silnice, vratké mosty, nebo chabý vzdělávací systém. Neprovede to reindustrializaci Ameriky, ani to nezmodernizuje naši infrastrukturu. Neumožní nám to vypořádat se s geo-ekonomickou výzvou Číny, účinně konkurovat ruské diplomacii, nebo zastavit metastáze islámského fanatismu. A neodstraní to ztrátu mezinárodní důvěryhodnosti, kterou přitroublá a špatně prováděná politika pohřbila. Příčina této ztráty není ve slabosti amerických ozbrojených sil.

Američané nezískají opět svůj klid a respekt našich spojenců, přátel a nepřátel v zahraničí, dokud neuznáme jejich zájmy a úhel pohledu, stejně jako náš, nepřestaneme je poučovat o tom, co potřebují, a nesoustředíme se na nápravu bince, který jsme vytvořili zde doma. Existuje dlouhý seznam sebedestruktivního chování, které je třeba napravit, a stejně dlouhý seznam toho, co musíme udělat. Američané potřebují zaměřit se na dání si věcí do kupy doma a na znovuobjevení diplomacie jako alternativy použití síly.

Jak prezident, tak Kongres dnes porušují ústavu čím dál více. V našem systému peníze rozhodují do té míry, že Nejvyšší soud to uznal. Naši politici jsou připraveni prodávat se jako prostitutky jak u domácích, tak zahraničních záležitostí.

Politický dialog zastupuje zvláštní zájmy, necivilní, neinformované a bezvýchodné. Americké politické kampaně jsou nekonečné, hrubé a plné vědomě podvodné reklamy. Ukazujeme světu, jak velké republiky a říše umírají, ne jak činí rozumná rozhodnutí nebo brání sféru vlivu.

Sféry vlivu znamenají zodpovědnost pro ty, kteří je řídí, ale ne nezbytně pro země, které začleňují. Vezměte si například Filipíny. V bezpečí americké sféry se neobtěžovaly vytvořit námořnictvo nebo letectvo, když náhle – v polovině 70. let – si nárokovaly vlastnictví ostrovů, na které si dlouho činila nároky Čína v blízkém Jihočínském moři, a obsadily je, Čína zareagovala opožděně. Filipíny stále nemají žádné námořnictvo, ani letectvo, které by stálo za řeč. Nyní chtějí, aby se Spojené státy vrátily s dostatečnou silou, aby bránily jejich nároky proti Číně. Vojenské konfrontace jsou naše! Takže je poslušně provádíme.

Být chtěn dělá dobře. Ale jinak co z toho máme? Možnou válku Ameriky s Čínou? Dokonce i kdyby taková válka byla moudrá, kdo by s námi šel do války proti Číně kvůli nárokům Filipín na bezcenné písečné duny, skály a útesy? Zcela jistě by bylo lepší prosazovat diplomatické řešení sporných nároků, než pomáhat urychlit vojenskou konfrontaci.

Konflikty v Jihočínském moři jsou především o ovládnutí teritoria – suverenity nad ostrůvky a skalisky, která znamenají právo na přiléhající moře a mořské dno. Naše spory s Čínou jsou často americkými představiteli popisovány jako spor o „svobodu plavby“. Pokud tím myslí zajištění volné plavby komerčních lodí touto oblastí, je to výzva zcela domnělá. Tento typ svobody plavby tam nebyl nikdy ohrožen nebo narušen. Není irelevantní, že největší zájem tam má Čína. Jihočínským mořem proplouvá do a z čínských přístavů spousta zboží na čínských lodích.

Ale my svobodou plavby myslíme právo amerického námořnictva nadále jednostranně dohlížet na prostý lid v Asii, jak tomu bylo po sedmdesát let, a právo našeho námořnictva číhat na 12 mílové hranici a připravovat se a nacvičovat její překročení, v případě konfliktu Číny s Taiwanem, nebo v případě nějaké jiné války. Není překvapivé, že měli Číňané námitky v obou záležitostech, stejně jako bychom je měli my, kdyby se námořnictvo Čínské lidově-osvobozenecké armády pokoušelo dělat totéž dvanáct mil od Block Island, či dvanáct mil od Pearl Harboru, Norfolku nebo San Diega.

Tvrdošíjně na tom trváme, nejen proto, že Čína je nyní zvoleným nepřítelem našich vojenských plánovačů a zbrojního průmyslu, ale protože jsme odhodláni pokračovat v naší jednostranné nadvládě světovým mořím. Ale taková nadvláda neodráží současnou rovnováhu moci, nemluvě o budoucí rovnováze. Jednostranná nadvláda je možností, které vypršel čas. Nyní je potřeba obrat k partnerství.

Součástí toho by mohlo být i budování rámce pro sdílení zátěže zajišťování svobody plavby s Čínou, Japonskem, Evropskou unií a dalšími velkými ekonomickými mocnostmi, které se obávají jejího narušení. Jako země s největším světovým obchodním obratem, která brzy předežene Řecko a Japonsko u počtu nákladní lodní tonáže, má Čína větší zájem na pokračování ničím neomezovaného mezinárodního obchodu, než jakákoliv jiná země. Proč tohoto zájmu nevyužít ve prospěch světa a řádu v Asii a Pacifiku, kdy by to chránilo naše zájmy za nižších nákladů a snížilo riziko konfliktu s jadernou mocností?

Můžeme se pokusit i o trochu diplomacie. V praxi jsme naváděli a pomáhali těm, kteří dávají přednost Sýrii zmítající se v nekonečném zmatku, před Sýrií coby spojencem Íránu. Naše politika spočívala v dodávání zbraní syrským a zahraničním nepřátelům Assadovy vlády, z nichž někteří svým fanatismem a bestiálností konkurují našim nejhorším nepřátelům. Po pěti letech, nejméně 350,000 mrtvých a více než milionu Syřanů vyhnaných z domova, Assadova vláda stále nepadla. Možná je čas připustit, že jsme neignorovali jen mezinárodní právo, ale velmi špatně jsme vyhodnotili politickou realitu, ve snaze svrhnout syrskou vládu.

Obratné posílení diplomacie Ruskem prostřednictvím nedávného omezeného použití síly v Sýrii nyní otevřelo zjevnou cestu k míru. Možná je čas dát stranou antipatie studené války a tuto cestu prozkoumat. Zdá se, že právě to ministr zahraničí John Kerry konečně dělá se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Mír v Sýrii je klíčem k likvidaci Daesh (tak zvaného „kalifátu“, který se usídlil na hranici mezi Sýrií a Irákem). Pouze mír může skoncovat s proudy uprchlíků, které destabilizují Evropu, jakož i Levantu. Je dobré, že aspoň uznáváme, že bombardování je nesmyslné, pokud není navázáno na schůdné diplomatické cíle.

Existuje také jistý důvod pro to doufat, že se posunujeme k většímu realismu a účelovějšímu přístupu k Ukrajině. Ukrajina potřebuje politickou a ekonomickou reformu více, než zbraně a vojenský výcvik. Jen když bude na Ukrajině, s jejími vnitřními neshodami, mír, může být bezpečným mostem a nárazníkovou zónou mezi Ruskem a zbytkem Evropy. Démonizování pana Putina toho nedosáhne. Bude si to však vyžadovat hledání společného základu s Ruskem.

Bohužel, jak debilní islamofobie, která charakterizuje tak zvané debaty mezi prezidentskými kandidáty, ilustruje, v současnosti neexistuje žádný srovnatelný trend k realismu v našem přístupu k muslimskému terorismu. Musíme se postavit faktu, že americké intervence a další vynucovací opatření zabily v posledních desetiletích nejméně dva miliony muslimů. Člověk nepotřebuje komplexní přehled historie evropského křesťanského a židovského kolonialismu na Středním východě, nebo tajné americké dohody s obojím, aby pochopil zdroje arabského vzteku, nebo usilování některých muslimů o odplatu. Oplácení islamistické vražednosti naši vlastní není způsob, jak ukončit teroristické násilí.

22% lidí na světě jsou muslimové. Umožnění bombardování a válčení prostřednictvím bezpilotních letounů k definování našeho vztahu s nimi je receptem na nekonečné teroristické zpětné rázy proti nám. Na Středním východě jsou nyní Spojené státy uzamčeny v tanci plném smrti s fanatickými nepřáteli, nevděčnými loutkovými státy, odcizenými spojenci a ožívajícími nepřáteli. Teroristé jsou tu proto, že my jsme tam. Udělali bychom lépe, kdybychom upustili od svých snah vyřešit problémy islámského světa. Muslimové jsou mnohem pravděpodobněji schopní vyléčit své bolesti, než my, dělající to za ně.

Příští vláda musí začít s pochopením, že jednostrannost v obraně globální sféry vlivu nefunguje a fungovat nemůže. Přechod na přátelství se světem mimo naše hranice má mnohem lepší šanci na úspěch. Američané musí dát své ambice do rovnováhy s našimi zájmy a zdroji, které jsme připraveni na to věnovat.

Potřebujeme mírové mezinárodní prostředí, abychom obnovili svoji zemi. Abychom toho dosáhli, musíme zlikvidovat náš strategický deficit. K tomu musí příští vláda opravit poškozený aparát tvoření politiky ve Washingtonu. Musí opětovně objevit výhodnost opatření jiných, než válka, naučit se, jak používat vojenskou sílu šetrně na podporu, místo jako náhražku diplomacie, a pěstit zvyk ptát se „a co potom?“, než začne s vojenskou operací.

Když byl v r. 1787 dotázán, jaký systém on a otcové zakladatelé dali Američanům, Benjamin Franklin slavně odpověděl: „Republiku, pokud ji dokážete udržet.“ Po dvě století jsme ji udrželi. Nyní, pokud nedokážeme napravit necivilnost, dysfunkci a korupci naší politiky, ztratíme svoji republiku, stejně jako říši. Problémy Ameriky jsou made in USA, vytvořené Američany, nikoliv uprchlíky, přistěhovalci či cizinci. Volají po tom, aby je napravili Američané.

Eskalace na Ukrajině

$
0
0
5. 6. 2016   zdroj
Jediným dostupným prostředkem Kyjeva proti nacistickému převratu je zostřování vojenských akcí na Donbasu. Ano, Porošenko musí projít po tomto ostří břitvy. Vojenské akce musí být dostatečně silné, aby bylo možné odeslat k likvidaci další dávku nacistů, přičemž to nemá vést k fyzické likvidaci polní armády "holiči", "taxikáři" a dalšími "rekreanty".


Již koncem dubna-začátkem května tohoto roku pozorovatelé s jistotou zaznamenali zhoršení vojenské situace na Donbasu. Počet a urputnost útoků narůstaly, pravidelně docházelo k lokálním střetům omezených kontingentů pěchoty. Události se vyvíjely vzestupně a v červnu strany téměř otevřeně stáhly k linii dotyku těžké zbraně, dělostřelectvo na obou stranách působí téměř nepřetržitě a boje v oblasti jasinovatského kontrolního stanoviště, průmyslové zóny Avdějevky a ještě na dvou-třech místech nabyly trvalého charakteru.

Výrazně se zvýšil počet mrtvých a raněných vojáků Ozbrojených sil Ukrajiny. Armáda DLR oficiálně hlásí mnohem menší ztráty, přesto internet zpestřily panické pověsti s odvoláním se na "zdroje", které tvrdí, že Donbas přichází o celé roty vojáků.

Protože paralelně byla posuzována iniciativa Kyjeva o zavedení ozbrojené mise OBSE na Donbas, celá řada odborníků a mnozí novináři učinili nabízející se závěr o propojenosti těchto dvou procesů. Podle jejich názoru Kyjev záměrně zhoršuje situaci s cílem získat další argumenty ve prospěch mise.

Všechno to však zdaleka není tak jednoduché, jak se zdá. Pokud někdo v kyjevském vedení předpokládal, že zintenzivnění vojenských akcí poskytne nové argumenty pro obchod kolem Minska, pak, za prvé, to stejně nebylo hlavní příčinou zostření, a za druhé, tyto předpoklady se již dříve nenaplnily a naplnit nemohly. To znamená, že pokud na první pohled zjevné spojení zostření situace na Donbasu s procesy v Minsku bylo, pak mělo pouze vedlejší charakter.

Začněme tím, že ani mise OSN, ani mise OBSE nevstupují do zóny bojové aktivity. Aby se někde objevili mírotvůrci (tím spíš ozbrojení), musí být dosaženo trvalého příměří. Pro zavedení mírových sil je třeba souhlas a garance obou čelících stran. Právě stran konfliktu, ne garantů a zprostředkovatelů.

Proto Rusko opakovaně uvádí, že není proti ozbrojení mise OBSE na Donbasu a hned zase prohlašuje, že k tomu nedalo souhlas. Rozpor je zde pouze zdánlivý. Moskva může být ve skutečnosti jakkoliv pro, ale nemůže poskytovat jakýkoliv souhlas, protože není stranou konfliktu. Souhlas může být poskytnut pouze DLR/LLR, s nimiž se má oficiální Kyjev domlouvat.

Ale Kyjev DLR/LLR neuznává nejen jako nezávislé útvary. Neuznává je dokonce ani jako partnera k jednání. I když v mezinárodní praxi se velmi často oficiální orgány domlouvají se svými ozbrojenými protivníky, aniž by je uznávali jako mezinárodní právní subjekt, ale uvědomují si potřebu dialogu s těmito osobami a strukturami, které ve skutečnosti kontrolují území a vedou válku. Ukrajinská vláda oznámila tento postup za nepřijatelný. Dokonce i v rámci minského procesu podepisuje dokumenty jménem Ukrajiny Kučma, který nemá oficiální status, a Porošenko se snaží působit jako garant při plnění smluv společně s Merkelovou, Hollandem a Putinem.

Vypadá to směšně, protože pravomoci jednat a podepisovat dokumenty mohl Kučma dostat jen od ukrajinské vlády (vlády a prezidenta). Na rozdíl od vedoucích představitelů Francie, Německa a Ruska, kteří působí jako garanti správného konání struktur, na něž se jejich ústavní pravomoci nevztahují, Porošenko se snaží "garantovat" sám sebe. A to vše jen proto, aby si nemusel rovnocenně sednout s DLR/LLR k jednacímu stolu.

To znamená, že kyjevské orgány, v rámci své zvolené strategie vyjednávání, nemohou připustit situaci, při níž by lidové republiky a Ukrajina měly stejný status v souvislosti s jakoukoli vnější strukturou. Proto se Kyjev snažil dosáhnout rozhodnutí OBSE o zavedení ozbrojené policejní mise na Donbas bez účasti DLR/LLR při jednání. To však není možné. Rozhodnutí OBSE je přijímáno na základě konsensu a stačí jediný hlas proti, aby nebylo přijato. Za podmínek, kdy není dodrženo základní pravidlo OBSE, že chybí výslovný souhlas ke vstupu mise jedné ze stran konfliktu, to znamená, že hlasů proti bude víc než dost.

V důsledku toho, i bez ohledu na hluboký rozpor o možném mandátu mise a absenci těch, kteří chtějí poslat své vojáky do hypotetického kontingentu, čistě technicky, vzhledem k přijatému politickému postoji, Kyjev není schopen realizovat svou myšlenku na zavedení na Donbas ozbrojené policejní mise. No a návrhy na ozbrojení přítomných pozorovatelů OBSE jsou odmítnuty samotnými pozorovateli OBSE, kteří si uvědomují, že v takovém případě se okamžitě stanou předmětem provokací ukrajinské strany.

Na druhé straně to znamená, že zhoršení situace na Donbasu nemůže být přímo spojeno s iniciativou na zavedení policejní mise a že je pro to jiný důvod.

Z mého pohledu je důvod aktuálního zhoršení stejný jako všechny ty předchozí. Kyjevská vláda se potýká s rostoucí vnitřní politickou nestabilitou. Jednotlivé, neorganizované, rozptýlené, živelné protesty obyvatelstva proti zvyšování tarifů a katastrofálnímu propadu životní úrovně znepokojují Kyjev tak málo, jako skupiny demonstrantů s georgijevskými stužkami na Den vítězství. Obojích je příliš málo a jsou bezmocní, mohou být kdykoli neutralizováni policií, SBU a/nebo nacistickými bojovníky.

Ale samotní nacističtí bojovníci byli problémem před dvěma lety a zůstali jím i nyní. Na pozadí oslabené vlády ještě zesílili. "Nadin týden" v Kyjevě byl dobrým lakmusovým papírkem. Savčenko je neadekvátní jednotlivec, ale křičí do davu zhruba stejná hesla jako systémoví nacisté. Kvůli piaru nemohla vláda zacpat ústa "hrdince národa" hned. Kdo jiný by byl okamžitě obviněn z práce pro FSB a zavřen jako Kocaba, ale na příkladu Savčenko se alespoň podařilo zjistit reakci lidí na heslo: "Všechny zabít! Ať žije nacistická diktatura! " Ukázalo se, že lidé nejsou proti. A systémoví nacisté, kteří i dříve pravidelně připomínali vládě, že ji nemají rádi, se aktivizovali. I "Azov" (dnes nejlépe organizovaná a politicky registrovaná nacistická síla) hned provedl několik protestních pochodů.

Problém nacistické opozice řeší Kyjev rovněž standardně. Pokaždé, jakmile jsou bojovníci příliš bojovní, zahajuje se pro ně na Donbasu bojová činnost. Okamžitě jim připomínají, že vystupovat během války proti vládě je trestný čin a nejaktivnější zničí v bojích a kotlech.

Chci připomenout, že nacisté se aktivizovali ještě předtím, než započalo smlouvání ohledně mise OBSE. Stalo se to už brzy na jaře. A zhoršení situace na Donbasu z iniciativy Kyjeva začalo zhruba ve stejnou dobu. Od února-března také několik respektovovaných a informovaných lidí, kteří se cítí skvěle za všech režimů (Firtaš, Rabinovič) začalo Porošenkovi předpovídat pád v létě-na podzim. Dokonce i majdanoví novináři (Leščenko, Najm, Šuster) najednou začali kritizovat Porošenka. Přičemž první dva jsou dokonce v jeho parlamentní frakci.

Kyjevská elitní sešlost ucítila krev dalšího převratu. Ale provést další převrat mohou pouze nacisté. Jiná organizovaná a ozbrojená síla, která oponuje státní moci, v zemi prostě není.

Jak již bylo uvedeno výše - jediným dostupným prostředkem Kyjeva proti nacistickému převratu je zostřování vojenských akcí na Donbasu. Ano, Porošenko musí projít po tomto ostří břitvy. Vojenské akce musí být dostatečně silné, aby bylo možné odeslat k likvidaci další dávku nacistů, přičemž to nemá vést k fyzické likvidaci polní armády "holiči", "taxikáři" a dalšími "rekreanty".

Ideální verzí pro Kyjev je trochu si zaválčit, ale zachovat nynější konfiguraci fronty a minský proces. Ukrajině bylo přece přislíbeno, že Minsk-3 nebude, a soudě podle reakcí Berlína a Paříže, pokud Porošenko zmaří Minsk-2, s úlevou vystoupí z procesu a ponechají Ukrajinu o samotě s jejími problémy.

Není to triviální úkol, ale za prvé, dvakrát se to Porošenkovi podařilo, a za druhé, jiné východisko stejně neexistuje. 

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová


Pozvánka na autogramiádu - 9.6.2016

Pět důvodů, proč se Washington již rozhodl jít do války s Ruskem

$
0
0

Peter Lavelle 
6. 6. 2016  The DuranSvět kolem nás

Washington a jeho "západní média" už vypálily ze všech kanálů. Dlouhodobá snaha zkrotit Rusko se míjí účinkem, píše ve svém komentáři na The Duran americký novinář Peter Lavelle. Rusko odmítá spolknout návnadu: Konflikt v Jižní Osetii v roce 2008, násilná změna režimu v Kyjevě v roce 2014, obrana syrské suverenity v boji proti Západem podporovaným teroristům.


Rusko obhájilo svoji pozici proti Západem připravovaným provokacím. Ve všech těchto třech případech pokusy Washingtonu nalákat Moskvu do konfrontace, selhaly. Po pravdě řečeno, všechny tyto zahraničněpolitické manévry končí fiaskem. Výsledek: Washington zvýší úsilí a pošle do přímé konfrontace s Ruskem vojáky NATO.

Sankce proti Rusku selhaly. Západní sankce, které měly umravnit Rusko, dosáhly pravého opaku. Ruský zahraniční dluh se během dvou let postupně snížil o 30%. Nahrazení dovozu postupuje rychlým tempem, což značí stagnaci v mnoha oblastech na evropském trhu, a to bez vyhlídky na zlepšení. Sankce proti bankovnímu sektoru byly určitě bolestivé, ale i to má svou dobrou stránku: Ruská ekonomika se oddělila od západního finančního systému. Při dalším celosvětovém krachu finančního systému, budou poškozeny hlavně Spojené státy, Rusko zdaleka ne tolik.

Výsledek: Uvidíme daleko více mediálních cirkusů jako je "Panama Papers". Pokusy očernit ruskou ekonomiku a její finanční systém.

Washington chce být impériem, centrální mocností, které se nemá odporovat. Existující nesouhlasné hlasy, pak stojí obrovské úsilí přivést je k mlčení a zničit. Rusko je příklad "odchylující se síly" v tomto Washingtonském pojetí centra. Rusko se bude bránit před postupujícími silami NATO ke svým hranicím, bude odpovídajícím způsobem reagovat na protiraketovou obranu jaderným odstrašením, bude bránit svou suverenitu. Bude vyžadovat rovné zacházení na energetických trzích světa a nebude jenom přihlížet na násilné a nezákonné změny režimů iniciované Washingtonem po celém světě. Výsledek: Západ bude pravděpodobně podněcovat krizi v jedné z pobaltských republik. I když v těchto zemích mnoho etnických Rusů je podrobeno diskriminaci a strádání, mnozí z nich vedou řádný život. Nejsou důkazy o tom, že by chtěli něco změnit. Ale nikdy se nemůže podceňovat strach importovaný Washingtonem.

Ti zatracení Rusové se prostě nedají izolovat! Čas od času se opakuje tvrzení, že Rusko bylo mezinárodně izolováno. Neexistuje žádný důkaz, - kromě toho, že již není členem skupiny G8. Skutečnost, že Rusko bylo vyloučeno z této skupiny je pro Rusko požehnáním. V G7 jsou země, které jsou odpovědné za většinu zla a utrpení na světě. Příklad "izolace": jak často byl ruský ministr zahraničí ve Washingtonu? Americký ministr zahraničí se zdá být neustále v letadle do Moskvy a mluví s Lavrovem nebo Putinem. Moskva navrhla řešení syrského konfliktu při mnoha setkáních...

Výsledek: Washington se svým přístupem "čím hůře, tím lépe" pokračuje v Sýrii a na Středním východě a obviňuje Rusko. Nebylo to Rusko, které zničilo Střední východ a vyvolalo obrovskou migrantskou krizi. Evropa bude platit vysokou cenu za svou pošetilou a krutou účast. Samozřejmě, že Rusko je obviněno.

Západní média představují Putina jako diktátora. Ve skutečnosti neexistuje žádná politická, sociální či jiná opozice, která by byla ochotna dát podnět k zahájení lidového povstání proti nenáviděnému "Putinovu režimu". Veliká opozice vůči současnému politickému zřízení je jen čirá fantazie západních médií. Putin je hodně populární a respektovaný. Samozřejmě tam jsou některé kritické hlasy, ale to není neobvyklé. Ale Washington & Co dodali Putinovi značnou podporu pro získání dalších bodů v průzkumech veřejného mínění. Po dvou letech recese v Rusku neexistují žádné náznaky, že za to lidé viní Putina. Nejdůležitější věcí pro většinu Rusů je, že jejich země se vrátila na světovou scénu, jako hrdá země, která chrání své vlastní zájmy a mezinárodní právo.

Výsledek: Jestli na Západě někdo kdysi nazval Putina Hitlerem, pak není cesty zpět. Démonizace bude pokračovat. Výsledek této politiky jsme viděli: je kontraproduktivní a nebezpečný.

Peter Lavelle je americký novinář a externí komentátor a moderátor RT. Obhajoval disertační práci na University of California na téma východní Evropa a Rusko. V posledních 25 letech žil ve východní Evropě a Rusku. Během této doby působil jako odborný asistent na univerzitě ve Varšavě, výzkumník trhu pro Colgate-Palmolive, investiční analytik pro řadu respektovaných makléřských firem, včetně ruské Alfa Bank. V oblasti mediální je Peter Lavelle hodně publikovaný. Psal pro Asia Times Online, Moscow Times, Rádio Svobodná Evropa / Rádia Svoboda, United Press International, National Interest a podobně.

Zdroj: [1][2]

Kolik stojí ČR?

$
0
0
Gerd
6.6.2016 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com

Myslíte si, že si nelze ČR koupit? Máte pravdu. Ale lze si ji pronajmout na dobu určitou s tím, že můžete po libosti peskovat místního prezidenta, vyděsit premiéra, naštvat ministry vlády, kteří nesmí urážlivé poznámky opětovat a obklopit se zástupy poslanců a senátorů, kteří budou líbat půdu, po které chodíte, neřeknou křivého slova a budou opakovat sebevětší hloupost nájemcem ČR vyslovenou.


Stačí k tomu málo, musíte se stát velvyslancem USA v ČR! Poslední velvyslanec Andrew Schapiro byl jmenován 14. srpna 2014. Jeho předchůdce Norman L. Eisen byl ve funkci 3,5 roku (28. ledna 2011 až 12, srpna 2014). Jistě jste si všimli, že 13. srpna 2014 zde žádný velvyslanec USA nebyl. A jeho předchůdce Richard W. Graber byl velvyslancem od 12. října 2006 do 20. ledna 2009. Tedy tolik oficiální zdroje. Možná, že na období 2009 – 2010 nebyl žádný velvyslanec zapotřebí, protože Nečas s Kalouskem a Schwarzenbergem zájmy USA pohlídali dobře. Skutečnost je ale taková, že v té době se v USA jmenování velvyslanců zadrhlo. Stranická politika v Kongresu.

Jistá je tedy přibližná délka funkčního období 2,5 – 3,5 roku. Maximální délka vyslání je 4 roky.

Delší období není. A víte proč?

Souvisí to s volbami prezidentů v USA, protože i prezident USA je volen každé 4 roky. Každý velvyslanec je členem nebo podporovatelem kandidáta na prezidenta USA, který vyhraje. Graber podporoval G.W. Bushe a také velvyslancoval za jeho funkčního období a o trochu déle. V roce 2008 vyhrál Barack Hussein Obama. Rázem potřeboval odměnit své věrné. A tak je podle zásluh posílá do různých států jako velvyslance. Jedním z nich byl Eisen, dalším Schapiro.

Andrew Schapiro podpořil Obamův volební fond 700 000 USD. Informace je staršího data. http://www.lidovky.cz/dvere-na-hrad-ma-zavrene-vratil-zeman-americkemu-velvyslanci-za-jeho-kritiku-1s2-/zpravy-domov.aspx?c=A150405_115033_ln_domov_sk

O něco přesnější informace je na zahraničním webu https://sunlightfoundation.com/blog/2014/03/07/another-obama-ambassador-another-big-donor/

Schapiro věnoval 160 000 USD na státní a federální kampaně kandidátů Demokratické strany. Nejvíce Obamovi. Od Schapira Obama obdržel v roce 2004 do různých kampaní 71 000 USD. Nejvíce však věnoval na prezidentskou kampaň, a to rovných 500 000 USD.

Ani věřit se nechce, jakou cenu má naše země.

Za takových podmínek by si ji nějaký novodobý miliardář mohl koupit a nemusel by se otravovat s elitou národa.

Ale nemusíme zoufat, protože Maďaři jsou na tom podobně. Tedy ne úplně, ČR je levnější než Maďarsko. Collen Bellová za post velvyslankyně zaplatila do Obamova volebního fondu celkem částkou 800 000 USD, v poslední kampani pak přesně 293 000 USD. http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/355360-orban-je-neofasisticky-diktator-oprel-se-do-madarskeho-premiera-mccain.html

Maďarská štace je dražší než ČR. Třeba Andrew Schapiro dostal slevu za to, s jakými lumpy se bude muset stýkat.

Rob Barner věnoval 80 000 USD a stal se velvyslancem na Islandu. Kdyby věnoval více, dostal by nějakou přívětivější štaci.

Timothy Broas věnoval 183 000 USD a dostal Nizozemí. Překvapivě levná země. Evidentně její význam v EU přeceňujeme, zatímco ministerstvo zahraničí USA má lepší informace.

Dwight Bush za 140 000 USD dostal Maroko. http://sunlightfoundation.com/blog/2014/01/07/to-the-donors-go-the-spoils-obama-renominates-bundlers-to-cushy-overseas-posts/

Seznam velvyslanců je volně dostupný na https://en.wikipedia.org/wiki/Ambassadors_of_the_United_States#Current_U.S._ambassadors.

Dá se tedy zhruba odvodit, že velvyslanecký post v zemi o přibližně 10 milionech obyvatel na dobu 4 let stojí kolem 800 tisíc USD. Tedy na rok 200 000 USD.

Zajímalo by mě, za kolik se dá pořídit post v Německu. Třeba si jej někdo koupí a bude beztrestně nadávat Angele Merkelové. Nějaký John Emerson z Kalifornie věnoval na Obamův volební fond 240 145 USD. A shodou okolností má stejné křestní jméno a příjmení i velvyslanec USA v Německu. Pokud nejde o shodu jmen, je cena překvapivě nízká. Možná z důvodu, a to si můžeme zaspekulovat, že místo velvyslance USA pracuje pro zájmy USA rovnou německá kancléřka.

Ve srovnání s tím se rozpad SSSR nebo Jugoslávie jeví jako nutnost. Vždyť jen při rozpadu ČSFR vznikly dva velvyslanecké posty!

Ale velvyslanci nemají své posty úplně zadarmo. Musí absolvovat nějaké diplomatické minimum i když podle výroků amerických velvyslanců Schapira nebo Bellové na nich školení na diplomata vážně nezanechalo žádnou stopu. Možná proto byli vysláni do zemí, kde svůj diplomatický um doopravdy nemusí přepínat. A musí cele a opravdově podporovat vítězného kandidáta USA.


Jejich hlavní riziko je, když jejich kandidát není zvolen a jejich příspěvek do volebního fondu propadne. Takže pokud vyděláváte méně než 500 000 USD ročně, vůbec o funkci velvyslance USA v ČR neuvažujte. Leda tak v tom Somálsku. Riziko je příliš velké. Na druhou stranu, pokud chcete mít ekvivalent plantáže s otroky, se kterými se nemusíte moc mazat a je Vám úplně jedno, co si o Vás myslí, je post velvyslance USA bývalých satelitech SSSR tím pravým.

A co teprve, až se rozpadnou Ukrajina, Rusko a Čína! To vznikne nových postů! Tedy nejdříve na Ukrajině. Když si Porošenko jen trošku pospíší, ještě ten rozpad stihne do podzimních voleb v USA. Už v té věci hodně vykonal a zbývá dokončit jen malinkatý kousek. Ale nepracoval na budoucím rozpadu Ukrajiny sám, hodně se činil Arsenij Jaceňuk.

Ne, není třeba obviňovat prezidenta USA, že přispěvatele do volebního fondu odměňuje velvyslaneckými posty. Proti Nizozemí jsme pořád ještě dražší štací. Smutné je, že je takové kupčení s velvyslaneckými židlemi možné. Naposledy jistý Jan Hus kázal proti podobné praxi v katolické církvi.

Přesto je možné funkci velvyslance získat.

Pokud by si Bakala pořídil občanství USA a přispěl do správného volebního fondu, klidně by se mohl vrátit jako velvyslanec USA a nadávat Bohuslavu Sobotkovi, jak hloupě privatizoval byty OKD. A premiér ČR by mohl říkat jen: „Yes, Mr. Ambassador!“


Proč mají být xenofobie a nenávist trestány jako zločiny, když obava z cizích věcí a lidí či nenávist jsou přece emočním základem každé lidské bytosti…? Má snad někd jiný názor? Má…

$
0
0

Břetislav Olšer
7.6. 2016 Rukojmí
Problém ČT je dvojí; špatní hosté a ještě špatnější komentátoři jako Dolanský, Tvaůžková, Takáč..., výjimečně špatní hosté a světlá výjimka – dobrý komentátor Borek, což se stalo v pátek v komentářích ČT24; čtveřice mušketýrů možná věděla, kdo byl Alexandr Dumas starší, ale plavala v problémech jako Ferdyš Pištora nejstarší. Svojí absurditou vynikal snad jen budoucí senátor, připomínající trpaslíka Šmudlu.

Proč mají být xenofobie a nenávist trestány jako zločin, když obava z cizích věcí a lidí či nenávist jsou přece emočním základem každé lidské bytosti? Protože někteří politici záměrně tvoří svými zlými záměry vše proto, aby xenofobie a nenávist měly veškeré parametry beztrestného zločinného spolčení, včetně vymazávání z facebooků nežádoucích webových stránek...
Naopak, byť mě to šokovalo, že televize česká má dokonce v zásobě moderátora svižného intelektu a nevídané slovní zásoby, kterou tento šéf diskuze David Borek přetavil v bryskní obsah svých otázek, s nimiž deklasoval své kolegy, jinak představené jako fundovaní a renomovaní novináři. Možná by ve svých odpovědích nepohořeli, kdyby se nebránili odpovídat po pravdě o regulérnosti xenofobie a nenávisti, jako trestně nepostižitelných lidských emocích. O trpaslíkovi Šmudlovi to platilo dvojnásob. Davida Borka šlechtilo navíc i to, že z jeho formulování dotazů jasně čišel fakt o vynulování svého režiséra jako nápovědy, což bývá v podobných pořadech běžná a povinná praxe se sluchátky v uchu...
Z celého tohoto povídání v ČT24 vyplynulo pod čarou, že svět je prostě naruby; všichni lžou a podvádějí, avšak tresty je minou a mnohým jsou jim dokonce přiznávány k dobru jako tzv. projevy humanity a lidskosti, třebaže by s nimi patřili do kategorie trestných činů. O pravdě a lásce by mohl vyprávět Václav Havel, jenž beztrestně schvaloval humanitární bombardování Srbska, dokonce to řekl pro francouzský Le Monde. Potíž či záměr lze v této lidské dvojakosti brát jako něco mezi schizofrenní, zaviněnou alkoholismem, nebo protekcionismus, jemuž se mu dostalo za věrné služby svému Big Brotherovi za velkou louží; žádné padni komu padni… https://www.youtube.com/watch?v=W7GqSwSpH7Y

Havel se tak stal „užitečným idiotem“ a „bílým koněm“ Západu, když na pokyn Kongresu USA po svém komunistickým parlamentem zvolení prezidentem zrušil např. zbrojařskou výrobu v Martině, čímž paradoxně nepomohl světovému míru, jen k vysoké nezaměstnanosti na Slovensku… Proč nejsou trestány podobné zločiny velkého kalibru, zatímco za pitomou a veřejně projevenou a opodstatnělou obavu z islámu se státní zástupci a šéfové advokátních komor mohou zbláznit ze svého hraného rozhořčení...? Bush ml., Cheney i Riceová věděli o brutálním mučení a libovali si


Havel ale nebyl jen užitečným idiotem Západu, ale i uhlobarona Zdeňka Bakaly, který potřeboval, aby z něho někdo udělal přes jeho zlodějny humanistu a filantropa. Kdo jiný to mohl být než Václav Havel? Zdeněk Bakala proto prozíravě koupil jako splátku za své věrné služby prvnímu postsametovému prezidentu dům na Hradčanech, kde nyní sídlí Knihovna Václava Havla; ředitelem knihovny je po Martinu C. Putna jiný lumen ex velvyslanec v USA Žantovský. V domě na Loretánském náměstí mj. dříve žila manželka prezidenta Edvarda Beneše. http://www.rukojmi.cz/clanky/1179-zadarmo-ani-bakala-nehrabe-aneb-dnes-nejbohatsi-damsky-kadernik-v-cesku-je-tez-v-zebricku-forbesu

Bakala je rovněž předsedou správní rady knihovny. A aby té šaškárny nebylo málo, je Bakala také koproducentem filmu "Odcházení" a patří mezi spoluzakladatele diskusního sdružení Lípa, označovaného někdy za kruh Havlových příznivců, s nimiž nyní komunikuje ze svého sídla ve Švýcarsku, kde je za nejbohatšího dámského kadeřníka z Forbesu. O blízkém vztahu Bakaly a někdejšího prezidenta svědčí i fakt, že Havel s chotí opustili večeři pořádanou britským princem Charlesem, aby mohli navštívit vyhlášení soutěže Česká Miss, kterou vedla Bakalova partnerka Michaela Maláčová, co bez studu vládne řadě exkluzivních obchodů na Pařížské ulici v Praze....

Šoda, že David Borek nevznesl svým "fundovaným" hostům i dotaz na téma Bakala a nenávist vůči němu ze strany asi sto tisíce horníků OKD a jejich rodin, které zločinný uhlobaron bez mrknutí oka poslal na dlažbu... Samozřejmě, že beztrestně, ovšem byl by zde ještě i jiný dotaz - mají právo havíři nenávidět Bakalu? Byl by to trestný čin, kdyby vyšli do ulic se symbolickou šibenicí? Co by na to ministr vnitra Chovanec, anebo někdejší ministr financí Sobotka, jenž si za pár miliard někomu do kapsy přihřál svoji polívčičku při podvodné privatizaci OKD...? ... Učinili havíři Ostravska první krok k sociálním bouřím v Česku…?
A k tomu je tady též šibal Ivo Gabal, co prohlásil, že by se policie a výzvědné služby měly zaměřit na weby šířící pro-kremelské postoje a zjistit, kdo za nimi stojí, kdo je podporuje, jak jsou financované a začít jim „legálními nástroji“ znepříjemňovat život. Jak to bude v praxi vypadat, to se prý teprve ukáže, ale už nyní je jasné, že jsme zase o krok blíže totalitnímu systému. Tenkrát se bojovalo proti imperialistické propagandě, dnes proti té „pro-kremelské“… Kde byl pan Gabal, když NATO bombardovalo Srbsko a jeho žena Jana Hybášková dělala velvyslankyni ve Slovinsku..? Václav Havel – humanitární bombardování…
Jak to, že se bez trestu odešli vojáci US Army, co statečně vykřikovali podělaní strachy: „Rozbombardujeme za tři měsíce Rákosníky do doby kamenné“, přitom válka trvala deset let a doba kamenná se změnila v herbicidy nakaženou poušť. Proč se nedočkal trestu G. W. Bush, který tvrdil, že napadli Irák, jelikož měl zbraně hromadného ničení, přičemž se nenašla ani jediná… Za to ale Bush prohlásil, že přinesli iráckému lidi svobodu a demokracii, což vidíme dnes, kdy v této zničené zemi vraždí tisíce civilistů zločinecké banda Islámského státu-DAEŠ. Vše toto je přece promyšleně podněcování k nenávisti a xenofobii... A nikdo nic...?

Jen z principu by mě zajímalo, co by Gabal a jeho langšádlovsko-pornografická partička v souvislosti s Osvětimí napsali o americkém exprezidentu Georgu W. Bushovi, který opravdu pietně perlil při své nedávné návštěvě amerického Muzea holocaustu. „Měli jsme to bombardovat“, řekl drze a vůbec se nezastyděl, že nebombardovali; to bylo to pravé „ubohé ranařství“...


Případů, kdy Američané a Britové věděli podstatné zprávy z bojišť, ale mlčeli a nezasáhli, bylo mnoho. “Když v létě roku 1941 napadlo hitlerovské Německo Sovětský svaz, odhalili britští šifreři, kteří sledovali pohyby nacistické armády, že proti Židům je vedena genocida. Podle dokumentů, zveřejněných v roce 2001, je jasné, že z 282 stránek Brity dešifrovaných zpráv nacistů z Běloruska a Ukrajiny muselo vedení britské armády vědět nejpozději v září 1941 o probíhajícím holocaustu,” uvedl v březnu 2001 v The New York Times americký historik Richard Breitman.

Přesto nikdo nezasáhl, aby Židům pomohl. Britové to vysvětlují tím, že nechtěli žádným zásahem prozradit svou schopnost luštit německé kódované zprávy. Navíc jim byli bližší Arabové než Židé, jejichž úmysl vytvořit si na území Palestiny svůj stát ohrožoval strategické cíle Velké Británie. Nebyl to náhodou též trestný čin úmyslného zabití a vzbuzování nenávisti v Židech po přežití děsivého holocaustu...?
Už v roce 1913 napsal Theodore Roosevelt, 28. prezident USA, že věda zvaná eugenika, (resp. vědecký rasismus), jež dokonale zkvalitňuje lidskou, resp. bílou rasu, je základem jedinečného rozvoje lidské společnosti. Prohlásil: “Chceme-li zdokonalit kvalitu rasy, musíme stimulovat plodnost nejhodnotnějších jedinců…” Aby pak v USA podle tohoto vzoru zabránili rasové degeneraci, bylo jen během roku 1930 každý měsíc vykastrováno a sterilizováno přes dvě stě osob. Theodore Roosevelt se vyslovil proti “nevzdělaným davům podřadných občanů a řekl, že “společnost nemá právo dovolit degenerovaným, aby rozšiřovali své řady“; vyjádřil názor, že jedině eugenika může spasit lidstvo…” Ani tato zhůvěřilost nebyla trestným čínem podněcování k nenávisti a nesnášenlivosti, taktéž urážky lidskosti...?


Americký prezident George Bush a sedm dalších vysokých činitelů jeho administrativy učinili v prvních dvou letech po útocích z 11. září 2001 celkem 935 lživých prohlášení o Iráku. Vyplývá to z prvního průzkumu na toto téma, který provedlo Středisko pro veřejnou integritu (CPI). Prezident Bush vede, podle výzkumu lhal 260krát, těsně za ním je Colin Powell s 254 zápornými body. Následují Rumsfeld a Fleischer (oba 109), Wolfowitz (85), Riceová (56), Cheney (48) a McClellan (14).

Tato prohlášení byla činěna při 532 různých příležitostech. Nejslavnější byla lež Colina Powella, kterou pronesl o iráckém jaderném arzenálu před Radou bezpečnosti OSN. Kolik politiků lže asi nyní v souvislosti se Sýrií a imigrační politikou? Při dalším průzkumu se to jistě opět ukáže… Proč nikdo z těchto výtečníků nebyl obžalován z trestného činu xenofobie a podněcování k nenávisti vůči cizincům...?

Avšak zpátky do Evropy; Evropské unie má jasno: nechceš běžence, můžeš se vykoupit z přikázaných kvót; stačí za každého jednoho odmítnutého zaplatit 250 tisíc euro, resp. 6,755 milionu Kč. Nejde však „naštěstí“ o pokutu, ale prý pouze o pokrytí výdajů za jednoho uprchlíka. EU si tak jednoho většinou muslimského migranta cení na skoro sedm milionů. Máme prý z čeho EU vracet… Za tucet let jsme totiž z Bruselu dostali o 560 milionů Kč víc, než kolik jsme do unijního rozpočtu vložili. Ale co firmy bohatých evropských států, které od nás dostaly čtyřikrát víc ze zisku svých podniků v ČR..?.

Počty jsou to vpravdě kupecké – na jednoho Čecha z toho tak připadá 56 tisíc Kč, což je cca 120krát méně, než kolik dostane pro nic za nic jeden odmítnutý běženec. Že by o tolikrát méně znamenal pro EU jeden občan Česka…? A tak český občan, narozený z českých rodičů, vychovaný v Česku, pracující v Česku a dbalý českých zákonu, to vše se svojí třeba čtyřčlennou rodinou, má 30krát nižší hodnotu než jeden muslimský nomád, pastevec koz, nebo zedník…


Inu, není ani toto náhodou trestný čin urážky rasy, společenské třídy a podněcování k nenávisti a xenofobii...? Co když si to český ovčan nenechá líbit projeví svou přirozenou lidskou vlastnost, k níž patří nejen pravda a láska, ale též nenávist a strach z neznámých lidí nehovořících česky, a půjde do ulic proti tomu protestovat...? Co na to disident trpaslík Šmudla alias Čuňas....?

Smělý pokus pana premiéra o novou definici identity českého národa

$
0
0
Stanislava Kučerová 
6.6.2016  České národní listy

Slovo identita znamená jednak shodu, totožnost, nezaměnitelnost osobnosti /člověk je identický sám se sebou/, jednak přijetí motivů, hodnot a ideálů od členů skupiny, ke které patří. Identita se vyjadřuje jak slovem já, tak slovem my. Skupinová identita je neoddělitelná od osobní. 
 
Člověk se cítí jako příslušník té nebo oné mikro nebo makroskupiny / od rodiny přes party, kluby a spolky až po národ/. Tématu identity se věnoval ve svém projevu na Bavorském zemském sněmu v Mnichově premiér Petr Nečas dne 21.2.2013. Učinil tak neuvěřitelným způsobem. Hledal identitu česko-bavorskou, protože „málokteré dvě země jsou tak úzce propojeny společnou historií, kulturní spřízněností i tisíciletou duchovní tradicí jako Čechy a Bavorsko. Na cestě k nalezení vlastní identity se neobejdeme jeden bez druhého. Náš vztah je osudový, plný inspirace a obohacení, ale i traumat a předsudků. Společná minulost nás zavazuje pracovat pro společnou budoucnost.“ Tolik pan premiér.

Před 20 lety se na nás žádalo zříci se dosavadní identity česko - slovenské a zúžit ji na identitu pouze českou. Marně jsme se dovolávali společných kořenů se Slováky a spolu s nimi sdílených hodnot a osudů od dob Velké Moravy a slavné misie bratří ze Soluně. To pan premiér má dnes pro nás identitu česko-bavorskou a její „předurčenost“ vidí v mnohem větší historické hloubce než byla Velká Morava: v dávném osídlení dnešního českého a bavorského území keltskými Bóji. Pozdější česká vlast se tehdy po nich keltsky jmenovala Boiahaimon, Bojohemum, Bohemia. Bavorská země, podle pana premiéra prý také po Bójích ,získala jméno Bavaria. Ale pozor, do téhle etymologie se panu premiérovi chybička vloudila. Jméno Bavaria nepochází od keltských Bójů, ale od starogermánského kmene Baiovari, Bajuvari, po našem Bavoři. Podle pana premiéra „osudové“ historické sousedství Čechů a Bavorů nelze výstižněji označit než Palackého souslovím „stýkání a potýkání“. Vévodství bavorské, stejně jako franské, saské, švábské, lotrinské se stalo součástí mocné říše východofranské . Karel Veliký i ostatní příslušníci dynastie podnikali feudální výboje k ovládnutí sousedních zemí, přirozeně pod ideologickou záštitou šíření křesťanství . Církevní misie k nám směřovaly z Řezna, Pasova, Salcburku. Panovníci Velké Moravy /Mojmírovci/, velcí věrozvěsti Konstantin a Metoděj, ale i jejich žáci měli s bavorskými kleriky , ozbrojenci bavorských vládců a s vládci samými velmi neblahé zkušenosti. /Viz kterákoli učebnice dějepisu./ Tváří v tvář historii tak pan premiér uvádí v úžas svým dokazováním, že máme s Bavory společnou identitu. V období Velké Moravy je opravdu obtížné takový důkaz podat. Ale snazší to nebude ani později .Bavoři podlehli v soupeření o hegemonii Sasům .Sasové položili základy německé říše, navázali na tradici Karla Velikého a založili středověkou říši římskou, které se od r.1157 říkalo „ svatá říše římská“ a od r.1486 se přidával přídomek „německého národa“. Položme panu premiérovi otázku, zda by tedy ve světle této skutečnosti nechtěl identitu hledat raději v Sasku než v Bavorsku? I se Saskem bylo ovšem mnoho „stýkání a potýkání“, jak můžeme doložit třeba osudem sv. Václava a poté sv. Vojtěcha. Ostatně prostřednictvím tzv. otonské renesance se Sasko obohatilo i o kulturní vlivy Byzance, která až do svého pádu pod náporem Osmanských Turků /1453/ reprezentovala vyšší kulturu než středověký Řím, s kterým bylo Bavorsko svázáno. Ale na rozdíl od dlouhodobých problematických vztahů Čechů s Němci /ať již Bavory nebo Sasy/, Čechy a Slováky spojovaly po staletí zápasy o zachování holé existence, hledali u sebe navzájem často pomoc a společným bojem se v první válce světové domohli samostatného státu a v druhé jeho obnovy. V tomto státě společně žili a pracovali 74 let., společně čelili i nástrahám budování beztřídní společnosti. Jak proti tomu chce pan premiér vytvářet identitu s Bavory na základě barokní a katolické kultury ? Ta byla přece společná pro celou katolickou Evropu a při vší nádheře nemohla českému národu nahradit ztráty utrpěné po Bílé hoře. Útrapy násilné protireformace a rekatolizace, ohrožení existence národa samé nemůže přece vyvážit lidový kult sv. Jana Nepomuckého a procesí poutníků na obou stranách Šumavy! Co jsou tyto folklorní epizody ve srovnání s účastí Čechů a Slováků v husitském hnutí, ve stavovském povstání, v úsilí buditelském a obrozenském, ve společných válečných bojích na život a na smrt?

Pan premiér nepřestává mluvit o společných hodnotách a duchovní spřízněnosti, které v jeho podání vytvářejí identitu česko-bavorskou, jako byl např. v 19. stol. rozvoj průmyslu, zvláště sklářství a pivovarnictví. Až události kolem „Mnichova 1938“ prý předznamenaly dlouhou krizi společné identity, válečné běsnění, poválečnou ztrátu identity docela, vykořenění českého pohraničí. A kde je příčina? Zvláštní. Žádné mocenské zájmy, expanze a agrese. Příčina spočívá, jak naznačuje pan premiér, v nesprávně etnicky a jazykově odvozené identitě. Ta je vinna tím, že vedle sebe již nežijí Češi, Židé a Němci, jak tomu bylo dříve. V této souvislosti pan premiér vyslovil lítost nad odsunem německých státních příslušníků po druhé světové válce .Přitom opakoval nepravdivé revanšistické formulace mluvčích odsunutých Němců, usazených v Bavorsku, aniž by se pokusil uvést je na pravou míru. Zamlčel, že r.1945 šlo o uplatnění dohod vítězných spojenců demilitarizovat, denacifikovat a demokratizovat celou Evropu, nikoli o nějaké úzce národní české zájmy. Zato si pochválil, že po r.1989 se v našem pohraničí vrací a obnovuje staronová identita.

Závěrem nezbývá než položit si otázku: Jací to mohou být Češi, když pan premiér hledá jejich identitu s Bavory? Když to, co uvádí jako jim společné, se nikdy netýkalo českého národa jako celku, ale jen některých vrstev, zpravidla odjinud do Čech přišlých, např. kolonizátorů, rekatolizátorů, průmyslových magnátů, arizátorů.? Někteří mezi nimi říkali, že „ nejsou Češi, ale Bémové,“ jejich vlast je „Bémen“. Mluvili německy a odmítali odvozovat svou identitu od etnického původu a jazyka, odvozovali ji od území, na kterém bydleli a působili. Pro ně a jejich potomky zřejmě hledal pan premiér identitu česko-bavorskou, v které se jazyková otázka neřeší. / Přirozeně jde o jazyky dva a přitom se předem ví, kterým jazykem se bude komunikovat. / Ale je ještě jedna skupina, které se pokus pana premiéra může zamlouvat. Skupina těch, o kterých bylo řečeno, že jsou to „Němci, mluvící česky“. I oni mohou získat identitou česko-bavorskou, resp. česko-sudetoněmeckou.

Pokus pana premiéra je nepřijatelný. Jeho pojetí identity je neudržitelné. Kulturní styky mezi národy ani výměna kulturních statků nemůže stačit k vytváření identity. Jsou všudypřítomné. /Kdyby byly podstatným znakem identity, byly by snad všechny národy identické, kulturní výměny se snad neúčastní jen nějaký ztracený kmen v pralese nebo obyvatelé zapomenutého ostrova v širém oceánu./ Stojíme přirozeně o dobré sousedské vztahy, stojíme o přátelské vztahy mezi národy. Odmítáme však falešné chiméry o naší identitě, které jsou v rozporu s naší historickou zkušeností a naši skutečnou identitu degradují. Čeští a slovenští vlastenci trvají na své identitě česko-slovenské.

Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc.

.

Pekelný oheň z nebes Taliban nezničí

$
0
0
Pepe Escobar
6.6.2016  Zvědavec

Bílá Toyota Corolla nejvyššího mullaha Talibanu Mansoura si to hasila pouští Balúčistánu poté, co překročila íránskou hranici, když byla z amerického bezpilotního letounu odpálena raketa Hellfire a spálila ji na uhel.


To je oficiální báchorka. Pentagon uvedl, že Mansour byl na Obamově seznamu lidí k zavraždění proto, že se stal „překážkou míru a usmíření“.

Samozřejmě, je toho zde více. Mansour byl mazaným obchodníkem, který často cestoval do Dubaje – historické zúčtovací banky Talibanu, kde se provádí všemožné pochybné obchody. Byl rovněž úzce napojen na Jundullah – alias fanatické sunitské protiteheránské bojůvky, velmi aktivní v íránské provincii Sistan-Balúčistán.

Tentokrát byl Mansour v Sistan-Balúčistánu na zdravotní návštěvě – údajně aby se vyhnul nemocnicím v Pákistánu silně střeženým ISI (tajnou službou). Avšak údajně pákistánské tajné služby o tom věděly – takže to mohly vědět i americké tajné služby, a tudíž byly schopny ho sledovat.

Ale pak je tu skutečný trumf za kloboukem: Nová opiová válka.

Obvyklí podezřelí na východním pobřeží trvají na tom, že Taliban skvěle vydělává na dohledu na obchod s opiem z Afghánistánu – a nyní funguje jako mnohamiliardový drogový kartel. To je nesmysl.

Lze si vsadit na to, že Mansourova vražda nesníží produkci afghánského opia – která byla trvale na vzestupu roky. Malawi Hibatullah Akhundzada, Mansourův bývalý muž číslo dva, byl jmenován novým vůdcem.

Faktem je, že pěstování máku v Afghánistánu zůstává na nejvyšších úrovních v provinciích, které jsou – teoreticky – pod kontrolou Kábulu. Vloni bylo vyrobeno více opia – za teoretické operace NATO Trvalá svoboda – než v jakémkoliv jiném roce od doby, kdy to OSN začala v r. 2002 sledovat. V r. 2016 vyrobí Afghánistán více opia – tedy heroinu – než činí celková globální spotřeba.

Náznak toho, co se skutečně děje v nové opiové válce, poskytuje poslední kniha (v italštině) Enrico Piovesana. Vypráví o pochybných vojenských operacích prováděných NATO, ve kterých jsou obrovská množství opia zabavována a odvážena vrtulníky – aby je již nikdo více nespatřil.

Takže jsme zpět u staré krysí trasy CIA, což znamená u řízení afghánského opiového trhu za spoluviny místní policie, vysokých vojenských představitelů v Kábulu a rodiny Karzaiho, bývalého prezidenta, alias „starosty Kábulu“, Hamida Karzaiho. Obchodování s pašeráky drog také poskytlo příhodnou likviditu – špinavé peníze – velkým západním bankám. Nic z toho nemá co dělat s Talibanem, který ve skutečnosti produkci opia v r. 2001 srazil téměř na nulu, než přišlo 9/11 a americké bombardování/okupace Afghánistánu.

Stínoví hráči Af-Pak


První historický americký útok bezpilotním letounem v Balúčistánu (další Obamův „primát“) zůstává záhadou. Uvěřitelnou pracovní hypotézou je, že šlo o tajnou americko-pákistánskou spolupráci. Příkaz k útoku přišel údajně přes Pentagon, ne přes CIA. Mansourova Corolla byla po překročení hranice asi 40 km na území Balúčistánu – v oblasti, kde by americké bezpilotní letouny byly celkem zranitelné modernizovanou (v r. 2011) pákistánskou protivzdušnou obranou.

Pravděpodobným – avšak nepotvrzeným – scénářem je, že RQ-170 Sentinel sledovaly Mansourovu Toyotu a koordináty pak předaly bezpilotním letounům Reaper operujícím z kandahárského letiště. Za předpokladu, že bezpilotní letouny začaly sledovat Toyotu na íránsko-pákistánské hranici, byly v činnosti nad Balúčistánem ve vzdušném prostoru hodiny, ničím nerušeny.

Ale pak jsou zde nesrovnalosti. Pákistánské zdroje zmiňují, že Toyota – jako při každém zásahu bezpilotním letounem – nebyla zcela zničena, ale stále jela. A na scéně se objevil i záhadný pas (mullaha Mansoura), zcela nepoškozen.

Co se týká původního HUMINT, vedoucího k Mansourově stopě, názor, že si zářez může udělat Washington, je bláhový. Je mnohem pravděpodobnější, že informace poskytlo velmi dobře umístěné/placené aktivum někde – ať již v armádě v Kábulu, nebo nějaký nespokojený operativec ISI.

O co Mansourovi skutečně šlo? Byl dost zběhlý ve hře o čas. Americkou „strategii“ jasně prohlédl – ta se smrkla na to, že je povzbuzován afghánský prezident Ashraf Ghani, aby přesvědčil Islámábád, aby dostal Taliban k jednacímu stolu.

Tudíž Mansour věděl, že Taliban může vždy vojensky postoupit i bez vyjednávání; to je důvod, proč řádně oznámil jarní ofenzivu 2016 – každoroční rituál Talibanu. Zároveň si dával velký pozor, aby si neznepřátelil Islámábád, aby nebyla bezpečná útočiště Talibanu v Pákistánu ohrožena.

Co se týká toho, o co jde Islámábádu, to je mnohem nejasnější. Mužem Islámábádu coby následník byl ve skutečnosti Sirajuddin Haqqani. Po smrti jeho nechvalně známého otce Haqqani vede stejnojmennou síť – která je velmi za dobře s ISI, údajně více, než tradiční Shura v Kandaháru/Quetta, alias historický afghánský Taliban.

Nový kápo Talibanu bude nyní mít příhodné okno příležitosti ke konsolidaci moci. Na počátku 2017 bude nový americký prezident, nový šéf pákistánské armády, ale tak zvaná afghánská vláda národní jednoty bude stále nejednotná. Taliban ví, co chce; být součástí vlády v Kábulu a dostat svůj vývar v případě, že spory opředený plynovod TAPI (Turkmenistán-Afghánistán-Pákistán-Indie) bude někdy vybudován. Čím více se věci v Afghánistánu mění, tím více se vrací dvacet let zpět, do situace za druhého Clintonova funkčního období.

Mezitím bývalé aktivum CIA, bývalý kámoš Osami bin Ladena a jeden z veřejných nepřátel USA, Gulbuddin Hekmatyar, definovaný Washingtonem jako „globální terorista“ a vůdce organizace Hezbi Islami, se chystá uzavřít dohodu s Kábulem.

Hezbi Islami je druhou největší „odbojovou skupinou“ v Afghánistánu. Většina vrcholových velitelů přeběhla k Talibanu. Hekmatyar žije v exilu někde v Pákistánu; ISI, samozřejmě, o tom všem ví. Takže když Ghani v Kábulu nemůže dopadnout Taliban, aspoň nahání mnohem menší rybu, Hekmatyara. Pomůže to? Ne. Nakonec spadne do SCO – pod společným vedením Ruska a Číny – aby se rébus jménem Taliban vyřešil. Zcela určitě to neudělá operace Trvalá svoboda navždy – bez ohledu na velikost jejich seznamů lidí k zavraždění.


A Hellfire From Heaven Won’t Smash The Taliban vyšel 2. června 2016 na ICH. Překlad v ceně 385 Kč Zvědavec.

Další černá díra na obzoru - rychlovlak

$
0
0
Ivan David
6. 6. 2016
Právě sleduji v ČT pozoruhodnou diskuzi (HydeparkCT24) o projektovaném rychlovlaku. Prý z Drážďan do Prahy a pak z Prahy do Brna a dále do Břeclavi. Moc krásné!


"Kolik to bude stát?", ptají se samozřejmě diváci a to nejenom ti, kteří posílají své otázky do vysílání. Host vysílání Pavel Surý (generální ředitel Správy železniční dopravní cesty) se vykrucuje. Cenu neřekne, připouští řád stamiliónů na jeden km, snad 600 miliónů. Expert v TV pan Novotný konstatuje, že rychlodráhy ve Francii stojí asi 220 miliónů za km, v Japonsku 230 miliónů.

Jaká bude návratnost, klade logickou otázku diváka paní redaktorka. Pan Surý se vykrucuje než dospívá k pěkné formulaci, že se musíme rozhodnout, jestli budeme patřit do "klubu zemí, které mají rychlodráhy". Paní redaktorka se nenechá odbýt a opakuje znova svoji otázku. Pan generální přiznává, že to není ještě úplně spočítané....

Podnikatel v dopravě pan Jančura argumentuje, že se nemá smysl přínos přepočítávat na peníze, že důležitý je "zejména společenský přínos". Asi má na mysli přínos pro jeho společnost, která provozuje jen nejvýnosnější trati. Na to jsme zvyklí - privatizace zisků a znárodňování dluhů.

Padla otázka na celkové náklady, pan Surý zmínil částku 500 miliard - včetně vozového parku. Pak by bylo třeba získat prostředky z "evropských fondů". To je skvělé, vynikající kšeft pro zahraniční dodavatele. "Evropské fondy" jsou peníze z našich daní, do kterých drobet přidá Brusel a současně stanoví podmínky, na co smí být použity.

Jako člen vlády jsem se značně divil, když jsem se seznámil s některými projekty schválenými předchozími pravicovými vládami (tehdy, v minulém století) ještě existovaly rozdíly mezi pravicí a levicí). Projekty byly projednány a pak schváleny ministerskými experty a pak vládou. Zřejmě je kromě autorů nikdo nečetl. Studie o návratnosti vycházely z nesmyslných předpokladů. Prostě byly zfalšovány... Projekty doběhly až do smutného konce. Nebyly ztrátové. Aspoň ne pro ty, kteří na nich vydělali.

Připravuje se zřejmě další skvělý projekt rozsahem srovnatelný například s "fotovoltaikou".

Máme mezi sebou množství gaunerů na místech, kde se rozhoduje. Působí nám obrovské škody. Nebojme se je označovat jako nepřátele. Vzhledem k obrovským škodám, které působí, a s ohledem na tresty pro běžné zloděje, by bylo přiměřeným trestem "zastřelení za úsvitu". A to jsem humanista.

Oni však dožijí v přepychu. Takový je u nás trest pro největší zemské škůdce.

Nazarbajev byl zachráněn před osudem Janukovyče

$
0
0

6. 6. 2016   zdroj a zdroj a zdroj
Vyšetřovací výbor Kazachstánu oznámil, že byl vypátrán organizátor shromáždění proti změnám zákoníku o půdě. Je jím podnikatel Tochtar Tulešov. Podle vyšetřování připravoval státní převrat.


V květnu Kazachstánem otřásla vlna masových protestů proti pozemkové reformě. Ukazuje se, že všechny tyto demonstrace byly organizovány a zaplaceny Tochtarem Tulešovem už v prosinci loňského roku, uvádí Interfax. Podnikatel byl zatčen v lednu 2016 na základě obvinění z držení drog a financování zločineckého gangu.

Přesto byl mechanismus protestních hnutí uveden do pohybu. "Termíny byly samostatně zkorigovány přímo organizátory akce, z nichž někteří již byli zadrženi. Vyšetřovací orgány provádějí šetření o financování a podněcování protestních akcí i v jiných oblastech Kazachstánu," uvedl mluvčí výboru pro národní bezpečnost země Ruslan Karasev.

Generální prokuratura také komentovala pokus o násilnou změnu režimu. "Jejich (protestujících) konečným cílem nebyly pokojné demonstrace a změna zákoníku o půdě, ale destabilizace společensko-politické situace, podněcování etnické nenávisti a převzetí moci," bylo konstatováno v rezortu. Události velmi připomínají scénář ukrajinského Euromajdanu v roce 2013.

Nyní probíhá v Kazachstánu protiteroristická operace. Uvádí se, že teroristé provedli několik útoků na obchody se zbraněmi a na vojenskou jednotku ve městě Aktobe. Lidé neopouštějí své domovy.

Počet obětí teroristického útoku v Aktobe 5. června je 17 osob: tři místní obyvatelé, tři příslušníci bezpečnostních složek a 11 extremistů. 6. června to oznámila agentura Total.kz s odkazem na ředitele odboru státního jazyka a informací ministerstva vnitra Almase Sadubajeva.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
 

Ukrajinské Radio svoboda o Miloši Zemanovi - pro otrlé

$
0
0
6. 6. 2016

"Film Čeští přátelé Kremlu vypráví příběh jediného prezidenta Evropské Unie, který po anexi Krymu veřejně podpořil Kreml, ruskou agresi na Ukrajině nazval občanskou válkou a Ukrajince nazval banderovce."
Na video nás upozronil "proruský"Aeronet.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live