Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

(Olympijské) Armádní mezinárodní hry 2016

$
0
0

14. 8. 2016, zdroj zde

Včera skončily Armádní mezinárodní hry (AMH). Zde je pětiminutový sestřih zajímavých momentů z dvoutýdenního klání.


Na kanálu YouTube Ministerstva obrany Ruska zveřejnili video, které je sestaveno ze zajímavých záběrů, pořízených při AMH 2016.



Ty skončily včera v podmoskevském Alabinu. Probíhaly na území Kazachstánu a Ruska od 30.7. do 13.8. Soutěžili vojáci z 19 zemí. Celkově zvítězili reprezentanti Ruska s 20 zlatými medailemi.
Ministr obrany Ruska Sergej Šojgu při zahájení her řekl, mimo jiné, že každý se chce pochlubit mistrovstvím, kterého dosahuje ve své profesi, tedy i vojáci, a že by bylo nádherné, pokud by spolu vojáci soupeřili vždy jen v takovýchto soutěžích.
Překlad a doplňující info: Ďouba


























Světová antidopingová agentura (WADA) a její poskoci skřípou zubama, protože nenašli způsob, jak z armádních her vyloučit ruské, ale nejlépe i ostatní, soutěžící. Místo požadovaných vzorků moči jim vojáci poslali něco úplně jiného. Není proto divu, že si antidopingová inkvizice vybíjí vztek na invalidech.
P.S.: Poslední řádky berte jako pokus o vtip s hořkou příchutí.

Oskar Krejčí: Východ a Západ se sejdou, ale může také dojít k výbuchu!

$
0
0
14. 8. 2016    PrvníZprávy   (rozhovor)
Pokud jde o situaci v Jihočínském moři, neděje se nic, co by se vymklo kontrole, protože vámi zmíněné rozhodnutí bylo očekáváno. Americké válečné lodi v oblasti zůstávají, Japonsko posílá vojenské dodávky na Filipíny, Čína a Rusko oznámily na září společné vojenské námořní cvičení v Jihočínském moři. Teď se musí obnovit dvoustranná jednání bez takových podmínek, jako je uznání verdiktu Stálého rozhodčího soudu. V pondělí přiletěl do Hongkongu bývalý filipínský prezident Fidel Ramos, jeho misi uvítali i představitelé z čínské ústřední vlády. Jsou ale i opačné signály…


PZ: Jaké?

Vždy před nějakou událostí, která může mít velký či přímo globální dopad, se nepřející zaktivizují. Ať již jde o olympiádu, oslavy nějakého významného výročí nebo důležitý summit. Vždy je třeba včas přijít s nějakým skandálem, výbuchem na Krymu, epidemií… Prostě s něčím, co by dehonestovalo hostitele či důležitého aktéra. Nebo alespoň odvrátilo pozornost. To platí i o summitu G 20, který se sejde začátkem září v legendárním čínském městě Chang-čou. Ona schůzka nejvyšších představitelů ekonomicky nejvýznamnějších států a jejich hostů by jistě mohla znamenat velký diplomatický, ale podle někoho i nežádoucí propagandistický úspěch Pekingu či některého jiného účastníka. Už tento týden se na serveru vlivného amerického časopisu Foreign Affaires objevil komentář tvrdící, že situace v Jihočínském moři může mít stejnou funkci jako atentát na Františka Ferdinanda v roce 1914.

PZ: Moc pěkné! Jsou přece i pozitivní signály. Proslýchá se, že do Chang-čou chystají svoji schůzku i britská premiérka Theresa May a ruský prezident Vladimír Putin. Myslíte si, že by to mohlo znamenat průlom ve vztazích Západu s Ruskem?

Bylo by to velmi žádoucí a Boris Johnson, překvapivý nový britský ministr zahraničí, by mohl ukázat, že svoji funkci zvládá na úrovni doby. Mnoho otázek však zůstává otevřeno. Británie patřila v Evropské unii a NATO k nejhorlivějším zastáncům protiruských sankcí. Výměna premiéra by mohla být předehrou ke změně politiky bez ztráty tváře – jako v Turecku. Jenže Londýn už po staletí hraje protiruské geopolitické hry.

V posledních měsících se Moskvě daří udržovat nadstandardní vztahy s Pekingem, Teheránem, Ankarou, nepodařilo se vrazit klíny ani mezi Rusko a středoasijské státy. Začíná se utvářet oblouk eurasijské kooperace a možná i solidarity. Třeba někdo v Londýně dospěl k názoru, že je nutné změnit vůči Moskvě taktiku. Před několika dny zaznělo z prostředí vlády Theresy May zpochybnění dohody o tom, že Čína postaví v Británii jadernou elektrárnu. To by znamenalo pohřbení projektu za 23 miliard dolarů a konec „zlatého věku“ ve vztazích Británie – Čína. Vylepšení vztahů s Moskvou by v takové chvíli mohlo poškodit ruské vztahy s Čínou. Ale snad se skutečně jedná jen o snahu nového vedení v Londýně přistoupit k mezinárodněpolitickým problémům nově. Na rozdíl od Japonska, které situaci komplikuje.

PZ: V Evropě nepociťujeme žádné změny. Přece jenom je Dálný východ ještě vzdálenější, než Jihočínské moře.

Žijeme v jednom čase a prostoru. Když už zazněla připomínka začátku první světové války – ta druhá válka, která dramaticky poznamenala i naše dějiny, začala japonským útokem na Čínu v roce 1931. Slavné Kiplingovo diktum „Východ je Východ, Západ je Západ, ti dva se nikdy nesejdou“ už dávno neplatí. Ale zpět do současnosti. Před několika dny japonské ministerstvo obrany zveřejnilo svoji novu Bílou knihu. Ze 480 stran je 30 věnováno takzvané čínské hrozbě.

PZ: Co konkrétně v této souvislosti ona japonská Bílá kniha obsahuje?

Tvrzení, že rapidní růst čínské vojenské síly není transparentní, že se Peking snaží změnit status quo ve Východočínském moři a proniknout do oblasti Pacifiku, mění se „rovnováhy Čína –Tchaj-wan“ ve prospěch Číny. Zároveň je kritizována údajná snaha Pekingu změnit status quo v Jihočínském moři vytvářením fait accompli, tedy vytvořit jednostrannými činy těžko změnitelnou situaci. V japonské Bílé knize zveřejněná mapa ukazuje „námořní cestu do Japonska“ od Malackého průlivu, která buď vyčíslená ohniska napětí protíná, nebo je těsně míjí. S takovýmto přístupem Tokia k proměnám v regionu vyjádřil Peking „ostrou nespokojenost“, označil jej za nezodpovědný.

PZ: Upřímně řečeno, z vašeho výčtu problémů v japonské Bílé knize necítím nic mimořádného. Dokonce by se dalo říci, že se mnohé z daného výčtu děje.

V určitém smyslu máte pravdu. Čína neuvěřitelně rychle roste a s tím se samozřejmě v regionu mění situace. Tento růst je ale třeba brát za přirozené vytváření „nového normálu“ a využívat ho – nevnímat vše hned jako bezpečnostní hrozbu či záminku pro budování nové japonské regulérní armády namísto sil sebeobrany a pro zvyšování vojenské přítomnosti USA.

PZ: Z vámi přednesené charakteristiky obsahu Bílé knihy něco takového vyplývá?
Napřed jednu poznámku: novou japonskou Bílou knihu neodsoudil jen Peking, ale i jihokorejský Soul. Tam si ministr obrany povolal japonského vojenského atašé a tlumočil mu ostrý protest proti pasážím zmíněného dokumentu, v nichž si Japonsko činí nárok na sporné ostrůvky, které Korea pokládá za své území. Zmíněná snaha přeměnit japonské síly sebeobrany na regulérní armádu schopnou „pomáhat spojencům“ se zintenzivnila poté, kdy se Šinzó Abe v roce 2012 stal japonským premiérem. Také jmenování nové ministryně obrany Japonska naznačuje, že Japonsko směřuje k revizionistické politice.

PZ: Z čeho tak soudíte?

Tomomi Inada, která byla do funkce jmenována počátkem srpna, je zkušenou političkou, je poslankyní a bývalou šéfkou Politické výzkumné rady vládnoucí Liberální demokratické strany. Zastává vyhraněné pravicové názory, které ale sama označuje za konzervativní. Patřila, právě tak jako premiér, k lobbistické organizaci Nippon Kaigi, která si klade za cíl „změnit poválečné národní povědomí založené na pohledu na historii optikou Tokijského tribunálu“.

Pro lepší pochopení: Tokijský tribunál je asijská obdoba norimberského procesu s německými válečnými zločinci. Odsoudil japonské válečné zločince, kteří svým sadismem a bezohledností v mnohém překonali své nacistické spojence. Jak by se vám líbilo, kdyby německá ministryně obrany zpochybňovala výsledky Norimberského tribunálu? K dalším prioritám zmíněné lobbistické skupiny patří změna japonské ústavy, konkrétně článku 9, v němž se Japonsko zříká armády a práva na válku jako rysu suverenity. Že se takový přístup k dějinám a politice sousedům Japonska nelíbí, je zákonité.

Připomínám, že v současné době jsou Spojené státy vázány s Japonskem Smlouvou o vzájemné spolupráci a obraně, která je platná od roku 1960. A protože žijeme v „globální vesnici“, přes USA jsme i my Češi a Slováci jako občané členských států NATO závislí na historicko-politických výstřednostech Tokia.

PZ: To je hodně dlouhý most. Já bych to neudělal, jen připomínám, že někdo by mohl namítnout, že NATO je především organizace, která hájí demokratické principy…

To je obecně uznávané zjednodušení, které hraničí s nesmyslem vhodným snad jen pro veřejnoprávní sdělovací prostředky. Například Portugalsko. To v roce 1949 spoluzakládalo NATO, ovšem slavná karafiátová revoluce, jež svrhla „autoritářskou konzervativní vládu“ – což je eufemismus, který nahrazuje označení „fašismus“ –, proběhla až v roce 1974. Situaci v Portugalsku v předvečer karafiátové revoluce přibližuje Mercierův román Noční vlak do Lisabonu, který byl i zfilmován.

Jiný příběh: Turecko a Řecko vstoupily do NATO v roce 1952. V letech 1967 až 1974 v Athénách vládla vojenská chunta a Řecko zůstalo členem Aliance. Mimochodem – černí plukovníci, jak se jim tehdy říkalo, se dostali k moci převratem organizovaným podle plánů NATO. O Turecku jsme mluvili minulý týden. Tam proběhly vojenské převraty v letech 1960, 1971 a 1980; v roce 1997 vojenské memorandum adresované premiérovi vedlo ke změně vlády. Přitom nikdo tehdy nezpochybňoval turecké členství v Alianci. A nezpochybňuje je ani při současných událostech. Nelze zároveň nikdy zapomínat, že po celou tu dobu tamních turbulencí byly v Turecku jaderné zbraně USA. I dnes mají Spojené státy na letecké základně Incirlik na jihu Turecka uskladněno přibližně 50 klasických jaderných bomb typu B61. Tyto pumy podléhají americkému velení, ovšem i letadla F-16, která jsou v turecké výzbroji, pravděpodobně mohou nést tyto pumy. Ještě malou poznámku pro doplnění: Madridský pakt, na jehož základě byli vojáci USA rozmístěni na čtyřech základnách ve Španělsku, byl podepsán v roce 1953 – tedy více než dvacet let předtím, než ve Španělsku skončila fašistická vláda generála Francisca Franka.

NATO je vojenská organizace, jejíž základy tvoří geopolitické zájmy definované Washingtonem. Ty jsou protaženy i na Dálný východ. Tvrdit, že jediným zájmem Aliance je demokracie, je víc než naivní. Po bombardování Jugoslávie (1999) či Libye (2011), abych uvedl jen nejsrozumitelnější příklady, nestačí jen fráze o demokracii z úst představitelů či propagandistů NATO. Aliance, právě tak jako Japonsko, musí pro sebe nalézt zcela novou pozici v měnícím se světě – ne se zatvrzele a zcela beznadějně snažit přetvarovat budoucnost do podoby 30. nebo 90. let minulého století.

Za První zprávy rozhovor vedl Jiří Kouda

"Čelil deseti americkým prezidentům": Fidel Castro se dožívá 90-ti let

$
0
0

14. 8. 2016     zdroj
13. srpna se comandante Fidel Castro dožívá 90 let. Tato událost je široce komentována nejen v ruských, ale i v zahraničních médiích. Francouzský list Le Point píše, že není možné hovořit o dějinách dvacátého století a nezmínit Fidela Castra. "Přežil více než 600 pokusů o atentát, čelil deseti americkým prezidentům, don Quijote, který vyhrál mimořádné bitvy. 



Například změnil Kubu v mocný lékařský potenciál. S pouhými 3000 lékařů v roce 1959 byl Ostrov svobody schopen připravit k dnešku 88 000, což znamená, že jeden lékař je na každých 640 obyvatel," uvedl Le Point.

Televizní kanál Al-Mayadeen promítnul řadu speciálních programů, věnovaných Fidelu Castrovi. Jak píše Prensa Latina, zvláštní zájem diváků vyvolal pořad "Zásluha života", natočený v tomto roce v Havaně při slavnostním ceremoniálu předání vyznamenání se stejným názvem kubánskému comandante. Byl také ukázán proces natáčení a samotný dokumentární film italského režiséra Gianni Mina "Den s Fidelem".

V předvečer se v Bogotě konal cyklus konferencí, věnovaných osobnosti Fidela Castra a jeho přínosu v dějinách. Vlády Salvadoru, Bolívie a řady dalších zemích vyjádřily Fidelu Castrovi poděkování za přípravu lékařů, učitelů a dalších odborníků, kteří získali vzdělání na Kubě.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Giulietto Chiesa: Miloševič byl uznán nevinným; objednatelé tribunálu s ním by měli sedět na lavici obžalovaných

$
0
0
15. 8. 2016      zdroj
Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii stáhl obvinění proti Slobodanu Miloševičovi, který zemřel ve vězení, za válečné zločiny během bosenské války 1992-95. Avšak západní tisk k tomuto tématu mlčí, jako by byl zakletý. Hovoří o tom ve svém videosloupku pro italský kanál Pandora.TV známý italský politik, bývalý europoslanec, novinář a publicista Giulietto Chiesa. "Kdo o tom ví? Nikdo. Nebylo o tom v žádných našich novinách. Rozsudek byl vynesen 24. března a máme již srpen. 

Nebylo poskytnuto žádné oficiální prohlášení ohledně Miloševiče, přestože je to uvedeno v závěrech v souvislosti s dalším obviněným - Radovanem Karadžičem, který byl odsouzen na 40 let rozhodnutím téhož tribunálu.

Je již srpen, ale žádné ze světových médií si toho nevšimlo. A pokud si všimlo, nepovažovalo za nutné poskytnout tuto informaci svým čtenářům a divákům," upozorňuje na Chiesa.

"Pro ty, kteří to chápou, kteří vědí, o čem je řeč, je tato novina "bomba". Bomba, která by měla přimět všechny západní vůdce žádat o odpuštění, to minimálně, nebo by je měla posadit na lavici téhož tribunálu", zdůrazňuje.

Giulietto Chiesa připomíná některé skutečnosti v případu Miloševiče, mezi nimiž je i velmi záhadná smrt srbského politika.

"Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii prohlásil Miloševiče vinným. A nyní tribunál prohlásil, že "nemá dostatek důkazů, že Miloševič byl pro plán" na vyhoštění bosenských muslimů a bosenských Chorvatů z území Bosny, na které si činili nárok Srbové.

Četné položky závěrů, které jsem pečlivě přečetl a které se odkazují na dokumenty, hovoří o existenci významných rozdílů v postojích Miloševiče a Karadžiče. A že Miloševič byl proti rozhodnutí o vzniku Republiky Srbské. To se potvrzuje a nejednou opakuje v závěrech tribunálu.

Miloševič, nehledě na to, strávil 5 let ve vězení, zostuzený sborem všech západních médií, včetně italských, a popsaný jako "řezník Balkánu", někteří ho dokonce srovnávali s Hitlerem. Miloševič zemřel ve vězení. Jeho smrt ve vězení nastala za velmi záhadných okolností. Příčinou byl srdeční záchvat. Ale přihodil se dva týdny poté, co mu soud odmítl povolit léčení v Rusku. Zemřel ve své cele 3 dny poté, co jeho právník poslal dopis Miloševiče ministrovi zahraničních věcí Ruské federace, v němž prohlásil, že se obává, že bude otráven.

Mám spoustu pochybností v tomto ohledu, protože všechno, co se stalo, bylo organizováno a utajeno", poznamenal italský politik.

Chiesa upozorňuje na zjevnou skutečnost, že soud v Haagu slouží bahnu a nemá žádný vztah k hledání pravdy a spravedlnosti.

"A teď je jasné, že takzvaný tribunál je přinejmenším banda nečestných, kteří pracovali a pracují pro impérium, nikoli ve prospěch hledání pravdy a spravedlnosti. A všechno věděli. Protože soudce, který předsedal u soudu s Karadžičem, byl mezi soudci, kteří se zabývali pronásledováním Miloševiče. Byl seznámen se všemi dokumenty a podrobnostmi obou procesů. Jmenuje se O-Gon a je z Jižní Koreje.

Položme si otázku, kdo jemu a jeho kolegům vyplácí mzdu. Je hanba, co se stalo!

Západ se noří do vlastního bahna. Západ rozboural Jugoslávii. Zavraždil Miloševiče. Vinil jej z toho, co neudělal a za co nenesl odpovědnost", poukazuje Giulietto Chiesa.

"Důvěřujte západnímu systému justice, důvěřujte Haagu, v němž, stejně jako v ostatních evropských metropolích, byl podpořen nacistický převrat v Kyjevě", sarkasticky uzavírá Chiesa.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Soudcovské volné mravy

$
0
0
Zdeněk Jemelík
15. 8. 2016  JemelíkZdeněk
Soudci a státní zástupci jsou dvě kasty, které na rozdíl od běžných občanů si nemusí lámat hlavu s odpovědností za zmetky. Přímo zákon jim zaručuje, že za ně téměř nikdy nemohou být postiženi jinak než stavovským kárným řízením, zatímco jejich trestní stíhání nebo pronásledování žalobou na ochranu osobnosti za profesní selhání nebo nemravné jednání by bylo téměř vždy neprůchodné. Ale ani kárného řízení se nemusí příliš obávat, protože kární žalobci na podněty, přicházející od občanů, většinou odpovídají zaujetím postavení “obrany hradu”. 



Obvykle se snaží stěžovatele odkázat na jiného kárného žalobce, nejlépe na přímo nadřízeného předsedu soudu, který ovšem většinou svou úlohu spatřuje v ochraně podřízených před vetřelci a je případně ochoten v jejich prospěch i lhát. Jindy kárný žalobce “zaúkoluje” ministra spravedlnosti postoupením věci, nebo odmítne se podnětem zabývat, protože nemá prostředky na jeho prověření. Pokud se vůbec k vyhodnocení stížností sníží, téměř vždy je odmítají jako bezdůvodné: soudci nikdy nechybují a jejich jednání je vždy v souladu s etickými normami. V případě, že se podnět týká poklesku, k němuž došlo souběžně s nesprávným rozhodnutím ve věci, mají kární žalobci jasno: napravení nesprávného rozhodnutí opravným prostředkem činí stížnost na nemravné jednání bezpředmětnou. Podle stejné logiky by neměl jít do vězení zloděj, kterého dopadla policie a uloupenou věc vrátil majiteli. Jenže zloděj je obyčejný občan, tedy do vězení půjde, kdežto přistižený soudce se jen zasměje a zítra se klidně dopustí stejné nepřístojnosti znova. Je to ilustrace rovnosti občanů před zákonem v pojetí soudcokracie.

Politika “obrany hradu” vede k extrémním výstupům. Příkladem je třeba “znojemský justiční skandál”, o němž lze získat podrobné informace na mém bloggu (např. zde) Tamní soud odsoudil v r.2005 za přepadení poštovních doručovatelek dva mladíky, kteří ve skutečnosti neměli s věcí nic společného. O šest let později byl u téhož soudu jiným senátem za totéž odsouzen pravý pachatel. Nespravedlivě odsouzený Jaroslav Schindler se v r.2012 dožadoval povolení obnovy procesu, ale senát Jaromíra Kapinuse mu nevyhověl a stížnostní senát Aleše Flídra Krajského soudu v Brně (v současnosti v médiích neoprávněně označovaného za místopředsedu soudu) jeho protismyslné rozhodnutí potvrdil. Když o rok později Nejvyšší soud ČR na základě stížnosti ministryně spravedlnosti pro porušení zákona rozhodl, že došlo k porušení zákona v neprospěch nespravedlivě odsouzeného a nařídil opakování řízení o povolení obnovy procesu, dalo se očekávat, že soud bude spěchat s nápravou škod, jež porušením zákona zpúsobil. Ale Jaromír Kapinus s vyhověním nespěchal. Přidaly se pak i jiné vlivy, jež způsobily, že obnova řízení sice byla nakonec povolena, ale na ni navazující obnovené meritorní řízení jedenáct let od spáchání křivdy a téměř tři roky od zásahu Nejvyššího soudu ČR dosud nedospělo k prvostupňovému rozsudku.

Nenašel se žádný kárný žalobce, který by v protismyslném nepovolení obnovy viděl kárné provinění, ačkoli příležitost postupně dostali všichni, kteří přicházeli v úvahu. Poslední v řadě oslovených nechal vědomě marně vypršet tříletou objektivní procesní lhůtu, takže pachatelé nezákonného jednání ke škodě Jaroslava Schindlera unikli kárnému řízení jednou provždy. Žádný z žalobců se neujal kárného řízení kvůli počátečním průtahům v řízení o povolení obnovy procesu, ačkoli postup soudce Jaromíra Kapinuse prošetřila a jeho tempo uznala za nepřiměřené situaci sama předsedkyně Nejvyššího soudu ČR Iva Brožová. Ale sama kárné řízení nezahájila. A ministerstvo spravedlnosti dalo přednost stanovisku předsedkyně okresního soudu Lenky Krčálové, která projevila názor přesně opačný. Je to dost přirozené: Jaromír Kapinus je její předchůdce ve funkci a členem loudavého senátu byl její manžel. O nepodjatém posouzení jejich postupu nemůže být řeč.

Praxi kárných žalobců hezky ilustruje případ odsouzeného J. R., který si stěžoval, že k vyhlášení rozsudku se nedostavil jeho obhájce, ač byl před soud přiveden z výkonu trestu a měl tedy nárok na povinné zastoupení advokátem. Soudkyně nepřítomnost advokáta nezjistila nebo ignorovala a vyhlásila rozsudek. Odsouzený špatně pochopil odůvodnění rozsudku, neměl se s kým poradit a ve zmatku se vzdal na místě odvolání. Když dostal písemné vyhotovení rozsudku, zjistil, že pochybil a litoval, že se neodvolal. V jeho věci jsem jako člen spolku Šalamoun podal návrh na kárné stíhání soudkyně, která v žádném případě neměla v nepřítomnosti obhájce rozsudek vyhlásit. Oslovený kárný žalobce věc velmi důkladně prověřil, návrh odmítl a poskytl mi obsáhlé poučení o tom, že procesní práva odsouzeného nebyla nijak krácena. V téže věci jsem podal podnět ke stížnosti ministra pro porušení zákona, které pan ministr Pelikán vyhověl a Nejvyšší soud ČR následně zrušil rozsudek s tím, že jeho vyhlášením v nepřítomnosti obhájce došlo k porušení zákona v neprospěch odsouzeného. Z odůvodnění rozsudku je patrné, že soud posoudil věc přesně opačně než kárný žalobce. Nemám informaci, že by kárný žalobce změnil svůj přístup k případu po zveřejnění rozsudku Nejvyššího soudu ČR, ani jsem o jeho změnu neusiloval.

Hodně podnětů k úvahám o etice soudce dává chování soudce Aleše Novotného, předsedy senátu Krajského soudu v Brně, jehož jméno veřejnost zná hlavně z kauzy Vladimíra Čimpery & spol., obvykle označované jako “kauza Vitásková”, a z případu Shahrama Zadeha & spol.

“Kauza Vitásková” se nachází ve fázi ukončení prvostupňového řízení pro devět z původních deseti obžalovaných a pokračuje projednávání obžaloby proti obž. Luďkovi Pražákovi, dříve vyčleněné do samostatného řízení kvůli jeho přechodné nezpůsobilosti k účasti na soudním řízení. Devět obžalovaných čeká s napětím na posouzení jejich odvolání Vrchním soudem v Olomouci. Netuším, zda odvolací soud vyčká s rozhodnutím na dokončení procesu Luďka Pražáka, aby rozdělené řízení opět scelil.

Kauza Shahrama Zadeha & spol. je v počátcích. Hlavní líčení již sice probíhá, ale dosud se neuskutečnily všechny výslechy obžalovaných. Zejména nedošlo na výslech hlavního obžalovaného Shahrama Zadeha, jemuž je tím bráněno ve sledování výpovědí ostatních obžalovaných, v kladení jim otázek a vyjadřování k jejich výrokům. Obžalovaný mimo to přichází o možnost poznat blíže obžalované, s kterými se sice nezná, ale podle obžaloby je řídil. Soudce Aleš Novotný ale v této kauze již vstoupil do letopisů českého soudnictví tím, že v neúnosně protahovaném vazebním řízení stanovil kauci za propuštění obžalovaného z útěkové vazby v neslýchané rekordní částce 150 milionů Kč, ač by mohl vědět, že Shahram Zadeh by uprchl pouze v případě, že by zešílel. Nemůže se totiž za žádnou cenu vzdát naděje na dosažení zprošťujícího rozsudku, o kterou by se útěkem připravil. Ostatně mimo území ČR jej ohrožuje íránský zatykač a nebezpečí záhuby v íránském vězení.

Kauzu Vladimíra Čimpery & spol. popř. Aleny Vitáskové & spol. jsem průběžně komentoval v průběhu celého hlavního líčení. Stav věci na začátku odvolacího řízení jsem podchytil v článku“Zahájení odvolacího řízení Aleny Vitáskové & spol.”.Vedle meritotních námitek obhájců tuto kauzu provázejí nebývale četné a závažné výhrady k chování předsedy senátu, k nimž se již přidaly i první protesty ze strany Shahrama Zadeha a některých jeho spoluobžalovaných.

Ty nejméně závažné se týkají zastrašování obžalovaných důtklivými výzvami, aby si uvědomili, že stojí před soudem a hrozí jim vysoký trest vězení. Daleko významnější jsou stížnosti na nedbání zákonných procesních lhůt, jež vede k neúnosným průtahům. Tak např. předseda senátu má právo odročit řízení kvůli přípravě na vyhlášení rozsudku o tři dny. Ale soudce Aleš Novotný si vzal celých 73 dnů až do 22.února 2016 a z některých detailů jeho přednesu je zřejmé, že ani extrémní překročení lhůty mu na bezchybnou přípravu nestačilo). Mimo jiné prohlásil, že Alena Vitásková se stala předsedkyní ERÚ “ díky nějakému jednání paní Nečasové, dříve Nagyové”, ačkoli soud se nikdy okolnostmi jejího jmenování nezabýval. Paní odsouzenou jeho výrok hrubě urazil, neboť je nepravdivý a znevažuje její čtyřicetiletou manažerskou kariéru, znevažuje i vládu, která o jejím jmenování rozhodla jednohlasně.

Na průtahy s přípravou vyhlášení rozsudku navázalo zpožděné vydání písemného vyhotovení rozsudku, na jehož předání do kanceláře soudu má předseda senátu ze zákona 20 dní. V tomto případě obhájce Aleny Vitáskové obdržel listiny až 15.června 2016. Ale 71 dnů na vydání písemné verze rozsudku není osobním rekordem pana soudce: v jiné kauze, týkající se rovněž nepravostí při vydávání licencí fotovoltaické elektrárně, se jistá obžalovaná dočkala písemného vyhotovení rozsudku až po devíti měsících od jeho ústního vyhlášení. Myslím, že i toto pohrdání zákonnou procesní lhůtou zasluhuje označení “rekordní”.

Nepochybuji o tom, že soudce Aleš Novotný měl k překračování zákonných časových limitů souhlas předsedy soudu nebo jím pověřeného zástupce místopředsedy soudu, kteří se tím stali jeho spoluviníky. Nemění to nic na tom, že nepřiměřené protahování soudcovských úkonů je psychickým týráním obžalovaných svého druhu, proti němuž jsou oběti soudcovské svévole bezbranné.

Z okruhu spoluobžalovaných Shahrama Zadeha přišla stížnost, že soudce Aleš Novotný nijak nereagoval na doručené oznámení obžalovaného, že jej policie nutila vydíráním ke křivé výpovědi proti Shahramu Zadehovi, za kterou nabízela vyjednání postavení spolupracujícího obžalovaného. Pan soudce konstatoval, že tato věc sice má znaky trestného činu, ale předmětného řízení se netýká. Stížnost založil do spisu bez přijetí dalších opatření.

Všechny výše popsané nepatřičnosti v jednání pana soudce obsahují prvky skutkové podstaty kárného provinění. Z toho průtahy v soudním řízení jsou údajně nejčastější příčinou potrestání soudce kárným soudem při Nejvyšším správním soudu. Není proto překvapením, že postižení podali různé návrhy na kárné řízení se soudcem Alešem Novotným. Nenašel se ale kárný žalobce, který by se jimi vážně zabýval.

Všechny výše popsané případy usvědčují některé kárné žalobce v soudnictví z neochoty stíhat křivdy, spáchané soudci na účastnících soudních pří. Vyplývá z nich, že účastníci soudního řízení trestního jsou díky politice “obrany hradu” kárných žalobců v podstatě bezmocní proti poškozování jejich práv jak soudcovskou libovůlí, ta netečností kárných žalobců.

Má to i další důsledky, přesahující hranice prostoru působení kárných žalobců. Mezi selhávajícími kárnými žalobci jsou i veřejnosti známí bojovníci za ustavení Nejvyšší rady soudnictví. Jejich chování v kárném řízení potvrzuje důvodnost obav ministra Roberta Pelikána, že ustavení Nejvyšší rady soudnictví by prohoubilo “zapouzdřenost” justice. Jako laik považuji zřízení částečné soudcovské samosprávy za prospěšné. Aby se nedostavila obávaná “zapouzdřenost”, bylo by nezbytné ustavit vyšetřovací a kárné orgány, nezávislé na Nejvyšší soudcovské radě i na ministrovi spravedlnosti. Spolek Šalamoun specifikoval jejich podobu legislativními návrhy, které se sice dostaly do Poslanecké sněmovny do archivu věcí k projednání, ale Sněmovna o nich nikdy nehlasovala, protože je předložila neoblíbená malá strana, s kterou ty ostatní nemluví.

Netoliko obhájci kritizují rozsudek v kauze “Vladimír Čimpera & spol.”. Za zmínku stojí např. veřejné televizní vystoupení senátorky Elišky Wagnerové, bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu a předsedkyně Nejvyššího soudu ČR. V této souvislosti se nabízí otázka, zda je příčinná souvislost mezi bona fide napadenými etickými poklesky soudce a vadami rozsudku. Otázku kladu v souvislosti s konkrétní kauzou a konkrétním soudcem, ale má také obecný rozměr.

Obyvatelé bývalé NDR: SSSR nás „hodil přes palubu“ a západní Němci nás okradli a změnili naši zemi v kolonii

$
0
0
Darja Aslamovová 
15. 8. 2016     zdroj
Seděla jsem v berlínské pivnici s německými kolegy – Peterem a Kate ‒ a oni mě poprosili, abych jim po návštěvě ve východním Německu vyprávěla o tamním životě. Podivila jsem se tomuto přání, protože Drážďany jsou odtud vzdáleny pouhé dvě hodiny jízdy autem. Oba se jí přiznali, že tam ještě nikdy nebyli. Nechtělo se jim, protože mezi Wessy (hovorově západní Němci) a Ossy (hovorově východní Němci) existuje neviditelná hranice. Jsou různí. Berlínská zeď podle nich stále existuje. 

Znovuzrozené město

V další části textu Darja připomíná osud Drážďan, i když – jak píše v jejím úvodu – se tomuto „setkání“ vždy vyhýbala. Její tchyni – německého původu – bylo devět let a noc z 13. na 14. února 1945 přežila skrytá v kukuřičném poli, jako mnoho dalších dětí. Bomby shazované na město anglickým a americkým letectvem jí připadaly nesmírně krásné, jako vánoční stromky. Celkem na město spadlo 650 000 zápalných bomb a 1 500 tun bomb tříštivých. Výsledkem bylo ohnivé tornádo, zachvátivší teritorium čtyřikrát rozsáhlejší než zničené Nagasaki. Teplota vzduchu dosáhla 1 500 stupňů. Lidé vybuchovali jako živé pochodně, tavili se s asfaltem. Nelze uvést celkový počet mrtvých. SSSR uváděl 135 000, Anglie 30 000. Počítali jen těla vytažená zpod zničených budov a sklepů. Darja si položila otázku: kdo dokáže zvážit lidský popel? 

Cílem Angličanů, kteří trvali na zničení historického jádra Drážďan, nebylo jen morální ponížení Němců, ale i záměr ukázat Rusům, čeho je spojenecké letectvo schopno. Již tehdy připravovali variantu útoku na válkou vysílený Sovětský svaz (srov. operace pod názvem „Nemyslitelné“). 

Darja dále uvedla, že příliš neschvalovala úpornou snahu Němců obnovit Drážďany do bývalé krásy, ale uznává, že se jim podařilo nemožné – město vstalo z popela ve své bývalé kráse. 

Připomněla také velkorysost Sovětského svazu vůči svým bývalým nepřátelům, když 10 let po skončení války vrátil Německu 1240 zrestaurovaných obrazů světových tvůrců a 3 000 klenotů z rubínů, safírů, kilogramy zlata a stříbra. To vše v situaci, kdy v SSSR panoval, dle svědectví jejího otce, nejstrašnější poválečný hlad, kdy její otec poprvé okusil cukr, nedostatečně oblečen pracoval v dálněvýchodních mrazech v dvousměnném provozu a jeho bratr se vrátil z války zmrzačený. Její přátelé Darju přesvědčovali, že velkorysost SSSR není zapomenuta. Darja se vzrušeně ptala, kde jsou tedy tabulky svědčící o tom, že poklady Drážďan jsou ruské trofeje, kde je vděk a proč tedy němečtí průvodci v Mnichově tvrdí turistům, že Drážďany bombardovalo ruské letectvo (!!). Vždyť Sixtinská madona mohla viset v leningradské Ermitáži. Přátelé jí vysvětlili, že takto se chovají „Wessi“, kterým stále promývají mozky. Oni ne, oni jsou jiní. 

Jací jsou tedy východní Němci?

Položila si tedy otázku, jací jsou východní Němci. Na pohled tvrdí, neusměvaví, jakoby hrubí. Čímsi připomínají Rusy – na cizince se neusmívají. Pokud ovšem někoho poznají blíže, otevřou se a jsou velice upřímní, říkají to, co si myslí. Ženy jsou pevné, „černozemní“, ne žádné křehotinky. Východní Němci vypadají přesně tak jako jejich předkové: jestliže totiž v západním Německu, např. ve Frankfurtu nad Mohanem, tvoří polovinu obyvatelstva migranti, ve východní části pouze 1,5 % obyvatelstva. Migranty zde v lásce nemají, ti se tu ani nezdržují a putují na západ. 

Jak Darja zjistila, je tu lidí málo. I v Drážďanech, kde nikdy neslyšeli o automobilových zácpách na ulicích. Za městem, blíž k polské hranici, lze projet desítky kilometrů a nevidět živáčka. Všude je ovšem velmi čisto. Zelená pole, chmelnice, pšeničné lány, zemědělské usedlosti. Svátek práce a pořádku! Lidi ale nevidět. Teprve později pochopila, kam se východní Němci ztrácejí. 

NDR: země, která zmizela z mapy světa

Všem je dobře známo, co se dělo před pádem Berlínské zdi, ale skoro nic o tom, co následovalo PO něm. Nic se neví o tragédii, kterou prožili „socialističtí“ Němci, kteří s takovým entusiasmem zbořili zeď a otevřeli náruč svým „kapitalistickým bratrům“. Nemohli tušit, že za pouhý rok jejich země zmizí, že nebude uzavřena žádná plnoprávná smlouva o sjednocení, že ztratí velkou část svých občanských práv, že je západní Německo prostě pohltí.

Historička Brigitte Queck vzpomínala v rozhovoru s Darjou na události r. 1989. Světová média ukazovala v přímém přenosu, jak tisíce mladých Němců bořily zeď, a tleskala jim. Obyvatelé NDR snili o svobodě cestování a „lepším socialismu“. S námahou si dokázali představit, jak vypadá kapitalismus. Nikdo se jich formou referenda neptal, co si představují dále (na rozdíl od Krymanů). Po začátku „přestavby“ a příchodu Gorbačova k moci bylo jasné, že s NDR je bez podpory SSSR konec, tvrdil doktor Wolfgang Schälike, předseda Německo-ruského kulturního institutu. Spojené Německo se podle něj zrodilo spěšně a nešťastně. Jen nemnozí, zvláště inteligenci, chápali, že jestliže se zavedou západoněmecké zákony ze dne na den, vyvolá to dlouhotrvající konflikt. 

3. 10. 1990 přestala NDR existovat a tehdejší NSR vytvořila speciální ponižující Správu pro dohled nad bývalou NDR, jako by její obyvatelé byli nerozumné děti. Ve skutečnosti NDR prostě kapitulovala. Za další rok ztratilo práci dva a půl milionu jejích obyvatel (z 8,3 milionu). 

Jako první byli propuštěni státní úředníci, řekl Darje bývalý velvyslanec NDR ve Švédsku. Prostě dostali dopis, že jsou uvolněni z funkce, že NDR již neexistuje. Jeho zachránila manželka, původem Španělka, která mohla pracovat jako překladatelka. Jemu zbývalo několik let do penze, ale pro mladé diplomaty to byla tragédie. Napsali žádosti o zaměstnání na Ministerstvo vnitra NSR, ale nikoho z nich nepřijali. Potom zničili flotilu a armádu, druhou nejvýkonnější v rámci Varšavské smlouvy. Všechny důstojníky propustili, často s nízkými penzemi, nebo dokonce bez nich. Zůstali jen techničtí specialisté, kteří uměli zacházet se sovětskými zbraněmi. 

Ze Západu přijeli úředníci, jejichž cílem bylo demontovat starý systém, zavést nový, sestavit „černé“ seznamy nepohodlných a podezřelých a provést základní čistky. Byly vytvořeny speciální „kvalifikované komise“ pro vypátrání všech „ideově nespolehlivých“ pracovníků. „Demokratická“ NSR se rozhodla krutě vypořádat s „totalitární“ NDR. V politice nemají pravdu jen poražení.


Darja a Němec drží prapor, zčásti německý, zčásti ruský

1. ledna 1991 byli propuštěni všichni spolupracovníci berlínských právních služeb jako nevhodní pro zabezpečení demokratického pořádku.Téhož dne na Humboltově univerzitě likvidovali historickou, právní, filosofickou a pedagogickou fakultu a propustili všechny profesory a učitele. Všichni učitelé, profesoři, vědečtí, techničtí a administrativní spolupracovníci školských zařízení bývalé NDR museli vyplnit dotazníky a podat podrobná svědectví o svých politických názorech a stranické příslušnosti. V případě odmítnutí či utajování informací byli okamžitě propuštěni. Začaly „čistky“ na školách. Staré učebnice jako „ideově škodlivé“ byly vyhozeny na smetiště, přestože „enderácký“ systém vzdělávání patřil k nejlepším na světě. Její zkušenost si osvojilo i Finsko. 

Doktor Wolfgang Schälike dále vzpomínal, že jako první byli propuštěni ředitelé, členové Jednotné socialistické strany Německa. Dále učitelé humanitních věd. Ostatní se naučili přežít, neodešli do „podzemí“, ale přestali diskutovat a báli se říct své mínění. Propustili i učitele ruského jazyka. Jediným cizím jazykem se stala angličtina. Ruštinu, češtinu či polštinu se lze učit jako třetí jazyk. Důsledkem toho je, že východní Němci zapomněli ruštinu, ale neumí ani anglicky. 

Společenská atmosféra se změnila. Ke slovu přišly „ostré lokty“. Zmizela solidarita a vzájemná výpomoc. Z kolegy se stal konkurent. Pracuje se o „sto šest“. Nezaměstnaní jsou degradováni. Mnoho lidí přišlo o domov. Ze zvláštního důvodu. Mnozí východní Němci žili ve vlastních domech, které si po válce krásně zrekonstruovali (východní část Německa utrpěla válkou daleko víc než Západ). Po pádu Zdi se objevili rodinní příslušníci, kteří dříve udržovali často jen korespondenční styk (vánoční přání, blahopřání k narozeninám) a oznámili, že mají na domech svůj podíl. Vyplať mi ho! Kde by ovšem obyčejný obyvatel NDR vzal velké peníze. To nikoho ovšem nezajímalo. Prodej dům a vyplať mi můj podíl. Byly to skutečné tragédie. 

Došlo samozřejmě k výměně „politických elit“. Západní Němci hned obsadili nejlépe placené posty. V Lipsku dosud 70 % úředníků tvoří „Wessi“. Veškerou kontrolu nad bývalou republikou převzalo nové koloniální úřednictvo. 
Bývalý velvyslanec NDR ve Švédsku Darje s hořkostí řekl, že Sovětský svaz hodil NDR „přes palubu“, protože nezanechal žádnou smlouvu mezi vlastníky NSR a NDR. Inteligentní lidé předvídali majetkové konflikty a anšlus NDR místo rovnoprávného spojení obou částí Německa. Gorbačov prý ale řekl, že Němci si musí své záležitosti vyřídit sami. Tedy silný bere vše. A silní byli západní Němci. Po převzetí moci, očernění místních patriotů, jejich ponížení, přistoupili k „nejchutnější“ části programu: plné privatizaci státních aktiv NDR. Jeden systém hodlal plně „sežrat“ druhý. 
Umění „čistit“ cizí kapsy

NDR byla nejúspěšnější zemí Varšavské smlouvy. Takové tučné soustíčko je nutné spolknout hned, bez přemýšlení. Nejprve bylo nutno prokázat budoucím obětem velkorysost stanovením výměnného kursu východní marky za západní pro občany NDR 1:1. To hlásala všechna západoněmecká média. Ve skutečnosti si mohli vyměnit pouze 4 000 marek (!). Nad tuto sumu pouze v poměru 2 východní marky ku jedné západoněmecké. Je pochopitelné, že všechny státní podniky a malí podnikatelé ztratili polovinu svého kapitálu! Ovšem dluhy se přepočítávaly stále v poměru 1:1. To vedlo k plnému zdevastování průmyslu NDR, na podzim r. 1990 se objem výroby v NDR snížil více než dvojnásobně! Teď mohli západní „bratři“ posměšně hovořit o neživotaschopnosti socialistického průmyslu a jeho okamžité privatizaci za „čestných a otevřených podmínek“. Přitom 85 % východoněmeckého průmyslu padlo do rukou západních Němců, kteří ho dovedli k bankrotu. Proč dávat šanci konkurenci: 10 % dostali cizinci a jen 5 % si mohli koupit skuteční vlastníci – východní Němci. 

Darja se zeptala bývalého generálního ředitele metalurgického závodu v městě Eisenhüttenstadt profesora Karla Döringa, zda je okradli. Odpověděl, že samozřejmě. Obyvatelé NDR neměli peníze a všechen jejich majetek padl do západních rukou. Vinu na tom kladou Gorbačovovi. Konaly se demonstrace za svobodu cestování, ale nikdo nechtěl, aby NDR zmizela z mapy světa. Tomu napomohla odpovídající pozice Gorbačova, tuto „zásluhu“ mu nikdo neupře. Východní Němci jsou nyní Němci „druhé třídy“.

Západní Němci potřebovali nový trh pro odbyt svých výrobků. Byli tak „zaujati“ likvidací východoněmeckého průmyslu, že nakonec odhalili, že nezaměstnaní nemohou kupovat jejich výrobky! Kdyby na Východě nezůstal alespoň zlomek průmyslu, lidé by odtud prchli na Západ. Proto se mu podařilo za pomoci Rusů zachránit alespoň část závodu. Zvýšili export do Ruska, v letech 1992-3 prodávali 300-350 tisíc tun plátů oceli válcované za studena ruským automobilkám a zemědělským závodům. Potom chtěl jejich akcie koupit Čerepovecký metalurgický kombinát, ale západním politikům se to nezamlouvalo. Tak z prodeje sešlo. Nyní zlomky závodu vlastní indický miliardář. 

Profesor byl na své město (bývalý Stalinstadt), které existuje pouhých 60 let, velmi pyšný. První socialistické město na německé půdě postavené pomocí sovětských specialistů. Sen o spravedlnosti a rovných právech pro všechny. Výkladní skříň socialismu. Nový socialistický člověk, pracující inteligent, znalý spisů Marxe, Lenina i Tolstého. Při procházce pustými ulicemi města vzpomínal na to, že po závodě postavili nejprve divadlo, potom mateřské školy, kulturní domy, sochy a fontány, kina, polikliniky. Hlavním byl pracující člověk. Prohlédli si krásně upravené záhony, ale neviděli živáčka. V tichu slyšeli pouze ozvěnu vlastních kroků. Profesor jí objasnil, že tu dříve žilo 53 000 lidí, nyní z nich zůstala polovina. Nevyrůstají tu děti, protože dívky popadnou věci a na Západ. Panuje tu nezaměstnanost a nízká porodnost. Zavřeli čtyři základní školy a tři mateřské. 

Ženy na tom byly nejhůře

S Mariannou, číšnicí z drážďanské kavárny, se Darja nejdříve pohádala, protože unavená padesátiletá žena jí hodila na stůl talířek s vepřovým kolenem tak prudce, že tuk vystříkl na ubrus. Rozčilila se nejprve anglicky, potom rusky. Číšnice zareagovala hned. Když uslyšela ruštinu, omluvila se Darje a vysvětlila, že dříve vyučovala ruský jazyk. Darja ji pozvala na šálek večerní kávy. Přišla velmi elegantně oblečená, omládlá. Prozradila, že pro ni bylo příjemné slyšet po tolika letech ruštinu. 

Vypověděla Darje svůj příběh. Po příchodu „Wessů“ ji hned propustili z práce, jako členku strany a navíc učitelku ruského jazyka. K tomu podezřelou ze styků se Stasi. Jejího muže také propustili, ale ten toto ponížení neunesl a začal pít. Rozvedli se, odjel na Západ a ji tu nechal s malou dcerkou. To byl začátek neštěstí. „Wessi“ zrušili fungující systém mateřské dovolené, který ženám umožňoval začít pracovat už půl roku po těhotenství. Děti vyrůstaly v jeslích a mateřských školách. „Wessi“ jich většinu zrušili, zbylé tvrdě zpoplatnili. Ji zachránili rodiče, kteří museli jít do důchodu. Ona si hledala práci, bohužel s cejchem „nedůvěryhodné komunistky“. S univerzitním titulem pracovala jako uklízečka. Na Darjin dotaz, zda jí vypláceli podporu v nezaměstnanosti, odpověděla, že ji vypláceli pouze ženám s dětmi, které mohou dokázat, že se o děti každý den postarají. Její rodiče a manžel tehdy ještě pracovali na zkrácený úvazek a nemohli sedět s dítětem doma. Takže podporu nedostala. Musela příjmout místo číšnice. Dcera vyrostla, odjela na Západ, kde pracuje jako zdravotní sestra. Prakticky ji nevidí. Čeká ji osamělé stáří. Na Západ odjet nechce, bojí se oprávněně teroristů, v západním Německu jich je půldruhého milionu, přitom je tam obrovská nezaměstnanost. Vyzdvihuje, že východní Němci jsou velcí patrioté – na všech domech vlají německé vlajky. Na rozdíl od Západu, který tvrdí, že to může urazit city cizinců. Prozradila také, že chodí každé pondělí na mítink Pegidy, kde se scházejí opravdoví Němci. Pokládá svoji zemí za budoucí Německo…

„Putin v mém srdci“

Pondělí. Centrum Drážďan, obklopené množstvím policejních aut. Muzikanti v národních krojích hrají národní písně, s nimi zpívají muži a ženy středního věku. Je tu i nemálo mladých mužů. To, co Darju „nadzvedlo“, byly hrdě vlající ruské prapory. Jeden v barvách německo-ruských. Vlajkonosič se jí pokoušel vysvětlit, že jeho prapor symbolizuje jednotu Rusů a Němců. Množství mladíků si obléklo trička s portrétem Putina. Vedle plakátů s Putinem jsou vidět plakáty s Merkelovou v nacistické uniformě se znakem eura, který připomíná svastiku. Plakáty s muslimskými ženami v burkách, přeškrtnuté křížem. Výzvy k družbě s Ruskem a „válce“ proti NAT0. Mnozí protestující nesou v rukách plyšová prasata. Tučné prase je symbolem sytého křesťanského Německa. Nějaká nadšená žena Darje tvrdila, že má „Putina v srdci“. 

Mladý člověk jménem Michael vysvětlil Darje, že Putin je podle něj jediný lídr, který bojuje s terorismem. Na rozdíl od proamerické loutky Merkelové, která otevřela hranice cizákům znásilňujícím německé ženy, zabíjejícím muže, nenávidícím jejich náboženství a chtějícím zde vytvořit chalífát. Dodal, že cizinci musí podle něj pracovat a uznávat německé zákony. Darja mu vyprávěla, co viděla v lednu v Mnichově – davy mladých hysterických hlupáčků, kteří nadšeně vítali uprchlíky slovy: „Milujeme vás, uprchlíci!“ Pamatovala si také, jak chtěli zbít stovku lidí, kteří dali najevo, že nesouhlasí s islamizací Německa. Dotyčné zachránila policie. Michael dal najevo opovržení „Wessy“, kteří věří všemu, co napíší jejich noviny. 




Imunita k propagandě

Darja se podivila nad tím, jak si jsou Rusové a Němci podobní. Poslanec strany Alternativa pro Německo Jörg Urban potvrdil, že východní Němci a Rusové jsou nedůvěřiví a nenávidí vše, co jen zdaleka připomíná propagandu. Západní Německo, výkladní skříň ideálního kapitalismu, žilo 50 let bez problémů. „Wessi“ jsou tedy nerealističtí a nejsou schopni reálně posoudit to, k čemu dochází. 

Lidé v NDR naopak věděli, co je lež a kdo a kdy jim lže. Je to podivné, ale naučili se s tím žít. Jörg byl šťastný mladý muž, učil se, dostával stipendium a chtěl si doplnit vzdělání za hranicemi. Potom všechno „krachlo“. Mladí se s tím – podle něj – smířili lépe než starší lidé, kteří byli „vyhazovem“ z práce velmi morálně poníženi. Mnozí z nich se ovšem „zvedli“ a začali podnikat. Pochopili, že nic nedostanou zadarmo. Hrdost na svou zemi jim pomáhá přežít. „Wessi“ žijící léta v komfortu nejsou schopni bojovat za svou zemi. 

Darja připomněla, že Německo je součást NAT0, navíc území okupované USA. Tajné smlouvy… Jörg uvedl, že pro něj nejsou důležité. Během svého života zažil rozpad Jugoslávie, SSSR, NDR, Varšavské smlouvy. Totéž se přece může stát s NAT0 či EU. Jestliže se Německo znovu stane silnou samostatnou velmocí, hájící své zájmy, tajné pakty se změní v archivní prach.     

Vybrala a přeložila PhDr. Alena Mikulášková

Moskal: Krym ukázal, že máme zrádců víc než během druhé světové

$
0
0
15. 8. 2016    zdroj
Události roku 2014 na Krymu ukázaly, že na Ukrajině je mnoho zrádců. S tímto prohlášením vystoupil vedoucí Zakarpatské oblastní státní správy Genadij Moskal v rozhovoru s Rádiem Svoboda, jehož text byl zveřejněn 14. srpna.



"Víte, Krym ukázal, že máme zrádců více, než jich kdysi bylo během druhé světové války. Ideologicky určitě u nás není něco v pořádku. Podívejte se na Krym. Ministerstvo vnitra, kde jsem pracoval - téměř nikdo neodešel. Téměř nikdo. SBU. [Na ruskou stranu okamžitě přešla] vnitřní vojska. Černomořská flotila, ozbrojené síly," uvažuje Moskal.

Podle něj se podobná situace rozvíjí na Donbasu, v čemž vedoucí Zakarpatské oblastní státní správy vidí vinu "inteligentních lidí" ze strany úřadů.

"Kde jsou ti "inteligentní" lidé, kteří tehdy stáli v čele administrativ (Luganské a Doněcké oblastní státní správy - pozn. red)? Jejich jména si už nikdo nepamatuje, nikdo je nevolá k výslechu na GPU (Generální prokuraturu Ukrajiny)? Vlastně předali moc!" je rozhořčen Moskal.


Připomeňme si, že dříve ministr dočasně okupovaných území a vnitřně přesídlených osob Vadim Černyš požádal, aby nebyli za zrádce považováni ti Krymčané, kteří obdrželi ruské pasy.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Zoufalý Porošenko dělá zoufalé činy…

$
0
0
Jiří Vyvadil
15. 8. 2016   Rukojmí
Abych byl upřímný, kdybych k tomu nebyl vybídnut, asi bych na novou krizi kolem Krymu nereagoval. Článků na téma předpokládané katastrofy ve vývoji Ukrajiny jsem napsal za dva a půl roku něurekom a už ani nemám radost z toho, že na má slova došlo.A abych se stále neopakoval, tak drobná připomínka z mého článku ze dne 21. 7. 2014: Zatracený majdan … Jednoho dne jej všichni budeme proklínat.
…Když se dají do pohybu procesy destrukce a násilí jsou k nezastavení. Dovedete si představit, jak celý svět mohl být v pohodě, kdyby hned na počátku, kdy byla násilím obsazena státní budova, zapálen první policista a zvedla se první ruka k nacistickému pozdravu, řekl Západ: „Tak takhle ne. To v zemi, která chce vstoupit do EU možné není. Ihned to skončete“. …….. A násilí, které se valí ze západu proti východu roste a roste….Bez majdanu by nebyl Krym, vraždění civilního obyvatelstva, ale ani sestřelování letadel… Na východě Ukrajiny zuří boje a jejich intenzita včetně genocidních čistek se stále více podobá procesům při rozpadu Jugoslávie.

Nemá smysl k tomu co dodávat. A snad, aby někdo nemávl rukou, že od Putinova agenta přece nelze nic jiného očekávat, připojuji současný komentář papežského nuncia arcibiskupa Giugerottiho v Kyjevě, tak jak byl uveřejněn na Radio Vaticana. (A nebo už i Jeehop Eminence je vedle Trumpa, Zemana, Sarkozyho, Renziho, Tsiprase či Marine le Pen agentem Putina? Asi ano.)

Uváděl:

„Situace na Ukrajině se stále zhoršuje. V posledních dnech válka znovu ožila, přibývá obětí na životech, informuje z Kyjeva apoštolský nuncius arcibiskup Claudio Gugerotti. Jaké jsou největší potřeby, pokud jde o humanitární situaci? Ukrajinský konflikt za sebou nechal 9,5 tisíce mrtvých a dva miliony lidí muselo opustit domovy. Z hlediska mezinárodní politiky se však Ukrajina ocitla na okraji. Pozornost světa se soustředí jinam. „Nutno říci, že z politických důvodů není připomínání Ukrajiny v módě. Ukrajina je zemí, která způsobila či prohloubila potíže ve vztazích mezi Spojenými státy, Evropou a Ruskem, postavila je do šachu. Mluvit dnes o Ukrajině by tedy znamenalo mluvit o vlastních neúspěších. V tom smyslu, že Ukrajina, která se samozřejmě nacházela ve sféře vlivu Ruské federace, se rozhodla – rovněž nepochybně pod západním tlakem – obrátit směrem k Evropě a Spojeným státům. Došlo na Majdan, na faktické oddělení od Ruska se všemi hospodářskými důsledky. Ale zároveň z různých důvodů Západ nenastoupil na místo Ruska, nepřemýšlí o zlepšení životních podmínek místního obyvatelstva. Proto tedy v této chvíli Ukrajina prohrává na všech frontách.“ A pan arcibiskup dodává, že kupní síla průměrného platu se od dob Majdanu čtyřikrát snížila. „To znamená, že k válce přistupuje ještě problém všeobecného zchudnutí na celé Ukrajině. Pokud se to nezmění, hrozí nám válka mezi chudými,“ varuje arcibiskup Gugerotti.

Nevěřím našim velvyslancům ze stáje Schwarzenberga a Zaorálka, ale jeho Eminenci papežskému nunciovi, ač přesvědčený ateista, věřím na slovo. Jeho analýza je přesná

….

Tento úvod k podstatě následujíc poznámky byl nezbytný.

Ukrajina dnes je někde na hraně zhroucení a patrně i nového násilného puče, jehož počátek se již odtikává…

Mimochodem, ještě jeden odkaz mi zrovna vytanul na mysli. Vzpomene si ještě někdo na naléhání Henryho Kissingera, který volal po finlandizaci Ukrajiny a vyvážené spolupráci mezi Ruskem a Západem ohledně této země, aby byl zajištěn mír a pořádek?

Ten starý machiavelista měl, opět jako vždy pravdu.….

Kdykoliv Rusko začne být úspěšné na mezinárodní scéně Ukrajinci vyvolávají vojenský konflikt. A v minulém týdnu Putin doslova měnil geopolitické dějiny, když Erdogan odkopnul Porošenka, aby zajel utvrdit vzácného a drahého přítele Vladimíra o své, co nejhlubší oddanosti. A hned druhý den na to, z evropských zemích doposud nejfanatičtější proukrajinská regionální velmoc, Velká Británie v podobě své nové premiérky paní Mayové zvedla sluchátko a zavolala Vladimírovi, že nazrál čas dát do pořádku nahromaděné vztahy nenávisti mezi oběma zeměmi. A včera enfant terrible Evropy i Velké Británie ministr zahraničních věcí vlády Jejího Veličenstva Boris Johnson zavolal svému ruskému kolegovi a že je třeba spolupracovat.

Mimochodem v situaci, kdy Clintonová vyhlašuje Rusku pomalu 3. světovou válku je to více než jen zájem po dobré spolupráci. Je to vyhlášení nezávislosti Velké Británii na zahraničním kursu Obamy, případně Clintonové.

A snad ještě jedna poznámka…

Nejfanatičtějším a nejaktivnějším národem, jejichž tehdejší tandem Tusk – Sikorský připravoval v Kyjevě puč, byli Poláci…

Vše se mění. Tak trochu jako dýka (ovšem zcela legitimní) do „bratrských vztahů polsko – ukrajinských rozhodně patří usnesení Polského sejmu, kterým byli Ukrajinci a jejich povstalecká armáda odsouzeni za genocidu Poláků ve Volyni. Když bereme v úvahu, že Bílý dům i John Kerry usilovně bojovali, aby toto usnesení nebylo přijato, pak je jasné, že Porošenko a jeho suita zůstává jako kůl v plotě.

…A tak se Ukrajina opět uchýlila k tomu poslednímu, co má: vyvolat konflikt na Krymu a Donbasu.

Teroristický útok připracovaný speciálními ukrajinskými silami, by možná před rokem zapůsobil jako silná rozbuška, ale nyní je už je to jen zoufalá křeč zoufalého člověka, jehož budoucnost je temná.

A ocelově klidná reakce Vladimíra Putina odpovídala jeho změněnému geopolitickému postavení. Proč by se on měl stýkat s totálně neúspěšnou Merkelovou, které se rozpadají její projekty v Evropě, zoufalcem Porošenkem a slaboučkým Hollandem ?

Řekl jen s klidem: "Je to velmi znepokojující informace. Skutečně, zvláštní služby zabránily průniku z území Ukrajiny diverzní a průzkumné skupiny Ministerstva obrany Ukrajiny. A samozřejmě, za této situace se setkávat v normandském formátu, natož v Číně, nemá smysl," cituje agentura RIA Novosti prezidentova slova.

Tím je Porošenko vyřešen a může se připravovat na to, zda ještě existuje zem, která mu případně dá azyl.

Právo volit, by mělo být povinností a zároveň výsadou!

$
0
0
Ladislav Kašuka
16.8. 2016   posláno redakci NR
Parlamentní a komunální volby jsou v demokratických zemích jedinou možností, jak mohou občané změnit politické a ekonomické směřování země, ve které žijí (pokud ovšem někdo nezorganizuje nějakou barevnou revoluci, nebo majdan, při kterém se nelegitimně chopí moci – v takovém případě nejsou občané povinní vládu, jenž z takového protiústavního puče vznikla respektovat a mají právo se vydat svou vlastní cestou).

Právo volit, by však neměl mít každý, nýbrž jen ti, kteří nějakým způsobem prospívají společnosti, v níž žijí! V zásadě to znamená, že spravedlivé by bylo takovou výsadu udělit jen lidem, kteří pracují, nebo slouží v armádě, a mělo by být upřeno lidem, kteří si odmítají najít práci a pouze parazitují na ostatních! Právo volit, by proto nemělo být určováno věkem jednotlivce, ale odpracovanými roky!

Myslím, že by k poskytnutí volebního práva úplně postačilo 5 odpracovaných, nebo v armádě odsloužených let, po jejichž dobu, bylo do státní pokladny poctivě odváděno sociální a zdravotní pojištění. Pokud někteří jedinci tuto podmínku nesplní, nemají právo volit! Volební právo by také mělo být odebráno lidem, kteří spáchali nějakou závažnou trestní činnost, za kterou dostali trestní sazbu vyšší tří let, nebo opakovaně trestaným recidivistům s nižšími tresty!

Občané, kteří splní výše jmenované podmínky, by naopak měli mít volební účast povinnou, protože jenom tak lze docílit toho, aby zvolení političtí představitelé země skutečně měli mandát vládnout z vůle všech slušných pracujících občanů, kteří přispívají k rozvoji země!

Může být finlandizace aplikovaltelná v jiných zemích, například v Česku? Jak se mění politická mapa České republiky?

$
0
0

Veronika Sušová -Salminen
16. 8. 2016     Kulturní noviny (značně kráceono)
Nemyslím, že finlandizace je pro Česko vůbec aktuální, protože jako členové EU a NATO máme zahraničněpoliticky velmi jasně definované místo a manévrovací prostor. Něco jako finlandizace kromě toho vyžaduje výrazné politiky s páteří, kteří umí myslet strategicky a nemají strach. Země jako ČR hledají jenom ochranu, ale nedělají skutečně strategickou zahraniční politiku v rámci prostoru, který malé země mají. O něčem podobném jako finlandizace se mluvilo v souvislosti s Ukrajinou, kde by to bylo určité řešení. Jenže současné elity na Ukrajině dávají přednost totální závislosti na Západu. Finlandizace je reálpolitické řešení, které dneska nahradila všeobecná ideologizace a mluvení o hodnotách a principech.


Kulturní noviny: Už několik let se zásadně mění politická mapa České republiky. Naši levici nejprve rozštěpila volba prezidenta Zemana, posléze válka na Ukrajině, pak uprchlická krize, nejnověji Brexit – a jistě přijdou i další fenomény. Mám pocit, jako by dělicí čára dneška vedla spíše než mezi pravicovou a levicovou částí naší společnosti mezi pražskou kavárnou (lhostejno, jakého politického zaměření), odtrženou od života, a zbytkem populace, stojícím na pevné zemi. Jak to cítíte jako Pražačka žijící ve Finsku? Mimochodem, existuje ve Finsku podobná polarizace mezi hlavním městem a „venkovem“?

Velká ideologizace politiky vede k polarizaci. A ideologizaci doprovází zase moralizace, která vlastně paralyzuje politiku, protože ji depolitizuje. Dneska jako by se neslušelo vidět politiku jako konflikt a demokratickou politiku jako určitý konsenzus o tom, jak se takový konflikt vede. Dnes se politika začíná chápat tak, že nemá jít o klasické přerozdělování zdrojů, ale o hodnoty dobra a zla a nějaký vyšší princip, a materiální věci jsou dnes „pod úroveň“. V důsledku toho chybí skutečné alternativy, všechny strany a politici nabízejí a pak dělají stejnou politiku s nějakými kosmetickými rozdíly. A neoliberalismus si dál za oponou mluvení o hodnotách přerozděluje zdroje směrem nahoru, zatímco většina se má spokojit s drobty, ale cítit se přitom dobře, že je na té „správné straně“.

Všimněte si toho, že sám pojem pražská kavárna nemá vlastně politický smysl, je to pojem estetizující a zase depolitizující. Stejně tak je to s kritikou prezidenta Zemana, cílenou třeba na jeho fyzické vlastnosti, či na rysy takzvaných „buranů“ – to jsou ve své podstatě estetické postoje. Pojem venkov, který jste použil vy, se vlastně nepoužívá. Máme tu „kavárnu“ nebo „elity“ versus „burani“ a „plebs“, který už pro některé nemá kvality vhodné pro demokratické rozhodování a neměl by o ničem zásadním rozhodovat. To všechno je „post-politika“.

Tohle rozdělující vidím jako výsledek sterility současné post-politiky. Ta vaše metafora, že venkov stojí na pevné zemi, nenaznačuje nic jiného, než že lidé zoufale hledají způsob, jak vyjádřit a vůbec definovat svoje zájmy a problémy z politického hlediska. Je tu problém politické nereprezentace. Prezident Zeman se stal „tribunem lidu“, který se vědomě sociokulturně přibližuje obyčejnému člověku, mluví za něj jeho jazykem a pomáhá kanalizovat emoce. Ale tohle vůbec nestačí. Musíme se dostat od rétoriky zpátky k politice.

A samozřejmě, že sterilní neoliberální konsenzus, který si nárokuje univerzální pozici liberálního a demokratického, využívá zase všechny rétorické prostředky k tomu, aby se nic nezměnilo. A nejde o slova, ale o podstatu, která se rozhodně nezměnila – o spravedlivé a sociální přerozdělování zdrojů ve společnosti, jež bylo vždy otázkou politického boje.

A k vaší druhé otázce: Tak silnou polarizaci jako u nás mezi hlavním městem a venkovem ve Finsku nespatřuji. Ale všimla jsem si, že tu jsou určité rivality mezi lidmi ze severu (kde bydlím například já) a jižany nebo lidmi z Helsinek. Je to ale spíš otázka lokální hrdosti: něco ve stylu, že „my tady na severu nejsme změkčilí jako lidi z jihu a hlavně z hlavního města“. Dodám ale, že bydlíme hodně blízko velkého města a mám to patnáct minut na letiště, odkud můžeme via Helsinky do celého světa. Takže to venkov je a současně i není.

Vyhne se Ankara "barevné revoluci"? Biden se snaží rozbít spojenectví Putina a Erdogana.

$
0
0
Stanislav Tarasov
16. 8. 2016 zdroj
Podle tureckého deníku Zaman "se zdá, že Obamova administrativa si uvědomovala, že dříve či později Turecko postihne destabilizace", ale po letounové krizi s Ruskem si byla jistá, že "Ankara pocítí potřebu opřít se pouze o rámě USA a NATO." Všechno ale probíhalo jinak.


Turecký premiér Binali Yıldırım oznámil, že 24. srpna je očekávána návštěva amerického viceprezidenta Josepha Bidena v Ankaře. Dříve bylo oznámeno, že 22. srpna do Turecka dorazí významná delegace amerických činitelů se třemi zástupci Ministerstva spravedlnosti a jednoho Ministerstva zahraničí USA, aby, jak tvrdí ministr spravedlnosti Turecka Bekir Bozdag, "pomohli při přípravě formální žádosti o vydání v Pennsylvanii žijícího kazatele Fethullaha Gülena, který je považován za strůjce puče 15.-16. července." Přičemž Bozdag spojil tyto dvě návštěvy pouze s problémem Gülena s komentářem, že "jeho vydání již není bilaterální záležitostí, ale všeobecným problémem," který je sledován celým světem.

Avšak vzhledem k tomu, že za dva dny - od 22. do 24. srpna – se americká delegace stěží stihne byť jen fyzicky seznámit se shromážděnými materiály o Gülenovi, je zřejmé, že cíl návštěvy viceprezidenta Bidena je jiný. Byl vždy pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho tým nepříjemným partnerem a vyjednavačem. Jak informovala turecká média, během své nedávné návštěvy v Turecku na začátku roku 2016 Biden "prezentoval spoustu strategických, politických a symbolických významů a poprvé vyjádřil na tak vysoké úrovni rostoucí kritiku kurzu Obamovou administrativou, kurzu, který byl kvalifikován jako antidemokratický." Biden se tehdy zvlášť setkal se skupinou nezávislých novinářů a zástupců nevládních organizací, které oficiální Ankara, mírně řečeno, neměla v oblibě, hájil 1128 tureckých vědců, kteří podepsali provolání s výzvou světu a kteří byli prohlášeni za "zrádce". Podle tureckého deníku Zaman "se zdá, že Obamova administrativa si uvědomovala, že dříve či později Turecko postihne destabilizace", ale po letounové krizi s Ruskem si byla jistá, že "Ankara pocítí potřebu opřít se pouze o rámě USA a NATO." Všechno ale probíhalo jinak.

Proto zůstává otázka zúčastněnosti USA v tureckém puči 15. července celkově otevřená. Washington to oficiálně popírá, ale zaráží skutečnost, že USA i ostatní západní partneři Turecka ne hned vyjádřily podporu Erdoganovi, což musí vést k určitým dohadům. Podle generálního tajemníka Rady Evropy Thorbjorna Jaglanda je to způsobeno tím, že "v Evropě (a nejen tam - S.T.) vzniklo podezření, že převrat byl připraven samotným Erdoganem a ne sítí Gülena." Proto se západní partneři Turecka, jak uvádějí noviny Hurriet Daily News, domnívají, že "pravdu bude možno nalézt pouze v případě, že budou prezentovány nevyvratitelné důkazy."

Má je Ankara? Po ztroskotaném převratu začalo v zemi masové zatýkání a propouštění vojenských činitelů z různých vládních institucí, probíhají kádrové čistky v soudnictví, v rozvědce, včetně 30 guvernérů v provinciích a asi 50 hlav okresů. Masové propouštění postihlo i pracovníky ve školství. Nedávno Yildirim oznámil, že "počet tureckých občanů, kteří byli po neúspěšném pokusu o státní převrat v zemi sesazeni nebo propuštěni z práce, činí 81 494 osob."

Všichni jsou veřejně spojováni s v USA žijícím Gülenem, ačkoli podle údajů Yildirima je "komplikované všechny zadržené a uvězněné politicky identifikovat." Proto vyvstává otázka: Pokud gülenisté skutečně pronikli téměř do všech oblastí státního systému země, kdo tedy vůbec vládl Turecku? V tomto ohledu prohlášení evropského komisaře pro politiku sousedství a jednání o rozšiřování Johannese Hahna, že "čistky, které následovaly po neúspěšném pokusu o puč v Turecku, byly naplánovány" a "seznamy tisíců jmen těch, kteří byli zatčeni, byly se vší pravděpodobností připraveny předem, protože žádná vláda není schopna tak rychle reagovat," nezní neopodstatněné.

Není náhoda i to, že mnoho světových médií zahájilo diskusi o "tureckém spiknutí", které může mít "značné historické důsledky." Prozatím si však Washington uvědomuje, že Erdogan rozehrává "kartu" s Gülenem, aby měl záminku obviňovat USA z "přechovávání a podpory teroristů." Ale stejnou "kartu" mohou rozehrát i USA proti Erdoganovi. Ankaře je již naznačována možnost rozsáhlého mezinárodního vyšetřování neúspěšného puče, jsou na ní požadovány nezvratné důkazy, zejména pokud jde o účast USA v těchto událostech.

Gülen v článku, publikovaném v deníku Le Monde, prohlásil, že je připraven k návratu do Turecka v případě, že šetření dokáže obvinění proti němu. "Pokud se, jak říká, desetina obvinění proti mně potvrdí, slibuji, že se vrátím do Turecka a převezmu odpovědnost." Dříve americký list The Wall Street Journal s odvoláním se na informované zdroje oznámil, že USA nemají v úmyslu vydat Gülena, protože "důkazy předložené Tureckem nepřesvědčily administrativu USA o vině kazatele."

Podle našeho názoru bude tento úkol plnit i delegace amerických úředníků z ministerstva spravedlnosti a ministerstva zahraničních věcí. Co se týká viceprezidenta Bidena, bude se v Turecku - členské zemi NATO, v němž probíhá odstraňování pronatovsky smýšlející části vyššího a středního velitelského sboru, v němž je zdecimován systém sekulárního vzdělání, soudů a nezávislých médií, snažit vyvinout prostřednictvím faktoru Gülena tlak na vedení země. Politici v EU již hovoří o ukončení jednání o přistoupení Turecka k EU, jsou zmrazena jednání o bezvízovém režimu, probíhá vážná diskuse o členství Turecka v NATO a podle mnoha evropských expertů mohou být proti Turecku zavedeny nějaké sankce. Kromě toho je Washingtonem a Bruselem v jiném geopolitickém kontextu vnímána normalizace vztahů Turecka s Ruskem a jeho sklouzávání směrem na východ, předpokládá se, že Ankara by mohla odpoutat od Západu i svého spojence Ázerbájdžán.

Z tohoto důvodu nelze vyloučit, že Washington se nyní bude snažit aktivizovat tu část turecké elity, která vyjadřuje pochybnosti o tom, zda je potřeba směřovat k Rusku. Podle tureckého politologa, generálního ředitele společnosti Strategic Outlook Dr. Yusufa Chinara mohou v souvislosti s tímto proti Erdoganovi vystoupit opoziční strany, které využijí ve svých zájmech faktor kádrových čistek ve státním aparátu, což ho značně oslabuje. V tomto smyslu se v Turecku opravdu vytváří krizová situace, i když po neúspěšném pokusu o převrat začal Erdogan posilovat osobní moc. Ale bude mít dostatek historického času, aby bylo možno dovést plány k logickému završení?

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Bruselští inkvizitoři útočí, podpořme šikanované!

$
0
0
Jiří Babača
16. 8. 2016
Bruselští inkvizitoři začali útočit na nezávislá media. Začali sestavovat seznamy nežádoucích titulů, jejich vydavatele ostrakizovat (vyčleňovat ze společnosti), útočit na jejich inzerenty a rušit státní finanční podpory renomovaných titulů s letitou tradicí. Z jejich počínání ční jak sláma z bot snaha o umlčení Bruselu nepohodlných médií. Pojďme a přeměňme jimi vynaloženou energii v náš prospěch, podpořme šikanovaná média!


Když jsem se dozvěděl o tom, že ministr kultury Daniel Herman (KDU ČSL) zrušil ministerskou dotaci pro Literární noviny s odůvodněním, že již nejsou dost literární, tak jsem na to reagoval tak, že jsem si místo koupě aktuálního vydání rovnou zaplatil předplatné Literárních novin na celý rok. Když záhy po té tzv. Evropské hodnoty pod vedením nejznámějšího českého pornoherce Jakuba Jandy zveřejnily pěkně po bolševicku seznam závadových médií, tak jsem se rozhodl, že podpořím i některé z nich. Po zběžném zhlédnutí mě zaujalo jednak to, že se „na index“ nežádoucích titulů dostaly dokonce i Parlamentní listy se svou názorovou vyvážeností, která by mohla být příkladem pro veřejnoprávní média, jakož i web E-republika, který publikuje pouze původní texty příkladně vyzdrojované, které by obstály i v odborném impaktovaném (recenzovaném) periodiku… Vzhledem k tomu, že tyto tituly již znám velmi dobře z dřívějška podíval jsem se i na ty mně méně známe a u jednoho z nich a to u časopisu Šifra mě zaujalo následující tvrzení:

„Často publikuje dezinformace, například zavádějící informace o přítomnosti USA v Sýrii.“ Což má dokladovat odkaz na článek zde. Tento článek však netvrdí nic jiného než text renomované agentury Reuters na kterou se odvolává… (zde). Usoudil jsem proto, že pokud tento „důkaz“ má být příkladnou ukázkou „šíření dezinformací“ tohoto časopisu pak je to docela dobrý adept na to prozkoumat jeho „závadovost“ více do hloubky a zaplatit si předplatné tohoto časopisu alespoň na rok. A tak by se zajisté dalo pokračovat jeden pranýřovaný plátek po druhém. Mé finanční možnosti jsou však omezené a jediný abonent tyto média nespasí. Přicházím proto s výzvou. Dejme všichni najevo, že se nenecháme zastrašit a šikanovat bruselskými zoufalci a podpořme šikanovaná média buďto finančním darem a nebo zaplacením předplatného. Myslím, že pokud by každý z nás měsíčně věnoval tolik peněz, co povinně ze zákona dává na tzv. veřejnoprávní média (215,-), pak nezávislá média nebudou muset řešit existenční potíže, o to více se budou moci věnovat kvalitní žurnalistice a novodobí inkvizitoři budou mít o důvod víc puknout vzteky.

Nabídkový seznam vhodných titulů za nás již sestavili zde. Literární noviny si lze předplatit zde.

Přičemž pokud by se některé z médií na indexu rozhodlo proti šikanováni ze strany bruselských inkvizitorů bránit soudní cestou, byl bych ochoten přispět ještě nad rámec mé dosavadní podpory (samozřejmě v rámci mých skromných možností). Domnívám se totiž, že když se agresorům včas neklepne přes prsty, tak si budou dovolovat víc a víc. Osobně se přitom domnívám, že způsob jakým nejrůznější NGO včetně tzv. Evropských hodnot napadají nezávislá média je zralý na trestní oznámení pro pomluvu, nejspíš i vydírání (zastrašování) a omezování ústavou zaručených práv. Ale to by měl posoudit právník, kterým já nejsem. Nicméně budu mít pochopení i v případě, že se nikomu nebude chtít špinit si ruce něčím tak odporným jako jsou pornoherci z tzv. Evropských hodnot a jim podobní.

BTW: všimli jste si toho, že tzv. Evropské hodnoty se deklarují coby „… nevládní nezisková organizace, která není spojena s žádnou politickou stranou…“ přitom v záhlaví výše zmíněného hanopisu, alespoň tak seznam „závadových“ titulů vnímám já, se však mj. píše: „Tato studie byla vydána s podporou Poslaneckého klubu Evropské strany lidové v Evropském parlamentu.“? To už jen tak na okraj (;-).

Celkem nenápadně běží vysoká hra NATO: Příprava obyvatelstva ČR na úder na Rusko

$
0
0
Jiří Bureš a Vladimíra Vítová
16. 8. 2016
„Zachování a rozšiřování NATO je výsledkem přání Spojených států ponechat díru mezi Ruskem a Evropou, jinak by Brusel a Moskva mohly ohrozit vedení Washingtonu.“
„Spojené státy touží po návratu do atmosféry studené války v Evropě, což se týká aktivit okolo NATO, a slouží to pouze jejich zájmům a zájmům těch evropských vůdců, kteří jsou buď zkorumpovaní nebo neschopní!"
Oba tyto citáty pronesl francouzský generál Jean Bernard Pinatel, kterého zcela určitě nelze považovat za komunistického agitátora.

Skončil SUMMIT NATO ve Varšavě a Spojené státy i nadále prostřednictvím NATO - a jak bylo řečeno v citátech - prostřednictvím zkorumpovaných a neschopných evropských vůdců rozdmychávají mezinárodní napětí.

Mimo řešení teroristických útoků, které NATO stejně neřeší, běží celkem nenápadně vyšší hra. Ve „východní časti NATO“ (dle slovníku NATO) je již od poloviny května a bude nejméně až do 20. září neustále rušno. A to jak na zemi, tak ve vzduchu.

Nejprve v květnu proběhlo cvičení US armády – SABER STRIKE (úder šavlí) - „přesun“ ze Spolkové republiky přes ČR a přes Polsko do Pobaltí. Celý konvoj se ale cestou buď někde „ztratil“ nebo zůstal v Pobaltí nebo jel zpět jinou trasou. V každém případě je nezvěstný, protože o zpáteční cestě se nikdy nikde nehovořilo.

Dále bez jakéhokoliv rozruchu a výjimečně bez zvláštního zájmu medií proběhlo letecké cvičení AVENGER CAS" (Mstitel). (Kdo komu a za co se mstí?) Národní garda USA z Nebrasky prováděla na Českem do konce července třítýdenní cvičení. A bylo to pouze jedno ze tří, které proběhly a probíhají ve vzdušném prostoru České, Slovenské a Maďarské republiky. Těžištěm cvičení v Čechách je výcvik předsunutých leteckých návodčích z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. Rozumíme - li tomu dobře, pak Národní garda USA nemá v Nebrasce a nejbližším okolí patrně dostatek prostoru pro nácvik bombardování a musí vážit dlouhou cestu až do maličkého Česka.

V nejbližší době nás ještě čekají strategické bombardéry B52 a B1, bitevní vrtulníky Apache a létající tankery, které do Česka vyšle americké velení na sklonku srpna. Jedná se o rozsáhlé třítýdenní cvičení AMPLE STRIKE (dostatečný úder). (Komu?) Zapojí se do něj sedmnáct zemí a má prověřit hlavně předsunuté letecké návodčí, kteří navádějí letouny na cíle ke zničení.


V této souvislosti stojí za zmínku, že v Japonsku si občané vymohli stanovení letových koridorů pro vojenská letadla USA a to z důvodů ochrany ovzduší. Lze si tedy klást otázku: co na takovýto čilý ruch nad Českem říkají ekologové, ochránci přírody a hygienici? Proč mlčí?! Je snad naše země o tolik větší než Japonsko, že si můžeme dovolit tak velký provoz? Nebo se opravdu schyluje k válce a národ musí být psychicky připravován? Otazníky zůstávají. Jedno je však docela jisté. Toto není mírová iniciativa. Není to uklidnění. Je to výhrůžka směřovaná zcela jednoznačně a oficiálně proti RF. Je to naplňování „priorit“, které byly vytyčeny pro další směřování NATO po Varšavském SUMMITU.

Všechny priority v souhrnu mají jednu jedinou společnou prioritu a to přípravu obyvatelstva na ozbrojený konflikt a k úderu na Rusko. A ještě jinak: všechny uváděné „priority“ jsou úkoly stanovené k dosažení vytyčeného cíle tj. naplnění zájmů Spojených států! A pouze pokud to bude v zájmu Spojených států, pak také určitá ochrana jejich evropských vazalských elit.

Uváděné vojenské akce tedy plní několikerý úkol. Mimo významu nesporně vojenského - „odstrašování Ruska“ - jsou využity současně k psychologickému působení na obyvatelstvo směrem k pěstování odporu k RF a k přípravě na ozbrojený konflikt. Tímto způsobem je také demonstrována jednota a semknutost členských států Aliance.

Nezanedbatelný je také vliv na přípravu obyvatelstva k přijetí cizích vojsk na vlastním území a to prováděním stále častějších a delších „součinnostních“ cvičení. Je tedy zřejmé, že tato tři společná cvičení (NEVÍME OVŠEM, ZDA JE TO VŠE) plní ve svém souhrnu hned čtyři „priority“ SUMMITU:

potvrzení připravenosti – odstrašení,
demonstrace semknutosti a jednoty,
ideologická a psychologická příprava obyvatelstva na válku,
vytvoření podmínek pro rozmístění mnohonárodních sil na východě Aliance.

Zároveň je neustále připomínána nutnost přítomnosti cizích vojsk na území pobaltských států, je deklarováno dokončení a „zprovoznění“ protiraketových systémů v Rumunsku a Polsku a hovoří se o výstavbě nové námořní mezinárodní flotily s domovským přístavem v Oděse na Ukrajině. Spojené státy prostřednictvím NATO dávají světu a Rusku na vědomí, že je dokončováno obklíčení Ruska. Toto jsou „mírové“ plány a aktivity především Spojených států.

Jediná dobrá zpráva je, že existují rozumní lité, kteří snad šílence zastaví. Například v úvodu zmíněný francouzský generál Jean Bernard Pinatel. Již na konferenci k 60. výročí ukončení Druhé světové války v roce 2005 v Aténách bývalý šéf kontrarozvědky Bundeswehru admirál Schmeling uvedl, že německá vláda, která byla u moci v roce 1999, musí být souzena za účast na nelegální agresi proti Jugoslávii, protože porušila německé i mezinárodní zákony. Podle něj je NATO neseriózní organizace, která obelhává lidi. Německý ministr zahraničí Steinmeier před časem varoval před hrocením situace na východě Evropy a před „řinčením zbraní a válečným štvaním".

Ruské ministerstvo obrany pozvalo vojenské experty NATO na září do Moskvy ke konzultacím o vojenské a politické situaci v Evropě. O vojenských aktivitách podél hranic je ministerstvo připraveno k jednání s kolegy z Pobaltí, Skandinávie a Polska.

Ne vše musí jít podle not USA. Stále více lidí dokáže uvažovat a říkat nahlas – ne válkám. Stále zřetelněji se ukazuje nutnost náhrady přežitého a zkompromitovaného NATO novou evropskou bezpečnostní strukturou, která bude důsledně v souladu s Chartou OSN.

Plukovník v.v. Jiří Bureš, předseda Asociace VOJÁCI PROTI VÁLCE,
PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D., předsedkyně sdružení ČESKÉ MÍROVÉ FÓRUM

Ruské Vzdušné a kosmické síly uskutečnily první let do Sýrie z íránského letiště

$
0
0
17. 8. 2016   zdroj
16.srpna dálkové bombardéry Tu-22M3 a bombardéry Su-34 uskutečnily po vzlétnutí z letecké základny Hamadan (Íránská islámská republika) úder na objekty teroristických skupin DAEŠ a Dzhabhat en-Nusra v provinciích Aleppo, Deir ez-Zor a Idlib.

Jak oznámila tisková služba Ministerstva obrany RF, v důsledku úderu bylo zničeno 5 velkých skladů se zbraněmi, municí, pohonnými hmotami, výcvikové tábory teroristů v oblasti osad Serakab, Al-Bab, Aleppo a Deir ez-Zor, 3 velitelská stanoviště nedaleko města Džafra a Deir ez-Zor a také menší počet teroristů.

Sklady zbraní a munice, výcvikové tábory a velitelská stanoviště, zničené bombardováním, byly používány pro zajištění skupin teroristů, působících v oblasti Aleppa.

Krytí bombardérů uskutečňovaly letouny Su-30sm a Su-35s, které jsou dislokovány
na letišti Hmeymim.

Všechna ruská letadla se po úspěšném splnění bojového úkolu vrátila na domovská letiště.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Biden svým krutým cynismem dorazil Srby, ČTK ho velebí

$
0
0
17. 8. 2016     Eurasia
„České“ sdělovací prostředky přesně v souladu s předepsanými notami mediálně zahlazují brutální vyvraždění tisíců Srbů silami NATO v roce 1999. Veřejnoprávní ČTK, která svým servisem zásobuje všechna v tuzemsku působící mainstreamová média, velebíamerického viceprezidenta Joe Bidena coby posla smíření, zatímco obyčejné Srby jako obvykle pasuje do role „ultranacionalistické zvěře“.


„Mezi obyvateli Kosova, které v roce 2008 vyhlásilo nezávislost na Srbsku, jsou Spojené státy velmi populární. Kosované považují Washington za svého zachránce, vyzdvihují zejména to, že díky náletům NATO pod vedením Američanů skončilo zabíjení etnických Albánců, kterého se během konfliktudopouštěly srbské síly,“ píše ve zprávě ČTK s pečlivě voleným slovníkem – viz tučné.

O počtech údajně „zabitých etnických Albánců“ zpráva pro jistou mlčí, aby nevyhřezl kontrast s tisíci vyvražděnými Srby, zabitými bezprostředně při náletech NATO i později v jejich důsledku.

Ale protože pravda pomalu, ale jistě vyvěrá na povrch a o vyhlazených Srbech už díky alternativním webům nelze mlčet, Biden se pokusil tuto strašlivou skutečnost zbagatelizovat a smést ze stolu vyjádřením „soustrasti rodinám těch, kteří zahynuli během válek v 90. letech, včetně těch zabitých v důsledku náletů NATO“.

Zpráva s tímto projevem nebetyčného cynismu pak rychle přechází v tradiční odvedení pozornosti od tématu k dehonestaci Srbů, kteří si dovolili proti Bidenově návštěvě protestovat. ČTK je opět nazývá „srbskými ultranacionalisty“ a ztotožňuje je s další obětní skupinou globálního mediálního lynče – voliči Donalda Trumpa.

„Srbským ultranacionalistou“ je už v mainstreamových médiích bezmála každý, kdo se snaží nezapomenout naúmyslně zabité civilisty – ženy i děti –, na zemřelé v důsledku rakoviny po použití ochuzeného uranu, na totálně zničenou infrastrukturu, budovanou generacemi Jugoslávců a neobnovitelnou ani miliardami půjček od MMF, v jehož spárech se trýzněné a bezbranné Srbsko rázem ocitlo.

Zato už za pár dní nás stejná média budou krmit připomínkou „strašlivé ruské okupace v srpnu 1968“ a z nejzapadlejší vísky přinášet svědectví pamětníka, kterému sovětská kolona při průjezdu vesnicí shodila plot.


napsal/přeložil Geo 

Rusožroutské orgie v ČT

$
0
0
Jiří Paroubek
17. 8. 2016   Vaše věc
Kdo včera zhlédl zpravodajství ČT 24, nemohl být zklamán. Tedy pokud hledal rusofoby a putinožrouty…
Profesionální putinožroutkou v ČT je dlouhodobě novinářka Procházková, u které by snad bylo lepší, kdyby se věnovala tématům z Afghánistánu. Pokud jde o Afghánistán svého času vytrvale oblbovala českou veřejnost, tak aby se veřejnost omylem domnívala, že snad mise armády ČT v Afghánistánu má nějaký vznešený cíl. Ve skutečnost měla a má smysl především v tom, ochránit rodinu bývalého afghánského prezidenta Karzaiho, která proslula obchodem s narkotiky a vůbec skvělými rodinnými kšefty, a jeho zcela zkorumpovaný režim.


Když člověk vidí vystoupení novinářky Procházkové v ČT anebo čte její výtvory v tisku, nutně se musí ptát, čemu nebo komu to poslouží. České národní zájmy to určitě nejsou a novinářská čest také ne...

Před časem jsme přinesli na tomto serveru informaci o knize bývalého vydavatele vlivného německého média, který hovořil o "vlivu" amerických zpravodajských služeb na významnou část německých novinářů. Tím nechci v souvislosti s Procházkovou nic naznačovat, ale její šílené putinobijské a rusofobní vystupování nutí klást některé otázky.

Včera se Procházková dokonce snížila k tomu, že prohlásila, že je vlastně úplně jedno, jaké důkazy o infiltraci ukrajinských agentů na Krymu Rusko předloží, protože jsou z principu nevěrohodné. S takovouto logikou se ovšem mezinárodní vztahy stanou rájem desperátů a lotrů a žurnalisté typu Procházkové a podobných šmoků nad tím budou jásat. Nic v mezinárodních vztazích přece není možné prokázat. Tedy přesněji: to,co se nám nehodí. .....

Také teze Procházkové o tom, že Putin vlastně využil současné krize ve vztazích s Ukrajinou v souvislosti s Krymem k upevnění své prý ve veřejném mínění Ruska oslabující se pozice ve vztahu k zářijovým parlamentním volbám, patří spíše do repertoáru Jaroslava Haška. Snížit se k takovému tvrzení je vrchol ubohosti a může mu věřit snad jen malé dítě…

To Petr Kolář, bývalý velvyslanec v USA a Rusku, je jiný kujón. Ten nezpochybňoval v ČT důkazy Ruska o infiltraci ukrajinských agentů na Krym (ale pochopitelně je ani neakceptoval). Jejich u podomácku vyrobenými bombami (možná, že je doma po večerech klohnili Putin s Medveděvem), ale sdělil vyděšenému českému publiku, že na Ukrajině je vše možné, protože ne vše má ukrajinská vláda pod kontrolou. To je pak ale jiná káva. . Pokud jsou polovojenské či vojenské oddíly na Ukrajině částečně nebo zcela mimo kontrolu kyjevské vlády, tak to žijeme na sudu se střelným prachem. Podobně jako kdysi naivní následník trůnu Rakouska-Uherska Ferdinand de Este, když přijel svého času do Sarajeva. Tam na něj čekalo několik srbských nacionalistů, hecovaných organizací Černá ruka, která byla minimálně zčásti pod kontrolou srbské zpravodajské služby.

Také by se těžko dalo říci, že Srbové a srbská vláda měli něco pod kontrolou. Určitě ne G. Principa a další atentátníky.

Prostě, kolem Krymu je v ČT nepříjemné ovzduší a žvanění Kolářů ad. o tom, jak Rusko stupňuje napětí ve východní Evropě, je ubohé a trapné a slouží jen zbrojařským koncernům, které si mnou ruce. Jen v podmínkách ČR to znamená, že v příštím roce vzrostou ve státním rozpočtu vojenské výdaje oproti letošnímu roku o 10 %, a fakticky ještě více. Jsou to peníze vyhozené z okna, které jsou vyhazovány díky blábolení Kolářů a jim podobných, kteří se snaží vytrvale hecovat českou veřejnost proti Rusku…

Naopak zajímavé zprávy přišly v souvislosti s Ukrajinou z věrohodných světových organizací, jako jsou Světová banka (SB) a Transparency International (TI). TI obvinila ukrajinského prezidenta Porošenka z podpory korupce v jeho zemi. To je velmi vážné obvinění a TI se tak trošku vymyká současnému hlavnímu směru západní propagandy, protože v čase, kdy se Ukrajina snaží stupňovat napětí ve vztazích s Ruskem, přichází s touto pro ukrajinské vedení nepříjemnou informací.

Řekněme si to otevřeně. Korupce je na Ukrajině jevem nebývalých rozměrů, a to i na poměry východní Evropy. Je jevem, který je nedílnou součástí tamního společenského systému. Takováto země by se k strukturám NATO ani EU neměla přiblížit ani vzdáleně, protože i na dálku hrozí jiným státům toxická nákaza.

Další organizace, jejíž slova je nutné brát vážně, je Světová banka (SB), která Kyjev obvinila z neschopnosti zvládnout peníze, které jsou mu SB půjčeny.



Jinak řečeno, SB má zřejmě obavy z rozkradení těchto peněz. A to je velmi vážné obvinění. To vše opět v situaci, kdy se Porošenko a jeho klika snaží stupňovat napětí s Ruskem. A samozřejmě vynutit od Západu, když ne pomoc, tak aspoň nějaký projev solidarity…

Nevím ale, proč bychom měli být solidární se zkorumpovaným režimem, jehož legitimita je již delší dobu sporná. Se zemí, která je oběma nohama ve státním bankrotu, k němuž nedochází jen proto, že vláda této země, v rozporu s jakýmikoli mezinárodními pravidly a slušným chováním, zpochybnila splácení svých zahraničních závazků. Konkrétně nesplácí finanční závazky vůči Rusku, které je v očích západního světa jen páriou, kterému se dluhy platit nemusí.

ČT by zkrátka měla přestat být pokud jde o Rusko a prezidenta Putina naprosto jednostranná. A pokud pustí do svých zpravodajských relací (a dá jim obrovský časový prostor), lidi jako je P. Kolář, anebo dokonce J. Procházková, a neumožní, aby česká veřejnost slyšela i jiné, objektivnější názory, bude zbytečné se na ČT dívat…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
antoninsebek
U paní Procházkové jde o pokus určité odvety za to, že již nemůže do milované Čečny.
U různých euro-poslanců je to snaha protřepat si peříčka v mediích, aby volič věděl, že existuji. A že když jej pustili do Nezávislé Veřejnoprávní, tak to musí být kádr. Ale na Kavčí hory může jen když bude tančit jak oni pískají.
jan-vysocina
Autor píše: ČT by zkrátka měla přestat být pokud jde o Rusko a prezidenta Putina naprosto jednostranná.
K tomu by však musela mít vedení, které by postupovalo vyváženě a se smyslem pro skutečné zpravodajství. Nyní se jedná o čistokrevnou jednostrannou propagandu. Bohužel se v české kotlině vyskytuje příliš málo aktivních občanů, kteří by se zajímali o souvislosti v politice. Nyní se nespojí ani dohromady věrohodný počet  diváků ČT, aby se ohradili proti očividnému ohlupování její současnou redakcí zpravodajství. Není dnes žádný rozdíl mezi současným stylem práce a tím, který byl v ČT uplatňován za Husáka.

Bombardéry, bitevníky, tankery... USA vyšlou do Česka chlouby své armády

$
0
0


17. 8. 2016
Americké velení vyšle do Česka ve dnech od 30. srpna do 20. září, do šesti oblastí - vojenských výcvikových prostorů a letišť strategické bombardéry B-52 a B-1, bitevní vrtulníky Apache a létající tankery na rozsáhlé třítýdenní cvičení Ample Strike, do kterého bude zapojeno sedmnáct zemí.
Údajným cílem je prověřit hlavně předsunuté letecké návodčí, (tzv. faky - Forward Air Controller), kteří navádějí letouny na cíle ke zničení. Pomocí dvou létajících tankerů pro doplňování paliva za letu si je mimo amerických bombardérů vyzkouší také čeští stíhači s Gripeny a němečtí se stroji Tornado.


Stručná informace serveru zde:  (ze dne 28. července 2016).
Je smutné, že tak závažnou událost nepředložila vláda národu mnohem dříve. Zřejmě sama ví, že se nemá čím chlubit.

Oč tedy jde?

Podle „šéfa cvičení“ pana Bauera „…je účast vzdušných sil Spojených států amerických klíčová. Ta podle něj přidává celému cvičení značnou hodnotu. (Podle mého názoru bude také klíčové řízení cvičení v jejích rukou.)

Cvičení bude kompletně zajišťovat „česká armáda“. Logistické zabezpečení budou poskytovat téměř všechny její složky. (To věřím, protože my vlastně žádnou armádu ani nemáme, ale toto dobrodružství nás bude stát stovky milionů, pro které bychom měli užitečnější uplatnění.)

Z cílů, které v dokumentu byly publikovány, vyplývají nesporné agresivní cíle, které jsou vlastně otevřenou přípravou na válku. Z jejich hrubé analýzy např. vyplývá:

Jde o bezprecedentní provokaci USA, která je zaměřená proti Rusku. Svědčí o tom skutečnost, že cvičení se bude odehrávat ve vzdušném prostoru států západní Evropy, majících většinou společnou hranici s Ruskem i přesto, že se ho nezúčastní Slovensko (člen NATO) a Ukrajina, která členem není.

Zkusme si představit, jaká by byla reakce zejména USA a jejich vazalských satelitů, kdyby rusové připravili cvičení svých vzdušných sil kupříkladu na Kubě, nebo ve Venezuele. (nemuseli by tam tahat letectvo žádné jiné země.)

Ano taková reakce je skutečně nepředstavitelná a byla by pro ně důvodem k otevřenému ozbrojenému konfliktu. Jejich velmi nebezpečná a odporná protiruská propaganda dští oheň bez jakýchkoliv skrupulí kdykoliv proběhne cvičení například omezených vojenských útvarů třeba jen 20 km od hranic s Ukrajinou. Je to snad srovnatelné s tím co nyní proběhne ve vzdušném prostoru ČR?

Přestože naše vojenská doktrína nedefinuje ani náznakem pojem nepřítele naše vazalská vláda akceptuje válečnou propagandu USA, která je naprosto jednoznačně zaměřená proti Rusku.

Využívá k tomu velmi průhledných lží, které bohužel naše sdělovací prostředky bez jakýchkoliv analýz prezentují do nekonečna našim občanům (podle Goebbelsovské metody „Stokrát opakovaná lež se stává pravdou“.)

Je velmi smutné, ale i logické, že se její kořínky zachycují především mezi naší mládeží, která nepoznala válku a mnozí mladí lidé vůbec neví, kdo nás osvobodil od fašistického Německa.

Budou prověřováni předsunutí letečtí návodčí, kteří budou cvičeni k tomu, aby dokonale zvládli i nejmodernější a nejúčinnější techniku, zejména malé bezpilotní prostředky – drony.

Jejich pomocí se z blízkosti hranic s Ruskem mohou podívat do jeho hlubokého zázemí a nejutajovanějších lokalit, protože v Rusku, které Američani vyhlásili za svého jediného nepřítele, chtějí také ničit cíle na jeho území a k tomu zneužít i předsunuté oči našich návodčích.

Na území ČR a dalších amerických satelitů tento průzkum dělat nepotřebují, protože jejich vazalské vlády jim jakoukoliv informaci poskytnou a nechají je vlézt i do nejutajovanějších velitelských stanovišť a trezorů, jak to udělal Havel bezprostředně po „sametovém“ převratu.

Američané mají dokonale zvládnutou techniku doplňování paliva za letu a nepotřebují to cvičit na nějakém cvičení nad Evropou. Ti potřebují především ovládnout vzdušný prostor co nejblíže k hranici s Ruskem a naučit to hlavně piloty svých satelitů, protože ti v případě válečného konfliktu ponesou svou vlastní kůži na trh. Své letce nad území Ruska posílat nebudou a špinavou práci agresorů budou dělat jejich satelity. (Přesně tak jak praví polské přísloví … budou trhat kopřivy cizíma rukama.)

Toto cvičení není jenom promyšlenou provokací ale počátek cílevědomého úsilí Amerických válečných dobrodruhů vybudovat letecké úderné síly především na území svých satelitů co nejblíže k hranicím Ruska a současně se zbavit přebytků svých zbrojních arzenálů.

Domnívají se, že tím v případě rozpoutání ozbrojeného konfliktu s Ruskem uchrání své území před odvetným úderem, který by měl být v prvé řadě směrován na země velitelská stanoviště a válečná ohniska na území evropských států, především těch, které se v takovém konfliktu ve prospěch Američanů budou angažovat.

Uvědomují si tyto skutečnosti naši mnozí vládní dobrodruzi a poslanci, že svou podporou takových „cvičení“, nebo shovívavým mlčením k jejich realizaci, vystavují pro budoucnost celý národ smrtelnému ohrožení, pokud Americkým válečným zločincům podaří konflikt s Ruskem rozpoutat?

Stačí jenom osvěžit svou paměť a ujasnit si souvislosti. Není to snadné, protože skutečné Americké záměry a plány na ochromení naší armády a bezpečnosti republiky nebyly otevřeně prezentovány a všechny kroky byly pečlivě koordinovány a řízeny ze zahraničí. Jejich vykonavateli a především propagátory byli naši disidenti pod praporem prolhaného Havla.

Jedním z prvořadých zájmů nových amerických „přátel“ bylo proniknout do nejtajnějších trezorů ministerstva obrany a velitelských stanovišť řízení armády zejména protivzdušné obrany státu. Měli to velmi snadné, protože tehdejší „velitel ozbrojených sil“ Havel umožnil zpřístupnit tyto objekty americkým vojenským specialistům a na Ministerstvu obrany jim byly vyčleněny kanceláře, vytvořena potřebná pracoviště a pracovní zázemí. Současně byla prozrazena jména pracovníků naší rozvědky, a to vše lze kvalifikovat jako zločin mimořádného rozsahu.

Druhým krokem byla úporná snaha Americké vlády o vystoupení Československa z Varšavské smlouvy a její cílené zrušení. O to se zasloužili velkou měrou naši „vlastenci“ v čele s Kocábem. Pomohla tomu dohoda mezi Gorbačovem a tehdejším prezidentem USA, že budou rozpuštěna obě seskupení Varšavská smlouva i NATO.

Dnes víme, že to byla promyšlená lež. NATO rozpuštěno nebylo a tím byla narušena vojenská rovnováha ve prospěch Američanů.

Třetím krokem byla likvidace raketových vojsk protivzdušné obrany státu, vyzbrojené na tehdejší dobu moderními a vysoce účinnými raketami „Země – Vzduch“, ze kterých měli Američané velké obavy.

Čtvrtým krokem byla likvidace ženijního a železničního vojska, které bylo schopno v případě konfliktu, velmi rychle a účinně obnovit poškozené nebo postavit nové objekty pro týlové zabezpečení vojsk a umožnit překonávání vodních toků a zamořených oblastí. Tato vojska velmi účinně pomáhala při živelních pohromách a výstavbě dopravní infrastruktury v mírových podmínkách. Jejich absence při katastrofálních záplavách byla více než citelná.

Pátým krokem byla cílevědomá likvidace letectva, jehož piloti patřili na světě k nejlépe vycvičeným. Ještě v padesátých létech Američané drze narušovali náš vzdušný prostor a nebrali v úvahu žádnou oficiální protestní nótu tehdejší vlády. Od okamžiku varování, že jejich letadla budou sestřelena, byly k této nótě přiloženy fotografické záznamy narušitelů z palubních fotokulometů. To je přesvědčilo o tom, že naši piloti jsou prvotřídně vycvičeni.

Jedním z významných kroků vedoucích k nezadržitelné likvidaci armády, byla cílevědomá a systematická likvidace jejího velitelského sboru na všech stupních velení a u všech druhů vojsk, protože pro nové „přátele“ nebyli zárukou spolehlivého plnění amerických představ.

Významným způsobem k tomu přispěli všehoschopní kariéristé, kteří zavětřili příležitost dostat se k lepším funkcím a kteří už dávno upadli do zapomnění.

To byla dlouhá etapa cílené destrukce naší armády a velmi kvalitního a účinného obranného systému. Umožnili to mimo jiné i tehdejší diletantští a neschopní ministři obrany počínaje panem Dobrovským, který měl nejvyšší vojenskou kvalifikaci získanou na škole Jana Žižky z Trocnova.

Po něm následovala série lidoveckých ministrů. Celou škálu těchto „vysoce kvalifikovaných vojenských odborníků“ uzavírá „šéf kriminálky Anděl“, který si dělá ambice na funkci prezidenta a vrchního velitele ČS branné moci.

Nad tím vším skutečně zůstává rozum stát. Ukázalo se to však jako velmi účinné pro splnění dílčích amerických cílů, které vedly k současnému stavu - podstatné ztrátě suverenity a bezpečnosti, kdy vlastně žádnou bojeschopnou armádu, která by ji garantovala, nemáme, ať se nám to líbí nebo ne.

Nyní prožíváme etapu druhou. Ta byla v podstatě odstartována naším vstupem, podle nejen mého názoru, do největší zločinecké organizace – NATO. Uskutečnilo se to bez souhlasu lidu této země – bez referenda, jehož výsledky by tomu mohlo zabránit..

Od té doby se naši vojáci na pokyn USA, (které tuto organizaci mají ve svých rukou), zúčastňují řady zahraničních vojenských misí, které s naší obranou nemají nic společného.

Za americké zájmy položili už řadu životů anebo se vrátili domů zmrzačeni. Tvrzení, že je to daň za naši bezpečnost jsou naprosto nesmyslná. Naopak, každá taková mise na území islámských států je potenciálním rizikem pro následnou pomstu teroristů, která se nám dosud vyhýbá.

Pokud se vyskytnou hlasy (a není jich málo) že by se naše armáda podobných dobrodružství měla vyvarovat, a vláda by je měla důsledně odmítat, jsou vyvraceny tvrzením, že je to naopak naší povinností jako člena NATO.

Američané své vojáky odvolávají z Iráku, Afghánistánu a jejich místo zaujímají jejich satelity. Že každá taková mise je financována z peněz našich daňových poplatníků není třeba zdůrazňovat. Na základě hrubé bilance od počátku, nás naše členství v NATO stálo řádově desítky miliard korun.

S tím se však naše vlády nechlubí a nikdo také neuvádí, že těmito prostředky by se daly řešit problémy ve školství, zdravotnictví, důchodovém zabezpečení a řadě jiných oblastí, ve kterých se peníze nedostávají.

To však je pro americkou soldatesku ještě málo. Nyní je veden nevybíravý tlak na všechny členské země, aby zvyšovaly výdaje na svou „obranu“. Znamená to přelévat do bezedné a stále prázdné pokladny NATO další desítky miliard, které by odlehčily zadluženým Američanům a umožnily jejich vojensko-průmyslovému komplexu vyvíjet stále ničivější vojenské útočné prostředky, které by měly být nasazeny proti Rusku.

Své místo vtom sehrává také dlouho plánované letecké cvičení sedmnácti států na našem území, které bude rovněž financováno z našeho rozpočtu. Vždyť jsme přece členy tohoto seskupení a někteří stratégové jej nazývají „Cvičením České NATO“. Měli bychom na to být hrdí? Velmi brzy bude rozvinuta rozsáhlá propagandistická kampaň, aby se toto přání naší militaristické reakce naplnilo. Co proti tomu všemu můžeme udělat?

1. Proti všem akcím podobného druhu organizovat důrazné protesty a využít k tomu všech zákonných prostředků.

Využít k tomu i následující předvolební kampaň do krajských zastupitelstev a nedat svůj hlas těm stranám a kandidátům, které(ří) tuto válečnou politiku podporují nebo s ní souhlasí. Sjednotit všechny mírové síly a organizace a jejich mírové aktivity tak, aby protesty měly podstatně vyšší účinnost.

2. Od poslanců žádat aby proti účasti naší země v podobných akcích důrazně protestovali na půdě poslanecké sněmovny a v senátu. Dobře si pamatovat jaké stanovisko ten který zástupce lidu zaujímá.

3. Za hlavní cíl naší zahraniční politiky požadovat takovou politiku, vedoucí k ukončení naší účasti v NATO a stanovit postupné kroky jak toho dosáhnout i přesto že víme, jak moc naše území Američané pro svou válečnou politiku potřebují a udělají vše proto, aby takové úsilí znemožnili.

4. Požadovat stažení našich vojáků ze všech zahraničních misí a nedovolit jejich účast na podobných provokacích jako je mise našich letců s Gripeny v pobaltských republikách nebo připravované působení na Islandu. Jejich účast v pobaltských republikách považuji za hrubou a nebezpečnou provokaci proti Rusku, protože neexistují žádné důkazy o tom, že by tyto republiky Rusko vojensky ohrožovalo.


Naši letci by si snad také mohli uvědomit, že by v případě konfliktu v této oblasti byli zničeni, aniž by jediný Ruský pilot přelétl do jejich vzdušného prostoru. Měli by také vědět, že taková jejich mise stojí náš finanční rozpočet velké finanční prostředky.

5. Zvýšit účinnost protiválečné agitace a propagace. Využít k tomu všech dostupných zákonných metod a levicových informačních prostředků. Doporučuji, aby Haló noviny protiválečným informacím a článkům daly prostor v Naší pravdě, kdykoliv bude hodnotný protiválečný článek napsán.

Vyzývám všechny mírově orientované vojenské odborníky a vysokoškolské pedagogy, aby nestáli stranou mírového úsilí a bez ohledu na stranickou příslušnost využili možnost publikovat své protiválečné přesvědčení v levicovém tisku, který jim jako jediný může poskytnout prostor.

Tím zabezpečit aby se pravdivé informace o nebezpečí válečné propagandy dostaly včas k co největšímu počtu občanů, včetně středoškolských a vysokoškolských studentů, kteří jsou nejvíce zasaženi nenávistnou propagandou proti Rusku.

6. Sjednotit úsilí všech protiválečných organizací k přípravě a realizaci rozsáhlých protestů proti válce před i v průběhu nastávajícího leteckého cvičení sedmnácti států na našem území a v našem vzdušném prostoru.

Plukovník v.v. Prof. Ing. Bohumil Svoboda, DrSc., Asociace Vojáci proti válce

Jogurtovač a sociální pouto! Pitomá neoliberální a ovčanská generace si nechala hloupě ukrást svou zemi !

$
0
0

Václav Umlauf
17. 8. 2016  E-republika

Chudí lidé holt musí sednout, dát se dohromady a dělat si dobré věci sami, jak tomu bylo dříve.
Přijel jsem jako každý rok ze svého delšího vysokohorského putování, a neměl doma jogurt. To proto, že kupované zmetky zvané „jogurt“ mi už dávno přestaly chutnat. Tak jsem před dvěma roky koupil jogurtovač, asi půl roku experimentoval s různými kombinacemi mléka a smetany. Nyní pro sebe vyrábím to, co se dá jíst, je čerstvé, má garantovaných 13 % smetany a chuť skutečného jogurtu, jehož bakteriální složení občas měním. Jogurt musí zrát v ledničce tak 3-4 dny, je to živá kultura. A pochopitelně ze stejného důvodu nevydrží věčně, jako jeho sterilizovaný a chemicky nabalzamovaný kolega v supermarketu.

K tomu si už asi rok také vyrábím vlastní džem, bývalý kuchař se nezapře. Důvody stejné. Navíc sladím svůj výrobek jen medem a přírodní stévií a mám rád klasických 70 % tropického ovoce. Je to celkem zábavná práce asi na 3 hodiny, když nepočítám nákup surovin a přípravu macerovaného koření. Ale výsledek zavařování je slušný a stačí mi vždy na půl roku k citovanému jogurtu. A přestal jsem mít chuť na cukrované sladkosti, protože v daném tajemství je chutí neporovnatelně více, celkem asi 15 kvalitních přírodních ingrediencí. Nic takového z fíků, datlí, dalších tajemství, speciálně nakládaného aromatického koření, curacaa a slivovice se u nás nedá koupit, ani v luxusních prodejnách. Chudí lidé holt musí sednout, dát se dohromady a dělat si dobré věci sami, jak tomu bylo dříve.

Takže jsem se vrátil z Alp a otráveně zjistil, že jogurtovač mají kamarádi na druhém konci města. Tam jsem musel klusat s plným ruksakem neseným z hor, protože mi před nosem ujel autobus. Jogurtovač nebyl u mne plně využit, natož know-how výroby jogurtu, kterou jsem získal metodou „pokus-omyl“. Takže obojí sdílíme v jedné partě kamarádů, která dělá kvůli přežití v nepřátelském světě pozdního kapitalismu totéž co já, tedy jedlý domácí jogurt. Zatím se nepustili do džemu, protože je napínám a nechci dát svůj výrobní postup zcela zadarmo. Žijeme v kapitalismu, že ano. I ve výměnném obchodu platí „něco za něco“, ale bez peněz, to je jasné.

Plahočil jsem se přes Liberec a ve zdejším ghettu pozoroval milé spoluobčany, kteří se taktéž věnují sdílené ekonomice. Jenže na rozdíl ode mne to dělali celkem s radostí. Vyhřívali se na letním sluníčku a poslouchali kvalitní žánrovou hudbu vlastní kultury. Její kvalita se naprosto nedá porovnat s placeným kvílením a infantilními výkřiky nepovedených dětí bývalých komunistických hvězd české pop-music. Jejich telecí a antimuzikální ratolesti ovládly skrze klanové a jiné vazby naši mediální scénu audiovizuálních a hudebních sraček, jejichž kvalita je srovnatelná pouze s akčním supermarketovým jogurtem. Místní si přitom sami zpívali s nepopiratelným absolutním hudebním sluchem. Jejich děti si vesele hrály, všichni vypadali na odpoledním sluníčku spokojeně, a byli na sebe hodní. Vypadalo to jako ve Švýcarsku, odkud jsem právě přijel.

To mne donutilo přemýšlet. Ve sdílené ekonomice dřu s ruksakem do kopce, abych tento neexistující jev udržel v chodu, částečně také z ideologických důvodů. Bráním lokální ekonomiku a vím, že je třeba v Sudetech vybudovat mezi lidmi funkční sociální pouta, po předešlém vraždění a vyhánění. Tak na tomto ideologickém úhoru dřu a nadávám, protože jsem povahou spíše individualista. Život mne naučil, že je třeba pracovat a spoléhat se sám na sebe, a nekrást, protože člověk pak může přijít do pekla. Ale nejsem politicky prodejný blb, tak ze své životní filosofie nedělám pravicovou ideologii. Naopak se zuby nehty snažím budovat to druhé.

Z výše citovaných důvodů mne letní poezie mých spoluobčanů uvedla do návalu iracionálního vzteku, ale z úplně jiného důvodu, než platí pro zbytek kapitalistických bělochů. Já, antož bílé samotářské individuum, pracně buduji sociální pouto a sdílenou ekonomiku, například svým izolovaným úsilím a nečtenými články v aktivistických webech. Ty u nás nikdo nepodporuje, protože nežijeme ve sdílené ekonomice hodnot a statků. Mí šťastní spoluobčané tuto ekonomiku naopak plně a aktuálně realizují, a jsou právě proto v absolutní pohodě. Tudíž se spokojeně vyhřívají na sluníčku se svými dětmi a starými rodiči, protože je na tuto vskutku plně smysluplnou činnost právě ten nejvhodnější čas. My tento styl života zatím nevedeme, protože na něj nejsme ideologicky a psychicky připraveni. Početné rodiny můžeme mít také a dávky jsou pro všechny. Dokonce bychom své početné děti vychovali na našich normálních školách. A pilnou prací danou v sociálním poutu a ve sdílené ekonomice bychom z nich udělali disciplinované a chytré voliče. A tyto děti z početných rodin podporovaných sdílenou ekonomikou a žijící v sociálním poutu by si jistě nenechaly tak hloupě ukrást svou zemi a svou práci, jako moje pitomá neoliberální a ovčanská generace.

Takže ze mne mluví čistá závist vůči skupině obyvatel, která má sama od sebe to, co my nejsme schopni v životě dosáhnout. Proto nechci kvůli své iracionální a vcelku hloupé závisti poslat velkou skupinu veselých a spokojených spoluobčanů do plynu, jako zdejší neofašisté a podnikatelé. A především bílé matky samoživitelky, kteří s nimi vedou na sociálních a jiných úřadech marný osamocený boj o život a o dávky. Proti spojené a semknuté skupině občanů vázané sociálním poutem a přirozeně žijící ve sdílené ekonomice, to prostě nejde uhrát. Bílé rasistické a izolované individuum hnané vztekem a neoliberální ideologií musí v tomto boji nutně prohrát.

Potlačil jsem svůj vztek. Důstojně a se vztyčenou hlavou jsem prošel kolem evidentně šťastných a spokojených spoluobčanů. A s ruksakem pomalu stoupajícím do kopce jsem šel s funěním a s frustrací bílého muže podporovat ideologický a praktický zápas za sdílenou ekonomiku a za sociální pouto. Je to vcelku marný, a zatím prohrávaný boj mezi kulturně a civilizačně zanedbanou částí populace, k níž bohužel patřím jak myšlením, tak i barvou kůže. Ale nedalo mi to, abych se alespoň jednou závistivě neohlédl zpět, do ztraceného ráje.

Proč si především prezident ČR váží zlatého olympionika Lukáše Krpálka

$
0
0

17.8. 2016   Rukojmí 

V přívalu nejrůznějších zpráv,  možná zanikla informace o  tom, že prezident ČR  Miloš Zeman blahopřál judistovi Lukáši Krpálkovi. Zdálo by se, že to téměř nikoho, kromě adresáta, nebude zajímat, ale text dopisu není jen zvořilostní. Hlava státu píše, proč si úspěšného judisty váží ...

Vážený pane Krpálku,
dovolte mi, abych Vám od srdce blahopřál k vybojování první zlaté olympijské medaile pro naši zemi. Udělal jste radost nejen mně, ale všem občanům České republiky.
Děkuji Vám za to.
Vždy vzhlížím s úctou k lidem, kteří umí a neváhají s plnou vervou férově soupeřit. Svým skvělým výkonem, kdy jste vyhrál všech pět zápasů, jste se stal příkladem hodným následování.
Nezapomínám také na to, že jste medaili vybojoval pro svého kamaráda, který už není mezi námi. Vysoce lidské gesto, před kterým smekám pomyslný klobouk.
Vážený pane Krpálku,
jsem velmi rád, že mohu konečně zaslat blahopřání k úspěchu, ke skvělé události, kterou je Vaše vítězství.
V posledních týdnech jsem totiž měl neradostnou povinnost zasílat celou řadu kondolenčních telegramů v souvislosti s terorem v Evropské unii.
Ještě jednou Vám tedy děkuji a přeji Vám jen to dobré. Jsem na Vás hrdý.
Těším se na setkání na Pražském hradě.
Váš, Miloš Zeman, prezident republiky

Prezident republiky Miloš Zeman v sobotu dne 13. srpna 2016 zaslal  tento blahopřejný dopis k zisku zlaté olympijské medaile judistovi Lukáši Krpálkovi. V úterý 16. srpna 2016 se zlatý Lukáš Krpálek vráti do vlasti a bude na Olympijském parku Rio-Lipno hlavním středem   zájmu fanoušků a novinářů, kteří jeho výkon nemohli sledovat přímo v Riu, ale fandili  mu  ve své vlasti u televizní obrazovky.

Bombardéry Tu-22M3 v Íránu: z pohledu na mapu je jasné, co se Rusku otevírá

$
0
0
17.8. 2016   Eurasie 24
napsal/přeložil Geo

Západní oligarchové svojí „tržní“ omezeností denně nutí ruského prezidenta Vladimira Putina k vyvolaným reakcím. Problém pro ně je ten, že tak současně nutí ruského vůdce a skupinu jeho poradců k uplatňování nesporné a mnohokrát prokázané geniality, reálné schopnosti uvažovat celostně a přetvářet protivníkovu útočnou energii v dynamiku, která ve výsledku láme Západu vaz.

Vladimír Putin nesčetněkrát opakoval, že nestojí o to, aby se Rusko stalo globální supervelmocí, ale neskrýval opodstatněný názor, že by mělo být jedním z center multipolárního světa. Ačkoliv ruský vůdce – jak je u něho nikoliv zvykem, ale pravidlem – vždy jedná přesně podle toho, co říká (byť někdy mezi řádky), křeče západních oligarchů a jejich slouhů v nadnárodních i národních politických strukturách jej nutí získávat pro Rusko statut skutečné globální supervelmoci.

Z pokusu Američanů vystrnadit ruskou posádku z Krymu (Sevastopolu) a namísto ní si na poloostrově zřídit stálou vojenskou základnu strategického významu je nakonec významně větší Ruská federace schopná nově účinně kontrolovat jižní křídlo Severoatlantické aliance.

Z pokusu o vyhladovění Ruska ekonomickými sankcemi před blížícími se prezidentskými volbami je soběstačnější, v mnoha oblastech bohatší a úspěšnější (nezaměstnanost v Rusku je poloviční oproti Francii), motivovanější, perspektivnější a nakonec globálně silnější země.

Z pokusu poštvat proti Rusku Turecko sestřelením ruského stíhacího bombardéru Su-24 loni nad Sýrií je nesmírně důležitá rusko-turecká společná řeč s potenciálem nejen ukončení syrského konfliktu a ukrajinského konfliktu (ano – prostřednictvím Tureckého proudu a vyražením z ruky kyjevské junty krymskotatarské karty), ale také pro Rusko životně důležité stabilizace Kavkazu. Výsledek? Silnější Rusko s výhledově konečně klidným zájmovým prostorem.

Z pokusu oslabit, rozervat a „chaotizovat“ Sýrii a sebrat tak Rusku přístup k teplému moři je nejen rozšíření stávajících kapacit přístavu v Tartúsu, ale i stálá přítomnost ruských pozemních vojsk v Palmýře – samotném srdci Sýrie a konečně také stálá letecká základna v Latakii.

A z pokusu zintenzivnit poslední odpor vůči nezvratnému syrsko-íránsko-ruskému vítězství, zejména v Aleppu, ale i jinde, je (nejméně) od poloviny srpna umístění strategických bombardérů Tu-22M3 v Íránu. Naprosto nová situace na Středním východě – situace, která potvrzuje ruský statut supervelmoci.

Žádné přehánění – stačí i jen rychlý pohled do mapy na to, co se Rusku umožněním operovat strategickými prostředky z íránského území otevírá. Je toho velmi mnoho, ale některé skutečnosti jsou přímo do očí bijící.

Jednak je to wahhábistická, vyděračská a vytrvale nepřátelská Saúdská Arábie doslova na dlani. Tamní despotický (byť rozkládající se) režim si dnes a denně koleduje o přistřižení křídel. Ta sice při gigantickém deficitu tamního státního rozpočtu a k tomu de facto prohrané válce s „pantofláky“ v Jemenu už nemají sílu jako dřív, ale stále jsou s to mávat západním oligarchům na znamení schopnosti držet ceny ropy sebevražedně nízko a současně lákat Rusko do pastí proradných kšeftů.

Dále je to schopnost zasadit údery na námořní cíle v Perském zálivu, který má pro Západ mimořádný význam, a je proto doslova hnízdem amerických námořních sil v oblasti. Mimochodem: Bahrajn, který je domovem Páté flotily amerického námořnictva, je od místa dislokace Tu-22M3 v íránském Hamadánu vzdálen jen zhruba tisíc kilometrů.

Zde přijde vhod pár slov o Tu-22M3. Ačkoliv toto úchvatné nadzvukové letadlo s měnitelnou geometrií křídel a doletem přes 6000 km známe v posledních měsících především ze záběrů bombardování pozic teroristů „hloupými“ bombami, primární poslání tohoto letounu je jiné: jsou jím dálkově prováděné útoky na útočné svazy amerických námořních sil – označení „Carrier Killer“ („zabiják letadlových lodí“) proto v jinak tradičně přihlouplých amerických publikacích má své opodstatnění.

Z pestré škály zbraní T-22M3 lze v kontextu výše uvedeného „vypíchnout“ dvě střely, proti kterým je účinná obrana velmi složitou, ne-li nemožnou záležitostí: Ch-22N a Ch-15S (těch může Tu-22M3 nést až šest). Obě létají vysoce nadzvukovou rychlostí, obě mají dosah nejméně tři sta kilometrů a obě jsou s to poslat ke dnu i velké hladinové plavidlo.

Umístění ruských bombardérů v Íránu je výsledkem stále častějších kontaktů ruských a íránských vojenských představitelů. Je velmi pravděpodobné, že má v současné době časově omezenou platnost, vázanou na osvobození Sýrie.

Ovšem už samotná skutečnost, že Íránci pod vedením „proreformního“ (jak s oblibou píší nyní jistě zklamaní papoušci v redakcích) prezidenta Hasana Rúháního jsou ochotni, byť dočasně, poskytnout své území pro činnost taktických (Su-34), ale i strategických (Tu-22M3) vzdušných prostředků, svědčí nejen o reálné moci současného Ruska, ale také o jeho výhledových možnostech.

Jednou z nich není nic menšího, než možnost kontrolovat ze vzduchu Indický oceán se vším, co k němu po staletí patří. Pro připomenutí: přímým přístupem strategickými prostředky k této části světa nedisponoval ani Sovětský svaz, s výjimkou teoretického využití jemenského souostroví Sokotra.


Viewing all 19126 articles
Browse latest View live