Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

J. Keller o brexitu, EU a návštěvě Merkelové

$
0
0
29. 8. 2016    Parlamentní listy (značně kráceno)
PL: Britové z EU vystupují a v dalších zemích jako Nizozemsko, Rakousko či Dánsko se začíná mluvit o tom, že by se mohlo také vystoupit.
Především se ukazuje, že proces vystoupení Británie bude mnohem delší, komplikovanější a s nejistějším výsledkem, než si stoupenci odchodu mysleli. Británie vždycky byla v Evropě jen jednou nohou a tipuji, že po pár letech se zjistí, že ani tzv. Brexit na tom nic nezměnil. Myslím, že zemím, které leží v jádru Evropy, nebude umožněno, aby o svém odchodu rozhodly. Země na periférii to budou mít asi snadnější. Problém je v tom, že nevíme, zda Česko patří do jádra, anebo na periférii.


Jedním z problémů u nás v ČR je stále klesající důvěra obyvatelstva v Unii. Lze říci, kdo za to nese největší vinu? Existuje alternativa ke členství v EU?

Jednoduchá odpověď je, že za to mohou buď byrokratičtí bruselští úředníci, anebo provinciální Češi, kteří nepochopili velikost evropské myšlenky. Přihlouplá odpověď zní, že v tom má prsty Putin. Realita je mnohem složitější. Ve všech evropských zemích přichází od 70. let 20. století vlna odporu k jakýmkoliv autoritám: k rodině a manželství, státu a jeho institucím, škole a jejím formativním ambicím, ale také k soudnictví, ke klasickým profesím typu lékaře atd. Evropská unie má ambici stát se nadnárodním státem. Jak chcete posilovat její autoritu, když upadá autorita států národních? Pokud se EU v této situaci bude chovat byrokratičtěji než národní státy, autoritu si nezíská. Jestliže se bude chovat liberálněji, bude považována za bezmocnou a nefunkční. Zatím se Evropě daří postupovat oběma směry současně, což není nejšťastnější.

Ke druhé části otázky. Alternativou ke členství v Evropské unii je návrat do prvorepublikových poměrů. To znamená do situace, kdy se o nás bude rozhodovat v Německu, Francouzům a Italům to nebude nijak vadit, Španělé a Nizozemci, natož pak Britové to ani nezaregistrují.

Co přinesla návštěva Angely Merkelové v České republice? Je něco na tezi, že zde hledala „klíč k zemím V4“?

Co přinesla tato návštěva, se dozvíme teprve s odstupem času. Určitě se to nedozvíme z tiskových prohlášení po návštěvě. Pochybuji, že německá kancléřka navštívila Prahu hnána touhou spatřit nové špičkové přístroje v ČVUT. Asi měla k návštěvě i další důvody. Protože se zdůrazňuje, že v popředí jednání nebyla otázka migrantů a kvót, soudím, že se jednalo především o migrantech a kvótách. Ale mohu se mýlit. Třeba přijela Angela Merkelová do Prahy skutečně jen kvůli tomu, aby si zde pět hodin libovala, že v našich vzájemných vztazích neexistují žádné problémy. Nekažme si babí léto planými spekulacemi. Až přijde vhodný čas, jistě se dozvíme, zda se něco ujednalo a co to vlastně bylo.

Česká vláda si dělá z občanů neskutečnou legraciVláda připravuje integraci šesti tisíc imigrantů do České republiky!!

$
0
0
Radek Rozvoral
29.8. 2016   Rukojmí
 Nahlas sice odmítá imigrační kvóty, ale ve vší tichosti už hledá generálního poskytovatele integračních služeb, jež bude mít za úkol integrovat šest tisíc žadatelů o azyl.
Rezort Chovancova Ministerstva vnitra potichoučku připravuje půlmiliardový kšeft na veřejnou zakázku na generálního poskytovatele integračních služeb pro imigranty na období let 2017 až 2019.

 V materiálu se píše o přibližném počtu šesti tisíc osob, které by měla Česká republika přijmout ve zmíněném tříletém období. Poskytováním integračních služeb je míněna pomoc oprávněným osobám především v oblasti bydlení, vzdělávání, odstranění jazykové bariéry a pomoc při vstupu na trh práce.
Z toho je patrné, že vláda přistoupila na povinné kvóty Bruselu, i když veřejně na plná ústa premiéra Sobotky a vícepremiéra Babiše prohlašuje, že je proti kvótám. Je vidět, že je skutečnost od reality vzdálená na sto honů. No jo blíží se krajské a senátní volby, tak se všichni ve svých velkohubých prohlášeních předhánějí, jak jsou proti imigračním kvótám a jen co vysloví poslední větu, hned za zády připravují tajně úplně něco jiného. To je přesně obraz české politiky posledních 25-ti let. Slibovat hory i s horákama a v reálu dělat přesný opak.
Je to pokrytectví toho nejtěžšího zrna, ale nejhorší na tom je to, že jim na to někteří lidé zase skočí jako slepice po flusu no a než ten zobák rozlepí, tak již bude pozdě a nezbude jim nic jiného než opět jen v hospodách kritizovat, jak je všechno špatně. Proto je potřeba vnímat a dávat si do souvislosti všechny činy politiků a podle toho se také řídit. Jsem přesvědčen, že se některým lidem již teď pomalu rozsvěcuje a že to velké pokrytectví prokoukli. Český lid není hloupí, jen by se měl o veřejné věci více zajímat, protože naše země jsou naše daně a naopak naše daně jsou naše země a je jen na nás komu ty daně pro společné hospodaření svěříme.

Německý vicekancléř: Transatlantická dohoda USA a EU ztroskotala

$
0
0
29. 8. 2016      zdroj
Jednání o zóně volného obchodu mezi EU a USA zkrachovala. Toto prohlášení učinil vicekancléř a ministr hospodářství Německa Sigmar Gabriel.

"Podle mého názoru jednání s USA de facto zkrachovala, a to i navzdory skutečnosti, že to nikdo nepřizná,"řekl ministr. Zdůraznil také, že během 14 kol jednání se z 27 diskutovaných kapitol dohody o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství strany nedohodly na žádné z nich.

Podle Gabriela se výsledky jednání značně liší od výsledků již dříve uzavřené dohody EU o zóně volného obchodu s Kanadou, která, jak uvádí úředník, je mnohem spravedlivější pro všechny strany.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Podle ČTK Merkelová v červenci prohlásila, že dosažení dohody je "zcela v zájmu Evropy".  A. Babiš prohlásil: " Americký trh je pro české firmy důležitý a je škoda, že jednání o TTIP selhala." Jan Mládek (ČSSD) chápe Gabrielovo vyjádření jako snahu upozornit na neústupnou pozici Američanů během vyjednávání.

Mluvčí komise Margaritis Schinas dnes před novináři zdůraznil, že komise, která za EU s americkou stranou vyjednává, má k dojednání takzvaného Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP) mandát od všech členských zemí unie. Také zopakoval dřívější slova šéfa komise Jeana-Claudea Junckera o tom, že při sjednání TTIP nehodlá Evropa obětovat své standardy v oblastech jako je bezpečnost a ochrana spotřebitelů, zdraví, ochrana dat či kulturní diverzita nebo sociální problematika.

Američané jsou velmi podrážděni. V Rusku se objevili jacísi darebáci, kteří obnovují armádu!

$
0
0
Alexandr Žilin
29. 8. 2016    zdroj a zdroj
Vojenský expert Alexandr Žilin o tom, proč jsou USA pobouřeny, že Rusko pořádá vojenské cvičení na svém území: "Povím vám o vojenském cvičení, které začalo v Rusku. O tom, proč se provádí a jakému účelu slouží, ale také o hysterii, kterou kolem tohoto cvičení uspořádali naši západní "partneři" ve světových médiích."


Ale nejprve trochu prehistorie.
Když se SSSR zhroutil a Jelcin se stal prezidentem, ruská armáda byla zničena. Letadla nelétala: říkalo se, že není palivo. A bojoví piloti absolvovali letecké školy, aniž by v průběhu studia uskutečnili jediný vzlet. Nejedná se pouze o bojové vzlety, neabsolvovali vůbec žádný. Manévry byly odpracovávány doslova běháním po letišti s malými modely letadélek v rukách.

Když přišel na první dvě období k moci Vladimír Putin, v zemi jednoduše nebyly takové peníze, které vyžaduje reanimace armády. Peníze, které přece jen byly, bylo rozhodnuto investovat do obnovy techniky a zbraní, včetně provádění pozdních sovětských projektů, jako byl například tank Armata.

Později, za Dmitrije Medveděva, bylo rozhodnuto uskutečnit cvičení. Ale protože vojenská sféra zřejmě nebyla koníčkem Medveděvova aparátu, rozhodli se to omezit na přemístění jedné roty ze západu na východ.

Jako obvykle představil generální štáb plány, ale ukázalo se, že ani na přemístění jedné roty není dostatek zdrojů. Vojenské dopravní letectvo bylo zničeno ještě za Jelcina a nic pořádného se místo něj neobjevilo.

Bylo rozhodnuto oslovit jednu známou leteckou společnost, načež generální štáb obdržel následující oficiální odpověď: za prvé, je nutno zaplatit, a za druhé, naše letecké předpisy zakazují přepravu lidí se zbraněmi...

Co nadělat, muselo se zaplatit za dvě letadla. Jedno pro rotu vojáků, druhé pro samopaly Kalašnikov. Rota úspěšně přistála na jednom z letišť na Dálném východě, ale druhé letadlo se zdrželo. Vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám byl let se samopaly zdržen a vojáci čekali 24 hodin.

Bohudík, samopaly doletěly. Vojáci byli dopraveni na polygon. Rozhlednu obsadil Dmitrij Anatoljevič (Medveděv), Dvorkovič, Serďjukov s Vasiljevoj atd. Všichni dostali po dalekohledu. A dívali se. Praporčík dává vojákům povel, aby se roztáhli do řetězce a útokem stříleli slepými, aby bylo z rozhledny vidět co a jak. Zastříleli si. Na Dmitrije Anatoljeviče to samozřejmě zapůsobilo a všechny chválil.

Takže tak dříve probíhala v Rusku cvičení.

A teď vážně...

Začátkem roku 2016 již byla uskutečněna řada rozsáhlých cvičení. Zvedali se celé okruhy na východě i na západě. Byly zaznamenávány nedostatky (a ty byly), byly zapsány do zvláštního seznamu, a velení dostalo čas, aby se s tímto seznamem vypořádalo.

Nyní, na podzim, vrchní velitel znovu uvedl vojska do pohotovosti, aby viděl, zda se vypořádala s nedostatky a co dělat dál.

Co se celkově děje na manévrech?

V první řadě se kontroluje bojová pohotovost, schopnost ozbrojených sil přejít z kasárenského postavení do bojového. Hypoteticky je polygon, na němž se konají cvičení, fronta a na této frontě je důležité, za jakou dobu je sbor převeden do plné bojové pohotovosti, jak vyjíždí technika, jak se dopravuje munice, strava atd.

Druhým krokem je kontrolována bojeschopnost, zda umí vojáci střílet, zda jsou schopni zasáhnout cíl. Zda umí důstojníci plánovat bitvu, řídit bitvu, což je ještě důležitější, vždyť v zemi vyrostla generace vyšších důstojníků, kteří vůbec nikdy neřídili vojsko.

To, čeho jsme nyní svědky, je rozsáhlá reanimace ruské armády Putinem a Šojgu, k jejímuž uskutečnění se konečně vyskytly možnosti.

Samo sebou se to "partnerům" nelíbí. V hrůzných snech vidí, jak Generální štáb Ruské armády začíná alespoň z 10% odpovídat Generálnímu štábu Sovětské armády, struktuře, která byla v případě války schopna společně s Gosplanem kompletně převzít všechny funkce řízení země.

Američané jsou velmi podrážděni. Po všech těch dobrých slovech, řečených Jelcinovi, se objevili jacísi darebáci, kteří obnovují armádu!

Jediné zemi na světě, která nemá podle vojenské doktríny obrannou, ale okupační, intervenční armádu (obranou USA se zabývá Národní garda), se nelíbí, že na svém území provádíme cvičení.

Apoteóza pokrytectví!

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Podpořit právo šaria v USA je správná věc! Určitě!

Svět ruskýma očima 366

$
0
0
zajoch
29. 8. 2016   Outsidermedia


Přetiskujeme další zajochův výběr z ruských médií, který vyšel na webu Outsidermedia.

 

Dmitrij Medveděv: „Budeme stavět nové školy, ať to stojí, co chce“

Sergej Polosatov
20. srpna 2016


Ministerský předseda Medveděv vystoupil na srpnovém Všeruském zasedání pedagogických pracovníků s řadou sdělení, mezi nimi i programových. Nejprve představil novou ministryni školství a vědy a poté nastínil obraz toho, co pedagogy čeká. Za prvé to podle něho vypadá dobře ve věci zvýšení jejich mezd. Objasnil svůj názor a ujišťoval učitele, že vláda si je vědoma potíží a že chce rozhodovat tak, aby je to uspokojovalo. Je potřeba se společně s nimi poradit, zachovat ty principy, které jsou dnes, kdy se základní soubor rozhodnutí přijímá na úrovni školy. Slíbil pedagogům snížit počet kontrol a výkazů škol, neboť 80 % toho, co nyní učitelé a vedení škol musí psát, nemá vazbu na učební proces.

Úkolem školy je učit a ne psát výkazy. To je možno zredukovat. Úplně je zrušit nelze, ale nemusí v nich být informace obecně dostupné. Úřady se musejí naučit využívat existující zdroje informací a elektronické zdroje. Medveděv požádal novou ministryni, aby se tím zabývala a pokud nemá škola závažné problémy, aby mohla mít méně kontrol. Ministerstvo má vypracovat příslušná kritéria.

Vláda se vrací k národnímu projektu „Vzdělávání“ a premiér vyzval pedagogy k aktivní účasti. Uvedl: „Moc dobře chápeme, že je možno přijímat nové zákony, psát výborné učebnice, připravovat vynikající pedagogy a zvyšovat mzdy, ale pokud nebude kde učit, potom bude naše vzdělávání a prestiž učitelů degradovat.“ Pedagogům slíbil, že program výstavby nových škol bude splněn. Řekl k tomu: „Dokonce v této fázi, kdy to nemáme jednoduché ohledně peněz (…), jsme připravili program výstavby škol. Chci vás na tomto místě ujistit, že program zrealizujeme celý, ať se děje, co se děje.“
V tomto roce vláda vyčleňuje 25 miliard rublů, bude to stačit přibližně na 100 nových škol. Úhrnem, jak řekl premiér, „musíme v nejbližších letech vytvořit kapacitu k tomu, aby se mohlo vyučit veliké množství učňů a žáků, prakticky jde o 3,5 milionu učebních míst. Do roku 2025 pak přibližně 6,5 milionu míst“.

Zároveň vláda již vyčlenila 3 miliardy rublů na nákup 1800 nových školních autobusů, Medveděv patřičný výnos podepsal. Řekl, že akce bude pokračovat.

Převzato z Kp.ru


***

Krym v předvečer voleb do Státní dumy – názor

Alexandr Čalenko
23. srpna 2016


Dne 18. září budou řádné volby do Státní dumy a poprvé se jich zúčastní politici z Krymu. Volit se bude partajním a většinovým systémem. Na poloostrově jsou tři většinové okrsky a samostatný v Sevastopolu.
 

Situace v předvečer voleb

Jeden z nejstarších krymských politiků Sergej Cekov, který byl v devadesátých letech mluvčím Nejvyšší rady a nyní je senátorem za Krym v Radě federace, řekl, že nikdy dříve nebyly podmínky pro volby na Krymu tak příznivé. Za Sovětského svazu, v době perestrojky, v roce 1990 byla zdravá konkurence, naděje na dobré a rychlé změny a lidé očekávali nové tváře. Jenže ze zvolené vlády přišlo rychle rozčarování a do toho přišel rozpad Sovětského svazu. Mnozí poslanci z Krymu se proti rozpadu nevzepřeli a v ukrajinském parlamentu hlasovali pro cokoliv, co se jim podstrčilo. V dalších volbách už byla situace jen horší.
 
Krym je zemědělský

Příznivou atmosféru při volební kampani podporuje zlepšení života a práce zemědělců. Rusko krymskému zemědělství skutečně pomohlo. Loni dodalo tisíc kombajnů a traktorů, auta na splátky a za dobré ceny. Zemědělci dostávají granty s částkami od 500 tisíc do jednoho a půl milionu rublů na projekt. Kompenzují se jim ztráty. Příklad: V jedné osadě museli utratit tisíc vepřů. Všechny škody jim byly nahrazeny, nyní končí karanténa a chov se bude obnovovat.
 

Lidi stejně jako dříve zajímá kvalita života

Zástupce mluvčího Státní rady Krymu Andrej Kozenko je stejného názoru jako Cekov. Na Krymu je pro kandidáty do voleb atmosféra před nimi lepší než na Ukrajině. Lidé jsou přesvědčeni, že jejich problémy budou poslanci řešit, a ne jako dříve, kdy budoucí poslanec nasliboval kde co, potom se sbalil a odjel na 5 let do Kyjeva a neukázal se dříve, než před dalšími volbami, nebo také vůbec. Záleželo nakolik se stydí.

Pominou-li se politické aspekty týkající se ruštiny a posilování svazku s Ruskem (na Ukrajině trestné), jsou ostatní záležitosti stejné. Týkají se kvality života. Lidi zajímá stále totéž: voda, plyn, cesty, lékařská péče, lékárny, mateřské školky a veřejná doprava.
 

Sevastopol je zvláštností

Tak jako tomu bylo za ukrajinského režimu i nyní je v Sevastopolu problém s byty. Týká se to především příměstských vesnic. Obyvatelé zemědělských oblastí si stěžují na nízké mzdy a penze a vysoké ceny potravin. Ale chápou, že je to v důsledku blokády na potraviny Ukrajinou. Jakmile bude dokončen Kerčský most,ceny půjdou dolů. Potíže jsou také s nekvalitními cestami, v některých vesnicích je problém s vodou, někde se zdravotnictvím. Avšak Sevastopolané jsou přes veškeré nedostatky rádi, že jsou doma v Rusku.
 

Méně peněz na PR

Je velmi zřetelný rozdíl mezi volební kampaní v roce 2014 a nyní, i když tehdy šlo o volby do Státní rady a městských a vesnických rad a nyní do Státní dumy. Sevastopolský politik Oleg Nikolajev poukazuje na to, že kandidáti a strany vydávají na kampaň málo peněz, mnohem méně než na volby do Státní rady. Dnes není téměř vidět billboardy. Vysvětlení je prosté – je krize, nejsou peníze.


Rotace elity

Podle názoru některých občanů z Krymu je v současných volbách svérázná rotace krymské elity. Na Ukrajině to nebylo.

V Simferopolu i v Moskvě se mluví o tom, že do hlavního města Ruska mohou k pokračování své kariéry přejít generální prokurátorka Krymu Poklonskaja, první vicepremiér Šeremet a zástupce mluvčího Kozenko. Říká se, že do Moskvy přejde i Sergej Aksjonov, ale jeho nejbližší spolupracovníci včetně Cekova to kategoricky odmítli. Oleg Nikolajev k tomu řekl: „I v Sevastopolu i na Krymu byla za Ukrajiny odsunuta místní elita od důležitých úkolů. I tam, i tam vládli přidělenci z Kyjeva. Takže mluvit o nějaké rotaci elit z Krymu a Sevastopolu prostřednictvím voleb do Věrchovnej rady Ukrajiny v dřívější době postrádalo smysl. Nyní je jiná situace.“

Andrej Kozenko si pochvaluje, že „je dobré, když ve federálních orgánech výkonné a zákonodárné moci budou zástupci Krymu. To je výhoda Krymu. Budou soustředění a budou lépe kontrolovat to, jak se efektivně nakládá s finančními investicemi do ekonomiky a infrastruktury poloostrova a jak se plní ekonomické programy, které se jej týkají.“

Převzato z Rusvesna.su
http://rusvesna.su/recent_opinions/1471941535
 

***

Ustoupit, ale podpořit

Michail Pogrebinskij
23. srpna 2016


Ukrajinský politolog Michail Pogrebinskij – o tom, zda existuje krize v poměru Západu k Ukrajině.

Senzační prohlášení papežského nuncia arcibiskupa Claudia Gugerottiho před týdnem ve Vatikánském rozhlase je snad jediný případ poctivého hodnocení situace na Ukrajině z úst oficiálního představitele západního státu. Biskup dnes vede misi katolické církve, poskytující humanitární pomoc obětem konfliktu na jihovýchodě Ukrajiny. Řekl jednoduchou a jasnou věc – Ukrajina zničením historických a hospodářských svazků s Ruskem prohrála na všech frontách, když se stala pod nepochybným nátlakem Západu příčinou krize mezi USA a Evropou na jedné straně a Ruskem na druhé straně.

Bezpochyby existují podobná prohlášení i od jiných politických a veřejných činitelů Západu, zřídka se však objektivní reportáže nebo dokumenty z východu Ukrajiny objevují a když, tak na periférii veřejného vědomí, daleko od mainstreamu, který je formován protiruskými západními medii. Podle nich je ve všem vinno Rusko, Rusům nelze věřit, Ukrajina si zvolila Evropu, Rusko se snaží překážet v budování demokracie atd.

Podobná prohlášení, jaké učinil papežský nuncius, nelze v principu očekávat od západních vůdců. Jsou obavy z represí proti lidem s odlišným názorem, opozice je potlačována a funguje totální cenzura medií. Autor článku nevidí žádné příznaky toho, že by Evropa byla na počátku prozření, jako to vidí mnozí jeho kolegové a o čem se také hovoří ve sdělovacích prostředcích.

Nespokojenost s ruskými odvetnými sankcemi je zřejmá, ale vždyť je to v evropské kultuře jen přirozená reakce na finanční ztráty v důsledku ztrát ruského trhu. Demarše italských regionů nebo dokonce hlasování v Senátu a Národním shromáždění Francie se nijak neprojevilo v politice vůdců obou zemí. Hollande a dokonce i Renzi se svou ochotou „chápat postoj Ruska“ neudělali ani krok ke změně reality v Evropě v otázce vyřešení krize na východě Ukrajiny. Stále jedno a to samé zaklínadlo: „Rusko musí splnit minské dohody“ a potom Evropa, možná, zruší (změkčí) sankce. Evropa se ani jednou nepokusila využít svoji úspěšnou zkušenost při řešení podobných konfliktů za pomoci kompromisů a donucení k míru, jako tomu bylo v Makedonii, Severním Irsku, v Bosně a jinde.

Minské dohody zřejmě Evropané chápou jako způsob předání povstaleckých regionů pod vládu Kyjeva. Ačkoliv je v podmínkách minských dohod opětovné začlenění území neuznaných republik do ukrajinského politického a právního prostoru a hlavně reálná autonomie Donbasu, Evropané to ignorují. Přehlížejí odmítnutí Kyjeva dát tuto autonomii do ústavy. Pouze se snaží umluvit Kyjev, aby imitoval splnění minských dohod a jemu se ani to nechce. Vznáší neustále nové požadavky (mírovou misi OSN, OBSE).

Je jasné, že při politické a hospodářské autonomii Donbasu nebude možno Ukrajinu využívat jako předpolí proti Rusku a nedojde k integraci do NATO. Ta zajímá víc USA než Evropu, ale zatím v evropské politice mají přednost americké zájmy, což se v nejbližších letech těžko změní, ať bude v USA prezidentem kdokoliv. Skutečná autonomie DLR a LLR podle minských dohod by znamenala vítězství Putina, a to Západ nedopustí.

Vnitřní šarvátky mezi politickými skupinami ukrajinských loutek různého stupně jen prohlubují přání MMF a EU se od Ukrajiny distancovat. Válka generální prokuratury proti Národnímu protikorupčnímu úřadu, konflikt kvůli elektronickým podáním, to všechno má čistě taktický charakter, pouze podtrhuje unavenost z Ukrajiny na Západě. Nicméně se musí situace v zemi udržet „nad vodou“, pročež distancování jen do určité míry. To na Ukrajině dobře chápou.

Velvyslanec USA na Ukrajině John Payette se vyjádřil v tom smyslu, že se Ukrajina dobře bez slíbených tranší MMF obejde, a to v době, kdy se právě hřivna začala sesypávat. MMF bude muset otevřít peněženku.

Autor je ředitelem Kyjevského centra politických studií a studia konfliktů. Wikipedie uvádí, že má liberálně konzervativní názory, vystupuje za multipolární svět a je agnostik.

Převzato z Izvěstija.ru
 

***


Vytlačí Peking a Nové Dillí Moskvu ze Sýrie?

Ljubov Ljulko
23. srpna 2016


Bašár Asad není izolovaný. Poté co jej Rusko, Čína a Indie různými způsoby podpořily, je jasné, že se v Sýrii blíží konec války a mocní ve světě se připravují k rozdělování „syrského koláče“. V geopolitice neexistu


Sýrie už není izolovaná

Poslední návštěva ministra zahraničí Indie Akbara v Damašku podtrhla indickou podporu Asadovy vlády v syrském konfliktu. Nové Dillí se doslova přiřítilo za Pekingem, který předtím oznámil, že zvýší vojenskou spolupráci s Asadem. Prohlášení Indie je obzvláště důležité, protože je na rozdíl od Číny uznána na Západě za demokratickou. Proto je setkání s indickým ministrem zahraničí trhlinou v obecném kursu „světového společenství“ k izolaci Sýrie.

S Indií uzavřela Sýrie dohodu o dalších konzultacích ve věci bezpečnosti. Nové Dillí je znepokojeno narůstáním teroristického nebezpečí od IS. Teroristický útok džihádistů v Dháce minulý měsíc usmrtil 29 osob. Podle Akbara nastane brzy čas k obnovení zničených syrských měst a Asad vyzval Indii k účasti. Indie má na stabilitě Západní Asie zájem, neboť na tomto teritoriu pracuje přes sedm milionů občanů Indie. Dnaiindia.com píše, že „spolu se zajištěním energie pro stát je jejich bezpečnost hlavní starostí vlády“.
 

Peking a Nové Dillí: kdo koho v Sýrii předežene

Ještě před rokem Nové Dillí své migranty nepřipomínalo, ani to, že Indie a Sýrie mají množství dlouhodobých nedokončených projektů. Třeba vodní elektrárnu Tishreen, nebo metalurgický závod v provincii Hamá, financovaný speciální kreditní bankou Indie. Nyní chce Indie tyto projekty dokončit v případě, že Damašek zajistí bezpečnost.

Co se týká ukončení války, je už všem jasné, kdo bude v poválečné Sýrii. Ankara připustila přítomnost Asada ve vládě přechodného období. Američané dávno netrvají na jeho odstranění. Odpůrce má už jen v arabských monarchiích, které se musejí dohadovat s Ruskem a Íránem na ceně ropy.

Politika Číny se bude zaměřovat na upevnění spolupráce se Sýrií v boji s terorismem, jak uvedl admirál Guan Yu Fei. Během své návštěvy v Sýrii prohlásil, že ČLR plánuje zesílit protiteroristickou politiku proti bojovníkům na území Sýrie a tak podpořit vládu Asada. Damašek je vítaný přítel. Asad podporuje Peking ohledně Jihočínského moře, Indii v záležitosti Kašmíru, jako nedílné součásti Indie, kde mají své aktivity džihádisté a Rusko ohledně Krymu.
 

Zatím Moskva dělá „špinavou práci“

Ze snahy Indie a Číny sblížit se se Sýrií lze učinit několik závěrů.

První: Dnes už se ve světě nepřijímá syrský konflikt jako konflikt s „vyvrhelem“ Asadem podporovaným Moskvou a Teheránem. Je to spíš geopolitický boj se společným přáním všech (nebo téměř všech) zničit radikální islamisty.

Druhý: V této souvislosti ztrácí Západ spolu se ztrátou Ankary také arabské monarchy. Nejlepší šanci na dělení „syrského koláče“ má Rusko, Čína a Indie. Peking a Nové Dillí má to, co nemá Moskva – miliardové investice. Moskva bojuje a oni – ne. Rusko nese politickou odpovědnost a oni – ne. Rusové dělají „špinavou a těžkou práci“ a Číňané a Indové budou využívat výsledky. Navíc k sobě mohou připojit Írán a Turecko a udělat s nimi řady technologických a logistických spojenectví při obnově Sýrie, bez ohledu na to, kdo přijde po Asadovi. To není fantazie, to je opakování toho, co udělala Čína v Africe a v Jižní Americe.

Třetí: Rusko nesmí v Sýrii „dávat vajíčka do jednoho košíku“, musí hledat svazky i s Asadovou opozicí. Vděčnost k Rusku, jak už tomu bylo nejednou, zmizí, a kde potom bude Rusko plakat? Buď si v Sýrii připraví rozsáhlé a vzájemně výhodné hospodářské projekty, nebo „mouřenín udělal svou práci“ a dříve nebo později mu ukážou dveře.

Boris Volchonskij, náčelník úseku Asie Ruského institutu strategických výzkumů uvedl pro Pravdu: „Nedávno proběhlo setkání prezidentů Ruska, Íránu a Ázerbájdžánu, které dalo nový impuls k realizaci takového projektu jako je dopravní koridor „Sever – jih. Sýrie je koridoru blízko. Musí se stát integračním centrem ohromného regionu, zahrnujícího Blízký východ, Zakavkazsko, Střední Asii, Rusko a Severní Evropu s připojenou Indií.“

Podle názoru experta Rusko dostatečně důrazně ohlásilo svůj návrat na Blízký východ a je možno mluvit nikoliv o tom, že Rusko, Indie a Čína budou jeden druhého potlačovat, ale o tom, že Rusko a Čína mají dostatečně bohatou zkušenost ze spolupráce v různých mezinárodních mnohostranných formátech. Volchonskij k tomu řekl: „To, že Čína má investice („měkká síla“) a Rusko má tvrdou sílu – to není otázka konkurence, ale otázka vzájemného doplňování.“

Převzato z Pravda.ru

Americký senátor: Syrští teroristé dostávají mzdu od Washingtonu

$
0
0

Ippolit Pazlov
29. 8. 2016     zdroj
Objevil se ještě jeden důkaz svědčící o tom, že právě USA financují činnost teroristických skupin na Blízkém východě. Senátor Spojených států za Virginii Richard Black znovu překvapil korespondenta RT svým prohlášením, že Washington finančně zabezpečuje teroristické organizace. Z jeho slov vyplývá, že teroristé islámské skupiny Nur al-Din al-Zina dostávají plat z Washingtonu. 


 
Je to tatáž skupina, která sťala 12-letého chlapce palestinského původ, zajatého v blízkosti Aleppa v červenci letošního roku. Teenager byl obviněn z pomoci dobrovolnické brigádě Al-Quds, která bojuje na straně legitimní syrské vlády. Na Západě byla skupina Nur al-Din al-Zina řazena k tzv. umírněné opozici.

Richard Black je známý tím, že napsal dopis syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, v němž vyjádřil uspokojení, že syrské vládní síly s využitím podpory ruských VKS učinily rozhodné kroky proti terorismu v Sýrii. Podle jeho názoru válka v této zemi není produktem vnitřních nepokojů, ale je důsledkem vměšování cizích mocností, které již od roku 2001 zamýšlely plán na vytvoření loutkového režimu v Sýrii.
 

Domnívá se, že terorismus v Sýrii je živený americkými spojenci z Turecka, Saúdské Arábie a Kataru, kteří za mnohá léta nebyli s to najít toho jediného vůdce, který by se těšil podpoře syrského lidu.

Senátor Richard Black potvrzuje, že existují skutečnosti, které svědčí o opuštění džihádistických skupin Aleppa, což svědčí o jeho brzkém osvobození. Informoval také o velkých ztrátách v řadách teroristů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

K polemice pana PhDr. Ivo Rušáka, ze dne 23. 8. 2016, k mému článku publikovanému pod titulem Bombardér, bitevníky, tankery…

$
0
0

Bohumil Svoboda
29. 8. 2016
Podle mého názoru nejde o polemiku zde, ale svým obsahem o problematickou recenzi mně vzdáleného článku. Domnívám se, pane doktore, že jste nepochopil účel a cíl mého článku. (Tím vás nechci podezřívat, že jste jej snad pochopit nechtěl.) Chtěl jsem především upozornit na nebezpečí takových cvičení a především na nehoráznou americkou provokaci vůči Rusku, ke které se naše vláda v rozporu s platnými zákony připojila tím, že toto cvičení povolila. 



Co všechno je a bylo již mnohokrát dříve porušováno naší současnou a dřívějšími vládami je možno si přečíst i v otevřeném dopise vládě ČR, který ji zaslala Iniciativa Ne základnám dne 22. 8. 2016, se kterým plně souhlasím a pod nějž bych se také podepsal. Chci vás ujistit, že vím o tom, že podobná cvičení organizují Američané pod firmou NATO každoročně i v jiných státech, což je věcí vlád a lidu těchto zemí. Proto jsem se obrátil touto cestou na naše občany a ne na vlády jiných států a jejich lid, aby si jich co nejvíce uvědomilo, do čeho nás naše popřevratové vlády systematicky zatahují.

Vy sám vyjadřujete ve čtyřech bodech souhlas s tím, že je třeba opět odhodlaně bojovat za mír atd. To vás bezesporu ctí. Je to konečně názor více než dvou třetin našich spoluobčanů. Souhlasit s tím pasivně je podle mého názoru málo. Považuji za vlasteneckou povinnost každého erudovaného člověka, aby své názory sdělil co nejširšímu okruhu občanů. Vy byste jistě mohl účinněji využít své filozofské erudice, podnikatelských aktivit v oblasti organizace, řízení a překladatelské činnosti. Jako filozof byste snad pomohl najít způsob, jak sjednotit úsilí celé řady subjektů k mnohem účinnějšímu boji za mír. Jako tlumočník a překladatel máte beze sporu mnohem více informací o mírotvorném úsilí řady zahraničních osobností, včetně nositelů Nobelovy ceny za mír, které však naše sdělovací prostředky filtrují, překrucují a nestydatě lžou, aby se pravda mezi naše občany nedostala. V tom vidím také svoji úlohu jako drobného kamínku složité mozaiky, ze kterých se zatím nevýrazná a navíc utajovaná fronta bojovníků v boji za mír, proti NATO a válce skládá.

Je škoda, že místo toho abyste jasně zdůraznil svůj postoj, k této pro národ životně důležité problematice, zdůrazňujete moji nevědomost o cvičeních v jiných státech, což vám promíjím. Navíc rozebíráte a zdůrazňujete základní pravdy o tom, že každý národ pro zajištění své bezpečnosti potřebuje mít spojence. Já dodávám; ano a potřebuje je i Rusko i Čína. Myslím si, že bychom i my měli usilovat o spojenectví se silným a spolehlivým partnerem. Za takového však nepovažuji NATO ani západní velmoci jako je Francie, Itálie, Anglie a už vůbec ne USA, která řídí tuto největší zločineckou organizaci. Že tato věta obsahuje zhuštěnou pravdu, vy jako historik, nesporně víte. Takoví „spojenci“ nás zradí kdykoliv to bude vyhovovat jejich ekonomickým, finančním a z toho plynoucím dobyvačným zájmům. Stačí jenom připomenout Mnichov, 2. světovou válku i období studené války.

V roce 1968 nás okupovala vojska Varšavské smlouvy, ale Američané ji tehdejším Ruským vládcům odsouhlasili. Postavila se za nás otevřeně pouze Jugoslávie, ale proti ní na oplátku naši tehdejší vládci odsouhlasili Američanům barbarské „Humanitární bombardování“. To snad nepotřebuje žádného komentáře. Abych nebyl podezříván z ubohého populismu jako to dělá třeba pan Sobotka, který loni prohlásil, že v Brně 21. srpna 1968 došlo k rozsáhlému masakru. Přitom přiznal, že tehdy v srpnu v Brně vůbec nebyl. (Pravděpodobně byl doma zalezlý jak sysel.) Já jsem v tom Brně tehdy byl, ale žádného masakru jsem svědkem nebyl. Je mi velice líto, jak jsem se později dověděl, že tam tehdy zahynulo kolem deseti českých občanů.

Na Vojenské akademii jsem tehdy zorganizoval shromáždění asi dvou set studentů prvního ročníku a byl jsem jimi pověřen napsáním ostré protestní petice proti násilné okupaci naší vlasti, kterou toto shromáždění jednomyslně schválilo. Tuto petici jsme spolu s jedním kolegou odvezli na brněnské letiště do štábu okupačních vojsk a jeho veliteli generálu Petrovovi. (Doufám, že jsem se nezmýlil a uvedl správné jméno). Ten ji odmítl přijat a tak jsme ji předali funkcionářům krajského výboru KSČ. Náš postoj byl tehdy zveřejněn v tisku a rozhlase. Kopii tohoto protestu mám ještě někde uloženou. Hovořil jsem s několika vysokými ruskými důstojníky letectva a ti nevěděli co se vlastně děje. Svoji přítomnost s lítostí zdůvodnili obligátním „rozkaz je rozkaz“. Zatčen jsem tam nebyl, ani jsem za to nebyl později nijak trestán, přestože jsem tuto skutečnost uvedl ve všech tehdy následných pohovorech. Byl jsem si vědom, že můj postoj pro mne mohl být nebezpečný.

Pane doktore, zajímá mně, v čem Vám konkrétně připadá text mého článku „podivný“, jak ve své “polemice“ uvádíte. Tento pojem jsem ve svých odborných a vědeckotechnických pracích nepoužíval a proto mně zajímá, co pod ním myslíte vy jako filozof. Projevujete také údiv nad tím, „jakoby autor neznal základy vojenské letecké terminologie“. Tak to je pro mne více než úsměvné. Především v tomto článku jsem nepovažoval za účelné „oslňovat“ nikoho ani „filozofy“ žádnými odbornými leteckými termíny. Účel článku jsem vysvětlil. Nepovažoval jsem ani za účelné uvádět, že za mnou je více než čtyřicet let praxe u letectva od základní funkce technika letadel přes řídící funkce leteckého provozu na úrovni leteckého útvaru, až po pedagogické funkce od asistenta až po několikaleté působení ve funkci vedoucího katedry provozu a oprav a v závěru mého pedagogického působení ve funkci prorektora pro učební činnost na vysoké vojenské letecké škole v Košicích. Jako odborný asistent a docent jsem přednášel na Vojenské technické akademii v Káhiře předměty provoz a opravy letadel. Velení této akademie mne mimo jiné pověřovalo také přednáškami v odborných post-graduálních kurzech vysokých důstojníků egyptské armády. Vysokoškolské texty, skripta a odborné články jsem psal nejen česky ale přímo anglicky, rusky, slovensky a to podle požadavku „zákazníka“. Výsledky své odborné a vědecké práce jsem svými přednáškami prezentoval na vědeckých sympoziích nejen v ČSSR ale i v Anglii a Moskvě. Ještě i teď se vám zdá, že „jako bych“ neznal základy vojenské letecké terminologie?

Dovoluji si tvrdit, že tuto terminologii ovládám velmi dobře a to v několika jazycích. Pokud byste se vy ve svých dílech a překladech setkal snad i s vojenskou leteckou „hantýrkou“, mohl bych Vám řadu takových pojmů pomoci pochopit. Pro Vás je to asi podivné i proto, že snad máte pochybnosti o mém autorství tohoto článku. Píšete, že jste četl totožné články od někoho podepsaného za vojáky proti válce, kde mé jméno vůbec uvedeno nebylo. Ano, došlo k takovému omylu a redakce se mi za to omluvila, chybu okamžitě napravila a já nemám důvod z toho dělat problém. Jestli tím chcete zpochybnit moje autorství i mé pedagogické a akademické funkce nebo dokonce snížit úroveň Vysoké vojenské letecké školy, potom Vás ujišťuji, že na jejím vedení se podíleli mimořádní vynikající odborníci z letecké praxe, vysocí velitelé a mezi jejich zástupci – prorektory byli tak jako já profesoři a doktoři věd, podobně jako na odborných katedrách. Proto také škola produkovala jedny z nejlepších pilotů a leteckých specialistů na světě a vynikající velitele leteckých útvarů svazů a svazků včetně funkce velitelů letectva a jejich zástupců. Já osobně jsem hrdý na to, že jsem nemalou měrou přispěl k jejich odborné přípravě.

Na závěr prohlašuji, že jsem autorem tohoto článku a stojím si za ním i svým podpisem. Vyjadřuji tím své přesvědčení a ke svému podpisu jsem připojil i své tituly ne proto, že bych jimi chtěl někoho oslňovat, ale proto, abych i řadě dalších vysokoškolských pedagogů a vědců pomohl vystoupit z anonymity a postavit je do čela v boji za naši bezpečnost a život v míru.

Prof. Ing. B. Svoboda, DrSc., 29. 8. 2016.

CIA verzus Pentagon, rozporuplný postoj USA vůči Kurdům a Turecku

$
0
0
Yekta Uzunoglu
30. 8. 2016
48 hodin po zveřejnění mého článku "Joe Biden maže Erdoganovi med kolem huby - USA v mezičase obětovalo svým cílům Kurdy“ zde jsme se řítili neuvěřitelnou rychlostí událostmi novodobých a současných dějin dál. Jak ze strany USA, tak i ze strany Ruska, se potvrzuje to, co bylo popsáno v tomto článku. Co se stalo v 48 hodinách? New York Times dnes (časový rozdíl mezi Českem a NY je cca 8 hodin) zveřejnil skandální článek, který otřásl nejen Amerikou. Jde o to, že v Jarablusu je CIA v krvavém střetu, kde na jedné straně stojí Pentagon a na druhé straně CIA, která podléhá Bílému domu.


Podobny střet CIA a Pentagonu v novodobých dějinách pamatuji, že se odehrál celkem dvakrát, nejsem erudován v té oblasti a není tady ani prostor, abych ještě provedl rešerši. Ale pamatuji si na druhé střetnutí. První střet byl během invaze v zátoce Sviní, neúspěšné operace kubánských exulantů, kteří v dubnu 1961 pod vedením CIA napadli jižní Kubu. Ten druhý střed nastal, když CIA podporovala Contras v Nikaragui. Oba střety CIA a Pentagonu skončili fiaskem CIA, oba se zapsali do novodobých dějin nejen USA jako ostudné, skandální, nemorální akce, které jen tak někdo nevymaže ze vzpomínek na USA. V obou případech byl Pentagon proti akcím CIA.

V případě podpory CIA kontrarevolucionářů proti sandinistům v Nikaragui rozměry aféry v 80. tých letech otřásly světem i u těch, kteří Americe hluboce věřili. Vyšlo najevo, že USA obchodovaly s Islámskou republiku Irán, kde vládl ajatolláh Chomejní, který označoval Ameriku za hlavního ďábla a nechal zajmout na několik měsíců americké diplomaty. Mezi oběma zeměmi byl politický stav dramatičtější, než mezi zeměmi vedoucími studenou válku. Právě s Iránem, jak se ukázalo, se obchodovalo a ne s nějakým běžnou obchodovatelnou komoditou, ale s kokainem a se zbraněmi! Kokain se dostal do USA, otrávil americkou mládež a ze zisku z té hanebné akce bylo financováno antisandinistické hnutí v Nikaragui, kde CIA financovala opoziční protikomunistické hnutí Contras. Později během vyšetřování vyšlo najevo, že Contras s vědomím CIA propašovali do USA několik tun kokainu. Aféra Írán-Contras byla největší americkou politickou aférou 80. let. Kolik peněz z toho otřesného "obchodování" bylo vloženo do akce a kolik peněz skončilo v kapsách jednotlivých agentů, se nedopátralo a celý skandál se zapsal do dějin jako Irangate! Pentagon byl proti těmto praktikám, i když jako v případě Nikaragui, neměl sandinisty, provádějící socialistické reformy v duchu marxismu – leninismu, právě v lásce.

V žádném z těchto případů nešlo o krvavý střet, kde by proti sobě stály tyto dvě americké státní instituce, ale teď v případě Jarablusu jsou účastníky toho konfliktu a dle NYT stojí každá instituce na jiné straně boje.
Jestli tomu tak je - a není objektivní důvod ke zpochybňování zprávy NYT - tak lze předvídat, že i v tomto případě to bude CIA, která prohraje tak jako v minulosti a na to nemusím být žádným prorokem.

Jak to, že když se odehrává na bitevním poli tak hnusná hra, nehlásí se o slovo Washington Post, který má k informacím tradičně blíž, než NYT? Že by se zveřejňováním informací chtěl počkat před prezidentskými volbami? Že by se vyhraněná situace před prezidentskými volbami v USA podepsala i na tradiční schopnosti investigativců ve Washington Postu informovat o vnitřních rozporech Ameriky - rozporech, co mají dnes na svědomí prolitou kurdskou krev, krev kurdských bojovníků YPG proti Daeš? Vzpomeňme, že nejen Watergate, ale i tzv. „sarajevský atentát“ na Václava Klause odhalil a signalizoval právě Washington Post, šlo o signál, jaký nebyl nikdy ČR ze strany nikoho do dnešního dne zaregistrován. A možná v té souvislosti je na čase, abych se vymanil na chvíli ze sledování středního východu a napsal o průběhu toho atentátu.


První prohlášení nesouhlasu s tureckým postupem vůči YPG přišlo od tiskového mluvčího Pentagonu Petera Cooka. Zvláštní zmocněnec Baracka Obamy pro tento region Brett McGurk, který má silnější vazby na Pentagon, se s prohlášením Petera Cooka ztotožnil. Halasil s ostatními stratégy, že postup Turecka neschvalují a že nadále budou podporovat kurdské jednotky YPG. Zní to schizofrenně, Bílý dům posílá svého víceprezidenta Joe Bidena, aby mazal Erdoganovi med kolem huby a zplnomocněnec Obamy s jinými stratégy z Pentagonu dávají téměř demonstrativně najevo svoji prokurdskou pozici svými prohlášeními a dokonce i na sociálních sítích (twiter). Brett McGurk jako stratég musí zohlednit postoj Pentagonu a má jisté záviděníhodné vazby na všechny kurdské politické strany ve všech částech Kurdistánu a je ještě mladý, nebude riskovat kariéru kvůli odcházejícímu Baracku Obamovi a jemu podléhající CIA, zvlášť není-li ztotožněn s mazáním medu kolem huby Erdoganovi, ten med je totiž kurdskou krví prolitou Erdoganem za podpory CIA!

Nicméně Turecko je už v syrském bezedném bahně, výlučně svojí vinou, zaslepené z vidinou finančních výhod a s obscesí nenávisti vůči Kurdům.

A na Ruské straně? Proturečtí lobbisté v Kremlu, kteří prošli ve svém mládi DRUŽBAMI a jako všichni jsou formováni prožitky v mládí, ti mají ve své mysli představu sblížení s Tureckem skoro jako myšlenku na sportovní utkání. Má se sejít turecký fotbalový team s ruským - a kde? Kde jinde, než tam, kam každý rok jezdí miliony ruských turistů na rekreaci a kde utratí nejméně 10 miliard amerických dolarů a kde po bojkotu Turecka Ruskem hoteliéři loví tak leda mouchy a ne miliardy dolarů. A dnes ráno Kreml asi bude muset veřejně vyhlásit, že prezident Putin na Družbu nejede! Vypadá to tak, že čtyři dny staré prohlášení Generala Leonida Ivashova nenarazilo na zdi Kremlu, ale pronikalo až tam, kam ho měl odesilatel v úmyslu doručit.
Rusko-Turecké vztahy nebudou ještě dlouho takové, jaké bývaly, i když Putin údajně souhlasil se setkáním na příštím summitu G20, o které poprosil opět Erdogan.

A Kurdové? Kurdové jsou odhodláni dokončit všechno, co dokončit mají, a sice vyčistit svoji zemi od islamistických zrůd z ISIS a jestli je současná administrativa Bílého domu nechá povraždit Tureckem, tak budou posledními samuraji 21.stoleti. Není obtížné si uvědomit, že při sympatiích běžných občanů ke Kurdům v USA to odnese přinejmenším Hillary Clintonová při těchto volbách, tato zrada USA vůči Kurdům tentokrát americkým politikům už "jen tak" neprojde, nebude to tak, jak na to byli američtí politici zvyklí v minulosti.

Problémem Evropy je euro

$
0
0
Joseph Stiglitz
30.8. 2016
Evropa, zdroj osvícenství, místo zrození moderní vědy, je v krizi. Tato část světa, kde probíhala průmyslová revoluce, která vedla k nebývalým změnám v životní úrovni v posledních dvou stoletích, zažívá dlouhé období blízké stavu stagnace. HDP na obyvatele pro eurozónu (očištěný o inflaci) byl v roce 2015 odhadnut na sotva vyšší, než tomu bylo v roce 2007. Některé země byly v depresi po celá léta.

Když míra nezaměstnanosti v USA dosáhla v říjnu 2009 10%, většina Američanů si myslela, že je to nesnesitelné.Od té doby se snížila na méně než 5%. Přitom míra nezaměstnanosti v eurozóně také dosáhla v roce 2009 10 % a od té doby se udržela na dvouciferné hodnotě. V průměru více než jeden z pěti mladých lidí v aktivním věku je nezaměstnaný, ale v zemích nejhůře postižených krizí, téměř každý jeden ze dvou hledajících práci ji nemůže najít. Suché statistiky o nezaměstnanosti mládeže nesou v sobě zmařené sny a touhy milionů mladých Evropanů, z nichž mnozí tvrdě pracovali a studovali. Říkají nám o rozpadlých rodinách, jako u těch, kteří mohou odejít ze své země při hledání práce. Pro nadcházející dekády století jsou předzvěstí evropské budoucnosti s nižším růstem a životní úrovní.

Tyto ekonomické skutečnosti mají následně hluboké politické dopady. Základy Evropy v období po studené válce se otřásají. Politické strany extrémní pravice a levice a další, obhajující oddělení svých národních států, obzvlášť ve Španělsku ale i v Itálii, získávají vliv a v červnu Británie hlasovala pro výstup z EU úplně. Co se zdálo neodvratným v oblouku historie - formování národních států v 19 století - je nyní zpochybněno. Otázky taktéž vyvstávají ohledně velkého úspěchu Evropy po druhé světové válce - vytvoření Evropské unie.

Zatím co jsou zde mnohé faktory přispívající k evropskému usilování, je tu v pozadí jedna chyba: vytvoření jednotné měny, eura. Anebo, přesněji, vytvoření jednotné měny bez vybudování sady institucí, které by umožnily evropským různorodým regionům efektivně fungovat.

Společná měna byla následkem úsilí, které začalo v polovině 20. století, kdy se Evropa vypotácela od krveprolití a rozkladu dvěma světovými válkami. Evropští představitelé rozpoznali, že pokojnější budoucnost by vyžadovala úplnou reorganizaci politiky, ekonomie a dokonce i národních identit kontinentu. V roce 1957 se tato vize přiblížila k realitě podpisem Římské smlouvy, která vedla k Evropskému hospodářskému společenství (EHS ), zahrnující Belgii, Francii, Itálii, Lucembursko, Nizozemsko a západní Německo. V následujících desetiletích, kterému dominovala studená válka, víceré další západoevropské země vstoupily do EHS. Krok za krokem byla uvolněna omezení na práci, cestování a obchod mezi rozšiřujícím se seznamem zemí EHS.
Pád berlínské zdi

Ale až do konce studené války to nebylo tak, že by evropská integrace skutečně dostala „páru". Pád Berlínské zdi v roce 1989 ukázal, že se přiblížil čas pro mnohem užší, silnější evropské vazby. Naděje na mírovou a prosperující budoucnost byly vyšší než kdy jindy, mezi lídry i občany. To vedlo k podepsání Maastrichtské smlouvy, která formálně ustanovila Evropskou unii v roce 1993 a vytvořila mnoho z její ekonomické struktury a institucí - včetně uvedení do pohybu procesu přijetí společné měny, eura.

Zastánci eura správně argumentují, že to nebyl jen ekonomický projekt, který se snaží zlepšit životní úroveň zvýšením účinnosti přidělování zdrojů, sledujíc principy posílení hospodářské soutěže, využití výhod hromadné výroby a posílení ekonomické stability. Ještě důležitější skutečností je, že to byl politický projekt; předpokládalo se posílení politické integrace Evropy, což přivede lid a země blíže k sobě a k zajištění mírového soužití.

Euro selhalo v dosažení dvou svých hlavních cílů, prosperity a politické integrace: tyto cíle jsou nyní vzdálenější, než tomu bylo před vznikem eurozóny. Místo klidu a harmonie evropské země nyní na sebe vzájemně pohlíží s nedůvěrou a vztekem. Staré stereotypy jsou oživovány když severní Evropa hanobí jih jako líný a nespolehlivý, a vyvolávají se vzpomínky na chování Německa v obou světových válkách.

Eurozóna měla vady už při narození. Struktura eurozóny - pravidla, předpisy a instituce, které ji řídí - nese vinu za ekonomický propad regionu, včetně jeho vícenásobných krizí. V rozmanitosti Evropy byla její síla. Je obtížné zavést jednotnou měnu, která by fungovala mezi regiony s enormní ekonomickou a politickou rozmanitostí. Jednotná měna přináší fixní směnný kurz mezi zeměmi, a jednotnou úrokovou míru. I v případě, že tyto parametry jsou nastaveny tak, aby odrážely situaci ve většině členských zemí, vzhledem k hospodářské rozmanitosti musí existovat instituce, které mohou pomoci národům, pro které je taková ekonomická strategie nevhodná. Evropě se nepodařilo tyto instituce vytvořit.

Ještě horší je, že struktura eurozóny je založena na určitých představách o tom, co je nutné pro ekonomický úspěch - například, že centrální banka by se měla zaměřit na inflaci, na rozdíl od mandátu Federálního rezervního systému ve Spojených státech, který zahrnuje boj proti nezaměstnanosti a podporu růstu a stability. Nebylo to jen tak, že eurozóna nebyla strukturována, aby se přizpůsobila ekonomické rozmanitosti Evropy; ale tak, že struktura eurozóny, jejích pravidel a předpisů, nebyla navržena tak, aby podporovala růst, zaměstnanost a stabilitu.

Proč by státníci a ženy s dobrými úmysly, se snahami o vytvoření silnější, sjednocené Evropy, vytvořili něco, co mělo opačný efekt? Zakladatelé eura byli vedeni nápady a představami o tom, jak ekonomiky fungují, které byly v módě v té době, ale které byly prostě špatné. Věřili v trhy, ale postrádali porozumění limitům trhů a co je požadováno, aby tyto fungovaly. Neochvějná víra v trhy je někdy označována jako tržní fundamentalismus, někdy jako neoliberalismus. Tržní fundamentalisté věřili například, že jestliže by jen vláda zabezpečila, že inflace bude nízká a stabilní, trhy by zajistily růst a prosperitu pro všechny. Zatímco ve většině světa tržní fundamentalismus byl zdiskreditován, a to zejména v důsledku globální finanční krize v r. 2008, tato víra přežívá a daří se jí v dominantní mocnosti eurozóny, Německu. Tato víra se udržuje s takovým přesvědčením a jistotou, imunitní k novému důkazu o opaku, že je správně popsána jako ideologie. Podobné nápady, prosazované MMF a světovou bankou po celé zeměkouli, vedly ke ztracenému čtvrtstoletí v Africe, ztracené dekádě v Latinské Americe, a přechod od komunismu k tržní ekonomice v bývalém Sovětském svazu a východní Evropě byl, mírně řečeno, zklamáním.

Německo však odolávalo jako úspěšné, poskytujíc vzor toho, co by ostatní země měly dělat. Jeho ekonomika vzrostla o 6,8% od r. 2007, ale při ročním průměrném růstu jen 0,8 procenta - hodnota, která by za normálních byla považována za blízkou selhání (pro srovnání, průměrný růst USA ve stejném období byl 1,2) . Je také třeba poznamenat, že vývoj v Německu před krizí, na počátku desetiletí od r. 2000 - kdy země přijala reformy, které agresivně ukrajovaly ze sociální záchranné sítě - přišlo na úkor obyčejných pracovníků, zejména těch ve spodní části. Zatímco reálné mzdy stagnovaly (podle některých svědectví se snížily), mezera mezi těmi na dně a uprostřed vzrostla - o 9% za méně než deset let . A v prvních letech století, chudoba a nerovnost se zvýšily také. O Německu se mluví jako o "úspěchu" jen ve srovnání s ostatními zeměmi eurozóny.

Je to možná přirozené, že lídři eurozóny chtějí obvinit oběť - obvinit země v recesi nebo depresi nebo vzpamatovávající se z výsledku referenda - za dosažení tohoto stavu věcí. Nechtějí obviňovat samy sebe a velké instituce, které pomáhaly vytvořit, a které nyní ovládají. Ale obviňování obětí nevyřeší problém eura - a je to do značné míry nespravedlivé.

Nikoho by nemělo překvapit, že reakci Evropy na britské referendum dominovala reakce stejně krutá, jaká potkala zamítnutí záchranného balíčku pro Řecko v červnovém referendu 2015. Herman Van Rompuy, bývalý Předseda Evropské rady, vyjádřil všeobecně rozšířený pocit když řekl, že rozhodnutí Davida Camerona uspořádat referendum "bylo to nejhorší rozhodnutí politika za poslední desetiletí". Říkajíc toto, odhalil hluboký odpor k demokratické odpovědnosti. Pochopitelně: ve většině případů, ve kterých se voliči mohli přímo vyjádřit, odmítli euro, Evropskou unii a Evropskou ústavu. Navíc průzkumy veřejného mínění v době Brexitu ukázaly, že většina z nich, v mnoha evropských zemích kromě Spojeného království, měly nepříznivý náhled na EU (včetně Řecka, Francie a Španělsko).

Ekonomické a politické důsledky Brexitu budou samozřejmě záviset z velké části na evropské reakci. Většina předpokládá, že Evropa si neuřízne nos navzdory své tváři. Zdá se, že je v zájmu všech vypracovat nejlepší ekonomické vztahy v souladu s demokratickými přáními a obavami těch na obou stranách kanálu La Manche. Výhody z obchodu a hospodářské integrace jsou vzájemná, a jestliže EU bere vážně své přesvědčení že čím je ekonomická integrace těsnější, tím lépe, zahrnuje to v sobě snahu udělat ty nejtěsnější vazby, jaké jsou za daných okolností možné. Cokoli by udělala EU Velké Británii, aby se pokusila ji potrestat, by mělo stejný a opačný efekt, zraňujíc v tomto procesu samu sebe přinejmenším stejně. Skutečnost, že evropské akciové trhy výrazně klesly a evropské banky byly obzvlášť silně postiženy přinejmenším naznačuje, že Brexit byl špatný i pro Evropu.

Ale Jean-Claude Juncker, hrdý architekt lucemburských masivních systémů vyhýbání se dani z příjmu korporací a nyní šéf Evropské komise, zaujal tvrdou linii - snad pochopitelně, vzhledem k tomu, že může upadat v historii jako osoba, za dohledu které začalo rozpouštění EU. Jeho linií je, že Evropa nesmí ochabovat ve svém potrestání, a měla by nabídnout něco víc než to, co je Spojenému království zaručeno normálními globálními dohodami, jako je Světová obchodní organizace, aby se ostatní nepřipojili ke spěchu k exitu. To je odpověď! Podle Junckera, Evropa nemá být udržována jako soudržná kvůli výhodám, které se zvětšují - výhodám, které daleko přesahují náklady, ekonomické prosperitě, smyslu pro solidaritu, hrdosti na to, že jsme Evropané. Ne, Evropa musí být držena pohromadě hrozbami a strachem - z toho, co by se stalo, jestliže některá země odejde.

Euro je často popisováno jako špatné manželství Ve špatném manželství jsou angažováni dva lidé, kteří nikdy neměli být dáni dohromady slavnostně slibujíce, že jsou údajně nerozlučně spojeni. Euro je složitější: jedná se o unii 19 výrazně odlišných zemí, vzájemně spojených. Když pár v nesnázích jde do manželské poradny, poradci starého stylu se snaží přijít na to, jak to udělat, aby manželství fungovalo, ale moderní člověk začne otázkou: má být toto manželství zachováno? Náklady na rozvod - finanční i emocionální - mohou být velmi vysoké, ale náklady na spolužití mohou být dokonce vyšší..

Jedna z prvních lekcí ekonomie je o tom, že minulost je minulost. Člověk by měl vždy ptát:. vzhledem k tomu, kde jsme, co bychom měli dělat? Na obou stranách kanálu La Manche, politika by měla být zaměřena na pochopení zdrojů hněvu skrytých pod povrchem; jak v demokracii, politický establishment mohl udělat tak málo pro reflexi obav tak mnoha občanů, a vyřešení toho, jak to udělat teď: vytvořit v rámci jednotlivých zemí, a prostřednictvím přeshraničních dohod, novou, demokratičtější Evropu, která vidí svůj cíl jako zlepšení blaha obyčejných občanů. To nemůže být provedeno s neoliberální ideologií, která přetrvávala po třetinu století a hrála tak důležitou roli při konstrukci eura. A nebude to uděláno, když budeme plést záměry s prostředky - euro není samoúčelné, ale je prostředkem, který, jestliže je s ním dobře nakládáno, může přinést větší sdílenou prosperitu, ale pokud není dobře řízeno, povede ke snížení životní úrovně pro mnohé anebo případně pro většinu občanů.

I když existuje mnoho důvodů k pesimismu, důležitější jsou ty pro naději, že tolik lidí v celé Evropě setrvávalo ve své víře v evropský projekt, že dokonce i v zemích, kde jsou občas důvody pro zoufalství, je stále ještě naděje - doufám, že EU může být a bude reformována. V Evropě jsou političtí představitelé, kteří se stali politiky, protože stále věří, že demokratická politika může přinést změny, které dodají sdílenou prosperitu obyčejným občanům. A po celé Evropě existují lidé, mnozí z nich mladí, kteří v desítkách tisíc manifestovali za jinou Evropu; například za takovou, v které nové obchodní dohody slouží nejen zájmům firemním, ale i širším společenským zájmům.

Ke stávajícím dohodám jsou zde alternativy, které mohou vytvořit reálnou sdílenou prosperitu: výzvou je poučit se z minulosti pro vytvoření této nové ekonomie a politiky budoucnosti. Referendum pro Brexit bylo šokem. Doufám, že tento šok vyvolá vlny na obou stranách kanálu La Manche, které povedou k reformované Evropské unii.

Spojené státy se pokoušejí rozložit BRICS

$
0
0
napsal/přeložil Geo
30.8. 2016   Eurásia 24
Indický ministr obrany Manohar Parrikar přijíždí na oficiální návštěvu do Spojených států. Očekává se, že tam s americkou stranou podepíše dohodu o možnosti vzájemného využívání vojenských základen (Logistics Exchange Memorandum). Tento dokument je jedním z mnoha důkazů sbližování mezi Indií a Spojenými státy, které se takto snaží podrýt jednotu bloku BRICS. Současně americký ministr zahraničí John Kerry přijíždí do Indie.

Indicko-americké sblížení

Zájmem Spojených států je oslabení BRICS coby multipolární alternativy americké hegemonie. Využívají k tomu regionálních rozporů mezi Indií a Čínou. Pronikání Číny do regionu Indického oceánu (Srí Lanka) a Nepálu, pokus posílit vliv v Myanmaru a v Afghánistánu nebo aktivní pákistánsko-čínská spolupráce vzbuzuje v Indii odpor. Při hledání spojenců se indické vedení obrací k USA jako k antičínské síle.

Návrhy BRICS

Úspěšná snaha Spojených států o vytvoření antičínského spojenectví s Indií ukazuje, že země BRICS by měly nabídnout alternativu americkým návrhům, zatímco Čína by měla zmírnit svůj apetit v tradiční zóně indického vlivu. Rovněž ukazuje na to, že jedinou zemí, která může skutečně vytvořit multipolární blok, je Rusko, které nemá vážné rozpory ani s Indií, ani s Čínou, přičemž jeho zájmem je rozvoj BRICS.

Zdroj: Katehon.ru

H.Kmoníček: Kvůli rozdělování uprchlíků budeme bojovat na život a na smrt, to se Merkelová dozvěděla ... video

$
0
0
30. 8.   2016 rozhovor H. Kmoníček, ředitel zahr. odboru v televizi u Veselovského
DVTV video zde
Všichni čekali, že návštěva Angely Merkelové změní buď české, nebo německé pozice v otázce migrace, oběma stranám ale bylo jasné, že k tomu nedojde, říká ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček. Dodává, že kvóty na přerozdělování uprchlíků jsou logický, technický a neuskutečnitelný nesmysl. Cestu Miloše Zemana na konferenci na Rhodos, kterou pořádá spolupracovník ruského prezidenta Vladimir Jakunin, nepovažuje za problém. Sám by mu účast na akci doporučil.

Skandály kolem kandidátky na prezidentské křeslo největší západní velmoci zdaleka nekončí - naopak, jsme teprve na začátku...

$
0
0
Patrick Joseph Buchanan
30. 8. 2016   Protiproud
Dovolím si vyslovit jednu předpověď: pokud Hillary Clintonová vyhraje prezidentské volby, do roka od inaugurace se stane předmětem vyšetřování speciální jednotky zaměřené na politickou korupci. Tím dokonale naplní svoji rodinnou tradici.

Drahá paní ministryně

Proč si to myslím? Stačí se podívat na zprávu, kterou tento týden vydal Associated Press: Podle ní bylo nejjistějším způsobem, jak si mohl člověk zastupující soukromé zájmy sjednat schůzku s ministryní zahraničí Clintonovou či zajistit, že mu zavolá zpět na jeho telefonát, upuštění pořádného balíku do kasičky Clintonovic nadace.

Ze 154 osob mimo politiku, s nimiž se Hillary sešla během prvních dvou let na ministerstvu zahraničí, jich pětaosmdesát přispělo Clintonovic nadaci, přičemž suma příspěvků činila 156 miliónů dolarů.

Co z toho plyne? Přístup k ministryni zahraničí se dal koupit, ne však levně. Čtyřicet z těchto pětaosmdesáti “dárců” darovalo více než sto tisíc dolarů. Dvacet z nich darovalo dokonce více než milión dolarů. Nechat se vyvézt do pracovny v sedmém patře Clintonovic ministerstva bylo tedy pěkně nákladné.

Jak postavit íránský ropovod

Mezi těmito báječnými filantropy, kteří si tak cenili neziskového sektoru a sešli se s Hillary tváří v tvář, byl třeba ukrajinský oligarcha a magnát podnikající v oboru železáren, jenž chtěl postavit ropovod do Íránu v rozporu s americkými sankcemi. Nebo bangladéšský ekonom, kterého v jeho vlasti vyšetřovala policie, pročež byl nucen opustit vlastní banku.

Čichám čichám povědomou clintonovinu. Vzpomeňme si: poslední den ve funkci poskytl Bill Clinton prezidentskou milost podvodnému finančníkovi a uprchlíkovi před spravedlností jménem Mark Rich, jehož žena Denise shodou okolností darovala Clintonově nadaci 450 tisíc dolarů.

Zdá se ovšem, že Clintonovi si - pozdě, ale přece - uvědomili, v jaké politické nebezpečí je podobné činy dostaly. Bill tedy slíbil, že pokud lid Hillary zvolí, nadaci skončí zlaté časy a přestane brát příspěvky od cizích režimů a občanů i od korporací. Cash pocházející z pokladniček bohatých Američanů bude ovšem stále vděčně přijímán.

Tak si člověk říká: bude Bill psát děkovné dopisy, až se budou valit do rodinné nadace milióny od Američanů “na plnící pera a papíry paní prezidentce”?

Svými činy totiž vlastně Bill říká, že skutečně existuje závažný konflikt zájmů. Míněno mezi jeho nadací, která se válí v penězích a pomáhá vydržovat vysoký životní standard a cestovní náklady Clintonovic rodiny, zatímco soukromým “dárcům” umožňuje privilegovaný přístup k (tehdejší) ministryni zahraničí.

Jenže pokud se stane paní ministryně paní prezidentkou, ten model bude nadále neudržitelný. Dokonce ani obamovsko-clintonovskou klikou “privatizovaná” média by na tohle nemusela mít žaludek. A dokonce sama Clintonová, jak se zdá, ví, že hra je dohrána. 

Kouř bez ohně? To sotva
“Vím, že je kolem toho spousta kouře, ale je to kouř bez ohně,” prohlásila minulý týden v čisté sebeobraně.
S tím kouřem má rozhodně pravdu.

Ale pokud nás demokratický aparátčík Steve McMahon ujišťuje, že není žádná “kouřící zbraň”, kterou byl spáchán zločin, že celá záležitost, stejně jako další skandály, je zcela bezpředmětná, jak si já můžu dovolit tvrdit, že to dojde až k protikorupční jednotce?

Odpověď je jednoduchá. Nejsme v žádném případě na konci skandálu. Naopak - jsme na místě, které Churchill za Druhé světové války nazval “koncem začátku”.

Skandál bublá a vře

Na ministerstvu zahraničí se totiž pod ochranou Zákona o svobodném přístupu k informacím stále vynořují na světlo další a další e-maily. Vykreslují obrázek, o němž si Clintonová myslela, že se jej podaří vlídně rozmlžit, když její právníci smazali jejích takzvaně “soukromých” třiatřicet tisíc zpráv.

Jenže všechny zprávy zdaleka nejsou pryč. Někde tam venku je Julian Assange, Rusko, pirátské stránky, nebo kdo vlastně je za vším tím hackerským "podrýváním" - a ať je to, kdo je to, prý se připravuje vytáhnout na světlo pěkných pár explozívních dopisů. Jako naschvál zrovinka před volbami.

A proč vůbec vlastně chtěla Clintonová před Associated Press utajit svůj diář z let, kdy byla ministryní, jestliže ne proto, aby nevyšly najevo schůzky a telefonáty, které se jí opravdu nechtělo obhajovat před veřejností? AP musela žalovat, aby dostala její rozvrh k dispozici.

Historie, s níž AP poté přišlo, je tak fascinující, že určitě nezůstane jen u ní. Investigativní novináři z téhle látky ucítí Pulitzera na sto honů.

A pak tady máme kontakty mezi Humou Abedinem, nejbližším poradcem Clintonové z dob jejího ministerského angažmá, a Dougem Bandem z Clintonovy nadace, kteří zřejmě sloužili jako prostředníci pro schůzky mezi Clintonovou a “sponzory”. Tady mají šťouralové i vyšetřovatelé další materiál ke zkoumání. Na podezřelé kontakty upozornila nezisková organizace Judicial Watch, která toto téma jistě nenechá nadále jen tak bez povšimnutí.

Množství osob, namočených do kotle skandálu, který právě zvolna začíná vřít, je čím dál vyšší. Začalo to špatným poštovním serverem, pokračovalo přehlídkou lží z úst Clintonové, které naprosto zhnusily i šéfa FBI, teď vidíme, že jde i o “ručka ručku myje” - a skandál míří ještě hlouběji.

Půjde prezidentka za mříže?


Jediné, co zbývá, je aby někdo FBI vyzval k tomu, aby znovu otevřela a rozšířila vyšetřování ve světle nových faktů, které vyšly najevo poté, co ředitel FBI Comey prohlásil, že pro doporučení k trestnímu stíhání by musel mít více důkazů.

Pokud Clintonová má páky na ministerstvo spravedlnosti, samozřejmě se žádného zvláštního korupčního týmu nedočkáme. Až do doby, kdy tlak veřejnosti příliš zesílí.

Protože v aférách jako Watergate, Iran-Contra a skandálech, které vedly k impeachmentu Billa Clintona se také nakonec nedalo veřejnému mínění vyhnout.

Hillary možná tvrdí, že požár nezaložila. Pak ať ale vysvětlí, odkud se všechen ten kouř bere.

Vězni SBU a minský proces: Vše je k převratu připraveno

$
0
0

Rostislav Iščenko
31. 8. 2016    zdroj
V pondělí jsme se dozvěděli, že z tajné věznice Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU) bylo propuštěno 13 vězňů. O něco dříve si německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier všiml, že Minské dohody nejsou plněny. Ve stejné době se v Německu začali starat o problematiku civilní obrany a poprvé za posledních třicet let byly pro obyvatelstvo vydány pokyny pro přežití v mimořádné situaci. A v Rusku v rámci náhlé prověrky bojové připravenosti najednou ve třech vojenských okruzích, které přikrývají západní směr, bylo propracováváno převedení průmyslu a správních struktur na válečné koleje.


Za jiných podmínek by každá z těchto netriviálních událostí vyvolala samostatnou senzaci. Ale podívejme se na ně v komplexu.

Zapomněli na Minské dohody

Steinmeier prohlásil, že Minské dohody nejsou plněny. Připomeňme si, že 4.-5. září se má v Hangzhou, v rámci summitu skupiny dvaceti (G20), konat setkání useknutého normandského formátu, během něhož budou ruský a francouzský prezident a také německá spolková kancléřka diskutovat o osudu Ukrajiny. Bez účasti zástupců samotné Ukrajině.

Ukrajinský prezident Petr Porošenko se stále ještě snaží vrátit čas, dovolat se Vladimíru Putinovi, uprosit západní kolegy, aby se za něj postavili a nevyháněli ho z normandské čtyřky, která se vlastně změnila na trojku. Nicméně skutečnost, že se do normandského formátu snažilo vmáčknout Polsko (v podobě člena Weimarského trojúhelníku), svědčí o tom, že Porošenko prakticky nemá žádné šance. V opačném případě by se Poláci nepokusili nahradit chybějící Ukrajinu.

Proto je prohlášení Steinmeiera poselstvím pro Rusko a svědčí o tom, že Berlín zaujal vyjednávací pozici. Německo bude bojovat za zachování minského procesu. To je obtížný a nevděčný úkol.

Za dva roky (bez čtyř měsíců), které uplynuly od podepsání Minsku II, si Kreml nejednou odepřel to potěšení, aby upozornil francouzsko-německé "přátele a partnery" na odporně páchnoucích těžkopádné manévrování Kyjeva, snažícího se číst ne to, co je psáno, ale požadujícího provést to, na čem se nikdo nedomlouval. Avšak po provokaci na Krymu dala Moskva jasně najevo, že "Minsk" už vlastně nepotřebuje.

Paříž a Berlín mohou sebevíc uvažovat o možnosti postupného zrušení sankcí a přímo to dávat do souvislosti s prováděním Minských dohod, které má neznámo proč zajistit Rusko. Rusko to už ale ani moc nechce. Protisankční lobby, dost silná v roce 2014, za dva roky hodně couvla. Ba co víc, mnoho drobných a středních podnikatelů, kteří se vrhli do nahrazování dovozu, zejména v zemědělství, neskrývá naděje, že sankce, protisankce a substituce dovozu zůstanou navždy.

To znamená, že ve společnosti a v politickém prostoru Ruska se zformovala silná lobby, zaměřená na zpřísnění vyjednávací pozice.

A ostatně pro nikoho není žádným tajemstvím, že jediné dvě pozice v západních sankcích, jejichž odstranění může být pro nás opravdu zajímavým - blokování přístupu na mezinárodní finanční trhy a k moderním technologiím, nelze zrušit pouze rozhodnutím EU. Dokud budou platit sankce USA, žádná evropská banka, žádná významná společnost se neodváží jít na rozsáhlou spolupráci s Ruskem, protože v tom případě se budou sankce USA automaticky vztahovat i na ně.

Ve skutečnosti nemá EU v ukrajinské krizi na ruskou politiku žádný vliv.Všechno, co nám může nabídnout, buď již máme, nebo to již nepotřebujeme.

Osvobození jako gesto zoufalství 
 
Další důležitou událostí bylo osvobození třinácti vězňů z tajných věznic SBU. Toto rozhodnutí nemohlo být provedeno bez účasti Porošenka. Kromě toho mohlo být v ukrajinských podmínkách toto rozhodnutí protlačeno pouze prostřednictvím týchž západních "přátel a partnerů". Samotný Porošenko by k tomu neměl ani dostatečnou autoritu, ani dost odvahy.

Tah je to průhledný. A také přímý náznak Rusku: "Podívejte se, Porošenko udělal odvážný krok. Je třeba mu vyjít vstříct. Je třeba jej podpořit. Je třeba mu alespoň v něčem ustoupit, ​​aby se posílila jeho pozice v zemi." No, a tak dále. Tuto písničku zpívají naši partneři v kontaktní skupině v Minsku již druhý rok.

Avšak propuštění vězni - to není pouze politický tah. Je to také gesto zoufalství. Vždyť jejich propuštěním na svobodu ukrajinské vedení de facto přiznává, že tajné věznice SBU existují.

Znamená to, že minimálně celá vertikála zvláštních služeb, od operativců, kteří prováděli nezákonná zatýkání a umísťovali lidi do tajných věznic, personálu těchto věznic až po nejvyšší vedení SBU, se dopustila trestných činů. Konkrétně, zločinů proti lidskosti, jejichž stíhání není omezeno ani v čase, ani územně.

Navíc, pokud se Porošenko může vymluvit na skutečnost, že on osobně "nevěděl", že SBU jej "dezinformovala", pak američtí "poradci" a tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Alexandr Turčinov se automaticky stávají spolupachateli zločinu.

Je nepravděpodobné, že by všichni tito vlivní lidé souhlasili jenom tak, bez odporu s výměnou vládních křesel za lavici obžalovaných pouze proto, že na smrt vyděšený Porošenko se snaží zopakovat cestu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a zachránit se za zády Kremlu před svými vnitřními problémy.

Ale rozdíl mezi tureckým vůdcem a ukrajinským uzurpátorem nespočívá jen v osobních vlastnostech. Erdogan se opírá o podporu velké části turecké společnosti. Zatímco Porošenka nenávidí na Ukrajině všichni. Takže Moskva nemá důvod špinit se, aby ho zachránila před zaslouženým osudem. Porošenko není dokonce ani Janukovyč, a ani Rostov není nafukovací.

Takže gesto zoufalství, vyjádřené osvobozením třinácti vězňů tajných věznic, je stejně neúčinné, jako Steinmeierovo volání po plnění dohody, která byla od začátku podepisována pouze k získání času.

Převrat a/nebo válka?

Minské dohody nebyly považovány za základ pro mír, ale za příměří, během něhož je třeba se připravit na budoucí válku.

Porošenkův pád, jehož nevyhnutelnost je fakticky uznána na mezinárodní úrovni (kdyby nebyl politickou mrtvolou, nehnali by ho z normandské čtyřky), nevyhnutelně zahájí chaotickou občanskou válku nacistických gangů na zbytcích Ukrajiny za možnost strávit ještě alespoň den okrádáním a zabíjením těch spoluobčanů, kteří nestihli utéci. Ale trychtýř ukrajinského chaosu hrozí, že do konfrontace budou neřízeně vtahováni kyjevští sousedé, z nichž každý má své vlastní zájmy na území, jež bylo ještě nedávno ukrajinským státem.

To je také každému jasné. A je to důvod, proč se téměř současně v Německu začali starat o problematiku civilní obrany a proč byly po prvé za posledních třicet let pro obyvatelstvo vydány pokyny pro přežití v mimořádné situaci. A v Rusku, v rámci náhlé prověrky bojové připravenosti najednou ve třech vojenských okruzích, které přikrývají západní směr, bylo propracováváno převedení průmyslu a správních struktur na válečné koleje. Také po prvé za třicet let.

Takové cvičení neznamená projet/proletět polovinu země a pak si na polygonu zastřílet. Propracovávání mobilizační připravenosti civilních struktur není žádnou levnou záležitostí a vytrhuje z každodenního života miliony lidí. Bez zvláštní nezbytnosti je snaha tak nákladné akce neuskutečňovat.

Holt, do října, na který byl "stanoven" ukrajinskými politiky a experty v Kyjevě převrat, zbývá celý měsíc, ale vše je již připraveno a všichni jsou již připraveni.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Alena Vitásková na literární dráze

$
0
0
Zdeněk Jemelík
31. 8. 2016         ZdenekJemelík
Důvodem, proč se lidé pouštějí na spisovatelskou dráhu, bývá často nějaké trápení, jež autora pronásleduje natolik, až se rozhodne zbavit se jeho dotírání svěřením papíru. Do této životní situace se zřejmě dostala Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu, uchazečka o křeslo v Senátu, ale také obžalovaná, nepravomocně odsouzená k vysokému trestu odnětí svobody a očekávající zahájení hlavního líčení v dalším trestním řízení soudním.


O překvapení u ní nikdy nebyla nouze. V poslední době vyvolala velký rozruch rozhodnutím vstoupit do politiky pod záštitou opoziční strany Úsvit-Národní koalice. Nyní přidala další: pro potřeby své volební kampaně vydala sličnou knížečku s názvem „Na prahu vězení“. Nelze se jí divit: víceleté trestní stíhání při souběžném výkonu náročné manažerské funkce je nápor na psychiku, který si přímo říká o vhodné vybití napětí.

Autorka v knížce vypráví srozumitelně o sobě, o své kariéře, ale hlavně o soužení s justicí a o důvodech, proč se rozhodla kandidovat do Senátu, a proč právě na kandidátní listině strany Úsvit-Národní koalice. Nabídla čtenářům obraz, který je samozřejmě do jisté míry jednostranný, přesto cenný jako brána k seznámení s jejím vývojem od siroty, která nesměla studovat na žádné střední škole s maturitou, přes různé významné manažerské funkce až po postavení obžalované, nepravomocně odsouzené k vysokému trestu vězení. Čtenář nepromarní přečtením útlého spisku čas.

Hezké je grafické provedení, včetně drobných kresbiček, vložených do textu. Zaujalo mě zvláště zobrazení soudce se svatozáří nad hlavou. I autorčin milovaný knírač přišel ke cti.

Dílko ale není dostupné na knižním trhu. Jde o neprodejnou brožuru, určenou výlučně k oslovení voličů. Zatím ji lze získat pouze na předvolebních shromážděních. Autorka nedala souhlas k šíření textu po internetu. Nelze ovšem vyloučit, že po volbách názor změní. Ani pak nebude brožura úplně nezajímavá.

OKD, oběť zaslepenců dvou ideologií

$
0
0

Stanislav A. Hošek
31. 8. 2016
Po politickém zlomu na konci roku 1989 zkušení odborníci dobře odhadovali další vývoj celého hospodářství země a proto se mu pro OKD snažili nějak předejít. Věděli dvě nesporné skutečnosti. Doly OKD v celosvětové konkurenci propadnou a budou úplně zlikvidovány. Havíři těchto dolů, kteří jsou ve velké většině zdravotně na tom hůře než zbytek populace, nebudou mít na trhu práce žádnou šanci. Ti přemýšlivější odborníci proto ihned přistoupili k tomu, aby z dolů vyvedli desítky tisíc havířů, kteří by na trhu práce propadali.


Osobní prolog.

Studoval jsem hornictví na střední a vysoké škole v padesátých letech minulého století. Byla to éra, ve které ostravské hornictví se měnilo z maloprůmyslového až řemeslného na velkoprůmyslové, z práce ruční, na mechanizovanou. Již tehdy nám ale moudřejší z učitelů zdůrazňovali, že těžit černé uhlí tak vysoké kvality, jaké je v Ostravě, jenom pro energetické účely, je doslova zločin vůči budoucím generacím. Z tak koncentrovaného uhlíku se podle nich mohou v budoucnu vyrábět různé potřebné organické sloučeniny až dokonce po potraviny a léky. Teprve pak se těžba v tak, v porovnání se světem, malém a geologicky na okraji obrovské pánve umístěném revíru, může ekonomicky vyplácet.

Když dneska sleduji všechny ty „debaty“ a zvláště bulvární fantazírování o vině za současnou situaci OKD, donutilo mne to k následujícímu textu.

Ostravsko-karvinský revír pilířem „železné“ ekonomické koncepce KSČ.

V plánovaném národohospodářství ekonomické faktory nebyly, nejsou a nikdy nebudou rozhodující, pouze podpůrné. Jestliže se stranovláda KSČ podřídila trendům celé socialistické soustavy, která svou existenci založila na těžkém průmyslu, byl předurčen další osud zásob černého uhlí na Ostravsku. Těžba se zvyšovala ne o tisíce, ale přímo o statisíce až miliony tun ročně. Revír měl v té době tři části, v nichž byly zásadně odlišné geologické podmínky. Ostravská část disponovala slojemi s nízkou mocností, vesměs do jednoho metru, rozlohou nejmenší Orlovská část měla převážně strmé sloje s úklonem přes 60° a konečně Karvinská část, sice se slojemi mohutnosti až 10 metrů, v průměru ale jen kolem dvou metrů, leč méně kvalitního, málokdy koksovatelného uhlí. Jelikož šlo o okraj kdysi obrovského šelfového moře, byly geologické podmínky v celém revíru velmi složité. Vědělo se, že ostravská část revíru je po dolech v Belgii technicky nejtěžším prostředím k dobývání.

Vedení státu se i za těchto podmínek přesto rozhodlo vytvořit z OKD pilíř celého národohospodářství, ať to stojí, co to stojí. I tak revír prakticky nikdy nebyl rentabilní a proto tvořilo veškeré uhelné hornictví v Československu jakýsi „koncern“, v němž Karvinské doly dotovaly Ostravské a celý revír při rozsáhlejších investicích, tedy výstavbě nových dolů, musel být dotován ze zisků povrchových hnědouhelných lomů v Čechách.

Jestliže jsem napsal slova „ať to stojí, co to stojí“, bylo to doopravdy tak. Dolování v OKD, mimo jiné, tehdy stálo ročně v průměru sto lidských životů a kupříkladu největší důlní katastrofa té doby v jediné chvíli dokonce vzala život 108 horníkům.

Nebyl dostatek pracovních sil pro tak obrovský nárůst těžby, takže z celé země byli doslova verbováni mladí muži pro práce v dolech. Vysoké výdělky, „odpuštění“ větší části vojenské služby a sliby bytů novomanželům, to byly hlavní náborové prostředky k získávání brigádníků pro OKD. Především na Moravě dlouhá léta ještě platilo, že každý opravdový chlap byl nějaký čas horníkem.

Nepovedený pokus o zlom situace
 
V roce 1968, kdy se občané pokoušeli vymknout z všeobecné nadvlády byrokratů KSČ, vznikla v OKD skupina techniků, která prosazovala postupné zavírání dolů. Ekonomické důvody, ač byly nejzřejmější, nebyly přesto pro ně základní. Sice jasně dokázali, že dovoz uhlí z ciziny je daleko lacinější, než těžba v OKD, ale pro většinu z nich to nebyl důvod rozhodující. Jen pro ilustraci poznamenávám, že dovoz černého energetického uhlí až z Austrálie byl tehdy lacinější, než těžba v OKD.

Nejdůležitějšími argumenty pro omezování, až postupné zastavení těžby byly mnohem důležitější, ryze humánní. Mezi odborníky se již obecně dlouho vědělo, že havíři dolů OKD se dožívají skoro o sedm let méně, než zbytek mužské populace. Dokazovala to mimo jiné i studie, kterou si ÚV KSČ nechal zpracovat pro zákon o dřívějším odchodu horníků do starobní penze. Tehdy jim byl věk snížen o pět let, ale i za těch okolností si havíři užívali důchodu mnohem kratší dobu. než zbytek populace.

Navíc se i tak málokterý havíř dočkal penze ve zdraví a ve svém povolání. Naprostá většina byla převedena do kategorií částečného či invalidního důchodu z důvodů nemocí z povolání, především plicních, či vazoneuróz. Nejtragičtější situaci ovšem odhalila doba svobody slova v roce 1968 z pitevních nálezů horníků. Ty dokazovaly, že nezanedbatelný počet havířů za svůj života prodělalo i víc jak jeden srdeční infarkt, aniž byl lékaři zaregistrován. Řečeno laicky, havíři se cítili po práci vesměs tak unaveni, že nějaké bolesti na hrudi považovali za normální a „přechodili“ je. Teprve mnohem pozdější pitva dokumentovala zahojené jizvy srdečního svalu. Do roku 1968 byly tyto nálezy utajovány. Jedním z argumentů pro zavírání dolů se staly proto až tehdy.

V národohospodářství řízeném celostátním plánem není prakticky problematické ukončení produkce jakéhokoliv podniku, či dokonce celého odvětví. Je nutné je pouze provádět bez sociálních otřesů, tedy investovat do jiných výrob. Předkládaný program zavírání dolů OKD měl být ukončen do patnácti let. Pracovníci měli z dolů odcházet především přirozeným úbytkem, řízenou rekvalifikací a přirozenou touhou vrátit se do míst svého původu, což platilo především pro občany ze Slovenska. Zajištění náhradních produkcí na Ostravsku také nebylo problémem. Automobilový průmysl by v té době dokonce potřeboval ještě více pracovníků a to se již uvažovalo o výrobě komponentů jaderných elektráren pro celý socialistický svět. A potřebné koksovatelné uhlí? To by se lehce dovezlo z Polska, kterému jsme tehdy měli za to co nabízet.

Veškeré tyto rozumné snahy byly, bez jakékoliv argumentace, sovětskou invazí posílenou stranovládou nejen ztrhány až zesměšněny, ale její iniciátoři ze svých technických postů vyhozeni, pokud již předem neemigrovali. Nové vedení ÚV KSČ naopak ještě zvýšilo těžební úsilí a především zahájilo investování do ještě geologicky složitějších a tím nebezpečnějších částí okrajové uhelné pánve.

Nemohu jinak, než si proto dovolit první tvrzení. Nebýt ideologické zaslepenosti politických představitelů budovatelů socialismu těžit černé uhlí za každou cenu, tak se OKD nedožilo ani politického převratu. Takže za veškeré jeho pozdější problémy byli prvotními viníky příslušní členové vládnoucí vrstvy normalizačních byrokratů řídících zem od roku 1970. Ve spojení s jejich absolutním mocenským postavením patřili do rangu na věky nepostižitelných.

Na tomto místě si jenom dovoluji podotknout, že komunistické vedení přece jenom využilo zásadní myšlenky postupného zavírání hlubinných dolů. Ovšem ne v uhelném, ale uranovém průmyslu. Program „Útlumu těžby uranových dolů“ byl nejen vládou KSČ schválen, ale z větší části realizován, takže v polistopadové době už nepřineslo dokončení zavírání těchto dolů tolik sociálních problémů.

V tenatech jiné ideologie

Po politickém zlomu na konci roku 1989 zkušení odborníci dobře odhadovali další vývoj celého hospodářství země a proto se mu pro OKD snažili nějak předejít. Věděli dvě nesporné skutečnosti. Doly OKD v celosvětové konkurenci propadnou a budou úplně zlikvidovány. Havíři těchto dolů, kteří jsou ve velké většině zdravotně na tom hůře než zbytek populace, nebudou mít na trhu práce žádnou šanci. Ti přemýšlivější odborníci proto ihned přistoupili k tomu, aby z dolů vyvedli desítky tisíc havířů, kteří by na trhu práce propadali. Cílem bylo zajistit jim předčasnou penzi. To se s větší části podařilo, ovšem jen proto, že protagonisté akce využili „postrevolučních“ nálad ve společnosti. Kdyby se opozdili jen o půl roku, už by neměli žádnou šanci. Osobně o tom mohu předložit nejeden důkaz.

Složitější situace byla s celým revírem, se všemi doly OKD. V chaosu polistopadového formování nové vládnoucí vrstvy totiž se nenašel jedinec, nebo alespoň skupinka vůdců, kteří by věděli, co chtějí a s čím mohou ještě u vrstvy politické moci prorazit.

V OKD se vynořily dvě zásadní skupiny techniků. Jedni, kteří spíše věřili, než uměli a ti chtěli doly OKD s určitým omezením provozovat i nadále. Druzí, kteří věděli, že v nové době bude jednoznačně platit krédo „od této chvíle budou bohatí bohatnout a chudí chudnout“, což bylo myšlenkou pronesenou Viktorem Koláčkem již na sklonku roku 1989, když bojoval o to, aby se stal ředitelem dolu ČSM. Dolu v OKD nejmladšího, nejperspektivnějšího a s nejnižšími nutnými investicemi v příštích letech. Kdo vyhrál, to se už dneska jednoznačně ví.

Ovšem vůbec, nebo jen málo se ví o další malé skupině, která prakticky jen oprášila své plány z roku 1868. Ta ještě před masivní privatizací předložila vládě ČR, tehdy vedené Pithartem, návrh na urychlený útlum hlubinných uhelných dolů. Uskutečnila se dokonce první schůzka zorganizovaná místopředsedou vlády Stráským, který měl z příslušníků vláda ČR alespoň trochu národohospodářských vědomostí. Za účasti ministrů financí, průmyslu a práce a sociálních věcí byla provedena nejen zahajovací debata nad útlumem hlubinných uhelných dolů, ale dokonce uvedení členové vlády převzali návrh zákona, podle něhož by se útlum řídil. Zákon záměrně, aby neprovokoval, nebyl nějakým opisem zmíněného zákona z pera KSČ o uranovém hornictví. Byl skoro doslovným překladem zákona o útlumu železnorudných dolů ve Švédsku.

Bohužel to se již psal rok 1992 a nová moc již seděla pevně ve svém postavení, i když toho ještě moc neuměla. Měla však nejen k „věci potřebné“ zahraniční poradce, ale také už jasně zkonsolidovanou vůdčí skupinu pro translaci plánovaného národohospodářství na tržní ekonomiku. Stačilo pak, aby její guru, řekl doslova, že „ekonomická věda nezná pojem útlumu“ a celý návrh na řízené ukončování těžby hlubinných uhelných dolů byl hozen do koše jako kdysi za socialistických ideologů.

Od té doby jsem přesvědčen, že OKD je v prvotní řadě obětí dvou ideologií, přesněji řečeno výkonných představitelů řízení země, ve své době slepě oddaných své ortodoxní víře. Troufám si tvrdit, že právě tato nejvyšší vrstva politiků, rádoby státníků, tvoří nejvyšší úroveň viníků všeho, co se v zemi vyskytne špatného. Jsou bezmyšlenkovitě oddáni svým dogmatům a vytváří veškeré společenské klíma, kterého pak ti na nižších úrovních řízení už jenom využívají.

Neplatí to zdaleka jen o politicích minulého režimu, kteří byli „voleni“ do svých pozic stádním efektem. Platí to i pro dnešní politiky. Několikrát jsem již tvrdil, že volby, které jsou kupříkladu podle Zemanovy ortodoxie jediným zdrojem legitimity v politických systémech současné demokracie, mají v sobě zakotveno něco zhoubného. Zvolení „vyvolenci“ totiž vnímají volby jako jakési osvícení duchem svatým, který se snesl na apoštoly po Ježíšově smrti. Najednou všechno ví, všemu rozumí a cítí se jakýmisi vyspělejšími občany, ba až jedinými, kteří mají právo rozhodovat o osudu všech. Jde v mých očích o samotný základní „zločin“ demokracie. Volby by měli totiž volit správce věcí veřejných a ne jejich ředitele s prakticky neomezenou pravomocí.

Znova pro zdůraznění opakuji. Nejvyšší vrstva politiků je reálně vždy nepostižitelná. Při tom právě její příslušníci vytváří komplexní atmosféru, v níž se pohybují všichni ostatní. Samozřejmě, že někteří z nich se dopouští trestuhodných činů, ovšem jsou to již zločiny menší závažnosti. V praxi jen více či méně zneužívají situace, vytvořené nejvyšší politickou vrstvou.

Začal jsem svůj text osobní poznámkou a osobním sdělením ho také ukončím. Jestli najdu sílu, pokusím se ještě napsat své vědomosti i o těch, kteří rozhodli o osudu OKD v atmosféře vytvořené privatizátorskou státostranou.

Expert varuje: Bezpečnost prezidenta republiky Miloše Zemana je ohrožena...

$
0
0
31.8. 2016   Parlamentní listy
Je ohrožena bezpečnost prezidenta? Podle bývalého vedoucího útvaru ochrany prezidenta Jana Ševčíka zřejmě ano. Tento útvar totiž v minulém týdnu přišel o svůj tým odstřelovačů. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Útvar ochrany prezidenta před několika dny přišel o skupinu odstřelovačů. Podle zdrojů Aktuálně.cz přestali trénovat ochranu proti nepřátelským odstřelovačům a své funkce nevykonávají.

„Nechápu to. Jde o hazard s bezpečností hlavy státu,“ namítá Jan Ševčík, někdejší dlouholetý vedoucí tohoto útvaru, který má prezidenta chránit před dalekonosnými puškami. „V poslední době mě některé organizační kroky nového vedení prezidentových ochránců nepříjemně překvapují, ale tohle je už vrchol nekompetentnosti,“ diví se bývalý velitel.

Celý text je ZDE

Policejní prezidium zrušení týmu zdůvodňuje „zefektivněním výkonu služby“. „Tyto vysoce specializované policejní činnosti zajišťují k tomu určené útvary, jako jsou zásahové jednotky a Útvar rychlého nasazení. Není tedy nutné mít tuto skupinu zřízenou i na Útvaru pro ochranu prezidenta ČR,“ vysvětlil Jozef Bocán z policejního prezidia.

Není zatím jasné, co se s nákladně a léta cvičenými specialisty stane. Hrad podrobnosti o ochraně prezidenta nesděluje. „Protože profesi ochrany proti dlouhým zbraním rozumí v Česku jen málokdo, tak tento málo vídaný destrukční krok vůči bezpečnosti českého prezidenta podle všeho hladce projde, jak ve vedení policie, tak i v hradní kanceláři,“ konstatuje Ševčík.

Server píše, že potíže v Útvaru ochrany prezidenta kulminují. Až jedna třetina bodyguardů zvažuje odchod, údajně kvůli rozhodnutím ředitele policejní jednotky Zdeňka Šimana, která odborníci kritizují.

Bývalý vedoucí útvaru Ševčík upozorňuje, že nejde pouze o likvidaci samotných odstřelovačů, ale celého systému prezidentovy ochrany: pozorovatelů, zajišťovací stráže, pátračů či hlídek s psovodem. Ochranu hlavy státu Ševčík srovnává s kvalitním plotem střeženého pozemku. A pokud se prý část tohoto plotu – tedy odstřelovači – zlikviduje, tak postrádá smysl i celý plot. „Zloděj – a v našem případě útočník s puškou – si tuhle díru v plotě, a tedy i cestu k cíli, vždycky snadno najde,“ varuje přední český expert na přípravu odstřelovačů.

Snajpři z Útvaru rychlého nasazení (URNA) či z krajských policejních zásahových jednotek podle Ševčíka komplexně neochrání hlavu státu či jinou důležitou osobu, třeba zahraničního státníka na návštěvě, neboť je primárně cvičí k něčemu jinému – ke zneškodnění obklíčeného zločince či únosce. Zato vyhledávat nepřátelské odstřelovače a v případě nutnosti je i likvidovat uměla v Česku podle Ševčíka právě jen hradní skupina prezidentových ochránců. Podobné týmy přitom mají i všechny vyspělé země NATO.

P.C. Roberts: Mohou Američané svrhnout ďábla, který jim vládne?

$
0
0
31. 8. 2016    zdroj
Paul Wolfowitz a jeho lži, pronesené z výše jeho vládních úřadů, jsou odpovědné za hekatomby vražd a zpustošení sedmi zemí. A teď tento člověk prohlásil, že v prezidentské volbě podpoří Hillary Clintonovou? Překvapuje vás to?
Mám za to, že větším překvapením by byla Wolfowitzova podpora Donalda Trumpa. Trump řekl, že v konfliktu s Ruskem, ziniciovaný Washingtonem, nevidí žádnou budoucnost, a současně vznesl otázky po smyslu přetrvávající existence NATO. Tyto mírové názory učinily z Trumpa – podle Wolfowitzova podání - „národní bezpečnostní riziko“. 


Mírový kandidát je totiž rizikem a hrozbou pro Wolfowitzovu doktrínu americké světové hegemonie. V šíleném mozku Wolfowitzově a dalších neokonzervativců bují totiž myšlenka, že Amerika, pokud „nevládne celému světu“, není bezpečná.

Hillary je exemplárním válečným štváčem, pravděpodobně posledním, jestliže se skutečně stane prezidentkou. Ve své osobě totiž kombinuje aroganci s nekompetencí, což představuje ideální směs pro zážeh 3. světové války. 3. července 2015 Hillary prohlásila: „Chci, aby Iránci věděli, že jakmile se stanu prezidentkou, Írán napadneme...a byli bychom schopni všechny Iránce vyhladit.“
V tomto šíleném duchu pak Hillary pokračovala i později, když např. prezidenta Ruska označila za „nového Hitlera“. Že by se stejným gustem jako Iránce vyhladila i Rusy, nelze pochybovat.

Hillary je oním člověkem, který na ministerstvo zahraničí USA přivedl sionistickou a neokonzervativní Victorii Nulandovou, aby zde zorganizovala americký puč na Ukrajině a tak ještě víc zburcovala propagandu proti Rusku. Dále aby přiměla evropské vazaly Washingtonu k vyhlášení protiruských sankcí a dala též podnět k vytváření vojenských základen NATO podél ruských hranic.

Což všechno naprosto přesně zapadá i do záměrů pana Wolfowitze. A jelikož právě on je nejpravděpodobnějším adeptem na post amerického ministra obrany v případě prezidenství Hillary Clintonové, představují ti dva ruku v ruce 3. světovou válku.

Když se zhroutil Sovětský svaz, sepsal tehdy vysoký úředník Pentagonu Paul Wolfowitz svoji doktrínu, vyhlašující, že hlavním cílem zahraniční politiky USA je zabránit takovému vzestupu jiných zemí, který by mohl stávající světovou hegemonii USA ohrozit. Těmi jinými zeměmi byly pochopitelně myšleny Rusko a Čína. Řečeno jinak: Spojení Hillary s Wolfowitzem by měl zalarmovat každou lidskou bytost a to na celém světě. Vyhlídka totiž na to, že se osud světa ocitne v rukou těchto dvou lidí, je to nejděsivější, co si lze vůbec představit.

Otázkou samozřejmě je, může-li být Hillary zvolena prezidentkou tváří v tvář tomu, jak si přizpůsobovala bezpečnostní regule státu, či jak jak si tzv. „malými domů“ přihrávala do domácí pokladničky tak úspěšně, že zde shromáždila 120 milionů dolarů s návdavkem 1600 milionů dolarů v nadaci manželů Clintonových. O tom, že se zde využívaly veřejné úřady k soukromému obohacování, není nejmenších pochyb.

Je tohle skutečně to, po čem američtí občané prahnou? Dva lidé bohatnou současně s tím, jak vedou svět do jaderné války?

Avšak s volícími elektronickými přístroji nerozhodne to, co Američané chtějí, ale to, jak budou tyto přístroje naprogramovány, aby hlasování ovlivnily. USA už přece poznaly volby, ve kterých venkovní počítače hlasů lidí, kteří právě opouštěli volební místnosti, dávaly naprosto odlišné výsledky od těch, které vycházely z oficiálních volebních přístrojů. A ono tajemství, jak jsou volební přístroje naprogramovány, jsou výrobním tajemstvím „softwarového vlastníka“.

Jelikož politické establishmenty USA stojí vůči Trumpovi v opozici, jak si myslíte, že budou ty přístroje naprogramovány? A vzhledem k tomu, jak jsou média vůči Trumpovi zaujatá, je otázkou, zda bude někdo mimo volební místnosti hlasy voličů vůbec počítat – a když ano – zda nebudou i tyto výsledky zfalšovány.

Démonizace Trumpa presstitutami dokazuje, že Trump – a to bez ohledu na své bohatství – je jedním procentem nejbohatších považován za hrozbu pro jejich další hrabivost. Oligarchové – a nikoliv Trump – ovládají média. A tak se démonizace Trumpa presstitukami stává důkazem, že on je tím kandidátem, kterému je třeba dát hlas.

Avšak ti, co nás řídí, se nechystají vzdát se své moci bez světové války. Ve Spojených státech si vzal ďábel od lidí moc do svých rukou - a už si ji ze svých rukou vzít nenechá.

Vybral a přeložil Lubomír Man

Ztohoven nemají dle soudu nést trestní odpovědnost za trenýrky – výsměch

$
0
0
Radim Fiala
31. 8. 2016   Rukojmí
Rozsudek, kterým se zbavuje trestní odpovědnosti za hanobení standardy prezidenta republiky tak zvané skupina Ztohoven, je výsměchem české státnosti a je to výsměch slušným lidem.

Je to plivanec do tváře vlastencům, kteří za českou státnost obětovali svoje životy. Paní soudkyně dává návod na další destrukci autority českého státu.
V kontrastu s tímto rozsudkem je podivné, jak tvrdě se před léty vypořádala tato justice s řidičem autobusu Smetanou, který namaloval tykadla Ivanu Langerovi. Doslova a do písmene se někteří lidé v justici vysmívají občanům. Tato situace si přímo žádá odvolatelnost soudců, lidé jako paní soudkyně Šárka Šantorová jsou ostudou české justice. Vystudovali za peníze občanů tohoto státu a nyní pracují na jeho rozkladu.

Znejisťující názory nebo názory do nejistoty

$
0
0
Leo K.
31. 8. 2016     KosaZostra
Četl jsem námitky proti způsobu, jakým uvažuji, jak interpretuji fakta a jak na základě dílčích závěrů stavím na odiv názory, které mohou čtenáře znejišťovat a u jednotlivců dokonce vyvolávat pocit paranoie. Jsem si však téměř jistý, že ta paranoia je účelovou záležitostí, kterou zcela systematicky šíří ti, co z toho mají užitek „Jakmile nevíte o co vlastně jde, sledujte stopu peněz; milý Watsone!“ 

Dovolím si upozornit, že mě z toho opravdu nevyplývá, že tenhle prožluklý svět řídí nějaké Bratrstvo Černé ruky. Ač je to připisováno Kose – viz Polemika“ s panem Leem a kousek navíc

Nemám žádný nástroj, kterým bych tuto tendenci potvrdil. Ano, je pravda, že svět je složitější a s téměř stoprocentní jistotou mohu říci, že svět neřídí ilumináti, přestože to tvrdí Karel Gott. Také rozumím, že se to zdá být logickým pokračováním předvěkého náboženství či představy o starostlivém Hospodinovi. Jenom Rosenkruciáni a Svobodní zednáři trochu omšeli a tak je nahradil Bildenberg a Trilaterální komise.

Při té příležitosti musím zmínit rétorickou figuru ze Solženicyna v oné polemice. Je velmi efektní, ovšem způsob jak souvisí Souostroví Gulag s demokracií, kterou popisuji, zůstává skryt i mé nemalé představivosti. Kde však musím protestovat, kde musím rozhodně vystoupit proti, je představa, že „…každý jednotlivec ovlivňuje celou společnost, interakce je vzájemná. Jestli si ledničku koupím nebo budu bez ní, je má individuální volba. Z milionů individuálních voleb jsou dějiny.“

Odvozovat chování obtížně spočetného souboru od výslednice chování každého jeho prvku je, ač zdánlivě logické, poměrně rozšířenou mýlkou. Je to přesně totéž, jako bychom vlastnosti plynného tělesa odvozovali ze součtu interakcí jeho jednotlivých molekul. Nevědeckost tohoto postupu byla již dávno rozeznána a nahrazena statistickými zákony termodynamiky. Je také dostatečně známo, že náš stav pozoruhodně ovlivňuje soubor různých druhů symbiotických bakterií v trávicí soustavě. Poznáváme to na vlastní kůži, když tenhle soubor nechtěně vyvraždíme antibiotiky nebo sulfonamidy. Neexistuje, ale jediná práce, která by k tomu souboru přistupovala jinak než statisticky, Je pozoruhodné, že fyzikální (či biologický) popis takovýchto souborů je bez námitky přijímán a jeho aplikace na společnost je zpochybňována.

V pozadí tohoto paradoxu stojí ti, kteří ten manipulativní „názor“ šířili. Baronka Thatcherová, autorka onoho zavádějícího tvrzení (ač prazáklad toho tvrzení lze najít už u Adama Smithe), neproslula jako vědkyně a její výrok měl také po výtce politický a nikoliv vědecký cíl. Náš národní kolorit doplňuje skutečnost, že tvrzení převzal Václav Klaus, o kterém to vypovídá víc než ukradené protokolární pero.

Statistiku společnosti lze celkem spolehlivě vyjádřit křivkou normálního rozložení a jakákoliv manipulace s aritmetikou – jako například symetrie interakce – je hrubě zavádějící. Odpovědnost jednotlivců nikdy neovlivňovala a ani nadále neovlivňuje společnost. Je tomu právě naopak. To už dávno objevili světci a poustevníci. A před nimi ti, co byli ostrakizováni, co byli vyloučeni ze společnosti, z tlupy. Kdo šel jinou cestou, byl smeten, někdy i obětován soudci Lynch. Chladničky se začaly vyrábět až tehdy, co byla po nich poptávka. Jakmile se ale rozjela výroba, rozvinula se také propagace (manipulace) o jejich nezbytnosti, která opět nutně změnila spotřebitelské zvyklostí. Koupíte-li tedy chladničku, nejedná se o vaší volbu koupí chladničky (to je jenom útěšné klišé), ale o souhlas s tou změnou spotřebitelských zvyklostí – jinak by nebyla chladnička potřebná. Souhlas s trendem společnosti. Souhlas s propagandou zaměřenou na společnost. Budete-li se hlasitě dožadovat plnotučného nepasterizovaného mléka a budete si sám vyrábět tvaroh a sýry, budete-li požadovat nechlazené, nedobarvené a neodležené čerstvé maso, budete přinejmenším za podivína, se kterým není radno se příliš bavit.

Pravicový náhled na levicovou bezradnost nehodlám komentovat. Jednak si myslím, že autor má skutečně značný díl pravdy a za druhé jde o osobní názor. Pokud by jej mohl v klidu prodiskutovat, je možné, že by k určité korekci došlo, ale to je samozřejmě pouhá spekulace. Ale zpět k slepé víře o řízení světa.

Při novinářské narážce na Bildenberg, jeho milost, pán na Orlíku a dalších panstvích, kníže Schwarzenberg kupodivu nelhal, když odpověděl na otázku po obsahu jednání Bildenbergu: „Jsou tam zajímavé přednášky…“ Skutečně se jedná pouze o prezentaci a následnou vzájemnou diskusi těch, „kteří jsou u toho.“ Nejde o žádné řízení. To se jenom lidé se zkušeností s řízením nějaké oblasti navzájem informují o stavu věcí a po vzájemné diskusi docházejí k nějakému lokálnímu konsensu. „To, že nějaká vrstva, nějaká skupina, jedná ve shodě, není samo o sobě zločinem; milý Watsone.“ Mnohem problematičtějším může být předmět shody, ale především to, že tyto představy potom v praxi mohou uskutečňovat jejich marionety – politici. Otázka jejich motivace není případná. Je to logický důsledek současného uspořádání světa a ideologie, která mu dominuje – je to vždy aktuální ideologie, kterou právě navléká současný kapitalismu.

Ukazovat prstem na viníka, na kapitalismus, není žádné novum. Kritikové kapitalismu zde byli samozřejmě již dávno. Jedním z nejvýznačnějších byl Karel Marx. Jeho myšlenky získaly ve 20. století obrovský vliv. K pokusům o jejich aplikaci došlo v řadě států. Architekti těchto režimů se však pouze prohlašovali za následovníky Marxova učení a více než vytvoření lepšího světa jim leželo na srdci akumulování co největší moci do vlastních rukou. Na konci 80. let 20. století, kdy se rozpadl Sovětský svaz a soustava jeho loutkových států, byla nejvážnější konkurence kapitalismu téměř dokonale zdiskreditována a kapitalismus slavil takřka globální vítězství.

Právě současná krize pseudodemokracie a následně finančnictví a hospodářství vůbec, nám připomněla, že vzdor F. Fukuyamovi ještě konec dějin nenastal. Ve světě se objevila mnohá hnutí, která kritizují kapitalismus a zpochybňují legitimitu moci společenských pseudoelit. Bohužel platí, že pro velkou část těchto hnutí je příznačná absence pozitivní vize.

Kritika nedokonalého systému je totiž pouze jedna strana mince a bez konstruktivního pohledu nemá valný význam. Absenci pozitivní vize využívají s velkou oblibou ti, kteří tvrdí, že i když kapitalismus není dokonalý, neexistuje vůči němu žádná alternativa, a tudíž nám nezbývá nic, než se s tím smířit. Jedni sní o šťastné rodině, individuálním bydlení a nesmyslné představě o stálém, vlastně nekonečném růstu. Druzí neposlechnuvše lidové moudrosti – nechoď synáčku s pány na led – jsou ti, co se spokojí s drobty z panského stolu, za které jsou ochotni prodat kohokoliv, v krajním případě i své děti. A ti třetí? Ti jsou spokojeni, že existuje ono neomalené a zcela chybné tvrzení: „There is no alternative,“ které jim umožňuje v klidu svého mondénního příbytku dobývat rentu – jak případně říká ekonomka Ilona Švihlíková. A tak platí to, co platilo vždy v celé historii lidstva: v otázce motivace musíme jít zase po stopě peněz. Kruh se uzavírá.

Teď zbývá už jen jedna otázka. Jak to zařídit, aby tenhle cyklus nebyl tak markantní, tak snadno průhledný. Vyzkoušených receptů je řada. Nejjednodušší je rozptylovat pozornost. Upozorňováním na různé výstřednosti, pseudokauzy, skandály, přeřeknutí a další nepodstatné skutečnosti. Další způsob má kořeny už ve starém Římě. Panem et cicenses. Chlebem se stává všeobjímající konzum (byť ten chleba byl poctivějším zbožím) a her, respektive zábav je nepřehledná řada. V neposlední řadě sem patří i zlehčování příliš odbojných myšlenek poukazováním na postmodernu, či na postdemokracii. Doba velkých příběhů skončila – hlásají služebníci konzumu leskle zabalených odpadků pro chudáky. Zapomeňte! Žádná poslední bitva nevzplá. Není kdo by se dal na pochod.

Proletariát už není. Jsme společností služeb, budeme se živit vzájemným přeprodáváním limonády! Informační pokrok nám dovolil přenést průmyslová odvětví do zemí, kde tu výrobu díky dětské práci, zanedbávání bezpečnostních předpisů a dalších, zvládnou daleko levněji než my. Outsourcovali jsme špínu i proletáře. Není to je perfektní vylepšení kolonialismu? Dokonce i bez naší přímé zodpovědnosti.

Jenže existují i nezamyšlené důsledky. Vedeme silácké řeči o ekologii, tlačíme na snižování exhalací a rozvojovým zemím mlátíme o hlavu věty o konečnosti planetárních zdrojů. A to tak důsledně, že celý ten chudý a vykořisťovaný Jih se dává na pochod. Vždyť ty ilustrativní pořady, které díky informačnímu pokroku můžeme sledovat po celé zeměkouli, vždyť ty pořady ukazují jak potřební v Evropě dostávají dům! „Chci se živit taxikařením…“ říká potenciální „Evropan“ čekající na převaděče, který jej do vytoužené Evropy propašuje. Jak snadné je tam žít! A i když nic nedělají, stát se o ně postará! Evropa je ráj i bez 70. muslimských panen.

Inu, chybička se vloudí. Co s tím? V zájmu bezpečnosti přijímáme nutnost omezení některých, do té doby samozřejmých svobod. Musíme okleštit demokracii. Odklon od demokratických mechanismů si přitom jednotlivé zájmové skupiny zdůvodňují různě – potřebou boje proti terorismu, potřebou ekonomického růstu a efektivnosti, potřebou řešení krize… napadá mě, jak je možné, že ve formálně demokratickém zřízení je už tak málo demokratů, a to dokonce mezi širokými vrstvami obyvatelstva, které měla demokracie původně chránit? Kde jsou ti, kteří ji berou ještě vážně, pro které to není zcela vyprázdněný historický kolorit, ale stále ještě nenaplněný ideál?

Zcela zvláštní kapitolou znevážení demokratických principů jsou pak tak zvané nevládní organizace zdůvodňované jako levnější a efektivnější řešení některých vládních úkolů! Levnějších proto, že mohou zajistit paušální vícezdrojové financování a efektivnější proto, že zapojují do vládních úkolů veřejnost ve formě občanských spolků.

Musím hned zkraje tuto vznešenou adoraci důrazně odmítnout. Převážná část těchto nevolených „institucí“ nevzniká z občanské společnosti, ale shora, jako vedlejší produkt mafiánských sítí při řízení politických marionet. Nejen, že jejich statut má demokratický deficit, ale ony nejsou vyjma svých sponzorů nikomu odpovědni, ač mají neoprávněnou zkratku přímo do vlády. Deficit demokratických principů způsobuje v jednotlivých organizacích klientelismus a přímo nepotismus. Velkou část spotřebovaných prostředků jde na mzdy a související výdaje, takže skutečná efektivita nebude také pravděpodobně nijak valná Tato síť je (souhrn nevládek je poměrně velký zaměstnavatel) také odolná proti jakémukoliv vládnímu programu boje s korupcí. Žádný takový program nemůže být brán vážně dokud se veřejných peněz spolufinancují organizace, které nenesou žádnou odpovědnost a za jejichž činnost není nikdo odpovědný. Skutečné, původně občanské spolky jsou odmítnutím sponzoringu vytlačovány do čistě komerční oblasti jako např. dTest nebo odkázány na v podstatě náhodný sponzoring fyzických příznivců – např.Kverulant.org (http://www.kverulant.org/o-kverulantovi-3)

Označení naší doby jako postideologické musím s odporem odmítnout jako falešné. Vládne totalitární ideologie, založená na odmítání politiky a individualismu. Podle této ideologie musí totiž každý řešit problémy sám za sebe, jsou jen jeho a nikoliv nás všech. To je ta past názoru, že společnost neexistuje, že existuje jenom množina individuí. Je skutečně nutné důsledně odmítat ideu, že problémy způsobené fungováním systému musíme řešit individuálně(!). To musí být ideovým východiskem jakékoliv skutečné politiky v jakékoliv době, natož v době globální krize.

Být demokratem už ale není samozřejmostí. Je stále více otevřených i skrytých nepřátel vlády lidu. Toto nepřátelství může mít různé podoby a je tím sebevědomější, čím méně naráží na odpor. Demokracie se stává inzerovaným předmětem pohrdání „elit“ a dokonce i jejich slouhů. Ale demokracii už odvrhují i široké masy obyvatel, protože jim ta nabízená forma opakovaně přinesla opakované zklamání. Nedůvěřují demokracii ač mají na dosah skutečné viníky, kteří tu ušlechtilou myšlenku znásilnili, potupili, zašlapali. Demokracii současný stav připomíná asi jako intimka vlepená do kalhotek připomíná předešlý sex.

A tak neofašisté sní o uniformní jednotě národa, komunisté oprašují diktaturu zaměstnanců, neoliberálové se vnucují s myšlenkou diktátu trhu bez přívlastků a filosofové pak tvrdí, že o demokracii už píšou jenom radikálové…

A mají do značné míry pravdu. Skutečně už tu nevládne demokracie, ale oligarchie prostřednictvím partokracie, která tu uskutečnila tichý mocenský převrat. V tomto systému se moc přesunula z legálních a legitimních struktur státu do soukromých rukou zločinecké sítě spřízněných rodin a korporací, kterým se podařilo mafianizovat celou společnost a která je pro veřejnost neviditelná jako temná hmota vesmíru. A hned platí jiná než zákonná pravidla. O nich se sice nemluví, ale zná je každý. Zlaté pravidlo této společnosti zní: Všechno ( čti každého) lze koupit, důležité je pouze správně stanovit cenu.

Všeobecná korupce v zastupitelském systému, v justici a v médiích, která už nereflektují realitu, ale místo toho ji spoluvytvářejí, způsobil pád nadějí, pochyby a ten pocit paranoie. Vždyť lidé už nevěří nikomu. Falešné divadlo parlamentarismu vydávané za ryzí a nefalšovanou demokracii, okecávání skutečných problémů lidí a předstírání jejich řešení vedlo k všeobecné krizi důvěry, která se už prakticky nedá napravit volebním rituálem. Je to začarovaný kruh, ale mimořádně efektivní. Fatálně se mýlí ti, jež tvrdí, že potřebujeme méně demokracie. Přesně naopak – potřebujeme jí mnohem více. Lidé totiž nejsou z demokracie unavení proto, že by neměli zájem rozhodovat o svých životech, ale proto, že cítí, že o nich nerozhodují, že skutečná moc se usídlila mimo oblast demokratických procesů. Ale místo skutečných viníků z toho obviňují demokracii.

Proto zaznívá volání po návratu ku kořenům demokracie, k jejímu prohloubení ve všech směrech, k zásadní změně současného nefunkčního zastupitelského systému. V celé Evropě můžeme pozorovat jeden společný trend. Lidé ve všech zemích jsou znepokojení z narůstající propasti mezi nimi a jejich volenými zástupci a jsou rozhořčeni (španělsky: los indignados) z rozkrádaní veřejných zdrojů. Ve Španělsku, Itálii, Řecku, Velké Británii, Francii, Německu, Polsku, Česku i na Slovensku vznikla v posledních dvou letech protestní hnutí, jež mají jeden společný jmenovatel: vyžadují kontrolní pravomoc nad počínáním svých zastupitelů.

V podstatě žádají více přímé demokracie. Tento projekt sice na první pohled vyhlíží naivně, ale nikdo nemůže popřít, že zkorumpovaný systém zastupitelské demokracie se objektivně ocitl v krizi. Všechny institucionalizované formy reprezentace se vyčerpaly.

Obnova reprezentace jako nástroje integrace společnosti vyžaduje rekonfiguraci vztahu nadnárodních, národních i místních zájmů, boj proti privatizaci veřejných statků a podporu přímé demokracie v co největším počtu oblastí. Ti, co nevěří v postmodernu, ale na vývoj, musí rozvinout deliberativní demokracii, jejímž základem je prolomení nezasloužených výsad oligarchického expertního vědění a přenesení politického rozhodování na permanentní sociální fórum. Skutečné řešení problémů totiž nikdy není předem známé a neznají ho ani experti, kteří mají pouze expertní – tj. zúžený pohled a navíc zpívají píseň toho, kdo je živí. Politici se mají ptát občanů – vždyť je reprezentují. Jsou to totiž občané, kteří ponesou náklady jejich rozhodnutí!

Dále už také není možné udržovat tu směšnou pohádku o tržní ekonomice, v níž soukromí vlastníci užívají svůj majetek podle demokraticky zavedených pravidel ku prospěchu celé společnosti (fíha!). V systému vždy jsou hráči tak velcí, že si na vládách byli schopni vynutit pravidla, podle kterých vždy vyhrávají; a pak hráči, kteří všechna pravidla umí přeskakovat či podlézat buď proto, že jsou malí, nebo proto, že jsou organizováni jako mafie. To je tvrdé jádro systému. A samozřejmě pak existují i hráči „střední“, kteří musí hrát podle pravidel, protože je nemohou ani změnit, ani podlézt.

Ve skutečných dějinách systému jsou tito „střední vlastníci“ vždy jen jeho malou menšinou ač nesou (relativně, ke své váze) největší část nákladů. Proto byla v ideologii systému jejich role povýšena na její ideální čistou podobu, zatímco hráči velcí a malí byli předefinováni na pouhou výjimku, se kterou demokratický stát úspěšně bojuje. Je to ukázka falešného trumfu, esa z rukávu; základem systému vždy byla a je nadále, možnost velkých hráčů vynutit si pro sebe výhodná pravidla, nebo před nimi unikat.

Naproti tomu stojí pracovní chudoba. „Nejlepším programem boje proti chudobě,“ napsal Paul Ryan, expředseda rozpočtového výboru, ve Wall Street Journal, „je hospodářský růst.“Také se chudým pokrytecky vytýká nedostatek ambicí. Nedostatek úsilí svůj stav změnit. Všechno špatně! Mýty, kterým se snadno věří ač nejsou pravdivé, vyvrací komentátor a bývalý ministr práce v Clintonově vládě, Robert Reich (http://robertreich.org/post/115067624170) Neúprosná čísla a statistiky ukazují totiž opak. Ronald Reagan svého času prohlásil, že nejlepším sociálním programem je práce. To je určitě správné, ale podnikatelé opět rychle nalezli obezličku. Prekérní – neplnohodnotnou pracovní smlouvu. A tak tu stojí sice zaměstnaný, ale přesto chudý člověk.

Ilona Švihlíková říká o současné krizi, že se „vyzkoušelo všechno možné – marginalizace faktoru práce, zadlužování na všech úrovních (…) a nic z toho nevyřešilo ten kardinální problém pracovně úsporných technologií a nižší potřeby pracovní síly (…). V systémové teorii se systém v určité fázi stabilizovat nedá – zvyšuje se chaos (…) v současné době právě v této fázi jsme.“

Někdo tuto myšlenku musí zvednout, musí tvrzení I.Švihlíkové vzít za diagnózu a za východisko svého politického programu. Václav Bělohradský ve svém eseji „Řekněte něco levicového!“ píše: Práce jako povolání, jako cesta ke smyslu a uznání ve společnosti, prudce ubývá a tuto situaci už žádný ekonomický růst nezmění. Je třeba řešit rozpor, který spočívá v tom, že smyslem technologie je osvobodit člověka od práce, a ne vytvářet nové pracovní příležitosti. Co ale s lidmi osvobozenými od práce? Je nutné oddělit práci od trhu práce, zrušit její zbožní formu. Prvním nesmělým krokem je občanský příjem, ale levice musí mít odvahu postavit věc radikálněji a dokončit osvobození člověka od práce jako zboží, jak o tom snili utopisté.

Tak tato krize se opravdu nedá řešit volbou „zodpovědných politiků“ (to už je přímo chiméra, protože na podstatě oligarchické moci by nic nezměnila ani volba světců), ale jenom logickým přesunem moci k vyšší formě účasti občanů na rozhodovacích procesech. Bez prohlubovaní demokracie na všech úrovních je ohrožený nejen evropský integrační projekt, ale také naše vlastní svoboda. To je něco, co nedokážou pochopit nacionalisté, kteří volají po vystoupení z Evropské unie a obnovení nezávislosti. Nevím, do jaké míry si uvědomují, že národní státy, skrze množství různých smluv v globalizované ekonomice, už dávno ztratily řadu kompetencí, které umožňovaly jejich plně suverénní rozhodovaní.

Opuštění evropského politického prostoru a rezignace na dovršení demokratických pravidel na této úrovni by znamenalo, že státy budou vystavené diktátu finančních trhů a nadnárodních korporací v neskonale tvrdší formě než v jaké to dnes pociťují ze strany Bruselu. Což ovšem nevylučuje požadavek zásadně demokratizovat EU!

Je pozoruhodné, že tento požadavek cítíme vzhledem k bruselské byrokracii mnohem zásadněji než k daleko zkorumpovanějšímu domácímu politickému systému a jeho součástem.

Evropský projekt je dnes v krizi proto, že se sesypaly všechny pilíře, na kterých stál. Vzpomínky na válku jsou prakticky mrtvé a mimo historiků, možnost vojenského konfliktu neděsí prakticky nikoho. Hrozba z východu zaměstnává už jenom rusofoby a k mateřskému cecíku státu přisáté organizace, které tím chtějí prokázat svoji potřebnost. Sen o prosperitě, jejíž zárukou byla sjednocená Evropa celé desetiletí, se vlivem finanční a hospodářské krize rozpadává. Dvě třetiny Evropanů dnes nevěří, že se budou mít lépe než jejich rodiče. Evropská unie, která byla hloupě představovaná nikoliv jako hodnota, ale jako plná chladnička, jako utilitární výpočet výhod a nevýhod, aktív a pasív, ztrácí svoji atraktivitu. A může si za to sama. Na jedné straně docházelo k postupné centralizaci institucí, na straně druhé se skutečné cíle a důsledky těchto rozhodnutí stále více zamlžovali z obav před negativními reakcemi nejen obyvatelů, ale i některých politických partnerů.

Normou se stal konsenzus za každou cenu. Ač zkušenost ukázala, že nejstabilnější a nejrozumnější projekty, které se těší nejvyšší podpoře občanů, se zrodily vždy z iniciativy několika států a nikoliv z povinné dohody všech (nejlepším příkladem je Schengenská dohoda o zrušení kontrol na společných hranicích, kterou podepsalo roku 1985 v lucemburské vesnici Schengen napřed jen pět členských států a ostatní se přidaly postupně, když zjistily, že je to dobrá věc), praxe je dnes taková, že se upřednostňuje dohoda všech se všemi a rokovaní až do vyčerpaní, dokud váhající nepodlehnou nátlaku a nepřijme se tzv. kompromisní řešení, které v konečném důsledku nevyhovuje nikomu. Výsledkem je nepřehledný a složitý systém, ve kterém se těžko orientují i jeho tvůrci.

Každý používaný nástroj má svá rizika. Záleží na společnosti, zda je přijme, když klady převažují zápory. Jsem si jich vědom i u demokracie, natož přímé. Jenom je nemohu považovat za poctivý argument proti, protože takovým uvažováním přijímám argumentaci tradičních odpůrců demokracie platnou už z dob osvícenství a sice, že prostý lid se nedokáže správně rozhodnout, že problematice nerozumí, a proto mu moc do rukou nepatří. Tisíckrát vyvráceno, ale přesto stále živé.

Namísto toho si myslím, že je potřebné se zaměřit na vytváření systému vah a brzd proti zneužívaní moci. Evropa se hledá. Hledá svou identitu. Pokud nechceme být přívěskem nějaké mocnosti – například Číny, musíme najít model, který nás spojuje a vizi, která nás nadchne. Naší komparativní výhodou se může stát právě demokratická a humanistická civilizace. Cílem by měla být: demokratická, sociálně spravedlivá a civilizačně vyspělá Evropa, která dokáže čelit globálním výzvám. Potřebujeme intelektuálně jasný a politicky srozumitelný koncept, nebo se touhy občanů po změně stanou hračkou v rukách korporací. Nemyslím si, že ti, kteří mají nyní v rukách moc, bohatství a privilegia, budou nečinně přihlížet. Budou se jistě snažit udržet hierarchii a polarizaci systému pomocí síly i nestydaté lži, za každou cenu. Jediná naděje, která nám tak zbývá, nespočívá v politických stranách, nespočívá v médiích, církvích či mezinárodních organizacích a zcela určitě nám nepomohou příživníci jako jsou různé nevládky nebo naopak cizí finančníci, kteří používají své fondy k získání moci, jako např. Soros. Dostat se z této politické paralýzy nás mohou jedině řadoví občané. Pokud sami nebudeme ochotní konat, pokud sami nebudeme schopní kultivovat svojí zodpovědnost, dokud sami nezačneme věřit svým snům, hodnotám a schopnostem, rozdrtí nás ti současní mocní na prach. Dát životu každého z nás důstojnost, úctu a svobodu, vdechnout demokracii autentický smysl, vzít budoucnost tohoto světa do vlastních rukou – to je stále ještě velký evropský sen, pro který se vyplatí žít.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live