Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Jak D. Trump ohrozil Suchou Loz

$
0
0
12.11. 2016   Vaše věc
Pan Gazdík, předseda politické strany starostů, vystřelil prohlášení, že zvolení D. Trumpa je špatnou zprávou pro Česko a Evropu. Neznám situaci v Suchej Lozi, kde starostuje a tudíž nevylučuji, že pro tuto obec to může znamenat katastrofu, ale nerozumím tomu, proč to má být špatně pro celou naši zemi. Současně nechci tvrdit, že vše bude super, protože to teď nevíme nikdo.
Rozvrtávání světa v ohrožení

Nářek se spustil nad tím, že nový prezident se chce soustředit na problémy USA a méně energie spotřebovávat na rozvrtávání situace ve zbytku světa. To je spíš dobrá zpráva. Díky tomu ubude válečných konfliktů a tím by mohla klesnout i míra recipročního terorismu a sníží se i počty spektakulárních protikorupčních cirkusů. Rozpoutávání válečných konfliktů a na to reaktivní nárůst terorismu byla strategie mocenských elit USA pro jednu část světa a pro tu méně neklidnou si vymyslely jiný boj a tím bylo protikorupční tažení. U nás důsledky známe, ale nesmíme zapomenout, že to došlo tak daleko, že i hrdé a svobodomyslné Švýcary donutili svléknout do naha své banky.

Jednotný globální svět

Svět je zajímavý svoji pestrostí. Různorodost znamená konkurenci různých modelů. Konkurence s sebou nese rozvoj. Snaha vše podřídit jedné univerzální pravdě je snaha zhoubná. Zhruba posledních deset až patnáct let se svět začal měnit v tom smyslu, že se měl globalizovat. Globalizace neznamená jen neuchopitelné nadnárodní giganty, co vyrábí v Číně a Indii trička a prodávají je v USA a EU, ale znamená to tlak na jednotný daňový systém, globální sledování lidí a jejich peněz, jejich myšlenek, zálib, slabostí. Nebo taky globalizaci nízkých platů a nevalných pracovních podmínek pod heslem - abychom byli konkurenceschopní. Možná proto je teď slyšet takový nářek z některých kruhů. Cíl globalizovat všechno a všechny může být ohrožen.

Nechce bojovat za nás
U nás možná nářek pramení i z pocitu, že teď nás nebudou USA chránit. Spíš se zamysleme, zda máme nějakou šanci se naučit bránit sami sebe. Debaty o tom, že nejsme velký stát a tak podobně neobstojí. Švýcarsko a Izrael jsou menší a přitom budí respekt. Za socialismu jsme měli velkou armádu díky povinné vojně. Nestála za nic. Když jsme začali stavět polní nemocnici, tak se při rozbalování zjistilo, že půlka věcí chybí a druhá byla zničená. Jeli jsme cvičit střelbu, ztratila se munice. Nakonec náklaďáku upadlo kolo a cisterna byla plná shnilé vody. Prostě Potěmkinova vesnice.

Bránit se?

Dnes armádu nemáme prakticky vůbec. Jde o dost drahý expediční sbor, který by zemi nebyl schopen ubránit ani pár minut. Když do ní investujeme víc peníze, tak se jen bez užitku vyhodí. Obranyschopnost státu to nezvýší ani o kousíček. Pro území jakým je naše je totiž jedinou možností vybudovat švýcarský model obrany země. Nic jiného fungovat nemůže. Model je účinný tím, že nepřítel sice území možná dokáže obsadit, ale pět milionů občanů na něj kdykoli zaútočí. Náklady na udržení takové země jsou neudržitelné a nikomu se útok nevyplatí.

Nakupuj a neptej se

Ovšem v Čechách nám o účinný model obrany nejde. Jde hlavně o veřejné zakázky na vybavení toho, čemu říkáme armáda a v případě obsazení budeme většinově loajální tak jak, jsme byli k Třetí říši, nebo k Sovětskému svazu. Podvědomě jsme s tím všichni smířeni, jinak si nelze vysvětlit dvacet let laxnosti k problematice obrany země. Jen si vzpomeňte. Každý nákup ve jménu obrany znamenal vyhozené miliardy, průšvih, skandál a s mírou schopnosti se bránit to nepohnulo. Kdybychom nakoupili cepy - kus za sto tisíc, tak by to vyšlo úplně nastejno.

Předseda Asociace nezávislých médií a bývalý policejní prezident Stanislav Novotný: Zvolení Donalda Trumpa znamená pro Ameriku a pro svět pokus o návrat k normálnosti.

$
0
0
12. 11. 2016  Parlamentní listy - rozhovor (kráceno)
Byla velice hlasitě a bez příkras pojmenována celá řada problémů, o kterých si zejména v USA a v Evropě povídali novodobí rebelové všech odstínů. Problémy byly pojmenovány silnou osobností a dnes již vítězem prezidentských voleb. Pro ty, kteří již dlouho upozorňují na to, že značná část zkorumpovaných politiků, „novinářů“, „akademiků“ a „umělců“ namísto reflexe zhoubného vývoje euroamerické civilizace urychluje náš pád do pekel, byla volba velkou vzpruhou. 


Miliony amerických voličů vzkázaly světu: Jde to! Lze slyšet rozumná slova i přes mediální blokádu. Zvolili muže, který slíbil, že bude hájit jejich skutečné zájmy, že jim nebude pouze rozdávat sociální dávky, ale bude se snažit vytvářet pracovní příležitosti. Zvolili člověka, který jim sdělil, v jak mizerném stavu Amerika je a že tzv. politická korektnost je ve skutečnosti úchylná, protože pouze zatemňuje stav věcí.

Co jeho zvolení může přinést Evropě?

Již první reakce předsedy Evropské komise Junckera, který prý nepředpokládá, že bude obchodní smlouva mezi USA a EU uzavřena v následujících dvou letech, mě vysloveně potěšila. Také mě zaujala jeho všetečná otázka, kterak se prý nový prezident hodlá vztahovat ke klimatickým změnám. Tak to ho trápí. Co kdyby tento gigantický finanční podvod přestal stejně jako jiné pseudoekologické projekty plnit kapsy mafiánů? To by bylo neštěstí. A taky se ptá na NATO. Asi chce vědět, zda se povedou i nadále války útočné, jež jsou zcela jistě v rozporu s Washingtonskou dohodou.

PL: Očekávání jest mnoho, realita bývá vždy jiná. Každopádně se v USA pohnuly ledy.
Průzkumy veřejného mínění až na ojedinělé výjimky favorizovaly Hillary Clintonovou, a to často dost přesvědčivě. Čím to, že se tak spletly?


Nespletly se. O tom jsem přesvědčen. Tyto agentury, ať jsou sebeslavnější, prostě úmyslně manipulují veřejnost. Jejich předpovědi byly kdysi dávno velice přesné. Předháněly se v konkurenčním boji, kdo bude mít lepší odhady. Dnes slouží v pyramidě ekonomické a politické moci, kde lež je regulérním zbožím.

PL: Jak jste jako předseda Asociace nezávislých médií vnímal to, jak o volbách dlouhodobě referovala média?

Stěžejní mainstreamová média byla absolutně zaměřena proti Trumpovi a ostentativně podporovala Clintonovou. On pronikal k lidem spíše přes média alternativní a sociální sítě. Často se lidé sami postarali, aby ostatním představili svého favorita. Trump měl ovšem i výhodu. Rozhodně nebyl bezejmenný a disponoval nemalými prostředky. Dráždil. A i když ho média vykreslila v nejhorších barvách, byl pro mnoho lidí právě proto přijatelný. Důvěra v média totiž v USA klesá, a tak byl Trump nepochybně vybrán také jako symbol protestu proti genderové agresi a impotentní ulízanosti.

Syrská armáda zahájila boje o poslední baštu teroristů v západní části Aleppa

$
0
0

13. 11. 2016   zdroj a zdroj
Syrské vládní jednotky zahájily boj o čtvrť Rashidin. Je to poslední čtvrť v západní části Aleppa, která je stále ještě pod kontrolou nezákonných ozbrojených skupin. Podle sdělení libanonského televizního kanálu Al-Mayadin probíhají zuřivé boje na přístupových cestách ke čtvrti. Na teroristy jsou zasazovány údery z minometů a raketometů. Předpokládá se, že právě v této čtvrti má základnu velení a že se zde nacházejí sklady. Dnes v noci vrátila syrská armáda spolu s lidovou domobranou pod svou kontrolu další čtvrť Aleppa Al-Assad a také nedalekou vesnici.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  

Referendum o připojení Charkova k Rusku?

$
0
0
znak Charkova

13. 11. 2016, zdroj zde a tady


Spisovatel a ruský politik Eduard Limonov a další charkovští rodáci založili veřejnou organizaci, která bude prosazovat referendum o připojení Charkova k Rusku. 


To ohlásil Limonov ve svém blogu: "1,5 milionové ruské město, ležící 26 km od rusko-ukrajinské hranice, bylo zrazeno, zapomenuto, necháno v zajetí dravého ukrajinského nacionalismu.




Představitelé města, jeho veřejní činitelé a odboráři, dokonce i opatrní a umírnění, ba i ekologové, jsou strčeni za mříže, potácejí se ve sklepích SBU (Služba bezpečnosti Ukrajiny)" - řekl spisovatel. Podle něj byl Charkov v Sovětském svazu třetím největším ruským městem  (podle počtu obyvatel) po Moskvě a Leningradu a Charkovská aglomerace má více než 2 miliony obyvatel.

Eduard Limonov
"Občané, kterým neveselý osud raněného, zajatého Charkova rve srdce, se spojili a vytvořili "Centrum pro podporu ruské kultury v Charkově". V čele střediska, jehož ředitelem jsem byl jmenován já - Limonov (Savenko) Eduard Veniaminovič. Z toho prostého důvodu, že jsem byl nejznámější osobou, žil jsem v Charkově až do věku 24 let a jsem autorem, mimo jiného, Charkovské trilogie, zahrnující romány: "Měli jsme Velkou Epochu", "Mladík Savenko", "Mladý darebák" - řekl Limonov.

Podle něj si centrum klade za cíl "především popularizaci myšlenky Charkova jako ruského města, jako součásti ruského světa". "Máme v úmyslu usilovat o provedení referenda o sjednocení města s Ruskem. Budeme se věnovat i publikační a agitační činnosti. Utvářet veřejné mínění ve prospěch sjednocení"řekl Limonov. Podle něj, jen 26 km od ruských hranic, "nechali na holičkách ruské město."
překlad: Ďouba

















Pro lepší představu o Charkově:






Zhodiť balast: na čo sa majú pripraviť atlantické elity v postsocialistických krajinách v kontexte zvolenia Donalda Trumpa?

$
0
0

A. Nosovič a Stanislav Slabeycius
13. 11. 2016   RuBaltic s Hlavné správy

Milé elity!
Kandidát Republikánskej strany Donald Trump je novozvoleným prezidentom USA. Zvyknite si na to. Je to pre Vás ťažké, viem, ale snáď nie ťažšie, ako pre našich obyvateľov znášať každodennú nekončiacu špirálu lží, manipulácií, klamstiev a diverzií voči národnému povedomiu a historickej skúsenosti národa, ktoré útočia a trýznia srdce a svedomie každého normálneho človeka. 

Vy, elity, ste zašli vo vašom opovrhovaní nami a všetkým – okrem peňazí a „krytia“ – priďaleko. Celú hĺbku morálneho a intelektuálneho úpadku Vašich tzv. „odborných kádrov“ sme mohli sledovať včera aj predvčerom na TA3, kde sa predvádzal fašista Šebej s „mladou gardou“ so správnymi názormi – Klus, Futó, Fisher. V skutočnosti sa médiá i „think-tanky“ v posledných mesiacoch tak intenzívne zaoberali čírou propagandou, že v tomto momente ani nevedia, čo Trumpovo víťazstvo znamená. O Trumpovi sme sa z našich médií nedozvedeli nič, okrem očierňovania. Čo však skutočne hlásal a aká bude jeho zahraničná politika?

Ponúkame Vám komentovaný rozšírený preklad článku ruského analytika A. Nosoviča pre server Rubaltic.ru. Hoci sa týka „pobaltských krajín“, mnohé zo skutočností, opísaných v článku, sa dajú aplikovať aj na našu slovenskú „politickú realitu“. Stanislav Slabeycius

Vo svojom predvolebnom programe Trump nazval NATO zastaralou organizáciou, vystúpil proti povinnosti Ameriky ochraňovať všetkých svojich spojencov a nadchýnal sa Vladimírom Putinom, volajúc po priamych rokovaniach medzi Washingtonom a Moskvou a sľuboval normalizovať vzťahy s Ruskom. Pre pobaltské krajiny je zvolenie Trumpa jednou z najväčších katastrof v ich postsovietskej histórii: k moci sa v Amerike dostal politický realizmus, ktorý stavia na piedestál národné záujmy USA, a nie ich funkciu „svetového policajta“, globálnu dominanciu či ochranu spojencov z NATO. Pobaltie, ktoré si za svoju medzinárodno-politickú špecializáciu zvolilo „zdržiavanie Ruska“, sa môže v očiach Donalda Trumpa ukázať jednoducho nepotrebným.

„Mám skeptický vzťah voči medzinárodným alianciám, ktoré nás zväzujú dlhodobými povinnosťami“
, – hovoril o Severoatlantickej zmluve vtedy ešte „kandidát do kandidátov“ Republikánskej strany Donald Trump počas primariek na jar tohto roku.

Trump nazval NATO zastaralou organizáciou, ktorá je v nových medzinárodných podmienkach nepotrebná a neefektívna. „Teraz je našou najväčšou výzvou ISIL, správne? NATO nie je zamerané na boj s terorizmom, organizácia bola sformovaná predovšetkým na boj proti Sovietskemu Zväzu. A teraz už Sovietskeho zväzu niet“, – tvrdil budúci prezident USA.

Donald Trump spochybnil bezpodmienečnú axiómu americkej zahraničnej politiky, totiž že USA musia ochraňovať svojich spojencov z NATO. „Keď som hovoril o NATO, tvrdil som, že míňame priveľa peňazí, ale nevidíme, že by všetkých 28 štátov, s ktorými sme v spojenectve, sa k nám chovalo s potrebným rešpektom“.

Keď raz Trumpovi položili doplnkovú otázku ohľadne Pobaltia, neposkytol presnú odpoveď, či Amerika Donalda Trumpa poskytne Stanislav Slabeycius pomoc Pobaltiu v prípade ruskej agresie, keď vyhlásil, že ako prezident si najprv overí, či si dotknutí spojenci splnili svoje záväzky voči Amerike. Ideoví spojenci republikánskeho vlka-samotára dokonca šli ešte ďalej. „Estónsko je širším okolím Petrohradu“, – vyhlásil počas ceremónie nominácie Trumpa za republikánskeho kandidáta bývalý šéf Snemovne reprezentantov Kongresu USA Newt Greengrich, – „nie som presvedčený, že by sme chceli riskovať jadrovú vojnu kvôli lokalite, ktorá je širším okolím Petrohradu“.

Pre prezidenta USA Donalda Trumpa akási východoeurópska „nárazníková zóna“ na „zdržiavanie Ruska“ nepredstavuje hodnotu; pre Trumpa predstavuje hodnotu samotné Rusko a priamy dialóg s jej lídrom Vladimirom Putinom.

Ak by sa USA podarilo dobre vychádzať s Ruskom, vôbec by to nebolo zlé“, – hovoril voličom novozvolený americký líder.

Trump veľa rokov otvorene obdivoval Putina a spôsob, akým vytiahol Rusko z katastrofy, ktorá ho postihla na začiatku deväťdesiatych rokov. „Keď hovoríme o Putinovi, je očividne veľmi silný líder Ruska. Je oveľa silnejší líder, než ten náš“, – hovoril Trump počas jarných debát s inými republikánmi.

Myslím, že si vybudujem veľmi, veľmi dobré vzťahy s Putinom, a predpokladám, že budem mať aj veľmi, veľmi dobré vzťahy s Ruskom“ – vyhlásil budúci prezident USA na stretnutí s americkými veteránmi Iraku a Afganistanu v septembri. „Jednal by som s Vladimirom Putinom sebavedome (tvrdo…), ale neviem si predstaviť, čo by som chcel väčšmi, než normálne priateľské vzťahy s Ruskom, absolútne odlišné od dnešného stavu“, – hovoril voličom republikánsky kandidát, – „Ak dokážeme pre našu krajinu spraviť takú vynikajúcu vec, ako je normalizácia vzťahov s Ruskom, bolo by to super, chcel by som to skúsiť“.

Trump sa údajne dlhú dobu inšpiroval Putinom a tým, ako sa Rusko vzmohlo po katastrofe, ktorá ho postihla začiatkom deväťdesiatych rokov. Novozvolený americký prezident nejedenkrát počas kariéry vyzýval k tomu istému, k čomu aj Putin na 70. GZ OSN – k vytvoreniu globálnej koalície proti medzinárodnému terorizmu a spoločnej vojenskej kampani Ameriky a Ruska v Sýrii. „Ak Vladimir Putin chce vojsť do Sýrie a vykúriť odtiaľ ISIL, podporujem to na 100%. Nechápem, ako môže byť niekto proti“, – vyhlásil Trump na jednom zo svojich prvých predvolebných vystúpení v novembri 2015.

Rovnako revolučne v zmysle tradičnej americkej zahraničnej politiky vyzneli vyhlásenia budúceho prezidenta aj vo vzťahu k Ukrajine. V auguste 2015 v interview NBC Donald Trump vyhlásil, že je mu jedno, či Ukrajina vstúpi do NATO. „Je mi to jedno. Ak Ukrajina vstúpi, bude fajn, ak nie – tiež super“ – povedal. Už ako kandidát na prezidenta Trump nejedenkrát vyslovoval rozhorčenie nad tým, že Európa nie je schopná samostatne uregulovať ukrajinskú krízu a preto sa celý problém snaží podsunúť Amerike. „Viete, videli ste, že Nemecko a iné krajiny nevyzerali také angažované v tejto veci, ako my. Oni len hovorili „Musíme to zastaviť“ a nerobili nič. Všetko to bolo medzi nami a Ruskom. Prečo? V skutočnosti – kvôli plynu, rope a iným veciam, ktoré by iné krajiny boli rady vyžmýkali od Ruska“, – povedaStanislav Slabeycius l Trump v marci tohto roku.

V lete elity Východnej Európy opantal ešte väčší úžas, keď ohľadne baltických krajín Trump neposkytol presnú odpoveď na otázku, komu patrí Krym. „Nakoľko viem, ľud Krymu by rád bol s Ruskom, a nie tam, kde boli predtým. A mali by sme to zohľadňovať“, – vyhlásil budúci prezident USA. Okrem toho Trump vyhlásil, že bude analyzovať možnosť zrušenia sankcií proti Rusku. Na jeseň D. Trump ignoroval prosbu o stretnutie s ukrajinským „prezidentom“ Petro Porošenkom.

Porovnajme to s tým, čo počas volieb hovorilo o Rusku komando porazenej H.xClintonovej. Rusko vďaka štábu Demokratickej strany a úradujúcej demokratickej administrácii Bieleho domu bolo v epicentre amerického politického života. Trump bol podľa nich – Putinov kandidát, Kremeľ ovplyvňuje americké voľby, ruskí hackeri sa nabúrali do e-mailov demokratickej kandidátky, ruskí pozorovatelia chcú diskreditovať výsledky volieb, ruskí propagandisti chcú ovplyvniť priebeh hlasovanie a pod.

V ich naratíve je Rusko – existenčné zlo, ktoré hrozí americkým vojakom v Sýrii, proti Rusku treba predlžovať staré a implementovať nové sankcie. Kyjevu treba dodávať zbrane, Moskvu – izolovať. Trump je človek Putina a basta.

Teraz dostávame, že americký ľud zahlasoval za „Putinovho človeka“: vybral si za lídra Trumpa, ktorý mu sľúbil normalizovať vzťahy s Rusmi, a poslal na politické smetisko Clintonovú, ktorá hlásala „zdržiavanie“ ruských barbarov.

Predsa len sú Američania – veľký národ. Presviedčať amerických voličov, že ich historickú voľbu ovplyvňuje Vladimir Putin, bolo rovnako neďalekozraké, ako keby Rusov začali presviedčať, že ich voľbu určuje Jaroslaw Kaczynski alebo Dalja Gribauskaite.

Teórie sprisahania – to je posledné útočisko looserov: niet nič úbohejšieho, než je snaha obhájiť svoje omyly a porážky činnosťou „piatej kolóny“ alebo zlovestným „zásahom Moskvy“. Také niečo môže napadnúť úbohých pobaltských či našich ponovembrových politikov, ale sotva by také počínanie bolo udržateľné v Amerike, občania ktorej, samozrejme, uprednostnili kandidáta, ktorý vyžaroval imidž úspešného muža, pred kandidátkou, ktorá vysvetľovala iniciované proti nej vyšetrovanie FBI „zásahom Moskvy“. Tým, že Obama naznačil riaditeľovi FBI, že ho prepustí, si clintonovský aj obamovský klan zavarili na konflikt s vlastnými „tajnými“.

Teraz washingtonský establishment bude musieť napĺňať Trumpove sľuby, vrátane predpokladaného spojenectva s Rusmi a vylepšovania vzájomných vzťahov. Zahlasoval za to americký ľud.

A skutočnosť, že washingtonský establishment, vrátane jeho republikánskeho krídla, vo svojej väčšine vyznáva úplne iné presvedčenia vo vzťahu k Rusku, v danom prípade nič nemení. Britská politická trieda vo svojej absolútnej väčšine taktiež bola za zachovanie členstva v EÚ. Ale britský ľud zahlasoval za Brexit, a tu nič nenarobíš: teraz vláda Theresy May (vystupovala za členstvo Británie v EÚ) zabezpečí vystúpenie Spojeného kráľovstva z euroštruktúr. Rozhodla tak väčšina, a vôľu väčšiny musia elity – ak nechcú vyvolať sociálnu explóziu – plniť.

Preto sa republikánskym neokonzervatívcom, vrátane adeptov globálnej dominancie a amerického geopolitického mesiášstva, vo Washingtone nanajvýš podarí skorigovať a zmierniť revolučný zahraničnopolitický program Donalda Trumpa. Úplne ho ignorovať a pokračovať vo svojom „zdržiavaní“ Ruska prostredníctvom zbrojných dodávok Ukrajine a militarizácie Pobaltia americké elity nebudú môcť. Pretože americký ľud sa rozhodol inak.

Vo voľbách v USA zvíťazila zahraničnopolitická koncepcia, bazírujúca na realizme a rozumnom izolacionizme. Väčšina amerických voličov sa taktiež vyslovila v prospech priameho dialógu s Čínou a Ruskom, za dobré vzťahy s obidvomi mocnosťami, hlasovali proti tomu, aby Amerika bola vo svete všadeprítomná a prelievala krv svojich vojakov za „demokratické hodnota“. Američania hlasovali proti globalizácii, proti transatlantickej a tichooceánskej zóne voľného obchodu, proti NATO a povinnosti ochraňovať „bezbranné národy“ ako svojich úbohých a naničhodných spojencov v Európe do takej miery, že kvôli „historicky fatálnym“ vzťahom posledných s Ruskom bude Amerika musieť čeliť riziku Tretej svetovej vojny. 
 


Vo voľbách v USA zvíťazila politika realizmu a rozumného izolacionizmu. Nijaká ideológia, nijaký „export demokracie“ a „demokratické intervencie“, globálne mesiášstvo a „posvätná povinnosť“ Ameriky chrániť svojich početných „spojencov“, ktorí sa chytajú americkej sukne sťaby topiaci slamky. Nijakí kryptofašistickí Kiskovia, Gribauskaite, Porošenkovia a všetci tí početní nedobití náckovia, čo za poslednej rusofóbnej propagandistickej vlny povyliezali z dier vo Východnej Európe, pre novú Ameriku Donalda Trumpa nebudú potrební. Len bezprostredné národné záujmy, pragmatizmus a priame rokovania silných so silnými, predpokladajúce zdravý zmysel na obidvoch stranách, vzájomný rešpekt a zohľadnenie záujmov protistrany. Amerika sa príliš dlho venovala cudzím hraniciam namiesto toho, aby obrátila pozornosť na vlastnú hranicu s Mexikom. „Nie som izolacionista, ale myslím si, že Amerika si zasluhuje prvoradú pozornosť“, – povedal na túto adresu D. Trump.

Pre Pobaltie, Poľsko a Ukrajinu (ich elity – aut.) je víťazstvo Trumpa v prezidentských voľbách, ako aj avizovaná dominancia realizmu a izolacionizmu v budúcej americkej zahraničnej politike, najväčšou politickou katastrofou v postsovietskych dejinách. Priam nepredstaviteľný a okamžitý knock-aut.

Tieto krajiny vsadili všetko, čo mali, na to, aby slúžili ako geopolitické prostitútky USA. Celý zmysel existencie Litvy, Lotyšska a Estónska na politickej mape sveta bol zredukovaný k obsluhovaniu mechanizmov americkej globálnej dominancie. Pobaltie sa vyslovilo za vstup Ukrajiny a Gruzínska do NATO, Pobaltie ako nárazník proti „ruskej hrozbe“, Pobaltie pripravené vstúpiť do NATO za ľubovoľných podmienok, Pobaltie posiela svojich vojakov do Afganistanu a Iraku, Pobaltie sa hyensky raduje smrti Kaddáfiho, Pobaltie podporuje plány USA bombardovať Sýriu bez mandátu OSN, Pobaltie víta u seba amerických vojakov a zriaďuje tajné väznice CIA, Pobaltie vyzýva k dodávkam zbraní Ukrajine, Pobaltie iniciuje zahájenie plnenia 5 Článku Zmluvy NATO o kolektívnej obrane proti agresorovi, Pobaltie sa vždy vyslovuje za uvalenie, predĺženie a rozšírenie sankcií proti Rusku.

Teraz všetko skončilo. Zmenila sa koncepcia. Namiesto politiky „zdržiavania“ – budovanie dobrých vzťahov s Ruskom. Namiesto diplomatickej izolácie a bezúspešného propagandistického budovania imidžu „najväščieho svetového zloducha“ – priamy dialóg medzi prezidentmi Ruska a USA. Namiesto sankcií – spoločný boj s islamským terorizmom. Hotovo. Služby „nárazníkovej zóny“ viac nik nepotrebuje. Pobaltie môže byť konečné slobodné.

Súčasné tektonické posuny v globálnej politike aj na Západe znamenajú pre Litvu, Lotyšsko a Estónsko rozsudok smrti; podstata týchto globálno-politických posunov sa opisuje termínom „vyhodiť balast“, a práve takým balastom je dnes Pobaltie.



Tektonické posuny v globálnej politike


Prvým takým tektonickým posunom bol Brexit: hlasovaním za vystúpenie z EÚ Briti chceli práveže zhodiť balast, veď hlavnou motiváciou voliť proti zotrvaniu v EÚ bola úprimná únava britskej spoločnosti od nekonečného prílevu na hmlistý Albión poľsko-pobaltských gastarbeiterov. V istom zmysle sa dá povedať, že Briti na referende hlasovali proti Pobaltiu, proti tomu, aby na ich život akokoľvek vplývala chudobná Východná Európa a nekompetentná vláda akejsi Litvy riešila problémy vlastnej neschopnosti a zruinovanej ekonomiky tým, že podporuje nezamestnaných Litovcov emigrovať do Londýna.

Druhým – a zatiaľ najväčším – tektonickým posunom sa stal Trump. V istom zmysle Američania vo voľbách 8. novembra hlasovali aj proti Pobaltiu, Poľsku a Ukrajine: proti hrozbe Tretej svetovej vojny kvôli tomu, že prezidentka akejsi Litvy provokuje Rusko, nazýva ho teroristickým štátom, a hlavu tohto štátu – paranoikom, zatiaľ čo Amerike z toho vyplýva povinnosť brániť Litvu a bojovať kvôli nej s Rusmi.

Takýchto tektonických posunov sa v najbližších mesiacoch odohrá mnoho. Kríza európskej integrácie sa len prehlbuje, čoraz viac šancí na víťazstvo vo voľbách majú euroskeptici. Obyvatelia skutočnej, „starej“ Európy prežívajú citlivé sklamanie v dnešnom Západnom svete a konkrétne – sklamanie z EÚ. Aj z toho dôvodu, že musia, z ich pohľadu, v rámci EÚ prikrmovať Pobaltie a iných „východoeurópskych parazitov“.

Celá Východná Európa – toť havarijný balast, ktorý pri nevyhnutnosti Američania a Európania vyhodia za palubu, aby zachránili vlastné krajiny pred krachom.

A medzi prvými vyhodia Pobaltie. Víťazstvo Trumpa a jeho myšlienok vo voľbách USA nám dáva seriózne dôvody predpokladať, že vylúčenie v najbližšom období Litvy, Lotyšska a Estónska z NATO a EÚ nie je preháňaním, ale reálnym scenárom, ktorý sa začína uskutočňovať pred našimi očami.

V Estónsku hneď po Trumpovom víťazstve padla vláda. Litovská prezidentka D. Gribauskaite, pred 1991 bývalá elitná prostitútka v službách KGB, angažovaná straníčka a ideologický pracovník na Vysokej straníckej škole v Rige, už včera tiež zmierlivo vyhlásila, podobne ako iní zaskočení americkí lokaji na kontinente, že Spojené štáty sú našim verným spojencom a chceme s nimi ďalej spolupracovať.

Preložené do ľudskej reči to znamená – fňuk, fňuk, ja a mne podobní, ktorí sme zrádzali, podvádzali a ničili vlastné národy kvôli Vám, my nemáme nikoho okrem Vás, aby nás ochránil pred našimi občanmi. Toľko sme toho pre Vás spravili, dúfame, že nás nenecháte v štichu.

V rovnakom kľúči treba vyhodnocovať aj rázny príkaz Merkelovej zo včerajška, ktorým táto „znenazdania precitnutá“ baba prikázala vracať migrantov na pobrežie Lýbie. 
 
 


Stanislav Slabeycius
Zdroj: Analytický portál RuBaltic.Ru



Stanův komentář (Hlavné správy): Slyšíte to hlasité šustění? To se jen neuvěřitelnou rychlostí obracejí kabáty středo a východoevropských elit a presstitutek…

Nemyslím, že Trump vyléčí choroby světa

$
0
0
Oskar Krejčí 
13. 11. 2016   Nové slovo

Nový prezident bude bydlet v nepřátelském prostředí – a kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti. Nebo si přivést vlastní, v daném případě velmi bojovnou smečku, říká v rozhovoru pro
Nové slovo politolog Oskar Krejčí.

PZ: Volby ve Spojených státech skončily. Minulý týden jste v našem rozhovoru vítězství Donalda Trumpa předvídal, přesto se zeptám: co vás nejvíce překvapilo? 

Volby jsou do značné míry hrou čísel. Z těch, které po sobě letošní volby prezidenta Spojených států zanechaly, asi nejzajímavějším je fascinující vítězství Hillary Clintonové ve Washingtonu D. C., tedy hlavním městě USA. Clintonová tam totiž získala 92,8 % hlasů, zatímco Trump pouze 4,1 %. Takto hlasovali federální úředníci, jejich rodiny, vládnoucí politická vrstva. Náš předpoklad, že úspěch Trumpa bude mít ve volbách podobu populistické vzpoury proti establishmentu, se tak potvrdil z druhé strany: mimořádně významné střední a vyšší vrstvy řídících struktur Trumpa odmítly. Nový prezident bude bydlet v nepřátelském prostředí – a kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti. Nebo si přivést vlastní, v daném případě velmi bojovnou smečku.

PZ: Je možné přijít do Washingtonu s takovouto, jak říkáte, vlastní smečkou?

Ano i ne. Ano proto, že ve Spojených státech se praktikuje zásada „vítězi náleží kořist“, takzvaný spoils system. Prezident a jeho vítězná strana nově obsazují přibližně dva tisíce federálních pozic, od sekretářek až po velvyslance. A není to možné proto, že tolik vlastních lidí zkušených v politice Trump nemá. To je cena za skutečnost, že v politice dosud nepůsobil. Chybí mu především osobní prožitek v podobě bezprostředního pohledu na chování jednotlivých politiků v krizové či rozporuplné situaci. Jen podle takového chování v zátěžových zkouškách můžete hodnotit, jak bude jednat ten který partner v budoucích konfliktech.

PZ: Dnes se ale už mluví o dlouhé řadě nominantů na nejdůležitější funkce v nové administrativě. Nezdá se, že by Trumpovi chyběli lidé.

Vítězství produkuje přátele v masovém měřítku. Otázka je, jak spolehlivých. A pak, musíte dělat kompromisy, abyste získali spojence. Trumpova republikánská strana zvítězila ve volbách do Sněmovny reprezentantů i do Senátu. Jenže, je to skutečně Trumpova strana? Vždyť jen menšina republikánských aktivistů z okolí vrcholu stranických struktur sdílela Trumpův populistický heslář.

PZ: Některá konkrétní jména se ale už objevila. Například bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newton Gingrich by prý měl zaujmout post státního tajemníka, tedy ministra zahraničí USA, a Michael Flynn by mohl být ministrem obrany…
V tuto chvíli to sice není jisté, ale vybral jste jména, která jsou příznačná pro aktuální situaci. Newt (jak se mu zkráceně říká) Gingrich je vyznavačem reaganovského jazyka politiky. Spolupracuje s konzervativním ústavem American Enterprise Institute. Letos v září prohlásil, že Trump umožní dodávky zbraní Kyjevu, pokud zvítězí v prezidentských volbách. Často se vyjadřoval k situaci na Korejském poloostrově, kde zastával tvrdou linii, stavěl se proti tomu, co nazýval „usmiřování“. Totéž platí i o jeho názoru na dohody s Íránem. Nejsou mu cizí ani programy vývozu demokracie do takových zemí, jako je Rusko, Čína, Egypt, Kuba. Podporoval Bushův útok na Irák, nejasný byl ale ve vztahu k Obamově intervenci v Libyi. Měnil též názory na používání mučení. Gingrich byl původně baptista, dnes je katolík.

PZ: A generál Michael Flynn?

Ten patří k nejčitelnějším mužům v Trumpově okolí. V dvojím smyslu. V přeneseném, protože je to bývalý šéf vojenské rozvědky, Defense Intelligence Agency. V doslovném smyslu je Flynn čitelný proto, že jako jeden z mála lidí z Trumpova okolí letos publikoval knihu, z níž je možné udělat si představu o jeho názorech. Jedná se o knihu The Field of Fight, což by se dalo přeložit jako „oblast boje“ nebo možná lépe jako „válečné pole“.

Bitevním polem, na němž musí podle Flynna USA zvítězit, je boj proti radikálním islámistům, především Al Káidě a takzvanému Islámskému státu. V kapitole nazvané Nepřátelská aliance se ale můžete dočíst, že „probíhá válka. Jsme tváří v tvář fungující kolaci, která se táhne od Severní Koreje a Číny přes Rusko, Írán, Sýrii, Kubu, Bolívii, Venezuelu až po Nikaraguu. Nejsme cílem útoků pouze ze strany států přímo, ale i od Al Káidy, Hizballáhu, Islámského státu a nespočitatelně dalších teroristických skupin“. Jde o jakousi reinkarnaci Bushovy osy zla, na kterou je zavěšen terorismus. Je tu i představa barevných revolucí a násilných změn nežádoucích režimů. Velký problém je však ukryt jinde: cíle boje proti „nepřátelské alianci“ a terorismu jsou abstraktní, deklarativní a nejsou v knize spojeny ani s věcnou analýzou, ani propočtem dostupných zdrojů.

PZ: Očekáváte tedy od lidí, jako je Flynn, návrat k nové verzi Bushovy politiky?

Ne zcela. Flynn v některých pasážích knihy pragmaticky mluví o možnosti spojení s přátelskými diktátory v boji proti terorismu. Právě tento přístup byl patrný u první generace neokonzervativců, k níž patřily takové osobnosti, jako byl Irvin Kristol či Jeane Kirkpatricková. Tedy žádný populistický izolacionalismus, ale pragmaticky laděný neokonzervatismus. Tomu odpovídá i postava Michaela Ledeena, který je uváděn jako spoluautor citované knihy. Ledeen pracuje v již zmíněném konzervativním ústavu American Enterprise Institute a ve Foundation for Defense of Democracies, což je neokonzervativní think tank, tedy především ideologické pracoviště.

PZ: Tedy jinak: neočekáváte žádné dramatické změny v zahraniční politice Spojených států?
Myslím, že by Trump mohl – vzhledem ke své podnikatelské minulosti – vnést do zahraniční politiky větší porozumění pro solventnost...

PZ: Tím myslíte co?

Stavět si reálné cíle. Reálné znamená takové, které jsou kryté dostatkem moci. Ne jako Barack Obama, který k nedořešeným problémům přibaloval další a další, až vznikla situace, že žijeme ve světě, kde se hlavními tématy staly globální terorismus a masová migrace. A to v tak obludné velikosti, že žádný stát, tedy ani USA, nemá dostatek moci vyhrát všechny boje najednou. Politika přinejmenším dvou předcházejících prezidentů USA byla v rozporu s elementárními zásadami ekonomie moci. První, co by zkušený podnikatel v takové situaci mohl učinit, je prosté uspořádaní cílů, vymezení, co napřed a co potom.

PZ: A kam se v takové situaci vytratil vámi tak často připomínaný populismus?

Předně nesmíme zapomínat, že americký populismus je v řadě ohledů jiný než populismus evropský. Asi jste slyšel o nadšeném blahopřání, které Trumpovi napsala Marine Le Penová, předsedkyně francouzské Národní fronty. Ruský politolog Alexandr Dugin přímo charakterizoval Trumpa jako „našeho kandidáta“, jeho vítězství označil za „naše vítězství“. Myslím, že se představitelé evropské nové pravice brzy dočkají zklamání.

Ale vy jste se ptal na něco jiného. Každý politický systém – a ten americký zvláště – má jeden důležitý rozměr: kariéra, postup vzhůru po schodišti moci, zpravidla lidi změní. V americké literatuře bylo toto téma nejednou zpracováno. Například Robert Warren dostal Pulitzerovu cenu za román Všichni jsou zbrojnoši královi (1946), který vyšel i česky. Warren popisuje proměnu idealistického právníka napřed na charismatického populistického politika a poté na cynického, zkorumpovaného a demagogického guvernéra s diktátorskými sklony. Předlohou mu prý byl Huey Long Jr., guvernér Louisiany a senátor USA, autor knihy Každý člověk je král (1934), ale i knihy Mé první dny v Bílém domě (1935), v níž popsal svůj program prezidentské kampaně. U nás je známá také kniha Adrie Langleyové Lev je v ulicích (1945), kterou též inspiroval život guvernéra Longa. Oba romány, ten Warrenův i Langleyové, byly v USA zfilmovány. Lev je v ulicích se navíc dočkal inscenace v Československé televizi (1972). Připomínám, že Longova kariéra skončila tragicky – byl zavražděn.

PZ: Nestrašme. Jestli vám dobře rozumím, předpokládáte, že systém Trumpa zarovná do standardních rámů.

No, když nechcete s vlky výti a nemáte vlastní smečku, musíte mít sám zuby smečky. Zatím se ale nikdo takový neukázal.

PZ: Z Moskvy už zaznělo, že neočekávají brzké odstranění protiruských sankcí.

To uvažují správně. Na druhé straně odstranit sankce lze také na základě propočtu jejich malé efektivnosti. Vyjít třeba z předpokladu, že zlepšení vztahů umožní lépe ovlivňovat politiku Moskvy. Takové uvažování by mohlo být blízké pragmatickému podnikateli. Třeba proto, že například Mezinárodní měnový fond očekává už příští rok v Rusku růst hrubého domácího produktu. Sice mírný, ale růst.

PZ: Ovšem cena ropy nestoupá.

Existuje paradox, který se někdy nazývá „holandská nemoc“. U států závislých na vývozu surovin dochází prý k přílišnému zhodnocení měny a následně pak k ekonomickému oslabení. To, čemu se říká „prokletí přírodních zdrojů“ souvisí mimo jiné s tím, že příliš velké příjmy například za ropu nenutí vyrábět a inovovat, když si všechno můžete koupit v zahraničí. Celou situaci lze ale obrátit. Vzpomeňte na ropné embargo Organizace zemí vyvážejících ropu vůči Západu za jeho podporu Izraele v Jomkipourské válce (1973). Výsledkem byl zvýšený zájem o energeticky úspornější technologie, což mimo jiné posloužilo jako jeden z impulzů ke kybernetické revoluci, chcete-li ke zrodu osobních počítačů a internetu.

Sankce i nižší ceny ropy učí ruskou ekonomiku chovat se v problematických situacích. Rusko se stalo největším vývozcem pšenice na světě – proč má tedy dovážet jablka z Polska, když pšenice i jablka jsou plodiny ze stejného klimatického pásma? Myslím, že málokdo pomohl Rusku porozumět realitě ekonomického a politického života tak jako ti, kdo proti němu zavedli sankce. A protože Rusové pod tlakem ze zahraničí vždy podávali zvýšený výkon, jsou schopni tvořit vlastní budoucnost.

PZ: Bez ohledu na to, co udělá Trump?

Rusko je mnohem méně závislé na výkyvech americké politiky a ekonomiky než Evropská unie. Trumpovo heslo „Amerika především!“ znamená, že Washington nebude brát ohled na nic jiného než na své vlastní zájmy. Což je varování především pro spojence. Jenže „mít Ameriku opět mocnou“ nelze ve světě narůstajícího chaosu. Obávám se ale, že ani (neo)konzervatismus, ani pravicový populismus choroby současného světa nevyléčí.



Rozhovor vedl Jiří Kouda, prvnizpravy.cz)

Jak se soudí ve Znojmě VII

$
0
0

Zdeněk Jemelík
13. 11. 2016 na mém JemelíkZdeněk
Dne 11.listopadu 2016 skončilo u Okresního soudu ve Znojmě zatím nepravomocným zprošťujícím rozsudkem senátu předsedy Jaromíra Kapinuse hlavní líčení ve věci Tomáše Čepury a Jaroslava Schindlera, o které obvykle píši jako o „znojemském justičním skandálu“. Otevřela se tím cesta k nápravě křivdy, kterou jim stejný senát způsobil v r.2005 odsouzením za přepadení poštovních doručovatelek, kterého se nedopustili. Důkazem proti nim byla křivá výpověď Tomáše Čepury, vynucená policií.


Je sporné, do jaké míry zprošťující rozsudek a jednání na něj navazující zhojí škody, které jim rozsudek z r.2005 způsobil. Odsouzení bylo hlubokým zásahem do jejich životů. Na zážitky z vyšetřování, vazby, výkonu trestu určitě nikdy nezapomenou. Životní dráhu Jaroslava Schindlera poznamenala nutnost splácet škodu: kvůli ní musel opustit středoškolské studium, najít si práci v Rakousku, vydělávat peníze. Sen o dokončení střední školy a navazujícím vysokoškolském studiu se rozplynul. Doba, po kterou se prodíral ke spravedlnosti, byla neúnosně dlouhá.

Zatímco Tomáš Čepura se s odsouzením smířil, Jaroslav Schindler se nevzdal. Neúspěšně využil všechny dostupné řádné i mimořádné opravné prostředky. V r.2007 se poprvé pokusil u senátu předsedy Jaromíra Kapinuse o obnovu procesu na základě kritiky vad postupu snímání a vyhodnocení pachové stopy. Neuspěl. V r. 2012 se „na stejné adrese“ pokusil o povolení obnovy znova, neboť se dověděl, že za „jeho“ a Čepurův skutek byl v r.2011 u téhož soudu pravomocně odsouzen jakýsi Antonín Škrdla se společníky, který se sám přihlásil policii. Ač to je neuvěřitelným popřením logiky, soud neuznal, že není možné, aby útok, spáchaný jedním pachatelem, provedly dvě osoby, a obnovu opět nepovolil. Jeho rozhodnutí schválil senát Krajského soudu v Brně, jehož předseda Aleš Flídr vymyslel konspirační teorii o spiknutí mezi Jaroslavem Schindlerem a Antonínem Škrdlou: podle ní Antonín Škrdla možná šel do vězení s vidinou podílu na odškodném, který mu slíbil Jaroslav Schindler. Co soudci Aleši Flídrovi scházelo na logice myšlení, nahradil bujnou fantazií. Není bez zajímavosti, že stejnou domněnku o něco později vyslovil v novinovém článku bývalý šéf znojemské kriminálky Jan Mráka, tehdy již důchodce.

Bodem zvratu směrem k nápravě byl podnět k podání stížnosti ministra pro porušení zákona, který v dubnu r.2013 podal spolek Šalamoun. Jaroslav Schindler se k němu dodatečně připojil. Podnětům vyhověla tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Na základě její stížnosti Nejvyšší soud ČR v listopadu r.2013 konstatoval porušení zákona v neprospěch odsouzených, zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Brně, znojemskému soudu přikázal projednat žádost o povolení obnovy znova a vystříhat se při tom vad, vytčených Nejvyšším soudem ČR.

Soudce Jaromír Kapinus necítil mravní povinnost napravit křivdu co nejrychleji. Se zahájením nového řízení o povolení obnovy procesu dlouho otálel, což potvrdila při prošetření jeho postupu předsedkyně Nejvyššího soudu ČR Iva Brožová. Výsledky jejího šetření ovšem popírala předsedkyně okresního soudu Lenka Krčálová, manželka jednoho z přísedících Kapinusova senátu. Vývoj řízení ovlivnil mnohonásobně trestaný recidivista Karel Peer, tehdy souzený senátem Jaromíra Kapinuse. V kritické době jako na zavolanou poslal panu soudci dva dopisy, v nichž v podstatě rozvíjel Flídrovy a Mrákovy fantasmagorické teorie. Leckdo ze zúčastněných justičních činitelů je ochoten přiznat soudci Kapinusovi právo zdržovat zahájení řízení o povolení obnovy s přihlédnutím k obsahu Peerových dopisů: jako by soudce měl právo nepodřídit se rozsudku Nejvyššího soudu ČR kvůli blábolům zločince.

Svévolné počáteční průtahy zplodily další zdržení řízení, když Jaroslav Schindler, nespokojený s liknavostí soudce Jaromíra Kapinuse, začal podnikat kroky k odebrání věci jeho senátu a později i zdejšímu soudu. Ničeho než ztráty času nedosáhl, protože příslušné složky justice i státního zastupitelství usoudily, že soudce, jenž dle rozsudku Nejvyššího soudu ČR porušil zákon v neprospěch Jaroslava Schindlera, je nejlepší zárukou, že vynucené nové řízení o povolení obnovy procesu proběhne v pořádku. Tak se stalo, že rozsudku Nejvyššího soudu ČR z 19.listopadu r.2013 se senát Jaromíra Kapinuse podrobil až 19.února 2015 a k vydání usnesení o povolení obnovy procesu se propracoval až 14. července 2015.

V této fázi se znova uplatnil vliv recidivisty Karla Peera. Okresní státní zastupitelství ve Znojmě uznalo jeho dopisy za nový důkaz, soudu dříve neznámý, způsobilý změnit původní rozsudek a navrhlo Okresnímu soudu ve Znojmě provést obnovu také procesu s Antonínem Škrdlou & spol. Probíhala pak souběžně dvě řízení o povolení obnovy, jedno před senátem Jaromíra Kapinuse, druhé před senátem Pavla Rujbra, v nichž stejní lidé vystupovali před dvěma senáty, hlavní protagonisté jednou jako obžalovaní, podruhé jako svědci. Také Karel Peer a další dva vězni, na jejichž svědectví se odvolal, putovali s eskortou dvakrát z Příbrami do vzdáleného Znojma. Soud povolil v té době odposlech telefonických rozhovorů všech obžalovaných, aby prověřil domněnku o jejich propojení. Výhodou tohoto komplikovaného řízení byla mimořádná důkladnost prověření důkazů a vyvrácení domněnky, že snad Antonín Škrdla šel do vězení na návod Jaroslava Schindlera: mezi obžalovanými z obou procesů nebylo žádné spojení, nedošlo mezi nimi k žádným dohodám.

Karel Peer nakonec před soudem přiznal, že vlastně vůbec nic nevěděl a jméno Jaroslava Schindlera vyčetl z novin. Jeden ze spoluvězňů se dokonce vysmál soudci Jaromíru Kapinusovi, že mohl takovému člověku uvěřit.

Soud tedy povolil obnovu procesu Tomáše Čepury a Jaroslava Schindlera, zatímco rozsudek nad Antonínem Škrdlou a spol. zůstal v platnosti. V nepovolení obnovy procesu Antonína Škrdly & spol.se ale skrývá čertovo kopýtko. V původním rozsudku senátu Pavla Rujbra se uvádí, že pánové Tomáš Čepura a Jaroslav Schindler se nějakým blíže neurčeným způsobem podíleli na trestné činnosti Antonína Škrdly & spol. Žádné dokazování na podporu tohoto neurčitého tvrzení neproběhlo a chybí výrok o trestu. Označení pánů Tomáše Čepury a Jaroslava Schindlera za Škrdlovy spolupachatele je tak čirým projevem soudcovské svévole. Postižení nabyli v řízení neurčitého, běžně neznámého postavení: nejsou odsouzení, takže nemají možnost dosáhnout výmazu nařčení cestou běžných opravných prostředků. Nejsou ani svědky, protože před soudem v této úloze nevystoupili.

Výrok v rozsudku soudce Rujbra zůstává skvrnou na jejich občanské cti nadále, i když je podle jeho prohlášení v soudní síni při odůvodnění usnesení o nepovolení obnovy procesu nepravdivý. Co je ale občanská čest sprostých obviněných pro bohy v talárech ? V každém případě v obnoveném procesu mohla být tato „vada krásy“ rozsudku odstraněna.

Proti povolení obnovy ve věci Tomáše Čepury a Jaroslava Schindlera se rázně postavila žalobkyně, exprokurátorka Jarmila Goldová, která prochází celým procesem od jeho začátku v r.2004, kdy jako dozorová státní zástupkyně dohlížela na přípravné řízení, pak podala obžalobu a zastupovala žalobu ve všech dalších jednáních. V závěrečné řeči se pokusila smést argumenty pro povolení obnovy ze stolu, a když neuspěla, podala stížnost Krajskému soudu v Brně. Krajské státní zastupitelství ale vzalo její stížnost jako nedůvodnou zpět. Přesto obžalované poškodila aspoň vyvoláním průtahů, protože procesní zahlazení jejího výstřelku trvalo tři měsíce.

V hlavním líčení se pak v podstatě znova opakovalo dokazování z obou řízení o povolení obnovy. Výsledná důkazní situace je jasná, nezpochybnitelná. V pátek 11.listopadu 2016 proto soud po výslechu poslední dříve nevyslechnuté svědkyně mohl ukončit dokazování a přikročit k závěrečným řečem.

Závěrečná řeč žalobkyně Jarmily Goldové byla rozpačitá. Vůbec nepřipomínala její filipiku proti povolení obnovy procesu. Nicméně dala najevo, že s myšlenkou na správnost rozsudku z r.2005 se nedokáže rozloučit. Odvolala se na závěrečnou řeč z řízení o povolení obnovy. Namítla, že dosud nikdo nevysvětlil, kde se na věcech doručovatelek vzaly pachové stopy obžalovaných a sdělila soudu, že četla v novinách, že ostravský soud odsoudil obžalované s použitím pachové stopy jako důkazu. Požádala soud, aby přihlédl k její argumentaci, aniž by vyslovila jasný návrh na rozhodnutí.

Obhájkyně Tomáše Čepury velmi podrobně vylíčila způsob, jakým policisté přiměli jejího mandanta, aby se doznal k nespáchanému činu a navíc vtáhl do věci nevinného Jaroslava Schindlera. Obhájce Jaroslava Schindlera provedl detailní srovnání výpovědí Antonina Škrdly a Tomáše Čepury, z něhož vyplývá, že Tomáš Čepura ve skutečnosti pouze předstíral znalost okolností, za nichž proběhla přepadení. Dále rozebral dokumentaci k pachové stopě, vytkl četná porušení vnitřního pokynu policejního prezidenta o postupu práce s pachovou stopou a dospěl k závěru, že policie ve skutečnosti dokazování pachovou stopou neprovedla. Oba obhájci samozřejmě navrhli zproštění.

Soud po krátké přestávce vyhlásil rozsudek, jímž oba obžalované zprostil obžaloby státní zástupkyně z r. 2004 a poškozené doručovatelky odkázal s jejich nároky do civilního řízení. V odůvodnění rozsudku předseda senátu podal přehled průběhu řízení a vysvětlil, jak dospěl k závěru, že se obžalovaní žalovaných skutků skutečně nedopustili. Všiml jsem si, že nepovolení obnovy procesu v r.2012 přešel bez vysvětlení, proč tehdy rozhodl jinak než nyní. Další drobnou zajímavostí je věta, která by mohla být odpovědí na lpění žalobkyně na použití pachové stopy jako usvědčujícího důkazu. Uvedl, že „všem, co jsme zde, je jasné, že samotné pachové stopy podle rozhodnutí Ústavního soudu nemohou být usvědčujícím důkazem…“

Obžalovaní a jejich obhájci se vzdali práva na odvolání, žalobkyně se vyjádří až po obdržení písemného vyhotovení rozsudku : nemůže-li škodit jinak, aspoň nechá zproštěné obviněné o několik dní déle v nejistotě.

Vydáním zprošťujícího rozsudku soud křivdu nenapravil, pouze vytvořil podmínky, aby se nespravedlivě odsouzení mohli domáhat kompenzace, pokud se vůbec některé škody zahladit dají. Např. Jaroslav Schindler musel věnovat 11 let života jak splácení škody, kterou nezpůsobil, tak usilování o zvrácení rozsudku. Ztracený čas a zmařené životní příležitosti mu již nikdo nevrátí.

Kompenzací by jistě byla i spravedlnost pro ty, kteří se křivdy na obviněných dopustili, tedy vyhodnocení jejich odpovědnosti a případné potrestání. Dopady rozsudku z r.2005 do života Tomáše Čepury a Jaroslava Schindlera jsou tak dalekosáhlé a pochybení justice tak zjevná a bezohledná, že by bylo nemravné v tomto případě uplatnit zásadu, že napravením vadného soudního rozhodnutí v dalším řízení je věc vyřízena a soudce či státní zástupce již nemůže být volán k odpovědnosti. Připouštím, že soud v r.2005 jednal na podkladě zmanipulovaných důkazů, takže mu nespravedlivý rozsudek nelze klást za vinu. Jednoznačná je ale odpovědnost policistů a státní zástupkyně, která způsobem výkonu dozoru jejich nepravosti umožnila. Neomluvitelné je rozhodnutí soudu z r.2012 o nepovolení obnovy procesu. „Odměnu“zasluhují všechna jednání soudu i státní zástupkyně, která vedla k průtahům v reakci na rozsudek Nejvyššího soudu ČR z 19.listopadu 2013.

Nicméně ti, jichž se tato úvaha týká, mohou být celkem klidní. Z policistů, kteří přiměli Tomáše Čepuru ke křivé výpovědi, pracuje u PČR již jen jeden, paradoxně jako šéf místní kriminálky. Kázeňské provinění je již dávno promlčené a patrně ani stíhání pro tr.č. zneužití pravomoci úřední osoby již nebude možné z důvodu promlčení.

Pokud hodnotíme chování státní zástupkyně a soudců jako možné kárné provinění, „podezřelí“ jsou „za vodou“, i když rozhodnutí soudce Jaromíra Kapinuse nepovolit obnovu řízení v r.2012 po odsouzení Antonína Škrdly & spol. snad ani omluvit nelze. Všechny jejich skutky jsou za hranicí tří let objektivní procesní lhůty pro podání kárné žaloby, takže před kárný soud se již nemohou dostat. Všechny včasně podané návrhy na zahájení kárného řízení mezitím příslušní kární žalobci odložili, pokud se jimi vůbec zabývali. Možnost dostali všichni, jimž zákon propůjčil příslušnou pravomoc, žádný ji nevyužil.

Taková je tedy tvář znojemského pojetí (ne)spravedlnosti, zrůdnosti, zaštiťované kárnými žalobci všech stupňů. Sebeobranné mechanismy kast soudců a státních zástupců fungovaly bezchybně.

Zvláštní pozornost zasluhuje úloha Karla Peera a jeho odpovědnost za komplikace v řízení na povolení obnovy procesu. Jeho dopisy údajně ovlivnily úvahy soudce Jaromíra Kapinuse, takže nepřímo vyvolaly počáteční průtahy v řízení o povolení obnovy. S jejich obsahem se seznámili novináři. Jeho šíření se dotklo pověsti Jaroslava Schindlera, nařčeného ze zorganizování komplotu v součinnosti s Antonínem Škrdlou. Zejména kvůli těmto dopisům se zkomplikovalo a výrazně prodražilo řízení o povolení obnovy procesu. Nemalou škodu tak přímo utrpěl také stát. Bez nich by nedošlo k vyvolání řízení o povolení obnovy procesu Antonína Škrdly & spol. a nebyla by nutná nákladná opakovaná eskorta tří vězňů z Příbrami do Znojma. Jaroslav Schindler se cítí jednáním Karla Peera natolik poškozen, že na něj podal trestní oznámení, nejdříve pro podezření na přečin pomluvy, které později rozšířil na podezření z trestného činu poškozování cizích práv. Místní orgány vzaly ale zločince Karla Peera pod ochranu. Domněnku, že se dopustil pomluvy, popírají a o poškozování cizích práv nechtějí nic slyšet.

Je pozoruhodné, že Karel Peer se projevil v téže době jako vyděrač, když požadoval po jedné místní redakci vysokou peněžní částku pod hrozbou uveřejnění citlivých údajů o intimním životě zesnulého šéfredaktora. Policie jeho hanebný čin vyhodnotila jako pouhý přestupek proti občanskému soužití a jeho vyřízení postoupila městskému úřadu. To vše se stalo pod ochranou státních zastupitelství všech stupňů.

I toto je součástí tváře znojemského pojetí (ne)spravedlnosti, zaštiťované kárnými žalobci všech stupňů.

Z celého příběhu lze vyvodit několik obecných poučení:

1.legendy o používání policií nezákonných postupů k vynucení doznání mohou být v jednotlivých případech pravdivé; neměly by proto být apriorně odmítány dohledovými orgány jako nesmysl, ale naopak jejich prověření by se měla vždy věnovat nejvyšší pozornost

2. „práskači“, který posloužil policii, státnímu zastupitelství nebo soudu v pokusu o zastření jejich darebáctví, se může v jednotlivých případech dostat z jejich strany ochrany jako odměny za snahu pomoci jim v choulostivé situaci.

3. kární žalobci často dávají přednost zastření kárného provinění soudce nebo státního zástupce před zaslouženým kárným postihem bez ohledu na zhoubný účinek špatného příkladu pro celou komunitu soudců a státních zástupců. Že je to špatně, věděli již staří Římané, o čemž svědčí citát z výroků Marca Tullia Cicerona: „Ke zlu nejvíc svádí naděje na beztrestnost“. Občané se tak v poměru k těmto privilegovaným kastám dostávají do postavení bezprávné sebranky, to vše ve jménu nesprávného výkladu pojmu „nezávislost“, jímž soudci a státní zástupci pro sebe nárokují nezávislost na právu a dobrých mravech.

Quod erat demonstrandum.

jemelikzdenek@gmail.com

Změnám, které ve světě, i u nás, probíhají, již nikdo nezabrání ...

$
0
0

Ludvík Smýkal
13. 11. 2016
„V oregonském Portlandu v noci na sobotu neznámý útočník postřelil demonstranta při protestech proti zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Útok se stal na mostě v centru města, policie místo vyklidila a po pachateli pátrá … zde  Zpráva, která by se ještě před časem zdála neskutečná, dnes málokoho dokáže překvapit. Na podobné informace jsme si zřejmě „zvykli“ a v současnosti je považujeme za „normální“.


Nelze se tomu divit ... Většina západních i našich politiků, médií, neziskových organizací, apod., nás několik posledních desetiletí přesvědčuje, že „humanitární“ bombardování, zabíjení „nepohodlných“ osob, migrace obyvatelstva, atd. atd., je ve jménu „pravdy a lásky“ a jiných „ideálů“, zcela nezbytné. Postupně nabyli přesvědčení, že jim naprostá většina obyvatel jejich zemí „věří“. K tomu bylo třeba vytvořit, tak jako kolikrát v historii, „společného nepřítele“.

Nejdříve jím byli „komunističtí pohrobci“ v Jugoslávii, pachatelé série koordinovaných teroristických útoků 11. září 2001 ve Spojených státech amerických, následoval Irák, Afghanistán, Lybie, Ukrajina, Sýrie, Jemen a nejnověji Rusko.

Nedokáži posoudit, zda jejich jednání bylo cílené, ve snaze zachování jejich dominantního hospodářského, politického a vojenského postavení ve světě nebo ve své podstatě zcela „naivní“.

Vývoj ve světě, zvláště v zemích jako je Čína, Indie, Rusko, Brazílie, Jihoafrická republika a dalších státech, měl být pro ně varováním.

Zneklidnit je také měl růst sociálního napětí v USA a dalších státech , postoj řady zemí Evropské unie proti „tajným“ hospodářským smlouvám s USA a Kanadou, odpor občanů proti přijímaní migrantů z Afriky a blízkého Východu, referendum o vystoupení velké Británie z EU, odmítání hospodářských sankcí proti Rusku a dalších opatření EU.

Občany v USA, a jiných státech, už přestalo bavit pracovat za nízké mzdy, že je problém získat pořádnou práci a nová místa vznikají v asijských a afrických krajinách jen proto, že je to pro finanční oligarchii a národní elity výhodné. Lidi přestalo dívat se, jak bohatí ještě víc bohatnou a oni chudnou. Posledním varováním byly výsledky prezidentských voleb v USA, které ukázaly, že je možné zlomit moc nadnárodních organizací, velkých bank, korporací a neziskových organizací.

V USA již delší dobu dochází, z řady důvodů, k postupnému rozkladu státu (systému), podobnému rozkladu státu (systému) v SSSR okolo roku 1990.

Zvolením Donalda Trumpa za příštího prezidenta USA neprohrála pouze Hillary Clintonová, především prohrály "národní elity", které tento systém prosazovaly a reprezentovaly. "Nepochopily", příp. nechtějí pochopit, že ve světě probíhají změny, které jsou "pouhým" tiskem nových dolarů těžko ovlivnitelné. Tyto "národní elity" stojí před novou situací, s kterou se zatím ještě nesetkaly, "neví", jak se s ní "vypořádat". V amerických městech vypukly nepokoje, je nebezpečí, že vše může skončit i občanskou válkou. Lze očekávat, že se národní elity a oligarchie v USA se bude tvrdě bránit a je na milionech obyčejných lidí na celém světě jim v tom, svým úsilím, zamezit. S "národními elitami" a oligarchií v Evropě, a u nás, je to podobné.

Vývoj ve světě úzce souvisí se situací v České republice, kde dochází v posledních letech k morální a hospodářské devastaci státu, projevující se ve všech oblastech naší společnosti. Jedním z následků je nezájem mnohých našich občanů o vývoj naší společnosti, hospodářství, školství, kultury, apod., převážně vyplývající z nedostatku objektivních informací. Tento stav není dlouhodobě životaschopný a vyžaduje neprodleně se zasadit o změnu informací, kterými jsou naši občané ovlivňováni.

Jednou z možností ke změně je prosazení návrhu nového zákona o volbě Rady pro rozhlasové a televizní vysílání dále jen Rady). Jeho cílem je přímá volba členů Rady všemi občany ČR, umožňující navrátit veřejnoprávním médiím statut veřejnoprávních prostředků, které vyjadřují (reprezentují) zájmy svých koncesionářů (občanů ČR), kteří mají plné právo je přímo řídit a kontrolovat.

Členy Rady by byli odborníci na média a profese s tím spojené, volby členů Rady by se konaly současně s volbami do PSP ČR, členy Rady by jmenoval a odvolával prezident republiky, pro volby členů Rady budou stanoveny volební obvody, totožné s kraji České republiky, volitelný počet členů Rady za příslušný kraj by byl úměrný počtu obyvatel tohoto kraje, atd.

Změna druhu informací je jedním z nejdůležitějších předpokladů ke změně politického prostředí v České republice a následně i ke změnám v našem hospodářství s cílem „dekolonizace“ našeho státu.

Všichni, kteří se snaží, jakýmikoliv prostředky a způsoby, „okopávat kotníky“ našemu přímo zvolenému prezidentu republiky Miloši Zemanovi, to mají marné.

Změnám, které ve světě, i u nás, probíhají, již nikdo nezabrání ...

Oskar Krejčí: Trump nevyléčí choroby světa

$
0
0

13. 11. 2016    PrvníZprávy (kráceno)
Volby jsou do značné míry hrou čísel. Z těch, které po sobě letošní volby prezidenta Spojených států zanechaly, asi nejzajímavějším je fascinující vítězství Hillary Clintonové ve Washingtonu D. C., tedy hlavním městě USA. Clintonová tam totiž získala 92,8 % hlasů, zatímco Trump pouze 4,1 %. Takto hlasovali federální úředníci, jejich rodiny, vládnoucí politická vrstva. Náš předpoklad, že úspěch Trumpa bude mít ve volbách podobu populistické vzpoury proti establishmentu, se tak potvrdil z druhé strany: mimořádně významné střední a vyšší vrstvy řídících struktur Trumpa odmítly.



Nový prezident bude bydlet v nepřátelském prostředí – a kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti. Nebo si přivést vlastní, v daném případě velmi bojovnou smečku.

PZ: Je možné přijít do Washingtonu s takovouto, jak říkáte, vlastní smečkou?
Ano i ne. Ano proto, že ve Spojených státech se praktikuje zásada „vítězi náleží kořist“, takzvaný spoils system. Prezident a jeho vítězná strana nově obsazují přibližně dva tisíce federálních pozic, od sekretářek až po velvyslance. A není to možné proto, že tolik vlastních lidí zkušených v politice Trump nemá. To je cena za skutečnost, že v politice dosud nepůsobil. Chybí mu především osobní prožitek v podobě bezprostředního pohledu na chování jednotlivých politiků v krizové či rozporuplné situaci. Jen podle takového chování v zátěžových zkouškách můžete hodnotit, jak bude jednat ten který partner v budoucích konfliktech.

PZ: Dnes se ale už mluví o dlouhé řadě nominantů na nejdůležitější funkce v nové administrativě. Nezdá se, že by Trumpovi chyběli lidé.
Vítězství produkuje přátele v masovém měřítku. Otázka je, jak spolehlivých. A pak, musíte dělat kompromisy, abyste získali spojence. Trumpova republikánská strana zvítězila ve volbách do Sněmovny reprezentantů i do Senátu. Jenže, je to skutečně Trumpova strana? Vždyť jen menšina republikánských aktivistů z okolí vrcholu stranických struktur sdílela Trumpův populistický heslář.

PZ: Některá konkrétní jména se ale už objevila. Například bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newton Gingrich by prý měl zaujmout post státního tajemníka, tedy ministra zahraničí USA, a Michael Flynn by mohl být ministrem obrany…

V tuto chvíli to sice není jisté, ale vybral jste jména, která jsou příznačná pro aktuální situaci. Newt (jak se mu zkráceně říká) Gingrich je vyznavačem reaganovského jazyka politiky. Spolupracuje s konzervativním ústavem American Enterprise Institute. Letos v září prohlásil, že Trump umožní dodávky zbraní Kyjevu, pokud zvítězí v prezidentských volbách. Často se vyjadřoval k situaci na Korejském poloostrově, kde zastával tvrdou linii, stavěl se proti tomu, co nazýval „usmiřování“. Totéž platí i o jeho názoru na dohody s Íránem. Nejsou mu cizí ani programy vývozu demokracie do takových zemí, jako je Rusko, Čína, Egypt, Kuba. Podporoval Bushův útok na Irák, nejasný byl ale ve vztahu k Obamově intervenci v Libyi. Měnil též názory na používání mučení. Gingrich byl původně baptista, dnes je katolík.

PZ: A generál Michael Flynn?
Ten patří k nejčitelnějším mužům v Trumpově okolí. V dvojím smyslu. V přeneseném, protože je to bývalý šéf vojenské rozvědky, Defense Intelligence Agency. V doslovném smyslu je Flynn čitelný proto, že jako jeden z mála lidí z Trumpova okolí letos publikoval knihu, z níž je možné udělat si představu o jeho názorech. Jedná se o knihu The Field of Fight, což by se dalo přeložit jako „oblast boje“ nebo možná lépe jako „válečné pole“.

Bitevním polem, na němž musí podle Flynna USA zvítězit, je boj proti radikálním islámistům, především Al Káidě a takzvanému Islámskému státu. V kapitole nazvané Nepřátelská aliance se ale můžete dočíst, že „probíhá válka. Jsme tváří v tvář fungující kolaci, která se táhne od Severní Koreje a Číny přes Rusko, Írán, Sýrii, Kubu, Bolívii, Venezuelu až po Nikaraguu. Nejsme cílem útoků pouze ze strany států přímo, ale i od Al Káidy, Hizballáhu, Islámského státu a nespočitatelně dalších teroristických skupin“. Jde o jakousi reinkarnaci Bushovy osy zla, na kterou je zavěšen terorismus. Je tu i představa barevných revolucí a násilných změn nežádoucích režimů. Velký problém je však ukryt jinde: cíle boje proti „nepřátelské alianci“ a terorismu jsou abstraktní, deklarativní a nejsou v knize spojeny ani s věcnou analýzou, ani propočtem dostupných zdrojů.

PZ: Tedy jinak: neočekáváte žádné dramatické změny v zahraniční politice Spojených států?

Myslím, že by Trump mohl – vzhledem ke své podnikatelské minulosti – vnést do zahraniční politiky větší porozumění pro solventnost...

PZ: Tím myslíte co?
Stavět si reálné cíle. Reálné znamená takové, které jsou kryté dostatkem moci. Ne jako Barack Obama, který k nedořešeným problémům přibaloval další a další, až vznikla situace, že žijeme ve světě, kde se hlavními tématy staly globální terorismus a masová migrace. A to v tak obludné velikosti, že žádný stát, tedy ani USA, nemá dostatek moci vyhrát všechny boje najednou. Politika přinejmenším dvou předcházejících prezidentů USA byla v rozporu s elementárními zásadami ekonomie moci. První, co by zkušený podnikatel v takové situaci mohl učinit, je prosté uspořádaní cílů, vymezení, co napřed a co potom.

PZ: A kam se v takové situaci vytratil vámi tak často připomínaný populismus?
Předně nesmíme zapomínat, že americký populismus je v řadě ohledů jiný než populismus evropský. Asi jste slyšel o nadšeném blahopřání, které Trumpovi napsala Marine Le Penová, předsedkyně francouzské Národní fronty. Ruský politolog Alexandr Dugin přímo charakterizoval Trumpa jako „našeho kandidáta“, jeho vítězství označil za „naše vítězství“. Myslím, že se představitelé evropské nové pravice brzy dočkají zklamání.

Ale vy jste se ptal na něco jiného. Každý politický systém – a ten americký zvláště – má jeden důležitý rozměr: kariéra, postup vzhůru po schodišti moci, zpravidla lidi změní. V americké literatuře bylo toto téma nejednou zpracováno. Například Robert Warren dostal Pulitzerovu cenu za román Všichni jsou zbrojnoši královi (1946), který vyšel i česky. Warren popisuje proměnu idealistického právníka napřed na charismatického populistického politika a poté na cynického, zkorumpovaného a demagogického guvernéra s diktátorskými sklony. Předlohou mu prý byl Huey Long Jr., guvernér Louisiany a senátor USA, autor knihy Každý člověk je král (1934), ale i knihy Mé první dny v Bílém domě (1935), v níž popsal svůj program prezidentské kampaně. U nás je známá také kniha Adrie Langleyové Lev je v ulicích (1945), kterou též inspiroval život guvernéra Longa. Oba romány, ten Warrenův i Langleyové, byly v USA zfilmovány. Lev je v ulicích se navíc dočkal inscenace v Československé televizi (1972). Připomínám, že Longova kariéra skončila tragicky – byl zavražděn.

PZ: Nestrašme. Jestli vám dobře rozumím, předpokládáte, že systém Trumpa zarovná do standardních rámů.

No, když nechcete s vlky výti a nemáte vlastní smečku, musíte mít sám zuby smečky. Zatím se ale nikdo takový neukázal.

PZ: Z Moskvy už zaznělo, že neočekávají brzké odstranění protiruských sankcí.

To uvažují správně. Na druhé straně odstranit sankce lze také na základě propočtu jejich malé efektivnosti. Vyjít třeba z předpokladu, že zlepšení vztahů umožní lépe ovlivňovat politiku Moskvy. Takové uvažování by mohlo být blízké pragmatickému podnikateli. Třeba proto, že například Mezinárodní měnový fond očekává už příští rok v Rusku růst hrubého domácího produktu. Sice mírný, ale růst.

PZ: Ovšem cena ropy nestoupá.

Existuje paradox, který se někdy nazývá „holandská nemoc“. U států závislých na vývozu surovin dochází prý k přílišnému zhodnocení měny a následně pak k ekonomickému oslabení. To, čemu se říká „prokletí přírodních zdrojů“ souvisí mimo jiné s tím, že příliš velké příjmy například za ropu nenutí vyrábět a inovovat, když si všechno můžete koupit v zahraničí. Celou situaci lze ale obrátit. Vzpomeňte na ropné embargo Organizace zemí vyvážejících ropu vůči Západu za jeho podporu Izraele v Jomkipourské válce (1973). Výsledkem byl zvýšený zájem o energeticky úspornější technologie, což mimo jiné posloužilo jako jeden z impulzů ke kybernetické revoluci, chcete-li ke zrodu osobních počítačů a internetu.

Sankce i nižší ceny ropy učí ruskou ekonomiku chovat se v problematických situacích. Rusko se stalo největším vývozcem pšenice na světě – proč má tedy dovážet jablka z Polska, když pšenice i jablka jsou plodiny ze stejného klimatického pásma? Myslím, že málokdo pomohl Rusku porozumět realitě ekonomického a politického života tak jako ti, kdo proti němu zavedli sankce. A protože Rusové pod tlakem ze zahraničí vždy podávali zvýšený výkon, jsou schopni tvořit vlastní budoucnost.

PZ: Bez ohledu na to, co udělá Trump?

Rusko je mnohem méně závislé na výkyvech americké politiky a ekonomiky než Evropská unie. Trumpovo heslo „Amerika především!“ znamená, že Washington nebude brát ohled na nic jiného než na své vlastní zájmy. Což je varování především pro spojence. Jenže „mít Ameriku opět mocnou“ nelze ve světě narůstajícího chaosu. Obávám se ale, že ani (neo)konzervatismus, ani pravicový populismus choroby současného světa nevyléčí.

Za První zprávy rozhovor vedl Jiří Kouda

Tibetského skinheada v šarlatovém hábitu ,,zasklila" norská vláda bez pozornosti... Dala dle ministra Hermana, strůjce českého Bradygate, přednost ekonomice a zavrhla svobodu a demokracii ?

$
0
0
Břetislav Olšer
13.11. 2016   Rukojmí
Je to pořád dokola; opoziční strany požádaly na pátek 11. listopadu o svolání mimořádné schůze, prý kvůli zahraniční politiky, ale její důvod byl jednoznačně jen o jednom - dalajláma, Herman, Brady; program na téma zástupné naštěstí nebyl schválen, v debatě mohli hovořit pouze politici s přednostním právem na vystoupení.

„Proč jste podepsal ponižující dopis čtyř? A budou následovat další takové kroky?“ ptal se šéf ODS Fiala na prohlášení, jímž se Sobotka, prezident Miloš Zeman, předseda Sněmovny Jan Hamáček a šéf horní komory parlamentu Milan Štěch distancovali od schůzky Hermana s dalajlámou. Šéf poslanců TOP 09 František Laudát ve Sněmovně zase řekl, že nikdo nenutí vládu, aby s Čínou neobchodovala, ale není podle něj nutné, aby se u toho česká vláda tolik hrbila. „Kde tohle ohýbání páteře skončí?“ prohlásil.

A žvanili, žvanili a kecali; od frází, klišé a omletých floskulí, až po definice opsané z encyklopedií… Doporučil bych pánům Fialovi a Laudátovi, aby si své výroby zapamatovali a zopakovali je před poslanci norského Parlamentu, který rovněž kvůli svému rybolovu hrbí záda před Čínou. Mohli by tam říct svá slova o poniženectví, zbabělosti a patolízalství vůči Říši středu.

A kdy to asi schytá od české opozice šéf NATO Stoltenberg, že jeho Norsko odmítlo dalajlámu, čímž dalo dle ministra Hermana, strůjce českého Bradygate, přednost ekonomice a zavrhlo svobodu a demokracii…? Asi by to brali naši kecalisté od norských fjordů po čtyřech před vidlemi namíchnutých Norů zpátky do střední Evropy...


Nic není nemožné, ani nová Jaltská konference...?

Byla to hrůza, když na třídenní návštěvu Osla přijel dalajláma a norská vláda nic. Moc dobře ví, že už jednou měla průšvih, když udělila dalajlámovi v roce 1989 Nobelovu cenu za mír a v roce 2010 si z Oslo vyslechl zvěst o tom, že má obdržet stejný metál rovněž vězněný čínský disident Liou Siao-po. Téměř po čtyři roky poté nebyly mezi Norskem a Čínou žádné kontakty na politické úrovni, proto se nedávno neuskutečnilo žádné setkání dalajlámy s nikým z vlády.

Zmíněné ceny stály Norsko už tak dost; Peking přerušil rozhovory s Norskem o uzavření dohody o volném obchodu a zavedl restrikce na dovoz norských lososů. V roce 2012 navíc vynechal Norsko na seznamu evropských zemí, jimž nabídl bezvízové cesty do Číny. Nic nepomohl ani fakt, že je Norsko bohaté na ropu a údajně si může dovolit Číně vzdorovat. Proč neodjel Bursík do Norska vyvěšovat plachty s dalajlámou, když je takový velký hrdina? A kdo v Norsku kritizoval vládu za její výrok, že hodlá intenzivně zlepšovat vztahy s Čínou, když přece „nelze měnit lidská práva za ekonomický profit“?

Následující fakta jste jistě nečetli ani neviděli v českých veřejnoprávních médiích zvláště v ČT, přitom nejde o žádné hoaxy, nýbrž o fakta z předních světových agentur, které nejsou zdaleka tolik submisivní jako naše propagandistická scéna. Fakta, jež jsou moje srdeční záležitost, jelikož miluji pravdu a spravedlnost. Proč naši Bursíkové, Kalouskové a Schwarzenbergové nenavštíví i se svojí pražskou kavárnou Tibet, aby si v tamním muzeu přečetli třeba dalajlámův ponížený dopis Mao Ze-tungovi či oslavnou báseň, kterou čínskému vůdci věnoval? Dalajlámův dopis Maovi



Víte třeba o tom, že nejen prezident Zeman odmítl setkání s dalajlámou, ale stejně učinil papež František, jihoafrický prezident Zuma, pouze zadním vchodem mohl přijít za Obamou do Bílého domu, v neposlední řadě ho "zasklila" norská vláda, pro kterou byl vzduch...? Kdyby byl Čech v čela NATO a Zeman nechal být tibetského skinheada v šarlatovém hábitu bez pozornosti, to by se děly v Bruselu věci…

Ty se ostatně odehrály i během nedávného víkendového summitu východoevropských zemí a Číny v Lotyšsku. V Rize se mohl být i přes naši anální vládní politiku přítomen premiér Sobotka, naopak jeho kolega Fico za setkání slovenského prezidenta Kisky s dalajlámou měl summitové utrum. Byť se Kiska setkal s domestikovaným Indem z Tibetu ne na bratislavském Hradu, ale v hotelu Kamzík…

"Sorosův zákon je v jeho peněžence": skupina, kterou miliardář financuje, vyzvala k protestům v USA

$
0
0

Marina Kozyreva
13. 11. 2016    zdroj
K demonstracím, které se konají v Americe po zvolení Donalda Trumpa prezidentem země, vyzývá americká organizace MoveOn.org. Tato skupina, jež vystupuje pod heslem "Demokracie v akci", dostává finanční prostředky i od miliardáře a vlivného lobbisty George Sorose. Podle politologa Marko Gašiče se organizace snaží přesvědčit lidi, že Trump je hrozbou pro americkou společnost.


Tisíce občanů USA třetí den za sebou protestují proti zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Demonstrace se konají v New Yorku, Miami, San Franciscu, Atlantě, Philadelphii a mnoha dalších městech. V předvečer skončil mítink v Portlandu střety s policií. Uvádí se, že v posledních dnech policie zadržela několik set demonstrantů.

Dříve Hillary Clintonová přiznala porážku a podle Gallupova průzkumu více než 70% příznivců demokratů přijímá výsledek prezidentské volby, neboť Donald Trump zvítězil v čestném souboji. Avšak některé společenské organizace Američany otevřeně vyzývají k účasti na protestech.

Jednotnou frontou

Ve středu 9. listopadu, po vyhlášení předběžných výsledků prezidentských voleb, organizace MoveOn.org vyzvala občany, aby se shromáždili k protestům proti zvolení republikána prezidentem USA.

"Dnes večer vystoupí tisíce Američanů v jednotné frontě na stovkách pokojných demonstrací v různých městech po celé zemi i před Bílým domem k výsledkům prezidentských voleb, které se v zemi konaly v úterý," je uvedeno v prohlášení.

"Tyto mítinky, pořádané MoveOn.org a našimi stoupenci, budou klást důraz na naše odmítnutí omezenosti Trumpa a zamítání xenofobie, islamofobie a sexismu. Tímto předvedeme úmysl společně bojovat za Ameriku. Jsme přesvědčeni, že je to stále možné", poznamenávají rovněž autoři výzvy.

Zdroje financování 

Zdroje financování MoveOn.org jsou uvedeny v korespondenci hlavy volebního štábu Hillary Clintonové, Johna Podesty, která byl zveřejněna v předvečer hlasování na portálu WikiLeaks. Toto sdružení aktivistů dostává podle představitelů Demokratické strany finanční prostředky od George Sorose - amerického investora, který získal pověst zkušeného politického lobbisty.

Soros podle některých údajů věnoval na předvolební kampaň Clintonové miliony dolarů a v roce 2011 dle zveřejněných dokumentů WikiLeaks dával americký miliardář Hillary Clintonové po krocích instrukce k odstranění nepokojů v Albánii. Politička tehdy zastávala post ministryně zahraničí USA.

Dříve díky materiálům, které hackři zveřejnili, vyšlo najevo, že fond George Sorose "Otevřená společnost" se snaží ovlivňovat politické procesy v celé Evropě. Finančník byl nejednou obviňován ze zúčastněnosti na revolucích ve východní Evropě a Gruzii. V roce 2015 vyznamenal miliardáře prezident Ukrajiny Petr Porošenko Řádem svobody s tím, že činnost Sorose "mimořádně přispěla k demokratickým změnám, které nyní probíhají na Ukrajině."

"Sorosův zákon je v jeho peněžence"

Politolog Marko Gašič má za to, že organizace, které Soros financuje, se snaží přesvědčit lidi, že Donald Trump je hrozbou pro americkou společnost.

"Tyto organizace říkají nezkušeným protestujícím, a možná i zkušenějším, že nový prezident je pro ně hrozbou, nehledě na to, že Tramp po volbách opakovaně lidi vyzýval k jednotě, poznamenal expert. V průběhu předvolební kampaně měli k dispozici všechno: mediální podporu, moc i peníze. A přesto prohráli. Vidíme důsledky ideologie Clintonové a Sorose: jedinou demokracií, které rozumí, je podpora jejich vlastních názorů. Jakmile je něco jinak, než si umínili, jsou připraveni zařídit revoluci, aby podkopali demokracii a demokratický projev vůle."

Marko Gašič konstatuje, že miliardář byl zapojený do řady nepříliš transparentních politických procesů. "Sorosův zákon je v jeho peněžence. Snaží se vytvořit takovou "demokraci", z níž bude mít prospěch. Právě takový člověk je za těmito protesty, které pokračují i po legitimních, svobodných volbách."  

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  
Pozn. red.: Viz též zde.

Plně utajená GRU. Proč Rusko potřebuje výkonnou vojenskou rozvědku? Je pro každého opravdu ‚chutné sousto'– a Západ se ho bude snažit vždy oslabit,“

$
0
0
Napsal/přeložil: Alexej Zakvasin
13.11. 2016   Eurasia24
„Budeme třeba žít jen o chlebu a vodě, jen aby naše armáda byla nejsilnější na světě. Rusko má totiž značně zranitelnou geopolitickou polohu. Z pohledu zajištění přírodními zdroji jsme pro každého opravdu ‚chutné sousto'– a Západ se nás vždy bude snažit oslabit.“
Pátý listopad je profesním svátkem ruské vojenské rozvědky. V tento den to bylo právě 98 let od okamžiku, kdy vzniklo společné velení ke koordinaci činnosti všech zpravodajských armádních služeb.
Historie ruské vojenské rozvědky ovšem začala již před 500 lety, kdy Ivan Hrozný vytvořil jednotný stát, stal se jeho prvním carem, a kdy začal vytvářet pravidelnou armádu. Jako samostatná armádní složka se vojenská rozvědka zformovala v roce 1654, kdy car Alexej Michajlovič založil svým nařízením Tajnou radu. Roku 1716 byla pak existence a působnost vojenské rozvědky zakotvena do vojenských řádů a získala tak právní rámec.

Výrazným impulzem k rozvoji zpravodajských služeb Ruského impéria byly intriky vládců evropských zemí a neustálé ozbrojené konflikty na kontinentu. Obrovský význam vojenského zpravodajství si ruská vrchnost uvědomila za Vlastenecké (Rusko-francouzské) války. V roce 1812 tak byla při ruském ministerstvu války zřízena tzv. „Speciální kancelář“ jako řídící orgán rozvědky.

Strategickým protivníkem ruské říše byla až do začátku 20. století Velká Británie, jejíž rozvědka byla stovky let nejlepší na světě. Ve dvacátých letech minulého století, v době konfrontace se Západem, vyvíjelo sovětské vedení obrovské úsilí k vytvoření rozsáhlé agenturní sítě v zahraničí. V polovině 30. let pak SSSR nejenže dosáhl v této oblasti rovnováhy, ale začal dokonce Brity ve zpravodajské činnosti překonávat.

Důkazem úspěchů Moskvy na tomto poli se stal případ tzv. „Cambridgeské pětky“ – případ pěti agentů naverbovaných sovětských rozvědčíkem Arnoldem Deutschem (zběžně informované veřejnosti v ČR je zřejmě známější pod jménem Kim Philby – pozn. překl.). Jím získaní agenti pronikli do britské rozvědky a diplomatických struktur – a dokonce až do Buckinghamského paláce.

Obrovskou roli sehrála sovětská vojenská rozvědka při porážce nacismu během 2. světové války a při uplatňování politiky zadržování USA během studené války. Celkem 692 vojenských zpravodajců bylo vyznamenáno čestným titulem Hrdina Sovětského svazu a Hrdina Ruské federace.

Historie GRU

Až do Velké vlastenecké války změnil orgán odpovědný za velení vojenskému zpravodajství několikrát svůj název. Šestého února 1942 pak Josif Stalin podepsal dekret o přejmenování velení rozvědky na „Hlavní správa rozvědky generálního štábu“ (rusky Главное разведывательное управление Генерального штаба).

Základní vojenská příprava důstojníků rozvědky probíhala na Rjazaňském učilišti výsadkových vojsk a poté na Vševojskovém velitelském učilišti v Kyjevě. Za speciální přípravu důstojníků GRU pak odpovídala Vojenská diplomatická akademie Ministerstva obrany SSSR.

Vojenskou rozvědku si lidé často pletou s rozvědkou zahraniční – tu měla v SSSR na starosti 1. správa KGB (rusky 1-й Главк – главный комитет КГБ.) V současném Rusku spadá vnější rozvědka do kompetence SVR (rusky Служба внешней разведки), kterou od 5. října letošního roku řídí Sergej Naryškin, jenž v této funkci vystřídal Michaila Fradkova.Náčelníkem vojenské rozvědky GRU je od letošního ledna generálporučík Igor Korobov. Ten je přímo podřízen náčelníku Generálního štábu RF Valerii Gerasimovi a ministru obrany Sergeji Šojgu. Náčelník GRU přitom nemá žádný přímý vztah k politickému vedení země – s výjimkou prezidenta, který je v Rusku i vrchním velitelem branných sil.

Hlavním úkolem GRU je získávat a zpracovávat informace o ozbrojených silách jiných států a informovat o získaných poznatcích vedení státu. Vojenští rozvědčíci využívají ve své práci široký soubor technických prostředků: odposlouchávací zařízení, fotografickou techniku, řadu typů radiolokačních a hydroakustických přístrojů, ale také průzkumné družice, počítače a ICT technologie. Dalším způsobem sběru informací je potom získávání agentů a práce s nimi.

Podle charakteru činnosti a úkolů se vojenské zpravodajství dělí na strategické, taktické a operativní. Strategická rozvědka se zabývá sběrem informací ze zemí ležících stovky a tisíce kilometrů od hranic Ruska. Taktická – sledováním a odposlechy. Do její působnosti spadá i vedení výslechů a průzkum bojem. Operativní rozvědka má pak na starost zejména průzkum oblastí předpokládaných bojových operací a získávání údajů o výzbroji a bojové síle nepřítele.

Práce GRU probíhá v dokonalém utajení. Veřejnost nemá žádné informace o početních stavech a množství uskutečněných operací ani o nákladech na její činnost. Jediným člověkem, který kdy zveřejnil utajované informace o této vojenské rozvědce, je bývalý pracovník legální rezidentury GRU SSSR v Ženevě, autor knih „Ledoborec“ a „Akvárium“, dezertér a přeběhlík Vladimir Reznik, v literárních kruzích známý jako Viktor Suvorov. V polovině devadesátých let se ve sdělovacích prostředcích objevila informace, že za svoji zradu byl Reznik v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti.

Obnovené schopnosti


Historik ruské rozvědky, spisovatel Gennadij Sokolov, během besedy ve studiu RT uvedl, že sovětští a ruští vojenští rozvědčíci si u západních zemí vybudovali velký respekt. „Důstojníci vojenské rozvědky jsou prvotřídní profesionálové, kteří svou práci dělají bez ohledu na politickou situaci a machinace politiků,“ zdůraznil.

Expert také upozornil, že vojenská rozvědka je rovněž zadavatelem vývoje a poté uživatelem té nejmodernější hi-tech produkce, která je následně využívána i v civilním sektoru (mikročipy, foto a videokamery, telekomunikační prostředky, IT systémy, družicový navigační systém atd.). Vojenská rozvědka je tedy v jistém smyslu i katalyzátorem vědeckotechnického pokroku Ruska.

Jak Sokolov konstatoval, došlo v devadesátých letech u vojenské rozvědky k výraznému snížení jejích schopností a možností. V krátké době však byla zahájena její zevrubná obnova. „Věřím, že dnes se náš stát znovu dostal na ztracené pozice. Podle našich analytiků toho hodně zanedbal i Západ a v současné době se snaží rychle dohnat to, co mu uteklo,“ uvedl.

Připomněl, že v devadesátých letech členské země NATO rozpustily své zpravodajské jednotky zaměřené na získávání informací o Rusku a nejzkušenější kádry poslaly do penze. Ani počátkem tohoto tisíciletí nedošlo ke změně a Rusku nebyla věnována výraznější pozornost. „Naše vojenská i civilní rozvědka (GRU i SVR) během posledních 15 let pracuje plynule a cílevědomě. V podmínkách konfrontace se Západem, probíhající v současné době, si myslím, že naší rozvědce práce nepřibyla, západním zemím ale ano,“ uvedl Sokolov.

„Vojenské zpravodajství ekonomiku státu něco stojí. V třicátých letech, kdy jsme se před světem chlubili skvělými úspěchy, nebyla naše ekonomika, řečeno diplomaticky, zrovna v nejlepším stavu. Při pohledu do budoucnosti stojí před námi vždy těžká volba – a my tu volbu rozhodneme ve prospěch naší obranyschopnosti,“ pokračoval.

„Budeme třeba žít jen o chlebu a vodě, jen aby naše armáda byla nejsilnější na světě. Rusko má totiž značně zranitelnou geopolitickou polohu. Z pohledu zajištění přírodními zdroji jsme pro každého opravdu ‚chutné sousto'– a Západ se nás vždy bude snažit oslabit,“ je přesvědčen Genadij Sokolov.

Zdroj: russian.rt.com

Sobotkova zbabělost nemá obdoby

$
0
0

Jiří Baťa
13. 11. 2016
Četl jsem v sobotním PRÁVU rozhovor s premiérem Bohumilem Sobotkou a nestačil jsem se divit. Tedy ne že bych četl něco naprosto překvapivého, jen jsem očekával, že jeho postoje k současné politické situaci budou přece jenom více hloubavější, zajímavější, tak nějak racionálnější. Bohužel, premiér Sobotka se ve svých názorech vyjadřoval způsobem, jako by se obával, že když řekne něco více progresívnějšího, otevřenějšího a nedej bože kritičtějšího, že si tím ublíží. Aniž si to uvědomuje, právě těmito postoji významně ubližuje nejen sobě, ale i celé ČSSD navzdory tomu, že by rád roli a postavení ČSSD chtěl pozvednout, upevnit a zradikalizovat. 



Bude-li takto pokračovat, tak si nejen kope hrob pro sebe, ale i ČSSD. Obecně vzato, jak premiér Sobotka, tak jeho ČSSD k tomu mají pořádně našlápnuto.

Ale zpět ke zmíněnému rozhovoru u kterého bych rád poukázal na několik pozoruhodných názorů, které vyslovil premiér Bohumil Sobotka. Jak mj. z jeho rozhovoru vyplývá, Hillary Clintonová by prý byla vhodným (podle něj zřejmě lepším) prezidentem USA, než zvolený Donald Trump. Sobotka totiž prohlásil, že on by volil Hillary Clintonovou, která mu imponuje tím, že byla známější, protože byla ministryní zahraničí a bylo by možné od ní očekávat kontinuitu názorů, které prosazovala v minulosti. Říkám, ještě štěstí, že k tomu nedošlo, nicméně tím Sobotka prokázal, že by mu mu agresivní politika USA v podání Hillary Clintonové byla bližší než ta, kterou lze očekávat od D. Trumpa. Nepochybně stejně „korektní“ mínění má i o slavné české rodačce Madelaine Albrightové, tzv. „krvavé Madlen“, která rovněž byla ministryní zahraničních věcí a proslula svými intervenčně agresivními a války chtivými postoji a záměry.

To Sobotku pasuje na zastánce tvrdé agresivní, militantní a uzurpátorské politiky USA, ke kterým se ostatně vždycky choval velmi úlisně, až podlézavě. Na druhé straně je prý podle Sobotky Trumpovo zvolení důsledkem způsobu vedení kampaně, která prý byla hrubě a cynicky postavená na naprosto jednoduchých principech populismu, agresivním a bezohledném osobním napadáním konkurentů, nebo novinářů. Přijde mi to, jako by premiér Sobotka byl v politice nováček, který nezná americký styl a způsob voleb, které jsou vždy svým způsobem jiné, než kdekoli jinde ve světě. Pokud D. Trump zvolil tento způsob kampaně pak proto, že ač nepolitik věděl, že jen svérázný, osobitý a neočekávaný způsob vedení kampaně mu může zajistit úspěch. Ostatně ani H. Clintonová neměla o nic liberálnější přístup, jenže na rozdíl od Donalda Trumpa spoléhala více na svoji osobní popularitu, bývalé politické postavení a roli v něm (včetně role první dámy coby žena bývalého prezidenta) a na významnou podporu demokratů. Tramp se naopak potýkal s celou řadou negativistických a pomlouvačných postojů a přesto dokázal přesvědčit nebo ovlivnit masy voličů, o kterých si Clintonová myslela, že budou volit právě ji.

Bohumil Sobotka se tak zvaně odkopal, když dost nepokrytě dal najevo své zklamání z výsledků amerických voleb když očekával vítězství Hillary Clintonové, stejně jako celá řada jiných zklamaných příznivců, kteří ze zoufalství napadají a kriticky hodnotí způsoby kampaně a okolnosti, které Trump nad očekávání úspěšně praktikoval. Ať už byly pozitivní či negativní, stále se jedná o americké, tedy „demokratické“ volby prezidenta USA, které byly, jsou a budou vždy něčím, co svět překvapuje. Nikdy totiž tomu nebyl jinak, snad jen tu v menších, tu větších nuancích se některé způsoby kampaně a voleb lišily, ale pořád a vždy šlo o volby „Made in USA“ versus americká demokracie.

Premiér Sobotka se velmi obezřetně (spíše vyhýbavě) vyjádřil k otázce, zda „pokud by mohl“, by vyměnil nějakého ministra z ANO nebo KDU-ČSL, se kterým je nespokojen. Již samotné „pokud by mohl“ je dost provokativní, je v tom totiž vystižena Sobotkova slabost, falešná korektnost, malost a ješitnost. Na co jediné Sobotka ve své odpovědi poukázal, byly jeho jisté pochybnosti nad splněním cílů, které si dala vláda v oblasti dopravy. „Myslím, že ministr Ťok by mohl odvádět lepší práci. Je to jeden z konkrétních příkladů, kde bych uvažoval o výměně ministrů koaličních stran“, odpověděl premiér Sobotka. Nic víc, nic méně, ačkoliv snad každý by právem očekával, že se alespoň slovem zmíní o ministru kultury Hermanovi. Nic, ministr kultury Herman jako by ani nebyl, jako by ze strany jeho osoby nedošlo k žádným excesům, které vyvolaly tolik emocí a zlé krve. Panu premiérovi zřejmě vůbec nevadí, že Herman nerespektoval ujednání , které bylo ad hoc vládou přijato stran kontaktů a přijímání návštěv tibetského dalajlámy, že Herman oficiálním přijetím „naboural“ linii zahraniční politiky vlády ve vztahu s Čínou, jako by nedošlo k trapným, lživým a cíleným konfliktům, vedených proti prezidentu Zemanovi v případě vylhané kauzy „daj-li či nedaj-li medaili“ notabene falešnému strýčkovi z Kanady Bradymu, jako by nikdy předtím se ministr Herman oficiálně nezúčastnil sjezdu sudeťáckého landsmanšaftu, jako by nikdy účastníky tohoto sjezdu neoslovil „milí krajané“. Prostě, jako by ministr kultury Herman byl tím nejlepším ministrem, který nikdy ani slovem nelhal a který by si měl zřejmě zasloužit pochvalu a uznání, než nejostřejší kritiku a ve svých důsledcích jednoznačný vyhazov z vlády. Tedy stejný křivák, jako Herman, dalo by se říct.

Ze zmíněného „pokud by mohl“ jednoznačně vyplývá, že jakkoli by pan premiér Sobotka „naozaj“ mohl, tak vlastně „nemůže“. Abych mu snad nekřivdil, on by možná i chtěl, ale prostě nemůže, má zábrany. Na to, aby učinil takové rázné a na výsost potřebné politické rozhodnutí, je totiž velký srab, slaboch, ustrašený přizdisráč, který je už z principu vůči svým koaličním partnerům falešně korektní, bojácný a o své ego se strachující extrovert. Místo toho, aby se ukázal jako chlap a vyrazil ministra Hermana z vlády, věrolomně sděluje, že jsou to někteří členové vlády za ČSSD, kteří jsou prý unaveni a potřebují si odpočinout. Ne že bych nějak stranil Němečkovi nebo Dienstbierovi a litoval jejich odchodu, ale kdyby Sobotka vyhodil ministra Hermana, udělal by víc, než když vyměnil tyto dva jmenované. Ale nevyhodil, pan Herman je toptiž členem koaliční KDU-ČSL, přece si nemůže dovolit s Bělobrádkem kazit tak dobré „soudružské“ vztahy.

Nebýt ve funkci premiéra bylo by možné o něm říct, že je to typický malý český člověk. Není, je to tendenčně vypočítavý politik, který je zahleděn do sebe a své, podle něj úspěšné kariéry. Alespoň tak se k výsledkům své práce a činnosti vlády staví když sebevědomě prohlašuje, že voliči jistě ocení, že díky němu se země (měl tím na mysli republiku) posunula správným směrem, myslí si, že u nás není žádná krize, žádné přešlapování, prostě hotová selanka. Podle něj u nás všechno funguje, resp. světla svítí, blinkry blikají, stěrače stírají, houkačka houká, atd. Možná, že není od věci ještě dodat, že politici žvaní, stále se hádají, vymýšlejí čím dál větší hovadiny a tím vytvářejí nedůvěru občanů.

Že je však stát stále více zadlužený, že se nedostává peněz na celou řadu důležitých věcí, např. na zdravotnictví, na sociální zabezpečení, že jsme se stali potravinářsky nesoběstačnými, máme deseti tisíce lidí bez práce, že roste kriminalita, snižuje se bezpečnost občanů, roste výdaje na armádu, administrativu, EU, NATO, nejsme právní stát, nemáme ani pražskou kavárnou tolik bránící demokracii, necháváme se vydírat Bruselem, armádu máme hlavně k využití na zahraniční mise atd., o tom pan Sobotka nemluví. Bokem nemalých celospolečenských problémů a nedostatků (viz např. kauza Herman, Čína, Rusko, prezident aj.) se snaží přesvědčit veřejnost,jak je úspěšný premiér a jeho koaliční vláda. Bohumil Sobotka není a ani nemůže být z mnoha důvodů dobrý premiér vlády. Zůstane nadále slabým, zbabělým, nedůrazným a pokryteckým politikem, kterému je vždy větší ctí pochlebování západu, resp. frau Merkel či jiných západních potentátů, než skutečně nefalšovaná, poctivá, vlastenecká politika a oddaná služba občanům ČR.

Čínská armáda v rytmu čínské verze ruské písně "Rozloučení Slovanky"

Maďarský vojenský expert Georg Spöttle o migrační krizi(video s českým překladem)

$
0
0
13.11. 2016   New World Order Opposition
7-mi minutové video, ve kterém maďarský vojenský expert Georg Spöttle vysvětluje, že informování o zločinech páchaných ilegálními imigranty v Evropě je správné a důležité pro bezpečnost a informovanost občanů. Zároveň to pomůže naivním levicově-nepříjemnou skutečnost o zločinnosti imigrantů.


Strašidlo Trumputin

$
0
0
Michal Wimmer
13.11. 2016   Zvědavec
Bojovníky za práva nepřizpůsobivých všech zemí probudil 9. listopad ze sna přízrak rusko - americké příšery Trumputina. Utopie společnosti menšin bojujích mezi sebou o granty, dotace, sponzory, rozvojové programy a kvóty bledne...

Bezvadná liberální sci-fi o multikulturním chaosu, ve kterém si zásadně nahé feministky libují v soužití s fundamentalistickými islamisty, černoši se nechají titulovat afroafričané, homosexualita ve společnosti dosahuje 50 a více procent, teploměry jsou hlavou vzhůru (protože globální oteplování je, i když mrzne a biopaliva se musí točit, i kdyby byla celá vyždímaná z ropy, hlavně aby byla drahá), zakázány jsou nadávky, vánoce, cash peníze i tabák, ale marihuana a tvrdé drogy povoleny a všichni na to všechno berou sociální dávky ... tahle báječná revoluce utlačovaných menšin je ohrožena.

Rusko, Čína a Amerika si chtějí řešit svoje záležitosti, a Evropa naučená poslouchat jednou sovětské stalinisty, pak čínské maoisty, a jindy zase americké trockisty, zmatená EUnie najednou neví kudy kam.

Střední třída určená k likvidaci dostává přestávku na oddech. Chytá se naděje, že ještě není všem dnům konec, a demokracie jako většinový zájem společnosti ještě žije.

Tzv. elity, jinak estabilishment = nejmenší chráněná menšina ze všech, se nebojí. Na špičce světa bude život pohodlný i s Trumputinem, svět se bude dál jako vždycky točit kolem peněz z drog, zbraní, potravin, surovin, zábavy a sexu; jenom vrstva kazatelů a drábů ideologie liberálního parazitismu si bude muset hledat jinou žílu. Systém založený na lži je příliš nákladný a trvale neudržitelný.

Až bude po Truputinově přestávce, na rozbřesku zjistíme, že peníze už opravdu nemají cenu, dluhy nesplatitelné, a jediná menšina, jejíž práva byla, jsou a budou neotřesitelná, už zvedla stavidla a odplula na své rajské ostrovy.

Jak dlouho nám asi Trumputinovina vydrží?

Debata o propagandě

$
0
0
Pavel Letko
14.11.2016 E-republika

Někdejší ochránce socialistického zřízení v čele se Sovětským svazem, udavače svých spoluobčanů, nahradili mnohem sofistikovanější strážci liberálně-demokratickému systému a vedoucí úlohy Spojených států v České republice.



Dne 9.11.2016 proběhla na Novotného lávce v Praze debata o ruské a protiruské propagandě. Zvali jsme na ni ZDE

Tato akce organizována aktivistou Zdeňkem Kratochvílem nesla podtitul:

Ohrožuje nás "ruská propaganda?" Je zřízení "Chovancova"útvaru při MV pro boj s dezinformacemi největším útokem na svobodu od roku 1989? Proč bojují "neziskovky" s "kremelskou propagandou?"

Hlavními, i když ne jedinými aktéry debaty byli pánové:

Jaroslav Bašta - publicista, bývalý velvyslanec ČR v Rusku a na Ukrajině.

Roman Máca - bezpečnostni a medialni analytik, spolupracovník think tanku "Evropské hodnoty."

Jan Schneider
- publicista, bezpečnostní analytik.

Ondřej Soukup - novinář HN, spolupracovník "Člověka v tísni."


Co jsme se dozvěděli? Úvodem nás Roman Máca ujistil, že nevystupuje za Evropské hodnoty, ale za Romana Mácu. To mě uklidnil, protože v think tanku Evropské hodnoty je Roman Máca ZDE veden jako analytik projektu „Kremlin Watch“. Tímto programem se think tank Evropské hodnoty pyšní následujícími slovy:

S programem Kremlin Watch jsme jediným nevládním centrem v Česku, které se pro-kremelskou dezinformační kampaní systematicky zabývá. Kremlin Watch je strategický program think-tanku Evropské hodnoty, který má za cíl rozkrývat a čelit jednotlivým nástrojům hybridní války Ruské federace zaměřené proti liberálně-demokratickému systému

A čím se skutečně zabývá tento projekt? Řekl bych, že je takovým udavačským centrem, pomocnou stráží „Chovancova centra hybridních hrozeb“, o kterém jsem psal ZDE . Udávat se nemá, hlásit se to musí. To je jasné. Pamětníci pamatují pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti (PSVB). Šlo o obzvlášť uvědomělé soudruhy dozírající na nezávadné jednání vlažných nebo dokonce nepřátelsky laděných občanů k jednotné linii strany. Někdejší ochránce socialistického zřízení v čele se Sovětským svazem, udavače svých spoluobčanů, nahradili mnohem sofistikovanější strážci liberálně-demokratickému systému a vedoucí úlohy Spojených států v České republice. Není tedy divu, že i náš web E-republika neunikl bdělému oku Evropských hodnot a ocitl se na jejich "Seznamu českých pro-kremelských webů" (str. 25 -26). Nejde o studii lecjakou, byla vydána s podporou Poslaneckého klubu Evropské strany lidové v Evropském parlamentu. O kvalitě takové „kompletní studie“ svědčí i tato věta věnovaná E-republice.

Obsah publikovaný na E-republice je v drtivé většině zaměřen na dění na Ukrajině...

O pravdivosti této věty se může přesvědčit každý, kdo umí trochu sčítat. Jelikož předpokládám, že analytici "Kremlin Watch" počítat umějí, alespoň pan Máca jako gramotný vypadal, nemohu se zbavit dojmu, že tady někdo pořádně napálil Američany, Brity i Evropský parlament. A nejen je. Jak to? Podle výročních zpráv činnost -“Evropských hodnot“ sponzoruje mj. Velvyslanectví Spojených států amerických, Velvyslanectví Spojeného království, Evropský parlament a další pozoruhodné instituce, k vidění ZDE .


Zpět k panu Mácovi

Ulevilo se mi, že bude vystupovat jen jako občan Máca a nikoliv jako pomocník ministerstva vnitra a Chovancova centra hybridních hrozeb. Uklidnilo mě také, když nás ujistil, že nemá žádnou výkonnou pravomoc. Nemůže tedy ty, se kterými nesouhlasí a které označí ve svých studiích, nijak trestat. Jen využívá svou svobodu s někým nesouhlasit, jak to ostatně činí i celé Evropské hodnoty, s heslem na štítě „chráníme svobodu“.

V této souvislosti je pozoruhodné vystoupení 85letého Miroslava Polreicha v závěru večera. Referoval o tom, kterak byl pozván ministrem vnitra na konferenci do tzv. Kachlíkárny, a jak jej jakýsi Jakub Janda z Evropských hodnot vykázal ze třetího dne konference s tím, že toto jednání je tajné. Jak je vidět, analytici Evropských hodnot jsou zbytečně skromní. Jejich působení není tak marginální, jak se snaží vypadat. Ostatně i další projekt s názvem "Kdo sdílí prokremelské weby na facebooku?“ je takovým amatérským seznamem „závadových osob“. Jde o lidi, kteří sdílejí na facebooku příspěvky od autorů a webů, které se ocitly na jiném seznamu, třeba právě na tom „prokremelském“. Bude-li tedy někdo sdílet a odkazovat třeba na tento náš článek, už jenom tím se ocitne v hledáčku Evropských hodnot a šup s ním na seznam. Evropské hodnoty se tak mohou vypořádat s proklatými levičáky raz dva.

Na výše zmiňovaném denunciačním seznamu Veroniky Víchové se už ocitli poslanci Škromach, Hašek, Huml či Foldyna. To, co začala profašistická skupina na tzv. Pravdoláskařích, dokončují neoliberální „Evropské hodnoty“. Ano, musíme připustit, že k evropským hodnotám patří i vytváření takových seznamů. Jednou jsou na nich Židé, podruhé komunisté, potřetí pravdoláskaři a nakonec se na nějakém ocitneme všichni. Čeká se jen na nějakou radikalizaci, válku nebo něco podobného, aby vynikly i ty evropské „hodnoty“, na které jsme v naší zemi tak trochu pozapomněli: Udávání, loupení, mučení a vraždění. Záleží jen na tom, který seznam zrovna bude v kurzu.

Autentický záznam celé debaty: 






Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč . Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!


Související články:

Něco tu hodně smrdí

$
0
0

Tereza Spencerová
14. 11. 2016   LiterárníNoviny

Ačkoli se to tak při pohledu z české kotliny jevit nemusí, na Západ (ale vlastně všemi směry) od našich hranic se čím dál víc začíná přemýšlet o tom, zda má „Západ“ budoucnost, a pokud ano, tak jakou. 
 
 

Stačí si připomenout Donalda Trumpa, který je připraven rušit NATO, pokud si jeho členové nezačnou za americké zbraně a služby adekvátně platit, protože další dotace svých spřátelených „vyžírků“ si americká, Trumpovými slovy „už jen papírová“ ekonomika nemůže dovolit. Nebo Francis Fukuyama. Kdysi, před čtvrtstoletím, prohlašoval, že po pádu Berlínské zdi už dějiny jednou provždy skončily, protože Západ se svými hodnotami zvítězil v celém světě a už není, kdo by se mu postavil na odpor. Dnes ale týž Fukuyama konstatuje, že se západní instituce tak nějak rozpadají, a to proto, že samotnému systému věří čím dál méně lidí. A třeba ještě nedávný šéf NATO Anders Fogh Rasmussen má v krátkém filmíku, který se objevil na Facebooku, z Trumpa nehranou hrůzu, protože s jeho nástupem by prý přišel konec NATO, EU, USA a všech možných dalších „našich“ zkratek. Mimochodem, Rasmussen si po odchodu z čela Aliance založil „poradenskou firmu“ skromně nazvanou Rasmussen Global a třeba na zbídačené Ukrajině si dokáže „poradit“ tak, že mu tam za jeho hodinovou přednášku o budoucnosti Západu – tedy o ohrožených zkratkách a mantrách o demokracii, lidských právech či svobodách – jsou ochotní platit 140 tisíc dolarů. Už jen to samo o sobě – samozřejmě vedle pohledu na dva kandidáty, kteří mají představovat to nejlepší, co může více než třistamilionový americký národ ze svých řad vybrat – může být důkazem naprosté dekadence.

Není pochyb o tom, že Západ zanikne. Oswald Spengler to ohlásil už před sto lety a Samuel Huntington v čele mnoha dalších totéž potvrdil v 90. letech minulého století. Všechny civilizace, které dominují světovým systémům, se dříve či později rozpadnou, takže otázkou zůstává vlastně jen to, kdy přesně a jakým způsobem ztratí svůj vliv a význam právě ten „náš“ Západ. Jeho konec se zdál být na spadnutí během hospodářské krize ve 30. letech minulého století, pak i za druhé světové války, po níž se zdálo, že vše skončí jaderným kataklyzmatem, načež – po krátké pauze – právě tato příšerná představa ožívá znovu. Západ přitom stále žije, i když často jen díky reklamnímu naleštění, a co víc, nikdo už vlastně ani neví, na jakém tajemném principu stále dýchá. Klíč bude nejspíš schovaný někde uvnitř jakýchsi obřích počítačů, které nám neustále propočítávají zadluženost takovou a makovou a generují podivné statistiky o realitě, kterou okem zahlédnout nelze. Lidem z Bank of America mimochodem nedávno už ruply nervy a svým klientům rozeslali upozornění, že je tu velká pravděpodobnost, že z 50 procent žijeme v matrixu. Vážně. 
 
... ... ...
 

Volba prezidenta Moldavska

$
0
0

13.11. 2016, přímý přenos výsledků hlasování lze sledovat zde


U jiného videa o moldavských volbách je napsáno: "Moldavsko si vybere prezidenta, který uzná Krym ruským". To by měl být Igor Dodon.
stav přibližně k 22:40 našeho času


Volba prezidenta v Bulharsku

$
0
0
Rumen Radev

13.11. 2016, zdroj zde a tady


Proruský politik, generál Rumen Radev nabírá 58% hlasů a vede tak ve druhém kole prezidentské volby (exit poll v 19:00)
Rumen Radev 58,1%
Tsetska Tsačeva 35,3%
6,6% hlasovalo proti oběma kandidátům

V novější zprávě už se píše o vítězství Radeva:
Bulharský premiér Bojko Borisov oznámil rezignaci kabinetu kvůli porážce kandidátky vládnoucí strany "GERB" T. Tsačevy v prezidentských volbách. Pozdravil vítěze voleb, řekl, že v Bulharsku se změnila politická situace a vládnoucí koalice nemá většinu. V nejbližší pracovní den parlamentu podá rezignaci kabinetu.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live