Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Západ bezstarostně ignoruje zločiny spáchané „umírněnými teroristy“ v Aleppu

$
0
0
Anna Jaunger
2.12.2016 Off Guardian a Messin
 

Na mimořádném zasedání RB OSN se diskutovalo o humanitární situaci v Aleppu. Stálý zástupce Sýrie při OSN Bašár Jaafari tam řekl, že nikomu na světě nezáleží na ochraně životů Syřanů, kteří trpí terorismem ozbrojených organizací, jako syrské vládě. Dodal, že teroristické útoky v Aleppu se třikrát časově shodovaly s oznámením humanitárních přestávek, které měly za cíl záchranu lidských životů.

Avšak Západ tvrdohlavě ignoruje značné úsilí syrských úřadů na záchranu civilistů včetně humanitárních přestávek, organizaci humanitárních koridorů a poskytování humanitární pomoci.

Navíc Al-Jaafari poukázal na to, že všichni páchající trestnou činnost by měli být prohlášeni za teroristy, bez ohledu na to, do které skupiny patří. Kdokoliv pozvedne zbraň proti civilnímu obyvatelstvu, nemůže patřit k „umírněné“ opozici.

Pozoruhodným příkladem jeho slov je raketový útok na základní školu v Aleppu v Al-Furqan v neděli 20. listopadu. Ten měl za následek smrt deseti lidí, včetně osmi dětí. Více než 70 lidí bylo zraněno.

Tento útok zjevně nemá žádné vysvětlení, protože v blízkosti školy nejsou žádné vojenské cíle, či pozice vládních vojsk.

Kromě toho je šokující, že západní média na incident vůbec nereagovala. S největší pravděpodobností se média snaží skrýt hrůzy a zvěrstva spáchané radikálními teroristy v Sýrii každodenně. Stále není jasné, kdo stál za útokem, zda teroristé, nebo ozbrojenci z opozice. Ve skutečnosti to není tak důležité, především pro rodiče zabitých a zraněných dětí. Není a nemůže být žádné ospravedlnění pro tyto zločiny.

Nyní se vyjasňuje, proč Washington nadále ignoruje zločiny teroristů v Aleppu. USA selhaly v oddělení/rozlišení opozičních bojovníků od teroristů v Aleppu, protože většina opozičních bojovníků je spojena s teroristy a jejich zločiny jsou stejného druhu.

Překlad Messin

Kongres USA zavádí další omezení pro ruské diplomaty

$
0
0

2. 12. 2016    zdroj
Pracovníkům ruské diplomatické mise bude povoleno cestovat na vzdálenosti přesahující 40 km od velvyslanectví pouze po předchozím vyrozumění orgánů USA v předchozím kalendářním čtvrtletí. Sněmovna reprezentantů Kongresu USA schválila ve středu návrh zákona o financování zpravodajských služeb USA ve fiskálním roce 2017. Text dokumentu obsahuje také ustanovení, jež určují další omezení pro ruské diplomaty, kteří pracují v USA. Pro toto rozhodnutí hlasovalo 390 kongresmanů, jen 30 jich bylo proti.



Nová pravidla jsou zakotvena ve zvláštní části nazvané "Omezení cest akreditovaných diplomatů a konzulů Ruské federace ve Spojených státech". V souladu s iniciativou je pracovníkům ruské ambasády dovoleno cestovat na vzdálenosti přesahující 25 mil (40 km) od budovy velvyslanectví nebo konzulátu v kalendářním čtvrtletí pouze v případě, že první den tohoto období nebo k poslednímu dni předcházejícího čtvrtletí ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování ( FBI) ujistí příslušné výbory Kongresu, že během posledních čtyř měsíců rezort nezaregistroval žádná porušení daného režimu ze strany diplomatů z RF. To znamená, že v předchozím čtvrtletí v souladu se zavedeným režimem informovali úřady USA o svém úmyslu vyjet za rámec 25 mil.

Příslušnými výbory jsou výbor rozvědky, pro zahraniční styky a také justiční výbory. Přičemž má podle zákona ředitel FBI právo zrušit výše uvedená omezení, "pokud to napomůže práci orgánů činných v trestním řízení nebo národním zájmům USA". Avšak v případě přijetí takového rozhodnutí bude mít také povinnost o tom informovat zákonodárce.

Ministerstvo zahraničí RF již dříve kritizovalo takové návrhy. "Americké úřady nastoupily linii přitvrzení a rozšíření stávajícího oznamovacího režimu cest ruských diplomatických pracovníků nižších a středních hodností na 25 mil (40 km) od centra města, v němž se nachází příslušné diplomatické zastoupení, který platí již několik desetiletí, řekla na briefingu mluvčí ministerstva zahraničí RF Marija Zacharova. Tento postup je zakotven v rusko-amerických dokumentech na základě parity, nelze jej jednostranně změnit. Ale děje se to".

"Pokud se Washington skutečně rozhodne otevřít stávající dohody, budeme samozřejmě postupovat zrcadlově, budou zavedena podobná omezení vůči americkým diplomatům v Rusku, zdůraznila Zacharova. Není to naše volba".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Odkaz Fidela Castra: Síla idejí. Život v solidaritě

$
0
0
Sue Babbitt
2.12.2016  GlobalResaerchZvědavec
Existuje jedna historka, která se váže k plavbě jachty Granma. Tato lodička vyplula z Mexika 60 let před dnem skonání Fidela Castra tento týden. Jak se plavidlo blížilo k svému cíli na východě Kuby, po dvou letech příprav, jeden z mužů spadl do moře. S vědomím, že celá mise může být ztracena, Fidel Castro odmítl pokračovat v plavbě. Přeplněná jachta kroužila ve tmě tak dlouho, dokud se onoho muže nepodařilo najít a zachránit.


Je to více, než jen příběh. Je příkladem filozofické představy o lidských bytostech a jejich hodnotě, která na Kubě zasahuje stovky let do minulosti, a jinde i tisíce let. Není to přístup k životu, kterým bychom se dnes řídili, tedy minimálně ne my v rozvinutém světě. Zatímco evropští filozofové,na začátku devatenáctého století, prosazovali liberalismus s jeho důrazem na individuální já, kubánští aktivisté za nezávislost praktikovali své vlastní představy, založené na nezbytném, elementárním propojení všech lidí na světě.

Nemůžeme žít dobře, pokud ani ostatní nežijí dobře. Naše moudrost, zdraví a schopnosti závisí na tom, co dáváme ostatním a co od ostatních dostáváme zpátky, bez ohledu na to, jak nicotné a nepodstatné, se to může zdát.

Byly to myšlenky José Martího, co přimělo Kubánce vést válku za nezávislost proti Španělsku. Fidel Castro, fascinujícím a decentním způsobem, vždy spojoval filozofy Latinské Ameriky 19. století, zejména Martího, s revolucí na Kubě. Dle bývalé argentinské prezidentky Cristiny Fernández, Kuba vzdorovala americké finanční, obchodní a ekonomické blokádě díky svým humanistickým idejím. Čelit hrozbě stále strašlivějších zbraní, řekl jednou Castro, vyžaduje ideje: „Sejte ideje, sejte ideje, sejte ideje; sejte uvědomělost, sejte uvědomělost, sejte uvědomělost“.

Někteří budou kroutit hlavou. Ale ideje mění naše myšlení, které potom mění náš způsob vyjadřování a naše činy. Je to prostý fakt. Jde jen o to, uvědomit si příčinu a důsledek. V Caracasu, poté co byl Hugo Chávez poprvé zvolen, Fidel podotkl, že lidé trpí v důsledku “sladce chutnajících, ale chatrných idejí......že člověk je zvířetem, ovládaným pouze cukrem a bičem.“ Tak to je. Trpíme, protože máme smyšlené představy o tom, co to znamená být člověkem.

Kuba překvapila svět, když, po pádu Sovětského svazu, Kubánci pokračovali v linii nezávislosti a socialismu. Čekalo se, že se systém rozsype v řádu měsíců. Svět byl opět překvapen, když se Castro v r. 2006 vzdal, v důsledku nemoci, úřadu a na život na Kubě to nemělo žádný vliv. Očekávaný chaos a nepokoje nepropukly.

Překvapuje kubánská zahraniční politika. Je nazývána nesobeckou, což mnoho politických teoretiků a filozofů považuje za nemožné. Kubánská přítomnost v Angole, dle historika Richarda Gotta, byla „prosta jakýchkoliv zištných zájmů“. Nelson Mandela si položil otázku: „Která jiná země se může pochlubit větší obětavostí, než prokázala Kuba ve svém přístupu k Africe?

Existuje mnoho zdokumentovaných zdrojů informací o pokračujícím internacionalismu Kuby. V r. 2014, Wall Street Journal konstatoval, že “Jen málokdo vyslyšel výzvu [k boji s ebolou], ale jedna země reagovala energicky: Kuba.“ Kuba poslala více jak 450 doktorů a sester, vybraných z více jak 15 000 dobrovolníků, zdaleka největší misi zdravotníků ze všech zemí, které nabídly pomoc. Více jak 15 000 kubánských zdravotníků riskovalo mnoho osobní účastí v tragédii na západě Afriky.

V r. 2007 kubánští lékaři, pracující v Bolívii, vrátili zrak Mario Teránovi, bolivijskému seržantovi, který zastřelil Che Guevaru. Kubánský tisk to okomentoval: „Che se vrací, aby vyhrál další bitvu.

Žádná z těchto událostí nebyla zázrakem. Dají se jednoduše vysvětlit. Má to co dělat s ideami. Filozofickými ideami. Ty samé ideje, kterými lze vysvětlit, proč byla mise k osvobození celé země ohrožena, kvůli jednomu člověku.

V Caracasu Castro podotkl: „Vítězíme v bitvě idejí... Oni vynalezli „chytré zbraně“, ale my jsme objevili něco mnohem silnějšího, a to ideu, že lidé myslí a cítí.“ V proslovu z 2. prosince 2001, několik měsíců po útoku na New York City, uvedl: „Není mocnější zbraně, než jedinec, který ví, čím je a kam směřuje“.

Je to možná pravda, jelikož Fidel řekl, na svoji obranu v r. 1953, že historie mu bude nejvyšším soudcem. Ale filozofické kořeny kubánské revoluce si lze prostudovat a vyzkoušet již nyní. Martí, jak známo, prohlásil, že ideové zbraně jsou mocnější, než zbraně z oceli. Fidelovy ideje jsou všudypřítomné, ve veřejných proslovech, v rozhovorech a v deklaracích. Lze se s nimi seznámit a lze je testovat.

Výsledky jsou zřejmé (i když povětšinou ignorované v rozvinutém světě). Budou o nich mluvit, v těchto smutných dnech, ti stateční a bystří, kteří prohlédli jednu z nejmasivnějších desinformačních kampaní. Obecně se těmto idejím nedostává příliš velkého uznání. Jsou hluboce filozofické a týkají se toho, kým a kdo jsme, jako lidské bytosti.

Koneckonců, Marx tvrdil, že lidé se liší od zvířat zejména tím, že se zajímají o to, co to přesně znamená, být lidskou bytostí. Nejenom, že chceme žít jako lidské bytosti, ale chceme i vědět, že tak skutečně žijeme.

Pokud tuto výzvu přijmeme, nebudeme muset čekat, až historie vynese rozsudek nad Fidelem Castrem. Můžeme se seznámit s a vyzkoušet výhody o něco smysluplnějšího života, života v solidaritě s ostatními. Svět ztratil příklad, obdivovaný trpícími po celé planetě a těmi, kdo s nimi soucítí. Naštěstí tyto ideje přetrvávají a stále existují lidé, kterým nejsou lhostejné.


Fidel Castro’s Legacy: The Power of Ideas. Living in Solidarity vyšel 29. listopadu 2016 na Global Research. Překlad v ceně 339 Kč Zvědavec.

Slabé argumenty proti EET

$
0
0
3.12.2016  Tribun

Předesílám, že EET vůbec nepovažuji za nejlepší možné a jediné řešení problému daňových úniků při platbách v hotovosti, stejně tak ho ale na druhé straně za nástroj ďáblův a konec svobody a demokracie. Nepochybuji ovšem o tom, že určitě někde existují dobré a silné argumenty proti, nejsou to ale podle mě ty, kterých jsou plné internety.


Nejkategoričtější argument proti, který jsem zaznamenal, zní že jde o omezování svobody podnikání. Nemohu si pomoci, ale pokud je účelem EET zajištění výběru daní, pak mi z toho plyne, že svoboda podnikání je podnikateli chápána především jako krácení daní, protože veškeré další dopady EET nejsou nijak dramatické. Pořizovací náklady? Všichni, kdo s EET začnou, mají nárok na jednorázovou slevu na dani 5000,- přitom hotové řešení pro EET se dá pořídit i za necelé 4000,-. Administrativa? Vydávat účtenky a vést účetnictví přece patří k povinnosti podnikatelů již dávno a minimálně to účetnictví vedou podnikatelé sami a rádi (nebo si alespoň nedovedu představit, jak bez přehledu o majetku, příjmech a výdajích zvládají podnikat). Čím tedy EET omezuje svobodu podnikání?

Druhý argument by se dal charakterizovat jako velký bratr a např. Paralelní Polis ho shrnula takto:
"Systém EET pokládáme za reálný nástroj centralizované kontroly občanů ze strany státu. Centrálně ukládané informace o každém uskutečněném obchodu mohou být v budoucnu plošně zneužívány a souhrnná data o zákaznických preferencích představují drastický zásah do soukromí všech občanů."
Jenže ať už se podívám do zákona, nebo do specifikace, nikde se informace o tom, co bylo nakoupeno, neodesílají, jen agregovaná částka a její rozpad podle kategorií DPH. Ano, bude se vědět, za kolik toho každý jednotlivý podnikatel prodal, ale se ví už dávno, pokud podnikatel plní své evidenční povinnosti, jen zatím ne centrálně. Jenže centralizace je trendem doby. Chápu nesouhlas s centralizací, ale vadí mi odmítání centralizace ze strany státu, nad kterým mají jeho občané skrze parlament pořád jakous takous kontrolu, v situaci, kdy probíhá mnohem důslednější centralizace na úrovni soukromých, v naprosté většině zahraničních či nadnárodních, korporací, nad nimiž nemají kontrolu vůbec žádnou. Nebo mi snad chtějí lidé z Paralelení Polis tvrdit, že nepoužívají platební karty, mobilní telefony či internet? Přitom tyhle všechny firmy o nich vědí více, osobnějšího, citlivějšího a zneužitelnějšího, než stát, notabene na základě částečně anonymní zaevidované tržby.

EET lze jistě kritizovat z mnoha dobrých důvodů a mnoha způsoby, ty nejčastější a nejhlasitější však podle mě mezi ně nepatří.

- - -

Poznámka redakce: 
Všichni odvádíme daně na služby, které nám poskytuje stát. Daňové úniky jdou proti nám, obecně snižují úroveň služeb poskytovaných státem. Největší daňové úniky však u nás páchají korporace a velcí podnikatelé, ne živnostníci. Ale na velké korporace Babiš a jeho ANO nedosáhne, nebo nechce dosáhnout.

Podle Lavrova za situaci v Aleppu mohou Spojené státy

$
0
0
3.12.2016   Sputnik

Situace ve východním Aleppu je výsledkem toho, že se nepodařilo oddělit ozbrojenou opozici od teroristů, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během svého vystoupení na konferenci Středozemní moře: římský dialog. Ruský ministr poukázal na to, že se k tomu Spojené státy zavázaly ještě v lednu tohoto roku, když ujišťovaly, že „doslova během několika týdnů dokážou oddělit tyto ozbrojené skupiny." Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí.  
 
„Poté mělo dojít k zahájení politického procesu, vyřešení humanitárních otázek a zapojení různých opozičních skupin do vyjednávacího procesu," zdůraznil Lavrov. Šéf ruské diplomacie připomněl, že před nějakou dobou zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura nabídl vyvést ozbrojence Fronty an-Nusrá se zbraněmi z Aleppa a Moskva tuto iniciativu podpořila nehledě na to, že „boj s terorismem je pro nás prioritou číslo jedna." 
 
Nicméně podle Lavrova některé země se postavily proti tomuto návrhu. „Mám důvod se domnívat, že to bylo kvůli tomu, že někdo má v úmyslu zachovat část Aleppa pod kontrolou an-Nusry, což je naprosto nepřijatelné," uzavřel ministr. Podle něj je však Rusko i nadále ochotné nalézt kompromis v otázce vyřešení situace v Aleppu.


Drákula a lidská práva pedofilů

$
0
0
Yekta Uzunoglu3. 12. 2016
Minulý týden o chlup prošel v Turecku zákon amnestující a legalizující pedofilii na děvčátkách. Na protest a pod tlakem z celého světa byl návrh zákona stažen k dalšímu projednávání, během kterého předseda vlády Turecka, ale dokonce i Erdogan, ujistili pedofily, že zákon po "úpravě" projde, že se uzákoní! Dle všeho bude zákon jen kosmeticky poupraven a po poučení z prvního pokusu projde formálně parlamentem a hlavně bleskově, aby svět nestačil opět "řvát". 



Při tomto pohledu si oprávněně myslící člověk klade otázku, proč vlastně pro Erdoganovo Turecko je tak nezbytné se soustředit na legalizaci a amnestii pedofilie v situaci, kdy se země potýká se závažnými i mezinárodními problémy. Tato otázka má v Turecku mnohem rozsáhlejší historické, kulturní či přesněji řečeno subkulturní, etnologické a etnografické rozměry, které "civilizovaný svět" dlouho v zajetí svých vlastních zájmů přehlížel, nechtěl o tom vědět ale ani slyšet.

Přitom civilizovaný svět dobře ví, že na samotném osmanském dvoře byla páchaná pedofilie nejen na dětech ženského pohlaví, ale především na chlapcích, byla nedílnou součástí sultánského života. Západ ví a chce vědět jen o Harému! Ve stejném sultánském paláci, který navštěvuje v Istanbulu každý druhý turista, který chce "hned a honem" vidět Harém, vedle na třetím dvoře bylo staletí zařízení -zázemí "içoğlanu" to jest pohlavního zneužívání chlapců pocházejících především z Evropy. O této nelidské - bestiální skutečnosti civilizovaný svět věděl a to moc dobře! Ale ani tato bestialita, ale ani jiné obdoby nelidského zacházení, nebránily křesťanským zemím, aby aktivně podporovali Osmanskou říši proti Rusku, či aby pomáhaly Osmanům při genocidě a vyhnání Arménů a jiných křesťanských, židovských, jezídských menšin!  
Některé příběhy chlapců, kteří přežili týrání v "paláci", jsou zapsány do dějin díky odvážným historikům a spisovatelům. Jeden z mnoha příběhů týraných dětí, je příběh Drákuly, který Bram Stoker zpracoval povrchně, aniž by šel do hloubky důvodů, které z člověka udělaly Drákulu!

Psal se rok 1442, kdy byl vládcem Osmanské říše Sultán Murat II. a valašským knížetem Vlad II., který, aby zajistil osmanskou podporu, na žádost sultána poslal oba dva svoje syny Vlada (III.) a Radu do Osmanské říše s tím, že zůstanou u osmanského dvora jako záruka jeho loajality a že se podrobí osmanské výuce. Aniž by tušil, co ta výuka obnáší. 

Hlavním městem říše bylo město Edirne, ležící dnes nedaleko bulharských hranic.
Obě děti byly hned po příjezdu ukázáni Sultánovi a sultán se již při prvním setkání "zamiloval" do jedenáctiletého Vlada III. Oba chlapci byli umístěni do "chlapeckého harému". Ví se, že Vlad III. byl nejoblíbenějším chlapcem Sultána ze všech chlapců z harému včetně jeho bratra Radu.

Vlad byl brutálně zneužíván po dobu celých šesti let. Čemu všemu byl vystaven, to nevíme, víme jen, že dostal přezdívku Kazikli rumunský Tepes, to jest ten, kdo je obětí "narážeče"či "napichovače".
Když mu bylo sedmnáct let, dostal se už dle řádu chlapeckého harému "do důchodového věku" a tak mu sultán dal armádu a jmenoval ho Vejvodou a poslal ho, aby dobyl pro Sultána Valašsko, to jest jeho vlastní zemi. Jelikož si nebyl jistý, zda za šest let, co mu poskytoval rozkoš, mu rozkoš poskytoval proto, že se mu to líbilo, nebo ji jen strpěl, nechal jeho bratra Radu v poturčenectví, aby si byl jistý, že má u sebe zbraň pro případ, kdyby se Vlad obrátil proti němu.

Vlad III. se po dobytí knížectví Valašska "probudil" a začal vracet Osmanům po svém to, jak on sám strpěl. Osmanské zajatce napichoval na dřevěné ostré kůly, jejich turbany přibíjel k jejich lebkám hřebíky. A toto napichování se dostalo do mytologických rozměrů, že je třeba ďábla píchnout do srdce...... My známe jevy, kterým byl chlapec vystaven po šest let - znásilnění ale nevíme nic, co skutečně ještě musel tento chlapec všechno vytrpět v "paláci". To "výuka" z něho udělala Drákulu, jaká ovšem byla, to se jen můžeme domýšlet...... 

K likvidaci Vlada Tepese poslal Sultán ještě daleko větší armádu vedenou jeho vlastním bratrem, dokonale poturčeným Radulem a přezdívaným v Saraju (paláci) "krasavec". Žádný jiný paša, ale poslušný bratr měl zavraždit neposlušného bratra.

Když Sultán Mehmet, syn Sultána Murata, se po smrti svého otce stal v roce 1453 Sultánem dobytím hlavního města Východořímské říše Istanbulu – Konstantinopolisu, nabyl obrovské bohatství. Jeho nejvyšší prioritou bylo s nabytím bohatství a tím posílením svého postavení, okamžitě zlikvidovat Vlad III. Na jeho hlavu vypsal obrovské odměny, na které po dobytí Konstatinopolisu měl dost peněz. Přitom Mehmet byl skoro stejně starý jako Vlad III. A moc dobře věděl, že v době, kdy on si hrál v růžové zahradě v osmanském paláci v Edirne, čemu všemu byl o pár metrů dál podroben jeho otcem Vlad III. a podle evropské etiky by se dal očekávat alespoň soucit. On chtěl jeho hlavu za to, že porušil řád!!!

Také že následně na zlatem tácku jeho hlavu dostal.

Toto je historie jedenáctiletého dítěte, které se nechtěně a proti své vůli dostalo mezi ozubená kola osmanské antietiky.


Napichování a krvavá legenda, kterou za sebou zanechal Vlad Tepes, se v roce 1897 ztělesnila do podoby Drákuly, kterého lze zabít jen probodením jeho srdce. Ve filmu Francisa Forda Coppoly se část Rumunska, Transilvanie, dostala v podobě země Konta Drákuly do povědomí světové veřejnosti a po generace je zdrojem nepředstavitelné krutosti. Za legendou se ovšem skrývá pro naši civilizaci nepředstavitelná krutost, které byly vystaveny děti na Osmanském dvoře a nejen tam na dvoře…
Za staletí prošlo institutem Icoglan tisíce křesťanských dětí, kterým byla urvána lidskost z jejich existence podobným způsobem, jako u Vlada III. Jejich příběhy neměly to štěstí, aby narazily byť v romantickém zpracování obdobu Brama Stokera, tak se o nich civilizovaný svět ani v přetvořené podobě nedozvěděl. Jejich příběhy ale zůstaly v písních, v žalostných legendách balkánských křesťanských národu, dál se nesměly dostat. Osmanská říše byla přece "strategickým partnerem" západu, tak jako tomu je dnes. V Čechách se dochovalo starodávné přísloví "poturčenec horší Turka", které bohužel naráží na kamenné zdi státních institucí a padá tam někde na chodník.

Letos v březnu manželka Erdogana na jedné tiskové konferenci, které se zúčastnila jako čestný řečník, vychvalovala před celým světem osmanské harémy. Harémy jsou podle ní vzdělávací instituce, kde se ženy připraví na celý jejich život, ženy podle ní mají možnost v harémech „dozrát“. Takové je stanovisko turecké I. dámy k harémům! Erdogan oslavuje vše osmanské tak nebuďme překvapeni, když se za čas Erdogan jako muž vyjádří k "institutu" Icoglan - mužského harému se stejným obsahem…..

Nevím, pročpak bychom se měli divit, že současné Turecko, které chce i v osobě Erdogana ztělesňovat vše, co je spojeno s turko –islamismem, legalizuje a amnestuje pedofilii páchanou "jen na děvčatech" ...... doufám a modlím se, abychom se nedočkali legalizace a amnestování pedofilie páchané i na chlapcích, která je tak jako u děvčat v Turecku v rozporu s psaným zákonem tolerována, pokud se nedostane do cenzurovaných medií....

Kongres USA zakazuje Pentagonu vojenskou spolupráci s Ruskem

$
0
0

3. 12. 2016     zdroj
Akce v rámci vojenské spolupráce nebudou financovány, dokud Rusko nesplní řadu podmínek USA. Tisková služba zákonodárného orgánu USA oznámila, že Sněmovna reprezentantů Kongresu USA schválila návrh zákona, který zakazuje financování spolupráce s Ruskem ve vojenské oblasti z rozpočtu na obranu. Zákon zakazuje financování akcí v oblasti vojenské spolupráce, dokud Rusko nesplní řadu podmínek USA.


Podmínky jsou následující: návrat Krymu Ukrajině, "plnění Minských dohod" a "zřeknutí se agresivních akcí, které ohrožují svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny". Je také zakázáno financovat jakékoli akce, které "by uznávaly suverenitu Ruska na Krymu".

Je zajímavé, že se tento zákaz netýká spolupráce v otázce zásobování americké skupiny v Afghánistánu. Ministr obrany USA má právo dočasně pozastavit platnost zákazu, když to dá předběžně na vědomí Kongresu.

Návrh zákona poukazuje na to, že Rusko "nadále demonstruje úmysl rozšířit sféru vlivu a omezit západní vliv v regionu i v globálním rozsahu".

Návrh zákona již prošel Senátem USA. Po finalizaci znění textu bude návrh zákona odeslán k podpisu prezidentovi USA.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Současná kvalita potravin – skrytá genocida českého národa

$
0
0
Martin Hyroš
3.12.2016   Eurasia24 
Co jsme jedli za socialismu a co jíme dnes? Jaký mají současné potraviny účinek na lidský organismus? Co před námi zůstává skryto a proč? I na tyto otázky vám bude v seriálu článků odpovídat Eurasia24.cz ve spolupráci s Martinem Hyrošem, autorem knihy Současná kvalita potravin – skrytá genocida českého národa.


Genocida

Genocidou se rozumí kterýkoli z níže uvedených činů, spáchaných v úmyslu zničit úplně nebo částečně některou národní, etnickou, rasovou nebo náboženskou skupinu jako takovou:
  • způsobení těžkých tělesných ublížení nebo duševních poruch členům takové skupiny;
  • úmyslné uvedení kterékoli skupiny do takových životních podmínek, které mají přivodit její úplné nebo částečné fyzické zničení;
  • opatření směřující k tomu, aby se v takové skupině bránilo rození dětí.
V historii lidstva najdeme spoustu období, kdy lidé neměli co jíst, kdy díky tomu jedli cokoliv, co alespoň zdánlivě mohlo zasytit hlad. Existuje ovšem pouze jedno období, kdy lidé žijí v relativním blahobytu a přesto vědomě do jídla přimíchávají jedy, které prokazatelně poškozují jejich zdraví. Bohužel v tomto období žijeme posledních 20 let.

Kvalita potravin – jak ji srovnat

Abychom mohli objektivně srovnat a hodnotit kvalitu potravin, musíme jít do minulosti a podívat se na normy, které tuto oblast regulovaly dříve a nyní.

a) Ovoce a zelenina

U zeleniny a ovoce si musíme dávat pozor zejména na dvě věci.
Na dusičnany a pesticidy.

Dusičnany

Co jsou dusičnany?
Dusičnany jsou chemicky soli kyseliny dusičné (např. draselné nebo sodné soli) tvořící přirozenou součást rostlinné i živočišné hmoty (produkty metabolismu).

Možná nebezpečí pro lidský organismus:
Metabolickou přeměnou dusičnanů v lidském těle vznikají dusitany a ty se přeměňují dále na nitrosaminy s kancerogenními (rakovinu vyvolávajícími) účinky. Další nebezpečí představují dusičnany u kojenců. Vážou se na červené krevní barvivo hemoglobin, které má u malých dětí jinou chemickou strukturu, a blokují tak přenos kyslíku v těle. To může způsobit dýchací problémy dětí doprovázené modráním tkání – tzv. cyanóza kojenců– až udušením.

Limity na dusičnany za socialismu a dnes
V současné době nás oficiální média informují o tom, že limity dusičnanů „nejsou překračovány.“ Zdálo by se, že vše je v pořádku.
Pojďme se podívat, co se skrývá pod pojmem limity „nebyly překročeny“.

Zrušení limitu na dusičnany u většiny ovoce a zeleniny
Zde je přehledně udělána tabulka limitů tak, jak se měnily v čase.  Vidíte v ní původní, velmi přísné normy platné za socialismu (sloupec rok 1986), přes částečné uvolnění těchto norem po změně režimu (sloupec rok 2002) až po současnou dobu, kdy jsme v EU, a kdy byly limity většinou zrušeny a u zbytku byly masivně zvednuty (sloupec 2012).


Z tabulky je patrné, že vše je podřízeno co nejvyšším výnosům, tedy masivnímu používání hnojiv.  Jde o peníze, zdraví populace nikoho nezajímá.

Shrnutí:

U většiny ovoce a zeleniny nejsou limity vůbec stanoveny.
Limity byly proti roku 1986 několikanásobně zvednuty.
Původní normy platné za socialismu jsou běžně překračovány o stovky procent.
Fakticky se přestaly dusičnany kontrolovat -  za celý rok 2012 se kontrolovalo pouze 99 vzorků zeleniny.
Nekontrolují se základní druhy zeleniny, jako jsou papriky a rajčata.

Pokračování


Martin Hyroš
Knihu si můžete koupit zde:http://detoxikace.tv/afill/7/4eac594b459e732f5667b8844e85f0f47ddc48a4

„Rudá hrozba – Antikomunismus v USA 1917 – 1954“

$
0
0

Zdeněk Hrabica
3. 12. 2016
Jakoby na okamžitě splněnou společenskou objednávku, dalo pražské nakladatelství Epocha na knižní pulty a do knihoven titul nadmíru aktuální a potřebný. Autorem knihy: „Rudá hrozba – Antikomunismus v USA 1917 – 1954“ je představitel nastupující generace historik Daniel Srch (1986). Považujme jeho útlou práci za manuál v orientaci, co je to vlastně v neustále opakující řadě a v často povrchních odsudcích komunismu (často bez znalosti geneze i pojmu) jeho protipól, zhruba se formující při vzniku obou.


Proto jsem autorovu práci pojal jako jedno z prvních ucelenějších seznámení se s tím, čím se tato tématika vyznačuje v bibliografickém seznamu prací západní provenience XX. a počátku XXI. století; nutně jsem musel odhlédnout od ideologického balastu a propagandy, ale i od „umělecké tvorby“ – zejména televizní, kterou jsme přehlceni. Chybí mi i očividnější konfrontace s českým přispěním (existuje – li vůbec nějaké) a větší ponor do výsledků soudobé ruské a izraelské historické vědy, včetně existence „tajných válek“, zvláště v letech tzv. studené války“ , která rovněž nezůstala stát ve směru USA – Rusko v novém století na místě.

Pobavil jsem se – trochu ve spojitosti s domácí aktuální situací – že vlastně s novým světa řádem po Leninově revoluci v Rusku a vznikem SSSR se rodila v USA špiománie, která nepřestala, utvrzená Zákonem o špionáži...jdoucí tak daleko, že každému, kdo „úmyslně vyřkne, vytiskne, napíše nebo vydá jakoukoli neloajální, neuctivou, pomlouvačnou, urážlivou zvěst o formě vlády Spojených států nebo Ústavě Spojených států nebo vlajce...bude potrestán sankcí – pokutou v maximální výši deseti tisíc dolarů a odnětí svobody až na dobu deseti let...“

Autor si jistě jako historik nemohl klást za cíl, aby alespoň naznačil, jak učenlivými žáky v oblasti antikomunismu jsme se doslova do písmene stali zejména v legislativní a mediální oblasti. Při správě věcí veřejných.

Antikomunismus se objevil ve Spojených státech amerických ihned po bolševickém převratu, vpravdě však mnohem dříve, v listopadu 1917. Vznikla „rudá hrozba“, která USA neopustila podnes, i když měnila své formy a úsilí. Dokonce nejaktuálnější zprávy z chystané administrativy prezidenta R. Trumpa, to potvrzují. Týkají se pohybu diplomatického sboru Ruska po USA v povoleném režimu do 40 km od svého sídla, jinak pouze na povolení. I to už tady na obou stranách bylo.

Antikomunismus v USA střídají i nyní etapy vykvašení, uklidnění, strachu a hysterie. Obranné fáze v antikomunismu provází fáze útoků a vyostření. Nelze je identifikovat bez hlubokého ponoru na vznik a rozvoj Sovětského svazu a na situaci ve světě po 1.světové válce a při společenských, ekonomických změnách; po nástupu fašismu na světovou scénu. Ohrožení civilizace blízkostí nové války.

Obě strany – komunismus a antikomunismus se staly dvěma stranami jedné mince. Bez této rovnováhy a jejího proměnného vychylování nelze napříště dospět k objektivnímu historickému pohledu. Věřím, že od autora to vzhledem k jeho vybavení lze do budoucna po právu očekávat. Ví, o čem k danému tématu, přispívá.

Rudá hrozba , rudí, strach z rudých, démoniazce rudých, přeceňování jejich vlivu a přijímání nejrůznějších, i násilných opatření – toť imperativ směru antikomunismu v USA, čehož se Spojené státy nezbavily ani do našich dnů. Přestože jimi často dneska přikrývají i své jiné zájmy. Zejména rozdělení a vládu nad okolním světem. To mělo a má své nejrůznější i velmi tragické projevy; nepovažuji za nutné je vyjmenovávat. Autor nepodceňuje reakci americké politiky na akce druhé strany, po změně sil ve druhé světové válce a po ní. I tyto vyjmnenovávat považuji předbíhat čtenářskému zájmu o velmi přínosné, leč zatím signální dílo.

Obě strany se ve vzájemném střetu dopustily a dopouštějí neodpustitelných prohřešků. Často i provinění a zločinů.

Bez období vstupu McCartyho na scénu 3.ledna 1947 a v konečném s jeho rozchodem nelze pochopit ani jiné události, které se odvíjely na obou stranách barikád.

Jelikož se v poslední době věnuji projevům, které vedly k dramatickým událostem padesátých let v Československu, ale nejenom u nás, našel jsem v Srchově stránkách mnoho podnětného. Alespoň nakročení k rozuzlení závažných problémů. Najdou to ale i nezasvěcení čtenáři této knihy, pokud chtějí myslet a nenechat se vláčet režimními komentáři.

Oceňuji, že se podařilo vyhnout jednostrannému pohledu na komunismus a antikomunismus, jakým jsme nyní po desetiletí živeni na obou stranách. Více podobných knih!

A v anotaci knihy na jejím líci je jedno pozoruhodné uvedení: „ Obavy z komunistické infiltrace lze totiž mnohdy považovat za opodstatněné, naopak angažovanost obyčejných lidí v „honech na čarodějnice“ za limitovanou.“

Chystaná opatření proti působení ruské propagandy na českou veřejnost ze strany ministerstva vnitra České republiky jsou však předzvěstí jistě něčeho, co jsme již dávno kdysi zažili. Jenom nevím, kdo toto působení bude sledovat v zájmu vyšší moci, když s ruštinou už dávno nejsme u nás nikde doma.

Svatá rodina inkvizitorů a štvanice na ČSBS

$
0
0
Jiří Jaroš Nickelli
3.12.2016   České národní listy

"Českem alias republikou obchází strašidlo. Strašidlo Českého svazu bojovníků za svobodu. Ke svaté štvanici na toto strašidlo spojily se všechny reakční síly novorežimu - pražští kavárnici i venkovní havlisté, ministranti i ouřadové, antibenešovci i antizemanovci, sudeti i kolaboranti, političtí koryfejové i politrukové, novinářství i televizní slouhové". Tak nějak by to popsal klasik komunistického manifestu v 19. století. Ovšem vidíme, že metody inkvizice přežily ze století devatenáctého až do století jednadvacátého...


Minule*/ jsem popsal, kdože jsou válečníci médii a jak bojují proti našemu Svazu. Nyní přidávám charakteristiku dalších příčin, proč se soustavně a snad i systémově vykopává válečná sekyra proti divokému kmeni ČSBS, který ne a ne "chtít zalézt do vykázané rezervace" křoví pietních akcí a stafáže politiků.

Tak jednou z dalších hlavních příčin útoků na Svaz je pro opozici naprosto nežádoucí propojení ČSBS s panem prezidentem Zemanem. Pan prezident Zeman jako symbol republikové nezávislosti a "agentství pro republiku", jako čestný předseda ČSBS, jako přítel předsedy ČSBS a všech prostých členů Svazu, je o to více nenáviděn sluníčkáři, politickou opozicí Hradu, sluhy médií, a především skutečnými agenty zahraničních sil, je nenáviděn a kopán ze všech sil a všemi možnými a především nemožnými způsoby. Počínaje vstřícnou politikou ke všem velmocím, nikoli jen k jedné a konče názory na tzv. migrační krizi. A to se projevuje jako "Spojené Nádobí" i v kritice předsedy Svazu, zejména jeho migračních názorů. Myslím, že předseda jako nejen funkcionář, ale jako chlap voják prostě projevil, co si myslí o všech těch mladých silných a vybavených invazorech, proudících do evropských zemích. A za toto mu utínají hlavu nejen nepřátelé, ale dokonce i naši přátelé ze spřátelené obce...Zkrátka a dobře, inkvizice rozhodla jednou provždy na věčné časy a nikdy jinak, jak to má být s pojímáním tzv. migrace do Evropy. A kdo projeví opak, je lotr xenofob, rasista a zlosyn nelida. Na hranici! A novinářští šmokové, přihazujte klestí.

(Vedle tohoto olbřímího důvodu původně interní kritiky, jichž se chytla média jako vítaného lejna, že jezdí takovým a onakým autem, nebo prodává patro sem, patro tam, - přičemž toto zdědil a nezavinil! -, působí jako bububu na Pinnochia - tyto interní věci svazu, i když řešeny býti mohly a měly, - ale jinak, solidně, slušně, a v souladu s právem, ne inkvizicí! - Nicméně toto vše pak padá na celý svaz neodvolatelným rozsudkem televize podle nezničitelné mantry "Vždyť v televizi říkali".

A toto vše, doplněno vylučováním určitých členů - podle mne jediné neodpustitelné chyby Svazu! - způsobuje, že máme mediálně vymalováno. Možná se v tomto bodu mýlím, nejsem papež. Mám však děsivý pocit,že v tomto nikoli. Vytváření "zdravého jádra" už tu jednou bylo. Nevedlo k ničemu dobrému. Avšak ostatní věci jsou proti Svazu používány účelově a proti veškeré etice a prohlášené demokracii!).

Zatímco se strany orgánů a médií se pějí chvály na nově vznikající Centrum veteránů - jistě je to potřebné! - nikdo z kompetentů se nezajímá o potřeby pozůstalých a politických vězňů, o něž kupříkladu po léta bojuje emeritní předseda ObV ČSBS Brno venkov, bratr Ing. Milan Fryčka. S politickými vězni pan stát zametá jako s příslovečnými hadry na holi, a zatím nápravy dosaženo nebylo. To vše je nutno změnit - nebo vyměnit příslušné kompetenty! Uvědomme si, že starých veteránů II. světové války je dle zákona přírody a Hospodina v Česku již jen několik set, a jejich pokračováním mají být novoveteráni zahraničních misí. Ale pozůstalých po politických vězních a jejich rodin jsou v republice celé tisíce! A nikdo se o ně nestará - a když se ozvou, jsou buďto umlčeni - a nebo se s nimi zachází ještě horším způsobem, když se například starají o pamětní desky...Na toto vše je nutno myslet, když se hodnotí dosavadní štvanice na Český svaz bojovníků za svobodu.



Jiří Jaroš Nickelli, ČSBS Boskovice-ČSOL Brno I
 
*/  např. ZDE - pozn.red.NR

Jak ochladit horké hlavy v NATO: Rusko přezbrojuje armádu na hranicích s Evropou

$
0
0

Alexej Zakvasin
3. 12. 2016
 
Útvary ruského Západního vojenského okruhu (ZVO) od počátku letošního roku dostaly více než 1500 ks nových moderních těžkých zbraní, uvedl náčelník tiskového oddělení ZVO Igor Muginov. Vojska rozmístěná na západě Ruska tak dostala největší množství nové vojenské techniky z celé armády.


Útvary ZVO byly doplněny o nové letouny, vrtulníky, hlídkové čluny, ženijní techniku, radiolokátory, dělostřelecké systémy a také o nové tanky, obrněné transportéry a automobilní techniku. Podle Muginova dosáhne v útvarech ZVO podíl moderní pozemní, letecké a námořní techniky dokonce roku 2020 nejméně 70 % a v některých druzích zbraní a techniky dokonce plných 100 %.

Ve výzbroji pozemních sil Západního okruhu se již objevila bojová vozidla BMP-3, obrněné osmikolové transportéry BTR-82A a pancéřová vozidla Tigr a Tajfun. Významným způsobem byly posíleny letecké útvary – ať již jde o víceúčelový bojový letoun generace 4++ typu Su-35S, dopravní a útočný vrtulník Mi-8AMTŠ Terminátor, nebo bitevní vrtulníky Mi-28N Noční lovec a Mi-35M Krokodil. Bojové možnosti bezpilotních leteckých prostředků se výrazně zvýšily díky novým dronům typu Gruša, Orlan, Granat, Zastava, Leer a Forpost.

Objem zbraní a vojenské techniky dodané letos do ZVO je přitom větší než do kteréhokoli z ostatních tří vojenských okruhů ruské armády. Podle zveřejněných plánů Ministerstva obrany RF má být v roce 2016 dodáno do Jižního a Centrálního vojenského okruhu 1 200 ks zbraní a techniky a do Východního „jen“ o něco víc než 700 ks. Celkem se má letos podíl nejmodernější vojenské techniky v ozbrojených silách Ruské federace zvýšit z 47 na 54 %.
 
T-80
 
Západní výspa

Západní „výspa“ Ruska – Západní vojenský okruh – byl organizačně vytvořen v roce 2010 sloučením Moskevského a Leningradského vojenského okruhu. Jeho štáb sídlí v Petrohradě. Strategickým úkolem ZVO je obrana zhruba poloviny evropské části RF (26 oblastí). Nejjižnější oblastí ZVO je Voroněžská oblast, nejsevernější Karelská republika a nejvýchodnější Kostromská oblast. Území dislokace a odpovědnosti ZVO za obranu území pak hraničí s Ukrajinou, Běloruskem, Estonskem, Litvou, Lotyšskem a Finskem.

Velitelem ZVO je od listopadu 2015 generálplukovník Andrej Kartapolov, který až do té doby působil jako náčelník štábu Hlavní operační správy Generálního štábu Ozbrojených sil RF. Do jeho podřízenosti patří více než 80 svazků rozmístěných po území celého okruhu. V nouzových situacích přebírá také velení Pohraniční službě Federální služby bezpečnosti (FSB), silám Národní grady RF a některým oddělením ministerstev (Ministerstva pro civilní obranu, mimořádné situace a likvidaci následků živelných pohrom, Ministerstva vnitra a dalších).

Kartapolov velí také Baltské flotile, posádce ruské armády v Kaliningradské oblasti a Operační skupině armády RF v Podněstří. Mimo struktury ZVO působí pouze Raketová vojska strategického určení (RVSN – z „Ракетные войска стратегического назначения“), útvary Vzdušných a kosmických sil (VKS – „Воздушно-космические силы“) a Severní flotila, která se v roce 2014 stala základem Společného strategického velení (OSK – „Объединённое стратегическое командование“) Sever. 
 
Su-35

Z týlu se staly hranice

V době existence Sovětského svazu bylo území dnešního ZVO týlovou oblastí. Hlavní úderné armádní síly byly dislokovány poblíž západní hranice SSSR a jejich organizační struktura byla výrazně složitější. Například v 80. letech byla země rozdělena na 16 vojenských okruhů a v letech 1991 až 1998 na 8 okruhů a tzv. zvláštní Kaliningradský vojenský prostor. Dnes je struktura armády podstatně jednodušší – území státu je rozděleno na 4 okruhy a na oblast OSK Sever. 

Ka-52 "Krokodil"

Obnova armády

V krátké historii ZVO bylo nejvýznamnější událostí roku 2016 oznámení ministra obrany Sergeje Šojgu, že dochází k obnovení 1. tankové armády.

Práce na opětovném zformování tankové armády (jejíž štáb je dislokován v Bakovce, ležící v Odincovském okrese Moskevské oblasti) začaly už v roce 2014. Úkolem bylo obnovení vojenského svazu, který byl původně ustaven 30. ledna 1943 a který prodělal svůj bojový křest v bitvě u Kurska (v roce 1944 byl armádě za vynikající bojové zásluhy udělen čestný titul „gardová“ – pozn. překl.)

Po skončení 2. světové války zůstala 1. tanková armáda na území východního Německa; její štáb pracoval v Drážďanech. V letech 1992 a 1993, kdy probíhalo stahování vojsk z Německa, bylo velení tankové armády přemístěno do Smolenska a v roce 1999 byla rozpuštěna.

Páteří opětovně zformované tankové armády se staly gardová Kantěmirovská tanková a Tamanská mechanizovaná divize a spolu s nimi také 27. gardová Sevastopolská mechanizovaná brigáda. Podle informací ministerstva obrany je 1. tanková armáda vyzbrojena tanky T-72B3 a T-80, dále pásovými bojovými vozidly pěchoty BMP-2 (naše BVP-2) a cca 130 kusy další obrněné techniky. Její údernou sílu podporují dělostřelecké a raketové brigády. Během krátké doby by měly být do sestavy útvarů 1. tankové armády zařazeny tanky T-14 Armata a bojová vozidla pěchoty Kurganěc. 

T-72 B3

Přibližně ve stejné době jako 1. tanková byla znovu zformována také 20. gardová (vševojsková) armáda, která byla do svého rozpuštění také dislokována v Německu a jejíž štáb byl umístěn v Eberswalde. Veleni obnovené armády je ve Voroněži. Dvacátou armádu tvoří hlavně mechanizované (motostřelecké) divize předurčené k co nejrychlejším přesunům na velké vzdálenosti (útvary rychlého nasazení).

Rozhodnutí ministerstva obrany zformovat v rámci ZVO dvě armády plně podpořil vojenský expert, kandidát historických věd Vadim Solovjev. Nejde podle něj o navyšování početních stavů vojsk ZVO, vždyť obě byly zformovány z již existujících a funkčních svazků.

Solovjev je přesvědčen, že v situaci, kdy NATO posiluje svoji infrastrukturu, kdy je rozmisťován globální systém protiraketové obrany a kdy dochází k politické konfrontaci Ruska se Západem, jsou kroky, které podniká Moskva na západním směru, zcela adekvátní. Jak říká, modernizace vojsk ZVO si klade za cíl hlavně „ochladit horké hlavy v NATO a utlumit jejich agresívní zanícení“.

„Někteří západní politici se domnívají, že pokud Rusko formuje na západě svého území tankovou a mechanizovanou (vševojskovou) armádu, připravuje se k útoku. Jistě, Moskva tím mimo jiné demonstruje i svoji schopnost zasadit nepříteli zdrcující úder, dělá to však hlavně z politických důvodů. Současná geopolitická situace nám bohužel takový postup diktuje jako nutnost,“ zdůraznil Solovjev.
 


Alexej Zakvasin
Zdroj: Politikus.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Sněmovna reprezentatů USA vydává zákon zakazující pravdu

$
0
0
P.C.Roberts
3.12.2016  zdroj

Americká sněmovna reprezentantů se natolik cítí být ohrožena pravdou, že vydává zákon o jejím zákazu. Nu a jelikož tuto pravdu vyslovují tzv. „ruští agenti“, šířící „falešné zprávy“, tato jediná pravda se v USA zakazuje. 


Jak oznamuje známý americký web Zero Hedge, 30.listopadu, to je týden poté, co deník Washington Post spustil hon na čarodějnice svým článkem Falešné informace ruské propagandy, přijala sněmovna reprezentatntů imponující většinou 390 hlasů (jen 30 bylo proti), zákon, zakazující ruskou propagandu, či spíš to, co americká vláda za propagandu považuje. Ke kterémužto návrhu zákona je samozřejmě připojena i sada opatření proti osobám, které by se zákon pokusily porušit. Zákon H.R. 6393 navrhl republikánský reprezentant za stát Kalifornie D. Nulden a jeho ledví odkrývá už jeho titul:
Záležitosti týkající se cizích zemí. V hlavě 501 vyzývá zákon americkou vládu, aby se „postavila proti krokům Ruska vykonávat utajený vliv, prováděný ve spolupráci či na popud politických špiček bezpečnostních služeb Ruské federace“.

Jak poznamenává web ActivistPost, je snadné si představit, jak tento zákon, jestliže projde i senátem a podepíše jej i prezident, ohrozí či dokonce eliminuje oněch 200 webových stránek, jejichž seznam už 24. listopadu uvedl shora uvedený Washington Post coby příklad stránek, jež nesdílejí linii amerického mainstreamu, sloužícího vládě.

Pikantní na zákonu je okolnost, že jej sněmovna reprezentantů schválila 30. listopadu a sněmovně byl předložen 22. listopadu. Čili dva dny předtím, než ve Washington Post vyšel onen článek Falešné informace ruské propagandy, citující též hlasy expertů o tom, že hříchem tzv ruské propagandy je i ta skutečnost, že dopomohla Donaldu Trumpovi k jeho zvolení prezidentem.

Zatím není známo, kdy návrh uvedeného zákona bude projednávat Senát, a kdy - pokud projde i tam - bude předložen k podpisu prezidentovi. Že bude mít větší naději u dosluhujícího Obamy, než u prezidenta nově zvoleného, se považuje za samozřejmé.



Překlad: Lubomír Man

V Sýrii téměř dobojováno?

$
0
0
Ondřej Kosina
3.12.2016  Vaše věc


Po razantním vstupu Ruska do syrského konfliktu loni 30. září se válka ubírá směrem, který ještě před dvěma lety nikdo nečekal. Po osvobození Aleppa od teroristů nebude pochyb o tom, že vítězem je Bašár Asad a jednání o poválečném uspořádání země se bez něj v žádném případě neobejde. Výzvy západních, tureckých a některých arabských politiků, že „Asad musí odejít“, jsou dnes zcela mimo realitu. Zároveň je zřejmé, že tato válka musí být vybojována až do vítězného konce, protože jednání s tzv. opozicí k žádnému výsledku nikdy nevedla.



Syrská arabská armáda s pomocí libanonského Hizballáhu, íránských revolučních gard, iráckých šíitů a s podporou ruského letectva osvobozuje jednu čtvrť Aleppa za druhou. V noci na pondělí získala důležitou čtvrť Sachúr a z 2. na 3. prosince čtvrť Tárik al-Báb, což znamená, že Damašek má pod kontrolou asi 60 % východního Aleppa. Od roku 2012, kdy bitva o druhé nejvýznamnější syrské město začala, se tak jedná o největší průlom. Podařilo se ovládnout i strategické komunikace a mezinárodní letiště. Ukazuje se, že pokud jsou teroristé odříznuti od dodávek zbraní a přísunu nových posil, nemají šanci. Po celou dobu proudili do Sýrie noví džihádisté z Turecka a byli štědře sponzorováni zejména Saúdskou Arábií a Katarem, což činilo válku nekonečnou.

Část tzv. opozice, jejíž porážka se neodvratně blíží, podle britského zdroje vede tajné rozhovory s Moskvou v Ankaře bez účasti Washingtonu. USA nyní v Sýrii „hrají druhé housle“ a jejich názor již prakticky nikoho nezajímá. S dosluhující Obamovou administrativou, která vsadila na špatné koně, už není třeba jednat. Tečku za déle než pětiletou válkou může učinit rusko-turecká dohoda, ovšem za předpokladu, že Turci přestanou s avanturistickými novoosmanskými experimenty a začnou uvažovat realisticky. Muslimské bratrstvo, na které Turci vsadili na počátku konfliktu, již není relevantní silou a výroky Erdogana o tom, že „turecká armáda vstoupila do Sýrie, aby svrhla Bašára Asada“, zcela postrádají soudnost. Mimo realitu je i výrok tureckého ministra zahraničí, že „Asad je zodpovědný za smrt 600 tisíc lidí a neměl by zemi vládnout“. Kromě skutečnosti, že oficiální údaje hovoří o polovičním počtu obětí, je vrchol drzosti přičítat veškerou vinu za krveprolití syrskému prezidentovi, který fakticky brání svou zemi před invazí džihádu, kterou samotní Turci od počátku podporovali. Je to především Erdogan, který má na rukou syrskou krev a očekává se od něj, že po neúspěšném červencovém puči, kdy se sblížil s Moskvou kvůli tomu, že dostal svou zemi do mezinárodní izolace, začne ve vztahu k Sýrii provozovat pragmatickou politiku.

Západ trvale kritizuje Rusko a syrskou armádu za humanitární katastrofu v Aleppu a média detailně informují o bombardování nemocnic a počtu obětí. Škoda, že stejně detailními informacemi nedisponují v případě iráckého Mosulu, kde bezesporu také umírají civilisté v důsledku spojeneckých operací. Za povšimnutí stojí i mediální terminologie, která soustavně teroristy nazývá „rebely“, „povstalci“ a „bojovníky“, přestože je všeobecně známo, že v Aleppu se vede boj hlavně proti bývalé Frontě an-Nusra, která je syrskou odnoží teroristické sítě al-Káida. K jistému pozitivnímu posunu došlo alespoň ve vztahu k syrským vojákům, kteří jsou již nazýváni syrskou armádou, zatímco dříve byli označováni jako „jednotky věrné Asadovi“.

To, co bylo ještě nedávno sotva představitelné, se v souvislosti s ruskou intervencí stává skutečností. Sekulární Sýrie přežije a v dohledné době zřejmě zcela vypudí teroristy ze svého území. Po ovládnutí Aleppa bude legitimní vláda kontrolovat všechna klíčová města v nejlidnatějších oblastech a osvobození zbytku území bude jen otázkou času. Řeči zaprodaných novinářů a západních politiků o negativním vlivu ruského zásahu, který válku jen prodlouží, se opět ukázaly jako falešné. Důležité je, že Česká republika si po celou dobu syrské války zachovala pragmatický přístup a fungující ambasádu v Damašku, což při budoucí obnově země jistě nebude zapomenuto.

P.C.Roberts: Sněmovna reprezentatů USA vydává zákon zakazující pravdu

$
0
0


 3. 12. 2016    PaulCraigRoberts          
Americká sněmovna reprezentantů se natolik cítí být ohrožena pravdou, že vydává zákon o jejím zákazu. Nu a jelikož tuto pravdu vyslovují tzv. „ruští agenti“, šířící „falešné zprávy“, tato jediná pravda se v USA zakazuje. Jak oznamuje známý americký web Zero Hedge, 30.listopadu, to je týden poté, co deník Washington Post spustil hon na čarodějnice svým článkem Falešné informace ruské propagandy, přijala sněmovna reprezentatntů imponující většinou 390 hlasů (jen 30 bylo proti), zákon, zakazující ruskou propagandu, či spíš to, co americká vláda za propagandu považuje. 

Ke kterémužto návrhu zákona je samozřejmě připojena i sada opatření proti, osobám, které by se zákon pokusily porušit. Zákon H.R. 6393 navrhl republikánský reprezentant za stát Kalifornie D. Nulden a jeho ledví odkrývá už jeho titul: Záležitosti týkající se cizích zemí. V hlavě 501 vyzývá zákon americkou vládu, aby se „postavila proti snahám Ruska vykonávat utajený vliv, prováděný ve spolupráci či na popud politických špiček bezpečnostních služeb Ruské federace“.

Jak poznamenává web ActivistPost, je snadné si představit, jak tento zákon, jestliže projde i senátem a podepíše jej i prezident, ohrozí či dokonce eliminuje oněch 200 webových stránek, jejichž seznam už 24. listopadu uvedl shora uvedený Washington Post coby příklad stránek, jež nesdílejí linii amerického mainstreamu, sloužícího vládě.

Pikantní na zákonu je okolnost, že jej sněmovna reprezentantů schválila 30. listopadu a sněmovně byl předložen 22. listopadu. Čili dva dny předtím, než ve Washington Post vyšel onen článek Falešné informace ruské prpagandy, citující též hlasy expertů o tom, že hříchem tzv ruské propagandy je i ta skutečnost, že dopomohla Donaldu Trumpovi k jeho zvolení prezidentem.

Zatím není známo, kdy návrh uvedeného zákona bude projednávat Senát, a kdy - pokud projde i tam - bude předložen k podpisu prezidentovi. Že bude mít větší naději u dosluhujícího Obamy, než u prezidenta nově zvoleného, se považuje za samozřejmé.

Překlad: Lubomír Man

Na základě rusofobie ztrácí britská vláda rozum: Ministerstvo obrany RF: Ať Velká Británie raději Rusku nepřekáží v pomoci obyvatelům Aleppa

$
0
0

3. 12. 2016   zdroj
Ministerstvo obrany Ruské federace okomentovalo prohlášení tiskového tajemníka britské premiérky Theresy May o tom, že Rusko údajně brání dodávkám humanitární pomoci do Syrské arabské republiky, zejména do Aleppa. Odpovídající prohlášení učinil dnes 3. prosince mluvčí Ministerstva obrany Ruska, generálmajor Igor Konašenkov.


Mluvčí Ministerstva obrany RF byl rozhořčen zcela lživými prohlášeními zástupce britské premiérky. Konašenkov se domnívá, že britská vláda ztratila na základě zuřivé rusofobie veškerý objektivní pohled na to, co se děje v Syrské arabské republice, a to i v Aleppu.

Konašenkov připomněl tiskovému mluvčímu britské premiérky, že od 28. listopadu syrská vojska osvobodila téměř polovinu čtvrtí ve východním Aleppu, které dříve ovládali teroristé. V důsledku této úspěšné vojenské operace bylo osvobozeno více než 90 tisíc civilistů. Ještě asi 28 tisíc dalších civilistů, z nichž 14 tisíc jsou nezletilé děti, uprchlo z východních čtvrtí Aleppa, které jsou kontrolovány teroristy, do bezpečných oblastí města.

Celou tu dobu dostávali obyvatelé východního Aleppa humanitární pomoc, léky a teplé oblečení z ruského Centra pro smíření a od syrské vlády, zdůraznil Konašenkov.

"Velká Británie však za celé roky války v Sýrii nevyčlenila ani gram mouky, ani jediný lék a ani jedinou deku, aby civilistům pomohla", připomněl generálmajor.

V případě, že Britové opravdu chtějí obyvatelům východního Aleppa poskytnout humanitární pomoc - veškeré podmínky pro to jsou, zdůraznil Konašenkov. "Řekněte, kde teď uvízla", zeptal se zástupce ministerstva obrany.

"Když ale žádná britská humanitární pomoc pro Aleppo není, nebraňte ostatním pomáhat," shrnul Konašenkov.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Vznikla Asociácia nezávislých médií

$
0
0
3. 12. 2016     HlavnéSprávy
Bola založená Asociácia nezávislých médií, medzi ktorej zakladajúcich členov patria aj Hlavné správy. Predstavitelia redakcií Zem&Vek, Slobodný vysielač, Hlavné správy, Medzičas a DAV DVA sa stretli 12. 11. 2016 v Bratislave, aby spoločne založili Asociáciu nezávislých médií (ANM). Logo Asociácie nezávislých médií je vyše.


Najzásadnejším dôvodom jej vzniku je koncentrovanie síl obhajujúcich všeobecné a nespochybniteľné práva na slobodu slova a prejavu, ktoré sú vystavené čoraz väčšiemu ohrozeniu. Asociácia nezávislých médií tak bude reprezentovať státisícové čitateľské a poslucháčske zázemie.
Činnosť ANM bude stáť na troch pilieroch:

1. Vyslanie signálu čitateľom a poslucháčom, že tieto médiá sa usilujú o spoločný postup pri obhajobe inštitútu slobody slova a prejavu.

2. Ochrana jednotlivých členských médií a ich spolupracovníkov pred útokmi a osočovaním zo strany rôznych „aktivistov“ a mainstreamových médií. V prípade potreby Asociácia použije aj právne prostriedky.

3. Ambícia vstupovať do legislatívnych procesov a vyjadrovať sa k návrhom zákonov, týkajúcich sa médií.

ANM je pripravená zastrešovať aj ďalšie nezávislé médiá, ktoré sa budú stotožňovať so základnými princípmi žurnalistiky vylučujúcej systematickú propagandu.

Návraty Emila Hrušky: „Aktéři, kulisy a propadliště – Války a okupace“

$
0
0

Zdeněk Hrabica
3. 12. 2016      (recenze)
Ani ve snu by mne, a to i v mém vlastním umanutém zájmu, nikdy nenapadlo, že se najde ještě v roce 2016 někdo z českých autorů (jsoucích v Čechách, na Moravě a ve Slezsku doma) – historiků, spisovatelů literatury faktu, kdo se posune dál, než přešlapovali před ním dávno jiní. Člověk by pak už vůbec nevěřil, že se najde i mezi tuctovými ambiciózními a exhibujícími režimními - včerejšími a dnešními pisálky,opisovači cizích textů v literatuře, jež se nazývá literaturou faktu a mající k tomu i sdružení a dekorace se jménem E.E. Kische. To vše už od minula. Zajímavé, že to nikomu ani dneska nikomu nevadí a nepřekáží.


Nepředpokládal jsem, že se nalezne  odvaha nahlédnout jiným pohledem do spisů života  člověka a nakonec zrůdy  Karla Čurdy. Proslulého synonymem zrady jako temné  postavy   českých dějin.  Jednatřicetiletého  rotného československé zahraniční armády ze Staré Hlíně u Třeboně, vysazeného 28.března 1942  v Protektorátu Čechy a Morava mezi členy výsadku „OurDistance , z nichž nebyl nakonec  na  čáře vedoucí ke zradě a k selhání sám.
Na šibenici šli při konečném účtování v jednom dni za sebou dva, nejprve Vilam Gerik a hned po něm Karel Čurda, stalo se 29.dubna 1947.
V odkazech na uvedené prameny, zejména v připomenutí  poznání vojenského historika Jiřího Plachého z roku 2013  překročil nyní Emil Hruška dosavadní autory, kteří si vysloužili v tématice Reinhard Heydrich, někdy i nezasloužené ostruhy – a je jich nespočítaně – Čestmír Amort, Miroslav Ivanov, Toman Brod, Eduard Čejka...  Jenom povrchní autoři při přebírání jednoho od jiného autora přisoudili Čurdovi  od zrození a působení v aktivním životě  nálepku vrozené zrady a podlosti. A nemusíme chodit příliš daleko, stačí vyslovit jméno a přijmení za více než dvě desetiletí ostrakizovaného – přitom nežijícího – Julia Fučíka. Mluvil, zradil. Obhajovat jej musí jiní.
Zaujalo mne  ještě objevné a tak moc aktuální Hruškovo rigorózní upozornění na výsledek poznání  historika Vojtěcha Šustka, který se dotkl role nacistické propagandy v protektorátu po útoku na Heydricha s odkazem na vystoupení Emanuela Moravce 12. června 1942 na manifestaci v Brně. Po kterém následovalo oficiální vyhlášení amnestie pro udavače z řad Čechů, kteří vědí a oznámí, kde se ukrývají muži, kteří zabili Heydricha. Tehdy se podařilo vystupňovat  Goebbelsův  a Moravcův tlak  do nesnesitelnosti bytí k očekávání, že po uplynutí lhůty, bude zastřelen každý desátý Čech.
Poučka pro vědecká bádání mediálních kormidelníků pro každou dobu, pramenící ze  Šustkova poznání: „ ...zcela evidentně mohli nacisté právě propagandistům děkovat za průlom v bezradném tápání německé policie při vyšetřování atentátů. Čurdova zrada a na ní navazující úspěchy gestapa  při stíhání parašutistů a jejich spolupracovníků jsou pouhým pokračováním vysoce sofistikované práce německé a kolaborantské propagandy.“
Občas si říkám budiž tato propaganda velebena, vždyť kolik má pokračovatelů. Dodneška vyzdvihována a využívaná – již i v XXI.století.
Hruškovi se v naváznosti na  vlastní bádání a na výsledky nového historického zkoumání, včetně toho, co se podařilo vytvořit režiséru Jiřímu Sequensovi  (a to i se vším, co bylo poplatné době vzniku filmu) ve filmu „Atentát“(škoda, že nenatočil po  Atentátu , k němuž shromáždil tolik cenností – ještě film o Canarisovi) -  i Jaroslavu Čvančarovi. Zejména ve fotograficko dokumentační podobě.
Škoda, že se literatura tak málo, ve srovnání s Čurdou, zabývá docela malinkatými vyvrheli, jakých hodně přes hory a doly. A skoro na každém kroku.
Teorie postele patří autorsky nejenom  Balzacovi
Filozof Egon Bondy mi svého času ve svém bytě v  bratislavské Laurinské ulici dal otázku, zda jsem četl Balzacovu „Teorii postele“. Trvalo mi několik let než jsem ji ve fondech Národní knihovny objevil. Byla to lehká četba. Nakonec jsem díky nakladatelství Alfa & Omega a grafikovi Miroslavu Hourovi  připravil toto dílko k vydání. Postel podle Mistra Honoré de Balzaca neslouží jenom k obnově duševních a fyzických sil člověka, ale výrazně sbližuje hlavně opačná pohlaví. Balzac to však vlastním životem příliš nepotvrdil.
A v nejednom případě postel sbližuje i odlišné režimy.
 Jestliže nás máloco spojuje s druhým nejmocnějším mužem Hitlerovi Třetí říše, velitelem říšského letectva s titulem říšského maršála a mužem s pohádkovým bohatstvím Hermannem Gőringem (snad jenom to, že maršál Gőring si každodenně obouval za druhé války stejné holínky jako  československý prezident v exilu ve Velké Británii Dr. Edvard Beneš si je obouval ke svým rajtkám jenom  občas a výjimečně, při setkání s československými zahraničními vojáky nebo při vojenské audienci u Winstona Churchilla.
Ty holínky se tenkrát jmenovaly „baťovky“.
Rozverným   příběhem, řádků   Emila Hrušky je   velmi příběh s poutavým   s titulem: „Česká švagrová říšského maršála“. Autor jej přináší  ke čtenáři vstupní pohádkovou větou, o níž svého času Karel Čapek pronesl, že právě první věta knihy, povídky, eseje  vypovídá o kvalitě nebo nekvalitě každého  vázaného textu.
Tentokrát taková věta zní téměř pohádkově:
„Byli žili dva bratři.“
Ten starší Hermann Gőring se proslavil za první světové války jako stíhací letec.
Mladší Albert Gőring v ní také bojoval. Ale kromě průstřelu břicha se v ní nijak  neproslavil.
Starší vsadil vše na nacismus a na Adolfa Hitlera a byl pokládán za druhého nejmocnějšího muže Třetí říše. Vysloužil si maršálskou hůl s oblibou fešáckých uniforem, které si sám navrhoval.
Mladší neměl nacisty rád. Po květnu 1939 se stal vrchním ředitelem konsorcia dvou největších českých zbrojních podniků – plzeňské Škodovky a Zbrojovky Brno. Ve svém bonvivánském životě pojal za svou třetí ženu Češku Miladu Klazarovou  z Kuřimi;  ta se tedy stala  švagrovou maršála Hermanna Gőringa. Při norimberském procesu maršál spáchal sebevraždu. O Albertovi a Miladě se čtenář dozví neskutečný děj, nač jej prozrazovat?
Dopustil bych se prohřešku, kdybych v recenzi mimořádně zajímavé knihy Emila Hrušky, kterou právě vydává nakladatelství Futura, pokračoval v započatém postupu. Vždyť čtenář se postupně dozví  vyčerpávající  nebo částečné odpovědi na tak jímavé dotazy – jako například, zda Češi stáli za náletem na Peenemünde, čili za náletem na německou základnu raketových  zbraní, kde se mimo jiné pracovalo na vývoji letounové střely V – 2 (Vergeltungswaffe – zbrani odplaty).   Do nejmenších podrobností se čtenář dozví o zákulisních okamžicích života Karla Hermanna Franka, dozví se o tom, že poslední říšský vůdce SS zemřel u nás.
Dozví se o konfidentech jiného kalibru,  než jakými své diváky a nás dohromady krmí dramaturgie České televize  naposledy ve stokrát do halelujá avizovaném pořadu podle scénáře Jefima Fištejna „Obchodník s deštěm“ – alias o generálu Baranovovi,  posléze čelném představiteli Společnosti přátel USA.
Jde o tentokrát o dokument nebo o jeho diskreditaci, podle mne platí to druhé.
Hitlerjugend a jeho píseň od ŽIda
Bývalí němečtí nacisté a čeští protektorátní kolaboranti  stydlivě po denacifikaci a u nás po nastolení nového režimu na úsvitu vítězství hlásili a přiznávali že byli členy povinné organizace Hitlerjugend a v našem případě Kuratoria pro výchovu mládeže. Ti naši lhali jako, když tisknou. Nebylo boha, který by je tenkrát  k tomu donutil. Ti němečtí kluci se k této hnědé barvě dlouho hlásili. Připomeňme, že hlavní vedoucí říšské Hitlerjugend  se narodil ve Stonařově u Jihlavy. Mohl bych leccos z té doby dosvědčit.  Ale Emil  Hruška jakoby zkušený dramaturg nalézá jiné okupační pikantérie než mnou zaznamenaná orální či poznaná historie. Připomíná, že autorem proslavené „Jezdecké písně“ Hitlerovy mládeže nebyl nikdo jiný než plzeňský Žid Hugo Zuckermann.
O milionáři, který ukradl slunce!
Ani nápad, čas oponou trhnul. Dvakrát je v knize  autorem  uchopený Jelínek, člověk , který nám málem ukradl Karlštejn. Nejprve se jej Hruška dotkne v příběhu „Zvláštní osobnosti podivného světa(jméno Jelínek poprvé)“, hochštaplera  Josefa Jelínka, známého jako „Harry“, který přesvědčil v roce 1931 jistého amerického milonáře, že je ochoten mu prodat svůj hrad Karlštejn. A  dokonce o od něj vybral zálohu na agendu s tím spojenou. Mne nejvíce zaujaly řádky osvětlující skutečnosti, kdy se Harry zapletl s gestapem, kterému přiznal, jak jej hluboce zaujaly a ovlivnily Führerovy ideje. Poprvé se čtenář seznamuje obšírněji o rozsáhlé kolaborantské, přesto vrávorající, Haryho příliš nepřesvědčivé činnosti. Při poválečném pátrání , v Pátracím oběžníku Československé komise pro vyšetřování válečných zločinů ve Wiesbadenu, vydaném v roce 1946, byl veden pod číslem 653 jako konfident SD. Ostatní není třeba z děje prozrazovat. Harry Jelínek vytvářel  nesmazatelnou stopu, kterou si zvolili z bývalé Třetí říše a tzv. protektorátu mnozí. Harry k tomu nepotřeboval ani exil v latinské Americe, stačila mu Itálie, kde proslul jako německý malíř, zemřel v roce 1986.
V druhém případě , jde o případ českého krále braku. Český literární brak měl a má v české knižní tvorbě své pevně zakořeněné místo. Ke cti minulého patří, že je dodneška hojně vyhledávaný, třeba někdy neprávem do braku zařazované Rodokapsy nebo Večery pod lampou nebo Krásné romány. Četly se i pod duchnami. Nekorunovaným králem  byl u nás za první republiky Sláva V. Jelínek. I on si  za nacistické okupace   hbitě změnil jméno na Wilibald Yőring. Byl ve své době nejrychleji píšícím českým autorem. Takových, jakých je dneska u nás v době elektronických médií přehršel.  Více už nemohu rozvádět, Hruška končí diagnózou: „ ...každá doba má své Jelínky i Yőringy.“
Podle situace, nikdo nečekal, že nejrozkvetlejšími brakovými vavříny bude ověnčena až ta nynější literární doba. Stačí se projít českými knihkupectvími.
A nakonec i pro mne velké literární překvapení v nové Hruškově knize. .
Nese titulek: „ Polská brigáda v západních Čechách.“   Následně podle plk. Dambrowského, zařazená generálem Andersem do jeho sboru a překřtěná na Svatokřížskou.
Svatokřížská polská brigáda opustila Československou republiku 6.srpna 1945 přes hraniční  přechod Rozvadov.
Hruška píše: „ Intervence místních správních orgánů  a články v tisku zřejmě urychlily řešení problému ´co s polskou brigádou.´´Fašističtí žoldáci odtáhnouz Čech,´psala Mladá fronta 5.srpna 1945, odvolávajíc se na zprávu ministerstva národní obrany, že ´československá vláda podnikla potřebné kroky ihned,jakmile byla bezpečně zjištěna přítomnost jednotky(což vládě trvalo ´jen´čtvrt roku, dodejme...)“
Co říci skutečnosti, když v daném okamžiku čtu  zprávu z 21.října 2016   v deníku Právo s titulkem:„ Za 2.světovou válku může i SSSR, odhlasovali ve shodě Ukrajinci s Poláky“.
Ke cti a chvále naší doby mohly řádky o svědectví předválečného poručíka Československé armády, absolventa  Vojenské akademie v Hranicích, později v šedesátých letech nedobrovolně vyobcovaného z Československé lidové armády,  Aloise Petáka v Hruškově knize nyní spatřit světlo světa.
Koncovka knihy pod titulkem:  „Nacisté, ´železná opona´a dnešek“ je z pera poučeného, ale vzdělaného autora knihy  více než výmluvná.
Opona padá?
Na forbínu právě vstupují noví herci  – ale již z  doby připravovaných nebo nových „železných opon“  v té jednotné a skvělé Evropě, o jaké snil už dávno v propadlišti   Josepf Goebbels, Karl Hermann Frank a jakou oživují její nynější, bohužel přečasto  hříšní,  apologeti. 

Naladění na vojenskou notu: S čím se Lukašenko vrátil z Moskvy?

$
0
0
Pavel Jurincev
3.12.2016 EuroasiaDaily a Zvědavec

Na setkání Aleksandera Lukašenka a Vladimira Putina během oslav sedmdesátin patriarchy Kirila mnozí v Minsku významně sázeli. Vleklý plynový konflikt, problém dodávek ropy, financování běloruské ekonomiky a řadu dalších otázek již nelze řešit jinak, než na úrovni hlav států. Nicméně vytrvalé mlčení ohledně programu setkání jak Minsku, tak Kremlu přimělo většinu analytiků poznamenat, že rozhovory sotva skončily úspěchem, obzvláště pro běloruskou stranu. A to, že pro běloruskou stranu se věci nevyvíjí tím nejlepším způsobem, demonstrovalo několik posledních dní, jejichž události nezanechávají žádných iluzí o tom, jak proběhlo setkání v Moskvě.


S naprostou důvěrou lze tvrdit, že otázky dodávek ropy do Běloruska a splacení dluhu za plyn nebyly rovněž dořešeny. Ať v Minsku říkají cokoliv, za poslední měsíc se situace prakticky nezměnila: Bělorusko neplní své závazky a RF setrvává na předešlém postoji „ráno peníze, večer židle“. To, že se situace nevyvíjí ve prospěch běloruské strany, se stalo jasným 25. listopadu, kdy se objevila informace, že místní úřady se podruhé pokusily zvýšit cenu za tranzit ruské ropy. Jak známo, podobné přání měl Minsk již v době současného ropného konfliktu, když Moskva požadovala zaplatit dluhy za dodávky plynu převyšující 300 milionů dolarů. Tehdy ministerstvo antimonopolní regulace a obchodu Běloruska rozhodlo od 11. listopadu 2016 zvýšit sazby o 50%, což bylo přímým porušením dříve podepsaných dohod. Pravda, poté, co se této záležitosti dostalo velké publicity, a hrozil vážný konflikt s Ruskem, Minsk své rozhodnutí zrušil a dokonce souhlasil s uhrazením dluhů do konce listopadu. Vzhledem k tomu, že tato republika peníze nemá, „Gazprom“ dluh zaplacen nedostal, což znamená, že i dodávky ropy Bělorusové neviděli. To zemi stálo ztrátu 0,3% GDP, což za jeho současného prudkého propadu má na místní ekonomiku značný dopad. A tak dnes, když se Minsk opět nedokázal dohodnout s Kremlem, opětovně přistoupil k vydírání: jak sdělil oficiální představitel „Transněft“ Igor Demin: „Gomeltransněft Družba“ a „Polocktransněft Družba“ informovaly ruskou stranu o tom, že hodlají zvýšit cenu za tranzit ruské ropy o 20,5%, od 1. ledna 2017. Avšak odpovídající vysvětlení Minsk nepodal, což není nijak náhodné.

Dnes běloruské úřady právní stránka této otázky nijak nezajímá, neboť země se nachází na pokraji bankrotu. Což znamená, že neschopni najít kompromis nevymysleli minští představitelé nic lepšího, než opětovně vydírat Rusy. A to sotva proběhlo bez přímého příkazu vedení země. Nijak překvapivý je pak fakt, že hlava státu ve svém nedávném rozhovoru pro ázerbájdžánskou informační agenturu Trend informovala o vážném zájmu o zpracování ázerbájdžánské ropy a poznamenala, že „může dojít i na vzájemné dodávky surovin a navázání úzké spolupráce mezi chemickými podniky Běloruska a Ázerbájdžánu“. Řečeno jednoduše, po setkání Lukašenka a Putina v Minsku pochopili, že Rusko již nehodlá přistupovat na žádné ústupky, a proto bylo opět rozhodnuto oživit proces diversifikace dodávek uhlovodíků do země.

O tom, že v běloruském hlavním městě jsou současnými vztahy ze strany Moskvy zklamáni, mluví ještě jeden fakt: po příjezdu se Aleksander Lukašenko doslova vrhl na své podřízené a požadoval od nich „naladit se ohledně ekonomiky na vojenskou notu“. Nutno připomenout, že to není zdaleka první takovýto výrok běloruského vůdce, a se všemi přišel v obdobích narůstajících krizí v bilaterálních vztazích. Lze třeba připomenout slova Lukašenka z r. 2011, kdy 27. května v době jednání o aktuální situaci na spotřebním a devizovém trhu nařídil „posadit všechny na vojenské koně“.

Jak známo, následující měsíce ukázaly, že tato slova evidentně k zastavení devizové a ekonomické krize nepostačovala, a pouze finanční pomoc ze strany Ruska pomohla situaci víceméně stabilizovat, na krátkou dobu. Něco podobného řekl šéf Běloruska i vloni, kdy krátce před prezidentskými volbami na setkání s premiérem Andrejem Kobjakovem poznamenal, že „u nás probíhá v ekonomice válka, máme válečný stav“. A podobná přirovnání nemohou neznepokojovat. Tím spíše chápeme-li, že, dle všeho, běloruský vůdce v této etapě zavrhl návrhy Moskvy a rozhodl se hrát vabank. Jinak lze stěží vysvětlit, proč po svém návratu na rozhovory o strategii rozvoje běloruského strojírenství hlava státu sdělila, že „je nutné se spoléhat pouze na sebe“ a proto je nutné „aktivněji pracovat na diversifikaci odbytových trhů“ a „zavést tvrdou kontrolu v oblasti kvality produkce ve všech etapách výroby“. Tedy bylo formálně sděleno, že peníze z Ruska nebudou a že je nutné hledat jiná východiska ze vzniklé situace.

Zde je nutno uvést ještě jeden celkem zajímavý detail. Během setkání v Moskvě Vladimir Putin řekl, že všechny současné problémy jsou „dočasné“ a mezi zeměmi je „vytvořen mechanismus obnovy našich obchodně-ekonomických vztahů a jejich diversifikace“, a proto jsou tyto sousedské země „nejen schopny vše obnovit, ale i, zcela jistě, posunout se vpřed“. Přičemž bylo poznamenáno, že hlavním předpokladem pro další kroky je fakt, „že máme nejen velké projekty“, ale že „pokračuje rozšiřování spolupráce, včetně v oblasti strojírenství a zemědělské techniky“. Ruský prezident jen sotva neví, jak se věci v této oblasti bilaterální spolupráce mají skutečně, obzvláště v oblasti „globálních projektů“ jako třeba spojení „MAZ“ a „KAMAZ“. To znamená, že tento výrok nebyl náhodný. Je pravděpodobné, že za zavřenými dveřmi se ruský vůdce opětovně vrátil k otázce další integrace podniků strojírenského komplexu, kterou stanovil jako jednu z podmínek možné pomoci Bělorusku. A to, že Aleksander Lukašenko ještě pořád není ochoten k ústupkům, a to, že rozhodl opět „překopat“ strojírenství ihned po své cestě do Moskvy, jen tuto domněnku potvrzuje.

Nakonec současné chování běloruského vedení samo o sobě svědčí o tom, že v Moskvě dostalo v otázce peněz všem známou odpověď Dmitrije Medveděva ohledně toho, čeho je třeba se držet. Nicméně jak si povedou běloruské úřady dále nelze zatím říct, obzvláště vezmeme-li v úvahu, že k Bělorusům ochladli i na Západě: MMF se úvěrovat běloruskou ekonomiku zatím nechystá a proces „sbližování“ s EU přešel do stádia stáze.

Za dané situace, kdy se země nachází na pokraji kolapsu, který neviděla od 90. let, lze od běloruské strany očekávat jak logické věci, tak kousky nedávající smysl. A, bohužel, onen druhý případ je pravděpodobnější. Podle všeho v Minsku, když nepřišli na nic lepšího, se opětovně vrátili ke své „staré písničce“: pro Rusko jsme vším, „chtějí si nás naklonit“. Proto se nelze divit, pokud v nejbližší době připomenou Moskvě i svého paralympionika s ruskou vlajkou a formální odmítnutí podpořit ukrajinskou rezoluci o ochraně lidských práv na Krymu, nepřipojení se k protiruským sankcím a spoustu dalších věcí.


«Настроиться на военный лад»: с чем Лукашенко вернулся из Москвы? vyšel 25. listopadu 2016 na eadaily.com. Překlad v ceně 483 Kč Zvědavec.

Lavrov posoudil nové návrhy USA ohledně Sýrie

$
0
0

3. 12. 2016    zdroj (kráceno)
Ministr zahraničí USA John Kerry předal Moskvě nové návrhy k syrskému urovnání. Ministr zahraničí RF Sergej Lavrov to oznámil po jednání s japonským protějškem Fumio Kishidou v sobotu 3. prosince, píše agentura RIA Novosti. Lavrov zdůraznil, že Washington se v rámci konzultací o vyřešení konfliktu v syrském Aleppu v Ženevě až do 2. prosince snažil "protlačit do těchto dohod ustanovení, podle nichž by teroristé Džabhat en-Nusry byli odvedeni z území úderů".


"Včera John Kerry při našem setkání v Římě předal návrhy USA, které jsou v duchu postojů, které již dlouho obhajují ruští experti při jednání s Američany", řekl ministr zahraničí RF.

Lavrov připomněl, že dříve během jednání diskutovali společný akční plán, který v první řadě předpokládal oddělení umírněné opozice od teroristů, a pak - "společnou činnost, zaměřenou na cíle teroristických skupin", informovala agentura TASS. "Bohužel, oddělení nebylo provedeno, proto nemohla být tato dohoda Američany splněna", konstatoval Lavrov.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Nepodařené slouhovství brutální cenzuře na IDnes

$
0
0
Radim Valenčík
3. 12. 2016       RadimValenčíkPíše
Lubomír Stejskal se dnes pokusil odpovědět na otázku, proč byl smazán blog Lucie Provazníkové. Raději to neměl dělat. Ubohé, trapné a hlavně vznášející se v obecné rovině bez argumentů. Ostatně posuďte sami (uvádím text v plném znění jen se zvýrazněním některých pasáží):

 
K případu blogerky LP
3. 12. 2016 8:15:00
Blog na iDNES není "náš", tj. každého jednoho blogera. Jsme hosty na tomto zpravodajském serveru a jako takoví musíme respektovat stanovená pravidla. Tedy kodex.
Je to podobné, jako když někoho přijmeme do svého domu jako "nájemníka". V tomto případě zdarma. O to víc by měl takový "nájemník" respektovat dohodnutá pravidla soužití. Jestliže si jako majitel domu nepřeji, aby nájemník (zde bez uvozovek) choval v bytě tchoře, a bude to součástí smlouvy, přičemž on tu smlouvu poruší, mám plné právo ho na tuto skutečnost upozornit. Nezjedná-li nápravu, tj. nezbaví-li se tchoře, mám plné právo ho vyhodit.
Obávám se, že něco podobné se stalo Lucii Provazníkové.
Nemyslím si, že je to o svobodě slova. Je to o právu majitele požadovat po někom, kdo využívá jeho služeb, aby respektoval dohodnuté.
Věc má ale ještě jednu rovinu. Je otázka, jestli se porušování kodexu "rebelujícímu" blogerovi vyplatí. Už proto, že není na českém internetu mnoho takových možností, jakou nabízí iDNES (nebo třeba Lidovky.cz). Mít blog na zpravodajském portálu, nota bene jednom z nejčtenějších, je obrovská výhoda: lidé se o něm dozví podstatně snadněji, než když si založíte vlastní webové stránky, ať už s doménou druhého nebo třetího řádu. Nemluvím o celebritách, ale o obyčejných lidech.
Zkusme se zamyslet nad tím, jakou čtenost bude mít web, který si založí (zaplatí) kdokoli z nás. Kolik lidí se o něm dozví a kolik se k němu bude opakovaně vracet, vyhledávat ho (v té džungli internetových nabídek)? Obávám se, že menšina z těch, kdo si našich blogů všimnou na iDNES.
Proto si myslím, že se vyplatí respektovat kodex, potažmo elementární lidskou slušnost, a dát přednost kultivovanému vyjadřování (nezbytné výjimky nechť potvrzují pravidlo).
Co je pro nás důležitější: sdělit myšlenku, nebo slovně exhibovat?
Znovu opakuji: není to o svobodě slova. Kritizovat poměry, islám, prezidenta, vlastně cokoli a kohokoli lze civilizovaným způsobem. Bez vulgárních a dehonestujících urážek.
Prozradím něco, co nikdo, kdo tyto řádky čte (kromě administrátorů blogu) nemůže vědět. Také jsem byl několikrát upozorněn na to, že nejsem v tom či onom v souladu s kodexem. Byl jsem z toho poněkud roztrpčen, ale musel jsem učinit nápravu. Ve stylu něco za něco. Mám-li zájem na blogu iDNES publikovat, pak musím v něčem ustoupit. (Kdybych měl vlastní web, byl bych omezen pouze trestním zákonem.) Nikdy ale nešlo o otázky spojené se svobodou slova nebo zrady vlastního svědomí. Spíše o technické záležitosti. Problém by nastal v okamžiku, kdyby na blogu iDNES nebylo možné vyjadřovat se svobodně (rozuměj kriticky) například o EET.
Požadovat po někom, aby se vyjadřoval slušně, není v rozporu s principem svobody slova. Chceme-li to po prezidentovi, musíme sami jít příkladem (ačkoli v normálně fungující zemi by to mělo být obráceně).
I po zrušení blogu LB bylo možné se v "útrobách" Googlu s některými jejími texty seznámit. Upřímně: nevím, jestli to, co Lucka napsala, je nebo není na vystavení červené karty. Jsem si však jist, že kdyby některé věty formulovala jinak (při zachování jejich smyslu), byla by stále součástí této blogosféry.
Ostatně, kdyby se prezident Zeman v oněch skandálních rozhlasových Hovorech z Lán (listopad 2014) také vyjádřil jinak, neměl by při zachování smyslu toho, co chtěl říci takový problém s vlastní pověstí.
Autor: Lubomír Stejskal | sobota 3.12.2016 8:15
A nyní si dobře přečtěte celý text Lucie Provazníkové:
Ortel českého národa
Tak sem si dala tu "práci" a poslechla asi 40 písniček pána Ortela. Abych byla v malbě, když si ho teď každý přežvykuje v hubě a Radku Bangovi se kvůli němu zapaluje koudel u zadku tak, že vystřelí ze sálu jak cikán ze sámošky.
29. 11. 2016 10:07 | Link: http://www.nastvanematky.cz/node/382
Jako úplný hudební laik musim říct, že hudebně nic moc. Ve svých pivařských rockerských letech – tak před 12 lety – jsem ujížděla na lepších kouscích. Doteď jsem si říkala, že to ten Ortel ve fóglovi válí prostě proto, že lidi sou nasraný, a to tak, že hodně. Nechat (téměř) vyhrát v uhlazené komediantské šaškarádě někoho, koho se neomarxističtí komedianti s IQ vařené brambory snaží mediálně zničit, je prostě forma protestu. Protestu proti všemu tomu omezování a regulacím. Ale především proti všem fakticky nevzdělaným kašparům, kteří jen díky technologiím dnešní doby neživoří na hradních nádvořích, ale čumí na nás i v obýváku z čumbedny a z titulních stránek blitkovin, kde kážou lidem, jak jsme xenofobní národ a máme přijímat uprchlíky. Ale pak jsem vstřebala ty Ortelovy texty.
Vo čem zpívá Ortel
Pobavila mě píseň Absurdistán: "..pozvu všechny do Prahy, ať to všechno vidí...jak válej se tam tataři...jak ňáký ženě na hlaváku teče z hlavy hnis. ...co tam dělaj politici, to se nikdo nedoví, asi píšou lobbistům domácí úkoly. ... psychopati na silnici, magoři a vrazi, dnes a denně potkávám je, naši páni drazí. Páni, co si ve vázankách ruce sobě mejete a na slušný lidi tak vokatě serete!"
Co je na tom nenávistného? No, přiznejme si, agresivita a nenávist tam je. Ten pán je trošičku naštvanej. Jenže, málo platné: ten text je pravdivý. Jestli tím Ortel někoho uráží, je to jen a jen jeho problém. Tak dál.
Píseň Gayparáda: Hned na začátku zpívá o tom, že jemu jako heterákovi žádná neziskovka prachy na proháňku Prahou nedá. "Pro mě za mě ať si zadky servou, ať už lesby nebo bukvice. Nepochopim, proč s takovou vervou, maj potřebu transparentně brázdit ulice." Směju se a podepsala bych se pod to. Potřeba veřejně tramtarárovat svoji sexuální orientaci je na psychiatrické vyšetření a plýtvat na průvod zakomplexovaných blbců penězi, které by někomu opravdu mohly pomoct, je nechutné. Jestli tím Ortel někoho uráží, je to jen a jen jeho problém. Pokud vim, nikomu uřezáním pindíka nevyhrožuje.
Písně Mešita a Zůstaň mým domovem jsou namířené proti islámu. Jak už vzdělaní, moudří lidé ví, každý správný muslim je vrah – zkrátka proto, že vrahem byl zvrhlík Mohamed a jeho život je pro každého muslima následováníhodným příkladem. Není problémem Ortela, že neomarxističtí polomozci nejsou schopni si přečíst základní texty islámu, Ústavu ČR a Listinu základních práv a svobod a historii muslimské výbojnosti. Páč pak by ti hysterici zjistili, že Ortel se v těchto dvou písních prostě jen staví za svoji vlast, a to z dost opodstatněných důvodů. Vždyť on i v jedné písničce zpívá o tom, že chce ve své vlasti klid a mír!!!
Určitě jsem neslyšela všechny jeho výplody, možná, že chce někde někoho našrotovat do špekáčku, ale to, co jsem slyšela, nemá s nacizmem nic společného.
Nacistické symboly vs. svoboda slova a vyjádření
Prý že lebka s hnátama je nacistický symbol. Tyjo. Je to symbol používaný v asitak miliardě různých hudebních skupin, hnutí, sekt, ideologií a já nevím čeho, nebo prostě jako vizuální umění napříč historií od pravěku až dodnes. To samé platí pro pravotočivý i levotočivý hákový kříž, který byl pravděpodobně užit již v neolitu, ve všech kulturách od hinduismu, buddhismu, zoroastriánství, až po moderní Evropu 20. století značil štěstí – a byl znakem hned několika evropských letectev či vojenských složek jak před, tak i po 2. sv. válce. Jen kvůli Hitlerovi se všichni podělali a kvůli omezení svobody slova se bojí tento starověký symbol štěstí/talisman používat. (Věděli jste, že v Německu nesmíte na auto chtít značku s písmeny AH, i pokud to jsou vaše iniciály? A celou řadu "nacistických"číselných kombinací obsahujících 88. Ano, to je "svobodná" Evropa. Snad mi tady v Německu jednou nepřepíšou rok narození.)
Ale dost Ortela, nechme se kulturně pozvednout Gipsy CZ.
Nachystejte si blicího pytlika a pojďme hodit voko na tvorbu uraženého Radka Bangy a la Gipsy CZ. Jeho tvorbu jsem taky trochu sjela. Nejdřív parafrázuji, co pronesl v rozhovoru na expres.cz: Ortel je nácek...umělec by měl šířit pozitivní energii, přinášet radost, poselství, povznášet k něčemu dobrému...
Naprosto s Bangou souhlasím – to samé tvrdím o vizuálním umění, v němž se vyznám podstatně víc a vystavené posrané hajzlíky uprostřed galerií považuji za úpadek společnosti (o tom jindy). Při procházení jeho textů jsem ale měla problém udržet večeři v žaludku. Pro ilustraci jen jeden text – z písně "Černej kluk".
Jeden černej kluk hledal takle šuk
jakou píču vošuká to mu bylo fuk
dal do kapsy love a už si to klove
přímo ven z domu do centra metropole
tam r ́n ́b klub spousta divnejch tlup
kundy ale supr tak zaplatil vstup
sotva došel k baru pička jako sviň
stačilo pár keců a už jdou na drink
ožral jí jak nic po třech panacích hrne si jí
co však prijde ani jeden z nich netuší
ještě ani ráno a řekla mu ano
šuk už byl jistej už je zaděláno
a tak si tak jdou už se vocucujou
a na dlouhou noc se připravujou
sotva dveře zavřou už mu hulí péro
do postele vlezou a jedou
jak to bylo dál to už je jedno
protože to podstatný je že
tenhle černej kluk teď chcípá na céčko omámen
za jedinou mrdačku je s timhle klukem amen
A tento pán káže o morálce, o tom, že umění má pozvedávat.. No, on tedy pozvedává zajímavě nechutným způsobem.
Kde je problém?
Menšiny jsou státem chráněné, ba dokonce privilegované do takové míry, že to většinovou populaci štve. Problém není Ortel. Problém je státní aparát, síť parazitujících neziskovek, které se svou činností stále více vzdalují od zájmů většinové společnosti, zatímco podporují menšiny, které se mnohdy o stát žádným způsobem nezasloužily. Problémem jsou již výše zmínění komedianti s IQ brambory a hloupí lidé, kteří chtějí za každou cenu rozvracet stabilní, staletími ověřený společenský řád, to vše křikem, urážkami prezidenta a zpochybňováním demokratické volby, urážkami většiny českých občanů a nadáváním prázdnými, neopodstatněnými slovy bez argumentů: xenofobové, nácci, islamofobové.
Lidem se asi zkrátka česká kotlina libí a nechtějí, aby to byla kotlina černá a zaodpadkovaná. A rozumný lidi se nechtějí vracet do středověku a pouštět sem ideologii, která ponižuje ženy. Především ale hodně neziskovek a všech trotlů hajících "práva menšin" zapomíná, že demokracie je především o hlasu většiny. A ta většina – sorry, teď to bude asi rasistické (?) je v Česku prostě bílá, heterosexuální, nemuslimská a ateistická. Většina lidí nejsou rasisté a nechtějí utlačovat menšiny. Zeptejte se pár lidí, co říkají na Vietnamce. Vsadím se, že prostě ať si prodávají ty svý fejkový hadry dál, když nikoho neprudí, učí se česky, posílají děti do školy. Pak se zeptejte na cikány. Na muslimy.
Problém není údajný rasismus českého národa, problémem je pozitivní diskriminace menšin, do které se lije neuvěřitelné množství peněz, a přesto to nikam nevede. Ale je to takové hrnečku vař: a hrneček nám pomalu přetéká.
A Ortel to jenom říká narovinu. Smiřte se s tím, neomarxističtí flusanci. Za rok mu posílám hlas taky.
Lucie Provazníková, psáno pro blog na idnes.cz.
Po několika hodinách po uveřejnění byl autorce kompletně zrušen celý blog.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4054-proc-je-mazan-text-provaznikove-tento-zde.html
Lucie Provazníková se nikde žádných vulgarit nedopouští! Jen upozorňuje na vulgarity toho, z koho chtěl "náš" mediální mainstream udělat celebritu. A místo toho, aby Stejskalem opěvovaná iDNES (připomínám z textu Stejskala: "není na českém internetu mnoho takových možností, jakou nabízí iDNES") protest proti opravdu hnusné míře vulgarity, cenzuruje. A Stejskal tuto cenzuru obhajuje. (Nedokážu posoudit, zda je navedený, nebo to bylo spontánní, ale doufám, že se hoch nad sebou zamyslí – zlu se nemá sloužit.)
Nezapomínejme a sledujme tento případ dál. A uvědomme si, jak s námi manipulují, třeba i cenzurováním blogů. (Jen pro úplnost: Já jsem nebyl na blog iDNES ani připuštěn, když jsem se o to pokoušel.)

Další vysvětlení redakce zde

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4065-trapna-obhajoba-cenzury-provaznikove-na-idnes.html
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live