Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Time jmenoval země, které se nejvíce bojí Trumpova prezidentování

$
0
0

21. 1. 2017      zdroj
Časopis Time vydal článek o reakci světa na prezidentování Donalda Trumpa. Materiál, jehož překlad byl zveřejněn na Inosmi, začíná slovy, že "za hranicemi USA mnozí radostně přivítají zprávu o nastoupení Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta". Jako příklad je uváděno Rusko, Filipíny, Turecko a Sýrie. Ale jsou tu i ti, kteří se vážně Trumpova prezidentování obávají.


Mezi nimi je Mexiko. Trump mnohokrát upozorňoval, že Mexiko se má připravit na návrh zákona o zdi, až na několik miliónů deportovaných a na silný tlak na obchod. Přičemž pro stát, který posílá do USA 80% svého vývozu a přijímá 60% jejich dovozu, to bude skutečná rána.

Další na seznamu je Japonsko. Nehledě na společné zájmy vůdců států, situaci s Japonskem může ovlivnit růst napětí mezi USA a Čínou, je v publikaci uvedeno. Pokud Trump vyprovokuje zvýšení napětí ve vztazích s Čínou, Japonsko se ocitne mezi dvěma svými hlavními obchodními partnery.

Autor článku se domnívá, že neobyčejné znepokojení vyjadřují pobaltské země. Údajně se obávají invaze Ruska na pozadí zlepšujících se vztahů mezi Washingtonem a Moskvou.

S obavou se na Trumpa dívá i Německo. Podle listu oslabí sympatie Trumpa k ruskému vůdci pozici Angely Merkelové a upevní postavení těch Evropanů, kteří tvrdí, že snahy o potrestání Ruska jsou kontraproduktivní a jsou odsouzeny k fiasku.

Seznam uzavírá Francie. Bojí se, že Trumpovo vítězství by mohlo přesvědčit voliče, že na jaře letošního roku je třeba učinit volbu ve prospěch krajně pravicové Národní fronty a její vůdkyně Marine Le Pen.

Připomeňme, že při inauguraci Trump prohlásil, že Amerika bude usilovat o přátelství se všemi zeměmi s vědomím, že každý si hájí své zájmy.

Pravda. Ru ale také informovala, že americká média předpovídají USA v příštím roce válku s Ruskem nebo Čínou. V článku The Christian Science Monitor se uvádí, že přehodnocení čínské politiky Trumpovou administrativou dokonce může přerůst do otevřeného vojenského konfliktu. Kromě toho, konstatuje list, se americké úřady budou muset střetnout s rozpory v otázkách bezpečnosti s Kremlem, "jehož armáda je stále silnější".

Ale ne všechny zahraniční listy předpovídají válku mezi USA a Ruskem. The Washington Post uvádí ve svém článku, že Putin a Trump by mohli podepsat pakt o neútočení. Dokument by podle listu mohl obsahovat vzájemná ujištění, že "se vzájemně zdrží jakýchkoli násilných činů, jakýchkoliv agresivních akcí a útoků - a to jak jednotlivě, tak společně s dalšími mocnostmi".

Novinář hovoří o styčných bodech mezi oběma vůdci - "antipatii vůči NATO" a také o společných hospodářských zájmech.

A nedávno Pravda. Ru informovala, že evropský tisk je vážně znepokojen skutečností, že Trump a Putin mohou rozdělit Evropu a uspořádat Jaltu-2. Když autor vychází se sblížení obou lídrů, Putina a Trumpa, vyjadřuje obavu, že americký prezident podepíše pro Evropany nevýhodnou dohodu s hlavou Kremlu.

"Byla by to nová Jalta, nové rozdělení Evropy na sféry vlivu, varuje autor článku v deníku Neue Zürcher Zeitung. Vždyť jak je známo, jeden z cílů ruského prezidenta spočívá v tom, aby se Rusko opět stalo supervelmocí". Podle novináře se Trump domnívá, že by mohl "rozseknout uzel a domluvit se s Putinem, přičemž tak, aby to bylo prospěšné pro obě strany". List uvádí, že hlavním nepřítelem Ameriky nyní není Rusko, ale Čína. Právě na oslabení této země budou zaměřeny všechny přátelské kroky směrem k RF.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  

Oskar Krejčí: Amerika především a svět podle CIA

$
0
0
22. 1. 2017     První zprávy
Většina otázek v diskusi  inauguračního projevu Donalda Trumpa směřovala samozřejmě k zahraniční politice nového prezidenta USA. Přiznám se ale, že jsem při odpovědích uhýbal: snažil jsem se alespoň ve stručnosti představit novu prognózu amerických zpravodajských služeb do roku 2035. Ta byla před několika dny zveřejněna ve Washingtonu pod názvem „Paradox pokroku“. Jedná se o rozsáhlý materiál přibližně na 230 stranách, který naznačuje, jak důležitá část administrativy zpravodajských služeb USA uvažuje. Čili o čem se pokusí Trumpa přesvědčit.


PZ: Proč je v názvu „paradox“?

Podle autorů této prognózy – jedná se o analytiky americké zpravodajské komunity a o přizvané experty – je pro současnost příznačné, že se dlouhodobé příležitosti pro větší zisky v budoucnosti prosazují prostřednictvím krátkodobých rizik. Upřímně řečeno, zdá se mi, že tak tomu bylo téměř vždy. Onen údiv, který je cítit z této základní teze, je jen projevem prohlubujícího se pesimismu, jenž provází několik posledních zpráv tohoto druhu, které jsou vydávány každé čtyři roky. Mimochodem – tato nejnovější veřejná verze zprávy byla vydána poměrně pozdě po prezidentských volbách, zdá se, že chyběla shoda mezi autory nebo že se ještě něco na poslední chvíli upravovalo.

PZ: Tvrdit, že je prognóza zpravodajských služeb pesimistická, je zvláštní hodnocení. Jak se taková nálada může projevit v odborném materiálu?

Vezměte jen poslední tři zprávy z této série nazvané ve svém celku „Globální trendy“. Vidíte posun od požadavků upevňovat americkou hegemonii přes vizi Spojených států jako prvního mezi rovnými až ke třem scénářům budoucnosti v nejnovější prognóze, v nichž se Spojené státy poněkud ztrácejí. Samotné pořadí scénářů je příznačné, protože jistě není nahodilé: Ostrovy, Orbity a Komunity. Onen poslední, „Komunity“, je vlastně obrazem globalizace, která panovala v americké – a tedy i západní – prognostice nejméně čtyři desetiletí. A co je podstatné, tato vize tvořila rámec uvažování předchozích administrativ od Billa Clintona přes George Bushe ml. až po Baracka Obamu. Byl to svět, kde některé problémy jsou příliš malé na to, aby je mohl řešit stát, a některé problémy naopak příliš velké na to, aby je stát zvládl. Výsledkem by měl být svět, kde je otevřena cesta z jedné strany pro místní zastupitelstva a soukromé aktéry, z druhé strany pak pro mezinárodní organizace a nadnárodní monopoly. Myšleno samozřejmě mezinárodní organizace s rozhodujícím vlivem USA a nadnárodní monopoly především s americkým kapitálem. Globalizace se měla rovnat westernizaci.

PZ: A co slibují či nabízejí další dva scénáře budoucnosti?
Ten prostřední, nazvaný „Orbity“, vykresluje svět, kde se kolem mocností vytvářejí sféry vlivu. Cílem těchto sfér vlivu – a vlastně aliancí nejrůznějšího typu – je udržení stability uvnitř zmíněných mocností. Tento posun znamená nárůst nebezpečí konfliktů mezi státy, což je zapříčiněno šířením nacionalismu, změnou modelů konfliktů, objevem nových ničivých technologií a úpadkem globální kooperace.

Prognóza je zajímavá i tím, jak v této souvislosti zdůrazňuje, že USA byly vždy hlasatelem politiky, která odmítá koncepci sfér vlivu. Tato častá teze z amerických politických, ale i akademických textů je však jen projevem nacionalistické politiky dvojího metru: to, co děláme MY, je prostě něco jiného, než co dělají ostatní, protože MY to dělám ve jménu nejlepší možné vlády, tedy naší vlády.

PZ: Někdo by mohl tvrdit, že právě jste zformuloval poněkud demagogickou tezi! Můžete ji prokázat?

První velký krok na jeviště mezinárodní politiky udělaly Spojené státy v roce 1823, kdy vyhlásily Monroeovu doktrínu. Ta pojala celou Latinskou Ameriku za výhradní sféru vlivu USA, to je její netajená podstata. A dnes? MY se můžeme vměšovat všude, ostatní se nesmí bránit! MY můžeme bombardovat Indočínu, ale Čína nesmí na ostrovy v Jihočínském moři. MY můžeme posílat tanky do Polska, ale Rusko nesmí mluvit do situace na své hranici s Ukrajinou. Protože MY si nekolíkujeme sféry vlivu, my rozšiřujeme zónu svobody. Americké svobody. Poslední tisková konference Baracka Obamy ve Washingtonu, ale i viceprezidenta Joe Bidena v Davosu vyzněly právě v tomto duchu. Je až fascinující, co dokáže politická kariéra udělat z lidí: nulová sebereflexe! Inu, třísku v oku bližního vidíme, ale břevno ve svém vlastním nikoli.

PZ: Zmínil jste americké tanky v Polsku. Myslíte si, že se jedná o událost prvořadého významu?

V jednom ruském komentáři byla použita formulace, že se jedná o „obrněné placebo“. Pravda je, že by ona americká jednotka mohla na chvíli zklidnit ty Poláky, kteří mají jako politický program monotematickou rusofobní hysterii a desítky let sní o amerických vojácích na polském území. Na druhé straně se nestalo nic, co by zásadně změnilo poměr vojenských sil na evropském válčišti. Pouze se Obamovi na poslední chvíli podařilo ještě víc zhoršit politickou atmosféru. Tak jako když britští vojáci cvičí proti údajnému nepříteli, který je oblečen do ruských uniforem a je vyzbrojen ruskými tanky – něco takového dělali naposled němečtí nacisté. Je určitá naděje, že Trump by mohl takovéto zcela zbystřené provokativní extravagance utlumit. Jeho věta v inauguračním projevu – „Budeme hledat přátelství a dobrou vůli s národy světa – ale budeme to dělat s vědomím, že právem každého národa je mít své zájmy na prvním místě“ – tento příslib obsahuje.

PZ: Vraťme se ale zpět ke zprávě amerických zpravodajských služeb. Co třetí scénář, Ostrovy? Jestli jsem vás správně pochopil, jde o ten, který autoři prognózy uvádějí jako první, pokládali jej tak trochu za nejpravděpodobnější.

Státy i společnosti znervózní a začnou klást důraz na vlastní ekonomickou a fyzickou bezpečnost. Začnou se starat samy o sebe. Takový osud globalizace by měl nastat po dlouhém období malého či nulového ekonomického růstu. Rozbují se protekcionalismus a upadne podpora nadnárodních institucí. Zdá se, že právě tento model, zabalený do smutečních barev, má odrážet Trumpovu vizi Spojených států. Umírněný ekonomický protekcionalismus a politický izolacionalismus, soustředění se na řešení nemalých, dosavadním establishmentem zakrývaných domácích problémů. Neboli, jak říkal ve svém inauguračním projevu Trump, „přivedli jsme jiné země k bohatství, zatímco se majetek, síla a sebedůvěra naší země rozplynuly kdesi za obzorem“.

‎Mimochodem, tato teze obsahuje jeden složitý problém. Například bezesporu velká americká potravinová pomoc do zahraničí vypadá tak, že stát nakupuje od amerických farmářů jejich přebytky. Vždy se jednalo o přerozdělování zisku, o nepřiznané zemědělské státní dotace. Když to Washington přestane dělat, budou mít farmáři velké problémy s odbytem. Totéž platí i o vojenské pomoci – Pentagon nedává peníze na zbraně, ale dodává zbraně Made in USA.

PZ: Z čeho ale autoři této prognózy odvodili podobu svých scénářů? Nemluvě o pořadí jejich pravděpodobnosti.

Správná otázka. Když čtete pravidelně tyto prognózy zpravodajských služeb USA, asi za nejcennější začnete pokládat empirický základ jejich odhadů, tedy faktografickou výbavu. V této nejnovější prognóze je použito sedm indikátorů změny: demografické, ekonomické, technologické a hodnotové posuny, ale i problematika vládnutí plus změna podstaty mezistátních konfliktů a klimatu. Pokusím se charakterizovat ty nejoriginálnější.
Na prvním místě je to teze, že bohaté společnosti stárnou a chudé mládnout. V prognóze je použita formulace „chronicky mladé země“, což jsou ty státy-společnosti s průměrným věkem 25 let a méně. Jde o pás afrických a asijských zemí od Pákistánu po Somálsko. Je to ohnisko nestability, pramen migrace. Prognóza trochu pomíjí otázku, proč jsou tyto země „chronicky mladé“, proč tamní obyvatelé nemají mnoho šancí zestárnout. Nebo jinak – proč jsou chudí?

PZ: Mluvil jste o tom, že prognóza obsahuje pasáž o proměně povahy konfliktů. Co tím mají autoři na mysli?

Řekl bych, že nic mimořádně objevného – jen shrnují dnes již obecně uznávané představy a dávají jim povahu významného indikátoru a stimulátoru změn. Předně jde o nové ničivé technologie, tedy hlavně o robotizaci zbraňových systémů, což za vlády Obamy našlo nejvýraznější vyjádření ve zkvalitnění, rozšíření a užívání dronů plus přesně naváděných zbraní s dlouhým doletem. Ale nejen. Druhým faktorem, charakterizujícím změnu konfliktu, je rozšiřování toho, co autoři nazývají „šedou zónou“ – prostoru pro konflikty, v nichž je úroveň použitého násilí pod prahem velké války. V duchu módy mluví o kyberkonfliktech, ale i o terorismu, zvýšení dostupnosti zbraní hromadného ničení, ale i dalších smrtících zbraních, o trvající nestabilitě některých států a podobně.

Zdá se, že v tomto bodě se autoři prognózy nejvíce liší od Trumpových představ. Podle nového prezidenta ona „ostrovní“ budoucnost plna států hájících vlastní národní zájmy neznamená nutně nárůst nebezpečí konfliktu. Racionální obhajoba třeba i sobecky pojatých národních zájmů může vyústit v kooperaci, která je výhodná pro všechny.

PZ: Jako politologa vás jistě nejvíce zaujaly prognózy týkající se vládnutí. Co tam je podle vás nejzajímavější?
Podle autorů prognózy je stále obtížnější vládnout. Do rozporu se prý dostávají rostoucí požadavky veřejnosti a omezené možnosti vlády. To je stará teze neokonzervativců, tady ovšem oblečená do liberálního hávu skepse…

PZ: Zase skepse, pesimismus! Proč toto hodnocení nálady?

Neokonzervativci viděli z daného rozporu jednoduché východisko: návrat k tradičnímu americkému individualismu, ke spoléhání na vlastní síly jednotlivce, ne na pomoc státu. Podle této prognózy je to vlastně nemožné, protože souběžně probíhá hodnotová krize. Vytrácí se prý to, co prognóza nazývá „tradiční západní tolerance“. A narůstá prý vliv idejí o exkluzivitě určitých etnických a náboženských skupin. Tím se mimochodem otvírá velmi zajímavé téma: jak dlouho musí být nějaké chování deklarováno, aby se stalo „tradicí“? Holocaust skončil v roce 1945, rasová segregace v USA v 60. letech – to znamená, že „tradiční tolerance“ je to, co trvá 50 let? Poněkud zvláštní představa, která je vlastní i celé řadě evropských liberálů volajících po udržení toho, co nazývají tradičními hodnotami.

Takto pojatá západní tradice se podle autorů prognózy dostala pod tlak. Samozřejmě je jmenován nacionalismus v Rusku a v Číně, ale i hinduistický nacionalismus, a dokonce ultraortodoxní judaismus. Navíc ovšem autoři prognózy objevili i nebezpečí populismu, což je podle nich podezřívavost, nedůvěra až nepřátelství k elitě, mainstreamové politice a etablovaným institucím. Na Západě prý klesá víra v demokracii. Dokument připomíná pozoruhodný výzkum Pew Research Center, podle něhož lze v USA lépe předvídat volební chování z náboženského přesvědčení či intenzity vyjadřování víry než na základě politických hodnot dotázaného. A dodávají, že v Americe je nejnižší důvěra ve vládní instituce od roku 1958, kdy se tyto výzkumy začaly dělat.

PZ: Co je podle vás na této prognóze nejzajímavější?

Nesmírně zajímavá je jako celek, řekl bych, že odráží zklamání odcházející americké administrativy. Přímo fascinující je v tezích o erozi tolerantnosti a inkluzivnosti v západních společnostech. Je to patrné i v představě, že do demokratického vládnutí proniká autoritářství. Myslím, že problém je v tom, že agresivní amerikanizace západní Evropy je v rozporu s tím pojetím demokracie, které se opírá o sociální stát. Toto evropské pojetí se brání…

PZ: Opravdu si myslíte, že je rozdíl mezi americkou a evropskou společností tak výrazný?
Podívejme se jen na některá data týkající se kriminality, o které tak často mluvil Trump. Nejnovější dostupná čísla britského serveru „World Prison Brief“ říkají, že v USA je 2,2 milionů vězňů – zatímco ve více než čtyřikrát lidnatější Číně je 1,6 milionů vězňů. Ale zpět k přirovnání s Evropou. V USA připadá 693 vězňů na sto tisíc obyvatel USA, avšak například v Německu je to jen 76 vězňů, v Česku 213 a na Slovensku 186 vězňů na sto tisíc obyvatel. Podle amerického serveru „Gun violence“ bylo loni v USA spácháno 58,1 tisíc incidentů se střelnou zbraní. Při nich bylo zabito 15 tisíc lidí. Podle oficiálních údajů zahynulo loni v USA při výkonu služby 135 policistů. Databáze „The Washington Post“ uvádí, že v roce 2016 policisté v USA zabili 963 lidí, podle přehledu „The Guardien“ to bylo 1091 lidí. Mimochodem, v relativních číslech bylo zabito více původních obyvatel než černochů; nejméně bylo zastřeleno lidí asijského původu.

Chápu, že někdo může být na takový způsob života zvyklý, že se v něm cítí dobře, protože je v těchto podmínkách úspěšný či věří hollywoodské továrně na sny. Proč ale americký způsob života vnucovat zbytku světa? Opravdu má být takový model multikulturní společnosti, v níž se pokrytecky snaží skrýt sociální nespravedlnost za španělskou stěnu charity a takzvané politické korektnosti, vzorem pro Evropu? Zvláště když v USA mají prezidenta, který slibuje, že Spojené státy změní.

Za První zprávy rozhovor vedl Jiří Kouda

„Pražská kavárna“ opět šířila nenávist, tentokrát na Václaváku proti Trumpovi

$
0
0
Jaromír Petřík
22. 1. 2017    
jaromirpetrik
 „Jsme úplně obyčejní občané, kteří jsou znepokojeni tím, co se děje všude po světě, že vyhrávají volby lidé jako je Donald Trump, kteří šíří rétoriku nenávisti.“ Podobná slova zaznívala na Václavském náměstí, kde protestovala skupina odpůrců nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. ZDE
Je zajímavé, že nejvíce slov o nenávisti zní z úst těch, kteří sami nenávist nejvíce rozšiřují. Stačí si připomenout agresivní odpůrce našeho prezidenta Miloše Zemana, kteří kromě pískotu, červených karet či nadávek, po něm předloni 17. listopadu házeli vajíčka. Ti, kteří sami sebe označují za tzv. „elitu“, bývají nejvíce nesnášenliví vůči názorům jiných lidí.


 U nás si vysloužili přezdívku „Pražská kavárna“.Ironií však je, že z šíření nenávisti vždy obviňují protistranu, tedy ty, kteří se chovají slušně. Velkou podporu mají u evropských politiků, kteří se předháněli v obviňování ruského prezidenta Putina, že ovlivnil americké volby ve prospěch Donalda Trumpa. 

Mne by jen zajímalo, jak asi mohl Vladimír Putin mínění amerických občanů ovlivnit. Nikde jsem neslyšel, že by k americkým občanům provolával výzvy k nezvolení Hillary Clintonové. Zato západní politikové a západní mainstreamová média tupili a pomlouvali Donalda Trumpa, jak jen mohli. Tedy sami prováděli to, z čeho obviňovali Vladimíra Putina. http://zpravy.idnes.cz/usa-francie-donald-trump-fran-ois-hollande-evropska-unie-nato-ptu-/zahranicni.aspx?c=A170116_210034_zahranicni_ferMédia zastupující naši Pražskou kavárnu se též vydatně činila: http://tn.nova.cz/clanek/trump-sklizi-tvrdou-kritiku-na-zaznamu-oplzle-urazel-zeny.html

Inaugurační projev Donalda Trumpa jsem si poslechl.Nemohu si pomoci, ale v jeho projevu jsem neslyšel žádnou nenávist, ani cokoliv odsouzeníhodného. To, že vyzdvihoval Ameriku a hájil zájmy Ameriky je snad projevem nenávisti?

Takto se snad chová opravdový vlastenec a ne nepřítel všeho lidstva. Takže sami organizátoři protestů proti Donaldu Trumpovi dělají to, z čehož jej obviňují, což dokládají podobně úderné titulky článků: https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/cepice-na-cepici-lide-v-metropolich-po-celem-svete-protestuji-proti-trumpovi-a-za-zenska-prava-12264
Britský list Guardian Trumpův projev označil za vyhlášení politické války. http://zpravy.idnes.cz/donald-trump-inaugurace-projev-reakce-tisku-evropa-rusko-pml-/zahranicni.aspx?c=A170121_110312_zahranicni_fer 
Jsem zvědavý, kam až toto běsnění šiřitelů jediné pravdy dojde. Dějiny opakovaně prokázaly, že k ničemu dobrému.

Neslavný konec prezidenta Obamy

$
0
0
Václav Umlauf 
22.1.2017  E-republika

Obama rozšířil fízlování vlastních občanů za jakoukoliv demokraticky únosnou mez. A během posledních hodin své vlády dal Trumpovi do rukou klíčové dekrety umožňující zavedení policejního státu.



Psal jsem o konci Obama prezidentování už před rokem, takže jen připomínám naše důležité články k tomuto neschopnému prezidentovi. Za prvé a zásadně platí, že Obama zruinoval střední třídu v USA. K tomu jsme psali dva důležité články.


V těchto článcích je exaktně doložen dopad hypotéční krize a neschopnost Obamovy vlády cokoliv řešit. Proto Trump vyhrál prezidentské volby. A důvod neúspěchu minulého prezidenta je naprosto jasný. Již po prvním volebním období jej opustili všichni schopní politikové a reformátoři a zbyli mu jen příživníci a lobbisté. O tom jsem psal článek

Obama byl ovšem krapet narcistní jako všichni mocní tohoto typu, takže mu sbor patolízalů a lobbistů nijak nevadil. Mnohem horší situace ale nastala v momentu, kdy slabý a nerozhodný Obama pokračoval ve válečných taženích minulého prezidenta Bushe. Obamovi jako nositeli Nobelovy ceny míru se podařil skutečně kuriózní kousek:
  • je jediným prezidentem USA, který během obou funkčních obdobích vedl nepřetržitě války jednu za druhou;
  • bombardoval svět tempem jedné bomby za tři hodiny;
  • prohrál nebo tzv. "nevyhrál" ani jednu z válek, které vedl, a přitom zničil obrannou sílu země;
  • uvedl USA do dluhů nejen z hypotéční krize, ale kvůli nesmyslným nákladům na zbrojení;
  • jeho nelegální války vedené s NATO a dalšími zeměmi zničily celé státy (Libye, Sýrie) a způsobily vlnu globálního terorismu, který bude trvat nejméně jednu generaci.
Takže je celkem pochopitelné, jak vypadalo Obamovo rozloučení s armádou, když oficiálně předával velení ozbrojených sil. Podívejte se na toto video s řadou prázdných židlí hned v první řadě.


A druhá polovina videa ukazuje rozjásané generály Pentagonu za odchodu Bushe mladšího. Tehdy odcházeli do připravených míst ve správních radách firem ve vojensko-průmyslovém komplexu jako vítězové, a přitom si namastili kapsy vojenskými dodávkami typu nefunkčních letadel F-35. Obama tedy válčil tak dlouho, až málem přivedl vlastní armádu do hrobu. Vskutku kuriózní výkon.

Další katastrofální bilance demokrata Obamy se týká ničení demokracie v USA. Je celkem zbytečné zmiňovat koncentrák na Guantanámu, který běží dodnes a který slíbil zrušit hned po nástupu do prvního období. Horší jsou špinavé války s drony zabíjejícími možná teroristy, ale zcela jistě civilní obyvatele asi v poměru 1:10. Obama sice dal na konci svého období amnestii Manningové, ale také nechal pár hodin před svým odchodem potichu schválit prezidentský dekret, který umožňuje masivní fízlování NSA bez soudního příkazu. A navíc si vládní agentury mohou mezi sebou vyměňovat získaná data bez souhlasu soudu. Obama rozšířil fízlování vlastních občanů za jakoukoliv demokraticky únosnou mez už od roku 2013.

Ten druhý článek ukazuje současné hrdinky v USA, které jsou demokratky. Podpis fízlovacích dekretů znamená, že Obama během posledních hodin své vlády dal Trumpovi do rukou klíčové nástroje umožňující zavedení policejního státu. Ideologický debakl mainstreamové Demokratické strany a českých Obamomilců ukazuje na neschopnost levice najít alespoň trochu slušné reprezentanty, kteří by se nedali koupit a kteří by měli alespoň trochu zdravého politického rozumu.

- - -


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Kupec benátský – o financování a historii barevných revolucí

$
0
0
Daniel Solis
21.1.2017  Messin

Barevné revoluce se v dnešní době provádějí podle standardního postupu předávaného v různých manuálech. Dokonce si z nich bystří jedinci jako Albert Einstein Institution v čele s vysloužilým důstojníkem Genem Sharpem či Srbové z hnutí OTPOR, konkrétně skupina kolem Srdjana Popoviče, udělali výnosnou živnost „revolučních konzultantů“.


Ti jsou placeni různými nadacemi, zejména nechvalně známým magnátem Georgem Sorosem, neziskovkami a americkými polovládními agenturami jako NED, USAID, RAND nebo Carnegie Foundation, jak ukazuje například dokumentární film produkce Journeyman Pictures – The Revolutin Business.

Zatímco dříve technologie převratu patřily k tajnému učení v kompetenci zasvěcených diplomatů z řad benátské černé šlechty, jak nám jí popsal William Shakespeare v Othellovi, dnes jsou návody na barevné revoluce všeobecně rozšířeny, zejména mezi neziskovkami specializovanými na vydírání režimů a nastolování nových, duhových pořádků. Mezi ty nejznámější manuály patří
 
  • Luttwalk: Coup ď État: A Practical Handbook (1968); 
  • Malaparte: Technique du coup ď état (1931); 
  • Miller: Strategic Nonviolent StruggleA Training Manual (2006); 
  • Sharp: From Dictatorship to Democracy (2002); 
  • Popovič, Djinovič, Milivojevič, Merriman, Marovič: A Guide to Effective Nonviolent Struggle – students book (2007).

Málokdo ale ví, že byl nalezen v dokumentech německého ministerstva zahraničí, které byly po druhé světové válce převezeny do Británie, návod k rozpoutání sociálních a národnostních revolucí v Rusku z 9. března roku 1915. Náhodou neunikly pozornosti tehdy mladého britského historika českého původu Zbyňka A. Zemana, jenž byl jedním ze tří britských historiků, kteří společně s Francouzi a Američany zkoumali obsah archivů berlínského ministerstva zahraničí, vybrakovaného spojenci v závěrečné fázi druhé světové války.

Výsledkem Zemanova snažení byla mimo jiné i kniha, která vyšla v češtině v roce 1999 pod názvem Parvus Helphand – Muž, který financoval Lenina. Zmíněný manuál nebyl ničím jiným, nežli historickým návodem na tzv. Velkou říjnovou revoluci, v níž byl zneškodněn carský režim a zahájen rudý teror Lvem Davidovičem Bronštejnem alias Trockým. Parvus Helphand nebyl nikdo jiný než Trockého a Leninův ideolog a lobbista Israel Lazarevič Gelfand, který o vlivných a bohatých souvěrců sháněl politickou a finanční podporu pro rudou revoluci v Rusku. Zeman dokládá například Parvusovu součinnost s německými úřady. Anthony C. Sutton (2001) pak rozvádí Parvusovy kontakty až k miliardářům na Wall Street.

Parvus, nepřímo odpovědný i za arménskou genocidu, díky finanční podpoře Mladoturků v Soluni, kteří svrhli v roce 1908 tureckého sultána Abdula Hamida II. a nastolili nové pořádky, zřejmě nepracoval jen pro Německo, potažmo pro Wall Street. Je velmi pravděpodobné, že byl tajně činný i přes jednu z nejvypečenějších lóží v západním světě, již zmiňovanou černou benátskou šlechtu, neboli v širším smyslu černé Guelfy. Dodnes je tato inciativa s cílem rozložit ruské carství a Osmanskou říši známa jako Parvusův plán, za kterým stojí mimo jiné i benátský magnát hrabě Volpi di Misurata. Guelfové mají dosud obrovský vliv, působí mezinárodně a jejich centrum je krom Londýna a Amsterdamu také ve Švýcarsku, kde Parvus vystudoval a působil.

Hle, snaha získat kontrolu nad Dardanelami byla již tehdy na pořadu dne. Dodnes jsme svědky jak působení černých Guelfů, tak i technologů barevných revolucí in flagrante delicto. Aktivity Guelfů se úzce dotýkají i nás. Česká asociace Římského klubu má vazby na samotný klub založený italským průmyslníkem Aureliem Peccei, který je důležitou nadnárodní expoziturou Guelfů neboli Iluminátů, podobně jako Tovaryšstvo Ježíšovo, které nechal vzniknout coby „digitus Dei“ Guelf Gasparo Contarini. Titulek publikace Římského klubu z roku 1991 „první globální revoluce“ hovoří sám za sebe. Někteří starostliví Češi, obávající se o budoucnost naší modré planety, se seskupili kolem někdejšího prezidenta Václav Havla, figurujícího mimo jiné i v tomto elitním Římském klubu, aby se dobrovolně stali užitečnými idioty temné globalizační agendy Guelfů a kupců benátských.

Udržitelný růst, nebo „po nás potopa“? Benátky se potápějí rychlostí 2 mm ročně (podle Scripps Institution of Oceanography), nehledě na hladinu moře, stoupající v důsledku „globálního oteplování“. „je to město hříchu a dekadence,“ poznamenal svého času benátský bankéř Girolamo Piruli v osobním zápisníku; podle něj se na město, označované jako Serenissima (nejklidnější) snesl trest za hříchy benátské šlechty, zejména aroganci, křivopřísežnictví, chlípnost a sodomii. Jeptišky byly zneuctívány bohatými a mocnými a homosexualita byla natolik rozšířena, že si ženské prostitutky stěžovaly na nedostatek pracovních příležitostí. Inu, časy se mění, ale lidé zůstávají stejní.


Zdroj: časopis Šifra 9/016

Marine Le Penová: “Európska únia už umrela, no ešte to nechápe”

$
0
0

22.1.2017  Hlavné správy
Podľa Marine Le Penová už EÚ nie je životaschopnou organizáciou a Francúzsko musí čo najskôr opustiť EÚ a rozlúčiť sa s nikým nevolenými byrokratmi v Bruseli. Viaceré názory Marine Le Penovej tlmočil nemecký Bild am Sonntag


Marine Le Penová už viac krát nazvala Európsku úniu nevydareným experimentom, ktorý sa musí skončiť. “Európska Únia je mŕtva, no ešte o tom nevedia. Je mŕtva v ekonomickej oblasti, kde je ekonomický rast minimálny, v sociálnej oblasti, kde rastie bieda a nezamestnanosť i v bezpečnostnej oblasti, kde je evidentne vidieť že Európska Únia sa nedokáže úspešne brániť pred islamským terorizmom” tvrdí Marine Le Penová.

Líderka Francúzskeho národného frontu Marina Le Penová
Líderka Francúzskeho národného frontu Marina Le Penová
Marine Le Penová sa vyjdarila aj k prezidentským voľbám vo Francúzsku, v ktorých kandiduje a k svojmu programu, ktorý charakterizovala ako obnovenie francúzskej nezávislosti v oblasti hraníc, meny, ekonomiky i práva. Ak zvíťazí, buď prijme Brusel tieto francúzske priority, alebo Francúzsko bude postupovať rovnako ako Veľká Británia.

Podľa Marine Le Penová “voľba amerického prezidenta Donalda Trumpa znamená koniec starého sveta, v ktorom boli národy a ich záujmy obetované na oltári neoliberalizmu s cieľom ich definitívneho konca”. Podľa Marine Le Penovej sa začína obdobie opätovného návratu k tradíciam patriotizmu a k národu. Marine Le Penová je presvedčená, že Donald Trump bude chrániť záujmy amerického národa pred finančnými koncernami.

Marine Le Penová tvrdí, že Brexit je vzorom a vyvolá reakciu v celej EÚ. V prípade svojho víťazstva vo voľbách sa bude snažiť o odchod Francúzska z EÚ a oslabenie vzťahov s Bruselom.

- - -

Asociální a sociální stát

$
0
0

Josef Mrázek
22. 1. 2017
Občané zemí, jako je Česká republika, očekávají, že stát se postará o ty věci potřebné ke šťastnému a bezpečnému životu, o které se nemohou dost dobře postarat jednotliví občané nebo obce. Významné místo zde mají sociální problémy včetně zdravotnictví a jejich zvládnutí se projevuje jako sociální smír. V některých zemích tento úkol státu připomíná a na povinnost povyšuje poznámka v ústavě (například německé), že jde o sociální stát.

 
Ústava České republiky takové ustanovení neobsahuje,pravděpodobně kvůli podobnosti slov sociální a socialistický.Nespokojenost se způsobem vládnutí komunistů totiž byla v roce 1989 nastupujícími neoliberály přesměrována na zástupný terč, vše co připomínalo slovo „socialistický“. Zároveň stranické manýry i některé členy KSČ převzala ODS s jen malými změnami. A začalo usilování, aby stát přestal být oporou všech občanů a stal se nástrojem úzké skupiny soukromých majitelů. Z ústavy zmizelo ustanovení, že všem formám vlastnictví náleží stejná ochrana a modlou se stalo pouze vlastnictví soukromé.To usnadnilo následné rozkradení státního, obecního i družstevního majetku. Když už majetku vhodného k ukradení formou privatizace moc nezbylo, zesílil zájem o privatizaci korporací a fondů, například veřejného zdravotního pojištění. Zároveň se stalo pro zloděje důležitým, aby stát občanům poskytoval co nejméně a díky tomu aby zbylo více toho, co chtějí ukrást. Falešní vykladači se tváří, že existuje jakási výše nákladů na zdravotnictví, kterou mohou nejvýše věnovat, a odmítají uznat, že cena patřičné zdravotní péče se dá vypočítat a dá se také vybrat, i když zčásti na úkor peněz, které mají být ukradeny.

Zájmy kapitálu jsou nadnárodní a tak se neudělalo nic proti placení nespravedlivých mezd a odcházení výtěžku do zahraničí, i když Listina základních práv a svobod, součást Ústavy ČR, spravedlivost mezd garantuje. Došlo to tak daleko, že lidé z okruhu ministra Babiše, který by měl navrhnout, jak pomocí daňových opatření vynutit placení spravedlivějších mezd, místo tohoto řešení navrhují úpravu Ústavy ČR tak, aby občané nedostávali ani to, co dostávají. Tím by bylo dosaženo formální správnosti, ale byla by to ústava asociálního státu.

Tak to jsem viděl, slyšel a popsal v minulém článku o akci Zastoupení EU v Praze. Ale hned potom, ve středu 18.1.2017 pořádal MUDr. Vepřek, předseda spolku Občan, debatu „Jak stanovit rozsah bezplatné péče zákonem“ v rámci celoročního cyklu propagujícího pravicové principy ve zdravotnictví. Obě akce spojovala postava presidenta Svazu pojišťoven Friedricha a cíl, zbavit pacienty jistoty získání solidárně z pojištění hrazené zdravotní péče.

U Vepřeka měl úvodní vystoupení JUDr. Dostál, Mluvil rychlostí chrta ženoucího zajíce, ale o nejdůležitějším neřekl ani pravdy půl.Ústavní soud sice konstatoval, že zdravotní péče může být hrazená i nehrazená, ale nespecifikoval kde je dělicí čára, a že podle „Úmluvy o lidských právech a biomedicíně“ má každý občan právo na rovný přístup k patřičné zdravotní péči, která je pochopitelně úplná, Dostál asi nemá ani tušení. O správném financování zdravotnictví rovněž ne.

Přednáška MUDr. Cabrnocha byla docela věcná. Je to pamětník časů,  kdy bylo možné mít ke tvorbě úhrad připomínky a byla „jen“ vada, že se jich nedbalo. Vepřek nám snad touto retrospektivou chtěl věnovat žánrový obrázek.

Nakonec zůstala ve vzduchu jen otázka, kdo tuto Vepřekovu činnost platí a proč.Dostal jsem, ovšem v kuloárech, překvapivou odpověď. Prý šlo o podporu od bývalého ministrazdravotnictví. Nechce se tomu ani věřit, ale toho ministra už stejně nemáme a od nového zatím očekáváme jen vše dobré.

Bílý dům obvinil média ze zkresleného informování o inauguraci Donalda Trumpa

$
0
0


22. 1. 2017     zdroj
Administrativa Donalda Trumpa se domnívá, že řada médií zveřejnila záměrně chybné reportáže o jeho uvedení do úřadu. Nová americká administrativa hodlá "povolat k zodpovědnosti" média, jejichž reportáže o inauguraci Donalda Trumpa podle ní neodrážely reálný obraz. Jak píše agentura Reuters, uvedl to tiskový tajemník Bílého domu Sean Spicer.



Zejména se dříve objevily informace o tom, že počet protestujících demonstrantů v den inaugurace překročil počet těch, kteří přišli podpořit nově zvoleného prezidenta USA. V komentáři k těmto publikacím Donald Trump uvedl, že slavnostní akce se zúčastnilo více lidí, než oznámila média.

Tiskový mluvčí také na briefingu nazval "neuváženými" informace o tom, že Donald Trump údajně odstranil z Oválné pracovny bustu vůdce hnutí za práva černých Martina Luthera Kinga, a tuto informaci popřel.

"Soudíme, že některá média záměrně vydávala chybné zprávy", řekl Sean Spicer a ujistil, že Bílý dům "vyzve tisk k zodpovědnosti".

Jak tisková agentura Regnum informovala, 20. ledna se ve Washingtonu konala slavnostní inaugurace 45. prezidenta USA Donalda Trumpa. V tento a následující den vyšlo v hlavním městě USA do ulic podle různých odhadů asi půl milionu lidí. Během nepokojů utrpělo asi deset policistů, 230 osob bylo zadrženo.

Podle policie byla celá řada skupin dobře koordinovaná, byly rozbíjeny výlohy, skla aut, zapalována auta. Tisková služba správy washingtonského prokurátora vydala 21. ledna prohlášení, že většina zadržených bude obviněna z nepokojů. V USA je to považováno za závažný trestný čin, za který hrozí trest až deset let vězení a 250 tisíc dolarů pokuty.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  

Blitzkrieg by Američanům asi moc nešel. Nejdřív rozstřelený Humwee, teď převrácený kamion s municí (VIDEO)

$
0
0
Napsal a přeložil ea
22.1. 2017   Eurasia24
 Je to jen pár dnů, co se do Polska v rámci protiruské agrese přesunuly tisíce vojáků a stovky vozidel americké armády, zdá se že celá operace se už mění v trapas. Není to ale k smíchu – krom toho, že jsou zranění, při druhé nehodě se rozsypaly dělostřelecké granáty.

K jedné nehodě došlo 19. ledna, pouhých deset dnů po příjezdu techniky do Polska. Řidič vojenského automobilu Humwee nezvládl svůj stroj a narazil do vozidla jedoucího před ním. Poškození Humwee je patrné z videa níže.

K další nehodě došlo v neděli 22. ledna, kdy se na jihovýchodě Polska převrátil vojenský nákladní vůz s municí pro tanky M1 Abrams. Dva vojáci se zranili, uzavřena byla nejen silnice, ale i dvousetmetrová bezpečnostní zóna okolo místa havárie. Kromě Američanů museli rozsypanou munici sbírat také Poláci.
video zde

Z pumovnic Tu-22M3 padaly desítky bomb na teroristy v Dajr az-Zaur (VIDEO)

$
0
0
Napsal a přeložil ea24
22.1. 2017   Eurasia 24
Šest ruských dálkových bombardérů Tu-22M3 zničilo objekty teroristů Islámského státu v syrské provincii Dajr az-Zaur. Letouny k misi vzlétly z ruského území.

Podle ministerstva obrany Ruské federace bombardéry v sobotu 21. ledna úspěšně zasáhly všechny určené cíle. Mířily na výcvikové tábory, sklady zbraní a munice, bojovou techniku i živou sílu.

Bombardéry ze vzduchu kryly stíhací letouny Su-30SM a Su-35S z ruské letecké základny Hmeimim v Sýrii.

Všechny Tu-22M3 se pak vrátily v pořádku na základnu v Rusku.
video zde

Radek Novotný: Privatizace vody v ČR byla pokoutná a nemravná, dostali jsme se do role psů na obojku (1.díl)

$
0
0

Stanislav Blaha 
2.1.2017  E-republika
 

Když se podíváte na rozsudek, který byl vydán, tak z něj v podstatě plyne, že přím******ý konkurent okresní vodárny tu vodárnu ovládl, nasadil si tam své lidi, vyhodil ty lidi, kteří tu vodárnu bránili, připravil proces vykuchání té vodárny, zkorumpoval nebo namotivoval lidi, které potřeboval. To, co vydělává, skončilo u něj, a zbytek nechal městům a obcím. Toto nemá s hospodářskou soutěží vůbec nic společného, toto je dle mne absolutně protiprávní a nemravné…



Známe se už dlouho, jsme spolubojovníci od roku 2005 a celou tu dobu jde o to, kam potečou peníze lidí inkasované za vodu, jestli do obnovy trubek nebo do zahraničí. 22. listopadu došlo k jedné důležité události. Co se stalo a jaké to bude mít důsledky?

Po třinácti letech soudních sporů jsme se konečně dostali k pravomocnému rozsudku Vrchního soudu v Olomouci. Jedná se o činnost organizované skupiny fyzických a právnických osob, které vedly k vytunelování okresní vodárny (VaK) ve Zlíně a nastavení principu, kdy lidé sice za vodu platí, ale velká část toho, co platí, neskončí ve vodárnách, ale na soukromých účtech v zahraničí. Ten proces je dle mého názoru tunel za bílého dne, na kterém je nejbrutálnější to, že jeho hlavními pachateli jsou komunální politici v daném regionu, bez kterých by žádný koncern nikdy nemohl ovládnout lokální monopol hospodaření s vodou. Tato myšlenka soudcům strašně dlouho „unikala“. Přitom po dvou letech už v rámci ekonomických ukazatelů, které vycházely z účetních uzávěrek, vývoje cen vodného a stočného i reakce EU, která řekla, že toto nikdy nebude dotovat, protože v tomto případě jdou peníze z dotací ve prospěch zisků soukromých firem, byly jasné údaje o tom, že systém je špatný, ale nikdo kompetentní neměl z nepochopitelných důvodů zájem to řešit.

Naopak lidé, kteří se pokusily celý tento problém v regionech řešit, byli vystaveni neuvěřitelným tlakům, často doslova gangsterským praktikám. Co se týká rozhodování soudů, tak tato kauza je doslova ukázkovým příkladem, v jaké krizi je česká justice a jaká je úroveň práce soudců. Neříkám, že nefunguje vůbec, ale pokud se bavíme o monopolním odvětví, na němž závisí osud stovek tisíců lidí v regionu, a k pravomocnému rozsudku došlo až po patnácti letech, tak nezbývá, než ho označit za vynikající, ale pro reálnou nápravu z pohledu efektivity za impotentní. Z druhé strany – díky bohu za něj. Došel jsem až k Ústavnímu soudu a ten konstatoval, že to, co se stalo, musí soudy posoudit tak, jak říká Novotný, tedy v časové řadě, logických a věcných souvislostech a že soudci nesmí brát jen znění paragrafů, ale musí vše posuzovat ve smyslu práva a ve vzájemné souvislosti. Rozhodnutí soudu je proto průlomové. Poprvé někdo po deseti dnech souhrnného dokazování dal vše do souvislostí a jasně rozhodl.

V podstatě všichni, se kterými komunikuji od roku 2002, na komunální úrovni, krajské úrovni, v poslanecké sněmovně, senátu a vládě mi říkali: „To je nastavený stav, máme uzavřené smlouvy, s tím se nedá nic dělat.“ A teď se tady nějaký Novotný, obyčejný občan, slušně řečeno “nasral” a řekl: „Buďto fungujeme v právním státě, nebo v kolonii!“ A po patnácti letech důsledném trvání na provedení důkazů, sbírání informací a rozkrývání této pokoutné činnosti dokázal, že ČR je právní stát a právní cestou lze tunel nějaké vodárny ukončit. Justice v ČR sice kulhá na obě nohy, někdy možná na všechny tři, ale funguje. V tuto chvíli už žádný politik nemůže říci, že to, co tady máme, je v pořádku.

Máme pravomocný rozsudek, který říká, že zde působí organizovaná skupina, že jsou do ní zapojeni politici, že nepracují pro veřejný, ale pro soukromý sektor a že to je nemravné a protiprávní. Jak dobře to teď popíší a dají do souvislostí, to je další věc, ale už soudce na krajském soudu, který poprvé i podruhé rozhodl, že to co se stalo, je nezákonné a nemravné, byl velmi přesný. Řekl, že je přesvědčen o tom, že o tom, co se v ČR děje, rozhodují koncerny, a zbytek je jen hra pro lidi. Je to pokoutné a nemravné. Teď to potvrdili soudci Vrchního soudu, proto je velká naděje, že stejným způsobem dopadnou i žaloby i v dalších regionech.

To by mě právě zajímalo. Kde to ještě probíhá a v jakém to je stadiu?

Soudní procesy, pokud vím, probíhají v Kladně, Prostějově, Bruntále a na severní Moravě, hodně se uvažuje o Olomouci. Další otevřená věc je Praha. Město Praha má tři nezávislé právní posudky, které dokazují, že smlouvy s Veolií uzavřené po roce 2006 jsou neplatné, protože byly uzavřeny v rozporu se zákonem o veřejné podpoře. Když to celkově sečteme, tak třetina z "privatizovaných" vodáren je v nějakých žalobních nebo předžalobních krocích. A samozřejmě, když občané mají za sebou rozsudek, že to, co proběhlo, je tunel, a ono to probíhalo s malými obměnami obdobně ve třiceti společnostech, v nichž např. provedli poptávkové řízení, viz Hradec Králové (dle mého názoru pro předem určeného vítěze), tak napadení smluv u soudů bude vypadat úplně jinak a už nebude trvat 10 nebo 15 let, ale 2 až 3 roky.

Pokud upravíme legislativu tak, aby zisk dostával prioritně ten, kdo financuje infrastrukturu, provozovatel bude provozovat s tří či pětiprocentním ziskem, na což koncerny nejsou zvyklé. Představte si situaci, že by tady například Hyundai postavil fabriku a pak dostával 3-5 % a prodejci jeho aut 95-97 % zisku. To by u nás nic nepostavili. Takto je teď přitom nastaveno v českém vodárenství.

Pojďme se trochu podívat na ekonomiku, aby si to lidé třeba i zpětně uvědomili. Jakým způsobem se měnily ceny v koncernových vodárnách v porovnání s vodárnami, které zůstaly ve vlastnictví obcí?

Cena vody v sobě obsahuje všechny náklady a zisk. Jde o priority. V okamžiku, kdy je tam municipiální vlastník, tak má jako prioritu co nejnižší cenu, která umožní obnovovat infrastrukturu. Zisk ho nezajímá, to by i politicky likvidovalo lidi, kteří o tom rozhodují. Tím odpadá zásadní vliv na cenu vody – touha inkasovat 15 až 40 procent zisku z toho, co lidí zaplatí, tedy na úkor občanů, oprav a investic.

Koncerny tvrdí, že mají know-how, že jsou schopny ušetřit. Je jasné, že soukromá firma může zracionalizovat provoz, ale pokud výsledky racionalizace skončí v zahraničí, tak to spotřebitelům ani obcím nic nepřináší. Navíc, kdyby ta racionalizace byla tak efektivní, jak tvrdí, tak ceny koncernových vodáren musí být nižší než městských, ale to neplatí. Městské vodárny mají vesměs nižší, nebo maximálně stejnou cenu vody, ale když si vezmete objem investic, tak investují daleko více. Je to taková trojnožka – cena vody, investice a zisk – kterou nelze obejít. Když například srovnáte hlavní města Visegrádské čtyřky, tak Praha má nejvyšší cenu vody, protože jediná má za provozovatele zahraniční subjekt. Když si vezmete srovnání v ČR, tak Praha je nejdražší z velkých měst, přestože je tam největší koncentrace obyvatel, nejkratší vedení na jednoho uživatele. A obrovským problémem je i financování obnovy infrastruktury a nové čistírny odpadních vod.

Jak se koncernům podařilo přesvědčit komunální politiky, aby jim předali vodárny?

Koncerny se dostaly k moci tím, že naháněči koncernů slíbili zastupitelům, že vodné a stočné poroste jen o inflaci. Kdyby toto byla pravda, tak cena musí být o cca 40 % nižší, než je ve skutečnosti. Šlo o rozsáhlý komplot, protože naháněči koncernů postavili zastupitele do situace, kdy neměli informace a někdo z vlastních řad jim říkal, že když předají vodu do rukou zahraniční firmy, tak ta zajistí dotace, města nebudou muset investovat, zahraniční know-how zajistí, že cena vody poroste pouze o inflaci, a současně se budou o tu infrastrukturu lépe starat. A vy, komunální politici, nebudete muset nic dělat, budete jen sedět v těch orgánech a budete na to vše dohlížet. Ukázalo se, že dotace přesně tento model znemožnil, inflační růst ceny vody je lež jako věž a jediné, co platí, jsou u nás trafiky pro ty, kteří toto odsouhlasili.

A neplatí ani ta obnova infrastruktury, protože tu dělají ty okresní a městské vodárny...

Obnova infrastruktury samozřejmě skončila na městech a obcích, protože v tu chvíli, kdy ta vodárna dostane od provozní společnosti nájem ve výši odpisů, tak to nestačí ani na prostou reprodukci. A v tu chvíli se stal přesný opak toho, co říkali, když slibovali, že města nebudou muset investovat, protože investovat bude „strategický investor“, ale naopak to má dopad do veřejných rozpočtů. Městská vodárna na to totiž nemá, takže to musí dotovat městské rozpočty.

Podle mého názoru tam je podvod, protože obec ze svých peněz vybuduje nový vodovod, kanalizaci nebo čističku vody a poté ji jako vklad vloží do městské vodárny. Za tuto investici pak dostane bezcenné akcie a na tom majetku potom za směšný nájem vydělává zahraniční provozovatel.

Ano, tahle varianta fungovala asi tři až čtyři roky, pak si ti politici, kteří to zkoušeli, všimli, že si koledují o trestní stíhání, protože za majetek ve stamilionových hodnotách dostávali bezcenné akcie slupky, která nic nevydělávala, protože všechno podstatné kontroloval a zisky inkasoval zahraniční subjekt mimo vodárnu. Takže přišli s novinkou. Už to nevkládají do těch vodáren a rovnou to tomu koncernu pronajmou. Města to zafinancují, postaví vodárenskou infrastrukturu buď z veřejných rozpočtů, nebo na dluh a po dokončení uzavřou smlouvu, kterou dílo za sto milionů pronajmou třeba za pět nebo dvacet tisíc ročně. Z té smlouvy neplynou městu prostředky, které by umožňovaly třeba za dvacet let obnovu toho majetku. A ta vždy zákonitě musí přijít.

To znamená, že se jedná o zadlužování dalších generací nebo vytváření stavu, kdy lidé po určité době budou pít doslova s prominutím “sračky”. Toto je úplně nejbrutálnější, protože zde buď neprobíhá žádné výběrové řízení na provozovatele, nebo sice proběhne, ale v tom regionu není jiný provozovatel, který by byl schopen něco nabídnout, protože se jedná o regionální monopol. Ti zastupitelé jsou přitom navíc opět masírováni ve stylu: “Komu jinému to chcete dát, vždyť oni nám tady dělají ten vedlejší průtok, tak to ani technicky nikomu jinému dát nejde.” Ta obludnost je v tom, že se z okresních vodáren staly subjekty, které jsou absolutně závislé na zahraničních koncernech. Okresní vodárny přitom předtím byly monopolní podniky, které disponovaly infrastrukturou, provozní technikou, kvalifikovaným personálem, managementem i portfoliem smluvních vztahů, tedy absolutně funkční podniky, které spravovaly přirozené monopoly. Nyní jsou téměř bez zaměstnanců, koncern jim většinou vede i účetnictví, nemají kvalifikované odborníky, management, nemají právo inkasovat ziskovou marži. Jediný, kdo má právo inkasovat zisk, je ten, kdo dodává vodu spotřebitelům, a to je koncern.

Většinou tam ale existuje nějaká dohoda o dělení zisku, nebo se pletu?

Ne, smlouvy jsou nastaveny tak, že ziskovou marži inkasuje pouze provozovatel, který platí stanovený nájem za infrastrukturu vodárně. Nájem je výnos, ale ne zisk. Nájem zpravidla nepokrývá ani prostou reprodukci majetku. Takže jsme z našich „fabrik“, které byly naprosto funkční (z hlediska oceňování se tomu říká „going koncern“) udělali trafiky pro politiky v orgánech. Ti lidé se co čtyři roky mění, nejsou schopni věcně, odborně, politicky ani nijak jinak oponovat protistraně. Takže to často funguje tak, že management koncernu přijde a řekne: “Investujte tady a tady, připravili jsme pro vás tyto programy, naše zisková marže je taková, ve smlouvě to máme ošetřeno tak, že do ní nemáte co kecat. Z toho vychází tato cena vody, a pokud chcete vyšší nájem, tak ano, ale musíte povolit vyšší cenu vody lidem.”

Dostali jsme se tak do role psů na obojku. Já si myslím, že to je velmi kvalitně připravená kolonializace České republiky přes české vodárenství. Výhoda je v tom, že se podařilo přibližně půl republiky ubránit a je vidět ten zásadní rozdíl. O třicet kilometrů vedle totiž dostávají dotace, města rozhodují o všem, žádný koncern nepotřebují, všichni to veřejně říkají, a co se týká správy infrastruktury, tak se tam mnohem více investuje a cena vody je nižší než u sousedů se „zahraničním know-how“. Já o tom říkám, že zahraniční know-how je koloniální know-how typu „víme, jak na vás vyděláme“.

Chtěl bych se ještě zastavit u role státu a státních úřadů. Co já vím, tak stát měl ve vodárnách tzv. „zlatou akcii“. Jak mohlo dojít k tomu, že stát z toho úplně vypadl? Má vůbec ještě možnost regulace toho odvětví? A jak těch možností využívá?

První věc je role státu a jeho schopnost ovlivnit dění kolem strategické suroviny. Druhá věc je nastavení systému hospodaření s vodou a penězi, které se za ni vyberou a regulace subjektů, které se pohybují na trhu. Ukazuje se, že stát totálně zkolaboval nebo někdy i kolaboroval. V roce 1993 bylo v České republice přibližně 12 až 13 státních vodárenských podniků, ze kterých se vláda rozhodla udělat řádově 50 okresních vodáren v podobě akciových společností, které měly být v rukou měst a obcí a lépe fungovat. Stát vytvořil i institut, který měl chránit tuto „veřejnou službu“, tzv. zlatou akcii, a byly změněny i stanovy těchto nově vzniklých akciových společností tak, že se řeklo, že pokud se bude něco měnit, musí souhlasit vlastník zlaté akcie, tedy stát. Pokud by se tedy domluvilo čtyři až pět jakkoliv namotivovaných starostů na vytunelování okresní vodárny, tak pokud by stát nezvedl ruku pro, tak by stejně neměli šanci.

Od roku 1996 se postupně začaly objevovat nabídky cizinců na nákup vodáren. Takhle dopadly např. Severomoravské vodovody. Starostové prodávali za 200 až 800 korun akcie vodárny s hodnotou 3 500 až 4 000 Kč. Výsledkem bylo, že celý podnik prodali za desetinu tržní ceny. Stát viděl, že je zle, upravil stanovy a v zásadních věcech měl právo veta. MZe vědělo, co se děje, proto vytvořilo tuto záklopku, ale pak se najednou začal lámat chleba. V roce 2000 se Vodovody a kanalizace Olomouc dostaly do rukou koncernu Veolia bez toho, aniž by akcionáři něco věděli, vedení uzavřelo s Veolií smlouvu a pronajalo jí provozování podniku. Akcionáři se to dozvěděli až za rok, když jim na valné hromadě představenstvo předložilo výroční zprávu, kde jim bylo oznámeno, že VaK už nejsou provozovatelé, provozuje to francouzský koncern Veolia.

Akcionáři se proti tomu vzbouřili, obrátili se na soud a tento v první instanci vyhráli. Na to zareagovalo město Olomouc. Namotivovalo ty, kteří to zažalovali a odkoupilo od nich akcie. Poté následovala nová valná hromada, kde bylo zásadní rozhodování Fondu národního majetku (MZe). Zástupce státu přišel na valnou hromadu a řekl, že pro to hlasovat nebude. Valná hromada se přerušila, pana Skácela, který tam byl za FNM, 3 lidé málem chytli pod krk a řekli, že to mají na ministerstvu zemědělství domluvené. Začali na něj řvát, vytáhli telefon a z telefonu mu někdo řekl, ať hlasuje pro. Hlasovalo se znovu a zástupce MZe otočil. Ověřil jsem si, že byl pověřen se zdržet a nehlasovat pro. Od té doby vím, že MZe nepracuje tak, jak má pracovat. Zásadní bylo to, že i když jsem po tomto incidentu písemně informoval MZe o tom, co se děje, stát zastoupený úředníky MZe na to reagoval tak, že na těch následných valných hromadách jeho zástupci hlasovali pro ty provozní modely.

Kdo byl v té době ministrem zemědělství?

Jaroslav Palas (ČSSD). A co je nejzásadnější, v okamžiku, kdy se toto dělo, tak jsem požádal MZe, ať mi sdělí, na základě čeho hlasují pro provozní modely, když na těch valných hromadách není nikdy doloženo, jak je to pro stát, obce a vodárny výhodné. Přitom je jasné, že peníze a ziskové marže v odvětví, kde chybí peníze, přecházejí do soukromých rukou za podmínek, kdy ty soukromé firmy nejsou povinny refinancovat obnovu infrastruktury.

Obdržel jsem písemnou odpověď, která je pro nás, co se tím dlouhodobě zabýváme, nepřekvapivá, v tomto smyslu: MZe nikdy nedělalo rozbor provozního modelu. Ani vlastní, ani externí. Žádný nemáme, žádný vám nedáme. A na dotaz „Proč jste pro to hlasovali?“, mi odpověděli: „Protože pro to hlasovali všichni“. Když tedy úředníkům ministerstva zemědělství pět zkorumpovaných starostů řekne:„Skočte tady do té pece!“, tak ministerští úředníci do ní bez mrknutí oka a bez zaváhání skočí? MZe nefunguje. Tečka. Jako záklopka, jako odborný orgán berou peníze za něco, co nekontrolují. Já jsem dokonce v rámci kauzy VaK Hradec Králové zaregistroval výpověď úředníka MZe Chaloupky pro policii, která se tou kauzou zabývala. Vypovídal asi v tomto smyslu: „My na to nemáme kapacity a to vůbec není v kompetenci MZe posuzovat nějaký model.“ Vlastník zlaté akcie, zástupce státu, který toto odvětví má v rámci státu na starosti, řekne, že nemá právo a důvod kontrolovat, že se zavádějí nějaké kontrakty s vodárnami na 30 let? V tom případě Mze nefunguje.

Podívejme se ještě na současný stav. Vodárny jsou lokální monopol. Dalo by se tedy předpokládat, že monopoly se zabývá také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Mě by tedy zajímalo, jestli v tom hraje nějakou roli a jestli existuje nějaká možnost, aby toto odvětví mohl regulovat.

Tam jsou dva pohledy. Jedna věc je hospodářská soutěž. Když se podíváte na rozsudek, který byl vydán, tak z něj v podstatě plyne, že přímý konkurent okresní vodárny tu vodárnu ovládl, nasadil si tam své lidi, vyhodil ty lidi, kteří tu vodárnu bránili, připravil proces vykuchání té vodárny, zkorumpoval nebo namotivoval lidi, které potřeboval. To, co vydělává, skončilo u něj, a zbytek nechal městům a obcím. Toto nemá s hospodářskou soutěží vůbec nic společného, toto je dle mne absolutně protiprávní a nemravné…

Tedy hospodářská kriminalita…

Podlé mého názoru nejhrubšího zrna. Proces, který proběhl ve Zlíně, je dle mne tunel za bílého dne organizovaný lidmi, kteří tu vodárnu měli bránit, což je na tom to nejbrutálnější. Když se podíváte na důkazy, které byly předložené, tak je jasně vidět, že se v těch vodárnách prodávaly akcie přes Českou spořitelnu, přes systém, který měli připravený tak, aby ty vodárny ovládl soukromý subjekt. Šlo o ovládnutí vodárny a nikdo neřešil, že je to v rozporu se zákonem i logikou. Logické je, že ten, kdo investuje, má prioritně právo inkasovat zisky. Ve vodárenství je to postaveno tak, že ten, kdo vodu prodává, má právo inkasovat zisk, má zajištěno právo dostat všechno, co investoval předtím a ještě k tomu nějaký zisk, ale na subjekty, které musí tu infrastrukturu financovat, tedy na okresní vodárny, města a obce, česká legislativa vůbec nemyslí. Proto koncerny zavedly provozní modely, tím se z vodáren vytáhla pouze aktiva, která jsou nezbytná pro jejich zisky, a portfolio smluvních vztahů pro provozování.

Regulace je nastavena tak, že se kontroluje, jestli je ve faktuře správné číslo součtu. Pokud by to bylo správně, tak by muselo hned na začátku nastaveno, že zisky bude prioritně inkasovat ten, kdo financuje největší objem investic, to znamená podniky vlastníci infrastrukturu. My máme regulaci postavenou na hlavu, kontrolujeme přesný součet vystavených faktur, což samozřejmě, protože koncerny nejsou hloupé, udělají věcně správně. My jsme nastavili model, kdy vydělává především ten, kdo nefinancuje investice. A pak kontrolujeme, jestli nám náhodou nepředhazuje špatná čísla. Není se tedy co divit, že okresní vodárny nemají peníze, města nemají peníze.

V ČR žije asi 10 milionů obyvatel, kteří spotřebují nějaký objem vody a za to zaplatí nějaký balík peněz. A zahraniční koncern tento zisk vezme a pošle ho do zahraničí, tím sníží objem peněz, který míří zpět do odvětví. Kdyby to zůstalo přímo v rukou městských vodáren, které možná neumějí tak efektivně hospodařit (mají třeba více zaměstnanců) a nevytvoří tak velký zisk, zůstaly by veškeré prostředky zůstaly v republice, buď ve formě dividend, které by skončily u měst, nebo přímo v investicích ve vodárnách. Proběhl pokus ustavit nový regulační úřad, o němž si myslím, že ho měli v rukou lobbisté koncernů, protože po dvou letech se vytvořil paskvil, který „kontrolu přesných součtů“ rozdělil do tří kategorií – malých, středních a velkých. Pořád však kontroluje nesmysl. Mezitím jsme vytvořili další místa pro lidi na nějakém úřadu. Byl zde návrh, že by toto přešlo pod Energetický úřad, kde by to bylo zcela mimo vliv politiků. To samozřejmě neprošlo, protože tam by si všimli, že kontrolují blbost.

Další otázka mě napadla, když jsme se bavili o té infrastruktuře a provozu. Jak jsou vlastně nastaveny ty smlouvy, co se týče oprav? Pokud dojde k havárii, což je v poslední době čím dál častější záležitost, kdo ji v tom případě provádí a kdo ji platí? Majitel infrastruktury, nebo provozovatel – zahraniční koncern?

Vložím do toho tři pojmy: Oprava, velká oprava, investice. Malé opravy typu výměny žárovky nebo prasklého potrubí od nějakého objemu financí platí provozovatel. Pokud je to větší věc, tak ji hradí vlastník. A investice, které jsou potřebné, když něco doslouží? Ty taky hradí vlastník. Koncerny mají ve smlouvách nastaveno přímo toto rozdělení a jasně říkají, že hradí pouze opravy do předem stanovené výše. A přes to vlak nejede.

Tady vzniká obrovský problém s tím, že roste počet havárií, jak jste naznačil v otázce. Není problém ty trubky držet v nějakém stavu tím, že do vody přidám více chloru, který pak vyprchá. Ty trubky jsou však v havarijním stavu a potřebovaly by opravit. Provozovatel ale nemá prioritu opravovat, protože jeho manažeři mají za úkol odvést 20 až 30 % zisku do zahraničí. Snížili počty zaměstnanců, minimalizovali peníze, které platí obcím, provozní náklady na chemii a vodu jsou v podstatě stejné nebo rostou, takže jediný prostor, kde mohou zásadně ušetřit, jsou opravy. V okamžiku, kdy opravují jenom to nejnutnější, tak eliminují náklady, které s tím souvisí. Raději dají do vody více chemie, protože ty mikroorganismy tam nebudou žít, i když jsou trubky popraskané a do vody se dostává minerální a mikrobiální znečištění. Po čase jsou však trubky tak zkorodované, že to celé spadne do kategorie velkých oprav nebo dokonce investic. V tu chvíli se hypotetické náklady, které by provozovatelé správně měli vydávat na běžné opravy, přesunou na bedra vodáren či obcí. Manžeři a vlastníci koncernu jsou spokojeni se zisky, za které si kupují nové jachty. A my pijeme závadnější vodu, vodovodní a kanalizační potrubí, čerpadla a čističky vody dosluhují. Města žádající o evropské dotace se dostávají do situace, kdy jim EU řekne, že jim na investice nedá peníze, protože to tam provozuje soukromník, který generuje vysoké zisky. Takže se musí sáhnout hlouběji do rozpočtů měst a obcí.

Já tomu říkám dobře vymyšlená koloniální past. Z pohledu koncernů je to geniální, ale z pohledu důsledků – degenerace vodárenské soustavy, narůstání požadavků na města a obce a současného odlivu jediného zdroje financování, tedy peněz zaplacených za vodné a stočné, je to katastrofa. Máme před sebou dosluhující infrastrukturu postavenou kdysi za komunistů v 50. až 70. letech, která by i mohla dále fungovat, ale musela by se řádně udržovat, ale ona se neudržuje, tedy alespoň ne v té míře, ve které by měla, tedy narůstá počet havárií (Dejvice, Brno, Ostrava), které se budou řešit jedině tehdy, až začnou umírat lidi. Je to stejné jako s lihovou mafií. Všichni věděli, že se tady pančuje a nedělali nic. Teprve až se objevil ohromný problém, kdy po celé republice začali umírat lidi, tak to bylo za rok vyřešené, jak legislativně, tak soudně. Víte, kolik palíren skončilo? Víte, kolik provozovatelů vodárenské infrastruktury by muselo skončit, kdyby se správným způsobem upravila legislativa?

- - -

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 650 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!


Související články:

Kníže Karel Schwanzenberg se sehnul, pomohl paní na nohy a ještě jí i oprášil kabát. Potom k ní prohodil: ”Dnes jsem pomohl já vám, příště pomůžete vy mně svým hlasem ve volbách”. Paní se na něj podívala a odpověděla: “Milý pane, já jsem upadla na prdel, ne na hlavu”

$
0
0
Břetislav Olšer
22.1. 2017   Rukojmí
Bývalý kancléř Václava Havla a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, dnes krytou profesí myslivec ze Sýkořice v Čechách, kritizoval Ivanu Trumpovou, že nejenže odmítla finančně podpořit Chartu 77, ale též nechtěla dát peníze pro disidenty a jejich exil, přestože se osobně znala s jeho sestřenicí. Tím by se vysvětlilo vše; jistě od ní věděla, co byl mladý Schwarzenberg za flamendra, Nejdříve žil nedaleko Salzburgu u babičky z matčiny strany, která ho živila.

O několik let později se přestěhoval do bytu ve Vídni, který se brzy proměnil ve společenský salon, kde se čile věnoval vídeňskému kavárenskému životu. A jako lázeňský švihák procházel výchovou k aristokratické etiketě tím, že pořádal bujaré večírky a propíjel dolary svého strýce, jímž byl adoptován.


Měl by z čeho sám dát Schwarzenberg na disidenty? Mezi nejznámější nemovitost našeho exministra patří zámek Orlík. Schwarzenbergovi ale "říkají pane" také zámky v Čimelicích, Karlově, Rakovicích, Hraběšíně, Kutné Hoře-Sedlci a mnoho hospodářských budov či "menších" nemovitostí. Obrovské jmění je uloženo také v polnostech či lesích. České Schwarzenbergovo panství má celkovou výměru 4017 ha, v Bavorsku má pak český ministr například osmdesátihektarový les Weigenheim. Na běžných účtech má Schwarzenberg "pouhých" 700 tisíc korun a zhruba devět milionů korun má pak kníže na vázaných nebo termínovaných účtech.

Rakouský magazín Format odhadl jeho celkový majetek na téměř 12 miliard korun. Údržba památek na druhé straně stojí velké peníze. O své finanční situaci Schwarzenberg nedávno s úsměvem řekl: „Jednou jsem seděl se synem a jeho kamarády ve Vídni a syn říká: „Táta je ten nejblbější Čech, jakého jsem viděl.“ Jak je prý možné, že někdo, s takovým postavením jako já, žije v Praze a nezbohatne. Takový člověk prý musí být hrozný pitomec.

Právě synovi Janovi nedávno předal správu nad většinou rodinného majetku. „Politici a prostitutky to mají nejhorší. Po večerech a o víkendech prostě pracovat musí,“ směje se a pak přidá další bonmot: „Jsem dnes jako v pohádce o třech sudičkách. Přišla první sudička a řekla mi: Budeš doma v překrásném kraji Povltaví. Přišla druhá: Budeš mít majetek v čarokrásné alpské krajině s čarokrásnými jezírky. A přišla třetí a říká: A budeš mít z toho hovno.“ Celková hodnota majetku (odhad): 12 miliard Kč..



Proboha, paní Miriam Müllerová-Blekotová, ten Zeman mě zase převezl; Remek bude v Moskvě, Livie v Bratislavě…

“Z potřeby koordinovat a usnadnit spolupráci postupně vznikajících nevládních, občanských helsinských výborů a iniciativ v jednotlivých zemích, zesílit váhu jejich vystoupení na mezinárodním fóru a zprostředkovat spolupráci mezi disidenty v zemích sovětského bloku a jejich západními partnery vznikla v roce 1982 Mezinárodní helsinská konference pro lidská práva (International Helsinki Federation for Human Rights – IHF). Ustavující porady v italském Bellagiu v srpnu 1982 se zúčastnilo 22 zástupců z 18 zemí… Na doporučení rakouského kancléře Bruna Kreiského se stal prezidentem této partičky zednářů v roce 1984 Karel Schwarzenberg a stál jí v čele sedm let až do roku 1991.

V březnu 1989 byl za tuto činnost vyznamenán Cenou lidských práv Evropské rady. Přijímal ji ve Strassburgu s Lechem Walesou. Pod Schwarzenbergovým předsednictvím se Mezinárodní helsinská federace se sídlem ve Vídni stala významným faktorem evropského veřejného prostoru, jehož součástí byly vynořující se ostrůvky občanské společnosti v komunistických státech; občanské společnosti, jejichž vzepětí mělo sehrát rozhodující úlohu v demokratických převratech a revolucích zázračného sametového roku 1989.

Nedávno drze a zcela psychopaticky přirovnal Schwarzenberg 45. prezidenta USA Donalda Trumpa k Hitlerovi. Čestný předseda TOP 09 uvedl, že proti establishmentu bojovala celá řada politiků, především demagogicky ladění politici. „Všichni populisté a demagogové bojovali proti establishmentu. Říkal to Hitler, zaznělo to i během komunistického převratu v roce 1948. Já to pamatuju a ono se ukazuje, že to bývá lež,“ řekl Schwarzenberg.


Posléze mlsný kocour kníže Karel, s hypotékou přes třináct mega, balil lepou venkovskou děvu Vopěnkovou. Komu se nelení, tomu se zelení. Hrdý národ má jasno; jeden je opilec, druhý proutník. Prostě Zeman je obyčejný křupan, jelikož neví, jak žijí praví aristokrati a prezidenti.http://www.showmix.cz/bulvar/foto-schwarzenbergova-kraska-jana-vopenkova-pod-palbou-lesbicke-hratky-odhalena-prsa-co-jeste.html

Zapomněl, že blíž k tomuto přirovnání má on sám? Otec Schwarzenbergovy manželky Theresy rozené Hardeggové (72) byl totiž vysokým příslušníkem jednotek SA a obdivovatelem Adolfa Hitlera. „Hrabě Johannes Hardegg, usazený na dolnorakouském zámku Ulrichskirchen, očekával podobně jako řada dalších představitelů šlechty od Adolfa Hitlera a jeho Třetí říše osobní výhody. Velmi záhy vstoupil do nacistických organizací a dotáhl to až na führera (velitele) SA,“ píše ve Schwarzenbergem autorizovaném životopise rakouská novinářka Barbara Toth. Kniha vyšla česky v nakladatelství Torst v roce 2007.

V župní složce Theresina otce, poznamenává dále novinářka, najdeme úkol „vycvičit vybrané příslušníky SS a SA ve střelbě“. Hardegg byl také členem Německého klubu v Rakousku, který byl sice založen už roku 1908, ale ve třicátých letech se stal spojencem národních socialistů. Jeho stanovy z té doby tvrdí, že „členy mohou být jen Němci árijského původu, kteří se hlásí k zásadám nacionálního socialismu.“ Podle soudních spisů z roku 1945 patřili k jeho zakladatelům „nefalšovaní nacisté, kteří si od Třetí Říše slibovali počátek zlatého věku“.


Když jsem se vrátil ze své třetí cesty po Vietnamu, od Saigonu přes Da-nang a Hue až po Hanoj a čínské hranice, přijeli pro mě ze Slušovic, abych jim uspořádal výstavu svých fotografií; docent Čuba měl totiž plán, že kromě hotelů otevře ve Vietnamu i konzervárny na zpracování tamních mořských plodů, hlavně krevet a chobotnic, čemuž však zabránil fakt, že veškerá půda a moře byly nakaženy 72 miliony litrů defoliantu Agent Orange z bombardérů USA...


Vietnam...Snímek Břetislav Olšer

Byl jsem obdařen privilegii, kterými Slušovice počastovaly i Donalda Trumpa, tehdy jen miliardářského byznysmena; zatímco mě vezli do Ostravy pouze Tatrou 603, Trump měl pro cestu do Prahy k dispozici letadýlko L - 410 Turbolet, oba jsme však byli rovněž hosty slušovického hotelu Všemina... Dnes jsem v šoku, když si uvědomím, co dokázal tento Američan, s níž jsem sdílel stejný hotel, ne ten pětihvězdičkový Plaza v New Yorku, a letící ne ve svém boeingu, ale jen v chatrném kunovickém letadýlku, když je dnes šéfem Bílého domu... Mám jen hypotetickou satisfakci, že jsem byl rovněž na Manhattanu v jeho domečku Trump Tower World...

Tak, jak to bylo, naši bulvární pisálci, co se můžete potrhat, jak píšete o zrůdné StB, co chudinku Ivanku Zelníčkovou - Trumpovou vedla ve svých tajných spisech. Přitom je to jen o smradlavém lejnu; po vystudování Fakulty tělesné výchovy a sportu na Karlově univerzitě se Ivanka účelově provdala za rakouského lyžaře Alfreda Winklmayra, aby mohla získat západní pas (manželství trvalo dva roky).
Později se přestěhovala do kanadského Montrealu, kde se stala modelkou vyhlášené montrealské agentury Audrey Morrisonové. Je zajímavé, že StB do té doby neprojevila o Ivanu Zelníčkovou žádný zájem, žádné přísné vyšetřovací spisy. Teprve když si vzala Donalda Trumpa se v 70. letech minulého století začala zajímat Státní bezpečnost o jeho ženu. Jméno budoucího prezidenta bylo dáváno do souvislosti se sňatkem s lyžařkou a modelkou Ivanou Zelníčkovou, co pak byla v Československu více než dvacetkrát..

To ale není to jediné, co v tajných spisech zahlédl reportér TV Nova. Přísně tajné - tak jsou označovány spisy, které detailně popisují život Češky Ivany Trump a jejího dnes už exmanžela a budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Multimilionář, špička vládnoucích kruhů, politický činitel, nejúspěšnější mladý muž Ameriky - tak se o Trumpovi mluvilo. "Ivana na jedné ze stáží potkala nějakého Trumpa. Byl to Američan a ten se z Ivanky úplně po**al," píše se ve spisech...

A jako by to nestačilo, záznamy komunistické Státní bezpečnosti byly často vulgární, píše bulvár, s jehož vulgaritou se žádná StB nemůže ani rovnat. Tajná policie prý zkoumala hlavně to, jak vysoko Ivana na americkém společenském žebříčku vyšplhala. Jak upozornila nejobjektivnější žumpa zvaná Prásk, záznamy StB jsou opravdu skandální.


Podle nich Ivana Trump poté, co porodila první dítě, dostala "za odměnu" milion dolarů. A stejně tomu prý bylo i u druhého dítěte. Tajní však logicky nesledovali jen Ivanu, ale také jejího manžela, který už tenkrát měl v politice velké slovo a toho si zpravodajci byli vědomi. "K získávání informací z nejvyšších vládnoucích kruhů USA využívat postavení manžela dcery pramene a důvěry dcery ve svého otce," stojí dál ve spisech, o nichž neměl Trump ani jeho rodina ponětí.


http://zlin.idnes.cz/donald-trump-byl-ve-zline-synove-vzpominaji-na-prazdniny-u-prarodicu-12x-/zlin-zpravy.aspx?c=A161110_2285077_zlin-zpravy_ras&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetuInformace o Trumpové údajně čerpali agenti tajné služby i přímo od jejího otce Miloše Zelníčka (†63). Měl krycí jméno MILOŠ a figuroval jako důvěrník tajné služby. Ústavní soud nicméně důvěrníky nepovažuje za vědomé spolupracovníky StB. Podobně jako tomu bylo u Zelníčka, se totiž důvěrník vždy setkal s StB a zodpověděl několik otázek. O tom, že jsou vedeni jako spolupracovníci, tito lidé neměli tušení. Miloš tedy dostal povolení vycestovat za dcerou, ale musel o svém pobytu v zahraničí následně podat zprávu…


Ale vraťme se, proč asi Ivana Trumpová - Zelníčková odmítla Schwarzenbergův požadavek, tehdy ještě šéfa Mezinárodní helsinská federace, aby pomohla finančně disidentům a českému exilu. Odmítla to a adoptovaný aristokrat proto po ní dones plivá. Pro osvětlení reakce Ivany Trumpové stačí uvést pár faktů; osobní charakteristiky vůdců Charty 77 (vč. VONS a ostatních tzv. nezávislých iniciativ) jsou vesměs nepříznivé. Psychiatrické analytiky konstatují v mnoha případech osobní rozvrácenost, v některých případech drogy (Brabenec, Jirous apod.). Existuje velmi mnoho dalších důkazů o expozituře Charty a jejím spojení s konspirativní komunistickou mocí. Většina z nich však není vhodná k zveřejnění pro rizika s tím spojená. Rozsah ostatních by zdaleka překročil únosný rámec této zprávy.

Jak jsem již minule uváděl, skutečným disidentem však byl Miroslav Dolejší, politický vězeň a publicista, známý svou prací „Analýza událostí 17. listopadu 1989“. Byl pro vymyšlenou špionáž komunisty napřed odsouzen na 23 roků, prošel osmi vězením a uranovými doly, propuštěný na amnestii. (Co asi na to „hrdinný vězeň svědomí“ a vězeňský příštipkář Václav Havel…?) Podruhé dostal Dolejší za velezradu 11 roků v třetí nápravné skupině. Závažný zdravotní stav, podezření na rakovinu kůže a názor lékařů, že brzy zemře, vedly v roce 1985 k jeho propuštění před uplynutím trestu. Ve vězení tak strávil celkem 19 let; kolikpak že Havel…?


Trumpův mrakodrapový Manhattan v New Yorku, v pozadí Trump Tower... Snímek Břetislav Olšer

Úryvek z jeho textu: „Chartu 77 řídilo asi osm desítek osob, jejichž jádrem bylo 42 mluvčích, kteří se za dobu její existence v tomto úřadu vystřídali. Tato skupina osob byla vytvořena několika rodinami, navzájem spoutanými rodinnými, příbuzenskými, finančními a podobnými zájmovými svazky. Jsou to především rodiny: Havlových, Dienstbierových, Pithartových, Šabatových – Uhlových – Müllerových – Tesařových, Paloušových, Rumlových, Pelikánových, Šternových-Kantůrkových, Kocábových… atd. Všechny tyto rodiny jsou exkomunisté nebo jejich potomci či svobodní zednáři a jejich potomci. Dnes je na 180 členů těchto rodin, jejich příbuzných a přátel v nejvyšších státních, diplomatických a hospodářských funkcích státu…“

Rovněž byly odstraněny osobní materiály vůdců Charty 77: mj. V. Havla, P. Uhla, V. Bendy, Vl. Chramostové, M. Kubišové, P. Pitharta, P. Šustrové, J. Rumla a dalších. Dále mj. zmizely objektové svazky zpravodajských agentur v zahraničí o objektech politické opozice v zahraničí – Pelikánovy “Listy”, Tigridovo nakladatelství “Svědectví”, objektové svazky “Rada svobodného Československa”, nakladatelství A. J. Leihma, atd. Rovněž byly odstraněny objektové svazky schwarzenberského paláce ve Vídni… http://ac24.cz/zpravy-z-domova/67-miroslav-dolejsi-analyza-udalosti-17-listopadu-1989


To není setkání členů Charty 77 v roce 2017, to jen František Teuner promlouvá 15. prosince 1943 v Lucerně. V první řadě na pódiu pod bustou Adolfa Hitlera zasedli důležití funkcionáři Kuratoria – ve skupině napravo od mikrofonu sedí hned jako první zleva Eduard Chalupa, hlavní funkcionář organizace pro oblast Velké Prahy, oddaný nacionální socialista. Ten měl na manifestaci krátký uvítací projev. Foto: archiv Lukáše Beera.

Inu, prý pražskou kavárnu vymyslel prezident Zeman, aby mohl dehonestovat partičku havloidů; omyl, nic takového česká hlava státu činit nemusí, jak je výše vidno zříti; Schwarzenbergové a další pravdoláskaři se v jednom kuse kompromitují naprosto sami svojí bezbřehou blbostí...



PS: Proč prohrál Schwarzenberg se Zemanem? Před několika lety jezdil po Brně v rámci volební prezidentské kampaně Karel Schwarzenberg šalinou a při vystupování před ním upadla na zem jedna starší paní. Kníže se sehnul, pomohl paní na nohy a ještě jí i oprášil kabát. Potom k ní prohodil: ”Dnes jsem pomohl já vám, příště pomůžete vy mně svým hlasem ve volbách”. Paní se na něj podívala a odpověděla: “Milý pane, já jsem upadla na prdel, ne na hlavu”

Rada panu Babišovi

$
0
0
Vladimír Balhar
23. 1. 2017
Se zájmem sleduji utužování daňových poměrů v unijním protektorátu Čechy a Morava. Slovensko, jako vždy, je utužováno zvlášť, jakožto slovenský Štát. Český protektorát zatím přišel o hranice, armádu, průmysl, nerostné bohatství, např. o vodu, měna zatím ponechána za účelem obohacení finančních spekulantů, slovenský Štát přišel již i o svou měnu, bez spekulantů. Asi nebylo kde brát.


Kybernetizace daňového prostoru letí vpřed rychlostí světla, neb právě touto rychlostí se přesouvají soukromé informace českých podnikatelů do státních počítačů hlídaných naprosto neúplatnými a stoprocentně poctivými státními úředníky, kteří vykonávají své úřady bez jakékoliv odpovědnosti.

Čeští podnikatelé budou odvádět daně jako mourovatí, patří jim to, jsou to jenom chomouti. Nadřazená smetánka vyvolených podnikatelů z daňových rájů se chomoutům směje a pije nejdražší šampaňské světa ve svých megasídlech. Co lahev bájného sektu, to miliony kubíků vody z pražských vodovodů.

Vše je ovšem v naprostém pořádku, přesně dle zákonů, zvláště pak dle zákona o zamezení dvojitého zdanění, který v protektorátním výkladu vede k tomu, že smetánka vyvolených daně neplatí nikde.

Daňový systém je nespravedlivý, ale nutný, v zájmu společnosti. Daně nelze neplatit, protože jsou vybírány v zájmu občanů, sami občané, jedno jakého uskupení, zda státního, či unijního jsou na výběru daní závislí, není v zájmu společnosti daně nevybírat. Zdá se, že unijně protektorátní vládci našli metodu, jak daňové zatížení eliminovat. Jak přepravit zisk do daňových rájů? Je to velmi snadné a osvědčených metod je velmi mnoho.

Jedna z metod je reklama. Vysvětlení je prosté. Představte si, že jste mezinárodní velkopodnikatel a vlastníte současně úspěšnou firmu na prodej kosmetických přípravků, reklamní agenturu, filmové studio a to vše sídlí v daňových rájích. Je vám celkem jedno, který koník kolik nese, pokud umíte zisk mezi koníky převádět. Jak prosté milý Watsone, vaše televize odvysílá vaši reklamu, a zisk z vaší kosmetické firmy se snadno přesune přes vaše vysílací práva a vaše náklady na reklamu, do daňového ráje, do vaší banky.

Pokud si nějaká konkurenční firma u vaší televize zadá svou reklamu, jenom dobře, část jejího zisku se přesune taky do vašeho daňového ráje, ovšem na váš účet ve vaší bance. Není to geniální? Je, a funguje to.

Řešení je snadné, náklady na reklamu celoevropsky neuznat do daňových nákladů. Pak se daňové výnosy státu neprodleně zvýší o reklamní obrat kráte korporátní daň, která je v našem protektorátu devatenáct procent. Pokud si dovolím odhadnout rozměr reklamního trhu v našem protektorátě, je to asi 60 miliard. To je ohromující částka. To znamená, že daňové výnosy státu mohou neprodleně vzrůst asi o 12 miliard korun. To bych řekl, že není k zahození. Možná, že změna účetní metodiky může proběhnout pouze na základě názoru ministerstva financí, které snadno zdůvodní, že náklady na reklamu nejsou náklady k dosažení a udržení zisku.
Kolik je 12 miliard? Je to třeba 6000 bytů. To je přátelé jedno okresní město.

Nedělám si iluze, nicméně, se zdaňování těch "velkých", kterým tzv. EET jenom prospívá je nutno začít.

Ono - brát se musí tam, kde je, a ne tam, kde není, jak tomu v mnoha případech je.

Na Ukrajině začíná jazyková genocida

$
0
0
23. 1. 2017   zdroj
V Radě federace bylo konstatováno, že návrh zákona o výlučnosti ukrajinského jazyka bude mít vliv na situaci na Donbasu. Korespondent IA Regnum 22. ledna informoval, že v Radě federace byl nazván provokací návrh zákona o výlučnosti ukrajinského jazyka, předložený Nejvyšší radě.

"Jazyková genocida, genocida ruského jazyka - tak bych charakterizoval podstatu návrhu zákona o výlučnosti ukrajinského jazyka, předložený Nejvyšší radě", řekl člen Rady federace Franc Klincevič.

"Jeho autory nejsou dva-tři lidé, ale 33 poslanců z různých frakcí, což činí obraz ještě žalostnějším, buď to jsou zjevní provokatéři, nebo, což je sotva lepší, v hlavě nic nemají", řekl. "Ať je to, jak je to, nacionalistické poblouznění je špatný rádce", řekl senátor.

Přijetí návrhu zákona bude pro Ukrajinu znamenat přímou cestu k trvalé ztrátě Donbasu, kde v drtivé většině žije rusky mluvící obyvatelstvo, konstatoval poslanec s tím, že od počátku konfliktu neudělaly ukrajinské orgány v tomto regionu, včetně Nejvyšší rady, jediný krok k mírovému řešení situace.

Návrh zákona předpokládá zrušení zákona "O základech jazykové státní politiky". Dokument počítá s tím, že ukrajinský jazyk by měl být závazný pro všechny orgány státní moci a místní samosprávy, předškolní, školní, mimoškolní a vysokoškolská zařízení. Kromě toho se navrhuje, že ukrajinský jazyk má být používán na všech masových kulturních akcích, v médiích a vydavatelstvích a také v sektoru služeb.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Jako první navštívil Trump zpravodajce CIA

$
0
0
23. 1. 2017   PaulCraigRoberts
K všeobecnému překvapení se prvním úřadem, s jehož pracovníky se nový prezident setkal, se stala CIA. Setkání se 400 zpravodajci CIA se uskutečnilo v sobotu v městě Langley ve státě Virginia, a stejně překvapivý byl i přátelský tón, se kterým prezident zástupce CIA oslovil: „Důvod, proč jste první, které jsem navštívil, je ten, že jsem, jak jistě víte, v permanentní válce s médií – pracují tam nejméně čestní lidé na planetě – a ti šíří zkazky, že jsem ve sváru i s vámi. Důvod, že jste první, za nimiž jsem zajel, je ten, že pravý opak je pravdou.


Stojím za vámi.“

Jak oznámil na svém webu P.C.Roberts, obrací se na něj řada čtenářů s otázkou, jak si mají tento překvapivý krok nového prezidenta vysvětlit. K tomu P.C. Roberts sděluje: „Existují dva pravděpodobné důvody. První je možná ten, že útoky, jež proti němu CIA vedla, pokládá prezident za dílo nejvyššího vedení CIA a nikoliv tedy jeho řadových pracovníků. A důvodem druhým může být, že i jeho energie má své limity, takže netouží být odtrháván od své hlavní agendy nadbytečnými spory s CIA. Doufejme tedy, že koná správně. Jestliže je ovšem i on dalším „podvodem“ jako byl Obama, dozvíme se dostatečně včas.“

Lubomír Man

Hysterie ukrajinských "vlastenců": CIA odtajnila dokumenty o zločinech OUN-UPA

$
0
0

23. 1. 2017      zdroj
V těchto dnech zveřejnila americká ústřední zpravodajská služba statisíce dříve utajených dokumentů a vystavila je na internetových stránkách rezortu. Více než 11 tisíc se jich týkalo Ukrajiny. Některé z nich tvoří zprávy o takzvaných povstalcích (OUN-UPA) na území USSR. Konkrétně podle jedné ze zpráv z amerických archivů provedli "bojovníci za nezávislost" diverzi tím, že odpálili objekty civilní infrastruktury, konkrétně elektrárnu ve Lvově a také Korsun-Ševčenkovskou hydroelektrárnu na řece Ros. V důsledku této "akce" zahynulo mnoho civilistů.



Dnes je mimochodem tento druh akcí kvalifikován jako teroristický čin. 

Ostatně CIA ve svých zprávách, což může být překvapením pro "patrioty", nazývá OUN-UPA teroristickou organizací, stejně jako i jejich hlavní vůdce - Stěpana Banderu, Andreje Melnika a Romana Šucheviče.

Právě tyto "bojovníky za nezávislost" prohlašují za národní hrdiny současní ukrajinští "patrioti", kteří nazývají "masakr na Volyni", masové zabíjení civilistů různých národností a otevřený teror "osvobozeneckým" bojem ukrajinského lidu proti bolševismu. Píše to arhano.ru.

Na zveřejnění odtajněných dokumentů CIA je zajímavé, že právě nyní, v předvečer zřejmého obratu americké politiky vůči Ukrajině, odhalila americká zvláštní služba doklady, dokazující teroristickou činnost OUN-UPA.

Tím se připravuje půda pro to, aby byli ve vhodném okamžiku všichni dnešní stoupenci Bandery a Šucheviče vyhlášeni za teroristy. Tak ze sebe sejmou odpovědnost za to, co se děje na Ukrajině. To zase umožní, aby nová administrativa USA uskutečnila konstruktivní jednání s Moskvou na základě vzájemné výhodnosti.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

A je to tady – z Erdogana se stává turecký führer! Turecko není tak daleko...

$
0
0
Martin Kunštek
23. 1. 2017
Stejně jako Adolfu Hitlerovi se mu podařilo sloučit ve své osobě pravomoci prezidenta a předsedy vlády. Jen to udělal obráceně. Hitler coby říšský kancléř – což byla obdoba předsedy vlády – převzal v nově vzniklé funkci „vůdce německého národa“ pravomoci prezidenta. Dosavadní prezident Erdogan převzal v nově stvořené funkci „hlavy státu“ pravomoci předsedy vlády. Po vzoru Hitlera může Erdogan v nové funkci i bez souhlasu Parlamentu vydávat nařízení, které mají sílu zákona. A nemusí být v souladu s tamní obdobou naší Listiny základních práv a svobod. Stejně jako Hitlerovi mu tyto pravomoci „odhlasoval“ parlament notně prořídlý předchozím zatýkáním.


Před něčím podobným jsem varoval v článku „Požár Reichstagu po turecku“ (NR 16. 7. 2016) v němž jsem vyslovil podezření, že Turky čekají krušné časy, protože údajný nezdařený puč mi připomínal tureckou variaci na téma požáru Říšského sněmu. Po něm následovalo mohutné zatýkání opozice. To umožnilo schválení zmocňovacího zákona, jímž Adolf Hitler získal diktátorské pravomoci. Neuplynul ani rok a místo zmocňovacího zákona „pročistkovaný“ turecký parlament schválil hned novelu ústavy, která Erdoganovi dává diktátorké pravomoci, jakými disponoval vůdce Třetí říše.

Turecký parlament se bude moci i po „ústavní reformě“ scházet a debatovat. Dokonce bude moci i nějaký zákon schválit. Ovšem hlava státu jej bude moci vetovat tak, že parlament nebude jeho veto moci přehlasovat. Turecký parlament si odhlasoval degradaci na úroveň jakéhosi poradního sboru. Jehož radami se ovšem nebude muset Erdogan vůbec zabývat.

Pokud si myslíte, že Turecko je daleko a nás se to nijak nedotýká, tak se zřejmě pletete. Již při první vlně migrační krize v roce 2015 jsem viděli, že Turecko je zatraceně blízko. Pár dnů pochodu. A obávám se, že Erdogan splní výhružky z loňského roku, a po neschválení dohody o bezvízovém styku s EU, vypustí na Evropu nějaký ten milion „ekonomických migrantů“. A Evropa si s tím, jako už před tím, nebude vědět rady a ani se nebude umět bránit.

Nyní bude situace o to horší, že kromě imigrantů z různých končin světa vydávajících se za uprchlíky, kteří se přes Turecko do Evropy hrnuli v roce 2015 a 2016, nyní přibudou skuteční političtí uprchlíci z Turecka. Když vezmeme v potaz, že Erdogan a zejména jeho šéf tajné služby patří k obdivovatelům Hitlera – a jejich inspirace Hitlerem je nyní zřejmá – tak se lze důvodně obávat, že v Turecku zanedlouho může dojít ke „konečnému řešení kurdské otázky“.

S odpůrci tvrdé islamizace se zřejmě bude zacházet stejně jako SA a SS zacházely s komunisty a sociálními demokraty. Kdo neutekl skončil v koncentračním táboře.

A to bude velký právní i morální oříšek pro Evropu. I kdyby v některých zemích začali konečně přistupovat na opatření k omezení ilegální imigrace „pseudouprchlíků“ – tedy ekonomických migrantů ze zemí kde žádná válka není, což asi nelze udělat jinak než uzavřením hranic, tak nastane problém co s Turky prchajícími před diktaturou režimu, který ústy šéfa tejné služby volá pro světové islámské revoluci. A je zjevně diktátorský. A zřejmě jich nebudou jen jednotky nebo tisíce. To budou skuteční političtí uprchlíci. Problém ovšem je legendární zkorumpovanost turecké státní zprávy. Koupit doklady na cestu do Evropy tam není moc velký problém. A co teprve, když Erdogan v rámci použití migrace jako lidské zbraně vydaná nařízení vybavovat přivandrovalce z různých končin světa tureckými doklady na cestu do Evropy.

Bohužel lze asi také čekat, že při jarním vypuštění další migrační tsunami na Evropu Erdogan vymete věznice od kriminálních živlů a pošle je na cestu. V minulosti takto poslal do USA mnoho kriminálníků Fidel Castro. Erdogan asi bude potřebovat, aby zloději vrazi a násliníci uvolnili místa „potřebná“ pro politické vězně. Pokud věříte tomu, že nás ochrání Orbánův plot, tak Vám doporučuji k pozornosti zprávy z minulého týdne, podle nichž převaděči úspěšně otestovali migrační trasu přes Ukrajinu a do Schengenského systému vstupují přes Slovensko. A odtud vede do Německa cesta bohužel přes naši zemi.

Nezbývá mi než souhlasit s obavou Jarka Nohavici, který v jedné své písni zpívá „kupte si hřebeny, čekají nás všivé časy“.

Ukrajinci: Rusko v případě nutnosti naši armádu prostě rozdrtí

$
0
0
Napsal/přeložil: mbi
22.1. 2017   Eurasia 24
V Kyjevě se ozývá nářek, že Ukrajina nemůže vyslat své vojsko na Krym, protože by bylo okamžitě zničeno. Ukrajinští vojáci jsou podle realistických hodnocení demoralizováni, je jich málo a nemají žádnou motivaci.V pořadu ukrajinské televizní stanice 112 to prohlásil bývalý člen kyjevské městské rady Dmitrij Gordon. Ukrajina se podle něj nemůže odvážit pustit se do boje s armádou Ruské federace sama.

„Nazývejme věci pravými jmény – dnes není v silách Ukrajiny, aby sama získala zpět Krym a Donbas. Pokud vyrazíme se svojí armádou a vstoupíme na území Donbasu a Krymu, dostaneme od Ruska zdrcující odpověď a utrpíme obrovské ztráty. Touto cestou proto Ukrajina nepůjde,“ uvedl Gordon.

Také zakladatel praporu Azov Andrej Bileckij prohlásil již před časem, že pokud se Ruská federace rozhodne přejít v konfliktu na Donbasu do „horké“ fáze, utopí se ukrajinská armáda v krvi.

„Spekulovat o tom, jestli (ruská armáda) přejde do aktivní fáze boje, nebo ne, nemá žádný smyl, protože ukrajinská strana je v tomto případě v roli pasívního hráče, zatímco Rusko v roli hráče aktivního,“ uvádí Bileckij. „Pokud se Rusku zachce, změní situaci (na východě Ukrajiny) během jediné sekundy. Jediné, o čem lze reálně hovořit, je to, že tato situace naše vojáky mimořádně demoralizuje. Morálka je v našich řadách na velmi nízké úrovni. Řeči o doplnění armády náborem nových vojáků si můžeme nechat nejvýš tak na přehlídky. Pro vedení války platí normy hovořící o tom, jak velký úsek fronty má na starost prapor, rota a podobně. Naše armáda je schopna zabezpečit živou silou linii fronty tak na 40 až 60 procent.“

„Lidí chybí v armádě ohromné množství, nemají žádnou motivaci,“ doplnil. Pokud by se, nedej bože, Rusko rozhodlo přejít do přímého konfliktu jako v létě 2014, jak v bojích o Debalcevo, vykoupeme se znovu ve vlastní krvi – tak, jak jsme se v ní vykoupali i v zimě 2014, kdy nám (ukrajinští představitelé) vykládali o tom, jak se armáda mění, jak jsme jako armáda zesílili a vyrostli. A pak přišlo Debalcevo – a my jsme zjistili, že zas nestojíme za nic.“
Zdroj: warfiles.ru

Expert na EU odhaluje, proč evropské instituce nedokáží řešit krizi s uprchlíky a dodává: Klaus měl pravdu s eurem i Lisabonskou smlouvou

$
0
0


Jiří Malý v rozhovoru, ředitel Institutu evropské integrace

23.1. 2017   Parlamentní listy,část
 Systém Evropské unie je nastavený tak, aby fungoval, když je dobře. Na případy, jako migrační krize, není připraven vůbec.  Podle něj daly dějiny Václavu Klausovi za pravdu, jak v otázce nemožnosti těsnější integrace států, tak v projektu měny euro. Zásadní problém tkví podle experta na Evropskou unii už v jejích základech, které si nekladou za cíl pomoci svým členům, ale ještě více je propojit.
Stále se poslední dobou v souvislosti s imigrační i finanční krizí mluví o neschopnosti Evropské unie reagovat. Četla jsem váš několik let starý rozhovor, kde jste na toto nebezpečí poukazoval. Stalo se. Proč tomu tak je a kdo je za to zodpovědný?
Za prvé: základní problém Evropské unie je, že ona není postavena proto, aby řešila své vlastní nebo krize členských států. Je konstruována tak, aby upevňovala a utužovala integraci mezi státy. To je cíl číslo jedna bez ohledu na cokoliv. Když si přečtete zakládací smlouvu o Evropské unii, v prvním článku se píše, že členské státy zakládají mezi sebou Evropskou unii s cílem stále těsnější integrace a propojení národů Evropy. Tomu se musí podřizovat vše. Nejde jen o nějakou deklaraci. Evropské instituce se nedívají, jaké budou reálné dopady akcí, které navrhují. Hledí na to, aby obsahovaly právě další kroky k utužení integrace mezi členskými státy. To je základní problém této ideologie. Není pro praktické řešení problémů, jde o to naplnit vizi a ideologii těsnější integrace.
Můžeme to vidět na problému eurozóny. Na začátku roku dva tisíce deset, kdy začala dluhová krize v Řecku, byly v zásadě tři možnosti. Buď mohlo Řecko odejít z eurozóny a přijmout národní měnu, tedy zavést jinou, nebo mohli Řecku odpustit dluh a ponechat ho v eurozóně, a nebo - což byla varianta, kterou nakonec zvolili - muselo v eurozóně zůstat. Nebylo mu povoleno vystoupení a zároveň mu nebyl odpuštěn dluh, ale byla mu přiřknuta pomoc ostatních států eurozóny. Je to v souladu se smlouvou Evropské unie, která nepovoluje vystoupení. Necháme Řecko bez ohledu na důsledky, i když se tato situace řeší sedm let a nikdo nereaguje. Pokračování na PL

Ivan Hoffman: Všichni jsou šokováni. To, co Trump říkal před volbami, říká dál...

$
0
0
23.1. 2017 ČR2
Jak to vidí...
Moderuje Eva Hůlková
Host: komentátor Ivan Hoffman. Témata: první kroky D. Trumpa, 20 let od podpisu česko-německé deklarace a…

„Pokud se taky podrobně podíváte na to, kdo Trumpa volil, tak se vůbec nedá říct, že ho 230 milionů voličů odmítá. K urnám přišlo 54 % voličů, ale taky to prý může znamenat, že změnu chtěli i voliči Obamy (a jeho předchůdců). Spojených je totiž jen čtvrtina Američanů.“


Viewing all 19126 articles
Browse latest View live