Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Poupata rozvitá do rozčarování

$
0
0
Jiří Jírovec
14. 2. 2017
Nedávno jsem dostal ukázku video  naprosto odporné komunistické propagandy. Ty kurvy komunistický se neostýchaly zneužít ke svým cílům mladé dívenky v rozpuku. Poupata, dalo by se říct. Přinutili je, aby s úsměvem poskakovaly v rudém oblečení na pískové ploše a vytvářely dojem, že budoucnost je přinejmenším růžová. A nejen to, komunisté přinutili na 200,000 lidí, aby na tribunách tuhle komunistickou zvůli, která postihla na 16000 dívek, obdivovali. Prostě zhouba hodná Chovancovy pozornosti.


Zmíněné video bylo z roku 1985. Ty dívenky ze Strahova se již blíží padesátce a po většinu života budují vysněný kapitalismus. Mají svobodu. Propaganda jde mimo ně a, pokud to nemají v pracovní náplni, nemusejí se usmívat a předstírat radost. Nikdo je nenutí, aby po šichtě šly na cvičiště a poskakovaly do rytmu oslavujícího jásavé zítřky.

Neusmívají se, protože se možná se stydí, že kdysi uvěřily, že jejich život bude lepší. A překvapilo je, že se tak nestalo. Parlamentní listy uveřejnily článek, který napadá systém, do kterého mnohé z nich spadly:  "Když pokladní viděla první výplatu, rozplakala se. Ne štěstím. I odchod na WC si musely vybojovat, řekly nám pracovnice."zde

Prodavačky a pokladní jsou mimo rozlišovací schopnost politiků, jimž dobré bydlo otučňuje podbradky a nacpává břichy. Jejich prostřednictvím ochutnávají pracující plody své práce (to se říkalo již za komunistů) a to dá nějakou námahu.

Sobotka se nechl nedávno slyšet, že taky tloustne a že se jeho strana zaměří na střední vrstvu. Kdyby měl odvahu jít mezi prodavačky a pokladní, je skoro jisté, že by rychle zhubnul. Kdyby mohly na chvíli přestat pracovat, hnaly by ho sviňským krokem.

ČSSD, tedy post-komunistický předvoj pracujících (dříve dělnické třídy), již zcela zapomněla na to, že kvalitu společnosti je nutné posuzovat podle nakládání s těmi nejchudšími.

Prodavačky a pokladní, s nimiž se denně setkáváme, nejsou pro volby důležité. Nezajímají je Sobotkové, Kalousci ani vykukové ve Sněmovně, kteří si bezostyšně berou volno, kdykoli se jim zachce a ojebávají voliče o páteční odpoledne, kdy se jim již nechce pracovat. Nepočítají, komu dát hlas, ale jak vyjít.

V mediích se o nich nemluví. Ta maří čas babišováním. Proč se zabývat mladými ženami které mnohdy pracují 12 hodin denně a někdy mají i druhou práci, aby nakrmily vzdálený sen o milostném životě, dětech a vlastním bydlení. Nemají čas na kulturu, nemají na knížky. Mají strach ze ztráty existence a z toho, že je jednou ojebe nějaký makléř o peníze na byt.

Společnost, k její vlastní škodě, zajímá kdo zrovna udělal Agátě dítě a co na to její manžel. Ačkoli i to vlastně je o bídě "tam dole".

Proti chudobě bouřil za komunismu Jiří Dědeček zde . Jeho bojovnost časem vyčichla a tak ani neví, jak byla jeho píseň "Moje holka je chudá" nadčasová.

The Saker: Neokonzervativci a „hluboký stát“ zneutralizovali Trumpa

$
0
0
The Saker
14. 2. 2017     PaulCraigRoberts       
Před necelým měsícem jsem napsal, že v USA probíhá „barevná revoluce“. Prvním jejím náznakem bylo vyšetřování CIA, FBI a NSA (National Safety Agency), cílené proti Trumpovu kandidátovi na funkci poradce Národní bezpečnosti generálu Flynnovi. V úterý večer toto spiknutí, vedené heslem „zbavit se Flynna“ konečně uspělo. Generál Flynn byl přinucen nabídnout svou rezignaci - a Trump tu rezignaci přijal.
Trump zradil sám sebe.

Flynn nebyl určitě svatý a nade všechny moudrý muž, který by i jednou rukou dokázal spasit svět. Čím však skutečně byl, pak byl úhelným kamenem Trumpovy politiky národní bezpečnosti. A byl to i on, kdo se odvážil dříve nemyslitelného. Odvážil se totiž prohlásit, že překrmené společnosti americké bezpečnosti musí být zreformovány. A navíc se pokoušel podřídit CIA a sbor náčelníků štábů americké armády prezidentovi prostřednictvím Národní bezpečnostní rady.

Řečeno jinak: Flynn se odvážil jít do křížku s mocí a autoritou CIA a Pentagonu a vrátit je zpět pod pravomoc Bílého domu. Vedle toho chtěl Flynn spolupracovat s Ruskem. Ne proto, že by Rusko miloval, ale proto, že uvažoval racionálně. Věděl, že Rusko není ani pro USA a ani pro Evropu hrozbou, a uvědomoval si i společné zájmy, které USA, Evropa a Rusko mají. Což je ovšem ve Washingtonu DC uvažování neodpustitelné a zločinné.

A tak neokonzervativní „hluboký stát“ (myšleny CIA, Pentagon a vojenskobezpečnostní komplex), pod idiotskou záminkou telefonického rozhovoru Flynna s ruským velvyslancem, hovoru zcela otevřeného a monitorovaného, přinutil Flynna rezignovat.

A Trump, jak už shora řečeno, jeho rezignaci přijal.

Od momentu, kdy Trump do Bílého domu vstoupil, schytával od neokonzervativních médií, od Kongresu, od hollywoodských „hvězd“ i od evropských politiků ránu za ranou. A on ty rány přijímal, aniž by je vracel zpět. Jeho proslavené „you are fired“ (jste propuštěn), najednou z jeho slovníku zmizelo.

Ale já jsem stále v sobě hřál naději. Chtěl jsem doufat. Cítil jsem, že doufat je mou povinností.

Ale dnes nás všechny Trump zradil. Místo, aby Flynnovu rezignaci odmítl a namísto ní vyhodil z úřadu ty, kteří se odvážili toto směšné obvinění proti generálovi ukuchtit, vzal Flynnovu rezignaci jako fakt.

Což není jen ukázkou jeho zbabělosti, ale jde především o jeho zradu na sobě samém, protože teď bude Trump v Bílém domě naprosto opuštěný, vystavený tlaku studenoválečníků Mattise a Pence. Čili lidí, kteří chtějí válku a jež realita nezajímá.

Flynn mým hrdinou nebyl. Ale nade vší pochybnost byl hrdinou Trumpa. A Trump jej hodil přes palubu.

Důsledek té zrady bude nedozírný. „Hlubokému státu“ stačilo ke „kastraci“ Trumpa několik málo týdnů. A všichni ti, kteří by byli ochotni za novým prezidentem stát, budou nyní vědět, že on za nimi stát nebude – a proto se od něj odtáhnou. A neokonzervativci se budou po eliminaci Flynna, coby jejich nejnebezpečnějšího nepřítele, cítit na koni – a budou tlačit dál. A znovu a znovu.

Dobře to dopadlo braši. Hluboký stát vyhrál!

Z článku The Stakera na webu P.C. Robertse vybral a přeložil Lubomír Man

Konference o bezpečnosti v Mnichově - EU a USA posilují vojenské svaly: Západ připravuje Mnichovskou dohodu 2

$
0
0
Andrej Polunin
14. 2. 2017     zdroj
Mnichovská konference o bezpečnosti bude demonstrovat "rozhodnost většiny euroatlantické elity trvat si na svém" v Sýrii, na Ukrajině a v otázkách protiruských sankcí. Tento názor vyslovil v neděli 12. února předseda komise Rady federace pro informační politiku Alexej Puškov. Připomeňme si: na konferenci, která se bude konat od 17. do 19. února v Bayerischer Hof, se shromáždí více než 500 vysoce postavených politiků a expertů z celého světa. 


Svou účast na fóru potvrdili generální tajemník OSN Antonio Guterres, německá kancléřka Angela Merkelová, hlava Evropské rady Donald Tusk, hlava evropské diplomacie Federica Mogheriniová, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, polský prezident Andrzej Duda.P0lus, což je příznačné, prezident Ukrajiny Petr Porošenko.

Je zásadní, že do hlavního města Bavorska se vydá i velká delegace z USA v čele s viceprezidentem Mikem Pencem. V delegaci budou ministr obrany James Mattis, ministr pro vnitřní bezpečnost John Kelly a také zástupci Kongresu.

Stejně tak je důležité, že do Mnichova, stejně jako v minulém roce, nepřijede prezident Vladimír Putin. Již koncem ledna to oznámil mluvčí hlavy státu Dmitrij Peskov. Rusko bude na konferenci reprezentovat ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Experti soudí, že hlavním tématem bude v Mnichově boj proti terorismu, ale ne na území Sýrie. Diskuse se zřejmě povede o tom, jak čelit novému druhu terorismu - terorismu, s nímž se střetla Evropa. Toto pojetí problému zahrnuje i další důležité téma - jak je terorismus spojený s migračními toky a tou bránou, která byla Německem a Angelou Merkelovou otevřena do celé EU. Kromě toho bude projednáván i Brexit v rámci tématu, jak bude EU nyní spolupracovat s Londýnem v oblasti bezpečnosti.

V každém případě je konference jednou z nejočekávanějších politických událostí v roce 2017, zejména po prezidentských volbách v USA.

Svobodnaja pressa (SP):Podle jakých scénářů se budou vyvíjet události v oblasti mezinárodní bezpečnosti a co má od fóra očekávat Rusko?

Zásadní je, že Evropa se posunula směrem k hromadění zbraní a vytváření vlastních ozbrojených formací, poznamenává hlava Střediska evropsko-atlantických a obranných výzkumů RISV Grigorij Tiščenko. Dříve Evropané žádali NATO o nasazení dalších sil na základě v Evropě existujících velitelských středisek, ale vedení aliance neustále tyto žádosti odmítalo. Nyní chce být Evropa rozhodně z vojenského hlediska samostatnější.

Přesto se domnívám, že se neočekávají výrazné posuny ve sféře mezinárodní bezpečnosti a že podstatné nové návrhy na konferenci v Mnichově nebudou formulovány.

SP: USA posílají do Bavorska velkou delegaci. Znamená to, že Washington se chystá přehodnotit svou politiku v oblasti bezpečnosti?
V hierarchii priorit ve vojenské oblasti znovu nová administrativa USA zařadí tři cíle: zvýšení bojeschopnosti ozbrojených sil, vytvoření vyváženého programu vojenské výstavby, modernizaci zbraní.

Trump nejednou prohlašoval, že je pro něj mnohem důležitější zvyšování americké vojenské síly než dosažení vyrovnaného zbrojního rozpočtu. Připomenu, že za Obamy byla situace přesně opačná: zbrojní výdaje USA byly sekvestrovány v rámci zákona o kontrole rozpočtu, který byl přijat v roce 2011 na dobu deseti let. Tento zákon byl zaměřen na úspory ve výši až 500 miliard dolarů na vojenské výdaje, avšak nebyl nikdy realizován.

Nyní si na Ministerstvu obrany USA na sekvestraci nikdo ani nevzpomene. Na druhou stranu, už 1. března musí Pentagon předložit dodatečný požadavek o navýšení rozpočtu na rok 2017. Podle odhadů vysokých vojenských činitelů USA by mohly dodatečné finanční prostředky dosáhnout 40 miliard dolarů. Směrem nahoru bude revidován i požadavek pro rok 2018 - ten bude předložen do 1. května. Jak již prohlásil republikánský senátor John McCain, rozpočet Pentagonu v roce 2018 by měl činit asi 640 miliard dolarů, přibližně o 90 miliard dolarů více, než předepisoval onen zákon o kontrole rozpočtu z roku 2011.

Jinými slovy, EU a USA se aktivně zaměřily na vojenskou výstavbu. Přičemž prioritou se stává navyšování jaderných zbraní a stále větší váhu získává myšlenka, jak co nejrychleji začlenit taktické jaderné zbraně do celkového jaderného potenciálu.

SP: Co to všechno znamená?

Že se směřuje ke zvyšování napětí, a to i v Evropě. Myslím, že to bude také jedním z hlavních témat Mnichova.

SP: Na konferenci do Mnichova přijede i ukrajinský prezident Petr Porošenko. Budou účastníci fóra demonstrovat podporu Kyjevu?

To si nemyslím. USA teď Ukrajina nezajímá. To se stává evidentní, když zanalyzujeme materiály Kongresu USA: ukrajinský konflikt se americkými poslanci prakticky neprojednává.

Znamená to, že Západ na Ukrajinu ve své podstatě zapomněl. A Porošenkova návštěva, která se koná na pozadí Kyjevem vyprovokovaného zostření na Donbasu, je jen pokus připomenout západním "partnerům" o své existenci.

SP: Proč do Mnichova tentokrát nejede nejen Putin, ale ani premiér Dmitrij Medveděv?

Jedním z hlavních důvodů absence pozitivních změn v oblasti mezinárodní bezpečnosti je neochota Západu plnohodnotně spolupracovat s Ruskem. Ano, Washington slibuje zesílení boje proti DAEŠ a slibuje, že se pokusí těsněji spolupracovat s Ruskou federací v Sýrii. Ale zatím se jeho činy rozcházejí se slovy. A když se v Mnichově neočekává posun a průlomové návrhy k Moskvě, nepřítomnost prezidenta a premiéra v ruské delegaci je zcela oprávněná.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Je to i Sobotkova devalvace: Moc dobře ví, čí ruka ho krmí.

$
0
0
Erik Best
14. 2. 2017     EB
Premiér Bohuslav Sobotka včera po setkání s guvernérem České národní banky Jiřím Rusnokem prohlásil, že Velká devalvace české koruny je úspěšná. Ve skutečnosti ale to, co provádí centrální banka od 7. listopadu 2013, nenazval devalvací. Neřekl ani to, že jde o úspěch, přesto si Česká televize jeho slova v hlavní reportáži takto vyložila. Ve skutečnosti Sobotka prohlásil, že hlavní cíl devizových intervencí byl splněn, Česká republika se v minulých letech vyhnula deflačnímu vývoji. 

Kdybychom se nevyhnuli deflaci, mohlo by to podle Sobotky přinést řadu rizik pro vývoj české ekonomiky. Částečně kvůli fake news z dílny ČT se Sobotka ve volebním roce ujal spoluodpovědnosti za devalvaci. Co si ale taky měl chudák počít? Jeho osud byl zpečetěn už ve chvíli, kdy se rozhodl navštívit ČNB. Buď musel hrát svou roli, nebo se postavit globálním bankéřům, kteří systematicky ničí naše měny a tím prospívají malé skupině oligarchů. Sobotka moc dobře ví, čí ruka ho krmí.

Politik ANO začlení část české armády pod přímé velení Bundeswehru! Volme strany, pro které nebude Česká republika jen prázdným pojmem!!

$
0
0
Maru
15.2. 2017   Zvědavec
Plíživá okupace České republiky pokračuje
Příští středu má český ministr obrany Stropnický (ANO) podepsat na schůzce NATO v Bruselu novou dohodu. Německý Bundeswehr se stane vedoucí armádou NATO v Evropě a jedna brigáda české armády se dostane pod přímé německé velení. Stejnou smlouvu podepíše kromě nás i Rumunsko, ale Rumuni bojovali za druhé světové války po boku Třetí říše, takže to pro ně to nebude zas tak velký rozdíl.


Za příklad nám Němci dávají Holandsko, které má pod německým velením již dvě třetiny své armády.

Německá touha po naprostém ovládnutí Evropy je tak zase o něco blíže svému naplnění.

Několikrát bylo řečeno, že česká armáda nedostačuje svou velikostí k ochraně českých hranic. Nyní její část převádí politik firmy ANO pod přímé velení Němců. Těch Němců, kteří odmítají strop na příjímání migrantů do Evropy.

Opravdu těžko se pak budeme bránit migračním vlnám, které mají podle předpovědí přijít. A které jsou politiky EU, filantropy a neziskovkami pečlivě dlouhodobě organizovány a financovány.

Musíme si už konečně přiznat, že nám vládnou vlastizrádci. Bělobrádkovi, Babišovi a Sobotkovi opravdu neleží na srdci blaho českého národa.

Všichni tíhnou k Německu - Babiš dostává tučné dotace, Bělobrádek posílá zdravice Sudetoněmeckému Landsmannschaftu a Sobotka to celé diriguje. Schválil do vlády Marksovou, která rovněž navštěvovala sjezdy Sudetoněmeckého Landsmannschaftu a také Hermana, který je dokonce vůdcem české pobočky Sudetoněmeckého Landsmannschaftu. Za státního tajemníka pro evropské záležitosti při Úřadu vlády určil Tomáše Prouzu, který se v rozhovoru pro CNN vyjádřil, že ruská propaganda je největší hrozba, jaké Evropa čelila od roku 1930. Druhou světovou válku a německý nacismus cudně zamlčel. A to jsou jen vybrané příklady panoptika.

Co čekat od této proněmecké skvadry? Plíživé začlenění České republiky do Německa. Však se již Herr Herman v tomto smyslu veřejně vyslovil.

Mnoho kroků již bylo od roku 1989 provedeno:
Česká průmyslová základna byla dílem rozprodána, dílem zničena a to, co zbylo, je většinou navázáno na Německo.
Česká armáda byla výrazně zredukována.
Český zlatý poklad byl téměř rozprodán a to v době, kdy byla cena zlata nízká. A zbytek pokladu Česká národní banka v tichosti rozpouští za situace, kdy jiné státy zlato nakupují ve velkém.
Česko-německá deklarace z roku 1997 je českými politiky vynášena do nebes. Přitom právě tato deklarace nás zavázala neobtěžovat do budoucna Německo válečnými reparačními nároky (Česko-německá deklarace: Deset let poté, str. 67). Německo nám dluží 360 miliard Kč v hodnotě z roku 1938. Doposud nám z tohoto dluhu splatilo cca 4 %. Česko-německá deklarace z roku 1997 si žádné opěvování nezaslouží. Byla vynuceným ústupkem nátlaku sjednoceného Německa.
Pro Českou republiku byl přijat nový název Čechia. Jak by to vypadalo, kdyby se nový německý stát jmenoval Česká republika? Ale Čechia je podobné např. názvu Bavorska Bavaria a nebije to tolik do očí.
Český premiér - místo aby jednal pouze s představiteli německé federální vlády, jak se na premiéra suverénního státu sluší – začal objíždět německé politiky na úrovni jednotlivých německých států.
Správnými dotacemi je dlouhodobě podporována přeshraniční spolupráce německých a českých regionů.
Někteří potomci sudetských Němců i Němců, kteří v naší republice po válce zůstali, přejali pokřivený pohled na českou historii, který razí Sudetoněmecký Landsmannschaft. Tito lidé, kteří hovoří plynně česky, spolu se svými českými poskoky obsadili místa v politice, ve státní správě, v médiích, v kultuře a na všech stupních škol. Ovlivňují politiku, točí filmy, píší knihy a novinové články, pořádají kulturní akce a aktivity pro studenty a všemožně se snaží ovlivňovat českou veřejnost žádaným směrem.
Německé policii je dovoleno zasahovat na českém území, aniž by musela žádat o povolení. Recipročně je to dovoleno i české policii na německém území.

A nyní přichází na řadu česká armáda.

Kdo začlenění české brigády pod velení Bundeswehru schválil? Proč se o tom nevedla široká diskuze? Vždyť to výrazně ovlivní bezpečnost České republiky. Proč o tom neiformovala média?

Nejedná se náhodou o porušení naší ústavy?

Podle článku 63 Ústavy České republiky

(1)Prezident republiky dále zastupuje stát navenek sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy; sjednávání mezinárodních smluv může přenést na vládu nebo s jejím souhlasem na její jednotlivé členy,je vrchním velitelem ozbrojených sil přijímá vedoucí zastupitelských misí,pověřuje a odvolává vedoucí zastupitelských misí,...

Odsouhlasil snad začlenění části české armády pod velení Německa prezident Zeman? Odsouhlasila to Bezpečnostní rada státu?

I když jde zatím jen o jednu brigádu, jedná se – podle mého názoru - o zradu českého národa. Ať už to upekl, kdo chtěl.

A nedělejte si iluze, že by se snad Stropnický vymkl vlivu Babiše. Babiš vše řídí jako firmu, bez jeho svolení se nepohne stéblo. Hnutí ANO bez milosti ruší své vlastní oblastní organizace, pokud neskáčou, jak vedení píská.

Nečekají nás dobré časy. Německo se již zcela bez skrupulí snaží převzít otěže Evropy. A ti, kdo velí Německu si nepřejí zachování národních států. Přejí si vládu elitní nevolené skupiny a režim natolik tvrdý, aby dovolil této skupince globálně vládnout. Šaríu či fašismus – můžete si vybrat.

Prakticky všechny německé politické strany kromě Alternativy pro Německo prosazují tuto globální vizi a neštítí se vlnou migrantů rozložit vlastní národ.

A Českou republiku kvůli její strategické poloze nechtějí pustit z drápů.

Letošní volby jsou asi poslední možností, jak zachránit vlastní republiku a národ. Nebo se o to alespoň pokusit.

Apeluji na vás, občané, odhlédněte teď od klasického dělení stran na pravicové či levicové. Už je to stejně dávno přežité.

Volme strany, které nám zaručí u všech důležitých rozhodnutí referendum. Když mohou rozhodovat politici, proč bychom o sobě nemohli rozhodnout my sami? Vždyť ty politiky známe. Jsou – v tom lepším případě - neiformovaní, dílem prolhaní a zkorumpovaní. Nepotřebujeme bůhví kým placené „odborníky“ či think tanky. Stačí nám používat zdravý rozum.

Volme strany, které slíbí uspořádat referendum o naší účasti v Evropské unii a v NATO. Volme strany, které nechtějí přijímat nelegální migranty, které odmítají kvóty, multietnickou společnost, inkluzi a korporátní globalistické dohody omezující demokracii (TTIP, CETA). Volme strany, které nenadřazují požadavky menšin zájmu většiny a nepřikrývají problémy pod politickou korektností.

Volme strany, které si budou vědomy hrozby globálního řádu korporátního fašismu, nebudou plnit jeho program (OSN Agenda 2030), nebudou vysílat naše vojáky do zbytečných zahraničních misí a vybudují znovu českou armádu k obraně naší republiky.

Volme strany, pro které nebude Česká republika jen prázdným pojmem.

Pokus s ožebračením domácností na posílení energetické sítě se bude opakovat

$
0
0
Gerd
14.2.2017 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com

Není tomu tak dávno, kdy ministři za ČSSD Milan Urban a Jan Mládek přišli s návrhem zákona, který měl absurdně zatížit domácnosti platbami za jističe, aby Němci a Rakušané nemuseli stavět vysokonapěťová vedení pro přenos elektrické energie ze severu Německa do Bavorska a Rakouska. 


Ten nápad se bude ještě opakovat a bude se vracet neustále od všech vlád, které budou svou ekologickou politiku koncipovat od zcela neekologických nápadů politických kariéristů ze Strany Zelených. Naštěstí Matěj Stropnický úspěšně pracuje na likvidaci svého spolku, který likviduje krajinu více než nejhorší kapitalista.


Palmy na olej ničí přírodu
Vezměme jejich nápady jakým je první z nich, přidávání bioethanolu do paliv. Důsledkem je zaplevelení polí plodinami, které mají hlavní vliv na erozi půdy, tedy kukuřicí a řepkou. Ve světovém měřítku je pak důsledkem rychlejší kácení deštných pralesů na pěstování kokosové palmy, aby byl zdroj palmového oleje, a pro nová pole bioethanolu. V lokálním měřítku je důsledkem eroze polí, devastace půdy, sucha a povodně. Jasně, proti nim se dá i nadále krásně bojovat za peníze daňových poplatníků. Takže zelení jednou problém sami způsobí, aby proti němu za pár let usilovně bojovali.

Větrná elektrárna - když "fouká"
Dále podpora solární energie a větrné energie, aniž by zelení vzali v úvahu, že vhodné lokality se stabilnějšími větrnými podmínkami jsou zrovna národní parky nebo místa s ochranou přírody. Důsledkem stupidní politiky zahájené za Martina Bursíka a Kateřiny Jacques (ta je známa obecně jako Biomasa) jsou pole zastavěná solárními parky. Za 10-15 let, kdy solárním panelům dojde životnost bude zajímavé sledovat, jakým způsobem budou provozovatelé likvidovat panely plné solanky.

Solární mafie na poli
Pokud k tomu dojde typicky českou metodou, bude orná půda lety decimovaná roundupem z provozu solárních elektráren ještě zasolená solankou, která tvoří náplň panelů. Nu a suché období se postará o to, aby pole nepropláchl déšť nebo sníh při tání. Vesnice v blízkém okolí solárních parků, zvláště na svazích pod nimi, by si měly pořádně hlídat provozovatele parku, než jim nenávratně zamoří studny.


Kůrovec na Šumavě
Pak tu máme poměrně nesmyslný boj za hospodářský les jménem Šumava a nepůvodní alpský kultivar smrku ztepilého. Po větrné kalamitě v 19. století hledali schwarzenberští lesníci honem tisíce sazenic, kterými by zalesnili holiny po popadaných původních porostech jedlo-bukových a smrcích. A tak je přivezli také z rakouských školek schwarzenberského panství. Alpský kultivar smrku ztepilého je přizpůsoben alpským podmínkám proudění větru, kdy je více ohrožován stoupavými větry (zdola nahoru) než tíží sněhu. Původní šumavský kultivar smrku ztepilého je naopak přizpůsoben podmínkám silné vrstvy sněhu na větvích, které se pod ním jen ohnou. Alpskému typu se pod tíhou sněhu lámou větve, což je vstupní branou infekce a pozvánkou pro kůrovce. Dnes se původní šumavský kultivar zachoval jen na několika omezených lokalitách, všude jinde je ten alpský. K němu se pak řetězy přivazují ekologové z měst, kteří nerozeznají smrk od jedle a vlastními těly chrání nepůvodní druh smrku. Potom se pár těch alpských kultivarů vysemení a rozlétnou po okolí, kde v některých bezzásahových oblastech vidíme malé stromky smrku. Musíme si počkat, až povyrostou do 30-40 let věku a budou atraktivní pro kůrovce. Ten pak přiletí, sežere je a další smrky se už neobnoví. Jinými slovy, bez dosadby původních dřevin pod podrost jakýchkoliv stávajících dřevin Šumava obnovit nejde. Tomu zase brání ekologové a myslí si, jak pomáhají přírodě. Nepomáhají, škodí vždy a všude, bez ohledu na potřeby místních obyvatel Šumavy. Ostatně čím byl ministr životního prostředí blíže Straně zelených, tím více se za jeho působení v národním parku kácelo.

Tady hospodařil kůrovec
Ještě horší je, když si kůrovec se svým jarním rojením nedovolí počkat na rozhodnutí ministra ŽP jako na jaře 2011
http://www.lesprace.cz/casopis-lesnicka-prace-archiv/rocnik-90-2011/lesnicka-prace-c-5-11/sumava-jarni-rojeni-nepockalo-na-doporuceni-ministra.


Ale je čas se podívat na „úspěchy“ větrné energie. Naším místem porovnání bude Německo. Na Angelu Merkelovou budou Němci ještě dlouho vzpomínat, nikoli v dobrém. Veškeré její úspěchy se zakládají na tom, že obvykle neudělá vůbec nic, tváří se ustaraně a počká, až se problém vyřeší sám. Když se pokusí něco řešit, dopadne to špatně. Kromě migrační vlny má na kontě ještě tzv. Energiewende, tedy postupný přechod od jaderných elektráren k větrným a solárním parkům. Dost se zapomíná, že v letech 1994 – 1998 byla ministryní životního prostředí Kohlovy vlády, a ještě předtím 1991-1994 byla ministryní pro ženy a mládež. Energiewende spuštěná v roce 2000 musela být v základech připravena za dob ministrování Angely Merkelové.

Letošní zima už koncepci prověřila a výsledky jsou nelichotivé. http://technet.idnes.cz/vitr-nefoukal-nemci-pritopili-co-nam-zima-rika-o-energeticke-revoluci-12h-/tec_technika.aspx?c=A170202_140455_tec_technika_mla

Zpět od Energiewende!
Německo ročně potřebuje 60-80 GW elektrické energie. V solárních parcích má 41 GW a ve větrných parcích pak 49 GW. Zdánlivě matematicky pokryje spotřebu hravě obnovitelnými zdroji. Nepokryje, jak ukázala letošní zima. Ochladilo se, přestal foukat vítr, slunce díky inverzím také moc nesvítilo, ve vodních elektrárnách byl kvůli suchu omezený stav vody.

Pouhých 5 GW pokryly větrné parky (nic moc na instalovaný výkon 49 GW). Dalších 5 GW hodily bioplynové stanice (ano, jsou to ty, kam míří kukuřice z ČR a dřevo z ČR a Polska). Produkce z vody je jen 3,6% a navýšení nelze očekávat. Dalších 8 GW dodaly jaderné elektrárny a zbytek, tedy nějakých 42 – 62 GW dodaly klasické uhelné elektrárny. Přesně tak, elektrárny, které stojí jako záloha pro větrné a solární parky. Jedou na menší výkon, ale uhlí spalují stejně. Ono to není jako nastartovat benzinový motor. Tedy i uhelnou elektrárnu lze uvést do provozu ze studeného stavu, ale počet takových startů je silně omezený. Přesněji jde o číslo kolem 50 startů, pak je nutná generální oprava. Nehledě na šílenou účinnost, která ekonomiku takové elektrárny posílá silně do kytek.

Dnes má Německo ve fosilních zdrojích 51 GW uhelných a 26 GW plynových elektráren. Po odstavení jaderných elektráren budou Němci potřebovat nejméně 70 GW fosilních zdrojů. Tedy všechny současné elektrárny uhelné a plynové, a kvůli větru a slunci nezavřou ani jednu. CO2 budou vytvářet úplně ve stejném množství jako před Energiewende. Zavřou jaderné elektrárny a budou vyrábět stejné množství CO2 jako před stavbou větrných a solárních parků.

Přečerpávací nádrž
Takže elektrárny na uhlí jedou na větší část instalovaného výkonu a přebytečnou energii Němci prodávají do zahraničí, především Rakouska, které má vždy nedostatek kapacit zejména tehdy, když je sucho a nefouká vítr. Kromě toho Rakousko rádo dováží elektřinu v době přebytků, kdy je levná, ukládá prostřednictvím přečerpávacích elektráren a prodává ji v době špiček, kdy je drahá. To jim nese nemalý zisk, ale o tom se nikdy nezmíní český tisk.

Protože si Němci nevybudovali přenosovou síť ze severu Německa na jih do průmyslového Bavorska a Rakousko je silně závislé na dovozu elektrické energie, teče veškerá elektrická energie přes ČR, Polsko a Slovensko. Rakušané na obousměrném toku silně vydělávají, proto by bylo logické zpoplatnění přenosů, které čerpají kapacitu sítě dálkových přenosů vyhrazenou pro domácí trh. Ale to ne, k tomu nedojde, zatrhl to eurokomisař Günther Oettinger z Bádenska-Würtemberska pod záminkou, že přenos elektřiny nemůže být ve sdílené síti zpoplatněn. Ale může, a do budoucna nakonec stejně bude. Tak mě jen napadá, zda Milana Urbana a Jana Mládka uplatili Bavoři nebo Rakušané, aby náklady budování elektrického vedení přenesli na české obyvatele? Máme nejen nižší platy, ale ještě máme dotovat elektrickou energii rakouské a bavorské domácnosti a průmyslu platbou za jističe? Protože taková platba je určena na navýšení kapacity dálkových elektrických sítí. Pěkná hovadina. Nejsmutnější na celé záležitosti je fakt, že se Milan Urban a Jan Mládek nestydí takové nesmysly předložit českým spotřebitelům. Možná se domnívají, že voliči ČSSD jsou zcela tupé stádo bez mozku, kterým lze nakukat cokoliv. No, v mnoha případech to ČSSD fungovalo, tak je jen logické, že se podobně mohli uvažovat oba ministři i nyní.

Výše uvedený příklad Německa ukazuje, že jakmile na větrnou a solární energii přejde celá Evropa ve větším měřítku, bude celá Evropa trpět přebytkem nebo nedostatkem elektrické energie. Důsledkem rozvoje silně dotovaných solárních a větrných elektráren bude další platba za potřebné navýšení přenosových kapacit sítí el. vedení od míst zdroje k místům skladování (pravděpodobně přečerpávacím elektrárnám). Německý příklad z letošní zimy jasně ukazuje, jak je taková politika zcestná.

Ale bylo tomu tak u Strany zelených někdy jinak? Ještě je šlo chápat při ochraně původních evropských druhů, než se její představitelé zapojili do projektu ochrany invazivních druhů Homo sapiens muslimského vyznání nebo přímo neomarxistických myšlenek na užívání majetku (legalizace squattingu požadovaná Matějem Stropnickým). Ostatně si myslím, že rodina Žilkových chaloupku v Říčkách využívá špatně a bezdomovci by ji v letošní zimě potřebovali mnohem více. Takže Matěji Stropnický, v duchu svého projevu o legálnosti squattingu bys měl zajít mezi pražské bezdomovce a dát jim klíče od rodinné chalupy. Pokud by se nechtěli stěhovat, můžeš v ní ubytovat žadatele o azyl ze zemí, kde vládne islám. Potřebují ji a jistě ji budou využívat více než rodina Žilkových a Stropnických.

Ale nebojme se, Strana zelených vždy spotřebovávala jen peníze daňových poplatníků. Jako ostatně každá politická strana.

Protože příčiny problému přetížených přenosových sítí v ČR leží v Energiewende a potřebě elektřiny u Bavorů a Rakušanů, jsou možné jen dvě varianty vývoje:

1. Němci konečně vybudují přenosová vedení a budou si elektřinu ze severu Německa posílat na jih do Bavorska a dále do Rakouska po vlastním území.

2. Němci a Rakušané uplatí české politiky, aby nakukali obyvatelům ČR, jak příšerně rozmařile se chovají a je nutné jim napařit platby za jističe nebo jinou formu daně, kterou ještě více ožebračí české obyvatelstvo.

Pro potřeby českých domácností a průmyslu je přenosová kapacita dostatečná. Pro potřeby Rakouska a Bavorska nebude dostatečná nikdy, i kdybychom zadrátovali ČR křížem krážem. Pokud někdy Němci a Rakušané donutí ČR zavřít jaderné elektrárny, nastane opravdu vážný problém v zásobování domácností v ČR elektřinou.

Co myslíte, vážení čtenáři, která varianta vývoje je pravděpodobnější? Svůj názor jsem sdělil v nadpisu.


Vlkův dodatek:

Jsem přesvědčen, že v dohledné době KAŽDA vláda v ČR bude myslet a jednat takhle. Jednak jde o tzv. cestu nejmenšího odporu a to z mnoha důvodů, ale ve střednědobé perspektivě bude součástí každé budoucí české exekutivy Babiš. Dnes vlastně, když ne jediný, tak určitě naprosto dominantní výrobce tzv. ekosložek na bázi řepkového oleje do bionafty.

Česko žluté od Babišovy řepky
Je to ostatně Babiš, který ovládá české zemědělství, co by dominantní producent, ale především zemědělský výkup. Takže to by bylo, aby se nechal připravit o podstatnou část tak dobře běžícího byznysu, i když jeho další prodlužování těžce poškozuje schopnost polí plodit v budoucnu. A konec konců – Matěj Stropnický, když už je o něm řeč, má také otce. Kterého známe všichni. Stačí si vzpomenout na loňskou aféru se squattem Klinika v Praze. Která navíc ještě neskončila. Kdy stát není schopen se dobrat zpětné kontroly nad tímhle objektem, který má v majetku. Protože v něm jsou squatteři, kryjící se za bohulibá hesla o komunitním centru. Že je podporu je Stropnický ml. mi přijde logické a normální – tedy v rozměru deformace těchto slov, jak je vidí současný šéf zelených. Ale že je v podstatně podpořil i Babiš, jak se lze dočíst zde, je krajně na pováženou a vypovídá to dostatečně o zajímavých vazbách, které by naivní občan sotva předpokládal….


- - -

Zaorálek - skvělá ilustrace úpadku současné moci

$
0
0
Radim Valenčik
15. 2. 2017        radimvalencikpise
Cenný pohled na příčiny selhání současných elit přinesl pořad Události, komentáře na ČT 24. Vystupoval zde H. Kmoníček a L. Zaorálek. K otázce národních zájmů. Doporučuji se povídat na celou část pořadu Události, komentáře, která je této otázce věnována. Zde je odkaz: ceskatelevize.0370214
 

Z toho, co říkal L. Zaorálek, jsem si vypsal několik formulací. Reprezentativně.
Zde je výběr z první část toho, co řekl:
"Co brání realizaci našeho národního zájmu. Proto jde o osud Evropy.
Ohrožuje nás krize uvnitř Evropy.
Důležitá je, aby byla příznivá situace v Evropě.       
Masaryk se obával, zda Češi dokážou překonat svoji nechuť k institucím. To je český problém.
Důležité je (Masarykovo) respektovat instituce. Parlament, politické strany.
Nemáme smysl pro instituce a jejich kvalitu.
Respektovat instituce jako něco, bez čeho se nedá stát vybudovat."
K tomu moje poznámka:
Problém přece dnes není na straně občana, ale na straně institucí. Jak eurounijních, tak i těch "našich". Došlo k erozi a destrukci institucionálního systému. K plnému podřízení euroinstitucí (včetně "našich") globální moci (z euroreprezentace i z "naší" reprezentace se stali "slouhové slouhů"). Té moci, která vyrostla z propojení struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad a struktur založených na investování do společenské pozice, té moci, která zdegenerovala, rozpadá se a kope kolem sebe, viz (nutno neustále připomínat):
A toto si L. Zaorálek nejen neuvědomuje, ale ani nechce vidět. Svědčí o tom mj. i další část toho, co uvedl.
Zde je výběr z druhé části toho, co řekl:
Co můžeme dělat? Všichni globální chaos pociťujeme. Příčina – nové vlny technologií. Dopady u nás jsou nízké náklady práce, 300 miliard dividend, které se vyvážejí do zahraničí.
Můžeme něco dělat? Můžeme. A Evropa taky.
Nejsme součástí proudu, kterému se máme jen přizpůsobit.
K tomu moje poznámka:
Ta vidíte, kdo za všechno může – "nové vlny technologií". Tady jsme u podstaty problémy. Politické reprezentace stran u nás (těch, které podle L Zaorálka máme respektovat) nevidí příčinu současných problémů Nevidí ji, protože ji nechtějí vidět. Protože se staly fíkovým listem sloužícím ke krytí příčin současných problémů. L. Zaorálek to v pořadu předvedl naprosto skvěle. Znovu tvrdím a budu tvrdit, že volit "fíkový list zastírání problémů", volit subjekt, jehož úlohou je dezorientovat veřejnost a sloužit zdegenerované globální moci, je nejen hloupost, ale je to přímo trestuhodné. Do voleb je ještě hodně daleko a snad lze v tomto směru něco změnit. Ostatně dnes večer o tom bude řeč:
Panelová diskuse15. února: "Jak dopadnou volby v říjnu 2017?"
Je veřejně přístupná, koná se v rámci pravidelného "Teoretického semináře Ekonomie produktivní spotřeby" ve středu od 17.30 v místnosti 230 E (budova VŠFS, Estonská 500 – vchod z Kodaňské).
V panelu bude:Michal Blahout (doktorand za studenty VŠFS), Jan Campbell (univerzální politický analytik), Bohumír Štědroň (prognostik), Zdeněk Zbořil (politolog), Ladislav Žák (nezávislý komentátor a glosátor), Petr Žantovský (mediální analytik).
Jinak H. Kmoníček i L. Zaorálek se shodli na tom, že se musíme více začlenit do Západu Evropy:
Kmoníček:Náš cíl – být jasným Západem.
Zaorálek:Ve fragmentující Evropě se nevyhneme tomu, že jsme apendixem Německa. Pro nás je nebezpečné, aby se v Evropě vytvořily póly, protože pak jsme ohroženi válkou.
Mám na to trochu jiných názor. Západ Evropy (Západ EU) je v hluboké krizi, uvízl a v ní a nebude pro něj tak jednoduché se z této krize dostat. Dnes je prvořadým úkolem emancipovat se jako součást Střední Evropy v austrijských tradicích. Ale to by byla jiná diskuse.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4260-zaoralek-skvela-ilustrace-upadku-soucasne-moci.html

Krvavý uprchlický výlet? Věřím Zemanovi a Okamurovi, lidé mi za píseň Evropo dýchej děkují, říká Žižková

$
0
0
15.2. 2017   Skrytá pravda
Krvavý uprchlický výlet? Věřím Zemanovi a Okamurovi, lidé mi za Evropo dýchej děkují, říká Žižková
 Drtinová,  si ji podala. Písnička prý šíří nenávist, říkala Drtinová. Xenofobii. A co dnes? Ještě bude říkat: my máme rozum...
Evropo braň se, nenech do sebe střílet
Mají za úkol jít na krvavý výlet
Už se nám nechce být jenom pouhé ovce
Na porážku chtít, dobrovolně jít ... celý text písně v článku dole video zde

A teď Evropo dýchej! 12 mrtvých a padesát zraněných! Německo v depresi!
Terorismus dorazil i do Německa!
A pokud se vše potvrdí, měli by všichni zastánci přívalu migrantů okamžitě odstoupit!
A ten se díky utajování trestných činů šíří jak lepra napříč Evropou!

Kdo podporuje migraci vrahů a atentátníků do Evropy a proč?

Kdo stojí za rozvrácením Evropy? Nyní bychom měli my, občané Evropy, USA, Kanady, ale i Ruska dát hlavy dohromady, ukončit zabijácké války a vypořádat si to s těmi, co nám chtěli zakroutit krkem a zavřít ústa! Dnes není problém dohledat, kdo ty války a zabíjení vyprovokoval, kdo to i v Evropě schvaloval, kdo může za zbytečné smrti lidí a kdo platil neziskové organizace, aby sem miliony uprchlíků společně s Merkelovou zval a vyhrožoval těm, kdo to odmítali?

Mrtví žalují

a my nevíme, jestli v Evropě zabíjí pozůstalí po zabitých, které poznamenalo řádění a zabíjení špiček NATO a Pentagonu a mstí se v Evropě, nebo zda jsou to náboženské zrůdy. Ale mělo by začít důsledné vyšetřování a soudcem by měl být mezinárodí tribunál!
Kdo tvrdil, že Rusko je větší nebezpečí, než islámský terorismus?

Herman: Zachránit nás mohou pouze migranti


„Jsem zastáncem jednoty v mnohosti. To je ta rozkvetlá bohatá zahrada, smíšený les, ne monokultura. Budeme-li pokračovat tímto způsobem, ti za branami je dříve nebo později prolomí. A vůbec se s námi nebudou bavit, jestli chceme nějakou symbiózu. Brutálně řečeno: vezmou si, co budou chtít,“ podotkl Herman.

A George Soros na okraj summitu Valného shromáždění OSN věnovaného migrační krizi oznámil, že vloží 500 milionů dolarů do firem a organizací založených uprchlíky a potlačí protievropská a xenofobní hnutí!

"Předpokládáme, že tyto investice budou ziskové, naším primárním cílem je ale vytvořit produkty a služby, které skutečně pomohou migrantům a hostitelským společnostem,"řekl židovský vůdce absurdního přesunů islamistů.
Obama a Soros - ale občany smích přešel!
Nadace Open Societ Foundation George Sorose v uniklém dokumentu přiznává ovlivňování a neuvěřitelně úzké vazby na reprezentanta OSN pro migraci a bývalého ředitele u Goldmana Sachse Petera Sutherlanda.

A co vy, sluničkáři a bojovníci za multikulturalismus?
Cítíte. že za zabíjení nesete zodpovědnost?

Ve snech mě tíží, že k nám se průser blíží
Když pustím zprávy, a nemám to fakt z trávy
Mám z toho depky, radši snad holý lebky
A číra barevný, než hábity černý

Jak k tomu došlo, že už jich tolik prošlo
Z krásný Paříže jsou v dálce vidět kříže
Pojďme to zvrátit, ta zvěř se musí vrátit
Díky Merkelový, ta ukázala svý

Evropo dýchej, do budoucna se dívej
Nenech se mlátit, demokracii vrátit!
Však máme sílu a každý v sobě víru
Vždyť nemůžem se smát a klidní usínat

Evropo braň se, nenech do sebe střílet
Mají za úkol jít na krvavý výlet
Už se nám nechce být jenom pouhé ovce
Na porážku chtít, dobrovolně jít

Brusel, Nice, Mnichov, duší je plný Krchov
K nám se to blíží, Bůh na to smutně shlíží
Bruselský kecy, ty vůbec nejsou k věci
Obětují nás, hlavně sobě nakrást

Není čas čekat, proč stále se jich lekat
Islámské burky, Džihád tahá za šňůrky
Invaze sílí, je třeba nabrat síly
My budem muset vstát, začít se tvrdě prát

Evropo dýchej, do budoucna se dívej
Nenech se mlátit, demokracii vrátit!
Však máme sílu a každý v sobě víru
Vždyť nemůžem se smát a klidní usínat

Evropo braň se, nenech do sebe střílet
Mají za úkol jít na krvavý výlet
Už se nám nechce být jenom pouhé ovce
Na porážku chtít, dobrovolně jít

Mešity
Korán
Alláh
Právo Šaría

Z toho nás až mrazí...

To prosím ne!

Evropo braň se, hrdou a tvrdou staň se
Nenech se mlátit, demokracii vrátit!
Však máme sílu a každý v sobě víru
Vždyť nemůžem se smát a klidní usínat

Evropo braň se, nenech do sebe střílet
Mají za úkol jít na krvavý výlet
Už se nám nechce být jenom pouhé ovce
Na porážku chtít, dobrovolně jít

Evropo dýchej!
Dívej!
Mlátit!
Vrátit!
Sílu!
Víru!
Vždyť nemůžem se smát a klidní usínat
Evropo dýchej!

ČNB nemá ráda korunu

$
0
0
Erik Best
15. 2. 2017  EB
Česká národní banka nemá korunu příliš v lásce. Pravidelně ukončuje platnost mincí a bankovek, které v minulosti vydala. Z padesátikorunové bankovky se na konci března stane doslova bezcenný kus papíru. ČNB má o koruně tak nízké mínění, že ji posledních 39 měsíců fixuje na německou marku (tedy pardon, na euro), a vynaložila už více než bilion Kč na potlačování české měny, která se snaží osvobodit. 

Čeští centrální bankéři se chlubí svou schopností natisknout nekonečný objem peněz, což naznačuje, že jsou ochotni znehodnocovat existující koruny ad infinitum. ČNB rozpouští zlaté rezervy, což guvernér Jiří Rusnok tento týden vysvětloval tím, že zlato je nelikvidní, volatilní a rizikové. Pořádný paradox. ČNB fixuje korunu na německou marku, zatímco se Bundesbanka chlubí, že má znovu fyzicky pod kontrolou své zlato. ČNB ale dále pomlouvá přesně to aktivum, které by korunu mohlo zachránit před prostopášností jejích pánů.

Radio Jerevan

$
0
0
Jiří Jírovec
15. 2. 2017
List The New York Times zveřejnil zprávu, že Rusko umístilo zakázané střely s plochou dráhou letu. Pro českého občana tuto zprávu přežvýkala ČTK. Smekněme klobouk před ČT za upřesnění. Vojenský analytik, Jaroslav Štefec zde, řekl na ČT 24 v souhrnu toto: Zpráva není potvrzena … rakety, které pravděpodobně neopustily zkušební střelnici Kapustin Jar … mají dolet pod hranicí 500 km … zmíněná smlouva se na ně nevztahuje … 
ta se týká jen pozemních střel s doletem 500-5000 km … smlouva se navíc netýká střel odpalovaných z lodí a nebo letadel … z vojenského hlediska jsou dvě jednotky (celkem 8 střel) bezvýznamné … výroky amerického generála Breedlovea je nutné považovat za čistě politické.

Chovancově informační komandě by nemělo uniknout, že česká media (v tomto případě kromě ČT) misinformují veřejnost, pomáhají vytvářet nenávist vůči jinému státu a šíří válečnou psychózu. Protože jde o orgán ustavený s vědomím vlády, měl by její předseda trvat na tom, aby informace amerických novin byla označena jako účelová a škodlivá.

Přístup "v zásadě to je pravda s tím rozdílem, že je všechno jinak", známý jako Radio Jerevan, lze možná tolerovat, když jde bulváru o to, kdo s kým spí. Je ale nepřípustný je-li ovlivňováno veřejné mínění.

Hlavou proti hlouposti

$
0
0
napsal Leo K.
15.2.2017 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com

Francouzi v Kanadě, obklopení anglosaským živlem, představují svého druhu nestabilní nálož. My starší, ještě pamatujeme návštěvu francouzského prezidenta Charlese de Gaulla v provincii Quebec, kde vyřkl to známé:
„Ať žije svobodný Quebec!“


O 47 let později vychází mladému (*1980) sociologovi a vzdor věku konzervativnímu nacionalistovi, kniha Le Multiculturalisme Comme Religion Politique, čili Multikulturalismus jako politické náboženství. Mimo francouzský tisk se o ní jako první, poněkud škodolibě zmínil konzervativní žurnál The Europeans pod názvem V Kanadě nezakořeněný, a teď také francouzštinou vybavený Jan Keller. O multikulturalismu, jako chybné myšlence, jsem psal na Kose i já, ale to, čeho jsem se dočetl v Kellerově ukázce mě utvrdilo v přesvědčení, že současný svět se zbláznil. A jen velmi málo lidí, kteří nesledují se zcela mimořádnou pečlivostí dění kolem sebe, se v něm ještě vyzná.


Mathieu Bock-Côté
Autor, Mathieu Bock-Côté se totiž zabývá myšlenkou, že marxismus prohrál a tím zklamal své vyznavače. Místo pojmu vykořisťování se nyní levou stranou politického spektra tématizuje filozofie odcizení. Dekonstrukce většinového normativního systému má umožnit otevřít se společensky a kulturně marginalizovaným skupinám. Třídní boj, který skončil identifikací dělníků s existující konzumní společností, je proto třeba nahradit novým bojem – bojem za zrovnoprávnění okrajových identit. Marginální jsou nositeli „Jinakosti“, tedy novým revolučním subjektem.

Mají tu přednost, že nejsou námi, tedy neintegrovali se do konzumní kultury. „Jiný“ je pevným bodem, z něhož lze vést kritiku západní civilizace a krok za krokem ji dekonstruovat. Skrze ně je možná emancipace všech, jsou tedy zdrojem hlavního dobra. Naopak hlavní zlo spočívá v neuznání „Jiných“ v jejich odlišnosti, je to projev rasismu. Odlišnost, právo na ni a uznání její plnohodnotnosti a rovnosti s námi se musí stát základem soužití v rámci politické komunity. To je jádrem multikulturalismu. V praxi to znamená, že je třeba vychovávat lidi k všeobecné toleranci a potlačovat jejich předsudky. Je třeba vyvinout techniku adaptace na požadavky diverzity.

Ideálem nové levice je tak vybudování „společnosti různosti“, kde různé identity svobodně cirkulují, aniž by docházelo k jejich sbližování. Jinakost nesmí zůstat uzavřena v soukromí, má se manifestovat veřejně. To je podstatou občanské společnosti. Žádná instituce se nesmí snažit různost podřídit společné normě. Společnost spojuje jen úcta k lidským právům jednotlivců a skupin. Jakákoliv komunita má mít možnost uplatnit právo veta v otázkách, které se jí týkají. Každá skupina má svá zvláštní práva a je úkolem právního systému, aby je dokázal prosadit. Otázky týkající se práv minorit nesmějí být přenechány majoritě. V případě imigrace je nutno nástroj lidských práv používat tak, aby to podporovalo práva menšin na jejich kulturní identitu oproti normám přijímajících společností, proti tyranii většiny.

Znamená to opustit vizi ráje beztřídní společnosti a přejít k vizi ráje ničím neomezované diverzity. Bude to společnost bez centrální autority, bez vertikálního uspořádání a bez utlačivé moci institucí. Příchod absolutně svobodné společnosti bude předcházet (podobně jako tomu bylo v případě diktatury proletariátu) autoritářský moment. Multikulturní stát osvícený doktrínou dobra bude rekonstruovat společnost podle ideálu diverzity a v boji proti diskriminacím ve jménu ovládaných menšin. Jde o součást pochodu do světa, kde politika bude vystřídána morálkou a občanství v rámci státu všelidskou humanitou.

Společnost diverzity přinese překonání rozdělení společnosti na skupiny vládnoucí a skupiny ovládané. Také sociální otázka bude vyřešena, až nastane rovnost v diverzitě pro všechny. Jednou z entit, kterou je třeba na této cestě dekonstruovat, je národ. Národ je jen fikce udržovaná ve prospěch vládnoucích. Historie už nesmí být školou patriotismu, nemá učit kontinuitě a nemá posilovat pocit zakořenění a příslušnosti k národu. Národ je jen jiné slovo pro dominaci. Národní kultura není nic jiného než kultura majority, tedy těch, kdo zneužívají svoji demografickou početnost k tomu, aby vnutili svůj pohled druhým. Země, které mají co nejméně historie, jsou zeměmi s největší budoucností…

Ukázka na portálu „!Argument“ je mnohem delší, doporučuji však číst jenom těm, kteří mají dostatečně pevné nervy. Celá „myšlenka“ je rámovaná tvrzením, že jde o levicový pokus o rovnost, který je podmíněn globalizací. Imputovat takové myšlenky levici…kdosi tady použil to:

„buď je blbej nebo navedenej.“

Musím trvat na tom, že multikulturalismus, to jest myšlenka totální diverzity (jinakosti), jako trvalého stavu, je výrazem nedovzdělanosti. Je praktickou ukázkou, jak bolestně schází na školách humanitního zaměření řádná výuka matematiky a matematické logiky zvlášť. Například tvrzení:  

Žádná instituce se nesmí snažit různost podřídit společné normě(!).

Společnost bez jednotících pravidel a zákonů si neuměl představit ani starověk a s velkou pravděpodobností, ani pravěk. Společenství různosti musí skončit vždy stejně. Buď se procesem melting pot homogenizuje, anebo apartheidem rozděluje a prosazuje oddělený vývoj.

Ani vlast autora – Kanada nemůže sloužit jako věrohodná ilustrace multikulturalismu, přestože je od roku 1971 oficiální politikou. Jak frankofonní tak anglosaské části se příliš nemísí, už vůbec nemluvě o aborigincích (indiánech) a Inuitech (eskymácích). Naopak politika pozitivní diskriminace vůči těm posledně jmenovaným minoritám naráží na občanské neporozumění. Ale všechno korunuje tvrzení, že jde o přirozený vývoj levice a logický vývoj globalizace.

Aby nebylo pochyb o termínech – globalizací rozumím ekonomický model využívající (nebo zneužívající) rozdílné ceny práce, stejně jako rozdílných způsobů zdanění v různých státech světa. Tam, kde jde o cenu práce, se však vývozce chytá do vlastní časové pasti, protože s vývozem práce vyváží i know-how (technologii), kterou si příjemce práce přisvojuje. S tím roste i jeho vlastní efektivita, zvyšuje se cena práce, objevují se zárodky sociálních opatření – viz Čína, Indie. Globalizace je prostě časově omezený proces a mnoho expertů tvrdí, že v současnosti již končí.

Reálie severní Ameriky (a tedy i Kanady) jsou mi vzdálené a opravdu nemohu nic o levicových pohledech tohoto kontinentu tvrdit. Ale protože náš prostor často označujeme jako euroatlantický, chtěl bych prezentovat několik ukázek levicového pohledu, alespoň jak mu rozumím já. Svůj život jsem začal takřka současně se vznikem Protektorátu a tak se stalo, že největší jeho část jsem prožil v minulém režimu. Ať už ho nazýváme „totáčem,“ socialismem nebo státním kapitalismem (Milan Valach), nelze mu upřít, že přes prolhanost a neslučitelnost jeho dogmatické stranické rétoriky s reálnými potřebami, byl poprvé za dlouhou dobu po křesťanství Pavla z Tarsu, univerzalistickou teorií, která rozvíjela všeobecné humanistické kategorie: antiimperialismus, odmítnutí ekonomiky zaměřené na zisk, rovnost, občanství, solidaritu, společenské hodnoty atd.

Jestli jsem s tím někoho naštval, nechť si vzpomene na otázku z filmu Michaela Moore,  

O kapitalismu s láskou – byl by Ježíš, kdyby žil dnes, kapitalistou?

Obvykle se uvádí, že v té době byl pojem pravice tabuizován. Není to zcela přesné. Režim sám se definoval za levici a o pravici se smělo mluvit pouze ve vztahu k „nepřátelům lidu.“ To znamená, že na mne působil schématem levice = rovnost, solidarita, internacionalismus a svobodou je poznaná nutnost; pravice = individualismus, egoismus a vykořisťování (ze svobody krást část někým jiným vynaložené práce). Dobré jednání patřilo mezi deklarované hodnoty. Věděli jsme, že jsou povinnosti, o kterých se nediskutuje a které se plní. Po převratu všechny hodnoty zrelativizovali.

Objevila se různá rčení jako:
„Kdo nebyl v mládí levicový, nemá srdce, kdo není ve stáří pravicový, nemá rozum.“
Prý to řekl Churchill – a jako téměř vždy, se ukázalo, že jde o hoax. Ve skutečnosti byl autorem předseda francouzské vlády (1848) François Guizot v podobě:
„Nebýt republikánem ve dvaceti je důkazem chybějícího srdce. Být jím ve třiceti je důkazem chybějícího mozku.“

To, stejně jako rčení:
V demokracii můžete dělat všechno, co není výslovně (zákonem) zakázáno
(listina základních práv a svobod), hrozně zrelativizovalo etiku.

Ale vraťme se k levici a pravici. Často slyšíme, že se ty pojmy přežily. Z dnešních politologů to říká i Petr Robejšek. Říkal to kdysi už Jean-Paul Sartre, ale stále se to používá, většinou však jenom jako vítězný ryk jedné strany sporu. Je přirozenou tendencí tvrdit, že k jejich politické orientaci není alternativa, vždyť poražení často tvrdí totéž. Těmito výkřiky není třeba se znepokojovat, pokud se však za nimi neskrývá odmítání demokracie. Tyto pojmy ale nikdy nebyly pevně definované. Levice a pravice nejsou ideologie. S jejich pomocí byl vždy popisován spor mezi politickými postoji, hodnotami, idejemi, ideologiemi a programy, mezi politickými stranami, hnutími a skupinami voličů. Spory jsou podstatou demokracie. Demokratická politika je založena na konkurenci kontrastních názorů. Existence levice a pravice je pro demokracii důležitá. Všechno v demokratické politice musí být buď levicové nebo pravicové a nic nemůže být levicové a pravicové zároveň, tak to alespoň tvrdil italský politolog Norberto Bobbio.

Levice a pravice opravdu mizí jen ve dvou extrémních situacích, do kterých se společnost může dostat: v občanské válce a nedemokratickém režimu. Nedemokratické režimy záměrně odmítají dělení levice – pravice. Držitelé moci odmítají alternativu ke svému způsobu vládnutí a své vizi společnosti a popírají tak i demokratický rozpor mezi levicí a pravicí. Jakákoliv možnost demokratického politického sporu o věcech, které se týkají občanů, je v autokracii vytěsněna.

Zajímavé jsou i rozdíly v úvaze, na čem závisí ta demokracie. Jedním ze závěrů je, že je to soukromé vlastnictví jako naprosto základní lidské právo, ze kterého lze všechna ostatní práva odvodit (mnozí, například Tomáš Chalupa). To ovšem říkají ti, co zaměňují demokracii s kapitalismem. Ale přečtěme si, co k tomu říkal levicový marxista Egon Bondy:

„Instituce soukromého vlastnictví výrobních prostředků se objevila logicky a spontánně v průběhu neolitické revoluce, kdy hrála po dlouhá tisíciletí významnou progresivní funkci v rozvoji ekonomiky. Velmi rychle se ale přežila a stala se bází pro rozdělení nejenom sociální a majetkové, ale později i pro rozdělení na vykořisťovatele a vykořisťované. Soukromé vlastnictví výrobních prostředků evidentně jakožto instituce, která má svůj historický vznik, také jednou zase historicky logicky zanikne. Nefunkční principy z dějin lidstva odcházejí. Ale současná propaganda neustále jeho přednosti zdůrazňuje, a v důsledku toho možnosti a přednosti soukromého podnikání, všemi prostředky je doporučuje. Každého tahá na vařené nudli, že v podmínkách, kdy může soukromě podnikat, tak zcela určitě zbohatne, protože je pilný, zatímco ten, kdo je líný, tak bude stále chudší a chudší. Mnoho lidí pořád ještě spoléhá na tyto možnosti, které i kdyby nebyly pouhou propagandou, ohrožují zásadně možnosti dalšího rozvoje společnosti.

Na počátku 21. století jsou nám neustále ze všech stran do hlavy nalévány představy, že vykořisťovaných je již minimum a že pro všechny je otevřená šance zbohatnout, resp. dosáhnout společenského vzestupu. Dále je nám tvrzeno, že kdyby se měla struktura společnosti změnit takovým způsobem, že by bylo soukromé vlastnictví (a disponování) výrobních prostředků zrušeno, možnosti sociálního vzestupu by se zastavily a omezily a pak by bylo vlastně poškozeno všechno obyvatelstvo planety. Svoboda soukromého podnikání je podle buržoazních ekonomů i v období globalizace pořád tím jediným pevným základem, na němž může stát fungující vysoce vyspělá společnost. Proti tomu můžeme vystoupit s argumentem, který je všeobecně srozumitelný.

Pokud bychom zodpovědně shromáždili a analyzovali statistiky o sociální mobilitě ve vyspělých i méně vyspělých zemích, stalo by se zřejmým, že právě od nástupu globalizace nejenom že přestaly být brány ohledy na základní sociální potřeby chudých a nejchudších, ale do situace maximální existenční nejistoty jsou vrženy vlastně trosky celé bývalé, ještě v 50. a 60. letech tak kvetoucí, střední vrstvy. Nyní se rychle rozpadá na dvě základní části. Větší část statutárně stále klesá a blíží se úrovni dělnické vrstvy, ba dokonce je často pod příjmy dělníků.

Zcela prokazatelně daleko menší část, méně než 20 procent, patrně jen asi 10 procent bývalých středních vrstev, má stále ještě šanci. Ne stát se velkými vlastníky a podnikateli, ale získat dobře placená místa, a tedy prožít i sociální vzestup, často jistě až velmi spektakulární sociální vzestup. Zájmy těchto dvou vrstev bývalé střední třídy se pochopitelně začínají diametrálně lišit. Je však známo, že ani ona většina, jež padá dolů, se nechce solidarizovat s dělníky a jejich zájmy, tím méně pak s jejich tradičními hesly a programy. Střední třídy přímo ex definitione nikdy nebyly s to vytvořit opravdu jasné jednotné třídní vědomí a hrát úlohu uvědomělého třídního společenského subjektu. Pouze v programu tzv. manažerské revoluce se tato střední „třída“ začala cítit jaksi mohutněji – žila v iluzi, že to bude ona, kdo převezme zcela nekrvavým způsobem řízení společnosti. V celých dějinách od nejstarších dob, kdy vzniklo nejprimitivnější státní zřízení, jsou střední vrstvy pro vládnoucí sice bezpodmínečně nutné, ale alespoň v mediteránním kulturním okruhu jsou výslovně jen ve služebném postavení vůči vlastníkům, kteří reprezentují skutečnou vládnoucí třídu.

Egon Bondy (vlastním jménem Zbyněk Fišer) říká správně a polopaticky:

„Když v uzavřené množině prostředků někdo bohatne, musí logicky zase někdo chudnout.“

Je lhostejné jestli je množinou město, stát či celá planeta. Manipulace a sociální inženýrství byly a jsou nástroji, které mají odvrátit pozornost občanů. Účelem používání termínu sociální inženýrství byla nejčastěji diskreditace konkrétních politických oponentů a levicové politiky jako takové, ze strany politiků pravicových. V podobném kontextu jako sociální inženýrství byly také používány termíny „ideologie“ a „třetí cesta“.

Ze sociálního inženýrství byli obviňováni zejména politici spojení s projektem reformy socialismu v Československu v roce 1968. Pro reprezentanty neoliberální pravice byli tito „reformisté“ hlavními protivníky. Bylo prohlašováno, že mezi státním plánovaným hospodářstvím komunistického typu a volným trhem neexistuje prostor pro „třetí cestu“. Ta byla vnímána jako nebezpečná utopie, nezodpovědný ideologický blud, který by mohl nově nabytou svobodu a demokracii jedině svést na scestí minulosti.

V rétorice této pravicové politické kampaně bylo sociální inženýrství negativní variantou jediné správné cesty – cesty k tržnímu hospodářství jako k přirozenému ekonomickému řádu. Tržní kapitalismus uspokojil poptávku po spotřebě, avšak zcela anuloval sociální balíček skládající se z bezplatného vzdělání, lékařské péče a bydlení. Hlavním paradoxem bylo však ideologické vakuum, které tu zbylo po komunismu. Zůstala prázdnota, mravní stimul v podobě Pravdy a Lásky neměl tu sílu ideologii nahradit a tak se prosazovaly nacionalistické pseudoideologie, což v řadě regionů (Varnsdorf, Jirkov, Č.Budějovice a další) vedlo k etnickým konfliktům.

Bolestí se zjevně stala sociální otázka. Sociální smír definovaný katolickou církví v encyklice Rerum Novarum v sekulárním státu selhal a tak se začal hledat v modelu sociálního státu. To je dnes obecně přijímaný evropský model sociálně tržního hospodářství, který zavedl v 50. letech německý křesťanský demokrat Ludwig Erhard. Obsahem je motivace prosperity v přijatelném sociálním klimatu, charakteristickém veřejným penzijním, zdravotním a nemocenským pojištěním. Pro pravicové neoliberály a konzervativce je ovšem sociální stát symbolem zvůle veřejné moci. Středoví a levicoví liberálové jsou se sociálním státem smířeni v podobě nutného zla či vyváženého pozitiva. Levice v budování a udržování uměřeného sociálního státu vidí pak hlavní smysl politiky.

Spor levice a pravice je tedy v tom, že sociální stát podle pravice omezuje společenskou tradici či svobodu. Postoje teoretické pravice a levice se však mnohdy obtížně identifikují s praktickými politikami. Verbálně levicové země jako Čína a Severní Korea fakticky nemají sociální systém.
Z německého plakátu: "Multikulti ničí naši rozmanitost"

V říjnu 2010 německá kancléřka Merkelová prohlásila, že projekt multikulturalismu selhal - „Merkel erklärt Multikulti für gescheitert“ a vzápětí předseda bavorské CSU Horst Seehofer předložil celkem realistický sedmibodový plán vypořádání se s imigrací. Z něj vyjímám jenom 3 body

1 - Integrací rozumějme, nežít vedle sebe, ale žít spolu, na společném základu hodnotového systému naší ústavy a naší německé kultury, které vycházejí z židovsko-křesťanských kořenů, humanismu a osvícenectví.

2 - Namítaný nedostatek kvalifikovaných pracovníků nemůže být bianko šekem pro nekontrolované přistěhovalectví.

3 - Dohodněme snížení věku, kdy osobu považujeme za dítě z 16 na 12 let. Čím jsou děti na vstupu mladší, tím lépe mohou být integrovány,“ píše Seehofer a vyzývá k revizi příslušné směrnice EU…

Nikdo nemohl předpokládat, že stejná Angela Merkelová prohlásí v srpnu 2015: „My to zvládneme!“ a vpustila navzdory všem dohodám a pravidlům (např. Dublinská konvence) na území Spolkové republiky zatím neznámý počet ilegálů. V průběhu času bylo registrováno cca 890 tisíc žadatelů o asyl a stále panuje nejistota kolik jich registrováno není a kolik je jich registrováno vícenásobně. Proti kritice se vládnoucí koalice důkladně obrnila.

Německý ekonom Sarrazin, který ve své nové knize Der neue Tugendterror napsal, že v zemi je pronásledován každý, kdo se svými výroky odchýlí od hlavního názorového proudu, na to doplatil ztrátou svého členství v představenstvu Německé centrální banky. To mu, vzhledem k věku, nemusí už zase tolik vadit, ale vyvolává to vážné otázky spojené se smrtí Udo Ulfkotteho, 13. ledna 2017, novináře, který přišel s přiznáním: Gekaufte Journalisten. Wie Politiker, Geheimdienste und Hochfinanz Deutschlands Massenmedien lenken.„…texty CIA, pod mým jménem.“ Několik řádků z jeho rozhovoru:

Začalo to krátce poté, co jsem nastoupil do FAZ*). Naučil jsem se považovat přepychová pozvání za cosi přijatelného a výměnou za ně jsem psal pozitivní články. Později mě pozval americký German Marshall Fund do Spojených států. Zaplatili mi veškeré výdaje a zprostředkovali mi setkání s Američany, s nimiž chtěli, abych se setkal. Ve skutečnosti je s German Marshall Fund, Atlantik-Brücke nebo jinými tak zvanými transatlantickými organizacemi úzce spjato hodně novinářů z respektovaných a velkých mediálních organizací. Mnozí jsou buď členy nebo „stipendisty“. Já jsem stipendista u German Marshall Fund. Trik spočívá v tom, že jakmile je navázán kontakt, spřátelíte se s vybranými Američany. Považujete je za přátele, a tak s nimi začnete spolupracovat. Pracují na vašem egu, dávají vám pocítit vaši důležitost. A jednoho dne se vás jeden z nich zeptá, jestli byste mu neprokázali službu, a pak s tímtéž přijde druhý… Tohle a tamto a máte úplně vymytý mozek. Skončil jsem tak, že jsem poskytoval své jméno pro články, které psali agenti CIA a jiných zpravodajských služeb, obzvláště německé BND**).

Vaši nadřízení to schvalovali?

Ano. Soukromě mám, při zpětném pohledu, za to, že mě vlastně sami vysílali dělat špiona…

Tolik Udo Ulfkotte.

„To, co vznikne na místě dnešního Německa, nebude mít společný původ ani společný vzhled, ani sdílený jazyk či kulturu – bude to společenství různých“  

řekl nedávno, stále ještě spolkový prezident Joachim Gauck věrný souputník paní Merkelové v těch uprchlických patáliích, když nahlédl, že budoucnost přece jen asi bude svízelnější, než naznačovalo kancléřčino „Wir schaffen das.“

Inu co tak neopakovat věčnou chybu rozumných většin? Nepřenechávat iniciativu bláznům, nestát stranou a nad věcí, neříkat – tenhle nesmysl mi přece nestojí za to, abych se kvůli němu dostal do maléru. Dopovědět do konce. Vyvracet na faktech tvrzení o obohacování naší kultury, ač je zjevné, že jde naopak o její barbarizaci, pokud jde vůbec dodržování příkazů a doporučení sunny považovat za kulturu. Ocitáme se ve střetu s roztahovačnou ideologií islámu, také ale s šiky elitárních kazatelů s jejich věčnou snahou vyvýšit se nad ten tupý měšťácký (xenofobní, rasistický, islamofobní) dav. Jestli to jsou ti správní nositelé levicových myšlenek a ideálů, jak se nám Mathieu Bock-Côté snaží vnutit, tak potěš Pán Bůh a zbývá jenom zavřít oči a myslet na Blanické rytíře…



*) FAZ - deník Frankfurter Algemenine Zeitung
**) BND - německá zpravodajská služba

K problému Ukrajiny a Donbasu Moskva vyložila karty na stůl

$
0
0
Irina Alksnis
15.2.2017 Vzgljad, překlad NWOO
 

Před rozhovory s USA o problému Donbasu Sergej Lavrov obecně vyjasnil pozici Ruska vůči Ukrajině. V podstatě Moskva nabízí Západu „ukončit ukrajinský projekt“ a vrátit ho tam, kde je jeho historické místo – do zóny vlivu Ruska. A je těžké si nevšimnout sarkasmu v upozornění, že v opačném případě je Kreml ochoten počkat a vrátit se k tomuto tématu zase za několik let.

V neděli v rámci interview jednomu z federálních kanálů učinil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řadu zásadních prohlášení k celé řadě zahraničně-politických otázek. Mezi nejpozoruhodnější rozhodně patřila ta, která se týkala ukrajinské krize. Jak známo, bojová situace na linii kontaktu v Donbasu je i nadále velmi složitá.

Oficiální rétorika Moskvy na toto téma se liší zvýšenou tvrdostí, která místy přechází až ke zcela dvojsmyslné ironii. Stačí v této souvislosti připomenout nedávný komentář mluvčího ruského prezidenta o tom, že Kreml se „nezabývá počítáním munice“ domobrany, nicméně doufá, že „jí má dost na to, aby reagovala na agresivitu ozbrojených sil Ukrajiny“.

Klíčovými body sdělené pozice ruského ministra zahraničí se stalo následující:

Zaprvé– vložení plné odpovědnosti za aktuální zhoršení situace na ukrajinskou stranu. Přitom je zdůrazněno, že eskalaci situace do značné míry vyprovokovaly dobrovolnické bataliony, které jsou v podstatě mimo kontrolu ozbrojených sil Ukrajiny.

Zadruhé – nikoli nepřímo, ale naopak zdůrazněný přezíravý postoj ke kyjevským orgánům, což se projevilo v komentáři absence záměru Sergeje Lavrova volat k odpovědnosti svého ukrajinského partnera Pavla Klimkina (i ostatní představitele ukrajinské vlády).

Zatřetí – sejmutí značné části odpovědnosti za probíhající události ze Západu. Zejména šéf ministerstva zahraničí zmínil objektivitu a nestrannost misí OBSE, která nemůže už víc „omezovat“ OSU a dobrovolníky. Ve skutečnosti tím Kreml vráží klín mezi Kyjev a síly na Západě, které ho podporují, a ukazuje tak absolutní beznaděj tohoto projektu, v důsledku čehož předkládá jediné rozumné východisko z této situace a to je odstoupit ze hry.

Přitom Lavrov zdůraznil, že ačkoli kontakty s novou administrativou USA už začaly, úředníkům Státního departmentu, s kterými se patrně tyto otázky budou posuzovat, ještě nebylo nic předloženo.

Ruský ministr zahraničí tak fakticky načrtl pozici Ruska pro budoucí práci s Washingtonem ve věci Ukrajiny (o tom, že jeho rozhovory s novým americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem o Donbasu jsou naplánované na blízký termín, Lavrov v tomto rozhovoru také informoval). Je třeba říci, že tato pozice je velmi tvrdá a je zúžena jen na několik základních položek:

První: Ukrajina patří do zóny vlivu Ruska. Všem ostatním se navrhuje upustit od projektu, který za poslední roky ukázal svou naprostou neperspektivnost a jen tahá finance, ale nepřináší žádné výhody. V tomto případě je Moskva připravena „odpustit a zapomenout“ všechny problémy, které jí byly v této věci způsobené.

Zadruhé: Moskva bude řešit ukrajinský problém dle svého uvážení. Nástrojem řešení bude decentralizace. K čemu to nakonec povede, zda k rozpadu Ukrajiny, nebo k přeformátování státu podle nových zásad – to je věcí Ruska.

Zatřetí: pokud Západ (včetně USA) není připraven ruské návrhy akceptovat, pak je Moskva ochotna počkat ještě několik let, dokud ho bude bavit opakovaně stoupat na tytéž hrábě. Přesně tak je třeba chápat zcela transparentní (a velmi sarkastickou) narážku Lavrova s připomenutím diskusí z jara roku 2014. Tři roky tvrdých konfrontací a různých provokací, ale nakonec se vrací k témuž.
Moskva vyložila své karty na stůl. Nyní je na tahu Washington.

- - -

Gallup: Šok pro Porošenka! Ukrajinci opět uviděli hrozbu v NATO!

$
0
0
kou
15.únor 2017 První zprávy

Podle výzkumné společnosti Gallup, dnes většina obyvatel Ukrajiny, která byla považována za „potenciálního člena NATO", považuje alianci za hrozbu.
Nepříjemná čísla pro Petro Porošenka.


Je to studená sprcha nejen pro současnou popřevratovou vládu Petro Porošenka, ale i samotnou alianci. Navíc nedávno ukrajinský prezident ohlásil možné referendum ohledně vstupu Ukrajiny do NATO. Výsledky Gallupu relativizují představu Porošenka o jednoznačném výsledku plebiscitu.

Jak Gallup uvedl, totéž platí pro mnoho dalších zemí v rámci „sféry vlivu Ruska". Ale většina zemí východní Evropy si žádá ochranu NATO před „vojenskou a politickou expanzí"Moskvy, takže otázka amerického účasti v bloku v tuto chvíli je velmi důležitá, poukazují analytici.

Zatímco nový prezident USA Donald Trump označil NATO za „zastaralé", obyvatelé mnoha východoevropských zemích - členů aliance věří, že blok je pro ně ochranou, uvedl výzkumná společnost.

Takže v NATO věří velká část populace Polska, Estonska a Litvy, kam v poslední době aliance poslala vojáky, aby uklidnily znepokojení vyvolané údajnými ruskými akcemi na Ukrajině. Na ochranu alinace nejvíce spoléhá Kosovo, které není oficiálně členem. Gallup připomíná, že NATO podporovalo Kosova během války v Jugoslávii, takže dnes na alianci spoléhá 90% obyvatel regionu. Z podobných důvodů ochraně NATO věří 70% Albánců, ale většina Srbů naopak v něm vidí hrozbu.

Jde-li o Rusko a země náležející do jeho sféry vlivu, tam je NATO z velké části také viděn jako hrozba. V roce 2016 tento postoj vyjádřilo 67% Rusů, což byla nejvyšší úroveň od začátku průzkumu v zemi v roce 2008. Hrozba NATO také vidí většina obyvatel Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Moldavska, Arménie a Tádžikistánu.

Je zajímavé, že na Ukrajině, který byla „potenciálním členem NATO", považuje většina ze zkoumané populace rovněž alianci za hrozbu. Přičemž v roce 2014, poté, co Rusko „připojilo" Krym, počet Ukrajinců, kteří spoléhali na ochranu NATO, poprvé převýšil počet těch, kteří se obávali akcí bloku. Dnes je však statistika „vrácena zpět", a 35% Ukrajinců je unaveno z konfliktu ve východní části země, a ekonomických problémů, a pochybuje o schopnost NATO, že jim pomůže vyrovnat se s krizí (opačný názor má 29 procent), vysvětlil Gallup poněkud zvláštně postoj Ukrajinců vidících v NATO hrozbu.

,,Imigranti nás vyhubí. Děsivé pitomosti z Bruselu, rozvrat a katastrofa",řekl Klaus naprosto drsně.

$
0
0
15.2. 2017  PL   
Institut V.Klause představoval novou knihu právníka  a publicisty Tomáše Břicháčka „Unie ve víru migrační krize“   moderoval V.K. 
...Hloupí lidé nechápou hrůzostrašnost Schengenu...

Klaus řekl, že odmítá jakékoli imigrační modely, i ten australský. „Odmítám jakýkoli imigrační či azylový model. Normální je nemigrovat. Australský model je mi ukradený,“ řekl a dodal, že USA a Austrálie byly víceméně prázdné země, když tam imigrovali Evropané – to ale není případ Evropy.

„Nechci migranty ze Sýrie. Ani absolventy matfyz, ani kopáče kanálů – ani toho, ani toho,“ řekl důrazně. O spoustě věcí se už u nás v ČR nerozhoduje a rozhoduje EU. Podle něho nemá cen
u vést debatu o tom, zda zakázat islám, protože by nám to EU stejně zakázala.

Dalekosáhlý rozvrat civilizace a degenerace národů


EU místo toho, aby nelegální uprchlíky nevpustila a deportovala, je naopak vítá a imigraci vydává za evropské hodnoty. Kdo je proti, je podle EU xenofob a rasista. Centralismus v EU způsobil migrační, ale i ekonomickou a měnovou krizi (euro), ale odpovědí Bruselu je volání po více a více další centralizace. Neexistuje žádná sebereflexe. Takzvaná pohraniční stráž nestráží hranice, ale působí spíše jako záchranáři na moři, kteří další migranty do Evropy dovážejí.

Podle Břicháčka jde o velkou havárii evropského centralismu. Existuje synergie neomarxistů a obhájců Evropské unie – imigrace směřuje ke zničení národů a národních států. Migranti jsou pro novou levici „novým proletariátem“.

Možnost pro členské státy, aby se vykoupily z přijímání imigrantů na základě povinných kvót ve výši 250 tisíc na imigranta, Břicháček přirovnal k vydírání a k „dani za život“ z filmu Fantomas kontra Scotland Yard, kdy Fantomas vybíral peníze od boháčů za to, že je nechá naživu.

V EU dnes podle Břicháčka vládne nebezpečná destruktivní ideologie neomarxismu (gender, homosexualismus, feminismus, multikulturalismus), která může zlikvidovat Evropu jako civilizaci. Probíhá dalekosáhlý rozvrat civilizace a degenerace národů.
Evidentní pitomosti z Bruselu

K Břicháčkově knize se pochvalně vyjádřil Václav Klaus. Podle něj je tam vše podstatné napsáno a obdivoval, že Břicháček se prokousal děsivým jazykem Bruselu a „evidentními pitomostmi“ z EU.
Jiří Pavel Pešek zmínil plán zakladatele Panevropy na vytvoření smíšené budoucí eurasijsko-negroidní rasy, kterou bude ovládat „Herrenvolk“. Kalergiho cenu obdrželi představitelé EU von Rompuy, Merkelová.

Klausův exkancléř Jiří Weigl zmínil další negativa volného pohybu osob. Mnohé východoevropské státy se totiž prakticky vylidňují a jejich obyvatelé jdou na západ – jde o Pobaltí, Rumunsko, Bulharsko, ale i Slovensko. Jde o ztrátu celé generace občanů a demografickou katastrofu.

Též dodal, že EU se pokusí centralizovat sociální dávky pro migranty, tím pádem migranti budou chtít žít i v ČR, protože například za tisíc či dva tisíce euro měsíčně se jim u nás nebude špatně žít. Klaus doplnil, že kvóty na migranty již platí v Německu, kdy centrální vláda přiděluje migranty jednotlivým obcím proti jejich vůli.u vést debatu o tom, zda zakázat islám, protože by nám to EU stejně zakázala
Pokračování na PL

Otevřený dopis hlavě státu

$
0
0
15. 2. 2017
Vážený pane prezidente, Miloši,
s velkým znepokojením jsem dnes si (15. 2.) přečetl Tvé dnes publikované vystoupení, z něhož vyjímám: "Vždyť vám ještě osm tisíc zbyde, vzkazuje Zeman"
„Ano, můžeme lamentovat nad tím, že se mají zvýšit platy, ale také musíme říct, kde na to vzít. Stovka denně za hospitalizační poplatek nikoho nezabije. Bude vás to stát tři tisíce měsíčně. Průměrný starobní důchod je 11 tisíc, pořád nebudete o žebrácké holi,“ řekl prezident a zmínil případy, kdy se pobyt v nemocnicích zneužívá.

Takže k prvému řádku – 8000,-.= 266.- Kč na den. Státní a parlamentní představitelé si letos nechali přidat v průměru asi 8000,-. Kč. měsíčně. Mohly být použity jinak?

Z vlastní zkušenosti jako invalidní důchodce vím, jak jsem se cítil po dvouměsíčním pobytu na interně (srdce - proonemocněl jsem se přes by-passy až k defibrilátoru) a předtím měsíc na kožním oddělení (těžká lupénka). Celkem 9000,- za nemocniční poplatky. Bydlím v Praze v již téměř vybydleném bytě v paneláku (společenství vlastníků) – tj. náklady cca 6000,- Kč. měsíčně. Platím asi 1300,- Kč. měsíčně za léky. Chodit mohu jen na krátké vzdálenosti, asi 200 -300 m., proto zatím povinné ručení za malé auto, tj. cca 300,- Kč měsíčně. Ujedu ročně za nákupy a lékaři okolo 5000,- km. Cena benzín nám byla v loňském roce milostivá. Nezaručené parkování poblíž bydliště stojí 100,- měsíčně. Sečteno a podtrženo – osm tisíc mi bohužel ani omylem nezbývá.

Pomocí splátkového kalendáře jsem se s poplatky – stovka denně -vypořádával více než rok.

Ač zvyklý na občasný nákup knih (dovolím si maximálně tak jednu ročně (pro informaci u normální knihy se platí okolo 1,- Kč za stránku), na návštěvu divadla nebo koncertu nezbývá (cena vstupenky a k tomu parkování – je-li vůbec možné (modré zóny).

Rusnokova 2% inflace letošní tři stovky důchodcům hravě překoná.

Vzpomněl jsem si v této souvislosti na jeden velmi starý vtip, opět aktuální:

Schůze, na které má ministr vnitřního obchodu zdůvodnit straníkům a odborářům oznámené zdražení. Po asi pěti minutách se nahlas ozve trochu koktající posluchač a vykřikne „Aaať žiiije soudruh Krakrajčír.“ Přítomní několikrát skandují „Ať žije soudruh Krajčír.“

Když se jeho věta zopakuje už po několikáté, spolu se skandováním, je důrazně vyzván řídícím schůze, aby se už neopakoval. Koktající praví: Nenechte mně dodomluvit: Aaať žiiije soudruh Krakrajčír za těch devět stovek jako já.

Strávili jsme spolu na několikrát hodiny času ve Veselí (s Vaškem) ještě více v Praze Na Rybníčku. Společně s Mirkem, Karlem, Martinem, malou a velkou Janou a dalšími jsme udělali vše, abys byl zvolen před těmi již skoro patnácti lety. Někteří „přátelé“ z ČSSD volbu zhatili a Tebe, a vlastně většinu našich členů podrazili.

Tvé dnešní vystoupení mne rozesmutnělo a pohoršilo. Věřím, že v druhém prezidentském volebním období se Ti podobné úvahy a názory vyhnou.

Rozesmutněle, ale stále přátelsky Ti přeje pevné zdraví a úspěch

JUDr. Oldřich Průša

(bývalý diplomat (MZV -Addis Abeba, Moskva, Athény, od roku 1996 Ministerstvo průmyslu a obchodu), bývalý člen ÚVV ČSSD a Platformy pro renesanci strany, komentátor a publicista, dříve Britské listy nyní Nová republika, občas Parlamentní listy)

(pro informaci tiskovému mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi a řediteli zahraničně-potilitického odboru KPR Hynku Kmoníčkovi)





P. s.: (neblbý novinář by v mezititulku nenapsal „zbyde“ ale „zbude.“ V tom se shodneme.

Kdo si přeje změnit Afghánistán na Irák nebo Sýrii? Velitel amerických vojsk v Afghánistánu útočí na Bílý dům.

$
0
0
Stanislav Tarasov
15. 2. 2017      zdroj
Američtí generálové, kteří bojovali a bojují na Blízkém východě, jsou zvláštní národ. Na jedné straně jsou věrni přísaze a plní rozkazy vrchního velitele. Na druhé straně, často vystupují s kritikou politiky současného politického vedení, ale zpravidla až před odchodem do důchodu nebo až když už jsou v důchodu. To se děje tehdy, když nefunguje proces vyvíjení tlaku na prezidenta a administrativu s cílem provedení změn v taktice nebo strategii války nebo v některých aspektech zahraniční politiky. 

Zároveň generálové často apelují na veřejnost prostřednictvím médií, což způsobuje určitou politickou rezonanci. Existuje řada příkladů.

Stačí připomenout, jak se v červnu 2016 objevil v tisku otevřený dopis s výzvou, aby se nesnižoval kontingent amerických vojáků v Afghánistánu. Byl podepsán 13 bývalými vysoce postavenými představiteli diplomatických a vojenských kruhů USA, mezi nimiž bylo 5 velvyslanců a 5 velitelů vojsk v Afghánistánu a také 3 zvláštní vyslanci pro Afghánistán a Pákistán. Připomeňme, že v té době čítal americký kontingent 9 800 osob, z nichž asi sedm tisíc společně se zástupci jiných států, které byly členy koalice, bylo zapojeno do školení a poskytováním pomoci afghánským národním bezpečnostním silám. Skrytý smysl tohoto poselství spočíval v tom, že poté, co v roce 2010 americký prezident Barack Obama podepsal dekret o stažení hlavních amerických sil z Iráku (bylo staženo 200 tisíc osob a zbývajících 50 tisíc vojáků mělo pomoci vojskům nové irácké vlády kontrolovat situaci v zemi, v prosinci 2011 bylo ze země staženo zbývajících 50 tisíc vojáků - pozn. S.T.) v Iráku zůstalo pouhých 200 vojenských poradců. Situace v zemi se potom prudce zhoršila.

Brzy o sobě dala vědět skupina DAEŠ (organizace, jejíž aktivity jsou v Ruské federaci zakázány), která poměrně rychle rozšířila svou činnosti na území dvou států - Iráku a Sýrie. V konečném důsledku to vedlo ke vzniku mezinárodní koalice, vedené USA, k aktivnějšímu zapojení do událostí Íránu, pak k příchodu ruských VKS do Sýrie, vstupu Turecka do války. Takže na Blízkém východě byla vytvořena nová situace s novými geopolitickými charakteristikami a vlastním potenciálem. Nyní se USA začaly vážně obávat, že něco takového, v té či oné podobě, by se mohlo stát v Afghánistánu. Tím spíš, že podle hodnocení samotných amerických generálů americké vojenské jednotky, které v této zemi zůstaly, jsou schopny zajistit bezpečnost základního kontingentu, ale nejsou schopny provést rozsáhlé vojenské operace. V podstatě, jako v Iráku, USA přesunuly v Afghánistánu hlavní nápor války na afghánskou armádu. A tento vývoj událostí již dlouho vyvolává nevoli části amerických generálů.

Proto velitel sil NATO a USA v Afghánistánu, generál Stanley McChrystal požadoval od administrativy prezidenta Obamy dalších 40 tisíc vojáků, kteří by byli odesláni do Afghánistánu. Byl však nucen rezignovat, protože Washington se nezřekl úmyslu převést iráckou zkušenost na afghánskou půdu. Ne náhodou začal v těchto podmínkách v Afghánistánu narůstat vliv tálibů. Zjevně aktivizovali činnost na takzvané druhé úrovni: začali dlouho držet území po útoku, pořádat útok již na úrovni útočné armádní roty. Na konci roku 2015 bylo oznámeno, že skupina DAEŠ aktivizovala svou činnost v Afghánistánu. Tak se v zemi vytvářela irácká realita, což ukazuje, že oblouk džihádismu nebo chalífátu z Iráku a Sýrie začíná zachvacovat i Afghánistán.

Tehdy se v USA objevilo několik možností: buď srazit Taliban s DAEŠ, nebo se zaměřit na boj proti Talibanu a jeho oslabováním otevřít koridory možností pro DAEŠ. Spojit Taliban s DAEŠ se nedaří. V tomto ohledu američtí generálové veřejně popisovali různé afghánské situace a prohlašovali, že DAEŠ prohrává a nepředstavuje vážnou hrozbu". Avšak zvláštní zástupce ruského prezidenta pro Afghánistán Zamir Kabulov kvalifikoval situaci v Afghánistánu jako "velmi pochmurnou" a poznamenal, že "tempa růstu DAEŠ jsou tam působivá". V této souvislosti začali někteří západní experti vyslovovat názory, že "v Afghánistánu se možná připravuje předmostí pro evakuaci části teroristů DAEŠ ze Sýrie a zajištění utajené koncentrace značných sil DAEŠ v severním Afghánistánu, vybudování výcvikových táborů pro teroristy ze středoasijských republik a regionů Ruska".

Na tomto pozadí vypadají přirozeně zprávy o kontaktech představitelů Ruska s některými vůdci Tálibánu. Již v prosinci 2015 zvláštní zástupce ruského prezidenta pro Afghánistán Zamir Kabulov vystoupil se sdělením o shodě zájmů s táliby v boji proti DAEŠ. Podle něj "v důsledku masivní přítomnosti USA se skupina DAEŠ stala strategickou hrozbou nejen pro nás v dlouhodobém horizontu, ale i pro Čínu, Indii, Střední Asii a Írán". Mimochodem, Moskva dala jasně najevo svůj zájem o změnu vztahu Tálibánu s Kábulem směrem ke spolupráci. To je důvod, proč s přihlédnutím k uvedeným afghánským změnám vyvolává zvýšený zájem názor amerických generálů na současnou situaci. Zvláště v kontextu projevu velitele vojsk USA v Afghánistánu Johna Nicholsona v senátním výboru pro ozbrojené síly a jeho speciálního rozhovoru s "Hlasem Ameriky".

Zaprvé, generál prohlásil, že "patnáct let trvající válka s Tálibánem v Afghánistánu uvízla ve slepé uličce" a abychom se z ní dostali, je "nutno odeslat dalších několik tisíc vojáků". Za druhé, "afghánská vláda postupně ztrácí kontrolu nad územím - v období od listopadu roku 2015 do listopadu roku 2016 činily územní ztráty 15%". Za třetí, 20 z 98 zjištěných teroristických skupin působí v blízkosti afghánsko-pákistánské hranice a "vytvářejí nejvyšší koncentraci teroristických skupin na světě". Dříve Nicholson řekl, že "Tálibán kontroluje asi 10% obyvatelstva, zatímco afghánská vláda zhruba dvě třetiny". Za čtvrté, podle generála se Rusko a Írán snaží uskutečňovat v Afghánistánu koordinovanou politiku a "íránský vliv se šíří do západních provincií Afghánistánu a dokonce do Herátu". Připomeňme, že Moskva a Teherán realizují stejnou politiku i ve směru Sýrie.

"Teze" generála Nicholsona jsou považovány za jeden z veřejných prostředků tlaku Pentagonu na administrativu prezidenta Trumpa v období vypracovávání strategie na Blízkém východě. Američtí generálové se obávají, že Rusko, a nejen ono, se v Afghánistánu, stejně jako v Sýrii, snaží rozšířit okruh partnerů z opozičních sil, nevylučuje ani oficiální Kábul, kteří pak mohou být pozváni na mírové rozhovory o afghánském urovnání. Ale to je budoucnost. Nyní se Rusko snaží odvrátit převedení předmostí DAEŠ ze Sýrie do Afghánistánu, aby nepřipustilo rozšíření extremismu a nestability ve státech, s nimiž hraničí. Teď už zbývá jen čekat na Trumpovy kroky ve směru Sýrie a Afghánistánu, kde má Washington ještě možnost ovlivnit situaci ve vojenském a diplomatickém smyslu. Americký prezident bude muset vzít v úvahu realitu, než přijme důležitá rozhodnutí.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Sociální nůžky, stěhování národů

$
0
0
Jens Berger
Jens Berger
16.2.2017 NachDenSeiten, česky  StřípkyZaSvěta
Semtex pod základy evropské civilizace německýma očima
„Máme-li věřit Eurostatu, Evropa je úspěšným modelem hlavně na Severu. Dánové, Finové a Švédové, dotázaní na svou ´všeobecnou spokojenost´, stojí s 8 body na stupnici od 0 do 10 bezkonkurečně v popředí,“ píše Jens Berger na německých alternativních NachDenkSeiten.
Zato „na spodním konci žebříčku figurují Bulhaři s prachšpatnými 4,8 bodu. Jen o poznání spokojenější jsou Řekové, Portugalci, Chorvati a obyvatelé pobaltských republik. Vysoká spokojenost na Severu a nespokojenost na Jihu a Východě má hlavně finanční kořeny. Jsou-li dotázáni jmenovitě na ně, klesá spokojenost Bulharů dokonce na 3,7 stupně a také Řekové /4,3/, Portugalci /4,5/ a Chorvati /4,6/ vykazují s méně než 5 body výsledky extrémně špatné. Oslavné nálady na adresu společné Evropy jsou v těchto zemích neznámým pojmem garantovaně.“ A „rozdíly se neustále zvětšují“.
Poněvadž „Dán si v průměru přijde na 24.364 EUR čistého ročně, Švéd stále ještě na 26.640 EUR a Fin na 23.763 EUR. Německo se svými 20.668 EUR figuruje v horní části středního pole. Čisté příjmy Poláků, Chorvatů a obyvatel Pobaltí oscilují kolem čtvrtiny německých příjmu. Bulhar si ročně přijde v průměru na 3.332 EUR a Rumun dokonce na 2.315 EUR, tedy méně než desetinu dánského příjmu.“
„Rozdíly, ač ne tak dramatické, však dělí i samotné ´jádro Evropy´. Obyvatel Hamburkuči Mnichova má v průměru zřetelně vyšší příjem, než ten v zemědělských regonech Brandenburska nebo Saska–Anhaltska. Cílem ´jednotné Evropy´ je však tyto mezery postupně zacelit. Má-li se toho dosáhnout, musí mzdy v chudých regionech růst podstatně rychleji než v těch bohatých. Jinak se nůžky budou rozevírat stále víc. A přesně to se v Evropě děje. Zatímco například průměrný příjem Švédů stoupl v letech 2010 až 2015 o 35 %, růst příjmů Bulharů a Rumunů o 10, resp. 14 % byl mnohem pomalejší.“
„Zvlášť problematické je to, že v některých zemích průměrné příjmy neklesají jen relativně, ale dokonce i absolutně. Například Chorvati museli v roce 2015 vyjít s o 6 % s méně penězi, než před pěti lety. V Itáliičinila ztráta 1 %, v Portugalsku 3 %, ve Španělsku 9%, na Kypru 15%, a v Řecku dokonce neuvěřitelných 37%. Dnes je řecký průměrný příjem na úrovni toho českého. Před pěti lety vydělával Řek v průměru dvakrát víc než Čech.“
„Chudoba se zabydluje na periférii. V Česku a mnoha švédských, dánských a finských regionech je podle Eurostatu akutně ohroženo bídou a sociálním sestupem méně než 15 % obyvatelstva. V Řecku je to 35,7%, v Rumunsku 37,4% a v Bulharsku dokonce 41,3 %. Na celé jižní a východoevropské periférii činí kvóta chudoby mezi 23,4% v Polsku a 30,9% v Lotyšsku. Některé regiony, jako například Sicílie, jsou se svými 55,4% chudobincem Evropy.“
Naproti tomu „ve Švédsku se zhruba 10 milióny obyvatel je lidí chudých natolik, že nejsou s to uhradit ani základní životní potřeby, okolo 68 000. Statistika je řadí do kategorie ´značné materiální deprivace´. V jihobulharském Plovdivu je to kolem 620.000 lidí, tedy téměř desetkrát tolik. Region Južen Centralen je s 1,5 miliónem obyvatel dokonce značně menší než Švédsko. Zatímco v Bulharsku není s to základní životní potřeby uhradit více než třetina lidí, ve Švédsku je to každý patnáctý. Mezi 20 a 30 % je těch, v jejichž silách to není, i v Řecku, Rumunsku a některých italských regionech.“
Tím „znepokojivější je, že vývoj míří špatným směrem. A obětí nejsou jen noví členové EU. Podíl těch, kdo jsou ohroženi nouzí, se v letech 2008 až 2015 zvýšil o 12 % v celé EU. V některých ´starých členských zemích´ však vzrostl ještě podstatně víc. V Irsku to bylo z 15,5 na 19,9%, v Itálii z 18,6 na 25,6%, ve Španělsku z 19,8 na 29,9% a v Řecku z 20,1 na 48%. To ovšem ´relativizuje´ i už beztak špatnou výši průměrných příjmů. Každá druhá řecká domácnost má podle Eurostatu k dispozici dokonce méně, než 60% průměrného českého příjmu.“
Zvlášť alarmující jsou „počty nezaměstnaných ve starých členských zemích EU ze Středomoří“. „Nedělní kázání se tu sice dmou pýchou nad tím, že míra nezaměstnanosti v Řecku, Francii, Španělsku, Itálii a Portugalsku loni poklesla. I v ideálních případech je to však jen půl pravdy. Činil–li celkový počet oficiálně registrovaných nezaměstnaných v těchto pěti zemích na podzim roku 2008 ještě 6,7 miliónů, pak dnes je to kolem 12 miliónů. Nevelká zlepšení z minulého roku je totiž třeba přičíst hlavně tomu, že spousty nezaměstnaných v těchto státech už v oficiálních statistikách přestaly figurovat. Svou roli hraje i migrace, především nezaměstnané mládeže.“
„Je až s podivem, nakolik jsou dnes evropské statistické úřady s to v záplavě červených čísel vykazovat na pracovním trhu data, interpretovaná jako úspěch. Počet dlouhodobě nezaměstnaných přitom v EU v letech 2008 až 2015 stoupl z 6,2 na 10,9 miliónů lidí – tedy o 76%. A v ekonomicky už beztak slabých regionech rostl obzvlášť dramaticky.“
„Růst dlouhodobé nezaměstnanosti činil v Bulharsku kolem 91%, v Irsku 201%, v Řecku 379%, ve Francii 60%, v Itálii 134% a na Kypru dokonce 1.330%. Co to znamená konkrétně, ilustruje Španělsko. V roce 2008 tu bylo dlouhodobě nezaměstnaných 467.000. Dnes jsou to 2,6 miliónu – tedy 459%. Jen v samotném Madridu se počet dlouhodobě nezaměstnaných v  letech 2008 až 2015 zvýšil ze 43.000 na 322.000. To zároveň plasticky demonstruje, jak   chatrnou vypovídací schopnost mají oficiální údaje.“ I podle nich se přitom „za dlouhodobě nezaměstnané považuje téměř 11 miliónů občanů EU“.
„Nerovnoměrnost sociálně–ekonomického vývoje EU narůstá stále víc. Aby se nůžky opět zavřely, musely by růst hlavně regiony, které dnes figurují na dně žebříčku. To ovšem nastoluje otázku, jak toho dosáhnout? Snad směrem, jímž to to vývoj bere dosud?“
„Spotřební výdaje řeckých domácností poklesly od roku 2008 o 27%. A není to jen případ Řecka. K absolutnímu poklesu došlo i ve Španělsku /-8%/, Chorvatsku / - 13%/, Itálii /-5%/, na Kypru /-9%/, v Portugalsku /-6%/ i v mnoha dalších státech. Ostatně v celé EU vzrostly  spotřební výdaje jen o mizerná 2 %. Tahounem růstu se tak v EU spotřeba stát není s to, tím spíš v už beztak zesláblých regionech.“
„A jak to vypadá s investicemi? V celé EU klesl od roku 2008 objem hrubých investic o 8%. V zemích na periferii s malým ekonomickým výkonem a už beztak slabých zaznamenaly vyslovený propad. V Řecku to bylo o 67%, ve Španělsku o 28%, v Chorvatsku o 41%, v Itálii o 28%, na Kypru o 53% a v Portugalsku o 33%. K poklesu investic však došlo v zemích, vydávaných za příklad typu Slovinska /- 42%/, Finska /-15%/ a dokonce i Německa /-3%/. Je to snad důvod k údivu? Stagnuje-li ekonomika, nestoupají ani mzdy a státu připadne role železného škrtiče výdajů, váznou i růst a investice.“
Skutečná „evropská integrace“ by vyžadovala, „aby peníze dorazily především na periférii.  Odkud se tam však vezmou? Ve všech uvedených zemích totiž klesají jak investice, tak ta část HDP, již ekonomové nazývají odměnou zaměstnanců. Tedy ona část koláče, jež v rukou zaměstnanců skončí. A to je velice neobvyklé, ať dochází ke krizi či nikoli. Bohaté regiony stagnují, stagnují však i ty chudší, dohnat ty bohatší nejsou s to a v mezinárodním srovnání upadají stále víc. Přesně to je i případ téměř všech zemí na jižní a východní periferii EU. Klesají-li investice i odměny zaměstnanců v zemích už beztak chudých typu Rumunska, Chorvatska nebo Lotyšska, i jejich odstup od ´modrého banánu´, tedy ´evropského jádra´, tak rok co rok dál narůstá, místo aby se zmenšoval. To samé platí i o dříve úspěšných regionech na periférii, s nimiž Berlín i Brusel od finanční krize zacházejí rovněž s odstupem.“
„Evropská periférie upadá. Právě státy typu Lotyšska, Litvy, Estonska, Chorvatska, Bulharska a Rumunska, tedy ty, co za centrem Evropy mají značné zpoždění, by, mají-li se ve střednědobém a dlouhodobém výhledu rozvíjet, potřebovaly minimálně dvojciferný růst všech ukazatelů. Dělí je od něj světelné roky. Kdo je mimo hru, mimo hru také zůstane.“
„Tím, co by Evropa potřebovala, je velkoryse pojatý investiční program pro periférii. O tom však v Evropské komisi neoliberálního ražení nechce nikdo ani slyšet. Místo toho si raději namlouvá, že nepříznivý stav napraví neviditelná ruka trhu.“ Oč déle jí to vydrží, tím víc si zadělává i na „evropské stěhování národů“. Je-li řeč „o ´uprchlících´, máme před očima hlavně Syřany, Afghánce nebo lidi z černé Afriky. Většinu ´ekonomických uprchlíků´ však představuje vnitřní migrace z EU. Například tři pobaltské republiky zaznamenaly od roku 1990 pokles obyvatel z 8 na 6,2 miliónu. Podobně je tomu i v Bulharsku /z 8,8 na 7,2 miliónu/, Rumunsku /z 23,2 na 19,7 miliónu/ a Chorvatsku /z 4,8 na 4,2 miliónu/. Ten samý jev je důvěrně znám i Německu. V průměru 20 procent obyvatel odešlo na západ i z rovinatých zemí bývalé NDR.“  
„Od počátku finanční krize se fenomén migrace, unikající před chudobou a za prací, promítá i do samotného jádra Evropy. A pokud se ekonomické podmínky na periférii EU v dohledné době nezlepší, očekávání, že proud migrace nebude sílit dál, postrádá reálný základ. Občané EU mají stále možnost volně cestovat a svobodně se usadit. Vezme-li v úvahu rozdíl mezi jižním Bulharskem a Švédskem, je spíše s podivem, že Bulharů se nedalo do pohybu ještě víc.“
„Že to ze sociálně-ekonomického hlediska není žádoucí, se rozumí samo sebou. Ti, kdo se do evropských centrálních regionů přestěhují, tu srazí dolů především mzdy – což si neoliberální Evropská komise dozajista přeje.“ 
Tím víc to poškodí regiony, které jsou zdrojem migrace – „na velkou dálku se totiž zpravidla vydávají ti vzdělaní, mladí a fit. Mladší generace chybí v celých evropských regionech už dnes. V Pobaltí se počet dětí snížil téměř o polovinu – z 1,8 miliónu v roce 1990 1,8 miliónů na 935.000 dnes. K podobně markantnímu poklesu došlo i v Bulharsku /- 45%/, Polsku /-41%/ a Rumunsku /-44%/.“
„Jak že má tedy vypadat náš společný kontinent?“ Na jedné straně „přelidněné aglomerace  v  Beneluxu, východní Francii a jižním Německu?“ A na druhé „osamělé vesnice bezzubých starců ve Španělsku, Řecku, Chorvatsku, Pobaltí a na Balkáně? Je-li naším politickým cílem to, pak jsme na nejlepší cestě. Chceme-li ovšem skutečně společnou Evropu, musíme tomu čelit.“

Úvaha nad současným modelem společnosti

$
0
0

Štěpán Forgáč
16. 2. 2017
Současný model společnosti je postaven na rádoby přirozenosti individualizace – atomizace společnosti. Svoboda osobní je v něm nadřazována svobodě kolektivní. Reprodukce kapitalismu je na produkci atomizovaných „svobodných“ jedinců přímo závislá. Čím více jednotlivců přijímajících individuální svobodu jako podstatu svého bytí je produkováno, tím snadněji se kapitalismus reprodukuje a tím silnější je jeho pozice. Ve skutečnosti dochází ke konsensu vykořisťovaného s vykořisťovaným. Tento stav v podstatě vylučuje jakoukoliv významnější vzpouru Rabů proti Pánům. A tak Páni celkem v pohodě žijí na úkor Rabů.


Nadřazování individuální svobody nad svobodu kolektivní není ničím jiným než sýrem v pasti na myši. Tu past nastražili velmi kvalitní sofističtí myslitelé – zaměňovači lži za pravdu. Přijímáním lži o svobodě současně přijímáme dobrovolně model společnosti charakterizovaný existencí Pánů a Rabů.

Přirozenost nadřazenosti jednotlivce, nad kolektivem tedy i nadřazení jeho svobody nad svobodou kolektivní je lež vydávaná za pravdu.

Skutečnou pravdou je opak – přirozená nadřazenost zájmů kolektivů nad zájmy jednotlivců. Z toho vyplývá, že svobody kolektivní musí umožňovat existenci svobod individuálních tak, že transformují svévoli svých členů v možnou svobodu. Model společnosti postavený na skutečné přirozenosti – nadřazenosti kolektivů nad jejich jednotlivými členy je prost Pánů a Rabů.

Otázka: Existuje nějaká strana, která staví svobodu společenství nad svobodu individuální? Já nevím o žádné!

Podstatou demokracie je přece kolektivismus. Tak o jaké svobodě a demokracii, prý přítomné v českých luzích a hájích, stále někdo blábolí?

- - -


Smlouva CETA a prodejný EU parlament

$
0
0
Václav Umlauf
16. 2. 2017   E-republika

CETA je hezký dárek pro jedno procento a jsem přesvědčen, že ho proti nám, 99 % občanů, také Evropský parlament brzy schválí. Nic jiného bych od EP v epoše rozpadu Evropy ani nečekal.



Od pondělí 13. 2. 2017 Evropský parlament rozhoduje a pak bude brzy hlasovat o smlouvě CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement; Komplexní hospodářská a obchodní dohoda). Z hlediska občana EU, za kterého se přes všechny pitomosti a politické zločiny současného vedení Evropy pořád považuji, jde o smlouvu stejně děsnou jako podíl EU na zločinech na Ukrajině, rozbití Libye, Sýrie a Jemenu. A je zajímavé, že prezident Trump druhý den po nástupu do funkce zrušil smlouvu TPP. Tato smlouva měla podobný devastační charakter na ekonomiku USA jako má smlouva CETA na společenství EU. Stačí jen poznamenat, že proti této smlouvě ve Francii naprosto shodně protestují dva politicky úplně opačné subjekty. Na jedné straně jsou to komunisté a zelení, na druhé straně je to Národní fronta. Naopak pro ni zvednou v EP packy asi téměř všichni poslanci mainstreamové levice a pravice, která je u nás jako všude jinde na světě koupena nadnárodními korporacemi.

Technicky vzato jde o to, že se ve vzájemném obchodu s Kanadou mají zrušit tzv. "netarifní překážky", které tzv. "blokují" vzájemný obchod, a to snížením těchto bariér z nynějších 36 % na pouhá 3 %. Celá smlouva má v originálu 2 344 stran a nejspíš ji nečetl ani jeden z těch EU poslanců, kteří o ní mají hlasovat. A kdyby jí četli, tak by tomu stejně nerozuměl. Smlouvu psali korporátní právníci za pomoci bruselských eurokratů tak, aby jí normální člověk nerozuměl. Poslanci EP mají jen zvednout packy, to je vše, co od nich korporace očekávají. A eurokraté z Bruselu i po rozpadu EU budou mít v nových orgánech doživotní práci, takže také odvedli slušné výkony. Smlouvu sice musí ratifikovat národní parlamenty, ale má výjimku v tom, že po ratifikaci v EP už začne z velké části platit. Takže je vcelku jedno, zda ji národní parlamenty schválí nebo ne.

Začněme tím největším svinstvem, což jsou známé Investor-State Dispute Settlement (ISDS). Takže Česko změní nějakou průmyslovou politiku, jako to například udělalo Německo ohledně jaderných elektráren. A všechny postižené korporace (které si to alespoň myslí) budou náš stát u tohoto tajného tribunálu složeného z jejich zástupců žalovat o ušlý zisk v řádu miliard dolarů. Švédská společnost Vattenfall už použila tento tribunál v roce 2012, kdy žalovala po rozhodnutí o zavření jaderných elektráren Německo jako stát o ušlý zisk 4,7 miliard dolarů. To je taková běžná suma, o kterou v této arbitráži půjde.

Jako občané jsme proti tomuto svinstvu ve smlouvě protestovali a žádost o zrušení jednání už podepsalo 3 milióny občanů EU. Ale nám EU nepatří a i když mohlo být podle EU-zákona o referendu o této věci vypsáno referendum, tak koupené EU elity to pochopitelně neudělaly. Lid v EU už dávno nerozhoduje, když si nerozhoduje ani své vlastní věci doma. Místo toho tam eurokraté přidali i pro znalce dosti nesrozumitelné klauzule o přidaných tribunálech tzv. Investment Court System (ICS). Těmito kosmetickými opatřeními zůstala pravomoc korporací nad státy v podstatě zachována, alespoň podle kritiků, které jsem četl. Doporučuji rozbor smlouvy podle občanské aktivity, kterou jsem podepsal, tedy STOP CETA a TTIP.

Takže korporátky nastrčily Kanadu jako trojského koně, aby zničily určité výdobytky, které v EU máme. Většina nadnárodních korporací sídlících v USA už má nebo si převede své sídlo do Kanady, aby mohla tuto smlouvu využít. Takže o co přijdeme? Podívejte se na starší článek o dosti podobné smlouvě TTIP pod názvem Smlouva TTIP: korporátní revoluce, která požere své děti. Jednoduše řečeno jde o stejný typ zabijácké smlouvy, ale zatím se týká hlavně služeb, softwaru a podobně.
Korporátky chtějí zadarmo vyplundovat suroviny ve světě, pak zadarmo vyrobit jakékoliv svinstvo a toto vyrobené svinstvo draho prodat kdekoliv, kde to jen trochu jde. Proto potřebují zaútočit na to, co dělá Evropu Evropou, a to je vysoký standard služeb, sociálního zabezpečení, kvality potravin (nikoliv u nás), norem na čistou ovzduší, vody a zejména vysokou úroveň sociálního zabezpečení, lékařských služeb a obecně řečeno kvality sociálního státu. Jedno procento má poněkud jiné představy o tom, co má být standard pro zbylých 99 % lidstva. Evropa holt tuto vysokou úroveň proti zbytku světa zatím má, i když se demontáž sociálního státu v posledních deseti letech pod neoliberalismem podobá spíše řízenému výbuchu. Klaus, Kalousek a Dlouhý by mohli hodiny vyprávět svým voličům, jak za dvacet let dostali životní úrovní zpět s prodejnou socdem do komunistických časů. Dnes už má vyšší minimální mzdu v montovnách i Slovensko a Polsko, proto sem jejich lidi dělat nepůjdou.

Takže shrňme v kostce, co je podle francouzských zelených, národní pravice a komunistů v ohrožení smlouvou CETA. U nás bych u zmíněných stran tuto argumentaci asi nenašel, protože tyto tzv. "opoziční strany" přešly do infantilní fáze politického myšlení. Takže shrňme ty korporátní výdobytky pro 99 % nás všech.
  • Zničení zemědělských EU-standardů a ochranných značek potravin a tradičních postupů výroby.
  • Totéž pro charakter specifické národní průmyslové výroby.
  • Stát přijde o národní suverenitu, která v Evropě stála nespočet válek a obětí, a prodá ji prakticky zadarmo anonymním korporátním tribunálům.
  • Kvalitu služeb a s nimi spojených produktů už nebude moci určovat národní stát, ale korporace.
  • Totéž se bude týkat pracovních podmínek a s nimi spojeného sociálního zabezpečení.
Například ve Francii prodají EU-poslanci korporátkám prakticky celé regiony, protože 80 % lokálních značek nebude mít pod danou smlouvou žádnou ochranu. Takže si shrňme, o co jde korporátnímu fašismu ve smlouvě CETA:
  • zrušit suverenitu národních států v otázce samostatné hospodářské politiky a služeb;
  • nastolit celosvětový standard kvality služeb a později u zboží (TTIP) občany ve státech, které se prodaly skrze své zastupitele a podepsaly tuto smlouvu;
  • řídit směr hospodářského vývoje a inovací státu přes žaloby a pokuty, pokud stát neprovádí korporátní politiku;
  • zničit lokální kvalitní výrobu a nahradit ji dovezenými zmetky odkudkoliv;
  • zničit domácí standardy sociálního zabezpečení, práce, mezd, důchodů atd. a nahradit ji dovezenými pracovními silami odkudkoliv;
  • zničit samotnou možnost lokální ekonomiky a z ní plynoucí formy přímé demokracie.
 
Smlouva CETA je hezký program pro jedno procento. Jsem přesvědčen jako celoživotní pesimista, že ho proti nám, 99 % občanů, také Evropský parlament brzy schválí. Prolobbováno je to už prý kompletně všemi hlavními prodejnými partajemi a frakcemi v EP. Nic jiného bych od poslanců Evropského parlamentu v epoše rozpadu Evropy ani nečekal.
- - -




Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

O hegemonii USA

$
0
0
Béda
16. 2. 2017   Outsidermadia
Svět je v pohybu a USA mocensky upadají. Trump je možná jedním z posledních pokusů USA o změnu dosavadních negativních trendů v americké politice, tedy pokusů o uchování americké dominance.

Pilíře dominantního postavení USA tvoří:

  1. Ekonomická síla
  2. Vojenská síla
  3. Dolar jako světová měna

Jednotícím prvkem, který masivně znásobuje ekonomickou a vojenskou sílu USA, je dolar ve funkci světového platidla.
Bez této funkce dolaru by při současných hospodářských výsledcích USA nebylo možné, aby tato země, to je zhruba 5 % světové populace, konzumovala zhruba 40 % světových surovin, aby USA vysávaly masivním přeplácením a nákupy nejlepší mozky – produkty globálního vzdělání z celého světa, nebylo by vůbec myslitelné aby hluboce předlužené USA vydávaly na zbrojení tolik co zbytek světa dohromady, aby měly globálně rozprostraněnou armádu a vedly souběžně několik válek najednou, aby si USA mohly dovolit za svoji prudce inflační měnu takto masivní nákupy zboží a služeb z celého světa.

Celý zázrak dolaru stojí na provázání dolaru s obchodem s ropou.
USA uzavřely se Saúdskou Arábií – jedním z nejvýznamnějších těžařů ropy a nejvlivnější zemí ropného kartelu OPEC – smlouvu, na základě které slíbily garance politické stability, politickou podporu, vojenskou ochranu a přístup k moderní vojenské výzbroji saúdskému režimu výměnou za výlučné postavení dolaru jako směnné jednotky při veškerých obchodech S. Arábie s ropou. Tuto výlučnost dolaru při obchodech s ropou se S.Arábie jako nejvýznamnější člen ropného kartelu zavázala prosazovat taky v obchodní politice celého kartelu tvořeného převážně sunnitskými ropnými monarchiemi. Jedině díky provázání dolaru s nejobchodovanější komoditou, bez které se dnes neobejde téměř žádné odvětví světové ekonomiky, se stal dolar nejžádanější měnou světa a univerzálním poměřovacím platidlem v mezinárodním obchodu, podle kterého jsou stanoveny poměrné hodnoty ostatních měn. Tímto získaly USA a jejich tvůrci měny ve světovém obchodu obrovskou moc. Mohou takřka z ničeho tvořit téměř neomezené množství inflačního oběživa, které se díky privilegovanému postavení dolaru jako nejžádanější měny světa dá rozpustit a reálně zhodnotit ve světové ekonomice. Takové výlučné postavení ve světovém obchodu nemá žádný jiný stát světa.

Z výše uvedeného plyne, že hlavní podmínkou pro udržení hegemonie USA ve světě je schopnost udržet dolar jako světové platidlo. Proto Spojené státy zašťiťujíc se ochranou demokracie svrhly režimy v Iráku a Libyi, jejichž vůdci prosazovali politickou nezávislost a suverenitu vlastních zemí na politice USA, realizovali přechod svých zemí od obchodu s dolarem na nedolarové měny a vybízeli k tomu ostatní členy ropného kartelu OPEC. Ve skutečnosti přitom vůbec nešlo o žádnou demokracii, protože kdyby tomu tak skutečně bylo, USA by musely v první řadě svrhnout režim svého klíčového spojence v oblasti, tedy S. Arábie a dalších členů kartelu OPEC – totalitních režimů ve kterých mají umístěny americké vojenské základny.

Na jadernou supervelmoc Rusko, která současně patří k předním ropným velmocem, si vojensky netroufly. Tam zkusily využít celého vějíře nejrůznějších metod počínaje levným výkupem ropných aktiv za „demokrata“ Jelcina, přes opakované pokusy o provedení barevné „majdanské revoluce“ až po zavedení uměle vykonstruovaných sankcí. Rusko se přesto stalo bariérou, která brání USA při napadení další klíčové ropné mocnosti – Íránu. Při letmém pohledu na světovou mapu si lze povšimnout, že všechny stávající a čerstvé konflikty, které iniciovaly Spojené státy, se nacházejí buďto ve významných zemích bohatých na uhlovodíky anebo v zemích, které leží na reálných anebo potenciálních tranzitních trasách uhlovodíků (Afghánistán, Gruzie, Ukrajina, Sýrie). Je to proto, že ropa a plyn jsou klíčové strategické komodity a jak bylo zmíněno, na obchodech s ropou stojí dolar, základ pro hegemonii USA ve světě.

Všechny slabší ropné mocnosti potenciálně ohrožující jejich světovou dominanci se USA povedlo zpacifikovat za pomoci „velkého klacku“. Po vytvoření tandemu Rusko – Čína, které ztělesňují konkurenční propojení jaderné supervelmoci na úrovni USA s reálnou ekonomikou na úrovni USA a ohlášení jejich záměru na vytvoření konkurenční světové měny postavené na reálné ekonomice přicházející ekonomické jedničky zbystřily politické špičky v USA pozornost. Začaly urychleně s realizací „sebezáchovné“ strategie. Protože vojenskou silou na tohoto velice silného konkurenta nemohou a z dlouhodobého hlediska bude americká ekonomická pozice při zachování statu quo spíš horší než lepší, dostává se k moci prezident Trump, od kterého hlavní vlastnické struktury v USA očekávají nové přístupy spočívající v rozrušení pro politiku USA (ztělesněnou v programu PNAC = americké výlučnosti a dominance – USA is Number One, USA first) velice nebezpečného tandemu, tj. v oddělení Ruska od Číny diplomatickým lavírováním a odvrácení nebezpečného záměru v oblasti světové měny. Jak je vidět z prohlášení ruského prezidenta, tento záměr byl prokouknut a Rusko veřejně prezentuje, že vojensko-ekonomický dvojblok se v žádném případě nepodaří rozmělnit a že pro Rusko zůstává Čína klíčovým partnerem.

Další hrozbou pro dominanci USA
spočívající na petrodolaru je samotná politika USA, která přináší kontraproduktivní výsledky. Jde v první řadě o to, že  
postavení USA jako ekonomické mocnosti č. 1 oslabují opakované finanční turbulence a bubliny vzešlé z USA a narůstající ekonomická zadluženost USA. Ve vojenské oblasti jde pak o to, že se opakovaně ukazuje naprostá neschopnost „super“armády USA vyhrát válku a navodit na dobytém území smysluplnou životaschopnou politickou alternativu ke svrženému režimu

O demokratické alternativě, odpovídající původnímu zdůvodnění amerických válek již ani nemluvě. Opak bývá zpravidla realitou. Výsledkem jsou padlé země zmítající se v trvalém chaosu a násilí, případně rozmach středověkého násilného totalitního kalifátu. Přímo noční můrou pro hegemonii USA ovšem může být, že začíná být politicky nestabilní totalitní režim jejich klíčového spojence S. Arábie, který je garantem postavení dolaru jako světového platidla. S. Arábie nejenom, že vede americkými zbraněmi válku, kterou nevyhrává, ale začíná být zadlužená a válka se již pomalu začíná z okolního regionu přesouvat na území S. Arábie, kde již dopadly první rakety na saúdské hlavní město. Schizofrenii postavení USA sedících současně na dvou židlích – spojence a garanta stability saudského režimu podtrhuje fakt, že právě S. Arábie garantující USA status dolaru je klíčovým podporovatelem vývozu radikálního islamismu a terorismu, se kterým USA bojují. Právě ona zásobuje radikály americkými zbraněmi, dodává jim finanční injekce a politickou podporu. Již z toho plyne, proč USA po celé roky vedly „mrtvou válku“ s al-Kájdou a ISIL.

Hegemonii USA v důležité oblasti významně oslabil vstup Ruska do konfliktů, které v oblasti zinscenovaly anebo pomáhaly zinscenovat. Efektivnost ruského vstupu do boje s radikálním islamismem i přes mediální ekvilibristiku a kamufláže západního mainstreamu je nepřehlédnutelná. Rusko (vůči kterému USA dlouhodobě realizují politiku zatlačování a vytlačování) za několik měsíců své války s radikálním islamismem docílilo mnohem významnějších vojenských a politických úspěchů s nesrovnatelně menšími náklady vojenské síly a prostředků. Navíc nejenom, že opevnilo své stávající pozice v Sýrii, ale podařilo se mu získat v klíčové oblasti významné dřívější spojence USA – Turecko, Egypt. Z hlediska geopolitiky Rusko realizuje politiku postupného získávání klíčových strategických bodů. (Írán, Sýrie, Turecko, Egypt, časem možná Libye. změnil se vztah s Izraelem a vyloučen není ani šiítský Irák.) Rusko nepřímo může získat stále větší vliv v OPEC (Irán, Irák, Libye…) Toto vše přispívá k postupné erozi postavení USA jako světového hegemona. Přitom klíčem k prolomení americké výlučné pozice je petrodolar jako světové platidlo. Kolabující S. Arábie by již nemohla být garantem petrodolaru.

Závěr: Svět je v pohybu a USA mocensky upadají. Trump je možná jedním z posledních pokusů USA o změnu dosavadních negativních trendů v americké politice, tedy pokusů o uchování americké dominance. I když reprezentace USA ohrožení petrodolaru uvádějí jako jednu z klíčových hrozeb své národní bezpečnosti, není tomu tak. Ohrožením národní bezpečnosti USA by bylo přímé vojenské ohrožení USA některým státem. Nic takového reálně nehrozí. Aktuální hrozba pro USA je hrozba ukončení jejich parazitického způsobu existence, která by zreálnila mocenskou pozici této země ve vztahu k jejímu reálnému ekonomickému stavu. Americká schizofrenie vyplývající z vazby na saúdský režim bude dál zdrojem mocenské síly i přetrvávající slabosti stávajícího hegemona. Hodnoty reprezentované USA jsou mimochodem jedním z největších nepřátel islámského dogmatismu.

- - -
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live