Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

!Argument: Odbourávání mýtů, nebo přepisování dějin?

$
0
0

1. 3. 2017   Outsidermedia
 
Několik úryvků z článků, uveřejněných na novém české nezávislém webu !Argument, jak je vybral redaktor Outsidermedií Jan Kadubec
 
*Pavel Janíčko: Nový typ výkladu dějin. Ale kdoví čeho se ještě dočkáme, třeba nás v budoucnu někdo poučí, že takoví atentátníci na Heydricha byli vlastně předchůdci dnešních teroristů… To abychom nezapomněli, že ty skutečně hrozné časy nastaly až poté, co jsme se odklonili od té jedině správné křesťanské euroamerické civilizace, a omylem se přichýlili k ruskému dubisku. Kdoví čeho se příštích dílech ještě dočkáme, ale bude to určitě něco ve smyslu „protektorát byl nepěkný, ale to, co přišlo potom, to byla ta skutečná hrůza.“
 
Všichni někdejší spolupracovníci nacismu jsou dnes výkvětem demokracie a mají veškerou podporu (viz fašizující Albánce, Chorvaty, pobaltské elity, maďarské a ukrajinské nacionalisty), zato jejich oponenti (Rusové, Srbové, Bělorusové) jsou předmětem démonizace. Skoro se zdá, že kdyby se Adolf Hitler nezapletl s vyvražďováním Židů a nechal na pokoji britské a americké impérium a spokojil se jenom s likvidací Slovanů, Romů a dalších podlidí, byl by dneska oceňován jako zachránce civilizace a těch úžasných euroamerických hodnot.
 
Nemyslím si, že to je nějaká náhoda či úlet, je to jen logický výsledek momentálního rozložení třídních sil po dočasném vítězství kapitálu ve studené válce včetně ovládnutí rozhodujících médií. Kučerova Historie.cs poslušně slouží prezentaci jednoho povoleného názoru na dějiny, a to názoru vítězů, neboť jak známo, dějiny vždy píšou – a tedy i vykládají – vítězové.


*Roboti skutečně v nadcházejících dvaceti letechpřevezmou šedesát procent dnes existujících pracovních příležitostí. To by bylo hluboce znepokojující, pokud k tomu účelu nerestrukturalizujeme společnost. 
 
Profesor Prescott souhlasí: 
 
Až do nynějška byli lidi schopni prodávat svou práci. Až se dostaneme do situace, kdy lidi nebudou schopni prodávat svou práci, ohrozí to celý trh, protože lidé, kteří vyrábějí, pořád potřebují lidi, kteří kupují. Možná že budeme muset lidi platit za to, že budou konzumovat. Že jim dáme určitý základní příjem a oni budou těmi spotřebiteli, kteří budou udržovat trh při existenci. Budeme moci přesunout většinu prací, které nechceme dělat, robotům, a věnovat se kvalitě života. Dosavadní kola automatizace byla totiž převážně jen mechanizací. Stroje nahradily sílu našich svalů. To nebylo příliš dobré pro koně, protože koně neměli nic jiného co nabídnout než sílu svalů. Teď ale přichází vlna kognitivní automatizace, kdy stroje budou dělat práci, kterou my nyní provádíme mozkem. A až převezmou tato zaměstnání, není úplně jasné, co budeme ještě mít co nabídnout. Stále v našich společnostech existují zemědělci, kteří tvoří asi půl procenta pracující populace. Kdysi početná průmyslová pracující třída tvoří nyní méně než deset procent pracovní síly ve většině vyspělých kapitalistických ekonomikách.

*Richard Dawkins: Na počátku je teze o nejvyšším vůdci
, nebo neomylném papežovi, hlavním rabínovi nebo jakémkoli břichomluvci, který dokáže mluvit jménem boha a říkat nám, co máme dělat. Sekulární formou jsou pak různí guruové a diktátoři, ale v zásadě je to pořád to samé. Pokud se rozhlédneme po světě nebo i po státech v USA, zjistíme, že religiozita koreluje s chudobou a různými jinými příznaky sociální deprivace.

*Jozef B. Ftorek: Názorně tento obecně přijímaný postoj vystihl svým výrokem pro deník New York Times Jack N. Summe, velitel Čtvrté skupiny pro psychologické operace (PSYOP) Armády USA, když prohlásil: 
 
„Naše výstupy nazýváme informacemi, zatímco stejné materiály našich nepřátel jsou pro nás propagandou.“ 
 
Výraz propaganda byl poprvé oficiálně použit v 17. století, kdy byl spojen s aktivitami katolické církve při potlačování vlivu reformace a mýcení kacířství. Alessandro Ludovisi, papež Řehoř XV., pověřil tímto úkolem v roce 1622 organizaci označovanou jako Sacra Congregatio de Propaganda Fide (Kongregace pro propagaci víry). Funguje dodnes. Od roku 1982 ovšem pod názvem Kongregace pro evangelizaci národů (Congregatio pro Gentium Evangelizatione). Důvodem změny názvu během pontifikátu Jana Pavla II. bylo právě zprofanované slovo propaganda v původním názvu organizace. Náplň práce výboru kardinálů a misionářů se nezměnila. Pečovat o šíření a propagaci pravé víry v nekatolických zemích. Termín propaganda, v podání světských mocenských elit, se objevuje až počátkem 20. století. Tehdejší politická a hospodářská elita hledá nové způsoby řízení moderní společnosti skrze formování souhlasu mezi občany, a to v situaci, kdy „zabila Boha“ a od moci odstavila církev.

*Ivo Šebestík: Že obrovské a slavné bitvy byly vlastně jen drobné šarvátky, nebo že byly – a to je ještě větší ostuda – vybojovány najatými žoldnéři z cizích zemí, takže národní étos z nich kompletně mizí. Ohromné švédské armády pustošící střední Evropu tvořili především dobrodružně naladění zabijáci ze Saska, přelidněných Flander a z Dánska. A že tito lidé bojovali za peníze a pro toho, kdo zaplatil. A že bylo moc špatně, když válka skončila a pluky těchto zabijáků bez práce se potulovaly Evropou. Národní étos? Boj za víru? Ale kdepak!

Především je třeba vzít v úvahu, že bitvy sedmnáctého století všude v Evropě probíhaly takovým způsobem, že král nebo císař určili velitele vojska, kterým se stal některý generál (například Valdštejn). Ten naverboval ze svých vlastních prostředků nebo z peněz, vypůjčených u bankéřů a lichvářů (nebo které si nakradl v průběhu „první české privatizace“, ke které došlo po porážce stavovského povstání, když zasedla „privatizační komise“, aby rozkradla majetky vyhnaných českých a moravských protestantů) vojsko, se kterým odejel plnit úkoly ve službách vladaře. Ten na chod vojska také poskytl peníze, ale mnohdy mnohem méně než bankéři a lichváři. Odměna generála pak spočívala v tom, že mu byla v případě vítězství poskytnuta část válečné kořisti k pokrytí nákladů za vojsko a jako zisk. Kapitalistická láska k zisku existovala ještě před ustavením kapitalistického systému jako takového.

Šestnácté a sedmnácté století je již věkem kondotiérů a válek „za peníze“ a nikoliv pro národní čest, která byla ostatně teprve pojmem neznámým. Odtud patrně dobře míněný posměch dějepisných „opravců“, kteří všechny tyto obrozenci heroizované etapy českých národních dějin „uvádějí na pravou míru“ a říkají tak v podstatě, že Čechům by bylo mnohem lépe, kdyby následovali osudu Lužických Srbů a tiše se rozpustili v německém moři pěstujíce svobodně národní písně, tance a říkadla. A propos, v době Metodějova působení měla Velká Morava svou vlastní církevní správu (roku 869 arcibiskupství Moravy spolu s Panonií), což bylo něco, oč pro samotné Čechy dlouho a marně usilovali Přemyslovci ještě dalších přibližně sto let (biskupství). Respektive až do vlády Karla IV., neboť teprve tehdy se podařilo dosáhnout povýšení pražské diecéze na arcidiecézi. Z aktuální zkušenosti víme, že rebel, lapka, lupič a zločinec jsou pojmy variabilní, jimiž jedni označují téhož člověka, kterého jiní mají za hrdinu.

Jeden z předků Karla Schwarzenberga, předek téhož jména, který na českém sněmu ve druhé polovině 19. století, konkrétně 25. listopadu 1889, řekl: 
„My vidíme v husitech ne slavné bohatýry, ale bandu lupičů a žhářů, komunisty 15. století, a my, Schwarzenbergové, budeme bojovat proti všem novohusitům s touže rázností jako pánové z Růže bojovali proti starým husitům.“ 
K „elitě“ české společnosti patřili nepochybně i bankéři, kteří dali jasně najevo prezidentu Benešovi, že jeho případnou válku s Německem, nota bene za podpory bolševického Sovětského svazu, rozhodně nebudou financovat. Tato “elita“ byla rozhodně více nakloněna dohodě s Hitlerem, i za cenu územních ústupků, než financování obrany vlastního státu. 
 
Napoleon Bonaparte vyslal do Ruska armádu v počtu téměř 600 000 vojáků. Do Francie se z té výpravy roku 1812 vrátila pouhá desetina. Kým byl Napoleon Bonaparte ve světle těchto skutečností? Bezprecedentní šílenec a vrah vlastních lidí nebo „jen“ státník, který nikdy předtím nezažil na vlastní kůži ruskou zimu a neprostudoval si na mapě v Rusku obvyklé vzdálenosti mezi městy a jinými obydlenými sídlišti?

Je ve Francii někdo, komu překáží Napoleonův sarkofág v pařížském Panteonu stejně, jako pisateli onoho textu překáží Žižkova jezdecká socha na Vítkově? Bylo loupení údajného loupeživého rytíře větším zlem než odhadem dva milióny mrtvých a zmrzačených lidí z napoleonských válek, za něž nese Napoleon Bonaparte přímou odpovědnost?

Zesměšňování české národní historie, zejména v těch ústředních bodech, o které se v uplynulých dvou staletích opírala národní konstrukce, sice probíhá spíše ubohým a odborně nefundovaným způsobem, nicméně i ten může být úspěšný v situaci, kdy všeobecně upadá znalost dějin. Národních, evropských i světových. Za těchto podmínek je možné velmi snadno zničit základy národního uvědomění, neboť to na historické tradici spočívá celou svou vahou.

Máme zbořit tento symbol a nahradit jej například bratry Mašínovými? Záhadným, rozpačitým a nerozřešeným mlčením jsme už stačili obestřít osud nacisty zavražděného novináře Julia Fučíka. Nijak zvlášť si nepřipomínáme ani další oběti nacistické diktatury – Karla Poláčka, Josefa Čapka, Vladislava Vančuru a mnohých dalších lidí.

Určitě Jan Žižka z Trocnova, jeho nástupce Prokop Holý a další husitští velitelé zůstanou na významném místě českých a středoevropských dějin ještě dlouho poté, kdy budou po právu zapomenuta jména mnohých českých předlistopadových i polistopadových státníků. Kdyby nic jiného, tak u husitských hejtmanů aspoň nemáme doloženu zbabělost, úplatnost, neschopnost, nekompetentnost, korupci, hrabivost, nečestnost, prolhanost a sklony zrazovat své koaliční partnery.

Pokusy Velké Británie, Francie a USA dostat do války proti sobě Německo s Ruskem, a tím v případě Německa ztrestat stát, který se pokusil vymanit se ze struktury světového kapitálu a nahradit ji svou vlastní strukturou. A v případě Ruska zkrátka zničit bolševickou alternativu ke kapitalismu a získat ohromné rozlohy, půdu a nerostné bohatství ruské říše a jí ovládaných zemí. Za této situace však bude nesporně třeba – pokud by k tomu skutečně došlo – nově definovat alespoň česko-německé vztahy v dějinách i v přítomnosti. A bylo by přitom velmi záhodno, aby se tento těžký a tradiční úkol tentokrát podařilo splnit sine ira et studio. A hlavně bez článků, jaké na toto téma přinášejí některá česká periodika snažící se formou karikatur a „odbourávání mýtů“ prohlásit české dějiny za úchylku, její heroizované osobnosti za lupiče nebo blázny.
 
 

Co všechno Rusko testuje v reálném boji? V Sýrii byl zpozorován bojový robot Uran-9 (VIDEO)

$
0
0
Geo
1.3. 2017 Eurasia24

Rusko v Sýrii pravděpodobně testuje bojový robot Uran-9. Nasazení tohoto supermoderního systému s významnou palebnou silou může znamenat malou revoluci ve vedení bojových operací.


Informaci o testování robotického prostředku Uran-9 v Sýrii publikovala v úterý 28. února syrská média včetně GIFu s krátkou videosekvencí:


Nasazení komplexu Uran-9 umožňuje značně snížit ztráty na životech vojáků – robot je určen nejen pro průzkum, ale i pro palebnou podporu. Je řízen dálkově až na vzdálenost tří kilometrů.

Základní výzbroj robotického prostředku zahrnuje 30milimetrový kanon 2А72, spřažený s kulometem ráže 7,62 milimetrů. Bojový modul pak může nést například čtyři protitankové řízené střely Ataka nebo vícenásobné odpalovací zařízení pro protiletadlové rakety Igla.

Uran-9 je rovněž vybaven systémem detekce ozáření laserovým paprskem, zařízením pro detekci, identifikaci a sledování cílů a také kamerovým systémem, umožňujícím činnost ve dne i v noci. Robot může působit i v městském prostředí.

Sestavu komplexu tvoří dva bojové roboty, tahač Kamaz pro jejich transport a mobilní řídící pracoviště.



Zbyněk Fiala: Trump v Kongresu

$
0
0
Zbyněk Fiala
1.3.2017 Vaše věc

Americký prezident potvrdil, že se chce odpoutat od zahraničních válek a soustředit se na naléhavé domácí problémy Spojených států.


Donald Trump vystoupil na společné schůzi obou komor amerického Kongresu se zásadním projevem, ze kterého vyplývá, že jeho vláda se soustředí hlavně na domácí ekonomické a společenské problémy. Tam lze zřejmě zařadit i vztah k NATO, protože zmínil jen rychlou pozitivní reakci partnerů na výzvu ke zvýšení zbrojních výdajů, jinými slovy, povzbuzení poptávky po amerických dodávkách.

V oblasti mezinárodních vztahů se soustředil hlavně na problém nelegálních imigrantů a zeď na mexické hranici. Krátce se zmínil o ISIS, chce jej porazit a rozprášit i „s přáteli a spojenci z muslimského světa“. O Rusku nemluvil vůbec, ale prohlásil, že Amerika bude chtít vytvářet nová partnerství i s národy, které byly v minulosti nepřáteli Spojených států.

https://www.nytimes.com/2017/02/28/us/politics/trump-congress-video-transcript.html

Jeho řeč před zákonodárci z obou kongresových komor tak věrně odrážela to, co je americkými občany považováno za největší problémy současnosti. Podle výzkumu veřejného mínění, který Gallupův institut provádí už od časů prezidenta Roosevelta, to byly v únoru hlavně domácí problémy, a to nespokojenost s vládou, imigrace, potřeba národní jednoty a občanská práva. Následoval stav hospodářství a nezaměstnanost.

Mnohem menší zájem je o otázky národní bezpečnosti a terorismus a zcela zanedbatelný je zájem o mezinárodní vztahy. Obavy z války, které dominovaly těmto průzkumům v minulosti – ale hodně hluboké, v 50. a 80. letech – mají nyní v tomto seznamu klíčových problémů zcela bezvýznamné postavení. https://www.nytimes.com/interactive/2017/02/27/us/politics/most-important-problem-gallup-polling-question.html

Z Trumpova projevu bylo také zřejmé, že řada záměrů stále nedostala nějakou konkrétnější podobu. Týká se to zejména hospodářské reformy, spočívající v narušení globalizačních vazeb, které ze Spojených států odsávají pracovní místa. Základem je radikální snížení daně z příjmů, které zní lákavě, ale má k němu být přibalena i nepřímá dotace vývozu a drsná dovozní daň. To naráží na odpor největších dovozců. Třeba obchodní řetězec Walmart, svého času největší korporace světa, je postaven na dovozu levného zboží z Číny a dalších asijských zemí.

Některé kroky už Trump udělal, jako třeba odstoupení od Transpacifického partnerství a rozbíjení vztahů uvnitř zóny volného obchodu NAFTA, kde jde hlavně o zastavení přesunu výrob do Mexika. „V mrazáku“ skončila podle eurokomisařky Malstromové také snaha Trumpova předchůdce Baracka Obamy rychle uzavřít veřejností odmítanou smlouvu s Evropou (TTIP).

K dalším krokům se nový americký prezident teprve odhodlává. Hrozí konflikt se Světovou obchodní organizací, která dotace vývozu a dovozní daň výslovně zakazuje. Možná se to přenese do konfliktu s dalšími agenturami OSN, jako je Mezinárodní měnový fond a Světová banka, které dosud fungovaly jako nástroje americké dominance. Dopady na Evropu zkouší shrnout zajímavá analýza Německého Marshallova fondu GMF, ze které je zřejmé, že sice nevíme, co Trump konkrétně udělá, ale má dost pravomocí na to, aby to udělal jednostranně.

Ani pokud jde o chystané zdravotnické a školské reformy, neznáme detaily. V projevu zazněly jen sliby, že zdravotnická péče má být dostupnější a výběr školy otevřenější. Rétorika se přesouvá od negativního obrazu z inauguračního projevu (obdoby „ vaše země nevzkvétá“) k obrazu naděje v obnovu amerického snu. Celkově bylo zřejmé, že Trump už překlenul období, kdy byl pod tlakem úniků informací z odposlechů kvůli pokusům normalizovat vztahy s Ruskem a znovu se ujímá strategické iniciativy.

Společné zasedání obou kongresových komor ukončilo týdenní volno zákonodárců a obnovilo pracovní sezónu. Daňová reforma se musí zákonitě prolínat s vyjednáváním o federálním rozpočtu, takže nejspíš přijde na řadu jako první. V Evropě z toho vládne panika, samozřejmě hlavně mezi těmi, kdo z globalizace a podkuřování Američanům žili. Děsí je hladová léta, kdy o jejich služby nebude zájem.

Také studie DMF očekává důsledky „drastických návrhů Washingtonu“ pro Evropu nejen v oblasti obchodu, ale také fiskální a měnové politiky. Dochází však k překvapivému závěru, že to může být pro Evropu „leckde krátkodobě ekonomicky výhodné“. Ale, jak neopomene zdůraznit, to všechno může být převáženo „významnými dlouhodobými riziky zhoršení, založenými v potenciálních politických změnách ve Washingtonu“.

Česky bychom napsali: Aber die koncen!

Každá lež vyžaduje pravdivou odpověď!

$
0
0
J. Skalský
1.3.2017  České národní listy

Pokud delší dobu stále opakovanou lež necháme bez odpovědi, pak časem se může přeměnit, ne-li zcela, pak alespoň částečně, v myslích řady lidí v „pravdu“. 
 
Lež sice i nadále zůstane lží, ale lidé nebudou znát pravdu a tak lež budou považovat za pravdu. A v ní budou žít. Čím déle budou žít ve lži, tím bude lež silněji ovládat jejich mysl. Pokud média souhlasně budou lhát, pak hlasy pravdy v alternativních médií, budou přijímány jen částečně s důvěrou, aby následně však byly přehlušeny proudem dalších lží.

Aby k takovému politováníhodnému stavu myslí lidí nedošlo, snažíme se opakovat některé pravdy, jež jsou tak nežádoucí pro celé společenské skupiny. Víme, že náš hlas je slabý, dolehne jen k nepočetným adresátům. Víme je oním pověstným hlasem volajícího na poušti. Přesto se dále snažíme. Věříme pevně, že pravda nakonec musí vyhrát, i když to dá, jak říkal Jan Masaryk, fušku.

Z uvedených důvodů se zabýváme, samozřejmě kromě dalšího, i česko-německo-„sudetskými“ vztahy. V současnosti sudeti se snaží ukázat svou vstřícnou tvář. A tak již dlouho se vzdávají práva na vlast a na odškodnění, aniž by se jich dosud vzdali. Sobotkovci a bělobrádkoci jim za to tleskají. Honorují je a nám neříkají pravdu. A to nám vadí mnohem více než posedlost sudetů jejich právy. Je pravděpodobné, že někteří jejich „osvícení“ přední funkcionáři znají pravdu o „sudetských“ právech, ale přesto mluví dále o právech, která si sami vymysleli a dali do svých dokumentů, do programu a stanov. Začínám  věřit, že obětí mnoho desetiletí trvající lživé propagandy jsou mnozí prostí členové SL. Když čtu jejich diskusní příspěvky v Sudetenpost, či některé jejich články, kloním se zčásti k názoru, že oni již skutečně neznají pravdu a lež řadu let opakovaná, aniž by jí v rámci SL bylo nějak čeleno, považují za pravdu. Takových lidí je mi upřímně líto. I oni jsou však součástí entity, která na nás silně doléhá. Nemůžeme čekat od SL, že nám začne říkat pravdu. Pokud by to někdo z vedoucích činitelů zkusil, byl by odstraněn a skandalizován.

Proto musíme požadovat, aby nám pravdu říkali především ústavní činitelé ČR, poslanci, členové vlády, vrcholní politici. To se zatím zásadně neděje. Sxvýjimkami se můžeme setkat. Vypadá to, že spíše hrají hru společně se sudety, jistě ne všichni a jistě ne všichni stejně důrazně, proti nám. Média hlavního proudu, ČT, rozhlas tuto jejich linii následují. A proto je tak přetěžké, aby v myslích lidí se lež stala lží a pravda pravdou. Jak to vidím, není to ani na „pořadu dne“. Pokud nám ze stolu dnešních mocných spadne nějaký drobek pravdy, stojí nás to velké úsilí. Takovým pravdivým soustem byla informace z MZV ČR, že práva sudetů, o kterých neustále mluví, se nezakládají na mezinárodním právu.

Dvojakost role SL vyplývá i z jejich stálé kritiky projevů nacionalismu. Jsou pro federalizovanou Evropu. To na jedné straně. Na druhé pak usilují o přeměnu „sudetoněmecké“ národnostní skupiny na národ, který by se stal v republice druhým státotvorným národem, s kterým by pak sudeti jako samostatný národ vytvořili třeba federaci. Nevím o žádné další národnostní skupině, která by se chtěla transformovat v národ.*) V mezinárodním právu platí zásada, že národ má právo na sebeurčení, nikoliv tedy národnostní skupina, jíž sudeti jsou. 
 
- - -
 
*) pozn.redakce Nové republiky: Obětí mezinárodního práva v tomto ohledu např. je tvrzení některých západních diplomatů, novinářů či politiků o existenci  "Kosovarů"čili "Kosovců" na Kosovu či "Muslimů"čili "Bosňáků" v Bosně. V prvním případě jde o Albánce, žijící v jihosrbské provincii Kosovo a Metochija. Pojem "Kosovar" byl vymyšlen, aby v očích západní ne příliš zasvěcené veřejnosti mohla být ospravedlněna okupace jižního Srbska armádami NATO a posléze tam vyhlášen umělý stát, poskytující území pro jednu z největších amerických základen mimo území Spojených států. V případě Bosňáků (dříve za Titovy Jugoslávie "Muslimů") jde o uměle vytvořený národ čítající Srby, kteří v minulých stoletích přijali sunnitskou formu islámu a kteří v 90. letech minulého století posloužili státům NATO při krvavém rozbití Jugoslávie. Dodnes jsou jak "Republika Kosova" tak i Federace Bosna a Hercegovina nesvéprávnými a hospodářsky neúspěšnými protektoráty států NATO resp. EU. 
V. D.


Abu Bakr al-Baghdadi nazval svou výzvu "kázáním na rozloučenou"

$
0
0
1. 3. 2017   zdroj
Vůdce teroristické skupiny DAEŠ Abu Bakr al-Baghdadi oslovil teroristy s výzvou, aby se ukryli v horách Iráku a Sýrie. Informuje o tom kanál Alsumaria s odkazem na vlastní zdroj. Pohlavár DAEŠ al-Baghdadi nazval své poselství teroristům "kázáním na rozloučenou". Vyzval teroristy, aby "odešli do horských oblastí Iráku a Sýrie." Podle zdroje mohl být důvodem pro tuto výzvu útok irácké armády a sil mezinárodní koalice na Mosul, v jehož důsledku začala skupina ztrácet své pozice. Východní část Mosulu irácké síly osvobodily začátkem tohoto roku a od 19. února probíhají aktivní boje o západní část města. Dříve bylo oznámeno, že členové DAEŠ prchají ze západních oblastí a že samotný Abu Bakr al-Baghdadi je zraněn.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Tajemné poselství Realistů

$
0
0
1.3.2017  Vaše věc

Je vcelku samozřejmé, že marketingové projekty mají problém s politickým programem. Většinou jsou totiž tato uskupení obalem pro takový program, o který by nikdo krom jejich „majitelů“ nestál. Různé projekty se s tím vyrovnávají různě. Realisté zatím upozorňují hlavně na to, že nemít program může být handicap i v marketingové oblasti…


Věci veřejné svého času jaksi nahodily mimikry vylepšené superčisté sociální demokracie, Andrej Babiš již několik let celkem úspěšně „válčí“ pomocí billboardů s obecnými hesly a projevů a návrhů, které má velmi přesně kalibrované podle veřejného mínění (na možném ministrovi průmyslu a obchodu Prouzovi je podle Babiše například nejhorší to, že by přijímal uprchlíky…), bez ohledu na téměř cokoli, a je třeba říci, že mu zatím díky výborné práci jeho marketingového týmu bezprogramovost hnutí ANO spíše pomáhá, protože mu zkrátka nesvazuje ruce a Babiš se může vrhat všemi směry.

Nejnovější marketingové volební uskupení snad sponzorované Dospivovou Pentou, Realisté, opírající o tvář kritika EU Petra Robejška, zatím, zdá se, neví kudy kam a zkouší, co zabere. Poté, co Realisté dali svému označení „Realisté“ co proto, když na svých stránkách slibovali, jak novelizují ústavu tak, aby bylo zaručené, že každý rok v ČR přibude 100 nových kilometrů dálnic, vydali se nyní novým směrem. Směrem produkce hesel, jejichž smyslu zřejmě rozumějí pouze vyvolení.

Na svou facebookovou stránku Realisté vyvěsili s popiskem „V době snadného zneužití vášní a strachu je třeba hledat pevný bod. Realistickou politiku,“ citát P. Robejška tohoto znění: „Výsadou i povinností Realistů je sloužit našemu národu a přesně to očekávám i od našich členů. Jenom tehdy se staneme součástí opravdu národní elity.“

Je tam národ, je tam práce, jsou tam Realisté, ale dohromady to jaksi nedává žádný smysl a člověk jaksi tápe, co je to tedy ta realistická politika, ten pevný bod, který je třeba hledat. Dá se předpokládat, že nesrozumitelnými citáty o nikdo neví čem si Realisté naženou zhruba stejně voličů jako nesmyslnými a nerealistickými sliby týkajícími se výstavby dálnic v ústavě. Jsme tedy zvědaví, s čím přijdou Realisté příště, aby se přiblížili svému cíli získat ve volbách do poslanecké sněmovny 20 % hlasů… Zatím to vypadá spíše na 0,20 % a pokud Dospiva nezaplatí lepší marketingovou agenturu, asi se desetinná čárka doprava neposune…


Hynek Kmoníček potvrzen velvyslancem ČR v USA

$
0
0
Jiří Ovčáček
1. března 2017
Ve středu dne 1. března 2017 byla Kancelář prezidenta republiky oficiálně informována prostřednictvím Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, že bylo uděleno agrément řediteli Odboru zahraničního Kanceláře prezidenta republiky Hynkovi Kmoníčkovi jako novému velvyslanci České republiky ve Spojených státech amerických.
Hynek Kmoníček bude nadále působit jako zahraničněpolitický poradce prezidenta republiky.


Petr Mach,europoslanec řekl,,EU je moloch, který neřeší zásadní problémy při dluhové a migrační krizi. Naopak importuje migranty na „starý kontinent! Měli bychom vystoupit z EU jako Velká Británie...

$
0
0
Petr Mach
1.3. 2017   PL,část článku
To bylo vidět při dluhové i migrační krizi, kdy navíc vydávala naprosto chybná rozhodnutí. Namísto toho, aby pomáhala některým státům s ochranou jejich hranice, tak vytvořila bezpečnostní agenturu Frontex, jejíž plavidla i nyní připlouvají až k libyjským břehům, sbírají tam uprchlíky a vozí je do Evropy. Já mám jako europoslanec právo interpelovat Evropskou komisi (EK), takže jsem se zeptal, proč tímto nešťastným způsobem importujeme migranty na „starý kontinent“.




Napřed mi úředníci z EK odepsali, ať nahradím nevhodné slovo importovat termínem sbírat, což jsem udělal, ale dodnes, za půl roku, jsem od nich nedostal odpověď, i když mají povinnost reagovat do 6 týdnů. Oni si tam prostě dělají, co chtějí,“ konstatoval šéf Svobodných. Podle něj je právě nedávný Brexit dobrým příkladem toho, jak bychom se mohli zachovat. „My vůbec nejsme proti jakékoliv spolupráci evropských států, ale chceme, aby se země svobodně domlouvaly bez řady hloupých restriktivních opatření, která EU zavádí do všech sfér našeho života. Pokud si Němci a Italové chtějí vozit a přijímat uprchlíky, tak ať to dělají, ale ať k tomu nenutí další země. Svobodné kontakty a dohody jednotlivých států, které nejprve zváží, jestli to bude pro ně výhodné, mohou přece dále existovat v řadě oblastí – ve školství, samozřejmě i v obchodu a podobně. Britové tak chtějí opět vstoupit do EFTA, což je Evropské sdružení volného obchodu, které na rozdíl od EU nemá gigantický byrokratický aparát, jenž stále vydává nesmyslné směrnice a nařízení,“ vysvětloval europoslanec Mach.

Jsou dotace zkázou podnikaní?

Podle názoru předsedy Svobodných jsou unijní dotace záhubou zdravé konkurence, a tím i volného podnikání. Smazávají rozdíl mezi úspěšnými a průměrnými podnikateli, protože finanční injekce z Bruselu je staví na stejnou úroveň. „Podnikatel, který dokáže snižovat náklady a vyrábět lacině kvalitní zboží je na tom stejně jako ten méně šikovný, který si vyšší zisk umí zařídit jen vyřízením dotační podpory. Majitele firem to pak nenutí k novým nápadům, aby lépe uspěli na trhu. Evropské strukturální fondy tak vlastně křiví ekonomiku jednotlivých zemí,“ prohlásil Petr Mach.
Pokračování na PL

Bosenští Muslimové nově vyhrotili situaci v Bosně

$
0
0
Messin
1.3.2017  zdroj

Vůdce bosenských Muslimů v Bosně Bakir Izetbegovič nově vyhrotil situaci v této zemi. Izetbegovič totiž čerstvě vymyslel odvolání proti deset let starému rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který tehdy očistil Srbsko od obvinění z genocidy.


Záměr Izetbegoviče samozřejmě vyvolal prudké reakce mezi srbskými politiky, podle kterých je tento záměr útokem na všechny Srby. Srbský premiér Alexander Vučič se nechal slyšet, že tímto byly vzájemné vztahy vrženy o 25 let nazpět. Podle premiéra Republiky srbské (RS) Milorada Dodika „Izetbegovič zavřel dveře pro Bosnu a její budoucnost a zhasnul světla.“ Podle něj se jedná o akt nenávisti Muslimů ze Sarajeva proti Srbům.

„Sledují tím dva cíle. Jedním je vyvedení několika milionů ze Srbska na válečné reparace a druhým je zrušení Republiky srbské (RS),"řekl Dodik a dodal, že by to znamenalo konec procesu usmíření v Bosně.

Srbský prezident Tomislav Nikolič řekl, že Bělehrad bude podporovat rozhodnutí učiněná bosenskými Srby.

„Srbsko bude vždycky stát při Srbech z Bosny a Hercegoviny, protože jsou neoddělitelně spojeni obyvatelstvem. Podpoříme RS a všechno co se děje v Bosně na základě ústavy a zákona. Nebudeme podporovat něčí protiústavní opatření“, řekl Nikolič.

Izetbegoviče v jeho záměru nepodpořil ani vůdce bosenských Chorvatů Dragan Čovič.

Přestože občanská válka v Bosně skončila už v roce 1995, země stále zůstává nefunkčním protektorátem, kde má pořád rozhodující slovo takzvaný Vysoký představitel mezinárodního společenství. Z této funkce může měnit zákony a odvolávat politiky. Od roku 1995 se jich vystřídalo již deset. Nyní tak místním lidem reálně poroučí Rakušan Valentin Intzko. Protektoři Bosny v minulosti nekriticky stranili bosenským Muslimům, čímž nechvalně proslul například zkrachovalý britský politik Paddy Ashdown.

- - - 

Mapa v záhlaví článku Federace Bosny a Hercegoviny se skládá z části muslimsko-chorvatské (modře) a Republiky Srbské (červeně). Znaky pak symbolizují (zleva doprava) muslimskou část, chorvaskou část a Republiku srbskou.
 
Zdroje:

Ako americké médiá pripravujú protiruské články

$
0
0
1. 3. 2017 Hlavné správy
Americké médiá neúnavne zobrazujú Rusko ako „všadeprítomného superzlodeja“, snažiac sa vštepiť občanom strach pred Moskvou a odpútať pozornosť od ich vnútorných problémov, píše zakladateľ portálu The Intercept Glenn Greenvald. 



The Intercept

„Putin je všade, podobne ako teroristi Al-Kajdy a do neho ako sovietski komunisti. Rusko je za všetkými nešťastiami, no a predovšetkým, samozrejme, za porážkou Hillary Clintonovou vo voľbách. A ak sa niekto osmelí to spochybniť, automaticky bude zaradený medzi zradcov, ktorí, pravdepodobne, priamo pracujú na Putina“, všíma si novinár.

Analogické myšlienky vyjadrovala aj šéfredaktorka časopisu The Nation Katrina vanden Heuvel v rubrike novín Washington Post. Podľa jej slov, mnohí americkí liberáli, pokúšajúc sa podkopať pozície Trumpa, rozpútali vlnu neomekkartizmu, čiže diskreditáciu všetkých, ktorí sa pokúšajú uvoľniť napätie vo vzťahoch Moskvy a Washingtonu. Pričom každého, kto spochybní opodstatnenosť obvinení o uskutočnení Ruskom hackerských útokov, kritici okamžite nazvú „apologétom Putina“.

Greenvald tiež obracia pozornosť na článok Keitha Gessena v novinách Guardian, ktorý analyzuje i odmieta panujúce v americkom verejnom poli hysterické, nekompetentné a manipulačné vyhlásenia o ruskej moci.

Gessen pri tom používa pojem „putinologia“, ktorý novinár vysvetľuje ako „súbor komentárov a analytických článkov o Putinovi a jeho motivácii“. Takéto materiály sú najčastejšie založené na nevyhnutne neúplnej a niekedy aj absolútne falošnej informácii.

Ruský prezident zohráva v týchto materiáloch úlohu „hromozvodu“. Jeho obraz umožňuje americkým médiám odpísať všetky na zničujúci zahraničný vplyv a Demokratickú stranu zbavuje nevyhnutnosti analyzovať svoje chyby.

Posadnutosť ruskou hrozbou odpútava spoločnosť od všade existujúcej korupcie americkej vládnucej triedy, nazdáva sa novinár Guardianu.

„V dlhodobej perspektíve je hra ruskou kartou nielen zlým politickým riešením, ale aj intelektuálnym a mravným bankrotom. Je pokusom zvaliť vinu za hlboké a trvalé problémy nášho štátu na cudzí štát“, poznamenáva Keith Gessen.

Rusko uzavírá nebe nad Černým mořem a Krymem

$
0
0


2. 3. 2017    zdroj
Protiletadlové raketové komplexy (PLRK) Buk nasadí na Krymu ruské námořnictvo. Jejich cílem je ochrana lodí, ponorek a plavidel Černomořské flotily před letadly, bezpilotními letouny a křídlatými raketami. V případě potřeby Buky společně s protiletadlovými raketovými systémy S-300 a S-400 Vzdušně-kosmických sil Ruska zcela uzavřou nebe nad poloostrovem a Černým mořem.

Nové PLRK přijdou do výzbroje 1096-tého protiletadlového raketového pluku, který je dislokován v Sevastopolu. V první fázi obdrží protiletadlový raketový pluk komplexy Buk-M2 a později dokonalejší Buk-M3. Přesné datum přezbrojení ale zatím není známo. Nyní jsou ve výzbroji 1096-tého pluku protiletadlové raketové komplexy Osa.

Buk-M2 zasáhne letadla a bezpilotní letouny ve vzdálenosti 3 až 45 km. A křídlaté balistické rakety Beret na vzdálenost 20 km. Přičemž před PLRK se nezachrání dokonce ani výškoví strategičtí průzkumníci, létající ve stratosféře. Rakety Buku zasahují cíle ve výšce 25 tisíc metrů. Komplex Osa zasahuje cíle ve vzdálenosti nejvýše 10 kilometrů a ve výšce jen něco málo přes 5 tisíc metrů.

V současné době je už na Krymu dislokována 51. divize protivzdušné obrany VKS Ruska. Ve výzbroji formace jsou protiletadlové raketové systémy S-300 a S-400 a také protiletadlové raketové dělové komplexy Pancir.

Je zajímavé, že až do nedávné doby byly protiletadlové raketové systémy Buk pouze ve výzbroji brigád protivzdušné obrany pozemních vojsk. Není to ale tak dávno, co se první pluky těchto komplexů objevily i u VKS Ruska. Konkrétně oddíly 1721. protiletadlového raketového pluku VKS RF přikrývaly pobřeží od Tuapse po Soči během Zimních olympijských her 2014.

Černomořská flotila Ruska je schopna zničit potenciálního nepřítele, aniž by se mu umožnilo dostat se z místa své dislokace. K tomuto dnes Černomořská flotila disponuje vším potřebným: prostředky rozvědky, které detekují cíle na vzdálenost až 500 kilometrů, prostředky zasažení. Co znamená pouze jeden pobřežní komplex Bastion: 350 kilometrů (až po Bospor včetně). Kromě toho tam jsou ponorky s raketami Kalibr, námořní letectvo, strategické letectvo s křídlatými raketami a tak dále.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Popisek generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) řeší stravování ve věznicích.

$
0
0
2. 3. 2017
"Kdo šetří ma za tři - kdo krade za deset. A kdo ovládá státní kasu ten má miliardy"

"Rusko není na vině": OSN vyvrátila obvinění proti Moskvě

$
0
0
Irina Ťukačeva
2. 3. 2017 zdroj
Komise Organizace spojených národů popřela obvinění, vznášená vůči Ruské federaci. Ruské ozbrojené síly nemají žádný vztah k situaci v roce 2016, při níž zahynulo více než deset osob. Mezinárodní komise OSN pro vyšetřování incidentů na syrském území provedla šetření ohledně útoku na humanitární konvoj nedaleko města Aleppo v září 2016.


Podle informací, poskytnutých ve zprávě, Ruská federace se na daném incidentu nepodílela. Autoři zprávy dospěli k tomuto závěru na základě pečlivého prostudování typu použité munice, územního rozsahu útoku a jeho trvání.

Kromě toho nebyl v dokumentu ani jeden z válečných zločinů, spáchaných na syrském území, přičítán Rusku.

Moskva opakovaně deklarovala, že se nepodílela na střelbě na humanitární konvoj v Sýrii. Řada západních politiků použila tento incident k "démonizaci" Ruska tím, že je obvinila z četných válečných zločinů v Sýrii.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Když je na válku, není na důchody

$
0
0
Jiří Jírovec
2. 3. 2017
U Václava Moravce se debatovalo o důchodech. Několik lidí, včetně předsedy důchodové komise Potůčka doslova žvanilo o tom, jak si lidé mají šetřit na svůj důchod. Profesor Potůček se před nějakým časem vyjádřil, že má pro práci komise politické zadání. To je typická obezlička, tedy mechanismus, jak vést komisi bez rizika, že se ničeho nedosáhne. Bez mravnosti a vlastního rozumu se taková podmínka neobmítá. Nu což, přidá do svého prasátka nějaký ten penízek, Sobotkova vláda bude z obliga a vše se po volbách vrátí tam, kde to bylo.


A přijde další expert a bude mít na pár let vystaráno.

Zmíněný Potůček by měl při svém vzdělání vědět, že v každé společnosti jsou chudí pracující. Podle Jiřího Dědečka "lidi, kteří dřou jako volové a jejich životní úroveň tomu odpovídá". Nemají dost veliké příjmy na to, aby si cokoli mohli ušetřit na stáří, nemají sobotkovské náhrady, aby se zmohli na nákup bytu či nemovitosti. Nemají Grossovy milióny a známé, kteří je obratem ztrojnásobí.

Jsou i lidé, kteří nemají schopnost čímkoli přispět společnosti. Lze říct, že je dokonce lépe, když nepracují. Sem možná patří mnozí politici a možná i profesor cimrmanovských slepých uliček: tudy přátelé cesta nevede, řekne nakonec svému politickému zadavateli.

Před časem jsem profesorovi poslal nabídku, že mu zadarmo povím o důchodovém systému, který by se jeho komisi mohl hodit (kdyby svou práci brala vážně). Neodpověděl - nějaký Jírovec mu je ukradený.

A tak se oslovený profesor nedozvěděl, že Kanada, země ryze kapitalistická, přišla na to, že každý občan potřebuje mít určitý příjem, aby pokud možno udržel střechu nad hlavou a nechcípal na ulici hladem.

Kanadský systém je založen na třech prvcích:

(1) Stanovení příjmoveho standardu, tedy částky, která zaručuje přiměřenou životní úroveň po 65 roce života občana;
(2) Přerozdělování bohatství prostřednictvím dvou nezásluhových (!) pilířů; a
(3) Přerozdělování bohatství prostřednictvím vládou vládou podporovaných zásluhových pilířů.

Upozornění: Dolarové částky, které jsou v tomto textu uvedeny nelze mechanicky přepočítávat na koruny. To je hloupý český zvyk.

V současné době je příjem podle (1) asi $ 16,500 ročně. Je to pod hranicí chudoby, ale dá se z toho přežít.

Tato částka je podle (2) dosažena kombinací Old Age Security (OAS) a Guaranteed Income Supplement (GIS). OAS, zabezpečení ve stáří, představuje částku asi $ 9600. GIS, na zmíněných zaručený doplněk příjmu, ji doplňuje zmíněných $16,500.

OAS je valorizována podle inflace. Její skutečná výše je závislá na počtu let odžitých po 18 roce v Kanadě. Snižuje se podle výše zdanitelného příjmu po 65. roce.

V Kanadě existuje universální zásluhový pilíř, který se nazývá Canada Pension (CP). To je obdoba českého průběžného pilíře. Zaměstnanec do něj odvádí určité procento příjmu a od 60 let věku může pobírat pensi, která je ale silně zastropovaná, takže celková vyplácená částka je nízká.

Vláda podporuje další zásluhové pilíře prostřednictvím daňové politiky. V principu jde o to, že občan, pokud má dostatečně vysoký příjem, může spořit na stáří v různých fondech. Vložené příspěvky snižují základ daně a výnosy jsou daněny až v okamžiku, kdy jsou vybírány.

Protože v Kanadě je progresivní daňový systém, existuje velká pravděpodobnost, že průměrný občan je v produktivním věku ve vyšší daňové kategorii než později v důchodové věku. To, samo o sobě zvyšuje hodnotu úspor.

Roční limit pro celkový příspěvek do vládou povolených programů, obecně známých jako Registered Retirement Saving Plan (RRSP) pro představuje 18% příjmu (nebo maximálně $ 26,000)  ZDE.

Vedle individuálních RRSP existují i kolektivní pensijní plány. Do nich přispívá zaměstnavatel

i zaměstnanec. Obecně zaručují pensi ve výši 2% z průměru nejlepších pěti let za každý odpracovaný rok. Započítatelné maximum je 35 let, takže pense může dosáhnout 70% zmíněného průměru.

Zajímavý je pensijní plán učitelů v Ontariu. Mají vlastní investiční společnost, která pracuje jen pro ně a podléhá striktním pravidlům ohledně investování vkladů. Informace o platech učitelů je například ZDE .

Lze odhadnout, že učitel s odpracovanými 35 roky má pensi kolem $ 65,000, tedy na úrovni typické dvoupříjmové rodiny.

Je třeba dodat, že k těmto pensijním plánům má přístup jen asi 60% Kanaďanů a že některé podnikové pensijní plány mohou zaniknout, když podnik zkrachuje.

V Česku existuje odpor ke stanovení a hlavně dodržování jakýchkoli standardů. Je to tím, že moc drží politici postrádající jakoukoli soudnost.

Jak nesnesitelná je lehkost, s níž herec Stropnický žvaní o závazku, který máme k NATO. Media pasivně přijímají, že bychom měli utrácet o 50 miliard korun ročně víc na armádu. Nikdo se herce neptá na to, jak asi dojde k příští válce a jak bude vypadat. Herec to neví, protože mu takový monolog ještě nikdo nenapsal.

EU vydává spolu s USA ročně na zbrojení kolem 800 miliard dolarů. To je desetkrát víc než Rusko. Když se v ČT poslanec za KSČM zeptal, jak dlouho takové šílenství má pokračovat, napadla ho jistá blondýna z ODS. Prý to je komunistický přístup a zažvanila cosi o dohodách a závazcích dát na 2% HDP do armády.

Nejsou peníze na penze a pro chudé? Suspendujte členství v NATO a přidejte se k neutrálnímu Rakousku nebo Švýcarsku a hned budou. Stačí k tomu trocha mravnosti. Jenže kde ji mezi českými politiky najít.

Nový bezpečnostní poradce generál McMaster: papouškující přisluhovač válečného komplexu

$
0
0

Generál McMaster
Tony Cartalucci
2.3.2017 Zvědavec

Nedávno se objevilo oznámení, že prezident USA Donald Trump si za poradce pro otázky národní bezpečnosti zvolil generálporučíka armády Spojených států Herberta Raymonda McMastera.


New York Times o této změně ve svém článku „Trump si jako poradce pro národní bezpečnost vybral H.R. McMastera“ informovaly takto:

Prezident Trump v pondělí jmenoval svým novým národně bezpečnostním poradcem gen. por. H. R. McMastera, čímž si zvolil široce uznávaného vojenského stratéga, známého svým zpochybňováním konvenčního uvažování a podílem na zvrácení průběhu války v Iráku v jejích nejtemnějších dnech.

Ve skutečnosti si prezident Trump vybral muže, který do své funkce vnese jen málo vlastních myšlenek. Naopak – bude slovo od slova papouškovat témata, propagovat agendu a sloužit zájmům pohánějícím soubor think tanků financovaných korporátně-finančnickým sektorem. Právě tyto think tanky přitom už několik desítek let určují podobu americko-evropské zahraniční politiky.

 

Co představuje generál McMaster


V projevu, který generál McMaster pronesl v jednom takovém think tanku, v Centru strategických a mezinárodních studií (CSIS) – financovaném takovými společnostmi, jako jsou ExxonMobil, Hess, Chevron a Boeing za předsednictví jedinců typu Trumpova ministra zahraničí Rexe Tillersona a zástupců společností Lockheed Martin, Raytheon a Betchel – předvedl dokonale nacvičenou prezentaci nejen pohledu na svět uznávaného samotným CSIS, ale nepochybně i světonázoru a cílů Brookings Institution, Rady pro zahraniční vztahy a myriády dalších podobných institucí, za jejichž činností stojí zvláštní zájmy.

Projev zveřejnil CSIS na svém YouTube kanálu v květnu 2016. Uniformovaný generál McMaster v něm obviňuje Rusko z „napadení Ukrajiny“ a Čínu ze „zpochybňování zájmů Spojených států v nejzazších oblastech jejich vlivu“. Při popisu tohoto „zpochybňování zájmů USA“ ukazuje posluchačům mapu Číny a Jihočínského moře – což je vcelku jednoznačně dosti daleko od Spojených států a nejedná se o žádnou logickou či legitimní oblast vlivu, jejíž udržování by mohl Washington nějak obhájit.

Generál McMaster vznáší nepodložená obvinění, podle nichž Rusko a Čína představují hrozbu „zájmům USA“ v zahraničí – nikoli tedy samotné národní bezpečnosti – tím, že zpochybňují mezinárodní uspořádání, jehož bylo dosaženo po 2. světové válce – uspořádání, které bylo popravdě vytvořeno Spojenými státy a jejich evropskými spojenci k jejich prospěchu a zaručuje jim vojenskou, sociopolitickou a finanční unipolární hegemonii nad celou planetou.

Jak se dalo předvídat, řadí generál McMaster mezi hrozby Spojeným státům i Severní Koreu a Írán navzdory tomu, že žádná z těchto zemí na USA nikdy nezaútočila a nemá ani chuť ani praktické možnosti, aby tak učinila. Obzvlášť Írán se z jeho strany dočkal obvinění, že „od roku 1979 s USA válčí v zastoupení“, čímž McMaster míní definitivní a úspěšné svržení brutální diktatury Muhammada Rezá Šáha Pahlavího, jehož režim se opíral o podporu Spojených států, které mu rovněž pomohly k pozici v čele Íránu. Sesadit jeho vládu se Íráncům podařilo právě v roce 1979. Generál McMaster obviňuje Írán z „tvorby milic“, které jsou mimo kontrolu blízkovýchodních vlád a lze jich využít jak k jejich podpoře, tak k nátlaku na ně – což není nijak nepodobné tomu, co USA provozují v oblasti severní Afriky a Blízkého Východu – od Iráku přes Jemen a Sýrii po Libanon - pomocí okupačních sil, rozmístěných po regionu, a státem sponzorovaných teroristických uskupení, vyzbrojených, financovaných, vycvičených a řízených Spojenými státy a jejich spojenci v Perském zálivu.

Během svého projevu v CSIS se McMaster dostal i k samozvanému „Islámskému státu“ (ISIS). Posluchačům prezentoval diapozitiv oblastí ovládaných Islámským státem s jasně vyznačenými zásobovacími trasami, vedoucími přímo z členské země NATO, Turecka, a mířících hluboko do území Sýrie a Iráku; jedna tenčí linie vedla z Jordánska, spojenecké země USA. Nijak se nezmínil o zdrojích bojové kapacity ISIS a konflikt vylíčil podobně komiksovým stylem, jak ho americká a evropská média předkládají široké veřejnosti.

Generál McMaster svému publiku nastínil obrannou strategii, založenou na „zastrašování odpíráním a zastrašování na hranicích, čímž se vystupňuje cena, kterou budou muset zaplatit potenciální protivníci“, čímž měl na mysli oblasti této planety, které se nacházejí tisíce mil od amerických břehů a kde se USA snaží buď o udržení a upevnění své moci, nebo o její rozšíření do míst, která jsou prozatím nezávislá na vlivu Wall Street a Washingtonu.

 

Hladké pokračování agendy zajištěno


Rozhodnutí prezidenta Trumpa jmenovat generála McMastera národně bezpečnostním poradcem zajistilo, že národní bezpečnosti budou nadále dominovat think tanky placené korporátně-finančním sektorem, které určují a ovládají zahraniční politiku USA desítky let. Policy papery, z nichž generál McMaster opakovaně cituje při každém svém projevu v té či oné instituci, pocházejí přesně z těchto think tanků.

To, že generál McMaster označuje Rusko, Čínu a Írán za „hrozbu“ Spojeným státům, a to ne kvůli tomu, že by se snad snažily uškodit Spojeným státům na jejich území nebo v nějaké logické, blízké sféře jejich vlivu, ale prostě proto, že se pokoušejí zajistit si své vlastní oblasti vlivu na geograficky blízkých územích a chránit se před systematickou a nezastíranou podvratnou činností provozovanou Spojenými státy, před vlivem USA a před americkým obkličováním, znamená, že destruktivní válečná činnost celoplanetárního rozsahu, jejímiž svědky jsme byli za vlády četných jiných prezidentů včetně Obamy, Bushe, Clintona, Bushe staršího, Reagana a dokonce i Cartera, bude nerušeně pokračovat.

Spojené státy sice předstírají, že jsou „demokratickou“ zemí, řízenou na základě zájmů svých občanů, ale je zjevné, že zvláštní zájmy působící na Wall Street a ve Washingtonu mají svoji vlastní agendu, která přesahuje možnosti jak prezidenta, kterého si lidé „volí“, tak politiky, kterou má tento prezident podle jejich očekávání realizovat. Pokud prezidentovi příznivci žijí v klamu, že prezident Trump omezí americkou agresi a zastaví vnucené změny režimů po celém světě, a on přitom jako svého národně bezpečnostního poradce jmenuje generála McMastera – muže, který otevřeně a opakovaně podporuje americké snahy o globální hegemonii – značí to, že lid byl opět podveden a že tato speciální agenda bude dál pokračovat s nezmenšenou silou.


National Security Adviser General McMaster: The War Complex’ Resident Parrot vyšel 22. února 2017 na journal-neo.org. Překlad v ceně 367 Kč Zvědavec.

Palmýra je dobyta! Probíhá čištění města od nevelkých skupin teroristů

$
0
0
2. 3. 2017    zdroj
Základní operace, jejímž cílem bylo dobytí Palmýry, je dokončena - jednotky SAA (Syrian Arab Army) kontrolují klíčová místa ve městě, včetně letiště. Hlavní úkol při likvidaci základní skupiny DAEŠ, která měla základnu na dobře opevněném letišti, na sebe vzala speciální jednotka Štít a ISIS Hunters (Lovci DAEŠ). Díky těmto jednotkám získala SAA plnou palebnou kontrolu nad městem, což přinutilo hlavní síly DAEŠ Palmýru opustit. V současné době oddíly speciálních sil začišťují enklávy, kde stále odolávají teroristé DAEŠ.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

"Şêrê bê namûs du car şer dixwaze " Nečestný lev se dvakrát popere

$
0
0
Yekta Uzunoglu
2. 3. 2017
Taková je kurdská moudrost, prošla stovkami let životních zkušeností, zkušeností s lidským kodexem, který se do té moudrosti se promítl.
Vím, že ani toto přísloví, ale ani jiná lidská moudrost nezmění nic ve společnosti, která se morálně rozkládá, která už dokonce zahnívá. Píši to jen proto, aby někdo možná, snad v případě, že se ta civilizace s nadlidskou "objektivně" myslící silou zotaví, tak potom aby se pak lidé dozvěděli, že na to často a marně upozorňoval jakýsi Kurd v zemi, kterou vnímal jako svůj druhý domov, jakýsi Kurd upozorňoval na základní lidský kodex, ale vždy marně.

Jsem normálně uvazující člověk, který měl subjektivní, emocionální pocit, že žije v právním statě, pro jehož zájmy jsem jako vděčný Kurd ke své hostitelské zemi dělal vše, co bylo v mých možnostech a myslím, že jsem dělal víc, než kdejaký rodilý občan ČR. Přesto jsem byl z čistého nebe s dalšími nevinnými Kurdy dne 13.09.1994 zatčen. Ale již tehdy, v období přetransformovaní české společnosti z totality do zločineckého vyrabování všeho, co český národ desítky let budoval, byl i tento hrubý zásah do života čtyř nevinných Kurdů, to jest příslušníků pronásledovaného národa, vnímán jako "běžná" rutinní záležitost, rutina "divokého kapitalismu ".

Toto smrtelné tažení vůči mé osobě a dalším třem nevinným Kurdům nastartoval úřad dnes již plk. JUDr. Václava Kučery v součinnosti státních zástupců, kteří těmto policistům umožnili, aby si mohli jít před Vánoci v pracovní době nakupovat, pro NĚ ničím nerušenými Vánoci, či aby mohli v práci vesele nachlastat (případ JUDr. Stanislavy Špirkové)…. A soudci? Ti spíše dbali na to, jak v postupovat v kariéře, jak si rychle koupit nějaké západní auto či strávit dovolenou někde pro ně v exotické krajině, neměli sebemenší zájem na nějakém „směšném“ pojmu panství práva, ale na tom, aby nějakého policejního činitele nepostavili proti sobě! On by jim totiž mohl házet klacky pod nohy na jejich cestě vzhůru či zkazit uskutečnění jejich tak vytoužených snů.

13 let jsem bojoval všemi dostupnými prostředky jako jedinec, jako cizinec, proti té zločinecké bandě nesoucí státní odznak a tvářící se jako úřední osoby státu. Nakonec jsem je v české bezprávní džungli porazil a dokázal jsem, že práva přece jen lze dosáhnout!

Ano, jeden ze spoluobviněných v mladém věku přisel o život na následky nezákonného uvěznění, druhý se zbláznil a dodnes se nachází v rukou psychiatrů a čtverý je tak traumatizován, že neopouští ostrov, kde žije od doby svého propuštění z vazby. Můj dům byl podpálen, tam, kde jsem měl svůj archiv, já jsem zázrakem přežil. Systematicky byla poškozována moje auta, můj dům byl vykraden, a to opakovaně. To jsou jen zlomky teroristických útoků na moji osobu a na můj majetek, přinejmenším tolerovaných českým státem.

Přesto jsem se nevzdal a porazil jsem hydru prorostlou do všech stran a do všech pater.
Víc než 160 nejvýznamnějších osobností se mnou drželo hladovku, včetně Václava Havla.
Stovky významných lidí z celé Evropy podepsali dopis "Žalujeme", mezi signatáři byl i Zdeněk Svěrák či Karel Schwarzenberg.

Stovky činitelů se mně veřejně omluvili, včetně Milana Uhdeho, či předsedy KSČM Dr. Filipa, nebo Jana Ruml, Jana Kalvody.

Stát mne odškodnil a to údajně nejvyšší částkou v dějinách české justice.

Naivně jsem si myslel, že ten lev pochopil, že bitvu se mnou prohrál. Naivně jsem si myslel, že je čestný, ale on není čestný ani nikdy nebyl a ani nezná význam toho ušlechtilého výrazu.

Před pěti lety zahájil opět úřady spadající pod Václavem Kučerou další smrtelné tažení proti mně, ale tenkráte měli ve svých rukách moji psychicky narušenou ženu a moji nezletilou dceru. Počítali s mým už pokročilým věkem a s biologicky sníženým výkonem. Tak se mohli na svých schůzkách po hospodách dostávat do stavu orgasmu, jak mně například v jejich přítomnosti fyzicky napadla manželka, nebo jak pro mě vytvořili bariéru, že jsem se nemohl dostat ke svému neviňátku, nemohl jsem se jí alespoň dotknout... Biologický orgasmus nikde nejspíš nedosáhnou, tak si našli kompenzační mechanizmus v krutém masochistickém aktu se stáním odznakem a se služební pistolí, tak se mohli vyžívat na občanech a k tomu ještě na ně čekala odměna za každý zadavatelem objednaný orgasmus….

Už pátým rokem vedu s tím nečestným lvem druhou bitvu, kde mají jako rukojmí moje neviňátko.
Jestli stvořitel je a on je i teď nade mnou, nenechá moje neviňátko mezi surovými zuby těchto zrůd z rodu krokodýlů žeroucích svá vlastní mláďata.

A to vše se odehrává v zemi, která sama sebe vnímá jako srdce evropské civilizace, a v této souvislosti se táži, když srdce je již tak shnilé, jak vypadají další části toho organismu…..
Již 23 let bojuji proti té hydře, proti nečestnému lvu, bojuji s jejich pravidly a doufám, že já nebudu muset nastavit pravidla Kurdů dle kodexu čestného důstojného nikdy nezlomeného kurdského národa, jehož krev putuje v mých žilách, v mé duši.

Již v záři 1995, to jest po roce mého umístění mezi masové vrahy v tzv. bezpečnostní cele České republiky, jsem napsal tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi dopis, kde jsem mu sdělil: "I kdyby mně zabili – o což se již několikrát zkusili - nic nezmůžou, Kurdům jen přibude další mučedník. Nejsem produktem nějaké římské kultury, abych se podrobil k rozsudku nějakého českého Nera. Nejsem Seneca!" Toto jsem Václavu Havlovi připomněl i při převzetí Ceny Františka Kriegla v pražském Klementinu a totéž opakuji dnes znovu.

Patrně své city a názory vyjadřuji příliš kultivovaně a neprávem očekávám, že mi příslušnici této subkultury budou rozumět.

Já právo svého dítěte ani své právo otce nevzdávám a učiním vše, aby ta hydra pochopila s kým má čest a to už i v zájmu samotného panství práva v Českých zemích!

Porošenko je připraven k útěku

$
0
0
2. 3. 2017   zdroj a zdroj
"Dvě letadla do Španělska": bývalý lidový poslanec oznámil, že Porošenko je připraven k útěku a začal vyvážet cennosti. Podle exlidového poslance byl náklad odbaven jako diplomatický. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko začal vyvážet cennosti a připravovat se k útěku do zahraničí. Oznámil to na svém Facebooku bývalý lidový poslanec Nejvyšší rady Vladimír Olejnik s odvoláním se na zdroje v SBU.


"Obdržel jsem informaci od celníků a služby SBU, že v lednu poslal Porošenko do Španělska dvě letadla s penězi a uměleckými cennostmi. Náklad byl odbaven jako diplomatický. Velvyslanec ve Španělsku je Peťův přítel, kterého jmenoval v roce 2006. Jeho hlavní diplomatickou misí je starat se o Porošenkův dům. A ten bude potom všechny přesvědčovat, že utekl z Ukrajiny s příručními zavazadly", napsal Olejnik.

Jak potvrzují samotní Kyjevané, na letišti Žuljany je nyní v neustálé pohotovosti několik Porošenkových letadel a vrtulníků. Menší letecká skupina má prezidentovi pomoci opustit zemi v případě nepokojů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Soudní tahanice o statek a polnosti Mašínových

$
0
0

Jiří Baťa
3. 3.  2017
Na veřejnost se dostala informace o „nedůstojných“ tahanicích stran majetku po generálu Mašínovi, resp. dnes majetku jeho dědiců, přesněji řečeno paní Zdeny Mašínové, protože dva z dalších dědiců se do věci nemohou zapojit, protože Ctirad již nežije a Josef žije trvale mimo ČR. Není pochyb o tom, že by za jistých okolností měl stát majetek Mašínů vrátit, nicméně jsou zde jisté oboustranné překážky, resp. důvody, proč dosud nebylo v této věci soudem rozhodnuto.


Na jedné straně je veřejně proklamován význam gen. Josefa Mašína jako člena Československých legií v Rusku, hrdinného bojovníka v boji proti německým okupantům za svobodu jako příslušník Československé armády a později v Němci obsazeném Československu člena odbojové skupiny, by se měla záležitost s jeho pozůstalostí zcela jistě důstojně a věcně řešit. Zvláště, byl-li majetek rodině Mašínů poválečným režimem údajně protiprávně odebrán. To je zřejmě či možná také jeden z faktorů, který brání jednoznačnému rozhodnutí soudu o vrácen všeho majetku, jak požaduje paní Mašínová.

Na druhé straně nelze také nevidět také jisté vážné skutečnosti, které mohou svým způsobem rozhodování o vrácení majetku když ne zastavit, pak zcela jistě komplikovat. Jakkoliv paní Mašínová považuje „smrtonosný“ útěk bratrů na Západ za hrdinství a součást jejich (pochybné) odbojové činnosti proti komunistickému režimu, poválečný, tedy komunistický režim byl jiného názoru: bratři Mašínové se dopustili několika zákeřných vražd a teroristických akcí a v rámci tehdy platných zákonů se navíc dopustili nedovoleného, notabene násilného opuštění republiky. Činy, které by v případě jejich dopadení byly velmi tvrdě potrestány.

Z toho vyplývají dva protikladné faktory a sice na jedné straně skutečné bojové hrdinství příslušníka Československé armády, resp. odbojáře (dnes in memoriam generála) Josefa Mašína v boji proti německým okupantům, který si zaslouží veškerou úctu, na druhé straně evidentně nezákonné jednání synů Ctirada a Josefa Mašínových, kteří pod záminkou údajného odboje zákeřně zavraždili hned několik lidí, aby se přes jejich mrtvoly dostali, resp. prostříleli na Západ. Tyto skutečnosti zřejmě také hrají svou roli v rozhodování soudů v kauze o navrácení majetku.

Paní Z. Mašínová se velmi kriticky vyjadřuje nejen k bývalému režimu, ale také kritizuje ten současný. Není divu, že se k totalitnímu režimu komunistické vlády vyjadřuje jak vyjadřuje, protože vůči ní a její matce mohlo být zacházeno hrubě, nevhodně, neadekvátně a možná naprosto bezdůvodně a její odpor k režimu je tedy v celku pochopitelný. Je zde ovšem případ jejich bratrů, která snad s výjimkou jisté části občanů, je jednání bratrů Mašínových národem jednoznačně odsuzováno, protože jej považují jako promyšlenou, úmyslnou a zákeřnou vraždu lidí, kteří se de facto ani nemohli bránit. Paní Mašínová to však považuje za hrdinský čin v rámci údajného odbojové činnosti bratrů a jejich jednání schvaluje. Je sice možné to pochopit, byli to její bratři, kteří se snad předchozími rodinným událostmi chtěli tímto způsobem komunistickému režimu mstít, nicméně morálně a lidsky to byl čin jednoznačně odsouzení hodný.

Paní Zdena Mašínová klade psychologickou otázku, zda by její otec to co udělal měl tu odvahu udělat to znovu kdyby věděl, co přijde později? Zda by znovu obětoval život? Zda by to opravdu udělal kdyby věděl, jak jeho rodinu budou později pronásledovat komunisté a demokratický režim nebude schopen se s tím nacistickým a komunistickým bezprávím vypořádat ani po desítkách let? To je opravdu velmi pozoruhodná a zajímavá otázka, na kterou však nalezneme odpověď. Je ale rovněž otázka, jak by se on zachoval, jak by postupoval kdyby věděl, čeho se jeho oba synové dopustili, když on sám byl tak čestný, poctivý a chrabrý a odvážný vlastenec. Není ovšem vyloučeno, že by vzhledem ke svým morálním vlastnostem s jejich činností nesouhlasil, ale také není vyloučeno, že by s ohledem na další události s jejich konáním třeba i souhlasil. Toť otázka. Pokud by však s jejich konáním souhlasil, zřejmě by to už nebyl ten hrdina, vlastenec a bojovník za demokracii a lidská práva, kdyby jeho synové pro tyto ideály vraždili své spoluobčany. O tom všem můžeme spekulovat, je to jen úvaha.

Může se paní Mašínová divit, že jak komunistický, tak současný „demokratický“ režim, snad až s výjimkou několika zarytých pravicových antikomunistických politiků, se k jednání bratrů Mašínů staví záporně a jejich jednání neschvalují? Co totiž mají zákeřné vraždy společného s čestným a vlasteneckým odbojem, byť je vedený proti komunistickému režimu? Oko za oko, zub za zub? To je krvavá msta, ne spravedlivý trest!

Pokud jde o žádost paní Mašínové o navrácení jí a bratrům po válce zabaveného majetku, tato záležitost přináleží soudům. Své sehraje i to, zda majetek Josef Mašín

předal do vlastnictví svým dětem za normálních okolností, nebo pod vlivem nátlaku na jeho osobu. Je jisté, že paní Z. Mašínová bude tvrdit pro ni výhodnější verzi a to, že jim otec musel majetek předat, protože byl nacistickým režimem pronásledován. Na rozhodování soudu má jistě vliv i veřejné mínění na odsouzeníhodné jednání bratrů paní Mašínové.

To, že se až do r. 1990 o zmíněný majetek-statek Mašínů komunistický stát nedostatečně staral, je celkem pochopitelné, protože k němu neměl žádný vztah, nicméně na to měly jistě vliv i protistátní činy a vraždy bratří Mašínů. Ovšem proč se o něj nepostaral polistopadový režim po nástupu Václava Flašky Havla, je už méně pochopitelné (měl asi jiné starosti než Mašíny a jejich majetek, měl starost o svůj = zpět získání Lucerny). Jak je z fotografie z r. 2016 patrné, je statek paní Z. Mašínové skutečně v nedobrém stavu. Otázka je, proč? Vždyť jistá část statku je v jejím vlastnictví, mohla se o svou část průběžně starat. Finančně na tom paní Mašínová zřejmě nebude nejhůře, jistě má velmi slušnou penzi a navíc má zřejmě i příjem ze dvou domů v Přerově, získané v restituci a které (výdělečně) pronajímá.

Nechci jí upírat právo na zpět získání majetku, ale je zde otázka, jestli v případě vrácení všeho majetku, který si nárokuje, by ještě byla schopna ve svém pokročilém věku (83) a při jejímu zdravotnímu stavu tento majetek vůbec obhospodařovat, nebo jí jde jen o morální princip spravedlnosti s tím, že by majetek po jeho vrácení prodala, nebo předala svým dvěma nevlastním dcerám? Její bohulibý záměr ze statku vybudovat památník svému otci je sice chvályhodný, nicméně k tomu zcela jistě postačí jedna či dvě místnosti a ne celý rozlehlý statek a rozlehlé polnosti. Nicméně je to její věc, jak s majetkem naloží, pokud ji bude v celém rozsahu vrácen. Jen to její letité populistické úsilí a volání po spravedlnosti spolu s proklamovanou nenávistí k bývalému režimu (byť k současnému to není o nic lepší) se zdá být více jako snaha o rodinnou popularitu, navzdory závažné kriminální činnosti jejich bratrů Ctirada a Josefa také snaha o uznání jejich činnosti jako součást komunistického odboje, než její rádoby seriozní zájem hospodáře o majetek. Bude jistě zajímavé sledovat, jak bude celá kauza pokračovat a hlavně jaký bude její konec.

Konečné řešení Šumavské otázky

Viewing all 19126 articles
Browse latest View live