Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Zasranci Severokorejci?

$
0
0
Hagen Rether

30. 4. 2017, německý satirik Hagen Rether: "Tak může za všechno Severní Korea, nebo ne?"


Zdroj: německý státní kanál WDR, Golos Germanii (ruský dabing), Irena Aneri (české titulky, publikováno 4. 10. 2014)

Ani po 2,5 letech neztrácí toto video na aktuálnosti. Naopak. Severní Korea (KLDR) je teď v masmédiích každodenním strašákem. Pojďme si tedy na Kima a jeho partu posvítit důkladně - s Hagenem Retherem.





Video je na YouTube uvedeno tak:
Německý satirik Hagen Rether v programu Mitternachtsspitzen na státním kanálu WDR 27. září 2014 odhaluje licoměrnou propagandu Západu a USA, která dělá ze Severokorejců a Rusů na základě vymyšlených důvodů zplozence pekla, přičemž činy Západu a USA jsou vždy „morálně na výši“ a hlavně „vždy morálně odůvodnitelné“. V reálu je pak ve světě většina válek rozpoutána USA a jejich západními spojenci. Já jenom podotknu, že od doby Jugoslávie a našeho vstupu do NATO, se mezi ty hajzly můžeme počítat i my, tj. ČR.




Moudrý komentář v Nové Republice. Dokončení

$
0
0
Radim Valenčík
30. 4. 2017     RadimValenčíkPíše
Na "Nové Republice" byl ke standardnímu rozboru z pera P. C. Robertse přidán nečekaně přesný, prozíravý, realistický a v určitém smyslu i optimistický komentář podepsaný jen iniciálami. (Netuším, kdo je autor, ale musí to být velmi inteligentní a slušný člověk.)
Zde je článek P. C. Robertse na "Nové Republice" se všemi (většinou kvalifikovanými) komentáři, včetně toho, který považuji za vynikající: zdroj



Komentář byl zveřejněn 28. dubna 2017, 11:19. Zde je druhá část (zvýraznil jsem některé pasáže):
Globální a EUblouznivci jsou v ataku, protože cítí ztrátu pozici a ve své blbosti si myslí, že problémy jsou způsobeny nedostatečnou globalizací, nedostatečným eurohujerstvím ap. Takže chtějí více unie, více centralismu, více moci do svých rukou. Tím jen zhorší svoji situaci. Jsou jako biľakovci a indrovci za přestavby, jako straničtí protiperestrojkovští převratoví spiklenci. Oni ve svém dogmatismu, fanatismu, ve své zaslepenosti si proti sobě staví stále více lidí. Nemohou vyhrát, když už nyní proti nim velmi vyhroceně stojí 2/5 lidí. Průšvih je jeden - aby blouznivci nechtěli bouchnout za sebou jadernými vraty.
Macron nic dělníkům nedá, od toho si ho tam establishment nedává, takže po pěti letech jeho možné vlády bude Francie ještě více nakloněna změnám.

Ještě důležitější, než nevolení kohosi, či zastavování hybridní války, je vzdělávání a výchova spoluobčanů, zvláště mladých. Je to jako s chudákem, rybou a rybařením - efektivnější, než to, že nyní jednorázově ochráníme současníky před globálními a euro blouznivci, je naučit spoluobčany poznávat rizika, chápat problémy až do jejich příčin a naučit je samotné je napravovat.
Ad tradice - ti, co nejvíce lpěli na tradici, dodnes se houpají na liánách. Otázka je, co a kolik tradičního a co a kolik moderního.
Ad populismus - odstoupení M. Le Penové z čela Národní fronty je populismus až na půdu. Uznávám, že nálepka populismu je účinná mediální zbraň, kterou se hajzlové snaží zarámovat oponenta, který získává podporu levicového elektorátu. Ovšem DJT rychle ve funkci přesvědčil, že ji nedostal pro nic za nic. A u Máni Le Penové to budeme moci za čas třeba také prakticky zhodnotit, ale některé její programové body afinitu k populismu naznačují. Určitě ale nenaznačují systémovou změnu.

Spoléhání na to, že se objeví nějaký vůdce (Trump, Le Pen, Okamura...), který vahou své osobnosti změní negativní trendy vyostřování konfliktů, zabředání zemí kolem nás do tzv. hybridní války apod. je naivní a nezodpovědné. Naprosto nejdůležitější je v současné době "naučit spoluobčany poznávat rizika, chápat problémy až do jejich příčin a naučit je samotné je napravovat".

To je to, čemu se současné politické strany vyhýbají, jako čert kříži. I ty takzvaně ALTERNATIVNÍ. To je vždy příznakem jejich určité kontaminace současné globální moci. Ať již vědomými, nebo nevědomými, kteří roli figurky plní jen pod vlivem řízení formou inside informací.

Oskar Krejčí: Májové globální hrozby a naděje

$
0
0
30. 4. 2017      PrvníZprávy
Svět stojí před dvěma vizemi globalizace. Jedna z nich povede k prohloubení chudoby, druhá by mohla pomoci stamilionům lidí, poukazuje v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz politolog Oskar Krejčí.
PZ: Všiml jsem si, že se v našich rozhovorech snažíte co nejvíce mluvit o budoucích událostech. Když se podíváme na přicházející květen, co se jeví podle vás jako nejvýznamnější?
Z geopolitického hlediska bych vyzvedl tři události. Zaprvé volby nového jihokorejského prezidenta, které proběhnou 9. května. Zatím favorizovaný levicový kandidát Mun Če-in z Demokratické strany by mohl usilovat o ukončení konfliktu kolem Korejského poloostrova prostřednictvím přímého jednání se Severní Koreou. 



Takový přístup je bezesporu nejefektivnější, byť dosud Washingtonem blokované řešení. I proto Pentagon tak spěchá s rozmístěním svého velmi kontroverzního protiraketového systému THAAD v Jižní Koreji.

PZ: A další událost?

Summit týkající se iniciativy pásu a stesky, na němž se 14. a 15. května sejdou nejvyšší představitelé z 28 států. Tentokrát nebude český prezident jediný, kdo z Evropské unie či NATO přiletí do Pekingu.

PZ: A za třetí?

Přijetí Černé Hory za 29. člena NATO na summitu 24. až 25. května. Bude tím dokončeno odtržení Srbska od moře. Jaderské moře se tak trochu stává vnitrozemským mořem Aliance.

PZ: V předvečer Svátku práce bych řekl, že jste na něco zapomněl. Myslíte si, že se oslavy práce či boj za práci přežily?

Jak pro koho. V zásadě je to otázka osobního prožitku či schopnosti vžít se do problémů jiných. Ještě příliš mnoho lidí nemá podmínky pro důstojnou obživu…

PZ: Promiňte, že vás přerušuji – nerad bych skončil u novinových úvodníků z dob nedávno minulých! Nezdá se mi, že by před volbami v Česku byla nezaměstnanost prvořadý problém. Podle agentury STEM se dokonce u nás snižuje napětí mezi bohatými a chudými – silné napětí pociťovalo v květnu 2011 68 % dotázaných, letos v březnu 57 %.

Jde o subjektivní pocit související s aktuální příznivou ekonomickou situací – přičemž 57 % rozhodně není málo. Podívejme se ale na tento problém celosvětově. Podle nejnovějších statistik Mezinárodní organizace práce (MOP) by letos měla nezaměstnanost postihnout 201,1 milionů lidí, což představuje 5,8 % práceschopného obyvatelstva. Obě tato čísla představují mírný nárůst oproti loňskému roku. Také předpoklad na rok 2018 je spojen s mírným růstem globální nezaměstnanosti.

PZ: Eurostat ale hovoří o tom, že se v Evropské unii mění situace k lepšímu.

To je pravda, i MOP ve své nejnovější prognóze říká, že v rozvinutých zemích by mělo letos a příští rok dojít k mírnému zlepšení, poklesu o 670 tisíc nezaměstnaných, a to na 6,2 % práceschopného obyvatelstva – snad jen Velká Británie by měla zaznamenat mírný nárůst nezaměstnanosti. Situace ale vypadá mnohem hůře v rozvojových zemích a také v tzv. emerging markets, tedy nově industrializovaných zemích.

Myslím, že si každý všiml poklesu zájmu o BRICS – uskupení Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Nejen ústavní převrat v Brazílii, ale i komplikující se sociálně-ekonomická situace v některých zmíněných zemích přispívají k tomu, že BRICS skomírá. Míra nezaměstnanosti by letos měla v Brazílii dosáhnout 11,5 %, v Jihoafrické republice 26,0 %. Podle statistického úřadu ČLR vzniklo c Číně v prvním kvartále letošního roku 3,34 milionů nových pracovních míst a nezaměstnanost v této zemi se podle MOP letos udrží na loňských 4,6 %. Rusko letos bude mít nezaměstnanost 5,8 % s tendencí k poklesu. Pro srovnání: ve Francii, kde se 7. května uskuteční druhé kolo prezidentských voleb, byla loni nezaměstnanost na úrovni 9,8 % práceschopného obyvatelstva.

PZ: Sám jste řekl, že je obtížné cítit v takových číslech problémy lidí. Zvláště když uvádíte poněkud vzdálené příklady.

Není to pouze obtížné – je obecně známo, že schopnost cítit bolest jiných není dána každému. Stejně jako každý člověk má jinou hladinu fyzické bolesti, tak každý také jinak prožívá cizí utrpení.

Na druhé straně není nic v tomto světě příliš daleko, aby nás to nemohlo zasáhnout. Chudoba a nezaměstnanost kdekoliv ve světě by se měla dotýkat i lidí bez empatie, a to z čistě pragmatického hlediska. Podívejte se, kolik emocí vyvolává migrace ze států MENA, tedy Blízkého východu a severní Afriky. Podle zprávy MOP by letos nezaměstnanost v arabských zemích měla činit 5,9 milionů lidí, což je 10,6 % práceschopného obyvatelstva. Podle tohoto zdroje 20,9 % z lidí, kteří práci mají, tvoří v arabských zemích takzvanou pracující chudobu; mají výdělek či spotřebu na hlavu nižší než 3,1 dolarů za den. Výzkumy agentury Gallup, na něž se MOP odvolává, říkají, že vloni přibližně 23 % Arabů nad 15 let vyslovilo přání emigrovat do zahraničí natrvalo, což představuje nárůst oproti průzkumu v roce 2009. Pokud jde o obyvatele subsaharské Afriky, tam přání emigrovat natrvalo vyjádřila vloni cca třetina dotázaných. Přidáte-li k těmto sociálním problémů ještě demografický růst, je jasné, že se hrozba násilí bude zvyšovat.

PZ: Situace se tedy podle vás zlepšuje, nebo zhoršuje?

Komplikuje. Vezměte si Spojené státy. Donald Trump volal po návratu pracovních míst do USA, ale jediné, co za sto dní tímto směrem udělal, je slib snížit daň korporacím z 30 % na 15 %. S tvrzením, že když podnikatelům zůstane více peněz, budou více investovat.

PZ: To nezní nelogicky. Máte snad pocit, že tomu tak není?

Může to tak u někoho být. Jenže kdyby měl někdo rozumné rozvojové projekty, pravděpodobně by pro ně našel i úvěry – nemusel by čekat na daňové úlevy.

PZ: To ale asi neplatí pro všechny případy.

Neplatí. Ale máme tu zkušenost s reaganomikou. Prezident Ronald Reagan provedl radikální redukci daní a zvýšil vojenské výdaje. Byl to on, kdo svojí reformou nastartoval dnešní astronomické zadlužení USA. Podle serveru US Debt Clock je aktuálně, tedy v sobotu odpoledne, dluh federální vlády 19,89 bilionů a hrubý domácí produkt 18,98 bilionů dolarů. Souhrnný dluh USA činí 68,72 bilionů dolarů. A stále roste nejen zadlužení, ale i výdaji vlády. To jsem zvědav, jak si s touto situací Trump po snížení daní poradí. Na podnikatelské reflexivní chování bych moc nesázel.

PZ: Všichni mluví o tom, že nové zisky přinese restrukturalizaci ekonomiky…

A dva lidé se neshodnou, co to je!

PZ: A co vy pokládáte za restrukturalizaci ekonomiky?

Je to proces, který probíhá v důsledku zavádění nanotechnologií, biotechnologií a informačních technologií. Rozhodně to není privatizace, jak to hlásali a hlásají někteří nadšení obdivovatele kapitalismu ovládaného zákony sociálního darwinismu. Zatím je ale restrukturalizace sociálně neutrální. Bude-li pokračovat živelně, výsledkem bude snížení pracovních příležitostí a hrozba nárůstu pracující chudoby. Nebo bude spojena s cílenou státní politikou, která bude kontrolovat sociální důsledky a pečovat o odpovídající vzdělanost lidí.

PZ: Tohle asi mnohým čtenářům zní jako fráze. Můžete se vyjádřit lidštěji?

Mohu to zkusit… Žijeme v době, kdy se zkřížily dva procesy. Kromě zmíněné restrukturalizace výroby a služeb odcházejí z pozice hegemona Spojené státy. Ještě nedávno volal Washington po otevřeném globálním trhu, Trump ale vyhrál prezidentské volby mimo jiné díky heslům požadujícím ochranářská opatření pro ekonomiku USA. Naopak čínský prezident Si Ťin-pching překvapil v lednu na davoském ekonomickém fóru obhajobou globalizace…

PZ: Pro mnohé lidi na levici je ale globalizace spojena s vykořisťováním prostřednictvím západních nadnárodních korporací, s ničením místní kultury, ekologickou bezohledností!

No, o tom mluvím – kromě restrukturalizace se nám dostávají do konfliktu dvě odlišné vize globalizace. Ta, kterou nabízel prezident Si, by měla být inkluzivní – měla by přinášet výhody i pro oněch 700 milionů lidí žijících v extrémní chudobě, nejen jednomu procentu nejbohatších. Si záměrně parafrázoval slavný gettysburský projev Abrahama Lincolna z roku 1863: globalizace by měla znamenat „rozvoj lidu, prostřednictvím lidu a pro lid“. Iniciativa pásu a stezky, to je pokus o řízení části globálních procesů právě směrem k situaci, která přinese výhody všem zúčastněným.

PZ: A vy si opravdu myslíte, že je to možné?

Nechci skládat přísahy na tu či onu pravdu. Jen jsem chtěl nastínit, o co se hraje. I když většina hráčů vůbec netuší, co je v sázce.


za První zprávy rozhovor vedl  Jiří Kouda

Kvašení kauzy „Vitásková“

$
0
0


Zdeněk Jemelík
30. 4. 2017     JemelikZdenek
Monstrproces“, vedený u Krajského soudu v Brně v senátu předsedy Aleše Novotného pod sp.zn. 46 T 7/2013, oficiálně označený jako „kauza Čimpera“, ale veřejností vnímaný jako „kauza Vitásková“ kvůli začlenění výrazné osobnosti předsedkyně Energetického regulačního úřadu, donedávna vzrušoval veřejnost, zejména po vyhlášení rozsudku s trestem osm a půl roku odnětí svobody pro ni a pro její podřízenou Michaelu Schneidrovou.


Základem obžaloby státního zástupce Radka Mezlíka je údajně neoprávněné vydání licencí dvěma fotovoltaickým elektrárnám v majetku rodinného holdingu „slováckého miliardáře“ Zdeňka Zemka o silvestrovské noci r.2010. Mezi obžalovanými je osm osob, bezprostředně zúčastněných na vydání licencí. Z nich věc bývalého ředitele licenčního odboru Energetického regulačního úřadu Luďka Pražáka z důvodu jeho nemoci soud vyloučil dne 19.ledna 2015 do samostatného řízení. Žalobce k účastníkům vydání licencí nepřipojil jejich nadřízené, kteří nezvládli chaos v licenčním řízení v závěru r.2010, strpěli provedení ohledání elektráren a rozhodování o žádostech o licence za neobvyklých okolností dne 31. prosince 2010 a nezahájili po 1. lednu 2011 bez průtahů přezkumné řízení, které by nejspíš vedlo k odnětí licencí a zejména k minimalizaci škody. Naopak je použil jako svědky proti obžalovaným.

Zato k účastníkům licenčního řízení připojil jako „přílepek“ výše zmíněné dámy, které v době vydání licencí ještě netušily, že někdy budou pracovat v Energetickém regulačním úřadu. Trestní stíhání jim ničí životy nepříjemně dlouhou dobu: Michaele Schneidrové sdělila policie obvinění 23.října 2012, Aleně Vitáskové 13. března 2013. Podstatná část dokazování se jich netýká, přesto musí nést náklady obhajoby a marnit čas, který tráví v soudní síni zbytečně. Žalobce pro pohodlí své a soudu každou z nich připravil o několik desítek tisíc korun českých.

Řízení se neúnosně vleče. Hlavní líčení bylo zahájeno 2. června 2014 a k rozsudku dospělo až 22. února 2016. Z pohledu veřejnosti se od té doby nic neděje, proto ztrácí zájem. Spis odešel s odvoláními všech obžalovaných a žalobce 3. srpna 2016 k Vrchnímu soudu v Olomouci, kde po různých přesunech nehybně leží od 26. října 2016 a k dnešnímu dni není na 30 dní dopředu nařízeno veřejné zasedání (tím není vyloučeno, že soud rozhodne i dříve v neveřejném zasedání). V skrytu zdánlivého klidu ale kauza kvasí a spis bobtná, neboť vycházejí najevo nové okolnosti a obhájci pilně doplňují odvolání.

Stranou zájmu veřejnosti leží souběžné správní řízení, v němž hrozí majitelům elektráren odnětí licencí. Je to sice téměř neviditelný, ale přímo lítý boj, neboť je nebezpečí zmarnění investice 1,3 miliardy korun českých s následnými neblahými účinky: s krachem Zemkova holdingu a ztráty zaměstnání pro několik tisíc zaměstnanců. V něm nejdříve v červenci r.2011 došlo k pokusu o obnovu licenčního řízení, které možná mohlo vyústit v odnětí licencí, ale obžalovaná Michaela Schneidrová je 13. února 2012 zastavila. Měla k disposici více dokumentace než úřednice, která vydala licence a na jejím základě usoudila, že obnova řízení by vedla pouze k obnovení licencí. Pozdější vývoj jí dal za pravdu. Nicméně jí to vyneslo trestní oznámení, podložené účelovou lží o jednání ve prospěch rodinného klanu Zemků, s kterým prý měla úzké vztahy. Policie s ní při zadržení zacházela neurvale. Konečnou „odměnou“ je nepravomocné odsouzení k trestu odnětí svobody v trvání osm a půl roku. Předseda senátu pak při ústním vyhlášení rozsudku uvedl, že nabyl přesvědčení, že jednala se souhlasem Aleny Vitáskové. Připustil, že pro to nemá důkaz, ale na trest osm a půl roku vězení také pro její nadřízenou byla jeho víra dostatečným odůvodněním.

Alena Vitásková zrušila 17. října 2012 rozhodnutí Michaely Schneidrové, ale tím již svou podřízenou nezachránila před sdělením obvinění ze dne 23. října 2013. Následoval přezkum, který již provedli jiní úředníci. Výsledkem bylo zrušení licencí, vydaných 31.prosince 2010 a dne 17. ledna 2014 vydání nových se zpětnou účinností. Do dění pak vstoupil nevyšší státní zástupce Pavel Zeman, který napadl obnovení licencí správní žalobou ve veřejném zájmu. Krajský soud v Brně mu vyhověl a správními rozsudky z 20. května 2016 zrušil rozhodnutí Energetického regulačního úřadu o obnově licencí a přikázal nové projednání věci. Nevzal při tom v úvahu, že elektrárny mají za sebou více než pět let výroby, během nichž prokázaly bezpečnost svého provozu a způsobilost dodávat elektřinu do rozvodné sítě, čili vlastnosti, jejichž dosažení mělo formálně právně prokázat licenční řízení v r.2010.

Energetický regulační úřad i majitelé elektráren napadli správní rozsudky kasačními stížnostmi k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten se nejdříve zatvářil vlídně a vydal předběžné opatření, jímž pozastavil vykonatelnost správních rozsudků z 20.května 2016. Ale 20. dubna 2017 zamítl všechny kasační stížnosti a rozhodl, že Energetický regulační úřad musí znova přezkoumat vydání licencí a řídit se při tom právním názorem krajského správního soudu.

K rozhodnutí stačila skutečnost, že ze tří dvojic revizních zpráv, jimiž žadatelé prokazovali bezpečnost elektráren, ani jedna nebyla v pořádku. Údaje dvou z nich dle soudu neodpovídaly skutečnosti a z metodického hlediska byly nesprávné, ale ty, které majitelé předložili bezprostředně před rozhodnutím Energetického regulačního úřadu, byly dokonce padělané. Kasačnímu soudu to stačilo: žadatelé neprokázali nárok na získání licencí způsobem, stanoveným právním předpisem, proto neměly být vydány. Ostatními výhradami nejvyššího státního zástupce a námitkami stěžovatelů proti nim se ani nezabýval pro jejich nadbytečnost.

Je jistě trestuhodné předkládat v úředním jednání padělané dokumenty a je ve veřejném zájmu takové jednání trestat. Potud je využití práva nejvyššího státního zástupce k podání žaloby ve veřejném zájmu v pořádku. Znepokojuje mě ale otázka, zda je také ve veřejném zájmu kvůli neodpovědnosti několika jednotlivců zmařit investici v hodnotě 1,3 miliardy korun českých.

Rozhodnutí správních soudů je nepříznivé pro některé obžalované v kauze sp.zn. 46 T 7/2013, neboť oslabí jejich obhajobu.

Rozhodnutí kasačního soudu upoutalo zájem médií, která reagovala „senzačními“ titulky, předjímajícími zastavení provozu elektráren. Uplatnil se tím sklon některých novinářů ke zkratkovému myšlení: ze správních rozsudků sice vyplývá hrozba vypnutí elektráren, ale není jisté, že toto je skutečný a nevyhnutelný účinek kasačního rozsudku, jenž vrací věc Energetickému regulačnímu úřadu k novému rozhodnutí. Zájem novinářů o „senzační“ výsledek správního řízení rychle vyšuměl.

Vzhledem k zdlouhavosti správního řízení se dá předpokládat, že o konečném osudu zmíněných elektráren již nebude rozhodovat současné vedení Energetického regulačního úřadu. K 31. červenci 2017 vyprší mandát Aleně Vitáskové a úřad se současně z hrdé, na vládě nezávislé instituce stane pouhým apendixem Ministerstva průmyslu a obchodu a v jeho čele bude místo vládou jmenované „drzé holky“, odvolatelné pouze rozhodnutím prezidenta republiky, stát snadno odvolatelná rada pěti „trafikantů“, jmenovaných ministrem průmyslu u obchodu.

K událostem, jež patří ke skrytému „kvašení“ případu nepochybně patří dokončení řízení proti obž. Luďkovi Pražákovi, vedené u Krajského soudu v Brně senátem Aleše Novotného pod sp.zn. 46 T 2/2015. Pan obžalovaný je v kauze významnou postavou, protože vybojoval na vedení úřadu souhlas s provedením licenčního řízení dne 31.prosince 2010. Sám se závěru přímo nezúčastnil, vzal si dovolenou. Žalobce pro něj žádal trest odnětí svobody v trvání deseti let. Senát, který je pověstný sklonem k vynášení vysokých trestů, jej ale rozsudkem z 25. října 2016 překvapivě zprostil obžaloby pro nenaplnění subjektivní stránky trestného činu. Žalobce se proti rozsudku samozřejmě odvolal a spis s odvoláním odešel 11.ledna 2017 k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Pro posouzení soudního rozhodnutí v tomto případě je důležité, že na rozdíl od Michaely Schneidrové a Aleny Vitáskové žalobce nepodezíral pana obžalovaného z podlehnutí vlivu rodinnému klanu Zemků, takže soud mohl připustit, že jednal v dobré víře a bez zlého úmyslu. Nicméně svým rozhodnutím postavil na hlavu celý způsob vyměřování trestů. Okolnost, že zprostil obž. Luďka Pražáka, bez jehož úsilí by se 31.prosince 2010 žádné řízení nekonalo, a úřednici, která vydala pochybné licence, potrestal pouze zákazem činnosti, zpochybnil přiměřenost vysokých trestů, uložených Aleně Vitáskové a Michaele Schneidrové, které údajně pochybily tím, že neumožnily napravení přehmatů výše zmíněné dvojice.

Pro rozhodování odvolacího soudu by ale měla být daleko významnější skutečnost, že obhajoba Aleny Vitáskové v součinnosti s odborníky Energetického regulačního úřadu prohloubila poznání o způsobu výpočtu škody, který uplatnil žalobce v obžalobě a začala uplatňovat odpovídající námitky. Žalobce vyšel z předpokladu, že majitelé elektráren získali vydáním licencí o silvestrovské noci nárok na zvýhodněnou sazbu podpory výroby elektřiny, takže by se při dvacetileté životnosti elektráren neoprávněně obohatili: společnost Saša Sun s.r.o. o 868,5 milionu korun českých a společnost Zdenek Sun s.r.o. dokonce o 1.013,2 milionů korun českých.

Mylnost žalobcových propočtů vyšla najevo počátkem r. 2013, kdy se změnil způsob vyplácení podpory fotovoltaickým elektrárnám. Stát původně svěřil tuto úlohu do rukou soukromých společností, v našem případě společnosti Actherm s.r.o. Od 1.ledna 2013 ale tuto úlohu převzala státní akciovka Operátor trhu energiemi a.s. (OTE a.s.), která okamžitě přestala zvýhodněnou cenu zmíněným elektrárnám proplácet, protože na ni neměly nárok. Ten měly pouze elektrárny, které po získání licence ještě v r. 2010 nebo i dříve uzavřely smlouvu s odběratelem a uskutečnily první komerční dodávky energie do distribuční sítě. Tyto podmínky zmíněné elektrárny samozřejmě nemohly splnit, protože o silvestrovské noci nesvítilo slunce. Zásahem OTE a.s. se skutečně způsobená škoda omezila na 111 milionů korun českých. Zatím se hledá úřad, který by byl ochoten vymáhat neoprávněně vyplacené prostředky; od r.2013 se toho dosud nikdo neujal.

Pátrání po původu omylu dospělo k odbornému vyjádření z 10.září 2012, vydanému znalcem, jehož si objednala policie. Znalec zanedbal výchozí cenový výměr Energetického regulačního úřadu, který platil až do 31.prosince 2010 a na základě podmínek, které platily až od 1.ledna 2011 přiznal zmíněným elektrárnám nárok na zvýšenou sazbu podpory. Jeho úvahu převzala jako zjevenou pravdu policie, žalobce, soud a v neposlední řadě i společnost Actherm s.r.o.

Energetický regulační úřad se pokusil vyvolat proti znalci kárné řízení, ale neuspěl: podle jeho vyjádření k návrhu, které v plném rozsahu přijal předseda příslušného soudu, se vlastně nic nestalo: nešlo o znalecký posudek, ale pouze o odborné vyjádření, které bylo v podstatě nicotné, nemělo na výpočet škody žádný vliv.

Energetický regulační úřad šel ještě dále: podal trestní oznámení na společnost Actherm a.s., která vyplácela zvýhodněnou podporu, ač na ni elektrárny neměly nárok. Konec jeho snahy je kuriózní: podstata obvinění byla pro policisty natolik složitá, že trestní oznámení nesprávně pochopili jako obvinění úředníků, kteří jsou stíháni ve výše zmíněné věci sp.zn. 46 T 7/2013 kvůli předložení padělané revizní zprávy. Protože se stanovením výkupní ceny elektřiny neměli nic společného, policie oznámení založila ad acta. S jejím právním názorem se ztotožnilo státní zastupitelství, které jej přezkoumalo na základě stížnosti Energetického regulačního úřadu. Nemění to nic na tom, že trestní oznámení se ani zdaleka netýkalo osob, jež si policie vybrala jako podezřelé. Také nadále platí, že Actherm s.r.o. dva roky vyplácel částky, na které nebyl právní nárok.

Z uvedeného vyplývá, že vydání licence (byť vydané na základě pochybných podkladů) samo o sobě nevedlo ke vzniku škody a skutečnou škodu způsobila firma či lidé, kteří zůstali stranou zájmu policie a státního zástupce. Je s podivem, že toto nevyšlo najevo již v průběhu dokazování před soudem v kauze sp.zn. 46 T 7/2013.

Na závěr ve stručnosti připomínám, že zde nejde o jeden z případů, v nichž Energetický regulační úřad vydal licence rozestavěným elektrárnám. Z fotografií, pořízených družicí NASA 27. prosince 2010 je zřejmé, že elektrárny byly v podstatě dokončené. Fotografie měl k disposici žalobce i obhajoba, ale z nepochopitelných důvodů k jejich předvedení v soudní síni jako důkazu nedošlo. Proces výstavby elektráren zanechal nesmazatelné stopy v účetnictví investorů. Vyhodnotila je renomovaná poradenská firma PricewaterhouseCoopers ve znaleckém posudku, jímž správní soudy opovrhly. Z něho vyplývá, že na zařízení v hodnotě 1,3 miliardy korun českých byly ke dni vydání licencí nedodělky přibližně za 60 tisíc korun českých.

Odvolací soud bude mít obtížnou práci. Bude se muset vypořádat s mimořádným objemem odvolání a nových pohledů na některé podrobnosti skutkové podstaty. Z jeho rozhodnutí poznáme, zda dosud platí společenská objednávka na likvidaci „drzé holky“ Aleny Vitáskové, která stejně odchází z vedení Energetického regulačního úřadu a solárním baronům již škodit nebude, či zda dosud trvá zájem na přivedení Zemkova holdingu ke krachu.

Prezidente Orbáne, občané Evropy jsou s vámi, šmejdi a vyžírky Evropské unie jdou proti vám, aby neztratili lukrativní funkce

$
0
0

30.4. 2017   Skrytá pravda
Fraška v Bruselu: odstoupí na protest Jourová, která už má dnes plat cca 750 000 měsíčně, jak uvádějí některé zdroje? Ještě nedávno měla 500 000 měsíčně a to jí bylo málo. Přitom, by bylo logické snížení platů, kdy Velká Británie končí!
Evropská lidová strana (ELS) chce vyloučit ze svých řad jeho stranu Fidesz. Po jednání s předsedou maďarské vlády to v Bruselu řekl předseda nejsilnější frakce v Evropském parlamentu Manfred Weber. Budapešť by podle ELS měla přestat vyvíjet tlak na vysoké školy financované ze zahraničí.

Ve středu Maďarsko dostalo od Evropské komise měsíc na vysvětlení svého nového zákona o vysokých školách, který podle komise není v souladu s unijními pravidly a svobodami. Přitom tuto bruselkou partičku, ve které jsou i TOP 09 a KDU-ČSL nezajímá, co Soros provádí všude, kde se objeví a jak se snaží zlikvidovat vlády, které mu nejsou po chuti. "Jasně jsme dnes dali najevo, že nemůžeme takové útoky v rodině ELS akceptovat,"řekl předseda nejsilnější frakce v Evropském parlamentu Manfred Weber po setkání s Orbánem, které se konalo před dnešním mimořádným summitem EU v Bruselu.

Vážně se u nás nenajde strana, která Orbána podpoří? Přece je do očí bijící, že stejně jako Václav Klaus i Orbán v Bruselu říká pravdu a to se samozřejmě šmejdům, kteří bobtnají za naše peníze, nelíbí. A co hrdina Kalousek či jeho partička. Mlčí? A co slavní křesťané v KDU-ČSL. Mlčí? Přitom se dušují a zaklínají, že jsou tam jejich členové pro nás a ne my pro ně, aby dostávali funcionáři plat! Královský...

Je máj, se láska ve mě rodí v máji, já po rukou i chodím za Tebou...

$
0
0

1.5. 2017
Krásný máj Vám, čtenářům 
Nové republiky



K.H. Mácha

Byl pozdní večer - první máj -
večerní máj - byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.
O lásce šeptal tichý mech;
květoucí strom lhal lásky žel,
svou lásku slavík růži pěl,
růžinu jevil vonný vzdech.








1. máj 2017 - Moskva

Article 11

$
0
0
Jaromír Habr
1. 5. 2017
i diskuse pod článkem Radima Valenčíka k oné dřívější diskusi byla velmi podnětná. Je to podle mne přesně to, co ve veřejném prostoru nejvíc schází. A ani troll s tím nic nenadělá, i když se nepřestává snažit. Formuluji své stanovisko.
Svět, jenž je aktuálně uspořádán jako obrácená morální hierarchie, tedy taková, ve které rozhodují ti morálně nejhorší, bude možné změnit teprve, až nezbytná většina z nás dole:


1. přestane považovat amorálnost menšiny nahoře za inspirativní následováníhodný příklad mimořádných schopností, honorovaných zaslouženými bonusy.
2. pochopí, že dodržování morálky není projevem slabosti, nýbrž skutečné, tedy reciproční svobody (totéž, co si nárokuji, přiznávám všem, v ideálním případě nikoli vynuceně, nýbrž zcela spontánně) a že svoboda, pojatá jednostranně, není svobodou, ale maskovaným egoismem.
3. pochopí a přijme, že štěstí vyžaduje úsilí a že žádný pokus toto obejít finálně nevede ke štěstí, ale nanejvýš k jeho náhražkám, které nás neuspokojí v jakémkoli, ani sebevětším množství.
4. přestane zaměňovat štěstí za pouhé pohodlí.

Do té doby může dle mého názoru jít nanejvýš o změny nepodstatné či krátkodobé/nestabilní.

Abych nepůsobil jako pouhý teoretický žvanil, kterých už je i tak dost, uvedu jako příklad ten mi nejbližší - vlastní: protože jsem nezaměstnatelným invalidou v systému, kde solidarita skomírá na hranici někde mezi přijatelností a zrůdností, téměř nic nevlastním a podle běžných měřítek jsem hluboko pod hranicí chudoby. Přesto se považuji za mimořádně vnitřně svobodného a šťastného (věř nebo ne, vážený čtenáři - nejde o „z nouze ctnost“). A, paradoxně, nejvíce mne trápí, jak je obtížné předat dál vlastní pozitivní poznatky či zkušenosti. Nehodlám však rezignovat, naopak: zkus, vážený čtenáři, napsat pár řádků toho, co sis dosud jen skrytě myslel, třeba tady do diskuse pod články, a neanonymně. Pokud se poté nebudeš cítit alespoň na chvíli trochu svobodnějším, sním svůj klobouk. Nebo třeba v zaměstnání seber odvahu a řekni šéfovi, že s přesčasy zadarmo končíš, hned poté, co si zajistíš důkazy, že firma si takto dlouhodobě počíná. Ten spor samozřejmě nebude příjemný ani snadný a navíc bude bez záruky, že jej vyhraješ, takže možná se pak budeme nějaký čas potkávat na úřadu práce. Stejně tak se můžeš zkusit postavit kterémukoli jinému šmejdovi, který Tě bude využívat k osobnímu prospěchu. Možností je bezpočet. Pokud si však myslíš, že své potomky zajistíš lépe, když budeš dál ohýbat záda, pak zvaž, zda jim ve skutečnosti, byť v nejlepším úmyslu, nepřipravuješ mnohem horší alternativu - roli otroků. A zda Tvá rodina, ať jakkoli materiálně zabezpečená, má šanci selektivně přežít globální katastrofu, ke které je, právě kvůli rezignaci na občanskou roli či na morálku obecně, naše lidská společnost každým dnem blíže.

Pokus o trestní oznámení na ČNB

$
0
0

Josef Mrázek
1. 5. 2017
Tak dlouho jsem byl dotazován, proč jsem nepodal trestní oznámení na ČNB, až jsem ho podal, zde ho uvádím a připojit se může každý občan ČR.
Potom jsem si pustil zprávy a právě hlásili, jak si představuje ministr financí zotavování české koruny. V rámci programu „konvergence“ !!! bychom po třech letech platili 25 Kč za 1 euro, jehož kupní síla by byla asi 15Kč. To znamená, že 40% vyvážených hodnot bychom odevzdávali zadarmo, jako před více než 10 lety. Intervence zajistila zhoršení a prodloužení našeho koloniálního postavení o mnoho let, to bylo jejím cílem. A ředitel Rusnok slibuje, že ČNB zakročí, kdyby si koruna moc dovolovala. To oznámení je proto na místě a je jen škoda, že kromě hněvu na podavatele sotva něco přinese.


Vrchní státní zastupitelství Praha
Nám. Hrdinů 1300
140 65 Praha 4
podatelna@vsz.pha.justice.cz

Já, níže podepsaný …............, nar. …........, bytem …....... …...,

tímto podávám

  Oz n á m e n í

ve věci podezření, že dosud ne zcela známými pachateli byl spáchán trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby - Trestní zákoník 40/2009 Sb., § 329 (1), kterého se dopustí úřední osoba, která v úmyslu opatřit sobě, nebo jinému neoprávněný prospěch, v tomto konkrétním případě jednáním, které odporuje zákonu 6/ 1993 Sb. o ČNB, § 2 (1), kde se uvádí „ Česká národní banka jedná v souladu se zásadou otevřeného tržního hospodářství.“

S hlediska citovaného § 329 Trestního zákoníku odstavec (3) v dalším uvádím, proč má jít a) o prospěch velkého rozsahu, b) o škodu velkého rozsahu.

Trestného činu se měli dopustit dosud ne zcela známí pachatelé tím, že v listopadu roku 2013 v rámci své funkce členů Rady ČNB rozhodli, že bude vyhlášen kurzový závazek ČNB udržovat po dobu předem neurčenou směnný kurz české koruny na hodnotě 27 Kč za 1 euro a tím zrušili určování tohoto kurzu poměry na devizovém trhu a zavedli zároveň závislost hodnoty české koruny na cizí měně na jejíž regulaci prováděnou intervencemi Evropské banky neměli vliv.

Tímto činem porušili § 2 odstavec (1) zákona č.6/1993 Sb. v platném znění, který bez omezení ukládá: „Česká národní banka jedná v souladu se zásadou otevřeného tržního hospodářství“.

V době před zahájením intervencí směnný kurz české koruny pozvolna posiloval, byl v pásmu mezi 24 a 25 Kč za 1 euro. V listopadu roku 2013 byl kurz stejné kupní síly podle údajů OECD 17.6 Kč za 1 euro, česká koruna byla tedy stále silně podhodnocená. Při výměně za eura se ztrácelo 28.2% kupní síly. Úmyslné zhoršní kurzu na 27 Kč za 1 euro znamenalo , že podhodnocení koruny se ještě zhoršilo, ztrácelo se 34.8% kupní síly a protože v roce 2014 se vyvezla hodnota asi 3050 miliard Kč, byla by kurzová ztráta zahraničního obchodu s tím spojená 860 miliard Kč při směnném kurzu 24.5 Kč a po intervencích byla o 201 miliard Kč větší.

Intervence trvaly 40 měsíců a během té doby Evropská banka znehodnocovala euro, takže kurz stejné kupní síly české koruny klesl pod 16 Kč za 1 euro, protože korunové ceny stagnovaly. Směnný kurz koruny by asi bez intervencí klesl pod 23 Kč za 1 euro. Zohledníme-li tyto změny znamená to, že během roku 2016 způsobil kurzový závazek 27 Kč za 1 euro zvýšení kurzových ztrát vývozu o 45% proti stavu bez intervencí, tedy při zachování kurzu regulovaného trhem. Započítáme-li také přerušení trendu sbližování směnného a paritního kurzu lze tedy odhadnout roční kurzovou ztrátu vývozu jen za rok 2016 způsobenou intervencemi na 600 miliard Kč. Je to názorná ukázka rozsahu kurzových ztrát na české straně během jediného roku trvání intervencí.

Intervencemi vzniklá situace se dá popsat také tak, že na devizovém trhu byla při nákupu českých korun poskytována sleva, zprvu asi deset a později i více procent, která byla indukována Českou národní bankou pomocí emisí českých korun. Tato sleva nevyvolala inflační pohyb ani během tří let působení, ale mírně zvýšila zájem o nákupy. Ten byl vydáván za ekonomický úspěch, ve skutečnosti se ale jen zvýšila hodnota vývozu a zároveň ještě více klesla hodnota dovozu, takže jsme začali více vyrábět a dostávali za to méně, než za předchozí nižší produkci.

Prospěch z této akce měla a má hlavně strana držitelů kont a dluhopisů v eurech, zahraniční majitelé české ekonomiky, evropská banka a dolarový bankovní systém a spekulanti. Ztráty dále narůstají i po skončení kurzového závazku, protože zejména české koruny a dluhopisy, zakoupené v devalvovaném kurzu spekulanty, brzdí návrat směnného kurzu k hodnotám odpovídajícím poměrům na trhu, kdyby k intervencím nedošlo.

Objem intervencí překročil , bez údajů za poslední týdny před jejich ukončením, 1.48 bilionu Kč. Jde o peníze, které je třeba, zcela nebo zčásti, rovněž považovat za ztrátu s ohledem na problematickou hodnotu zakoupených dluhopisů a to, že část z nich tvoří zisk pro spekulanty.

Užitek pro občanskou veřejnost a podniky hospodařící v českých korunách není žádný, jsou jen škody. Je třeba si povšimnout, že trvalé hrubé podhodnocení české koruny bylo trvale zamlčováno, jako by bylo součástí samozřejmého koloniálního postavení České republiky vůči západu. Jde však o zásadní problém v souvislosti s intervencemi. Je nesmyslné počítat s tím, že další podhodnocení koruny, zaostávající za kurzem stejné kupní síly o desítky procent, vyvolá inflaci, navíc při ceně práce rovněž o desítky procent nižší, než by odpovídalo její produktivitě. To je klíčem k odpovědi na otázku, která vyplývá z požadavku zákona, aby byl posouzen úmysl pachatele.

V našem případě podezřelými jsou vysoce kvalifikovaní ekonomové, u kterých nepřipadá v úvahu, že by nevěděli, co činí, jak obrovské škody vznikají a komu plyne prospěch. Nemohou také tvrdit, že neúmyslně porušili zákon, jeho znalost je podmínkou funkce, kterou přijali, a nemohou přijatelně vysvětlit, proč jednali ve prospěch cizí strany a poškodili ty, které mají chránit.

Podpis.................. Datum..............

Podrobnější rozbor obsahují: otevřený dopis prezidentovi Zemanovi
https://spojeni.wordpress.com/2016/05/03/otevreny-dopis-panu-milosi-zemanovi/

a články
https://spojeni.wordpress.com/2017/02/03/zlocin-cnb-se-blizi-k-vyvrcholeni/

https://spojeni.wordpress.com/2017/04/08/po-intervencich-je-treba-suctovat-s-viniky-a-zachranit-co-se-da/
Dopis i články byly uveřejněny na webu Nová Republika.

Dr.Ing. Josef Mrázek se angažuje zejména ve Svazu pacientů.

Svět ruskýma očima 400

$
0
0

zajoch
1.5.2017  Outsidermadia

Považovat vychovanost za měkkost je typická mýlka mnohých. Čínský prezident na Trumpovo překvapení nezapomene * Odtávání podvodního permafrostu v Arktidě je nová hrozba pro klima planety * Sankce proti Rusku potrvají ještě dlouho * Mezi Bělehradem a NATO byl uzavřen plán partnerství, podle kterého pracovníci NATO v Srbsku jsou považováni za diplomaty

Rozdělí si USA a ČLR svět napůl? Nové vydání myšlenky G2

Dmitrij Minin
22. dubna 2017


Trump upustil od dříve slíbené tvrdé linie vůči Číně. Ukázalo to jednání se Si Ťin-pchingem, po němž se objevily spekulace o nové americké iniciativě G2 (velká dvojka USA – Čína). Znamenalo by to, že by se vedení světa dosud samotnými USA rozdělilo s druhou světovou velmocí (někdo říká, že již první). Vrch v takovém partnerství by samozřejmě měly USA. V pojetí Trumpa by to mohla být velká dohoda, ale za podmínek, kdy se USA vzdávají ekonomických nároků na ČLR, a ta bude loajální k zájmům USA v zahraničí, především v KLDR a v Sýrii.

Myšlenka dvojky byla navržena již v roce 2005 v knize Freda Bergstena (ředitele Petersonova ústavu mezinárodní ekonomiky) USA a světová ekonomika. Mimo akademickou půdu se objevila po finanční krizi v roce 2008 a tehdy ji podpořili Kissinger a Brzeziński. Později ji odmítli, ukázalo se, že pro Čínu není přijatelná. Předchozí americká administrativa učinila první průzkum při návštěvě Hillary Clintonové v Pekingu v roce 2009. Krátce nato odmítl koncepci „velké dvojky“ čínský ministerský předseda na summitu EU v Praze. Uvedl, že„mluvit o dominanci dvou mocností v mezinárodních záležitostech je absolutně neopodstatněné a chybné. Čína bude provádět nezávislou politiku a nebude vstupovat s kdejakými zeměmi do aliancí“.

Jeremy Friedman, analytik Harvardské školy podnikání, tvrdí, že v dnešní době stát zároveň proti Rusku i Číně není pro Ameriku schůdné. Je potřeba volit z nich jen jednoho spojence. USA nejsou nakloněni přátelit se se všemi, potřebují nějakého nepřítele. Nyní mají dilema – Rusko nebo Čína. Fridman si myslí, že pro USA jsou užitečnější svazky s Moskvou, Čína více škodí americkým zájmům ve světě. Podle něj není Rusko smrtelnou hrozbou světovému pořádku, je spíše zahozenou příležitostí, kterou je ještě možno zachránit. Podobně uvažoval Trump ve své volební kampani. Jiná varianta je spojit se s Čínou proti Rusku. Základem čínského rozvoje je světová stabilita a otevřený obchod, a v těchto podmínkách se podle amerického přesvědčení zajišťuje americká vojenská síla.

I když Trump chválil Rusko, nedávalo mu to ani malou příčinu domnívat se, že by se připojilo k protičínským aktivitám. Možná z tohoto důvodu přehodnotil americký prezident některé své názory vůči Číně. Rovněž Peking jednoznačně promluvil o úmyslu Číny zůstat si s Moskvou blízko.

Pro Čínu dnes není prvořadá nějaká chimérická dvojka, ale projekt „jedné cesty“ na euroasijském kontinentě, vyjádřený v myšlence Velké hedvábné stezky, s mnohem větším zapojením Ruska, než o jakém se uvažovalo dříve. Na květnové schůzce daného projektu vůdců dvaceti zemí v Pekingu bude mít ruský prezident zajisté nejčestnější místo.

Považovat vychovanost za měkkost je typická mýlka mnohých. Známá scéna při návštěvě Si Ťin-pchinga v USA s útokem amerického letectva na Sýrii neznamená, že čínský prezident na toto „překvapení“ zapomene. A až bude potřeba, i on může být tvrdý. Ve hře mohou být například trestné tarify a bariéry obchodu s Čínou a odvetná opatření. Totéž ve věci čínských zájmů ohledně Tchaj-wanu a Jihočínského moře. Nyní se čínský vůdce vyhýbá konfliktům, a to do doby podzimních voleb generálního tajemníka KS Číny. Jakmile bude opětovně zvolen, nebude muset zaujímat svoji diplomatickou pružnost. Bude ukazovat výsledky a některé z nich mohou být pro zahraničí dost nepříjemné.

Trump se předčasně radoval, když Čína a Rusko nepoužily veto na americkou rezoluci o použití chemických zbraní v Sýrii, ale zdržely se. Totéž se týká i nátlaku Pekingu na KLDR. Rezoluce byla tak jako tak zablokovaná v důsledku nedostatečného počtu hlasů. Hlasování se zdržel i spojenec Ruska – Kazachstán. Důvodem byla nutnost udržet „astanský proces“ syrského narovnání. Moskva byla připravena použít veto na projekt v případě potřeby sama. Korejský jaderný program nevyhovuje ani samotné Číně, což znamená, že i sama Čína hodlá do určité míry tlačit na Phjongjang.

Nyní Peking odsoudil jednostranné použití síly při ignorování ústavy OSN a bez mandátu RB OSN Spojenými státy a odpovědným za útok bojovníků na civilní autokolonu pod Aleppem označil Západ, speciálně USA. Podle čínské vládní agentury Sin-chua se mírový proces v Sýrii bortí kvůli snaze západních mocností svrhnout Asada. „Tím se stávají zájmy syrského lidu obětí západní intervence.“ Je příznačné, že se tento komentář objevil jen v ruské verzi Sin-chua. Pro Moskvu je to signál: přít se se Západem nechceme, ale postoj neměníme.

ČLR ostře reagovala na perspektivu amerického vojenského útoku na Severní Koreu. Lze se domnívat, že myšlenka G2 dopadne za Trumpovy vlády stejně jako za vlády Obamy. Všechny snahy zachránit pro USA jejich vůdčí postavení za pomoci všelijakých kejklů typu „rozdělení odpovědnosti“ jsou předurčeny k nezdaru.

Převzato z Fondsk.ru

***

Ruští vědci informovali o katastrofálních následcích tání podvodního permafrostu v Arktidě

27. dubna 2017
 
Vědci z Dálného východu plánují pro tento rok tři expedice do Arktidy ke studování podvodního permafrostu. Tento jev může vést k vážným změnám klimatu.

Ve zprávě Dálněvýchodní pobočky Ruské akademie věd se praví: 
„Znepokojení vědců vyvolává intenzívní degradace podvodního permafrostu východosibiřského šelfu, která vede k uvolnění gigantického množství pravěkých organických látek, což je schopno ovlivnit klimatickou mapu planety.“

Vedoucí vědecký pracovník laboratoře arktických výzkumů Tichooceánského institutu Dálněvýchodní pobočky Ruské akademie věd Oleg Dudarev uvedl:
„Pokud bude pokračovat současné tempo odtávání podvodního permafrostu provázené masivním uvolňováním metanu do atmosféry, může docházet k stále mohutnějšímu výronu. Tak mohou nastat těžko předvídatelné klimatické následky, nevylučující klimatickou katastrofu.“

První výrony plynu, v němž je až 70 % metanu, byly zjištěny v roce 2011 v severní části moře Laptěvů. Na dně o ploše 1 km čtvereční bylo zaznamenáno několik stovek průduchů plynu, celkově nazývaných „megasip“

Výsledky expedic z let 2012, 2014 a 2016 prokázaly, že v zónách megasipů intenzita výronu metanu ze dna roste. Některé fakule dosahují průměru až stovek metrů.

*****Kromě klimatických hrozeb mohou megasipy znamenat také nebezpečí při práci na uhlovodíkových těžebních polích.****

Ve zprávě se říká:
„Je pravidlem, že se vyskytují v licencovaných oblastech projektovaných těžebních polí arktického šelfu. Znamená to možné problémy v organizaci a v bezpečném využívání polí. Například tam, kde dochází k degradaci permafrostu odtáváním, se vytvářejí termokrasové deprese.“

Vědci uvádějí, že bude-li se tání podvodního permafrostu zesilovat, projeví se zvýšení objemu vylučovaných skleníkových plynů ve změně klimatických parametrů. To zákonitě povede ke změně ekologických charakteristik moří nejen arktických, ale možná všech světových moří. Převzato z Expert.ru

Převzato z Rusvesna.su

***

Západ začíná i prohrává

Anna Koroljova
28. dubna 2017

 
O sankcích proti Rusku se rozepisuje rakouský Die Presse

Sankce EU proti Rusku z roku 2014 pokračují. Dotázaní experti přiznali, že za tři roky trvání přinesly úhonu především EU, pro Putina a jeho vládu byly spíše k užitku. Podle oficiálních prohlášení ruské vlády nepřinesly zemi škodu. Dokonce hospodářství posílily v době, kdy byla recese způsobena téměř výhradně poklesem cen ropy. To a odliv kapitálu z rizikových aktiv způsobilo devalvaci rublu a zdražení dovozu. Samozřejmě, že omezený přístup ruských společností k západnímu kapitálovému trhu je nátlakový a zužuje možnost rozvoje.

V této situaci si řada odvětví ruského průmyslu pomohla. Kvůli odvetným sankcím v agrárním sektoru museli ruští spotřebitelé přejít na domácí produkci. V roce 2015 vzrostla ruská zemědělská produkce o 2,6 % a v roce 2016 o 4,8 %. Pěstování zeleniny ve sklenících, které silně podporuje stát a investují do něj i soukromé osoby, se zvedlo o 30 %.

Die Presse konstatuje, že ruský spotřebitel sankce pocítil. Kvalita místní produkce je prý mnohdy nižší než dovážené. O to více se začalo objevovat množství analogů západních produktů. Například program zajištění civilních letadel a podobně. Rusko ze sankcí vyšlo vítězně.

Západ jednoznačně ztratil. Podle rakouského ústavu ekonomických výzkumů znamenalo snížení vývozu z EU do Ruska v roce 2015, vyjádřeno penězi, ztrátu asi 40 miliard eur. Jen v Rakousku to bylo 1,5 miliardy (36 % snížení rakouského exportu připadá na sankce).

Omezení přístupu ruského podnikání ke kapitálu a novým technologiím se negativně projeví ve střednědobé perspektivě. Na druhou stranu odvetná opatření v omezení dovozu zemědělské produkce dala stimul domácí výrobě a zpracování. V roce 2016 se zvýšila agrární odvětví o 5 % a v mnoha případech je ruská produkce soběstačná.

Uzavření ruského agrárního trhu vedlo ke snížení konkurence a zdražení dovážených i ruských výrobků. I když náhrada dovozu napomohla v odvětvích, kde nejsou třeba vysoké technologie a inovace, na hi-tech trzích ztrácejí ruské společnosti své pozice. Například podíl Ruska na světovém kosmickém trhu se snížil pod 1 % a nové úspěchy se ve vývozu ruské hi-tech produkce, vyjma zbraní, nejeví. Taktéž brzdění rozvoje ropného průmyslu má na svědomí omezený přístup k technologiím. Určitou možností je dovoz hi-tech ze zemí nepodléhajících sankčnímu režimu, protože tvořit v Rusku nové technologie bez rozsáhlých investic bude těžké.

Nezávislý analytik Dmitrij Adamirov je přesvědčen, že prohrávají všichni. Ovšem sankce nevedly k očekávanému efektu, se kterým počítaly USA i EU. Krom toho tradiční obchodní partneři (včetně Rakouska) utrpěli nejvíce. Proto se v rakouském tisku objevují podobné materiály.

Ovšem je potřeba chápat, že na mínění Evropy jako celku i jejích jednotlivých zemí v této otázce málo záleží. Takže sankce potrvají ještě dlouho. Jejich pozdější zrušení se západní partneři vynasnaží „prodat“ co nejdráže. Historie rušení sankcí proti Íránu, táhnoucí se minimálně 15 let, může postihnout i Rusko.

Převzato z Expert.ru



Stanův komentář: Vřelé díky a velká gratulace autorce k jubilejním Ruským očím! (Redakce webu Nová republika se ke gratulaci upřímně připojují.)

Ukrajina se připravuje k leteckému útoku na Donbas

$
0
0

1. 5. 2017    zdroj Na Kramatorském letišti se rozvinuje základna ukrajinského letectva, určená k zasazování úderů.
Nad letištěm v Kramatorsku, OSU okupované části Doněcké oblasti, kde jsou rozmístěny různé jednotky ukrajinské armády, se ráno 30. dubna objevily dva letouny SU-24 ukrajinského letectva. Informoval o tom dopisovatel IA Regnum.


Bojové letouny SU-24 jsou určeny k bezprostřednímu působení s pozemními silami při vojenských operacích různého rozsahu a účelu. Mimo jiné mají bombardéry SU-24 křídla s variabilní šípovitostí, což zlepšuje jejich bojové vlastnosti.

Podle dostupných zpráv přiletěla obě letadla SU-24 do okresu Kramatorsk z Čugujevského vojenského letiště. Poté, co provedly nad Kramatorskem a letištěm kruh, zamířily bombardéry zpět.

Po létě roku 2014 to bylo poprvé, co uskutečnilo ukrajinské vojenské letectvo nad Kramatorskou oblastí a krajinou, která se nachází poblíž doněcké fronty, let.

Objevila se také informace, že na ministerstvu obrany a v Generálním štábu OSU se nyní začíná realizovat plán rozmístění na letišti v Kramatorsku hlavní vojenské letecké základny Východního velitelství Ozbrojených sil Ukrajiny. Předpokládá se, že síly, podřízené tomuto velitelství, budou plně zaměřeny na zónu ATO a také na Rusko.

Faktem, který ukazuje na zahájení realizace tohoto plánu, může sloužit i posílení ochrany Kramatorského letiště a jeho okolí. Kvůli rozmístění zvýšeného počtu stráží a hlídek již bylo na letišti hned vedle budovy, kde sídlí vojenské a polní velení č. 85, smontováno několik nových stavení.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Politik, který chce, aby Francie zmizela, se může stát jejím prezidentem

$
0
0
Sergej Latyshev
1.5.2017  Zvědavec

Příštím prezidentem Francie bude politik, který chce rozpustit zemi s tak bohatou historií a tradicemi, a to v prvé řadě v Evropě a potom ve světě. V předvečer prezidentských voleb to jasně demonstrovalo vítězství Emmanuela Macrona, vůdce virtuálního hnutí „Vpřed!“ a stoupence nadnárodních elit. Druhé kolo francouzských prezidentských voleb bude jen pouhou formalitou.


Podle posledních údajů, které zveřejnilo francouzské ministerstvo vnitra, získal Macron v prvním kole 23,75% hlasů. Předsedkyně pravicové konzervativní Národní fronty Marine Le Penová získala 21,53%. Oba kandidáti se tedy dostali do druhého kola, které se uskuteční za dva týdny.

François Fillon, kandidát středopravicové strany „Republikáni“, získal 19,91% hlasů a obsadil třetí místo. Čtvrté místo obsadil vůdce krajně levicového hnutí „Nepoddajná Francie“ Jean-Luc Mélenchon, který získal 19,64% hlasů. Zbylých sedm kandidátů přišlo o uchazečství do 2. kola, včetně kandidáta vládnoucí socialistické strany Benoîta Hamona s 6,2 procenty hlasů.

Jak proběhly volby?


Tyto volby můžeme zařadit mezi nejcyničtější prezidentské volby v dějinách Francie. Vždyť Macron byl označen za vítěze na základě výzkumu, při němž jsou dotazováni voliči, právě vycházející z volebních místností, přestože situace nebyla ještě dostatečně jasná.

Ještě před vyhlášením předběžných výsledků mu k vítězství gratulovali významní politici jak z Francie, tak ze zahraničí. Dokonce i Fillon, jehož program se příliš nelišil od programu Marine Le Penové, vyzval své příznivce, aby volili Macrona, protože „extrémistická strana se začíná dostávat k moci“. Měl na mysli Národní frontu.

Živost Fillonova projevu ukazuje, že kdyby skončil na druhém místě v prvním kole a zvítězil ve druhém kole, nesplnil by své „pravicové“ předvolební sliby, včetně zrušení protiruských sankcí a vybudování užších vztahů s Ruskem. Udělal to jen proto, aby získal příznivce Le Penové, což se mu nakonec podařilo.

Kdo je Macron?


Emmanuel Macron, kterému je 39 let, se narodil v rodině lékařů a vyrůstal ve městě Amiens ve Francii. Studoval filozofii v Pařížském institutu politických studií, slavném Sciences Po, psal studijní práce o Machiavellim a Hegelovi. Poté, co studoval Machiavelliho spisy, zjistil, že filozofie vám žádné peníze nevydělá, a začal studovat na prestižní Vysoké škole administrativy ENA (École Nationale d'Administration) ve Štrasburgu - klasická postgraduální cesta francouzské politické elity. Nicméně se rychle vykoupil z vládní smlouvy a našel si velice dobře placenou práci ve společnosti Rothschild & Co v Paříži, kde se ukázal jako bezohledný investiční bankéř, aby se dostal do „socialistické“ vlády Françoise Hollandeho. V roce 2012 byl jmenován zástupcem generálního tajemníka Elysejského paláce a o dva roky později se stal ministrem hospodářství. Z toho důvodu je možná do velké míry zodpovědný za obtížnou ekonomickou situaci, které nyní země čelí.

Rothschildův přisluhovač měl při s odborovými svazy ohledně sporné reformy trhu práce. Po několika konfliktech s premiérem Manuelem Vallsem v prosinci loňského roku a poté, co usoudil, že socialisté nic nezískají, opustil funkci ministra hospodářství. Jakmile zčistajasna obdržel peníze, založil virtuální hnutí „Vpřed!“ Toto hnutí je virtuální, protože nemá členy, členské příspěvky, ani členské legitimace. Toto hnutí se skládá z „aktivistů“, kteří jsou sponzorováni globalisty a navíc je podporují levicoví politici a masmédia. Hnutí je podpořeno Macronovou silnou PR kampaní a Macronovým prohlášením, že „není ani levicový, ani pravicový“, ale že je něčím novým ve francouzské politice. Pokud ne globalisté, tak ostatní by Macrona obviňovali, že jeho hnutí „Vpřed!“ vytvořili „ruští hackeři“. Ale samozřejmě nikdo nebude obviňovat liberálního „humanistu“ a „zapřisáhlého Evropana“. Dokonce i důvodná obvinění z korupce, která jsou ještě závažnější než ta, která zničila předvolební kampaň republikána Francoise Fillona, ​​nepoškodila Macronův image.

Co si Macron připravil k volbám?


Macronův předvolební program je velmi podobný předvolebním slibům bolševiků. Slíbil to, co všichni chtěli slyšet, a bylo mu jasné, že nebude možné tyto sliby splnit - levicové a pravicové strany, ekologové, liberálové i vlastenci si všichni mohli najít něco, co jim bylo blízké, ale celkově není možné splnit všechny tyto sliby. Jak lze mluvit o zkracování 35hodinového pracovního týdne, který se i tak zdá být nehorázně krátký; snížení podnikové daně z 33,3 až na 25%; snížení nezaměstnanosti z cca 9,7% až na 7%; snížení státních výdajů na 60 miliard eur; zajistit všem brýle, zubní protézy a sluchové pomůcky zdarma; příspěvek v hodnotě 50 miliard eur na územní rozvoj, modernizaci infrastruktury, obnovitelné zdroje energie, zajištění ochrany klimatu; snížení administrativy o 120 tisíc úředníků; navýšení nákladů na armádu a policii.

Každý rozumný člověk musí pochopit, že tento oboustranně exkluzivní program je falešný. Bohužel čtvrtina francouzské populace si to nemyslela. Macron také navrhuje, aby se otevřely hranice, neboť se domnívá, že terorismus je výmysl a varuje Francouze, že budou muset s tímto zlem žít. Podporuje veškeré zásahy proti Rusku, podporuje západní politiku, namířenou na odstranění Assada v Sýrii a slibuje, že „přiměje Putina, aby ho respektoval“. Ve skutečnosti činí fantastické sliby, které zůstanou pouze sliby. Macron říká, že „uprchlíci jsou odolní a pokrokoví lidé“ a vychvaluje přistěhovaleckou politiku Angely Merkelové, která nechala během jednoho roku vstoupit do Německa více než miliónu přistěhovalců a zachránila tak „důstojnost Evropy“.

Shrňme si to - všichni lidé někdy učinili nesplnitelné sliby, ale Francie dostala prezidentského kandidáta, který sní o tom, že se jeho země rozpustí v Evropě, plné uprchlíků, a poté v celém světě.

A co Marine?


Marine Le Penová a její strana Národní fronta také slaví vítězství. Výsledek prvního kola je jejich rekord: v minulých prezidentských volbách nedosáhli takový počet hlasů a nepostoupili do druhého kola. Předsedkyně Národní fronty říká, že tento postup je „historický“, že je to „první krok Francouzů do Elysejského paláce“, a tvrdí, že „nastal čas osvobodit francouzský lid“.

Ve skutečnosti získala Le Penová více než 7,65 milionů hlasů. Jen pro srovnání: v roce 2012 získala v prvním kole prezidentských voleb 6,4 milionů hlasů a obsadila třetí místo. V roce 2002 otec Marine Le Penové a historický vůdce Jean-Mari Le Pen získal 4,8 milionů hlasů v prvním kole a 5,5 milionů hlasů v druhém kole.

„Směřujeme do druhého kola prezidentských voleb,“ oznámila Le Penová a dodala, že má „velkou odpovědnost za ochranu francouzského národa, jeho sjednocení, bezpečnost a kulturu“. A ve skutečnosti to vypadá takto: Le Penová je pro Evropu národů, zastavení nelegální imigrace, odmítnutí eura, úplnou reformaci EU, zrušení protiruských sankcí, boj s terorismem a islamismem, a vytvoření přátelských vztahů s Ruskem.

Velké a znamenité cíle. Ale bohužel ve druhém kole téměř všechny politické síly Francie, které nechápou svou odpovědnost ve vztahu k budoucnosti země a lidu, a které si nestanovují podobné cíle, jsou proti „pravicové“ a „fašistické“ Le Penové.

Co ukázalo první kolo?


Za prvé nám ukázalo krizi francouzské vlády. Politický systém páté republiky, kterou vytvořil de Gaulle, téměř přestal existovat. Zástupci levicového a pravicového středu nepostoupili do druhého kola, ale přisluhovač globalistů, liberál Macron, a zástupkyně pravicového konzervatismu, Le Penová, postoupili. Budou spolu soupeřit, a pokud se během dvou týdnů nestane ve Francii nic výjimečného, ​​bude mít předsedkyně Národní fronty 40% hlasů a vůdce hnutí „Vpřed!“ nejméně 60%.

Za druhé se prezidentské volby ve Francii konají v podmínkách bezprecedentního rozdělení levicových stran. Avšak když spočítáme hlasy Mélenchona a Hamona, zjistíme, že levicové strany mohly obsadit první místo v prvním kole. Takže vidíme, že oponenti Le Penové mají rezervu. Proti její straně budou (po nevyhnutelném selhání Macronova prezidentství) levicové strany, které jsou příznačnými přáteli globalistů, a které se již příště nerozdělí.


Politician who wants France to disappear can become its president vyšel 26. dubna 2017 na katehon.com. Překlad v ceně 529 Kč Zvědavec.

Zpověď angažovaného pornoherce

$
0
0

1. 5. 2017
Jakub Janda, vedoucí programu Kremlin Watch, sepsal historii svého působení na podporu liberální demokracie a proti rozvratnému vlivu Ruska zde. Uvádíme jen několik úkázek (značně kráceno) z jeho obsáhlého článku, které by mohly zájemce motivovat k podrobnému studiu jeho činnosti. Nahlédněme tedy do nádrže na myšlenky (think-tanku Evropské hodnoty):


Jak jsme v Česku začali budovat obranný val proti nepřátelskému vlivu Kremlu

V následujících řádcích jsem se rozhodl sepsat, jak jsme se s kolegy z think-tanku Evropské hodnoty v posledním roce a půl pustili do boje s nepřátelským vlivem putinovského Ruska v Česku a u našich spojenců. Vede mě k tomu poměrně jednoduchý důvod. Myslím si, že je správné, aby byly veřejně a transparentně známy jak motivace, tak konkrétní kroky, které jsme za poslední měsíce v tomto tématu prošli. Z důvodů osobní nebo institucionální bezpečnosti a citlivosti nemohu popsat všechno, nicméně většinu našich aktivit rozvést můžu. Jsme dnes některými našimi odpůrci vykreslováni jako „naivní euroblázni“, „ultralevičáčtí cenzoři“ nebo „váleční štváči“. Nikomu jeho názor neberu, ale považuji za svou povinnost předložit informace o tom, co a proč děláme.


Začněme chronologicky.

Think-tank Evropské hodnoty má od svého založení roce 2005 v poslání chránit liberální demokracii. Po roce 2011 jsme začali posilovat naše analytické zázemí s jasně formulovanými názory na vybrané části evropské, zahraniční, bezpečnostní a migrační politiky, protože jsme jasně viděli, jaké problémy dělá laxní přístup k imigraci a podceňování islámského extremismu u našich západoevropských spojenců. Neplánovali jsme, že se někdy budeme systematicky věnovat ruským aktivitám..... 


V listopadu 2014 jsme si například všimli, že český prezident v rozhovoru pro čínskou státní televizi zopakoval doslovnou lež vyrobenou Kremlem.


Počáteční tápání
V květnu 2015 nás naši slovenští partneři pozvali na jednu z největších světových konferencí o bezpečnosti GLOBSEC. S místním think-tankem jsme spolupořádali uzavřené jednání o informační válce Kremlu proti Západu. Za stolem seděli relativně vysoce postavení představitelé NATO, novináři z východoevropského regionu, řada nevládních analytiků, důstojníci ozbrojených sil aliančních států, poměrně široká skvadra. V té době se většina odborných debat v západním prostoru točila ohledně popisování toho, co ruská armáda udělala na Ukrajině a jakým způsobem zapojila informační operace pro podporu svých vojenských cílů při agresi proti sousednímu suverénnímu státu. ...

Protože hlavním cílem ruských dezinformačních operací byla Ukrajina a snaha zmást české publikum, aby nevěděli co na jejím území Kreml provádí, dali jsme dohromady přední české a slovenské experty na toto téma a vydali jsme v předvečer výročí sovětské okupace Československa detailní přehled nejhmatatelnějších ruských lží a mýtů o Ukrajině. ...

Od září 2015 začal v unijní diplomatické službě (EEAS) fungovat East STRATCOM tým. Prakticky řečeno to bylo devět lidí placených členskými státy, kteří se měli z rozhodnutí Evropské rady začít touto hrozbou zabývat. Česká republika do týmu vyslala svého experta, který rozjel vydávání produktu jménem Disinformation Review. Postupně vznikla síť zhruba 400 expertů v členských státech EU a zemích východního sousedství, kteří na týdenní bázi dodávají reporty o dezinformacích zachycených v jejich lokálních jazycích. ...

Během roku 2015 jsme sledovali ruskou agresi proti Ukrajině. Na české politické scéně se prezident Zeman stal tahounem kremelské lži, že se na území Ukrajiny nevyskytují organizované ruské jednotky, protože „věří svému příteli Sergeji Lavrovovi“. Tato neskutečná lež dominovala v českém veřejném prostoru v diskuzi o ruské válce proti Ukrajině.... 


Sám jsem na této debatě zažil zábavnou situaci. Představitelka ruské ambasády po prezentaci našeho přehledu vystoupila v diskuzi a intenzivně si stěžovala, proč nesedí na panelu, když tam je například místopředsedkyně zahraničního výboru ukrajinského parlamentu. Řekl jsem jí, že bohužel, když systematicky a opakovaně lžete, tak ztratíte místo u diskuzního stolu ve slušné společnosti. Byl to spíše takový reflex, nicméně bylo zajímavé vidět, jak představitel české nevládní organizace může na plně oficiálním a mediálně dobře pokrytém fóru uzemnit představitele údajně mocného Ruska. Od té doby jsem si na podobné konfrontace zvykl, ale tato první mi utkvěla v paměti.

Na podzim 2015 nám začalo být jasné, že tato hrozba tu není jen na pár měsíců, ale trvale. Takže jsme začali dávat dohromady tým, který jsme pojmenovali program Kremlin Watch.... Snažili jsme se nakombinovat několik typů expertízy – přidal se k nám expert na online bezpečnost a zkušený investigativní aktivista Roman Máca, jedna z nejzkušenějších českých ukrajinistek Lenka Víchová, nebo se během roku 2016 připojila Johana Grohová, dlouholetá novinářka a tisková mluvčí tří českých ministrů zahraničí. Skupinu jsme složili z mladých zapálených lidí, s kterými jsme se rozhodli začít na týdenní bázi monitorovat obsah těch nejkřiklavějších konspiračních, dezinformačních a manipulativních webů v českém informačním prostoru. ...

Během podzimu 2015 se na nás začali obracet představitelé různých bezpečnostních a zpravodajských institucí. Kvůli citlivosti nemůžu být konkrétnější, ale zajímalo je, co a proč zkoumáme, jak vnímáme jednotlivé hrozby a co by s tím státní bezpečnostní aparát měl dělat. Ještě na podzim 2015 jsme uspořádali konferenci k bezpečnostním hrozbám, kde k našemu pozitivnímu překvapení ministr obrany Martin Stropnický mluvil o těchto hrozbách velmi důrazně a jasně.

První investigace

Od počátku roku 2016 se to rozjelo. Na jedné akci na českém ministerstvu zahraničí jsem se během diskuze docela živě pohádal s jedním akademikem, který tvrdil, že „s propagandou nejde nic dělat“, protože cokoliv by se v té oblasti dělalo, by byla „stejná propaganda“. To v žádném případě není pravda. Reálné zkušenosti z Ukrajiny či pobaltských států to ukazují. ...

Během jara mi došlo, že se fakticky musí stát dvě věci. Zaprvé, že se podaří probudit bezpečností a politickou komunitu a vysvětlit jí, že tato hrozba (dezinformační operace a vlivové operace Ruské federace) je reálná, urgentní a doposud strašlivě podceňovaná. A zadruhé, když už dojde k probuzení a pochopení, o jak vážnou hrozbu jde, mít návrhy kroků, které by měly být udělány. Na tom jsme začali na jaře pracovat.... 

Další kroky následovaly. Při týdenním monitorování dezinformačních webů jsme si všimli, že jsou jimi přebírány texty prozápadních politiků za účelem vytvořit dojem, že tyto konspirační weby jsou seriózní. Tentokrát šlo o PrvniZpravy.cz. Upozornili jsme na to, přičemž KDU-ČSL přijala takový postup, že se texty pod jmény jejích politiků na tomto konspiračním serveru již neobjevují. Ostatní strany na to dále kašlaly, což nás sice mrzelo, ale za dobrý krok jsme považovali alespoň to, že jedna demokratická partaj to zvala do rukou a sám vicepremiér dohlédl na to, aby se to už neopakovalo. Malý krok, ale dobrým směrem....

Také jsme si všimli toho, jak moc v českém veřejném prostoru chybí proaktivní watchdog – hlídací pes s konkrétní expertízou, který se bude věnovat kauzám, na které média nemají čas, znalosti, nebo v reálném čase nestihnou pochopit, jak je daná věc důležitá. K tomu tu mají být nevládní organizace, které se danou agendou zabývají a dokáží na danou věc upozornit...

Viděli jsme, jaký hokej mají česká média při reportování o dění na Ukrajině. ...

Bylo nám jasné, že by bylo potřeba, aby se do tohoto tématu pustily i akademické instituce. Mluvili jsme o tom delší dobu s lidmi z brněnské politologie, kteří si nadesignovali vlastní výzkum a pak ho s naší podporou představili novinářům. Šlo o výborný výzkum manipulativních technik, který se věnoval webům Parlamentni listy, Sputnik, AC24 a SvetKolemNas. Dodnes jde podle mojí znalosti o jediný známý empirický výzkum těchto webů, který by pečlivě zkoumal jejich obsah a porovnával ho mezi sebou.

Koncem jara jsme si také všimli velmi dlouhé stížnosti na informování České televize o Ukrajině. Prošli jsme si jí a našli řadu obvyklých chyb, které jsme vydali v samostatném reportu Hodnocení stížnosti na zpravodajství České televize o Ukrajině. Od té doby se změnilo to, že je znám autor dané stížnosti, její struktura však zůstala stejná. I na základě našeho hodnocení pak Rada ČT jako regulátor tuto stížnost nepřijala.
První střípky obranného valu

...
Jak jsme se prohrabávali dezinformační scénou a skupinami přátel Putina, bylo nám jasné, že nestačí jenom poukazovat na největší úlety a konspirace, ale že je třeba z této věci udělat pořádné politické téma. Začali jsme o něm mluvit s politiky českých demokratických stran. Naše přehledy a doporučení začali číst lidé jako předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, komisařka Věra Jourová, nebo se nám dařilo dostat naše výstupy na stoly ministrů, náměstků a ředitelů důležitých bezpečnostních odborů. 

V červnu 2016 jsme v Senátu představili „Doporučení pro budoucí českou strategii proti systematickým dezinformačním operacím cizích mocností“ (a navazující manuál Šest praktických kroků, jak ubránit českou demokracii před bažinou konspirátorů). Následně jsme v Evropském parlamentu zveřejnili komplexní návrh padesátibodové strategie. To byl mimochodem asi nejnáročnější dokument, který jsem kdy dělal. 

Během léta jsme dodělali několik rozsáhlejších přehledů, kterými jsme dokončili zevrubné zmapování české scény. S Ondřejem Kundrou z Respektu jsme představili Schéma fungování nástrojů vlivu Ruské federace v ČR, náš tým vydal přehled zvaný Fungování českých dezinformačních webů. S ním jsme spojili další přehled nazvaný Manipulační techniky dezinformačních webů. Bylo nám jasné, že to samozřejmě bude trnem v oku řady zájmových skupin, ale nakonec jsme si řekli, že to – s vědomím nedokonalosti – nakonec vydáme. Inspiroval nás úspěšný slovenský projekt Konspiratori.sk, který se toho také nebál. Odvedli jsme hodně práce při mapování vlastnických a finančních struktur jednotlivých projektů na dezinformační scéně, stejně jako jsme popsali jejich propojení a styl fungování.

V září jsme ještě přidali Výkladový slovník pojmů souvisejících s dezinformačními kampaněmi, protože jsme viděli, jak to lidé ve veřejné debatě míchají. Také jsme v rámci projektu GLOBSEC Trends ve spolupráci středoevropských zemí vydali porovnání sociologických dat o podpoře jednotlivých dezinformací a dezinformačních projektů. V Česku to pro nás měřila agentura STEM během června. Až zpětně nám došlo, že jsme tento výstup chybně pojmenovali „Dopady dezinformačních operací v České republice“....

První zárodky sebeobrany demokracie

Během podzimu začalo být pomalu jasné, že se český stát bude této hrozbě bránit. Minimálně na vnímání této hrozby už existovala shoda mezi českými silovými ministry:

„Nemám pochyb o tom, že Rusko nachází cesty, jak financovat [nacionalistickou a euroskeptickou pravici],“ řekl pro FT ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

„Audit [národní bezpečnosti] nám už teď odhalil, že je nutné, aby stát měl centrum, které bude komplexně monitorovat teroristické a hybridní hrozby i tzv. propagandu cizí moci,“ prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec.

„Ruská strana [do propagandy] investuje opravdu obrovité finanční prostředky a já myslím, že je to patrné komukoliv, kdo se pohybuje i v naší republice v tom prostoru,“ tvrdil pro Radiožurnál ministr obrany Martin Stropnický.

----
Během podzimu jsme byli citováni v řadě největších mezinárodních médií – od New York Times, přes německé noviny Frankfurter Allgemeine, či německý deník Bild. Dohromady jsem napočítal, že jsem o tomto tématu a situaci ve střední Evropě briefoval zhruba třicet novinářů od australských novin po finský deník, ten zájem je obrovský. S ním je spojen i protitlak, což jsou řady výhružek, některé se kvalifikují i na §353 Nebezpečné vyhrožování – když nám někdo vyhrožuje fyzickou likvidací. Takových případů je docela dost a některé z nich předáváme policii.

Během podzimu jsme zvládli ještě jednu velkou věc. Když jsme na jaře viděli, že se na české vládní úrovni chystá tvorba specializovaného týmu, tak jsme si říkali, že by dávalo smysl jim do Prahy přivézt jejich protějšky z ostatních aliančních a partnerských států. Tak jsme to udělali. V polovině října jsme za podpory řady partnerů uspořádali STRATCOM SUMMIT, což se nakonec ukázalo jako celoevropsky největší letošní akce specificky zaměřená na toto téma. Přivezli jsme na 200 odborníků z 15 států, včetně šéfů specializovaných týmů strategické komunikace v NATO, EU a státech od Litvy, přes Finsko po německý Bundeswehr. ...

Poslední důležitý krok roku 2016 byl kulatý stůl vládního Národního konventu o EU, pro který jsme počátkem prosince připravovali podklady a moderovali diskuzi českých vládních a nevládních odborníků. Seděl jsem tam a poslouchal představitele jednotlivých bezpečnostních institucí a složek ČR, jak popisovali, jak vnímají tuto hrozbu a co s ní plánují jejich instituce dělat. Cítil jsem ohromnou satisfakci. Téměř všichni popisovali – svými slovy a ze svých úhlů pohledu – tuto hrozbu jasně a zřetelně, nikdo z představitelů klíčových státních orgánů nezpochybňoval, že by šlo o vážnou hrozbu a jen se diskutovaly konkrétní kroky. To je neskutečný posun, počátkem roku vůbec neexistovala shoda na tom, že toto téma je vážné a stát by se mu měl věnovat. Může se stát cokoliv, nicméně již dnes existují desítky bezpečnostních expertů ve službách státu, zapálených akademiků, novinářů či zodpovědnějších politiků, kteří sdílí pochopení, o jak vážnou hrozbu jde. Nepřátelský vliv Ruské federace a hrozbu dezinformačních operací se podařilo prosadit na českou veřejnou, politickou ale zejména vládní agendu a já jsem vděčný, že jsme k tomu s think-tankem Evropské hodnoty mohli přispět. Do roku 2017 vstupuji s dobrým pocitem, že naše snaha má smysl.

Byl První máj 2017!

$
0
0

Zdeněk Hrabica
1. 5. 2017
Nechci lamentovat nad starými zašlými časy, datum 1. máje je v kalendáři mnohem déle než je jeho blahoslavení. I Jan Neruda o něm napsal „Fejeton o 1.máji 1890“ - až 3.května 1890.
I Julius Fučík jej připomněl ve své „Reportáži psaní na oprátce“ až po jeho uplynutí. 9.června 1943.
Každý jej popsali po svém – Neruda i Fučík. Každý jinak. V jednom se však oba potkali. Byli novináři, nic nepředstírali:


Jan Neruda horlil (Feuileton o 1. máji 1890, Spolek českých bibliofilů, 1950, str. 19):

„ ...A nekonečným proudem davy hrnou se dále a spěchají na Střelecký ostrov, na ten svůj tábor. Porokují si tam nějakou hodinku pospulu. Nejprv o umenšení denní své práce. Domnívají se, že pán bůh, když má pro ně napořád obě své ruce plničky práce, nemá pak arci, čím by jim žehnal. Nu, požehnej vám pánbůh!“

Julius Fučík odkazoval, psal (Reportáž psaná na oprátce, (První úplné, kritické a komantované vydání /reedice/, TORST 2016, str.36):

„...Je První máj, hoši, začneme dnes jinak, ať se stráže třeba diví. První cvik, ráz, dva, raz, dva, údery kladivem. A druhý cvik. Kosení. Kladivo a kosa. Při troše fantazie snad soudruzi pochopí. Kladivo a srp. Dívám se kolem. Usmívají se a opakují cviky s vervou: Pochopili. Tak, hoši , to je náš májový tábor a tohle pantomima – to je náš májový slib, že, třeba na smrt jdeme jdoucí, věrni zůstaneme.“

První máj 2017:

...Jdou pomalu, jdou nejistě, shrbeni, četní o holích, ozdobeni vráskami ve tváři, usedají, postávají. Málo jich, však nezradili ani sami sebe. S životem za zády. Za sebou jim vlají vlajky USA, izraelská vlajka, jedna vlajka Tibetu, vlajky s hvězdicemi NATO.Transparenty plné ortelů. Kluk v ajznboňácké uniformě s českou vlajkou a relikvií minulostí – vlajkou Svazu sovětských socialistických republik a s kladivem a srpem.






Je první máj 2017...

Policie České republiky koná, lustruje vlajkonoše, že drží vlajku se zločinným emblémem na rudém plátně – s kladivem a srpem.

Policista si zapisuje praporečníkovo číslo jeho občanského průkazu. K předvolání pro přestupek – propaguje zločinný symbol komunismu.

Přistižený se ohrazuje:

„Copak nemohu mít ve své ruce českou vlajku?“

„Ale co ta druhá vlajka, ta rudá s kladivem a srpem?“ dostává se mu klidného připomenutí.



„A co ti s vlajkami USA, Izraele, Tibetu, vedle mne..?“

„To jsou symboly našich spojenců...“
, dozvídá se.

„A co ty hákové kříže a umrlčí lebka na trikotech?“

Konání končí!

Nad prvomájovými prapory zní Píseň práce, Internacionála, Kde domov můj, Nad Tatrou sa blýská!

Píše se První máj 2017!

Opona padá!

Foto autor

Jihlavský seminář Nové republiky 2017 - diskuze - 2.část

$
0
0
1.5.2017  Nová republika  - videodílna

V diskuzi vystoupili: Jan Schneider, Lenka Procházková, Oskar Krejčí, Petr Žantovský, Josef Skála a Martin Koller.



Jean-Luc Mélenchon: Macron není schopen vládnout Francii

$
0
0
Jean Luc Mélanchon
1.5.2017  První zprávy

Bývalý kandidát na post francouzského prezidenta Jean-Luc Mélenchon varuje před volbou Marine Le Penové, ale ani Macron není schopen vládnout zemi.
Jean-Luc Mélenchon, bývalý kandidát na post francouzského prezidenta



V rozhovoru pro TF 1, Mélenchon také řekl, že žádný z kandidátů na post francouzského prezidenta nepřinese Francii stabilitu.

„Prosím, nedělejte to, nehlasujte pro Marine Le Penovou ve druhém kole prezidentských voleb. Říkám všem, kteří mě poslouchají, neudělejte tu hroznou chybu, že budete hlasovat pro Národní frontu, jako byste tlačili zemi do skoku, ale s žádným koncem v dohledu,“ vyzýval Mélenchon v TF1.

Podle Mélenchona ve druhém kole nelze vybrat kandidáta. „Výsledek bude mít nulovou hodnotu pro zemi bez ohledu na osobu zvoleného kandidáta,“ upřesnil Jean-Luc Mélenchon.

„Skutečný determinant země, jsou parlamentní volby a povedu kampaň k získání parlamentní většiny,“ řekl bývalý kandidát na post francouzského prezidenta s tím, že „je připraven vládnout zemi, pokud jeho strana získá ve volbách většinu.“

„Za měsíc se zbavíme politika pan Macrona, protože tento muž není schopen vládnout zemi,“ dodal Jean-Luc Mélenchon.

Mélenchon řekl, že zváží nabídku kandidatury za Marseille, Lille a Toulouse.

Ve Francii proběhlo první kolo prezidentských voleb, do druhého postoupili Emmanuele Macron a Marine Le Penová.

"Pozor ve Francii se nejedná pouze o prezidentské volby, kdo doběhne první do cíle, ale jde také o parlamentní volby, které proběhnou za necelý měsíc,"říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Uvedením nových faktů odhalil Rostislav Iščenko pravdu o hrůzném masakru v Oděse

$
0
0
2. 5. 2017    zdroj
2. května uplynou tři roky od tragédie v Oděse, kde bylo v důsledku masových nepokojů a při požáru v Domě odborových svazů v centru města zabito 48 lidí a více než 200 zraněno. "Velmi dobře víme, že desítky, možná i stovky lidí byly zabity v Dněpropetrovsku nebo zmizely beze stopy; že stovky osob byly uvězněny v Charkově a sedí doposud. Jsou to jevy stejného rozměru. Jde o potlačení, zničení nebo izolaci potenciálních aktivistů odporu", konstatoval Iščenko.

Nehledě na to, že pachateli smrti lidí jsou ultrapraví radikálové a aktivisté Euromajdanu, právě oni každý rok brání provedení pamětních akcí na počest obětem nepokojů a pořádají různé provokace, aby obyvatelé města nemohli vyjádřit nesouhlas s řáděním nacionalistů. K potlačení odporu v Oděse přispívají i SBU a místní orgány činné v trestním řízení, které raději ignorují extremistické výzvy a hesla proukrajinských organizací.

Situaci, která v Oděse vznikla, nedávno komentoval ukrajinský politolog Rostislav Iščenko, který vysvětlil, proč je pozornost radikálů zaměřena právě na toto město a s čí pomocí ultranacionalisté uskutečňují své násilné akce.

Iščenko připomněl, že vraždy odpůrců Majdanu na Ukrajině byly prováděny ještě před tragédií v Oděse. Zločiny byly páchány zcela vědomě a s jediným cílem - potlačit odpor vůči státnímu převratu.

"Velmi dobře víme, že desítky, možná i stovky lidí byly zabity v Dněpropetrovsku, nebo zmizely beze stopy; že stovky osob byly uvězněny v Charkově a sedí tam doposud. Jsou to jevy stejného rozměru. Jde o potlačení, zničení nebo izolaci potenciálních aktivistů odporu", konstatoval politolog.

Podle Iščenka byla Oděsa vždy jedním z center tohoto odporu, takže je přirozené, že jeden z prvních úderů připadl na toto město. Provokace ze strany ultras probíhají i dnes, protože u Oděsanů je stále silný duch protestu a nesouhlas s radikálním nacionalismem, který je dnes aktivně podporován na státní úrovni. Obyvatelé města viděli na vlastní oči,čeho je schopna krajní pravice, proto se nikdo nebude smiřovat s jejich zločiny.

Iščenko poznamenává, že potlačení jihovýchodních oblastí Ukrajiny je výhodné pro oficiální Kyjev, který rukami nacionalistů prosazuje svou zločinnou politiku. Právě nahráváním úřadů mohou radikálové nerušeně uskutečňovat nepokoje a provokace proti lidem, "kteří nesouhlasí s režimem junty". Proto dokud jsou u kormidla státu zločinci, hrozí Oděse další pogromy a válka na Donbasu bude pokračovat.

"Lidový odpor však nápor vydrží a tuto moc smete", uzavírá politolog.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

V Americe bylo rozdáno přes šest tisíc georgijevských stužek

$
0
0

2. 5. 2017       zdroj
V Americe rozdali dobrovolníci více než šest tisíc georgijevských stužek. Akce se nyní koná najednou ve 40 městech, velkých i ne příliš velkých. Letos poprvé stužky rozdávají nejen rusky mluvící krajané, ale také rodilí Američané, kteří tuto iniciativu podporují a kteří mají v úmyslu zúčastnit se akce Nesmrtelný pluk.


"Letos vidíme velmi silný zájem o akci ze strany Američanů. Docela aktivně nám vyjadřují svou podporu, vzpomínají společnou historii, válečná léta a dokonce nám vypráví o svých příbuzných a známých, kteří se účastnili druhé světové války", řekl listu zástupce Koordinační rady organizací ruských krajanů v USA, Igor Kočan.

Na ústředním náměstí New Yorku na Times Square pouze za jediný den předali zástupci společnosti Ruská mládež Ameriky občanům a turistům více než tisíc georgijevských stužek s brožurou, která vysvětluje podstatu akce.

Akce se konala na pozadí záznamu "Písně amerických bombardérů", která je založena na skutečné epizodě války - operaci Gomorrah - bombardování Hamburku leteckými silami koalice v létě 1943. Píseň vznikla téměř okamžitě po těchto událostech a ihned se stala hitem pilotů spojeneckých vojsk, poté byla přeložena do ruštiny. Píseň "O amerických letcích" se slovy "stroj letí na čestné slovo a na jednom křídle" v podání Leonida Uťosova se rychle stala hitem v SSSR.

Na Times Square si mnozí turisté a kolemjdoucí s chutí opakovali její slova, zajímali se o její vznik. Několik párů dokonce na hudbu tančilo. "Neočekávaně začala atmosféra centra Manhattanu připomínat válečná léta, což nám ochotně sdělovali samotní Američané", řekl Igor Kočan.

Dříve Pravda.Ru informovala, že tento rok se občané téměř 90 zemí připojí k akci "Georgijevská stužka". Symbol Vítězství bude možno získat až do 9. května ve městech po celém světě...

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

Přijďte na vzpomínkové shromáždění k 1. výročí masakru v Oděse

$
0
0

2. 5. 2017
2 .května 2015 v 16.00 hodin si na Hradčanském náměstí v Praze nejenom připomeneme oděsské oběti. Před rokem se odehrála v Oděse tragédie [1]. Zapomenout na ní by znamenalo rezignovat na lidskost. My, kteří odmítáme být lhostejní k tomu, co se odehrává na Ukrajině, mlčet nebudeme.


K akci, konané dne 2. května těmi, kterým není lhostejná situace na Ukrajině, se připojuje i Okresní výbor KSČM v Domažlicích, který apeluje nejen na občany Plzeňského kraje, aby v Praze vyjádřili solidaritu s oběťmi z Oděsy v roce 2014.

Na závěr bude přečtena výzva vládě České republiky a Evropské unii, aby bezpodmínečně požadovaly po Ukrajině vyšetření masakrů v Oděse, na Majdanu, ale i vraždy opozičních politiků a novinářů a potrestání viníků. Na tomto shromáždění promluví lidé, kteří mají na toto téma co říci.

Bude to Marek Obrtel, bývalý vojenský lékař, který vrátil vyznamenání, získané v misích NATO. Dále vystoupí mladá žena, původem z Donbasu, která hovořila na závěr pořadu „Máte slovo“, na téma, zda poskytnout Ukrajině zbraně. Také vystoupí očitý svědek masakru v Oděse, při kterém bylo povražděno v „Domě odborů“ 46 lidí. Součástí shromáždění bude přečtení jmen všech obětí. Promluví krátce také docent Giuseppe Maiello a další velmi zajímaví lidé.

Grojsman se pochlubil růstem mzdy na Ukrajině, a snad ani neměl

$
0
0
2.5.2017  První zprávy

Průměrný plat na Ukrajině v březnu činil 255 dolarů, uvedl v pondělí premiér Vladimir Grojsman.
Dobrá zpráva. Podle státní statistické služby, průměrný plat zaměstnanců na plný úvazek na Ukrajině v březnu 2017 činil 6752 hřiven (255 dolarů),“ napsal Groisman na své stránce na Twitteru. 
 
Jenže pro řadu Ukrajinců to není „dobrá zpráva“, nýbrž provokativní rudý hadr před býkem.

Podle státního rozpočtu Ukrajiny pro rok 2017 se od 1. května životní náklady zvyšují na 1624 hřiven (asi 60 dolarů), a od prosince až na 1700 hřiven (62 dolarů).

Zvýšení sociálních standardů na Ukrajině k 1. lednu činí: životní minimum bylo zvýšeno na 1544 hřiven (57 dolarů), minimální mzda zvýšila o polovinu - až na 3.200 hřiven (118 dolarů). Tyto ukazatele jsou zahrnuty do státního rozpočtu Ukrajiny pro rok 2017.

Ještě loni činila průměrná mzda na Ukrajině, podle oficiální statistiky 6 000 hřiven (ovšem ani tehdy tomu Ukrajinci nevěřili).

Grojsman se však asi neměl chlubit. Ukrajinci se na sociálních sítích těmto číslům ihned vysmáli, v tom lepším případě. V dalších příspěvcích premiéra vyzvali, aby si přestal kreslit vlastní grafy, jiní ho nazvali lhářem a další polemizovali o tom, kdo jí zelí a kdo maso, nicméně statisticky oba jedí golubce (maso zabalené v zelném listu – pozn. red.).

Někteří upozornili, že ekonomika Ukrajiny je v katastrofálním stavu, krátí se sociální normy (na vytápění apod.), naopak se prudce zvyšují ceny komunálních služeb, elektřiny, vody a teplé vody a výdělky tomu neodpovídají. Ve své podstatě se shodli, že tzv. průměrná mzda na Ukrajině je mýtus, protože sociální rozdíly (kdo si vydělá více, a kdo méně) jsou na rozdíl od jiných evropských zemí propastné. A to nesrovnatelně.
 
 - - -
 
Související:
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live