Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Krach sveřepé žalobkyně

$
0
0

Zdeněk Jemelík
4.5.2017      ZdenekJemelik
Dne 3.května 2017 Krajský soud v Brně zamítl odvolání státní zástupkyně Okresního státního zastupitelství ve Znojmě Jarmily Goldové proti rozsudku Okresního soudu ve Znojmě, kterým byli zproštěni obž. Tomáš Čepura a Jaroslav Schindler její obžaloby z r.2004 kvůli přepadení dvou poštovních doručovatelek. Jarmila Goldová v té věci působila jako dozorová státní zástupkyně. Pod jejím dozorem policisté „přemluvili“ Tomáše Čepuru, aby se doznal k jednomu přepadení a aby z druhého křivě obvinil nějakého kamaráda.


Oba obviněné poslala do vazby. Na základě její obžaloby je pak v r. 2005 odsoudil senát Jaromíra Kapinuse. Odsouzení tehdy neúspěšně vyčerpali řádné i mimořádné opravné prostředky.

O šest let později se dostavil na policejní služebnu Antonín Škrdla a oznámil, že ve skutečnosti obě doručovatelky přepadl on a udal i své pomocníky. Přidal jedno přepadení navíc, které se odehrálo v jiném okrese a policii se do té doby nepodařilo je objasnit. V případném uvěznění viděl nástroj k přerušení svého bezvýchodného způsobu života gamblera a bezdomovce. Okresní soud ve Znojmě odsoudil i tuto skupinu rozsudkem senátu Pavla Rujbra. Předseda senátu věděl, že za stejný skutek byli odsouzeni jiní lidé, což odporuje logice, ale vypořádal se s tím svérázným právním zmetkem: aniž by provedl jakékoli dokazování k možné účasti pánů Čepury a Schindlera, uvedl ve výrokové větě rozsudku, že se na trestném jednání Antonína Škrdly & spol. podíleli blíže neurčeným způsobem. Trest jim neuložil. Vlastně se dopustil křivého nařčení, proti němuž se jeho oběti nemohou bránit, nejsouce stranou řízení. Soud, ctící právo a spravedlnost, by tehdy napadl rozsudek senátu Jaromíra Kapinuse podnětem ke stížnosti pro porušení zákona.

Jaroslav Schindler za této situace požádal soud o povolení obnovy procesu. Senát soudce Jaromíra Kapinuse na návrh žalobkyně žádosti nevyhověl. Stalo se v r.2012. Stížnost obviněného pak zamítl Krajský soud v Brně senátem Aleše Flídra, dnes místopředsedy soudu.

Cesta k nápravě začala podnětem spolku Šalamoun ke stížnosti pro porušení zákona, ke které se dodatečně připojil Jaroslav Schindler. Na jeho základě podala ministryně spravedlnosti Marie Benešová stížnost pro porušení zákona proti nepovolení obnovy procesu. Nejvyšší soud jí vyhověl rozsudkem z 19.listopadu 2013. V souladu se zdravým selským rozumem upozornil, že není možné, aby za popsané skutky byly odsouzeny obě skupiny obžalovaných, když přepadení se vždy zúčastnil jen jeden pachatel, dále konstatoval porušení zákona v neprospěch odsouzeného a přikázal opakování řízení o povolení obnovy.

Soudce Jaromír Kapinus zahájil řízení o povolení obnovy procesu po neospravedlnitelném otálení. Do věci také zasáhl jako deus ex machina mnohonásobný recidivista Karel Peer, tehdy „zákazník“ soudce Kapinuse, kterému poslal dva dopisy se sdělením, že doznání Antonína Škrdly bylo výsledkem komplotu. Podle jeho tvrzení jej vymyslel Jaroslav Schindler, jenž měl Škrdlovi nabídnout podíl na odškodnění, které jistě dostane po zprošťujícím rozsudku. Okresní státní zastupitelství si kvůli tomu vyžádalo obnovu také Škrdlova procesu. V obou řízeních proběhlo velmi důkladné dokazování. Výsledkem bylo potvrzení viny Antonína Škrdly & spol. s následným zamítnutím žádosti o povolení obnovy jeho procesu. Naopak senát Jaromíra Kapinuse obnovu procesu povolil. Nespokojená exprokurátorka Jarmila Goldová opět projevila nelibost: usnesení o povolení obnovy procesu napadla stížností. Čelila pak neúspěšnému pokusu o vyvolání kárného řízení. Krajské státní zastupitelství ale její nesmyslnou stížnost přezkoumalo a vzalo ji zpět. Přesto vyvolala v řízení další citelné průtahy.

V novém hlavním líčení pak znova proběhlo úplné dokazování a soud oba obžalované zprostil viny, i když sveřepá žalobkyně se dožadovala, aby byli znova uznáni vinnými. Proti zprošťujícímu rozsudku podala odvolání. Její nepřístojnost tentokrát přezkoumaly tři stupně nadřízených státních zastupitelství včetně nejvyššího a všechny uznaly její postup za správný.

Usnesení Krajského soudu v Brně z 3. května 2017 ale jednoznačně prokázalo nesmyslnost odvolání. Přeneseně usvědčilo z jalovosti myšlení všechny státní zástupce, kteří se vyjadřovali k námitkám proti odvolání ještě před jeho projednáním osudem. Zpětvzetím nesmyslného dovolání by ušetřili státu a stranám řízení nemalý peníz.

Žalobkyně se ve skutečnosti domáhala vrácení případu do stavu před rozsudkem Nejvyššího soudu, což vzhledem k provedenému dokazování nebylo možné. Nepřímo se dožadovala nového odsouzení za jiné jednání, odlišné od původního popisu skutku. To by předpokládalo porušení žalobního principu, čili protiprávní postup. Ale ani to by nebylo možné, protože v řízeních, předcházejících jejímu zoufalému jednání nebyly nalezeny žádné nové důkazy, které by pány Čepuru a Schindlera usvědčovaly z čehokoli nového. Vytýkala soudu, že se řádně nevypořádal s důkazy z původního řízení. Konkrétně ale vytýkala pouze zanedbání důkazu pachovou stopou, s kterým se naopak soudce Jaromír Kapinus vypořádal velmi dobře odkazem na právní názor Ústavního soudu.

Bilance působení státní zástupkyně Jarmily Goldové je pro ni velmi nepříznivá. Vykonávala nedbale dozor v přípravném řízení a podala pak obžalobu, postavenou na křivých výpovědích Tomáše Ćepury. To možná nevěděla, ale to je její chyba. Když senát Pavla Rujbra zpochybnil rozsudek senátu Jaromíra Kapinuse a Jaroslav Schindler žádal o povolení obnovy procesu, zasadila se o zamítnutí jeho žádosti. Rozsudek Nejvyššího soudu ČR její názory neovlivnil. Stížností proti povolení obnovy procesu vyvolala průtahy v řízení. Odvoláním proti zprošťujícímu rozsudku prodloužila svým obětem čekání na spravedlnost. Svým chováním vyjádřila názor, který je ostatně mezi státními zástupci hojně rozšířen, totiž že vinen je každý, o kom si to myslí žalobce, mínění soudů na tom nemůže nic změnit, důkazů netřeba. Mimo to způsobila značnou finanční újmu státu a stranám řízení, které se kvůli její libovůli musely odvoláním zabývat. Lépe by udělala, kdyby se pánům Čepurovi a Schindlerovi omluvila.

Podle mého laického názoru zpochybnila profesionalitu a nestrannost státního zastupitelství, čímž naplnila skutkovou podstatu kárného provinění státního zástupce. Poškodila pány Čepuru a Schindlera, jimž prodloužila čekání na spravedlnost a zvýšila náklady obhajoby. Kární žalobci Ivo Ištvan a Pavel Zeman ale můj názor nesdílejí. Jsou naopak přesvědčeni, že Jarmila Goldová měla na ničemné jednání právo.

Právě ukončený proces, o kterém jsem psal v řadě článků jako o „znojemském justičním skandálu“, je vzorovou ukázkou nemravného a protiprávního jednání státního zastupitelství, soudů a ministerstva spravedlnosti, s kterým se můžeme setkat i v jiných kauzách. Nepovolení obnovy řízení v r.2012 nelze bagatelizovat jako pouhé uplatnění nesprávných právních názorů žalobkyně a předsedy senátu. Věděli, že u stejného soudu byl za údajné skutky obžalovaných odsouzen někdo jiný. Pokud se za těchto okolností rozhodli obnovu nepovolit, vědomě se dopustili na Tomáši Čepurovi a Jaroslavu Schindlerovi křivdy. Selhali i soudci Krajského soudu v Brně v čele s Alešem Flídrem, kteří zcela jistě věděli, že rozhodnutí o nepovolení obnovy je nezákonné.

Předseda senátu Jaromír Kapinus v prvních týdnech po vyhlášení rozsudku Nejvyššího soudu ČR nekonal. Konstatovala to po přezkumu spisu předsedkyně Nejvyššího soudu ČR Iva Brožová. Když už jeho senát konečně povolil obnovu řízení, Jarmila Goldová vyvolala průtahy nesmyslnou stížností proti jeho rozhodnutí. Po zprošťujícím rozsudku ve věci vyvolala další průtahy odvoláním, jehož text vyvolává dojem, že pisatelka nerozumí trestnímu právu hmotnému i procesnímu.

Pánové Tomáš Čepura a Jaroslav Schindler se dočkali spravedlnosti po třinácti letech. Kdyby si předseda senátu a žalobkyně počínali podle práva, čekání mohlo být o 3-4 roky kratší.

Jako laik soudím, že nepovolením obnovy v r. 2012 soudci i státní zástupkyně naplnili skutkovou podstatu kárného provinění, ne-li přímo trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Ani jeden z oslovených kárných žalobců ale neuznal za potřebné aspoň jim udělit důtku podle zákona o soudech a soudcích. Poslední z nich nedbal upozornění, že nevyhověním kárnému podnětu způsobí marné vypršení tříleté promlčecí lhůty.

Nabízela se pak příležitost postihu za obstrukce předsedy senátu Jaromíra Kapinuse v prvních měsících po vrácení spisu od Nejvyššího soudu ČR. Opět se mezi oslovenými kárnými žalobci nenašel žádný, který by se cítil jeho postupem pohoršen. K jeho přístupu k věci se se vedle výše zmíněné předsedkyně Nevyššího soudu ČR vyjádřila pro Ministerstvo spravedlnosti předsedkyně Okresního soudu ve Znojmě Lenka Krčálová, která jakékoli průtahy popřela. Ministerstvo spravedlnosti dalo jejímu vyjádření přednost před názorem Ivy Brožové, přestože pro svůj vztah k věci se vůbec vyjadřovat neměla: její manžel byl totiž přísedícím v senátu Jaromíra Kapinuse.

Oslovení kární žalobci, kteří se zabývali výhradami proti postupu soudců a státní zástupkyně Jarmily Goldové v této kauze si patrně neuvědomují, že svou tolerancí podrývají v hlavách soudců a státních zástupců smysl pro odpovědnost k občanům, kteří jim jsou vydáni na milost a nemilost. Je nebezpečí, že soudci a státní zástupci, jimž se dostalo ochrany ze strany kárných žalobců, se budou chovat stejně nehorázně i v budoucích kauzách, jimiž se budou zabývat. Příklad tolerantního přístupu k nepravostem v jedné kauze ovšem podporuje bujení jistoty beztrestnosti ve sborech soudců a státních zástupců v celé republice. Podrývání profesní morálky se může nepřímo projevit v narůstání četnosti justičních přehmatů a zločinů.

Zvláštní kapitolou v tomto případě je vystoupení vícenásobného recidivisty Karla Peera. Způsobil značné škody: pohaněl veřejně Jaroslava Schindlera, vyvolal komplikace v řízení o povolení jeho procesu, navodil potřebu zahájení řízení o povolení obnovy procesu Antonína Škrdly & spol. a tím vším zatížil stát a strany řízení finančními náklady. Ty nebyly zanedbatelné, neboť vznikla potřeba opakované eskorty tří odsouzenců v Příbrami do Znojma a zpět. U soudu doznal, že jméno Jaroslava Schindlera našel v novinách.

Pokus o jeho trestní stíhání ztroskotal, protože místní orgány činné v trestním řízení a krajské dohledové orgány kolem něj postavily neproniknutelný ochranný val. Kdo jim pomohl proti obviněným, má přece nárok na ochranu.

Americký generál: Evropa musí být připravena na válku s Ruskem!

$
0
0
4. 5. 2017 DS a První zprávy

Diplomatická cesta je vždy lepší, ale Evropa musí být připravena na válku s Ruskem, prohlásil americký generál Curtis Scaparotti, velitel ozbrojených sil NATO v Evropě.

Podle deníku Daily Star požadoval, aby bylo rozmístěno více amerických vojáků na hranici s Ruskem, aby bylo možné reagovat na jakýkoliv krok Vladimira Putina.

Mluva vojenských činitelů Spojených států a NATO se stále více zabývá "válkou" s Ruskem, jakoby šlo o obyčejnou volbu v zelenině: nejsou mandarinky, tak budou pomeranče. Ono "zcivilnění" pojmu války je stejně děsivé, jako reálná příprava na ni.


Jak publikace připomíná, napětí mezi Ruskem a Západem po úderu, který zasáhl Sýrii, vzrostlo. Kromě toho se i nadále zvyšují obavy, že by Moskva mohla anektovat nová území po „obsazení“ poloostrova Krym v roce 2014, poukazuje článek.

Vrchní velitel spojených ozbrojených sil NATO v Evropě se podělil o své obavy v rozhovoru s podvýborem Senátu Spojených států, a varoval, že by měli být „připraveni k boji“.

Skaparotti zdůraznil, že Spojené státy potřebují obrněnou techniku a armádu proti jakékoliv ruské akci.
Přitom Daily Star konstatuje, že ve vztazích mezi oběma zeměmi se očekává zlepšení, když Trump opakovaně vyjádřil svůj záměr „stavět mosty“ s Vladimirem Putinem. Nicméně obavy z možného vypuknutí války vyhřezly znovu poté, co americká armáda zahájila raketový útok na základnu „diktátora Bašára Asada“, což vyvolalo hněv Ruska, poznamenala publikace.

Podle amerického generála se ruský vojenský koncept neopírá o lehké síly bez pásových obrněných vozidel, nýbrž právě na obrněných silách. „Před pěti nebo šesti lety jsme se nestarali, že dnes musíme být připraveni k boji. Nyní se situace změnila,“řekl generál Scaparotti.

Ve stejné době, po telefonickém rozhovoru mezi prezidenty Putinem a Trumpem, vysoký americký vojenský činitel řekl, že diplomacie má pro ně vždy přednost.

Mezitím Rusko pracuje na modernizaci svých ozbrojených sil, jak ruský prezident oznámil plány na výstavbu nových vojenských letounů, největší jaderné ponorky na světě „Akula“, dodal The Daily Star.

Co ale již deník nedoplnil je to, že vojenské síly NATO (i bez Spojených států) převyšují ruskou armádu. Natoidní militaristická rétorika permanentně děsí „agresí Ruska“ na země Pobaltí, ačkoliv to ruská strana zase opakovaně odmítá, jakožto neodůvodnitelné. Vojenské špičky NATO, včetně Scaparottiho, dobře vědí, že útok Putina na Pobaltí je krajně nepravděpodobný. Nicméně ve své válečné mluvě pokračují, bez ohledu na to, že nejsou schopni odpovědět jednu jednoduchou otázku:

Proč by proboha Rusko útočilo na malé země, členy NATO?

Navíc se pro Evropany zde vynořuje plíživá a velmi znepokojivá otázka, jaké jsou motivy militaristických kruhů Spojených států, když neustále vedou úvahy o jakési „proxi“ válce v Evropě a ne o válce vedené mezi Ruskem a USA, která by zasáhla jejich území.



(kou, prvnizpravy.cz, dailystar.co.uk, foto: arch.)
Foto: Curtis Scaparotti, velitel NATO v Evropě 

V květnu 1945 jsme byli aktivními vítězi, ne pasivními osvobozenými !

$
0
0

obrazekJiří Pondělíček
4. 5. 2017 VašeVěc
Bylo to osvobození, nebo vítězství ? I v letošním roce, kdy si opět budeme připomínat události května 1945 na tuto otázku jistě narazíme. V takovém případě bude nejlépe, když si znovu průběh událostí projdeme a pokusíme se i o stručné vyhodnocení těchto historických událostí.


Na počátku roku 1945 je převaha zemí protihitlerovské koalice zcela zřejmá a nacistická Třetí říše je ze všech stran tísněna údery spojeneckých vojsk. Němci se ale nevzdávají a ve fanatické víře ve vůdce, v tajné zbraně, které rozhodnou válku a ve vypuknutí konfliktu mezi spojenci, kladou zoufalý odpor. Za cenu nesmírných krutostí se snaží udržet klid v okupovaných zemích, které ještě ovládají. Tím více stoupá nenávist k okupantům, znásobená dojmy z pochodů smrti, kterými nacisté hodlají smazat stopy svých zločinů. To se děje i na dosud okupovaném území Československa. 
S blížící se frontou roste aktivita partyzánských skupin, které jsou už několik let za cenu nesmírné námahy a lidských obětí budovány. Spojení s partyzány mají i velké odbojové organizace jako jsou R – 3, Zpravodajská brigáda a řada dalších. Ve spolupráci těchto odbojových složek postupně vzniká Česká národní rada, jako politický vedoucí orgán připravovaného povstání. Sověti a 1. Československý armádní sbor se probíjejí Slovenskem, na Ostravsko útočí vedle Sovětů i Československá tanková brigáda s podporou Československé letecké divize. K západní hranici republiky se blíží armáda USA , v jejíž řadách je i Československý smíšený oddíl, jako symbolická jednotka vyčleněná z Československé samostatné obrněné brigády. Ta dosud obléhá přístav Dunkerque.

Berlín padá a Hitler páchá sebevraždu. Ani tehdy se ale nacisté nevzdávají. V protektorátu Čechy a Morava se soustřeďuje obrovská vojenská síla, složená z velké části z nejfanatičtějších příslušníků německé branné moci, z příslušníků organizace SS. Proti nim stojí partyzáni a odbojáři. Slabě vyzbrojeni, proti po zuby ozbrojeným, všeho schopným a vycvičeným zabijákům.

Přichází 1. květen. Povstání vypuklo v Přerově a okolí. Nacisty je brutálně potlačeno. 2. 5. přeskakuje jiskra povstání do Polabí. Nymburk a Poděbrady jsou v moci povstalců. 3.5. povstávají města a obce v Podkrkonoší . Na řadě míst přebírají moc národní výbory, které vystupují z ilegality a mnohá města a vesnice jsou obsazena partyzány. Předpokládaná obrana českého prostoru se stává pro štáb maršála Schörnera nemožná.

5. května propuká povstání v Praze a volání pražského rozhlasu se stává hlasem národní revoluce. Povstání se rozšiřuje prakticky po celém území protektorátu a dokonce i v některých částech odtrženého pohraničí. Proti pražským bojovníkům se dávají do pohybu, kromě silných jednotek přímo ve městě, tři pancéřové divize SS. Wiking, Wallenstein a Das Reich. Na ulicích vyrůstají barikády, obsazené odhodlanými obránci. Němci ale nehodlají složit zbraně a při svém postupu, a to nejen v Praze , vraždí, vypalují a kryjí své tanky bezbrannými civilisty, které před sebou ženou jako živé štíty. Povstání přesto vítězí.

5.5. vstupují jednotky americké armády do svobodné Plzně a západní Čechy už jsou zbaveny nacistického panství. Na Drahanské vrchovině ale Němci ještě vraždí a pálí v obci Javoříčko. Vraždí v Třešti a Velkém Meziříčí, tvrdě se bojuje na řadě míst. Frontová linie se hroutí a od Drážďan se dávají do pohybu tankové jednotky sovětské armády směrem do Čech, překračují Krušné hory a postupují na Most a Kralupy. Boj vrcholí i u partyzánských jednotek. Národní mstitel, Pluk generála Svobody, Šumava II. Niva, Tau, Za Prahu, Brigáda Jana Žižky z Trocnova….. to je jen několik nejznámějších jmen partyzánských oddílů podílejících se na konečném vítězství.

V Praze a okolí zasahují do boje proti němcům jednotky ROA, známých pod jménem Vlasovci. Pro bojovníky v ulicích a na barikádách to znamená posilu, ale jednání s ČNR nevede k cíli. Požadavky velení ROA jsou nereálné a jejich dosavadní bojové vystoupení na straně nepřítele proti vlastní zemi představuje problém. 7.5. Vlasovci z Prahy odcházejí a snaží se dostat k americkým liniím. Pro většinu z nich, ale ani tam nečeká záchrana. Jejich budoucnost bude tragická.

Německá generalita už chápe, že kalkulace s protahováním války až do předpokládaného konfliktu mezi spojenci nevychází a pomalu vzdává boj. Velitel Wehrmachtu generál Toussaint 8. května podepisuje s vojenským velením Prahy dohodu o odchodu německých vojsk. V podstatě jde o kapitulaci a většina německých vojáků toho dne opouští hlavní město.

Pro bojovníky povstání je to velká úleva, ale konec ještě není. Mnohé oddíly SS stále bojují a vraždí. Jsou právem pokládáni za válečné zločince a zajetí se bojí. Stále doufají v záchranu. Té se ale nedočkají. V ranních hodinách dne 9.5. přijíždějí sovětské tanky a pomáhají likvidovat poslední ohniska odporu zejména v Dejvicích a na Malé Straně. V dalších hodinách společně s českými bojovníky čistí město od zbytků nacistů a zákeřných střelců.

Poslední velké seskupení nepřátelských vojsk se ještě brání v prostoru Milína na Příbramsku. Ještě 11. a 12. 5. se v těchto místech bojuje. Čeští partyzáni a sovětští vojáci umírají i v těchto posledních hodinách války. Teprve posledním výstřelem na Slivici u Milína v dopoledních hodinách 12.5. válka konečně skončila.

Radost a nadšení z nově nabyté svobody a vítězství nad nepřítelem bylo obrovské. Nepříjemné stíny se ale bohužel objevily i tady. Válka byla příliš dlouhá a měla vyloženě genocidní charakter, vojáci pocházeli z různých koutů a jejich znalosti a povahy byly rozdílné. Frontové zážitky děsivé a traumatizující a ve vyšších úrovních se už rodilo uvažování nikoli spojenecké a mírové ale takové, které už vytvářelo první zárodky studené války. Sovětská generalita byla rozezlena, že tolik německých vojáků mohlo z Prahy odejít do amerického zajetí. Zpustošení v Sovětském svazu bylo obrovské a pracovní síly válečných zajatců byly potřebné. Obrovská byla i míra německých válečných zločinů. Oddíly Smerš nezatýkaly jen válečné zločince a nacistické špióny ale docházelo i k neoprávněnému odvlékání československých občanů. Hnutí za připojení Podkarpatské Rusi k sovětské Ukrajině mělo do lidového hlasování také hodně daleko.

Vyskytovaly se případy znásilnění a loupeží, které ale většinou nebyly sovětskými veliteli tolerovány a v řadě případů padaly velmi tvrdé tresty. Docházelo k přehmatům a vzájemnému vyřizování účtů. I to byl důsledek dlouhé okupace a křivd. Ještě 9.5. zabíjely v českých městech letecké pumy. Ze sovětských letadel. Německá vojska odmítala splnit podmínky kapitulace a zůstat na svých místech a jejich kolony pokračovaly v pohybu na západ. Nebylo ostatně divu, míra zločinů spáchaná v Polsku, SSSR a na Balkáně byla nesmírná. Proto byly napadeny sovětským letectvem. Bohužel, tyto pumy nezabíjely jen nepřítele.

K problematickým jevům ale nedocházelo jen ze strany Sovětů. Ani západní spojenci nebyli bez poskvrny. Postoj Anglie a Francie v době tzv. Mnichovské krize je znám a ví se také o tom, že výzbroj a výstroj našich vojenských jednotek nám nebyla poskytnuta zdarma jen za pouhou účast v boji na obranu Anglie. Rovněž je známo, že americké bombardování na sklonku války, zejména v Praze a Plzni, už postrádalo taktický význam pro nejbližší vojenské operace, zato však mohlo strategicky ovlivnit vývoj průmyslu v zemi, která nespadala do západní sféry vlivu.

Ironií osudu bylo to, že autorem příručky pro americké vojáky na území Československa byl liberecký Němec, pochopitelně nijak nakloněný Čechům a Československu. Staly se případy, že američtí velitelé kladli překážky československým orgánům při výkonu moci na osvobozeném území, že americké velitelství v Plzni bránilo místním dobrovolníkům jet na pomoc bojující Praze, bylo nadržováno Němcům, američtí vojáci se veřejně ukazovali s Němkami apod. Staly se případy, že byl nesmyslně ničen trofejní materiál, který mohl být ještě využit.

Je zřejmé, že vedle pochopitelných následků mimořádně kruté a ničivé války, zmatků, omylů a přehmatů, zde už hrály určitou roli i mocenské zájmy na obou stranách. Pomalu se chystala studená válka. Co z toho vyplývá? Především to, že každá z velmocí, každý z velkých aktérů II. světové války sledoval vlastní zájmy a cíle. Osvobození Čechoslováků od okupace a nemilosrdné genocidy by nebylo v zájmu žádné z nich, pokud by sami Čechoslováci nevystoupili aktivně jako svébytný, bojující celek. Pokud by tu nebyl jednotný odboj, uznávající exilovou vládu a prezidenta Beneše. Pokud by tu nebyly jednotky zahraniční armády na východní i západní frontě, na Středním východě i v severní Africe. Čechoslováci nečekali trpně až je někdo osvobodí. Čechoslováci za své osvobození aktivně bojovali a nasazovali své životy.

Je samozřejmě na místě, vyjádřit důstojnou pietou dík vojákům, kteří jako naši spojenci bojovali na našem území. Je na místě připomenout příklady hrdinství a vojenské spolupráce v boji. Není ale na místě podceňování nebo dokonce popírání domácího a zahraničního odboje . Oslavme květnové dny jako vítězství. Naše vítězství, protože Československo bylo jednou z vítězných zemí II. světové války.

Nezapomínejme na to!


Jiří Pondělíček

Vtip a nevtip na dnešní den najednou!

$
0
0
vlk
4. 5. 2017 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.co
 

Nikdy bych nevěřil, že lze v jednom dnu a jednom kousku vydat současně vtip i nevtip. Vlastně opačně – nevtip i vtip…Vlk míní, život mění. Ale je to zase napsáno životem. Tedy geniálně.
Což platí i pro dnešek.

Takže nejdříve Nevtip.

Babiš a jeho PR servis věrni svojí strategii zaplavilo včerejší noviny tímto inzerátem:
proc_ano

Zkrátka Babiš je zase jen bezbranná obět´ manipulace zloduchů. On to s námi přece myslí dobře. Nejlíp. Chce nás prostě mít jako svou svou firmu, jejíž zaměstnance charakterizoval na uniklé nahrávce slovem debilové….

Ovšem na internetu se okamžitě objevil ten inzerát upravený do reálu, pro mne jako geniální vtip.

babisuvinzerat_parodie 



Ano, tohle je jádro pudla! Ne nikdo se nesnaží umlčet Babiše, jen on opravdu hodlá o svých kauzách mlčet a mlčet a mlčet!

Nový vynález Johna McAfeeho zahajuje boj proti CIA

$
0
0
4. 5. 2017  AC24
 

Ten, kdo se nikdy se nebál mluvit pravdu o mocných a poučovat masy o těch u moci, praštěný leč brilantní John McAfee to vzal za své a vypustil do světa první skutečně soukromý chytrý telefon.

Odhalení Edwarda Snowdena, že agentury federální vlády hackují vůdčí technologické společnosti Ameriky, před čtyřmi lety uvrhly tento průmysl do křečí.

Teď zase technologickým světem otřásla WikiLeaks, když zveřejnila dokumenty ukazující, že CIA má celou řadu kybernetických zbraní využívaných k prolomení do chytrých telefonů Apple a Android, jakož i do počítačů Windows, ale i systémů řízení aut, nebo chytrých televizí, které pak provádí dohled nad nic netušícími uživateli.

A tak se guru internetové bezpečnosti John McAfee rozhodl, že je jeho povinností postavit a do světa vypustit chytrý telefon, kterému budou moci uživatelé důvěřovat.

„Značné investice do hardware ten úkol zvládly,“ říká McAfee s dodatkem, že ten mobil, který stálo „miliony“ vyvinout, má na zadním krytu soustavu přepínačů, které uživateli umožňují fyzicky odpojovat baterie, antény pro Wi-Fi, geolokaci a Bluetooth.

Ubergizmo hlásí: Ty spínače lze rovněž využít k odpojení kamery a mikrofonu. „Rovněž tomuto telefonu umožňují se připojit ke Stingray nebo k jiným zařízením IMS catcher. Navíc obsahuje anonymizér prohledávání webu,“ vysvětluje.

John McAfee se svým novým telefonem

Vysvětlení pojmu IMS cather: Agáta (oficiálním názvem IMSI CATCHER) je zařízení, které v kombinaci se speciálním softwarem umožňuje odposlouchávání telefonických hovorů a lokalizaci mobilních telefonů. Cena programu dosahuje podle verze až 20 miliónů korun. Zařízení umožňuje zachytit signál všech mobilních telefonů v širokém okolí, rozeznat čísla SIM, dekódovat šifrované obsahy hovorů nebo číst SMS. Podrobněji: ZDE)

McAfee plánuje vypustit soukromý telefon od Johna McAfeeho během letošního roku pod záštitou MGT, což je firma kybernetické bezpečnosti, kterou vede.

Tento produkt není směrován na obyčejné spotřebitele, uvážíme-li, kolik stojí – 1 100 $, takže se bude prodávat podnikovým zákazníkům.

McAfee dodává, že daleko dostupnější Verze 2 jeho soukromého telefonu bude k dispozici v létě 2018 a ta „bude tak k hackování odolná, jak je jen lidsky možné.“

Počátkem tohoto týdne vystavil obrázek toho, co nazval prvním prototypem Privacy Phone na svém Twitterovém účtu a z toho je jasně vidět, že běží jako nějaká předělaná verze Androidu.

McAfee odpovídal na otázky na sociálních médiích od uživatelů zajímajících se o myšlenku chytrého telefonu odolného k hackování.

„Přilákal jste mou pozornost… Mám BlacBerry Priv, takže ke koupi něčeho takového přistupuji vlažně z podobných důvodů,“ uvedl na Facebooku jeden uživatel přešlapující před otevřením své peněženky.

Odpověď McAfeeho byla stručná. McAfee: „Prosím… Blacberry??? To není nic než marketingový fígl.“

Další otázka se týkala, proč ten telefon, když je tak soukromý, má v sobě tolika Googlu. McAffee to vzal lehce.

„Podrobnosti specifikace budou zveřejněny brzy. Je to revoluční. Android v tom není problém. To je prostředí, ve kterém to běží,“ řekl.

„My jsme v jiném vesmíru.“

Někdo další se rozhodl pochybovat o moudrosti McAfeeho otázkou pro tohoto bezpečnostního guru, proč do toho nezačlení Signal.

Signal je podle Open Whisper Systems aplikace šifrované komunikace, která určitými věcmi na mnoho lidí udělala silný dojem – ale ne na Johna McAfeeho.

„Jak si mohou lidé myslet, že Signal je bezpečný? Obyčejný záznamník tlačítek (nejběžnější malware) si přečte vaše úhozy do kláves, když je napíšete,“ sdělil. „Je jedno, že se ten vstup potom zašifruje. Signal není o nic bezpečnější než použití sloupku drbů v New York Times k vysílání a přijímání zpráv.“

Zdroj: wire.com

Sobotka nerezignuje

$
0
0
Erik Best4. 5. 2017      EB
Podle skotského básníka Roberta Burnse i ty nejlepší plány myšek a lidí často nevycházejí. U těch špatných je to pak téměř pravidlem. Bohuslav Sobotka dnes chtěl nakráčet na Hrad a podat demisi vlády, z Hradu ale dorazila zpráva, že prezident Miloš Zeman přijme pouze Sobotkovu rezignaci na post premiéra. Takový postup se opírá o kontroverzní čtení článku 73 Ústavy, které rozlišuje mezi podáním demise předsedy vlády a ostatních ministrů. 



Stejně důležitý je i článek 68, který by obdobně mohl prezidentovi dovolit, aby jmenoval nového premiéra, aniž by vláda následně musela znovu žádat o důvěru. S pomocí obou by se tedy Zeman mohl rozloučit se Sobotkou a bezprostředně poté jmenovat nového premiéra, přičemž by všichni ostatní ministři zůstali ve funkcích. To by platilo i pro Andreje Babiše. Sobotkova dlouhá politická kariéra by tak skončila velkým pádem. Pokud nechce být jedinou obětí svého špatného plánu, zůstane českým premiérem.

P.C.Roberts: Kroky mrtvého muže

$
0
0

4. 5. 2017    PaulCraigRoberts
Trumpův „výprodej“, jak se opouštění jak předvolebních slibů nového prezidenta, tak i voličů, kteří jeho slibům uvěřili, na Západě říká, vypovídá o politické praxi v USA víc, než hory analytických komentářů. Měli jsme demokratického prezidenta, který své voliče vyprodal, a máme dnes republikánského prezidenta, který činí totéž. Což představuje velmi zajímavý úkaz, jehož význam mnoha lidem uniká. 



Nikoliv však ruskému prezidentu V. Putinovi.. Na diskuzi Valdajského klubu definoval Putin současnou západní demokracii zhruba takto:

Na Západě nelze prostřednictvím voleb měnit základní politické uspořádání, protože vládnoucí elity řídí a kontrolují každého, kdo je zvolen. Volby vyvolávají představu demokracie, ale nemění nic na převládající politice, favorizující válku a elity. Z tohoto důvodu se vůle lidu stává impotentní. Lidé se přesvědčují o tom, že oni a jejich hlasy nemají na běh věcí žádný vliv, což v nich budí obavy, stress i zlost, čili kombinaci pro vládnoucí elitu nebezpečnou. A tak, jako odpověď na tuto hrozbu, upevňuje elita proti vlastním lidem sílu a moc státu i s využitím propagandy o hrozbě války.

Obama slíbil, že Amerika vycouvá buď z Afghánistánu či Iráku – a nejraději z obou zemí. Slíbil, že v pravý opak obrátí policejní stát, který z USA vytvořil Bush ml. Slíbil, že americké zdroje využije k řešení domácích problémů, takových, jakým je např. zdravotní péče.

Ale co udělal? Dosavadní války rozšířil a zažehl nové, zničil Libyi a pokusil se zničit Sýrii, kde jej však zastavila jak neúčast Britů, tak nesouhlas Ruska. Svrhl demokratické vlády v Hondurasu a na Ukrajině a moc amerického policejního státu ještě rozšířil. Začal démonizovat Rusko a Putina a zradil své spoluobčany, když soukromému pojišťovnictví umožnil sepsat plán zdravotní péče, známý jako Obamacare. Plán, který veřejné finance od zdravotní péče o občany nasměroval k ziskům pojišťovacích společností.

Ale tohle všechno bylo zapomenuto, když se objevil Trump – a to už dokonce jako zvolený prezident USA. Najednou to byl on, kdo byl rozpoznán jako největší nebezpečí pro stát a jeho lid, on byl ruským agentem, konspirujícím s Putinem na krádeži prezidentství z rukou Hillary Clintonové, a byl to samozřemě zase on, který učinil z Bílého domu rezidenci pro přeměnu Ruska v nové sovětské impérium.

Ten nesmysl dštil tak ostrým žárem, že mu Trump nedokázal vzdorovat. Obětoval tedy svého bezpečnostního poradce, podporujícího Trumpův slib normalizovat vztahy s Ruskem, a nahradil jej rusofobním idiotem, který se zřejmě nemůže dočkat, až nad městy západního světa vyrostou hřibům podobná atomová mračna.

A proč dva poslední američtí prezidenti tak věrolomně zradili lidi, kteří je volili?

Odpověď je jednoduchá. Prezidenti nejsou tak mocní, jak mocné jsou zájmové skupiny, které vynášejí nejdůležitější rozhodnutí.

Trump se chystal vycouvat nás ze Sýrie a namísto toho spáchal jednoznačný válečný zločin, když svévolně poslal na Sýrii rakety Tomahawk. Chystal se normalizovat vztahy s Ruskem a namísto toho jeho zahraniční ministr oznámil, že sankce proti Rusku neustanou, dokud Rusko nepředá svou krymskou námořní základnu v Černém moři Ukrajině.

Je ovšem obtížné normalizovat vztahy, když cena, kterou má jedna ze stran za normalizaci zaplatit, se rovná její národní sebevraždě.

Situace je tedy dnes takováto: Trump má ruce nahoře, ale presstituky do něj šijí dál.

Což přirozeně provokuje otázku: Proč oligrachie stále žene presstituky do útoků proti prezidentovi, který se už vzdal?

Odpovědí je, že skutečná moc Ameriky hodlá z Trumpa vytvořit příklad, varující každého budoucího uchazeče o prezidentský úřad, aby se k americkým lidem už nikdy neobracel jejich svědomí burcujícím způsonem, jak si to dovolil činit Trump.

Vybral a přeložil Lubomír Man

Odmítnutí OSN : všechny strany konfliktu v Sýrii vybraly Rusko za garanta míru. Opozice a Damašek souhlasí s realizací ruské iniciativy

$
0
0

Jurij Bohdanov, Andrej Ontikov
4. 5. 2017       zdroj a zdroj
Syrské opoziční síly jsou připraveny k realizaci ruského návrhu na zřízení čtyř zón snížení napětí. Významná část ozbrojených opozičních skupin souhlasila s účastí při organizaci těchto území. Izvestijím to bylo sděleno vedením delegace syrské opozice, která je odeslána do Astany na další kolo jednání. Iniciativu Moskvy podpořila i vláda v Damašku. Jak bylo Izvestijím řečeno v syrském parlamentu, zóny mají kontrolovat právě ruské ozbrojené síly. Damašek odmítl souhlasit s účastí sil OSN.


V současné době startuje v hlavním městě Kazachstánu další kolo mezisyrských rozhovorů s představiteli syrské vlády a opozice a také delegacemi z Ruska, Íránu a Turecka. Je to již čtvrté setkání v Astaně. Hlavní důraz při diskusi o syrském urovnání bude věnován návrhu ruské strany o vytvoření čtyř zón snížení napětí. Jedná se o provincii Idlib, město Homs, Východní Gutu a jižní Sýrii. Zástupce nejvyššího výboru pro vyjednávání Riyad Naasan Agha Izvestijím potvrdil principiální souhlas s iniciativou Ruské federace.

"Rusko navrhlo vytvoření zón snížení napětí. To si zaslouží pozornost. Pokud bude mít mezinárodní společenství konstruktivní postoj, umožní to zavést příměří a zajistit návrat Syřanů domů. Současně, vzhledem ke skutečnosti, že Rusko je garantem příměří, bychom chtěli, aby projevovalo velkou zodpovědnost k problematice politických přeměn v Sýrii", poznamenal syrský opozičník.

Ruský návrh zaujal i úřady v Damašku. Člen parlamentního výboru pro mezinárodní záležitosti, poslanec za Arabskou socialistickou stranu obnovy (Baas) Saji Taam například Izvestijím řekl, že Rusko a Sýrie koordinují svou činnost a že se to především vztahuje k bezpečnostním otázkám.

"Když Moskva předkládá návrhy, týkající se vývoje situace na bojišti, je to obvykle koordinováno se syrskou vládou. Co se týká zón snižení napětí, jsou zaměřeny na posílení příměří. Nyní je situace taková, že vládní vojska nevedou bojovou činnost, ale ozbrojené skupiny často zasazují údery na pozice armády. Ruský návrh by umožnil zastavit takovéto provokace. Kontrolovat zóny snížení napětí musí síly, které budou mít souhlas oficiálního Damašku. V tomto ohledu se jeví ruské ozbrojené síly jako nejvhodnější pro tuto úlohu. Sotva by však syrské úřady souhlasily s přítomností sil OSN v těchto zónách", řekl syrský poslanec.

Ruský návrh může snížit napětí v Sýrii, což je příznivé pro všechny strany, které jsou tím či oním způsobem do konfliktu zapojeny.

"Ruská iniciativa je pro Sýrii velmi důležité a potřebná. Udělat to bez rozhraničení válčících stran je prakticky nemožné. Moskva navrhla reálnou alternativu, která je schopna snížit úroveň násilí v Sýrii", řekla Izvestijím poradkyně ředitele RISS Jelena Suponinová.

Bude-li ruská varianta realizována, krveprolití v Sýrii bude méně. Předpokládá se, že zvláštní zóny budou procházet po celém obvodu hranic vymezených území, aby se zabránilo přímému střetu mezi stranami konfliktu. Ruský návrh předpokládá, že na liniích dotyku budou zřízena kontrolní stanoviště, která umožní volný průchod civilistům a dodávkám humanitární pomoci.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Železné košile - Proslov Lenky Procházkové na shromáždění na Václavském nám. 2. května 2017 k výročí Oděsy

$
0
0

Lenka Procházková
4. 5. 2017
Už tři roky uplynuly od hromadné vraždy v Oděse a my jsme se znovu shromáždili. Nejen proto, abychom uctili oběti. Naše bolest nad jejich hrůznou smrtí se léty nezmenšila a náš hněv z toho, že pachatelé dosud nebyli odsouzeni, stále narůstá.

Autentická videa zachycující průběh bestiálního zabíjení nevinných lidí jsou decentně označena číslicí 18 +, což znamená, že shlédnutí drastických záznamů je doporučeno divákům až od osmnácti let. Mnozí spolupachatelé vraždění však byli mladší. Kameraman, autor jednoho z videí, je ve zvukovém záznamu nazývá dětmi. Když společně s ribjaty vnikl i on s kamerou do útrob zdevastovaného a kouřem prosyceného Domu odborů a natáčel záběry ohořelých mrtvých, nebyl na místě zločinu ještě ani jeden policista. A proto kameraman, zřejmě jako nejdospělejší osoba, žádal zdivočelou a nenávistnou tlupu, aby nalezeným mrtvým zkontrolovala doklady. Ribjata při chvatném prohledávání kapes obětí zjistila, že místo předpokládaných ruských agentů jsou všichni upálení Ukrajinci. Jednomu z mrtvých oděských studentů začal při probírce kapes zvonit mobil. Kdosi z jeho blízkých se chtěl ujistit, zda je v pořádku. Ale mrtvý student už hovor nepřijal.

Při sledování toho otřesného videa má divák pořád pocit neskutečna. I kameraman žasne: „Kdo by si pomyslel, že tohle se může stát v Oděse?“


Vraždění v Oděse je však důsledkem kyjevského Majdanu. Tam byl zažehnut prvopočátek soudobého ukrajinského fašismu. Mezi politiky, kteří rozněcovali ozbrojený puč v Kyjevě ale nejsou jen Ukrajinci. Ale i ta zámořská preclíkářka Nulandová je jenom viditelnou špičkou ledovce. Pod logem demokracie podněcovali nenávist bohužel i někteří naši politici a novináři.

Nevím, zda si lidé jako pan Štětina, Schwarzenberg a Zaorálek nebo novinář Palata a diplomat Bartuška udělali čas na to, aby shlédli drastické videozáznamy o průběhu masakru v Oděse. Možná na to dodnes nemají dost síly a dostatek charakteru, aby pohlédli pravdě do očí. Zřejmě svou kuráž vyplýtvali při řečnění na Majdanu nebo při ostouzení nevinných obětí v Oděse. Zločiny proti lidskosti jsou však od doby Norimberského procesu nepromlčitelné! To se týká nejen přímých pachatelů a jejich řídících kádrů, ale i spolupachatelství politiků a novinářů. Mnozí z těchto viníků se zřejmě před budoucím mezinárodním tribunálem budou hájit tím, že byli mylně informováni. Ve věku internetu už ale takové nejapné omluvenky nestačí. Dnes každý gramotný člověk disponující kritickým myšlením dokáže vnímat události na Ukrajině chronologicky a umí rozpoznat motivy pro vzbuzování nenávisti mezi národy. Jsou snad naši politici a novináři intelektuálně podměreční? Pokud ne, zbývá jediná možnost, totiž, že jsou to vědomí lháři.

Říká se, že zvyk je železná košile. My si ale na lhaní lhářů zvykat nebudeme a žádné železné košile si navléknout nedáme. Výkřiky lidí trýzněných v Domě odborů v Oděse neutichly ani po jejich smrti. Já je slyším pořád a vy jistě taky. A budeme je slyšet stále dokud pachatelé, organizátoři a schvalovatelé té hromadné vraždy nebudou odsouzeni. Nejde nám o pomstu na zdivočelých ribjatech z Pravého sektoru svážených do Oděsy na „vyšší“ příkaz. Jde nám o spravedlivé odhalení příčin a důsledků Majdanu v Kyjevě, protože jen tak lze zabránit dalším pokusům predátorů o rozpoutání války proti Rusku.

Na závěr už jen jedna věta, milí přátelé. Uvědomme si, že pokud ze světa zmizí spravedlnost, nebude už žádný důvod k tomu, aby lidé dál žili na Zemi.

- - -





Zemanův žertík a jeho cíl: Nezvratnost demise

$
0
0
Radim Valenčík
4. 5. 2017   blog autora

Zemanovi se podařila největší kočičárna za celou dobu jeho prezidentování. Vychutnal si Sobotku a současně mu spálil mosty k couvání před demisí (dle Novinky.cz):


"Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve čtvrtek zamířil na Pražský hrad. Zatímco ve středu se zdálo, že prezidentovi Miloši Zemanovi předá demisi, byť platnou až od poloviny května, podle čtvrtečního vyjádření hlavu státu pouze seznámil s představou dalšího postupu. Zeman však setkání pojal v duchu podání demise.

Prezident připravil pro Sobotku rezignační ceremoniál, přičemž neopomněl zdůraznit, že v tomto duchu byla jeho kancelář ve středu informována premiérovým sekretariátem. Následně zaskočenému Sobotkovi v tomto duchu poděkoval za odvedenou práci.

Premiér si poté vzal slovo a prezidentovi před novináři řekl, že pro něj rezignaci nemá, ale že jej přišel seznámit s návrhem dalšího postupu. Od prezidenta by rád slyšel ujištění, že podáním demise skončí celý kabinet, nikoliv pouze on ve funkci jeho předsedy. Zdůraznil, že demisi podal kvůli problémům ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Hlavě státu slíbil, že demisi obdrží standardně písemnou formou v polovině května, jak bylo avizováno.

Zeman opáčil, že žádné opakování rezignační ceremonie již pro premiéra chystat nebude. Připomněl rovněž, že koaliční partneři ČSSD prosazují rychlé řešení a odmítají předčasné volby. Nato pozval Sobotku k samotnému jednání a odešel, zatímco Sobotka ještě nějakou chvíli do mikrofonu vysvětloval svá stanoviska.

Sobotka v úterý oznámil, že podá demisi a do konce týdne ji předá do rukou prezidenta. Ve středu Hrad oznámil termín čtvrteční schůzky a avizoval předání demise.

Ve čtvrtek mluvčí vlády Martin Ayrer upřesnil, že Sobotka demisi na Hrad zatím nepřinese, neboť ji hodlá formálně podat až v druhé polovině května.

Prezidenta seznámil s postupem řešení vládní krize, který hodlá prosazovat ČSSD a přinesl rovněž analýzu mapující nejasnosti kolem podnikání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše."
Viz: https://www.novinky.cz/domaci/436868-fraska-na-hrade-zeman-pri-ceremonialu-prijimal-demisi-kterou-sobotka-neprinesl.html

Jednak si ze sobotkovských změn termínů a způsobu rezignace udělal legraci a jednak ho definitivně donutil k závaznému slibu rezignace celé vlády (o to Zemanovi šlo).

Sobotka je totiž pod obrovským tlakem současných šíbrů v ČSSD. Chtěli dotunelovat ČSSD a prostřednictvím její vládní pozice urvat ještě hodně z toho, co se dotunelovat z veřejných rozpočtů a státních firem dalo. S budoucností ČSSD už nepočítali. A teď jim do toho Sobotka hodil vidle. Tlačí na něj a tlačí, ale Sobotka toho už má asi dost. K tomu viz též:
http://radimvalencik.pise.cz/4529-sobotka-odpojen-od-pristroju-politicke-moci.html

Tak trochu překvapující je, že na následující tiskové konferenci Sobotka použil jako argument zveřejněné odposlechy, které podle něj difamují Babiše, viz:
https://www.youtube.com/watch?v=rAKJRzac2T0

(rozhodně stojí za to si ji poslechnout, Babiš zde vypadá spíše jako hrdina, který tlumí vášně případných indiskrecí). Především je však nepřípustné používání takovýchto materiálů v oficiální vrcholové politice, protože se tím legitimizují postupy, které do slušné společnosti nepatří. Efekt bude růst Babišovy popularity.

- - -

  


Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4532-zemanuv-zertik-a-jeho-cil-nezvratnost-demise.html

Turecko, Rusko a Irán podpísali dohodu o vytvorení bezpečnostných zón v Sýrii

$
0
0
4. 5. 2017 HlavnéSprávy

Turecko, Rusko a Irán podpísali dnes dohodu o vytvorení štyroch tzv. bezpečnostných zón v Sýrii s cieľom zmierniť humanitárnu krízu v tejto vojnou zmietanej krajine.


Zástupcovia týchto troch krajín garantujúcich dodržiavanie dohody o zastavení paľby v Sýrii dokument podpísali počas mierových rokovaní, ktoré od stredy prebiehajú v kazašskej metropole Astana. Ich krok sa však stretol s nevôľou niektorých predstaviteľov sýrskej opozície, ktorí na protest odišli z rokovacej miestnosti.

Delegácia sýrskej opozície protestovala proti Iránskej účasti na týchto rokovaniach, pričom Teherán obvinila z toho, že v konflikte bojuje na strane, ktorá zabila už dovedna okolo 400.000 ľudí.

Dnes podpísaná dohoda vyzýva na vytvorenie štyroch bezpečnostných zón na severe, juhu a v strednej časti Sýrie. Podrobnosti ohľadne toho, akým spôsobom sa bude v týchto oblastiach násilie zmierňovať, doposiaľ známe nie sú.

Ruský prezident Vladimir Putin však ešte v stredu po stretnutí s tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom v ruskom meste Soči uviedol, že nad takýmito zónami budú pravdepodobne zakázané akékoľvek prelety lietadiel, priblížila agentúra DPA.

Zástupcovia sýrskej ozbrojenej opozície sa len dnes vrátili na rokovania v Astane, z ktorých sa ešte v stredu stiahli pre údajné porušovanie prímeria zo strany sýrskej vlády.

V poradí štvrté kolo diskusií o ukončení vojny v Sýrii sa v Astane začalo v stredu a podľa pôvodného plánu malo trvať dva dni. Na diskusiách sa zúčastňujú predstavitelia Iránu, Ruska a Turecka, teda krajín garantujúcich dodržiavanie dohody o zastavení paľby v Sýrii, a tiež osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan De Mistura. Svojich zástupcov vyslali aj Jordánsko, USA a sýrska vláda.

Marná snaha sociální demokracie

$
0
0
Jiří Jírovec
4. 5. 2017    
"Musíš si věřit, Luďku. Když si věříš, všechno jde. Blbě, ale jde to." To říká Císler Nekudovi když mu představí myšlenku udělat show.
Zdá se, že tohle poradili Sobotkovi. Bohouši, když si budeš věřit, projde Ti, možná blbě, dvojfinta s odvoláním Babiše:
Přímo ho odvolat nemůžeš, protože by s tím muselo souhlasit ANO (když jste si tohle jednou dali do koaliční smlouvy) a možná by jeho odvolání president jen tak nepřijal.


Podáš demisi za celou vládu. Tím pošleš míč na Zemanovu polovinu kurtu. Můžeš dokonce nabídnout i svoji hlavu. Vládou bez tebe a bez Babiše ze sebe uděláš hrdinu, kdežto jeho můžeš dál napadat jako podvodníka a žábu na prameni.

Tahle finta má slabinu v tom, že by president musel pověřit sestavením nové vlády někoho z ČSSD a ANO by muselo být ochotné vzdát se svého zakladatele.

Když ANO nezůstane v koalici, musela by se ČSSD spojit se (zdánlivými) úhlavními nepřáteli, tedy s ODS, a TOP 09. Jisté náznaky smířlivosti již existují. Například v rétorice týkající se EET. Fiala a Kalousek si nenechají k diskreditaci ČSSD žádnou příležitost: rozhazovat umí každý, týráte drobné živnostníky a slibujete drahé sociální projekty a k tomu universální nepřítel Babiš.

Ze spojení s pravicí nemůže pro volební preference ČSSD vzejít nic dobrého. A o ty jde v první řadě. Vzhledem k tomu, že do české politiky vstoupily lidové výrazy, troufám si říct, že vše ostatní je politikům u prdele.

Poslední schůze Sněmovny (56.) projednávala mimo jiné zákon o sociálním bydlení, tedy jakousi vlajkovou loď ČSSD. Čekáte, že Sobotka na jeho obhajobu přednesl plamenný projev? Nikoli, schůze Sněmovny, která tak horlivě předstírá, že hájí zájmy občanů, skončila tím, že nebyla usnášení schopná.

Dovolím si ještě jednu hrubost: vyžírkové, známí pod kolektivním jménem poslanci, poslali během onoho jednacího dne 40 omluv. Ve Sněmovně jich tedy mělo být 160. To je jednoduchá aritmetika. Pro hlasování se jich sešlo nedostatečných 67. Nebylo dosaženo quorum.

Dojemné je, když tito lidé mistrují plebs ohledně obnovení pracovních návyků. Za připomenutí stojí, že poslanci z posledních šesti pátečních odpolední pracovali jen jedno. Pětkrát si napříč politickým spektrem odhlasovali, že půjdou po obědě domů.

President ale není hloupý, aby po Sobotkově návnadě skočil rybičkou. Dá si podat hůlku a šouráním za míčkem, zahraným s notnou dávkou falše, získá čas.

Může udělat několik věcí:

• Otcovsky Bohušovi naznačit, že doba není vhodná pro politické tahanice. Bude se předělávat EU a on, podle vlastního názoru nejúspěšnější premiér by měl pracovat pro vlast a připravovat českou strategii pro Brexit;

• Může mu připomenout, že podle často zmiňovaného pravidla "padni, komu padni" by mohla veřejnost požadovat, aby se i on sám zachoval jako chlap, protože se znovu v mediích diskutuje jeho byt koupený z poslaneckých náhrad, bytu, podíl na privatizaci OKD a na zacházení s byty OKD a ČEZu.

•Může mu připomenout, že zákon lze porušit, ale nelze zneužít. Jestliže Babiš koupil a nezdanil korunové dluhopisy, tak to udělal podle šlendriánsky připraveného zákona.

• Může přijmout jeho osobní demisi a tím zachovat vládu. Tedy i s Babišem, protože bude dál platit koaliční dohoda a propustit ministra nebude možné bez souhlasu jeho strany. řeba klid na práci aje i podle vlastního mínění nejlepší ministerský předseda;

• Může jmenovat úřednickou vládu. Může udělat cokoli, ale to z ČSSD nesejme podezření, že současné rozbouření české politické scény je účelový a vrcholně trapný pokus manipulovat veřejné mínění ve prospěch ČSSD.

Vraťme se ještě k EET. To, co o ní říká opozice a s ní do jisté míry i ČSSD a KDU-ČSL, je naprostá lež.

Tyto strany tvrdí, že když se krade v malém tak to je OK. Opomíjejí, že smyslem EET je odstranit zatajování příjmů a krádeži již vybrané DPH.

Babiš prostřednictvím EET obsadil určitý politický prostor. Pro ostatní strany zbyly příliš velké ryby. Například daňové úniky z ČR nebo obchod s chudobou. Do toho se jim nechtělo a tak nula od nuly pošla.

Premiérovo manévrování kolem demise vlády je jen vyvrcholením miskalkulace stratégů ČSSD, jak řešit problémy této strany.

Když se podíváme zpět, zjistíme, že ČSSD dlouhodobě vsadila na kartu postupného oslabování (nebo spíš pomlouvání) ANO. ČSSD mělo nižší preference než ANO a tak se jméno Babiš začalo objevovat v projevech. Dokonce tak často, že se to potenciálním voličům zprotivilo a preference strany ještě víc klesly.

Najednou nejde jen o Sobotku, ale o ČSSD. Předseda vyhrál poslední volby do Sněmovny jen chabě a čekatelé na chybu (čti: na moc) začali s vnitrostranickými manévry. Sešli se i s presidentem na tak zvané Lánské schůzce.

Tato schůzka měla pro ČSSD katastrofální důsledek, protože na jejím základě začal Sobotka upevňovat svoje postavení uvnitř ČSSD. To je sebezáchovný instinkt, který ale může ohrozit samotnou existenci strany.

Ve straně postupně ztratili vliv Škromach, Hašek, Zimola a posledně i Tejc. Zůstal jen Chovanec, který "práskl", že schůzka se Zemanem opravdu byla. Za odměnu se dostal na druhé místo ve vedení ČSSD a ve vládě získal ministerstvo vnitra.

Jenže každá politická strana potřebuje vnitřní opozici. Ne kvůli demokracii, ale z čistě pragmatických důvodů. Musí mít v záloze "nové" lidi, kteří jsou připraveni vystoupit s plánem B, tedy se slibem, že společnost povedou k zářným zítřkům.

Než budete politikům věřit byť jen pozdrav, kterým začínají svoje tiskové konference, připomeňte si současné preference jednotlivých stran:

ANO 30, ČSSD a ODS 12, TOP 09 asi 9 a KDL-ČSL se Starosty na hranici zvolení. To je oč tu běží. Nic víc, nic míň.

Světová rada míru jednala v Berlíně

$
0
0

Vladimíra Vítová
4. 5. 2017

Setkání evropských členských organizací Světové rady míru se uskutečnilo v Berlíně ve dnech 29. a 30. 4. 2017. Setkání se tentokrát zúčastnili zástupci 15 zemí (Belgie, Británie, Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Itálie, Irán, Kypr, Německo, Palestina, Portugalsko, Řecko, Sýrie, Švýcarsko, Turecko).

Hostitelskou organizací se stala Německá mírová rada. Hlavním bodem programu byla vzájemná informovanost zástupců zúčastněných organizací o situaci v jednotlivých zemích a pak návrh kampaně proti letošnímu květnovému summitu NATO v Bruselu.

Z diskuse vyplynulo, že lidé si jsou většinově vědomi nebezpečí války. Ukazuje se, že daleko efektivnější je práce mírových organizací, které nejsou vázány na politické strany, ale podporují mírové snahy napříč politickým spektrem.

Součástí jednání byla též beseda s poslancem německé Die Linke Wolfgangem Gehrckem, který řekl, že hlavním cílem této strany je rozpuštění NATO a vytvoření nového evropského kolektivního bezpečnostního systému za účasti Ruska.

Dále se opět potvrdil rozdíl v pojímání nelegální migrace a vlasteneckých stran. Tradiční západní země jsou pro migraci. Odpůrce migrace považují za rasisty. Vlastenecké strany považují za nebezpečí a jejich přívržence nazývají nacionalisty. Rasismus a nacionalismus považují za největší ohrožení světové míru, spolu s imperialismem a NATO.

Naopak představitelé bývalých socialistických zemí, Itálie a zemí Středního Východu (konkrétně Turecka, Iránu a Sýrie) považují za největší nebezpečí pro mírový vývoj Evropy právě masovou nelegální migraci a ve vlasteneckých stranách naopak vidí politickou sílu, která jediná může zabránit katastrofě.

Za Českou republiku byl přednesen projev jménem
Asociace Vojáci proti válce společně s Českým mírovým fórem, v němž zaznělo následující:

„Období regionálních válek již skončilo. Tyto války nepřinesly svým strůjcům kýžený výsledek – tedy potvrzení a upevnění hegemonie USA v dalším vývoji světa. USA sice zůstávají jednou z globálních velmocí, ale ztrácí svůj cíl, který je zakotvený v Bezpečnostní strategii USA – být pánem světa a to i bez ohledu na své spojence.

USA zahájily horké přípravy na válku v minulém roce na summitu NATO ve Varšavě. Naplňování tehdejších závěrů je urychlováno. Východní Evropa a pobaltské státy se stávají jedním obrovským vojenským cvičištěm na zemi i ve vzduchu. Pod různými záminkami je postupně plněn úkol rozmístění mnohonárodních sil NATO. Je vytvářena válečná psychóza a pěstován obraz jediného nepřítele – Ruské federace. Zachránce je rovněž jediný – NATO a USA.

NATO je ale ve slepé uličce a existují pouze dvě možnosti – buď jeho existence nebo neexistence. Buď je možné postupně nahradit NATO systémem celoevropské bezpečnosti anebo NATO jako takové zrušit a rozpustit, což nevylučuje princip celoevropské bezpečnosti. Ve prospěch celoevropského systému hovoří možnost vytvoření bezpečného geografického prostoru od Atlantiku po Ural. A to s potřebnou mírou sjednocení politického, ekonomického, demografického, energetického, obranného a dopravního potenciálu. Nemůže ale jít o novou formu EU nebo o Evropský superstrát ani o Evropskou armádu. Jde o kolektivní bezpečnost. Budoucí celoevropský bezpečnostní systém pak může být daleko větším konkurentem vojenskému potenciálu mimoevropských mocností a bude tak moci svým významem usilovat i o snížení vojenských potenciálů ve světě.

Proto je nezbytné prosadit změny v celosvětovém systému. Zejména v činnosti OSN, konkrétně v dodržování norem mezinárodního práva. Bez toho vůbec nelze uvažovat o kontinentální bezpečnosti.

Ponechat NATO v současné podobě, zejména v roli garanta bezpečnostního systému Evropy a zejména světa, nebo dokonce připustit jeho další rozšiřování, je však pro zajištění míru nepřijatelné!“


Jiří Bureš, předseda Asociace Vojáci proti vláce
Vladimíra Vítová, předsedkyně Českého mírového fóra

Květnový klub NR 2017

Rozpusťte Sněmovnu a udělejte volby v červu!

$
0
0
Martin Kunštek
4. 5. 2017
Současná vládní krize nabízí skvělou možnost vrátit volby tam, kam patří. Tedy na červen. Od převratu zvaného „Sametová revoluce“, se s jedinou výjimkou se volby konaly vždy v tomto měsíci. Má to svoji logiku. Během léta Ústavní soud v klidu přezkoumá všechny stížnosti na volby. Pak se může nová Sněmovna sejít. A noví politici mohou sestavit vládu. Tak, aby nová vláda vzešlá z voleb mohla v souladu se zákonem předložit Sněmovně v září návrh zákona o státním rozpočtu. 

Zákon o rozpočtových pravidlech k tomu vládu zavazuje s termínem k 20. září.

Jedinou výjimkou, kdy se volby konaly na podzim, byl rok 2013. Po prokurátorsko-policejním puči se tehdy skácela vláda premiéra Petra Nečase (ODS). Prezident Miloš Zeman se tehdy držel jiného výkladu Ústavy než dnes, a jmenoval úřednickou vládu premiéra Jiřího Rusnoka (dnes guvernér ČNB). Nepustil již do znova do hry ostatní tehdejší ministry, u nichž celorepublikové policejní útvary neřádily v kancelářích a v domácnostech. Tehdejší vládní koalici bez „upatlaného“ Nečase neumožnil dovládnout a ani zkusit, jestli dá dohromady těch 101 hlasů na důvěru vládě. Místo toho jmenoval Rusnokovu vládu, která důvěru Sněmovny nezískala. A signalizoval, že ji hodlá nechat klidně dovládnout až do konce volebního období. A že jediné co s tím poslanci mohou dělat, je rozpustit Sněmovnu a nechat vypsat mimořádné volby. Což se stalo. Volby byly v říjnu.

A tím vznikl problém, který hrozí se periodicky opakovat. Rozpuštěné Sněmovně Rusnokova vláda nemohla návrh státního rozpočtu předložit. I když tím porušila zákon. Nebylo komu. Sněmovna neexistovala. A Senátu se rozpočet nepředkládá, protože ten o něm jako o jediném zákoně nejedná. Z voleb vzešla koncem podzimu 2013 současná vláda, která se nyní hroutí. I když se ji prezident Zeman snaží udržet pohromadě. Nebo aspoň některé její členy v ministerských křeslech (ministry za Babišovo ANO). Pokud se Sněmovna nerozpustí, vznikne další pikantní situace. Stávající vláda – možná s novým premiérem či několika novými ministry – předloží návrh zákona o státním rozpočtu dosluhující Sněmovně. Která jej ovšem již nestihne projednat. A protože platí zásada diskontinuity Sněmovny, tak s koncem volebního období jdou do Sběrných surovin i všechny nedoprojednané zákony. Včetně rozpočtu. Dlužno dodat, že schválení rozpočtu ještě dosluhující Sněmovnou by sice bylo z hlediska Ústavy i rozpočtových pravidel v pořádku. Bylo by to ovšem nefér vůči vládě, která vzejde z voleb. Stará Sněmovna by na rok nařídila nové vládě, jak má hospodařit a které investiční akce udělat či neudělat. Nová vláda by sice mohla každou individuální investiční akci řešit cestou tzv. rozpočtového patření – tedy změny rozpočtu se souhlasem Rozpočtového výboru. Jenže proč věci dělat jednoduše, když to jde složitě. To je ostatně krédo většiny našich politiků.

Pak je tu možnost, že stávající Sněmovna rozpočet neschválí. A nová vláda jej předloží znovu nové Sněmovně. Možná po drobných úpravách. A pak nastane „kvalt“ při jeho schvalování ve Sněmovně. Tvůrci rozpočtových pravidel dobře věděli, proč do zákona dali termín 20. září. Je to proto, aby Sněmovní výbory mohly všechny kapitoly řádně projednat. Případně udělat pozměňovací návrhy. A pak schválit rozpočet ve znění, s nímž je většina srozuměna.

Nejčistším řešením současné situace by bylo rozpuštění Sněmovny. V takovém případě se podle Ústavy musí volby konat do 60-ti dnů. Bylo by tedy možné udělat volby ještě v červnu. A vrátit politický a volební rytmus tak kam patří - aby to nenarušovalo chod státu. Je jasné, že rozklížená vláda už nic dobrého neudělá. Babišovci a Sobotkovci se v ní jen budou hádat a předvádět svůj nechutnou frašku. Dosluhující Sněmovna již stejně žádný kvalitní zákon schválit nestihne. Což přiznal i dosluhující premiér Sobotka v případě zákona o zdanění korunových dluhopisů. Po všech těch nesmyslech, co tahle Sněmovna schválila, se mi nyní chce o to více připomenout slavnou větu Oliwera Cromwella: „Již dosti jste se načinili pro blaho této země – ve jménu Božím jděte!“

Už samotné rozpočtové důvody jsou podle mého názoru dostatečným argumentem.

Před 72 lety vypuklo v Praze povstání proti německým okupantům

$
0
0
5. 5. 2017 PrvníZprávy

Česká národní rada vydala prohlášení o konci Protektorátu a o převzetí moci, počáteční demonstrace přerostly do otevřeného odporu.


Podnětem pro nepokoje v Praze se stalo oznámení vydané 4. 5. 1945 protektorátní vládou o zrušení nařízení týkající se dvojjazyčného úřadování, dvojjazyčných nápisů a zákazu vyvěšování československých vlajek. Byl vydán pokyn, aby se na úředních budovách vyvěsily vlajky a úřadovalo se jen v českém jazyce. Již téhož dne se na mnohých místech v Praze začaly odstraňovat nenáviděné německé nápisy, avšak 5. května vlna nadšení opanovala celou Prahu.

Vysílání pražského rozhlasu, které provolávalo převzetí moci do rukou českých úřadů, se změnilo ve výzvu k boji proti okupantům. Městský rozhlas převzal a vysílal i známé volání o pomoc československého rozhlasu:
 „Voláme českou policii, četnictvo a ozbrojené jednotky! Pomozte československému rozhlasu ve Schwerinově třídě, kde čeští lidé bojují o jeho záchranu! Vchod z Balbínovy ulice je úplně volný! Voláme českou policii, četnictvo a ozbrojené jednotky na pomoc československému rozhlasu!“ Reakce lidí byla spontánní, ozbrojení i neozbrojení lidé spěchali na pomoc. Kolem československého rozhlasu se mezitím rozhořely pouliční boje.

6. května začala Prahu bombardovat i jednotlivá německá letadla, kobercové bombardování se však neuskutečnilo díky tomu, že většina německých strojů byla zaměstnána boji s Rudou armádou. Boje na barikádách zastavovaly postup nacistů, kteří začali na mnoha místech používat nelidský způsob jejich dobytí, když před svými tanky hnali proti nim české muže, ženy a děti, kteří se bojů neúčastnili. Nacisté též začali páchat teror a neuvěřitelné ukrutnosti ve čtvrtích, které obsadili. Na několika místech v Praze došlo k masakrům bezbranných civilistů.

Do povstání se aktivně zapojili i příslušníci protektorátního vojska, kteří též přivezli povstalcům velký počet zbraní a munice. 7. května se opět rozhořely prudké boje o Staroměstskou radnici, která byla napadena útokem čtyř lehkých a jednoho těžkého německého obrněného vozidla, přičemž nacisté stříleli zápalnou municí.

V noci ze 7. na 8. května se povstalci dále připravovali na další útoky. Polní maršál Ferdinand Schörner již věděl, že v boji nemá smysl pokračovat a snažil se zachránit, co se dalo. Jediným možným řešením bylo, aby se co nejvíce vojáků dostalo do amerického zajetí. A k tomuto potřeboval volný průchod Prahou. V časných ranních hodinách 8. května začal mohutný útok na Prahu za použití tanků a pěchoty. Od rána hořela Staroměstská radnice, pokračovaly masakry českých civilistů.

9. května 1945 v časných ranních hodinách vjely do Prahy první sovětské tanky 1. ukrajinského frontu maršála Koněva. Začaly střety mezi jednotkami Rudé armády a poslední částí německých vojsk, které se nepodařilo z Prahy uniknout, z nichž velkou část tvořily části 2. SS-Panzer Division „Das Reich“ a 44. Waffen-SS Panzergrenadier Division Wallenstein[zdroj

Ačkoliv se nikdy nepodařilo zcela přesně zjistit počet mrtvých, uvádí se, že při bojích a v důsledku bojů zahynulo přes 1500 Čechů, přes 300 Vlasovců a kolem 1000 Němců. Dále se uvádí, že v bojích v Praze a v nejbližším okolí zahynulo 692 vojáků Rudé armády, z toho 30 ve vnitřní Praze. Řada obětí byla pochována na Ďáblickém hřbitově.


(rp,wk,foto:arch.)

Související: 15.března 1939 jsme se stali německým protektorátem


Česká národní rada vydala prohlášení o konci Protektorátu a o převzetí moci, počáteční demonstrace přerostly do otevřeného odporu.
Pražské barikády


Podnětem pro nepokoje v Praze se stalo oznámení vydané 4. 5. 1945 protektorátní vládou o zrušení nařízení týkající se dvojjazyčného úřadování, dvojjazyčných nápisů a zákazu vyvěšování československých vlajek. Byl vydán pokyn, aby se na úředních budovách vyvěsily vlajky a úřadovalo se jen v českém jazyce. Již téhož dne se na mnohých místech v Praze začaly odstraňovat nenáviděné německé nápisy, avšak 5. května vlna nadšení opanovala celou Prahu.

Vysílání pražského rozhlasu, které provolávalo převzetí moci do rukou českých úřadů, se změnilo ve výzvu k boji proti okupantům. Městský rozhlas převzal a vysílal i známé volání o pomoc československého rozhlasu:
„Voláme českou policii, četnictvo a ozbrojené jednotky! Pomozte československému rozhlasu ve Schwerinově třídě, kde čeští lidé bojují o jeho záchranu! Vchod z Balbínovy ulice je úplně volný! Voláme českou policii, četnictvo a ozbrojené jednotky na pomoc československému rozhlasu!“ 
Reakce lidí byla spontánní, ozbrojení i neozbrojení lidé spěchali na pomoc. Kolem československého rozhlasu se mezitím rozhořely pouliční boje.

6. května začala Prahu bombardovat i jednotlivá německá letadla, kobercové bombardování se však neuskutečnilo díky tomu, že většina německých strojů byla zaměstnána boji s Rudou armádou. Boje na barikádách zastavovaly postup nacistů, kteří začali na mnoha místech používat nelidský způsob jejich dobytí, když před svými tanky hnali proti nim české muže, ženy a děti, kteří se bojů neúčastnili. Nacisté též začali páchat teror a neuvěřitelné ukrutnosti ve čtvrtích, které obsadili. Na několika místech v Praze došlo k masakrům bezbranných civilistů.

Do povstání se aktivně zapojili i příslušníci protektorátního vojska, kteří též přivezli povstalcům velký počet zbraní a munice. 7. května se opět rozhořely prudké boje o Staroměstskou radnici, která byla napadena útokem čtyř lehkých a jednoho těžkého německého obrněného vozidla, přičemž nacisté stříleli zápalnou municí.

V noci ze 7. na 8. května se povstalci dále připravovali na další útoky. Polní maršál Ferdinand Schörner již věděl, že v boji nemá smysl pokračovat a snažil se zachránit, co se dalo. Jediným možným řešením bylo, aby se co nejvíce vojáků dostalo do amerického zajetí. A k tomuto potřeboval volný průchod Prahou. V časných ranních hodinách 8. května začal mohutný útok na Prahu za použití tanků a pěchoty. Od rána hořela Staroměstská radnice, pokračovaly masakry českých civilistů.

9. května 1945 v časných ranních hodinách vjely do Prahy první sovětské tanky 1. ukrajinského frontu maršála Koněva. Začaly střety mezi jednotkami Rudé armády a poslední částí německých vojsk, které se nepodařilo z Prahy uniknout, z nichž velkou část tvořily části 2. SS-Panzer Division „Das Reich“ a 44. Waffen-SS Panzergrenadier Division Wallenstein.                       

Ačkoliv se nikdy nepodařilo zcela přesně zjistit počet mrtvých, uvádí se, že při bojích a v důsledku bojů zahynulo přes 1500 Čechů, přes 300 Vlasovců a kolem 1000 Němců. Dále se uvádí, že v bojích v Praze a v nejbližším okolí zahynulo 692 vojáků Rudé armády, z toho 30 ve vnitřní Praze. Řada obětí byla pochována na Ďáblickém hřbitově.


(rp,wk,foto:arch.)

Související:15.března 1939 jsme se stali německým protektorátem
 

Evropa národů svéprávných a svobodných jest Evropou zítřka!

$
0
0
Petr Žantovský
5. 5. 2017            Parlamentní listy   (kráceno)
Za pár dnů, konkrétně 17. května, si připomeneme výročí ze všech nejkulatější, totiž přesně sté, události, která nikdy nebývala preceptory dějepisu příliš připomínána, a to ani za minulého, ani za dnešního režimu. Toho dne, v roce 1917, byl vydán Manifest českých spisovatelů, první veřejné prohlášení za první světové války, které požadovalo sebeurčení českého národa. Manifest byl adresován českým poslancům Říšské rady a podepsalo ho přes 200 českých spisovatelů, novinářů a vědců. 



Autorem byl Jaroslav Kvapil, tehdejší ředitel činohry českého Národního divadla. Poslanci měli podle manifestu přestat být loajální k Rakousko-Uhersku a podporovat práva českého národa a českého státu anebo odstoupit z Říšské rady.

Mezi signatáři manifestu najdeme celou tehdejší českou, elitu, a to bez ohledu na osobní stranické a politické směřování. Manifest svou základní myšlenkou totiž dokázal spojit i jména tak protichůdná, jako byli bratři Čapkové a Marie Majerová, Viktor Dyk a Zdeněk Nejedlý, Jakub Deml a Ivan Olbracht. Manifest šel napříč generacemi – vidíme zde podpis Aloise Jiráska i Petra Křičky, jen máloco společného – kromě souhlasu s tímto vyjádřením – měli třeba Emanuel Rádl a Helena Malířová, manifest spojilo i rustikálního realistu K. V. Raise a mystika Otokara Březinu.......


Stojí za to ocitovat hlavní myšlenky Manifestu: „Českému poselstvu na říšské radě! Obracíme se k Vám, pánové, ve velké době našeho národního života, v době, za niž všichni budeme odpovídati celým staletím. Obracíme se k Vám, k poselstvu českého lidu, dobře vědouce, že my čeští spisovatelé, osobnosti v našem životě veřejně činné a známé, máme nejen právo, nýbrž i povinnost, mluvit za rozhodnou většinu českého světa kulturního a duchovního, ba i za národ, jenž sám promluviti nemůže. Co nejdříve sejde se říšská rada a politickému zastupitelstvu českého národa naskytne se poprvé za války příležitost, aby z její tribuny projevilo všechno, co se dosud projeviti nemohlo ani tiskem, ani jiným veřejným způsobem....

Evropa demokratická, Evropa národů svéprávných a svobodných jest Evropou zítřka a budoucnosti. Národ žádá po Vás pánové, abyste byli s touto velkou dějinnou chvílí, abyste jí věnovali všechny své schopnosti, abyste jí obětovali všechny jiné zřetele, abyste v té chvíli jednali jako mužové nezávislí, mužové bez všelikých závazkův a prospěchův osobních, mužové svrchovaného mravního a národního vědomí. Nedovedete-li učiniti zadost všemu, čeho národ po Vás žádá a co Vám ukládá, vzdejte se raději svých mandátů, prve než na říšskou radu vejdete, a odvolejte se k své nejvyšší instanci: k svému národu!“

O dva roky později, už v kontextu svobodné republiky, vrátil se k Manifestu Karel Čapek. Napsal: „Od projevu spisovatelů počal mluviti národ a to, co bylo přednášeno z tribuny vídeňské sněmovny, bylo již mluveno, lze-li tak říci, s uchem přiloženým k srdci národa. Průlom byl učiněn… A můžeme dnes říci otevřeně: nebýti tohoto průlomu, byla by pravděpodobně česká politika ve Vídni vypadala zcela jinak, nebylo by horečné práce našich exulantů a statečnosti našich zahraničních vojáků dáno celonárodní pozadí a národní sankce, jež pohnula spojence k tomu, aby oficiálně uznali náš boj o svobodu. Nezapomeňte, že v prvé polovici roku 1917 byla mezi spojenci živena myšlenka separátního míru s Rakouskem. Každý loajální projev českých poslanců byl okázale rozšiřován švýcarskými agenturami. Scházelo maličko, aby vzniklo o našich zájmech mínění nejosudnější..."

A dnes...

K těmto slovům bohužel ani dnes není mnoho co dodat. Snad že už nejde o rakouskou monarchii, nýbrž bruselskou „byroarchii“, ale to je změna jen nepatrná. To podstatné, naše tradiční podlézavost silnějším, jen vlastní zájmy sledující přikyvovačství, držení se sukně zdánlivě mocné, to všechno je ve své podstatě stejné, a to přes propast rovné stovky let. Naši dnešní zástupci ve směšném panoptiku Evropského parlamentu bez pravomocí, zato však s opulentním rozpočtem, z drtivé části mlčí, souhlasí nebo obojí zároveň: mlčky souhlasí. A to s čímkoli, co je jim předneseno vrchností z Evropské komise, protože si dobře uvědomují, že nesouhlas, či dokonce odpor by znamenal jejich exkomunikaci a výhost z budoucích kandidátek. Že by nějaké významnější procento našich europoslanců byť jen tušilo, že se před sto lety nejlepší hlavy národa obraceli k jejich stejně konformním předchůdcům, o tom silně pochybuji. Samozřejmě, výjimky jsou, od Jana Kellera nalevo po Petra Macha napravo. Ale co zmůžou? Snad jen zachovat si tvář.

V těchto dnech je snad nejskloňovanějším slovem politicko-mediálního žargonu slovo „frexit“, tedy možnost, že by v případě vítězství Marine LePen ve francouzských prezidentských volbách došlo k podobnému vývoji jako ve Velké Británii, totiž k odchodu země z nadstátního útvaru, který je už beztak dávno v naprostém rozkladu a trpí ekonomickou a morální sepsí. Migrační vlna byla jen urychlovačem pohybu těchto nádorových částic. A Francii zasáhla asi nejsilněji - pravda, i díky neschopnosti její vlastní reprezentace, kterou si ale Francouzi sami svobodně, leč značně neprozíravě, před časem zvolili. Nyní mají možnost volit znovu. Jsou pod strašlivým tlakem – zevnitř i zvenčí, Brusel ví, že mu jde o vše, a vše obětuje pro byť jen dočasné prodloužení své podlomené mocenské existence. Ale čím víc bude dnes Unie tlačit na pilu, tím rychleji přinutí členské země tu pilu vzít a prostě se z té společné mapy odříznout.

Jak se říká, teď už otázka nezní „zda“, nýbrž „kdy“.

P.C.Roberts: Oč v severokorejské „krizi“ vlastně jde

$
0
0

5. 5. 2017      PaulCraig Robers
Tzv. severokorejská krize je typickým washingtonským výtvorem. Severní Korea byla ve válce naposledy v letech 1950-1953 a za 64 roků své existence nikoho nenapadla. Vůbec postrádá vojenskou sílu k napadení kterékoli země, včetně Jižní Koreje a Japonska, které chrání vojenská moc USA. A navíc: Čína by Severní Koreji nikdy nedovolila jakoukoli válku rozpoutat. Takže z jakého zdroje vzešla démonizace Severní Koreje, šířená v těchto dnech tak bouřlivě presstitutkami a Trumpovou vládou?


Ze stejného, z jakého vzešla démonizace Iránu. Též „ iránská hrozba“ byla washingtonským výtvorem, který byl použit jako fíkový list pro výstavbu základen antibalistických raket na hranicích Ruska. Tyto malé rakety, anglicky tzv. Anti Ballistic Missiles (ABM) mají zachycovat a ničit velké interkontinentální balistické rakety, anglicky Inter Continental Ballistic Missiles (ICBM) v průběhu jejich letu a tím jim zabránit, aby dosáhly svých cílů.

Washington v minulosti prohlašoval, že základny ABM zřizuje nikoliv proti možným útokům ICBM z Ruska, ale pro ochranu Evropy před útoky nukleárních ICBM z Iránu.

Možná takovému výkladu uvěřili naivní Američané, ale určitě ne Rusové, kteří dobře věděli, že Irán nemá ani interkontinentální balistické rakety, ani nukleární zbraň, kterou by do nich vložil. Takže jim bylo naprosto srozumitelné, že americké základny ABM na jejích hranicích mají jediný smysl: A to je zabránit ruské odvetě proti prvnímu tzv. preventivnímu americkému úderu.

Na hlavu padlá není ani vláda čínská. Rozumí totiž velmi dobře tomu, že skutečným důvodem právě probíhající severokorejské „show krize“ je poskytnout Washingtonu fíkový list, kterým se chystá přikrýt právě probíhající budování základen antiballistických raket poblíž čínských hranic.

Což samozřejmě neznamená nic jiného, než že Washington buduje proti nukleární odvetě jak z území Ruska, tak z území Číny, obranný štít pro případ amerického preventivního útoku proti oběma těmto zemím, který má být proveden současně.

Proti tomuto washingtonskému záměru vystoupila Čína ještě rázněji než Rusko, když se na americkou stranu obrátila s žádostí okamžitě ukončit rozmisťování antibalistických raket v Jižní Koreji.

Zde je třeba poznamenat, že v zájmu zmást americkou i světovou veřejnost označili Američané tyto antibalistické rakety pro Jižní Koreu nikoliv původním názvem ABM, ale názvem novým THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), i když ve skutečnosti jde o starý a původní antibalistický raketový systém ABM. Tedy ten, který má zachycovat a ničit velké interkontinentální balistické rakety a zabránit jim tak v jejich dalším letu – a to i na další kontinenty.

Propánakrále, ale co s takovým sytémem v Jižní Koreji, který se tváří, že má být obranou proti možnému útoku z Koreje Severní? Vždyť Severní Korea hraničí s Koreou Jižní a nemůže tedy na svého souseda zaútočit interkontinentálními raketami – a to i kdyby je v operačním stavu k dispozici měla.

Takže vše je jasné. Raketový systém THAAD budovaný v těchto dnech v Jižní Koreji nemíří na Koreu Severní, ale na Čínu, a zde na nic jiného než na její schopnost odvety. Jedná se tedy o součást příprav USA rozpoutat nukleární válku jak proti Rusku, tak proti Číně – samozřejmě s tím, že Spojené státy samy se díky ABM a THAAAD odvetě vyhnou. Ale jen ony. Evropa propadne zkáze, protože jak ABM tak THAAD nejsou pro její obranu uzpůsobeny. Na Evropu by se totiž útočilo normálními raketami z lodí a letadel – a zde žádná obrana nefunguje a ani se s ní nepočítá.

Ale což. Žádném impérium v dějinách se o osud svých vazalů nezajímalo a impérium washingtonské není v tomto směru výjimkou.

A tak jedinou otázkou zůstává tato: Chápou Rusko a Čína fakt že proti nim Washington skutečně připravuje preventivní nukleární útok, aby tak odstranil dvě poslední překážky, které mu k totální vládě nad Světem stojí v cestě?

Budou ty dvě země sedět a čekat, až na ně osudová rána padne?

Co byste udělali vy?

Překlad: Lubomír Man

Šachmat Americe: v Arktidě Rusko uteklo o celou generaci

$
0
0

5. 5. 2017     zdroj
Zatímco Amerika otálí, Rusko vytváří v arktické zóně "obrovskou vojensko-průmyslovou přítomnost" a výrazně v tom předbíhá Spojené státy. Toto prohlášení učinil velitel americké pobřežní stráže Paul Zukunft, píše Foreign Policy. "Má nyní na šachovnici všechny figury, my máme pouze pěšáka a možná věž, poznamenal velitel americké pobřežní stráže. Když se podíváme na tuto arktickou hru, dává nám na samém na samém jejím začátku šachmat".


"Rusko v Arktidě dokazuje: jsem zde první a všichni ostatní budou se mnou hrát na honěnou po celou generaci, jen aby mě alespoň dohnali", řekl Zukunft a dodal, že "Rusko učinilo strategické prohlášení".

Vezmeme-li například ledoborce, které mohou zajistit přístup k námořním trasám pro obchodní i vojenské lodě, Rusko jich má 40, zatímco USA mají pouze dva, ale pouze jeden z nich je reálně dostupný pro Arktidu, je uvedeno v článku.

A zároveň se vzhledem k ústupu arktických ledů otevírá přístup k bohatým zásobám přírodních zdrojů a země, jako je Rusko a Čína, po nich "chamtivě" pokukují, tvrdí Zukunft. Odhaduje se, že v této oblasti je 30% dosud neprozkoumaných světových zásob plynu, 13% zásob ropy a také nerostných surovin za 1 bilion dolarů.

Pokud se situace na Dálném severu zcela vymkne kontrole USA, získá Rusko výrazný náskok před Amerikou, dělá si starosti Paul Zukunft.

"Má nyní na šachovnici všechny figury, my máme pouze pěšáka a možná věž, poznamenal velitel americké pobřežní stráže. Když se podíváme na tuto arktickou hru, dává nám na samém na samém jejím začátku šachmat".

Tato slova amerického vojenského činitele rezonují s myšlenkami, o něž se dělí v článku pro New York Daily News dopisovatel Terence Kallen. Podle autora "Rusko v Arktidě nastupuje", rozvinulo tam svá nová vojska, obnovilo staré sovětské vojenské základny a buduje nové. A to "vyvolává neklid ohledně jeho záměrů".

Kreml posiluje svou přítomnost na Dalekém severu a jeho hlavní úkol spočívá v osvojení si velkého množství přírodních zdrojů regionu, trápí se Cullen.

Opravdu, v posledních letech jsou v Arktidě obnovovány vojenské základny a přistávací plochy, které byly opuštěny v 90. letech. V prosinci 2014 Ministerstvo obrany RF za účelem koordinace jednotek v Arktidě vytvořilo na bázi Severní flotily mezivojskové sjednocené strategické velení "Sever". V únoru tohoto roku byla v Arktidě vyzkoušena nová ruská vojenská technika. Prototypy byly testovány na chlad a bylo prověřováno, zda mohou pracovat v drsných podmínkách Dalekého severu.

Na vrcholu znepokojení, které ovládlo Washington v souvislosti s "arktickými plány Ruska", americký ministr obrany James Mattis stihl učinit prohlášení, že USA vypracují strategii reakce na "agresivní akce" Ruska v Arktidě. V čem přesně spočívá "agrese", šéf Pentagonu neupřesnil.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Za osvobození Haradinaje dali 50 milonů eura

$
0
0
5. 5. 2017 Kosovoonline

Pařížský odvolací soud odmítl vydat do Srbska jednoho z nejvyšších velitelů kosovských povstalců UČK Ramuše Haradinaje. Zároveň nad ním zrušil soudní dohled a povolil mu návrat do vlasti. Propuštění Haradinaje ale provází velký korupční sklandál.


Srbský premiér Aleksandar Vučić reagoval na zprávu z Francie: "Je to rozhodnutí ostudné, skandální, nespravedlivé a především politické", prohlásil. Zároveň řekl, že z Paříže hodlá odvolat „ke konzultacím“ srbského velvyslance a že Francii bude odeslána co nejostřejší nóta.

"Pořád nám kážou, jak má fungovat právní stát. Přestaňte nám to předvádět," dodal ironicky na adresu západních politiků.

Ramuš Haradinaj byl v lednu zatčen při přesedání na pařížském letišti na základě platného mezinárodního zatykače vydaného srbskými soudy. Haradinaj je důvodně podezřelý z organizování mučení a vražd srbského civilního obyvatelstva na západě jihosrbské provincie Kosovo a Metochija v letech 1998-99. Nejznámější z jeho zločinů, popsaný i očitými svědky z řad kosovských Albánců, bylo vraždění lidí v obci Klečka a jejich spalování v místní vápence.

Srbsko tedy důvodně považuje Haradinaje, který byl v letech 2004 a 2005 kosovským premiérem, za válečného zločince.

Nyní z mnoha stran vyplouvá na povrch skandální pozadí tohoto rozhodnutí francouzského soudnictví. Za osvobození Ramuše Haradinaje prý zaplatili Albánci 50 milionů. Tvrdí to deník některé srbské deníky.

Na druhou stranu, válečný zločinec Haradinaj, který je zároveň vůdcem Aliance pro budoucnost Kosova, tvrdí, že všechny náklady na jeho obhajobu čítající celkem 70.000 eur za něj zaplatil jistý podnikatel.

„Vláda (míní tím samozvanou vládu samozvaného státu Kosovo) nesplnila žádnou ze svých povinností, které ke mně má. Nedali mi ani cent. Faktury jsem poslal včas. Byl jsem nucen zavolat telefonem někoho z vyšších míst, abych se zeptal, zda vůbec chtějí zaplatit. Obhajobu zaplatil Gani Drešaj. Suma peněz na obhajobu představovala 70.000 eur,“ prohlásil Haradinaj.

Mezitím ale vychází na jevo, že obhajoba stála Albánce kolem 50 milionů eur. Bělehradský deník ALO tvrdí, že tuto informaci dostal z více stran.

„Nejméně 50 milionů bylo vynaloženo na jeho svobodu. Kontroverzní kosovský podnikatel a bývalý „několikadení“ kosovsko-albánský prezident Bedžet Pacolli1/ dal část těchto peněz, část schrastila Haradinajova aliance, nebo spíše jeho zločinný syndikát, který mimo jiné vydělává peníze na drogách, a něco poslali i Albánci z diaspory (rozuměj distribuční síť syndikátu),“ tvrdí bělehradské zdroje.

Zjištění tisku potvrzuje i Goran Petronijević, známý bělehradský právník, který má zkušenosti s obhajobou lidí obviněných z válečných zločinů. Věří, že se jednoho dne budou Albánci chlubit tou obrovskou cifrou, kterou dali za propuštění Haradinaje na svobodu, místo toho, aby byl vydán do Srbska.

„Bezesporu oficiální náklady jsou takové, jak uvádí Haradinaj, ale neoficiální jsou mnohem větší. Samozřejmě, že ani albánská strana ani Haradinaj v této fázi o tom nebudou mluvit. Stejně to udělali Chorvaté, když chtěli skončit případy generálů Gotoviny a Markače2/. Po ukončení aféry prohlásili: 'Oh, jestltipak víte, kolik nás to stálo, vyšlo to na 48 až 56 milionů euro.'

Předpokládám, že tak podobně se jednoho dne budou Albánci chválit, jak se jim podařilo osvobodit Haradinaje a kolik to stálo, a prozradí tu správnou cenu v milionech. Pro toho, kdo léta dává peníze na „některé věci“, a má i stálé prostředníky, kteří jsou zavedeni v černém obchodování nebo v tzv. lobbingu, tyo není zas tak velkým problémem“ řekl Petronijević.

Podobný názor má i Milovan Drecun, předseda Výboru pro Kosovo a Metochiji srbského parlamentu. Je přesvědčen, že Ramuš Haradinaj navíc profitoval z pobytu ve Francii.

„Nevím kdo a kolik dal na obhajobu bývalého vůdce teroristické UČK, ale vím, že Haradinaj maximálně využil své zatčení ve Francii, aby aktivoval své lidi mezi Albánci žijícími diaspoře, a od nich a od různých jednotlivců dostal poměrně velkou sumu peníze.3/ Díky situaci do které se dostal svým zadržením ve Francii, shromáždil opravdu velkou spoustu peněz, které by ani v jiném případě pro něj a jeho okolí nebyly problémem. Dokonce i taková částka, jakou je 50 milionů eur. Haradinaj provozuje jednu z největších zločineckých skupin na Kosovu a ta má k dispozici stovky milionů. Taková cifra jim přijde jako nic, jako obyčejné drobné v kapse,“ prohlásil Drecun.

Ramuš Haradinaj by měl být tím posledním kdo veřejně vystupuje, a to, že byl ve Francii osvobozen neznamená, že se nedopustil válečných zločinů, řekl srbský ministr zahraničních věcí Ivica Dačić. Dodal, že Srbsko bude pokračovat ve svém boji za právo a spravedlnost.

„My jen chceme, aby se konaly soudy a neříkáme předem, že je někdo vinen. Oni ve svém parlamentu se rozhodli chránit UČK,“ řekl Dačić.

Po svém příletu do Prištiny byl Haradinaj místními kosovskými Albánci přivítán jako hrdina. Tragikomedie „nezávislého“ Kosovo a jeho protektorů z EU a USA pokračuje dál.

- - -


1/Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Haradinaje v dubnu 2008 osvobodil pro nedostatek důkazů, jeho zástupce přitom ale za podíl na mučení poslal na šest let do vězení. V červenci 2010 odvolací tribunál ICTY vrátil celý proces k novému projednání. V roce 2012 byl pak Haradinaj definitivně osvobozen. Srbsko však svůj mezinárodní zatykač z pochopitelných důvodů nestáhlo.

2/Pacolli byl i něškolikadenním prezidentem samozvané „Republiky ë Kosovo“ a svého času (v 90. letech) patřil mezi důvěrníky ruského prezidenta Jelcina a jeho rodiny. Velké peníze vydělal právě v Rusku, oficiálně jako stavebník, jehož firmy mimo jiné prováděly i rekonstrukce v moskevském Kremlu. Byl mezi muži, kteří ovlivňovali tehdejší ruskou politiku vůči Jugoslávii a mimo jiné se mu podařilo blokovat odeslání ruských raketových protiletadlových systémů S200-300 do Jugoslávie. Ta se pak stala obětí 78 dní trvající letecké bombardovací agrese NATO a nemohla se moderním letectvům států NATO účinně bránit. Na konci agerse pak byla okupace jižního Srbska vojsky zemí NATO a následně pak vyhlášení „nezávislosti“ Kosova.

3/Chorvatští generálové Gotovina a Markač byli postaveni před haagský soud pro zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY) a obžalováni z válečných zločinů, kterých se dopustili na srbském obyvatelstvu ve východním Chorvatsku během operace Oluja (viz vyhnání Srbů z východního Chorvatska v roce 1995). Po relativně krátké době byli soudem v Haagu propuštěni.

4/Albánci v diaspoře již několik desetiletí tvoří síť překupníků a distributorů drog v mnoha částech světa. V současné Evropě představují nejsilnější a nejvlivnější mafii. V 90 letech, když UČK začala v jižním Srbku vraždit, nutili Albánci z této distribuční sítě své krajany k odevzdávání „daně na osvobození“. Za tyto peníze byla nejen vyzbrojována povstalecká UČK, ale i kupováni politici a soudci v západní Evropě, aby drogovým gangsterům z UČK umetli cestu. Skandální útěky vysoce postavených albánských kriminálníků od soudů v České republice ukazují, že i tady mají své lidi.

Zdroj a zdroj a zdroj


Foto: Ramuš Haradinaj veden francouzskou policií k odvolacímu soudu
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live