Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Moskevský filmový festival byl zahájen písní Marie Zacharové

$
0
0

24. 6. 2017    zdroj včetně videa
Mluvčí ministerstva zahraničí RF věnovala skladbu ruským účastníkům válečných událostí v Sýrii, kteří bojují proti mezinárodnímu terorismu [text písně, video]. 22.červen je Dnem paměti a smutku, dnem začátku Velké vlastenecké války a celá naše země vzpomíná na ty, kteří kdykoli zahynuli za vlast. Během písně celý sál vstal a hosté jen stěží zadržovali slzy. Včetně Marie Zacharové.


Slavnostní zahájení Mezinárodního moskevského filmového festivalu začalo tím, že absolventka show Hlas Nargiz Zakirova zazpívala píseň "Vraťte paměť". Autorkou textu i melodie je Marie Zacharová, oficiální mluvčí Ministerstva zahraničních věcí RF.

"Vraťte paměť, vraťte se sami. Vymodlím vás všechny slzami. Země a nebe splynuly navždy, jak to krutě bolí". Tato slova jsou věnována našim vojákům, kteří bojují proti terorismu v Sýrii.

22.červen je Dnem paměti a smutku, dnem začátku Velké vlastenecké války a celá naše země vzpomíná na ty, kteří kdykoli zahynuli za vlast. Během písně celý sál vstal a hosté jen stěží zadržovali slzy. Včetně Marie Zacharové.

"Skladba je věnována nejednoduchým událostem, hrdinství našich hochů v Sýrii. Když čtete o hrdinství našich předků v knihách, chápete vše a uvědomujete si to. Ale když současníci, vaši vrstevníci obětují svůj život v tom okamžiku, kdy si vy vychutnáváte život v míru, a dělají to právě kvůli tomu, abychom to mohli dělat, je těžké být stranou. Po tragédii ruského letadla v Sýrii, zákeřně sestřeleném v roce 2015, se mně v duši něco změnilo. Přišel text i melodie", řekla Zacharová.

Je logické, že právě touto písní zahájil Nikita Michalkov mezinárodní filmový festival. "Zjistil jsem, že Marie Zacharová píše písně, požádal jsem ji, aby mně je poslala. Nejprve odporovala, ale pak poslala dvě skvělé písně. Dnes je to zcela k tématu, protože je Den smutku", konstatoval Nikita Sergejevič. Druhá píseň zazní na závěr Mezinárodního moskevského filmového festivalu.





Vraťte paměť
Vzpomeňme, přátelé, ty,
Kteří mír sami sebou překryli,
za osobnísvůj úspěch
na nás navždy zapomněli.
Vzpomeňme je motlitbou,
aby odpustili těm,
kteří nás nevzali s sebou
a zanechali nás na Zemi.
Vzpomeňme je stokrát
i skleničkou, i slzami,
i hořkostí poct
za jejich boj na rozloučenou.
Vzpomeňme je všechny vestoje
a skloňme se nad travou.
Odešli všichni tam, kde
světlo se skrývá za mlhou.
Vraťte paměť, vraťte se sami,
vymodlím vás všechny slzami.
Země a nebe splynuly navždy,
jak to krutěbolí.
Napřáhnem ruku těm,
jejichž oči plné jsou slz,
jejichž dům osiřel
hrůzou neštěstí.
Vzpomeňme je, prosím,
vzpomeňme je mírem,
zemřelé pro tuto zem,
za čest i za blízké.
Vraťte paměť, vraťte se sami,
vymodlím vás všechny slzami.
Země a nebe splynuly navždy,
jak to krutě bolí.
Napřáhnem ruku těm
jejichž oči plné jsou slz,
jejichž dům osiřel,
hrůzou neštěstí.
Vzpomeňme je, prosím,
vzpomeňme je mírem,
zemřelé pro tuto zemi,
za čest i za blízké.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

ČT 24: Jen trapas, nebo podpora zločinu?

$
0
0
24. 6. 2017       RadimValenčíkPíše
ČT 24, čtvrtek 22. června, Zprávy ve 23, ilustrační záběry k informaci:
"Osmadvacítka prodloužila sankce proti Rusku kvůli agresi na východě Ukrajiny."




Třetí minuta pořadu, viz: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10253218159-zpravy-ve-23/217411023000622/
 

Nepřipomíná vám ten závěr něco? Třeba:
Zde najdete podobných foto další stovky:
Např. i toto:
Nevím, jestli jako ilustrační záběr ČT použila jeden ze záběrů z Oděského zločinu, nebo jen shodou okolností záběr obdobný. Každopádně bude nutné si v souvislosti se zdůvodňováním sankcí proti Rusku za údajnou podporu "teroristů" neustále připomínat, jaký režim a jaký způsob vraždění současná euroreprezentace a současný mediální mainstream podporují. Přesto, že shodou okolností bylo vraždění zdokumentováno televizním štábem nezávislé televize, mnoho osob, které se ho zúčastnily, bylo rozpoznáno, ukrajinské orgány současné moci nejhorší poválečný zločin v Evropě nevyšetřily. Ti, co používají něco, co se v tomto případě nedá ani nezvat dvojím metrem, ale do očí bijící obhajobou zločinců, se stávají přímy spoluviníky zločinu. A tak neustále hrozí opakování obdobných zločinů zaměřených na "upevnění demokracie"či "ochranu lidských práv" kdekoli jinde, třeba i u nás. 

K tomu viz třeba:
Stanislav Novotný aktuálně z letošní připomínky výročí v Oděse a tamních podmínkách:
Ze shromáždění, které připomnělo Oděský zločin u nás:

Přední světová média se vysmívají výsledkům "fantastické návštěvy" Porošenka v USA

$
0
0

23. 6. 2017    zdroj
Západní média shledávají, že americký prezident Donald Trump neprokázal úctu prezidentovi Ukrajiny, píše Rossijskaja gazeta v materiálu, věnovaném návštěvě prezidenta Porošenka ve Washingtonu. "Skutečnost se výrazně liší od nadějných očekávání, která ve společnosti přiživovala ukrajinská média: návštěva se omezila na setkání ve formátu drop-in (ve volném překladu "stavit se"), který nepředpokládá ani žádný prapor hostitelské země v Bílém domě, ani politická prohlášení po setkání.


Tomuto detailu věnovaly zvláštní pozornost CNN, Associated Press a Washington Post. Zahraniční novináři konstatovali, že Trump tradičně nešetří prokazováním úcty svým hostům, což se zjevně neprojevilo ve vztahu k Porošenkovi.

"Ukrajinský prezident nebyl přivítán s tradiční pompou. Když se v úterý ráno objevil v západním křídle Bílého domu, Porošenka nepřivítal Trump, který to tak dělá u ostatních lídrů. Prezident Ukrajiny přešel do západního křídla v tichosti a bez fanfár", uvádí reportáž CNN. Mimořádně krátká - asi dvacet minut, včetně nuancí protokolu - byla i samotná komunikace, která byla ukončena briefingem, jehož oficiální přepis opublikovala tisková služba Trumpa, a který se vešel na jednu stránku. Tento přístup k Porošenkovi ocharakterizoval britský list The Guardian jako "chladné ponížení", uvádí článek RG.

"Hlavní rozdíl "fantastické návštěvy" od dvou předchozích je však naprostá absence finančních výsledků. Pokud z minulých cest do Washingtonu Porošenko přivážel úvěrové záruky, smlouvy či poskytnutí nenávratné pomoci za stovky milionů dolarů, teď mu bylo slíbeno pouze 18 milionů, přičemž na boj proti korupci. Což může být také považováno za mnohoznačný diplomatický náznak", konstatuje list.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

Národní milice DLR: V oblasti Avdějevky mezi sebou bojují OSU a Pravý sektor

$
0
0

25. 6. 2017       zdroj
Z Donbasu přicházejí zprávy o bojových střetech mezi ozbrojenci Pravého sektoru (extremistická organizace, která je v Rusku zakázaná) a vojáky OSU. Zástupce velení NM DLR plukovník Eduard Basurin oznámil, že boje se rozpoutaly v oblasti Avdějevky, která je kontrolovaná Kyjevem.


RIA Novosti opublikovala prohlášení Eduarda Basurina:

Naše rozvědka nadále zaznamenává fakta bratrovražedné války mezi jednotkami OSU a nacprapory. Během bojového střetu mezi jednotkami 72. zvláštní mechanizované brigády a dobrovolnického ukrajinského sboru Pravý sektor v oblasti Avdějevky obojí utrpěli ztrátu asi 20 raněných a kolem desítky zabitých.

V téže době oficiální zástupce NM LLR plukovník Andrej Maročko oznámil, že speciální monitorovací mise OBSE zaznamenala ostřelování území Luganské lidové republiky a takzvané "šedé zóny". Uvádí se, že mise OBSE zaznamenala několik explozí min a granátů v oblasti rozdělení sil poblíž obce Zolotoje.

Připomeňme, že od 0:01 v sobotu 24. června platí na Donbasu "obilné příměří", vyhlášené do 31. srpna - na období sklizně. Ale již za hodinu a něco po začátku platnosti příměří zahájila ukrajinská strana palbu na území lidových republik.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  

Není „svině“ jako „svině“.

$
0
0
Jiří Baťa
26. 6. 2017
Mnoho povyku pro...? Pro co vlastně? Pro jedno nemravné slovíčko, nebo pro jeho obsah? První je správě – pro jedno slovíčko. Je snadné být moralista když to situace vyžaduje, tedy jedná-li se dehonestující kritiku prezidenta Zemana, ale už není potřebné být tímtéž moralistou, jedná-li se o někoho, kdo je sice také svým způsobem VIP (virtuálně indiskrétním politikem), ale není to ten, kterého je potřeba, neřku-li nutné, utřít jak „zpocené zrcadlo“.


     Ano, prezident Zeman se svým způsobem vyjádřil možná dost hrubě, neslušně, neboť mohl pro  vypodobnění či přirovnání „vykutáleného“ Sobotky použít jiný, kulantnější výraz. Mohl, ale nevyjádřil by tím to co chtěl tímto drsným přirovnáním o Sobotkovi říct. Nicméně ti, kteří se až nebetyčně cítí být pohoršeni nevnímají podstatu a význam vyřčeného přirovnání. Jim totiý neskonale vadí, že to byl zase prezident Zeman, který např. podle ochechule Němcové „... destruuje život uvnitř naší společnosti a hluboce poškozuje obraz naší země ve světě. Jestliže si neuvědomuje dopad svých slov a činů, svědčí to o mentální nezpůsobilosti zastávat prezidentský úřad. Jeho pokračování v prezidentské funkci je ohrožením normálního demokratického provozu v naší zemi“, nebo podle samotného Sobotky „ Myslím, že dnešní výroky prezidenta Zemana ukazují, že u něj dochází k rozpadu osobnosti a obavám se, to s plynoucím časem bude jen horší...”.
      Ani Němcová, natož Sobotka nejsou schopni, resp. nechtějí připustit, že obsahově a svou podstatou má prezident Zeman pravdu. Kdyby chtěli, resp. toho byli schopni, musela by je hanba fackovat při vědomí, že je řada zadokumetovaných případů, kdy se jiní neméně významní politici vyjádřili slovně či věcně stejně, ne-li hůře a přesto to prošlo bez většího šumu. A to nemluvě o tom, že jejich výrazivo pak bylo dokonce používáno jako jejich osobní (pozitivní) reklama a bylo jim tzv. připisováno ke cti. Několik málo příkladů: Schwarzenberg, známý svou „noblesní“ vulgaritou se např. o Berlusconim vyjádřil, že „prošoustal“  dobu, kdy mohl realizovat jisté reformy. Osočený Sobotka zase o A. Babišovi řekl, že „ důkladně ojebal český stát“.

     Aby toho mravního, slušného a charakterního vystupování našich předních politiků nebylo málo, P. Nečas se svého času vyjádřil, že Když proti Vám stojí lidský dobytek a svině, může se stát cokoli. Cítil se v tu dobu někdo z našich tak těžce frustrovaných úzkoprsých  pánů politiků nějak mimořádně  pohoršen, vyjevili snad stejně vehementně  svou nelibost, jako to činí v případě prezidenta  Zemana? Za sebe mohu říct, že něco podobného jsem nezaregistroval. Proč asi? Že by to nemělo patřičnou amorální dimenzi? Ale kdeže, tam v těchto slovech spatřovali důvodnou   či přiměřenou  opodstatněnost dali tím najevo, že autoři co do významu svého rčení mají když ne úplnou, tak převažující pravdu. Že se svým způsobem vyjadřování chovají stejně jako prezident Zeman, jim nejen nepřijde, ale oni to vědomě popírají, nepřiznávají.

     Prezident Miloš Zeman je pro řadu politiků či jiných pozoruhodných osobností naprosto nežádoucím elementem, člověkem, který jim nejde pod kůži, ale také na nervy, neboť jsou přesvědčeni, že jiný „prezident“ by se nikdy takových výrazů nedopustil. Musím jim dát za pravdu, nedopustil. Jenže čí zájmy by takový prezident „slušňák“ asi hájil, koho by svými postoji zastupoval? Jistě by to nebyli ti obyčejní občané, zaměstnanci s podprůměrnými platy, nezaměstnaní, sociálně slabí či třeba důchodci! Takový prezident by sice byl slušný, protože by kromě jiného šel hlavně na ruku těm, kteří si jej zvolili jako svého guru, jako zastánce jejich zájmů, obhájce jejich protřelé, zákeřné antiobčanské politiky.

     Ne, vůbec nejde o to, že prezident Zeman se o Sobotkovi vyjádřil, že se chová „jako svině“, protože se tak opravdu chová a jedná, k čemuž je řada relevantních důvodů (jeden z mnohých: jeho postoje k slibovanému řešení církevních restitucí, které ČSSD  přinesly /nezasloužené/  vítězství ve volbách). Především jde o to, že to řekl Miloš Zeman, kterému dnes už dávají za vinu vše (podobně jako V. Putinovi), co je použitelné pro jeho totální dehonestaci. Jestliže se ochechule Němcová vyjadřuje až tak, že „...prezident Zeman si neuvědomuje dopad svých slov a činů, svědčí to o mentální nezpůsobilosti zastávat prezidentský úřad a jeho pokračování v prezidentské funkci je ohrožením normálního demokratického provozu v naší zemi“, chce tím snad naznačit, že u nás skutečná demokracie existuje?

     Zlé jazyky tvrdí (viz výše), že  svým nevybíravým slovníkem si M. Zeman de facto sám podřezává větev pod sebou tedy, že se připravuje o možný úspěch v nadcházejících volbách na funkci prezidenta, že vlastně svými výroky „odpuzuje“ své potenciální voliče a další bla, bla, bla. Také se o něm tvrdí, že je populista. No a co, kdo není? Nejsou snad Sobotka, Fiala, Babiš, Němcová, Laudát, Langšádlová, Kalousek, Gazdík  mnozí další prominenti populisté? Copak jim (ne)lze, stejně jako třeba M. Zemanovi (ne)věřit? Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Jinými slovy, kdo chce na Zemanovi hledat něco špatného, vždy něco najde, ostatně to platí i  pro mnoho jiných. A to by v tom byl čert, aby toho „hulváta“ Zemana nějakým způsobem totálně nedeklasovali.

     Problém je ovšem v tom, že tentokrát ten je čert na straně Zemana a oni to dobře ví, což některé (Sobotku, Němcovou, Langšádlovou apod.) přivádí k nepříčetnosti. Jakkoli si tito lidé myslí, že touto vulgaritou ztrácí M. Zeman voliče, nejsou schopni domyslet, že (hloupí) občané (ovčané)  na rozdíl od nich, umí nejen pochopit pointu jeho slov, ale i hlubokou podstatu a věcnou pravdu, byť  vyslovenou ne zrovna slušným způsobem. Ostatně oni sami, o nic lepším způsobem se vyjdřují také o samotném prezidentovi a vůbec jim nepřijde, že jsou mnohem horší, než prezident Zeman. Závěr je, že není svině, jako svině, či lépe řečeno, nejsou svině jako jsou svině. Líbí či nelíbí se toto konstatování? Je mi to fuk, já si za tím stojím.

Špatné zprávy pro DAEŠ: syrské vdovy odstřelovačky začínají hon na teroristy (foto)

$
0
0
26. 6. 2017    zdroj
Jak oznámila Russkaja vesna, v oblasti syrského města Salaam na východě Hama byla zformována vojenská skupina k útoku na baštu DAEŠ - město Akerbat. K shromážděným silám se připojují nové jednotky. Součástí skupiny se stala nová jednotka Syrské armády, kterou tvoří výhradně ženy... Pro DAEŠ to je špatná zpráva, protože podle pověry teroristů islamista, zabitý ženou, se nedostane do ráje.


Bylo zjištěno, že součástí skupiny se stala nová jednotka Syrské armády, kterou tvoří výhradně ženy - především to jsou ženy vdovy, jejichž manželé zahynuli při obraně své vlasti před terorismem.

Absolvovaly speciální přípravu v syrském středisku pro odstřelovače a jsou připraveny pokračovat v boji, který začali jejich manželé; tyto ženy jsou plné sil a odhodlání pomstít se teroristům za všechny útrapy, které ony, jejich blízcí a všichni syrští občané prožili.

Pro DAEŠ to je špatná zpráva, protože podle pověry teroristů islamista, zabitý ženou, se nedostane do ráje.

Nová formace je vyzbrojena odstřelovací puškou SVD ráže 7,62mm a také je vybavena zařízením pro noční vidění. Tato jednotka výrazně zvýší možnosti pozemních sil.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

„Nehrajte si s ohněm!“ varuje Rusko Spojené státy

$
0
0

- kou -
25.červen 2017  PrvníZprávy

Rusko v případě odstoupení Spojených států od Smlouvy o likvidaci jaderných raket krátkého a středního doletu (INF) vyvodí příslušné závěry.


V případě, že výstup bude využit pro konstrukci nových zbraní či rozmístění raket v Evropě, Moskva „nebude hledět přes prsty“ a přijme odvetná opatření, řekl předseda výboru pro obranu a bezpečnost Rady federace Viktor Ozerov.

Předtím totiž vydání deníku Politico s odvoláním na řadu členů Kongresu napsalo, že americká vláda posuzuje návrh na odstoupení od Smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu.


„Budeme pozorně sledovat činnost našich kolegů v Kongresu, a vyvodíme závěry V případě, že dojde k odstoupení od smlouvy INF a bude to znamenat nové rozmístění raket v Evropě, nebudeme se dívat tat skrz prsty, ale přijmeme odvetná opatření,“ řekl Ozerov.

Podle něj Washington neměl žádný důvod, aby obvinil Moskvu z neplnění smlouvy.
„Rusko splnilo všechny své závazky k destrukci raket středního dosahu a krátkého doletu, které byly zničeny rozřezáním při kontrole americkou stranou a Rusko zničilo o tisíc raket více, než Spojené státy,“ poznamenal předseda komise.

Ozerov řekl, že návrh Kongresu lze považovat pouze za „pokus pokračovat v protiruské hysterii“.

Na druhé straně, Státní duma zdůraznila, že Rusko není zastáncem závodů ve zbrojení, ale USA odstoupí od Smlouvy, může k tomu být donuceno. Místopředseda výboru pro obranu Jurij Švitkin k tomu navíc prohlásil, že
 „tato diskuse sama o sobě říká, že v myslích některých (amerických) politiků existují myšlenky, které jsou nezodpovědné, jinak je nelze nazvat. Proč? Protože to může dojít k jejich realizaci, a v konečném důsledku, přímo k eskalaci napětí vystupňovanou ozbrojenou složkou, a to může vést k nepředvídatelným následkům“.
Smlouva INF zakazuje stranám pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů. Rusko a Spojené státy se čas od času vzájemně obviňovaly z porušení Smlouvy o INF podepsané v roce 1987.
 
- - -


Související článek:
Pentagon dá na modernizaci jaderných zbraní 290 miliard dolarů

Svět ruskýma očima 408

$
0
0
zajoch
26.6.2017 Outsidermedia

Orbán požádal Německo, aby nevyužívalo Maďarsko ve svém předvolebním boji * Jakmile vešlo ve známost memorandum mezi Polskem a Dánskem o stavbě Baltského plynovodu, začala se o dodávky norského plynu hlásit Ukrajina * Moskva se obává prolomení hranice některé středoasijské republiky ozbrojenci IS a Taliby


Viktor Orbán: „Žádáme německé politiky, aby nám dali pokoj“

Natalija Meden
18. června 2017
 
„Evropská unie ve složení Německo a Lucembursko by mohla mít svůj šarm.“

Spor mezi Evropskou komisí, která zahájila vyšetřování ve věci tří středoevropských zemí (Polsko, Česká republika a Maďarsko), které odmítají přijímat migranty stanovené Bruselem, nabral obrat.

V odpovědi na kritiku Merkelové a Schulze uvedl Orbán:  
„Žádáme německé politiky, aby nám dali pokoj.“ 
Merkelová nevidí důvod postavit se proti vyšetřování a Schulz jednoznačně vylučuje, že Brusel upustí od svých požadavků.

Mezitím se maďarský vůdce zaštítil ustanovením Lisabonské smlouvy s tím, že EK pracuje v zájmu v Německu vládnoucí dvoučlenné koalice (CDU/CSU a SPD). Před blížícími se zářijovými volbami do Bundestagu chtějí obě strany předvést voličům, že vůle Německa je v EU zákonem pro všechny. Zde se to týká kvót migrantů pro ostatní členy EU. Vyšetřování EU bylo zahájeno proti těm zemím, které na rozdíl od Velké Británie nedokáží rozhodně prásknout dveřmi, když nesouhlasí s nátlakem Bruselu a Berlína. Přání prásknout dveřmi se už ukázalo: Ostře se vyjádřil bývalý prezident ČR Klaus, když vyzval občany ČR připravit se na odchod z EU v odpovědi na snahy Bruselu
„…potrestat, pokutovat a donutit nás k poslušnosti. Je jediná cesta zachovat náš zděděný český stát a zachránit jej pro příští pokolení.“ (Odchod z EU)
V České republice není v této snaze jediný. Prezident Zeman považuje přidělování běženců podle kvót za příznak, že členské země EU ztrácejí svrchovanost.

V Polsku nazývají nátlak EU vydíráním, ale o nebezpečí odchodu z EU nemluví. Polský ministr zahraničí ujišťuje Poláky, že EU „nemá právo“ spojovat otázku přijímání migrantů s dotacemi. Polsko není na dotacích nijak zvlášť závislé. Horší je to u zemí Pobaltí a v Bulharsku, ale tam se obránci národní svrchovanosti neobjevují. Jeden z bulharských čtenářů Orbánova proslovu to okomentoval takto:  
„Maďarsko má ekonomiku a my jen dotace.“

Nátlak Berlína prostřednictvím Bruselu na nejslabší partnery v EU je současně veden s nátlakem na německé voliče. Například evropská byrokracie řeže větev pod stranou Alternativa pro Německo, která je k migraci velmi tvrdá. Proto Orbán požádal Berlín,
„aby nevyužíval Maďarsko v německém předvolebním boji“.
Dodal k tomu:
„Nevzpomínám si, že by Maďaři někdy říkali Němcům, co mají dělat. Vždy jsme se k nim chovali zdvořile.“
Ovšem němečtí politici totéž říci nemohou. Na konci 2. světové války se Hitlerova vrchnost vypořádala s admirálem Miklósem Horthym bez jakýchkoliv cavyků. Připravoval se vyhlásit příměří se Sovětským svazem, ale jeho syn byl unesen známým diverzantem Skorzenym a poté byl Horthy i s rodinou až do konce války zadržen v Německu. Maďarsko pak až do konce války zůstalo věrným spojencem Hitlera.

Ostrá slova Orbána vyvolala mnoho komentářů v německých mediích. Jeden z voličů napsal:
„Pane Schulzi, takto není možno získat přátele a vyhrát volby. Ne každý občan EU chce přejít na islám.“ 
A další:
„Orbán nepotřebuje ani slova ponaučení od Merkelové.“

Jiný německý čtenář radí:
„Maďaři se nemusejí exponovat. Je lepší jednoduše migranty přijmout a v klidu čekat, kolik jich ještě po měsíci v zemi bude.“
Přijímání bez námahy dobře funguje v Pobaltí, ale ČR, Polsko, Maďarsko a ještě více Rakousko – to jsou bohatší země a značná část migrantů by se zde usadila. Zvláště bude-li EU přísně řídit pravidla pobytu a k tomu příslušející sociální dávky.

Další účastník internetové debaty uvádí své pozorování:
„Myslím, že také Francie přijímá málo běženců, stejně jako východní země. Proto Německo jednostranně prosazuje tak zvané prošetřování, aby k nějaké evropské solidaritě nutilo. Potřebuje dohlížet, aby nezůstalo osamoceno a vyhrožuje vyhnáním z EU těch, kteří netancují podle jeho píšťalky. Pravda je, že EU sestavená z Německa a Lucemburska by asi měla svůj šarm.“

Zcela politicky nekorektně se k Merkelové a Schulzovi vyjádřil tento německý čtenář:
„Je neuvěřitelná drzost, jakou si němečtí politici dovolují k Maďarsku. Orbán má naprostou pravdu když žádá, aby mu dali pokoj. … On brání svoji zem před hordami nelegálních běženců. Je možné mu jen projevit úctu.“

Převzato z Fondsk.ru
 

***
 

Polsko a Ukrajina našly náhradu ruského plynu v Norsku – k radosti Moskvy?

13. června 2017

Do roku 2022 plánují Polsko a Dánsko vybudovat Baltský plynovod pro dodávky plynu z Norska. Na ten se spoléhá i Ukrajina. Avšak odborníci nejsou přesvědčeni o úspěchu potrubí sever-jih. V Norsku se nepředpokládá nadbytek plynu, jeho cena může být ve srovnání s ruským mnohem vyšší a nakonec může v Baltském plynovodu proudit ruský plyn. I do Dánska a Švédska.

Před několika dny podepsali předsedové vlád Polska a Dánska memorandum o stavbě Baltského plynovodu. Podle polské vlády bude stát 1,7 miliardy EUR, platit bude polský Gaz System a dánský Energinet. Ještě před tím vyčlenila EU na studium projektu 400 milionů EUR. Z 1,7 miliardy EUR poskytne více než polovinu Gaz System. Varšava již dříve mnohokrát prohlásila, že nebude prodlužovat dlouhodobý kontrakt s Gazpromem po jeho ukončení v roce 2022. Současná snaha Polska o nový zdroj plynu v Norsku je již třetí. V létech 2001 a 2007 od toho bylo upuštěno pro příliš drahý plyn.

V Polsku však nejsou přesvědčeni, že zdroj o kapacitě 10 miliard kubíků za rok bude obchodně výhodný. Polsko může dosud se svým projektem v Norsku počítat, ale jak skončí shromažďování návrhů Gaz Systemem na přepravu plynu, známo není. Dnes těží společnost PGNiG na šelfu své země 500 milionů kubíků. Podle předsedy společnosti Wozniaka se může objem do roku 2025 zvýšit na 2,5 miliardy kubíků. To je necelá čtvrtina objemu plynu, který Polsko dováží z Ruska. Loni mu Gazporom dodal 10,5 miliardy kubíků.

Dodávky norského plynu od dalších společností nejsou pro Polsko nijak nadějné. Norsko potřebuje nové investice, aby zachovalo současnou úroveň těžby 115 miliard kubíků. Ta je už zadána dlouhodobými kontrakty, které mezi Norskem a Polskem neexistují. Navíc není známa cena případných dodávek polským společnostem. Varšava by mohla už dnes kupovat norský plyn, ale dává přednost ruskému. Loni se jeho dodávky zvýšily o 24 %.

Dánsko nemá zájem na baltském plynu kvůli Polsku, ale protože samo potřebuje doplňovat svoji snižující se těžbu. Potvrzuje to zvyšování dodávek ruského plynu. Za 5 měsíců letošního roku se zvedly o 13,6 %.

Jakmile vešlo ve známost memorandum mezi Polskem a Dánskem o stavbě Baltského plynovodu, začala se o dodávky norského plynu hlásit Ukrajina. Podle tiskového mluvčího Ukrtransgazu bude proud norského plynu na Ukrajinu realitou od roku 2022. Chybí už jen propojovací vedení a na podzim se mohou začít kupovat roury.

Dosud jde jen o teoretické úvahy. Nyní by při současných dodávkách plynu z Polska podle technicko-ekonomického rozboru bylo propojovací vedení nerentabilní. Stálo by 200 až 250 milionů EUR, přičemž by to s ním mohlo dopadnout jako s ropovodem Oděsa-Brody, který nepracuje. Polsko jej neprodloužilo do Gdaňska.

Pokud se zařízení vybuduje, bude na něm vydělávat Polsko. Už dnes dodává Ukrajině plyn za vyšší cenu než Gazprom. Například loni ve třetím čtvrtletí dodal polský PGNiG na Ukrajinu 125 milionů kubíků za průměrnou cenu 182 USD za kubík. Ruský holding Kyjevu navrhoval dodávky za 167,5 USD, tedy o 14,5 USD levněji. Hlavní podíl plynu nakupuje Ukrajina u francouzské Engie, která jí dodává ruský plyn.

Je zajímavé, že v informaci o Baltském plynovodu Gaz System uvádí možnost reversních dodávek z Polska do Dánska a Švédska. Je poukazováno na možnost připojení potrubí k terminálu zkapalněného přírodního plynu (SPG), ale Polsko bude mít ztráty. Americký plyn je v Polsku za 266 USD a ruský za 195 až 213 USD. Takže je možné, že bude Polsko dodávat do Skandinávie ruský plyn. Gazprom s reexportem souhlasí.

Vedoucí analytik Fondu národní energetické bezpečnosti Igor Juškov má zato, že Baltský plynovod může být pro Gazprom výhodný i při přímých dodávkách. Čím je plynová infrastruktura v Evropě rozvinutější, tím je to pro Gazprom lepší. Může argumentovat, že trh je v EU svobodný, diverzifikovaný, není monopolní, a tím, že se vybuduje Severní proud 2, nebude trh monopolizovat. V Polsku vybudovali terminál zkapalněného přírodního plynu, avšak zvýšili nákup ruského plynu. Před několika dny dorazila do Polska první loď s americkým zkapalněným plynem, ale to se jedná o nárazové dodávky se 100 až 150 miliony kubíků. Takový je týdenní objem ruského plynu, který dnes dává Polsko do zásobníků pro následující zimu.

Převzato z Eadaily.com
 

***
 

Trhlina v CSTO: ozbrojenci IS připravují útok na Turkmenistán a Uzbekistán

Ajdyn Mechtijev
21.června 2017


Ministr obrany Ruska Šojgu upozornil, že NATO zvyšuje svoji přítomnost v Pobaltí, zdokonaluje infrastrukturu přístavů, letišť a dalších vojenských objektů.

Pozornost vyvolalo, že se Šojgu takto vyjádřil několik hodin poté, co se k jeho letadlu přibližovala stíhačka F-16 jedné ze zemí NATO. Moskva označila tento manévr za provokaci.

Ještě nebezpečnější je situace na ruské jižní hranici. Kolem dlouhých hranic zemí Střední Asie s Afghánistánem se připravují současně k průlomu dvojí bojovníci – IS a Talibánu. Objevily se zprávy, že se oddíly IS soustřeďují u hranice s Turkmenistánem. Afghánská informační agentura uvádí, že bojovníci IS zabrali severozápadní afghánskou provincii Jawzjan u turkmenské hranice. Zároveň se zaktivizovali Talibové, kteří před časem zabrali desítky vesnic u tádžických hranic v provincii Takhar. Přihlásili se rovněž k sérii teroristických akcí proti americkým vojákům v Afghánistánu.

Moskva se obává prolomení hranice některé středoasijské republiky ozbrojenci IS a Taliby. Zástupce generálního tajemníka Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) Semerikov sdělil, že v souvislosti se zhoršením situace v Afghánistánu bude proveden na území jedné středoasijské země řada rozsáhlých opatření, ale neupřesnil jejich povahu.

Nedávno po zasedání výboru CSTO oznámil armádní generál Gerasimov, že region Střední Asie bude pod jednotným systémem protivzdušné a protiraketové obrany CSTO. Tak bude tento jižní podbřišek Ruska ochráněn. Jenže ruské generály to neuklidňuje. IS a Talibán nebudou útočit ze vzduchu, ale skrze pozemní trhliny na dlouhé afghánské hranici a těch není málo. Problém je v tom, že se Turkmenistán umanutě brání vstoupit do CSTO a provádět společná opatření k posílení své hranice s Afghánistánem. Uzbekistán pozastavil svou účast v CSTO již v roce 2012 a ani on se dosud neúčastní programu CSTO. Členové CSTO jsou Rusko, Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzie a Tádžikistán.

K posílení bezpečnosti se po ignorování CSTO Uzbekistánem a Turkmenistánem rozhodla Moskva posílit svoje vojenské základny v Tádžikistánu a Kyrgyzii. Na tádžickou základnu byl převelen oddíl raketometů Uragan ráže 220 mm. Hranice této země s Afghánistánem je dlouhá téměř 1300 km.

V Kyrgyzii jsou čtyři ruské vojenské objekty – letecká základna v Kantu, námořní vojenská výzkumná základna v Karakolu, autonomní seismická stanice v Majluu-Suu a telekomunikační stanice v údolí Chaldovar.

Moskva se nadále snaží přesvědčit Turkmenistán a Uzbekistán, aby uzavřeli s CSTO dohodu o společných oddílech na ochranu hranic s Afghánistánem, ale nedaří se. Turkmenistán má hranici s Afghánistánem dlouhou 744 km a Uzbekistán 137 km. Vedení CSTO se obává, že několik tisíc ozbrojenců IS soustředěných u turkmenských hranic s Afghánistánem může náhle prolomit obranu pohraničníků, přemístit se na západ Kazchstánu a odtud do Ruska.

Nový uzbecký prezident Mirzyoev je na rozdíl od předešlého prezidenta Karimova pružnější a ochotnější ke kompromisům. V dubnu 2017 navštívil pracovně Rusko a dohodl se tam na společném projektu za 15 miliard USD. Rusko přislíbilo dodat Taškentu zbraně a vojenskou techniku za ceny pro ruský vnitřní trh. Na oplátku přislíbil uzbecký prezident, že popřemýšlí o návrhu na účast jeho země v CSTO. Alespoň se Moskva a Taškent domluvily na spolupráci v boji s mezinárodním terorismem.

Nikolaj Bordjuža, donedávna generální tajemník CSTO, nemohl najít ohledně spolupráce společnou řeč ani s Uzbeky, ani s Turkmény. Krátce před svým odchodem z funkce si postěžoval:
„Mluvím stále o tomtéž: pojďte spojit úsilí zpravodajských služeb ke společnému boji s obecným nebezpečím, s nímž se dnes skutečně střetáváme, pojďme jednat o možné pomoci kolektivními silami CSTO v případě nutnosti. Ale ani z jedné země nepřišla odpověď.“

V květnu 2017 se stal generálním tajemníkem CSTO arménský generálplukovník Jurij Chačaturov. Třeba výměna vedení CSTO ovlivní přístup Taškentu a Ašchabádu.

Převzato z Pravda.ru


* * *

Maďarsko, Česká republika a Polsko odmítají „kvóty na terorismus“ - Evropská unie: podaří se potlačit vzpouru na lodi?

$
0
0
Peter Iskenderov
26.6.2017   Zvědavec

Evropská komise (EK) přešla k přímému ultimativnímu tlaku na ty státy - členy EU, které vyjádřily nesouhlas s kvótami vynucovanými pro přijetí uprchlíků a přistěhovalců. Cílem útoku evropské byrokracie se staly Maďarsko, Polsko a Česká republika. Všechny tři země (stejně jako Slovensko) tvoří Visegrádskou skupinu, která má na Bruselu dostatečně autonomní postoj k celé řadě otázek fungování Evropské unie; vedle toho Budapešť a Praha často kritizují protiruské sankce.




Jak je uvedeno ve zveřejněné zprávě Evropské komise ze dne 13. června, tento výkonný orgán EU zahájil formální postup „pro porušení unijní legislativy“ kvůli nedodržování migračních kvót Unie. Dokument zdůrazňuje, že všechny tři země (Maďarsko, Polsko a Česká republika) odmítly implementovat rozhodnutí Rady EU přijaté v rámci společného evropského přesídlovacího programu. Podle výsledků zahájeného řízení mohou být státy -„porušovatelé“ vystaveny značným pokutám nebo jim dokonce může být odepřen hlas na summitech Rady EU a Evropské unie. Tento postup, který předpokládá Lisabonská smlouva, je v historii Evropské unie aplikován poprvé.

Daný program byl schválen na podzim roku 2015 a předpokládal usídlení 160.000 uprchlíků a přistěhovalců, kteří v té době dorazili do Evropy (hlavně Řecka a Itálie). Pod tlakem EK byly země - členové Visegrádské skupiny přinuceny přijmout závazky v rámci přidělených kvóty pro migranty (Polsko - 7.000, Česká republika - 1.600, Maďarsko - 1.300 Slovensko - 900). A to navzdory skutečnosti, že takové zdaleka ne chudé země jako Velká Británie, Irsko a Dánsko vůbec nebyly pod kvóty zahrnuty.

Postupem doby, jak celkový počet uprchlíků, které zaplavily Evropu, přesáhl jeden milion, vyšlo najevo, že systém kvót problém neřeší. Navíc série teroristických útoků v evropských městech ukázala, že program migračních kvót ve skutečnosti znamená program kvót na terorismus.

Země střední a východní Evropy (SVE), která se nacházejí na trase pohybu uprchlíků a migrantů do Rakouska, Německa, Belgie, Holandska a Skandinávie, nastolily otázku souladu rozhodování Bruselu s principy národní a evropské bezpečnosti.

Evropská komise reagovala spuštěním kárného řízení proti Maďarsku, Polsku a České republice. Důvodem bylo odmítnutí těchto zemí potvrdit své závazky v rámci systému kvót. Zvláště ostře se vyjádřil Emmanuel Macron aspirující na to stát se „nositelem nových trendů“ v Evropské unii. Právě on vyzval k sankcím proti Polsku za odmítnutí přijmout uprchlické kvóty. Přitom Macron stejně jako vedoucí ústředních orgánů EU kategoricky odmítají diskutovat na evropské úrovni nebo v rámci bilaterálních jednání o systému kvót.

To vše se odehrává na pozadí dalšího vyostření problému migrace. Celkový počet uprchlíků, kteří přišli do EU v roce 2015-2016, přesáhl 2,5 milionu lidí.

Přitom země SVE a Balkánu zůstávají rukojmími ve vztahové krizi mezi EU a Tureckem - z této země Evropě hrozí, že ji zavalí další dva až tři miliony lidí, včetně notoricky známých radikálních islamistů. „V Evropě už není žádný prostor pro racionální diskusi. Jakmile nastolíte nějakou důležitou otázku, diskuse okamžitě přerůstá v emoce a není možné přijít k racionálnímu výsledku,“- řekl v rozhovoru pro ruský deník RBC maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. „Je třeba se podívat na podstatu konfliktu: ta tkví - v migrační politice. Jasně jsme dali najevo, že nikomu nedovolíme, aby na naše území přišel nelegálně. Také jsme dali jasně znát, že ta nejvážnější hrozba - terorismus – je důsledkem migrační politiky, protože jsme v Evropské unii umožnili minimálně 1,5 milionu lidí přijít na území Evropské unie, aniž byla stanovena jejich identita, aniž by odpověděli na to, jaké jsou jejich úmysly. Teroristické organizace využily této příležitosti, přivedly své lidi do EU - a vidíte výsledek.“

Prezident Polska Andrzej Duda prohlásil, že je třeba uspořádat referendum o tom, zda by se země měla podřídit pokynům Bruselu o uprchlících. Takové referendum by se mohlo v Polsku konat v roce 2019 současně s parlamentními volbami. V říjnu loňského roku se podobné referendum uskutečnilo v Maďarsku a více než 98% účastníků hlasovalo proti přijetí uprchlíků podle nót Bruselu.

Ještě radikálnější je bývalý český prezident Václav Klaus. Politika šéfů EU ve vztahu k zemím střední Evropy je podle něj nutí k přehodnocení členství v EU. „Jsme přítomni při rozhodovacích procesech, ale my nerozhodujeme. Z toho všeho je možné učinit jen jeden závěr: je načase začít se připravovat na odchod země z Evropské unie ... Je to jediný způsob jak zachovat a chránit naši zemi, kterou jsme zdědili po předcíc, a kterou musíme jako jedinečnou identitu předat příští generaci“, s přesvědčením říká Václav Klaus.

Podle bývalého českého prezidenta, se Česko bude moci obejít bez finanční podpory z evropských fondů, jejichž snížením Brusel vydírá země Visegrádské skupiny.

Je třeba připomenout, že Václav Klaus předvídal podobnou situaci ještě v roce 2009: když podepisoval Lisabonskou smlouvu, varoval, že za určitých okolností může být připojení k této smlouvě hrozbou pro národní suverenitu České republiky.

Rozpory dělící země západní Evropy z jedné strany od zemí střední a východní Evropy na druhé straně mají hlubší charakter, než je problém kvót. „Problematika uprchlíků je částečně jen záminkou„, píše agentura Bloomberg. „Ve skutečnosti evropské země, které předtím nebyly součástí komunistického bloku, podezřívají své sousedy, že se vzdalují od evropských liberálně demokratických hodnot. Nastolovat otázku uprchlíků je pro ně výhodnější než obviňovat východoevropské země, že nerespektují princip suverenity práva.“

Ovšem princip „suverenity práva“ s tím nemá nic společného. Za sporem o kvótách se skrývá střet kolosu nadnárodní správy s hodnotami národního státu. V tomto střetu, jakož i v obnovení diskuse o transformaci EU na „dvourychlostní Evropu“, o vyčlenění jádra „hard euro“ od periferie „soft euro“ jasně odhaluje, že „sjednocená Evropa“ je jen přelud.


Евросоюз: удастся ли подавить бунт на корабле? vyšel 17. června 2017 na fondsk.ru. Překlad v ceně 404 Kč Zvědavec.

Když si redaktor zprivatizuje pořad

$
0
0

Vladimír Pelc
26.6.2017 VašeVěc


Včera sdělovací prostředky přinesly informaci, že Jiří Paroubek odešel, některé napsaly, že utekl ze živého rozhovoru v Českém rozhlase (stanice ČRo Plus, pořad Interview Plus). Prý proto, že se mu nelíbily otázky moderátora. Není to však pravda. Otázky redaktora byly nekvalifikované. Redaktor nechtěl, či spíše neuměl být prostředníkem k informování občanů. Pořad nebyl pro občany.


Aby bylo jasno: Ať si každý ze čtenářů myslí o J. Paroubkovi, co chce. Sám jeho úsilí o znovu vstoupení do soc. dem. nerozumím. Myslím, že ve svých představách o své pomoci soc. dem. v tragické situaci, kdy se její volební preference pohybují kolem deseti procent, mýlí – toto vedení soc. dem. ho nechce a ani chtít nemůže; ono totiž příliš myslivé a schopné spolustraníky rádo nemá, a pokud se snad nějaký objeví, tak ho politicky zlikviduje; příklady uvádět netřeba – začněte Jiřím Zimolou… A tak se na toto úsilí J. Paroubka, podle mého názoru, hodí přísloví, které říká, že chce házet perly sviním.

Jde mi o nekvalifikované chování redaktora (moderátora) uvedeného pořadu Michaela Rozsypala. Opakované otázky na to, zda je možné, aby se J. Paroubek vrátil do soc. dem., jaké jsou pro to důvody, poukazy na stanovy soc. dem., názory pražské organizace soc. dem. na přihlášku J. Paroubka do soc. dem., kterou navíc ještě nepodal, by inteligentnímu redaktorovi zabraly maximálně dvě tři minuty (nikoli téměř třetinu vysílacího času jako M. Rozsypalovi) – nejde totiž o záležitosti nijak společensky, politicky významné; inteligentní redaktor by pětadvacet minut pořadu využil k otázkám na politické a hospodářskopolitické záležitosti zásadní – a že jich máme! Využil by znalostí a politických zkušeností hosta ve studiu, byl by prostředníkem k informování posluchačů. Nejde o to, zda posluchači souhlasí/nesouhlasí s názory J. Paroubka, je jim sympatický/nesympatický atp. Jde o jeho názory a zkušenosti; sám si rád poslechnu inteligentní názory kohokoli, a vůbec nejde o to, zda s ním souhlasím, či nikoli. K takovému vedení publicistického dialogu redaktorem však je potřeba drobet inteligence a redaktorského úsilí. M. Rozsypal však oboje postrádá; navíc svým jednáním intenzivně budil dojem, že má jediný cíl: Paroubka zesměšnit, šlo mu o jeho osobní diskreditaci.

J. Paroubek redaktora upozorňoval pojďme se bavit o politice, o užitečných věcech; k tomu by však musel proti sobě ve studiu mít redaktorského šíbra, nikoli Michaela Rozsypala.

Vrcholem arogance moderátora Michaela Rozsypala byla (než J. Paroubek studio opustil) jeho závěrečná věta: Vy nechcete odpovídat na otázky Českého rozhlasu?

Ale chlapečku, ty nejsi Český rozhlas! Jsi začínající podprůměrný redaktor. Který však už ví, že si „svůj“ pořad může zprivatizovat. Že je jeho. Nikoli posluchačů.

Reakce Jiřího Paroubka tak byla jediná správná: Odešel ze studia. Když pořad není pro posluchače, nemá cenu s tím ztrácet čas.

- - -

 

Putin podle Stona

$
0
0

Zbyněk Fiala 26.6.2017 VašeVěc
 

Českým novinářům se nelíbí, že ve filmu o Putinovi je hlavní postavou ruský prezident, a nikoliv poštěkávající novinář, který by tomu lháři prolhanému nedal slovo. 
 


Dokoukal jsem čtyřdílný filmový rozhovor amerického režiséra Olivera Stona s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, a pak si přečetl, co se o něm píše. Kdyby to Stone věděl, dá přednost rybám před filmováním, a možná se ani nenarodí.

„Nikdo nejspíš nečekal, že se z filmu Svět podle Putina (The Putin Interviews) dozví něco nového, píše Petra Procházková v Lidových novinách. „To, co ovšem bylo přes veškerou skepsi, která rozhovoru-seriálu předcházela, opravdu nečekané, byla nuda,“ uvádí autorka, od jejíhož textu se nemohu odtrhnout.

Proč slavný režisér nenatočil čtyřhodinovku raději s ní? Proč nevybalil svůj padesátičlený štáb někde v Praze na dvorku? Proč nezkoumal svými čtyřmi kamerami reakce na otázky, které by netoužily odhalit jen tajemství úspěchu světoznámé novinářky, jejíž oslnivé obrázky, vystřižené z časopisů, visí nad postelemi tolika puberťáků. Čekal bych v napětí, jak se s jistotou indiánského stopaře nečekaně vynoří na oné klíčové křižovatce rozhovoru, kde se partner už nemá kam schovat a dlouhý záběr beze slov odhalí neznámou citlivou duši plachého člověka, který vylupuje ze skořápky nosiče dějinného poselství.

I v tomto případě by to Stone určitě dokázal. Proč ho to nenapadlo?

Zkusme napřed zjistit, proč to Petru Procházkovou nebavilo. Má smysl to zjišťovat, protože patří k těm českým novinářům, kteří Rusko znají důvěrněji než jiní. Ale ti nakonec psali stejně jako ona. Samotné Procházkové však nelze jí upřít, že postřehla klíčový okamžik filmu, i když mu nepřipisuje velký význam. Zaznamenává slova režiséra na Putinovu adresu: „Uvěřil jsem mu.“

To není banalita. Stone není prosťáček, který snadno naletí. Je to on, kdo znovu a znovu bojuje s propagandou, a dokonce i v Americe se něco takového cení, jak by se dalo vyčíst ze tří Oskarů, které má uložené někde v knihovně. Filmovou Cenu akademie dostal především za Četu (Platoon, 1986), ve které tento vietnamský veterán těží z vlastní zkušenosti, když popisuje morální hrůzy americké expediční války v jihovýchodní Asii. Na rozdíl od propagandistů vítězných masakrů přináší hnusnou pravdu, které se dá věřit.

Avšak údernou přesvědčivost Stonových filmů lze vyčíst i z jiných reakcí ve vlasti. Třeba z anticeny nadace Obětí komunismu se sídlem ve Washingtonu. Nadace byla založena roku 1994 na základě zneklidnění faktem, že Hollywood se příliš snadno zbavil osvědčených přístupů ze studené války. V loňském roce proto nadace odsoudila dvě ložiska doutnajícího komunismu, jak Olivera Stona, tak jeho filmového kolegu Michaela Moora.

Nadšeně hltám oba, což mne nejspíš diskvalifikuje. Ten druhý přitom propagandisticky zneužil faktu, že přidušené hasiče ze zhroucených newyorských dvojčat, kteří jsou o výročích 11. září oslavováni za všelikého troubení, už nikdo nechtěl doma za přijatelných podmínek ošetřovat. A tak je Moor okázale odplavil na kliniku na Kubu, a ještě se hihňal, že tam to není problém.

V rozhovorech s ruským premiérem Vladimírem Putinem bylo potřeba porozumět a uvěřit několika důležitým věcem. První je fakt, že Rusové mají opravdu obavu z obkličování svých hranic americkými základnami a námořní silou, ze které přiletí rakety s jadernou náloží za pár minut, bez možnosti přiměřené obranné reakce. Stone to polopatisticky dokládá mapou, na které naskakují symboly jednotlivých zbraňových systémů, aby bylo co nejnázorněji vidět vznikající obklíčení. Mapa je nepochybně propagandistická, ale ty systémy tam jsou doopravdy, další mají vzniknout.

Rusové jsou smířeni s tím, že Michail Gorbačov se nechal ošidit, když souhlasil se sjednocením Německa za americký slib, že NATO nepostoupí blíže na východ (s výjimkou území bývalé NDR). Myslel, že to stačí říct, na papíře nic není. Stone si všímá, že Putin přesto vytrvale hovoří o Spojených státech jako o „partneru“. Náš partner, přestože slovo Gorbačovovi bylo porušeno, a teď je tu to obklíčení. Avšak Putin se nevzdává výrazu „partner“ a Stone to dokázal zachytit takovým způsobem, že víře v obnovu tohoto vztahu lze také uvěřit.

Je Rusko v tom obklíčení bezbranné? Není, říká Putin. Nemáme ty zbraně, kteří mají oni, museli bychom použít „něco většího“. Jak by to dopadlo? „Nikdo by nepřežil,“ říká Putin bez emocí. Ne, že by se s tím smířil, ale už si na tu představu zvykl. I tomu se dá věřit.

Pasáž o špionáži. Nebo spíše o potřebě jaderné rovnováhy. Ruský prezident sahá hlouběji do moderní historie a připomíná případ manželů Rosenbergových, kteří předali Sovětskému svazu část jaderného tajemství a zaplatili to na elektrickém křesle. Ale oni sami nebyli ti, kdo tato tajemství získal, pokračuje Putin, dostali je od vědců, kteří na tom přímo pracovali a pochopili, že jakmile je džin z lahve (obraz, který používá opakovaně), musí být krocen stejnou vyvažující silou. Vědí to osobnosti na obou stranách, a když nejsou u moci, musejí tu moc obejít.

Ale opatrně s tím. Souhlasíte s tím, co udělal Snowden, který zveřejnil systém amerického špehování prostřednictvím Národní bezpečnostní agentury NSA?

Otázka amerického režiséra zazní v autě, Putin řídí, a Stone je na zadním sedadle (vpředu dostala přednost kamera). Ale režisér využije výhod nevýhody a udělá z toho intimní prostor. Ruský prezident váhá, či spíše vyvažuje. Pozastavuje se nad tím, že NSA se zaměřuje nejen na nepřátele, ale i na spojence a klidně odposlouchávala německou kancléřku. Sbírala kompro po potřeby nátlaku.

Ale je tu znovu přímá otázka, jestli Putin schvaluje vynesení tajemství zevnitř služby? „Ne,“ říká bývalý agent KGB. Zná pravidla. Když se to Snowdenovi nelíbilo, měl odejít. Tlumočme to: na své straně by to Putin nestrpěl. Ostatně přiznává, že první Snowdenovu žádost o azyl odmítl. „Jste na špatné adrese. Máme už tolik problémů s USA…“

Věci kybernetické války se protřepávají dál. Putin tvrdí, že v té věci Rusové zaostali, začali si problému všímat dost pozdě. Chápe, že jsou zranitelní, spoustu zařízení si pořizovali z Ameriky. Americké pozorovatele pouštěli do svých jaderných závodů. Nepočítali s návratem nepřátelství. Ale pak hrdě upozorňuje na úroveň ruské matematiky, potenciál tam je.

Jak Rusko ovlivnilo americké volby? Otázka padla, ale Putin se snaží vykroutit a popisuje případy, kdy to byli Američané, kdo ovlivňoval cizí volby. Seznam je dlouhý a začíná poválečnou Itálií. Před posledními ruskými volbami vystupovala dokonce americká náměstkyně ministra zahraničních věcí Victoria Nulandová veřejně a zcela otevřeně na straně ruské opozice. Kdyby to byla nějaká NGO, ať si dělá, co chce, ale státní služba?? „Akce vyvolává reakci,“ říká ruský prezident a dlouze sledujeme jeho tvář, změklou rozpaky, zda něco naznačovat, nebo skrývat.

„Tváří se provinile, jako liška, která leze z kurníku,“ poznamenává Stone k tlumočníkovi.

„Ale slepice tam nebyly,“ končí Putin tuto pasáž stínového boje.

Co jsou ty „slepice“? Vyšetřování Kongresu USA, zaměřené na údajné ruské zasahování do amerických listopadových voleb, opakovaně potvrdilo, že v žádném z volebních obvodů nebyl zjištěn zásah do vloženého počtu hlasů, i když „možnost takového zásahu byla téměř v polovině obvodů“. Je to interpretováno jako důsledek včasného amerického varování, takže Rusové se prý zalekli důsledků. Vytrvale se zkoumá i nepřímé ruské vměšování. Připisuje se mu ukradení pošty z volebního štábu Demokratické strany DNC, avšak důkazy jsou trochu křečovité. Mohlo to být i jinak, odjinud nebo zevnitř. Nedávno záhadně zemřel jeden z pracovníků DNC, který si tu originální poštu neoprávněně stáhl do svého počítače.

Procházková ve své recenzi filmu Svět podle Putina tvrdí, že Stone si nekladl žádné investigativní cíle. Řekl bych, že podceňuje jeho afirmativní metodu, která strhává partnera k delším a hlubším odpovědím, než kdyby odrážel útoky rozzuřeného hlídacího psa demokracie. Režisér je co chvíli v záběru, občas i jeho obrovitý štáb, včetně chlapce s odrazovou deskou na zmírnění stínů v osluněných pasážích procházky kremelským parkem. Tři muži volně kráčí ponořeni ve svém světě, a před nimi krkolomně couvá snímající smečka.

Kouzlo osobnosti Olivera Stona umožňuje překonávat odpor vlídnou zvědavostí, byť i neústupně. Dozvídáme se tak, jak se Putin dostal ke svému prezidentství. Je to zpráva z džungle. Možná měl být jen nahraditelnou figurku ve hře kremelského dvora. Boris Jelcin mu nabídl nejen premiérskou funkci, ale aby taky kandidoval na prezidenta. To však Putin zpočátku odmítal. Proč?

Stone nebere první Putinovu výmluvu, že „nebyl ještě připraven“. To nebyla poklona genialitě ruského prezidenta, jak to interpretuje Procházková. Chtěl se dostat dál. Odpověď tedy dostal. Jelcin to nemusel myslet vážně, nedával žádné záruky. Ze dne na den ho mohl propustit. Co by to znamenalo? „Přemýšlel jsem, jak se postarat o své děti,“ vzpomíná mrazivě Putin. Odcházel by do života Divokého východu bez ochranky. Proč by o tom mluvil, kdyby nešlo o život?

Ale i kdyby tu funkci dostal, jde o život také, tentokrát ve smyslu – jiný život. Konec života mezi přáteli, s možností zajít do kavárny nebo do kina. Ale má to i své výhody, člověk častěji narazí na oligarchy.

Jak je to tedy se vztahem Putina k oligarchům? Ruský prezident nejprve definuje problém – oligarcha je osoba, která má peníze a moc a těmi se snaží ovlivnit vládu ve prospěch svých dalších příjmů. Prvním úkolem nového prezidenta prý proto bylo oddělit podnikání od politické moci. S pouhými podnikateli lze vyjít, jsou to často vážení mužové nesoucí velké riziko. Ale tady to Stone trochu vzdal. Ostatně, koho by to v Americe zajímalo? Tohle je téma spíš pro naše investigativní novináře.

Filmařsky mistrovský je konec seriálu. Stone musí jen pomalu rozvolňovat emotivní pouto, které v průběhu rozhovoru vzniklo v důsledku přeměny vládce druhé největší jaderné síly světa v důvěrně blízkého člověka. Putin se loučí a znovu radí Stonovým, ať se rozhodně vypraví na výlet do Petrohradu. Stonově manželce klade na srdce, ať tam jede v době bílých nocí. Což je mimochodem právě teď.

Pak se vrací od dveří a ukazuje na prázdný futrál od placky, na které měl být film Stanleyho Kubricka Doktor Divnoláska, který si předtím společně pustili. „Typicky americký dárek,“ poznamenává nad pouzdrem bez obsahu a přebírá od asistenta film, který zapomněli v přehrávači.

„Už jste někdy dostal přes hubu?“ ptá se náhle amerického režiséra ruský prezident, trénovaný džudista. „Tak za tenhle film doma dostanete,“ upřesňuje. Do kamene tesat!

- - -

SON: Zapomeňte na sociální bydlení, Češi potřebují dostupné bydlení!

$
0
0
 - pek -
26.6.2017 e-sondy

Prázdné byty by se měly jako v zahraničí zdanit
 

Sdružení nájemníků ČR (SON) vyzvalo dnes vládu, politiky, vedení Prahy a dalších velkých měst v Česku, aby se začali zabývat velice neuspokojivým vývojem bytové situace v Česku a problematice ubytování přes Airbnb.


Ubytování přes Airbnb podle SON porušuje stavební zákon a zhoršuje soužití v domech, unikají také státu daně a z trhu mizí kvůli několikadenním pronájmům tisíce bytů k bydlení pro běžné nájemníky. Na dnešní tiskové konferenci to řekli předseda SON Milan Taraba a zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček, který stál v čele sdružení v minulosti.

Síť Airbnb nabízela letos v dubnu v Česku 15 900 možností ubytování, z toho 11 500 v Praze. Loni se v ČR přes aplikaci ubytovalo 710 000 zahraničních turistů. Proti předchozímu roku jich tak o 59 procent přibylo. Podle SON k bydlení kvůli Airbnb neslouží tisíce bytů, které "nahrazují hotelové služby". Centra měst, kde nabízené ubytování často je, se pak vylidňují a místních lidí v nich ubývá. "Ukazuje se, jak se může dobrá věc zvrhnout,"řekl Křeček.

Sdružení nájemníků je také znepokojeno s dlouhodobým vývojem bytové situace. „Havárie zákona o sociálním bydlení potvrdila obavy, na které jsme dlouho upozorňovali. Návrh zákona ve skutečnosti neřešil aktuální problémy v bydlení u nás, ale spíše z ideologických způsobů se zaměřil na dílčí problémy jako je bezdomovectví nebo situace na ubytovnách, namísto řešení problémů mnohem širšího okruhu, pomoc potřebným občanům,“ řekl Taraba.

„Budoucí vláda se bude muset zabývat nikoliv jen problematikou sociálního bydlení, ale především dostupného bydlení. Není možná většinovou část občanů – seniorů, rodin a jednočlenných domácností s dětmi – považovat za občany odkázané na sociální dávky a tedy na sociální bydlení,“ uvedl Stanislav Křeček.

Bez veřejného sektoru dostupné bydlení nebude
 
Po vzniku České republiky politici začali podporovat především osobní vlastnictví bytů před nájemním bydlením. Je to přesně obrácený trend, než vidíme ve vyspělých zemích EU. Vláda Václava Klause přikročila k znevýhodnění bytových družstev a družstevní výstavby bytů, které měly v České republice velkou dlouhodobou tradici. Družstevní výstavba umožňovala zejména mladým rodinám dosáhnout za výhodných podmínek na bydlení.

„Praxe a zkušenosti z vyspělých zemí ukazují, že bez zapojení veřejného sektoru nelze dojít k dostupnému bydlení. Místo toho podporujeme především osobní vlastnictví bytů a hypotéky, na kterých vydělávají především banky. Mladí lidé se musí upsat bankovním domům na několik desetiletí a tím ztrácejí ekonomickou a spotřební schopnost,“ řekl Taraba.

„Na druhé straně nájemní bydlení a ceny bytů v Praze a dalších velkých městech dosahují astronomické výše a vymkly se lidským rozměrům,“ upozornil Křeček. Za jediný rok se nájemné v Praze zvedlo o 20 procent.

SON je přesvědčen, že velká města a především Praha budou muset urychleně řešit problém, který vzniká tzv. sdíleným bydlením. Představitelé SON tvrdí, že Airbnb porušuje stavební zákon. Podle nich byly byty kolaudovány k bydlení. Pokud se využívají k podnikání a poskytování služeb, je to v rozporu s kolaudačním určením. Sdružení zmiňuje i daňové úniky a narušování soužití v domě, kde se po pár dnech ubytovaní střídají. Na tuto službu se ale pravidla občanského zákoníku jako na vztahy mezi nájemníky nevztahují, podotkl Křeček. Podle Taraby u lidí, kteří bydlí v družstevním, může návštěva pobývat celkem nejvýš dva měsíce za rok. Jinak ji musí člověk družstvu nahlásit a platit za ni.

Podle SON by se v Česku mohly prázdné byty zdanit, aby nezůstávaly bez nájemníků. V některých zemích toto opatření platí, Taraba zmínil Švýcarsko. V Praze je například evidováno 9.000 neobydlených domů. Omezit by se měly i nájmy na krátkou dobu, uvádí sdružení.

Svině na programu dne!

$
0
0

Zdeněk Hrabica
26. 6. 2017
O tom, že politika jsou pro člověka hodně kluzké parkety , o tom něco málo vím. Chceš-li zvítězit na celé čáře, znič svého odpůrce. Nebo přejdi na druhý chodník a oblekni si nové sako. To je obyčejný machiavellismus, ale může to být často i obyčejný fašismus. Sleduji pořady České televize Retro, zaujala mne jedna část na téma „Práce“. Komunismus, který zde nikdy nebyl, prý ji kladl lidem od rána do večera na talíř. Urousaný historik a zapšklá socioložka a kostrbatá moderátorka televizního diváka nepřesvědčivě ohlupují, jak to tehdy bylo, když nebylo. 



Brigády, úderníci, hrdinové socialistické práce, mičurinské kroužky, stavby mládeže, pionýrské budovatelské tábory, chléb a hry, Mládež pomáhá zemědělství v pohraničí...A to aktéři ani nepřipomínali pracovní tábory, organizovaný nástup inteligence do výroby...

Přemýšlím - nikoliv ani tolik nad tématem, ale nad tím, co by asi tito nájemní lidé dneska vůbec dělali, kdyby nedštili oheň, stálý jed nenávisti v oblasti, v níž jim v danou chvíli nehrozí vůbec žádné nebezpečí.

Obrazně – Vladimír Putin ani Vojtěch Filip na ně v roce 2017 určitě tanky nevyšlou, apologeti nového režimu si už po čtvrtstoletí mohou dovolit znovu, alespoň verbálně, opět zcela všechno. Dokonce k tomu mají zase i Ústav pro studium totalitních režimů (za Protektorátu Bőhmen und Mähren měli poodobní Ligu proti bolševismu a Národní souručenství s proslulým Vlasti zdar) , mají v rukách ministerstvo kultury s ministrem Danielem Hermanem (za nacistické okupace měli ministerstvo školství a lidové osvěty s uniformovaným ministrem Emanuelem Moravcem), mají Paměť národa, mají Člověka v tísni, mají Knihovnu Václava Havla (s přispěním multimiliardáře Zdeňka Bakaly), mají Armádu České republiky, pod velením herce Martina Stropnického jako expediční sbor (za Protektorátu Čechy a Morava měli téměř podobné – avšak neozbrojené - vládní vojsko).

Už tolik si koryfejové – stále trvajícího Havlova režimu – v žádném případě a ohledu nedovolí –zejména ti, kteří zradili nejen rodnou vlast, ale především sami sebe, vůči vymodelovaným ikonám. Zejména si to nedovolí vůči Velkému Mesiášovi! To by splakali nad výdělkem. A mohli by se nanejvýše pást na zelené louce.

Proto se tak často do jednoho musí vymezovat, jako třeba nyní poslanec z leknutí za ANO - Martin Komárek nyní zahřímal, že by si nikdy nezadal s komunisty. Kdybych byl zlý, určitě bych vyslovil slovo, kolem něhož se nyní spustil povyk. Měl bych k tomu plné oprávnění – prožil jsem kus života v deníku Mladá fronta a do redakce Mladého světa, kde se Martin Komárek snažil, jsme měli dveře otevřené – když jsme byli širokou náručí komunistů – obejmuti.

Komické jsou rozmíšky, které se již dlouhodobě vedou s nynějším prezidentem České republiky Milošem Zemanem. Nepřijímám jej nekriticky. Ale vím, že si nechodí pro jadrné slovo příliš často daleko. Má na to, řekl bych odvázaně, často i právo. A ani s tou sviní, jak se vyjádřil obchvatem na adresu Bohuslava Sobotky, bych z toho shakespearovské drama, nedělal.

Není jediný, kdo jiného podobným opruzením nešetří. Jsem z generace, která si nadávek českých sviní od Němců dosyta vysloužila. A na nich se i zocelila.

Před dvěma lety jsem dopsal a s pomocí mnoha vydal v nakladatelství Jiřího Švejdy poslední knihu: „Tváře bez retuše“. Nečekal jsem od nikoho klepání po ramenou. Ale svinských řečí se i na mou adresu a vzpomenutých snesla lavina. Dovolím si z knihy ocitovat: „Nedávno, takto v roce 2012 mi napsal majitel nakladatelství Práh, takto předseda Svazu českých nakladatelů a knihkupců Ing. Martin Vopěnka, hned poté, kdy jsem mu svěřil k přečtení nový rukopis Pět válek Ludvíka Svobody.: ´Jedním jsem si tedy jistý, že v knize, kterou vydám, nemůže být ani slovo od Karla Sýse – té aktivní komunistické svině. Nezlobte se, ale s těmito lidmi ke stolu nesedám.“

Básník Sýs je básník, člověk Sýs je člověk Sýs! Je to však při všem, co již vytvořil velký český básník. Stejně tak i on by se mohl při podobném nařčení ohánět rozpadem osobnosti vůči autorem pohany své osobnosti, jako to činí nyní předseda vlády Bohuslav Sobotka, premiér na vejmínku vůči nevybíravému prezidentovi. Ale stejní jsou i jeho podruzi.

Víno se pije a řeči plynou!

Politika bez rozměru

$
0
0

Zdeněk Hrabica
26. 6. 2017
O tom, že politika jsou pro člověka hodně kluzké parkety , o tom něco málo vím. Chceš-li zvítězit na celé čáře, znič svého odpůrce. Nebo přejdi na druhý chodník a oblekni si nové sako. To je obyčejný machiavellismus, ale může to být často i obyčejný fašismus. Sleduji pořady České televize Retro, zaujala mne jedna část na téma „Práce“. Komunismus, který zde nikdy nebyl, prý ji kladl lidem od rána do večera na talíř. Urousaný historik a zapšklá socioložka a kostrbatá moderátorka televizního diváka nepřesvědčivě ohlupují, jak to tehdy bylo, když nebylo. 



Brigády, úderníci, hrdinové socialistické práce, mičurinské kroužky, stavby mládeže, pionýrské budovatelské tábory, chléb a hry, Mládež pomáhá zemědělství v pohraničí...A to aktéři ani nepřipomínali pracovní tábory, organizovaný nástup inteligence do výroby...

Přemýšlím - nikoliv ani tolik nad tématem, ale nad tím, co by asi tito nájemní lidé dneska vůbec dělali, kdyby nedštili oheň, stálý jed nenávisti v oblasti, v níž jim v danou chvíli nehrozí vůbec žádné nebezpečí.

Obrazně – Vladimír Putin ani Vojtěch Filip na ně v roce 2017 určitě tanky nevyšlou, apologeti nového režimu si už po čtvrtstoletí mohou dovolit znovu, alespoň verbálně, opět zcela všechno. Dokonce k tomu mají zase i Ústav pro studium totalitních režimů (za Protektorátu Bőhmen und Mähren měli poodobní Ligu proti bolševismu a Národní souručenství s proslulým Vlasti zdar) , mají v rukách ministerstvo kultury s ministrem Danielem Hermanem (za nacistické okupace měli ministerstvo školství a lidové osvěty s uniformovaným ministrem Emanuelem Moravcem), mají Paměť národa, mají Člověka v tísni, mají Knihovnu Václava Havla (s přispěním multimilionáře Zdeňka Bakaly), mají Armádu České republiky, pod velením herce Martina Stropnického jako expediční sbor (za Protektorátu Čechy a Morava měli téměř podobné – avšak neozbrojené - vládní vojsko).

Už tolik si koryfejové – stále trvajícího Havlova režimu – v žádném případě a ohledu nedovolí –zejména ti, kteří zradili nejen rodnou vlast, ale především sami sebe, vůči vymodelovaným ikonám. Zejména si to nedovolí vůči Velkému Mesiášovi! To by splakali nad výdělkem. A mohli by se nanejvýše pást na zelené louce.

Proto se tak často do jednoho musí vymezovat, jako třeba nyní poslanec z leknutí za ANO - Martin Komárek nyní zahřímal, že by si nikdy nezadal s komunisty. Kdybych byl zlý, určitě bych vyslovil slovo, kolem něhož se nyní spustil povyk. Měl bych k tomu plné oprávnění – prožil jsem kus života v deníku Mladá fronta, později zcizeného a přejmenovaného na Mladou frontu DNES, kde se Martin Komárek snažil , v němž – jsme byli jednu dobu širokou náručí komunistů – obejmutí.

Komické jsou rozmíšky, které se již dlouhodobě vedou s nynějším prezidentem České republiky Milošem Zemanem. Nepřijímám jej nekriticky. Ale vím, že si nechodí pro jadrné slovo příliš často daleko. Má na to, řekl bych odvázaně, často i právo. A ani s tou sviní, jak se vyjádřil obchvatem na adresu Bohuslava Sobotky, bych z toho shakespearovské drama, nedělal.

Není jediný, kdo jiného podobným opruzením nešetří. Jsem z generace, která si nadávek českých sviní od Němců dosyta vysloužila. A na nich se i zocelila.

Před dvěma lety jsem dopsal a s pomocí mnoha vydal v nakladatelství Jiřího Švejdy poslední knihu: „Tváře bez retuše“. Nečekal jsem od nikoho klepání po ramenou. Ale svinských řečí se i na mou adresu a vzpomenutých snesla lavina. Dovolím si z knihy ocitovat: „ Nedávno, takto v roce 2012 mi napsal majitel nakladatelství Práh, takto předseda Svazu českých nakladatelů a knihkupců Ing. Martin Vopěnka, hned poté, kdy jsem mu svěřil k přečtení nový rukopis Pět válek Ludvíka Svobody.: ´Jedním jsem si tedy jistý, že v knize, kterou vydám, nemůže být ani slovo od Karla Sýse – té aktivní komunistické svině. Nezlobte se, ale s těmito lidmi ke stolu nesedám.´“

Básník Sýs je básník, člověk Sýs je člověk Sýs! Je to však při všem, co již vytvořil velký český básník. Stejně tak i on by se mohl při podobném nařčení ohánět rozpadem osobnosti vůči autorem pohany své osobnosti, jako to činí nyní předseda vlády Bohuslav Sobotka, premiér na vejmínku vůči nevybíravému prezidentovi. .Ale stejní jsou i jeho podruzi.

Víno se pije a řeči plynou!

Zemřel Eduard Zeman, neokázalý charakter

$
0
0

Ivan David
26. 6. 2017
Včera 25. 6. 2017 pozdě večer Eduard Zeman prohrál svůj boj se zhoubnou nemocí. Měl jsem ho rád a vážil jsem si ho. A nepřestávám si vážit. Budeme na něj vzpomínat jako na člověka inteligentního, vzdělaného, kritického, ale především slušného, charakterního. Byl typický introvert, řízený rozumem s jeho neúprosnou logikou, ale nechybělo mu emocionální zaujetí pro dobrou věc. Velmi mu záleželo na tom, jak bude společnost fungovat, co předáme budoucím generacím.


Nejvíce se o člověku dozvíme v kritických situacích. Při vzpomínce na něj, jako na kolegu ve vládě a Poslanecké sněmovně si vybavuji zejména dvě.

Tou první bylo noční jednání vlády (pokračování odročeného pravidelného jednání), na kterém jsme se ve 23 hodin dozvěděli, že se od České vlády ve lhůtě do půlnoci očekává souhlas s přelety armády USA přes území České republiky a s bombardováním Srbska s předpokládanými „vedlejšími škodami“ (míněno na civilním obyvatelstvu). Osoba, která to telefonicky sdělila ministrovi zahraničí, nemohla předpokládat, že vláda zasedá a bude se moci věcí zabývat.

Eduard Zeman byl jedním ze tří členů vlády, kteří hlasovali proti (dva se zdrželi hlasování).

Druhou bylo projednávání reformy veřejné správy (zřízení krajů, přesuny majetku a kompetencí). V rámci skupiny ministrů spadajících pod 1. místopředsedu vlády Špidlu, jsme si slíbili, že na jednání vlády vystoupíme proti předloženým návrhům, které by při realizaci měly velmi vážné důsledky (a po realizaci také mají). Šlo o to, že velké množství státního majetku mělo přejít pod kraje a mohlo se stát (a později také stalo) snadnou kořistí privatizačních loupežníků a obrovskou příležitostí pro téměř nekontrolovatelnou korupci. Převedení obrovských kompetencí na kraje mělo znamenat ještě větší bezmocnost státu v koncepčním řízení a v kontrole hospodaření. Na jednání vlády jsme s argumenty proti vystoupili jen já a Eda. Ptal jsem se o přestávce Vladimíra Špidly, proč mlčel, když slíbil, že přednese námitky. Odpověděl: „Protože jsem pochopil, že Miloš je rozhodnutej.“

Eduard Zeman se nebál jít do konfliktu ve prospěch věci a zřejmě v neprospěch kariéry.

Ještě letos v zimě jsme si s Edou pěkně popovídali na pravidelném „zasedání Zemanovy vlády“ v Hodoníně. Zůstal stejný, mimo jiné kritický k nesmyslným projektům, například těm, které se dnes realizují jako vůle Bruselu.

Před dvěma týdny jsem si na Edu vzpomněl. Chtěl jsem ho vyzpovídat pro NR s představou delší spolupráce, protože, jde-li nám o budoucí vývoj společnosti, pak je stav školství a vzdělávání stěžejní věcí. Dozvěděl jsem se, že leží v nemocnici a jeho stav je vážný…

Připomeňme si Eduarda Zemana jeho přednáškou o školství z roku 2012:




Eduard Zeman chybí a bude chybět všem, kteří ho měli rádi a vážili si ho.

Zemřel bývalý ministr školství Eduard Zeman, za jehož úřadování rostly platy učitelů nejrychleji

$
0
0

Martin Kunštek
26. 6. 2017
V neděli 25. června 2017 večer zemřel ve FN Motol na rakovinu bývalý ministr školství Eduard Zeman. V letech 1998 až 2002 vykonával funkci ministra školství ve vládě premiéra Miloše Zemana. V letech 1992 až 2006 byl poslancem České národní rady a posléze Poslanecké sněmovny za ČSSD. Během své poslanecké a ministerské kariéry předložil Parlamentu 32 návrhů zákonů, z nichž 27 bylo schváleno. Pozměňovacích návrhů k různým jiným návrhům zákonů předložil více než sto. Většina z nich byla rovněž schválena. K nejvýznamnějším počinům jeho politického působení však patří zdvojnásobení objemu peněz v rozpočtové kapitole Ministerstva školství mezi lety 1998 až 2002, kdy vykonával funkci ministra. Je o dodnes platný český rekord růstu výdajů jednoho resortu. Mezi učiteli je však vzpomínán především jako ministr, za něhož nejvíce rostly platy pedagogů –o 36%.


Mezi českými ministry školství dodnes drží i rekord i v nejvyšším meziročním zvýšení platů učitelů. V roce 1999 vzrostly kantorské platy o 17%. Jako jediný český ministr dosáhl toho, že učitelům byly platy zvýšeny každý rok, kdy byl ve funkci. Takovými výsledky se před ním ani po něm nemůže pochlubit žádný z členů vlád. I kdyby se mu podařilo dosáhnout jen toho, tak by nepochybně patří do síně slávy české politiky.

Jako jeden z mála ministrů školství před nástupem do politiky pracoval jako učitel. Více než dvacet let učil v Trhových Svinech a v Českých Budějovicích. Z mnoha jeho žáků vyrostli úspěšní podnikatelé, zaměstnanci nebo vysocí státní úředníci. Někteří dodnes vzpomínají na poutavé výklady českých a světových dějin.

jako politik začínal na komunální úrovni. V zastupitelstvu města Českých Budějovic kam byl poprvé zvolen v roce 1990. Už tehdy se dokázal prosadit coby zdatný bojovník, vynikající diskutér a přední znalec města a jeho dějin. V jižních Čechách byl už tehdy znám jako krajský metodik výuky dějepisu a mluvčí učitelů.

V Parlamentu, kam byl zvolen v roce 1992 jako jeden z prvních sociálních demokratů, se dokázal uplatnit hned od počátku. Při rozpadu Československé federace v roce 1992 pro Česko zachránil červeno-modro-bílou vlajku. Jako jediný si totiž uvědomil, že zánikem federace se stává „volnou“ československá vlajka, pod níž během 2. světové války umírali a vítězili nad nacisty na obou frontách naši předkové. Během jednoho večera dokázal napsat zákon o státních symbolech. Sehnal předního českého heraldika Jiřího Loudu, aby k zákonu vytvořil nový státní znak. Oba dodnes zdobí naši zemi i proto, že tehdejší poslanecký nováček dokázal rychle zorganizovat skupinu poslanců, kteří zákon předložili. A tehdejší Česká národní rada jej schválila. Podobným způsobem se mu podařilo zachránit Český rozhlas. Jednu z našich nejstarších mediálních institucí. Těsně před rozpadem federace se mu podařilo protlačit Parlamentem zákon o Českém rozhlasu, kterým byla na místě Československého rozhlasu zřízena česká národní vysílací stanice. Včetně převodu příslušného majetku a zaměstnanců, bez nichž by rádio nemohlo fungovat. V jeho případě to byl již druhý boj o rozhlas. Poprvé o něj bojoval se sovětskými vojáky při okupaci Československa v roce 1968. Spolu s kamarády demonstranty se mu podařilo dokonce jeden sovětský tank zapálit od nádrže. I v tom se držel dobrých českých a též rodinných tradic. O rozhlas bojoval už v roce 1945 během pražského povstání se zbraní v ruce proti nacistům jeho otec, který byl za 1. republiky nejmladším kriminálním komisařem v Československu.

Jeho největším legislativním počinem je však zákon o vysokých školách. Dokázal jej napsat a prosadit jeho schválení Parlamentem jako opoziční poslanec v roce 1997. Podobný kousek se povedl jen velmi malému počtu poslanců. Zákon s drobnými úpravami platí dodnes. Vysokým školám vrátil samosprávu, které se před rokem 1950 těšily po staletí. Tento zákon umožnil do té doby nebývalý rozvoj vysokého školství u nás. Bez nadsázky lze říci, že díky němu mohli statisíce lidí získat vysokoškolské vzdělání. Umožnil totiž rychlé rozšiřování stávajících škol o nové fakulty. A též založení nových škol. Jako ministr prosadil pět velkých zákonů, které tvořily nadlouho páteř právního a organizačního uspořádání školství. Parlament mu odmítl pouze školský zákon, který byl po drobných úpravách schválen až za ministryně Buzkové.

I když se to u nás moc nevědělo, tak Eduard Zeman patřil k respektovaným politikům i na mezinárodní scéně. Byl jedním z iniciátorů a architektů Boloňské dohody o vzájemném uznávání kvalifikací. Ta dnes tvoří jeden z pilířů volného pohybu osob v rámci EU.

Eduard Zeman se však angažoval nejen ve školství, ale i ve zdravotnictví, v sociálním zákonodárství, nebo v oblasti daňové. Jako poslanec byl ochoten vyslechnout každého voliče nebo reprezentanty různých profesních skupin. Každý kdo za ním přišel s rozumným a dobře zdůvodněným návrhem u něj mohl najít pomocnou ruku. V orientaci ve složitých problémech různých oborů mu často pomáhala jeho obrovská sečtělost. Knihy totiž byly velkou vášní Edy Zemana. Krátce pro revoluci a též po odchodu z aktivní politiky je i prodával.

Měl jsem to štěstí, že jsem jej znal mnoho let a mohl jsem s ním jako s poslancem spolupracovat. V době, kdy jsem pracoval pro Českou lékařskou komoru, s námi Eda spolupracoval i na prosazení řady změn zákonů v oblasti zdravotnictví. Sám předložil téměř dvacet pozměňovacích návrhů, které přispěly ke zlepšení pracovních podmínek lékařů. Sněmovně předložil i pozměňovací návrh o automatické valorizaci plateb za státní pojištěnce podle vývoje průměrné mzdy v národním hospodářství. Sněmovna jej tehdy schválila, díky čemuž se podařilo v roce 2006 na několik let zlikvidovat deficit VZP. Později tuto úpravu nechal zrušit ministr Tomáš Julínek (ODS). Řada lékařů však na tuto dobu vzpomíná jako na období, kdy rostly úhrady od pojišťoven a pojišťovny přitom platily faktury za péči o pacienty včas. Naopak dodnes platná je úprava organizace VZP, kterou Eda Zeman předložil. Z řídících a kontrolních orgánů této největší české zdravotní pojišťovny se s její pomocí podařilo „vyhnat“ řadu nikým nevolených „vyžírků“, kteří tunelovali rozpočet VZP různými pochybnými „projekty“. Členové správní i dozorčí rady jsou dodnes voleni Sněmovnou a vládou. A ze své činnosti se zodpovídají Parlamentu. Jak je to v demokratických zemích obvyklé. Tuto konstrukci, kterou Eduard Zeman vymyslel a předložil, respektují jako funkční i následující vlády a parlamenty. V tehdejší době to však bylo považováno v podstatě za „převrat“. A téměř nikdo ze zdravotnictví si neuměl představit, že se z vedení VZP může podařit vyhnat loutky velkozlodějů napojené na taková kriminální esa jako byl pražský kmotr Roman Janoušek přezdívaný Voldemort. Eda však návrh dokázal vyargumentovat s odkazem na princip „žádné zdanění bez zastoupení“, který byl použit při tzv. Bostonském pití čaje, jež vedlo k vyhlášení nezávislosti USA. Dodnes si vzpomínám, jaké nezvyklé ticho nastalo v plné Sněmovně, když Eduard Zeman tento návrh přednášel a zdůvodňoval.

Eda však byl také velký hráč a skvělý znalec procedury. Kromě Českého rozhlasu a řady škol mu za svoji záchranu vděčí i Česká lékařská komora (ČLK). V době úřadování ministryně Marie Součkové (ČSSD) Sněmovna projednávala novelu zákona o komorách. Jeden z opozičních poslanců navrhl na popud ministryně zrušení povinného členství v ČLK. To by se fakticky rovnalo likvidaci komory, kterou tehdy vedl jako prezident pozdější ministr zdravotnictví David Rath. Instituce i její prezident, kteří tehdy razantně bojovali za práva lékařů – i proti ministerstvu – ministryni notně leželi v žaludku. Pozměňovací návrh přezdívaný „lex Rath“ byl poslanci ve 3. čtení schválen. Komoru vytáhl nikoliv „hrobníkovi z lopaty“, ale rovnou „z hrobu“, právě Eda Zeman. Požádal o přestávku před závěrečným hlasováním o návrhu zákona jako celku a o svolání mimořádného jednání poslaneckého klubu. Použil při tom nejtěžší možný „kalibr“. Ještě během hlasování o dalších pozměňovacích návrzích šel přímo za tehdejším premiérem Vladimírem Špidlou (ČSSD) a pohrozil mu, že pokud vláda návrh zákona nestáhne, tak bude iniciovat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, kde by hlasoval pro pád vlády. Tuto výhružku pak zopakoval i před celým poslaneckým klubem společně s dalším poslancem a poslankyní. Odůvodnili to citací volebního programu ČSSD, kde se strana zavázala k podpoře profesních samospráv a odborů. Stažení zákona před závěrečným hlasováním se jím tímto odvážným činem podařilo dosáhnout.

Eduard Zeman však byl především věrným spolubojovníkem. I po neslavném prvním pokusu Miloše Zemana stát se prezidentem republiky a jeho odchodu do ústraní jej dále podporoval. Založil Spolek přátel Miloše Zemana, který byl přímým předchůdcem strany SPOZ. Na jejím půdorysu se zrodila pozdější úspěšná kampaň Miloše Zemana, po které byl v první historické přímě volbě zvolen prezidentem republiky. Eduard Zeman patřil do skupiny tzv. „pátečníků“, neboli neplacených poradců prezidenta republiky, s nimiž Miloš Zeman konzultuje politické problémy.

Výčet všech politických husarských kousků Eduarda Zemana by byl nejen na dlouhý článek, ale spíše na tlustou knihu. Ale to není možné publikovat na webu. Jeho poslanecká činnost totiž kromě legislativní práce zahrnovala i pomoc voličům v Jihočeském volebním obvodu. Společně se svojí asistentkou Marií Paukejovou měl vždy otevřené dveře pro lidi, kterým „bludy úřední obludy“ komplikovali život. Během své poslanecké kariéry společně pomohli tisícům lidí vyhrát boj s „úředním šimlem“.

Eduard Zeman pracoval až téměř do konce svého života. I když už byl v důchodovém věku. Po odchodu z Parlamentu se několik let věnoval prodeji knih. Před čtyřmi lety však neodolal nabídce tehdejšího ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) a na ministerstvo se vrátil jako školský oumbudsman. Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) jej sice později „degradovala“ o jeden stupínek níže na zástupce školského ombudsmana, Eda však nebyl malicherný a v obou funkcích pomáhal obyčejným učitelům, ale též rodičům žáků a studentů řešit jejich problémy spojené se školstvím. Opět tisíce případů každý rok. Jako starý veterán uměl řešit i problémy s nimiž si nevěděli rady ani někteří náměstci. Kromě toho pracoval též jako poradce poslankyně Gabriely Hubáčkové (KSČM) a senátorky Evy Sykové (ČSSD).

Zákeřná nemoc jej skolila uprostřed práce. Ještě před dvěma měsíci pilně řešil problémy stěžovatelů na ministerstvu a pro svou poslankyni a senátorku navrhoval opravy chyb v zákonech, které jeho kolegům z ministerstva během legislativního procesu unikly.

Po práci si rád zašel na sklenku červeného vína a dobré jídlo, kde s ním bylo možné debatovat nejen o práci a problémech, ale i o historii nebo o vědě. Eduard byl zajímavým a též vtipným společníkem. Znal mimo jiné desítky vtipů, které rád vyprávěl. A uměl se smát zejména hlouposti. Naposledy jsme se takto smáli před dvěma týdny cedulkám „zákaz kouření“, kterými protikuřácký fanatik - dnešní ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) – ještě jako ředitel nechal motolskou nemocnici oblepit zevnitř i zvenku. Neuměl však na cedule ani správně napsat číslo zákona, podle něhož zákaz kouření vyhlásil. Samozřejmě jsme při tom před budovou nemocnice kouřili. Na rozdíl od Ludvíka totiž zákon Eda znal a věděl, že zákonný zákaz se vztahuje pouze na vnitřní prostory nemocnice. V Motole však už Eda byl jako pacient. Možná i pro ten výsměch si pro něj „zubatá s kosou“, přišla bohužel tak rychle. Ačkoliv před tím mnoho politických bitev vyhrál, tak v té jeho poslední osobní bitvě proti němu stál příliš silný protivník.

Asi proto, že patřil k velkým státníkům, tak před ním i smrťák měl tolik úcty, že si pro něj přišel ve spánku. Škoda, že tak brzy. Ve věku nedožitých 70-ti let. Nejen mě bude velmi chybět. Naposledy rozloučit se s ním budeme moci na pohřbu, který se uskuteční v sobotu 1. července v… hodin v českobudějovickém velkém obřadní m sále.

Stone a Putin

$
0
0

Jiří Jírovec
26. 6. 2017
"Svět podle Putina" je nesporně zajímavý dokument. Oliver Stone dobře věděl, že na některé otázky nemůže dostat jinou než diplomatickou odpověď a tak zvolil nekonfrontační přístup. Před několika lety se jistý Jeremy Paxman "proslavil" tím, že při rozhovoru položil 12x stejnou otázku. Byla to taková oboustranná hra s divákem. Politik si to nechá "nandat" a moderátor na chvíli, než se publikum začne nudit, vypadá jako "vítěz nad mocným".


V Česku to někdy dělá Martin Veselovský, který přešel z veřejnoprávní ČT pod Bakalova křídla.

Naléhací metodu použil Bohumil Klepetko vůči Martě Semelové v Hydeparku. Smyslem onoho pořadu ZDE nebylo seznámit veřejnost s názory, které jsou odlišné od hlavního proudu. Všechny otázky byly formulovány tak, aby jakákoli odpověď diskreditovala buď poslankyni, její politickou stranu a nejlépe obě. Rozhovor měl vyznít tak, že komunisti jsou kurvy, protože zabili Horákovou. Semelová na jeho otázky odpověděla a chtěla dál mluvit o budoucnosti. Jenže scénář je scénář a Klepetko trval a trval.

Málokterý pozvaný má dost odvahy, aby se moderátora poslal do háje. Naposledy to udělal Paroubek jakémusi nýmandovi z ČRo. Ten do zblbnutí opakoval otázky ohledně jeho přihlášky do ČSSD. Paroubek vysvětlil, že vedení ČSSD postavilo vůz před koně, protože zamítá schválení jeho přihlášky dřív než prošla základní organizací. Když nedostal další otázky, odešel ze živého vysílání.

Ladislav Mňačko kdysi napsal knihu "Ako chutí moc". Vyšla v roce 1967 nákladem 140000 výtisků. Je o člověku, který stoupá vzhůru po politickém žebříčku a ztrácí bývalé vztahy s kamarády. V českých mediích nedávno probleskla informace o člověku, který zkoumal možnosti, kde by Havlovi ještě mohli dát čestný doktorát (celkem jich posbíral 46).

Dostat se pod kůži jednoho z nejmocnějších mužů světa nemůže být jednoduché. Stone se tedy pokusil Putina vysvětlit nejen prostřednictvím jeho odpovědí, ale i jejich konfrontací se žvaněním amerických politiků o lekcích Rusku, demokracii a lidských právech.

Dobrý psycholog by možná vysvětlil, jak může Putina ovlivňovat prostředí, v němž se pohybuje. To zahrnuje vše od dějin Ruska a SSSR, chyb, které udělali Jelcin a Gorbačov a snahy Západu Rusko rozvrátit. A je tam, konec konců, i grandióznost Kremlu, kde vypadá lidská bytost nicotně.

Reakce českých rusofobů na Stoneův dokument je stále stejná a tedy trapná. Když Putin řídí auto, dozvíme se, že to je jen proto, aby dokázal, že všechno řídí. Když mluvil o Ukrajině a Krymu, dotkl se toho zásadního, totiž existence ruské menšiny a toho, že po Majdanu bylo první starostí nového ukrajinského parlamentu potlačit její jazyková práva.

Putin naznačil, že v případě Krymu nešlo o vojenskou základnu - tu dokončují na protějším břehu v Novorosijsku. To znamená, že šlo o ruskou většinu, která se na Krymu mohla stát rozbuškou. Vzpomeňme na Kosovo, etnické čistky v bývalé Jugoslávii a invazi USA do Panamy. Tam lze najít všechny scénáře, které nakonec vedou k válce.

Sobotka dále potápí ČSSD

$
0
0
26.6.2017 VašeVěc 

Na předposlední schůzi poslanecké sněmovny před podzimními volbami mají poslanci projednat dvě stě bodů. Jedním z nich je například také novela ústavního zákona, která by umožnila údajně pružnější vysílání českých vojáků do zahraničních misí.

Proti tomuto návrhu, který vede k tomu, že bude snazší vyslat české vojáky do zahraničí, se zatím staví pouze KSČM. Nedávný předseda ČSSD B. Sobotka dokonce hovořil o tom, že tato novela je jedním z prvořadých bodů, který je třeba schválit. Plně se tak shoduje s postojem poslankyně Černochové (ODS), která mezi českými politiky vyniká svou nezřízenou touhou zbrojit (a případně asi i bojovat) až do padnutí.

Postoj sociální demokracie v této věci je plivnutím do obličeje levicovým voličům. Ti totiž ve své většině odmítají účast českých vojáků na zahraničních misích, a skutečně tak nebudou považovat za prvořadé projednávání novely zákona, která má odesílání vojáků na zahraniční mise zjednodušit a zrychlit – vojáky by po přijetí novely vysílala na maximálně šedesátidenní zahraniční mise vláda a nepotřebovala by k tomu souhlas parlamentu. Vláda by také napříště rozhodovala bez souhlasu parlamentu o tom, zda mohou na území české republiky pobývat vojáci jiného státu (opět po maximální dobu 60 dní).

Pokud chce sociální demokracie v podzimních volbách klesnout až například k šesti procentům obdržených hlasů voličů, je nastoupena na velmi správné cestě. Pokud však chce zastavit propad volebních preferencí, a naopak si trochu polepšit, měla by přestat chřestit zbraněmi a levicovým voličům jasně ukázat, že není pro zvyšování nákladů na zbrojení a není ani pro vysílání českých vojáků do zemí daleko od České republiky, s nimiž naše země má jen málo společného (např. Mali), a že se důrazně staví proti případné výstavbě americké vojenské základny na území ČR, jak o ní v americké prezidentské kampani mluvil současný americký viceprezident M. Pence. Pokud bude novela zákona schválena a vláda bude moci o maximálně 60 denním pobytu cizích vojsk na našem území moci rozhodovat bez souhlasu parlamentu, samozřejmě je to velký krok vstříc trvalé přítomnosti vojáků cizích zemí na našem území.

Sociální demokraté mají možnost se proti něčemu takovému důrazně ohradit a zároveň rozvinout v této věci společenskou debatu a vyvinout tlak na A. Babiše, aby se ohledně případné přítomnosti amerických vojsk na našem území jasně vyjádřil. B. Sobotka však zatím tuto možnost zahodil, a místo toho se postavil po bok největších českých politických válečníků…

- - -

Telepolis: USA pronásledují Rusko, aby udržely hegemonii dolaru!

$
0
0

- kou -
26.6.2017  PrvníZprávy

Pokračování protiruského tažení ve Spojených státech se děje z čistě ekonomických důvodů, napsal Telepolis.


Vzhledem k tomu, že Rusko znovu začalo sledovat své vlastní zájmy a společně s Čínou podkopávají hegemonii amerického dolaru, tak se ve Washingtonu vrátili k myšlení studené války. Moskva opět stala „veřejným nepřítelem číslo jedna“ a „obětním beránkem“, aby se odpoutala pozornost od krize finančního systému v USA, poukazuje autor materiálu Ernst Wolff.

Jakmile se zabrousí řeč na Rusko, popadne americké politiky „hysterický rapl“, napsal Telepolis. Bez ohledu na to, co se děje ve světě – se v případě negativních událostí Washington snaží svalit vinu na Moskvu a osobně na Vladimira Putina, šéfa Kremlu. 
Ať už je to pád letadla na Ukrajině, vměšování do prezidentských voleb ve Spojených státech amerických nebo doping v mezinárodních sportovních akcích – američtí politici a médií vždy ukazují prstem na Rusko,“ konstatuje Wolff.

A není to nic nového, pokračuje publikace, vždyť po společném vítězství se SSSR nad nacistickým Německem za druhé světové války změnily Spojené státy svůj kurz vztahů vůči bývalému spojenci a začaly studenou válku. Ti, kteří řekli o Sovětském svazu něco pozitivního v „éře McCarthyismu“, byli zaznamenáni coby „přátele komunistů“. A lidem, kteří neposlouchali diktát státu, zákázali vstup do země nebo je uvěznili.


Bretton Wood a Sověti

„Jak je možné, že se spojenec během druhé světové války stal nepřítelem státu číslo jedna?“ ptá se autor. Po vítězství nad nacistickým Německem se Spojené státy staly nejmocnější ekonomickou a vojenskou silou na světě. V roce 1944 byl v Bretton Woodu přijat nový finanční systém, který změnil americký dolar na hlavní světovou měnu. Pouze jedna dost silná vláda vzdorovala diktátu USA, a to Sovětský svaz. Kromě toho sovětské úřady šly ještě dále, a zakázaly satelitním státům, to jest zemím východního bloku, podepsat s Američany jakoukoliv finanční dohodu.

Výsledkem bylo, že více než jedna šestina světa nebyla ovlivněna americkým dolarem a její trhy uzavřela bezproblémovému vývozu zboží ze Spojených států, uvedl Wolf. Pro Washingtonu to byl dostatečný důvod „neprodleně prohlásit bývalého spojence za nepřítele, démonizovat ho pomocí médií podle zákonů tohoto žánru“.

Americký obranný průmysl rovněž pomáhal ke změně kurzu, poukázala publikace. Během druhé světové války dodával zbraně oběma válčícím stranám a dokázal si vybudovat obrovský ekonomický vliv. Když válka skončila, průmysl začal trpět ztrátami a potřeboval nové války a trhy. Odmítnutí Sovětů brettowoodského systému přišlo právě včas, protože Američané potřebovali vytvořit obraz nepřítele.

Po rozpadu Sovětského svazu a východního bloku v roce 1991 se situace změnila, napsal německý novinář. Americký kapitál tekl proudem do zemí východní Evropy. V důsledku toho již nebyl nutný obraz nepřítele. Ale v průběhu doby Rusko opět začíná sledovat své vlastní zájmy a „přestalo tančit podle not amerického kapitálu“. Zároveň u americké ekonomiky došlo k poklesu, a jako důsledek globalizace se přesunuly americké pracovní místa do zámoří. Přičemž finanční sektor stále trpěl spekulanty.

Na první pokusy jiných zemí zasahovat do globální nadvlády dolaru Američané reagovali velmi tvrdě: když se bývalý irácký prezident Saddám Husajn rozhodl prodat ropu za eura, Američané mu vyhlásili válku a nakonec byl oběšen. Kaddáfího plán zavést severoafrický zlatý dinár vedl ke zničení Libye a jeho smrti.

Důvodem pro tak drsné reakce Washingtonu je skutečnost, že dnes je dolar nejdůležitějším pilířem americké světové hegemonie.


Rusko a Čína ve svých měnách

Pokud přijde o svoji pozici, ztratí Spojené státy převahu ve světovém hospodářství a financích. Proto se Američané snaží zastavit pokusy o omezení vlivu své měny. „To je důvod pro obnovené a novější protiruské tažení,“ poukazuje autor.

Faktem je, že v roce 2014 Rusko a Čína podepsaly významnou dohodu v oblasti energetiky, přičemž oznámily, že budou i nadále obchodovat navzájem v rublech a jüanech, vysvětluje Wolff. Takto oba státy realizovaly své svrchované právo zaručené mezinárodními normami. „Ale ve Spojených státech existuje dlouhá tradice ignorování pravidel mezinárodního práva, jestli se to týká jejich nároků na moc,“ zdůrazňuje autor. V očích Washingtonu vytvořily Peking a Moskva precedens, který zpochybňuje globální dominanci dolaru a vyzývá ostatní země, aby následovaly jejich příkladu, což nakonec může vést ke kolapsu diktátu amerického dolaru.


Za propad Dow-Jonese určitě zaviní potravinové lístky pro chudé a Moskva


Nyní kvůli spekulativním bublinám zažívá americký finanční systém vážné problémy, takže počítat s tím, že by protiruské postoje ustoupily, není nutné, poznamenal Wolff.

Naopak, na pozadí dalšího poklesu ekonomického a finančního sektoru Američané opět potřebují „obětního beránka“, aby ospravedlnili zvyšování výdajů na obranu a rozsáhlé sociální škrty.

„Z tohoto důvodu bychom neměli vyloučit, že brzy zjistíme, že příčinou prudkého poklesu indexu Dow – Jones jsou potravinové lístky pro chudé občany Spojených států, a že příčiny prasklé realitní bubliny v USA by se neměly hledat ve finančním sektoru v USA, nebo ve Washingtonu, DC, ale v 8.000 kilometrů vzdáleném prostoru moskevského Kremlu," uzavřel ironicky Wolff svůj materiál.
 
- - -

 
Související článek:
Turecko a Indie mohou opustit dolar!



Zdroj:
heise.de

Koho skutečně volit?

$
0
0

Jaroslav Tichý
26. 6. 2017
Výsledek voleb má vždy dopad pro tento stát a jeho obyvatele. A zejména v současné situaci budou výsledky voleb nedozírné. Nyní jde víc než jindy o vědomosti, znalosti, informace a individuální schopnost každého člověka přemýšlet o nabytých informacích a vyhodnotit si je. Nejde o "fanouškovské" city! Před časem jsem publikoval na CFP článek pod názvem „Koho volit?“( 22.6.2017), v němž jsem kriticky hovořil o programu SPD. Byl jsem ale překvapen reakcemi, které zaznívaly od příznivců této strany. Nejednalo se však o logické protiargumenty, ale v podstatě jen o urážky a dokonce jsem byl obviněn z vlastizrady, protože jsem si dovolil kritizovat T. Okamuru.


Rád bych zrekapituloval a objasnil, o co v původním článku šlo.

a/ SPD nereflektuje většinu problémů, které stojí před tímto státem a jeho obyvateli, byť se uchází o jejich přízeň v nastávajících volbách. Je tedy zřejmé, že je buď vůbec nevidí, nebo je prostě řešit nechce. V obou případech je to špatná zpráva jak pro voliče, tak i pro náš stát;

b/ i v těch několika sporadických případech, kde SPD problém zaznamenává, si nevytváří podmínky pro možnost řešení, ale schovává se za referenda, tedy za rozhodnutí jiných. A to i v případech, kdy žádné referendum není zapotřebí (viz například vystoupení z NATO) a v případech, kde je nutno jednat v podstatě bezodkladně. Je to tedy neodbornost nebo záměr? Je třeba si uvědomit fakt, že pokud se požadované případné referendum zpozdí či jeho výsledek nevyjde (dojde totiž k velké mediální masáži občanů pro setrvání v EU a v NATO) a my se neoddělíme od těchto organizací, pak SPD neprosadí ve volebním období vůbec nic. Možná ale, že o to právě jde. Alespoň bude na co se vymluvit. Nikdo nemůže bojovat proti zavážení naší země migranty z mimoevropských zemí a přitom zůstat v organizaci, která tento projekt spoluorganizuje a spolufinancuje. Jestli chce SPD něco ze svého programu prosadit, musí bojovat za vytvoření základních předpokladů pro realizaci svého programu a ne své programové záměry vzápětí relativizovat odkazem na referenda. Tím totiž relativizuje i možnost dosažení svých programových cílů, či dokonce i svůj záměr vůbec je prosazovat do praxe. Navíc volby samy jsou referendem!

c/ celkový přístup SPD v podobě v podstatě nenáročného volebního programu budí dojem, že je úmyslně tak bezzubý jen proto, aby se SPD mohla nabídnout prakticky komukoliv do budoucí koaliční vlády. A není to o počtu programových záměrů, je to především o jejich významu a aktuálnosti. Je to o žebříčku priorit z hlediska našeho státu a jeho občanů;

d/ naše země potřebuje s ohledem na situaci systémové změny a nikoliv jen spolupráci SPD se stranami, které jsou vesměs spoluviníky naší současné situace. To přece žádnou, tolik potřebnou změnu nepřinese. A ani nemůže. Právě naopak. SPD jim totiž svojí spoluprací umožní upevnit si ještě jejich pozice.

Když někdo zkritizuje SPD, tak je sympatizanty a členy této strany čím dál častěji označován za vlastizrádce. A dokonce je jimi označován za vlastizrádce i proto, že vůbec kandiduje! Je opravdu překvapující, že příznivci SPD, kteří údajně podporují přímou demokracii, upírají již v rámci volební kampaně ostatním i demokratickou možnost vůbec kandidovat.

Za dané situace si tedy položme zásadní otázku. Jaké terno pro náš stát a naše obyvatele bude, když se SPD dostane do vládní koalice s těmi, kteří u nás budou prosazovat agendu globalistů na dovoz migrantů? Například ANO (i jiní) podporuje přesun akademie Sorose do Prahy a to je jen lehký začátek. Po volbách přituhne. A ve spolupráci s nimi bude SPD prosazovat pilíře svého programu? A to že máme všichni podporovat, jinak jsme vlastizrádci? Autoři takovýchto výroků jsou silně dezorientovaní. Vlastizrádců je sice u nás dost, nicméně ti jsou někde úplně jinde. Ač ne tam, kde by být skutečně měli.

A speciálně pro ty, jimiž jsme považováni za ty, jimž jde „o koryto“. O to koryto jde ale v současnosti právě SPD. Jinak by totiž jejich program musel vypadat diametrálně jinak. Jenže pak by zase odpadla možnost vstoupit do povolební koalice v předpokládaném složení, tedy s ANO.

Před několika měsíci propukla na internetu debata o tom, s kým půjde SPD po volbách do koalice, pokud dostane k tomu potřebné hlasy, a tehdy p. Okamura i jeho fanklub vehementně popírali, že by SPD šla do koalice s ANO. Ale uplynulo jen několik málo měsíců a vše je jinak. P. Okamura veřejně říká, že když ANO podpoří přímou demokracii, tak do koalice klidně půjde (viz jeho rozhovor na Svobodném rádiu). Nyní je již tedy zcela zřejmé, že jde pouze o jeho snahu nastoupit na místo některého z nových „lakýrníků“ současné situace.

Členové a sympatizanti SPD tedy nepovažují za vlastizrádce politiky ANO, s těmi půjdou klidně do koalice, ale považují za vlastizrádce ostatní vlastenecké strany a to jen proto, že vůbec kandidují a ubírají tím údajně SPD hlasy! A jako vrchol všeho odmítl p. Okamura před volbami s těmito malými stranami vůbec spolupracovat.

My, jako Aliance národních sil, prosazujeme zásadní změny. Přicházející doba si jejich realizaci stejně vyžádá. S námi či bez nás. My chápeme vývoj a jdeme v čele těchto změn. Souvisí to mimo jiné i s procesy spojenými s nástupem průmyslové revoluce 4.0, ale i s dalšími, které probíhají kolem nás. Jde jen o to, zda a jak se stačíme jako ČR ještě připravit. Máme totiž velké zpoždění.

V ANS hovoříme především o programových záležitostech a dovozujeme z analýz současnosti i zřejmé následky. A diskusi na tato témata je nutné dopředu vést. Měla by však být věcná a slušná. Je zbytečné a nesmyslné uchylovat se k jakýmkoliv osobním invektivám kohokoliv vůči komukoliv. Jednak proto, že to řešení problémů nepomůže, jednak proto, že to samo o sobě nemůže být argumentem.

A pokud jde o často zmiňované vlastenectví, nechť se čtenáři laskavě zamyslí, zda tomu není právě naopak. Mimochodem, přemýšlení vč. přemýšlení o následcích opakovaně chybné volby, je to, co odlišuje voliče od pouhých „fanoušků“ či dokonce fotbalových rowdies. Upozorňovat předem na důsledky nekritického uvažování a počínání některých voličů je proto zcela na místě. Může to ušetřit jak jim, tak možná i nám všem další povolební zklamání. Pokud ale někdo nechce o argumentech přemýšlet a chce jen setrvale „fandit“ a věřit (tedy setrvat na stadionu či v kostele), potom mu pomoci skutečně nelze. Takové jednání lze charakterizovat slovy bývalého ruského premiéra V. Černomyrdina: „chtěli jsme jen to nejlepší a dopadlo to jako obvykle“.

Tolik tedy na vysvětlenou. Kdo chtěl, jistě pochopil. A je na každém, jak si to vyhodnotí a jak se rozhodne. To právo mu nikdo neupírá, ač někteří z „fanoušků“ SPD by ho jiným upřít chtěli.

Jaroslav Tichý je aktivista Aliance národních sil
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live