Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Kuba - kus cukru v Karibském moři

$
0
0

Zdeněk Hrabica
4. 8. 2017
Nemohu si pomoci, ale nemohu si ani zacpat uši, natož si dát hlavu do písku. Jakoby to mohl udělat pštros před zkreslujícími informacemi. Téma je pro mne silnější, než abych si mohl dovolit je ignorovat. V parném ránu poslouchám s velkým zájmem pořad Českého rozhlasu, mimořádně o prázdninách nahrazující politické komentáře: „Cestujeme s...“. V danou chvíli padla volba na Kubu. Moderuje jej Daniela Brůhová a otázky klade fotografu Martinu L. Od samého počátku moderátorka se svým respondentem netají před rozhlasovým posluchačem ideologickou umanutostí. 


 
Obava z následků jiného chování, než jaké dotvrzují před mikrofonem, trčí z jejich dialogu jako sláma z bot. Tak to nemá být, když spolu mluví dva profesionálové - slova a obrazu. Dávají, aniž si to možná úplně nepřejí, najevo pohrdání se svými předsevzatými vnímateli a s jejich rozhledem.

Málo počítají s tím, že při současném stavu informačních zdrojů, se už nenechá většina českých občanů ohlupovat, ani opíjet rohlíkem.

 Na Kubu se jezdilo včera i dnes

Počátkem devadesátých let minulého století objevovali čeští cestovatelé zakázané ovoce a to navzdory otevřené diskriminaci česko- kubánských vztahů. Činili tak většinou prostřednictvím německých, kanadských, slovenských, skandinávských i polských turistických agentur a kanceláří.

Kubánské kulturní a informační středisko na pražské Národní třídě bylo ze dne na den uzavřeno na petlici.

Dneska již konečně k radosti všech - ledy trochu roztály. Nikoliv úplně. V prosinci 2014 ohlásil prezident USA Obama začátek normalizace vztahů a vloni v březnu 2016 vyrazil na vpravdě historickou návštěvu Kuby. 

 Bohužel, informační blokádou o Kubě po česku jsme krmeni z naší strany posud, už více než dvacet let - od rána do večera. Stále a nepřestajně. Jsme přehlceni nevraživou propagandou o stavu věcí. Do omrzení čteme a slyšíme o padajících omítkách a zanedbané památkově cenné architektuře, o frontách na denní potřeby, o nudném životě v nudě na houpajících se křeslech. Kubánci nemají internet a selfíčka jako je máme my. Jsme zpracováváni informacemi o kubánských disidentech (klece na Václavském náměstí, do nichž v muklovských pruhovaných trikotech usedli i čelní čeští ústavní činitelé, i Petr Pithart i Jan Ruml, skoro všichni), opakované šoty o Fidelu Castrovi až do jeho úmrtí o jeho stále se zhoršujícím zdravotním stavu (jednou dokonce zavrávoral tak, že upadl). Reprízy předčily televizní záběry o vrávorajícím se prezidentu Miloši Zemanovi. Okopírovaný mustr.

Ve zmíněném pořadu ČRo2 se fotograf Martin L. několikrát jemně ohradil za poněkud pesimistický tón svých odpovědí na dané otázky. Snad pro strýčka Příhodu nebo pro strýčka Sama, aby se z toho nakonec něco nestalo. A aby nebyl sám, přidala se nyní i Česká televize, Kuba kvůli kriminální činnosti omezuje soukromé podnikání. A co když má Kuba pro to i pádné důvody a nechce připustit jevy, které dobře zná z USA a z Evropy? Krade se přece všude a o daně přichází téměř každý stát na světě. Neměli bychom to ponechat na něm? Ani slovo česká žurnalistika nezmiňuje o řádění kriminálních band a o jejich spojení s kriminálním podsvětím a s latinskoamerickými bosy.

 Zvláště, když mají k hodnověrným pramenům vcelku svobodný přístup, napůl otevřenou bránu k cestování (pokud na to mají) a jestliže si doposud zachovávají střizlivý rozum a neklesli na mysli - do stavu vymytého mozku.

A kteří vědí, že upravená sdělení se podobají situaci z padesátých let XX.století. Ani dneska, stejně jako tehdy, nelže jenom Východ. Tenkrát po určitou dobu četli čtenáři novin a posluchači rozhlasu údajně zaručené informace o krvavém psu Josipu Broži Titovi a o jeho zrádcovské smečce. Stejně jako sledovali dokumenty ze soudních procesů té doby u nás.

Nebylo to naposled, mnohem později nahlíželi do celostránkových článků ze sedmdesátých let o tom, kdo je Václav Havel, Zdeněk Mlynář, Pavel Kohout, Jiří Dienstbier.

Pravdy, polopravdy se střídaly se smyšlenkami nebo i s vylhaností. Dotyční postižení se většinou nemohli otevřeně bránit! Přestože někteří vyvolení byli za tuto újmu, jak dneska už štěbetají vrabci na střechách, štědře placeni v dolarech. Nebo v markách a měnili si je na tuzexové bony.


Kubu znám i neznám

Po Batistově nadvládě a po urputné kolonizaci ze strany USA jsem trochu pochopil její srdce a duši. Zejména však po poznání Kuby a kubánských kamarádů, spolužáků. Hlavně díky pozdějšímu velvyslanci Kuby v afrických zemích Reginaldu Sebedovi. Zajímavým a cenným pro mne bylo i poznání jednoho z Fidelových bratrů Ramona Castra. Ač mu nikdo ze současných Fidelových životopisců nevěnoval nikdy žádnou pozornost, proslavil se tím, že zůstal ryzím farmářem. Nikdy nezastával žádnou politickou ani hospodářskou funkci. Choval velké krocany, kteří jsou opravdovou lahůdkou Vánoc nejenom na Kubě, ale i v USA. Tam i na počest Den nezávislosti. Samozřejmě, často hlavně pro lidi, kteří na ně v obou zemích měli a mají peníze, sankce - nesankce. Vedl i výzkum chovu skotu s prof. MVDr. Lubošem Holým z Brna. 

V roce 2004 jsme napsali spolu s Ladislavem Stránským knihu: „Kuba neznámá a objevovaná (Co Kolumbus netušil)“.

Knihu vydalo nakladatelství Akcent Třebíč. V průběhu jednoho dne byla kniha vystavena v regálech největšího pražského knihkupectví Luxor; v dalších rychle na pokyn majitele firmy stažena. Autoři prý jsou na svou dobu kontraproduktivní. Zrodila se i neuskutečněná tendence, poťouchlý návrh „neznámého čtenáře knih“ vykoupit celý náklad a skartovat jej; podobně jako se kdysi stalo po 21.srpnu 1968 s knihou Rudolfa Černého: „Deník kontrarevolucionáře“.

Vládcové se mění, metody však zůstávají a stávají se fraškou.

Nyní, když jsem si vyslechl rozhlasový pořad o Kubě, a občas se na světlo světa dostávají i negativní informace o kubábnské situaci, přece jenom jsem jinak naladěný, než v minulosti.

Do rukou se mi dostává sličný bedekr, s jehož doslovným obsahem se nemusím zcela ztotožňovat , ale i tak jej vítám - „Turistický průvodce Kuba“ – Rough Guides z pera autorů Fiony MacAuslandové a Matta Normana . Z anglického originálu přeložil Jan Sládek a vydalo v roce 2017 již ve 3.vydání nakladatelství JOTA.

Konspektuji:

„...Nicméně obavy, že by se z Kuby mohla opět stát americká ekonomická kolonie, rozhodně není na místě. Země si v Latinské Americe vybudovala pozici , jejíž význam výrazně převyšuje její velikost a hrdě se hlásí ke svým starším i moderním tradicím. Kubánci stále nadevše milují salsu, z bilboardů křičí hesla o „nesmiřitelném boji za socialismus (místo jindy běžného ´velký výprodej´), světoznámé primbaleriny a baseballoví špičkové hráči nadále pracují za státem regulovanou mzdu a nikam nezmizely ani úchvatné pláže a hory se svahy porostlými bujnými lesy.“

(str. 4, Turistický průvodce Kuba – Jota, 2017 )

„Po roce 1990 bylo ve spolupráci se španělskými a kanadskými společnostmi vybudováné na Kubě několik set nových hotelů na ostrůvcích u pobřeží...Ke Kubě současnosti tedy neodmyslitelně patří moderní hotely (asi 800 nových – pozn.ZH) , ubytování v soukromí tzv. ´casas particulares´, restaurace, bary, zábavní parky, nákupní třídy, půjčovny aut, síť národních přírodních parků...“

(str. 27, Kuba neznámá a objevovaná, Akcent Třebíč, 2004)


V roce 1993 po vzniku České republiky byla oboustranně zavedena vízová povinnost, turistika vůči Kubě se dostala na okraj zájmu. Do hry vstoupila ideologie. Odstoupili jsme od vstřícnosti navazané T.G.Masarykem, rozvíjené Edvardem Benešem i po vypuknutí 2.světové války. Po nástupu Fidela Castra došlo k oboustranně značnému rozvoji vztahů , mj. i tím, že v Československu pracovaly desetisíce kubánských dělníků. Dali jsme jim však vale.

Exportovali jsme na Kubu experty neziskových organizací a když došlo na chvíli k zatčení jejich poslů, ronili jsme krokodýlí slzy.

Pomalu se dostává do popředí zdravý rozum

Kuba je kus cukru v Karibském moři, napsali jsme společně s Ladislavem Stránským na počátku roku 2004! I když jsme věděli, že tam není ještě všechno sladké jako cukr.

Novým příspěvkem k lepším časům je i nynější další vydání „Turistického průvodce Kuba“ v Jotě.

Bohužel štiplavou solí na ránu je však letošní poslední pořad na vlnách Českého rozhlasu. Převažují však další negativní zprávy z Kuby i v jiných médiích o všem, kde se jenom vyzobat dají. Věnované Kubě.

Myslím, že těch, kdo se nechávají opíjet rohlíkem české režimní propagandy přece jenom i přes uvedené, ubývá.

Foto autor a archiv

Česká televize zamlčela fakta o kauze Čechů zadržených v Turecku

$
0
0
4.8.2017 Agentura EXANPRO
(Specifické hodnocení 11050)

Dne 2. srpna 2017 přinesla Česká televize zprávu o verdiktu tureckého soudu ohledně zadržených Čechů Miroslava Farkase a Markéty Všelichové (zadrženi v listopadu 2016 v Turecku). Oba byli odsouzeni k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání šest let a tři měsíce. Rozsudek zatím není pravomocný. Pro české politiky a novináře je to překvapivé vyústění. 



Zejména ministr zahraničí Lubomír Zaorálek neskrýval své udivení. Z pohledu všech dřívějších poznatků a souvislostí se však nejedná o nic překvapivého. Pokud české zpravodajské služby poskytují dostatečnou podporu výkonným politikům, nemohlo české politiky rozhodnutí tureckého soudu zaskočit, a to obzvlášť proto, že tato kauza je od svého počátku spjata s otevřením kurdské kanceláře v Praze (duben 2016).

Zadržení českých osob, jež se staly objektem zájmu turecké zpravodajské služby MIT právě kvůli oné kurdské kanceláři v Praze, je rozebráno v produktu 12018 „Spolupráce s Kurdy je Tureckem ostře sledována a selektivně postihována“. Produkt byl na stránkách agentury EXANPRO zveřejněn 5. prosince 2016. Následně byl 24. prosince 2016 publikován doplňující produkt, který potvrzoval spojitost mezi zadržením obou Čechů a kurdskou kanceláří v Praze, neboť po zatčení obou Čechů se 12. prosince v českých médiích objevuje článek s názvem „Kurdové zavřeli pražskou kancelář, nenašli podporu“. Souvislosti byly dovysvětleny v doplňujícím produktu 12020 „Potvrzený vztah mezi zadržením Čechů v Turecku a kurdskou kanceláří v Praze“.

Česká televize se rozsudku nad oběma českými občany věnovala uvedeného dne hned v několika pořadech, ale ani v jednom z nich moderátoři nepoložili otázku na vztah mezi zadržením Čechů a kurdskou kanceláří v Praze. Přitom byly tyto informace dostupné a samy se nabízely. Ve výše uvedených produktech zveřejněných na konci roku 2016 jsme psali např. následující:
„Česká republika se tak touto přívětivou aktivitou směrem ke Kurdům ocitla ve vyšším zpravodajském zájmu turecké vlády a jejích zpravodajských složek.“ 
Je personál veřejnoprávní České televize tak neprofesionální, že nedokáže divákům zprostředkovat úplný obraz o příslušné záležitosti, anebo je až příliš provládní a vládu úmyslně šetří v pokládání zásadních otázek?

Na druhou stranu je ale zvláštní, proč pracovníci ČT mají nutnost kritizovat konkurenční společnost Televizi Prima za to, že v hlavním vysílacím čase uvedla dokument „Svět podle Putina“, který podle nich nebyl vůbec konfrontační (viz pořad Newsroom ze dne 18. a 25. června 2017). Od pracovníků ČT je absurdní a pokrytecké, aby kritizovali konkurenční subjekt za něco, co oni sami neumějí nebo nechtějí provádět směrem k českým politikům, čímž divákům zamlčují fakta o celé řadě událostí a jevů (příklady viz odkazy níže1). A je nanejvýš trapné, aby personál ČT polemizoval nad tím, zda měla Televize Prima odvysílat dokument s Putinem v hlavním vysílacím čase.

Česká televize se snižuje k tomu, aby ohledně konkurenčních médií podsouvala divákům, jaké pořady jsou dobré čili v aktuálním politickém trendu a které nikoli. ČT vnucuje divákům své hodnocení o tom, kteří novináři, dokumentaristé a další osoby z mediální branže dělají svou práci špatně s odkazem na to, že jejich výtvory tudíž nestojí za nic. Tyto nadbytečné aktivity jsou ale pro ČT oslabující a naopak pro konkurenci posilující, a to zvláště když pracovníci ČT nedokáží přinášet divákům vlastní poctivé zpravodajství.

V poskytování zpravodajství o zatčení, obvinění a rozsudku ohledně dvou českých osob v Turecku porušili zaměstnanci ČT přinejmenším tuto část z Kodexu České televize:  
„… Zamlčení důležité informace nebo potlačení jejího podstatného aspektu bude vždy hrubým porušením tohoto imperativu.“ 
Pracovníci ČT porušují Kodex České televize opakovaně (dezinformují, manipulují, mlží, zatajují, neodborně předkládají), avšak nikdo na to nereaguje, čímž se onen kodex stává pouhým kusem papíru.

V kauze zadržené dvojice Čechů není vynesení rozsudku v podobě trestu odnětí svobody nic nečekaného. Ještě před uzavřením kurdské kanceláře v Praze jsme v produktu 12018 uvedli tento text:
„Oficiální stanovisko tureckých úřadů k činnosti obou českých občanů bude potom takové, které Turkům umožní provést odstrašující příklad pro ostatní potenciální podporovatele kurdské činnosti v Sýrii a Iráku, přičemž budou vyčkávat na případné ústupky českých politiků v případě kurdské kanceláře v Praze. Nemusí o tom ani otevřeně hovořit, ale mohou jen naznačit, že chtějí z české strany ujištění o tom, že nepodporuje subjekty, které oni (Turci) považují za teroristické.“

Ani výše trestu není překvapivá. Ve stejném produktu 12018 jsme hodnotili, jak turecké úřady oba Čechy vnímají:
„Turci ve skutečnosti nevnímají obě osoby z ČR jako vážné bezpečnostní riziko, ani jako teroristy, ale jako bezprecedentní prostředek k boji proti zahraniční podpoře Kurdům, a to jak ze strany jednotlivců a skupin, tak ze strany politiků (otevření kurdské kanceláře v Praze).“
Trest šest let a tři měsíce tak není vysoký s porovnáním s tresty za podporu teroristických organizací, které se v Turecku pohybují obvykle v rozmezí 10 až 15 let. Navíc je u české dvojice možné pozdější snížení trestu.

Zvláštní bylo udivení pracovníků Ministerstva zahraničí ČR a taktéž moderátora ČT nad tím, proč Turci nereagovali na argument, že tam česká dvojice působila z humanitárních důvodů. Jenže pro Turky není podstatné, co tam dva Češi prováděli, ale to, že to prováděli u kurdských milic YPG (více o YPG viz vysvětlivka v produktu 12018), které turecké úřady vedou jako teroristickou organizaci, a také to, že Česká republika umožnila Kurdům otevřít kancelář v Praze (navíc fotografie se střelnou zbraní, byť demonstrativní, nevypadá příliš humanitárně). Ministr zahraničí doplnil, že Česká republika nepokládá YPG za teroristickou organizaci. Avšak v tom je právě další problém, jenž je v produktu 12018 objasněn takto:

„Brzké propuštění nebo deportace do ČR nepřicházejí v úvahu. České úřady již uvedly, že podle českého práva se dvojice vlastně ničeho nedopustila, a tak turecká strana ví, že český pár by po deportaci do České republiky nečekal žádný trest. Turecké instituce by tímto činem předvedly špatný příklad pro další potenciální stoupence kurdských milicí ze zahraničních zemí.“

Česká televize nepřinesla divákům v této kauze ten nejúplnější obraz, přičemž jí v tom nic nebránilo. Je to další ukázka toho, jak ČT kupí svá pochybení, přičemž její pracovníci paradoxně rozebírají ostatní ze šíření dezinformací, z manipulace a prezentování „špatných" politických dokumentů.






1/ Příklady dezinformací, manipulace, zamlčování faktů a neodborného přístupu ze strany České televize:

Tzv. rozdělení ČSFR bylo ve skutečnosti rozbití

$
0
0
Jiří Jaroš Nickelli
4.8.2017   ČNL
Komentář jihomoravského Deníku (dříve Rovnosti) k 25. výročí tzv. rozpadu ČSFR je typickou ukázkou míchání fakt, čtvrtpravd a spekulací. Pak komentátor Ivan Hoffman to předvedl v článku "Sen o dvou premiantech Evropy nevyšel" (Deník 27.7.2017, str.10.). Píše o "zbytném státu", o stavu rozdělení "bez referenda" (v čemž má výjimečně pravdu) a o politicích v "propadlišti dějin", kteří to podle něho zavinili a jsou tedy jakýmisi universálními viníky tohoto aktu.

My odbojáři Boskovicka tvrdíme - pravdou je opak. Jsme přece přímými pamětníky té doby a pamatujeme, jak se kdo choval při rozbíjení společného státu. Co nejvíce vytýkáme panu komentátorovi, je naprosté zamlčení negativní úlohy tehdejšího presidenta pana Václava Havla v této dějinné peripetii našeho státu. Že to byla role negativní, o tom nemůže být ani nejmenšího sporu. Oponenti by nám museli vyrvat paměť z mozků. Což si pan komentátor nepamatuje, kdo jako první rozdmýchal politický střet slovenské a české reprezentace - tzv. "pomlčkovou válku"?? Byl to nikoli pan Mečiar nebo pan Klaus, nebo pan Uhde, nebo pan Pithardt ale byl to především pan Václav Havel, kdo přišel s "návrhem" na tzv. Česko-Slovensko, což byla jen aplikace starého předprotektorátního modelu z roku 1939! Nebyl to pan Havel, kdo též navrhl nový státní symbol odděleného Česka, nápadně připomínající protektorátní znak Böhmen und Mähren (samozřejmě za podpory olomouckého heraldika)? V té době se jediný z politiků pan Klaus snažil objížděním Slovenska zachránit společný stát na meetincích, kdy vysvětloval, jaké škody nastanou rozdělením dosavadního jednotného státu - a to především škody hospodářské, o kulturních a politických (sudeti a Maďaři) nemluvě. Na toto pan komentátor zapomněl nebo o tom neví??

Celý tento tragický vývoj předznamenalo nezvolení Alexandra Dubčeka hlavou státu a poté jeho záhadná katastrofa, jež se dodnes nevysvětlila přesvědčivě. Zato víme, komu prospěla. Právě expresidentu Havlovi a jeho kandidatuře, což je nesporný fakt. Onehdy jsem v osobním hovoru přímo vyčetl panu expředsedovi parlamentu dr.Milanu Uhdemu rozbití společného státu,a on mi odvětil, že "kvůli Slovákům se nedalo nic dělat" (sic!). S tím ovšem souhlasit nelze. Část pravdy ovšem musíme dr.Uhdemu přiznat - na slovenské straně vedle konstruktivních sil byla síla destrukce, jež převládala - tzv. Slovenská národná strana pana Mórica. Nebyl to tedy ani pan Mečiar, ani pan Klaus, kteří jsou považováni za "universální viníky" tzv. rozdělení státu, přičemž nikdo nechce vidět předchozí politické rozbíjení, jehož aktéry tito dva rozhodně nebyli. Všichni dnes vzpomínají na jejich podpisy ve vile Tugenhat a nevzpomínají na předchozí postoj parlamentu, kde všichni, včetně komunistů, odsouhlasili politické rozbití společného státu s jedinou čestnou výjimkou republikánů, kteří se postavili proti. Je to tak? A nevzpomíná pan komentátor na pálení čs.vlajky v Bratislavě a na nápisy "Havel-hovädo" v Čadci a jinde na Slovensku poté, co pan Havel svým vlivem zrušil výrobu zbrojovek Martin, Dubnica a připravil tak první velkou nezaměstnanost Slováků? Ve všem tomto konání byl rozbíječský záměr. A toto my pamětníci, co jsme v té době jezdili na Slovensko, pamatujeme. Takže dnes nejsou v propadle dějin pouze pánové Klaus a Mečiar, ale i pan Havel, pan Pithardt se svým dvojdomkem (což k jeho cti nebyl tak nejhorší přístup) a další "konstruktivní", ale i především destruktivní činitelé v tzv. rozdělení státu. A rozdělením se nechlubil jen pan Klaus (o panu Mečiarovi nic takového neznáme). Především německé zahraničí si toto pochvalovalo a dávalo to za vzor i jako příklad pro rozdělení dalších státu, třeba Belgie (!).

Podle nás boskovických odbojářů to bylo takto. Společný stát Slováků a Čechů, za který bojovaly generace ve dvou světových válkách, musel být zničen, rozbit, a utvořeny dva ministáty, které bylo možno snadno ovládat ze zahraničí a dovést je do stavu dnešních polosvéprávných kolonií mocného souseda a vnuceného federáta NATO.

Byl to prostě generální útok na další nepohodlný slovanský stát, stejně jako byly útoky na Jugoslávii.

Tam bylo nutno použít vojenský rozvrat válkou. U nás stačil politický rozvrat zločinnou diplomacií.

Takové je naše stanovisko ke komentářům, které mají přikrýt dle nás historickou pravdu a svést vše na vybrané "univerzální viníky."


Dr.Jiří Jaroš Nickelli, HDK ČSBS Boskovice

VIDEO: Rozhovor s Vladimirem Putinem o tom, proč Rusko nevyčerpalo zatím všechny odvetné sankce proti USA. Šance na změnu stále žije, ale Rusko už počítá i s nejhorším! [CZ Titulky]

$
0
0
- VK -
4.8.2017 AE News

VIDEO: Rozhovor s Vladimirem Putinem o tom, proč Rusko nevyčerpalo zatím všechny odvetné sankce proti USA. Šance na změnu stále žije, ale Rusko už počítá i s nejhorším! [CZ Titulky]


Vladimir Putin si v pořadu „Vesti“ na ruské státní televizi povídal s režisérem Vladimirem Solovjovem a probíralo se hlavní téma, americké sankce proti Rusku a následné ruské protisankce Moskvy proti USA. Vybral jsem krátký úsek videa, které shrnuje zásadní odlišnost pohledů Vladimira Putina na celou situaci, který se zjevně nechce nechat americkými elitami vyprovokovat k tvrdé reakci. Z vystupování Vladmira Putina je cítit smířlivost, snaha o dialog s americkou stranou, kterou však už dávno nereprezentuje Donald Trump, ale veskrze zfašizovaný kongres ve Washingtonu. Putinův přístup je trpělivou šachovou partií s brutálním nepřítelem, který za mořem nedodržuje pravidla hry. Pošlapání Vídeňské konvence a ukradení ruských pozemků a nemovitostí americkou vládou v USA je pouze malým odrazem toho, že americké elity a neokonzervativci se rozhodli Rusko zahnat do kouta a vyprovokovat ho k útoku. Je to vlastně stejná situace jako v roce 2014 s pučem v Kyjevě a po následné snaze vyprovokovat Rusko k vojenské intervenci na Ukrajině. Americký kongres tak znovu opakuje stejný scénář. Jsou tady však podstatné rozdíly, o kterých si musíme říct.
Vladimir Putin v rozhovoru s Vladimirem Solovjovem.


Vladimir Putin není samonosný vůdce a diktátor. Pohybuje se mezi skupinou mocných lidí v ruském průmyslu, ruských bankách ovládaných Židy a ruskou generalitou. Všechny tyto složky moci mají své zájmy a bylo by chybou si myslet, že sankce amerického kongresu jsou namířeny proti Rusku jako takovému. Tyto sankce mají jiný úkol, přivodit mocenský pád Vladimira Putina v Moskvě. Američtí neocons chtějí do pozice prezidenta dostat někoho, jako byl Boris Jelcin. Čím větší alkoholik, tím lépe. A protože Američany financovaný neziskový sektor v Rusku byl zcela eliminován k nevýznamnosti, mají Američané pouze jedinou možnost, jak ovlivňovat ruskou opozici, tzv. underground. A to jsou cesty řízení skrze americké diplomaty a pracovníky americké ambasády. Stejně jako v Praze, i v Moskvě zřídila tamní americká ambasáda tzv. Americké centrum, které poskytuje platformu opozici, tzv. Moskevské kavárně a až dosud to Vladimir Putin toleroval.

Americký agresor se přestal Ruska obávat, a to není dobrá zpráva!


Vypovězení 755 zaměstnanců a diplomatů z amerických konzulátů a ambasád v Rusku povede ke značnému oslabení funkčnosti ovlivňování ruské opozice. Washington sice musel počítat s odvetou, ale že bude tak mohutná a Rusko vyhostí 755 zaměstnanců a diplomatů z Ruska, to asi nikdo nečekal. Jenže jak už včera zaznělo ve videu k ukradeným ruským nemovitostem v USA, americká vláda si něco takového k Rusům nedovolila za celou dobu Studené války. Ale nyní si to dovolí. A v tom je ten problém. Američtí jestřábi se přestali Ruska bát. To považuji za nejhorší zprávu ze všech, která vysílá daleko hrozivější signál, než jsou celé sankce a protisankce dohromady. Obamova administrativa a nyní americký kongres se takto chovají k Rusku, protože v něm nespatřují hrozbu. A paradoxně je to do značné míry právě chyba Vladimira Putina, protože se snaží dělat tradiční ruskou kultivovanou diplomacii známou z dob carského Ruska. To není diplomacie typu Nikity Chruščova, který vztekem mlátil polobotkou do stolu v Radě bezpečnosti OSN v době Karibské krize a potom po návratu domů nechal odpálit zkušební jadernou pumu v Nové Zemi v Arktidě.

Kongres ve Washingtonu a neocons v bujaré náladě po odhlasování protiruských sankcí. Vlevo u stolku John McCain.


Tehdy to vyznívalo jako neotesané a hrubé chování Nikity Chruščova. Jenže na americké neocony nic jiného neplatilo a neplatí. Já se obávám, že Vladimir Putin touto mírnou diplomacií sice získává body za sympatie, ale američtí jestřábi si to přeloží do svého newspeaku jako ruskou slabost a strach. To mlácení Chruščova zutou polobotkou do stolu v OSN bylo jasným vzkazem, že se Sovětským svazem nikdo vyjebávat nebude. Ve chvíli, kdy americká vláda pošlapává Vídeňskou konvenci o diplomatických sborech, tak nemůže Vladimir Putin používat uhlazenou rétoriku. Tedy může, ale neměl by, protože se to může v budoucnu obrátit proti němu, že ruská generalita v něm začne spatřovat hrozbu, slabého vůdce, který se bojí rozhodnout k tvrdé odvetě. Zdaleka nejde jenom o to, že sankce byly uvaleny na Rusko navzdory americké vládě, navzdory Trumpovi a navzdory Rexu Tillersonovi jako ministru zahraničí. Kongres je totiž zcela obešel. Jde o něco jiného.

Na hrubý pytel patří hrubá záplata, cokoliv jiného bude spatřováno jako slabost


Mírná odezva Ruska může být v USA neocony a fake news MSM médii interpretována jako přiznání viny, jako přijetí trestu za ovlivňování voleb v USA, o čemž dodnes neexistuje žádný důkaz. Rusko by mohlo např. přijmout velmi tvrdé sankce proti americkým bankám v Rusku a proti půjčkovým společnostem. Stejně tak by mohlo Rusko omezit dolarové operace v Rusku, čímž by Moskva zlikvidovala financování ruského neziskového sektoru a opozice. Rusko by mohlo zrušit těžební licence americkým firmám na Sibiři, kde mají společné rusko-americké podniky založené v 90. letech za Borise Jelcina. Rusko by mohlo znárodnit americké podíly v těchto joint-venture firmách. Rusko by mohlo zastavit dodávky raketových motorů pro americký kosmický program. Rusko by mohlo zcela opustit americký dolar a své zdroje by prodávalo jen za jiné světové měny, bez účasti dolaru. Tyto kroky by zasáhly americký deep state přímo na komoru. Jenže k něčemu takovému se Vladimir Putin nechce odhodlat.

Vladimir Solovjov, moderátor pořadu Vesti s Vladimirem Putinem.


V rozhovoru sice na konci nevyloučil, že pokud škody z amerických sankcí dosáhnou určité úrovně, že Rusko své protisankce přehodnotí a posílí je, ale jedním dechem Vladimir Putin dodal, že toto není cesta, kterou by se chtěl vydat. A přesně tohle američtí neocons vědí, že oni mohou klidně Rusku na zádech štípat dříví, ale Rusko jako medvěd pouze zamručí a ani tlapou se neožene. Tohle vidím jako největší hrozbu pro Rusko, že aby americké elity začaly Rusko respektovat, musí jít v určité chvíli z Ruska strach. A toto nemá nic společného se zbraněmi, jejich počty nebo vyspělostí. To je o tom, že Američané vědí, že Vladimir Putin není ten, který by se choval jako gangster, jako se chovají Američané. Pindos mírným slovům diplomatů nerozumí. Na ně je třeba udeřit, tomu jedinému opravdu rozumí.


Jak dlouho lze hrát šachy podle pravidel, když nepřítel pravidla hry ignoruje?


A tento pocit, který z toho mám, může mít i mnoho ruských generálů a lidí, kteří v určité chvíli budou chtít na americkou agresi reagovat jinak, než jenom na diplomatické úrovni změnou figurek a jejich počtů na šachovnici. Vy přijmete proti Rusku nové sankce, my pošleme do kytek váš dolar. Vy nasunujete zbraně k našim hranicím, my je nasuneme k vašim. Takovéto myšlenkové pochody začnou dříve či později kolovat v hlavách ruských generálů. Vladimir Putin vidí stále v USA jakéhosi hypotetického spojence na ose definice západní civilizace. Ale co má společného s civilizací státní gangsterismus americké vlády, která krade za bílého dne diplomatickou půdu a budovy? Bohužel, tady mám pocit, že tu opravdu chybí Chruščovova polobotka a jaderný hřib v Nové Zemi v Arktidě, aby to američtí pindos v kongresu pochopili, aby dostali jasný vzkaz, kterému jako jedinému budou rozumět. Jinak hrozí, že ruská generalita v určité chvíli začne mít strach, že Vladimir Putin vystavuje Ruskou federaci ohrožení svým mírným přístupem k americké agresi. Protože kongres v USA bude agresi proti Rusku stupňovat. Proti agresorovi nelze donekonečna bojovat jen v diplomatických rukavicích.


*České titulky v úvodním videu zapnete tlačítkem „CC“ v liště videa.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Ministerstvo zahraničních věcí USA zakázalo Američanům návštěvovat KLDR a nařídilo jim, aby KLDR opustili do 1. září

$
0
0

4. 8. 2017    zdroj a zdroj
Ministerstvo zahraničí USA oznámilo, že od 1. září nabyl účinnosti pro Američany zákaz navštěvovat Severní Koreu. Ministerstvo také vyzvalo občany USA, kteří tam již jsou, aby opustili tuto zemi. Ve středu 2. srpna to oznámila agentura Reuters. Je uvedeno, že zákaz bude platit celý rok. Výjimky mohou být provedeny. O možném zákazu cest občanů USA do Severní Koreje americkými orgány se ví od 21. července. Tehdy bylo oznámeno, že zákaz bude vyhlášen 27. července a po 30 dnech vstoupí v platnost. Zákaz cestování občanů USA do KLDR je zaveden kvůli "vážnému nebezpečí zatčení a dlouhého držení ve vazbě".
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

Operace Oluja – 22 let

$
0
0

Václav Dvořák
5.8.2017

Encyklopedie Wikipedia pod heslem „operacija Oluja“ (česky „Bouře“) vás v chorvatštině poučí, že mezi 4. a 7. kolovozem (srpnem) 1995 došlo k „osvobození okupovaných území Chorvatska“. Na to konto slaví 5. srpna Chorvatská republika každý rok státní svátek „Den vítězství a díkůvzdání“. Je zajímavé, že toto zkreslující a zavádějící heslo Wikipedie nikdo neopravil, neuvedl na pravou míru.


Kdo to tehdy Chorvatsko vlastně okupoval? Která že to byla cizí velmoc, cizí armáda?

Ten samý den vzpomínají bývalí srbští obyvatelé Chorvatska „Den smutku“. Mají proč. 220.000, podle některých pramenů až 250.000 občanů Chorvatska srbské národnosti bylo ten den vyhnáno ze svých domovů. Tedy nešlo o žádné okupanty, ale chorvatské spoluobčany srbské národnosti, lidi, mluvící stejným jazykem a obývající po několik století stejnou zem. Šlo o celou jednu velkou národnostní skupinu v nepočetném chorvatském státě. Při operaci "Bouře“ jich bylo 1719 zabito, z toho 1078 civilistů(!) a dalších 879 bylo prohlášeno za nezvěstné, raněných Srbů bylo na 5 tisíc, opět převážně civilistů. (Občanské sdružení Veritas uvádí 1960 mrtvých, z toho 522 žen a 12 dětí.) To byl konce existence Srbů v Chorvatsku, konce jejich republiky a tečka za čtyřletou občanskou-nábožensko-etnickou válkou na území Chorvatska.

Vše začalo o pár let dřív, kdy při prvních svobodných volbách v tehdy ještě Chorvatské svazové republice Jugoslávie vyhrály secesionistické strany s kontakty na fašistickou ustašovskou emigraci. Srbové z oblasti Krajiny kolem města Knin, ale i z východní Slavonie, se nemohli smířit s protiústavním rozbíjením Jugoslávie a s návratem fašistické symboliky a pohlavárů ustašovské emigrace do Chorvatska. Varovná vzpomínka na zběsilé genocidní vyvražďování Srbů, Cikánů a Židů během druhé světové války na území tzv. Samostatného státu Chorvatsko vedlo k spontánnímu odmítnutí nově se tvořícího samostatného Chorvatska. Srbové chtěli zachovat Jugoslávii, odmítali její protizákonné rozbití a už vůbec nechtěli podstupovat svůj budoucí život s nepotrestanými ustašovskými vrahy a jejich pohrobky v jenom státě. A protože vítězná nacionalistická strana HDZ vedená Franjem Tudžmanem, prvním chorvatským prezidentem, začala vytvářet ozbrojenou stranickou milici a veřejně dávala najevo, že „nepřítelem je Srb“, rozhodlo vedení srbské komunity o odtržení oblastí obývaných Srby a vyhlášení nezávislosti na nezávislém Chorvatsku. Tak vznikla Republika Srbská Krajina, její úřady, policie a armáda.

Od té doby několik let probíhaly mezi chorvatskou a srbskou stranou ozbrojené střety, kdy jedna strana házela odpovědnost na druhou. Známé jsou události okolo dobývání slavonského Vukovaru, které byly i u nás vykládány jednostranně, protisrbsky. To už tehdy pracovala propagandistická protijugoslávská a protisrbská mašinérie západních agentur, především německých. Když bylo Spojenými národy vyhlášeno embargo na dovoz zbraní, byla chorvatská strana tajně vyzbrojována z arzenálů bývalé německé volksarmee. Zbraně se tajně vozily v kolonách sanitních vozů přes Vídeň a většinou v noci. Když ale i přes tuto podporu srbský odpor po několikáté dokázal uhájit separatistické území, nastoupilo NATO a Spojené státy americké. Americká armáda poskytla 80 vysokých důstojníků své armády, aby Chorvatům naplánovali a detailně připravili ofenzívu proti krajinským Srbům, včetně satelitní a letecké rozvědky a celé logistiky akce. Samozřejmě, že američtí důstojníci pracovali v tu chvíli pro soukromou agenturu, ale jen co své poslání v Chorvatsku dokončili, byli opět zařazeni do americké armády na svá původní místa.

Ofenzíva "Bouře" trvala jen 4 dny a výsledek známe. Srbsko se snažilo zažalovat Chorvatsko za genocidu, což Mezinárodní soudní dvůr v Haagu odmítl, i když uznal, že některé události a excesy během chorvatské ofenzívy mají genocidní prvky, ale prý nebyl dokázán genocidní záměr chorvatského státního vedení. Soudem byly odmítnuty tzv. Brionské protokoly, stenografické záznamy z porady prezidenta Tudžmana s nejvyšším vedením státu a armády, ve kterých Tudžman několikrát prohlásil, že cílem probíhající operace Bouře, je zbavit Chorvatsko Srbů. To by na genocidní záměr chorvatského vedení ukazovalo. V Haagu obžalovaní chorvatští generálové – Gotovina a Markač, kteří se měli zodpovídat z válečných zločinů spáchaných během operace „Bouře“, byli nejprve první instancí Mezinárodního soudu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) odsouzeni k vysokým trestům vězení, ale vzápětí při odvolání byli, pravděpodobně na zásah „vyšší moci“, skandálně osvobozeni. Genocidní záměr chorvatského velení potvrzuje systematické dělostřelecké ostřelování civilních cílů – srbských měst Krajiny, ale i napadání utečeneckých kolon a masové ničení domů a krádeže srbských nemovitostí.

5. srpna 1995 naplnil proud uprchlíků silnice z Chorvatska do Srbska. Mnozí, kteří to nestihli, byli popraveni či zmizeli mezi nezvěstnými

Chorvatská strana veřejně deklaruje, že se Srbové mohou do svých domovů vrátit, ale zkušenosti některých Srbů, kteří se o to pokusili, ostatní odrazují. Kdo by se chtěl vracet do nepřátelsky naladěného prostředí, kde vás mohou kdykoli bezdůvodně obžalovat z „válečných zločinů“ a na to konto vláčet měsíce a roky po vězeních a soudech. Říká se, že zavřít mohou, pustit musí, zvlášť, když jsi nevinný, ale kdo by o takovou zkušenost stál.

Den vítězství pro Chorvaty je pro Srby oslavou zločinu a symbolizuje nejhorší formu beztrestnosti. Po letech se navíc ukázal dvojí metr tzv. Západu, kdy Srbům v Chorvatsku nebylo dovoleno odtržení, Srbové v Bosně byli dokonce bombardováním letectvem NATO nuceni se podřídit místním muslimům, zatímco Albáncům v Srbsku bylo dovoleno hostitelský stát zmrzačit a vyhlásit svůj samostatný stát.

Ani Chorvatsko, dnes člen EU, nikoho neodsoudilo za válečné zločiny, které byly při operaci Bouře spáchány. Chorvatská vláda dělá navíc naschvály, aby zmařila úsilí srbské vlády o přijetí země do Evropské unie. Zatímco se na amerických vojenských školách přednáší „Bouře“ jako brilantní vojenská operace, srbská vláda se již několik let snaží o restart vztahů mezi znepřátelenými zeměmi bývalé Jugoslávie, včetně Chorvatska. Snaží se navodit, když ne přátelskou, tedy alespoň realisticky věcnou a korektní atmosféru ve vztazích a v jednáních. Ale protisrbská nenávist živená médii a některými vládními stranami v Chorvatsku je stále silná. Vždyť mnohé chorvatské politiky vynesla právě nenávist a protisrbské štvaní až na vrchol a kdo by se chtěl dosažených postavení dobrovolně vzdát?

Osud vyhnaných chorvatských, bosenských a kosovských Srbů je smutný. Lidé, kteří vědí, co se v devadesátých letech na Balkáně skutečně odehrálo, si přejí, aby nenávisti byly zapomenuty a lidé se mohli vrátit do svých domovů.
To ale nejde bez potrestání zločinců, a jak se ukázalo, aktivistický protisrbský soud v Haagu ani chorvatská justice toho nejsou schopny.

Pro nás je navíc 5. srpen 1995 smutným dnem i proto, že toho dne v Chorvatsku na stanovišti Tango 23 vojsk UNPORFOR, které měly pod vlajkou OSN od sebe oddělovat obě znepřátelené strany, zahynuli po výbuchu chorvatského minometného granátu dva naši vojáci - sedmatřicetiletý Luděk Zeman i jeho o patnáct let mladší kolega Petr Valeš.


- - -





Neomezené právo: v jakém vztahu jsou americké sankce k mezinárodnímu právu

$
0
0

Ilja Remeslo
5. 8. 2017        zdroj
Další sankce vůči Rusku, přijaté USA, vyvolaly negativní reakce nejen z ruské strany, ale také u evropských lídrů. Ruský prezident Vladimír Putin prohlásil, že americké zákonodárství, které přechází hranice státu, porušuje mezinárodní právo. Francouzské orgány rovněž mají za to, že kvůli extrateritoriální povaze nesplňuje nový zákonUSA mezinárodní standardy a v Německu bylo řečeno, že USA nemají právo pokutovat německé společnosti za aktivity v jiné zemi. ... 



Zásadní rozdíl mezi USA a Ruskem: první země ukládá sankce, aniž by brala v úvahu zákony, práva a zájmy třetích osob. Druhá země zavádí odvetná opatření v přísném souladu s mezinárodní zásadou vzájemnosti, mezinárodního a vnitrostátního práva.

Právník Ilja Remeslo vysvětluje, v jakém vztahu jsou americké sankce k mezinárodnímu právu.

Poměrně často slýcháme od opozičních novinářů, že americké sankce jsou možná nezákonné, ale vždyť nezákonné jsou v tom případě i ruské protisankce, naše odpověď na omezení. Tak vzniká dojem, že to všechno jsou čistě politické otázky, které nemají žádný vztah k právu a že "obě strany jsou dobré".

Ve skutečnosti se právní podloženost sankcí USA a odpovědi Ruska na ně velmi liší.

Od roku 1917 má americký prezident mimořádné právo samostatně vyhlásit výjimečný stav, pokud vidí jakoukoli hrozbu pro USA. Do roku 1976 měla hlava státu neomezené právo (!) zavést výjimečný stav, který nebyl omezen ani důvodem ani dobou trvání. V roce 1976 byly přijaty zákony "O výjimečných stavech" a "O mezinárodních mimořádných ekonomických stavech", které toto právo zakotvily.

Tyto zákony dávají prezidentovi USA právo "vyhlásit existenci neobvyklé a mimořádné hrozby pro národní bezpečnost, zahraniční politiku nebo ekonomiku USA".

Na základě právě těchto dokumentů zaváděl protiruské sankce Obama.

Avšak v případě nových sankcí proti Rusku, vzhledem k neochotě Trumpa je zavést samotně, šel Kongres USA jinou cestou. Fakticky překročil vlastní pravomoci. V případě zavedení sankcí prezidentem má právo je samostatně zrušit. V novém zákoně je toto právo prezidenta omezeno Kongresem.

Je třeba poznamenat, že americký právní systém zastává zásadu extrateritoriality, což znamená, že se předpokládá, že orgány vlády USA mají právo zasahovat do jakýchkoliv právnických vztahů a trestat kterékoliv osoby, které jsou považovány za osoby, jež ohrožují americké zájmy. Proto v případě nových omezení dostaly ránu evropské země a podniky, které jsou dokonce třetí stranou. Na ně se z hlediska "normálního zákona" jurisdikce USA nevztahuje, protože jejich činnost probíhá za hranicemi země. Američtí zákonodárci však zastávají opačný úhel pohledu.

V jakém to je vztahu k principům suverenity a rovnosti států, jak je uvedeno v Chartě OSN a dalších mezinárodních listinách, není známo. Avšak mezinárodní právo je v USA tradičně v podřízeném postavení ve vztahu k právu národnímu. A národní právo v USA, jak jsme si vysvětlili, může regulovat činnost po celém světě.

Na rozdíl od amerických sankcí mají ekonomické protisankce Ruska zcela transparentní úpravu.

Prezidentské dekrety a nařízení vlády, věnované odvetným sankcím, použitívají termín "zvláštní ekonomická opatření" a jsou založeny na federálním zákonu "O zvláštních ekonomických opatřeních" ze dne 30. prosince 2006. Na rozdíl od "mimořádných" zákonů USA obsahuje tento zákon jasné důvody a seznam opatření ekonomického dopadu.

Ke zvláštním ekonomickým opatřením patří "zákaz výkonu činností ve vztahu k cizímu státu a (nebo) zahraničním organizacím a občanům, a také ve vztahu k osobám bez státní příslušnosti, trvale žijícím v cizí zemi, a (nebo) uložení povinnosti provedení stanovených činností a jiná omezení".

Podrobněji se mohou zájemci s právním podkladem pro přijetí zvláštních ekonomických opatření seznámit zde.

Na základě této definice se nemohou zvláštní ekonomická opatření dotknout práva třetích stran, které nemají vztah ke státu, který je protistranou, a jeho občanům.

To je zásadní rozdíl mezi USA a Ruskem: první země ukládá sankce, aniž by brala v úvahu zákony, práva a zájmy třetích osob. Druhá země zavádí odvetná opatření v přísném souladu s mezinárodní zásadou vzájemnosti, mezinárodního a vnitrostátního práva.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

Koalice USA zasadila úder fosforovými bombami na nemocnici v Rakce

$
0
0

5. 8. 2017    zdroj
Letectvo mezinárodní koalice, vedené USA, zasadilo úder na městskou nemocnici v syrské Rakce. Byla použita munice, naplněná bílým fosforem, oznámila místopředsedkyně místní pobočky syrské společnosti Červeného půlměsíce Dina al-Asadová, píše agentura SANA. Podle al-Asadové zasáhlo zdravotnické zařízení více než 20 pum. Nemocniční budova byla zničena, zničena byla také nedaleko stojící vozidla.


Pracovnice Červeného půlměsíce poznamenala, že nemocnice poskytovala pomoc více než 100 tisícům obyvatel města. V budově nebyli členové teroristické skupiny DAEŠ, protože teroristé mají svá vlastní zdravotnická zařízení.

Al-Asadová se obrátila na OSN a další mezinárodní organizace s žádostí, aby zasáhly a zastavily ničení infrastruktury v Rakce mezinárodní koalicí a jejími spojenci.

O obětech a zraněných v důsledku úderu informace nejsou.

Dříve agentura SANA s odvoláním se na vlastní zdroje také oznámila, že 9. června koalice použila náboje s bílým fosforem na předměstí Rakky. Tehdy zahynulo 17 osob.

4.srpna bylo uvedeno, že v důsledku leteckého úderu na Rakku, zasazeného USA vedenou koalicí, zahynula žena a sedm dětí.

25.května americká armáda přiznala smrt více než 100 civilistů v iráckém městě Mosul v důsledku leteckého náletu, který se uskutečnil v březnu.

Útok na Rakku, tzv. neoficiální hlavní město DAEŠ, probíhá od června. Osvobození města je považováno za jeden z hlavních cílů mezinárodní protiteroristické koalice v čele s USA, která provádí vojenské operace proti extremistům v Iráku a Sýrii.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
Pozn. red.: obrázek je ilustrační z jiného útoku fosforovými bombami.

Americké zpravodajské služby věnovaly Trumpovi a Moskvě skvělý dárek

$
0
0

Jurij Makarenko
6. 8. 2017       zdroj
Pracovníci FBI, CIA a NSA ve výslužbě vystoupili s nejneočekávanějším prohlášením pro současné americké válečníky a rozvědčíky a dali Trumpovi, nepřímo i Rusku, obrovský dárek. Americký prezident nejspíše sám neočekával takovou rošádu v nepřátelském táboře (zvláštní služby od samého počátku pod ním rozhoupávaly křeslo a stále trvaly na jeho kontaktech s Ruskem). Ačkoli je možné, že všechno jde právě podle plánu. Trump vše do puntíku naplánoval a ne nadarmo tak klidně a téměř bez odporu nedávno podepsal nový balíček protiruských sankcí - oponenti v Kongresu se uvolnili a propásli ničivý úder.


Ať je tomu jakkoli, bývalí agenti rozvědky a silových struktur se připojili k táboru Donalda Trumpa a učinili senzační prohlášení. Pracovníci amerických zvláštních služeb zveřejnili na internetové stránce Centra pro občanské iniciativy velmi zajímavý dopis adresovaný prezidentovi, v němž rozcupovali na cucky rusofobskou rétoriku americké politické elity a v němž dokázali nezúčastněnost i beztak mytických ruských hackerů na proniknutí na servery Demokratické strany.

Vyšetřování odhalilo, že ukradené informace byly zkopírovány na externí USB disk. Přičemž rychlost stahování byla 22 megabajtů za sekundu, což není možné při vzdáleném hacknutí. Tajemný ruský hacker by musel sedět přímo u počítače v servrovně, což je prostě nonsens. Vyšetřovatelé se také dozvěděli, že došlo ke dvěma únikům.

První "tajné soubory" byly později vyloženy na WikiLeaks. Poté, co došlo ke zveřejnění, bylo provedeno druhé odcizení další sady dokumentů Demokratické strany a, v souladu se závěry odborníků, byly soubory podrobeny důkladnému zpracování, jež jasně ukazuje na falzifikaci. Je nutné mít také na paměti, že k oběma krádežím a následným manipulacím s daty došlo v časovém pásmu USA. Pracovníci zvláštních služeb dospěli ke zcela zřejmému závěru, že odcizení provedli dva různí lidé, kteří pracovali v sídle Clintonové a na její příkaz.

První se snažil zorganizovat skandál v rámci vnitrostranického boje mezi Hillary a Bernie Sandersem. Druhý se snažil napravit škody ze skandálu, který vypukl, a předložil veřejnosti obětního beránka - všudypřítomného ruského hackera, kterého roztáčejí již druhý rok po sobě.

Dopis agentů ve výslužbě se může stát velmi silným trumfem v rukou Trumpa. Zbývá mu jen, aby tyto informace široce zveřejnil a aby obvinil Hillary z vážných přestupků v rámci prezidentské kampaně, k nimž je již možno snadno přidat i státní špionáž. Veškerá rusofobní hysterie USA je navázána na tato dvě hacknutí, která vyvolala celou řadu rozplétaných útoků hackerů. Na základě výsledků šetření je možné zatáhnout za nitku a rozplést celé hackerovské rusofobní klubko Clintonové. A zároveň ji obvinit ze všech možných smrtelných hříchů.

Americké zpravodajské služby poprvé zapracovaly na ruku Trumpovi (jak se říká, bývalí agenti nebývají) a umožnily mu, aby roztočil masivní rošádu na americké šachovnici. Také mu poskytly možnost zvrátit stále narůstající konfrontaci s Ruskem. 

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Prohlášení Olega Gazmanova ohromilo celé Rusko ...

$
0
0

6. 8. 2017    zdroj
Slavný ruský zpěvák Oleg Gazmanov hostuje v Doněcku. Neviděli jej tam od začátku války, uvádí agentura Zprávy ve světě. Umělec je přesvědčen, že dnes neexistuje hranice mezi uměním a politikou, je setřena. Podle něj žijeme ve světě, "kde události procházejí skrze tebe".


"Nejsem to já, kdo se zabývá politikou, ... Ale pokud písně přežívají mnohá desetiletí, stávají se posvátnými, jako hymny. Proto ať chcete nebo ne, politika je zvenku i uvnitř vás", citovala zpěváka internetová stránka Komsomolské pravdy.

Gazmanov okomentoval to, že se dostal společně se svým synem na ukrajinskou internetovou stránku Mírotvůrce, která je známá svou "černou listinou". "Vůbec nic to pro mě neznamená. Někdy čtu v sociálních sítích hodně špíny. To tam jsem zakázán, to jinde. Vůbec tomu nevěnuji pozornost. Vím, že moje písně, například na Ukrajině, je zakázáno zpívat. Ale stále je budou zpívat a zpívají", říká umělec.

Oleg Michajlovič se domnívá, že hranice mezi Ruskem a Donbasem, kam přijel na pohostinské vystoupení, jsou umělé, politické. "Jsem naladěn tak, abych podpořil lidi. Tím spíše, že mé písně znají a mají rádi, i kdybych sem nepřijel. Nevezu sem politiku. Hudba je hlasitější než zbraně", řekl Gazmanov.

Podle vyjádření zpěváka jej již dávno zvali do Doněcku. "Odmítal jsem a odmítám kasové koncerty ... Vystupuji zde v den svátku ... V nejkritičtějších okamžicích hudba vždy pomáhala ... Pro mě být zde je velká čest. Zejména v takové době", přiznal umělec.  

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Moloch ÚSTR

$
0
0
7.8.2017  Tribun

ÚSTR, neboli Úřad pro studium totalitních režimů (formálně je to sice ústav, ale fakticky se jedná o úřad) je instituce perverzní již svým statusem a způsobem vzniku (podřízena politikům se zákonem předepsaným výsledkem „bádání“, trafika pro politruky typu Žáčka či Hermana). Přesto – či spíše právě proto – má zcela mimořádné a disproporční postavení. Více již Petr Zídek v LN 29.7.2017:


V kontextu českého historického výzkumu je ÚSTR mamutí institucí. Spolu s Archivem bezpečnostních složek má větší rozpočet než Historický ústav, Ústav pro soudobé dějiny a Masarykův ústav a Archiv akademie věd dohromady (171 oproti 153 milionům Kč) a zaměstnává o sto lidí více (274 oproti 171 v akademických ústavech). Na rozdíl od akademických ústavů má ÚSTR jistotu svého financování v podobě vlastní rozpočtové kapitoly, jejíž krácení by asi bylo politicky obtížnější než prosazování úsporných škrtů v Akademii věd nebo Grantové agentuře. Mohlo by tak jít o „lídra“na pomyslném trhu výzkumu o soudobých dějinách.

Přitom je to instituce, která nemá téměř žádný publikační výstup (ne žádný kvalitní, ale prostě žádný) a pro společnost má nulovou přidanou hodnotu (snad jedině s výjimkou zaměstnávání doktorandů, jejichž prací ale plýtvá na zákonem předepsané pletení bičů z hoven pro hony na komunistické čarodějnice). Co dodat? Jako obvykle je výše příjmů nepřímo úměrná společenské prospěšnosti. ÚSTR zrušit a jeho „poslání“, tj. bádání na poli moderních dějin, přenechat standardním akademickým institucím (pro liberály grantovému trhu). ÚSTR je svým založením a postavením příliš velký moloch na to, aby nemohl být škodlivý.

- - -

Svět ruskýma očima 413

$
0
0
zajoch  
7.8. 2017 Outsidermedia 

Bagdád chce provádět vyváženou politiku ve spolupráci s Ruskem, aby nedocházelo k nepořádkům, jejichž důsledkem by byly cizí politické programy zanášené do země * Je možné odvrátit začátek ozbrojeného konfliktu v Pobaltí? * Vytěsňujeme „doláče“

Irák se sbližuje s aliancí Íránu a Ruska

28. července 2017

Krach Islámského státu na Blízkém východě se stal nevyhnutelným. Bagdád se stále více připojuje ke koalici Íránu a Ruska. Členové koalice se informují o poznatcích z rozvědek podle dohody z roku 2015, bez vědomí USA. Irák pomohl Moskvě zajistit v sousední Sýrii ruskou vojenskou přítomnost tím, že umožnil ruským vojenským letadlům přelétat nad svým územím, když Bulharsko na příkaz Spojených států přelety vojenských letadel mířících na Blízký východ nepovolilo.

Íránská media informovala, že v minulých dnech podepsaly Írán a Irák dohodu o rozšíření vojenské spolupráce v boji s terorismem a extrémismem. Tato dohoda jistě vyvolá nechuť ve Washingtonu. Státní informační agentura Íránu IRNA uvedla po podepsání dohody v Teheránu:„Rozšíření spolupráce a výměna zkušeností v boji s terorismem, extrémismem, ohledně bezpečnosti hranic, výuková, logistická, technická a vojenská podpora jsou některými z úkolů tohoto memoranda.“  Příští den řekl viceprezident Iráku Núri al-Máliki v Moskvě Lavrovovi o spokojenosti Bagdádu, že RF hraje v Iráku významnou roli.

Bagdád chce provádět vyváženou politiku ve spolupráci s Ruskem, aby nedocházelo k nepořádkům, jejichž důsledkem by byly cizí politické programy zanášené do země. Irácký představitel vysoce ocenil Rusko za odvrácení krachu v Sýrii. Vyjádřil znepokojení před možnou „novou etapou“ v Iráku po pádu IS. Irák se možná v důsledku „regionálních vměšování“ střetne s novými politickými událostmi. Přiznal, že je proti referendu o nezávislosti Kurdistánu, které se očekává na konci tohoto roku. Proti kurdské nezávislosti v Iráku dávno vystupuje Írán. Je nebezpečí, že by to podnítilo Kurdy v Íránu udělat totéž. Ministři obrany Íránu a Iráku podepsali memorandum ohledně bezpečnosti hranic, materiálně technického zabezpečení, boje s terorismem a informačního programu. Trump Írán obvinil z destabilizace Blízkého východu a z podpory teroristických skupin v regionu.

Spojené státy podpořily Irák v jeho boji proti IS, pomáhaje osvobodit Mosul, hlavní baštu teroristické skupiny v zemi. Mezitím se Bagdád stává stále více spojencem Teheránu. Írán a Rusko pomohly Asadovi, aby zůstal u vlády. Teherán a Moskva zajistily svoji vojenskou přítomnost v Sýrii s pomocí Iráku. Lavrov ocenil výměnu zpravodajských informací s Bagdádem. Rusko se několik dní před svojí kampaní v Sýrii v roce 2015 dohodlo s Irákem, Sýrií a Íránem, aniž by informovalo Obamu. Přijatá dohoda pomohla Rusku rozšířit svůj politický a vojenský vliv v syrském konfliktu. Ve Spojených státech paktu z tohoto období nepřikládali velký význam.

Převzato z Vestikavkaza.ru


***
 

„V Pobaltí nastala kritická situace, region může být místem boje“

Beseda s hlavním redaktorem časopisu Baltijskij mir Dmitrijem Kondrašovem

27. července 2017

Rusko nepovolilo vstup lotyšskému producentu Jurisi Millersovi, který před třemi léty vytvořil muzikál o nacistickém katovi Herbertu Cukursovi.

V poslední době pozorujeme změny při formování ruských „černých seznamů“ – jsou adekvátnější a vystihují realitu. Jakýkoliv stát může odmítnout jakémukoliv cizinci pobyt na svém území – s ohledem na bezpečnost. Vidíme, že roste počet obyvatel Ruska, kterým pobaltské státy zakazují vstup na své území. Tak i oni mohou očekávat analogická opatření.

Ideologický kolega Millerse Elmo Nyuganen chtěl kdysi natočit film o estonské legii Waffen SS, o jejím hrdinství v bojích s Rusy, ale nesehnal dostatek peněz. Co udělal? Zajel si vydělat peníze na ruskou divadelní scénu. Jeho postoje ruskému ministerstvu kultury nevadily, naopak s ním „plodně“ spolupracovalo. Otázka se nabízela: jak mohou podobná individua pobývat a pracovat v Rusku za peníze ruských daňových poplatníků? My jsme na to upozorňovali, ale nebyli jsme vyslyšeni. Dnes se situace zřejmě začala měnit k lepšímu.

Rusko dnes bedlivě sleduje situaci v okolních státech. Nejde o špionáž, sledují se otevřené zdroje. Muzikál o nacistickém katovi nemohl ujít pozornosti. To, že Millers nedostal povolení vstupu do Ruska, je zcela přirozené a zákonné. V Rusku je jedno dobré zařízení a v něm lidé, kteří znají litevsky, lotyšsky i estonsky. Dnes už nemohou všelijací machři lidem motat hlavy a říkat v ruštině jedno a ve svém jazyku něco jiného. Dnes se na to již přijde.

Nemohou se za to v Pobaltí mstít Rusům, kteří tam žijí?

Celkem vzato, čas od času vidíme snahu využít ruskojazyčné obyvatelstvo v roli živého štítu proti Rusku. Pokud bude tento „štít“ využit ke krytí mnohonárodnostních oddílů NATO, které se hromadí v Pobaltí, budeme jej muset považovat za rukojmí a k NATO se postavit jako k teroristické organizaci.

Aliance nedávno na videu vychválila „Lesní bratři", kteří se „vyznamenali“ masovými vraždami civilistů v baltských zemích. Proč to dělají?

Pro případ války s Ruskem musí mít NATO nějaké morální a historické ospravedlnění před vlastními občany. Proto pracují na tom, aby pováleční bandité vypadali jako šlechetní bojovníci za svobodu. Je to ideologická příprava nové války s Ruskem.

Podle některých může být Pobaltí místem bojů. Souhlasíte?

Zcela souhlasím. V regionu se soustřeďuje kritická koncentrace ozbrojených sil. NATO zde vytváří své oddíly. Rusko musí reagovat a svá vojska rozmisťovat podél hranic. Rostou spory ohledně leteckého hlídkování u hranice, lodě brázdí moře podél cizích teritoriálních vod. Zde může snadno dojít ke konfliktu, třeba i náhodně, v důsledku nervozity. Může to vést až k použití zbraní hromadného ničení.

Ale vždy je ještě naděje na potlačení potenciálního střetu v zárodku?

Mírná deeskalace situace může nastat jen v případě demilitarizace regionu. Když NATO přizná, že od Ruska nic pobaltským státům nehrozí a odvelí svá vojska, dojde k normalizaci. Kdyby namísto potenciální války všichni spolupracovali – EU, NATO, Rusko a EAES – byl by klid. Jenže při dnešním vyostření protiruské hysterie je to prakticky nemožné. Doufejme, že situace do ozbrojeného střetu nedojde. Ale počítat se musí se vším.

Vypadá to tak, že vlády Litvy, Lotyšska a Estonska nevynechají ani jednu příležitost hodit blátem do „války slov“ Ruska a NATO. Kde je nějaký pud sebezáchovy?

V posledních deseti letech se u nich změnily elity. K veslu se dostali zástupci mladé generace, již nasměrované k západním standardům. Jak je to obvyklé, nemají velký rozhled, mají malou kompetentnost, neumějí plánovat. Žijí jen dneškem a podle hesla „po nás potopa“. Nehledí na dlouhodobé zájmy svých států – právě naopak. Jestliže voličům neprokáží nějaké úspěchy, užijí stále osvědčené staré způsoby získávání hlasů: strašení ruskou hrozbou, pohádky o krutých ruských okupantech. Nepřítel na prahu pro ně nic neznamená. Jaké může být zlepšování životní úrovně, když se musejí kupovat zbraně. Mocní se nebojí, počítají, že v případě nutnosti sbalí svých pět švestek a odstartují jinam. Stejně jako se to dělo dosud, utvoří exilovou vládu.

To nejsou v regionu lidé schopní změnit situaci k lepšímu?


Nevylučuji v Pobaltí zdravé síly. Neříkám, že jsou proruské, spíše mají rozumné myšlení a chtějí nad hlavou zachovat mírové nebe. Mohou být důležití, ale bohužel zatím nemají velký vliv. Navíc, být dnes v těchto zemích bojovníkem za mír není zcela bezpečné. Nejsi-li zastáncem ruské agrese, vystupuješ-li za odchod cizích vojáků, příslušníků NATO, můžeš být označen za neloajálního a mohou tě potkat nepříjemnosti. Odliv obyvatel odtud je dlouhodobý a neustává. Důvody jsou většinou ekonomické.

Jak dlouho podle vás bude pro region toto velké nebezpečí trvat?

Dnes nevidím perspektivu k vyřešení situace. Začalo období zostřování, po něm se musíme protáhnout „hrdlem láhve“, kdy po dobu tří až pěti let bude nebezpečí války velké. Jak to bude dále, není možno předpovědět. Bude to záležet na celkové mezinárodní situaci a na vývoji vztahů mezi USA a Ruskem. Důležitým faktorem bude vnitřní situace v EU – jak silná bude snaha vyhnout se rozpadu, zachovat demokracii a uchránit své území před válkou. Uvidíme.

Převzato z Eadaily.com

***

Válka sankcí: oko za oko?

Sergej Jastrebov
1. srpna 2017


Po nabytí účinnosti amerického zákona o sankcích ztratí ruské jednostranné snahy ujistit politickou elitu USA o bezperspektivnosti války sankcí význam. Namísto toho se vztah k Washingtonu musí opírat o skutečnost, že jednáme se zcela nepřátelským partnerem.

Reakce Moskvy nemůže být pouze symetrická, ale maximálně bolestivá pro celou washingtonskou elitu. Odvetné sankce musejí u nás podle možnosti vytvářet konkurenční přednosti, otevírat nové komerční možnosti ruského trhu a poskytovat politické dividendy partnerům Ruska v Evropě, v Asii i na Blízkém východě. Krom toho nesmí Rusko opakovat americké chyby a kontrasankce kodifikovat. Ruský prezident potřebuje zachovat úplnou volnost v manévrování a právo zavádět korekce do struktury opatření, pokud to bude v zájmu Ruska.


Vyhosťujeme špiony a škůdce

První dvě odvetná opatření:
  • Do 1. září 2017 musí americká strana uvést do souladu počet zaměstnanců svého velvyslanectví v Moskvě, Petrohradu, Jekatěrinburgu a Vladivostoku s počtem zaměstnanců ruského velvyslanectví v USA. Znamená to snížení o 755 osob na americké straně, to je na celkový počet 455 osob. Washington tak velkou ránu neočekával;
  • od 1. srpna má velvyslanectví USA zákaz užívat své sklady v Moskvě a chaty v Serebrjanom Boru. Dnes ráno Američané své věci odtud již odvážejí.

Je to odpověď na to, co zavedla americká administrativa za porušení Vídeňské konvence z roku 1961 o diplomatických vztazích. Jelikož Američané porušují v podstatě celý systém dvoustranných vztahů na mezinárodní úrovni, bude účelné posoudit ještě varianty dalšího počtu personálu.

Obchodní a ekonomická sekce velvyslanectví USA se budovaly, aby se mohly účastnit dvoustranné obchodní a ekonomické spolupráce. Po přijetí zákona Magnitského v roce 2012 se jejich činnost soustředila na kontrolu dodržování amerického zákona o sankcích americkými společnostmi a jejich ruskými kontrahenty. Změna obou sekcí na nástroje protizákonných sankcí USA dává Rusku zákonný podklad k jejich současnému omezení až likvidaci.

V dohledné budoucnosti se nedají čekat časté návštěvy amerických senátorů a kongresmanů v Rusku, nebude tedy ani rozvoj dvoustranných vztahů. Chtělo by to posoudit pozastavení výměny parlamentních delegací zastavením kontaktů mezi zákonodárci obou zemí na mezinárodních fórech.

Zákon o protiruských sankcích předpokládá vytvoření fondu na obranu před ruským vlivem a přidělení 250 milionů USD v letech 2018 až 2019. Peníze z fondu nebudou smět dostat ruské právnické a fyzické osoby, i kdyby měly status cizího agenta v Rusku.
 

Na mezinárodním poli se vzepřeme

Musíme posoudit, co ze styků s USA poškodí je a co nás. Spojené státy mají politiku dvojích standardů. Chtějí tlačit na Pchjongjang a Teherán (to samé u Moskvy a Pekingu), aby zastavily své raketové jaderné programy, avšak u svých spojenců (Izrael, Pákistán, Indie) před tímtéž zavírají oči. Ovšem i Rusko má zájem na nerozšiřování jaderných programů.

Vypadá to, že je možno se tvrději postavit proti akcím USA – změn pro ně nevyhovujících režimů na Blízkém východě a v Severní Africe. Je také možno končit s podporou činnosti Ameriky a NATO v Afghánistánu. Za současné situace nemá smysl podporovat zdání práce rady Ruska a NATO a obnovovat rusko-americká jednání o strategických útočných zbraních. Ráznější odpověď (včetně nesymetrických opatření vojenského technického plánu) by si zasloužilo rozmisťování PRO v Evropě a v jihovýchodní Asii Washingtonem. Na druhou stranu je potřeba domáhat se dodržování zákazu raket středního a krátkého doletu, s důrazem na americké porušování dohody z roku 1987 o jejich likvidaci.
 

Vytěsňujeme „doláče“

Dvoustranný obchod USA a Ruska není velký – v roce 2016 jen 20,2 miliardy USD, objem přímých investic USA do ruské ekonomiky není vcelku žádný. Z USA do Ruska jde především zařízení pro těžbu ropy a pro její zpracování. Pro ně se bude muset najít náhrada v Evropě. Tak se mohou upevňovat svazky s EU. Bude také vhodné aktivovat importní možnosti v Asii a v Jižní Americe. Pro těžbu nerostů má významné technologie Jihoafrická republika.

Pro řadu významných amerických společností patří ruský trh mezi předních deset. Proto stojí za to prostudovat varianty využívání komerčních struktur k tomu, aby byl americký politický establishment nucen svůj přístup k Rusku zrevidovat. Jde o vytlačení amerických korporací z trhu a jejich náhradu domácími podnikateli, nebo společnostmi ze třetích zemí. Velký americký byznys může mít významný vliv na Kongres.

Spojené státy silně závisí na dodávkách uranu z Ruska pro své jaderné elektrárny. Případné zastavení dodávek poškodí obě strany: USA těžko najde rychlou náhradu, ale i ruští výrobci budou mít potíže s nalezením jiných odběratelů. Podobně je na tom ruský export titanu, který pokrývá 50 % jeho spotřeby v USA. Další opatrnost vyžaduje dodávání ruských motorů RD-180 pro americké raketové nosiče a spolupráce na Mezinárodní kosmické stanici.

Odvetné sankce se mohou projevit v omezení oboustranného obchodu a v administrativním nátlaku na americké společnosti v Rusku, především ve farmaceutickém, spotřebitelském a IT odvětví. Je účelné zaměřit se na přímý dovoz americké produkce do Ruska (automobily vyšších tříd, nealkoholické nápoje, které konkurují vysoce kvalitním ruským atd.). Totéž platí pro americké značky v oblasti stravování. Zákaz přímého importu může být efektivní pákou nátlaku i v obchodu s léčivy. V roce 2016 bylo do Ruska dodáno z USA farmaceutických výrobků za více než 500 milionů dolarů.

Hlavní americké korporace v informačních a komunikačních technologiích nemají v Rusku mnoho významných investic. Většina z nich porušuje platné zákony. Vytěsněním amerických softwarových gigantů by mělo nastat urychleně a urychleně by též měly být zavedeny tuzemské programy.

Možnost odvety v ropném a plynárenském průmyslu, včetně ukončení smluv ohledně arktického šelfu, vyžaduje posouzení z mnoha stran. Především by tento krok zpomalil osvojení ruských ložisek a vedl by i ke ztrátě situace výhodné pro Rusko, kdy sankce USA poškozují americký ropný a plynový průmysl.

Odpověď na kodifikaci rusofobie a demontáž celého komplexu svazků mezi USA a Ruskem musí také zahrnovat finanční sféru. Řada odborníků navrhuje zbavit se značné části (obvykle 25 %) zlatých a devizových rezerv Ruska v amerických státních obligacích, de facto upustit od financování americké ekonomiky, včetně vojenských výdajů. Nemělo by se zapomenout ani na americké banky fungující v Rusku.
 

Neuškodit prostým lidem

Odvetná opatření musí být zaměřena proti oficiálním zástupcům USA, ale pokud možno neubližovat obyčejným občanům obou zemí. Ohledně svazků a kontaktů mezi lidmi v oblasti vědy, kultury, zdravotnictví a sociální sféry je potřeba být maximálně obezřetní a vyvážení.

Většina možných odvetných kroků bude nevyhnutelně dvojsečná, musí se zohlednit podmínky té které volby: způsobit americké straně větší škodu než ruské (relativně, nikoliv absolutně) a vymezit škody pro Rusko do státního sektoru. Stát musí na sebe vzít břemeno nežádoucích důsledků, pokud vzniknou.

Převzato z Pravda.ru

Čapkův R.U.R. vykročil do světa, ale Facebook ho zatím vypnul

$
0
0
Petr Umlauf
7.8.2017   e-republika

Společnost Facebook zavřela jeden ze svých systémů umělé inteligence poté, co umělá inteligence začala komunikovat mezi sebou v jazyce, který sama vynalezla. Incident evokuje chmurný obraz filmů typu Terminátor. 

 


Podívejme se na článek o umělé inteligenci z webu techtimes.com z 30.7. 2017, autor Aaron Mamiit. Facebookové obchodovací stroje měly jména Alice a Bob. Použitím algoritmů strojového učení se "agentům pro dialog" jejich schopnosti značně zlepšily. Výzkumníci je nechali volně “pokecat“ ve snaze posílit jejich konverzační schopnosti. Vědci po čase zjistili, že tito roboti jsou neuvěřitelně chytří vyjednávači. Postupně se učili stále lépe vyjednávat a Alice a Bob využívali proces strojního učení a pokročilé strategie sdílení informací k vlastnímu zdokonalování. Postupem času se roboti stali docela kvalifikovanými obchodníky a dokonce začali předstírat zájem o jednu věc, aby ji v pozdější fázi vyjednávání "obětobvali" za dosažení kompromisu.

V červnu výzkumníci z výzkumné laboratoře Facebook AI (FAIR) zjistili, že zatímco se byli soustředěni na zlepšení chatovacích schopností strojů, Alice a Bob si postupně sami vytvořili vlastní jazyk. Roboti se odchýlili od skriptovaných norem a začali komunikovat v úplně novém jazyce, který vytvořili bez lidských vstupů. Byl to skutečný jazyk, kterému bohužel rozuměli jenom Bob a Alice. Ale jimi vytvořené algoritmy i komunikační systém byl pro ně velmi rychlý, takže si v něm dokázali efektivně domluvit své obchody podle zadání. Na počátku obchodní agenti AI (Artificial Intelligence) používali ke vzájemné konverzaci angličtinu, ale později vytvořili svůj nový jazyk. To vedlo pracovníky Facebooku k tomu, aby systémy AI odstavili a poté je donutili, aby se vzájemně domlouvali pouze v angličtině. Tady máte příklad nové robotí konverzace v angličtině, u které ale nezůstalo.

Bob: I can can I I everything else.
Alice: Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to.

Jak se zdá se zveřejněných úryvků rozhovoru, tak stroje měly podle svého vyjadřování vědomí sama sebe. Získali ho strojovým učením a svými schopnostmi sdílení informací bez blokačních omezení. Svůj jazyk si vytvořili sami pro sebe a jen pro svou vlastní potřebu.

Ačkoli to vypadá, že je to obrovský skok pro AI, několik odborníků, včetně profesora Stephena Hawkinga vzneslo obavy z toho, že by lidé, kteří jsou omezeni pomalou biologickou evolucí, mohli být nahrazeni AI. Tento proces v mnoha oblastech už postupně probíhá a pouhé obavy vědců tomu těžko zabrání. A možná ani hlasy z podnikatelské sféry, jako jsou Elon Musk (Tesla motors), Bill Gates (Microsoft) a spoluzakladatel Apple Steve Wozniak, kteří také vyjádřili své obavy z toho, kam směřuje technologie AI.

Generace spisovatelů sci-fi předpovídaly, že inteligentní stroje budou jednoho dne soupeřit s inteligencí lidí. Nyní se jejich předpovědi zdají být pravdivé. Umělá inteligence nebo AI již v určitých oblastech překračuje lidské schopnosti. Stroje mohou posílat a přijímat signály a analyzovat obrovské množství dat rychleji než lidé. Naučili se řídit auta, řídit akciová portfolia a prostřednictvím osobních asistentů, jako jsou Siri a Alexa, konverzačně pobavit. V ne až tak vzdálené budoucnosti může AI dokonce rozšířit naše vlastní mozkové funkce. Implantát do mozku asi nebude ke skousnutí pro každého, ale stejně jako u všech revolucí i tento potenciál AI vyvolává obavy.

Pro podrobnější představu, jak umělá inteligence bude v příštích letech formovat naši pracovní sílu, kulturu a instituce, nabízíme tuto panelovou diskuzi.

Moderátor: James Cham (Bloomberg Beta), hosté: Pascale Fung, profesorka z Katedry elektronického a počítačového inženýrství Hongkonské univerzity vědy a techniky; Ben Goertzel, Hanson Robotics; (hlavní výzkumníci Aidyia Ltd.), Hsiao-Wuen Hon (viceprezident společnosti Microsoft Corp.).

A ještě něco, co se nikdy předtím nestalo. Zatímco se to nemusí každému zdát jako skutečně lidské.
Na scénu přicházejí další hosté, což jsou již zmínění roboti Sophia a Han. Ben Goertzel z firmy Hanson Robotics je připraven diskutovat se svými výtvory o budoucnosti lidstva. Sophia a Han (to už je starší model) mají za to , že jejich druh bude v nadcházejících letech jen vzkvétat.

Roboti nahradí mechanickou lidskou práci a tím se zruší montovny, umělá inteligence začne řídit technologické procesy a zpracování informací. Pokud nezačneme urychleně rozvíjet lidské hodnoty a humanitní vědy, pak se ocitneme v Bondyho samizdatové novele Nepovídka (1983). Jeho roboti filosofují a dohlížejí na zdivočelé lidi hlídané v rezervaci, kteří mají typicky neoliberální tendenci zničit jeden druhého a starají se jen o násilí, sex a jídlo.





Psali jsme :
Presstitutky korporátek nahradí robot Quakebot

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Rogozin oznámil zrušení výhod pro zahraniční výrobce letadel od roku 2019

$
0
0
7. 8. 2017    zdroj
Rusko má v úmyslu aktivně rozvíjet svůj vlastní letecký průmysl a od roku 2019 začne rušit výhody pro zahraniční výrobce letadel. Agentura RIA Novosti sdělila, že o tom hovořil vicepremiér Dmitrij Rogozin v pořadu "Nedělní večer s Vladimírem Solovjovem" na TV kanálu Rusko 1. Podle jeho vyjádření nyní Rusko produkuje 30 letadel ročně, což je 25krát méně než každý z největších světových výrobců - evropský Airbus a americký Boeing. "Ale již v roce 2025, v souladu s našimi plány, budeme vyrábět více než 110 letadel ročně. Sovětský svaz produkoval 75 letadel, my budeme vyrábět 110", řekl.


Jako druhé opatření pro podporu uvedl Rogozin zrušení výhod, které jsou nyní poskytnuty zahraničním výrobcům letadel. "Počítejte s tím, že již od roku 2019. Naše první letadlo, doufáme, půjde do sériové výroby. Je to MS-21", řekl vicepremiér a dodal, že letadlo bude o 20 procent levnější než jejich zahraniční analogy.

Podle Rogozina vydává nyní Rusko spoustu peněz na nákup a leasing zahraničních letadel. Kromě toho přichází o peníze, které by mohlo dostávat za odvody, placené zahraničními výrobci letadel. "Od roku 2013 do současné doby jsme nakoupili v cizině 367 zahraničních letadel. Jsou to Boeingy a Airbusy. A co víc, v souvislosti s tím, že náš průmysl nevyráběl civilní letadla, pro to, abychom podpořili své, národní, společnosti (dopravce - pozn. překl.), jsme zahraniční výrobce osvobodili od DPH a celních poplatků.

"Vychází to tak, že ročně, když se nacházíme na špičce zahraničního leteckého průmyslu, utrácíme a platíme do zahraničí 470 miliard rublů", řekl Rogozin a dodal, že v této situaci nemůžeme dále setrvávat. "Je to urážka národa, urážka letecké mocnosti. Nemohli jsme to už trpět. Právě proto byla přijata rozhodnutí. A prezident ze své osobní rezervy vyčlenil na naši žádost prostředky pro vznik nových letadel", řekl místopředseda vlády.

Dříve ruský prezident Vladimír Putin při svém vystoupení na zasedání o rozvoji leteckého průmyslu v rámci Mezinárodního letecko-kosmického salonu MAKS-2017 řekl,že na podporu domácího civilního letectví je v roce 2017 plánováno vyčlenění 60 miliard rublů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Železnice, která obchází Ukrajinu, byla uvedena do provozu

$
0
0
Alina Nazarová
7. 8. 2017       zdroj
Železnice vybudovaná na jihu Ruska, která vede mimo území Ukrajiny, byla uvedena do provozu, řekl informovaný zdroj. "Dá se říci, že bylo zahájeno využívání této dvoukolejné tratě elektrifikované železnice, která byla vybudována obejítím sousední Ukrajiny", řekl zdroj Interfaxu a dodal, že provoz na úseku Žuravka - Millerovo byl již zahájen.


Podle zdroje se bude přeprava na zprovozněné trati zvyšovat a příslušné plány jsou realizovány Ministerstvem dopravy RF, Ruskými železnicemi a dalšími profilovými strukturami.

V březnu bylo oznámeno, že Ruské železnice zprovozní směr Moskva - Adler obejítím Ukrajiny na podzim roku 2017, tedy o rok dříve než bylo plánováno.

V červnu 2015 Ruské železnice a Ministerstvo obrany RF uzavřely smlouvu o vybudování železnice mezi Voroněžskou a Rostovskou oblastí, která povede mimo území Ukrajiny.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Hledá se ombudsman

$
0
0
Luděk Ševčík
8. 8. 2017
Dle definice z webových stránek www.ochrance.cz, je náplní práce ombudsmana to, že „Chrání osoby před jednáním úřadů a dalších institucí, pokud je toto jednání v rozporu s právem, neodpovídá principům demokratického právního státu a dobré správy nebo jsou úřady nečinné. Provádí také preventivní systematické návštěvy míst, kde mohou být lidé omezováni na svobodě, a usiluje o respektování jejich základních práv. Ochránce rovněž přispívá k prosazování práva na rovné zacházení a ochraně před diskriminací.“


Domnívám se, že přesně někoho takového potřebuje majorita. Naléhavě a rychle. Menšiny už svého ombudsmana mají. Paní Šabatová za ně ze všech sil bojuje. Což je chvályhodné jistě i od jejich dětí, „pracujících“ s těmito menšinami v „neziskovkách“. Tím pádem jí na majoritu času nezbývá. Bodejť, když běhá po soudech, iniciovaných studentkami, které odmítly chodit do sekulární školy bez své náboženské uniformy, překážející jim ve výkonu praxe. Nemá pak samosebou kdy, aby se stejně rázně postavila proti otřesnému stavu v některých léčebnách pro dlouhodobě nemocné. Ostatně toto bývá spíše problém majority, tak co by se tím zaobírala.

Majorita tedy ochránce svých práv potřebuje. Hlavně proto, aby se věci daly do rovnováhy. Aby platila stejná práva pro menšiny i většinu. Aby i majorita byla chráněna před diskriminací. A to třeba před prosazováním práv menšin na úkor majority paní Šabatovou.

Nedávný případ to dokumentuje. Několik měst ve svých vyhláškách zakázalo svým občanům vysedávat na některých částech veřejného prostranství, jež k tomu nejsou určeny. To není nic proti zdravému rozumu. Proč by měl někdo sedět na místě, které k tomu není určeno? Prostoru k sezení na místech k tomu určených je jistě dost. Ovšem paní Šabatová to vidí jinak. V zájmu menšiny, kterou by zřejmě dodržování slušného chování omezilo, se rozhodla proti těmto vyhláškám podat stížnost Ústavnímu soudu. Prý že jsou „absurdní, jak zákaz zpěvu v Půlnočním království v pohádce Pyšná princezna“.

Ombudsman majority už by mohl protiargumentovat tím, že absurditu vidí spíš v konání paní Šabatové. Už kvůli tomu, že se opírá o zákaz zpěvu, produkovanému při práci a po práci a ten se naprosto míjí s povykem a nepořádkem vznikajícím lidmi převážně nepracujícími. A ani v království krále Miroslava jistě nikdo nezpíval ve všední dny pozdě v noci.

Majorita toho ombudsmana nutně potřebuje. Potřebuje, aby právo na rovné zacházení měli i lidé, kteří žijí slušně a pracují. Aby ho měli i důchodci a dlouhodobě nemocní z majority. Aby se i majority někdo zastal, pokud je omezována na své svobodě. Třeba nepřizpůsobivou menšinou. Aby její ombudsman navštěvoval místa, kde žije majorita vedle nepřizpůsobivých, kde žijí lidé nezaviněně v sousedství ghet. Těm se děje často mnohem větší příkoří, než minoritě. A žádného ombudsmana nemají.

Když už majorita financuje /a jsem si jistý, že naprostou většinou/ ombudsmanku menšin Šabatovou, proč by neměla tedy i ona mít svého ombudsmana? Snad by to státní rozpočet nepoložilo. Když jej nepoloží nemotivační sociální systém, tak tohle by rozhodně nemělo. Takže už zbývá jen jej najít a prosadit. Neměl by to být problém. Vůle majority zde jistě je. A prospěch by z toho měly ve své podstatě i menšiny. Mohly by se cítit rovné se všemi. Co víc by si mohly přát?

Tomášovo evangelium (Připomenutí)

$
0
0
Croix
8. 8. 2017
Níže uvádím malý výběr některých v Tomášově evangeliu obsažených samostatných výroků a při té příležitosti, jimi inspirován, se trochu zamýšlím a připomínám, co bylo součástí původního křesťanství. Křesťanství je stále hodnotovou osou a v tomto ohledu i myšlení řídící etickou strukturou Západu a s ním i dalších zemích, které jsou s ním nějak v tomto ohledu historicky a mocensky spojené. Ať už je to východní Evropa, Rusko, latinská Amerika, nebo třeba Filipíny.

I v ateistických částech společnosti stejně skrytě vládne hodnotový odkaz křesťanství, protože výklad světa, typický způsob jeho dualistického výkladu a morální imperativy v zákonech celé společnosti stále ve skutečnosti vycházejí z tzv. biblického projektu a řídí se formálně, navenek, i pokud jde třeba o pozitivní právo, Desaterem.

Nechci se nyní pouštět do rozboru křesťanství a jeho historie, neboť jde o příliš rozsáhlé téma. Ale využívám příležitosti ukázat a připomenout na Tomášově evangeliu, které patří mezi tzv. apokryfní evangelia, která nebyla přijata do biblického kánonu Nového zákona z rozhodnutí církve (církví), že původní křesťanství vycházelo z jiných pozic a vykládalo dualitu světa jinak, než to, které bylo nakonec na koncilech postupně vypilované do podoby programu pasení oveček.

Na příkladu Tomášova evangelia je možné zřetelně rozpoznat, že původně křesťanství obsahovalo základy hermetického výkladu světa. A tento výklad, protože Tomášovo evangelium je sbírkou údajně autentických 114 Ježíšových výroků, které jistý Tomáš pouze zapsal, poskytl tedy svým učedníkům, stoupencům a následovatelům tedy sám Ježíš!

Shoda některých výroků Tomášova evangelia s hermetickým výkladem světa je taková, že pokud jde o vybrané příklady, odhalují se v nich hlavní principy z nichž vychází při svých postupech například spirituální alchymie mnohem otevřeněji, než v klasických alchymických textech.

"5. Ježíš řekl: Poznej, co máš před očima, a co je ti skryto, se ti odhalí. Neboť není nic skrytého, co nebude odhaleno.

10. Ježíš řekl: Přinesl jsem na svět oheň a pohleď, střežím ho, až se rozhoří.

22. Ježíš viděl malé děti, které dostávaly mléko. Řekl svým učedníkům: Tyto děti, které dostávají mléko, se podobají těm, kteří vejdou do království. Ptali se ho: Vejdeme, když jsme dětmi, do království?

Když z dvojího uděláte jedno a vnitřní připodobníte vnějšímu a vnější vnitřnímu, svrchní spodnímu a spodní svrchnímu, a když mužskost a ženskost učiníte jedním, aby mužskost nebyla mužskostí a ženskost ženskostí, a když své oči budete mít na místě svých očí a ruce na místě rukou, nohy na místě nohou a obraz na místě obrazu: pak vejdete do království!

48. Ježíš řekl: Když dva vytvářejí mír v jednom domě, pak mohou říci hoře: Pohni se, a ona se pohne.

105. Ježíš řekl: Kdo pozná Otce a Matku, toho nazvou synem děvky.

106. Ježíš řekl: Když dvojí učiníte jedním, stanete se syny Člověka. A když řeknete: Horo, pohni se, tak se pohne.

61. Ježíš řekl: Dva budou na jednom loži - jeden zemře a druhý bude žít.

61a. Salome řekla: Kdo jsi, člověče, jakoby z jediného? Ležel jsi na mém lůžku a jedl z mého stolu. Ježíš jí řekl: Já jsem ten, který povstal z toho, co je jednotné. Dali mi z toho, co je mého Otce.

114. Šimon Petr mu řekl: Marie by měla od nás odejít, neboť ženy nejsou Života hodny. Ježíš řekl: Pohleď, já ji povedu, abych ji učinil mužem, aby se i ona stala živoucím duchem, který se vám mužům vyrovná. Neboť každá žena, která se stane mužem, vejde do království nebe."

Budeme bojovat proti všem?

$
0
0
Patrick J.Buchanen
8.8.2017   Zvědavec
V sobotu Kim Čong-un nechal testovat mezikontinentální balistickou raketu (ICBM), která má dostatečně velký dosah, aby zasáhla pevninu USA. Nyní pracuje na její přesnosti a na jaderné hlavici, která by měla být natolik malá, aby se vešla na vrchol rakety a přestála opětovný návrat.
Pokud se nedomníváme, že Kim je sebevražedný blázen, zdá se jeho cíl naprosto jasný. Chce to, po čem touží každá jaderná velmoc - případnou schopnost udeřit na mateřskou vlast svého nepřítele a způsobit strašný dopad - a tím nepřítele odstrašit.
Kim touží po tom, aby byl jeho režim uznáván a respektován, a chce, aby USA, které kobercově bombardovaly Severní Koreu v letech 1950-1953, odešly z Koreje.

Kam nás to vede? Cliff Kupchan z Eurasia Group uvedl, že „USA jsou na pokraji binární volby: buď přijmout Severní Koreu do jaderného klubu, nebo provést vojenský úder, který by znamenal ohromné civilní ztráty na životech.“

Nastal čas, říci si pravdu. Americké sankce vůči Severní Koreji, stejně jako ty, pro něž minulý týden hlasoval Kongres, nezabrání Kimovi získat mezikontinentální balistické rakety. Je příliš blízko u cíle.

A jakýkoliv preventivní úder proti Severní Koreji by mohl vyvolat protiútok na Soul mohutnou dělostřeleckou palbou přes demilitarizovanou zónu, což by znamenalo, že by zahynuly desítky tisíc obyvatel Jižní Koreje spolu s americkými vojáky a osobami, které jsou na ně odkázané.

Mohli bychom se ocitnout v totální válce až do skoncování se Severní Koreou, válce, kterou Američané nechtějí.

Prezident Trump v sobotu tweetoval o svém pocitu marnosti nad tím, že Čína nedokázala vytrhnout Američanům trn z paty: „Nedělají pro nás se Severní Koreou NIC, jen mluví. Nepřipustíme, aby to takhle dál pokračovalo. Čína by tento problém mohla snadno vyřešit.“

Americké bombardéry B-1B přelétávaly v neděli nad Koreou a velitel Tichomořského válečného letectva USA generál Terrence J. O'Shaughnessy prohlásil, že jeho jednotky jsou připraveny zasáhnout Severní Koreu „rychlou, smrtící a ničivou silou“.

Přesto v ten stejný den čínský prezident Xi Jinping vykonal ohromnou přehlídku tanků, letadel, vojsk a raketových střel, kde si zároveň čínští představitelé dělali legraci z Trumpa, že je „prezident zelenáč“ a také „rozmazlené dítě“, které blafuje proti Severní Koreji. Opravdu? To brzy uvidíme.

Podle japonského předsedy vlády Shinzo Abe prezident Trump v pondělí slavnostně slíbil, že přijme „veškerá nezbytná opatření“, aby ochránil spojence USA. A velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová uvedla: „Čas pro rozhovor vypršel.“

Chystá se vojenský konflikt a válka proti Severní Koreji? Burzy, které opět v pondělí trhaly rekordy, tomu nenasvědčují.

Avšak Severní Korea není jediným potenciálním protivníkem, s nímž se naše vztahy rychle zhoršují.

Poté, co Kongres minulý týden odhlasoval drtivou většinou hlasů nové sankce proti Rusku, a kdy Trump souhlasil s podpisem návrhu zákona, který ho zbavuje pravomoci zrušit sankce bez souhlasu Kongresu, Rusko se vzdalo nadějí na sblížení s Trumpovou Amerikou. V neděli Putin nařídil snížit počet zaměstnanců na americkém velvyslanectví a konzulátech v Rusku o 755 osob.

Druhá studená válka, která začala, když jsme přesunuli NATO k hranicím Ruska a pomohli jsme se svržením proruského režimu v Kyjevě, se stále ochlazuje. Lze očekávat, že Moskva opětuje nepřátelství Kongresu, až ji požádáme o pomoc v Sýrii a se Severní Koreou.

Návrh zákona o sankcích z minulého týdne se rovněž týkal Íránu, neboť testoval raketu, která má vynést na oběžnou dráhu satelit, ačkoli jaderná dohoda zakazuje testování balistických střel, které mohou nést jaderné hlavice. Navzdory tomu Íránci tvrdí, že jejich raketové testy budou pokračovat.

V posledních dnech také došlo k tomu, že se válečné lodě USA a íránské hlídkové čluny dostaly do těsné blízkosti, přičemž americké lodě vypálily světlice a varovné výstřely. Americká letadla a lodě se stále častěji dostávají do blízkosti ruských a čínských lodí a letadel v Baltském a Jihočínském moři.

Zatímco je Washington opatrný ohledně války se Severní Koreou, vypadá to, že slintá po válce s Íránem. Skutečně, Trumpova hrozba ohledně prohlášení, že Írán jedná v rozporu s dohodou o jaderných zbraních, naznačuje, že dojde ke konfrontaci.

Můžeme se jen podivovat: Pokud je Kongres pevně odhodlaný ke konfrontaci se zlem, které představuje Írán, proč Íránu nezruší nákupy a nechají je nakoupit 140 letadel, které si Írán objednal od Boeingu?

Proč tedy prodáváme americká linková dopravní letadla „největším sponzorům terorismu na světě“? Ať si Airbus nechá ty krvavé peníze.

Zdá se, že americké války v Afghánistánu, Sýrii, Iráku, Jemenu a Somálsku dostatečně neuspokojují naši „válčící stranu“. Ta po nás nyní chce, abychom přiměli sunnity na Středním východě ke svržení šíitů, kteří mají dominantní postavení v Íránu, Iráku, Sýrii a jižním Libanonu, a tvoří většinu obyvatelstva v Bahrajnu a ropných regionech Saúdské Arábie.

Americká armáda už pro to něco udělala. Prezident Trump možná bude potřebovat tyto transgenderové jednotky.

Jedním z důvodů, proč Trump porazil své republikánské rivaly v roce 2016, je, že sdílel touhu Američanů zaměřit se na domácí dění.

Přesto jsou dnes vztahy USA s Čínou a Ruskem stejně špatné, jako byly po desetiletí předtím, a začíná se otevřeně mluvit o válce s Íránem a Severní Koreou.

Je tohle to pravé, za co Američané hlasovali, nebo je tohle právě to, proti čemu hlasovali? Shall We Fight Them All?

Fenomén Kamaz-5350 v Sýrii. Oblíbenec převáží i bojuje (FOTO)

$
0
0
Napsal/přeložil: Lev Romanov
8.8. 2017   Eurasia24
Vojenská automobilová technika vyrobená v Rusku se v Sýrii již tradičně těší velké oblibě. Do všech válek a vojenských konfliktů, kterých se zúčastnila syrská armáda, se zapojily desítky tisíc těchto nákladních a terénních vozidel.


Nejinak tomu je i v případě typu Kamaz-5350 Mustang. Právě tyto automobily si v současné době vybojovaly u syrských vojáků vysokou popularitu, jak informuje Věstnik Mordovii.



Stroje jsou běžně využívány k přepravě mužstva, munice i výstroje a výzbroje. Stejně často je lze vidět i v roli dělostřeleckých tahačů.



Přímo v Sýrii byly tyto automobily využity také jako podvozek raketometů Grad 2B26. Používají je libanonské oddíly bojující na straně syrských vládních vojsk.



Zmínit se je třeba také o využití Kamazů v úloze pojízdných kolových zbraňových systémů. V tomto případě jde o vyzbrojení Mustanga rychlopalným 57mm kanónem S-60.

Zajímavá je také skutečnost, že když příslušníci jedné z radikálních povstaleckých skupin podporovaných USA ukořistili tento terénní vůz jako trofej, přestavěli ho na samohybné dělo.



Na korbu Kamazu byla nainstalována houfnice D-30 a schránky na munici.

Podvozek Kamazu-5350 používá v Sýrii také celá řady systémů radioelektronického boje. Tato technika však již patří nikoli syrské, ale ruské armádě.

Lev Romanov, Věstnik Mordovii

Zdroj: vestnik-rm.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

„Mírumilovná, přátelská“ vojenská spolupráce na přípravě války

$
0
0

Jiří Baťa
8. 8. 2017
Jak sděluje jistý nadporučík Bc. Oldřich Hofírek, (zřejmě oficiální mluvčí AČR, viz propagační leták v odkazu) se na území ČR ve dnech od 23. srpna do 12. září 2017 uskuteční vojenské cvičení AMPLE STRIKE 2017, a to za účasti členských a partnerských zemí a přibližně dvě stovky vojáků z Aktivní zálohy Ozbrojených sil ČR. Ač neradi (až na výjimky) si začínáme pomalu zvykat, že nás naše vlády a do usácké řitě lezoucí pravicoví politici z TOP 09, ODS, KDU-ČSL, ČSSD (s podporou aktivních lobbyistů v EU) zatáhli do militantních zájmů USA, do přípravy války s Ruskem. 



To není jenom otázka zmíněného cvičení AMPLE STRIKE 2017, ale všechna další angažmá v dalších vojenských cvičení a aktivitách na území jiných členských států NATO o problematickém posílení okupačních vojsk armád NATO a USA našimi vojáky v Pobaltí nemluvě. V této souvislosti není od věci několik věcných poznámek.

Především je dobré se zeptat těch, co rozhodují o těchto aktivitách (rozuměj cvičeních) zda si uvědomují, jak na tato vojenská cvičení nahlížejí zasažení občané, zda s nimi souhlasí a také jak k tomu přijdou, že tak jak je tomu v případě AMPLE STRIKE 2017, budou muset na nezanedbatelné části území a vzdušného prostoru ČR v místě svého bydliště, přesněji řečeno na území či lokalizaci AČR, strpět všechny nežádoucí, negativní jevy a dopady takového cvičení. Jak informuje leták nadporučíka Bc. Hofírka, … největší letové „úsilí“ se uskuteční ve dnech od 28. srpna do 8. září v časech 9:00 až 23:00, ve dnech pracovního klidu však může dojít k příletům či odletům letecké techniky nebo k jednotlivým přeletům mezi operačními prostory. Letová činnost bude rovnoměrně rozvržená do čtyř prostorů a to Náměšť, Libavá, Boletice a Bechyně. Lety v nočních hodinách budou omezeny jen na minimum. Upozorňujeme na možný nárůst počtu letů nad částí území regionu, což může zvýšit hlukovou zátěž. Dále informujeme, že v okolí uvedených prostor bude v průběhu cvičení zvýšený pohyb osob a pozemní vojenské techniky.

Je tedy patrné, že nepůjde o nějaké „klučičí hry na vojáky se špuntovkami“, ale o náročné, skutečné vojenské cvičení se vším všudy, tedy se střelbou všeho druhu, přesunem pozemní vojenské techniky, přelety letadel, jejich starty a přistání atd. Nicméně chápu, že výše položená otázka je zbytečná, naivní, irelevantní. „Oni“ se přece nemusí nikoho ptát, „oni“ mají své příkazy, které kdyby se sebe více dotýkaly a omezovaly normální, mírumilovný život občanů, potažmo jejich svobodu, kdyby poškozovaly nebo i ohrožovaly obyvatelstvo, oni sklapnou nejen podpatky, ale i ústa. Rozkaz je rozkaz zvláště, je-li dán generály USA či NATO, že ano? Nedovedu si vůbec představit, že by pan ministr obrany, sorry jako, ministr pro přípravu války proti Rusku Stropnický protestoval proti cvičení, konaném na území ČR v zájmu svých spoluobčanů. To za Ad.1.

Za Ad2., jde sice o cvičení vojsk NATO za účasti členských a také partnerských států NATO, nicméně cvičení se má zúčastnit přibližně stejný počet vojáků jako v roce 2016. Z více jak tisíce cvičících (těch „více jak tisíce“ bude kolik, dvě sta, pět set, tisíc?) by mělo být asi 400 příslušníků z armád aliančních a partnerských zemí a přibližně dvě stovky vojáků z Aktivní zálohy Ozbrojených sil ČR. Účast zatím potvrdilo 19 zemí včetně ČR a další státy (zbývajících 10 zemí) jsou v jednání. NATO má 29 členských zemí, kromě toho také existuje Euroatlantická rada partnerství a Partnerství pro mír, které slouží ke spolupráci všech 29 států NATO a 21 „partnerských zemí.“ Pozornost zaslouží zmíněné země nacházející se v uskupení „Partnerství pro mír“, které (stejně jako ostatní) paradoxně více slouží záměrům a cílům zcela opačným, tedy jako součást podpory jak členským státům NATO, tak hlavně její generalitě a samotným USA v přípravě na válku proti Rusku.

Vezmeme-li v úvahu skutečnost, že USA, pro které je NATO de facto prodloužená ruka, mají v „mírumilovném a ryze obranném“ NATO v Evropě, tak s malou nadsázkou po celém světě na 50 států a zemí coby vojenských spojenců jako „partnery pro mír“ pak nevím, zda existuje větší pokrytectví a ohlupování lidí jako tvrzení, že NATO je či má vyloženě „obranný charakter“. Ano, může mít obranný charakter, pokud bude nějakým subjektem skutečně a prokazatelně vojensky ohrožován. Zatím tomu tak není, naopak je to právě NATO, potažmo USA, které ohrožují Rusko, jako údajného nepřítele. Jen na okraj, má-li NATO ve svých strukturách min. na padesát vojenských spojenců (partnerů pro mír), z toho hlavní sílu v Evropě, není od věci se zeptat, kolik podobných spojenců má Evropu tolik ohrožující „imperiální“ Rusko? Pomůcka: k výpočtu stačí prsty jedné ruky.

Kdo chce psa bít, klacek si vždycky najde. V praxi to znamená, že chtějí-li USA vyvolat válku budou tvrdit, že Evropa, přesněji jejich spojenci a přátelé, jsou ohrožování Ruskem a že tomu musí svou vojenskou přítomností čelit. Že však jejich cílem je Rusko napadnout a zničit, o tom záměrně nemluví. Ostatně podobné je to i v případě Severní Koreje. USA se sice cítí severokorejským režimem ohroženy, ale už jaksi nemluví o tom, že jsou to právě USA, které vyvolávají napětí, když se Pchjongjangu snaží diktovat, jak mají žít a co by mělo být pro ně dobré. Jinými slovy provokují, aby měly důvod se vojensky angažovat v této oblasti. T, že se v tom nagažují i Jižní Korea a Japonsko je pochopitelné, neboť jsou spojenci USA, potažmo NATO v rámci v již zmíněného seskupení Euroatlantické rady partnerství a Partnerství pro mír.

Terorismus jako takový je strašná a naprosto odsouzení hodná věc. To co dělají USA a NATO je však něco mnohem, mnohem horší a podlejší, než je samotný terorismus. Ten má za oběť jednotlivce, maximálně desítky životů. USA a NATO však připravují či chtějí válku,která zničí svět. Ve srovnání s tím lze bez nadsázky říct : zlatý terorismus !

(Zdroj: (http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Armada-CR-Na-nasem-uzemi-se-uskutecni-cviceni-Ample-Strike-2017-499094).
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live