Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Attention! Nepřítel naslouchá!

$
0
0

Zdeněk Hrabica
8. 8. 2017
Bakalovy Hospodářské noviny rozčeřily neklidné informační vlny; dá se vypozorovat, že v nejtěsnější spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů. Anebo ve spolupráci s pavědeckými hňupy, kterých bylo vždy v našem prostoru dostatek a často byli i přemnoženi. Zveřejnily fakta a dohady o tom, jak československá státní bezpečnost v časech minulých loupila v ekonomické oblasti a vykrádala nejmodernější západní technologie. Několik stovek českých i slovenských agentů, často v oblecích diplomatů, ekonomických radů, prý nahradilo deset až jedenáct nejkvalitnějších vědců a vynálezců.


Stará a obnošená vesta, nestojí to ani za řeč. Ale nové generace mohou zblu těchto blábolů uvěřit. V jednom je to někdy zřejmé – v základu všeho byla ochrana a nedotknutelnost, stejně jako ambice v oblasti duchovního poznání a v zájmu o moderní technologie. Mohlo by se zdát, že na západní straně byla tato tisíciletá zkušenost o hodně dokonalejší. Ale nebylo tomu tak. Obě strany, rozdělující svět - získaly zejména po druhé světové válce bohaté zkušenosti ze špionážní činnosti, zaplatily velké prostředky a úsilí za nezměrný duchovní potenciál, zejména kupováním mozků z celého světa. Nabyly velké zkušeností ze sledování každého a čehokoliv - co by poškozovalo jejich zájmy, co by jejím ovládnutím mohlo přinést vyšší zisk.

Stačí dneska pohlédnout na know how a na portfolio majitelů montoven všeho druhu z širého světa u nás, v České republice. Není třeba chodit daleko, každý kdo nyní pracuje v některé západní, stejně jako ve východní firmě - to dobře ví. Sám jsem se přesvědčil, co to znamená pracovat pod etickými kodexy západního kapitálu.

Neprojde jim přes práh ani myš.

Zrazuj, práskej, informuj o nekalých úmyslech, třebas ze strany nejlepšího přítele.

Firma zaručuje diskrétnost

Nebyli a nejsou konečně sami, na slušné úrovni bylo a je lanaření a únosy mozků na obou stranách. Získávání faktů o technickém a vědeckém i humanitním pokroku západní – nejenom západní - provenience například i v KLDR, konečně v Číně, v Japonsku dosáhlo vrcholných metod. V minulosti nelenil ani Sovětský svaz, za pecí nemohlo být ani Československo.

Na knižním trhu máme nyní dostatek memoárů. Nacisté jako válečná kořist ve službách vědy a moderních technologií USA i SSSR.

Ani lanaření největších nadějí pro vědecké bádání dneška a zítřka není v daném okamžiku ojedinělé. Zvláště těch ochotných stát se khaki mozky. Ti s nejlepšími výsledky neopustí na dlouhou dobu ani USA, ani Rusko, ani Izrael.

Konečně i mladý Sergej Chruščov se dal konec konců se svou hlavou do těchto služeb.

Nebyl sám, byl z velkého počtu opravdových odborníků.

Jenom by nám česká propaganda a zvrácená ideologie neměla věšet bulíky na nos.

Tak jako jsme se my otevřeli světu, se nestalo zcela určitě nikde. Všude jinde musela – a to i pro novináře - postačit klamná návštěva reprezentačního sálu, proslulých „show“ sálů , vybavených kinetickými názornými pomůckami, zcela vymyšlenými a často vylhanými odvěkými tradicemi vzniku dané výroby. Nás navíc provázela proslulá česká žvanivost a velké slovanské srdce. Byly provázeny prozrazováním a prodejem pod rukou výrobních tajemství. Velmi často se mnohé československé výrobky, vynalezené a vyvinuté českými a slovenskými vědci a konstruktéry začaly objevovat v masové produkci dříve za kopečky nežli u nás. Stačí uvést vynikající výrobky z oboru jemné mechaniky – například fotoaparát Flexaret. Okopírovaná výroba motocyklů Jawa, ve výrobě součástek pro automobilový průmysl jsme dosahovali světové úrovně. Vyváželi jsme zdravotní náhrady, složité materiály, vojenské mechanismy, přístroje pro kosmický výzkum.

Potenciál byl velmi rozmanitý

Největší příležitostí se však pro hromadnou loupež stal 17.listopad 1989 a období před nim i po něm. Hnízdem pro definitivní zničení a rozprodej československé ekonomiky se stal Fond národního majetku a jeho privatizaci a prodejná kuponová akce jako vábnička do každé rodiny. Připojíme-li k tomu následnou církevní restituci byla ochrana státních zájmů a v konečném i nezanedbatelná role ekonomické rozvědky - na první pohled, nikoliv úplně zanedbatelná.

Její negativní důsledky nelze nikdy napravit.

Den, hodinu po hodině přijížděli do naší vlasti zejména američtí investoři a v nejužších kruzích se jim dostávalo nabídek na stříbrných podnosech.

O pachatelích se neradno ani nyní otevřeně zmiňovat. Mnozí z aktérů skončili v Orlickém jezeře v olovem zaletovaných sudech.

Jiní nad námi podnes vládnou nebo se nám vysmívají. Nebo jejich štafetu převzali jejich potomci. DNA to dotvrzuje.

Šlechta je kontinuální.

Pozor, achtung, внимание, attention!
Nepřítel naslouchá!

Robotizace a korporátní fašismus

$
0
0
Václav Umlauf
8.8. 2017   E-republika
Nechat si od miliardářů vykrást stát, školství, důchody, zdravotnictví a všechno zprivatizovat a přitom přijít o práci, to je jistě ideální politická budoucnost pro 99 procent občanů, jimž roboti vezmou klasickou práci asi ze 30 %.Nedávno jsme publikovali článek Čapkův R.U.R. vykročil do světa, ale Facebook ho zatím vypnul. Týkal se neúspěšného využití umělé inteligence. Společnost Facebook zavřela jeden ze svých systémů umělé inteligence poté, co automaty začaly komunikovat mezi sebou v nesrozumitelném jazyce, který samy vynalezly.



 Rád bych se podíval na oblast robotizace, která je pro Česko velmi zajímavá. Zchudlá rozvojová země, která si zničila korunu, aby mohla lacino vyvážet polotovary do Německa a která si volí oligarchy, kteří si sníží daně a vyvezou veškerý zisk ze země přes nastrčené zahraniční banky, je na robotizaci připravena přímo ideálně. Za ožebračenou korunu si většina českých podnikatelů není schopna koupit drahé nové technologie. Vládnoucí korporátní fašisté a koupení politici včetně banksterů z ČNB pak u nás zničí poslední zbytek sociálního systému privatizací čehokoliv a zisk vyvezou do daňových rájů. Vše pochopitelně legálně, protože jedno procento si tuto tvrdou povinnost zlodějen dá samo sobě zákonem a daně bude platit jen střední třída. O to už se Babiš postaral a proto ho tato třída se zkorumpovanou a zbankrotovanou levicí zvanou "sociální demokracie" bude volit. O zbytku partají nemá cenu mluvit: buď v tom jedou, nebo jsou úplně pitomé. A nyní k robotizaci. Psali jsme o tom dva důležité články:
Technologické zaostávání aneb Důvod válek vedených Západem
Kam mizí bohatství vytvořené vyšší produktivitou práce?

Jak sami vidíte, články vytvořené v roce 2013-14 mají čtenost přes 20 tis. a jsou pořád aktuální. Proto se na ně pokusíme navázat.

Robotizace a ničení pracovních míst

Opakuje se situace z konce 19. století, kdy dělníci ničili moderní stroje v továrnách, protože jim braly práci. Hnutí rozbíječů strojů se jmenovalo luddismus podle anglického tkalce Neda Ludda, který slavnostně a neznámo kdy zničil z těchto důvodů první tkalcovský stroj. Pět předních zemí na trhu představovalo 70% celkového objemu prodeje průmyslových robotů v roce 2014. První je Čína, která bude představovat více než jednu třetinu veškeré průmyslové robotiky instalované po celém světě asi do roku 2018. Pak následuje Japonsko, Jižní Korea a Německo. Průmyslově a ekonomicky upadající USA patří až 7. místě ve světě, pokud jde o hustotu robotů. Jižní Korea, Japonsko a Německo tvoří s Čínou hlavní tahouny robotizace. A nyní se podívejte na důležitý graf předpokládající úsporu pracovních míst ve světě skrze robotizaci do roku 2025.




V průměru ve světě přijde další generace skrze robotizaci o jednu pětinu pracovních míst a v průmyslově vyspělé EU asi o jednu třetinu. To znamená, že slavná doba korporátních montoven v příští generaci skončí a je otázkou, co ji ve zchudlém a vytunelovaném Česku nahradí. V USA už nyní platí, že je výhodnější koupit robota za 35 tis. dolarů, než platit dělníka se mzdou 15 dolarů na hodinu. A to je prosím průmyslová mzda normálních dělníků na otrokářském korporátním pásu. Takže to shrňme. Nechat si od miliardářů vykrást stát, školství, důchody, zdravotnictví a všechno zprivatizovat a přitom přijít o práci, to je jistě ideální politická budoucnost pro 99 procent občanů, z jimž roboti vezmou klasickou práci asi ze 30 %.
Jak se práce a kapitál podílí na tvorbě národního důchodu

Statistika růstu HDP zkoumá, jak velkou část růstu produkce ekonomiky lze vysvětlit růstem kombinovaných vstupů. Růst reálného HDP může vzrůst zejména ze třech různých zdrojů: zvýšením vstupního objemu práce, zvýšením kapitálových investic nebo zvýšením výroby pomocí různých faktorů, tedy i robotiky. Následující graf z Austrálie a Nového Zélandu ukazuje růst HDP v letech 1978 až 2008 pro růstové cykly identifikované v sérii zmíněných tří faktorů.




Vezměte si rok 2008 s vysokým růstem HDP v Novém Zélandu (3,6%) a podívejte se na tři faktory, které způsobily tento růst. Jasně vidíte z poslední kolonky roku 2008, že jedno procento plutokratů z korporací, kteří mají kapitál, dosahují největšího podílu na růstu zisku a produkce. To potvrzuje i graf z Pikettyho klíčové ekonomické práce o proměnách západního kapitálu, viz jeho jméno v heslech. A při normálním růstu HDP zhruba o 1-1,5 % se podíl kapitálu na tvorbě bohatství zvyšuje mnohem rychleji. V normálních a dlouhých obdobích hospodářské stagnace nebo pomalého růstu se zásadně zvyšuje při tvorbě bohatství společnosti podíl kapitálových dividend a zisky dané zúročenými vklady. Ale jak sami vidíte, i v době hospodářského růstu tvoří práce a všechny ostatní faktory pouhou polovinu růstu bohatství ve srovnání s kapitálovými investicemi. Pokud jedno procento bude investovat do robotiky, což je logické, pak se dočkáme v jimi ovládaném státě zajímavých věcí.

Robotizace a korporátní fašismus

Závěr z vývoje robotizace je jasný. Dáme jednomu procentu korporátních fašistů moc nad státem, odpustíme jim všechny daně, necháme je pobírat všechny dotace, výhody a ulehčení. A dnes jim pomůžeme k zisku tím, že kapitál výhodně investují do robotizace, kde si sami sobě dají daňové výhody. Pak šéfy korporací a jimi uplacené politiky zase zvolme do čela úplně zchudlých a ožebračených států. A pak toto báječné jedno procento plutokratů zase nechme, aby sami sobě už zase odpustili daně a opět legálně pustili žilou již tak hodně zchudlému státu. Nechme si zničit sociální stát tichou privatizací a robotizací, která nás připraví o práci. Robotizovat v politickém systému korporátního fašismu znamená, že tato volba nám nenechá žádný podíl na bohatství vytvořeném extrémně zvýšenou produktivitou práce, která se navíc Česku asi obloukem vyhne. Pak je jasné, že taková nerovnováha historicky viděno vždy končí válkou nebo revolucí, která násilím zavede do společnosti změny a znovu přerozdělí vzniklé bohatství. Tak si korporátní fašismus zadělává na svůj hrob a na celosvětovou krizi se zásadními důsledky pro celé lidstvo.

Řešení této situace není jednoduché, protože k této rovnici práce a kapitálu ještě přichází otázka surovin, půdy, vody a energií, které jsou na planetě omezené a jen z malé míry recyklovatelné. Od druhého srpna žije celá planeta na dluh dalších generací, protože si spotřebovala všechny dostupné zdroje pro daný rok. Podívejte, kolik planet Země potřebují obyvatelé vyspělého světa, a o kolik tím pádem okrádají ostatní obyvatele Země.




Sami vidíte, že globální průměr světové devastace je 1,7 zeměkoulí, které bohužel nemáme. Takže je celkem jasné, o čem budou další války. Země je jen jedna a a její zdroje jsou omezené.
Tři možné volby

Obecně existují tyto tři možnosti dalšího růstu vzhledem k surovinám, kapitálu a práci.
Společenství si zvolí kvalitu života jako hlavní cíl své smysluplné existence. Viz naše články pod heslem "index štěstí", například (Česko a jeho umístění v Indexu sociálního růstu). Pak si daná komunita nebo stát zvolí střízlivý a šetřivý způsob života a bude si šetřit práci i suroviny. Neoliberálně masírovaný Čech a Moravák se v takové komunitě asi střelí do bedny, protože v ní nenajde smysl života. Náš konzumní životní styl se dnes redukuje na to, aby se vydělaly peníze v montovně nebo v kšeftu a pak se všechno okamžitě utratilo v západním supermarketu. Nebo to střední třída masírovaná konzumním a sobeckým neoliberalismem profrcá kdekoliv jinde.


Budeme pracovat stále více, stále více budeme ničit zdroje a povedeme stále více hybridních válek a různobarevných revolucí za ovládnutí mocenských sfér vlivu. Zkrátka, nezměníme nic. Necháme bobtnat náš nihilistický životní styl a potřeby, globálním oteplováním a ničením životního prostředí nenapravitelně zničíme biosféru. Graf spotřeby Země jasně ukazuje, že například Indie s 1,2 miliardami obyvatel bude brzy vyžadovat právo na spotřebu své jedné Země. Pak je jasné, že při omezené kapacitě zdrojů se současná studená válka mezi blokem Čína-Rusko, BRICS versus USA-EU brzo změní na horkou válku o zbylé zdroje planety. A mezi střílejícími děly budou kolovat světoví uprchlíci z neobyvatelných oblastí a zavládne globální teror.


Přejdeme do hypertechnologické společnosti pod vládou korporátně-fašistického jednoho procenta, které jako jediné bude mít kapitál a stát pro osobní potřebu. Jedno procento zblbne mediálně masírovanou střední třídu, která jim bude sloužit za zbytky spadlé ze stolu korporátní oligarchie. Zbytek společnosti bude bez práce a postupně se mu vezmou volební práva. To bude probíhat pochopitelně zcela legálně, jako se to již nyní děje v USA. Pod záminkou "boje proti terorismu" pak většina neproduktivních občanů skončí v panelákových rezervacích, kam se jim pustí televize, kontrolovaný internet a počítačové hry. Tento život občanů druhého řádu bude kontrolovat umělá inteligence, jak to naznačil konec článku citovaný v úvodu. I nekonečný supermarket s jedovatými průmyslově vyráběnými potravinami tam bude. Zkrátka, budoucí vytunelovaní Češi obhospodařovaní roboty a umělou inteligencí se nemusí ničeho bát. Nebudou mít práci, ale jejich specificky český způsob života jim nikdo nevezme.

Klub "Nová republika" - srpen

Dodon slíbil, že posoudí plány USA na budování vojenských zařízení v Moldávii

$
0
0
8. 8. 2017       zdroj
Prezident Moldávie Igor Dodon oznámil, že americký záměr na vybudování osmi nových zařízení na vojenské základně v obci Bulboaca s ním nebyl projednán. V pondělí 7. srpna o tom informoval Sputnik Moldova. "Považuji to za další provokaci ze strany vlády Moldavska. Výstavba vojenských zařízení musí být odsouhlasena prezidentem země, který je také vrchním velitelem. Tato otázka nebyla se mnou konzultována. Probereme to, poznamenala hlava republiky.


V reakci na otázku, zda by bránil výstavbě na vojenské základně, Dodon zdůraznil, že "nejprve je třeba pochopit, oč se jedná".

Dříve téhož dne RT oznámila, že USA hledají dodavatele pro výstavbu vojenských zařízení v obci Bulboaca. Podle informací novinářů armáda od stavitele požadovala "projektování a výstavbu zařízení pro výcvik vojenských operací v městských podmínkách na výcvikové základně Bulboaca". Mezi stavby patří kancelář, hotel, obytná budova, čerpací stanice, škola, nákupní středisko a další budovy.

7.srpna bývalý moldavský ministr obrany Anatolij Šalaru také prohlásil,že má v úmyslu prezidenta republiky trestně stíhat. Obvinil Dodona z toho, že kvůli jeho počínání USA pozastavily financování moldavské armády v rámci Foreign Military Financing (FMF, Zahraniční vojenské financování).

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

Turecko, Rusko a zajímavá nová balkánská geopolitika ...Jak je vidět za poslední čtvrtstoletí zkušeností s Washingtonem jako jedinou světovou supervelmocí od zhroucení Sovětského svazu, model „šéf-podřízený“ již není životaschopný pro udržování zdravých mírových mezinárodních vztahů.

$
0
0
William Engdahl
9.8. 2017   Zvědavec
Geopolitická šablona celé Evropské unie prodělává jednu z nejhlubších změn od doby, kdy před více než dvaceti pěti lety došlo ke zhroucení Sovětského svazu. Na setkání, které proběhlo v rámci Turecko-maďarského podnikatelského fóra v Ankaře 30. června, maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že Maďarsko „stojí při svých přátelích“, a ve slovní válce, která v současnosti probíhá s Evropskou unií, je na straně Turecka. Maďarský premiér také ocenil úlohu Turecka, které zabraňuje dalšímu obrovskému přílivu uprchlíků do EU, a konstatoval, že „bez Turecka by Evropu zaplavilo mnoho milionů přistěhovalců“, a že z tohoto důvodu si Turecko „zaslouží respekt“. Za těmito připomínkami, jejichž cílem bylo rozzuřit EU a její nezúčastněné a odměřené byrokraty, je mnohem víc, než jen otázka uprchlíků a práv národní svrchovanosti.


Dochází k velkému tektonickému zlomu - a to nejen v Maďarsku, ale na celém Balkáně. Tato změna se týká také Erdoganova Turecka a Putinova Ruska. Začínají se vynořovat obrysy nové balkánské geopolitiky a v EU se otvírají obrovské zlomové linie mezi zarytými zastánci NATO a pragmatickými státy EU, které mají větší zájem na hospodářském rozvoji, zdraví a bezpečnosti svých zemí, než na obhajování krachující, upadající supervelmoci USA.

Maďarský premiér Orbán nebyl v Turecku kvůli běžné návštěvě za účasti fotografů. Byl tam za účelem obchodních hovorů, kvůli ekonomickému byznysu. Přivezl s sebou polovinu svého kabinetu a asi 70 podnikatelů, aby společně diskutovali o oblastech větší bilaterální ekonomické spolupráce. Orbán se také soukromě setkal s tureckým prezidentem Erdoganem a premiérem Binali Yildirimem.
Energetický uzel pro jihovýchodní Evropu

Ačkoli to bylo v médiích bagatelizováno, hlavní projednávanou otázkou v Ankaře byly možnosti dovozu ruského zemního plynu tureckým plynovodem Turecký proud.

Kvůli novému, po právnické stránce pochybnému, americkému zákonu o sankcích, zaměřených na evropské společnosti, investující do rusko-německého plynovodu Nord Stream II, který má vést mimo Ukrajinu, Rusko urychluje svou prioritu dokončení výstavby plynovodu Turecký proud z již postavené čerpací stanice v blízkosti Anapy v jižním Rusku, vedoucího pod Černým mořem, který bude procházet Tureckem, a povede až k bulharským, či možná řeckým hranicím.

Nejnovější, neuvěřitelně hloupé sankce, schválené americkým Kongresem, jsou zaměřené jak na Írán, tak Severní Koreu, a trestají německé a rakouské společnosti, které investují do severního plynovodu Nord Stream II, vedoucího z okolí Petrohradu. Sankce tvrdí, že podle mezinárodního práva je pro prezidenta USA nezákonné sankcionovat společnosti mimo jejich územní pravomoc, což je označováno právním termínem extrateritorialita.

Oznámení o nových sankcích, které jsou zaměřené na plynovod Nord Stream II, vedlo Rusko k urychlení pokládky plynovodu Turecký proud na dně Černého moře, která je v současné době v předstihu. Švýcarská společnost Swiss Allseas, dodavatel společnosti Gazprom, položil od května asi 15 mil dlouhé potrubí pod Černé moře. První ze dvou paralelních plynovodů má být otevřen v březnu 2018, druhý v roce 2019. Roční kapacita každého úseku se odhaduje na 15,75 miliard krychlových metrů zemního plynu, celkově může dosáhnout téměř 32 miliard krychlových metrů za oba úseky.

A tady to začíná být zajímavé.
Balkán se také připojuje k Tureckému proudu

Na začátku července nově zvolený bulharský premiér Bojko Borisov oznámil, že má v úmyslu podepsat dohodu o tranzitu plynu z rusko-tureckého plynovodu Turecký proud. Podepsal také dohodu se sousedním Srbskem, které není členem EU, a není pravděpodobné, že by se jím jednou stalo, mimo jiné kvůli silným vazbám na Rusko. Podle nové dohody Srbsko nakonec přijme 10 miliard krychlových metrů plynu z plynovodu Turecký proud Gazpromu.

29. června, když se předseda vlády Aleksandar Vučić ujal úřadu srbského prezidenta, předsedkyní vlády se stala Ana Brnabič. V Parlamentu uvedla, že se bude snažit o „vyváženou zahraniční politiku“, a že její vláda bude především usilovat o dobré vztahy s Ruskem a Čínou. Nový srbský ministr obrany Alexandar Vulin byl ostře kritizován Washingtonem, mimo jiné za jeho proruskou orientaci. Aleksandar Vučić se osobně setkal s Vladimírem Putinem týden před svým zvolením, a znovu ujišťoval o úzkých vztazích mezi Ruskem a Srbskem.

5. července maďarská vláda také podepsala dohodu o dodávkách plynu z Tureckého proudu. Začátkem tohoto roku navštívil ruský prezident Budapešť, kde spolu s předsedou vlády Orbánem diskutoval o maďarské účasti na Tureckém proudu a ruské výstavbě jaderných elektráren v Maďarsku.

Na Světovém ropném kongresu, který se konal ve dnech 9. -11. července v Istanbulu, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan objasnil, že Turecko se chce stát hlavním energetickým uzlem mezi východem a západem, severem a jihem. Stručně řečeno, všechny elementy nové hlavní restrukturalizace se scházejí mezi balkánskými státy, Ruskem a Tureckem.
Turecký proud

Poté, co v prosinci 2014 Bruselská komise EU, podporovaná Washingtonem, začala vyvíjet nátlak na bulharskou vládu, aby zrušila dohodu o přívodu plynu Gazprom přes plynovod Jižní proud do bulharského přístavu Burgas, ruský prezident Putin oznámil, že Jižní proud je ukončen. Zároveň Rusko zahájilo jednání s Tureckem o alternativě Turecký proud.

S cílem vyhnout se trestněprávním předpisům EU, plynovod Turecký proud Gazpromu, procházející Tureckem, bude končit na turecko-bulharské hranici, přičemž druhá větev bude možná končit v Lüleburgaz v turecké Marmarské oblasti poblíž hranic Turecka s Řeckem. Potom by bylo na kupujících zemích, aby uzavřely smlouvu na svůj vlastní plynovod a postavily jej pro využití Tureckého proudu. Zákony EU zakazují, aby Gazprom stavěl a provozoval vlastní plynovod v EU.
Pobaltská změna

V posledních měsících, kdy je politika EU v Bruselu stále více svazující, se země východní Evropy, zejména Maďarsko, Česká republika a Bulharsko, obrátily směrem na východ k Eurasii, zejména k Rusku a Číně, a zaměřily se na rostoucí investice do infrastruktury OBOR a dalších eurasijských infrastrukturních sítí.

V únoru 2017, během návštěvy ruského prezidenta Putina v Budapešti, podepsalo Maďarsko smlouvu v hodnotě 17 miliard dolarů se společností Rosatom Group, ruskou státní jaderně energetickou společností, na výstavbu dvou reaktorů v jaderné elektrárně Paks, jediné jaderné elektrárně v zemi. Rusko má také 51 procentní podíl v české projektové společnosti Nuclear Power Alliance, společně s Českou Škodou JS a.s., která bude podávat nabídku na několik plánovaných českých jaderných elektráren. Nejnovější český národní energetický plán považuje jadernou elektřinu za bezpečný způsob, jak splnit cíle EU pro snižování emisí CO2, stejně jako Maďarsko.

Turecká vláda si také vybrala ruskou společnost Rosatom, aby vybudovala jejich první jadernou elektrárnu (Akkuyu NPP) se čtyřmi reaktory poblíž Středozemního moře v jižním Turecku, naproti Kypru. Prvotní jednotku, která stojí 20 miliard dolarů, staví rusko-turecké sdružení společně s tureckou stavební skupinou Cengiz-Kalyon-Kolin (CKK). Elektrárna bude uvedena do provozu v roce 2023.

Dnes, kdy USA a většina zemí západní Evropy zmrazily investice do jaderných technologií a ztratily kvalifikovanou vyškolenou pracovní sílu, se Rusko stalo světovým lídrem v oblasti exportu jaderných technologií s více než 60% na světovém trhu.

Areva, největší evropský výrobce jaderných elektráren, se sídlem ve Francii, nezískal od roku 2007 žádnou zahraniční smlouvu. Westinghouse, největší americký dodavatel jaderných technologií, zažívá těžké časy, mírně řečeno. Pittsburgská jaderná společnost byla prodána a dnes ji vlastní japonská Toshiba. Jaderná skupina Westinghouse nedávno uzavřela smlouvu (první za třicet let) na zásobování čtyř nových domácích amerických elektráren. Smlouva však byla špatná, neboť překračovala náklady a došlo k soudním sporům, takže společnost Westinghouse Electric byla nucena vyhlásit bankrot. Rusko má naopak smlouvy na výstavbu 34 reaktorů ve 13 zemích s odhadovanou celkovou hodnotou 300 miliard dolarů.

Význam těchto obchodů s plynem a jadernou elektřinou ze strany Ruska s Maďarskem, Českou republikou, Srbskem, Bulharskem a Tureckem je postrach Washingtonu, neboť dochází k rozčarování pobaltského regionu z politicky zkrachovalého Bruselu a Německa, které ztratilo svůj vliv.

Pozoruhodné je v této souvislosti nejnovější potvrzení tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana o nákupu několika jednotek ruských vyspělých protiraketových obranných systémů S-400 ve výši 2,4 miliardy dolarů, a to navzdory usilovným snahám Trumpovy administrativy a NATO jej zastavit. Pokročilý protiraketový systém S-400 je vojenskými odborníky považován za nejrozvinutější smrtící systém protiraketové obrany na světě, který je mnohem silnější, než americký systém Patriot, který chtěl Washington prodat Turecku.

Skutečnost, že nyní několik balkánských zemí zcela očividně zlepšuje své hospodářské vztahy s Ruskem a Tureckem, podtrhuje skutečnost, že Evropská unie je spíše ne-unie, než slibovaná Evropská unie. Hloupé rozhodnutí Evropské komise předvolat Maďarsko, Českou republiku a Polsko k evropskému soudu za odmítnutí povinných bruselských kvót, týkajících se přijímání uprchlíků, ještě více rozdělilo Evropskou unii na východní a západní.

Politické konstrukce, řízené shora dolů, jako je dnešní EU a všechny její protidemokratické instituce, jako je Evropská komise a Evropský parlament, které šlapou po základních národních suverénních právech, podobně jako v sadomasochistických osobních vztazích, jsou v podstatě nerealizovatelné. Jak je vidět za poslední čtvrtstoletí zkušeností s Washingtonem jako jedinou světovou supervelmocí od zhroucení Sovětského svazu, model „šéf-podřízený“ již není životaschopný pro udržování zdravých mírových mezinárodních vztahů. Hysterický zvuk toho, kdo nejvíce štěká, mluví za vše. Turkey, Russia and Interesting New Balkan Geopolitics

P.C.Roberts: Specialita amerických médií – vylhané zprávy

$
0
0
Vybral a přeložil Lubomír Man
9.8. 2017
Americká média mají na vylhané zprávy patent. Skutečně - od Clintonova režimu neprodukují už nic jiného, než lži. Vzpomínáte si na nelegální americké bombardování a pustošení Jugoslávie? Pamatujete si na „válečného zločince“ Slobodana Miloševiče, srbského prezidenta, onálepkovaného jako „balkánský řezník“ a srovnávaného s Hitlerem, dokud Hillary Clintonová nepřenesla tento titul na prezidenta Ruska?

A právě tohoto Miloševiče a nikoliv Billa Clintona, vsadili do vězení, kde tento srbský politik zemřel - a dle některých pozorovatelů byl spíš zavražděn - dříve, než se před Mezinárodním soudním tribunálem mohl ze svých křivých obvinění očistit.

http://www.globalresearch.ca/milosevic-and-the-destruction-of-yugoslavia-unpleasant-truths-no-one-wants-to-know/5540873

Vzpomínáte si na zničení Iráku, ospravedlňované zharmonizovanou propagandou, o níž kriminální režim Bushe ml. dobře věděl, že je lživá od začátku až do konce? Vzpomínáte na Husajnovy „zbraně hromadného ničení“, o nichž inspektoři OSN dosvědčili, že nikdy neexistovaly? Ale vzdor tomu byl Irák zpustošen, miliony Iráčanů byly zabity či vyhnány ze svých domovů, a Husajn sám byl předveden k soudu, svým zadáním ještě průhlednějšímu, než byl Stalinův soud s Bucharinem. Načež byl, a to pod záminkou právního úkonu, zavražděn.

Vzpomínáte na rozkotání Libye, založeném výhradně na washingtonských lžích i na zločinném zneužití rezoluce OSN o bezletovém provozu nad Libyí, kterou Američané obrátili v bombardování libyjských ozbrojených sil, během něhož CIA vyzbrojení a spunktovaní džihádisté svrhli a poté i zavraždili Muamára Kaddáfího? A vzpomínáte, s jakým gustem tehdy vyřkla vražednice Hillary své památné: „Příšli jsme, viděli jsme – načež on zemřel?“

Vzpomínáte na lži, jež zločinný Obamův režim šířil o prezidentu Sýrie Asadovi? I o tom, jak USA plánovaly napadení Sýrie, které bylo v nejposlednějším okamžiku zablokováno jak britským parlamentem, tak ruskou vládou? A jak poté Obama, rukou společnou s Hillary, vyslali do Sýrie ozbrojené bandy Islamského státu, aby práci, o kterou američtí vojáci takto přišli, vykonaly místo nich?

Vzpomínáte si, jak generál Flynn v televizním vystoupení prohlásil, že vyslání ozbrojenců Islamského státu do Sýrie bylo „zlovolným činem“ Obamova režimu, který byl uskutečněn vzdor jeho protestům coby ředitele Obranné zpravodajské agentury? Či na to, jak byl za tuhle špetku své pravdy pak za prezidentování Trumpa vyhozen z jeho Národní bezpečnosti?

Vzpomínáte si na americký převrat na Ukrajině proti demokraticky zvolené vládě a na to, jak ji nahradil neonacistický režim? Či na to, jak byl a je tento washingtonský zločin proti ukrajinskému lidu překrýván falešnými obviněními z ruské invaze?

ANEBO SI SNAD VZPOMENETE ASPOŇ NA JEDINOU AMERICKOU ZPRÁVU Z POSLEDNÍHO DVACETILETÍ, KTERÁ BY BYLA PRAVDIVÁ?

A přitom všechny ty lži, vyprávěné režimy Clintona, Bushe ml. a Obamy a vedoucí k smrti milionu lidí, byly tak jasně průhledné, že je americká média mohla pohodlně odkrýt a miliony lidských životů tak zachránit.

Ale neučinila to. Naopak presstitutky nad zločinným ničením zemí a národů jásaly. A každá z nich se tím, dle standartů, ustavených při poválečném norimberském procesu, stala válečným zločincem.

A sedm muslimských zemí tak zničily nejen letecké bomby a dělostřelecké granáty, ale i lži presstitutek.

Nation: Orwellovské hledání „ruské propagandy“ v sociálních sítích

$
0
0

9.8. 2017   Prvnízprávy
Německý Marshallův fond Spojených států, který je jedním z nejuznávanějších výzkumných center ve Washingtonu, podlehl rusofobní hysterii.
A organizace, kterou založil Willi Brandt, se vzdálila od Ostpolitik - politiky zaměřené na normalizaci vztahů s Moskvou, a zvolila si protiruskou hysterii, napsal The Nation.


V červenci bylo oznámeno, že v rámci Marshallova fondu bude zřízena „Aliance pro zachování demokracie“, která si klade za cíl „veřejně dokladovat a odhalovat pokračující snahy Vladimira Putina zaměřené na podkopávání demokracie ve Spojených státech a Evropě“. Pod záštitou Aliance byl zahájen nový projekt s názvem „Hamilton 68“ - podle Zápisu federalistů 68, kde se jednalo o otázce nebezpečí cizího vlivu na americkou demokracii.

„Hamilton 68“ prostřednictvím slídění nad 600 účty na Twitteru má určit portály, které pravděpodobně přispívají k šíření ruského vlivu ve Spojených státech. Zatím seznam zahrnuje taková média jako The Atlantic, DailyCaller a FoxNews, a televizní kanál RT a agenturu Sputnik.

CM: „Divize vytváření fake news" o Rusech narazila na britského hackera

Jak The Nation poznamenal, nový projekt má problémy, z nichž prvním je, že zprávy na Twitteru, které „Německý Marshallův fond“ považuje za „ruskou propagandu“, nelze nazvat propagandou podle jakéhokoli smysluplného výkladu tohoto pojmu. Autor článku uvádí pět tweetů, které byly označeny na „Hamiltonu 68“. V nich bylo uvedeno, že v USA zemřel vězeň v důsledku mučení, že v Kongresu vyzvali ke „zničení KLDR", že ruské velvyslanectví v Damašku bylo ostřelováno minometnou palbou, a že ruský prezident Vladimir Putin poblahopřál parašutistům v Den letectva.

„Žádný z těchto materiálů nelze nazvat „falešnou zprávou“," poukázal autor článku. „Význam tohoto projektu "Německého Marshallova fondu" je jasný: Každá zpráva, která by mohla prezentovat Spojené státy v negativním světle, se nyní rovná šíření ruské propagandy,“ zdůraznila publikace.



„Hamilton 68“ se snaží zúžit přijatelný politický diskurz - projekt nese skryté poselství, že Američané by měli ignorovat špatné zprávy v případě, že jsou zdrojem zahraničních médií, bez ohledu na pravost zprávy, konstatoval The Nation.

Že i vlivný „Německý Marshallův fond“ podlehl rusofobii, která je nyní tak v módě ve všech politických kruzích, je důvodem k zklamání a obavám, uzavřel autor svůj materiál.

Jak Západ bojuje s teroristy v Iráku

$
0
0
Václav Umlauf
9.8. 2017   E-republika
Scénář letecké podpory NATO a USA teroristům v Sýrii a Iráku je velice jednoduchý. ISIL zaútočí a USA podpoří jeho útok tím, že se tak zvaně "spletou". Pak cíleně zabíjejí v klíčové oblasti útoku Islámského státu vládní jednotky Sýrie nebo Iráku skrze rakety nebo letadla NATO.


Z trojlístku konfliktních zemí Blízkého východu je třeba napsat poslední shrnutí vývoje v Iráku. K předešlým článkům si přečtěte tematické číslo věnované 10. výročí nelegální druhé války v Iráku a souhrnné číslo věnované situaci na Blízkém východě.
2013-09 (Irák: deset let vraždění
2015-2 (Blízký východ, už blízký)

A poslední důležitý článek byl překlad od novináře Elijah J. Magnier z jordánského deníku Al Rai, který zpravodajsky pokrývá válečné zóny na Blízkém východě, především Irák, Sýrii, Libanon a věnuje se Hizballáhu a hnutí Mudžahedínů. Přeložili jsme jeho analýzu současné situace v Iráku z ledna 2016.
USA vytláčejí Írán z Iráku a nechávají Sýrii Rusku

Pro současný vývoj se částečně potvrzuje jeho analýza ohledně konfliktu USA a jednotek al-Hashd al-Sha'bi (Popular Mobilisation Units – PMU). Írán sice nedosáhl v Iráku shody na úrovni šíité-šíité, šíité-sunnité, šíité-Kurdové, ale jím podporované jednotky PMU nyní hrají velmi důležitou roli. Americká arogance, která velí chovat se v Iráku jako v dobyté kolonii, je nyní vystavena další závažné zkoušce v novém konfliktu, který vypukl před dvěma dny. Protože nová eskalace je pro vývoj situace v regionu (Sýrie, Irák) naprosto typická, budeme se jí věnovat podrobněji.
O užitečném využití islámských teroristů

Americký scénář boje v Sýrii s teroristy se po současné prohře musel změnit. Skupiny teroristů-demokratů vytvořených ad hoc pod různými vlajkami podporované NATO a USA kvetly v zemi jako houby po dešti. Jenže po rusko-syrské ofenzívě s pomocí Hizballáhu a íránských gard se Západem podporovaní teroristé dostali do mediálně neudržitelné pozice. Trump po prohrané válce v Sýrii od nich dává ruce pryč. Tento podnikatelský miliardář a prezident nemá rád lúzery, v tomto případě navíc zděděné od předešlého demokrata Obamy. Ale USA má příliš mnoho závazků k wahabitským režimům Saúdů a Kataru, kteří zdejší teroristy vyzbrojují a platí. Situace se mění v případě Turecka po neúspěšném pokusu o vraždu Erdogana. Pokus o atentát nepřímo podporovala USA a EU tím, že poskytla politický asyl radikálním odpůrcům Erdogana jako je exulant Fethullah Gülen. Jeho stoupenci s podporou tureckých jednotek soustředěných i na letecké základně NATO v Incirliku aktivně připravovali zavraždění Ergodana a vojenský puč. Pokud by byl úspěšný, Západ by jej jistě přivítal jako další barevnou revoluci směrem k demokracii. Ale puč nevyšel. Rusové včas varovali Erdogana, který jim v téže době sestřelil stíhačku v Sýrii a byli s ním proto ve válečném stavu. Erdogan pozatýkal spiklence a pakuje NATO postupně z Turecka, protože se mu stalo doslova životu nebezpečným. Nakonec se rozpadla i koalice na podporu terorismu v Sýrii mezi Katarem a Saúdy. Takže čeští čtenáři živení korporátními presstituty se docela nedávno s údivem dozvěděli, že Turecko a Katar podporují terorismus v Sýrii, zatímco předtím tyto islámské velmoci vedly v Sýrii pilný boj za demokracii. Ale tak už to ve světě simuláker a presstitutů chodí, a normálním lidem je to vlastně úplně jedno.

Oblast nového konfliktu proxy-války USA-Írán

Scénář letecké podpory NATO a USA teroristům v Sýrii a Iráku je velice jednoduchý. ISIL zaútočí a USA podpoří jeho útok tím, že se tak zvaně "spletou". Pak cíleně zabíjejí v klíčové oblasti útoku Islámského státu vládní jednotky Sýrie nebo Iráku skrze rakety nebo letadla NATO. Aktivní letecká podpora teroristům, stejně jako bombardování nemocnic, použití fosforu v bombách proti civilistům ve městech atd. se nejprve popře. Pak se prohlásí, že na tom něco málo bude, ale že za to stejně může Putin. Za deset let se to začne vyšetřovat vojenským soudem. A pak se to uzavře osvobozujícím rozsudkem federálního soudu USA, jako v případě masakru civilistů v Bagdádu spáchaném v roce 2007. Tak se provádějí válečné zločiny Západu. Jak známo zločiny se provádějí rychle, a pak se dlouho soudí s citovaným výsledkem demokraticky nastolené "spravedlnosti". Tomu odpovídá i současné bombardování civilistů v dobývané syrské Rakkce. Na co Kurdové a SFA ukáží prstem, to jim NATO promptně vybombarduje, dokonce i s mezinárodně zakázanými fosforovými bombami, i když je to jediná civilní nemocnice v obléhaném a dobývaném městě. Podrobnosti nedávného útoku zde.
Poslední vývoj v trojúhelníku Irák-Sýrie-Jordánsko

A nyní k vývoji v Iráku, především v oblasti Al-Tanfu o níž jsme psali v posledním článku o Sýrii (Západní boj s teroristy v Sýrii je v posledním tažení). Poslední eskalace se děje hned na druhé straně hranice a má velmi podobný scénář intervence USA ve prospěch terorismu, kterou ještě před nedávnem USA a NATO provozovalo v Sýrii. K tomu viz článek z roku 2016 pod názvem Příměří v Sýrii skončilo a ISIL dostal přímou leteckou podporu USA. Přesně tento scénář se nyní děje v Iráku v kritické oblasti kolem nelegální a nyní vyklízené US-základny v Al-Tanfu, která se dostala do úplného obklíčení. Podle iráckého premiéra a velitele jednotek PMU, které tvoří zcela oficiální součást íránské armády, došlo v boji proti teroristům v oblasti al-Tanf k zásadnímu incidentu 8. srpna 2017. USA vypálily slavu dalekonosnými raketomety HIMAR na jednotky PMU, které zde aktivně odolávaly ofenzívě ISIL. Podívejte se na tuto mapu incidentu.




Podle údajů armády na místě zahynulo podle dosavadních neúplných zpráv mezi 40-70 vojáky PMU a další desítky byly zraněny. Údajně zde zahynul i syn vrchního velitele jednotek PMU. USA a spojenci podle klasického scénáře útok zatím popřely, jako obvykle. Ale íránský vice-president Nouri al-Maliki už útok USA zcela oficiálně odsoudil a požaduje vyšetřování tohoto zločinu, včetně potrestání pachatelů. Podle všech zkušeností na to asi bude čekat dost dlouho.

Proč USA pomáhají teroristům právě zde

Pohled na mapu ukazuje, že boj proti ISILu v této oblasti má pro západní válku s teroristy naprostou prioritu a stejně tak pro Sýrii a pro Irák v boji proti terorismu. Bílá na mapě dole ukazuje Jordánsko, kde CIA za naše daně cvičí teroristy-demokraty, které pak posílá do Sýrie a pravděpodobně i do Iráku. Druhý důvod útoku USA na irácké jednotky PMU je dán jejich aktivní rolí při obklíčení Al-Tanfu. Irák angažovaný v boji proti terorismu se tiše dohodl s asadovou SAA, že odtud Západem placené žoldnéře vypakují, jak jsem o tom psal minule. To pochopitelně rozčílilo demokratické a wahabitské státy, které společnou demokraticko-teroristickou rukou v této oblasti bojují s teroristy a platí jim žold. Navíc toto video velitele iráckých PMU ukazuje, jak z napadené oblasti US-helikoptéry evakuovaly velitele ISIL. Tito zahraniční žoldnéři a teroristé jsou příliš cenní na to, aby zde zahynuli stejně bídně a anonymně jako normální teroristický plebs.

A poslední důvod raketového útoku je US-obrana strategické dálnice Baghdád-Terbil-Jordánsko. Americké firmy dostaly zakázku na rekonstrukci, poté, co ji Američany nepřímo založený ISIL zavřel roku 2014. Zkrátka, teroristé zničí Irák po nelegální válce USA s pomocí US zbraní. Pak se dodají US-zbraně irácké vládě bojující proti terorismu. Pak se postaví za ropu dálnice, která byla zničena oběma stranami. A pochopitelně, zakázku na obranu této silnice dostala přejmenovaná žoldnéřská firma Blackwater, která beztrestně páchala zločiny v Iráku. Povstání proti okupaci USA a tím i Islámský stát vznikl mimo Mosúl zejména ve Fallúdži. Zde Blackwater spáchal masakry na civilistech a jeho žoldnéři byli od místních obyvatel zlynčováni. Tím se zahájilo třetí kolo války v Iráku. Není divu, že šíitské jednotky PMU nenávidí žoldnéře Blackwateru a chtějí ukončit intervenci Západu v Iráku. Odměnou je jim raketový útok Západu na jejich pozice během přímého boje proti Islámskému státu.

USA stále zvyšují svou vojenskou přítomnost v Sýrii / US Keep Increasing Its Military Presence in Syria

$
0
0

Mehmet Ersoy
9. 8. 2017
Zprávy o násilných střetnutích a dělostřeleckých útocích v Rakka obklíčené kurdskou syrskou demokratickou frontou přicházejí denně. Podle Al Jazeera, LINK mezi 6. červnem a 30. červencem bylo město terčem koaličních útoků 1215 krát, zatímco od ledna a poloviny června bylo provedeno 1300 útoků. Aktivita USA v Sýrii roste nejen ve vzduchu, ale i na zemi. Včera korespondentka společnosti BuzzFeed Borzou Daragahi zveřejnila na svém Twitteru důkazy o přítomnosti amerických obrněných vozidel, která se stále častěji objevují v severní Sýrii.



Foto od Borzou Daragahi

Navíc, ve svém článku v BuzzFeedu, Daragahi porovnává zásah Donalda Trumpa do syrského konfliktu ve srovnání s účinkováním Baracka Obamy.

S bývalým prezidentem v úřadu americká armáda poskytovala hlavně zpravodajskou podporu, která pomáhala kurdským jednotkám na místě. Pentagon nyní zahájil rozsáhlou činnost rozmnožující zvláštní operační síly, dělostřelectvo, letectvo a vojenskou flotilu.

Kromě toho se v Sýrii objevil Alan Dwyer, specialista USAID na pomoc při katastrofách. Setkal se s místními úředníky a zástupci některých humanitárních organizací v městečku Ain al-Issa na sever od Rakky, což dokazuje, že USA mají s těmito územími svůj plán po porážce ISIS.

Donald Trump a jeho vojenští poradci se rozhodli přesunout zahraniční politiku země směrem k Sýrii. Zatímco Obama směřoval k vyloučení prezidenta Bašara al-Assadu a aktivně podpořil radikální opoziční skupiny, zdá se, že současný americký prezident vsadil na Kurdy a hodlá vytvořit autonomní region loajální Washingtonu bez souhlasu Damašku. To je důvod, proč americká přítomnost narůstá každým dnem.

Dnes však můžeme jen hádat, kam takové akce směrem k suverénnímu státu povedou. Je zcela pravděpodobné, že vyvolají další fázi krvavého konfliktu, místo aby pomohly hledat způsoby řešení tohoto problému.

US Keep Increasing Its Military Presence in Syria

News of violent clashes and artillery strikes in Raqqa sieged by the Kurdish-led Syrian Democratic Front come daily. According to Al Jazeera, LINK between June 6 and July 30 the city was targeted by coalition jets 1,215 times while 1,300 strikes were carried out since January and mid-June.

The U.S. activity in Syria is growing not only in the air but also on the ground. Yesterday, BuzzFeed correspondent Borzou Daragahi published on his Twitter footages of American armored vehicles more and more often seen in northern Syria.

Moreover, in his article at BuzzFeed, Daragahi notes how large Donald Trump’s interference in the Syrian conflict is compared to the one of Barack Obama’s administration.

With the previous president in office, the U.S. military provided mainly intelligence support aiding Kurdish troops on the ground. Now, the Pentagon started full-scale activity deploying special operation forces, artillery, aviation and fleet.

Besides, Alan Dwyer, a USAID disaster relief specialist, was spotted in Syria. He met with local officials and the representatives of some humanitarian organizations in Ain al-Issa town to the north of Raqqa, which proves the U.S. has a plan what to do with these territories after ISIS is defeated.

Donald Trump and his military advisers decided to shift the country’s foreign policy towards Syria. While Obama aimed at ousting president Bashar Al-Assad and actively supported the opposition radical groups, the current U.S. president seems to have bet on the Kurds and intends to create a autonomous region loyal to Washington with no Damascus consent. That is why the American presence keeps groing every day.

Today though, one can only guess what such actions towards a sovereign state will lead to. It’s quite possible that they will provoke another stage of the bloody conflict instead of helping to seek the ways for solving it.

Nové republice zasláno autorem

Nino Burdžanadzeová o událostech v Jižní Osetii v roce 2008: válku začal Saakašvili

$
0
0

9. 8. 2017   zdroj
Bývalá předsedkyně gruzínského parlamentu Nino Burdžanadzeová hovořila v exkluzivním rozhovoru pro RT o událostech 8. srpna 2008 v Jižní Osetii. "Válku začal Saakašvili (prezident Gruzie v letech 2008 - 2013. - pozn. RT). Odpovědnost za tyto tragické události spočívá především na něm. 



Zástupci všech médií mě vyhlásili za nepřítele Gruzie. A dodnes, nehledě na závěry šetření komise EU, nehledě na prohlášení Haydi Talyavini (švýcarská diplomatka, vedla mezinárodní komisi, která prošetřovala příčiny konfliktu 2008 - pozn. RT) a všeobecné pochopení toho, co se skutečně stalo, je v Gruzii nevhodné mluvit o tom, že válku začal Saakašvili. Nikdo na to nechce zaostřovat pozornost a hovořit na toto téma", řekla Burdžanadzeová.

Konflikt v Jižní Osetii se rozvinul poté, co gruzínské jednotky vtrhly na území republiky v noci na 8. srpna 2008 a ostřelovaly hlavní město Jižní Osetie Cchinvali z Gradů. Po pěti dnech bojů byly gruzínské jednotky ze země vytlačeny.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Deset let od začátku krize: Češi pracovali přesčas, aby ostatní země dohnali

$
0
0
Erik Best
9. 8. 2017      EB
Dluh je jednou z nejmocnějších hybných sil, které lidstvo kdy poznalo. Je možná dokonce mocnější než válka. Přesně před deseti lety propukla finanční krize poté, co banka BNP Paribas odmítla dostát svým závazkům. Začala investorům bránit v přístupu k penězům ve fondech s expozicí vůči rizikovým hypotékám. Vysvětlovala to vyschnutím likvidity těchto fondů. 



Česká republika nebyla následnou krizí zasažena tolik jako jiné země, protože míra zadluženosti byla relativně nízká. Od té doby ale Češi pracovali přesčas, aby ostatní země dohnali. Zadlužení domácností u bank, které v polovině roku 2007 činilo 400 miliard Kč, vzrostlo o 270 % na dnešních 1,48 bilionu Kč. Poměr veřejného zadlužení vůči HDP ve stejném období vzrostl z 28 % na 43 % (a v jednu chvíli se dokonce vyšplhal na 45 %), zároveň se ve stejném období státní dluh více než zdvojnásobil na 1,7 bilionu Kč. Česká národní banka minulý týden naznačila návrat k postkrizovému normálu, když lehce zvýšila úrokové sazby, čímž si vysloužila pozornost Financial Times a dalších ekonomických médií. Před deseti lety byli Češi v pozadí krize. Dnes stojí v popředí budoucího vývoje, ať už bude jakýkoli.

"Neonacistický letní vojenský tábor pro děti na Ukrajině" - přední americký televizní kanál opublikoval usvědčující příběh (VIDEO)

$
0
0


9. 8. 2017   zdroj
Russkaja vesna již informovala o zahájení dalšího turnusu neonacistického dětského letního tábora Azovan, kde bojovníci praporu Azov učí malé Ukrajince nenávidět Rusko a Rusy. Tento tábor zaznamenala i západní média: například novinář amerického televizního kanálu NBC strávil v táboře týden a natočil o tom dokumentární film.


NBC bez okolků ukázala děti se střelnými zbraněmi v rukou, které skandují "Bij moskala, počítej mrtvoly", táborového instruktora, který otevřeně prohlásil, že učí děti, co je válka.

Tábor neunikl pozornosti ani ABC News, Foreign Policy a The Daily Mail, kde je tábor přímo nazván neonacistickým a fotografie odtud šokujícími.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Statistika rozpuštěná v másle

$
0
0
Zdeněk Hrabica
9. 8. 2017
Léto v jiném kulturním prostředí je pro člověka nad jiné povznášející; je zbavené denního tisku a obohacené o televizní reprízy Chalupářů, Sanitky, o Hříšné lidi města pražského, o Četnické humoresky – o co také jiného? Chléb a hry. Je to přece jenom krásný vzhled na ten boží svět. O to přesvědčivější jsou informace o předem ohlášené svatbě charismatického Andreje Babiše, kde jinde než v Čapím hnízdě a o bělostné róbě nevěsty. 


 O přezdívce předsedy vlády Bohuslava Sobotky – alias o Bohuslavu „Večerníčkovi“. Nikdy bych nezvěděl nic o chování s hvězdičkou - ještě žijících původních a od nás odsunutých Němců ve srovnání s panovačným chováním jejich, již také v seniorském věku, velmi nadřazených potomků. A o jejich stálé kalkulaci a také o jejich naději na právo na vlast.

Nejčastější téma rozhovorů bez ohledu na podpisové archy kandidátů pro přímou volbu prezidenta se rozcházejí – Horáček sem a Horáček tam, Drahoš jako Masaryk, zatím stále nezískaný pro stolec Pithart z „dvojdomku“, byl by to on - „Podiven“ - tou nejlepší záměnou za Havla? Snad jen teplický senátor!

Také všichni jiní ať jsou prezidenty!

Jenom ne, ksakru, ten zpropadený Zeman.
 Řeči se vedou a tráva roste na horách a na lučinách.
Tož, jak říkáme u nás, tož to sa eště uvidí. Aby ze všeho nakonec přece jenom nepršelo.

Kdysi mne filozof dr. Zbyněk Fišer zvaný Egon Bondy vtloukal do hlavy, že se dožijeme doby, kdy nedospělci budou rozhodovat o nákupu zboží, kterého bude přebytek. Budou mít hlavní slovo ve výběru funkční módy a sportovní obuvi nebo selfíček. Také připomínal, že máslo bude jednou zase tak drahé, že sáhneme znovu, jako za Protektorátu Bőhmen und Mähren, po margarínu z nafty nebo z rostlin - jinak ze surovin, určených dneska spíše pro bioplynky nebo do pohonných hmot.

Budou z něho zase a zase jenom vředy?

Ráno mne probudila rozhlasová relace – vystoupení předsedy českého Svazu zemědělců o cenách másla na českém trhu.Tehdy, pokud nemůžeme jako někde u Aše nebo u Chebu nakupovat máslo na bavorském trhu levněji než doma, prý bude dále, jako nikdy v historii , stoupat jeho cena vysoko nad 50 Kč za čtvrtinku, tedy za 250 g. A pak potvrdil svou nejhlubší znalost v moderní statistice; udělal srovnání. Za komunistů jsme si při průměrných platech mohli koupit máslo 300 krát v roce, kdežto nyní, při nynějších průměrných platech, kdy žijeme stále lépe a radostněji, dokonce asi 600 krát.

A ať si někdo dovolí o této vědecky ověřené informaci jakoliv pochybovat. Máslo ani dneska opravdu ničím nenahradíš. V sýrech najdeš sílu – sýry stejně jako margarín se dají už vyrobit z ledačehos.

A tak, když už nesmíme ani pomázankové máslo ani rum, příjde margarín zase vhod, příjde zase k duhu.

Foto autor

Liga proti bolševismu, Ústav pro studium totalitních režimů , Jazzová sekce, Karel Srp

$
0
0
Zdeněk Hrabica
10. 8. 2017
Hladina se čeří, všechno tady už jednou bylo. Výstavy o židobolševickém Rusku, zprávy o konzumaci hladových dětí v Rusku a na Ukrajině, o kanibalismu, výstavy fotografií na pražském Václavském náměstí, portréty ještě žijících bývalých náčelníků správ StB, výstava fotografií o zločinech Rudé armády a o tom, jak 1.československý armádní sbor v SSSR, vedený velitelem plk. Ludvíkem Svobodou, přinesl do ČSR na bodácích komunismus.


Vězeňské klece solidarity s kubánskými disidenty, s českými vládními maskoty v pruhovaných trikotech, svíčkobraní k památce Mesiáše pod sochou svatého Václava a u Národního divadla, nákladní loď se srdcem ze svíček plující z Prahy po Vltavě a po Labi.

A ejhle Člověk v tísni, Paměť národa, Czech Press Photo, Syndikát novinářů a jeho koryfejové.

Dosť bolo Havla! Čo to táráš? Keď som strielal na tých bolševikov, čo to tárám – predsa na tých fašistov...

Spisovatelka Lenka Procházková, dcera scénáristy a spisovatele Jana Procházky, disidentka, neprošla do etické komise ÚSTR. Senát dal svým nemilosrdným rozhodnutím té ženě husitské, táboritské červenou kartu. Upálit!
Karel Srp. To stejné.

To přece nelze! A že neudával? Byl přece v KSČ. Byl bolševik! Nenapsal jako jiný báseň ani text písně, že šel v předních řadách s Klementem Gottwaldem. Nebo tak nějak. Že se už nepamatuje? Jeho chyba, nelze být v etické komisi, není čistý jako lilie.

Pryč s Karlem Srpem, pryč s Jazzovou sekcí. Šmejdil vedle Miloše Zemana!

To stačí. 

Kdo se Karla Srpa zastane? Hlásím se k němu.

A je mi šumafuk, co o něm teď fujtajblové na českém dvorečku vedle hnojiště štěbetají. Známe se dlouhá léta a oběma, myslím si, je nám moc dobře na duši.

Za to z těch, co se nejenom teď veřejně či neveřejně bojí Karla Srpa zastat, nebo se vrtí jako holubi na báni, je mi znovu na blinkání

Kdyby mi to bylo dovoleno, sdělím své zastání nahlas i z televizní obrazovky.
Karle, bubnuj!

Foto Cai Zhiyi

Konec „levných válek“ pro Spojené státy

$
0
0
The Saker
10.8. 2017   Zvědavec
 Poté, co neokonzervativci dokončili převrat proti Trumpovi (přinejmenším dosáhli hlavního cíle, kterým je neutralizace Trumpa; a dodatečný cíl, kterým je obvinění Trumpa a jeho odstranění z úřadu, může být splněn v budoucnost), se svět musí znovu zabývat velmi nebezpečnou situací: anglo-sionistická říše rychle upadá, ale neokonzervativci jsou zpět u moci a udělají cokoliv a naprosto všechno, co je v jejich silách, aby tento trend zastavili a zvrátili. Je to také zcela zřejmé z jejich rétoriky i z jejich minulých akcí, že jediné „řešení“, které neokonzervativci vidí, je vyvolání nějaké války. Takže palčivá otázka, která se nabízí, zní takto: „na koho zaútočí impérium příště?“ Bude to KLDR nebo Sýrie? Nebo Írán či Venezuela? Možná Ukrajina? Nebo neokonzervativci usilují o válku s Ruskem nebo Čínou?

Samozřejmě, pokud budeme předpokládat, že neokonzervativci jsou úplně šílení, pak je možné všechno, od invaze USA do jihoafrického státu Lesotho, až po souběžný termonukleární útok na Rusko a Čínu. V žádném případě nezavrhuji šílenství (a zkaženost) neokonzervativců, ale také nevidím žádný smysl v analyzování toho, co je zjevně iracionální, i kdyby jen z toho důvodu, že všechny moderní teorie odstrašování vždy zahrnují „racionálního hráče“, a ne bláznivého šílence na sebevražedném útěku. Pro naše účely tedy budeme předpokládat, že ve Washingtonu DC existuje alespoň nějaké zdání racionálního myšlení, a že i kdyby se neokonzervativci rozhodli zahájit nějakou čistě bláznivou operaci, někdo na nejvyšší úrovni moci najde odvahu tomu předejít, stejně jako to udělal admirál Fallon se svou hláškou „nedojde k tomu během mého velení!“ (což pravděpodobně v roce 2007 zabránilo americkému útoku na Írán). Takže za předpokladu, že ve Washingtonu zůstala alespoň špetka racionality, kde by mohlo impérium udeřit příště?

Ideální scénář

Všichni nyní přesně víme, co má impérium v oblibě: najít nějakou slabou zemi, rozvrátit ji, obvinit ji z porušování lidských práv, napařit jí ekonomické sankce, vyvolat nepokoje a vojensky zasáhnout ve jménu „obrany demokracie“, „svobody“ „sebeurčení“ (nebo nějaké jiné kombinace stejně zbožných a bezvýznamných konceptů). Ale toto je pouze „politický recept“. Chtěl bych prozkoumat to, co nazývám „americkým způsobem války“, což je způsob, jakým rádi bojují američtí velitelé.

Během studené války bylo plánování, zajišťování zásob, doktrína a výcvik amerických vojenských sil zaměřeno na boj ve velké konvenční válce proti Sovětskému svazu, a bylo jasné, že tato konvenční válka může eskalovat do jaderné války. Odložíme-li na chvíli stranou tento nukleární aspekt (pro naši diskusi není relevantní), charakterizoval bych konvenční rozměr takové války jako „masivní“: velké útvary (divize, brigády), hodně obrněných vozidel a těžkých zbraní. Tento druh vedení války by znamenal obrovskou logistickou podporu na obou stranách, což by postupně zahrnovalo rozsáhlé údery proti týlovým vojenským jednotkám, sklady zásob, strategické osy komunikace (silnice, železnice, mosty, apod.) a rozsáhlou obranu v klíčových sektorech. Bitevní pole by bylo obrovské, zahrnovalo by stovky kilometrů na obě strany FEBA (Forward Edge of Battle Area, tj. „frontové linie“). Na všech úrovních - taktické, operační a strategické - by byla připravena obrana ve dvou, možná třech liniích. Abyste měli představu o vzdálenostech, 2. sovětská strategická linie v Evropě byla rozmístěna až na Ukrajině! (To je mimochodem důvod, proč Ukrajina zdědila obrovské sovětské sklady munice, a proč během ukrajinské občanské války nikdy nebyl nedostatek zbraní na žádné straně). Po zhroucení Sovětského svazu celá tato hrozba zmizela, nu, pokud ne úplně přes noc, tak téměř přes noc. Válka v Perském zálivu samozřejmě poskytla americkým ozbrojeným silám a alianci NATO poslední, zato velkou „rozlučkovou párty“ (proti nepříteli, který neměl absolutně žádnou šanci zvítězit), ale brzy poté bylo americkým stratégům zcela jasné, že „masivní válka“ skončila, a že obrněné brigády zřejmě nebudou v americkém arzenálu tím nejužitečnějším nástrojem pro válečné boje.

To je moment, kdy američtí stratégové, většinou ze speciálních operačních jednotek, vyvinuli to, co nazývám „levnou válkou“. Funguje to asi takhle: nejprve přimět CIA, aby poskytla finance, vyzbrojit a vycvičit nějaké místní povstalce (v případě potřeby je přivést ze zahraničí); dále vmísit americké speciální jednotky mezi tyto místní povstalce a poskytnout jim FAC (tj. předsunutá vzdušná kontrola, první sled vojáků, speciálně vycvičených k tomu, aby řídili přímou podporu letadel, útočících na nepřátelské síly v přímém kontaktu s USA a jejich „přáteli“); nakonec nasadit dostatek letadel do bojové zóny a do blízkosti bojových oblastí (na letadlové lodě, do sousedních zemí nebo dokonce na zabavená místní letiště) za účelem provádění bojových operací ve dne v noci.

Klíčovým pojmem je jednoduchost: poskytnout přátelským povstalcům ohromnou výhodu v palebné síle. Všichni jste to viděli na YouTube: USA a „koaliční“ síly postupují vpřed, dokud nezačnou rychle vítězit, poté si okamžitě přivolají leteckou podporu, což vyústí v obrovské BUM!!!, načež následuje aplaus Američanů a ostatních příznivců, a útočníci zcela zmizí. Párkrát (avšak dostatečně) to zopakujte a máte snadné, levné a rychlé vítězství nad lepším nepřítelem. Tento základní přístup může být ještě posílen různými „doplňky“, jako je poskytnutí lepšího vybavení (protitankové zbraně, noční vidění, komunikace, atd.) povstalcům, a přivedení dalších amerických nebo spojeneckých sil, včetně žoldnéřů, aby se postaraly o vyřešení těch nejobtížnějších úkolů.

Zatímco mnozí příslušníci amerických ozbrojených sil byli vůči tomuto novému přístupu hluboce skeptičtí, převaha různých druhů speciálních jednotek a alespoň dočasný úspěch této „levné války“ v Afghánistánu přispěl k tomu, že si tento druh boje získal okamžitou oblibu amerických politiků a propagandistů. Nejlepší na tom všem je, že tento druh vedení války přivodil jen minimální ztráty na životech Američanů a dokonce jim poskytl vysoký stupeň „věrohodné popíratelnosti“, kdyby se něco nevydařilo. Samozřejmě, že to nadchlo i různé „třípísmenkové“ strašáky (tj. agentury, které mají ve zkratce tři písmena, mají hájit USA, ale chovají se podivně a vyvolávají v lidech strach, pozn. překl.)

To, co si mnozí z nich nedokázali v rané euforii uvědomit ohledně neporazitelnosti USA, bylo, že tato „laciná válka“ vytvořila tři velmi riskantní předpoklady:

V první řadě se především spoléhalo na hluboce demoralizovaného nepřítele, který cítil, že, stejně jako v seriálu „Star Trek“, byl odpor vůči Borgovi (neboli USA) bezvýznamný, protože i kdyby byly momentálně nasazené americké síly omezené co do velikosti a schopností, Američané by bezpochyby přiváděli další a další síly, kdyby to bylo třeba, dokud by opozici nerozdrtili.

Za druhé, tento typ vedení války předpokládá, že USA mohou získat vzdušnou převahu nad celým bojištěm. Američané neradi zajišťují vzdušnou podporu velmi blízko, když hrozí sestřelení nepřátelskými letadly nebo raketami.

Za třetí, tento typ válčení vyžaduje přítomnost místních povstalců, které lze využít jako „místní bojovníky v terénu“, aby skutečně dobývali a kontrolovali území. Nyní uvidíme, že všechny tyto tři předpoklady nejsou tak úplně pravdivé, nebo, lépe řečeno, že anglosionistům již nezbyla žádná země, v níž by tyto předpoklady stále platily. Proberme je nyní jeden po druhém.

Hizballáh, Libanon 2006

Ok, tato válka se oficiálně netýkala USA, to je pravda, ale týkala se Izraele, což je víceméně stejné, alespoň pro naše účely. I když je pravda, že taktika hnutí Hizballáh, které bylo v přesile, a příprava bojového pole, hrály velmi důležitou roli, a také je nepopiratelné, že ruské protitankové zbraně umožnily Hizballáhu napadnout a zničit dokonce i nejdokonalejší izraelské tanky, nejdůležitější vývoj této války spočíval v tom, vůbec poprvé na Středním východě došlo k tomu, že tato poněkud malá a relativně slabá arabská síla během střetu s údajně „neporazitelnými jednotkami Tsahalu“ (tj. izraelské armády, pozn. překl.) neměla vůbec žádný strach. Britský reportér Robert Fisk byl první, kdo odhalil tuto obrovskou změnu a obrovské důsledky, z toho vyplývající:
Slyšeli jste Šarona, ještě předtím, než utrpěl těžkou mozkovou mrtvici, že použil tuto frázi v Knessetu: „Palestinci musí cítit bolest.“ Bylo to během jedné z intifiád (tj. ozbrojené povstání Palestinců proti Izraeli, pozn. překl.) Představa, že když budete pořád dokola bít Araby, tak se nakonec podrobí a připlazí se po kolenou a dají vám všechno, co budete chtít. A to je naprosto bludné, protože tohle už neplatí. Tohle se dalo aplikovat před třiceti lety, když jsem poprvé přijel na Blízký východ. Když Izraelci překročili libanonskou hranici, Palestinci naskákali do aut, jeli do Bejrútu a šli do kina. Teď, když Izraelci překročí libanonskou hranici, bojovníci Hizballáhu naskáčou v Bejrútu do aut a vyrazí na jih, aby se zúčastnili bitvy. Klíčovou věcí teď je, že Arabové se už nebojí. Jejich vůdci se bojí, stejně jako Mubarakové, egyptský prezident a jordánský král Abdalláh II. Ti všichni se bojí. Třesou se strachy ve zlatých mešitách, protože jsme je podporovali. Ale lidé se už nebojí.

To je naprosto ohromné. „Božské vítězství“, jakého poprvé dosáhla v roce 2006 tato Strana Boha, se nyní opakuje v Sýrii, Afghánistánu, Jemenu, Iráku a jinde. Strach z „jediné supervelmoci“ je konečně pryč, nahrazený palčivou touhou vyrovnat dluh s anglosionisty a jejich okupačními silami.

Hizballáh je také důkazem další, velmi významné věci: vítězná strategie, když čelíte nadřazenému nepříteli, nespočívá v tom, že se budete bránit útokům, ale že mu odepřete lukrativní cíl. Jednoduše řečeno: „malý stan je lepší než bunkr,“ nebo také „jestli vás zpozorují, mohou vás zabít“. Akademičtější způsob, jak to podat, je: „nesoupeř s nadřazeností svého nepřítele - učiň ji bezvýznamnou“.

Při pohledu do minulosti je zcela zřejmé, že jednou z nejpůsobivějších zbraní v anglosionistickém arzenálu nebyla jaderná bomba, ani letadlová loď, ale propagandistická mašinérie, která po desetiletí úspěšně přesvědčovala miliony lidí po celém světě, že USA jsou neporazitelné: USA měly nejlepší zbraně, nejlépe vycvičené vojáky, nejpokročilejší techniku, apod. Ukazuje se, že je to úplný nesmysl - americká armáda v reálném světě se vůbec nepodobala svému propagandistickému protějšku: kdy vlastně naposledy Spojené státy skutečně vyhrály válku proti soupeři, schopnému smysluplného odporu? V Pacifiku ve 2. světové válce?

[Poznámka na okraj: Vybral jsem si příklad Hizballáhu v roce 2006, abych ilustroval zhroucení paradigmatu „nedotknutelnost vedoucí ke kapitulaci“, a na druhou stranu abych také lépe ilustroval „nesoupeř s nadřazeností svého nepřítele - učiň ji bezvýznamnou“. Z dřívější doby by byl vhodný příklad Kosova v letech 1998-1999, kdy rozsáhlá operace, jejíž součástí byly všechny letecké síly NATO, trvala 78 dní (izraelská agrese proti Libanonu trvala pouze 33 dní) a nevyústila vůbec v nic: několik zničených transportérů APC, několik starých letadel, zničených na zemi, srbský armádní sbor, který vše přežil bez újmy, ale kterému Miloševič nařídil, aby se stáhnul z osobních, politických důvodů. Srbové byli první, kteří dokázali životaschopnost této strategie „zamítnutí cíle“ dokonce i proti protivníkovi s pokročilými zpravodajskými službami a průzkumným potenciálem.]

Ruská bojová jednotka, Sýrie 2015

Vždy jsem trval na tom, že ohledně ruské operace v Sýrii nešlo o případ „Rusové přicházejí“ nebo „válka skončila“. Pravdou je, že Rusové, kteří byli nasazeni, jsou velmi malou silou, a že tato síla ani tak neporazila Daeš, ale spíše změnila základní charakter politického kontextu války: jednoduše řečeno - tím, že do toho Rusové vstoupili, tak nejen že Američanům politicky ztížili intervenci, ale také jim odepřeli to, co umí nejlépe - „lacinou válku“ proti Syřanům.

Když Rusové poprvé nasadili v Sýrii svou bojovou jednotku, neměli ani zdaleka takový vojenský potenciál, který by Američanům znemožnil využít syrský vzdušný prostor. Dokonce i po sestřelení ruského letadla SU-24 tureckou armádou Rusové pouze nasadili v rámci vzdušné obrany dostatečně velké množství stíhaček, aby se ochránili před podobným útokem ze strany Turků. Dokonce i dnes, když píšu tato slova, kdyby se letectvo Spojených států (USAF) nebo vojenské námořnictvo Spojených států (USN) rozhodly převzít kontrolu nad vzdušným prostorem Sýrie, mohly by to bezpochyby jednoduše udělat, neboť čistě na základě číselných údajů Rusové stále nemají dostatečnou vzdušnou obranu nebo dostatečný počet bojových letounů, aby Američanům odepřeli syrský vzdušný prostor. Ovšem, takový americký útok by Američany přišel naevidentně skutečné náklady, a to jak vojensky, tak politicky, ale každý, kdo opravdu věří, že malý ruský letecký kontingent 33 bojových letadel (z nichž jen 19 může skutečně bojovat v syrském vzdušném prostoru: 4 SU-30, 6 SU-34, 9 Su-27) a neznámý počet baterií S-300/S-400 /Pancíř-S1 může skutečně porazit kombinovanou vzdušnou sílu CENTCOM a NATO, se velmi plete nebo jednoduše nerozumí modernímu vedení války.

Problémem pro Američany jsou různá rizika, která samozřejmě zahrnují ruský vojenský potenciál, ale také politická rizika, vyplývající ze zřízení bezletové zóny nad Sýrií. Nejenže by takový krok znamenal další vystupňování americké intervence, která je zcela nezákonná, ale vyžadoval by i nepřetržité úsilí o potlačení syrské (a případně i ruské) vzdušné obrany, a to je něco, co Bílý dům není ochotný právě nyní udělat, zvláště když je naprosto nejasné, čeho by se takovou riskantní operací dosáhlo. V konečném důsledku Američané občas provedli nějaký ten úder, stejně jako Izraelci, ale ve skutečnosti je jejich úsilí téměř zbytečné.

Ještě horší je skutečnost, že Rusové to nyní Američanům oplatili a poskytují syrským silám vybavení a leteckou podporu, zejména v klíčových oblastech. Rusové také nasadili dělostřelecké ovladače a těžké dělostřelecké systémy, včetně raketových jednotek a těžkých plamenometů, které dávají palebnou výhodu vládním jednotkám. Je paradox, že to jsou právě Rusové, kteří nyní bojují v „laciné válce“, přičemž odpírají tuto možnost Američanům a jejich spojencům.

Užiteční teroristé, neboli „Svobodná syrská armáda“, Sýrie 2017

Hlavní slabost Svobodné syrské armády (FSA) spočívá v tom, že ve skutečnosti neexistuje, přinejmenším ne na zemi. Jistě, existuje spousta syrských exulantů FSA v Turecku a jinde, existuje také spousta exulantů Daeš/al-Kájdy, kteří se usilovně snaží vypadat jako FSA, což se líbí Johnu McCainovi, a v Sýrii existuje také pár rozptýlených ozbrojených skupin, které by rády patřily k FSA. Ve skutečnosti šlo však vždy jen o abstrakci, čistě politický koncept. Tato virtuální Svobodná syrská armáda byla pro Američany velmi užitečná, neboť jim poskytla „příběh“ pro propagandistickou mašinérii, svatou záminku pro CIA, malý fíkový list, který měl zakrýt fakt, že strýček Sam byl v posteli s al-Kájdou a Daeš, a dále jim poskytla politický ideál, týkající se snahy o sjednocení světa proti Assadovi a syrské vládě. Avšak FSA nikdy nemohla poskytnout „místní bojovníky“. Všichni ostatní je měli: Daeš, al-Kájda, ale také Syřané, Íránci, Hizballáh a samozřejmě i Turci a Kurdové. Vzhledem k tomu, že takfiristé byli oficiálně nepřítelem Spojených států, byly USA limitovány co do rozsahu a povahy podpory, poskytované těmto wahábistickým bláznům. Syřané, Íránci a Hizballáh byli démonizováni, takže bylo nemožné s nimi pracovat. To zanechalo bokem Turky, kteří měli hrozné vztahy se Spojenými státy, zejména po Amerikou podporovaném pokusu o převrat proti Erdoganovi, a Kurdy, kteří nebyli příliš ochotni bojovat a umírat v Iráku, a jejichž každý krok hlídala Ankara s velkou dávkou nepřátelství. Jak válka pokračovala, Američany zaskočila strašná realita: neměli žádné „místní bojovníky v terénu“, kteří by se připojili ke speciálním jednotkám americké armády, nebo je alespoň podporovali.

Nejlepším příkladem této skutečnosti je nejnovější americký debakl v oblasti al-Tanf poblíž hranic s Jordánskem. Američané, podporovaní Jordánci, tiše obsadili tuto z větší části prázdnou část syrské pouště s nadějí, že odříznou komunikační linii mezi Syřany a Iráčany. Místo toho se stalo, že Syřané odřízli Američany a dostali se k hranici jako první, čímž byla přítomnost Američanů jednoduše zbytečná (podrobnosti zde a zde.) Zdá se, že Američané to v oblasti al-Tanf vzdali, alespoň dočasně, a že americké síly budou staženy a přesunuty na jiné místo v Sýrii.

Takže kdo je další na řadě - Venezuela?

Rychlý pohled zpět do historie ukazuje, že Američané vždy měli problém s místními „spojenci“ (tj. loutkami). Někteří byli docela fajn (Jihokorejci), jiní méně (hnutí Contras), ale celkem vzato, použití místních sil bylo pro USA vždy spjato s rizikem: místní lidé často mají svou vlastní agendu, někdy velmi odlišnou, a vždy si brzy uvědomí, že pokud jsou závislí na Američanech, jsou Američané závislí na nich. Dodejme ještě známý fakt, že Američané nevynikají tak zvanou „multikulturní vnímavostí a odborností“ (jen si uvědomte, jak malé procento z nich zná místní jazyk!) a pochopíte, proč si tento problém americké zpravodajské služby uvědomí až tehdy, kdy už je příliš pozdě (žádná úžasná technologie se nedá nahradit spolehlivou, zkušenou a znalou lidskou inteligencí). Realita je taková, že Američané jsou obvykle bezmocní, pokud jde o prostředí, v němž působí. Americký debakl v Sýrii (nebo v Libyi či na Ukrajině) je toho vynikající ukázkou.

Nyní, když jsme rozpoznali pár doktrinálních a operačních nedostatků americké „laciné války“, použijme je pro vytvoření seznamu potenciálních cílových zemí:
Prognóza Podkopaná morálka nepřítele Vzdušná převaha Místní bojovníci
Severní Korea ? ano ne
Sýrie ne ne ne
Írán ne ano ne
Venezuela ? ano ano?
Rusko ne ne ne
Ukrajina ne ne ano
Čína ne ne ne


Poznámky: „podkopaná morálka nepřítele“ a „vzdušná převaha“ jsou mé nejlepší odhady, ale mohu se mýlit; „místní bojovníci“ označují domácí a bojeschopné síly, které již v dané zemi jsou (na rozdíl od zahraniční intervence), a které jsou schopné zabrat a udržet určité území, nejde tedy o nějaké malé povstalecké skupiny nebo politickou opozici.

Pokud jsou mé odhady správné, pak jediným kandidátem na intervenci USA by byla Venezuela. Nicméně tato prognóza postrádá časový faktor: aby byla americká intervence úspěšná, vyžadovala by realistickou exitovou strategii odchodu (USA jsou již tak přetížené, že skutečně poslední věc, kterou impérium potřebuje, je, aby bylo vtaženo do další zbytečné války ve stylu à la Afghánistán, kterou nelze vyhrát. A je tu ještě jedna věc, přestože jsem k venezuelské opozici předběžně přiřadil „ano“, tj. že opozice může hrát roli „místních bojovníků“ (zejména pokud budou podporovaní Kolumbií), nejsem si vůbec jistý, zda proamerické síly ve Venezuele mají kdekoliv poblíž nějaký potenciál ozbrojených sil (které by dle mého názoru byly proti americké invazi) nebo různých levicových partyzánských skupin, které tolerovaly vládu Cháveze a Madura, ale které si ponechaly zbraně jen „pro případ“. Navíc je tam problém s terénem.

Ačkoli podle optimistického scénáře by mělo být snadné zmocnit se Caracasu, ve zbytku země by bylo obtížné a nebezpečné provádět vojenské operace. A nakonec je zde ještě otázka udržení moci: zatímco Američané mají rádi rychlá vítězství, latinskoamerické gerily již mnohokrát prokázaly, že mohou bojovat celá desetiletí. Na základě těchto důvodů se domnívám, že USA jsou sice schopny intervence do Venezuely a jsou schopny udělat v této zemi nepořádek, ale nemyslím si, že by USA dokázaly zavést nový režim a udržet kontrolu nad touto zemí.

Závěr - Afghánistán 2001-2017

Afghánistán je často nazýván „pohřebištěm impéria“. Nejsem si tak jistý, zda se Afghánistán také stane hřbitovem anglosionistické říše, ale skutečně se domnívám, že se Afghánistán stane hřbitovem doktríny „laciné války“, což je paradox, protože Afghánistán byl také místem, kde byla tato doktrína poprvé aplikována s tím, že se původně zdálo, že půjde o obrovský úspěch. Všichni si jistě pamatujeme, jak americké speciální jednotky řídily vzdušné útoky B-52 proti rychle ustupujícím afghánským vládním silám. O šestnáct let později se afghánská válka dramaticky změnila k nepoznání, americké síly stále bojují ve válce, v níž je 90% obětí zapříčiněno IED (tj. improvizovaný nástražný systém), kde veškeré úsilí o alespoň nějaké politické urovnání selhalo, a kde se vítězství či stažení jednotek jeví jako zcela nemožné. Skutečnost, že americká propagandistická mašinérie nyní obviňuje Rusko z „vyzbrojování Talibánu“, je názornou ukázkou toho, jak jsou anglosionisté zoufalí. Nakonec samozřejmě Američané budou muset odejít zcela poraženi, ale prozatím vše, co jsou ochotni připustit, je, že „nevyhrávají“ (bez legrace!).

Americké dilema je jednoduché: studená válka je dávno opožděná, a stejně tak i její pozdní fáze, a úplná reforma amerických ozbrojených sil je zcela jasně dávno zpožděná, a ještě také politicky beznadějná. Právě nyní jsou americké ozbrojené síly bizarním výsledkem studené války, „laciné války“, a neúspěšných vojenských intervencí. Teoreticky by USA měly začít rozhodováním o nové strategii národní bezpečnosti, poté vyvinout vojenskou strategii, která by tuto strategii podpořila, a následně rozvíjet vojenskou doktrínu, která by poté sama vytvořila plán modernizace vojenských složek, který by měl vliv na všechny aspekty vojenské reformy - od výcviku, přes plánování až po nasazení vojenských sil. Rusům trvalo přes deset let, než se jim to podařilo, včetně mnoha falešných začátků a chyb, a Američanům to bude trvat přinejmenším stejně dlouho, možná déle. Právě nyní to vypadá, že dokonce i rozhodnutí pustit se do tak rozsáhlé reformy, bude trvat několik let. Prozatím je na pořadu dne obyčejná propaganda („jsme číslo jedna, dvojka je k ničemu!“) a silné odmítání. Stejně jako tomu bylo v Rusku, i v USA to zřejmě povede k potížím katastrofických rozměrů (jako první ruská válka v Čečensku), kdy bude nutné donutit americký vojenský establishment, aby se podíval pravdě do očí a choval se podle toho. Ale dokud se to nestane, schopnost amerických sil vnucovat svou nadvládu zemím, které se odmítají vzdát navzdory pohrůžkám a sankcím, se bude zhoršovat.

Takže je Venezuela další na řadě? Doufám, že ne. Nemyslím si to. Ale pokud ano, bude to binec, kdy se toho hodně zničí, ale zatraceně málo se tím získá. Anglosionisté rozdávají rány desítky let, ale už jim na to síly nestačí, a svět si to začíná uvědomovat. Vítězství nad Íránem nebo KLDR je zcela mimo možnosti amerického vojenského potenciálu. Pokud jde o útok na Rusko nebo Čínu - to by bylo sebevražedné. Zbývá Ukrajina. Předpokládám, že by USA mohly poslat nějaké zbraně kyjevské chuntě a zorganizovat výcvikové tábory na západní Ukrajině. Ale to je všechno. Nic z toho nebude mít žádný skutečný efekt (samozřejmě kromě toho, že Rusové budou ještě více naštvaní).

Éra „laciných válek“ skončila a svět se začíná stávat zcela odlišným místem, než jakým býval. USA se budou muset přizpůsobit této skutečnosti, tedy přinejmenším proto, aby si udržely alespoň určitou úroveň důvěryhodnosti. Avšak v současnosti to vypadá, že ve Washingtonu DC není nikdo - s výjimkou Rona Paula - kdo by byl ochoten si to přiznat. Výsledkem je, že doba velkých amerických vojenských intervencí dost dobře končí, i když vždy bude existovat nějaká země o velikosti Grenady nebo Panamy, kterou bude v případě potřeby možné „triumfálně“ porazit. Tato nová realita samozřejmě okamžitě vyvolává otázku, jakým způsobem bude americký dolar podporován v budoucnu (dosud byl „podporován“ skutečně jen prostřednictvím americké vojenské síly), ale to už je úplně jiné téma. The end of the “wars on the cheap” for the United States

DWN: Ukrajina ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy!

$
0
0
10.8. 2017   Prvnízprávy
Ukrajina může vlastní vinou ztratit status klíčové tranzitní země pro evropský trh s energií, varuje německý deník Deutsche Wirtschafts Nachrichten.
Bude "Nord Stream - 2" náhradou za Ukrajinu?




Skutečností je, že potrubí používané pro přepravu ruského plynu jsou velmi opotřebované, a do oprav a modernizace nejdou dostatečné investice, řekl ukrajinský ministr energetiky Igor Nasalik. Takže Ukrajina ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy, zdůrazňuje německé vydání. Podle něj se nakonec může stát, že původně nemecko-ruský projekt "Nord Stream - 2" bude zabezpečovat Evropu ruským plynem. O varování ukrajinského ministra energetikyjsme již informovaly:

Ukrajinský ministr energetiky varuje: Hrozí katastrofa s tranzitem plynu!

Brzy nebude Ukrajina schopna zajistit tranzit ruského plynu do Evropy, řekl ukrajinský ministr energetiky Igor Nasalik. Podle něj je to dáno opotřebovaným potrubím. Z této situace obviňuje ukrajinský „Naftogaz“, protože je „váhá“ investovat peníze do systému přívodu plynu, uvedl Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Ukrajina ztratila svůj monopol na tranzit plynu do Evropy a nyní může ztratit i klíčovou roli na evropském trhu s energií, konstatoval Nasalik. Jako alternativu Rusko spolu s Německem rozvíjí projekt „North Stream - 2“ a „Turkish Stream“ s Ankarou.

V roce 2009 podepsaly Ukrajina, Evropská komise, Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Evropská investiční banka a Světová banka společnou dohodu o modernizaci ukrajinského plynovodního systému, připomínají noviny. Celkový objem investičního programu měl činit 3,2 miliardy dolarů. Nicméně, opravy postupují velmi pomalu, a jsou spojeny s vysokou mírou korupce v rámci ukrajinského koncernu.


Ukrajina ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy, uzavírá deník: „Pokud v blízké budoucnosti nebude ukrajinský plynovodní systém modernizován, aby zajistil nepřerušované dodávky do Evropy, pak „Nord Stream – 2“ a „Turkish Stream“ se „skutečně mohou stát projekty na zabezpečení poptávky plynu v Evropě“. 
Jiří Kouda,První zprávy

Babiš utřel Marvanovou: Řekla jste si o kšeft, o tom mlčíte. Jen se zviditelňujete. Jste vyvolená elita, pořád chcete lidi vodit za ručičku, ale oni nejsou hloupí!

$
0
0
10.8. 2017   Rukojmí
Exministr financí Andrej Babiš (ANO) se ve svém prohlášení obul do advokátky Hany Marvanové za její slova v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz. Považuje za nehorázné její věty ohledně toho, že nic neudělal ve věci privatizace OKD. Zároveň ji zařadil do úzké skupiny nikým nevolených lidí.

Babiš ve svém prohlášení mimo jiné uvádí, že za dobu svého působení na Ministerstvu financí se potkal s dlouhou řadou lidi, kteří nějakým způsobem žádali o pomoc. „Sdružení nájemníků bytů OKD nebylo výjimkou. S panem Macháčkem i s doktorkou Marvanovou jako právní zástupkyní jsem se sešel opakovaně a trpělivě jim naslouchal. I tyto diskuze přispěly k tomu, že jsem privatizaci OKD začal otevřeně kritizovat, zatímco mí předchůdci, zejména z líhně sociální demokracie, ji oficiálně při šetření Evropskou komisí obhajovali. Už to samo o sobě je jasný důkaz, že mé konání v kauze OKD se z podstaty liší od konání či nekonání mých předchůdců,“ sdělil předseda hnutí ANO a vymezil se tak i proti slovům Marvanové, že nic neudělal ve vztahu k Evropské komisi.

„Evropskou komisi jsme v záležitosti již dříve podané stížnosti kontaktovali a dostali jsme jasný vzkaz, že bez ohledu na ostatní argumenty, Komise hodlá vyčkat výsledku trestního řízení. Úvahy doktorky Marvanové, že není třeba čekat na rozsudek, jsou proto pouhé spekulace. Navíc, z úst advokátky celkem překvapivé. Na rozdíl od ní já se spoléhám na fakta,“ zmínil Babiš.

Rozhovor s Hanou Marvanovou ZDE.


„V trestním řízení OKD je ministerstvo jako poškozený ze zákona zastupováno Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Vzhledem k výši uplatňované škody jsem apeloval na to, aby hájení zájmu státu bylo po odborné a personální stránce dostatečně zajištěno stejně jako to, aby ministerstvo poskytlo v této věci maximální součinnost. V trestním řízení jsme po procesní stránce mimořádně aktivní. Urgovali jsme dopracování posudku, urgovali jsme nařízení jednání, kladli otázky na hlavním líčení. Podali jsme písemné a odůvodněné návrhy na důkaz výslechem svědků, a jak známo, soud nám vyhověl, když předvolal premiéra Bohuslava Sobotku,“ vyprávěl dále Babiš. A rýpl si do Marvanové. „Když se paní doktorka Marvanová pokusila uplatnit tvrzenou škodu za sdružení nájemníků, soud tento pokus odmítl, protože tak neučinila v zákonné lhůtě,“ řekl.

„Přestože doktorka Marvanová tvrdí, že netouží být zvolena, ten rozhovor budí dojem, že jeho jediným účelem je snaha se zviditelnit, která je o paní Marvanové koneckonců všeobecně známa. Škoda jen, že v záplavě nepravd, nepodložené kritiky a knížecích rad paní doktorka také neuvedla, že si zcela otevřeně řekla o kšeft, když jako advokátka chtěla stát v kauze OKD zastupovat. Byl jsem od počátku proti dávat to advokátům a dnes jsem za to dvakrát rád. Stojím si za tím, že pod mým vedením udělalo ministerstvo v souvislosti s OKD všechno, co mohlo a co dávalo smysl," sdělil.

Závěrem pak Babiš reagoval na slova o tom, že by případné vítězství hnutí ANO znamenalo problém pro demokracii. „Paní Marvanová patří x let mezi úzkou skupinu nikým nevolených lidí, kteří se ale cítí jako vyvolená elita, jež se neustále přes nejrůznější výzvy snaží ovlivňovat politiku a veřejný život. Straší lidi před různými osobami a subjekty a chce je vodit za ručičku. Lidé nejsou hloupí a nemusíte je stále poučovat. Sami se ve volbách rozhodnou a naše hnutí rozhodně nechce měnit demokratický systém v naší zemi,“ sdělil Babiš s tím, že chce pouze prosadit efektivnější a rychlejší řízení státu a větší odpovědnost politiků. A to například i proto, dodává, aby se megatunel, jako bylo OKD, nemohl už opakovat.

Celá reakce Andreje Babiše, psaná pro PL:


V pondělí dne 27. července vyšel na stránkách Parlamentních listů doktorce Marvanové rozhovor, ve kterém se do mě opírá a tvrdí, že jsem údajně, stejně jako předchozí ministři financí, nic neudělal ve věci privatizace OKD, kromě toho, že jsem jen (!) přihlásil škodu do trestního řízení. Takové prohlášení považuji za nehorázné.

Především, za dobu svého působení na Ministerstvu financí jsem se potkal s dlouhou řadou lidi, kteří nějakým způsobem žádali o pomoc. Sdružení nájemníků bytů OKD nebylo výjimkou. S panem Macháčkem i s doktorkou Marvanovou jako právní zástupkyní jsem se sešel opakovaně a trpělivě jim naslouchal. I tyto diskuze přispěly k tomu, že jsem privatizaci OKD začal otevřené kritizovat, zatímco mí předchůdci, zejména z líhně sociální demokracie, ji oficiálně při šetření Evropskou komisi obhajovali. Už to samo o sobě je jasný důkaz, že mé konání v kauze OKD se z podstaty liší od konání či nekonání mých předchůdců.

Když už jsem zmínil Evropskou Komisi, paní Marvanová mi podsouvá, že jsem ve vztahu k této instituci nic neudělal. Ani to není pravda. Evropskou komisi jsme v záležitosti již dříve podané stížnosti kontaktovali a dostali jsme jasný vzkaz, že bez ohledu na ostatní argumenty, Komise hodlá vyčkat výsledku trestního řízení. Úvahy doktorky Marvanové, že není třeba čekat na rozsudek, jsou proto pouhé spekulace. Navíc, z úst advokátky celkem překvapivé. Na rozdíl od ní já se spoléhám na fakta.

V trestním řízení OKD je ministerstvo jako poškozený ze zákona zastupováno Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Vzhledem k výši uplatňované škody jsem apeloval na to, aby hájení zájmu státu bylo po odborné a personální stránce dostatečně zajištěno stejně jako to, aby ministerstvo poskytlo v této věci maximální součinnost. V trestním řízení jsme po procesní stránce mimořádně aktivní. Urgovali jsme dopracování posudku, urgovali jsme nařízení jednání, kladli otázky na hlavním líčení. Podali jsme písemné a odůvodněné návrhy na důkaz výslechem svědků, a jak známo soud nám vyhověl, když předvolal premiéra Bohuslava Sobotku. Podle doktorky Marvanové jsem ovšem jen přihlásil škodu. Na doplnění jen zmíním, že když se paní doktorka Marvanová pokusila uplatnit tvrzenou škodu za sdružení nájemníků, soud tento pokus odmítl, protože tak neučinila v zákonné lhůtě.

V rozhovoru také zaznělo, že jsem nekonal „když se ten, kdo nesplnil smlouvu z privatizace, zbavoval majetku“. Tím je zřejmě míněna změna vlastníka bytového fondu OKD, k níž došlo na podzim 2015. Paní doktorce evidentně uniklo, že ministerstvo financí v té době založilo do řízení o spojování soutěžitelů dvě podání, v nichž jasně deklarovalo svůj nesouhlas s transakcí.

Přestože doktorka Marvanová tvrdí, že netouží být zvolena, ten rozhovor budí dojem, že jeho jediným účelem je snaha se zviditelnit, která je o paní Marvanové konec konců všeobecně známa. Škoda jen, že v záplavě nepravd, nepodložené kritiky a knížecích rad paní doktorka také neuvedla, že si zcela otevřeně řekla o kšeft, když jako advokátka chtěla stát v kauze OKD zastupovat. Byl jsem od počátku proti, dávat to advokátům a dnes jsem za to dvakrát rád. Stojím si za tím, že pod mým vedením udělalo ministerstvo v souvislosti s OKD všechno, co mohlo a co dávalo smysl. Rád bych také reagoval na slova o tom, že by případné vítězství hnutí ANO znamenal problém pro demokracii. Paní Marvanová patří x let mezi úzkou skupinu nikým nevolených lidí, kteří se, ale cítí jako vyvolená elita, která se neustálé přes nejrůznější výzvy snaží ovlivňovat politiku a veřejný život. Straší lidi před různými osobami a subjekty a chce je vodit za ručičku. Lidé nejsou hloupí a nemusíte je stále poučovat. Sami se ve volbách rozhodnou a naše hnutí rozhodně nechce měnit demokraticky systém v naší zemi. Pouze chceme prosadit efektivnější a rychlejší řízení státu a větší odpovědnost politiků. A to přesně z toho důvodu, aby se mega tunel jako bylo OKD nemohl už opakovat, protože jedině v naší zemi je možné, že člověk odpovědný za takovou zlodějnu za sto miliard se může stát premiérem.

Vypadá to na oranžový klientelismus a stranický byznys ČSSD!

$
0
0


Radek Rozvoral
10.8. 2017   Rukojmí
Klientelismus jako neoficiální systém v politice založený na protekci a konexích zřejmě bují mezi členy ČSSD v Praze.Hospodářské noviny tvrdí, že někteří funkcionáři ČSSD vlastní firmy, které žijí ze zakázek pro město. Úklidové společnosti Premio Invest a Lasesmed prý nápadně často pracují pro ty pražské městské organizace, kde mají vliv sociálnědemokratičtí politici. Na veřejných zakázkách tyto dvě firmy, jejichž vlastníci jsou členy ČSSD v pražském Hloubětíně, již utržily zhruba 1,5 miliardy korun.


Tímto zjištěním vyplouvají opět na světlo světa další nekalé praktiky oranžové květiny a nám nezbývá nic jiného než na ně neustále upozorňovat, abychom mezi lidi dostali co nejvíce informací o tom, že jsou politici ČSSD stále stejní vyčůránkové a nemyslí na nic jiného, než na svůj osobní a také stranický profit.
Ti, kteří budou říkat, že se jedná o selhání jednotlivců, si sami do svých očí lžou, jelikož těch jednotlivců již byla taková řádka, ze které je patrná prohnilost celé partaje, jež pouze využívá svého politického postavení k neustálému prospěchu.
Tyto nekalé praktiky je potřeba vymýtit, aby všechny finance vybírané od občanů a firem ve formě daní a odvodů sloužily ku prospěchu všech poctivých lidí a neparazitovali na nich politici a jejich politické sekretariáty. Se všemi veřejnými financemi je proto třeba zacházet s péčí řádného hospodáře.

Oni nás obětují. Petr Schnur drtivě o novém vývoji mezi USA a Evropou

$
0
0

Petr Schnur
10. 8. 2017       PL,rozhovor
„Děsivé probuzení.“ „Ekonomické důsledky budou hrozivé, pokud se Evropa ze svého transatlantického vazalství konečně nevyvleče.“ Na rozhodnutí o amerických sankcích proti Rusku reaguje Petr Schnur, historik, sociální psycholog a publicista z Hannoveru. Cíle sankcí jsou podle něj jasné: rozbití energetického partnerství Evropy a Ruska.


 „O čem totiž naši transatlantičtí eurovůdci a fanoušci dua Clintonová-McCain mlčí je fakt, že americké sankce, de facto vedené proti Nord Streamu, postihnou více Evropu než Rusko. Pro evropské firmy a celkové hospodářství to může znamenat naprostou katastrofu.“ Jenže, u evropského kormidla jsou lidé spjatí právě s americkým „establišmentem“ a nyní mají proti němu táhnout do pole? „K tomu připočtěme východoevropské vlezdoprdelisty, kteří své státy uvrhli do nového vazalského poměru, tentokráte s USA,“ popisuje Schur.

Donald Trump a Vladimir Putin se v rámci summitu G20 dohodli na příměří v jihozápadní Sýrii. Prezident USA k tomu sdělil, že je třeba „pokročit v konstruktivní spolupráci s Ruskem“. Kongres ale schválil nové sankce i proti Rusku a to v reakci vyhostí stovky amerických diplomatů ze země. Sankce Spojených států proti Rusku postihují další odvětví hospodářství a mají být reakcí na údajné zásahy do amerických prezidentských voleb a vojenskou agresi na Ukrajině a v Sýrii, píše agentura AP. Jak se americko-ruské vztahy tímto posunuly a z kolika procent je Trump suverénním hráčem? Do jaké míry jde o zásadní krok a jaké může mít následky?

Podle mého názoru se situace na mezinárodním poli, kterou popisujete, odvíjí od vnitropolitické konstelace v USA samotných, a proto zopakujme a podtrhněme: V USA existují silové mocenské struktury, jejichž propletenec prorůstá obě strany, republikány i demokraty, a který spojuje politiku s tím, co již v roce 1956 popsal americký sociolog Charles Wright Mills a před čím o pět roků později varoval bývalý prezident Eisenhower – s tzv.vojensko-průmyslovým komplexem. Důležitou roli přitom hrají zglajchšaltovaná média, což je fenomén, se kterým jsme nyní konfrontovaní i v Evropě. Tento propletenec spolu s finančním sektorem představují reálnou moc, která doposud rozhodovala o politice Spojených států, ideologicky postavené na tzv. Wolfowitzově doktríně z roku 1992. Pro zjednodušení zde používám označení „establišment“ a ten se své moci pochopitelně nechce vzdát. Prezidentem může být zvolen jeho kandidát z bushovsko-clintonovského klanu, ke kterému se buď dobrovolně, nebo pod tlakem připojil i Obama, potom je vše okay a žádný skandál mu nemůže uškodit. Nebo se věci vyvinou jinak, než establišment plánoval, a do Bílého domu se dostane politický exot, což se s největší pravděpodobností stalo v případě Donalda Trumpa. Vycházím přitom z přesvědčení, že jeho postoje a názory zejména na americko-ruské vztahy byly autentické, což by ovšem znamenalo, že stojí v přímém protikladu k zájmům a cílům etablovaných mocenských struktur, které mají navíc své lidi i ve vládní administrativě. A ty rozehrávají jednu kartu za druhou, aby stabilizaci vztahů mezi Washingtonem a Moskvou zabránily. Dělo se tak v Sýrii, na Ukrajině, v Kongresu, děje se tak v masmédiích, prostě na všech frontách.

Zde se dá již zcela jasně hovořit o cílené sabotáži prezidentovy zahraniční politiky. V podstatě průhlednou, nicméně účinnou taktikou je směs osobních útoků na Trumpovu osobu, ať již v oblasti soukromé, či veřejné, a nastolení faktů v zahraničně-politické oblasti, které Trumpa staví před hotovou věc. Za příklad by mohl sloužit údajný chemický útok v Sýrii začátkem dubna nebo údajné plány Pentagonu na dodávky letálních zbraní Ukrajině. Nejnovějším exemplářem v tomto repertoáru je balík sankcí, o kterém se zmiňujete. Na jedné straně je zcela evidentní jejich hospodářský cíl, totiž odříznout evropskou energetiku od ruských zdrojů a napojit ji na zdroje americké. Zde se ovšem jedná o dvousečnou zbraň, která se může obrátit proti samotnému útočníkovi, neboť celá akce vyvolává v Evropě reakce nevole, ba odporu. O čem totiž naši transatlantičtí eurovůdci a fanoušci dua Clintonová–McCain mlčí, je fakt, že americké sankce, de facto vedené proti Nord Streamu, postihnou více Evropu než Rusko. Pro evropské firmy a celkové hospodářství to může znamenat naprostou katastrofu. Co se Ruska týče, v podstatě jde o další politickou petardu, o další jablko sváru s cílem vyvolat odvetná opatření Moskvy. Aby prezident nevypadal jako slaboch nebo ruský agent (připomeňme velmi dobře promyšlenou kampaň o údajné ruské intervenci ve prospěch Trumpa během prezidentských voleb, která pro to psychologicky připravila půdu), musí se, chtě nechtě, na hře podílet. Tyto akce samozřejmě přinejmenším znatelně zužují jeho diplomatický manévrovací prostor; a o to jde. V případě sankcí je prezident podepsal, byť s evidentní nechutí, což potvrdil i ministr zahraničí Tillerson.

Jednou větou. Trump stojí v takovém okamžiku před volbou být ocejchován jako Putinův trol nebo hrát podle not establišmentu. Rozhodující je podle mého názoru to, do jaké míry se Trumpovi podaří v této situaci udržet zahraničněpolitickou taktovku. Předpokladem by bylo přejít od defenzívy k ofenzívě, získat prezidentskou iniciativu. Právě karta se sankcemi demonstruje celé jeho dilema: jakou figurku obětovat, aby nedostal vnitropolitický šachmat? Zde držel v rukou všechny trumfy establišment, neboť měl v Kongresu dostatek hráčů k zablokování eventuálního prezidentova veta.

Tato situace představuje zároveň problém pro ruskou diplomacii, která je nucená lavírovat mezi dvěma „břehy“. Na jedné straně nesmí před světem a americkými jestřáby ukázat slabost, na straně druhé musí dbát na to, aby Trumpovi ponechala dostatek onoho manévrovacího prostoru. V tomto světle bych interpretoval kontakt mezi ruským a americkým ministrem zahraničí, ve kterém Lavrov svého protějška „informoval“ o ruské reakci na sankce.

O následcích si troufám pouze spekulovat. Další vývoj závisí podle mého na tom, zda se konečně Evropa probudí z letargie a přizná si, že je v očích amerického establišmentu pouze figurkou na geopolitické šachovnici. Dále půjde o to, zda se Trumpovi podaří kolem sebe shromáždit loajální spolupracovníky, nebo zda se politicky utopí v močálu bushovsko-clintonovské družiny. A záleží i na tom, jak daleko jsou americký establišment a jeho evropští spojenci ve svých provokacích ochotni jít. Pokud by spatřovali v rozpoutání přímého válečného konfliktu poslední záchrannou vestu, potom snad není o následcích potřeba hovořit.

Nově došlo k výměně na postu personálního ředitele Bílého domu. Bude ho zastávat dosavadní ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly. Když sledujete změny na různých pozicích, rozkládá se Trumpovi administrativa, nebo se spíš postupně stabilizuje a právě Kelly přispěje k uklidnění situace? Trump také odvolal šéfa komunikace…

Zde přímo navazujete na předchozí problém: jakými lidmi je Trump obklopen, kdo mu z „jeho“ administrativy hází klacky pod nohy, pracuje pro establišment a kdo je na jeho politické linii. Za oficiálními zdůvodněními se většinou skrývají střepy po zákulisních bojích, o to víc je nutné posvítit na tuto změnu v Bílém domě.

Podle zpráv v tisku nebyl Trump spokojen s výsledky-nevýsledky jeho práce, ale více než pravděpodobné je, že za tímto krokem se skrývají hlubší důvody. A s nimi souvisí otázka, zda šlo v případě odstaveného úředníka o neschopnost, nebo o úmysl. Odpověď mohou často dát průsečíky osobních a politických vztahů jednotlivých aktérů.

Personální šéf Bílého domu Priebus měl úzké kontakty k bývalému mluvčímu prezidentského sídla Seanu Spicerovi, který koncem července rovněž odstoupil. Nebo možná přesněji vyjádřeno: který „byl odstoupen“. Priebus je ale rovněž spojován s únikem informací; všeobecně známé jsou „connections“ mezi ním a víceprezidentem Pencem, jehož výstupy doposud více ladily s politikou establišmentu než samotného prezidenta. Právě tito dva měli tlačit na odstoupení bývalého Trumpova poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna.

V tomto okamžiku to tedy vypadá, že se Trump snaží čelit narůstajícímu tlaku paralelní moci establišmentu nejprve na „domácí“ půdě, v jeho vlastním sídle, a tedy v nejbližším okolí. Je otázkou, zda se mu to podaří, což jaksi automaticky nastoluje otazník nad silou jeho vnitropolitických spojenců. V této souvislosti bych chtěl znovu připomenout, že tím nemám na mysli Republikánskou stranu, Trump ve skutečnosti nebyl její kandidát. Momentálně se zdá, že rusko-americká dohoda v Sýrii funguje, což by mohl být odkaz na to, že se armáda – což nemusí automaticky platit pro ministra obrany! – nachází spíše na jeho linii.

Nezávisle na tom, co si o něm osobně myslíme – Donald Trump má sice tučné konto, nepatří ale k americké politické „elitě“ a do Bílého domu se dostal „omylem“.

Kvůli americkým protiruským sankcím se ozývají politici v Německu, obávají se, že mohou poškodit zájmy evropských firem a že porušují mezinárodní právo. Výtky mají i další státy. Evropská komise by prý měla zvážit protiopatření. Sankce by podle serveru Politico mohly kromě jiného zasáhnout i zamýšlený plynovod Nord Stream 2. O čem tohle svědčí, jsou protiopatření na místě? Jaká je atmosféra mezi německými politiky i s ohledem na blížící se volby?

Je to tak, jak se ptáte, přitom je nutné si uvědomit, co to ve skutečnosti znamená, když hovoříme o plynovodu Nord Stream 2, který americký Kongres de facto Evropě „zakázal“. Ekonomické důsledky budou hrozivé, pokud se Evropa ze svého transatlantického vazalství konečně nevyvleče.

Tak především je americký plyn dražší než ruský. Pokud by byla Evropa dokopána k americkým dodávkám, znamenalo by to buď drastické zvýšení cen energie pro spotřebitele, nebo státní subvence.

K tomu musíme připočíst naprostou katastrofu pro ty evropské koncerny, které do Nord Streamu investovaly. Nejde přitom jen o vypaření dosavadních investic, ale o ztrátu možnosti podílet se na všech budoucích, které se budou konat z americké iniciativy. Damoklův meč visí i nad jejich financemi ve Spojených státech. A nyní si musíme uvědomit, kolik dalších malých a středně velkých dodávkových firem bude do víru sankcí vtaženo.

No a navíc nejde jen o Nord Stream 1 a 2, existují i další rusko-evropské energetické projekty jako například Sachalin 2 nebo projekty u Kaspického moře a na jižním Kavkazu. Myslím tedy, že cíle sankcí jsou jasné: rozbití energetického partnerství Evropy a Ruska, big bussines pro americké energetické giganty a další politická provokace vůči Moskvě.

O negativních reakcích na evropské půdě jste se zmínila, nejvýraznější z nich zazněla z úst německého ministra zahraničí Gabriela, kancléřka Merkelová decentně mlčí. Vládní zmocněnec pro Ruskou federaci Gernot Erler (SPD) označil americké sankce za nebezpečí pro evropskou energetiku, ozvala se i Evropská komise, zpočátku dokonce docela rezolutně vrhla do hry „patřičná protiopatření“. Jenže toto jsou všechno členové evropské „filiálky“ transatlantické „firmy“, kteří se doslova předháněli v podpoře Clintonové, a tedy přesně toho křídla americké politiky, které je ochotno Evropu zruinovat. U kormidla evropských států a institucí EU jsou lidé zájmově úzce spjatí právě s americkým establišmentem. A nyní mají proti němu táhnout do pole? K tomu připočtěme východoevropské vlezdoprdelisty, kteří své státy uvrhli do nového vazalského poměru, tentokráte s USA.

Evropa se nechala vtáhnout do amerického protiruského tažení a nyní sklízí shnilé ovoce. „Humanitární intervence“ a „barevné revoluce“, sankce EU, vojenské provokace NATO, transatlantický „Drang nach Osten“, a nyní neví, jak z toho. Evropa se pod praporem EU stala nástupním územím Spojených států, které se podle potřeby – ekonomicky a v krajním případě i vojensky – obětuje na oltář americké hegemonie.

Takže jednou větou, zpět ke konkrétní kauze kongresových sankcí. Po několika silných slovech vše utichlo a Evropa se opět nachází ve stavu útlumu. Pokud se nestane politický zázrak, probuzení bude děsivé.

Seznam a představy představenstva

$
0
0
Ivan David
10. 8. 2017
Ano, i Nové republice poslal KDOSI podepsaný jako TÝM SKLIK mailem sdělení, že nesplňujeme jimi dodatečně vymyšlené podmínky (viz níže). Po dvou dnech skutečně došlo ke stažení reklamy také z "Nové republiky", jak je na první pohled zřejmé. Nemám ve zvyku se ukvapovat a smířit se situací bez boje. Proto jsem začal s přípravou protisankcí a koordinací postupu nezávislých webů. Zavedli bychom rubriku "Svět podle Seznamu" a poukazovali na úroveň článků na tomto portálu, demagogii, ideologickou zaslepenost, primitivismus a naivní manipulaci působící jen na hlupáky, jako je zjevná jednostrannost, dvojí metr, překrucování fakt, atd. Za úvahu by stála právní obrana proti zvláštnímu přístupu ke smlouvám jako dvoustrannému právnímu aktu, který si jedna ze stran dodatečně přizpůsobuje. Jenže Seznam je komerční firma, jejíž cílem je dosahovat narůstajícího zisku a ideologická zaslepenost jejích zaměstnanců se k dosahování zisku nemusí hodit.


Kdysi jsem viděl filmový příběh v němž snaživý duchovní donášel biskupovi na svého konkurenta. Biskup pravil: "Vím, že jste věrný syn církve, jenže jemu chodí lidé do kostela..." Druhořadá novinářská pakáž která se nechává najímat na spisování různých článečků, je nucena se strefovat do vkusu editorů a ti jsou zase odchováni a doposud byli vybíráni podle své ideologické orientace a držení pevné linie. Jenže pokud budou psát stále stejné blbosti, které už inteligentnější polovina populace prohlédla, lidé jim nebudou chodit na weby. Pokud je web komerční, záleží na tom, kolik má čtenářů. Pisálci lpící na profláknuté ideologii potopili už celou řadu médií. Čtenáře zajímá pravdivý obraz světa, rozpozná rozpor mezi skutečností a její novinářsky překroucenou verzí.

Aktuálně.cz věrno svému prorežimnímu a ideologickému aktivismu projevilo triumfalisticky radost nad konečným vítězstvím "pravdy a lásky" nad "lží a nenávistí"Zde. Radost projevil "sociolog médií" Václav Štětka (nejde o přezdívku?) a premiér Sobotka (zřejmě ve snaze co nejvíce poškodit ČSSD v očích veřejnosti). Jeden z autorů tohoto článku (Jakub Zelenka) o pět dní později publikoval v internetových Hospodářských novinách další naprosto pravdivý článek o tom, jak je vše zase jinak Zde. Jeho článek se jmenuje "Seznam pravdivost webů hodnotit nebude. Nevěděli jsme o tom, neschválili bychom to, říká vedení".

Máme tedy Seznamy dva, jeden chce vydělávat a na to si najal manažery a druhý chce vychovávat a na to si najal ideologické zaslepence. Koexistovat beze změn mohou těžko. Který se asi přizpůsobí? Ten který vydělává a platí, nebo ten, který je placen a vydělává mnohem méně?

"Nová pravidla" jsou seznamem univerzálních nálepek.Nejsme zpravodajským webem, ani jsme se tak nikdy netvářili.Nijak nezastíráme, že publikované komentáře nejsou zpravodajstvím. "Konspirace" je, prosím, spiknutí. Mocní tohoto světa se vždy "spikávali" a spikávat budou, aby znásobili svoji sílu. To není "teorie spiknutí", to je "praxe spiknutí". Spiklenci se nesvěřují a pokud to nepraskne, lze o spiknutích jen spekulovat. Nevímjaké mohou být "právní důvody k dehonestaci". Myslím, že neexistují. Podle "nových pravidel" se tak úplně nechovají žádná média, zejména ne ta mainstreamová včetně "veřejnoprávních".

Snaha dokázat nekorektnost nezávislých médií je opravdu křečovitá. Samozvaní i Ministerstvem vnitra ustanovení cenzoři proto uvádějí výhradně bizarní tvrzení překrucující fakta. V případě článku pánů Prchala a Zelenky v Aktuálně, je to například tvrzení, že Parlamentní listy údajně uveřejnily zprávu podle níž mohou za terorismus cyklisté. Zkuste ji najít, milí čtenáři! Cenzorské weby jako Neovlivni.cz nebo Manipulatori.cz mají chabou čtenost, protože je příliš zřejmé, že to jsou zoufalí manipulátoři. proto neovlivní. Jistě stále věří, že mají v rukou veřejné mínění.

Cenzura je forma zatajování pravdy či aspoň druhé poloviny obrazu světa. Ke správné orientci je potřeba celý obraz světa a lidé neradi tápají a bloudí, proto vidí v cenzuře překážku v orientaci, a je jim nepříjemná. Cenzura v nějaké formě existovala vždy a existuje i dnes. Velmi cenzurováno bylo i Osvobozené divadlo za oné idealizované Pravní republiky. Míra cenzury je odrazem míry obavy vládnoucí moci, že přestane být vládnoucí mocí. A také závisí na míře rozporu mezi propagandou a realitou. Sílící cenzura je důsledkem slábnoucí moci.

Zrušení reklamy mělo ekonomicky poškodit, ne-li zlikvidovat nezávislé weby. Kdo je více závislý? Ten, kdo žije z platu novináře, nebo ten, kdo není závislý na takovém příjmu? Parlamentní listy, jejichž čtenost se blíží půl miliónu čtenářů denně, jsou profesionální a současně nezávislé, a jejich úspěch je závislý právě na jejich nezávislosti.

"Nová republika" získávala z reklamy Skliku kolem 10 000,- Kč měsíčně. Redaktoři ani autoři nejsou penězi odměňováni. Výnos kryje náklady technické podpory a zbylo i na méně nákladný pronájem sálu a nákup nejnutnější techniky. Peníze posílá i několik sympatizantů, ale nejvíce web podporují ti, kteří pracují zdarma. Pokud bychom měli větší ambice, potřebovali bychom větší zdroje (a naopak).

Zrušení reklamy na desítkách webových stránek by ekonomicky poškodilo i zprostředkovatele reklamy a tento cenzurní zásah by poškodil jeho pověst. A tak se představenstvo Seznamu od akce horlivých vymítačů ďábla distancovalo. A očekávám i další kroky k nápravě škod.

Takže gól do vlastní branky.

Dodatečná "nová pravidla" pro poskytování reklam jsou:
  • obsah stránek nerespektuje zásady novinářské práce či zpravodajské etiky;
  • názory a komentáře na těchto stránkách jsou vydávány za zpravodajství;
  • obsah stránek je v rozporu s fakty, smyšlený, dezinformační či klamavý;
  • informace na těchto stránkách jsou uváděny v zavádějících kontextech či obsahují konspirace vydávané za zpravodajství;
  • obsah stránek bez právního důvodu dehonestuje osoby či další subjekty;
  • na stránkách není uveden jejich provozovatel;
  • autoři obsahu na těchto stránkách jsou smyšlení
 "Nová pravidla" jsou nyní podle odkazu nedostupná: 

Smluvní podmínky Partnerského programu ZDE
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live