Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Kauza Čapí hnízdo a selhání systému

$
0
0
Stanislav Vozka17.8.2017   P.E.S. pro zítřek

Za devíti horami, za devíti řekami, byla nebyla firmička ZZN Agro Pelhřimov s.r.o.. Nikdo se o ni nestaral, nikomu nescházela. Pak ale majitele ZZN Agro koupil velikán Agrofert a začaly se dít věci. ZZN byla přejmenována na Čapí hnízdo a.s., navýšil se jí kapitál a prodána neznámým akcionářům (ze kterých se během času vyklubali známí Andreje Babiše) přihlásila se do soutěže o evropské milióny.



Netrvalo dlouho a ROP Střední Čechy přiklepl Čapímu hnizdu a.s. dotaci padesát miliónů, kterážto byla spolu s vlastní investicí (cca 200 milionů z půjčky Agrofertu) proinvestována a Čapí hnízdo se proměnilo ve vzorový příklad české faremní pohostinosti a mucholapku na turisty. Neznámí známí akcionáři pak převedli (jistě ne zadarmo) svou firmičku zpět do náručí Agroferu. Vše přehledně podle zápisů Obchodního rejstříku v tabulce uvádí Vikipedie:



Rakouská ekonomické škola (jejím nejznámějším představitelem je Friedrich Hayek) považuje za hybatele kapitalistické ekonomiky ne kapitál, ne trh, ale dobré podnikatelské nápady. Čím se takový dobrý podnikatelský nápad vyznačuje? Přesně tím, čím akce Čapí hnízdo. Musí být pochopitelně výdělečný. Musí být realizovatelný – snad, někdy a možná i na hraně zákona. Neboť ty nápady, které na hraně nejsou, už dávno realizovali jiní.

Nezainteresovanému publiku se z ekonomického světa donese sem tam něco o kolísajícím měnovém kursu a čas od času ho probudí jásot nad růstem HDP. A jistě, jsou tu filmové příběhy zvané Microsoft, Facebook a mnohé další. Ale skutečné podnikání není příběh o tom, jak geniální student naprogramoval síť pro kamarády na Harvardu. Skutečné podnikání se daleko více podobá hybridní válce, ve které se únavně opakují útoky a ústupy, oslavují dílčí vítězství a retušují dílčí prohry.

Tisíce majitelů malých firem a najatých manažerů velkých firem dnes a denně vymýšlejí a realizují nové podnikatelské nápady. Tisíce hlav denně hledají slabá místa v obraně konkurence a nemilosrdně jich využívají. Tisíce hlav zkoumají nedokonalosti zákonů, předpisů a nařízení a hledají skuliny, kterých by se dalo využít. Že je to riskantní? A jak chcete vydělat bez rizika? A jak chcete přežít bez zisku?

Je to obrovská intelektuální síla, poháněná vnitřní energií všech zainteresovaných. Tak zvaná západní civilizace okupuje planetu jen díky této síle – díky ostrým ekonomickým loktům svých protagonistů, díky bezohledné likvidaci konkurence, díky nemilosrdnému nátlaku na obchodní partnery, díky nevybíravému podvádění zákazníků. Dokud jsme byli morálními a etickými účastníky cechovního a feudálního hospodaření, nebyli jsme schopni konkurovat ani Číně, ani Osmanské říši. Svět jsme zašlapali do země až neuvěřitelnou amorálností našeho kapitalistického podnikání.

Móda korektnosti se ovšem dnes přelila z politiky i do světa podnikání a tak všichni mluví o win-win strategiích, zaměstnaneckých benefitech a ekologických přístupech. Ale pod povrchem vše zůstalo stejné. Strach z neúspěchu a nutnost vykazovat rostoucí zisky žene podnikatele k novým a novým eskapádám. Mnozí odpadnou, ale na jejich místa nastupují noví hráči. Ti, jejichž srdce, geny a sama jejich podstata touží po úspěchu, po riziku, po nebezpečí. Touží po moci. Buďme rádi, že se tito lidští dravci z rodu hrdinů realizují v kancelářích a ne v ulicích.

Podnikatelský nápad zabudovat do nemovitého a movitého majetku firmy Čapí hnízdo padesát dotačních miliónů je klasickým tahem na domácí ekonomické šachovnici. Možná trochu odfláknutý co se týče těch neznámých majitelů akcií, ale jinak dobrý. S největší pravděpodobností je v české kotlině a na moravských pláních mnoho takových podobných případů, ba možná mnoho horších. Prosakují zprávy, že v ROP Severozápad bylo zmanipulováno 90 % řízení.

Tak zvané důkazy o vině A. Babiše jsou neověřené až směšné. Obrazovka zdá se snese víc než papír. Můžete se podívat například na články pana Wagenknechta, nebo paní Bártové, či v posledku pana Němečka. Všichni tito autoři by možná rádi viděli Babiše přivázaného k hořícímu Čapímu hnízdu a ještě by přidali svou otýpku. Ale jejich argumenty jsou z říše snů a pokud na někoho ukazují prstem, tak Babiš a Agrofert stojí až v druhé řadě. V té první je ROP Střední Čechy a nesmyslná dotační politika české vlády.

Kdyby ještě žil von Hayek, možná by Andreji Babišovi pogratuloval. Neboť Babiš není primárním hříšníkem. Jako hříšníci nejsou primárně ti, kteří ukradli majetek kuponovým akcionářům, ale ti, kteří jim to umožnili, protože nezavedli patřičné zákony. Hříšníci nejsou primárně ti, kteří nosili v kufrech peníze ze státních bank, ale ti, kteří k takovým úvěrům umetli cestu. Hříšníci nejsou primárně solární baroni, kteří stále vydělávají na každé vesnické babičce, ale politici, kteří tento trik svou nečiností legalizovali.A hlavním viníkem je sám systém liberální demokracie, který, na rozdíl od islámu Osmanů a konfucianismu Číňanů, není schopen ekonomiku umravnit.

Systém neumožňuje, aby lidé působící škody v politických funkcích byli voláni k odpovědnosti a z procesu řízení vyloučeni. Systém zajišťuje, že když už si voliči vynutí alternativu, ta velmi rychle zmutuje a přizpůsobí se pravidlům. A zde je Babišův problém – hřích, za který je mu pykat. Neposlouchal dobře míněné rady, nepřizpůsobil se, nezmutoval. V jeho případě systém selhal. Teď se pokouší to napravit.


Charlottesville – odpudivá a odmaskovaná minulost Ameriky

$
0
0
John White
17. 8. 2017     PaulCraigRoberts
Ačkoliv události v Charlottestville mohou možná svádět k názoru, že z pohledu historie nejde o nic převratného, mám já na věc názor opačný. Protože ony ty události k nám dorazily jako přesvědčivý důkaz o společnosti, která se nachází ve válce sama se sebou. Ve válce, zrozené z ekonomického nárazu recese roku 2008 a z něj vyplývajícího strachu, nejistoty a vzteku, jež s sebou ten náraz přinesl.


Je to situace, v níž jak Trump, tak Obama před ním, představují dvě strany téže vlády. Totiž vlády bohatých, bohatými uskutečňované a bohatým též sloužící. Doslova až zdivočelá nerovnost lidí doma, forzírovaná zahraniční politikou konfliktů a agrese v zámoří, stvořily národ, jehož vládnoucí třída není schopna poskytnout řešení chaosu, který způsobila a který dál a dál nepřestává zasévat.

Říká se, že žádná velká civilizace se ještě nezhroutila dřív, dokud se sama vnitřně nerozložila.

To je případ současných USA a z tohoto pohledu jsme národem v krizi.

Překlad: Lubomír Man

Sýrie vyzvala OSN, aby byla rozpuštěna mezinárodní koalice, v jejímž čele stojí USA

$
0
0
17. 8. 2017         zdroj
Sýrie vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby byla rozpuštěna mezinárodní koalice v čele s USA, která působí v zemi a která se podílí podle prohlášení Damašku na trestných činech. Je to uvedeno v dopise stálého zástupce Sýrie u OSN generálnímu tajemníkovi OSN a Radě bezpečnosti. Damašek vyzývá členské státy koalice, "aby se distancovaly od zločinů spáchaných touto koalicí jejich jménem a aby ji okamžitě rozpustily".


Podle stálého zástupce Bašára Jaafari koalice svou činností pomáhá teroristům, kteří "rozpoutali proti syrskému lidu kampaň teroru a vražd".

Připomněl, že koalice přiznala odpovědnost za smrt a zranění tisíců syrských dětí, žen a starých lidí. Jaafari se také odkázal na rezoluci Rady bezpečnosti o zákazu útočit na "civilisty, nemocnice, školy a náklady lékařské a potravinové pomoci".

Koalice vede vojenskou operaci proti teroristům DAEŠ od srpna 2014. Přičemž působí v Sýrii bez souhlasu a koordinace s oficiálním Damaškem. Začátkem srpna koalice přiznala, že od zahájení operace proti skupině DAEŠ v Sýrii a Iráku bylo kvůli úderům spojenců zabito nejméně 624 civilistů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Koexistence generací na trhu práce: Fragment VIZE

$
0
0
Radim Valenčík
18. 8. 2017      RadimValenčíkPíše
Jednou z hlavních námitek vůči navrhovanému přístupu k reformě penzijního systému směrem, který by motivoval člověka k prodloužení období dobrovolného produktivního uplatnění, je, že prodloužením doby produktivního uplatnění člověka se omezují příležitosti k uplatnění mladých lidí. Pokud tuto otázku přeformulujeme do odborné terminologie a tak, abychom vyjádřili podstatu toho, o co jde, zní takto: Je mezi zaměstnáním osob různých generací (tj. starších a mladších) substituční, nebo komplementární vztah?
 

Obecná odpověď na tuto otázku neexistuje. Vztah mezi zaměstnáním starších a mladších osob, mezi zaměstnáním příslušníkům různých generací může být jak substituční (a potom bude působit vytěsňovací efekt), tak i komplementární (a potom může působit nasávací efekt v tom smyslu, že čím více a čím déle se daří uchovat uplatnitelnost starších osob, tím větší příležitosti pro zaměstnání mladších osob se tím nabízejí). Závisí na typu produktivní, resp. výdělečných aktivit.
Obecně platí, že při setrvačném vývoji je mezi zaměstnáním starších a mladších osob substituční vztah. Je to dáno zejména tím, že pracovní výkony jsou více či méně rutinní a individuální. K jejich výkonu mají lepší předpoklady lidé mladší. 

Při vývoji, který se vyznačuje vysokou inovační intenzitou, který je spojen s šířením inovačních vln vyšší intenzity a vyšší hustoty, tj. při tom vývoji, který je založen na lidském kapitálu, převažuje mezi zaměstnáním starších a mladších osob komplementární vztah a nastává zde nasávací efekt. Je to dáno zejména tím, že nezbytným předpokladem přípravy, vhodného zacílení a realizace inovací jsou z povahy věci výkony nikoli rutinního (tj. tvůrčího) charakteru, ale zejména tím, že naprosto nezbytnou se stává týmová práce, a to právě taková týmová práce, ve které se plně projeví komplementarita výkonů nejen různých odborností, ale i různých generací. Roste význam mezigeneračního přenosu odborných zkušeností a také roste význam těch inovačních schopností, které člověk nabývá postupně v průběhu své profesní dráhy, které vycházejí z dlouhodobě systematizovaných a v praxi ověřovaných poznatků.

Z hlediska požadavků, které klade tzv. Průmysl 4.0 lze říci, že nejbližší budoucnost ve fungujících ekonomikách bude patřit, nejen týmům, ale mezigeneračním či spíše transgeneračním týmům. Týmům, které budou založeny na efektivní spolupráci čtyř generací. To si uvědomuje každý, kdo se podílel na realizaci nějaké skutečné významné inovace. Proto komplexní řešení otázky prodloužení horizontu produktivního profesního uplatnění těch osob, které jsou schopny celoživotně nabývat poznatky, v návaznosti na průběžně získávané zkušenosti a které se chovají zodpovědně i z hlediska uchování svého lidského kapitálu, má pro tu ekonomiku, která se rodí ze současných podmínek, mimořádný význam

Čtenář toho příspěvku si nejnázornější představu o tom, co je to komplementarita v transgeneračních týmech zaměřených na realizaci inovací vyššího řádu udělá mj. i v souvislosti s otázkou, co je předpokladem společenského využití, tj. uplatnění v praxi, poznatků, které jsou publikovány v odborných periodicích evidovaných v uznávaných databázích. Ke konečnému efektu uveřejněných myšlenek dochází v současné době poměrně zřídka, přes řadu zprostředkování, nepřímo, na základě shody okolností. A to i v případě myšlenek velmi kvalitních, s vysokou mírou přesahu oproti stávajícímu poznání, vyložených kvalifikovaně a v plné návaznosti na stávající poznání. Při současném způsobu fungování vztahu mezi teorií a praxí, teorií prezentovanou v odborném tisku a společenskou praxí se mnohdy dokonce vyskytuje substituční vztah mezi inovativností a uplatnitelností poznatků. Čím vyšší inovativnost, tím obtížnější uplatnitelnost. Je to dáno zcela přirozeně fungováním vědy v podmínkách velmi málo rozvinuté týmovosti, resp. neexistenci týmů založených na generování inovací, a to jak ve sféře výroby či průmyslu, tak i služeb, včetně služeb poskytovaných veřejnými institucemi.

V ekonomice, která bude založena na uplatnění výrazných inovací v oblasti průmyslu spojených s využíváním možností Průmyslu 4.0, ale i inovací ve sféře institucionální podpory ekonomiky, bude týmovost, vycházejí z generování inovací, základem její výkonnosti. A v takovýchto podmínkách nikoli setrvačného vývoje bude výrazně růst poptávka po transgeneračních komplementárních týmech. Tomu se bude muset přizpůsobit i celý systém školství, zejména vysokoškolského.
S trochou nadsázky lze říci, že výchova k týmovosti v našem vzdělávacím systému končí na úrovní mateřské školy a z univerzitního prostředí se výrazně vytrácí. V minimální míře jsou rozvíjeny formy interdisciplinární spolupráce studentů na univerzitách, meziročníková týmové spolupráce se ve většině oborů prakticky nevyskytuje.

Přechod od nízkoinovativní ekonomiky individuálních výkonů k ekonomice založené na systematickém generování a šíření významných inovací prostřednictvím interdisciplinárních a transgeneračních týmů bude sice docházet k úspoře práce (jako ostatně všech zdrojů), současně však výrazně poroste poptávka po produktivních činnostech dvojího druhu:
- Činnosti v oblasti produktivních služeb zaměřených na nabývání, uchování a uplatnění lidského kapitálu (které se stanou těžištěm ekonomiky podobným způsobem, jako kdysi průmysl v době průmyslové revoluce zaujal místo dominantního sektoru oproti zemědělství).
- Činnosti v oblasti osobních služeb, které povedou k úsporám času v mimopracovní době těch, kterým budou tyto služby poskytovány, a k efektivnějšímu trávení volného času (jak z hlediska relaxace či nabývání společenských kontaktů apod.). Ten, kdo četl Jirotkova Saturnina či alespoň viděl jeho filmové zpracování, si může udělat konkrétní představu o tom, jaký prostor pro ekonomicky přínosné služby se zde nabízí osobám, které jsou vysoce výkonné v oblasti odborně zaměřených výkonů spojených s generováním a realizací inovací. 

Změny, před kterými stojíme, mohou být velmi výrazné a jejich obrysy si můžeme představit jen velmi přibližně. Na druhé straně je to jen o něco málo víc než 50 let, kdy vyšla zásadní práce R. Richty Civilizace na rozcestí (1966). V ní najdeme mnoho dodnes relevantních anticipací té ekonomiky, ke které jdeme. A není náhodou, že tato práce byla výsledkem týmu, který byl nejen interdisciplinární, ale i trasngenerační, ve kterém byli odborníci generačně starší než R. Richta, ale i generačně mladší. Pokud porovnáme tehdejší představy s tím, co můžeme říci o změnách, jejichž příležitost se nabízí dnes, není obraz budoucnosti tak nejasný, jak by se mohlo někomu zdát.
Jde o komplexní proměny nejen v ekonomickém, ale i celém společenském systému. 

Jejich společným jmenovatelem je důraz na to, aby naplnění reálného bohatství života člověka v podobně plného využití možností rozvoje a uplatňování jeho schopností bylo současně nejvýznamnějším faktorem, určujícím dynamiku a kvalitu ekonomického růstu. Ekonomika založená na těchto základech se bude vyznačovat vysokou intenzitou a převratností inovací, povede k výrazným úsporám zdrojů všech druhů (surovin, energií, času, práce), současně však bude generovat poptávku po lidských schopnostech a jejich diverzitě, takže nikdo, kdo se bude do ekonomiky tohoto typu chtít zapojit, nebude nepotřebný, nebude nucen žít v trpěné enklávě saturované z veřejných zdrojů. Změny v oblasti penzijního systému, které navrhujeme, mohou být jedním z důležitých podnětů, které k zásadním proměnám ekonomiky povedou. Právě proto, že přispívají k vytvoření reálného ekonomického základu, na kterém se projeví ekonomický efekt služeb spojených s nabýváním, uchováním a uplatněním lidského kapitálu.

Poznámka na závěr: Jedná se jen o malý kousek přípravné verze pojednání, které v rámci našeho týmu připravujeme pod pracovním názvem "Postgraduální nadstavba průběžného systému penzijního pojištění" pro impaktovaný časopis. Přesto si myslím, že v současné době chmurných úvah a kontroverzních diskusí může být jeho uveřejnění užitečné.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4892-fragment-vize.html

P.C.Roberts: Trump je proklínán za to, že řekl pravdu

$
0
0


18. 8. 2017      PaulCraigRoberts
Liberálně progresivní levice slaví v těchto dnech svůj divoký svátek denunciace. Mohu říct, že nic tak nechutného jsem ještě v životě nezažil. Tak toto jsou lidé, kteří byli zcela spokojení, když Washington pustošil, ať už částečně či zcela, sedm zemí! A protože se jim i tyhle zločiny proti lidskosti zdály příliš málo, zosnovali navíc konflikt s Ruskem.


Američané si zvolili prezidenta, který prohlásil, že s tímto nebezpečným konfliktem skončí. Takže liberálně progresivní levice se na něj vrhla. A nyní, když po nenávistných protestech v Charlottesvillu zůstala jedna osoba mrtvá – přineslo to zcela absurdní výron vzteku proti prezidentu USA.

Presstituti deníku New York Times obvinili včera z krize Trumpa a označili jej za „izolovaného muže z rasistické krize, kterou sám vyvolal“.

Jistě, Trump je za tu krizi zodpovědný, protože z násilných činů obvinil OBĚ protestující strany. Ale copak právě tohle není to, k čemu v Charlottesville opravdu došlo? Cožpak nebylo násílí přítomné skutečně na obou stranách? Nu, a protože takový byl můj osobní dojem z reportáží, pořizovaných z místa činu, ani v nejmenším mě nepřekvapuje, že stejný dojem získal i Trump a desítky mých čtenářů, kteří mě ve stejném smyslu informovali.

Takže Trump je proklínán za to, že řekl pravdu.

Na okamžik si však zkusme představit, že dojem Trumpa z toho, co se v Charlottesville sběhlo, je chybný. To by z Trumpa přirozeně učinilo člověka, provinivšího se tím, že došel k chybnému názoru. Jenže pozor! Oni jej obvinili z podněcování a podpory nacistického násílí.

Jak je možné proměnit omyl či chybu v ďábelský úmysl? A o co tedy New York Times usiluje?

Odpověď je nasnadě: Chtějí ho natlačit do zástupu bílých rasistů. To je to místo, kde jej potřebují mít.

Pro takovéto obvinění nedrží v ruce ovšem žádný důkaz. Jde o lež, která má delegitimizovat jak Trumpa, tak všechny ty, kteří jej za prezidenta volili.

Míra pokrytectví celého tohoto současného tažení je doslova omračující. Po 16 let seděli tito redaktoři deníku New York Times a s nimi pisálci všech amerických presstitutek společně s oběma politickými stranami i s celou liberálně progresivní levicí pokojně s rukama za zády, zúčastnili se všech našich zločinů tohoto období proti lidskosti, ale teprve smrt jedné ženy v Charlottesville je probudila ke „spontánnímu“ protestnímu vzepětí.

Té spontánnosti nevěřím ovšem ani vteřinu. Tenhle výlev národního smutku není totiž ničím jiným, než zorganizovaným spiknutím, které má jediný cíl: ukončit prezidenství Donalda Trumpa. Takže teď doma - tady u nás ve Spojených státech - prožíváme to, co si prožili Ukrajinci, když u nich Obamův režim spunktoval spiknutí proti jimi demokraticky zvolené vládě.

Ještě jedno poučení však nám současná krize poskytuje. Totiž to, že jsme národem ostře rozdvojeným. A chce tento rozdvojený národ – myslím tím obě jeho strany – žít v neustálém konfliktu s Ruskem, Čínou a Iránem?

A kromě toho: jsou-li Spojené státy institucionalizací nadřazenosti bílých nad barevnými, jak liberálně progresivní levice neustále tvrdí, jak současně mohou být i „národem výjimečným a nepostradatelným“, který má z tohoto titulu právo zbombardovat národy ostatní až do doby kamenné?

Vybral a přeložil Lubomír Man

Evropská unie dosáhla stažení zpod sankcí části energetických projektů s účastí Ruska

$
0
0
19. 8. 2017      zdroj
Díky úsilí Evropské unie vyvedly USA zpod sankcí některé energetické projekty s ruskou účastí, prohlásil stálý zástupce Ruska při EU Vladimír Čižov v rozhovoru pro Radio Sputnik. Začátkem srpna podepsal Donald Trump zákon o nových sankcích proti Rusku, Íránu a KLDR. Ministr zahraničí Německa Sigmar Gabriel nazval nové sankce nezákonnými a poznamenal, že s jejich pomocí chce Washington uvolnit prostor pro dodávky amerických energetických zdrojů. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámil, že Brusel bude bránit ekonomické zájmy EU.


"Vzhledem k tomu, že ty komentáře, které byly slyšet z Bílého domu, jednoznačná představa (o nových protiruských sankcích. - pozn. red.), alespoň v očích Evropanů, nevznikla. Znamená to, že v samotném zákoně, jak se domnívají, je mezera. Tuto mezeru je v Evropské unii tendence přiřadit i k výsledkům vlastního úsilí v období projednávání tohoto zákona v Kongreu", poznamenal Čižov.

Diplomat přiznal, že v porovnání s původním zněním návrhu zákona se EU "nějaké problémy podařilo zmírnit a některá čísla poopravit".

"Mohu uvést dva příklady, které nejvíce bijí do očí. V jednom z článků, právě nejcitlivějším, včetně Ruska, o potrubí. V původním znění bylo uvedeno, že prezident "musí" podnikat vhodné kroky a eurounijní představitelé tvrdí, že právě díky jejich výchovné práci s Američany bylo sloveso "shall", které se čte v daném kontextu jako "musí", nahrazeno slovesem "may", což znamená "může", řekl.

Ve finální verzi byla také podle Čižova zvýšena z 10 na 33 procent hranice přípustné účasti Ruska v mezinárodních energetických projektech. To dostalo část dohod zpod působnosti zákona.

"Ale samozřejmě že se to nevztahuje na Severní proud 2 a další naše potenciální významné záměry", dodal Čižov.

Přičemž stálý zástupce zdůraznil, že pro EU nebude až tak snadné vypracovat společný postoj k otázce sankcí vzhledem k radikálně odlišným pozicím.

"Jsou země, kde zaznívají docela ostrá prohlášení, jako Berlín, Paříž, což jsou přece jen dvě přední země EU. I tam i tam bylo oznámeno, že zákon je v rozporu s mezinárodním právem. Ale ve stejné době reagovala i Varšava a pobaltské země, kde radostí všichni bouřlivě tleskali", řekl.

Podle Čižova neuvalí EU sankce na USA, nehledě na ztráty evropských podniků. Jak stálý zástupce poznamenal, diskuse, nejspíše, přejdou k usmlouvávání výjimek nebo ujednání o nepoužití některých nástrojů, kterou jsou obsaženy v zákoně.

 Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Robotizace a korporátní fašismus

$
0
0

Václav Umlauf
19. 8.2017 e-republika

Nechat si od miliardářů vykrást stát, školství, důchody, zdravotnictví a všechno zprivatizovat a přitom přijít o práci, to je jistě ideální politická budoucnost pro 99 procent občanů, jimž roboti vezmou klasickou práci asi ze 30 %.



Nedávno jsme publikovali článek Čapkův R.U.R. vykročil do světa, ale Facebook ho zatím vypnul. Týkal se neúspěšného využití umělé inteligence. Společnost Facebook zavřela jeden ze svých systémů umělé inteligence poté, co automaty začaly komunikovat mezi sebou v nesrozumitelném jazyce, který samy vynalezly.

Rád bych se v této souvislosti podíval na oblast robotizace, která je pro Česko velmi zajímavá. Zchudlá rozvojová země, která si zničila korunu, aby mohla lacino vyvážet polotovary do Německa a jež si volí oligarchy, kteří si sníží daně a vyvezou veškerý zisk ze země přes nastrčené zahraniční banky, je na robotizaci připravena přímo ideálně. Za ožebračenou korunu si většina českých podnikatelů není schopna koupit drahé nové technologie. Vládnoucí korporátní fašisté a koupení politici včetně banksterů z ČNB pak u nás ničí poslední zbytek sociálního systému privatizací čehokoliv a zisky vyvážejí do daňových rájů. Vše pochopitelně legálně, protože jedno procento si tuto tvrdou povinnost zlodějen dá samo sobě zákonem a daně bude platit jen střední třída. O to už se Babiš postaral a proto ho tato třída se zkorumpovanou a zbankrotovanou levicí zvanou „sociální demokracie“ bude volit. O zbytku partají nemá cenu mluvit: buď v tom jedou, nebo jsou úplně pitomé. A nyní k robotizaci. Psali jsme o tom dva důležité články: Robotizace a ničení pracovních míst


Jak sami vidíte, články vytvořené v roce 2013-14 mají čtenost přes 20 tisíc a jsou pořád aktuální. Proto se na ně pokusíme navázat.



Robotizace a ničení pracovních míst


Opakuje se situace z konce 19. století, kdy dělníci ničili moderní stroje v továrnách, protože jim braly práci. Hnutí rozbíječů strojů se jmenovalo luddismus podle anglického tkalce Neda Ludda, který slavnostně a neznámo kdy zničil z těchto důvodů první tkalcovský stroj. Pět předních zemí na trhu představovalo 70 % celkového objemu prodeje průmyslových robotů v roce 2014. První je Čína, která bude představovat více než jednu třetinu veškeré průmyslové robotiky instalované po celém světě asi do roku 2018. Pak následuje Japonsko, Jižní Korea a Německo. Pokud jde o hustotu robotů, tak průmyslově a ekonomicky upadajícím Spojeným státům patří až 7. místo ve světě, Jižní Korea, Japonsko a Německo tvoří s Čínou hlavní tahouny robotizace. A nyní se podívejte na důležitý graf předpokládající úsporu pracovních míst ve světě skrze robotizaci do roku 2025.




V průměru ve světě přijde další generace skrze robotizaci o jednu pětinu pracovních míst a v průmyslově vyspělé EU asi o jednu třetinu. To znamená, že slavná doba korporátních montoven v příští generaci skončí a je otázkou, co ji ve zchudlém a vytunelovaném Česku nahradí. V USA už nyní platí, že než platit dělníka u otrokářského korporátního pásu mzdou 15 dolarů na hodinu, tak je výhodnější koupit robota za 35 tisíc dolarů. Takže to shrňme. Nechat si od miliardářů vykrást stát, školství, důchody, zdravotnictví a všechno zprivatizovat a přitom přijít o práci, to je jistě ideální politická budoucnost pro 99 procent občanů, jimž roboti vezmou klasickou práci asi ze 30 %.

Jak se práce a kapitál podílí na tvorbě národního důchodu


Statistika růstu HDP zkoumá, jak velkou část růstu produkce ekonomiky lze vysvětlit růstem kombinovaných vstupů. Reálný HDP může vzrůst zejména ze třech různých zdrojů: zvýšením vstupního objemu práce, zvýšením kapitálových investic nebo zvýšením výroby pomocí různých faktorů, tedy i robotiky. Následující graf z Austrálie a Nového Zélandu ukazuje růst HDP v letech 1978 až 2008 pro růstové cykly identifikované v sérii zmíněných tří faktorů.




Vezměte si rok 2008 s vysokým růstem HDP v Novém Zélandu (3,6 %) a podívejte se na tři faktory, které způsobily tento růst. Z poslední kolonky roku 2008 jasně vidíte, že jedno procento plutokratů z korporací, které má kapitál, dosahuje největší podíl na růstu zisku a produkce. To potvrzuje i graf z Pikettyho klíčové ekonomické práce o proměnách západního kapitálu, viz jeho jméno v heslech. A při normálním růstu HDP zhruba o 1-1,5 % se podíl kapitálu na tvorbě bohatství zvyšuje mnohem rychleji. V normálních a dlouhých obdobích hospodářské stagnace nebo pomalého růstu se zásadně zvyšuje při tvorbě bohatství společnosti podíl kapitálových dividend a zisky dané zúročenými vklady. Ale jak sami vidíte, i v době hospodářského růstu tvoří práce a všechny ostatní faktory pouhou polovinu růstu bohatství ve srovnání s kapitálovými investicemi. Pokud jedno procento bude investovat do robotiky, což je logické, pak se dočkáme v jimi ovládaném státě zajímavých věcí.

Robotizace a korporátní fašismus


Závěr z vývoje robotizace je jasný. Dáme jednomu procentu korporátních fašistů moc nad státem, odpustíme jim všechny daně, necháme je pobírat všechny dotace, výhody a ulehčení. A dnes jim pomůžeme k zisku i tím, že kapitál výhodně investují do robotizace, kde si sami sobě dají daňové výhody. Pak šéfy korporací a jimi uplacené politiky zase zvolme do čela úplně zchudlých a ožebračených států. A pak toto báječné jedno procento plutokratů zase nechme, aby sami sobě už zase odpustili daně a opět legálně pustili žilou již tak hodně zchudlému státu. Nechme si zničit sociální stát tichou privatizací a robotizací, která nás připraví o práci. Robotizovat v politickém systému korporátního fašismu znamená, že tato volba nám nenechá žádný podíl na bohatství vytvořeném extrémně zvýšenou produktivitou práce, která se navíc Česku asi obloukem vyhne. Pak je jasné, že taková nerovnováha historicky viděno vždy končí válkou nebo revolucí, která násilím zavede do společnosti změny a znovu přerozdělí vzniklé bohatství. Tak si korporátní fašismus zadělává na svůj hrob a na celosvětovou krizi se zásadními důsledky pro celé lidstvo.

Řešení této situace není jednoduché, protože k této rovnici práce a kapitálu ještě přichází otázka surovin, půdy, vody a energií, které jsou na planetě omezené a jen z malé míry recyklovatelné. Od druhého srpna žije celá planeta na dluh dalších generací, protože si spotřebovala všechny dostupné zdroje pro daný rok. Podívejte, kolik planet Země potřebují obyvatelé vyspělého světa, a o kolik tím pádem okrádají ostatní obyvatele Země.




Sami vidíte, že globální průměr světové devastace je 1,7 zeměkoulí, které bohužel nemáme. Takže je celkem jasné, o čem budou další války. Země je jen jedna a její zdroje jsou omezené.

Tři možné volby


Obecně existují tyto tři možnosti dalšího růstu vzhledem k surovinám, kapitálu a práci.
  • Společenství si zvolí kvalitu života jako hlavní cíl své smysluplné existence. Viz naše články pod heslem „index štěstí“, například (Česko a jeho umístění v Indexu sociálního růstu). Pak si daná komunita nebo stát zvolí střízlivý a šetřivý způsob života a bude si šetřit práci i suroviny. Neoliberálně masírovaný Čech a Moravák se v takové komunitě asi střelí do bedny, protože v ní nenajde smysl života. Náš konzumní životní styl se dnes redukuje na to, aby se vydělaly peníze v montovně nebo v kšeftu a pak se všechno okamžitě utratilo v západním supermarketu. Nebo to střední třída masírovaná konzumním a sobeckým neoliberalismem profrcá kdekoliv jinde. 
  • Budeme pracovat stále více, stále více budeme ničit zdroje a povedeme stále více hybridních válek a různobarevných revolucí za ovládnutí mocenských sfér vlivu. Zkrátka, nezměníme nic. Necháme bobtnat náš nihilistický životní styl a potřeby, globálním oteplováním a ničením životního prostředí nenapravitelně zničíme biosféru. Graf spotřeby Země jasně ukazuje, že například Indie s 1,2 miliardami obyvatel bude brzy vyžadovat právo na spotřebu své jedné Země. Pak je jasné, že při omezené kapacitě zdrojů se současná studená válka mezi čínsko-ruským (BRICS) a euroatlantickým (USA-EU) blokem brzo změní na horkou válku o zbylé zdroje planety. A mezi střílejícími děly budou kolovat světoví uprchlíci z neobyvatelných oblastí a zavládne globální teror. 
  • Přejdeme do hypertechnologické společnosti pod vládou korporátně-fašistického jednoho procenta, které jako jediné bude mít kapitál a stát pro osobní potřebu. Jedno procento zblbne mediálně masírovanou střední třídu, která jim bude sloužit za zbytky spadlé ze stolu korporátní oligarchie. Zbytek společnosti bude bez práce a postupně se mu vezmou volební práva. To bude probíhat pochopitelně zcela legálně, jako se to již nyní děje v USA. Pod záminkou „boje proti terorismu“ pak většina neproduktivních občanů skončí v panelákových rezervacích, kam se jim pustí televize, kontrolovaný internet a počítačové hry. Tento život občanů druhého řádu bude kontrolovat umělá inteligence, jak to naznačil konec článku citovaný v úvodu. I nekonečný supermarket s jedovatými průmyslově vyráběnými potravinami tam bude. Zkrátka, budoucí vytunelovaní Češi obhospodařovaní roboty a umělou inteligencí se nemusí ničeho bát. Nebudou mít práci, ale jejich specificky český způsob života jim nikdo nevezme.

Možná by bylo dobré o těchto třech možnostech vážně přemýšlet. Doba je na to zralá dost a u nás budou brzo volby. V nich sice nebude koho rozumného volit, ale alespoň mladá generace by se po prohře naší neoliberalismem zpitomělé generace měla vážně zamyslet nad svými mizernými vyhlídkami. Ty jsme jim bohužel připravili naší pitomostí, leností a občanskou hloupostí. K tomu viz článek Jak šlape český korporátní fašismus.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Veřejný dům jménem Čapí hnízdo

$
0
0
Václav Umlauf
19.8.2017 e-republika

Následující článek vyšel na e-republice předevčírem, ale obsahuje řadIntelektuální prodejní žvanilové typu aténských sofistů a prodejní manipulátoři médií typu žalobců Sokrata prodávají na tržišti zvaném "veřejné mínění" své prefabrikáty, simulákra, sofismata a v případě placených presstitutů i naprosto vědomě šířené lži. Za tento cirkus v moderním veřejném domě (anglicky bordello) je platí jedno procento, které si zprivatizovalo stát pro své idiotské, tedy doslova pro čistě soukromé zájmy. Stát a liberální demokracie se staly veřejným bordelem proto, že obojí bylo neoliberálně zprivatizováno pro soukromé potřeby. Ve veřejném domě dnešní západní liberální demokracie pod vládou jednoho procenta už nelze jasně rozlišit, co je privátní a co je soukromé. A to je politicky viděno opravdu hodně velký bordel, kterému říkám "korporátní fašismus".u úvah a hodnocení, které nepodléhají tak rychle zubu času:

V systému, kde není možno rozlišit, co je veřejné a co soukromé, funguje systém "spravedlnosti" po vzoru veřejného domu, nyní zvaného Čapí hnízdo.


Veřejný dům jménem Čapí hnízdo vzbuzuje emoce, protože kvůli němu bude zítra (tj. v pátek 18. srpna) hlasovat mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Mandátový výbor nemůže Babiše nevydat, protože by de facto schvaloval trestný čin. To by poslanci museli v předložených vyšetřovacích spisech najít zásadní pochybení či technikálii, která unikla dozoru a kontrole státního zastupitelství, což je v tomto případě dost nepravděpodobné. Takže odstraňme politické větvičky umně rozprostřené kolem skleněné korporátní konstrukce stavěné za dotace EU. V článku Negativní versus negativistická liberální demokracie jsem o veřejném dIntelektuální prodejní žvanilové typu aténských sofistů a prodejní manipulátoři médií typu žalobců Sokrata prodávají na tržišti zvaném "veřejné mínění" své prefabrikáty, simulákra, sofismata a v případě placených presstitutů i naprosto vědomě šířené lži. Za tento cirkus v moderním veřejném domě (anglicky bordello) je platí jedno procento, které si zprivatizovalo stát pro své idiotské, tedy doslova pro čistě soukromé zájmy. Stát a liberální demokracie se staly veřejným bordelem proto, že obojí bylo neoliberálně zprivatizováno pro soukromé potřeby. Ve veřejném domě dnešní západní liberální demokracie pod vládou jednoho procenta už nelze jasně rozlišit, co je privátní a co je soukromé. A to je politicky viděno opravdu hodně velký bordel, kterému říkám "korporátní fašismus".omě české politiky napsal toto.

Intelektuální prodejní žvanilové typu aténských sofistů aIntelektuální prodejní žvanilové typu aténských sofistů a prodejní manipulátoři médií typu žalobců Sokrata prodávají na tržišti zvaném "veřejné mínění" své prefabrikáty, simulákra, sofismata a v případě placených presstitutů i naprosto vědomě šířené lži. Za tento cirkus v moderním veřejném domě (anglicky bordello) je platí jedno procento, které si zprivatizovalo stát pro své idiotské, tedy doslova pro čistě soukromé zájmy. Stát a liberální demokracie se staly veřejným bordelem proto, že obojí bylo neoliberálně zprivatizováno pro soukromé potřeby. Ve veřejném domě dnešní západní liberální demokracie pod vládou jednoho procenta už nelze jasně rozlišit, co je privátní a co je soukromé. A to je politicky viděno opravdu hodně velký bordel, kterému říkám "korporátní fašismus". prodejní manipulátoři médií typu žalobců Sokrata prodávají na tržišti zvaném "veřejné mínění" své prefabrikáty, simulákra, sofismata a v případě placených presstitutů i naprosto vědomě šířené lži. Za tento cirkus v moderním veřejném domě (anglicky bordello) je platí jedIntelektuální prodejní žvanilové typu aténských sofistů a prodejní manipulátoři médií typu žalobců Sokrata prodávají na tržišti zvaném "veřejné mínění" své prefabrikáty, simulákra, sofismata a v případě placených presstitutů i naprosto vědomě šířené lži. Za tento cirkus v moderním veřejném domě (anglicky bordello) je platí jedno procento, které si zprivatizovalo stát pro své idiotské, tedy doslova pro čistě soukromé zájmy. Stát a liberální demokracie se staly veřejným bordelem proto, že obojí bylo neoliberálně zprivatizováno pro soukromé potřeby. Ve veřejném domě dnešní západní liberální demokracie pod vládou jednoho procenta už nelze jasně rozlišit, co je privátní a co je soukromé. A to je politicky viděno opravdu hodně velký bordel, kterému říkám "korporátní fašismus".no procento, které si zprivatizovalo stát pro své idiotské, tedy doslova pro čistě soukromé zájmy. Stát a liberální demokracie se staly veřejným bordelem proto, že obojí bylo neoliberálně zprivatizováno pro soukromé potřeby. Ve veřejném domě dnešní západní liberální demokracie pod vládou jednoho procenta už nelze jasně rozlišit, co je privátní a co je soukromé. A to je politicky viděno opravdu hodně velký bordel, kterému říkám "korporátní fašismus".

Čapí hnízdo je veřejný dům postavený za veřejné peníze a slouží korporátním zájmům jednoho miliardáře, který mění českou politiku na nový politický systém. Rozhodnutí o jeho vydání je stejně účelová záležitost jako Klausova amnestie pro privatizační kliku jím fedrovaných, a nakonec i omilostněných zlodějů. Obojí má charakter veřejného domu zvaného "česká politika", kde od velké privatizace už není možno rozlišit soukromé a veřejné zájmy.

Důsledky rozhodnutí Sněmovny jsou v každém případě špatné


Nevydat by znamenalo souhlasit s trestným činem, o tom jsem psal. A co znamená "vydat"?

Tak za prvé. Pokud jde o partajní rozhodnutí, pak paradoxně jedině Babišovo ANO by mohlo hlasovat jakžtakž nestranně, protože Babišova politická korporátní divize zachránila stát před různorodým rozkradením. A to je také důvod, proč ostatní partaje Babiše vydají. Potřebují odstranit z politiky hlavního strůjce jejich mocenské porážky. Babiš ruší partajní kleptokracii a nastoluje korporátní fašistický systém, kde bude stát řízen jako jeho Agrofert a budou ho řídit stejní lidé jako Agrofert. Z nového systému korporátního fašismu mají klasické kleptokratické partaje hrůzu, protože se už nedostanoIntelektuální prodejní žvanilové typu aténských sofistů a prodejní manipulátoři médií typu žalobců Sokrata prodávají na tržišti zvaném "veřejné mínění" své prefabrikáty, simulákra, sofismata a v případě placených presstitutů i naprosto vědomě šířené lži. Za tento cirkus v moderním veřejném domě (anglicky bordello) je platí jedno procento, které si zprivatizovalo stát pro své idiotské, tedy doslova pro čistě soukromé zájmy. Stát a liberální demokracie se staly veřejným bordelem proto, že obojí bylo neoliberálně zprivatizováno pro soukromé potřeby. Ve veřejném domě dnešní západní liberální demokracie pod vládou jednoho procenta už nelze jasně rozlišit, co je privátní a co je soukromé. A to je politicky viděno opravdu hodně velký bordel, kterému říkám "korporátní fašismus".u k finančnímu státnímu lizu. O demokracii jim jde až po mocensko-finančních výhodách zajištěných volbami, takže vlastně vůbec.

Za druhé. Vydání Babiše bude znamenat, že Sněmovnu řídí Chovancovo ministerstvo vnitra, které případ vyšetřovalo v součinnosti se státním zastupitelstvím. Chovanec by klidně mohl pozavírat možná i polovinu vlastní partaje, ale na to před volbami není doba. Takže v systému, kde není možno rozlišit, co je veřejné a co soukromé, funguje systém "spravedlnosti" po vzoru veřejného domu, nyní zvaného Čapí hnízdo. Poslanci na sebe vydáním Babiše ušili bič, protože de facto předali moc nad veřejným domem zvaným "česká politika" silovým mocenským orgánům soustředěným na ministerstvu vnitra. Už nejde jen o pitomé odposlechy, z jejichž úniků se před volbami stal český politický folklór. Neschopnost oddělit veřejné a soukromé zájmy je už tak frapantní, že Sněmovna je vydíratelná prakticky jako jeden muž. A to znamená faktický konec demokracie.

Za třetí. Po vydání Babiše máme na výběr mezi korporátním fašiIntelektuální prodejní žvanilové typu aténských sofistů a prodejní manipulátoři médií typu žalobců Sokrata prodávají na tržišti zvaném "veřejné mínění" své prefabrikáty, simulákra, sofismata a v případě placených presstitutů i naprosto vědomě šířené lži. Za tento cirkus v moderním veřejném domě (anglicky bordello) je platí jedno procento, které si zprivatizovalo stát pro své idiotské, tedy doslova pro čistě soukromé zájmy. Stát a liberální demokracie se staly veřejným bordelem proto, že obojí bylo neoliberálně zprivatizováno pro soukromé potřeby. Ve veřejném domě dnešní západní liberální demokracie pod vládou jednoho procenta už nelze jasně rozlišit, co je privátní a co je soukromé. A to je politicky viděno opravdu hodně velký bordel, kterému říkám "korporátní fašismus".smem řízeným skrze hnutí ANO a politickým zneužíváním policie, což je u nás známá a zaběhaná věc. Viz kauza Rath a další, o nichž jsme psali, včetně Chovancova zničení Šlachtova útvaru v kauze Šlachtagate. A předtím to byla kauza Budišov a další, o nichž jsme psali při popisu několika vlnách destrukce policie. Takže zneužívání policie pro diskreditaci politických protivníků se stalo českou normou. A přitom se ničila police, systém vyšetřování, prokurátorský dozor a částečně i soudnictví. Tak se zrušila demokracie závislá na fungování právního státu. Spravedlnost se stala partajně-třídním pojmem a je veřejným výsměchem. Slepá česká paní bez vah se stala najatou vrátnou v dalším typu veřejného domu, který je vystaven veřejnosti a v němž nejde rozlišit soukromé a veřejné zájmy.

Od jednoho fašismu ke druhému


Všemoc represivních složek v nekontrolovaném systému politické policie představuje další formu skrytého fašismu, který nemá korporátní, ale mocensko-politický charakter. Vydáním Babiše se poslanci Sněmovny dostanou z louže pod okap. Navenek vysloví nesouhlas s politicko-privátním podnikáním Babiše, aby si zachránili volební výsledky již nyní těžce pošramocené vlastní nevyšetřenou korupcí, neschopností a lobbismem. Pro pravicové partaje typu klausovců a kalouskovců je zbytečné cokoliv uvádět a profláknutá ČSSD má pilného ministra Chovance. Takže Sněmovna vydáním Babiše potvrdí cestu ke korporátnímu fašismu jiného typu, než jaký reprezentuje Babiš. Ten je pro zaběhané politické partaje opravdovým nebezpečím. Jejich politickou korupci a klientelu jednoduše zruší a partajní politiku převede do divizního oddělení Agrofertu. A pak bude stát spravovaný za patřičnou provizi jako Babišova firma, což se už děje.

Článek Česká cesta ke korporátnímu fašismu popsal aféru s Babišovými dluhopisy, která se velmi podobá kauze Čapí hnízdo. Ale druhou stranou této korporátně-fašistické mince je stát řízený stejně efektivně jako Agrofert. Tento stát je vyvedený z finanční krize a má nejlepší výběr daní a nejlepší finanční správu za posledních dvacet let. A to je přesně ten fakt, který je trnem v oku zavedeným partajím, které tlačí jinou formu politické fašistické káry v zájmu globálního či jiného jednoho procenta, které si profláknuté partaje jednoduše koupí přes najaté lobbisty.

- - -


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Ministr zahraničí Sergej LAVROV o ruské zahraniční politice, současné geopolitické situaci a výhledech do budoucna

$
0
0

Ministr zahranici RF S. Lavrov19.8.2017  Rodon

Úvodní slovo a odpovědi na otázky ministra zahraničí Ruské federace Sergeje V. Lavrova byly zaznamenány v ráci Celoruského mládežnického vzdělávacího fóra „Území smyslu na Kljazmě“ (Всероссийский молодежный образовательный форум «Территория смыслов на Клязьме»)ve Vladimirské oblasti, který se uskutečnil 11. srpna 2017.

 
Úvodní slovo 

Dobrý den, děkuji za srdečné přijetí!

Chtěl bych se s vámi podělit o několik postřehů. Nebudu v úvodu hovořit dlouho, protože se ruský prezident Vladimir Putin opakovaně k těmto otázkám vyjádřil. Náš postoj je tedy znám.

Nyní jsme svědky zlomových okamžiků v mezinárodních vztazích. Odchází minulé období, které se vyznačovalo tím, že Západ dominoval po několik století v mezinárodních záležitostech. Dnes se zřetelně formuje to, čemu říkáme vícepolární světový řád. Jedná se o přirozený proces, protože život jde dál. Spolu s předcházejícími průkopníky ve vývoji světa, tedy se západními zeměmi, vznikají nová centra ekonomického růstu a finanční síly. A to všechno má samozřejmě vliv na politiku. Tyto nové země chtějí bránit své zájmy: mimo jiné se podílí na formování mezinárodní agendy, přináší své problémy, a to zejména s ohledem na oblasti, kde se tyto centra moci vytvořila, tedy v Číně, Indii, Brazílii a do jisté míry v Jihoafrické republice.

Opakuji, že se jedná o trend, v rámci něhož nově se rozvíjející centra moci přebírají odpovědnost za bezpečnost a stabilitu ve svých regionech a obecně na mezinárodní úrovni. Tento proces nelze zastavit, protože odráží reálné podmínky kulturní a civilizační rozmanitosti současného světa. A také samozřejmě touhu národů určovat svůj vlastní osud a usilovat o vytvoření spravedlnosti v té podobě, jak byla zamýšlena těmi, kdo psali Chartu OSN – všechny její základní principy platí dodnes, jsou jasně stanoveny a vztahují se na všechny země.
Jedná se o přirozený proces, i když neprobíhá bez problémů.

Před 25 lety, když se rozpadl Sovětský svaz a byla rozpuštěna Varšavská smlouva, vznikla výzva, o níž začali politici na Západě vážně diskutovat. Výzva v tom směru, že dojde k rozpuštění NATO a všechny otázky se budou řešit v rámci OBSE. Zde se následně vybuduje rovný přístup každého účastníka v rámci univerzálních euroatlantických základů, a to takovým způsobem, aby se nikdo necítil omezován. V těchto letech také vznikl termín „společná a nedělitelná bezpečnost.“

I když OBSE přijala příslušné prohlášení, NATO nikdo nerozpustil. Aby zajistily své vojenské a politické zájmy, probíhala skutečná činnost západních členských zemí Aliance právě ve vlastní organizaci. V OBSE se nikdy nezabývali žádnými vážnými otázkami ani se nezapojovali do diskusí nad některými otázkami praktického významu. Zabývali (a zabývají) se především ideologickými diskusemi a pokusy podporovat vlastní pseudoliberální hodnoty, které označují za univerzální. Jenže univerzální hodnoty obsahuje Charta OSN, konkrétně Všeobecná deklarace lidských práv, která byla přijata po založení Organizace spojených národů.

Opakuji ještě jednou: cestou rozpuštění vojenských bloků nikdo nešel, NATO rozpuštěno nebylo. Naopak podlehli iluzi, že nastal „konec dějin“, protože se světu údajně nenabízejí žádné jiné alternativy, než kapitalismus. Iluze se však stala iluzí. Nemůžete diktovat celému světu z klubu vyvolených. Nemohlo se to podařit a také se to nepodařilo. Model globalizace, a to včetně hospodářských a finančních aspektů, který byl vytvořen v rámci tohoto liberálního klubu, podle mého názoru zcela zkrachoval. To již vidí i mnozí přemýšliví lidé na Západě.
Když jsme před 25 lety prožívali všechny tyto události, vycházeli jsme z toho, že ve „studené válce“ vlastně vyhráli všichni.

Chtěli jsme věřit tomu, že myšlenka celoevropské, globální a rovnoprávné bezpečnosti, jak byla ustanovena v Chartě OSN, bude i nadále prosazována. Připomínám, že v dávných 90. letech, když měla naše země problémy s důsledky rozpadu Sovětského svazu, kdy jsme čelili množství dalších výzev, dluhů, otázkám nových hranic atd., se západní politici rozhodli, že je Rusko slabé a takovým zůstane. V této podobě chtěli Rusko umístit do svého světového řádu – tedy jako partnera, kterému budou moci přikazovat, co se jim zlíbí.

Již tehdy bylo nutné mít velkou předvídavost, aby člověk přemýšlel o jiných formách organizace mezinárodního života. Dnes již zesnulý Je. M. Primakov v tu dobu pohlédl do budocnosti a formuloval koncepci multipolarity. Tehdy jen málo osobností tušilo, že se stanes realitou. V únoru 2007 promluvil ruský prezident Vladimir Putin v Mnichově na konferenci o mezinárodní bezpečnosti: se zkušeností z post-sovětské éry tyto myšlenky rozvinul a ukázal na konkrétních příkladech, že již není možné počítat s přístupem „nadřízený – podřízený“. Alespoň Rusko nedovolí nikomu, aby s ním takto jednal.

Je zjevné, že jedna jediná podoba globalizace nevyhovuje všem. Národy chtějí hájit vlastní identitu, aby byla zajištěna jejich nezávislost, a nechtějí, aby jim někdo něco přikazoval a manipuloval jimi. Na druhou stranu je zjevné, že ti, kteří stále lpí na unipolárním světě, se nechtějí vzdát. Jenže probíhající procesy nelze zastavit a tato epocha končí.

Aby došlo ke zpomalení těchto procesů, podnikají se jednostrané kroky mimo souhlas OSN, tj. jednostranné sankce, které jsou absolutně nelegitimní, recidivy silového zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí (takto se likvidují režimy, které někteří naši západní kolegové nemají rádi atd.). Tyto zkušenosti bere vážně také Evropská unie.

Všichni vidíme výsledek těchto kroků: krize, konflikty, zničení státnosti. V Iráku a Lybii je státnost v neustálém ohrožení. Chaos vznikl také v dalších zemích Blízkého východu a severní Afriky. Intervence v Iráku a Lybii otevřely cestu pro teroristy i do dalších oblastí Afriky, do střední a jihovýchodní Asie. Islámský stát tam již působí a lidi to velmi trápí.

Evropa samozřejmě musí z těch problémů, jimž čelí, učinit nějaké závěry. Přejeme jí úspěch. Jenže řada evropských zemí tuto politiku násilných a nezákonných akcí podporovala. To nakonec vyústilo v situaci, kterou nyní pozorujeme.

Děkuji za pozornost.


Otázky z publika

Existuje podle vás nějaká ruská „idea“ a co by mělo být jejím fundamentem?

Zákon o ruském národu právě vzniká v parlamentu. Máme-li zákon nebo ne, to není důležité, hlavní je, že existuje národ (národy). V tomto smyslu jsou nanejvýš důležité dějiny, pocit vlastní identity. Když se identifikujeme s konkrétní zemí, v níž žijeme, s konkrétním městem nebo vesnicí, v níž žiješ nebo se tam narodil někdo z rodiny, když se identifikuješ s kulturou, která se neustále obohacuje a doplňuje současnými hudebními, divadelními či filmovými díly, když chápeš, že tvé děti, rodiče, dědové a pradělové žili, žijí a budou žít v této zemi. V tom případě musíš mít zájem na tom, aby se tvoje země stala silnější. Pokud tomu tak je – a já si myslím, že zájem na tom máme všichni stejný – budeme daleko jednodušeji prosazovat naše zájmy ve světové politice. Čím jsme silnější, tím bude jednodušší vyřešit otázky, které ještě více upevní naši ekonomiku, sociální sféru a obranu.

Již více než 13 let jste ministrem zahraničí. Které jednání bylo za celou tu dobu nejvíce emocionálním?
 (překlad vlastní, upraveno, kráceno)
Zpravidla ty, které přinášejí výsledek. Neřekl bych, že se v tomto kontextu hodí slovo „emocionální“. Stává se, že jednání probíhá vabank: zjevně stačí najít jednu frázi a partner nebo oponent poté přijme i vše ostatní, co nám vyhovuje.
Příklad rozhovorů, které měly reálný výsledek, to je íránský jaderný program. Právě ty dnes naši američtí partneři zpochybňují. A to přesto, že nám administrace prezidenta Trumpa potvrdila, že pokud jde o všechny podepsané dohody, Írán je všechny plní. Jenže Trumpova administrativa tyto rozhovory neustále označuje za nesprávné, mylné.

Druhý příklad z posledních let jsou rozhovory o vyřešení syrské krize: s G. Kerrym se podařilo dohodnout, jak vše bude probíhat. Považuji to za skutečnou událost, která pomohla dohodě mezi vojenskými akcemi Ruska a koalice, kterou řídí USA. Dohoda obsahovala jedinou podmínku: USA se zavázaly, že budou dělat rozdíly mezi skutečnou opozicí a teroristickou organizací Džabat an-Nusra. Dohoda sice byla uzavřena, ale Američané tuto podmínku nedokázali splnit. Kdyby dodrželi slovo, již by politický proces regulace syrské krize postoupil do další fáze: mohlo by dojít k přípravě voleb.

Moje otázka se týká Sýrie. Díváme se na televizi a začínám mít pochybnosti: opravdu američtí kolegové a jejich koalice bojují s terorismem? Nebo se snaží pouze tak vypadat?

Už jsem o tom částečně hovořil v souvislosti s dohodou s G. Kerrym. Američané nedokázali oddělit oddíly opozice od teroristů. Nedokázali prosadit, aby zemi opustili bojovníci opozice oddíly Džabat an-Nusry, aby tam mohla být provedena protiteroristická operace. Prostě to nedokázali.

Mám na funkci této koalice dvojí názor. Již jsme o tom hovořili. Nepochybujeme o tom, že se koalice snaží o zničení tzv. Islámského státu. Všechny jejich akce směřují k tomu, aby tuto organizaci zlikvidovali. V tom jsou naše cíle stejné.
Pokud jde o Džabat an-Nusru, to je jiný případ. Bojuje sice s IS, ale sama patří do seznamu teroristický organizací, který sestavila Rada bezpečnosti OSN. Podle všech pravidel patří nejen mezi zákonem dané, nýbrž také povinné cíle v(překlad vlastní, upraveno, kráceno)šech, kdo v Sýrii bojují s teroristickou hrozbou.

Zdá se mi, že za poslední tři krizové roky se z hlediska struktury naše ekonomika změnila více, než za třináct let stabilního vývoje. V čem to spočívá? V pokrokových technologiích Kremlu nebo krátkozraké nezodpovědnosti parlamentu?

Za ekonomiku nenesu odpovědnost. Náš úkol spočívá v tom, aby byly vnější podmínky pro rozvoj země maximálně příhodné, aby naše občany nikdo neurážel, nediskriminoval, abychom chránili naši ruskou kulturu a prostranství ruského jazyka, aby ruský byznys nezažíval jednostranné diskriminační omezení.
Ano, i u nás se najdou lidé, kteří říkají, že pak jsme se měli dobře rozmys(překlad vlastní, upraveno, kráceno)let, zda připojovat Krym k Rusku, pomáhat povstalcům na Donbasu, zapojit se do války v Sýrii. Ano, takoví lidé existují.

Pokud jde o to, co by čekalo ruskojazyčné obyvatele Krymu a na východě Ukrajiny, řekl již v únoru, krátce po převratu velitel „Pravého sektoru“ D. Jaroš, že Rus nikdy Ukrajince nepochopí a nikdy nebude mluvit ukrajinsky – a proto by žádný Rus neměl na Krymu žít.
 
Vzpomínáte, jak se u nás nedávno rozhořela otázka o pragmatismu? Na jedné televizní stanici kdosi prohlásil, že možná nebylo moudré bránit Leningrad, lepší bylo se vzdát. Údajně by poté bylo daleko méně obětí. Myslím, že se jedná o stejný přístup, jako v případě obyvatel Krymu a Donbasu. Vše se to týká ruského národa, tedy toho, že nám není lhostejné uchování našeho genetického kódu. Bez tohoto genetického kódu by Leningrad nevydržel blokádu, nevyhrál válku.

Jaké emoce prožíváte, když si uvědomíte, že na výsledcích setkání s různými zahraničními politickými činiteli závisí osud nejen naší země, nýbrž i druhých států. Jakých principů se v těchto případech držíte?

Osud našeho státu odvisí od našeho národa a státu. Když se setkávám s různými činiteli z jiných zemí, nepociťuji, že by na těchto setkáních závisel osud země. Dokonce jsem o tom ani nikdy nepřemýšlel. Konkrétní setkání řeší vždy konkrétní otázku: smlouvu, dohodu atd.

Určitě ale existují osudová setkání. Probíhají na nejvyšíí úrovni, protože rozhodnutí o konkrétních krocích na mezinárodní scéně dělá hlava státu jako člověk, který definuje jeho zahraniční politiku. Takových rozhodnutí bylo přijato hodně, mj. upevnění nebo vznik organizací jako Šanghajská organizace pro spolupráci, Eurasijský ekonomický svaz nebo BRICS. Tyto otázky mají na možnosti naší země opravdu reálný vliv, podstatně je rozšiřují.
Děkuji vám všem a přeji hodně úspěchů.

(překlad vlastní, upraveno, kráceno)

Zdroj: mid.ru

Del Ponteová není schopná falešně obvinit a odsoudit Asada. Proto opouští komisi a obviňuje Rusko

$
0
0
Carla Del Ponte
Brandon Turbeville
19.8.2017 Global Resaerch, překlad messin

Mezinárodní žalobkyně pro válečné zločiny rezignuje na svou pozici ve vyšetřovací komisí OSN v oblasti porušování lidských práv v Sýrii kvůli své frustraci, pramenící z vnímané impotence komise a její nedostatečné schopnost stíhat válečné zločince. Carla Del Ponteová v podstatě odstoupila, protože ona a její tým nebyli schopni překonat ruské námitky proti tomu, aby byl Bašár Asad falešně obviněn za zločiny spáchané americkými teroristy.


Zatímco připustila, že teroristé podporovaní Západem jsou „převážně“ extremisté a že jsou vinni z válečných zločinů, prozradila také svůj vyvrácený příběh o tom, že syrská vláda používala chemické zbraně a že spáchala „strašné zločiny proti lidskosti.“

Ve svých poznámkách k její rezignaci přiznala sedmdesátiletá Ponteová svou vlastní zaujatost vůči syrské vládě, kterou si udržovala od začátku krize. Když byla v roce 2012 poprvé jmenována do Nezávislé vyšetřovací komise pro Sýrii, tak uvedla, že „opozice je na straně dobra; vláda na straně zla“. Zdá se, že tahle žena, která se tolik zajímala o „zločiny proti lidskosti“, neměla vůbec problém se „členy opozice“, kteří náhodně stříleli civilisty, znásilňovali ženy, vyvražďovali celé rodiny a vesnice, a páchali nepopiratelné činy proti syrské armádě i syrským civilistům. Koneckonců je považovala za ty „dobré.“ Teprve tehdy, když začala syrská armáda skutečně vzdorovat, staly se válečné zločiny náhle problémem.

„Asadova vláda se dopouští hrozných činů proti lidskosti a používá chemické zbraně. A opozici tvoří pouze extrémisté a teroristé,“ řekla.

Del Ponteová tvrdí, že Rada bezpečnosti měla stanovit tribunál podobný soudům pro Rwandu a Jugoslávii, ale rozhodnutí bylo vetováno Ruskem. (Rusové se mimo jiné určitě poučili například ze zaujaté práce ICTY, účelově prosazeného ve své době M. Albrightovou, a pár let vedeného právě Del Ponteovou. Ten měl ve skutečnosti jediný účel – ospravedlnění nelegální zlovolné agrese NATO proti Jugoslávii, není tedy divu, že vzniku podobného „podniku“ rezolutně zamezili, pozn. Mess)



Del Ponteová je zjevně frustrována skutečností, že Rusové zabránili OSN, aby stíhala a odsoudila Asada za zločiny, kterých se nedopustil. Tudíž svou pozici v září opustí a zanechá v komisi pouze dva členy.


- - -


Překlad Messin
Zdroj: http://www.globalresearch.ca/crimes-committed-by-americas-terrorists-un-war-crimes-prosecutor-quits-commission-after-unable-to-frame-prosecute-assad-blames-russia/5603785

Šrot za miliardy

$
0
0
David Rath
19.8.2017 PrvníZprávy

Chybí zdravotní sestry, doktoři, učitelé... protože na jejich platy prý nemáme peníze. Na tisíce nových úředníků peníze jsou a desítky miliard jsou i na nákup drahého šrotu, tedy na nákup obrněných transportérů, tanků, helikoptér.




Doba je nejistá


Média a takřka všichni politici napříč spektrem masírují veřejnost, že doba je nejistá a do naší obrany se musí investovat stůj co stůj. Skutečně žijeme v nejistotě. Takřka denně nějaký islámský teroristický útok pomocí aut, mačet, nožů... Po Evropě se potulují tisíce neidentifikovaných osob z Afriky a další statisíce se sem hrnou tu přes Řecko, jindy zase Itálií a Španělskem.

Proč útočné zbraně

Proti tomu budou transportéry, tanky a stíhačky dost k ničemu. Jde hlavně o útočné zbraně a ne primárně zbraně určené k obraně vlastního území. Naskýtá se tedy otázka proti komu chceme vést útok. Z různých náznaků a občasných vyjádření se zdá, že nejspíš proti Rusku. Pokud bychom se chtěli jen bránit něčí agresi, pak musíme nakoupit úplně něco jiného.

Vrtulník za stamilióny sestřelíte za tisíce

Vrtulník, tank a stíhačka stojí neuvěřitelné peníze. Nepotřebný šrot z nich v okamžiku dokážou přitom udělat neskonale lacinější systémy ovládané a nesené jedním člověkem. To jsou zbraně, které i z malé země udělají nedobytnou pevnost. Prakticky každý krátce vyškolený občan dokáže z nečekaného úkrytu způsobit protivníkovi nedozírné materiální a lidské škody.

Kupujte drahý šrot a neptejte se nač

To ovšem není v plánu našeho ministerstva obrany, tedy koupit tyto systémy a třeba po vzoru Švýcarsky vycvičit většinu lidí v umění obranné záškodnické války. Obrana vlasti totiž není vůbec cílem, to je jen „oblbovák“ pro naivky. Cílem je utratit miliardy, abychom i my trošku přispěli k pohádkovému bohatnutí globálních zbrojařských firem. Svůj šrot musí přeci někomu prodat.

- - -

Svět ruskýma očima 415

$
0
0
zajoch
19. 8. 2017  Outsidermedia

Američanům to nevyšlo s Krymem, tak alespoň Očakovo * Jen hlupáci si mohou myslet, že je dnes možno jadernou válku začít neočekávaně * Trump má domácí problémy s plněním předvolebních slibů a potřebuje svoji malou vítěznou válku. Ideální cíl je KLDR

Viktor Murachovskij: NATO už z Černého moře nemůže udělat svoji enklávu

Lada Korotun
11. srpna 2017

Koncem června byla zahájena výstavba operativního centra americké vojenské základny na ukrajinském pobřeží, v Očakovu v Nikolajevské oblasti. Jedná se o jeden ze tří budovaných objektů na území, na němž se dnes rozkládá  brigáda lodí válečného námořnictva Ukrajiny. Před časem se rozneslo, že USA chtějí dodat na Ukrajinu protitankové komplexy Jawelin za 50  miliard USD.
Situaci okomentoval Viktor Murachovskij, plukovník v záloze a šéfredaktor časopisu Arsenal Otěčestva a člen rady kolegia Vojenské průmyslové komise RF.

Jaké jsou cíle uvedené stavby?

USA mají snahu všude se zahnízdit a upevnit, údajně dočasně, ale ve skutečnosti na věky. Tak se například stalo v Kosovu, kde byla záminkou mírová operace a nyní je tam jedna z největších vojenských základen v Evropě. Využívá se k přepravě zbraní i lidí na všemožná místa v Evropě, na Blízkém východě a jinam. V Očakovu se pod záminkou potřebného zlepšení bezpečnosti při každoročních cvičeních NATO a Ukrajiny chtějí Američané napevno usídlit v pro ně velmi zajímavém regionu. Ovšem rozčiluje je, že je na Krymu nasazena ruská víceúčelová skupina.
Protože to Američanům nevyšlo s Krymem, chtějí se usadit na ukrajinském černomořském pobřeží. Krym pro ně byl fiaskem. To, že budovaný objekt má sloužit k zajišťování společných cvičení, je jen kamufláž. Není vůbec vyloučeno, že centrum v Očakovu bude sloužit pro radiotechnickou a kybernetickou špionáž na Krymu a v celém regionu Černého moře.

Je pravděpodobné, že v americkém operativním centru na základně ukrajinského námořnictva bude umístěna základna „lachtanů„?


Myslím, že ne. Pro vojenské účely to nemá smysl.

Jak může centrum ovlivnit situaci v regionu?

Většina černomořských států je v NATO. Mnohé z nich byly kdysi přátelské k Sovětskému svazu (Bulharsko, Rumunsko). Svého času byla snaha připojit k alianci i Ukrajinu tak, aby Černé moře bylo jakýmsi vnitřním jezerem NATO. Dnes se po stránce vojenské a strategické situace radikálně změnila. Předvedli jsme to v Sýrii. To, že je Krym součástí Ruska, zcela vylučuje možnost, aby NATO do svých spárů Černé moře uchvátilo.

Převzato z Pravda.ru


***

Ochrana z jihu: Krym uvidí neviditelné

15. srpna 2017


Rusko plánuje rozmístit na Krymu nejnovější radarovou stanici Voroněž – SM národního systému varování před raketovým útokem (SPRN). Informoval o tom generální konstruktér systému Bojev. Obnovení stanice Dněpr v Sevastopolu, kterou zanechala Ukrajina v zanedbaném stavu, by bylo bezúčelné. Dněpr zůstal v Balchaši, Murmansku a Sevastopolu, kde je ve velmi špatném stavu. Tento systém se začal vyvíjet v polovině padesátých let a je zastaralý. Voroněž je naproti tomu perspektivní, vysoce přesná při identifikaci cíle. Je to jeden z nejlepších komplexů. Pracuje na metrových, decimetrových i centimetrových vlnách a radar centimetrového rozsahu je schopen nasbírat maximum informací o libovolném cíli v kontrolované zóně.

Jednotlivé typy mají vlastní úkoly a radarová pole musejí jedno druhé překrývat. Metrové mají nejdelší dosah, ale jsou méně přesné. Nejpřesnější jsou centimetrové. Právě takový systém bude spuštěn v roce 2019 ve Vorkutě. Stanice nové generace se stavějí velmi rychle. Voroněž se uvádí do činnosti za dva až tři roky, kdežto Darjaly se stavěly deset let.

Vidět neviditelné

Radar na Krymu má upevnit pozemní systém varování před napadením raketami z jihu a západu. Radar centimetrového rozsahu má mnohem větší přesnost určení úhlových souřadnic a vzdálenosti. Tak se může mnohem přesněji určit trajektorie letu cíle, stanoví se doba i místo dopadu hlavic. Mnohoslibná Voroněž – SM na Krymu podstatně rozšíří možnosti naší radarové stanice v Armaviru. Tak ji charakterizuje šéfredaktor časopisu Vozdušno – kosmičeskij rubež Chodarjonok. Washington podle vojenského experta Leonkova  velmi bolestně reaguje na zprávy o centimetrových radarech. Jeho programy stealth technologií se budou míjet účinkem. Neviditelné bude dobře vidět. Přitom stealth technologie stojí desítky miliard dolarů.

Články jednoho řetězu

Dnes je ruská SPRN v bojové pohotovosti na radarových uzlech v Murmansku, Pečoře, Irkutsku, kazašském Balchaši, běloruských Baranovičích, Lechtusi a Armaviru. Stejně se detekují starty z raketových základen USA i z akvatorií (vodních ploch). Každý uzel má jednu nebo více radarových stanic a údaje z nich postupují do centrálního velitelského stanoviště.
Zastaralé radary se postupně nahrazují novými nebo se modernizují. Například starý sovětský Darjal zůstal jediný v Pečoře. Vedle evropského severozápadu pracuje unikátní stanice Kontejner s dosahem přibližně 3000 km. Podle znalce je v současném světě pravděpodobnost náhlého raketového jaderného útoku mizivá. Jakmile se objeví zážeh rakety, okamžitě se nastartuje SPRN a sleduje. Kromě SPRN pracuje množství dalších služeb – rozvědka, agenturní sítě a hodnotí se stav vojenské a politické situace. Jen hlupáci si mohou myslet, že je dnes možno jadernou válku začít neočekávaně.

Deštník pro hlavní město

Veškeré radary SPRN pracují v součinnosti se systémy kontroly kosmu a protiraketové obrany Moskvy A 135, jejímž centrálním článkem je moskevský radar Don – 2N, který nemá ve světě obdobu. Je způsobilý k navádění protiraket.
Radarová stanice Don – 2N je unikátní klíčový prvek systému protiraketové obrany Moskvy a centrální průmyslové oblasti. Nedávno byl modernizován a je hospodárnější. Zástupce hlavního konstruktéra stanice Bojev uvedl, že se Don nachází obvykle ve spícím režimu, je nasměrován vzhůru a čeká na data od druhých radarů. Aktivuje se automaticky a velmi rychle. Jinak se dá říci, že stanice SPRN jsou spouštěče Donu.

Převzato z Warfiles.ru


***

Proč Trump otevírá korejskou frontu

Alexandr Samsonov
16. srpna 2017

Světovou systémovou krizi lze přirovnat k ruské matrjošce. Navzájem se proplétají a doplňují krize západní civilizace, krize kapitalismu, krize bílé rasy, člověka (jeho involuce, „barbarizace“), ekologická a biosférická krize spojená s nástupem konzumní společnosti a sebezničení, finanční krize – krize petrodolarového systému. Je to krize USA, které ve snaze o nadvládu nad světem destabilizují předchozí vojensko-politický systém. To vede k nové velké válce, která způsobí vytvoření nové světové rovnováhy.

Světové systémové krize je možno se zbavit buď opuštěním konzumní společnosti, sebezničení a přechodem na harmonii člověka s přírodou. V takovém případě by Západ musel upustit od parazitování na planetě a lidstvu. Vládci Západu by museli přestat se satanismem a egoistickým démonismem. To však možné není. Nebo si mocní Západu zvolili svoji navyklou cestu – globální válku, která by vedla k „restrukturalizaci matrice“, vytvoření „globálního Babylonu“ a nové otrokářské civilizaci.

Důsledkem globální války bude rozpad a rozčlenění civilizací, regionů a stávajících států – k tomu různé západní struktury směřují (od tradičních zpravodajských služeb, nadnárodních korporací a nadnárodních bank, až k síti teroristů a „zelených“). Zároveň se řeší celý komplex dalších úkolů: likvidace Západu nepřátelských civilizací (ruská, vyznávající korán), přelidnění planety a obnovení biosféry ve vylidněných oblastech. Proto mocní Západu prakticky hned po vítězném završení třetí světové války (rozpad, kolonizace a totální rozkradení Sovětského svazu a zemí socialistického tábora) organizovali čtvrtou světovou válku. Jejím cílem je definitivní vítězství „nového světového řádu“ a globální nevolnická civilizace. Elektronický koncentrační tábor, technofašismus a rozkastování lidí na bohy, vyvolené a dvounohý válečný materiál.

Po destrukci Sovětského svazu a socialistického tábora se Západu za pomoci částečného zničení vlád, přerozdělení sfér vlivu a světových trhů, zabrání nových a totálního zničení protivníků podařilo vyhrabat se z velké krize, která hrozila krachem USA a západního světa. Západ byl v sedmdesátých a osmdesátých letech nad propastí, Spojené státy se mohly kdykoliv zhroutit. Západ prohrával v základních směrech se sovětskou civilizací (kosmos, moderní zbraně). Sovětský svaz se mohl stát první kosmickou civilizací se základnami na planetách Sluneční soustavy a s kosmickými loděmi. Jenže se odrodila část sovětské „elity“ a za možnost „dobře žít“ začala sovětský projekt zrazovat. Chtěla vstoupit do globální hierarchie parazitů – otrokářů. Nakonec umožnila perestrojka a reformy Západu kontrolu nad Ruskem – SSSR. Páni Západu a částečně i Východu se pohádkově obohatili. Přitom ztráty ruské civilizace  a lidu byly ve všech směrech v letech 1999 až 2000 několikanásobně vyšší než ztráty po Velké vlastenecká válce. Jednalo se o ztráty materiální, kulturní a demografické. V devadesátých letech změnili Rusko na svého druhu polygon, vytvořili společnost ničení, kde všemi způsoby Rusy ničili (sociálně ekonomická genocida, masová alkoholizace a narkotizace, kriminální a sexuální revoluce, atd.).

Čtvrtou světovou válku rozpoutali západní vládci na jaře 1999 útokem na zbytek Jugoslávie. To byla první operace čtvrté světové války. Byla užita taktika i strategie tajné informační války při destrukci Sovětského svazu, vyzkoušená s použitím prvků tradiční války  – vysoce přesných nejaderných zbraní, leteckých a námořních sil i speciálních složek, až po demoralizaci protivníka, kdy již byl ochoten ke spolupráci. Okupace Kosova umožnila  vytvoření mohutné základny NATO a USA na Balkáně, zóny etnokriminálního pekla a enklávy drog. S její pomocí je možno destabilizovat celý Balkán a případně celou Jižní Evropu.

V roce 2001 zorganizovali mocní Západu ohromnou teroristickou akci v USA, aby získali podporu světové veřejnosti pro boj se „světovým terorismem“. Ten přitom vytvořily angloamerické speciální služby. Tak bylo Spojeným státům umožněno zničit Saddámův režim v Iráku, zabavit největší „benzinku“ Blízkého východu, kolébku starých civilizací Mezopotámie a uchvátit strategickou pozici v Afghánistánu. Mohli najednou řešit několik strategických záležitostí: 1) působit na budoucí hlavní oběti nového světového řádu – Sýrii, Írán, Turecko, Saúdskou Arábii, Indii, Čínu, Rusko a Evropu; 2) vzít si pod kontrolu produkci drog v Afghánistánu a jejich tranzit k odběratelům; 3) zahájit přípravu jedné z hlavních front čtvrté světové války – frontu blízkovýchodní. Okupovaný, rozložený a rozkradený Irák, kde začaly střety šíitů a sunnitů i Kurdů umožnil stvořit „kalifát“, který se stal beranidlem. Tak začal regionální konflikt, kde figurovaly zájmy všech předních hráčů regionální a dokonce globální úrovně. Vznik blízkovýchodní fronty  (Irák, Sýrie a další země, především Libye) dovedl světovou válku na vyšší úroveň; 4) Západ zahájil destrukci zemí Blízkého východu – arabské jaro. Byl zničen Súdán, Libye, Mali, Sýrie, Irák a Jemen. Peklo mělo tendenci se šířit (Egypt, Alžírsko, Turecko, Saúdská Arábie, Írán a další); 5) byly vytvořeny podmínky pro války arabských monarchií v čele  se Saúdskou Arábií proti Íránu, právě na území Iráku; 6) ještě jeden rozval regionálního významu dotýkající se zájmů Bagdádu, Damašku, Teheránu a Ankary – kurdská otázka podporovaná Západem.

Takto mocní Západu zformovali plnohodnotnou blízkovýchodní frontu čtvrté světové války, postihující zájmy prakticky všech zemí regionu a globálních hráčů, s tendencí trvalého šíření. Sýrie a Irák jsou v ruinách. Na řadu přicházejí sousední země, které zpočátku nechápaly, že „velká hra“ vede k destrukci, rozdrobení jejich zemí a aktivně se míchaly do záležitostí Libye, Sýrie a Iráku. Turecko se angažovalo v Iráku a Sýrii ve snaze o velmocenskou politiku. Ankara vlezla do této krvavé kaše a málem přišla o svoji územní celistvost. USA a Západ nemají stabilní přátele, jen účelové. Turecko a Saúdskou Arábii využívaly k destabilizaci regionu a když mouřenín udělal, co měl, stává se možnou obětí při šíření světové války a přeměny Eurasie na bitevní pole.
Další dílo Západu – pacifická fronta světové války – přináší také mnoho destrukcí a problémů. Korejský problém, územní spory Ruska a Japonska, Číny a Japonska, Vietnamu, Indie, problémy ostrovů Paracelských a Spratley. Novým problémem je šíření kalifátu v Jihovýchodní Asii, nyní jmenovitě na Filipínách. Islámská komunita je uměle stavěna proti vládám a ty na teror odpovídají zase terorem. Oběti mezi civilisty zvyšují sociální základnu džihádistů. I takto se umožňuje USA zasahovat do boje se „světovým terorismem“. Rozpad velkých států znamená jejich snadné uchvácení nadnárodními společnostmi, nadnárodními bankami a Spojenými státy.

Vládci Západu musejí nyní řešit dva základní úkoly: 1) rozšířit zónu války, která musí zasáhnout vedoucí státy – civilizace: Rusko, Čínu, Japonsko, Indii a Írán a přitom zajistit bezpečí pro USA a Británii; 2) v období obecné destabilizace učinit průlom do nové epochy a přejít na cestu nových technologií. Ostatní svět se musí propadnout do minulosti, k neofeudálním a neootrokářským vztahům. Část globální elity je ochotna obětovat i samotné USA jejich rozdrobením na několik států s umožněním rasové občanské války. Avšak „patrioté“, které vede Trump, jsou naopak ochotni celý svět obětovat, ale zachovat a posílit americké impérium.

Trump má domácí problémy s plněním předvolebních slibů a potřebuje svoji malou vítěznou válku. Ideální cíl je KLDR. V USA plánují porobit a rozdrobit Írán, Venezuelu, Severní Koreu, Rusko a Čínu. Jenže boj s Ruskem a Čínou mohou zahájit až po začátku rozsáhlých bouří v těchto státech – civilizacích po neutralizování jaderného arzenálu a po dohodě s „demokratickými“ vládami.
Írán je velký cíl po stránce teritoria i obyvatelstva. Proto USA zde za sebe nastrkují „arabské mini NATO“ v čele se Saúdskou Arábií. Připojit se může Izrael. Írán se už angažoval v Sýrii a Iráku. Na řadě je irácký Kurdistán, který chce vyhlásit nezávislost. To nedovolí šíitský Bagdád, za kterým stojí Teherán. Pyrrhovo vítězství Bagdádu nad kalifátem v Mosulu neznamená ještě konec války, je to jen jedna z etap. Zóna války se bude rozšiřovat a Írán čeká střet s arabskou koalicí.

Venezuela není ideální obětí. Padne sama pod tíží domácích problémů a s pomocí utajené války. Severní Korea se svým vývojem raketových a jaderných zbraní je v očích světové vlády těžkým zločincem. Vysoké technologie musí mít pod kontrolou jen Západ. Jaderný obušek je KLDR nutno zabavit. Takto se na věc dívají Američané a velká část ohloupené světové veřejnosti. Severní Korea nemá válečný potenciál, aby mohla napadnout USA. V nejhorším případě může být postižena Jižní Korea a možná Japonsko. Problémy mohou mít Čína a Rusko. Případné korejské mezikontinentální balistické rakety a jaderné hlavice by PRO USA zneškodnila. Bylo by však posíleno přesvědčení veřejnosti, že je třeba zničit korejský „rudý mor“. Po takovém zneškodněném útoku by veřejnost USA nevytýkala destrukci Severní Koreje. „Civilizované“ země by za to ještě poděkovaly. Čína a Rusko Pchjongjang nepodpořily v obavě z úplného zhroucení vztahů s USA.

Destrukci KLDR budou Američané provádět z moře a ze vzduchu za podpory letectva a námořnictva Jižní Koreje a Japonska a možná použijí taktické jaderné zbraně. Tak budou zničeny bunkry s politickým a vojenským vedením země, výroba raket a jaderných zbraní. Nastane hlad. Masy uprchlíků vtrhnou do Ruska a Číny. Možná bude Čína nucena vzít část KLDR pod svou kontrolu, aby zabránila vymírání. Ztráta vojensko-průmyslové infrastruktury, plnohodnotného týlu, zásobování, komunikací a řízení odsoudí zemi ke zničení.

Válka se Severní Koreou umožní stmelit rozdělenou americkou veřejnost (příznivci a protivníci Trumpa). K potlačení problému bílého nacionalismu potřebuje Trump výrazné zahraniční vítězství. K plnění slibu o vzkříšení amerického hospodářství a vytvoření milionů pracovních míst musí oslabit ekonomiky spojenců a konkurentů. Severní Korea může silně uškodit Jihu (Soul má ochranu jen obyčejného dělostřelectva). USA ponechají silnou ekonomiku Jihovýchodní Asie svému osudu. Soul bude potřebovat k obnově a možná k vytvoření jednotné Koreje pomoc USA, na nichž potom bude závislý. Předpolí USA v Koreji poslouží proti Rusku a Číně. Utrpí i Japonsko a Čína, jedny z předních ekonomik světa. Pokud korejská válka vyvolá novou etapu světové krize, opět to rozhodí ceny energií a surovin. Výhoda pro Ameriku, výhoda ekonomického úderu Rusku.

Výhody korejské války pro USA: Poškození hlavních konkurentů USA Číny a Ruska. Silnější závislost Koreje a Japonska na americké armádě  a americké hospodářské pomoci. Možné další události v regionu – konflikty mezi Japonskem a Čínou, Čínou a Indií a podobně. Využití války k zahájení obchodní a hospodářské války s Čínou a tím povzbuzení výroby v USA. Čína ztratí postavení „továrny Západu“. Pohasínající Japonsko potřebuje válku, aby se vzpamatovala rasa a uchovalo vedoucí postavení Japonska v Pacifiku.

Takto nová korejská válka a pokračování čtvrté světové války zachrání USA a celkově Západ. Pokud v ní zvítězí, potom angloamerická chobotnice definitivně prosadí nový světový řád, technofašismus.
Pro Rusko znamená nová korejská válka nejen řadu problémů, včetně ohromné vlny uprchlíků, ale i šance na vzkříšení. Globální systémová krize, světová válka, do níž jsou vtaženi všichni globální i regionální hráči, umožní Kremlu rozhodně se vypořádat s 5. kolonou, odstranit liberální přívržence Západu z vlády, finančnictví, ekonomiky, vzdělávacího systému, ukončit finanční a hospodářskou závislost na Západu, zavést do hospodářství protekcionismus, zahájit novou industrializaci, zavádět nové moderní technologie, jako vzor vzdělávání použít to nejlepší ze systému imperiálního Ruska a Sovětského svazu. V zahraniční politice obnovit jednotu mocného etnika a ruských území – vzkřísit velkou Rus. To umožní obnovit ruské teritorium, zmnožit obyvatelstvo a uchovat ruský jazyk a kulturu v prostředí stále ostřejších globálních bouří, které zachvacují celou planetu.

Převzato z Topwar.ru

- - -

Proč se Američané bojí Ruska

$
0
0
17.8. 2017  Politobzor podle The New York Times, přeložil pro České národní listy P. Rajf

Připojení Krymu k Rusku a operace LKS (Letecko-kosmických sil) v Sýrii nemohou neznepokojovat Američany. Nehledě na to, že mezi lidmi v USA je něco divného na současné posedlosti Ruskem – Rusko je současně děsí a fascinuje. Více než ekonomická síla a geopolitické ambice Číny, více než ideologický potenciál radikálního islámu, více než šílenství ze severokorejských jaderných zbraní. To píše americké NYTimes.com.


Sovětský svaz vyděsil Západ v minulém století tím, že byl úplně jiný. V Sovětském svazu nebyl žádný soukromý majetek a politický pluralismus, a „sovětizovat se“ mohly Spojené státech pouze v případě prohry v boji proti komunismu.

Američané jsou zvyklí, že USA a Rusko vždy byly a musely být diametrálně odlišné. Ale teď začínají ve Spojených státech vidět něco, co jim připomíná Rusko, a to je děsí. Kromě toho, vše, co se nelíbí americkým liberálům - vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách, proces demokratizace světa, oslabení americké moci - vnímají jako výsledky politiky ruského vedení.

Tuto situaci je možné porovnat s obsahem příběhu Fjodora Dostojevského „Dvojník“. Jedná se v něm o střetu jemného úředníka a jeho dvojčete, který přivede k šílenství hlavního hrdinu tím, že jej donutí vidět své vlastnosti.

Sledujíce po mnohá léta problémy Ruska, Američané mylně věřili, že uvízlo v minulosti, a možná se někdy stane moderní zemí jako Spojené státy. V současné době se v Americe mnozí bojí nečeho úplně jiného, že pozorujíce současné Rusko, dívají se do americké budoucnosti. To znamená, že Američané se strachem chápou, že jejich země je nyní v mnohém za Ruskem.


http://politobzor.net/show-140946-the-new-york-times-amerikancy-boyatsya-rossii.html

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf

Začala ve Spojených státech barevná revoluce?

$
0
0

Jaromír Bradávka 
19.8.2017 Rukojmí

Motto: „Víte, proč v USA nemůže vypuknout barevná revoluce? Protože tam nemají US ambasádu...“

Tak tenhle otřepaný vtip už neplatí. Události v Charlottesville jsou toho důkazem. Ve skutečnosti jsou však změny světové politiky mnohem staršího data. Pro lepší pochopení a přehlednost začneme světovou finanční krizí v r. 2008. Ta ukázala v plné nahotě dvě věci: USA nejsou už tak silné a sebejisté, jak se tváří a jak si samy myslí a zbytek světa (kromě Evropy) není na nich až tolik závislý, jak tomu bylo ještě k na přelomu tisíciletí.


Dalším přelomovým momentem byl brexit. Ten jasně ukázal, že lidé ještě dokáží otočit kolem dějin jinam, než si jejich „elity“ přejí.

Třetím momentem byla kandidatura a následné vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Od toho okamžiku bylo zřejmé, že vývoj světa nejen přechází do další fáze, ale také se notně komplikuje. Za ty komplikace můžou zejména „zastánci starých pořádků“, kteří se nechtějí vzdát svých pozic v politice, ekonomice a ovládání USA i celého světa.

Někteří analytici vnímali a popisovali signály přicházejících změn dlouho dopředu, ale nikdo jim nevěřil. Dnes už je zřejmé, že změny probíhají, ale americké i evropské elity je ignorují nebo vykládají po svém a ve svůj prospěch. Nikdo není ochoten si připustit, že svět se mění, rychlost změn narůstá a rozklad donedávna největší světové velmoci fakticky začal. Navíc se Spojeným státům jako bumerang vrací postupně vše, čím dlouhá desetiletí „oblažovaly“ svět. Rasové, náboženské a sociální nepokoje, demonstrace proti vládě, odmítání výsledků demokratických voleb, změna režimu a další oblíbené „nástroje“ prosazování vlastních zájmů pod hlavičkou „boje za demokracii a lidská práva“ se teď obracejí proti nim v podobě vzpoury amerického obyvatelstva. Tamní společnost se štěpí stejně jako evropská a jednotlivé vrstvy a zájmové skupiny obracejí svou nespokojenost vůči vedení vlastní země a státní moci.

Při bourání sochy jižanského neznámého vojína jsem si vzpomněl na to, jak naši „demokratičtí“ politici před časem natřeli tank č. 23 na růžovo. Na to, jak v Polsku a na Ukrajině začali odstraňovat pomníky padlých rudoarmějců. Jak v Praze odstranili pomník maršálu Koněvovi. Jak se záměrně nemluví o válečných veteránech z východní fronty. Oslavuje se každý letec a mechanik, kteří působili u RAF, ale nemluví se o stovkách přeživších i zahynulých československých vojáků, kteří bojovali pod velením generála L. Svobody na východní frontě. (Bylo mezi nimi i několik tisíc volyňských Čechů, jejichž potomci se nedávno vrátili do vlasti svých předků ). Snažíme se „zapomenout“ na léta 1948-1989, kdy „bylo všechno špatně“ a zapomínáme přitom na přísloví, že „kdo zapomene na svou historii, bude ji nucen prožít znovu.“ A já dodám – „Kdo odvrhne a poplive svou historii, prožije ji znovu způsoben, na který už NIKDY nezapomene!“


Když to shrnu:

Amerika začala sklízet to, co v minulých desetiletích zasela. Pokud má někdo dojem, že z toho mám radost, mýlí se. Nemám radost. Mám obavy. USA jsou politicky a vojensky nejsilnější impérium v historii lidstva. Navíc mají zbraně hromadného ničení – nejen atomové, ale i chemické, biologické a jiné. Jsou schopné zničit celý kontinent během několika desítek minut a nejadernou válkou pokořit téměř jakýkoliv stát zničením důležitých administrativních, ekonomických a infrastrukturních objektů.

Zánik každého impéria vždy vyvolal chaos na jeho území i v širokém okolí, někdy dokonce ve velké části tehdy známého světa na desítky let. (Pád říše Římské a tři století temna v Evropě, přední Asii a severní Africe jsou mementem. ) Proto chápu obezřetnost světových velmocí (Ruska a Číny), které se obávají neřízeného pádu USA do občanské války, chaosu a případného rozpadu, který by přivodil celoplanetární krizi.. Už první otázka musí u každého normálně uvažujícího člověka vyvolat mrazení v zádech: Co se stane s americkými jadernými (biologickými, chemickými, atd.) zbraněmi, když se USA rozpadnou?

Jen naším politikům to vůbec nedochází. Vedou si svou kampaň za prodloužení období, kdy mohou sedět v poslaneckých či ministerských křeslech, lobovat za spřízněné podnikatele a společně s nimi dál sát ze státního struku dotace, platy a náhrady na svůj pohodlný život, z něhož se nemusí další čtyři roky nikomu zpovídat. Že jim právě ujíždí vlak, si ani nevšimnou.



http://www.rukojmi.cz/clanky/zahranicni-politika/4048-konec-dalsiho-imperia-se-blizi-cast-druha

Mezinárodní právo a „spravedlnost“ vítězů

$
0
0
Mark Taliano
19.8.2017  Global Research, překlad messin

Mezinárodní právo je zlomené, protože převládla spravedlnost vítězů. Veškeré západní války po 9/11 byly vedeny na základě lží. Celkový dopad těchto válek se rovná zahraničnímu holokaustu (1) a přesto váleční zločinci z NATO pokračují ve svých agresích, jistí si svou ochranou před trestním stíháním. A oni jsou chránění.

Ve skutečnosti jsou už imunní nějakou dobu. Když NATO bombardovalo v roce 1999 civilisty v Jugoslávii, tak Carla Del Ponteová – hlavní žalobkyně Mezinárodní trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu (ICTY) řekla v Radě bezpečnosti OSN, že její vyšetřování nenalezlo žádný důvod pro obvinění NATO z válečných zločinů.

NATO zničilo Jugoslávii, jugoslávský prezident Slobodan Miloševič (2) šel do vězení, zemřel ve vězení, a teprve nedávno byl shledán nevinným z obžaloby proti němu. Spravedlnost vítězů.

Stejná Carla Del Ponteová, členka vyšetřovací komise OSN pro Sýrii, má nyní odvahu veřejně prohlásit:

„… vyšetřovací komise OSN pro Sýrii shromáždila dostatek důkazů, aby byl prezident Bašár Asad odsouzen za válečné zločiny.“ (3)

Načasování je výmluvné. Teroristé NATO ztrácejí válku a uprchlíci proudí zpátky do osvobozených, vládou zabezpečených oblastí země. (4)

Bývalý francouzský velvyslanec Michel Rimbaud správně obvinil (odstupující) Carlu Del Ponte, že je soudcem i porotou v komisi, která má být nestranná. Parafrázoval to slovy, že byla vždy jedovatá vůči prezidentu Asadovi, který bránil před útokem svou zemi a také její svrchovanost, územní celistvost a nezávislost. Dále řekl, že je hluchá a slepá ke hlasům pocházejícím ze Sýrie a že nevidí žádnou potřebu přivést k soudu ty, co organizovali, financovali, podporovali a ozbrojovali ty, kteří zničili Sýrii a další země. (5)

Rimbaud popisuje dynamiku spravedlnosti vítězů – kdy silné národy beztrestně páchají válečné zločiny.

Žádné z veřejných obvinění proti Sýrii a prezidentu Asadovi by neobstálo v nestranném soudním řízení zejména proto, že zdroje důkazů pochází od samotných teroristů (6), a zločiny agresorů tu přece byly od začátku a opakovaly se stále znovu už před samotným začátkem této špinavé války.

Koalice a spojenecké jednotky vedené USA, páchající válečné zločiny proti Sýrii – včetně kanadské vlády vítající uprchlíky a podporující terorismus – by měli být postaveni před tribunál pro válečné zločiny v Haagu.

- - -


[1] Mark Taliano,“US-NATO Holocaust in Iraq: The Depopulation and Destruction of Mosul.” Global Research, July 12, 2017. (http://www.globalresearch.ca/us-nato-holocaust-in-iraq-the-depopulation-and-destruction-of-mosul/5598793) Accessed August 14, 2017.

[2] Alexander Artamonov, “Slobodan Milosevic: The Killing of an Innocent Man.” Global Research, August 18, 2016
(http://www.globalresearch.ca/slobodan-milosevic-the-killing-of-an-innocent-man/5541534) Accessed August 14, 2017.

[3] Francois Murphy, “Syria investigator del Ponte says enough evidence to convict Assad of war crimes: SonntagsZeitung.” Reuters, August 13, 2017. (http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-investigator-idUSKCN1AT0AY?il=0) Accessed August 14, 2017

[4]“Over 600,000 Displaced Syrians Returned Home in First 7 Months of 2017.” International Organization For Migration, August 11, 2017. (https://www.iom.int/news/over-600000-displaced-syrians-returned-home-first-7-months-2017) Accessed August 14, 2017.

[5] Michel Raimbaud, « Démission de Carla Del Ponte : «Les propos du procureur prouvent qu’elle est juge et partie.»RT, August 9, 2017. (https://francais.rt.com/opinions/41852-demission-carla-del-ponte-propos-juge-et-partie) Accessedd August 14, 2017.

[6] Prof. Tim Anderson, “Why Syrians Support Bashar al Assad” Global Research, September 30, 2014. (http://www.globalresearch.ca/why-syrians-support-bashar-al-assad/5405208” Accessed August 14, 2017.

Překlad Messin
Zdroj: http://www.globalresearch.ca/international-law-and-victors-justice/5604137

Syrská stopa ve Venezuele: čím doopravdy Maduro rozzlobil USA

$
0
0
Ilja Novický
19. 8. 2017       zdroj
Zdlouhavá krize ve Venezuele oficiálně nemá racionální vysvětlení, kromě vtíravého pozadí o ochraně údajně pošlapávané demokracie v této zemi. Ve skutečnosti se zde zkřížily ropné zájmy USA a Ruska, a nedávno zde byla zpozorována i syrská stopa. O úloze Sýrie ve venezuelské krizi hovořil v rozhovoru pro Fox News 13. srpna ředitel CIA Mike Pompeo, který mezi hrozbami pro USA ve Venezuele uvedl Írán, Hizballáh, Kubu a Rusko. Podle jeho názoru ti všichni "vystupují proti zájmům USA, proto se Venezuela "může proměnit v nebezpečnou zónu pro Spojené státy". V této souvislosti Pompeo zdůraznil, že nevylučuje vojenské řešení této "hrozby".


Ve skutečnosti není informace o umístění libanonského Hizballáhu ve Venezuele, hlavního spojence syrské armády na zemi, nic nového. Nespokojenost v západních a izraelských médiích začala růst už před 10 lety, kdy Hugo Chavez navázal protiváhou k blízkovýchodní politice Bushe mladšího při zničení Iráku úzké vztahy s Íránem.

Už v roce 2008 byla zřízena letecká linka Caracas-Damašek-Teherán, což výrazně usnadnilo spojení s vlastí mnohamiliónové libanonské komunity v Latinské Americe, která se tam formovala od poloviny 19. století. Za Chaveze posílil Hizballáh svou přítomnost v takzvaném "pohraničním trojúhelníku", kde se sbíhají hranice Brazílie, Argentiny a Paraguaye.

Ve skutečnosti existují libanonské komunity v řadě zemí v Jižní Americe a tvoří 3% populace kontinentu, ale převládají v Brazílii (7 čili 13 milionů lidí) a Argentině (1,2 milionu lidí). Například současný prezident Brazílie Michel Temer má také libanonské kořeny. Nicméně po roku 2005 začala americká média rozvíjet téma nástupního prostoru Hizballáhu v Paraguay a Venezuele v důsledku nelegálního obchodu s drogami a se zbraněmi.

Pod tlakem USA zahájila paraguayská vláda loni boj proti Hizballáhu právními metodami a vyvíjí tlak na libanonské podnikatele, kteří údajně se skupinou spolupracují. Samotný Hizballáh se stal středem pozornosti amerického Kongresu také v létě roku 2016, kdy izraelský profesor Emanuel Ottolenghi vystoupil se zprávou o síti Hizballáhu v Brazílii.

Je příznačné, že v létě 2016 také proběhl v Brazílii převrat, v jehož důsledku byla k moci dosazena vláda, která je loajální vůči americkým ropným společnostem. Koncem roku se však pro ropný průmysl v USA neočekávaně objevila nová a neúprosnější "ruská" hrozba. Ve Venezuele pro splacení dluhu byla s to ropná společnost PDVSA prodat Rusku 49,9% akcií rafinérie Citgo, kontrolované USA.

V současné době je už tato možnost zmrazena rozhodnutím parlamentu, který je v opozici vůči Madurovi. Washington se přesto obává, že ropný průmysl Venezuely, který se příliš rychle vyvíjí s účastí Ruska, a rovněž s největšími zásobami uhlovodíků v zemi na světě, může popohnat nezávislý chod země, která je ještě k tomu spojena s Blízkým východem. Není vyloučeno, že nedávné úspěchy Hizballáhu v Sýrii američtí generálové rovněž spojují se zázemím v Jižní Americe.

Připomeňme si, že na konci července Hizballáh s podporou syrské armády dosáhl důležitého vítězství nad skupinou Al-Káida a DAEŠ na hranici Sýrie a Libanonu, v hornaté oblasti Ersal. Navíc se tato bitva stala první společnou bitvou libanonské a syrské armády v historii. Pro USA, které udělaly hodně pro rozparcelování Libanonu a Sýrie, je tato spolupráce nebezpečným signálem. To je důvod, proč na pozadí sjednocení nových spojenců v boji proti terorismu a posílení Hizballáhu věnuje Washington stále více pozornosti svému "měkkému podbřišku" na "zadním dvorku". Je evidentní, že zničení "fronty Hizballáhu" v Jižní Americe je na programu již od loňského roku, kdy byla vyměněna vláda v Brazílii, a nyní došla řada na další baštu ve Venezuele.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Zvládneme to - semkneme se – nenecháme se zastrašit - evropské hodnoty si uhájíme

$
0
0
Luděk Prokop
20. 8. 2017
Zaměstnanci státních institucí plní zadání, protože v nich chtějí ještě dál, a sice nyní, v tento daný čas ještě vegetovat za každou cenu. Zítra ať se děje, co se děje. Každý den dalšího vegetování dobrý. Cenou bude zhroucení této civilizace i s jejími institucemi ovlivňovanými v činnosti pravidelnými volbami. Ty volby a jejich výsledky, se začaly vymykat a jejich "údržba" zejména ovlivňování počalo být příliš náročné. Totalita socíku, přehodila vládu a řízení státu jako horký brambor "demokratickým" domácím i cizozemským dravcům, toužícím po vládě a po ukořistění majetků s dalším kořistěním. Past, do které lidé spadli, nesla jméno „demokracie“. 



A protože je vládcům planety to všechno málo, demokracie je drahá, přináší komplikace a překážky, jejichž odstraňování je stále pracnější a namáhavější, bylo rozhodnuto připravit jinou past. Past pro odstranění předešlé pasti jménem demokracie. Tak, aby to lid pochopil a dokázal přijmout. Proto imigrační invaze s terorismem nemá logiku. Migrační přesuny stále nejsou u konce a pokračují. Zároveň s tím jsou konány teroristické útoky z řad imigrantů a jejich počet narůstá. Tím roste i nevraživost k imigrantům a odpor k imigraci.

Imigrace je někým řízena a štědře financována, to je již notoricky známo. Logiku by to mělo, pokud by proces invaze v jejím průběhu a před dokončením tohoto procesu, nebyl narušován teroristickými útoky. Vyvstává kardinální otázka, zda vůbec a kdy má být imigrační invaze ukončena. Další otázkou je, proč štědře dotovaní imigranti po uhrazení nákladů na jejich přepravu, proč sami sobě hází klacky pod nohy, páchají a mohou páchat teroristické útoky a demokratické instituce tomu jen přihlížejí. Nejsou tomu schopny zabránit a evidentně nečiní žádná skutečně účinná opatření. Pouze stupidně omílají stupidní, v daných případech až provokační hesla jako: zvládneme to - semkneme se – nenecháme se zastrašit - evropské hodnoty si uhájíme.

Předstírání jalové činnosti s naprosto neúčinnými výsledky, respektive nečinnost s předstíranou stupiditou, mohou vzbuzovat dojem choromyslnosti vedoucích politiků ve vedení EU a jejích členských zemí. Výsledek toho všeho lze předvídat. Obávám se, že je předem dán i určen. A sice přesvědčit lid zemí západní demokracie o tom, že demokracie je nefunkční systém, ve kterém není možné vyřešit absolutně nic. Systém, který není schopen zajistit bezpečnost občanů, který není schopen odvrátit existenční hrozby. Který není schopen plnit základy fungování státu.

Nechtějme podezírat politiky, že jsou tak hloupí, aby si toho všeho nebyli vědomi. Nicméně jako „pomocná elita“ „diskrétní elity“, jejíž členové veřejně nevystupují a ve veřejnosti jsou neznámí, musí politikové vyšších úrovní, politikové tvořící onu „pomocnou elitu“, musí poslouchat a plnit pokyny „diskrétní elity“, která řídí procesy fungování lidské společnosti. Nezapomínejme, že pomocné elity se skládají z vyšších a nižších úrovní a podle toho i požívají velmi vysokých, vyšších, středních, či nižších životních nadstandardů (slušně řečeno).

Jak jsem již výše uvedl. Demokracie je příliš drahá, přináší komplikace a překážky a jejich odstraňování je stále pracnější a namáhavější. Náklady na volby, vícenáklady na to, aby volby dopadly tak, jak dopadnout mají. Problémy s nově zvolenými politiky, problémy s odbouráním jejich naivních představ o službě lidu, neřku-li nějakých jiných idejí. Je-li zvolen nový politický subjekt, problémy se umocňují. A s tím vším se zvyšují i vícenáklady, Co si budeme povídat.

Americký výzkum ukazuje konec hegemonie neoliberalismu v zemích bývalého SSSR

$
0
0

Václav Umlauf 
20.8.2017  e-republika

Reprezentativní výzkum hodnot ve střední a východní Evropě potvrzuje debakl neoliberální ideologie, která v evropské části zemí bývalého SSSR ztratila schopnost efektivně a plošně oblbovat lidi.

V krátkých zprávách jsme publikovali odkaz na článek Dvě tváře českého národa, který komentoval velký průzkum veřejného mínění od opravdu renomované, proto nezávislé společnosti Pew Research. Korporátní komentátoři pracující pro české, a tudíž mnohem méně renomované agentury a korporátní média, komentovali pouze vztah obyvatel postsovětské střední a východní Evropy k náboženství, k národní identitě, toleranci islámu atd. Pokud si stáhnete data celého výzkumu (PDF zde, 175 stran), lze najít mnohem zajímavější souvislosti.

Jako obvykle má v tomto americkém výzkumu prsty nějaký Putin, tedy spíše jeho neomylný ministr zahraničí Sergej Lavrov. On rád kouří, což je jeho jediná chyba, rád píše poezii a rád mluví s mladými. Nedávno byl na celoruském mládežnickém vzdělávacím fóru (Kljazma, 11. srpna 2017) a měl zde velmi podnětnou přednášku a debatu na téma Model globalizace liberálního klubu zkrachoval, národy chtějí vlastní identitu. Korporátní čeští ideologové inspirovaní Putinem by také mohli udělat republikové mládežnické setkLavrov opět neomylný, což je opět dobře ání nad osudem neoliberalismu a jeho vztahu k 99 procentům. Zajímalo by mne, kolik lidí by tam dostali mimo ekonomicko-politický nátlak a navíc zadarmo. Takže začneme ověřovat podle výzkumu Pew Research, zda má Lavrov v případě zemí východní a střední Evropy pravdu.

Ortodoxie a národní příslušnost


První graf ukazuje úpadek neoliberální globalizační ideologie jen nepřímo, ale velmi zásadně. Zejména v postsovětské východní Evropě roste počet lidí, kteří se považují za ortodoxní křesťany. Přitom nechodí do kostela, nezajímá je církev, ale zásadně oceňují přínos ortodoxní církve pro budování národní identity.



Takže i zbožné pravoslavné východoevropany zasáhla sekularizace, ale přesto věří na národní identitu a na základní křesťanské hodnoty. Po rozpadu neoliberálního náboženství zlodějen a tunelů se mnozí bezvěrci v postsovětských státech východní Evropy začali hlásit k tradičním a po staletí vyzkoušeným hodnotám. Přesně pravý opak zaznamenala katolická církev v postsovětské střední Evropě. Její vliv se propadá, protože zdejší hierarchie se místo s chudým Ježíšem spojila s pravicovými zloději a neoliberálními globalisty. Graf ukazuje, kolik procent lidí si myslí, že jejich země je více nebo méně křesťanská nyní a v roce 1990.



Graf odráží nikoliv reálná čísla o návštěvnosti kostelů a počtu věřících, ale mínění lidí o tom, jak si na tom církve stojí. To je pro neoliberání globalisty špatná zpráva. Katolická církev jim celých 20 let dělala a dělá záda a s ní také tzv. "křesťanské" partaje. V Česku se propad vlivu náboženství ve společnosti pohybuje kolem 10 %. Ale jiné průzkumy dělané u nás ukazují mnohem horší čísla, viz tento graf.



Podle výsledků sčítání lidu se stále méně Čechů hlásí k víře, jak sami vidíte na grafu i po roce 1990. Tento trend se nemění ani dnes, viz propad vlivu věřících v katolickém Polsku. Západní křesťanství v bývalých středoevropských zemích SSSR se prodalo neoliberálnímu jednomu procentu a pravicové ideologii, církevní hierarchie zradila sociální stát a sociální hodnoty. Na východě je nacionalismus na vzestupu díky podpoře konzervativních křesťanských hodnot. Pravoslavní ve východní Evropě navíc masově věří autoritě moskevského patriarchátu. Ortodoxní konzervativismus poráží LGBT ideologii a podivuhodné žvásty šířené za Sorošovy peníze skrze bývalé pornohvězdy bojující za evropské hodnoty.

Jak se máme za neoliberalismu dobře


Neoliberalismus nám přinesl ráj na zemi, tedy pro bájné jedno procento, které neváhalo a tento ráj si zákonně oplotilo na úkor 99 procent. Tak se podívejme, jak lidé hodnotí svou ekonomickou situaci po úspěšném budování klausovského a jiného kapitalismu bez přívlastků.

 

Lavrov opět neomylný, což je opět dobře



Ukrajina dostala plnou lekci neoliberální US-demokratizace, protože je třeba bojovat proti zlým Rusům do posledního hodného Ukrajince. Takže prakticky 100 % obyvatel si v dnešním Nulandistánu myslí, že se mají ekonomicky hůře. Česko je na chvostu, ale pořád to znamená, že si polovina lidí myslí, že jejich ekonomická situace je špatná. Podívejte na procento lidí, kteří jsou obecně nespokojeni s celkovou situací v jejich zemi.



Takže Klausův ráj na zemi zajištěný privatizačními cetlemi se nekonal. Neoliberalismus plundruje pro jedno procento, co jen může, a lidé toho už mají plné zuby. Podívejte se, kolik lidí chce ochranu životního prostředí pro další generace proti současnému plundrování země kvůli zlodějnám jednoho procenta.



A co je mnohem důležitější, ideologie neoliberalismu prohrává i ohledně základního motoru bezbřehé chamtivosti, což ukazuje následující graf. Procenta ukazují, kolik lidí vidí jako velký problém zvyšující se propast mezi chudými a bohatými. Podívejte se zejména na rozdíl mezi mladší a starší generací, který je velice důležitý.



Jedno procento rozkradlo stát a zamaskovalo to ideologií amerického selfmademana, z něhož se vyklubal klasický český vekslák a mafián. Po dvaceti letech je společnosti jasné, že výprodej sociálního státu a základní rovnosti nás přišel hodně draho, a to ještě nepřišel hostinský se závěrečným účtem. Jedno procento v české čtyřce už dávno nesedí, takže je jasné, kdo to všechno bude platit. 

Propad západních hodnot


Nejprve se podívejte na tabulku ukazující procento lidí zásadně hrdých na svou vlast. Ze dna tabulky vystupuje Česko, kde se nacionalismu prostě dařit nebude, ať si čeští Japonci a antiněmečtí nacionalisté dělají, co chtějí.



Nedůvěra našinců ve stát, kde politické a intelektuální elity zradí národ zcela notoricky a v každé generaci, je naprosto zásadní a je daná historicky. Zajímavý je následující graf, který se týkal nábožensky založených respondentů. Odpovídali na otázku, zda existuje konflikt mezi jejich tradičními hodnotami a Západem.



Srbsko a Polsko jako země s ortodoxní a katolickou většinou jasně vidí konflikt mezi tradičními hodnotami a Západem. Jak sami vidíte, Česko ze statistiky věřících vypadlo proto, že prakticky nebylo koho se ptát. Ale znovu se potvrzuje debakl neoliberální ideologie, která ve velké části zemí bývalého SSSR ztratila schopnost efektivně a plošně oblbovat lidi. 

Lavrov opět neomylný, což je opět dobře


Takže shrňme výsledky amerického průzkumu, zejména pro fašistické chovance a pro US-bijce za evropské hodnoty. Neoliberalismus je v zemích bývalé střední na východní Evropy na ústupu ze dvou důvodů. Nenaplnil politická a ekonomická očekávání lidí a stojí v ostrém konfliktu s tradičními hodnotami, které se stávají stále více důležité. Ve východní Evropě začíná hodnotové vakuum úspěšně vyplňovat křesťanství a pravoslaví navázané na klasické národní hodnoty a na příslušnou nacionalistickou ideologii. Korporátnímu Putinovi stačí podporovat pravoslavnou církev, křesťanské tradiční hodnoty a filosoficky obhájený nacionalismus napojený na dějinné poslání ruského křesťanství. Putin to má doma ideologicky a politicky naprosto v cajku a východní Evropu dostane k tomu jako ideologickou prémii. To je vidět na debaklu západních globalistů v Rusku, kteří jsou zváni do státní televize na debaty jako dvorní šašci a globální baviči. Rusku stačí zlepšovat ekonomickou situaci, na což má dobře našlápnuto i po západních sankcích.

Česko je na tom mnohem hůř, protože křesťanské církve (a zejména katolická) kolaborovaly dvacet let s neoliberálním režimem a dělají to dosud. Skok do rozjetého vlaku nacionalismu nezachrání české křesťanství, protože církve ve společnosti nemají vliv. Česká společnost má největší toleranci k homosexualitě a k LGBT ideologiím všeho druhu. Ale zároveň je nejméně tolerantní například k muslimům, které ale v zemi prakticky vůbec nemá, na rozdíl od zemí Balkánu. Spokojenost se systémem vlády jednoho procenta je u nás sice relativně vysoká, ale klesá. Zdejší občané mají mozek celkem slušně promytý neoliberální ideologií, zejména mladší generace. Proto se u nás nedaří tradičním a národním hodnotám drženým po staletí nějakou náboženskou ortodoxií, což je dáno typicky českými historickými důvody. Naše společnost vyplašených narcisů, egoistů a sobců je z těchto příčin hodně náchylná k fašistické a populistické ideologizaci všeho druhu. V postsovětské střední Evropě postupně odchází ze scény neoliberální ideologie, demokracie končí a křesťanské hodnoty toto vakuum nejsou schopny nahradit. V postsovětské východní Evropě je to po pádu neoliberalismu jinak, což ukazují grafy potvrzující projev ruského ministra zahraničí Lavrova. 
 
- - -


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 550 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Je pro profesory Harvardu vylhaná zpráva víc než vědecká reputace?

$
0
0
Paul Craig Roberts
20. 8. 2017 PaulCraigRoberts
Takto se na svém webu ptá P.C.Roberts a připojuje informaci o vylhaných prohlášeních dvou harvardských profesorů, jak je tito v minulých dnech zveřejnili na svých twitterových účtech. Tyto informace okamžitě pronikly na všechny americké sociální sítě a bez ohledu na jejich lživost – či možná právě pro ni – se nerušeně šíří dál do všech koutů USA.


Skutečnost, že ani jeden z obou profesorů své vylhané informace ze svého účtu dosud nevymazal, třebaže oba byli na svou chybu (či úmyslný podvod), už z mnoha stran upozorněni, dokazuje, že když jde o pomlouvačné informace o Rusku, není třeba po jejich pravdivosti ani pátrat, a pokud se na jejich podvodný původ přijde, ani vyvracet.

Ruský gangster?

Minulý čtvrtek harvardský profesor Lawrence Tribe na svůj twitterový účet napsal, že v současných dnech vyšetřuje Washington spojení ruského obchodníka a investora Dmitrije Firtaše s Paulem Manafortem, manažerem prezidentské kampaně Donalda Trumpa. Profesor Tribe označil Firtaše za „ruského gangsera“, který je ovšem ve skutečnosti oligarchou ukrajinským, zbohatlým za prezidenství ukrajinského Viktora Janukovyče – prozápadního ukrajinského politika, který se chopil moci po oranžové revoluci z roku 2004.

Což neznamená nic jiného než to, že Firtaš, občan Ukrajiny, může sice být gangsterem, ale v žádném případě nemůže být gangsterem ruským.

Řada čtenářů už profesora Tribea na tuto chybu upozornila, ale ta zůstává na jeho účtu netknutá a profesor sám nevykazuje žádnou známku toho, že by svůj – dejme tomu omyl – hodlal ze svého účtu vymazat, či se za něj omluvit.

Mrtví novináři

Podobný případ znásilněné skutečnosti poskytuje druhý harvardský profesor Yasha Mounk, který na svém twitterovém účtu vyvěsil fotografii celého zástupu ruských novinářů, k níž připojil tento text: „Všichni tito novináři kritizovali Putina – a pak za záhadných okolností zemřeli.“

Jak se ovšem prokázalo, zmíněná fotografie zobrazuje portréty ruských novinářů, kteří zemřeli před rokem 1990 – čili roky před nástupem prezidenta Putina do funkce. Někteří z těchto novinářů byli válečnými korespondenty, kteří padli v místech bojů, ale snad ještě zajímavější je skutečnost, že většina z těchto zobrazených zemřela za prezidenství Borise Jelcina, kterého Západ považoval za svého člověka a ze všech sil ho podporoval.

I když taktéž profesor Mounk byl mnoha čtenáři na svou chybu upozorněn, jeho informace z twitterového účtu nemizí a šíří se dál nejen po USA, ale i po světě.

Inu, takováto informace se v dnešních Spojených státech považuje všeobecně za vyšší hodnotu, než jakou má vědecká pověst.

Vybral a přeložil Lubomír Man

Nikolaj Starikov: Donbas je bojovou linií světové geopolitiky

$
0
0
20.8.2017  VK,  překlad Eurasia24
 

Budoucnost Ukrajiny, Ruska, Evropské unie a vlastně celého světa bude záviset na tom, jak se budou dál vyvíjet události na Ukrajině. Donbas je dnes bojovou linií světové geopolitiky. Takový názor vyjádřil na setkání s veřejností Doněcka ruský spisovatel a politik Nikolaj Starikov.

„Dnes se na Donbasu rozhoduje o osudu světa – nic více a nic méně. Na tom, jak se budou vyvíjet události na Donbasu, bude záviset další existence státu nazvaného Ukrajina. A bude na tom záviset i budoucnost Ruska, Evropy – a také celého světa. Opravdu si myslím, že právě tady prochází dělící linie světové geopolitiky. A tak osud světa vlastně závisí na tom, jak se k celému problému postaví vlády Doněcké i Luhanské lidové republiky, jak se k němu postaví každý z vás. Osud Ruska na tom závisí zcela nepochybně.“

Dodal, že Rusko velmi dobře chápe obě lidové republiky a má k nim nesmírnou úctu. Zdůraznil přitom, že dnešní Ukrajina vznikla jako naprosto rusofobní projekt. A i když to na Západě popírají, na Ukrajině zuří občanská válka.

„Přestože na Západě ‚nezávislí novináři' tvrdí, že se na Ukrajině nic neděje, probíhá tam opravdová občanská válka,“ zdůraznil Starikov.

Jak dále uvedl, občanské války mohou skončit buď vojenským vítězstvím jedné ze soupeřících stran, nebo také zásahem vnějších sil, které přinutí obě strany k zastavení bojových akcí a k zahájení rozhovorů za jednacím stolem.

„Pokud zanalyzujeme současnou situaci, zjistíme, že nastala určitá rovnováha – vojenské vítězství jedné ze stran není reálné. Vnější síla, která by soupeře posadila za jednací stůl ale, jak se zdá, existuje. Rozhovory probíhají v Minsku, nepřinášejí však zatím žádné viditelné výsledky s výjimkou omezení bojů a hezkých řečí. To znamená, že existuje i nějaká vnější síla, která má zájem na válce vedené prostřednictvím cizích rukou, a to na území Donbasu. A touto silou jsou zcela jednoznačně Spojené státy americké,“ řekl Starikov.

„Rusko je jedním z konkurentů USA. Ale nestane se, že by někde v Mexiku ‚agresivní Rusko' provedlo státní převrat, zatímco Američané u samých hranic Ruska svrhávají ‚proamerického prezidenta' Janukoviče. Podtrhuji ‚proamerického'– Janukovič nikdy nebyl proruský. Technologie barevných revolucí funguje jen tam, kde dochází ke svržení člověka, který se tomu prakticky nebrání – nedílnou součástí ‚oranžových' postupů je totiž zrada. Kde není zrada, nemůže zvítězit ani válka.“

Jako příklad takové země uvedl Starikov dnešní Venezuelu, kde justice, ozbrojené síly i část tamních elit zachovávají věrnost jak prezidentu Madurovi, tak i směru, kterým zemi vede.

Nikolaj Starikov je ruský spisovatel, blogger a publicista. Je autorem řady děl a knih týkajících se geopolitiky, starších i novějších dějin a také ekonomiky. Je zastáncem „Ruského světa“ a otevřeně podporuje Doněckou i Luhanskou lidovou republiku ve svých pracích a článcích. („Ruský svět“ – v posledním období frekventovaný výraz vyjadřující v podstatě koncepci předpokládající sjednocení všech Rusů v geografickém, jazykovém i obecně civilizačním smyslu. Měl by být „protiváhou“ k obdobně chápanému, národnostně a jazykově však širšímu pojmu Západ či „západní svět“; pozn. překl.)


Zdroj: ok.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz
Foto: © VK / Корнеева: Встреча Николая Старикова с общественностью Донецка
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live