Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

ND: Německá levice nevítá americké tanky - kde jsou, tam je válka!

$
0
0
Andreas Fritsche, - kou -
30.5.2018 ND a PrvníZprávy
Zástupci Levicové strany Německa uspořádali v Braniborsku protest v souvislosti s přesunem amerických vojsk na ruské hranice, uvedl deník Neues Deutschland.

Takové akce označili za „nezodpovědné" a připomněli, že „předvádění svalů" a „zbraní" může dovést do války.

Na ruské hranici s Polskem, Litvou, Lotyšskem a Estonskem existuje americká mechanizovaná brigáda, napsal Neues Deutschland. Je tam od roku 2017. Každých devět měsíců dochází k rotaci všech vojáků spolu s tanky a jinou technikou, vysvětluje německé vydání. A nyní přišel čas na další změnu stráže, a proto došlo k obnovení vojenské přepravy přes Braniborsko. Stejně jako na počátku roku 2017, jsou členové Die Linke již na místě, aby protestovali proti eskalaci napětí.

„Řinčení zbraní na ruských hranicích vytváří vážný konfliktní potenciál a jen prohlubuje rozkol v Evropě a ve světě," poukazuje německá levice. „Každý, kdo se chce vyhnout horké válce, by neměl vést studenou válku." Jeden z představitelů levice Norbert Müller je rozhořčen, že úřady skrývají informace o manévrech s odkazem na vojenské tajemství. Ale s takovým zacházením s opozicí je zvyklý.

Nejvíce ho však dráždí samotné přemísťování vojsk, logistická podpora Bundeswehru a závody ve zbrojení. Podle něj je to „nezodpovědné" chování. Německo by mělo mít zájem na odzbrojení a snížení úrovně napětí, protože „pokud jde o válku s Ruskem, budeme v jejím středu", zdůraznil.

Müller je přesvědčen, že „vojenské hry se svaly“ nejsou přínosem pro německý ani polský národ, ale pouze pro pravicovou vládu ve Varšavě, která ze sebe dělá ochránce před „ruskou hrozbou“. Kromě toho je přesvědčen, že rotace - není jen případnou změna, ale také test logistických kapacit NATO rychle přesunout velké počty vojáků na východ.

Ve prospěch této verze hovoří skutečnost, že současně s rotací v Polsku a pobaltských zemí pošle další vojáky 20 zemí na cvičení „Sabre Strike“. „Zkušenosti z Vietnamu a Sýrie ukazují: kde se objevují americké jednotky, je nedaleko válka," uvedli zástupci komunistů. „Když tanky - bez ohledu na to, pod jakou vlajkou - jedou z Německa na východ, je to zcela v rozporu s historickou odpovědností."


Související:


Poznámka redakce Nové republiky:
Dnes projíždějí přes naše území kolony americké armády na východ. Celkem přes 1000 vojáků a 400 kusů obrněné techniky. Vystrčíme na ně zadky, jako minulý rok?

„Čas přináší růže“ je pitomost

$
0
0
Lubomír Man
30. 5. 2018
Ministr školství v demisi zbavil ředitele Cermatu funkce za to, že v úkolech pro maturanty jako běžné a užívané české úsloví uznal jen "Trpělivost růže přináší" a nikoliv též prý jeho možnou (a snad i užívanou) variantu "Čas růže přináší".


K čemuž bych rád poznamenal toto: úsloví Trpělivost růže přináší jsem ve svém dlouhém životě slyšel i četl snad milionkrát, ale nikdy v životě jsem nenarazil na úsloví "Čas růže přináší". A kdybych na ně někdy narazil, pomyslel bych si, že v něm cosi velmi nesedí. Na rozdíl od nich je totiž pro konání lidí demotivující. Neradí totiž lidem o cokoliv se snažit, kterýžto úkol vyzdvihují všechna česká úsloví (a proto také vznikla), ale radí jim jen sedět a čekat, až za ně problém vyřeší čas.

Proto také, podle mého názoru, úsloví "Čas růže přináší", si vedle studentů, kteří nikdy neslyšeli okřídlené Trpělivost růže přináší, a jako únikovou cestu tedy volili přidat ke slovům ! „(…......) růže přináší“, ke všemu dobrý a hodící se „čas“, zcela originálně vymyslel i někdo starší a vlivnější, kdo prostě chtěl osvědčeného ředitele Cermatu vystrnadit z funkce.

Jinak si totiž ono údajné úsloví „Čas, růže přináší“ vysvětlit nedokáži.


„Nebudeme bojovat, počkáme, až to nepřátelé sami vzdají“ aneb „Čekáme, až esesákům dojdou náboje“

$
0
0
Michal Brand
30. 5. 2018
...nebo tak nějak bych parafrázoval strategii doporučenou Petrem Hamplem v jeho pravidelném komentáři.
Komentáře Petra Hampla čtu rád. Vážím si všeho, co dlouhodobě dělá proti multikulti totalitě. A upřímně – určitě toho udělal mnohonásobně víc než já.
A přesto – nebo právě proto, že si ho vážím – si dovolím s ním v jedné věci zcela zásadně nesouhlasit. Právě proto, že si ho vážím. Znáte to - bláznům se nemá odporovat. Diskuse a námitky mají smysl jen vůči inteligentnímu člověku - jako třeba vůči Petru Hamplovi.
Ve svém pravidelném komentáři zopakoval pan Hampl svoji tezi:

 
„Kdy už se lidé konečně probudí?“ slýchám občas otázku. S ní je spojená naděje, že lidé budou vzbuzeni nějakou výjimečnou událostí, atentátem, promluvou velké osobnosti atd. Takové čekání je zcela marné!
Ve skutečnosti čekáme, až bude vládnoucí elita natolik oslabena, že nebude schopna nadále provozovat svůj propagandistický aparát v plné síle a nebude schopna v zárodku likvidovat všechny osobnosti a skupiny, které by mohly přinést změnu. To oslabení ale musí přijít zevnitř, musí se sama udusit vlastní neschopností, byrokratičností a chamtivostí. Rolí obránců Evropy je pečlivě se připravovat na příležitost.
Konec cit.
Stručně řečeno, jde o tezi, že boj proti destrukci naší civilizace je předem marný, že musíme počkat, až mocenská elita ten boj prohraje vlastně úplně sama.
Z praktického hlediska jsem přesvědčen, že nelze prohrát boj, kde protistrana nebojuje. Ani ta nejzdegenerovanější mocenská elita není tak dementní, aby prohrála boj, pokud proti ní nikdo nebojuje, pokud „protistrana“ jen čeká na konec bitvy, na který se ovšem „vytrvale připravuje“. Ani don Quijote neprohrál. Sice dostal od větrných mlýnů „nakládačku“, ale označit to za vítězství větrných mlýnů je hodnocení mimo realitu. Občanská společnost musí vést aktivně boj proti destrukci naší civilizace a jejích základů, boj proti destrukci naší civilizace zřejmě úmyslně realizované – i když do značné míry z důvodu kolektivní stupidity mocenských, především nomenklaturních elit. Pokud občanská společnost nepovede boj proti této destrukci naší civilizace, proti destrukci samotných základů svobodné, demokratické, kapitalistické společnosti realizované dnešní nomenklaturou, proti této destrukci realizované úmyslně a cíleně současným multi-kulti neo-marxistickým šílenstvím, pokud občanská společnost tento boj vzdá a bude čekat na „vítězství samo od sebe“, nebude žádných vítězů. Pak budou jen poražení. Paradoxem je, že i nomeklaturní a „vlastnická“ elita budou mezi poraženými také. Občané, „spodních 95%“ bude mezi poraženými zcela jistě, pokud budou čekat pasivně na „samo-porážku“ nomenklaturních elit.
Pozitivní změna, znovu-nastoupení na pozitivní, dlouhodobou cestu rozvoje a růstu naší civilizace, toto odvrácení probíhající destrukce nepřijde samo od sebe.  Ale nebude ani náhlou reakcí na jednu událost– v tomto bodě je analýza Petra Hampla zcela přesná.  Jakákoli jedna událost bude jen katalyzátorem, spouštěčem „řetězové reakce“. Jakákoli jedna událost bude jedině poslední kapkou, kterou přetekl pohár. Jakákoli jedna událost bude maximálně momentem uvolnění nakumulované energie, díky kterému dojde k obnově a revitalizaci funkčních sociálních, ekonomických i politických mechanismů – včetně nutné personální obměny, ne nepodobné výměně osob v mocenských strukturách po pádu nacismu nebo po pádu komunismu. Po denacifikaci, po (minimálně částečné) dekomunizaci přijde na řady demultikultiralizace. (Taková společenská desinfekce. Nebo deratizace. Nazvěte to, jak chcete, podle svého vlastního temperamentu. :-) ) Mimochodem, jen nevím, kde pak budou chudáci multikulturalisté pracovat, když nic neumí a zjevně nemají ani schopnosti cokoli pozitivního a přínosného dělat.

Do diskuse si dovolím přidat jednu obzvláště kontroverzní tezi. Nepřítelem „spodních 95%“ není super-elita. Nepřítelem nejsou „vlastníci“ celé hry. Nepřítelem jsou parazité na systému, příslušníci „nomeklaturní“ vrstvy, příslušníci polo-feudální společenské vrstvy „aparátčiků“. A mnohem spíše jde o konflikt mezi středními 80% na straně jedné, a na straně druhé destruktivními silami spodních 10-15% (negramotní imigranti, nepřizpůsobivé a parazitické menšiny atd.) a parazitickou nomenklaturní třídou.  
A mimochodem – už jste si koupili nejnovější knihu Petra Hampla? Ne? Tak to, sakra, udělejte. :-)
Ne. Nemám od pana Hampla procenta z prodeje. Ale když si tu knihu koupíte, mimo jiné tím podpoříte všechny ty, kteří se viditelně a s velkým vynaložením energie a času věnují boji proti multi-kulti šílenství. Podpoříte tím všechny ty, kteří věnují svůj čas a energii boji za zachování naší civilizace a hodnot, na kterých stojí, všechny ty, kteří věnují svoji energii a čas boji za zachování hodnot, na kterých naše civilizace vyrostla a díky kterým dosáhla výsledků, které jsou na míle daleko před jakoukoli jinou známou civilizací.
Je to jedna malá, obyčejná věc. Koupit si knihu. Přečíst si ji. Třebas i s něčím nesouhlasit – ale určitě přemýšlet a najít spoustu inspirativních myšlenek.
Podpoříte tím samotného Petra Hampla a jeho vlastní úsilí. Ale podpoříte tak i všechny ostatní, kteří také věnují svůj čas a energii boji za zachování naší civilizace a za ochranu naší vlasti před invazí jejích nepřátel. I ta nepřímá podpora, už jen to, že všichni ostatní uvidí Tvůj zájem, milý čtenáři, už jen to samotné jim všem „dobije“ další energii, chuť i inspiraci v jejich úsilí. Uvidíš.
Tak to udělej, milý čtenáři. Je to jednoduchá, malá věc, kterou můžeš udělat.
 Protože i ta nejdelší cesta se skládá z malinkatých krůčků, i ta největší změna se skládá z vlastně úplně malinkatých činů.
Nezapomeň je dělat – všechny ty malé, zdánlivě „bezvýznamné“ věci. Vždy, všude a ve všem, kde jen alespoň trochu můžeš. A nikdy nenechej nad svojí vůlí zvítězit paralýzu „stejně tím nic nezměním, nemá to smysl“.
Vždy to smysl má.

Může Washington znemožnit mistrovství světa ve fotbale v Rusku?

$
0
0
Peter Zvolenský
30.5.2018 VašeVěc
Aby se vyhnul odvolání z funkce (impeachment), je prezident Donald Trump nucen doma stále víc dokazovat, že jeho politika je zásadně protiruská. V předvolební kampani sice jevil vůči Rusku a V. Putinovi nemalé sympatie, jenže okolnosti jej nutí po volbách postupovat jinak. Zatím to ovšem výsledky nepřináší, jeho nové a nové sankce proti Moskvě smyčku impeachmentu nijak neuvolňují. Proto soudí on i jeho okolí, že rusofobii musí dále prohlubovat.


Fotbalové mistrovství světa v Rusku v létě t.r. (14. června – 10. července 2018) je z těchto důvodů pro Trumpa a jeho okolí těžko stravitelné. Putin zahajující šampionát před TV kamerami celého světa, planetární mediální pokrytí hned 11 ruských měst, nové supermoderní stadiony ve většině z nich, davy zahraničních fanoušků v Rusku – a to všechno ve středu světové pozornosti po dobu nejméně jednoho měsíce. Taková představa musí být pro současné americké špičky noční můrou. Hrozí citelná diskreditace dlouhodobého úsilí Rusko mezinárodně izolovat. Úspěchu šampionátu je proto žádoucí zabránit. Nelze znovu dopustit, aby se Putin opět stal hitem světových TV jako když nedávno zahajoval v kabině náklaďáku částečný provoz nového Kerčského mostu.

Američtí zahraničně-političtí plánovači, většina ze 16 amerických zpravodajských služeb a další složky amerického působení v zahraničí a vůči zahraničí už asi dlouho připravují odpovídající operaci. A pokud to tak je, už musí být přípravy v pokročilém stadiu.

Přitom nejde jen o USA. Jistě se zapojili Briti (taky proto, že Skripal se prostě nepovedl). Připraveni „pomoci“ jsou nepochybně další tradiční rusofobové - Polsko, země Pobaltí, Nizozemí, též popřevratová Ukrajina. Nově třeba až dosud rozvážné Švédsko. Znepokojen je také stále ještě nový francouzský prezident. V Evropě je navíc mnoho takových, (většinou tzv. „malí“ jako např. Česko) , jejichž vlády zásadně považují za správné cokoli, co zní z Washingtonu. A není málo i těch, kteří z USA mají prostě strach. Celkem přesný jmenovitý přehled takových států lze zjistit ze seznamu zemí, které „projevily solidaritu“ s Británií v kauze Skripal.

Navíc sportovní, společenský a v zásadě i finanční význam fotbalu v USA hraničí s nulou. Američané fotbal hrát neumějí, nejrozumněji mu, nezajímají se o něj. Kvalita americké Major Soccer League bývá často na úrovni zápasů starých pánů v Evropě. Suma sumárum - světový šampionát v kopané pro Američany z žádného pohledu neznamená prakticky nic. Je to jen velké plus pro Putina.

Podívejme se tedy blíže, co případně lze za účelem diskreditace MS v Rusku vymyslet. S vědomím, že mezinárodní praxe je nepřeberná, a že se dá sáhnout i po něčem úplně jiném než o čem mluví tento článek.

Nebo se nemusí stát vůbec nic. To by nejspíš byl odraz posledních zbytků reality v současném americkém politickém vedení. Vědomí, že Amerika prostě nemůže vše co by chtěla.

Diskreditace může být dvojího druhu. Nejtěžším úderem Rusku by bylo MS prostě „zrušit“. Třeba tak, že se některé účastnické země šampionátu na poslední chvíli odmítnou MS zúčastnit. Budou proti něčemu „protestovat „. Tak jako v roce 1980 kdy Západ bojkotoval Olympiádu v Moskvě kvůli sovětské intervenci v Afghánistánu.

Bojkot tohoto druhu, byť jen některých účastnických týmů, donutí FIFA šampionát v Rusku odložit „. A rozhodnout o jeho „ náhradním“ konání v jiném místě a v jiném termínu (za rok?). „Noví“ hostitelé mistrovství ochotní za Rusko „zaskočit“ se jistě najdou. Možná už byli potichu osloveni.

Kompletně „zrušit“ MS je ovšem značně obtížné. A to nejen kvůli obrovskému byznysu, který je s každým světovým šampionátem spojen. Musí k tomu být opravdu vážný důvod. A pokud možno alespoň trochu věrohodně. Odepsat mistrovství v kopané není jako bombardovat B. Asada.

Když se „ zrušení“ šampionátu ukáže riskantní nebo příliš složité, je možná jiná koncepce „potrestání“ Ruska. Snaha průběh MS maximálně komplikovat. Ukázat Rusko jako organizačně neschopné. Jako „potěmkinovskou“ vesnici. Jako policejní asiatskou diktaturu, plnou teroristů. Jako partu pravoslavných fanatiků posedlých „velikostí“ vlastní země. Jako ekonomického trpaslíka spícího na plynově-ropném polštáři zakrývajícím jaderné rakety.

Ve skutečnosti neúspěchem snah o „zrušení“ mistrovství bude neúčast nejvyšších a vysokých politických činitelů na zápasech svých národních týmů. Angličané a Islanďané to už ohlásili, přibudou další. Vypadá to i na Austrálii.

Světový šampionát v kopaní ještě nikdy v dějinách nebyl „zrušen“. Proto je tato varianta pro americkou stranu nejatraktivnější. Pro Putina by to opravdu byla ťafka. Pro Trumpa naopak hauptrefa. I za tu cenu, že dosáhnout „zrušení!“ MS dnes lze v podstatě jen situací na hraně světové války.

Globální systém mezinárodních vztahů je dnes tak rozkolísaný, že úder proti šampionátu, tedy proti Rusku, může přijít z více míst. Co by to případně mohlo být?

Volně uvažujme, co připadá do úvahy. Variant je hned několik:

  • extrémní napětí hraničící s válkou na Korejském poloostrově


Trumpem zrušený a současně nezrušený summit s Kimem v Singapuru se měl konat v pozoruhodném datu - dva dny před zahájením světového šampionátu - 14. června se v moskevských Lužnikách totiž uskuteční úvodní zápas mistrovství.

Ať už summit 12. června bude či nikoli, jeho potenciál pro zneužití pro torpedování šampionátu je značný. Už proto, že Bílý dům 1. kolo bitvy o summit prohrál. Kima nejspíš posadila na koně velezkušená čínská diplomacie a ta udělá všechno, aby ho na tom koni udržela. Není vyloučeno, že diplomatičtí amatéři kolem Trumpa, o prezidentovi ani nemluvě , snad ani nemají na to, aby čínské zahraniční politice v korejské věci byli schopni vůbec politicky čelit.

Případné hrozby použití vojenské síly nebudou postačovat. Šéf Bílého takto hrozí příliš často a tím své hrozby devalvuje. Tentokrát by Trump musel sílu proti KLDR reálně použít. Tím se ovšem USA dostanou na hranu války s Čínou. A je možné, že už jen představa něčeho takového může k „odročení“ šampionátu postačovat.

  • Sýrie


Obvinění z použití chemických zbraní (CHZ) je osvědčeným postupem. Dokazovat se nic nemusí, „viník“ je jasný předem – prezident al-Asad.

Tady ale Asad nebude stačit. Musí jít o něco dosud nevídaného. I z toho důvodu, že Trumpovo dvojí bombardování Sýrie bylo spíše operetním představením než pokusem ovlivnit průběh války.

Takže se bude inovovat. Objeví se např. zprávy, že „tentokrát to bylo ruské vojenské letectvo, které masivně“ nasadilo chemické zbraně. To by jako důvod odmítnutí účasti některých zemí na mistrovství mohlo zafungovat.

Vývoj po takovém obvinění už známe. Televizní záběry „chemicky otrávených syrských dětí“, jejichž počet bude v čase trvale růst, aby efekt byl zajištěn. To vše s cílem, aby tlak na účastníky fotbalového mistrovství světa v průběžně stoupal tak dlouho, dokud se „dobrovolně“ rozhodnou do Ruska nejet.

Další možnost - Pentagon obviní Asadovu armádu z útoku na americké speciální síly a poradce v Sýrii. Oznámí smrt několika Američanů (může to být i podobně jako ve filmu „Vrtěti psem“). Washington na to začne bombardovat Damašek. Zapojí se Izrael útokem na Hizbolláh? A Bílý dům bude čekat, zda Moskva „dá přednost“ mistrovství nebo svému spojenci v Damašku. Pokud Rusko zapojí do ochrany syrského hlavního města resp. Sýrie jako celku své systémy PVO (což dosud nikdy neudělalo), může to Trumpovi stačit, aby postrčil svět do nové „Karibské krize“. Se šampionátem by tak asi byl amen.

  • Írán


Írán skýtá rovněž nemálo možností pro těžkou a zdánlivě nenadálou mezinárodní krizi. Využití „íránské karty“ si však Trump zkomplikoval sám - vystoupením z dohody o jaderném íránském programu Bílý dům poškodil své vztahy s Evropou. Jenže nejet do Ruska musí hlavně Evropané, americká reprezentace se totiž na šampionát nekvalifikovala. A jak známo, Evropané zmíněnou dohodu s Iránem (zatím?) chtějí zachovat. Že by Americe „pomohla „Saudská Arábie demonstrativním úderem na některé íránské město?

  • Ukrajina


Už bylo řečeno, že dokončení výstavby Kerčského mostu bylo pro USA nepříjemné. Jenže pro Kyjev je vybudování a zprovoznění mostu učiněnou blamáží. Nejdelší most na světě zbavil kyjevské vedení možností vydírat Krym dopravní blokádou. Rusové tak vyrazili Ukrajincům z ruky významný instrument jak zostřovat napětí vůči Krymu a tedy Rusku. Nový most je střežen a bezpečnostně zajištěn přinejmenším stejně jako Bílý dům ve Washingtonu. Nutkání Kyjeva most poškodit nebo znehodnotit je obrovské. Ukrajinští či krymsko-tatarští diverzanti se podle předpokladů motají kolem mostu jako mouchy kolem svíčky v noci. Jinak než diverzí to nepůjde, protože Kyjev na útok ze vzduchu nebo z moře prostě nemá. Jediným výsledkem takového idiotismu by byl úplný zánik ukrajinské armády. Washington sám se toho neodváží – velké války s Ruskem se bojí.

„Malou válku“ s Ruskem si nicméně Bílý dům, Stadep, Pentagon, CIA, NSA etc. představit dokážou. Např. v podobě rozsáhlé ofenzívy ukrajinských mocenských složek, vč. armády proti oběma republikám na Východě Ukrajiny.

Bílý dům (a celý Západ) už víc než dva 2 roky ostentativně nic nedělá pro to, aby Kyjev plnil své závazky z Minských dohod. Pentagon začal na Ukrajinu dodávat protitankové střely Javelin, což si Evropa přece jen nedovolí

(„nejedou „v tom zatím dokonce ani Britové. Aspoň to tvrdí). Nedávná zvýšená aktivita ukrajinské armády, paravojenských jednotek apod. na linii dotyku s Luganskou a Doněckou republikou naznačuje, co se může chystat.

USA chtějí už nejméně 3 roky donutit Moskvu viditelně a široce nasadit na východní Ukrajině vlastní armádu. Přes veškeré obviňování Ruska z „agrese“ je totiž dosud přítomnost ruské armády na východní Ukrajině prokázaná asi tak přesvědčivě, jako bylo „dokázáno“ vlastnictví zbraní hromadného ničení Saddámem Husajnem. Konečně, jak řekl před časem jeden německý generál:

„Kdyby tam ruská armáda opravdu byla, tak je do 2 týdnů v Kyjevě. “

Ze všech úvah jak „zrušit“ šampionátu v Rusku se Ukrajina asi jeví být ve Washingtonu nejschůdnější. I proto, že prezident Porošenko, jeho okolí, ukrajinští nacionalisté, šovinisté a xenofobové na americké „zelené světlo“ jen čekají. Roste v nich vědomí, že jen tak si aspoň na čas prodlouží vládu nad zemí. Ta se jim začíná rozpadat pod rukama.

Rozšíření války na východní Ukrajině má navíc v amerických očích jedno významné „pozitivum“. Tvrzení, že masivní válka mezi Ukrajinou a Ruskem je na spadnutí (nebo už dokonce „začala „) by s vysokou pravděpodobností přivedlo k neúčasti německého týmu na MS. A Německo je klíčem k bojkotu. Bez Německa nelze ruské MS „zrušit „. Už proto, že Německo v Rusku obhajuje svůj světový titul z Brazílie před 4 lety. Němci se na obhajobu titulu připravují tak pečlivě, důkladně a nákladně jak ještě nikdy. Ani Anglie se neodváží bojkotovat, pokud na šampionát pojede Německo.

Politicky je Německo spojeno s Ukrajinou pupeční šňůrou. Merkelová je skoro „porodní bábou“ Minských dohod, jejich signatářkou, takže na jakékoli, tím spíše prudké, zhoršení vojenské situace na východě musí hlasitě reagovat. Kancléřka přitom politicky „jede z kopce“, opakované vítězství svého mančaftu na šampionátu v nejoblíbenějším světovém sportu vnitropoliticky potřebuje. Jenomže chová vůči Trumpovi a vůbec USA značnou nedůvěru. Vždyť její telefon nechal odposlouchávat ještě Obama.

Přesto Washington není bez šance přinutit Berlín ke „zrušení šampionátu.

Německá fiaska v Americe (počínaje rozsáhlými podvody Volkswagenu, přes finanční triky Dresdner Bank) až po současné ekonomické a celní hrozby Trumpa proti EU (tj. zejména Německu) mohou mít efekt.

Šéfka německé vlády byla nedávno za Putinem v Soči, hned po ní spěchal za ruským prezidentem do Petěrburku Emmanuel Macron. Podle veřejných informací o šampionátu nemluvili. Pro Berlín a Paříž je ale mistrovství horkým bramborem, o svém zaoceánském spojenci si navíc nedělají žádné iluze. Takže řeč o světovém šampionátu nejspíš nějaká byla.

Podle očekávání se už začínají zapojovat i „malí“ včetně těch, kterým na účast na MS nestačilo fotbalové umění. Např. Nizozemí. Malajsijské letadlo sestřelila raketa na východní Ukrajinou před téměř 4 lety. Převážná většina obětí byli Nizozemci. Haag se proto pochopitelně dal do vyšetřování. A nizozemské úřady až nyní, po 4 letech, přišly s tvrzením, kterému konkrétnímu útvaru ruské armády dotyčný raketový systém patřil. Rusko to podle očekávání okamžitě dementovalo – ale džin už je z láhve venku. Nikdo z aspoň trochu zasvěcených si přitom nedělá iluze – nejde o nic co by zjistila nizozemská policie, resp. nizozemské úřady. Haag nejspíš dostal z Washingtonu „nápovědu“ co má říkat a jaké údaje má veřejně šířit. Načasování tohoto nizozemského „zjištění“ je víc než nápadné – tři neděle před začátkem MS. Kauza je tentokrát koncipována značně široce, poprvé zahrnuje i požadavek na odškodnění obětí od Ruska. To ale na „zrušení“ mistrovství nebude stačit. Může to ovšem odůvodnit už výše zmíněnou absenci nejvyšších a vysokých státních představitelů zemí, které se na světové klání kvalifikovaly, na jejich utkáních v Rusku.

Ke „zrušení“ MS se Korea, Sýrie, Irán či Ukrajina nabízejí jako hlavní „zájmová témata „. Alternativ je ovšem mnohem více a nám nezbývá než čekat, zda či případně která z nich se naplní.

Pak je tady ta druhá, „méně ambiciózní“ koncepce jak mistrovství v Rusku poškodit – narušování průběhu vlastního šampionátu. O tom blíže až příště.

O odkládání konce kapitalismu

$
0
0

PPK
30.5.2018  Outsidermedia
Je to sice k nevíře, ale zatímco inteligentní prokrastinaci někdy umí i dvouleté dítě, tak inteligentní reakci na ni často neumí ani dospělák s maturitou ve věku před důchodem. A jak se to projevuje? Například tak, že když batoleti při krmení polívčička nechutná, tak otočí hlavu stranou a ukáže prstíkem na prázdnou zeď a řekne „bubu“. Maminka hned pochopí, že tam asi zase leze pavouk, odloží misku s krmením a pavouka jde hledat. A děťátko má klid a pohodu.


Nuže, a jak je to v politice? Například takhle: Když pro držitele nějaké sociální moci nastane nepříjemný problém, který on vyřešit nechce, tak nejprve ten problém odignoruje. Pokud ignorace ani bagatelizace nezabírá a věc se stane dlouhodobě přítomná, tak si držitel moci vymyslí problém jiný, umělý a docela nový – náhradní. Problém k pochopení spolehlivě jednoduchý a jednoduše řešitelný. K němu se pak vynasnaží – v politice obvykle mediální propagandou – dlouhodobě odvádět pozornost.

Příklad obecný: Jednoduše uvažující nespokojenci z davu občanů (např. v jejich nevyřešené pracovně právní či osobní situaci) na tuto jednoduchou psychologickou návnadu téměř vždycky spolehlivě naskočí a svůj vztek si pak vyb(l)ijí na úplně někom či něčem jiném, například na politickém subjektu, do té doby ve věci nezúčastněném. No a původní problém je zas na určitý čas úspěšně odložen ad acta do šanonu zapomnění.

Příklad personální: Arogantní majitel firmy a soustavný sexuální chmaták sáhne své sekretářce na zadek či na koleno a ona to se zaťatými zuby strpí, aby nepřišla o práci. Proč? Inu proto, že o tom, kdo bude na dlažbě, rozhodují šéfové a vlastníci firem a kapitalismus bez nezaměstnaných přece prosperovat nemůže. Takže, co pak udělá sociálně ponížená sekretářka? Navštíví politicko feministický spolek, ten zkontaktuje píár agenturu a rozjedou mediální akci typu MeToo.

Aktivistky MeToo dostanou novou dobře placenou práci, sekretářky v celé zemi jsou spokojeny z pocitu zadostiučinění a majitelé firem jsou spokojeni rovněž(!), protože vláček problému sociálního vydírání zaměstnanců kapitalismem právě projel výhybku na zástupnou slepou kolej sexuálního obtěžování VŠECH žen od VŠECH chlípných alfa-samců. Perspektivní důsledek? Lidi v tuzemsku se po čase přestanou rozmnožovat a kapitalisti budou konečně moci do svých montoven v Česku začít dovážet další super-levnou pracovní sílu z Ukrajiny nebo z Mongolska. A na jejich mzdách ještě ušetří.

Pro občana tuzemce z toho plyne poučení souhrnné: Jsi snad nespokojen s tuzemskou demokracií a přitom pořád ještě nevíš, že každý stát je jen a jen právě takový, jaké má společenské normy, zákony práva a mezinárodní smlouvy? Pořád ještě nevíš, že ty zákony a smlouvy vždycky definitivně vymýšlí a tvoří hlasující politikové většin v parlamentech? Pořád ještě nevíš, že všechny Unie jsou zakládány jen kvůli penězům kapitálu a vůbec ne kvůli obyčejným občanům? Nuže, tak si to tedy vyřiď sám pro sebe jednoduše: Převeď si ten problém na náhradní důsledky a nikoliv na příčiny u jejich původců.

Najdi si třebas nějaké známé exekutory, lichváře či sexuální obtěžovatele nebohých sekretářek, anebo raději už zcela obecně – nějaké neznámé židy, cikány, muslimy nebo černochy a nemysli na ty, kteří tě přímo v tvém domě, ve tvém městě a ve tvém státě nejen společensky řídí, ale i přímo šikanují a hmotně okrádají, přičemž si právě pomocí těch svých zákonů už předem pěkně politicky zařídili, aby to neřádstvo, co právě tebe pálí, nikdo nikdy neřešil, nestíhal, nevyšetřil a ani nesoudil.

Malá vsuvka – vysvětlení pojmů podle internetové Wikipedie:

„Prokrastinace je výrazná a chronická tendence odkládat plnění (většinou administrativních či psychicky náročných) povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu. Může představovat rizikový fenomén pro duševní zdraví.“ (konec cintátu)

Otázkou jedinou tak teď už jenom je: Předchází skutečně a efektivně to naše mluvení a psaní slov před pochopením do mozků občanského davu a jeho zdravého rozumu? Čí zdraví je ohrožováno Inteligentní Politickou Prokrastinací, čili odváděním pozornosti od společenských problémů? Odváděním naší pozornosti nejen od neschopnosti, lenosti a nečinnosti politiků, ale naopak i od jejich záměrně špatně a škodlivě vymyšlených mezinárodních smluv a vnitrostátních zákonů? Od JEJICH smluv a od JEJICH zákonů, kterými se potom MY musíme řídit?

Jenže, teď mě napadá: Probůh, nerozděloval jsem snad právě tímto článkem – a už zas – tu naši báječně pohodovou sociální společnost? A nepopsal jsem snahu mocenských a mediálních (j)elit – o záchranu kapitalismu na účet jeho obětí – možná příliš složitě? No jen aby! Aby to nakonec pro ten kapitalismus nedopadlo tak, že by to byla snaha o dehostenaci prokrastinace jeho zániku? Tak to ale určitě ne, vždyť přece ten kapitalismus je tak úžasný a sociálně spravedlivý Systém, že?

Pozn.: Vysvětlivka od starého sklerotického „mentora“ před smrtí pro literárně méně zkušené mlaďochy a pro vztahovačné choleriky, kteří nerozumí humoru, (aby snad náhodou nepropadli „identitární panice“): Ten předchozí odstavec, to je prosím ironie.

Article 0

$
0
0
- VK -
30.5.2018 AE News
SPD je extrémistické hnutí s nálepkou jako kdysi Dělnická strana? Bakalův server v předstihu leaknul zprávu ministerstva vnitra o extrémismu. Okamurovo hnutí prý je radikálnější než krajně pravicoví aktivisté. Ministr vnitra tím zřejmě vrací úder SPD za Marakéšskou deklaraci. Budou následovat kroky až k soudnímu rozpuštění SPD?

Proces utahování šroubů a odvet proti těm, kteří šíří pravdu, velmi výrazně posiluje. Po skandálu s Marakéšskou deklarací, proti které ministr vnitra za Hnutí ANO nijak neprotestoval, když se osobně účastnil zasedání v Marakéši počátkem května, se nyní začínají odvíjet kroky státní správy, které velmi silně připomínají hysterii, která před několika lety vedla nakonec k soudnímu zákazu Dělnické strany. Ta se dočkala zákazu poté, co se jako jediná zastala občanů v několika vyloučených lokalitách v ČR, kde se místní lidé dovolávali (zcela marně) pomoci státu proti vysoké kriminalitě (většího počtu jedinců z řad) rómského etnika. Těch akcí bylo několik v řadě za sebou, na severu Čech, Litvínov, Ústí nad Labem, Krupka atd. Výsledkem byl soudní zákaz Dělnické strany, která se musela přesunout pod nový subjekt DSSS (Dělnická strana sociální spravedlnosti). Nevěřil bych, že to někdy napíšu, ale mám silné obavy, že stejný osud může potkat nakonec i SPD.


Tomio Okamura a jeho SPD se brzy můžou dočkat nálepky extrémistů přímo z výroční zprávy ministerstva vnitra.

Bakalův server Aktualne.cz získal přístup k informacím ministerstva vnitra o chystané zprávě o extrémismu v ČR [1]. Podle informací je v ní SPD označována za xenofóbní subjekt a text varuje před tím, že extrémismus se nově přesouvá z okrajových skupin a spolků na úroveň politických stran a hnutí zastoupených v poslanecké sněmovně. Tím je jasné, koho má vnitro na mysli. Aniž by dokument jmenoval, že se to týká adresně SPD, vyplývá prý z kontextu zcela jasně, že zpráva mluví právě o SPD. Přímé zmínky o SPD se přitom v dokumentu také nacházejí. Podle Bakalova serveru se ministerstvo vnitra zabývá ve zprávě o extrémismu činností SPD na stránce a půl, což je obrovský rozsah zprávy, který dokonce přesahuje délku zpráv, které se věnovaly působení Dělnické strany předtím, než byla soudně zrušena. Ačkoliv jde pouze o domněnku, mám silný pocit, že jde o odvetu ministra vnitra v demisi Lubomíra Metnara za kauzu Marakéšská deklarace.

V minulých volbách chtělo z EU vystoupit jen 10% voličů, jinak vůbec nikdo! A tohle jsou důsledky!


Mluvil jsem o tom minulý pátek v mém pořadu na Svobodném vysílači CS, a tyto kroky ministerstva vnitra pouze moje názory potvrzují. SPD je v poslanecké sněmovně prostě omylem. Proč si to myslím? Protože jak už jsem v pátek na rádiu zdůrazňoval, nikdo v poslanecké sněmovně (kromě SPD) nechce vystupovat z Evropské unie. Naprosto nikdo a žádná politická strana nebo hnutí, jenom SPD. Dokonce i KSČM má k EU ambivalentní a spíš kladný než záporný vztah, i když odmítá členství ČR v NATO, ale ohledně EU se KSČM nijak radikálně nevyjadřuje. Z těchto procesů lze tedy usuzovat, že Hnutí SPD se stává nepohodlným celému parlamentnímu establishmentu. Sami si dovedete představit, co se stane po oficiálním publikování této zprávy.

Česká televize a mainstream začnou do omrzení ze zprávy citovat, že SPD bylo označeno ministerstvem vnitra za extrémistickou stranu, stejně jako kdysi toto označení “slízla” Dělnická strana. S oficiální nálepkou potom bude SPD vláčena českými médii jako strana, která je oficiálně rasistická a xenofobní. Začne se zvyšovat tlak na členy této strany na úrovni jejich domovů a bydlišť, kde tato nálepka začne lidem komplikovat život. Mnoho lidí opustilo řady Dělnické strany poté, co oficiálně začal se stranou proces, který vedl k soudnímu zákazu. Lidé se začali bát a i když byli vlastenci, nemohli do toho zatahovat rodinu, manželku, své děti, protože to už bylo tzv. o hubu. Dokud nálepky přilétávají z České televize, tak o nic nejde. Ta nálepkuje SPD jako extrémistickou už od konce voleb vloni v říjnu, resp. ty nálepky tam byly mnohem dříve, ale ne tak okaté jako po volbách.

Odveta ministra vnitra za tvrdé útoky na něj od SPD kvůli Marakéši?


Jenže ve chvíli, kdy oficiální zpráva ministerstva vnitra o extrémismu onálepkuje, ať už jmenovitě nebo jen v náznaku, SPD jako extrémistickou stranu plnou xenofobů a rasistů, tak v takovém okamžiku se z toho stane pro mainstreamová média fakt a argument. Právě SPD se tvrdě opřela v uplynulých dnech do ministra vnitra Lubomíra Metnara za jeho “jalovou” nečinnost v Marakéši a tento ministr vnitra v demisi se kvůli tomu dostal do značného mediálního tlaku. Je zcela zjevné, že tohle může být rychlé odveta.

Ale pozor, může za tím být ještě něco dalšího. Může jít o zametání cesty pro příchod nového ministra vnitra Jan Hamáčka z ČSSD, který bude chtít potom svoji práci deklarovat jako “navázání na práci” předchozího ministra. A to by dávalo smysl, protože největším nepřítelem ČSSD v současné chvíli je SPD. Protože SPD je napojena na alternativu, ze které Lidový dům obviňuje volební propad. Takže součástí této koalice mezi Hnutím ANO a ČSSD můžou být určité neveřejné dohody, kdy si ČSSD chce pojistit “věrnost” Babišova hnutí ANO tím, že dojde k likvidaci SPD alespoň na deklarativní úrovni v první fázi, a později na úrovni institucionální.


Lubomír Metnar (Hnutí ANO), ministr vnitra v demisi.

Pokud někdo prosazuje alternativu, která hlásá referendum o vystoupení z EU, stává se veřejným nepřítelem číslo jedna. Útoky na AE News a na SPD v poslední době nejsou nijak náhodné, protože oba dva subjekty reprezentují jeden myšlenkově-politický tok, který získává společné nálepky ze strany mainstreamu. Než se zpráva o extrémismu dostane na veřejnost musí ji oficiálně schválit vláda, tedy vláda Andreje Babiše v demisi, a to bude opravdu zajímavé sledovat, jak se k tomu právě Andrej Babiš postaví.

Pokud zpráva bude znít podobně nebo stejně jako je ta pracovní verze, kterou získala Bakalova média, která mají tradičně úzké napojení na vnitro a složky bývalého ÚOOZ, potom by to mohlo definitivně zabouchnout Babišovi dveře pro případný plán B a koalici Hnutí ANO s SPD a KSČM. I když poslední výroky z hnutí ANO hovoří o tom, že pokud referendum ČSSD neschválí koalici s Hnutím ANO, že prý neexistuje žádný plán B a na řadu by přišly předčasné volby.


Skutečná alternativa bude čelit mohutným útokům vedoucím k odstavení činnosti, zůstanou jenom nekonfliktní a bezzubé subjekty, kterým nevadí migrace, islám, LGBT a inkluze?


Alternativa dnes představuje hrozbu jak pro globalisty, tak i pro neocony. Bojujeme proti všem, takže musíme sledovat procesy, které probíhají okolo nás, protože dochází pomalu k lámání chleba. Každý, kdo bude kritizovat migraci a migranty, bude onálepkován jako rasista a xenofob, aby později takový subjekt mohl být rozpuštěn. V Německu to už dávno takto funguje, a že Pegida nebo AfD dosud fungují, to je z mnoha důvodů právě kvůli tomu, že do svých čel v poslední době dosadili méně konfliktní osoby, všichni si pamatujete na náhlý a překvapivý odchod Frauke Petry hned po uzavření volebních místností.

Místo toho se vedení AfD ujala dvojice leaderů Alexander Gauland [2] a Alice Weidel. Ten první proslul slovy o tom, že Němci by měli být hrdí na vojáky Wehrmachtu a za to, co prý dokázali a obětovali za II. sv. války a Alice Weidel pro změnu šokovala, že je lesbička a obdivuje Hillary Clinton. Gauland přitom nemá s alternativou nic společného, je bývalým členem CDU Angely Merkelové (až do roku 2013) a Weidelová pracovala pro změnu jako finanční analytička pro Goldman Sachs [3]. Tedy pro ... kmenovou banku FEDu. To má být alternativa? Chápete?

Alexander Gauland a Alice Weidel, německá AfD.

Proto musím varovat, že tyto procesy typu “Gleichschaltung” uvidíme i v ČR. Politické strany, které hlásají alternativu jako např. odpor proti migraci nebo vystupování z EU budou tlačeny do pozice, aby vyměnily vedení, které obrousí jejich tah na branku, anebo budou odstaveny a rozpuštěny. Není potřeba strašit, že by v SPD proběhly okopírované procesy z AfD přímo do písmene, ale všechno, co se okolo alternativy děje, té mediální i politické, je velmi nebezpečným připomenutím, proti čemu stojíme. Národní zájmy, ochrana národa a vlasti, to všechno bude drceno mezi dvěma mlýnskými kameny globalizace a systému americké moci Pax Americana. Podívejte se na Slovensko, jak likvidují stranu pana Kotleby. Volby nevolby, pokud existuje vyšší zájem, jsou schopni a připraveni rozpustit i stranu, která se dostala do parlamentu.

-VK-
Šéfredaktor AE News

Nomenklaturní aparátčíci a svoboda aneb Kdo je nepřítelem produktivní části společnosti

$
0
0
Michal Brand
30. 5. 2018
V návaznosti na předchozí článek „Počkáme, až esesákům dojdou náboje“ přidávám další – jistě opět kontroverzní – úvahu, jednu obzvláště kontroverzní tezi. Nepřítelem „spodních 95%“ není super-elita. Nepřítelem nejsou „vlastníci“ celé hry. Nepřítelem jsou parazité na systému, příslušníci „nomeklaturní“ vrstvy, příslušníci polo-feudální společenské vrstvy „aparátčiků“. A mnohem spíše jde o konflikt mezi středními 80% na straně jedné, a na straně druhé „společných jednotek“ destruktivních sil spodních 10-15% (negramotní imigranti, nepřizpůsobivé a parazitické menšiny atd.) a parazitické nomenklaturní třídy.


Úředníci v Bruselu jsou na stejné straně jako nepracující doživotní příjemci sociálních dávek a jako negramotní „inženýři a doktoři“ z Nigeru. Na druhé straně stojí všichni produktivní občané – od bohatých podnikatelů přes řádně pracující a na výkon orientované zaměstnance až po talentované studenty, kteří nepíší diplomky o sociálním konstruktu menstruace a kteří nejsou budoucí žadatelé o kariéru tupého leč politicky korektního nomenklaturního aparátčika.

Tato nomenklaturní parazitická třída si mimochodem právě proto zve nelegální negramotné migranty – jako svoje spojence proti produktivní sféře společnosti, proti všem schopným, úspěšným, podnikavým, pracujícím, tvořícím hodnoty.

Super-elita, vlastníci celé hry – ta neviditelná vrstva skutečně super-bohatých, ta elita, která je tak bohatá, že už ani není v žádném žebříčku Forbes, ta fakticky není nepřítelem spodních 95%. Nepřítelem jsou její „manažeři“ – hlupáci, kteří postupně ovládli mocenský aparát, neschopní „všeho schopní“ deprivanti, kteří pomalu ale jistě rozkrádají „firmu“ (civilizaci) a vedou ji k bankrotu – ne podle pokynů „akcionářů“ (majitelů hry), ale v rozporu se zájmy „akcionářů“ (majitelů hry). Žádný majitel firmy (majitel hry) nedá svým najatým manažerům pokyn „dělejte to tak blbě, až o všechno přijdu, jen se nezapomeňte při tom všem vy sami napakovat a nezapomeňte si užít pár let válení v luxusním kanclu, na mně nezáleží“. Ale přesto se právě to děje – nomenklaturní, úřednická (úřednicko-politická) vrstva „všeho schopných neschopných“ polo-pitomců, kteří navíc podlehli kolektivní stupiditě(podrobněji zde), tato viditelná leč pouze zdánlivá elita vede celou „firmu“, celou civilizaci ke krachu. Ke krachu, který ale přijde až poté, co zachová ještě po nějakou dobu pašalíky a korýtka pro tyto neschopné polo-pitomce. Ale samotné „majitele hry“ ve finále ožebračí úplně stejně, jako spodních 95%. Není rozdíl mezi upálením zaživa islámskými „bojovníky“ před vlastní vilou v Beverly Hills nebo na Hanspaulce na straně jedné, nebo na straně druhé v panelákovém 1+kk na Černém Mostě nebo v Mostě. Není rozdíl, jestli Vaše vnouče umře kvůli dementnímu inkluzovanému polo-gramotnému „doktoru chirurgie“ v luxusní nemocnici nebo v nemocnici provinční.

Sovětský Svaz ukázal naprosto jasně míru retardace společnosti po určité době fungování polo-feudálních pravidel. Sovětský Svaz ukázal, kam vede odstranění konkurence – odstranění konkurence myšlenek, způsobů organizace ekonomických činností, technologií výroby, ale v nejširším smyslu i konkurence myšlenek a idejí; odstranění konkurence politiků a jejich nahrazení nomenklaturními mloky, mloky politicky korektními a navzájem zcela zaměnitelnými atd. Po určité době přestane systém fungovat – dokonce přestane fungovat i pro super-elitu.  

Podívejte se na současné příběhy o Bundeswehru – tato armáda nemá ani jednu provozuschopnou ponorku. Ale právě úspěšně zajistila 500 uniforem pro těhotné vojačky. Snaha Bundeswehru vést válku ekologicky pak vede k takovým trapnostem - jak z kroniky města Kocourkova - kdy německé vojenské letectvo načepuje do stíhaček palivo s vysokým obsahem biosložky, takže stíhačky pak nejsou schopny letu.  Nejmodernější torpédoborec USA se nemůže plavit v teplých mořích, protože se mu přehřívají motory. Těch příkladů naprosté neschopnosti, příkladů hlouposti jak z Kocourkova nebo z Jakešova socíku bych tady mohl i s linky sepsat několik stran. Kdo zažil minulý režim, musí mít déjà vu finálních dnů reálného socíku – neschopnost všude, kam se podíváš.

Mimochodem, čím dál aktuálnější začíná být vtip: K čemu se dá přirovnat budování socialismu (EU)? Je to jako soulož mezi impotentním mužem a frigidní ženou – nahoře neschopnost, dole nezájem.

Tak dlouho EU kritizovala Čínu za ne-ekologičnost, až Čína přestala dovážet z EU plastový odpad. Ten se teď nahromadil nad kritickou míru v evropských přístavech. EU to hodlá „vyřešit“– zákazem plastových příborů, talířků, kelímků, brček a „uchošťour“ a zavedením vratných záloh na plastové lahve. EU polo-pitomci v tom dokonce vidí pokrok a ohromnou ekonomickou příležitost. Například v letadlech - kde jsou zakázané kovové příbory a teď po novu budou zakázané i plastové příbory - tedy budeme žrát rukama a nazveme to pokrok. To nevymyslíš.

Ve Švédsku multikulturní neo-bolševici uzákonili povinný souhlas se sexem před každým takovým aktem, nejlépe písemný. Časem možná povinně notářsky ověřený. Jsem zvědav, co budou neo-bolševici ve Švédsku dělat, až zjistí, že kterákoli žena, která dá předem písemný souhlas (například jednomu vzdělanému uprchlickému inženýru nebo doktoru věd, že?), tak taková žena pak může být následně brutálně znásilněna dvacetičlenným gangem negramotných pasáků koz – a není schopna prokázat, že s tím nesouhlasila. Nemá podepsanou kopii odvolání souhlasu, ergo - chtěla to. Vlastně ani nejsem zvědav, s čím švédští neo-bolševici následně přijdou. Vlastně to ani nechci vědět – už teď mne to děsí, jakou imbeciilitu stoprocentně předvedou.

V Británii Labor party otevřeně prohlašuje, že jejím cílem je „zlikvidovat kapitalismus“. Tedy zlikvidovat ekonomickou svobodu a s tím i politickou a občanskou svobodu, protože bez ekonomické svobody nemůže být ani svoboda politická a občanská. Znovu zdůrazňuji – to, co dnes vidíme okolo sebe, není kapitalismus – je to kapitalismus neviditelně proměňovaný a částečně již proměněný na feudální systém privilegií, lén, dvorských úředníků, zákazů, příkazů, nesvobod. Soukromé podnikání začíná být složitější než za komoušů. Naproti tomu, když budete prodávat na ulici drogy nebo dovážet(a "Suspected Paris attack mastermind's Europe ties facilitated travel from Syria")do Evropy teroristy, tak po Vás nebude nikdo nic chtít ani Vás nijak prudit. Dokonce dostanete dotaci nebo sociální dávky. Na mytí oken musíte mít EET, kontrolní hlášení, čtvrtletní hlášení DPH a další asi tak miliardu papírů a  hlášení. Na prodej drog stačí nebát se policie. Policie ale stejně nahání venkovského hospodského, který bez EET prodává pivo o dvě koruny levněji a tím okradl stát o 42 haléřů na DPH, čímž zásadně ohrozil finanční stabilitu státu a čerpání dotací miliardáři na různá hnízda.

EU a do značné míry celý Západ díky neschopnosti a hlouposti nomenklaturních aparátčiků vypadá čím dál více jako z kroniky města Kocourkova (kdo neznáte knihu, vřele doporučuji alespoň tento odkaz – budete mít pocit, že čtete zprávy z evropské politiky). Už mne ani nepřekvapí, pokud v brzké době vyjde směrnice EU nařizující povinně všem firmám a domácnostem chytat ve dne světlo do pytlů, aby se v noci ušetřila elektřina. Dotované pěstování řepky je k tomu prvním krokem - s nákladem cca 2-3 litrů obyčejné nafty na výrobu jednoho litru „ekologické“ „bio-nafty“.

20 000 zákonů, nařízení a vyhlášek EU– tomu říkáte kapitalismus? To je feudalismus zkřížený s komunismem. Z obou systémů si vzal to nejhorší.

Polo-feudální systém, systém, který odstranil konkurenci a zavedl privilegia, posty, pozice, dotace, státní zakázky, regulace, tisíce předpisů, nařízení, zákonů a vyhlášek, takový systém nutně prochází procesem narůstající nefunkčnosti, která končí až naprostým kolapsem. Kolapsem, kdy už takový systém není schopen zajistit solidní fungování ani pro svoji vlastní elitu, ani pro „majitele kasina“. Můžete být komunistický aparátčik v Sovětském Svazu a stejně žijete v podmínkách jako nezaměstnaná socka ze země, kde konkurence (v dané době ještě stále) funguje. Můžete být miliardář v dolarech a časem přijde doba, kdy Váš soukromý tryskáč spadne s celou Vaší rodinou, protože fungující a spolehlivý soukromý tryskáč nemůže být zajištěn v prostředí polo-feudálního systému ovládaného polo-pitomci (kteří všude navíc rozmisťují pitomce zásadně větší, než jsou sami). Pokud máte pocit, že se Vás to netýká, protože na tryskáč nemáte – tak se podívejte, jak čím dál více věcí přestává fungovat (zdravotnictví, školství, infrastrukturu atd.) a přitom za čím dál více věcí platíte dvakrát až třikrát. Platíte daně a k tomu dálniční známku a přitom dálnice vypadá jako motokrosová trať. Platíte parkovací kartu za teoretické právo zaparkovat, které ale reálně nemůžete uplatnit, protože volné parkovací místo není. Za chvíli budete platit poplatek za právo chodit po chodníku a za právo dýchat, protože vydýchaným CO2 zvyšujete „skleníkový efekt“.

Stejně nevalně po „úspěšném“ rozvrácení naší civilizace dopadne i nomenklaturní úřednická parazitická vrstva. Ta ale očividně - a psychologicky pochopitelně - dává přednost perspektivě několika let u koryta a pak „po nás potopa“. Nejlépe bych mentální stav této parazitické vrstvy charakterizoval odkazem na film „Pád třetí říše“ – v této scéně z Berlína (čas cca 1:23:17 až 1:23:53 filmu), ve kterém se již bojuje.

Komu se zdá můj termín „polo-pitomci“ urážlivý - podívejte se na Junkera, Macrona, Merklovou, Tuska, Mayovou, Borise Johnsona, Štětinu, porno  Jandu, Němcovou, Šlechtovou a další a další – to je plejáda lidí, kteří by se naprosto neuživili mimo nomenklaturní parazitickou vrstvu. Jejich výroky připomínají blábolení nesvéprávných. Televizní noviny se zprávami z EU nebo z naší politické scény jsou každodenní reprízou Milouše Jakeše na Červeném Hrádku.

Jak jsem řekl, nepřítelem spodních 95% není super-elita, ale nomenklaturní úřednická vrstva (ať již se nachází kdekoli – ve státním aparátu, u bruselského „dvora“, ve firmách parazitujících na systému přes státní zakázky, ve firmách neschopných ekonomicky-svobodné, konkurenční, kapitalistické soutěže apod.)

I super-elita, majitelé kasina, ti skuteční majitelé kasina, jsou zásadně ohroženi stupiditou, neschopností a obojím navíc v kombinaci s kariérismem „všeho schopných zcela neschopných“ hlupáků. Majitelé kasina jsou s touto tupou neschopnou nomenklaturou v situaci velice podobné carské rodině v předvečer bolševické revoluce – car zdánlivě vše řídí, ale hru ovládají a každým krokem do katastrofy vše směřují neschopní zkorumpovaní úředníci, zlodějská, primitivní a hloupá šlechta. A carská rodina končí postřílena ve sklepě.

To je ta pozitivní skutečnost – nepřítelem jsou pouze nomenklaturní aparátčici. Jak říká hrabě Šternberg v úvodní scéně Černých baronů„Já jsem feudál, buržoazie je naším společným třídním nepřítelem.“ V parafrázi – nomenklaturní byrokratická vrstva aparátčiků je náš společný nepřítel.

Neomarxisté to koneckonců formulují z druhé strany, ale se stejným závěrem – podle neomarxistů „dělnická třída zklamala“ a destrukci svobodné, demokratické, kapitalistické společnosti musí provést „vyčleněné menšiny, barevní, dlouhodobě nezaměstnaní a nezaměstnatelní“ (pro základní info např. zde, zde a zde). Už chápete to nadšení neo-komoušů v Bruselu, politické sféře a neziskovkách pro dovoz milionů negramotnýcha NIKDY NEZAMĚSTNATELNÝCH MIGRANTŮ Z NEJZAOSTALEJŠÍCHZEMÍSVĚTA??? (Dále zde, zde, zde, zde a zde)

Už chápete, proč tak nadšeně multikulti neo-bolševici podporují vše, co rozkládá a ničí rodinu? Už chápete, proč rozvrací školství a proč tak nadšeně dělají vše pro to, aby se děti nenaučily nic, ale vůbec nic, kromě lásky ke krimigrantům a k Evropské Unii? Už chápete, proč multikulti neo-bolševici likvidují zvláštní školy, které dokázaly velice úspěšně naučit i mentálně postižené děti celou řadu dovedností a daly jim zažít i pocit úspěchu? Už chápete, proč multikulti neo-bolševici zavádí inkluzi, kdy celé základní školství spadne na úroveň, kterou ani neumím slušně nazvat, a navíc vytvoří dvě skupiny dětí – jednak děti mentálně zdravé a schopné, které budou nenávidět děti mentálně retardované a budou jimi pohrdat, stejně jako budou pohrdat a nenávidět celou společnost, a jednak děti mentálně retardované, které ve škole už nikdy nezažijí pocit úspěchu a budou nenávidět všechny okolo sebe i celou společnost? Už chápete, proč multikulti neo-bolševici hlásají zároveň obdiv a úctu k nenávistné ideologii islámu a zároveň propagují homosexualitu, transgenderismus a další ODCHYLKY od normálního, standardního modelu?

PROTOŽE COKOLI, JAKÝKOLI NÁSTROJ JE JIM DOBRÝ V JEJICH PLÁNU NA DESTRUKCI ZÁPADNÍ CIVILIZACE, JUDEO-KŘESŤANSKÉ CIVILIZACE S ANTICKÝMI KOŘENY A S KOŘENY V OSVÍCENSTVÍ A HUMANISMU. NENÍ ŽÁDNÁ SKUPINA PŘÍLIŠ KRIMINÁLNÍ, ABY JI MULTIKULTI NEO-BOLŠEVICI NEPŘIVÍTALI JAKO SPOJENCE VE SVÉM PLÁNU NA ZNIČENÍ LIDSKÝCH PRÁV, NA ZNIČENÍ OBČANSKÝCH, POLITICKÝCH A EKONOMICKÝCH SVOBOD. Těch Vašich svobod, toho všeho, co Váš život dělá nesrovnatelně příjemnějším a lepším, než je život v Iráku, Afghánistánu, Bangladéši, Somálsku, Nigérii, ČADu atd.

A kdo to považuje za „rasismus“ a „xenofobii“ a „neúctu k cizím kulturám“, ten ať mi dokáže opak a s celou svou rodinou se odstěhuje do kterékoli z těch jmenovaných nebo podobných zemí. Tam ať v nějaké obyčejné, nevládní, ne-cizinecké čtvrti žije se svojí rodinou – a tím ať prokáže, že moje kritika jiných civilizací a kultur je neoprávněná a nezaložená na realitě ale na údajných předsudcích. Pokud nemám pravdu, pak se mu s celou rodinou na předměstí Kábulu nebo Mogadišu bude líbit stejně nebo více, než se mu dnes líbí v neziskovce v Praze. Ale nikdo takový nebude. 

Dnes je společným nepřítelem bohatých i chudých, společným nepřítelem všech produktivních, tvořivých a schopných právě byrokratická, nomenklaturně-aparátčická vrstva neschopných kariéristů a parazitů.  

Nomenklaturně-aparátčická vrstva - od aparátčiků v politických stranách (mám na mysli všechny v politických stranách, kromě řadových členů) přes bruselské úředníky v EU i NATO, další úředníky v OSN, ve Světové bance, ve všech státních orgánech a úřadech, v myšlenkově naprosto zvrácených, ideově retardovaných „think-tancích“, v Mezinárodním měnovém fondu a všech dalších byrokratických institucích, jejichž hlavní a čím dál více už jen jediná funkce je zajistit pohodlný život pro polo-pitomce, pohodlný život pro tyto novodobé svazácké funkcionáře. O absolventech humanitních a genderových studií nebo osobách placených v neziskovkách snad ani raději nebudu mluvit.

Západní civilizace se ocitla v situaci firmy v hluboké krizi – brutální a nekompromisní výměna managementu je naprosto nevyhnutelná; její jedinou alternativou je civilizační bankrot, ve kterém všichni přijdou o všechno.

Tato restrukturalizace je jak v zájmu „akcionářů“ (super-elit), tak v zájmu „zaměstnanců“ (středních 80%).

A nezapomeňte, prosím:

I ta nejdelší cesta se skládá z malinkatých krůčků, i ta největší změna se skládá z vlastně úplně malinkatých činů.

Nezapomeňte je dělat – všechny ty malé, zdánlivě „bezvýznamné“ věci. Vždy, všude a ve všem, kde jen alespoň trochu můžete. A nikdy nenechejte nad svojí vůlí zvítězit paralýzu „stejně tím nic nezměním, nemá to smysl“.

Vždy to smysl má.

Údajne mŕtvy ruský novinár Arkadij Babčenko žije, vystúpil na tlačovej konferencií

$
0
0
Arkadij Babčak - živý mrtvý
30.5.2018  HlavnéSprávy
Svetové médiá v utorok informovali, že novinára v utorok zabili.
Smrť ruského novinára Arkadija Babčenka zinscenovali v utorok ukrajinské tajné služby. Novinár žije a predstúpil v stredu pred novinárov na tlačovej konferencii v Kyjeve. Informovali o tom tlačová agentúra AP a spravodajská televízia Sky News. Na snímke Arkady Babchenko


Riaditeľ Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Vasyľ Hrycak na tlačovej konferencii oznámil, že Babčenkovu smrť nafingovali ako pascu na tých, ktorí sa ho snažili reálne zabiť.

Dodal, že akciu plánovali niekoľko mesiacov, aby odhalili plány ruských tajných služieb. Skutočného organizátora Babčenkovej vraždy zadržali, píše agentúra DPA.

Kyjev a ukrajinská národná polícia v utorok informovali o zabití 41-ročného Babčenka, známeho vojnového novinára a kritika Kremľa. Novinára podľa nich napadli v jeho dome v Kyjeve a niekoľkokrát naňho vystrelili. Babčenka údajne našla jeho manželka a zavolala záchranku, strelným zraneniam podľahol pri prevoze do nemocnice.

Hrycak najskôr v stredu na tlačovej konferencii ohľadne vyšetrovania novinárovej vraždy povedal, že Babčenkovo zavraždenie vyšetrili. Následne na prekvapenie prítomných novinárov zavolal do miestnosti samotného Babčenka. Ten sa poďakoval všetkým, ktorí smútili za jeho odchodom. Svoje ospravedlnenie venoval najmä rodine a nič netušiacej manželke.

“Chcel by som sa ospravedlniť za to, čím ste všetci museli prejsť,” uviedol očividne dojatý novinár Babčenko. “Prepáčte, ale inak sa to spraviť nedalo. Osobitne sa chcem ospravedlniť svojej manželke za peklo, ktorým prešla.”

Babčenko sa ďalej poďakoval ukrajinskej bezpečnostnej službe SBU za záchranu svojho života. Najdôležitejšie je podľa neho to, že sa podarilo zmariť ďalšie veľké teroristické činy. Nespresnil však, o aké plány malo ísť.

SBU tvrdí, že získala informáciu o pripravovanom sprisahaní a podarilo sa mu zabrániť.

Hrycak ešte skôr, než predstavil živého Babčenka, povedal, že vyšetrovatelia identifikovali ukrajinského občana, ktorého najala ruská bezpečnostná služba a ktorému za organizáciu a vykonanie vraždy zaplatila 40.000 dolárov. Tento nemenovaný Ukrajinec zase najal známeho, ktorý bojoval v separatistickej vojne na východnej Ukrajine ako strelec.

S najväčšou pravdepodobnosťou však ide o ďalšiu z rady očierňovacích akcií namierených proti Rusku podobne ako to bolo s kauzou Škripaľ, zostrelenie MH-17 a ďalšími útokmi.



Něco, co prostě tak být „musí“, aneb zázraky britského léčení

$
0
0
Jiří Baťa
30. 5. 2018
Záhada „novičoku“ trvá, lépe řečeno, nebyla dosud zcela uspokojivě potvrzena. Redaktorka „Reflexu“ Nicole Martincová ve svém článku „Lékaři poprvé promluvili: nevěřili jsme, že Skripalovi přežijí“ (respekt.cz/denni-menu/lekari-poprve-promluvili) možno říct, že na první pohled relativně věrohodně popsala průběh léčení a událostí kolem případu otravy agenta Skripala a jeho dcery Julije, ale pořád je to jen relativní a značně nekonformní popis. Dovolím si poukázat na několik problematických pasáží.
 


     Předně je to fakt, že britský ošetřující personál, podle vyjádření ošetřovatelky Lorny Wilkinson, vůbec netušil, čím byli otec a dcera Skripalovi otráveni. Na samém začátku předpokládali, že jde o otravu opioidy a o změně diagnózy začali uvažovat poté, co byl do nemocnice přivezen policista s podobnými příznaky. Jakkoli měl být i zmíněný policista postižen stejnou látkou, o jeho osudu nejsou dále již žádné informace. Jenom se ví, že údajně krátce po vyšetření opustil nemocnici, zatímco oba postižení Skripalovi byli v péči nemocnice ponecháni (zřejmě proto, že policista musel do služby, zatímco Skripal byl svým způsobem VIP).  Nicméně z této skutečnosti vyplývá otázka, že pokud se skutečně jednalo o látku tzv. „novičok“, jak se oficiálně tvrdí, jak to, že při známých  vlastnostech této látky (smrt do 2 minut apod.), nebyl postižen žádný člen ošetřujícího personálu přesto, že neměli ani nejmenší tušení, že se jedná o tak prudce jedovatý, resp. smrtelný chemický prostředek. Zatímco na oba Skripalovi „novičok“ zapůsobil okamžitě (za velmi problematických, či spíše nevěrohodných okolností), na ošetřující personál ani po delší době nezanechal žádné následky. Takže otázka: byl či nebyl to „novičok“? Odpověď: sice nebyl, nicméně oficiálně být „musel“!

     Kromě politických aspektů má tato událost i jiný význam z pohledu ošetřujícího personálu nemocnice. Jak píše N. Martincová, „pro záchranu jejich životů byl klíčový rychlý příjem na jednotce intenzivní péče a vysoká dávka léků k eliminaci případné poruchy mozku. Lékaři zároveň vyzdvihli důležitost spolupráce s experty z výzkumného ústavu Porton Down, kteří také později určili, že Skripalovi byli otráveni „novičokem!“ 

     Zůstaneme-li u mimořádných schopností britského ošetřujícího personálu, který ač nevěděl, o jaký druh otravy se jedná, tím méně, že se jedná o otravu „novičokem“, přesto veleúspěšně zasáhli léčbou  formou intenzivní péče a vysoké dávce léků. Otázka: je možné, aby při neznalosti diagnózy, lékaři použili (blíže nejmenované) vysoké dávky léků? Jaké to byla léky, když přesto, že jim nebylo známo, co vlastně léčí, tyto léky nasadili? Byla to snad nějaká intuice, vnuknutí, riskování?

     Další pozoruhodností je, že když byli Skripalovi ve stabilizovaném stavu, hlavním úkolem prý bylo zajistit do budoucna normální chod jejich tělesných funkcí. Zde se stále motáme v kruhu pochybností, neboť zatímco údajně „novičokem“ také postižený policista (byť asi v menším rozsahu nicméně) byl po vyšetření bez jakýchkoliv následků propuštěn z nemocnice, Skripalovi podstupovali další náročnou léčbu.

     Zvláště pozoruhodnou skutečností je, že tým lékařů ze Salisbury District Hospital až poté, co bylo ve spolupráci s institutem Porton Down zjištěno, že se jedná o otravnou látku „novičok“, stanovil kombinaci léků a pokračování léčby dokonce  ve spolupráci s mezinárodními experty a s kolegy ze zmiňovaného institutu Porton Down. Jak se později vyjádřila Julija Skripalová, klinická léčba prý byla invazivní a značně deprimující.


    A nakonec je to samotné a velmi pozoruhodné vyjádření  doktorky Blanshardové, která přiznává:„Na celém světě je s léčbou následků otravy novičokem zkušenost u tří lidí - stále se máme co učit.“  Z humánního hlediska můžeme říct, zaplať pánbůh. Jinak jsou ale slova, kterými zřejmě chtěla zdůraznit význam tohoto případu, vyzdvihnout mimořádný úspěch britských lékařů v souvislosti s léčbou, se kterou jsou, resp. oni mají jen minimální zkušenosti. Slova, která mají hlavně mezinárodní politicko-publicistický význam, než pravdivé konstatování skutečností, neboť tento typ bojové chemické látky ale i další jsou ve světě dostatečně známy a bezpochyby jsou také známy způsoby ochrany a léčby následků této látky. O tom také svědčí skutečnost, že i u nás ve Vojenském výzkumném ústavu (jehož ředitel byl bez udání důvodu z postu odvolán) se provádělo testování chemické látky A-230, která se na Západě také nazývá "novičokem". Toto konstatování však nic neubírá na potřebě dr. Blanshardové, že se má (mají) stále čemu učit. Ostatně to říkal i Lenin: učit, se, učit se a to třetí jsem už zapomněl! 

Před druhou diskusí o programech v Marsu

$
0
0
Radim Valenčík
31. 5. 2018        RadimValenčíkPíše
Blíží se úterý 19. června, kdy DISKUZNĺ KLUB nezávislé platformy od 17 do 20 hodin v restauraci hotelu "Mars " (Praha 10-Vršovice, Kubánské náměstí 1333/6) naváže na diskusi "Nacházíme se na rozcestí! Co dál...?". Zde je informace o výsledcích předcházejícího setkání:



Do diskuse o tom, co dál, významně připěl svým článkem "Jen" diskuse? i Ivan David v Nové republice, viz:
Hned na úvod uvádím, že s ním plně souhlasím. Jsme ve stádiu, kdy si musíme ujasnit některé základní otázky.Nemá smysl pokoušet se o nějaké unáhlené politickoorganizační kroky v době, kdy jsme ještě hodně vzdáleni tomu, abychom byli schopni sdílet dostatečně jasnou představu toho, o co jde, co je příčinou současných problémů a co dělat. Etapu vyjasňování toho, o co jde, nemůžeme přeskočit, jinak by se nám to vymstilo.
K tomu jeden postřeh ze včerejška. V krupobití nebývalé síly jsem dorazil do své mateřské organizace ČSSD na Praze 2, kterou řídí J. Dienstbier. Probíhalo zde referendum o vládě. I když se nebe spiklo proti nám, sešli jsme se téměř v plné sestavě. Jakkoli máme hodně odlišné názory, v některých věcech jsme se shodli. Zejména v tom, že ať nyní uděláme cokoli, čeká ČSSD obrovský propad, jehož hloubku si lze stěží představit či domyslet. Přesto nevládla poraženecká nálada, ale všichni projevovali odhodlání žačít třeba od nuly. To ovšem předpokládá pochopit příčiny toho, co se stalo, přitom tak, aby se podobné historické selhání už neopakovalo. Nedokážu posoudit, zda může dojít k znovuvzkříšení sociální demokracie a kolik k tomu bude potřeba let či desetiletí, ale vím, že bez hlubokého vyjasnění základních otázek se nic nepovede. Proto "jen" diskuse není ve skutečnosti tak málo.
Slíbil jsem, že na druhém setkání v Marsu, jehož cílem je najít odpověď na otázku, jak vybřednout z programové prázdnoty, do které upadly strany programového typu (což ohrožuje jejich přežití na politické scéně), zformuluji svůj názor. Tak, aby byl co nejvíce srozumitelný. Podařilo se mi to již včera, když jsem v jiném kontextu napsal:
Nejtěžší bude překonat stereotyp uvažování o budoucnosti v podobě alternativy:
Buď žádná změna, tj. kapitalismus na věky, nebo socialismus na bázi znárodnění.
Když se podíváme na to, jak nejen politici, ale i občané vidí alternativy budoucího vývoje, tak můžeme rozlišit následující polarity:
Buď společnost taková, jaká je nyní. Založena na trhu, soukromém vlastnictví, konkurenci. Není dokonalá, ale má určitou dynamiku a nic lepšího není. Snění o tom, že se podaří zásahem do toho, co vyrůstá z přirozeného řádu, se vždy vymstilo. Drobné regulace jsou možné, patrně i nutné, ale je nutno postupovat velmi opatrně, i když budeme muset čelit velkým výzvám v oblastí technologií a vývoje vztahů mezi státy s různými tradicemi a různou úrovní.
Nebo nějaká podoba socialistické společnosti, provedené lepším způsobem, než k tomu došlo při prvním velkém mnoho let přežívajícím pokusu, který zaznamenal nesporné pozitivní výsledky. Změna vlastnických vztahů směrem ke společenskému vlastnictví patrně bude muset být mnohem více postupná, mnohem více využívat postupnou gradaci regulování a rozvíjení participační vlastnické kultury, využívat pluralitu vlastnických forem a jejich konkurenci, ale nakonec se dojde k socialismu, solidární společnosti založené na společenském vlastnictví.
Nyní si můžete sami vybrat, v jak umírněné verzi se k jednomu či druhému přiřadíte, zda jste více či méně liberální, více či méně levicoví.
Podle mého názoru ten, kdo uvažuje ve výše uvedené alternativě, je mimo mísu (v pravém smyslu tohoto vyjádření). Není a nebude schopen pochopit podstatu toho, co se odehrává. Není a nebude schopen pochopit, co je příčinou současných problémů a jaká je cesta jejich řešení.
Právě existence výše uvedené zavádějící, skutečně zavádějící, alternativy, je příčinou všech nedorozumění. Příčinou toho, že programovost či ideovost hyne na úbytě, že se velkým manipulátorům daří rozeštvávat společnost, že se těm, kteří konečně chtějí jít "kupředu" (ale kam?), zdá, že jsme stále na místě.
Jak to tedy je?
Společnost (celá, globální společnost) prochází hlubokými proměnami srovnatelnými (i když mnohem výraznějšími) s průmyslovou revolucí. Protože jsme vnořeni do těchto změn, jsme jejich přímými účastníky, nejsme schopni (pokud nedisponujeme potřebným teoretickým nadhledem vycházejícím z kvalifikovaného pochopení směřování dějin) je adekvátně vidět. Vnímáme zatím jen fragmenty a nejsme schopni je zasadit do uceleného rámce.
Tam, kde se samotný ekonomický základ společnosti nepřizpůsobuje novým možnostem využití volného času, tj. času uvolňovaného technologiemi z procesu výroby pro svobodný rozvoj člověka a plné uplatnění jeho schopností, tam vývoj naráží na bariéry setrvačnosti. Slepé narážení na bariéry se do společnosti odráží v podobě narůstajících konfliktů, vyvolává rozkladné tendence, pocity beznaděje "zdola"či naoapk šílené představy o tom, jak problémy řešit silově "shora" obětováním velké části populace.
Pokud si začněme kvalifikovaně uvědomovat podstatu změn, k nimž vývoj společnosti dospěl, povahu cest, kterými se bude rodit ekonomický systém využívající nové možnosti a překonávající stávající omezení vývoje společnosti, bude nám zřejmé i to, o jaký komplex reforem jde a jak je realizovatJak podstatně zvýšit efektivnost systémů sociálního investování a sociálního pojištění (financování vzdělání, péče o rodinu, zdravotnictví, penzijního pojištění), jak odvrátit riziko ekonomické a sociální segregace společnosti, riziko uzavírání velkých skupin obyvatelstva do enkláv oddělujících se od společnosti a stavících se proti ní.
Vytvořit realistickou a současně i realizovatelnou, srozumitelnou a přitažlivou vizi na tomto základě nebude jednoduché. Setrvačné uvažování o sobě bude dávat vědět v nejrůznějších podobách. Ale jiná cesta není.
K tomu se navíc bude nutné vyrovnat, a to čistě pragmaticky, s otázku: Jakou roli ve vyzrávání společenského vědomí a sebevědomí bude hrát institucionalizovaná věda rozvíjená v příslušných akademických institucích, jakou aplikovaná věda, kterou přebírají státní a politické instituce (programy vlád či stran), a jakou tlak veřejně sdílených základů vědeckého chápání reality vycházející z pociťované potřeby občanské gramotnosti, z reakce na pokusy o účelové manipulování s veřejností? – Je zřejmé, že všechny tři roviny se budou muset nějak propojit. A že to nebude jednoduché. Institucionalizovaná věda je rozmělněna a koncepční přístupy vytlačeny způsobem jejího hodnocení, aplikovaná věda je v podstatě izolována od státních a politických institucí, kterým by překážela v realizaci vlastních dobyvačných cílů (vzpomeňme si na to, jak dopadl ponížený pokus akademiků v ČSSD před "nápravným" sjezdem této strany), laická veřejnost se někdy ke vědě chová přehlíživě až odmítavě.
Přesto si myslím, že máme historicky mimořádnou příležitost a s tím spjatou odpovědnost. Aktuální situaci i historické tradice nejen naší země, ale celého středounijního prostoru vytvářejí celou řadu předpokladů pro to, aby právě v zde a právě v tuto dobu došlo k obratu, jehož výsledkem by byl vznik a šíření životaschopného způsobu nahlížení na podstatu a celkové směřování současných společenských proměn, v rámci toho i odpovědi na otázku, o co jde a co dělat.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5785-pred-druhou-diskusi-o-programech-v-marsu.html

Babišova novičoková transakce

$
0
0
Erik Best
31. 5. 2018       EB
Během chvilky upřímnosti řekl v půlce května premiér Andrej Babiš Hospodářským novinám, že Česko nabídlo Evropě solidaritu v kauze Skripal a teď chce, aby byli ostatní solidární s námi ohledně kvót a migrace. Toto nezaobalené tvrzení redukuje případ otravy novičokem na jednoduchou transakci. Už není důležité odpovědět na otázku, kdo otrávil Sergeje a Juliji Skripalovy, pokud vůbec někdo, a jaký jed byl použit, pokud vůbec nějaký. 

Dokonce už ani nejde o alianční solidaritu. Babiš neříká, že jsme podpořili našeho spojence proto, že mu věříme více než Rusku. Říká, že výměnou za svou podporu očekáváme protislužbu. Zjevně je to nabídka transakce něco za něco a její první část už byla naplněna. Kdyby byly dnes podmínky během mimořádné schůze Poslanecké sněmovny pozměněny nebo zpochybněny, mohlo by to zkomplikovat splnění druhé části transakce. ANO se tedy spojí se svými místními transakčními partnery, aby takovou debatu zatrhla hned v počátku.

Zbyněk Fiala: Je libo přesun, nebo katastrofa?

$
0
0

Zbyněk Fiala
31.5.2018  VašeVěc

Jak si poradíme s extrémní závislostí na automobilovém průmyslu, který se tak rychle mění, že s tím mohou mít problémy i země, které na něm závisí méně a jsou na změnu lépe kapitálově i technologicky vybaveny? Počkáme na katastrofu, která to vyřeší?

Jak proběhne transformace automobilového průmyslu? Jako katastrofa, nebo se podaří proces zvládnout a nějak uřídit? Takto vyhraněná otázka nepochází od nás, ale ze sousedního Německa. Vychází z faktu, že mobilita se ve světě radikálně mění, a nejvíc tam, kam vyváží německý automobilový průmysl, jako třeba v Číně. Mluví o tom německý expert René Bormann v zajímavém rozhovoru s Janem Šíchou v Deníku Referendum. Základem rozhovoru je německá studie na toto téma.

„Nevystačíme už s auty, která jsme po řadu desetiletí vyráběli. Otázka zní, jak přestat prodávat auta a začít prodávat služby,“ vysvětluje Bormann. Snaží se přitom nevypadat jako nějaký alarmista:

„Myslím, že auta budeme vyrábět dál, i když třeba jiná, elektrická, určená ke sdílení, řízená automaticky. Ale úkol prodávat služby zůstává. Nejen služby spojené přímo s auty, jako opravy, pronájmy nebo třeba nabídky vyměnit si auto za větší, když jedete na dovolenou.“

Jenže nemění se jen auta, tohle je zásah do celé společnosti:

„Nyní máme před sebou přechodnou fázi hybridních aut. Auta budou mít dvojí pohon. Propouštění zatím nehrozí. Krátkodobě součástek v autech spíše přibude. Přechodná fáze ale nebude trvat dlouho. Až skončí výroba aut se spalovacími motory, bude třeba zásadně transformovat pracovní trh v regionech, které žijí z automobilek. Ve své studii tvrdíme, že se transformace neobejde bez politické vůle. Místa v automobilovém průmyslu jsou dobře placená a kvalifikovaná. V transformaci automobilového průmyslu hrozí, že namísto dobrých míst vzniknou místa prekérní.“

http://denikreferendum.cz/clanek/27608-rozhovor-s-analytikem-renem-bormannem-auta-uz-nebudou-oporou-kapitalismu

To mě vedlo k úvaze, jak se s tím asi budeme potýkat. Bohužel české podmínky jsou nastaveny tak, aby to spíše nešlo. Máme svázané ruce, potvrdil jsem si po nahlédnutí do čerstvých statistických dat. Závislost české ekonomiky na Evropské unii a zejména Německu je extrémní, ale přesto se stále zvyšuje.

Německo je cílem 39 procent našich exportů, to je skoro dvakrát víc, než by bylo zdravé. Jenže i samotné exportní zaměření naší ekonomiky je extrémní a dosahuje 3,5 bilionu korun z 5,1 bilionu korun českého HDP (2017). A vyvážíme pochopitelně hlavně auta, lze vyčíst z přehledu zahraničního obchodu za loňský rok, který vydal Český statistický úřad.

https://www.czso.cz/csu/czso/do-eu-vyvazime-stale-vice-zbozi

Česká republika je proto velice zranitelná z hlediska vztahů vůči EU a Německu. Nezbývá, než aby byla v tomto směru velice krotká. S tím si vláda snadno poradí, avšak neúměrný podíl exportu přináší také velkou závislost na hospodářských cyklech v zahraničí, a to už máme v rukou o něco méně. Nejzranitelnějším se pak ukazuje naše přílišná koncentrace na automobilový průmysl, která je spolu se Slovenskem – jak jinak – nejvyšší na světě.

Elektromobily se obejdou bez mnohé strojařské práce (- pozn.red.NR)

Problém je v tom, že auta jak je známe, zmizí mnohem rychleji, než si kdo dokázal představit. Teoreticky nám může situaci usnadnit fakt, že sousední Německo řeší podobný problém, a tak může stačit, když se svezeme v jeho vyjeté stopě. Jenže co když to ani v Německu nepůjde snadno a budou muset dát přednost vlastním lidem? Německý průmysl má vlasteneckou tradici, a tak běžně dává přednost národním řešením, i kdyby mu měly sáhnout hluboko do zisku. A co když nebudeme ani tím prvním zahraničním partnerem, na kterého budou brát ohled? Dvě třetiny německé automobilové výroby se odehrávají v zahraničí.

Se změnou mobility si tu zatím moc lidí hlavu neláme. Mimo akademickou sféru, samozřejmě, ale tu zajímají teorie, zatímco světu vládnou prachy. To je ten důvod, proč každou změnu zachytíme pozdě. Změna narušuje dosavadní toky peněz, na které jsou přisáty vlivné subjekty, a tak než si ošéfují, aby u toho zase byli, chvíli to potrvá. Teprve když to mají konečně pod kontrolou, celí natěšení strhnou pozornost k oné jediné klíčové věci.

Takhle jsme se třeba vrhli na dálnice. A ty budeme stavět jako diví ještě v době, kdy už se žádná auta nebudou vyrábět a nové samohyby budou potřebovat třeba napájecí kabel pod vozovkou nebo nadzemní konstrukce pro magnetický polštář a vysoké rychlosti.

Miloš Zeman, když mu to ještě mladicky pálilo, napsal, že běžíme maraton, ve kterém nám čelo závodu zmizelo za obzorem, takže myslíme, že jsme první. Dnes by šel ten bonmot ještě doladit. Náš rozhodný nástup do staveb minulosti, kam lze přidat i jaderné elektrárny, znamená, že po dlouhém váhání, kdy už je závod úplně pryč, vyrazíme do protisměru. Odstup od zbytku Evropy a vyspělé civilizace je pak vskutku rekordní, a ještě má tu výhodu, že to bylo drahé.

Může se zdát, že jde o plytké vtipkování, ale proč tedy tak rychle přibývá negativních extrémů, ve kterých je ČR v čelní skupině nebo častěji na bezpečném prvním místě? Když to pak začnete zkoumat podrobněji, vždycky se tam najde parazitní prvek. Vosy se slétají na sladkou hrušku, aby byla jen pro ně.

Někdy to připomíná laciné romány, které jsme našli na půdě s příběhy z chicagského podsvětí, budujícího herny, kasína, zastavárny. Byly tu i černé lihopalny, ale to už se snad omezilo. Proč je ale nadále v Česku největší hustota kasín v Evropě? Nebo spíše na světě? Je to tak demokratické a volnotržní, nebo je to – podobně jako ubytovny – nejlepší způsob sklizně veřejných prostředků? Peníze, které začínají svou pouť ve státním rozpočtu, putují přes sociální účet a vyplácené dávky až zamíří do té správné stodoly v prohrách gamblerů.

Ve sněmovně se konečně přetřásá kuriózní řešení českých exekucí, které jsou koncipovány jako skutečná poprava ekonomického potenciálu obyvatelstva a zdroj neskutečného zbohatnutí exekučních šéfů a advokátů kolem nich. Proč to trvalo tak dlouho? A v čem bude spočívat nový trik? Co nahradí současný systém, aby se zachovaly klíčové parametry, kdy neuvěřitelné náklady a kouzla exekuce dlužníky totálně vysají a zbaví majetku. Dlužníky pak musí živit stát, hospodářský růst přijde o poptávku a věřitelé nedostanou prakticky nic. Podobně postupují insolvenční mafie. Tohle nevzniklo samo.

Kam se podíváme, tam je v Česku něco nej. Největší výnosnost zahraničních investic v Evropě, největší vývoz zisku do zahraničí. Největší půdní bloky v Evropě, za kterými vidíme nasměrování zemědělských dotací, užírajících podstatu zemědělské činnosti, tedy půdu, střídání plodin a koloběh zdrojů. Nejmenší podíl malých firem v Evropě. Největší podíl studentů a nejnižší míra využití kvalifikace vysokoškoláků, protože příliš velká část ekonomiky – možná největší – si vystačí s maturitou.

Praha je v desítce nejbohatších regionů Evropské unie, ale české obce jsou prakticky bez majetku a vlastních příjmů. O naší budoucnosti rozhodují politické strany se stovkami členů, které neslezou z obrazovky. Krátce, jen extrémy jsou povoleny, protože jen extrémy umožňují koncentraci peněz, ke kterým si pak někdo stoupne, aby ho nemíjely nepovšimnuty.

Je to systémový problém, proto se musíme zabývat základy systému, jako jsou kapitalismus a demokracie. Zplanělost kapitalismu v té nejhltavější podobě, která se prosadila od 80. let, je nejlépe vidět na nezabrzditelném nárůstu nerovností. Jako lék bývá doporučována vyšší míra ekonomické demokracie, tedy podíl zaměstnanců na řízení a vlastnictví podniků a větší rozšíření družstevního a komunitního sektoru v ekonomice.

Demokracie, která vyústila v oligarchizaci stran a jejich srůstání s velkým byznysem, zase musí projít kůrou větší občanské participace. To nejsou jen referenda, ale také větší míra subsidiarity (neplést se do toho, co lze zvládnout dole) a systematické participace i na tvorbě plánů a vizí zdola.

V Česku to doráží ještě onen růst extrémů. Příliš mnoho exportu a globalizace? Naši závislost sníží větší podíl ekonomiky v místě, na krátko a pro domácí spotřebu. Příliš mnoho aut s příliš krátkým horizontem? Strojírenskou perspektivu má přesun od gigantických průmyslových provozů k novým technologiím pro menší kapacity pro lokální ekonomiku.

Za počínajícím ústupem gigantizmu a globalizované podřízenosti vidím obrovský potenciál lidských svobod a je tam taky prostor pro kvetoucí samosprávné obce a regiony. Tohle je přece jasná příležitost pro levici. Pokud se i ona nemá rodit z katastrofy.


- - -


 

Pokud se údajné dohody mezi Ruskem, Íránem a Izraelem naplní…

$
0
0
Útok izraelského letectva - pohled z okupovaných Golan
Tereza Spencerová
31.5.018 Literárky
 

Pokud předpokládané dohody mezi Ruskem, Izraelem a Íránem opravdu „ožijí“, přežijí odpor jestřábů z obou stran a přinesou kýžené výsledky, bude to další úspěch ruské diplomacie, ale současně i potvrzení, že se ruská vojenská operace v Sýrii blíží svému konci a důraz se přesouvá k politice.

Události se dávají do pohybu. Spojené státy před pár dny varovaly Sýrii, aby se nepokoušela dostat pod svou kontrolu zpět syrské území jižně od Damašku, které v uplynulých letech ovládli džihádisté. Řeč je tu o teroristech z Daeše nebo o oddílech různě napojených na Al Kajdu. Americká armáda působí v Sýrii ilegálně nejen z hlediska mezinárodního práva, ale dokonce i americké ústavy, a svou vojenskou přítomnost obhajuje nutností „boje proti terorismu“. Už Barack Obama totiž vyslal vojáky do Sýrie s „krajně odřenýma ušima“, na základě rozhodnutí Kongresu, které umožnilo pronásledovat a likvidovat lidi odpovědné za teroristické útoky z 11. září 2001. Daeš podle všeho vznik v roce 2012, a tak není příliš pravděpodobné, že by se na 11. září nějak podílel. I tak, nejnovější pohrůžkou Damašku Washington „anuloval“ veškeré své dosavadní argumenty a postavil se na stranu teroristů. Jeho hlavním současným cílem v Sýrii je přitom obrana severovýchodu země, kterou do značné míry ovládají levicoví Kurdové v americkém žoldu. A ve finále se tak nutně střetnou se syrskou vládní armádou a jejími spojenci, mezi nimiž nejspíš budou i ruští žoldáci.

Jak ale případný boj s armádou svrchovaného státu, na jehož území se americké oddíly nacházejí zcela nezákonně, zapadá do „povoleného“ boje „proti teroristům“? Nijak. A pohrůžky syrské armádě kvůli její chystané ofenzívě na jihu země? Pentagon má za to, že když se účastnil rozhovorů o dekonfliktní zóně jižně od Damašku, má právo zasahovat tak, aby v dané oblasti „udržel příměří“. Pravdě blíž by ale bylo konstatování, že Washington hrozí Damašku na přání Izraele, který ovládá část Golanských výšin a počítá s tím, že USA jeho anexi tohoto území uznají. Izrael nechce mít na svých „hranicích“ šíity, ať už z Íránu či libanonského Hizballáhu, a syrskou část Golan proměnil v „nárazníkové pásmo“, které „svěřil“ Al Kajdě a dalším džihádistům. A situace se vyvinula tak, že USA i Izrael nyní fakticky brání Al Kajdu na syrském území před syrskou armádou…

Možná to ale přece jen někomu ve Washingtonu připadá „neudržitelné“, protože se znovu a znovu objevují zvěsti o chystaném odsunu amerických jednotek ze Sýrie (neboť je jich prý mnohem víc zapotřebí v Afghánistánu). Podle nejnovější „verze“ Američané v Sýrii zůstanou ještě „nejméně šest měsíců“, nicméně do Sýrie mezitím proudí nové posily, a tak je na tomto konstatování nejzajímavější, že je to vlastně vůbec poprvé, kdy byl v rámci „odcházení“ předložen nějaký uchopitelný – a navíc ani nepříliš vzdálený -- časový horizont….


„Nepřímá“ shoda


Nicméně, poslední dny naznačují, že postoj USA může být sice obecně považován za důležitý, nikoli však za nejdůležitější, protože ostatní „hráči“ syrského konfliktu na americká rozhodnutí nečekají.

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman už ve chvíli, kdy jeho premiér Netanjahu 9. května v Moskvě pochodoval v čele Nesmrtelného pluku, po sérii izraelských raketových útoků proti údajným íránským cílům v Sýrii prohlásil, že Izrael „ukončil tuto epizodu, a že doufá, že tomu všichni rozumějí“. Nyní se v izraelských médiích objevily informace o tajné dohodě týkající se syrské vojenské přítomnosti na jihu Sýrie a u Golanských výšin. Izrael prý souhlasí s návratem syrské armády ke Golanům, zatímco Rusko na oplátku zajistí, že na jihu Sýrie nebudou žádné íránské oddíly ani bojovníci Hizballáhu. Rusko posléze existenci dohodypotvrdilo, přičemž Írán ujistil, že v plánech bojových operací syrské armády na jihu Sýrie „nemá žádnou roli“.

Tento postoj lze vnímat jako svého druhu potvrzení doslova senzačních informací, podle nichž se Izrael a Írán v jordánském Ammánu sešly k „nepřímým rozhovorům“, aby se vyhnuly jakékoli náhodné eskalaci vzájemného konfliktu v Sýrii. Čili, že se Írán v první řadě nezúčastní syrské ofenzívy proti džihádu na jihu země. Je vcelku kuriózní, že Teherán na zvěsti o vyjednávání se svým izraelským „arcinepřítelem“ reagoval svérázně, popřením, že by s Izraelem vedl jakékoli „přímé rozhovory“… Suma sumárum, Izrael podle všeho souhlasí s tím, že hodí přes palubu své džihádistické „chráněnce“ výměnou za několik desítek kilometrů „shia free“ syrského území u svých hranic. Možná to jen dokazuje, že Izrael „nemá žaludek“ na rozpoutání plnohodnotné války na Golanských výšinách, jejíž dopady by se Izraeli nemohly vyhnout.

Americký Newsweek k tomu tvrdí, že Rusko už s USA dohodlo, že Pentagon vyklidí Al Tanf, svou strategickou základnu na rozhraní Sýrie, Iráku a Jordánska, a všechny „své“ tamní džihádisty, včetně těch napojených na Daeš, nechá deportovat, už tradičně do „koncentrační provincie“ Idlíb. Výměnou Sýrie otevře pohraniční přechody do Jordánska a své nepravidelné a spojenecké milice odsune do vzdálenosti 25 kilometrů, zatímco hranici – možná -- převezme syrská armáda. A možná také ne, protože na chystaných třístranných jednáních mezi Ruskem, USA a Jordánskem se má podle ruských zdrojů diskutovat o návrhu jihosyrských džihádistů, kteří jsou ochotni se vzdát a odevzdat i těžké zbraně výměnou za to, že oblast namísto syrské armády dostane pod kontrolu ruská vojenská policie, jak tomu bylo v obchodných „kapitulačních“ procesech například na pomezí provincií Homs a Hamá.

Je to obecně vzato zásadní vítězství pro Damašek a vlastně jen malá změna pro Írán, který svou ekonomicky vysilující vojenskou přítomnost v Sýrii začal znovu vzdorně zdůrazňovat až poté, co jej americký... ... .... .... (celý text najdete ZDE)

Sachs: Pokud se EU nebude bránit, USA ji vnutí svoji vůli – navždy!

$
0
0

Jeffrey Sachs, americký ekonom
- kou -
31.5.2018 DieWeld a PrvníZprávy
Agresivní politika Trumpa je pro EU skutečnou zkouškou a Evropa se musí americkému prezidentovi postavit. Jinak USA ji definitivně přestanou brát vážně a budou Evropanům neustále vnucovat svou vůli. 
 






S tímto varování vystoupil známý americký ekonom Jeffrey Sachs v rozhovoru s Die Weltem. Vyzval Evropskou unii, aby ignorovala Trumpovy sankce proti Íránu a společně s Moskvou uvažovala o zrušení protiruských sankčních opatření.

Jeffrey Sachs navštívil summit Global Solutions v Berlíně, kde se poprvé setkal s Angelou Merkelovou. Pro německou kancléřku měl připravenou jasnou zprávu: ve sporu o clech a sankcích Trump rozumí pouze jazyku síly.

V rozhovoru pro Die Welt Jeffrey Sachs zdůraznil, že pokud Spojené státy budou uplatňovat represivní opatření na evropské společnosti podnikající s Íránem, měla by na to EU okamžitě reagovat - jinak Evropané mohou ztratit kontrolu v této věci.Spojené státy nemohou jen tak pokutovat zahraniční společnosti, nemělo by to být, porušuje to mezinárodní právo, pravidla WTO a rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN o Íránu. Proto s tím musí EU bojovat, je přesvědčen americký ekonom.

Podle něj Trump narušuje mezinárodní právo a EU musí za to platit.Z pohledu Sachse je pro EU něco takového uznat nesmyslem. Evropa nemusí klečet, aby získala výlučná práva ve věci amerických celních poplatků, tvrdí ekonom. „Trumpova agresivní politika je pro EU skutečným testem", a Evropa by se měla americkému prezidentovi postavit, zdůraznil Jeffrey Sachs.

„Takový tyran, jako Trump, rozumí, jen když s ním mluví tvrdě. Nebo by USA měly navždy tyranizovat EU?“ položil otázku americký ekonom. „Pokud Evropa nyní neodpoví, v budoucnu už nebude v mezinárodní politice brána vážně. Pokud Evropa nyní ustoupí, USA ji budou v budoucnu vždycky vnucovat svoji vůli."

Jeffrey Sachs radí Evropské unii, aby ignorovala americké sankce. Evropské podniky by měly pokračovat v podnikání s Íránem a pokud se Washington pokusí proti tomu postavit - čemuž sám ekonom nevěří - pak by se EU měla obrátit na WTO, OSN a Radu bezpečnosti. Koneckonců jde o globální rozpory. Rada bezpečnosti podpoří Evropu, Rusko podpoří Evropu a dokonce i Čína udělá to samé, je si jistý americký ekonom.

Podle něj, pokud Trump lže, podvádí a porušuje mezinárodní právo, Evropa s ním musí mluvit v jazyce, kterému rozumí, - „a pokud bude EU reagovat rozhodně, tak to Trump vezme“. Jinak budou Spojené státy vždycky utlačovat Evropu na mezinárodní scéně, varoval Jeffrey Sachs.

Pokud jde o protiruské sankce, odborník doporučuje, aby je Evropa přehodnotila. Tato represivní opatření jsou bolestivá pro Rusko, ale i všichni ostatní zaplatí za ně vysokou cenu, takže by bylo moudré, aby se Brusel a Moskva sešly a přemýšlely o tom, jak se mohou opět navázat dlouhodobé vzájemné podnikání.

Představa Ruska jako největšího a nejhoršího nepřítele, s nímž člověk vůbec nemůže vyjednávat, je zásadně špatná, řekl Sachs. Podle něj NATO a samotné USA udělaly mnoho chyb, které vedly k současnému stavu věcí a zejména k přistoupení Krymu k Rusku. Navrhnout Ukrajině a Gruzii, aby vstoupily do NATO v roce 2008, bylo „velkou chybou", vysvětlil ekonom v rozhovoru s německými novinami.

„Rusko není snadným partnerem, ale neměli bychom se chovat tak, jako by naše pověst byla bezvadná," poukázal Jeffrey Sachs. Je si jist, že by ku prospěchu mezinárodních vztahů bylo, kdyby Západ ustoupil pár kroků, klidně se nadechl a začal s jednáním. „Nežádám, aby EU okamžitě obnovila obchod s Ruskem, ale musíme společně přemýšlet o podmínkách, za kterých je to možné," vysvětlil americký ekonom v rozhovoru s Die Weltem.

Související:

Stane se Saša Mitrofanov „hovniválem“ naší žurnalistiky?

$
0
0
Jaromír Petřík
31. 5. 2018     JaromirPetrik
V našem mainstreamu působí nemálo rusofobních fanatiků, kteří jsou doslova posedlí svojí nenávistí k Rusku a Putinovi. Jefim Fištejn, Luboš Palata či Saša Mitrofanov jsou asi ta nejznámější jména.
Uvedení novináři si neodpustí sebemenší příležitost, aby rétorikou radikálních bolševiků z padesátých let psali nenávistné články proti současnému Rusku a hlavně prezidentu Putinovi. Kauzy jako Nikulin, otrava Skripalových, údajné použití chemických bojových látek v Sýrii Asadem, podpora ukrajinského totalitního režimu a naprosté mlčení o zločinech páchanými současnou západní „demokracií.“ Asi taková je „práce“ uvedených „novinářů.“



Uvedu do očí bijící příklad jejich „práce“, kdy Rusko představilo 17 údajných svědků v sídle Organizace pro zákaz chemických zbraní v Haagu, čímž se snažilo vyvrátit tvrzení Západu, že syrský řežím Bašára Assada učinil 7. dubna 2018 chemický útok. Británie a její spojenci odmítli účast na brífinku organizovaného Ruskem v sídle OPCW v Haagu, kam ruská strana přivezla Syřany, kteří svědčili o tom, že v Dúmě nebyl žádný chemický útok, uvádí The Guardian.https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/chemicky-utok-v-syrii-zinscenovala-britanie-prohlasil-rusky-generalmajor_1804131804_miz.
Veškerý západní i náš mainstream o tomto mlčel a Saša Mitrofanov samozřejmě též.
Zato USA s Británií a Francií podnikly pod touto vylhanou záminkou na Sýrii raketový útok, čímž daly na frak i demagogii německých nacistů v případě Gliwice a navíc se dopustily válečného zločinu.
O tomto válečném zločinu západní novináři mlčeli a Saša Mitrofanov též.
Uvedení „novináři“ jsouvšak za podporu západních "vládců světa" náležitě odměňovaní všemožnými novinářskými cenami:
Jsou odměňováni za doslova paranoidní rusofobní hysterii, která se na nás každý den valí ze všech mainstremových médií s Českou televizí v čele. Opravdu učenliví žáci, kteří známý Goebelsův výrok, že 100x opakovaná lež se stane pravdou, plní na tisíce procent.
Ale, nyní si Saša Mitrofanov opravdu naběhl.
Včera hřímal o vraždě ruského novináře Arkadije Babčenka slovy– cituji: „Včera byl v Kyjevě zabit výstřelem do zad člověk, kterému můžeme říkat legenda opravdové ruské žurnalistiky. Byl to neuvěřitelný a vzácný zjev. Druhý takový neexistoval. Byl dobrovolná bílá vrána mezi vránami, které braly svou barvu jako danost, které se nelze nikdy zbavit. Bílá vrána byl Arkadij proto, že jako jediný ruský novinář odmítl přistoupit na zásadu „všichni jsme Rusové“ a „co jsme si, to jsme si“, která jinak vládne v domácí novinařině.“
Pokračuji dalšími citacemi z článku Saši Mitrofanova: „Je to signál, jak píše jeden známýhovniválz Komsomolské pravdy, pro všechny, kdo odjeli ze země a mysleli si, že si zajistili bezpečnost.Hovniválmožná má pravdu. Jenže není to jen signál. Je to teroristický útok na novinářskou obec jak v Rusku, tak na Ukrajině.“https://www.novinky.cz/komentare/473528-ocima-sasi-mitrofanova-vystrel-do-zad-umlceni-odvazneho-hlasu.html
A teď se ukazuje, že ten„hovnivál“z Komsomolské Pravdy měl pravdu a naopak jako hovnivál naší žurnalistiky se ukazuje právě Saša Mitrofanov, když se prokázalo, že k žádné vraždě Babčenka nedošlo a celá záležitost byla zinscenovaná ukrajinskými tajnými službami.
Tisková konference ohledně této záležitosti vysílaná naší ČT byla opravdu výživná.
Ukrajinský ministr vnitra blábolil o plánu ruských tajných služeb o vraždění bývalých ruských novinářů (z pohledu svojí vlasti je totiž Babčenko vlastizrádce) a o tom, jak Babčenka zachránili zinscenováním jeho vraždy. Nevím, co tím Ukrajina sleduje, možná chce přidat svůj střípek do rusofobní hysterie Západu, protože mistrovství světa ve fotbale v Rusku se blíží a je potřeba překazit je za jakoukoliv cenu.
Dnes náš mainstream přišel s těmito zprávami:
Ukrajinská i přední světová média v úterý barvitě líčila Babčenkovu vraždu a jak jeho tělo leží na zemi v tratolišti krve. Babčenko měl být podle úterních zpráv chladnokrevně zastřelen třemi ranami do zad. Vše ale bylo jen nahrané. K rychlému objasnění zločinu vyzývaly západní státy i Kreml.Podle středečního vyjádření ruského ministerstva zahraničí má historka ohledně pokusu o zavraždění Babčenka v Kyjevě za cíl propagandistický účinek.“https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/473584-zavrazdeny-rusky-novinar-je-zivy-jeho-smrt-tajna-sluzba-zinscenovala.html
Myslím si, že dalšího mého komentáře netřeba, tak ocituji některé názory čtenářů:
Alena Komárková, Praha: „takže se vůbec nepletli zdejší přispěvatelé, kteří psali včera rovnou, že to byla inscenace ukronáckovské tajné služby...ani já se v jejím hodnocení nepletu.“
Roman Černý, Hradec Králové: „alespoň vidíme, jaká je v médiích publikována "pravda"... Manipulace, lži, polopravdy....kdo jim ještě může věřit?
Milan Pučok, Orlová: „Teda to je propaganda, Goebels byl proti tomu úplný břídil.“
https://www.novinky.cz/diskuse?id=527748&articleId=/zahranicni/evropa/473584-zavrazdeny-rusky-novinar-je-zivy-jeho-smrt-tajna-sluzba-zinscenovala.html§ionId=742&page=2
Osobně jsem zvědavý na další článek Saši Mitrofanova o „hovniválech“ z Komsomolské Pravdy. Zatím mi připadá, že se „hovniválem“ naší žurnalistiky stává on sám.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/arkadij-babcenko-smrt-tajna-sluzba_1805311202_mos
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/arkadij-babcenko-vrazda-novinar-ukrajina_1805311905_ako

Ukrajinské zdravotnictví je ještě vyspělejší než britské

$
0
0
Michal Brand
31. 5. 2018
Kauza Skripal je snad nejtrapnější epizoda, kterou předvedla britská nomenklaturní „elita“ v celé poválečné historii Británie. Jako by toho nebylo dost, polo-pitomá britská nomenklatura pokračuje se svými prohlášeními. Když už si člověk myslí, že větší pitomost už britská nomenklatura nemůže předvést, znovu a znovu je překvapen – žádná hloupost není pro britskou vládu příliš velká, aby ji nedokázala trumfnout pitomostí ještě větší.


Nejnověji jsme se dozvěděli, že britští lékaři do poslední chvíle nevěděli, zda Skripal a jeho dcera přežijí otravu Novičokem. Zajímavé na této stupidní a směšné propagandě ze strany Británie je několik skutečností, které dotyční lékaři prozradili v uvedeném článku. Například mne zaujalo, že podle nejnovější verze Skripal nepřežil proto, že britská záchranka, která ho našla v parku, by mu okamžitě vpíchla antidotum, které měla čistě náhodou u sebe, jak zněla jedna z předchozích verzí. Podle nejnovější verze vlastně Skripala naložili, odvezli a nejprve si mysleli, že se Skripal a jeho dcera předávkovali drogami. Takže mu žádné antidotum nevpíchli, jak jasně vyplývá. A dokonce pak neměli britští lékaři ani ponětí, co se Skripalovi stalo, a považovali to za nějakou záhadnou infekční nemoc. Takže několik dalších dní žádné antidotum, žádné léčení údajné otravy nejjedovatější látkou na světě. Ale Skripal přesto přežil.

Otrávil se Novičokem, který mu ve formě gelu ruští agenti namazali na dveře domu (jak zní snad poslední verze propagandy), pak se šel projít, naobědval se, v parku rozdal dětem chleba na krmení kachen a pak to s ním seklo, zrovna když si s dcerou oba sedli na lavičku. Stihli toho docela dost na to, že nervově paralytické látky skupiny Novičok podle západních analýz a testů působí smrt během 30 sekund až dvou minut.

Ve zmíněném článku je obzvláště dojemná leč naprosto zřejmá a trapná lež „Podle zdravotníků v přežití Skripalových hrály klíčovou roli tři věci: bleskový převoz na jednotku intenzivní péče, aplikace silných sedativ, která měla zabránit potenciálnímu poškození mozku, a pomoc ze strany expertů na bojové látky z vojenského výzkumného centra Porton Down.“

„Lékaři se také obávali, že podivnou chorobou by se mohl nakazit i personál nemocnice.

Jenže pak policie zjistila, že Skripal býval ruským dvojitým agentem. A objevilo se podezření, že se ho někdo pokusil zlikvidovat.“

Tak tomu říkám fofr – otrávil se, dvě až tři hodiny chodil po městě, pak ho odvezli do nemocnice, kde si nejdříve mysleli, že je zdrogovaný, pak pro změnu dokonce mysleli, že má neznámou infekční nemoc, ale po několika dnech ho „bleskově“ začali léčit s pomoci expertů na bojové látky z Porton Down.

Po několika dalších dnech prý začali Skripalovi snižovat dávky sedativ a začali mu dávat látky stimulující produkci enzymů, které nervově paralytické látky blokují, vyvolávají tím mj. křeče, které vedou k udušení. Takže tedy nervově paralytická látka Novičok je nebezpečná až asi tak 14 dní po zasažení. Do té doby stačí brát si prášky na uklidnění.

Nomeklaturní aparátčíci jsou už tak neschopní, hloupí a tupí, že už ani lhát neumí. Neschopnost byrokratických struktur už dosáhla Bil’akovských rozměrů – „Mayová? Johnson? Na saka nepúšťať!“ (To měl napsáno ve výučním listu krejčí Biĺak, asi jeden z nejhloupějších potentátů Jakešova režimu. Mimochodem, co měl asi napsáno ve výučním listu krejčího Bakala? Na ostravsko nepúšťať?)

Ale je to jen další ze série naprosto trapných „false flag attacks“, další útok pod falešnou vlajkou, další z celé série vylhaných „kauz“. Měli jsme show „Litviněnko otráven Poloniem“ – oficiální verze je naprostý nesmysl. Pokud věříte tomu, že někdo si sedne do hotelové kavárny s Litviněnkem a tam mu během hovoru úplně nepozorovaně cvrkne do čaje Polonium, dál si s Litiviněnkem povídá a neotráví se vůbec nikdo jiný než Litviněnko (ani pachatel, ani obsluha nebo myč nádobí), tak můžete věřit i tomu, že Skripala otrávilo morče, které k tomu přemluvil Putin. Putin využil toho, že zločinné Rusko pro hybridní válku proti nebohé západní demokracii začalo používat dokonce i Arafon. Pokud věříte oficiální verzi kauzy Litviněnko, pak vám doporučuji požádat o zaměstnání v Bruselu nebo o místo ve vedení některé mainstreamové politické strany – máte před sebou zářnou kariéru. Kariéru blbce, ale kariéru. Podívejte se na porno Jandu, kam to v nomenklaturním aparátu dotáhl po svých předchozích pokusech uživit se onanováním a ukazováním chlupaté řitě na kameru. Už je z něj vrchní bilak.

Měli jsme kauzu „Němcov“. Němcov, bezvýznamný „opoziční politik“ s podporou na hranici statistické chyby mezi ruskými občany, leč s podporou zřejmě solidní finanční pomoci ze strany amerického velvyslanectví, neziskových organizací a dalších dobro, lásku, pravdu, demokracii a svobodu zcela nezištně šířících organizací a partiček. Svolá nepovolenou demonstraci. Dramaticky těsně, jen pár dní před demonstrací prohlásí v rozhovoruBojím se, že mě Putin zabije“. Další představitel „opozice“ se pro jistotu nechá týden před demonstrací zavřít. Aby náhodou los „rituální oběti“ nepadl na něj? Pak jde Němcov s ukrajinskou š...ou (samozřejmě jsem chtěl napsat „šikulou“) na večeři a zrovínka přímo před Kremlem ho někdo zastřelí. Ukrajinská „šikula“ bleskurychle zmizí ze země. Novináři mají skvělé fotky mrtvého Němcova na pozadí Kremlu. Propaganda chrlí příběhy o zlém Putinovi, který nechal Němcova zastřelit pod svými okny. Logiku to nemá žádnou. Pro Putina není jediný důvod likvidovat bezvýznamného a v Rusku naprosto zdiskreditovaného alkoholika, děvkaře a kamaráda zlodějů a zločinců (Tymošenkové např.) Navíc Němcov má za sebou 90.léta, kdy v Jelcinově vládě měl hlavní podíl na totálním ekonomickém rozvratu Ruska. Považovat Němcova za politika, který by mohl získat v Rusku podporu občanů, je stejné, jako si myslet, že kdyby Himmler přežil válku, tak by mohl v Izraeli vyhrát volby.

Logiku v případu Němcov má naproti tomu jiná verze. Protiruská propaganda a zoufalá bezvýznamná opozice potřebují „rituální oběť“. Němcov je s plánem obeznámen a je mu slíbeno, že bude postřelen. Na nepovolené demonstraci pak bude mávat zavázanou rukou, západní novináři budou šílet blahem, propaganda pojede na plné obrátky. Paráda, ne, Němcove? Ale pak se něco zvrtne. Někoho napadne, že ještě lepší než postřelený Němcov je zastřelený Němcov. Plán se změní, jen Němcovovi a ukrajinské „šikule“ to nikdo neoznámí. Anebo ho opravdu zastřelili Čečenci jako pomstu za Němcovovy výroky „urážející Islám“. „Čečenskou verzi“ ale hodnotím spíše jako snahu ruské vlády řešit kauzu bez otevřeného konfliktu s organizátory vraždy Němcova ze západních zemí a západních politicko-mocenských struktur. Takový konflikt by přineslo jasné sdělení ze strany Ruska, že Němcova zastřelil nájemný vrah ze skupin – organizovaných a financovaných cizími zeměmi - působících proti ruské vládě („demokratických, prozápadních, opozičních skupin“, známe je ze Sýrie například). Zejména po Kuciakovi považuji za pravděpodobnější spíše verzi „rituální oběť jako katalyzátor barevné revoluce“.

Koneckonců, na Majdanu také najatí snajpři stříleli demonstranty i policisty, aby rozpoutali ukrajinskou barevnou. A jak nám řekla Hrdinka Ukrajiny Naďa Savčenková – na Majdanu vraždili najatí snajpeři a placeni byli organizátory majdanského převratu, včetně zahraničních organizátorů. Když dokáží organizátoři barevné revoluce nechat postřílet sto, možná dvě stě lidí na ukrajinském Majdanu, proč by se zdráhali nechat odprásknout jednoho Němcova? Nebo jednoho Kuciaka a jeho snoubenku? Mimochodem.

Měli jsme kauzu MH17. Americká vláda měla ihned po události nezvratné důkazy o vině povstalců. Dodnes tyto důkazy nikdo neviděl. Jsou tajné. Zjistilo by se zřejmě, že USA mají špionážní družice a umí fotografovat, a tímto „provalem“ by byla ohrožena národní bezpečnost USA. „Nezávislý“, leč skvěle financovaný Bellingcat přišel s celou řadou „důkazů“. Všechny jsem si je pečlivě prošel – nic, nula. Bellingcat přišel s fotografií BUKu prý „odváženého zpět do Ruska“ – foceno z auta přes čelní skla. Ovšem několik chybiček – fotografie je zaostřena na dvě místa – na nálepku na čelním skle a zároveň na kolo BUKu, který jede napravo od údajného vozu. Na dvě místa daleko do sebe a mezi nimi rozostřeno, takhle neostří žádný foťák – zato chybka ve Photoshopu klidně. Dalším důkazem Bellingcatu měl být rozmazaný bílý flek na boku BUKu, o kterém Bellingcat prohlásil, že je to číslo BUKu z výzbroje ruské armády. I na fotografii Bellingcatu s největším rozlišením je jen bílý flek, nic k přečtení – může to být klidně nápis „Bellingcat Sucks“. Měli jsme „důkazy“ o křižovatce, kde byl ruský BUK prý vyfocen na cestě zpět do Ruska – jediná chyba je, že zveřejněné fotografie zcela jasně dokazují, že se nejedná o tu stejnou křižovatku. (Na fotkách BUKu z „této křižovatky“ chybí jakékoli troleje, které jasně dominují fotografiím „identifikované křižovatky“, zcela jiné je rozmístění a jiná velikost stromů na obou fotografiích atd.) To by bylo na samostatný a dlouhý rozbor. Příště.

A co vidíme dnes? Když to nešlo se Skripalem, tak najednou holandská vyšetřovací komise – která opět nepřizvala Rusko k vyšetřování – přijde s tím, že mají střepinu, kterou někde našli, prý údajně na místě, jen se neví kdy a kde přesně, na střepině je nápis v azbuce, což je důkaz, že MH17 sestřelili povstalci ruským BUKem na přímý rozkaz Putina. Co na tom, že právě podle tohoto údaje na střepině by se jednalo jednoznačně o BUK z výzbroje ukrajinské armády a nikoli ruské. Další důkazy jsou tajné. Chybí už jen, aby do toho zamotali Novičok. A pohanku. A kdo tomu nevěří a ptá se po důkazech, ten je ruský agent. A v noci určitě roznáší tajně po polích mandelinku bramborovou, aby zničil úrodu řepky. Zato na Ukrajině záhadně zemřel, prý „sebevraždou“, pilot, který byl identifikován jako možný pilot ukrajinské stíhačky, která MH17 podle některých – a důvěryhodných - verzí sestřelila doopravdy. A neříkejte mi, prosím, že ukrajinský SU-25 nemůže sestřelit dopravní letadlo letící ve výšce přes 10 000 m. Protože může – ukrajinská zbrojovka sama uvádí maximální dostup do 10 000 m. Bojové nasazení do 5 000 m – protože se myslí bojové nasazení proti pozemním cílům, k čemuž je SU-25 primárně určen. Hlavní konstruktér letounu ale uvádí maximální dostup až 11 – 12 000 m s tím, že právě v těchto letových výškách se vrací piloti SU 25 z bojových misí, aby šetřili palivo.

Ale citujme wikipedii, než bude politicky korektně zeditována:

Dne 17. července 2014 se nad východní Ukrajinou zřítil dopravní letoun Boeing 777 malajsijských aerolinií. Jednou z uváděných příčin pádu mohl být, podle ruské strany, ukrajinský Su-25, který se v oblasti podle Rusů nacházel. Jedním z argumentů proti této možnosti byl i udávaný dosah letadla, který nepřevyšuje 7 kilometrů. Suchoj Su-25 by tak nemohl dosáhnout letové hladiny Boeingu 777, která činila 10 kilometrů. Dle šéfkonstruktéra letounu Vladimira Babaka je maximální možný dostup letounu 11 až 12 kilometrů, což je letová hladina, kterou ruští piloti občasně využívali při návratu z misí, aby ušetřili palivo. Dále uvedl, že v těchto výškách je rozdíl cestovních rychlostí obou letounů cca 100-150 mph a pro nekvalifikované ukrajinské piloty by bylo velmi obtížné, ne-li prakticky nemožné Boeing 777 zasáhnout a to i za použití samonaváděcích raket vzduch-vzduch R-60 (operační dosah 8km, je možné střílet i z nižší hladiny, než se nachází cíl, simulace ukázala, sestřel dopravního letadla, by byl možný už z výšky 6500mnm při rychlosti 500km/h ve vstřícném kurzu k MH17) jimiž je Suchoj vyzbrojen a které by byly díky infračervenému principu navádění schopné zasáhnout pouze motory dopravního letadla[14]. Konec cit.

Možná by bylo pro „nekvalifikované ukrajinské piloty obtížné ne-li nemožné“ trefit poklidně letící dopravní letadlo. Ale povést se to může i naprosto neschopnému idiotovi. Náhoda je blbec.

A teď – přímo vrcholné číslo. Ruský „opoziční novinář“ zavražděn v Kyjevě!!! Ruskými agenty!!! Odporný zločin Putina!!! V Rusku neustále vraždí novináře a opozici!!! Nebohý novinář nalezen manželkou v tratolišti krve, záda rozstřílená!!!

Tak nevím. Možná Porošenkův režim potřebuje dalších několik miliard od EU a USA, aby bylo zase co rozkrádat. A tak si řekli, že když už nejsou schopni vyvraždit ruskojazyčné obyvatele na Donbase, za což by si jistě vysloužili nějakou pěknou prémii „na podporu demokracie, svobody, pravdy a lásky“, tak že to tedy zkusí s vraždou ruského „opozičního novináře“. Ale vzhledem k tomu, jaký b....l (samozřejmě jsem chtěl napsat „nepořádek“) panuje na současné Ukrajině, tak nájemný vrah nedorazil, dezertoval, opil se do němoty nebo něco podobného. Ale novináři a tajná policie Ukrajiny měli své noty, pevně daný scénář, co, kdy, kde, kdo, kam pojede, co prohlásí, kde budou melodramaticky natahovat žluté pásky atd. A tak to spustili. Jen ten vrah neudělal, co měl. Chybička se vloudí. Jako když v roce 2002 Bush v televizi v dramatickém prohlášení blahopřál k úspěšnému převratu ve Venezuele – ovšem převrat se nepovedl.

A tak tu máme z Ukrajiny portrét pachatele. Máme zásadní rozhořčení všech nemyslících „politiků“ – včetně naší galerie z TOP09, ODS a spol. Máme zásadní rozhořčený článek Saši Mitrofanova, který je přímo otřesen, jaký že to je Putin zlosyn! „Výstřel do zad umlčel odvážný hlas“, lká Saša. Na hrobě, který neexistuje. Máme prohlášení ukrajinské politické galérky, že pachatelem je zcela jistě Moskva. Jen ta mrtvola není k nalezení. A tak kyjevský režim přichází s verzí – Babčenko sice nebyl zastřelen, ale měl být zastřelen. Určitě. Fakt.

Nyní dokonce ukrajinský režim nechal natočit video „hrdinní ukrajinští policisté zatýkají objednatele vraždy“. Nějaký chlápek jde po ulici, za ním nějací dva jiní chlápci. V jednu chvíli ho začnou zatýkat. Tak to je tedy „důkaz“! No, tak snad tito herci z komparzu nedopadnou tak, jako ten nešťastný pilot ukrajinské stíhačky.

Ukrajinská režie tvrdí, že rozšířili falešnou zprávu o smrti Babčenka schválně. Nyní dokonce přidávají„Zinscenovaná smrt Babčenka ukolébala objednavatele a toho se pak podařilo dopadnout.“ Nic ve zlém, hoši z SBU, ale to je taková pitomost, že se tomu musíte chechtat i vy sami. Kdo tomuhle věří nebo se jen dokáže tvářit vážně, tak ten úspěšně absolvoval základní školu jedině díky inkluzi a protekci. Po dokonané objednané vraždě novináře by jakýkoli objednatel co nejrychleji zmizel a ne že by byl ukolébán do klidu. Po dokonané vraždě by se okamžitě rozběhlo vyšetřování. Všechny osoby ze zahraničí nebo se spojením na zahraničí by se ocitli na radaru všech policejních složek. Všechna letiště, všechny odlety by byly kontrolovány, stejně jako zostřena ostraha hraničních přechodů. Tohle ví každý. Horečnou aktivitu policie po politické vraždě by nepředpokládal jedině evropský politik. Nebo evropská politička. Nebo evropský politický transgender. Nějaké to Conchita Wurst evropského parlamentu.

Prostě – i lhát se musí umět. I lhaní vyžaduje jistou míru inteligence - ta ovšem v celé nomenklatuře i médiích celého západního světa zcela zmizela a byla nahrazena loajalitou, tupou politickou korektností, souhlasným přikyvováním. Už ani lhát nejsou schopni se svými děsivě omezenými schopnostmi a inteligencí limitně se blížící nesvéprávnosti.

Po zkušenostech se Skripalem bych si tipnul, že brzy uslyšíme následující verzi:

Ruský opoziční novinář byl vlastně opravdu zastřelen ruskými agenty. Ale ruské náboje ve vlhku strašně rychle reznou a v Kyjevě je často mlha, takže ruské náboje byly zcela nefunkční. Babčenkovi také pomohl rychlý a rozhodný zásah ukrajinských zdravotníků, kteří mu namístě píchli protitetanovku a odvezli ho do špičkové kyjevské nemocnice. V té byla Babčenkovi poskytnuta pověstně špičková ukrajinská zdravotní péče. Lékaři mu zachránili život, protože mu dali sedativa. Sice si nejprve mysleli, že Babčenko trpí nějakou neznámou infekční chorobou, ale experti z blízkého centra „Pjotr Porosh Ďawn“ jim poradili.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Někdy mám pocit, že se západní země opravdu hemží samými ruskými agenty, kteří mají za úkol zcela zdiskreditovat, rozvrátit a zničit západní země – Macron, Merkelová, Mayová, Johnson, Clintonová, Pompeo, Obama, Corbyn, Kalousek, Štětina, Janda, Němcová, Valachová, Marksová, Šlechtová, Stropnický 1, Stropnický 2, Pelikán, Telička, Langšádlová, Špidla, Topolánek, Bělobrádek, Herman, Bolton, Šabatová, Junkcer, Schwarzenberg, Feri, Bartoš, Barosso, Mohengrini, Tusk, Sobotka, Fiala, Drahoš, Horáček, Kocáb, Kiska......to přeci není možné, aby s úmyslem nám všem co nejvíce škodit to všechno nedělali schválně v žoldu ruských tajných služeb!

:-D

Centrální bankovnictví a populistické povstání

$
0
0
Milan Rokytka
31. 5. 2018
Globální moc a její struktury založené na vzájemném krytí porušování společenských zásad produktivního soužití lidí a národů systematicky ponižují člověka v rámci centrálního bankovnictví, vlád partajních oligarchů a data centralizujícími koncerny - soukromými tyraniemi. Na vrcholu pyramidy stojí centrální bankéři z privátního bankovního kartelu FED, kteří pomocí řízených inflací a deflací získávají bonitní aktiva pod svou kontrolu, takže od podvodného vzniku FED a ustavení dolaru jako globální rezervní měny využívají už více jak 50% zdrojů, když populaci pomocí neurálního píár vsugerovali, že je pro všechny lepší, když zdroje planety a vesmíru patří a slouží jen někomu, nikoliv všem. Okupují veřejný prostor a kolonizují podvědomí lidí.


Stručně řečeno je FED ovládán čtyřmi velkými soukromými společnostmi: Blackrock, State Street, Vanguard a Fidelity. Tyto společnosti kontrolují americkou měnovou politiku (a svět) bez jakékoli kontroly nebo “demokratické” volby. Tyto společnosti zahájily a podílely se na celosvětové hospodářské krizi a podařilo se jim ještě více obohatit pomocí řízených inflací a deflací.

Nyní pracují na ještě větší krizi a na "postradatelné" obyvatelstvo chystají superholocaust, jak si ho už průmyslově vyzkoušeli s Adolfem Hitlerem, kterého financovali, úvěrovali, programovali ale nakonec nezískal kontrolu nad Ruskem, neboť německá Wehrmacht byla poražena ve Velké vlastenecké válce.

Rozdíly mezi chudými a bohatými se v posledních desetiletích dynamicky zvyšují například i ve Spojených státech. Jestliže koncem 70. let vlastnila desetina procenta nejbohatších „pouhých“ 7 % národního bohatství, do roku 2015 se tento podíl více než ztrojnásobil.

Podle dat za rok 2015 vlastní 0,7 % nejbohatších více než 45 % světového bohatství a 8 % nejbohatších pak téměř 85 %. Naopak „dolních“ 71 % dosahuje na pouhá 3 % světového bohatství.

Ale co, nebo kdo, má tuto eskalaci nerovnosti a přímo nesouměřitelnosti na svědomí? Podle Charlese Hugha Smitha se problém skrývá v charakteru dnešního systému centrálního bankovnictví a především v nerovnosti mezi těmi, kteří mají přístup k nově vytvářeným penězům, a těmi, kteří jej nemají. Současný „monopolní“ systém tvorby peněz je zaštítěn centrální bankou, peníze však může samovolně vytvářet každý článek bankovní soustavy, tedy zejména komerční banky, a to díky systému částečných rezerv. Ačkoliv se jedná o soukromé instituce, neprovozují soukromé podnikání v jeho pravém slova smyslu.

Zatímco jednotlivec, který uloží své peníze do banky, dostane úrok ve výši maximálně jednoho procenta, komerční banka, která má povinnost držet rezervy řekněme ve výši 5 %, pak může půjčit 19násobek této částky. Ze 100 000 uložených dolarů tak může díky kouzlu částečných rezerv vytvořit dalších 1 900 000 dolarů, za jejichž zapůjčení pak inkasuje slušné úroky. Není těžké postihnout, že na takovémto vytváření „hodnot“ ze vzduchu žádné jiné podnikání nefunguje a ani nemůže fungovat. Současný systém bankovnictví se současnými rezervami tak umožňuje maximalizaci zisku jedněch na úkor druhých. Zatímco podnikatelé v „obyčejných“ odvětvích získají peníze jedině tak, že přesvědčí spotřebitele, aby si zakoupili jejich výrobek, bankéři a finančníci vydělávají na půjčování peněz, které byly jimi samotnými vytvořeny tzv. z ničeho.
Populistické povstání chce proto emisi peněz demokratizovat, což se osvědčilo už v Pennsylvánii před vznikem FED, kdy se nově vytvářené peníze v objemu odsouhlaseném místním parlamentem (dnes díky informačním technologiím jednoduše Lidovým sněmem) převáděly na účet ministerstva financí a o to bylo možné snížit daně.

Po zespolečenštění základních výrobních prostředků pak bude možné peníze i s dluhy zrušit a zavést objektivní pracovní kredity, které na rozdíl od peněz neobíhají, ale nákupem produktu se stejným obsahem práce se prostě zruší. Lidstvo tak bude osvobozeno od lichvářských upírů i jejich mýtů a pověr o "spravedlivém trhu" regulovaném vyvolenými politiky z řad zkorumpovaných partajních oligarchů.

Podle neokonzervativců (kteří určitě nejsou konzervativci) a neomarxistů (kteří určitě nejsou marxisty), totiž zhroucení socializmu poskytlo světu znamení, že dějiny si jako svou budoucnost vybraly „demokratický kapitalizmus“, který ovšem ve skutečnosti není ani demokratický a ani kapitalistický, ale jde o světový socioekonomický a politický systém, který by se dal nazvat amerikanizmem. A tento „amerikanizmus“ se nyní Washington coby svou světovou nadvládu chystá nasadit na celý svět.

Samozřejmě Rusko, Čína, Sýrie a Irán, které tuto nadvládu nad sebou odmítají, musí být destabilizovány a zničeny, protože americkému „amerikanizmu“ prostě stojí v cestě.

Prezident Trump Washingtonu nevládne. Vládne mu vojensko-bezpečnostní komplex, izraelská lobby a neokonzervativci. Tyto tři zájmové skupiny získaly předkupní právo na osud amerických občanů, kteří byli z rozhodování o své budoucnosti vyřazeni. Bruselští slouhové globální moci a jejich domácí slouhové slouhů tak vedou Evropany ke katastrofě.
Planeta Země a tvorové na ní žijící nepotřebují v tuto chvíli nic víc, než západní vůdce, kteří by měli rozum i mravní integritu a chápali, kde jsou hranice jejich moci.

Západní svět však takové vůdce nemá a proto přichází populistické povstání.

Populus je lid a všechny strany by měly sloužit lidu, být populistické, prosazovat referenda a Lidový sněm, nikoliv elitářské a upírat lidu právo rozhodovat demokraticky přímo svými Dekrety. Česko-slovenští populisté tak navazují na husitské tradice a Dekrety prezidenta republiky Edvarda Beneše.

Strany a hnutí, které nemají alespoň 45 000 členek a členů budou referendem rozpuštěny, neboť to jsou jen sekty a podnikatelské projekty neplnící politickou roli ve společnosti a hrubým násilím škodící většině lidu.

Ve světě existují pouze dvě antagonistické skupiny, jak zjistil poradce Trumpa Steve Bannon – dělnická třída a establishment. K osvobození drobného lidu ze spárů vykořisťující vrstvy je třeba povstání u volebních uren. Proto vzhůru k předčasným volbám a referendům!

Dějiny jsou na naší straně! Pravda vítězí!

Související články: https://www.tydenikobcanskepravo.cz/2018/05/neni-otazkou-zda

Ukrajinská služba světu

$
0
0
Jiří Jírovec
1. 6. 2018

Díky jejím politikům mohl svět nahlédnout do kuchyně tajných služeb. Takměř v reálném čase. Zase zabili novináře! Česká i mezinárodní péra byla vytasena a Putin dostal přes držku. Stačí trocha kečupu na zemi a to, že "popravený" upřímně, ale opravdu upřímně nenáviděl Putinovo Rusko. Když divadlo, tak dokonalé. Ani Babčenkova žena se nic nedozvěděla. Třeba je drbna. Z čistě lidského hlediska je možné, že teď lituje, že to nebylo doopravdy. Důležité není jak a co stalo nebo nestalo. Jde o účel, který světí prostředky. Smyslem ukrajinské akce bylo ukázat, že Putin je všeho schopný a Babčenka by zabil, kdyby mu v tom Ukrajinci nezabránili.

Britská vláda má ve své historii nejméně jeden pokus o zfalšování informací (https://www.newyorker.com/magazine/2003/12/08/the-david-kelly-affair). Šlo o "úpravu" zprávy o ZHN v Iráku. Tehdy bylo zapotřebí přitvrdit a vystrašit svět, že Hussein je nejen má, ale může použít během 45 minut. 

Reportér BBC Andrew Gillian publikoval informaci o tom, že to není pravda. Na rozdíl od českých novinářů, kteří by svoje "zdroje" nikdy neprozradili, se Gillian podělal a tak se dostalo do medií jméno Dr David Kelly. Tento expert OSN se pak zastyděl až z toho měl smrt.

George Bush Jr. se odvolal na zprávu, kterou od Blaira dostal a chtěl zmáčknout knoflík. Pak mu ale poradci řekli, že by to přece jenom vypadalo blbě, kdyby nešel přes OSN. Colin Powell tam předvedl divadlo se zkumavkou a několika snímky jakýchsi trailerů. A cesta k válce byla otevřena.

Sám Bush lhal, jako když tiskne, když tvrdil, že Hussein může konflikt odvrátit, když se vzdá moci a odejde z Iráku. To určitě, když bylo všechno naplánované, kanóny nabity a vše za nemalý peníz přichystáno. Bush měl v Iráku nedokončenou práci (unfinished job) po taťkovi, který se rozhodl nejít až do Bagdádu.

V souvislosti s Babčenkem řekl rusista Milan Dvořák v ČT (http://www.ceskatelevize.cz/porady/10253218159-zpravy-ve-23/218411023000530/), že si netroufne hodnotit jestli má pravdu Ukrajina, že zabránila jeho vraždě nebo Rusko, že jde o ukrajinskou provokaci.

Obdobné pochybnosti vzbuzuje i případ Skripala a jeho dcery.

Na základě věrohodných informací ze západních zdrojů nelze bezvýhradně věřit tvrzení, že Skripalovi byli otráveni látkou ze skupiny novičoku.

Nelze věřit prohlášení, které podle agentury Reuters učinil šéf britského armádního výzkumného střediska Gary Aitkenhead: „Neurčili jsme přesný zdroj, nicméně jsme poskytli vědecké informace vládě, která pak využila řady zdrojů k sestavení závěrů, o nichž se hovoří. Zároveň potvrdil, že dotyčná otravná látka vyžaduje „ke své výrobě mimořádně složité metody, tedy něco, co je v možnostech hráče, za nímž je stát“.

ČT poskytla svému publiku informaci, že sloučeniny ze skupiny novičoku připraví každý schopnější magistr z oboru organická chemie. Takový chemik si prý odvodí i způsob přípravy, pokud zná strukturní vzorec látky.

Mayová dostala "vědeckou" informaci, která jí umožila naznačit, že novičok neumí nikdo jiný než Rusové a tedy stopy vedou do Kremlu a Putin ať kouká kápnout božskou, jak se jed do GB dostal. Dostal na to 24 hodin, což muselo být dostačující, když ho sám balil a nesl na poštu.
Blair rovněž dostal upravenou informaci. V jeho případě si ale vláda "zpřísnění" zprávy tajné služby sama vyžádala.

Když přidáme inscenovanou vraždu Babčenka, máme tři události, které mají stejný důvod: bylo nutné vypustit ohromující zprávu, která by ovlivnila veřejné mínění. A to se stalo. 

Lid dostal potřebnou dávku propagandy, aby se začal bát a svěřil svůj osud politikům do ochrany. 

Stalinistickým kurzem

$
0
0
Rostislav Iščenko
1. 6. 2018       actualcomment
Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem "Putin je dnešní Stalin". Ale Obama ještě nebyl "chromou kachnou" a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není "Stalinem dneška", ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody. ...Po nástupu k moci v roce 2000 měl Putin horší výchozí situaci, než ji měl Stalin. Ekonomika byla také prakticky zničena. Ozbrojené síly se rozpadly a byly schopny odvrátit vnější hrozby dokonce v menší míře než Rudá armáda ve 20. a 30. letech minulého století. 



Přičemž nepřátelé Ruska byli plní sil a energie, na rozdíl od nepřátel SSSR, kteří sami prožívali poválečný šok a považovali první světovou válku, která skončila, za poslední válku lidstva (protože byla příliš ukrutnou), pacifistické nálady převládaly na celém Západě a na velkou válku s SSSR prostě nebyl připravený. ...Pokud vezmeme v úvahu konfrontaci mezi Ruskem a USA v termínech konfrontace mezi SSSR a Třetí říší, pak to tak nějak je: válka je již vyhraná, ale ještě neskončila.

Fráze "Za Stalina by všechno bylo jinak" se stala znakem opozice. Postupně si ji osvojili dokonce i nejflexibilnější liberálové, kteří včera byli nejzarputilejšími antistalinisty. Pokud se dnes setkáte s expertem, publicistou nebo politikem, který aktivně staví do protikladu Stalina Putinovi, pak v devíti z deseti případů máte co do činění s představitelem tzv. radikální patriotické opozice, která buď přímo pracuje pro Západ, nebo je používána stejným Západem jako užitečný hlupák.

Putin, samozřejmě, není Stalin, ale lidé ne náhodou provádějí paralely mezi oběma vládnutími. To společné máme na povrchu. Je to úspěch. Obrovský a neočekávaný úspěch, bezmála bleskový výpad ještě včera demontované na náhradní díly velké mocnosti třetího světa do světa prvního; je to téměř magické obnovení supermoci, jako bylo znovuzrození ptáka Fénixe.

Ale i rozdíly jsou zjevné, i když nebijí do očí. Stalin dosáhl úspěchu cestou maximální mobilizace, na hranici vypětí (a někdy i za touto hranicí) všech sil lidu a státu. Přičemž tato mobilizace se prováděla za pomoci tvrdého potlačení. Miliony obětí stalinských ​​represí jsou nesmysl, ale samotné represe nejsou nesmysl. Ve skutečnosti není třeba střílet nebo zavřít do vězení desítky milionů, aby byla zajištěna přísná kontrola života lidí. Naopak, Stalin, který byl opravdu velkým státníkem a také pragmatikem, věděl, že zdroje je třeba chránit, a člověk je hlavní zdrojem jakéhokoliv státu. Stačí, aby každý věděl, že kdykoli může být nejnevinnější a nejnáhodnější chyba potrestána tím nejtvrdším způsobem, aby lidé proto na sebe navzájem dohlíželi efektivněji, než všechny možné speciální služby.

Stalin dosáhl ohlušujícího úspěchu. Až do té míry, že se mu podařilo triumfálně vyhrát dvakrát prohranou válku. Dlouhou dobu se všechny spory mezi historiky a politology o osobnosti a metodách Stalina opíraly na jeden neprůstřelný argument. SSSR žil obklíčený nepřáteli. Musel se připravovat na nevyhnutelnou válku. Pokud by nebylo Stalinovy mobilizace, nestihli by se připravit. Nebylo možné provádět mobilizaci jinými prostředky.

Putin dnes na svém vlastním příkladu přesvědčivě demonstruje, že je to možné.Počínaje rokem 1925 až do roku 1953 byl Stalin u moci 28 let. Putin vládne na tom či onom postu 18. Znamená to, že nyní by byl pro Stalina rok1943. Pokud vezmeme v úvahu konfrontaci mezi Ruskem a USA v termínech konfrontace mezi SSSR a Třetí říší, pak to tak nějak je: válka je již vyhraná, ale ještě neskončila.

Říká se, že Stalin dostal Rusko s dřevěným pluhem a zanechal ho s atomovou bombou. To je přehnané. Před revolucí Rusko patřilo mezi pět nejrozvinutějších ekonomik na světě (právě jako nyní). Samozřejmě, během revoluce a občanské války ekonomika utrpěla obrovské ztráty, mnohé bylo prostě zničeno. Pítěrské, moskevské, uralské závody, které tvořily základ hospodářské síly Ruska, však fungovaly. Mnoho kvalifikovaných dělníků přežilo v ohni válek a revolucí, protože stát neustále potřeboval jejich výrobní dovednosti a nikdo je hromadně neposílal na zahraniční ani vnitřní fronty. Ani inženýrské kádry nebyly zdaleka všechny vybity.

Nebylo dost peněz, surovin, vybavení, vzdělaných kádrů, ale všechny tyto problémy byly řešitelné. V každém případě nebyla situace v SSSR, přinejmenším, horší než situace ve výmarském Německu. Německo bylo také zničeno válkou a revolucí, ztratilo území. Ale také na ně byla uvalena versailleská omezení, která bránila rozvoji průmyslu. Kromě toho mělo Německo vyplatit vítězným zemím obrovské reparace.

Stalin čelil obrovským obtížím, ale nebyly exkluzivní ani pro tehdejší svět. Mimochodem, metoda překonávání potíží prostřednictvím nucené mobilizace všech sil ve státě nebyla také ničím výlučným. Stalinovi se jednoduše podařilo ji nejlépe ze všech uplatnit. Myslím, že právě proto jej také Putin před mnoha lety nazval talentovaným manažerem. Stalin skutečně efektivně používal zapojené nástroje. Jiná věc je, že nástroje nebyly těmi nejúčinnějšími.

Dlouhou dobu nebylo možné provést historický experiment a zjistit, jak by v těchto podmínkách mohl být realizován jiný program, který by nebyl tak tvrdý ve vztahu k obyvatelstvu a který by umožnil mnohem vyšší úroveň svobody politického a ekonomického systému.

V devadesátých letech se však situace počátku 20. století opakovala. Obrovská, mocná a stabilní země, jejíž problémy byly naprosto nenápadné ve srovnání s problémy nejen dvacátých a třicátých let, ale dokonce s problémy současné Ameriky, se náhle zhroutila a zřítila se do spirály revolučních (kontrarevolučních) otřesů, lokálních občanských válek, do ekonomické zkázy. Ba co víc, na rozdíl od SSSR počátku 20. století, bylo v Rusku 90. let zavedeno byť ne přímé, ale vnější řízení.

Po nástupu k moci v roce 2000 měl Putin horší výchozí situaci, než ji měl Stalin. Ekonomika byla také prakticky zničena. Ozbrojené síly se rozpadly a byly schopny odvrátit vnější hrozby dokonce v menší míře než Rudá armáda ve 20. a 30. letech minulého století. Přičemž nepřátelé Ruska byli plní sil a energie, na rozdíl od nepřátel SSSR, kteří sami prožívali poválečný šok a považovali první světovou válku, která skončila, za poslední válku lidstva (protože byla příliš ukrutnou), pacifistické nálady převládaly na celém Západě a na velkou válku s SSSR prostě nebyl připravený.

Ale nejzávažnější počáteční zaostání Putinova Ruska před Stalinovým SSSR spočívalo v tom, že v SSSR občanská válka právě skončila. Vítězové a poražení byli jasní, nová vláda se zkonsolidovala, společnost ji přijala a dokonce začala být spokojená díky NEPu. Rusko 90-tých let stálo na pokraji další revoluce (tentokrát antioligarchické, při neúspěšném pokusu obnovit SSSR) a další občanské války, po níž stát prakticky neměl šanci přežít. Společnost byla rozsápána na vrstvy, které se navzájem nenáviděly, extrémně marginalizovaná a atomizovaná. Nejlepší odborníci z většiny průmyslových odvětví opustili zemi nebo se snažili ji opustit. Peněz nebylo a státní aparát byl kontrolován oligarchickou kompradorskou  "sedmibankéřštinou".

Ano, Putin, na rozdíl od Stalina, měl jaderné zbraně. Ale Rusko si nemohlo dovolit nejen s někým bojovat, ale dokonce ani se hádat. V každém okamžiku ho mohli zlomit a zničit prostě tím, že by zastavili dodávky potravin, kterých si v té době země sama zajišťovala sotva 30%. Přičemž Západ netrpěl pacifismem, jako po první světové válce, ale prosazoval uvědomělou politiku, zaměřenou na další omezování ruského vlivu ve světě a v budoucnosti na absolutní rozklad ruského státu. Mnoho procesů, které se v té době zdály být nezvratné, již bylo započato.

Znamená to, že celkově byla u Putina situace horší, než tomu bylo u Stalina. Při o nic méně hlubším zhroucení ekonomiky a financí, než na počátku 20. století, v Rusku počátku 21. století neexistoval veřejný souhlas, mocenské struktury byly částečně kontrolovány ze zahraničí, částečně vlastními oligarchy. A konečně, na počátku 20. století se SSSR teprve připravoval na budoucí válku, kdežto na počátku 21. století byla proti Rusku zahájena hybridní, ale neméně tvrdá agrese než byla ta, která začala 22. června 1941.

Ve srovnatelném časovém rámci (k roku 2014-2015) Putin dosáhl většího úspěchu než Stalinův SSSR. Silnic a mostů bylo za Putina postaveno víc, než v carském Rusku a SSSR dohromady. Železniční výstavba je srovnatelná. Letectví bylo obnoveno vlastně od nuly. Totéž lze říci o civilním loďstvu (obchodní, rybařské, rekreační, arktické atd.). Armáda není jen znovuzrozená a přezbrojená. Dělá to, o čem SSSR nemohl v roce 1940 ani snít - úspěšně, silami relativně malého expedičního sboru, vytlačuje kolektivní Západ ze Sýrie a z Blízkého východu. Na vojenský útok na ruské území nikdo nesmí ani poslet. A bojí se nejen jaderných zbraní, ale i konvenčních. Dokonce i teroristé, kteří se nikoho nebojí a útočí na všechny, o kolik méně si usmýšlejí obejít ruské zvláštní služby než západní. Počet spojenců Ruska, kteří uznávají jeho vedoucí úlohu na mezinárodní scéně, roste (příkladem jsou přinejmenším nedávné cesty evropských lídrů do Soči).

Výchozí podmínky jsou tedy srovnatelné, termíny jsou srovnatelné, výsledky jsou srovnatelné. Pouze jedna jediná věc není srovnatelná. Nehledě na veřejnou poptávku po "pevné ruce" a po "dnešním Stalinovi", Putin nejen nevztáhl ruku na všechny možné druhy svobod, ale často se snažil je rozvíjet navzdory náladám společnosti. V zemi, kde liberálové sní o věšení komunistů, komunisté o věznění liberálů a "patrioti" o zastřelení těch i těch, úřady dokáží udržet nejvyšší míru veřejného souhlasu, nesnaží se hrát na skutečných rozporech a usilují o zachování rovnováhy zájmů, na nichž je založen společenský konsensus.

Talentem je člověk obdarován nezávisle na politických názorech. A Rusko potřebuje, aby tyto talenty pracovaly pro ně a nedarovaly své vynálezy ostatnímu světu, jako Sikorsky, který pro USA vytvořil nejen helikoptéru, ale i odpovídající odvětví průmyslu a koncepci používání tohoto stroje. A co víc, neexistuje "jediná správná" politická nebo ekonomická koncepce, dokonce ani marxismus "není dogmatem, ale je to návod k akci". Pouze ve svobodném boji různých politických názorů, různých filozofických systémů, různých ekonomických koncepcí se mohou zrodit průlomové myšlenky.

Jakmile se nějaká politická síla stává nositelem patentu na ideologický monopol, okamžitě ztrácí potenciál pro rozvoj a přechází k negativní kádrové selekci. Poptávka po těch, kteří nepochybují, jsou věrní kurzu a ideologicky disciplinovaní, připravení k neustálému kolísání spolu s kurzem strany a nelítostnému zničení (ne-li fyzickému, pak morálnímu) jakékoli opozice, jakéhokoli frakcionalismu, vede ke jmenování na vedoucí místa buď dogmatiků, kteří nejsou schopni samostatně a kreativně myslet, nebo kariéristů.

Za největší Putinův úspěch považuji to, že dokázal zajistit průlom bez oslabení. Podařilo se mu vytvořit tým (a nikoliv pouze z podobně smýšlejících osob), který provedl zemi řadou krizí takovým způsobem, že většina lidí si toho ani nevšimla. Nevšimla do té míry, že lidé, kteří před dvaceti lety snili o jednom jídle za den, jsou dnes rozhořčeni cenami Mercedesů. Za necelé čtyři roky vybudovaný Krymský most, který SSSR chtěl, ale nebyl s to ho postavit za celou svou existenci, byl přijat docela jako samozřejmost. Okamžitě následovaly dotazy: "A kdy nám v Ivanově postaví stejný". Osvojení Severní mořské cesty, výstavbě plynových terminálů a plovoucích jaderných elektráren za polárním kruhem, budování severního železničního průchodu dokonce nikdo nevěnuje pozornost. Potravinová bezpečnost je zajištěna na 100% u všech hlavních druhů zemědělských produktů, Rusko se stalo netto-vývozcem potravin - a stejně je to špatně, internet je plný nespokojených a uražených, kteří se však nikdy nepřiblížili k vesnici blíž, než je k ní MKAD. Mimochodem, za Stalina by se za kterýkoliv z výše uvedených úspěchů hvězdy Hrdinů Sovětského svazu a Hrdinů socialistické práce rozdávaly po desítkách, za Brežněva po tisících. Na nás to nepůsobí - zvykli jsme si.

A bez gulagů, hektické aktivity, kolchozů. Všech to vypadá, jako že to je samo sebou. V podmínkách sankcí, nepřetržitých útoků na finanční systém, v podmínkách neustálých pokusů zvnějšku podlomit vnitropolitickou stabilitu, v podmínkách neustálého vojenského vydírání a provokací, na něž je třeba odpovídat.

Na tomto pozadí jsou největší úspěchy Putina nepochybně v oblasti zahraniční politiky. Koneckonců, ve svém vlastním státě, se všemi odlišnostmi a spory, všichni, počínaje bezdomovcem až po oligarchu, mají zájem na tom, aby byl stát co nejsilnější a nejuznávanější. Z toho každému něco kápne: někomu komfortnější ubytovna s teplým jídlem a sprchou, a někomu ochrana jeho kapitálu a investic. Každý dostane své. Avšak kolem nás ve světě jsou země, které nám nejsou ničím zavázány a budují systém svazů, založených na pragmatických egoistických národních zájmech. Inklinují k silnému a doufají, že od něho něco získají, pohrdají slabým a považují ho za budoucí oběť silného, ​​od něhož jim něco padne.

To znamená, že mezinárodní autoritě se těší ti, kteří mohou ochránit svého spojence, pomoci mu řešit ekonomické a/nebo sociální problémy atd. Pokud tedy bývalí spojenci USA, nejen takoví jako Turecko, ale i takoví jako Německo, začnou přecházet do ruského tábora, a známý rusofob Tusk straší Washington tím, že Evropská unie opustí Ameriku a odejde k Rusku, znamená to, že tyto země, které ještě před čtyřmi lety považovaly Washington za sílu a Moskvu za oběť, radikálně přehodnotily situaci. Zdůrazním, že jejich volba nebyla vynucená, jako u Číny nebo Íránu, které se Západ chystal v každém případě utlačovat. Tyto země se vědomě přesouvají na ruskou stranu, stejně jako středověcích vazalové přecházeli do služby k perspektivnějšímu pánovi.

Proč se toto děje, vysvětlil Bloomberg, který napsal, že prezident Trump postrkuje svět do Putinových rukou. Agentura Trumpa obviňuje, že vytváří ve stávajících aliancích napětí. To znamená, že z provádění té silové stalinistické politiky, které se podle mnoha kritiků tolik nedostáva Putinovi. Mezitím Rusko proto vyhrává, že USA potlačují ostatní pro své vlastní zájmy, ale Rusko nabízí vzájemně výhodnou spolupráci (kdy každá ze stran získá při spolupráci více, než by získala bez ní). Jakmile bylo jasné, že Rusko může poskytnout vojenskou ochranu svému světu, vazalové USA vystartovali do Putinovy recepce. No a nechtějí pracovat pro myšlenku, chtějí za to peníze.
Pokusím se na běžném příkladu vysvětlit důvod efektivity strategie, kterou používá Putinovo Rusko.

Až do 23-24 let jsem považoval Stalinovu strategii silového potlačení oponentů za jedinou správnou a efektivní. A měl jsem pro to důvody. Úspěšně jsem ji využíval v životě. A sice s pomocí intelektuální a technologické (studoval jsem politiku ve všech jejích zvláštnostech asi od pěti let) převahy jsem vždycky úspěšně potlačil kteréhokoli soupeře. A to by mohlo trvat celý život, kdybych nevěnoval pozornost skutečnosti, že se musí pravidelně potlačovat "vzpoury v týlu" (vracet se ke konfliktům, které již pominuly) a že vaši spojenci nejsou přáteli, podporují vás ze strachu nebo z prospěchu, ale v kritickém okamžiku, kdy bude jejich pomoc nejvíce zapotřebí, zradí.

Popřemýšlel jsem, udělal nějaké analogie a vzpomněl jsem si, že všechny velké říše, které prováděly stálou agresivní politiku, hynuly na vrcholu úspěchu ze stejného důvodu - jejich zdrojů nebylo dost na pokračování agrese i na zajištění loajality již vydobytého. Zachovávaly se pouze tyi, které našly rovnováhu zájmů dobyvatelů a dobytých, které už nemusely vynakládat svou energii na kontrolu územím, protože obyvatelstvo mělo prospěch ze života v říši - bylo to pohodlnější, blahobytnější a bezpečnější, než za jejími hranicemi. Dokud rovnováha komfortu byla ve prospěch říše, ta neměla problémy, nemuselo se do ní nahánět, bylo požadováno, aby se tam mohlo jít. Pokud se změnila, pak velmi rychle začal imperiální monolit praskat a rozpadat se. Hlavním žroutem zdrojů byla vždy agresivní, silová zahraniční politika. Pokud jdete od vojenského vítězství k vojenskému vítězství, pak se blížíte k porážce. Pokud se po Slavkovu nezastavíte včas, určitě se dostanete k Waterloo.

Když jsem to všechno promyslel, rozhodl jsem se zásadním způsobem změnit formu své "zahraniční politiky" a od "strategie potlačování" přejít ke "strategii Drobečka mývala" ze známého sovětského kresleného filmu (pamatujete?: "Hoď hůl a usmívej se na něj"). Tak jsem se usmál. A velmi rychle jsem zjistil, že roky vlekoucí se konflikty, které vyžadovaly neustálá vítězství (a tedy i neustálá úsilí), byly okamžitě vyřešeny, přičemž tak úspěšně, že by se o tom nemohlo dokonce ani snít, kdyby byly řešeny silou.

Poté jsem vždy vycházel ze skutečnosti, že téměř s každou osobou je možné se domluvit. Je pouze nutné dosáhnout takového formátu spolupráce, aby jsi prospěch z ní získával nejen ty, ale i ona. Samozřejmě existují unikáty, s nimiž se nejen nedá vyjednávat, ale ani mluvit. Vyžadují od vás bezpodmínečné uznání a popularizaci svého názoru, což často za hranicemi teze: "každý, kdo není s námi, se musí zabít" ani nemohou zformulovat. Ale ani s nimi není třeba se přít. Pokud máte pocit, že jste bezpečně chráněni a nezranitelní, co je vám po tom, co o vás říká oběť intelektuální nedostatečnosti? Víte, že když se na vás vrhne, rozdrtíte ho, a dokud pes štěká, nekouše, ať se naparuje.

Na úrovni státu je příkladem takových vztahů práce Ruska s Ukrajinou, pobaltskými zeměmi, východoevropskými státy. Jsou nezávislé, a proto vše v tomto světě, včetně jejich vlastní politiky, nezávisí na nich, ale na jejich šéfech. Jejich šéfy mohou být v této fázi pouze USA nebo EU. Orientují se na USA. Bylo by pro nás výhodnější, kdyby v těchto zemích hospodařila západní Evropa. S tou se dá, na rozdíl od Washingtonu, domluvit. Ale to jsou problémy našich vztahů s EU a USA, a ne s Pobaltím nebo Ukrajinou. Proto si samotných těchto států, když vrčí a vyjí, Rusko nevšímá. Pokud se rozhodnou zkoušet kousat, jsou docela otcovsky potrestáni pantoflem nebo koštětem, pak si jich zase přestane všímat. Mluvit s nimi a mluvit s úctou bude Rusko jen tehdy, když obnoví svou subjektivitu a začnou bránit při jednáních své zájmy, ne zájmy šéfů....

Celkově lze konstatovat, že rozdíl mezi Stalinovou a Putinovou strategií spočívá v tom, že Stalinova je nákladnější a méně spolehlivá, neboť vyžaduje od společnosti stav trvalé maximální mobilizace. Dříve či později se tím společnost unaví a vyladěný mechanismus řízení začne chybovat, degeneruje do chruščovského "tání", brežněvské "stagnace" nebo gorbačovské "perestrojky". To vše je reakce společnosti na fyzické a morální vypětí a na ideologický monopol.

Strategie Putina je zase přísnější v řízení, vyžaduje mnohem kvalifikovanější a vzdělanější aparát, decentnější úpravy. Na rozdíl od stalinistického nucení ke spolupráci, Putinova strategie se zaměřuje na dobrovolnou spolupráci. A to platí jak pro zahraniční, tak i pro vnitřní politiku.
Putinova strategie může být realizována ve vyspělější a rozvinutější společnosti. Za Stalina diplomaté upevňují úspěchy armády. Putin potřebuje armádu jen proto, aby soupeř nebyl v pokušení jít nad rámec diplomatických jednání.

Stalinova strategie je mnohem zjevnější jak v jejích úspěších (čestné salvy, přehlídky, vítězství), tak i v neúspěších (ústupy, obklíčení, porážky). V rámci stalinistické strategie se muselo do Berlína vstoupit za každou cenu. V rámci strategie Putina bylo dobytí Tbilisi zcela kontraindikováno.

Je třeba také pochopit, že rozdíly mezi oběma strategiemi mají dílčí charakter. Pokud za zády diplomatů nebude mocná armáda a silný stát, nebudou schopni manévrovat o moc efektivněji než jejich protějšky z Ukrajiny nebo z Lesotha. Znamená to, že síla je stejně nutná. Další věc je to, že projekce síly s návrhem domluvit se po dobrém, je zpravidla účinnější, levnější a spolehlivější než přímé obsazení. V konečném důsledku však obě strategie byly zaměřeny na to, aby Rusko bylo opět významné. A každá z nich se svým způsobem podařila.

Ale snaha Trumpa hrát proti Putinovi ve Stalinově módu se hatí a Čína od počátku, od dávných dob, preferuje strategii dohody, strategii potlačování, a čínských úspěchů, na rozdíl od svých vlastních, si rádi všímáme a uznáváme je. Zdá se mi jasné, že, protože válka nebo jiné formy konfliktu silou vždy vyčerpávají zdroje poraženého i vítěze, pokud je možné dosáhnout, čeho chceme, vyjednáváním a kompromisy, je třeba se domlouvat, bez ohledu na to, o kolik jste silnější. Už jen proto, že je to efektivní a skvěle to funguje.

Chačaturjan by jásal aneb taková ztráta paměti

$
0
0

Rozhovor Haló novin s básníkem Karlem Sýsem vedl Radovan Rybák
31.5.2018
Byl jste nedávno Poslaneckou sněmovnou ČR navržen na státní vyznamenání. Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se následně omluvil za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání jste právě vy. Současnému establishmentu se nelíbí, že jste byl oceněn již bývalým prezidentem Gustávem Husákem, který vám udělil titul zasloužilého umělce. Jak to vnímáte?


Hned ze začátku třeba říct, že všichni kompletně lžou. Ostatně už na první pohled je zřejmé, že celá štvanice vyšla z jednoho kadlubu, opakujou tytéž žvásty sólově i sborově. Jak učil Goebbels: „Opakovat, opakovat, opakovat! Novičok! Novičok! Novičok!“

Titul zasloužilého umělce totiž mně ani nikomu jinému nedal Gustáv Husák, nýbrž ministr kultury Milan Kymlička.

Husák a vůbec prezidenti udělovali tituly národním umělcům, a to byly jiné šajby.

Kdo v tom roce získal titul zasloužilého umělce? Alespoň namátkou…
V roce 1989 se titulu národních umělců dostalo třeba Otu Hofmanovi, autoru seriálů Klaun Ferdinand, Chobotnice, Lucie, Jiřímu Markovi, otci rady Vacátka… A taky Zuzaně Růžičkové, Vladimíru Harapesovi… A v předcházejících letech, rovněž z rukou Gustáva Husáka, například Ludvíku Rážovi, Karlu Gottovi, Zuzaně Růžičkové, Rudolfu Hrušínskému, Vlastimilu Brodskému, Františku Vláčilovi a dalším „kolaborantům“ komunistického režimu.

Copak Husák! Jaká muka musel vytrpět takový Jan Werich, Jaroslav Seifert, František Filipovský, Zdeněk Košler, když přebírali tituly z rukou prezidentů potřísněných krví.

Je poučné nahlédnout do jejich dnes vyradýrovaných životopisů.

Podobně vystřihují z archivních Dikobrazů své obrázky kreslíři kreslící strýce Sama se zuby vyceněnými na SSSR.

I v Čechách, nejen v bibli, se Šavlové mění v Pavly a naopak. Chačaturjan by měl radost: šavlový tanec jako malovaný!

Jak ocenění zmíněnými tituly vnímali tehdejší umělci? Jakpak se chovali?

Tehdejší pán přes kulturu Miroslav Müller s oblibou a s cynismem jemu vlastním často líčil, jak za ním umělci dolézají, jaké dary přinášejí, jen aby byli jmenováni. Obrazy měl vystlanou celou vilu.

Mnozí adepti titulu vskutku dělali neuvěřitelné kousky, jen aby se pocty dočkali.

A až příliš mnozí po převratu diplomy psané na pergamenu organizovaně házeli u Mánesa do Vltavy.

Chudák řeka, kolik už toho zažila a ještě zažije, až čas oponou trhne!

Zlehčete to ještě trochu více, vždyť čtenář to pochopí…
V zájmu objektivity je však třeba přiznat, že aby titul přijali, musela strana některé umělce mučit v podzemních kobkách StB a ty nejtvrdošíjnější posílala na převýchovu do Moskvy na Lubjanku.

I mezi zasloužilci najdeš hojnost mučedníků: Jiří Adamíra, Petr Eben, Jiřina Bohdalová, Adolf Born, Adolf Branald, Vlasta Fialová, Miroslav Horníček, Ilja Hurník, Vlasta Chramostová, Otomar Krejča, Juraj Jakubisko…

Jaký má účel tahle kampaň proti vám?

Myslím, že je to především – a možná dokonce pouze – útok, ne útok, ale štvanice, parforsní hon, na prezidenta. Je to zřejmé: nikdo se mě neptal na literaturu, všichni jen na politiku. Ale státní vyznamenání se dává za oblast kultury, ne politiky. Chtějí onu záležitost mermomocí politizovat, a to je útok na Zemana.

Kdyby na mne chtěli útočit jako na básníka, měli na to třicet let. Ne že by neútočili, ale nebyla to takhle masivní kampaň.

Teď už chybí snad jen demonstrace.

V samotném hlasování ve sněmovně došlo v této souvislosti k pár nedorozuměním, viďte?

Ano, ale zbytečně. Mohli si celou věc zjednodušit. Jedna poslankyně hlasovala pro mne, protože si myslela, že jsem Petr Sís. Ještě že se nepíšu Süss, stačilo by říct, že kandiduje Žid a bylo by vymalováno.

I pirát se někdy zmýlí a potopí loď spojence nebo dokonce vlastního panovníka.

Několik poslanců si mě dokonce spletlo s Gottwaldem.

Teď denně honí bycha a dožadují se obnoveného hlasování. Budete volit, kluci pitomý, dokud toho Sýse neodzvolíme!

Tak nějak to teď vypadá i v Itálii, na Slovensku…

Fašisti se nepoznají jen podle knírku, nemusí ani veřejně hajlovat.

I tak si z ostudy šijou černé uniformy.

Jak by tento náběh na štvanici vnímal třeba nositel Nobelovy ceny za literaturu, básník Jaroslav Seifert? Vždyť jste byli přátelé…

Jaroslav Seifert se stal laureátem státní ceny dvakrát.

Tu za rok 1955 mu udělil Antonín Zápotocký, masový vrah.

Druhou dostal v roce 1968 – z rukou Tondy Novotného, nebo Ludvíka Svobody? Vyjde to nastejno, oba byli rovněž masoví vrazi.

Režiséru Hřebejkovi prý Seifert řekl, že jsem byl nejdřív skvělý básník, ale pak jsem se „pokazil“. Totiž v roce 1974 – vstupem do Tvorby.

Měl básník Jaroslav Seifert takříkajíc pevný charakter?


Seifert opsal za život pořádně vyklenutý oblouk. Komunista, redaktor Rudého práva, sociální demokrat, katolík… V Košicích 1945 na jednání vlády se ho musel zastat Václav Kopecký s tím, že sice jsou známy jeho články v protektorátním tisku, ale že je to velký básník a bude tedy šanován.

Je a navždy zůstane především jedním z největších českých básníků.

Znal jsem ho rozhodně víc než nějakej Hřebejk. Nepřestali jsme být přátelé, i když jsem pracoval v Tvorbě. Tykali jsme si a vyměnili si spoustu nanejvýš zajímavých dopisů. Ale o tom někdy jindy.

Pojďme zpátky k titulu zasloužilého umělce…


Z mé generace se titulu dostalo nejdříve básníku Jiřímu Žáčkovi.

Já jsem byl v historicky poslední várce – 9. května 1989. Stál jsem vedle Bohumila Hrabala, Vladimíra Párala, Vladimíra Körnera a třeba vedle milovaného malíře Vladimíra Komárka. Vesměs samí kolaboranti. Na Slovensku to nebylo lepší: Július Satinský, Milan Lasica, Lubomír Feldek – opět bezcharakterní slouhové režimu.

Byl jsem tento týden náhodným svědkem toho, jak vás v pracovně neplánovaně navštívil jeden nejmenovaný redaktor Respektu. Jak jste vnímal jeho návštěvu?

Redaktorovi, říkejme mu třeba Urválek, ušlo, že se jedná o literaturu a chystal se podrobit mě útrpnému výslechu.

Na mou otázku, zda mne zná, přiznal, že v rámci bojové příprav v knihovně zahlédl jakousi knihu o tom, že za Newtona nebylo dost jablek.

Jablek bylo tenkrát dost, zato nebyly banány.

Spadl z Měsíce, nadto když byl v novu.

O Tvorbě ano, zato o tvorbě ani slovo, o poezii ani slovo, zato o procesech 50. let, 21. srpnu… Kupodivu nikoli o předcházejících i následujících jednadvacátých srpnech – o Panamě, Grenadě, Jugoslávii, Iráku, Libyi…

Jak říkal budějovický klempíř Pokorný Švejkovi: „Jed jste už letos hříbky? Nejed, ale tenhle novej sultán marockej má prej bejt moc hodnej člověk.“

Přidejte ještě jeden bonus, třeba z minulosti…

Jeden z nejudatnějších sýsobijců Rejžek mne za onoho času pravidelně opruzoval v Tvorbě. Měl napsanou prvotinu a nechtěli mu ji prý vydat a já měl napsat do budějovického nakladatelství. Zřejmě věřil, že dopis z Tvorby bude mít větší váhu.

Napsal jsem s tím, že jde o mladého autora, což byla pravda, o nadaného autora, tím jsem si jist nebyl, ale co jsem měl dělat. Básník básníkovi oči nevyklove. A knížka vyšla. Jmenovala se příznačně Nic moc. Spíš Moc nic.

Dnes Rejžek žije jen z toho, že jednou pozval Havla na tribunu.

Byl shledán lehkým, poezie mu nevydala plod a on se pomátl.

Prezident Zeman nakonec rozhodne o tom, zdali obdržíte státní vyznamenání. Bude vás těšit toto ocenění, i po tom, čím procházíte?

Samozřejmě nezapírám, že by mě cena těšila, ale jak už jsem několikrát říkal, byla by to pocta pro celou naši generaci tzv. pětatřicátníků.

Sice jsem střelec, který – často ke své škodě – nečeká, až se terč přestane hýbat, ale rozhodně nejsem Anton Špelec.

A pokud se to nepodaří?

Co nadělám, vod toho mne matka porodila.

- - -





Viewing all 19126 articles
Browse latest View live