Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Ukrajina stále hrubě porušuje minské dohody

$
0
0

29.11.2015  Russkaja Vesna

Porušení režimu zastavení palby ze strany ukrajinské armády. Noční palba z pozic ukrajinské armády v obci Pesci směrem na pozice domobrany Doněcké lidové republiky v oblasti doněckého letiště. Noc z 26.11. na 27.11.2015 (VIDEO)




Oskar Krejčí: Největším rizikem pro nás jsou někteří spojenci v NATO

$
0
0

29. 11. 2015      První zprávy
Oskar Krejčí: Málokdo nese tak velkou vinu za zničení syrské multikulturní společnosti jako vláda prezidenta Hollanda.
PZ: Italský ministr zahraničních věcí Paolo Gentiloni charakterizoval turecké sestřelení ruského bombardéru a následné události jako „politickou fantasmagorii“. Kdybyste Vy měl stručně charakterizovat tuto událost, jaká slova byste použil?
Absurdní! Splněný sen amerických neokonzervativců.

PZ: Proč mluvíte o absurditě? Většina komentátorů mluví buď o oprávněné obraně tureckého území, nebo o naplánované akci.
V tom je tragédie politiky: absurdita a plánování se nevylučují. Především je zřejmé, že Rusové takovou akci z turecké strany neočekávali.

PZ: Turecko ale varovalo před narušováním svého vzdušného prostoru. Myslíte si, že bylo důležité zda tento prostor narušen byl či nebyl?
Myslím si, že to není důležité. Moskva vnímala Ankaru jako spojence. Případné narušení vzdušného prostoru nemělo nepřátelský charakter. Ruské letadlo nikterak Turecko neohrožovalo, a to i kdyby oněch 17 vteřin letělo nad Tureckem. Turecký úder do zad byl zcela neadekvátní. Takové události se řeší diplomatickou nótou, případně mediálním divadlem. Ne sestřelením letadla a zabitím vojáků. Ne arogantním pokřikem „my přece na to máme právo“. Rusko se nechalo zaskočit, protože takovouto zákeřnost nikdo nepředpokládal. Absurdita je ale ještě v něčem jiném.

Rusko-turecké vztahy měly až doposud charakter takzvaného strategického partnerství. Turecko nepřistoupilo na západní sankce vůči Rusku. Rusko je druhým největším obchodním partnerem Turecka. Ankara s Moskvou uskutečňují projekt Turecký potok – dodávku plynu do jihovýchodní Evropy, která je nejvíce ohrožena blokováním plynovodu přes Ukrajinu. Turecko tak nahradilo Bulharsko, jehož státní vedení se ukázalo jako zcela neseriózní partner. Slovanské, povětšině pravoslavné Bulharsko, které svou přepjatou rusofóbní politikou dokazuje nesmyslnost koncepce konfliktu civilizací. V Turecku staví Rosatom jadernou elektrárnu, která by měla zůstat ve vlastnictví ruské firmy. Rusko a Turecko mají dohodu o bezvízovém styku…

PZ: Rusko v pátek tuto dohodu vypovědělo.

Jedná se o dohodu o bezvízovém styku pro cesty na dobu do 30 dnů, kterou Ankara jednostranně prodloužila na 60 dnů. Moskva dohodu vypověděla k 1. lednu příštího roku. Díky bezvízovému styku navštívilo Turecko ročně více než tři miliony ruských turistů. A nejen to. Turecký prezident Recep Erdoğan se v září zúčastnil v Moskvě otevření největší evropské mešity, jejíž výstavbu Turecko spolufinancovalo. A navíc: na začátku ruské vojenské operace v Sýrii bylo navázáno přímé spojení mezi ruským a tureckým ministerstvem obrany…

PZ: To bylo ale po sestřelení ruského bombardéru také přerušeno…

Jde snad o nejdůležitější signál v celé události. Selhaly všechny linie, které jsou určeny k předcházení takovýmto incidentům. Tři byly hlavní. Především bylo navázáno zmíněné přímé spojení mezi ministerstvy obrany Ruska a Turecka. Na základě speciálního memoranda bylo též nastaveno přímé spojení na úrovni ministerstev obrany Ruska a USA. Selhaly i kontakty na úrovni NATO–Rusko. Nefungovalo nic, protože někdo chtěl, aby nefungovalo. Otázka otázek zní: až bude příště někde jinde ve světě nebezpečné ohnisko konfliktu, selže opět infrastruktura určená k předcházení stupňování násilí?

PZ: To zní jako obvinění. Z Ankary ale zaznívají náznaky, že šlo o omyl, že se někdo domníval, že jde snad o syrský stroj.

Rusko informovalo dopředu o akci svých letců Spojené státy, které vedou koalici 12 zemí, jejímž členem je i Turecko. Buď tuto informaci z Washingtonu Turecku nepředali, nebo byla využita k tomu, aby bylo naplánováno setkání ruského bombardéru a tureckého stíhače. Nemluvě o tom, že let ruského bombardéru byl jistě vojáky NATO v Turecku monitorován.

PZ: Znamená to, že za celou akcí stojí Spojené státy?

Zahraniční politika USA je dlouhodobě špatně čitelná. Dobré úmysly, jako byla snaha řešit izraelsko-palestinský konflikt po nástupu Johna Kerryho na ministerstvo zahraničních věcí, končí katastrofou. Ve vztahu k Sýrii právě Washington podněcuje politickou obsesi vůči syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Bílý dům je v zajetí vlastní propagandy, což mu znemožňuje nejen manévrovat, ale hlavně definovat priority. Chybí schopnost říci: „Takzvaný islámský stát je hlavní nebezpečí, soustřeďme se na boj s ním. Ostatní posléze.“

Příznačný je i fakt, že k tureckému sestřelení ruského letadla došlo ve chvíli růstu napětí mezi Ruskem a Ukrajinou kvůli přerušení dodávek elektřiny na Krym. Jako by někdo chtěl zkomplikovat Kremlu situaci hned na dvou frontách najednou. Nápadná je i shodná změna slovníku, upravený orwellovský newspeak. V souvislosti s ozbrojenci, kteří stříleli na padáky s posádkou sestřeleného letadla, se v západních médiích už nemluvilo o „umírněné opozici“, ale o „aktivistech“; v případě vyhozených sloupů vysokého napětí, směřujícího z Ukrajiny na Krym, šlo taky o „aktivisty“. Zkuste vyhodit sloupy spojující Anglii a Skotsko či Španělko a Katalánsko – schválně, jestli vás označí za „aktivistu“!?

PZ: Francouzský prezident François Hollande ale minulý týden vyjednával s nejrůznějšími hlavami států právě o vytvoření široké koalice.

François Hollande je velmi slabý prezident. Jeho zahraniční politika je pouze reakcí na události, a to především domácí události. Je v ní mnoho setrvačnosti, aktivit zděděných po předcházejícím prezidentovi. Chybí vlastní pevný hodnotový rámec a strategie. Včera zakázal dodání lodí Mistral Rusku, dnes v Moskvě volá po široké koalici – aniž zmíní, že se Francie podílela a podílí na rozpoutání války v Sýrii, aniž zmíní, že tuto širokou koalici před zločinnými atentáty v Paříži navrhovala Moskva, aniž zmíní, že by zásahy na území Sýrie měly probíhat podle norem mezinárodního práva, tedy se souhlasem vlády v Damašku. Řečeno natvrdo: málokdo nese tak velkou vinu za zničení syrské multikulturní společnosti jako vláda prezidenta Hollanda.

PZ: Dosáhl francouzský prezident v Moskvě vytvoření široké koalice proti bojovníkům islámského státu?

Hollandova představa vytvoření široké kolice zemřela během jeho návštěvy v USA. Tedy tři dny před jeho cestou do Moskvy. Mimochodem, na televizní stanici CNBC byl zajímavý rozbor tiskové konference Vladimíra Putina a Françoise Hollanda po jejich moskevských rozhovorech. Všímali si řeči těla – žádný oční kontakt mezi prezidenty, žádná přátelská osobní gesta. Francouzský prezident dnes patří mezi nejméně důvěryhodné politiky Západu.

PZ: Vraťme se ale k sestřelení ruského bombardéru. Když přijmeme tezi, že nešlo o nešťastnou náhodu a jednalo se o předem připravený zločin, pak se otevírá otázka proč?

Pořád mi to celé připadá jako absurdní divadlo. Zatím jako nejlepší vysvětlení se jeví zbrklá reakce na ruskou operaci Odveta, kterou Moskva zahájila poté, kdy se prokázalo, že dopravní letadlo s 224 lidmi nad Sinajským poloostrovem zničili teroristé. Úvahy na téma „zabránit vytvoření velké kolice proti takzvanému islámskému státu“ či „pamatujme na tři sta let osmansko-ruských válek“ mi připadají nadnesené, příliš sofistikované.

V rámci operace Odveta začala ruská letadla bombardovat ropné stanice a ropné konvoje, kterými bojovníci takzvaného islámského státu zajišťují své stamilionové příjmy. Je zřejmé, že se na tomto černém a krvavém trhu s ropou podílel někdo z Turecka, pravděpodobně z vrcholu politické elity. Tento fakt byl tolerován, protože za spojenectví se přece musí platit – jako je tolerována skutečnost, že se Afghánistán po americké okupaci změnil v největšího dodavatele opia na světě. Jakmile Rusové proti ropným kšeftům zasáhli, někomu v Ankaře praskly nervy. Vládnoucí skupina v Turecku žije v závrati z úspěchů: ekonomice se daří, vyhrála volby, svět se tváří, že nevidí její ničení kurdských sídel, Řecko je oslabené, německá kancléřka jí při říjnové návštěvě slíbila peníze i obnovení jednání o vstupu do Evropské unie…

PZ: Zastavme se chvilku. Myslíte si, že příslib brzkého vstupu Turecka do Unie je reálný? Vždyť toto přijetí může být zablokováno Kyprem, ale pravděpodobně i Řeckem.

Angela Merkelová si v poslední době zvykla pokládat své vlastní vize za názor Německa a názor Německa za stanovisko Evropské unie. Její představa „Co je dobré pro Německo, musí být dobré i pro Unii“ diskredituje ideu Evropské unie jak za jejími hranicemi, tak především mezi občany Unie. Řetěz chyb, kterých se v posledních letech dopustila – od zanedbání krize eura, pseudořešení krize na Kypru a v Řecku, nesmyslnou politiku na Ukrajině i vůči Rusku, podněcování migračního tsunami – je dán neschopností udělat věcnou analýzu, ctít reálné zájmy Unie a dělat něco víc než tvrdě prosazovat zásadu „Německo především“. Zdá se, že je nejvyšší čas, aby Angela Merkelová odešla z funkce kancléřky, má-li se CDU ještě vzpamatovat. Tak jako kdysi britští konzervativci poslali do předčasného důchodu Margaretu Thatcherovou. Bylo by asi dobré, kdyby němečtí sociální demokraté odešli z koalice, aby se mohla zformovat konstruktivní opozice – jinak se protestní hlasy sjednotí kolem radikálních neparlamentních stran.

PZ: Domníváte se, že příští volby přinesou úspěch takovým hnutím a stranám, jako je německá Pegida či francouzská Národní fronta?

Ano. Ovšem je třeba dodat, že Marine Le Penová či vůdcové Pegidy jsou velkými demokraty ve srovnání s většinou takzvaných „aktivistů“, které Západ podporuje na Ukrajině a v Sýrii.

PZ: Jaký předpokládáte další vývoj?

Nejistota trvá. Stejně jako trvá stereotypní uvažování Washingtonu a pomalá islamizace Turecka. Rusko získává pocit, že nemůže nikomu věřit. Na druhé straně se výrazně zmenšuje porozumění pro problémy Turecka. Řada lidí začne hlasitěji připomínat genocidu Arménů v letech 1915 až 1918, během níž bylo zavražděno více než milion Arménů, tedy křesťanů. Samotný výraz „genocida“ se objevil právě při popisu těchto událostí. Mimochodem – akce proti Arménům byly ze strany Ankary, která dodnes genocidu popírá, zdůvodňovány tím, že pomáhali Rusku. Pak je tu vyhnání Řeků z Malé Asie, kde sídlili od starověku, po řecko-turecké válce v letech 1919 až 1923 – odhaduje se, že tehdy odešlo z Anatolie 1,5 milionu Řeků a křesťanů. A v neposlední řadě je tu brutalita užívaná proti Kurdům, a to jak v 60. letech, tak v současnosti. Proti Kurdům, kteří mají stejné právo na vlastní stát jako Turci.

Praha a Bratislava by měly dát jasně najevo, že hazardování s mírem, které praktikuje Ankara, narazí z naší strany na tvrdý odpor. Že akce dobrodruhů z Ankary nezískají nikdy v Bruselu naši podporu. Jisté je, že české a slovenské národní zájmy dnes nejvíce ohrožují někteří nevypočitatelní spojenci v NATO.

S profesorem Křejčím vedl rozhovor za První zprávy Jiří Kouda

Turecko otevírá frontu v oblasti Náhorního Karabachu?

$
0
0

29. 11. 2015    zdroj
27. listopadu byl na návštěvě v Baku turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu.
Pro nově zvoleného činitele to je první zahraniční návštěva. Mnozí odborníci se domnívají, že diskuse představitele Turecka s jeho protějškem Elmarem Mammadjarovem se bude zabývat nejen mezinárodními a regionálními problémy, ale i spory o Náhorní Karabach.


Dříve o tom mluvil i premiér Turecka Ahmet Davutoglu a vlastně "otevíral" na již tak horkém směru novou frontu boje proti Rusku, když prohlašoval, že Turecko pomůže Baku "osvobodit okupovaná území."

"Kommersant" konstatuje, že turecký předseda vlády tímto výrokem přímo oznámil účel cesty svého kolegy, protože byl vyřčen v předvečer setkání, a také jemně naznačil, že Ankara má svým způsobem zájem na vyřešení konfliktu v Náhorním Karabachu a že hodlá do něj zasáhnout.

Napětí vytváří i skutečnost, že dříve Davutoglu řekl před Stranou spravedlnosti a rozvoje Turecka, jednou z nejsilnějších v rámci svého politického vlivu, že rozkaz k sestřelení ruského "Su-24" vydal osobně on.

Nyní se Ankara doslova snaží "přepnout" na svou stranu jednoho z důležitých hospodářských a diplomatických partnerů Ruska - Ázerbajdžán, dělá to selektivně a "tlačí" na nejcitlivější místa, jako je spor o status Náhorního Karabachu s Arménií, s níž má Rusko také velmi důvěrné vztahy.

Pravda, Rusko připomíná, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou i nadále velmi komplikované kvůli sporu o území Náhorního Karabachu, které obě strany považují za své. Podle výsledků války v Náhorním Karabachu v letech 1991-1994 patří Arménii.

Baku však nadále trvá na svém právu vlastnit tuto zemi. Na hranici mezi oběma zeměmi je i nadále napjatá situace, pravidelně jsou zde přestřelky.

Znamená to, že se tímto způsobem Turecko chystá vstoupit do problematiky Náhorního Karabachu? Tato strategie zní zcela realisticky.

Avšak pokusy "zahrávat si" s teroristy a zvládnout "hru" na všech frontách mohou být kontraproduktivní, řekl ruský prezident Vladimír Putin, když komentoval pozici Turecka.

Na toto má Rusko nejen ekonomickou a diplomatickou, ale také protiletadlovou a raketovou odpověď.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Migranti se střetli s makedonskou policií, 40 zraněných...

$
0
0
29.11.2015  Zvědavec
U makedonsko-řecké hranice se začali hromadit běženci poté, co země před deseti dny rozhodla, že dál bude pouštět pouze lidi prchající z Afghánistánu, Iráku či Sýrie. Příslušníci dalších národů proti tomuto omezení protestují.( viz video )
V sobotu se s policisty střetlo asi 250 migrantů, kteří házeli kameny. Zranění utrpělo 18 policistů, z nichž dva museli být hospitalizováni. Asi 20 migrantů bylo ošetřeno s poraněními hlavy a dýchacími obtížemi.


Turecko zatklo generály, kteří zabránili dodávkám zbraní do Sýrie

$
0
0
29.11.   Zvědavec
V Turecku byli zatčeni dva generálové a plukovník, protože zabránili několika tureckým nákladním automobilům naloženým zbraněmi, aby překročily hranice do Sýrie.
Generálmajor Ibrahim Aydin, brigádní generál Hamza Celepoglu a plukovník Burhanettin Cihangiroglu byli obviněni ze špionáže a vyzrazení státního tajemství.Vláda tvrdí, že zbraně byly určeny syrským Turkům, aby se mohli bránit proti Assadovi a IS. Turecká opozice má naopak podezření, že zbraně měly být dodány teroristům.

DWN: Dohoda Merkelové s Erdoganem bude rozsudkem Evropy!

$
0
0
29.11.2015   Prvnízprávy
Před summitem s prezidentem Turecka vyvstává před německou kancléřkou obtížná otázka, zda musí evropští občané uzavřít dohodu se zemí, která se podílí na financování teroristů, nákupem jejich ropy?Politici, u nichž zůstaly alespoň některé zásady, by jednání zrušili, píše důrazně německé vydání Deutsche Wirtschafts Nachrichten pod titulkem: "Mlčení Angely Merkelové: Stane se Německo komplicem IS?"
Vedoucí představitelé EU dnes přijdou s čepicí v ruce k prezidentovi Turecka, aby diskutovali o transakci miliardy eur výměnou za pomoc Ankary při řešení uprchlické krize.Bezmocná EU prahne po rychlém řešení a vidí v Erdoganovi zachránce, což je ale obrovská chyba, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Mohlo by se zdát, že faka o spolupráci mezi Tureckem a džihádisty IS stačí na to, aby bylo možné nedělní jednání zrušit, poznamenaly noviny. Nicméně Angela Merkelová v poslední době ukazuje Ankaře její důsležitost, a to navzdory skutečnosti, že dohoda není příliš výhodná. Recep Tayyip Erdogan, bez ohledu na peníze evropských daňových poplatníků navíc dostane bonus - mlčení německé kancléřky ke všem pro něj nepříjemným tématům.

Takže, Erdogan bude mít možnost vyhnout se otázkám, proč Turecko sestřelilo ruské letadlo, ačkoliv se tím prohlubuje válečná situace na světě. Nebude muset vysvětlovat, jak je jeho rodina spojena s financováním teroristů, a to, co se stalo s novinářům, kteří rozkryli spolupráci Ankary s Islámským státem. Nikdo se nebude více zamýšlet nad tím, na jakých základech chce Turecko členství v EU, a co je nejdůležitější – nikoho nebude zajímat, zda miliardy EU budou vynaloženy na potřeby uprchlíků, zdůraznil autor článku.

Syrský ministr: Su-24 byl sestřelen kvůli synu Erdogana

Merkelová nemůže zaručit, že dohoda s Erdoganem, se všemi jeho neprůhlednými vztahy s džihádisty, neudělá z nic netušících evropských občanů nepřímé sponzory IS. Dohoda s Tureckem, pokud k ní dojde, bude rozsudkem všech těch lidí, kteří se mohou stát terčem po příští aktivaci teroristů, což znamená, že kancléřka by měla zabránit této osudové chybě, dokud není příliš pozdě, uzavírá autor na DWN.

Sergej Chelemendik: Anjeli pekla vtrhli do európskeho “raja” – sprisahanie proti Európe v akcii

$
0
0

Sergej Chelemendik
Slovinsko 29. 11. 2015  Hlavné správy
Prinášame vám aktuálnu reportáž zo Slovinska, ktorú nakrútil spisovateľ a politológ Sergej Chelemendik a jeho rozhovor so starostom slovinského mestečka Šentilj Štefanom Žvabom

Pán starosta, cez vaše mestečko teraz prechádza hlavná vlna utečencov, ktorá sa hýbe z Turecka a Grécka do Európy, prevažne do Nemecka. Je to historický jav, ktorý mení Európu a svet pred našimi očami. Už zmenil život v Slovinsku. Ako to všetko prežívate? Kto sú títo ľudia, ako sa sem dostali, načo prišli?


Na snímke starosta slovinského mestečka Šentilj Štefan Žvab
Pre začiatok porozprávam, kto sú títo ľudia. Približne 20 percent z nich tvoria Sýrčania. To sú kultúrni, vzdelaní ľudia, je ľahké s nimi komunikovať a dohodnúť sa. Ostatných 80 percent tvoria ľudia z Iraku, Afganistanu, Pakistanu a severu Afriky, pričom po ceste cez Macedónsko a Srbsko sa k ním pripíjajú kosovskí Albánci a Bosniaci (bosenští muslimové - pozn.editora NR). Sú to mladí ľudia, spravidla bez vzdelania, mnohí nevedia dokonca ani čítať, čiže sú negramotní.

Hovoria slovinským úradom odkiaľ sú v skutočnosti, kde je ich domovina?
Väčšina radšej hovorí, že je zo Sýrie, uvádza meno Ahmed a dátum narodenia 1. január nejakého roku.Nie všetko je to pravda, je to vidieť, ale zapisujeme to, čo hovoria. Také sú pravidlá.


Majú so sebou nejaké doklady?

Väčšina nemá, niektorí ozajstní Sýrčania majú ozajstné pasy, niektorí majú falošné „sýrske“ papiere, kúpené v Turecku.


Ako teda týchto ľudí identifikujete a registrujete?

Zapisujeme to, čo hovoria. Robíme kópie papierov, ak nejaké papiere majú. Ale je treba otvorene povedať, že viac ako polovica z toho, čo nám hovoria nie je pravda. Ale všetko to sa zapisuje, fotografujú ich, berú im otlačky prstov, vnášajú do databázy.


Takže to vyzerá potom tak, že cez Šentilj každý deň prechádzajú tisícky Ahmedov zo Sýrie, ktorí sa narodili 1. januára nejakého roka?
Áno, približne tak. Drvivú väčšinu z nich tvoria mladí muži vo veku 20-30 rokov, ale sú tam aj ozaj starí starci, jedného sme tu mali napríklad 105-ročného, sú tu aj deti, ale nie som presvedčený o tom, že ženy, starci a deti prichádzajú s týmto davom vlastnej vôle. Skôr je to čosi ako maskovací manéver. Je tam veľa chorých, invalidov a neverím, že títo ľudia sa sami rozhodli vydať na takú ťažkú a nebezpečnú cestu.

Presúvajú sa po balkánskej trase autobusmi?

Prevažne áno. Keď sa dostávajú do Grécka, vezú ich cez Macedónsko, Srbsko a Chorvátsko za neveľké peniaze súkromní prepravcovia. Logistika je dobre zorganizovaná cez sociálne siete, podrobné inštrukcie existujú vo všetkých rečiach, dobrovoľníci na všetkých trasách pomáhajú s oblečením, jedlom, pitím a teplými vecami.


Odkiaľ sú dobrovoľníci?

Z rôznych krajín. Organizujú ich a platia medzinárodné nevládne organizácie a fondy. My máme veľa dobrovoľníkov zo Slovinska.

Čo predstavuje procedúra registrácie, a v čom je jej zmysel?

V súlade s platnými medzinárodnými normami si utečenci majú právo vybrať, v akej krajine požiadajú o ochranu a azyl. Drvivá väčšina týchto ľudí prichádza s hotovým rozhodnutím spraviť to v Nemecku. Napríklad, cez Slovinsko prešlo už takmer 300 000 utečencov, ale s prosbou o poskytnutie azylu v Slovinsko sa obrátilo iba 48 ľudí. Myslia si, že v Nemecku dostanú oveľa viac, asi je to tak.

Preto všetky registrácie a záznamy po ceste do Nemecka nemajú nijaký význam, je to jednoducho formalita, okrem prvej registrácie v krajine EÚ. To je Grécko, ale tam sa tiež nikto neregistruje a nežiada o azyl. To je len taký tranzitný koridor, ktorý začína po preniknutí na územie Grécka morskou cestou.

Ale keďže Slovinsko je prvou krajinou šengenskej zóny, ktorá sa nachádza na ceste tohto prúdu, registrujeme samotnú skutočnosť prekročenia nimi šengenskej hranice. Tak ako to niekoľko mesiacov robilo Maďarsko, kým nepostavilo plot a neuzavrelo pred utečencami svoju hranicu.


Ale veď v skutočnosti väčšina z nich prekročila šengenskú hranicu v Grécku. Pravda, spravili to tam nelegálne, zato v Slovinsku sa utečenci objavujú už celkom legálne, dá sa povedať dokonca oficiálne. Ich pohyb sa deje s pomocou vlád Grécka, Macedónska, Srbska, Chorvátska, Slovinska, ďalej sa k tomuto pohybu pripája Rakúsko.

Všetci chcú, aby utečenci čo najrýchlejšie opustili ich územie. To je hlavný motív správania Grécka a iných balkánskych štátov.

Pre Slovinsko je to vôbec existenciálna otázka, sme malá nie príliš bohatá krajina a máme v súvislosti s vlnou utečencov obrovské výdavky a straty. Pričom EÚ nám kompenzuje iba 10 percent zo všetkých výdavkov, za všetko ostatné platí Slovinsko, a dlho to takto nemôže pokračovať.

Teraz pôjdeme spolu do utečeneckého tábora na hranici a sami uvidíte, že napríklad iba vykurovanie stanov nás každý deň stojí 40 000 eur a ešte treba uhradiť dopravu, stravu, lekársku pomoc, upratovanie, dezinfekciu, ochranu utečencov. Je treba strážiť aj hranice a celú slovinská armáda tvorí iba 20 000 ľudí. Políciu cca 8000. Je to jednoducho nad naše sily.


Slovinsko začalo budovať plot na hraniciach, naňho EÚ tiež neprispieva finančne?

Na plot dávajú, ešte sme pri tábore postavili špeciálne nástupište na prijímanie vlakov s utečencami, budovali sme ho vo dne v noci, na dlh, ale sľúbili, že nám to kompenzujú…

Teda na plot peniaze dávajú, ale na starostlivosť o utečencov nie?
Pretože bolo rozhodnuté posilňovať a brániť šengenskú hranicu.


Ale ktovie prečo posilňovať sa rozhodli až v Slovinsku, po tom ako Maďarsko upevnilo všetko samostatne, pričom ho za to kritizovali a preklínali. Nezačali nič spevňovať ani v Grécku, tam netreba ani nič budovať, stačilo by prestať prevážať utečencov cez more … Ako reagujú Slovinci na túto inváziu?


Naši ľudia sú vystrašení, je cítiť veľké napätie, dá sa povedať, že život v Slovinsku sa zmenil. Keď sa táto vlna otočila najprv do Chorvátska, a potom k nám, Chorváti boli v pomykove a snažili sa za každú cenu vytlačiť utečencov ďalej. Privážali ich v autobusoch na naše územie a vykladali uprostred poľa, po čom stovky utečencov kráčali peši cez naše dediny.


Celý svet obleteli zábery, ako slovinská polícia tvrdo zaobchádza s utečencami.

Naša polícia chráni svojich občanov a robí to v rámci zákona. Druhá vec je čo a ako sa ukáže v televízii. Boli prípady, kedy organizované skupiny utečencov sa snažili pretrhnúť policajný kordón a polícia bola nútená použiť silu.

Teraz sa proces stabilizoval. Utečencov prijímajú Chorváti na hranici so Srbskom, Slovinsko vyhradilo dva pohraničné prechody, kde utečenci môžu prekračovať hranicu – to je mestečko Brežice a naše mestečko Šentilj, teraz ich k nám privážajú vlakmi, približne šesť vlakov denne, v každom tisíc a viac utečencov a všetkých ich prijímame tu. Pričom tábor je určený pre 2000 osôb, ale denne ním prechádza do 8000.


Vyskytli sa nejaké incidenty medzi utečencami a miestnymi obyvateľmi?

Málo. Boli prípady v obchodoch, kam utečenci chodili nakupovať. Napríklad, jeden takýto zákazník odmietol platiť peniaze predavačke na základe toho, že je žena a nemôže žene dávať do rúk peniaze. Teda si vyžadoval predavača muža. Boli pokusy navštíviť kluby a diskotéky, boli ešte nejaké konflikty, ale to nie je to najdôležitejšie. Prevažne konflikty nevznikajú s miestnym obyvateľstvom alebo s políciou, ale hádky a bitky vznikajú medzi samotnými utečencami a polícia to musí riešiť.

Viete, títo ľudia sú veľmi rozrušení, nervózni, už sú prakticky vzdialený len na krok od vytúženého cieľa, myslia si, že Rakúsko to je už takmer raj a Nemecko je jednoducho raj na sto percent, zostáva už len pár krokov. Obzvlášť bojovne sa správajú Afganci, vrhajú sa všade ako prví, nepúšťajú ostatných a kvôli tomu vznikajú všetky konflikty.


Ako dlho utečenci zostávajú vo vašom tábore?

Spravidla jeden deň, niekedy deň aj noc. Závisí to od toho, ako rýchlo sú Rakúšania pripravení pustiť ich na svoju stranu. Stáva sa aj to, že sa k nám vracajú nocovať z rakúskeho tábora, pretože Rakúšania tam nevyhrievajú stany. O deviatej večer zastavujú púšťanie utečencov, kto to nestihol, musí mrznúť tam celú noc a celkovo podmienky sú tam celkom iné, než na slovinskej strane. Sami uvidíte, v rakúskom tábore sa nikto tak nestará o utečencov ako u nás. Tak idú znovu na noc k nám – zohriať sa, najesť sa, osprchovať sa.


Máte aj sprchy?

Pravdaže. Náš tábor sa považuje za najlepší, máme horúce sprchy, máme trikrát denne stravu, lekárov, dobrovoľníkov. Teplé veci, deky. Taktiež sme otvorili pre nich na území tábora obchod, kde si môžu kúpiť to najnevyhnutnejšie.


Koľko približne utečencov sa obracia na lekárov?

150 až 200 pacientov denne. Vzniká veľmi zložitá a nebezpečná situácia, s vlnou utečencov prišli choroby, na ktoré sme už dávno zabudli, alebo sme ich ani nepoznali. Niektorí naši lekári sa už nakazili a dokonca sú veľmi chorí. Na druhej strane aj utečenci musia čeliť súboru vírov a infekcií, ktoré nepoznajú. Navyše, už je zima a sú to ľudia z horúcich krajín.


Hovorí sa a píše, že medzi utečencami je veľa ľudí s peniazmi, že sú veľmi prieberčiví a veľmi prieberčivo prijímajú pomoc.

To je pravda. Mnohí majú drahé smartfóny a drahé oblečenie. Naše teplé veci ich málo zaujímajú. Sú veľmi citliví na jedlo a služby. Napríklad, ak jablká, tak jedine červené, zelené nejedia, ak chlieb, tak jedine čerstvý, sucháre jednoducho zavrhujú. Ak ryba, tak musí byť tuniak. V tábore nám funguje bezplatné wi-fi a každý druhý čosi nepretržite hovorí alebo píše s pomocou smartfónu. Spojenie so svetom majú na vysokej úrovni.


Dokážete odhadnúť pravdepodobnosť prítomnosti medzi utečencami bojovníkov z Islamského štátu?

Myslím si, že tam sú. Časť mladých ľudí sa správa ako vojaci, sú organizovaní do skupín, tímov, zrejme tam majú svojich veliteľov. Obzvlášť to vidieť, keď začínajú konflikty a v mnohonárodnostnej skupine sa objavuje organizovaná úderná skupina bojovníkov. Nič nevieme a nedozvieme sa o skutočnej minulosti týchto ľudí. Ale to, že istá ich časť sa môže stať bojovníkmi v tých krajinách, kam smerujú, je dosť pravdepodobné.

Ako prebieha samotná procedúra prechodu hranice s Rakúskom?

Utečencov privážajú sem teraz vlakmi, potom absolvujú povinnú registráciu, počas ktorej stále realizujeme dezinfekciu stanov a čakáme na signál od Rakúšanov, kedy sú pripravení prijať ďalšiu várku. Zvyčajne je to cca 1000 osôb.

Potom Rakúšania z týchto 1000 púšťajú na registráciu a ďalšie cestovanie vo várkach prísne po 50 ľudí, nakladajú ich do autobusov a vezú ďalej, distribuujú do svojich táborov a zabezpečujú pohyb utečencov ďalej do Nemecka, hoci istá časť z nich zostáva v Rakúsku.


Aké východisko vidíte z tejto situácie?

My sami východisko nevidíme, ale to nie my sme túto situáciu vytvorili. Je tu veľa nebezpečenstiev a hrozieb. Napríklad, Nemecko už vyhlásilo, že sa vracia k starým pravidlám, v súlade s ktorými utečenec, ktorý nedostane azyl, sa musí vrátiť do krajiny EÚ, cez ktorú prenikol na územie Európskej únie. Teda okrem iného ich budú vracať k nám a čím viac ich zaregistrujeme, tým viac ich nám môžu vrátiť.

Nemecko zvažuje možnosť uzavrieť svoje hranice pre utečencov a zároveň zakazuje tranzitným balkánskym krajinám zatvárať svoje hranice. Merkelová dokonca povedala, že ak to bude spravené, začnú vojny na Balkáne a ona, Merkelová, veľmi nechce tieto vojny. Bola to priama hrozba. Ale predsa len, je to vôbec možné, zastaviť tento prúd?
Nedávno som sa vrátil z Bruselu, kde nám vysvetľovali teoreticky, ako máme riešiť problém utečencov a ja som im rozprával o praxi.

Tento prúd je možné a potrebné zastaviť, kým sa kvôli nemu nerozpadla celá Európa. Turkom Európa musí dať veľa peňazí, aby prestali púšťať utečencov a starali sa o nich u seba. Tým viac, že vojna v Sýrii môže skončiť.

Ale môže sa stať aj to, že Turkom dajú peniaze, ale naďalej budú púšťať utečencov. Myslím si, že sa to stane a zrejme si to nemyslím len ja. Preto peniaze im nedajú a ak aj dajú, tak nie veľa Zato veľa toho sľúbia, napríklad prijať Turecko do EÚ.

Áno, takýto variant je možný, ale kľúčové bude práve správanie sa Turecka a Grécka, kde táto rieka utečencov má svoje korene. Ešte raz zopakujem: balkánske krajiny, cez ktoré prechádza trasa, nemajú ani sily, ani možnosti odporovať vôli EÚ. Tieto krajiny postavili pred tvrdou skutočnosťou: cez vaše krajiny prúdia milióny utečencov a vám nezostáva nič iné ako riešiť tento problém vlastnými silami a s pomocou vlastných zdrojov, ktoré prakticky nie sú.

Ale myslím si, že existuje jednoduché a pochopiteľné riešenie, ktoré sa ľahko dá zrealizovať. EÚ musí prestať prijímať utečencov, povedať im to, vysvetliť, že Európa nechce a nemôže ich prijímať a potom sem prestanú cestovať.

Takéto riešenie bolo možné prijať už dávno, ale nebolo prijaté a všetko sa robí presne naopak. Je očividné, že Nemecko pozvalo k sebe utečencov, aby si ich užitočnú, lepšiu časť nechala u seba a ostatných „darovalo“ iným krajinám.

Čítal som o výsledkoch výskumov nemeckých odborníkov, ktorí si myslia, že iba 2 percentá týchto nových utečencov dokážu sa integrovať a prinášať nemeckej spoločnosti úžitok. Preto si myslím, že Nemecku nebude zostávať nič iné, ako deportovať utečencov naspäť domov alebo ešte niekam. Teda nakladať ich na lietadlá a posielať do Afriky, Afganistanu, do Sýrie…

Naozaj veríte, že niečo také je možné?


Pravdaže, je to možné. Zapoja armádu, privezú, naložia do lietadiel. Pretože cesta naspäť tým istým koridorom už nebude prístupná. Rakúšania to ako prví nepripustia.


Sergej Chelemendik:
Previezť niekam milióny ľudí vojenskými lietadlami proti ich vôli, po tom, ako sa dostali konečne do tohto európskeho raja a začali nový život, minuli na to obrovské úsilia, peniaze, riskovali svoje životy? Akosi v to neverím. Načo ich potom vedú do Európy?… No veľmi pekne ďakujem za zaujímavý rozhovor. A za možnosť navštíviť tábor utečencov v Šentilji.

Jak se Tomáš Halík,prelát Jeho Svatosti- monsignor 2.stupně cvičil v USA na prezidenta ČR

$
0
0
Břetislav Olšer
29.11.2015   Rukojmí
Prof. Tomáš Halík od září do prosince 2015 působí na Institute for Advanced Study na University Notre Dame ve státě Indiana. Působení monsignora preláta v USA je jeho zásadní americká příprava na souboj o křeslo prezidenta Česka.Nechci malovat čerta na zeď, ale vzhledem k rozložení momentálních českých nálad by se prelát Halík stal prezidentem jedině v případě, že proti němu v druhém kole kandidovala lázeňská pacientka v hidžábu.Inu dle esoteriky Tomáše Halíka je mír vlastně válečný zločin; společně s Danielem Hermanem, dnešním ministrem kultury nadšeně vítali v roce 1999 agresi NATO proti Jugoslávii, známou též pod pracovními názvy „humanitární bombardování“ nebo „lidská práva s plochou dráhou letu“





Když selhaly v minulých letech pokusy Spojených států mít svého člověka hlavou českého státu; viz. Švejnar, Albrightová a Schwarzenberg, byl vyměněn velvyslanec USA v Praze. Tím novým se stal Andrew Schapiro, jenž se ihned pustil do díla. Velvyslanec odevzdal své pověřovací listiny prezidentu Miloši Zemanovi koncem září 2014 a hned prý; navyšujte rozpočet na obranu. O týden později odjel do Brna na schůzku s Vrchním státním zástupcem Pavlem Zemanem. O čem spolu v brněnské restauraci Rialto jednali, není určeno ke zveřejnění; ambasáda USA schůzku nekomentovala vůbec.




New York... Snímek Břetislav Olšer

Můžeme jen spekulovat, že ve fázi, kdy teče Spojeným státům nejen ve střední Evropě do bot, poslal Obama do Česka svého spolužáka, co se jeho židovská matka narodila v ČSR, že snad Čechy zlomí a přivede je zpět do náruče pravdoláskové. Bílý dům je podle něj ve zmatku; Češi kopou za Putina. Tvrdí však, že chce Česko odnaučit korupci.A zpoza oceánu se nechal slyšet i americký senátor John McCain byl velmi znepokojen postojem českého prezidenta Miloše Zemana vůči Rusku a jeho prezidentovi Vladimíru Putinovi. A Maruška Albrightová ze Smíchova, která byla u bombardování Bělehradu, mu jen přikyvovala. Co by dělal svět, kdyby zjistil, že má Rusko jako USA na dvacet tajných věznic v Afghánistánu, v iráckém Abú Ghrajb, na Guantánamu, v Polsku, Pákistánu, Jordánsku a nejnověji i na Ukrajině, všude tam, kde neplatí americké pokrytectví, že mučení je proti lidským právům… Zde…


A politické školení americké demokracie ihned začalo; po Andrewu Schapirovi vystoupil v Černínském paláci prezident americké Národní nadace pro demokracii (NED) Carl Gershman (71), aby nasměroval českou diplomacii na Západ. Vyprávěl, jak byl roztrpčen Zemanovými výroky v Číně. A stejně, jako nás před desítkami let poučovali Sověti, co je to plíživá kontrarevoluce, a jak co můžeme či nemůžeme, cepoval dnes naše Zaorálky. Doslova pan Gershman řekl, že “Zemanovy výroky jsou strašná věc” a že si to při návštěvě USA pěkně odskáče za své názory na lidská práva v Číně a Tibetu, k Rusku, Ukrajině a sankcím. Svoboda slova, názorů a projevu poamericku… Resumé; proč nelze učinit státní převrat ve Spojených státech? Jelikož tam nemají velvyslanectví USA…




Vraťme se však k dnešku, před několika dny ve čtenářském průzkumu MF Dnes, kdo by měl být příštím prezidentem ČR, vyhrál Miloš Zeman; jak mezi lidmi se základním vzděláním, mezi středoškoláky i vysokoškoláky. Ti ho volili 9120 hlasy, zatímco generála Pavla 7892 a pátera Halíka 6866; Zeman dostal 22,6 % procenta hlasů. Vyhrál ve všech krajích, pouze v Praze o pouhou desetinu procentního bohu prohrál s generálem Petrem Pavlem. Na dalších místech celkově za Zemanem (22,6 %) skončil právě Petr Pavel (14,4 %), třetí byl kněz Tomáš Halík (9,5 %), čtvrtý ekonom Jan Švejnar (7,9 %) a první pětici uzavírá exprezident Václav Klaus (6,5 %). Žádného ze 13 nabízených kandidátů si nedokázalo vybrat 11,7 procenta hlasujících. Do hlasování se zapojilo celkem 110 574 čtenářů.

Situace je vážná, nikoli však tragická. Je nutné odletět na konečnou kandidátskou přípravu za oceán. Proč by měli mít své tréninkové tábory pouze hokejisté NHL? Prof. Tomáš Halík, nositel Templetonovy ceny, tak od září do prosince 2015 působí na Institute for Advanced Study na University Notre Dame ve státě Indiana. V říjnu přednášel ve Washingtonu na Georgetown University, na Woodrow Wilson International Center for Scholars (v rámci Annual Freedom Lectures) a na Velvyslanectví ČR. V listopadu navštívil New York, účastnil se diskuse s prezidentkou Union Theological Seminary prof. Serene Jones, přednášel a předčítal ze své nové knihy v rámci Festivalu evropské literatury a na Carnegie Council for International Etics debatoval s publicistou Ianem Burumou o uprchlické krizi a identitě Evropy (beseda byla natáčena 30 televizními stanicemi). A cestou zpět neopomene poděkovat za podporu Vatikánu, kde bude dva dny na mezinárodní konferenci na Papežské univerzitě Urbaniana a na konferenci na Papežské univerzitě Gregoriana. Otevřený dopis prelátu Halíkovi…




Vatikán... Snímek Břetislav Olšer

To koukáte, to koukáte, co jsme to měli k večeři? Kdo vlastně je Tomáš Halík, nositel Templetonovy ceny pro žijící osoby, které se zasloužily o přínos na poli „pokroku ve výzkumu a objevech týkajících se duchovních skutečností“? Vystudoval sociologii a filosofii na FF UK v Praze, do roku 1968 byl členem výboru ČSM, později členem komise ZV ROH pro socialistickou soutěž. V letech 1972–1975 působil jako podnikový psycholog a sociolog v podniku Chemoprojekt; soutěžil o titul Brigády socialistické práce československo-sovětského přátelství, dnes dle něj brigády práce asi imperialistické.

Připomeňme si jeho curriculum vitae této interesantní figurky a pochopíme vše; podle kádrových materiálů projevoval v pracovní a odborné oblasti angažovanost za realizaci politiky KSČ a byl ochotný a svědomitý, měl velmi dobrý vztah k lidem a v kolektivu byl oblíben. Patřil k zakládajícím členům Ekumenického hnutí inteligence a studentů a Díla koncilové obnovy. V roce 1978 měl být tajně vysvěcen biskupem Aufderbeckem v Erfurtu na katolického kněze. V letech 1980–1982 absolvoval dvouleté studium stranického vzdělávání k otázkám světonázorové výchovy a v roce 1981 absolvoval v NDR nástavbový kurs pro instruktory sociálně psychologického výcviku.


Odmítl též podepsat Chartu 77. Státní bezpečnost jej vedla jako kandidáta tajné spolupráce (KTS) pod krycím jménem Kazatel. Dne 17. června 1982 odmítl nabídku StB ke spolupráci. Halíkův svazek byl 6. prosince 1989 zásluhou Václava Havla zničen a zbylo z něj jen torzo. V roce 1984 získal atestaci z psychologie a působil jako psycholog na Institutu Ministerstva průmyslu, byl rovněž psychoterapeut pro drogově závislé na Protialkoholním oddělení Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice UK. České křesťanské akademie (ČKA) ho nedávno zvolila na další 6leté funkční období prezidentem ČKA; tuto funkci zastává již od roku 1990. Holt, prezidentování je jeho hobby, má je zkrátka ve svých genech; patřil v těžkých dobách k nejbližším spolupracovníkům kardinála Tomáška. Po roce 1989 se stal prezidentem České křesťanské akademie, farářem pražské Akademické farnosti a profesorem Univerzity Karlovy.


Zde je třeba na moment zpomalit; Federální shromáždění ČSFR 1. srpna 1991 schválilo “výčtový zákon, kterým se restituovaly majetky církví (zejména církevních řádů) a náboženských společností.” Že by vliv exkomunisty na postu předsedy vlády Mariána Čalfy…? Nicméně jako důkaz onoho vstřícného kroku mezi státem a církví bylo prohlášení tehdejšího kardinála Františka Tomáška, že to je poslední nárok, který církev vznáší! Poděkoval a sdělil, že další majetky už katolická církev žádat nebude. Nejen on, ale i další opoziční představitelé se vyslovili pro restituční tečku. Ozývají se však hlasy, že kardinálova slova nejsou prokazatelná, že tady byl rovněž přece tzv. blokační paragraf, který měl otevřít další restituce… Nicméně v letech 1990 a 1991 bylo do vlastnictví katolické církve zákonem převedeno asi 170 komplexů. Kardinál, arcibiskup pražský, hlava katolické církve v Čechách a na Moravě Tomášek upozornil také na to, že nejde o žádný majetek zabavený komunisty. Úplné vypořádání poměrů s římskokatolickou církví tedy proběhlo 1. 8. 1991…

Když byl poslanec JUDr. Stanislav Polčák z TOP 09 loni tázán, proč nejsou zveřejněny seznamy církevního majetku, určené k navrácení, odpověděl ve smyslu, že by tímto seznamem prozradili církvím i majetky, o nichž ony samy nevěděly a nemínily by je ani žádat k navrácení. Co je to za pokryteckou taktiku a strategii? Chce TOP 09 pomáhat církvím s restitučním vyrovnáním nebo si hraje na dvojitého agenta, co od každé z jednajících stran něco dostane…? Každopádně je takové lavírování na obě strany směšné. Zvláště, když se policie zajímá, jak pan poslanec přišel před časem k 7,5 milionům Kč a do čeho je investoval…?


Dalajláma a Mao…

V nedávných televizních OVM mluvil prelát Jeho Svatosti – Monsignor 2. stupně jaký bude filosofický prezident Česka po smrti kanonizovaný, co však předtím bude prezidentem všech občanů. Moudrý, klidným hlasem hovořící sečtělý muž, jenž když ale přijde řeč na Rusko a Ukrajinu, nalije se mu krev do hlavy, jeho fádní pohyb pravé ruky strne a vymezí se rázně vůči pokusům o Euroasii, touze Ruska po bývalém SSSR. Pak se prelát nadechne, vzdechne a řekne, že jsou u nás nejrůznější nepřátelské servery, které jsou proruské.…

Už chtěl říct, že by měly být zakázány a přidat své obligátní slovní spojení „ruský imperialismus“, ale polknul to, jelikož mu možná došlo, že stejně tak by mohly ty zlé servery zaútočit na jeho milované Spojené státy, co mučí své vězně ve více než dvaceti zemích světa. Vlastně ani neporušují americkou jurisdikci, jelikož neprovádějí sofistikované mučení ve Státech svých, ale v cizině, takže jsou z hlediska porušování lidských práv z obliga, byť za svoji existenci provedly stovky válek, agresí, převratů a anexí, ovšem samozřejmě v mírumilovném hávu „přinášení svobody a demokracie iráckému lidu…“http://stream.cz/nejnovejsi/slavnedny/10000268-den-nejvetsiho-protestu-proti-valce-ve-vietnamu

Jak již bylo zmíněno, prelát Halík získal Templetonovu cenu; výše finanční odměny je uzpůsobena tak, aby v daném roce převyšovala částku pro jednotlivé kategorie Nobelovy ceny, když Templeton kritizoval „duchovní nevšímavost“ Nobelových cen a chtěl tak ilustrovat přesvědčení, že nejdůležitějšího pokroku se nedosahuje čistou vědou, ale harmonií vědy a náboženství. Templetonova cena je druhou nejvyšší finanční částku pro jednotlivce udělovanou filantropickou organizací. V roce 2014 výše prémie činila 1 100 000 liber šterlinků – 1 libra cca 35,2 Kč. Kdoví, co by pan Templeton řekl na mazané sestry Voršilky a jejich chucpe byznys s Národním divadlem v Praze, kdy podvodně provozní budovu ND restituovaly, poté prodaly a teď ji chtějí zase zpátky, což je v podstatě princip mnohých církevních restitucí…

Cena je pro monsignora Halíka velmi prestižní ocenění, které získala také Matka Tereza, jež zakládala útulky pro umírající, sirotky a opuštěné děti. Budovala nemocnice a školy. Navštívila ve světě mnoho míst lidského utrpení: osadu s přesídlenci po černobylské havárii, v obleženém Bejrútu vyhledávala děti ohrožené válkou – v rozvalinách města jich našla na šedesát zmrzačených a nemocných a všechny se jí podařilo evakuovat do bezpečí. Založila Misionářky lásky, kongregace Milosrdenství… Získala rovněž Nobelovu cenu míru, o níž bylo řečeno, že je asi málo duchovní. Může se s Matkou Terezou rychlokvašný katolický kněz Tomáš Halík rovnat…?

Obě zmíněné ceny získal též Dalajláma, jehož prelát Halík litoval, že ho odmítl papež František přijmout, jelikož by tím pokazil renomé čínským křesťanům. Je zvláštní, že Tomáš Halík bouří proti riziku bolševismu, přičemž právě tibetský duchovní vůdce se nedávno přiznal k víře v učení německého myslitele Karla Marxe, jehož teorie daly základ socialismu a komunismu. Dalajláma na placené přednášce v New Yorku, kde taktéž přednáší Monsignor Halík, řekl: “Jsem stále marxista. Nejsem pouze socialista, jsem poněkud levičák a komunista. V terminologii sociálně ekonomické teorie jsem marxistou. Myslím, že jsem daleko dál vlevo, než čínští vůdcové. Ti jsou kapitalisty… Marxismus má morální etiku, zatímco kapitalismus je pouze honba za ziskem,“ vysvětlil duchovní, jenž žije od svého útěku z Číny po nezdařeném proti čínském povstání v Tibetu v roce 1959 v indickém exilu. Marxismus se podle něj zabývá údělem pracující třídy, tedy většinou společnosti, osudem těch, kdo nejsou privilegováni a jsou v nouzi.

Modlící se buddhistky v Pekingu… Snímek Břetislav Olšer

Monsignore Halík však jen vypadá jako svatořečený, ve skutečnosti nemá pro hříšné projevy zloby a nenávisti daleko. Když uslyší jméno Miloš Zeman, vyplaví se z něho přímo ďábelský adrenalin; o Miloši Zemanovi tvrdí: “Spíš je mi ho dnes líto, vidím, že je to nemocný člověk. Léta alkoholu a barbarské životosprávy se podepsaly na jeho zjevu, na jeho chování i na jeho myšlení. Vždyť on byl původně intelektuál, Klause převyšoval inteligencí a hlavně smyslem pro humor. Pak si přisvojil masku jakéhosi bodrého, přihlouplého strýce. Ale ta mu přirostla k obličeji tak, že už ji nemůže sundat. Přitom styl jeho rozhodování, koho jmenuje ministrem, komu udělí nebo odepře profesorský titul, nese znaky orientálního despoty, který odměňuje své milce a mstí se svým nepřátelům…”

Mám říct nahlas, co mi připomíná on? Jak může “světová” osobnost a nositel prestižní Templetonovy ceny tak hulvátsky urážet hlavu státu? A což tak, pane Halíku, vámi milovaný abstinent Václav Havel…? Nechci malovat čerta na zeď, ale vzhledem k rozložení momentálních českých nálad by se prelát Halík stal prezidentem jedině v případě, že proti němu v druhém kole kandidovala lázeňská pacientka v hidžábu.


Monsignor Halík je zkrátka eurohujer, proto také tvrdí dle evropské bible zvané EUROMED, že lidé mají morální povinnost přijmout utečence; jsem zvědavý, kolika z nich nabídne nositel Templetonovy ceny místo pod svou střechou, aby šel příkladem Česku a zachoval se poprvé jako Matka Tereza…?Je však asi určený jako ústřední mediátor; Společnost Mozaika – Platforma dialogu, která se v duchu soudobého tureckého islámského myslitele a hlasatele tolerance Fethullaha Güllena snaží o pěstování dobrých vztahů mezi muslimy, křesťany a Židy, se rozhodla udělovat v Čechách každoročně jednomu českému intelektuálovi Cenu mezináboženského a mezikulturního dialogu. Jako prvnímu byla tato cena udělena Tomáši Halíkovi. Ano, kdo jiný se zasloužil o to, aby katolická církev vzkvétala za podpory běženců a islámu, byť pro spoustu nacistických válečných zločinců byla záchranou i se svými majetky, mocí a penězi.

Můžeme jmenovat jen namátkou: Eduard Roschmann, známý jako „Řezník z Rigy“, Franz Stangl – velitel vyhlazovacího tábora Treblinka, osvětimský „Anděl smrti“ Josef Mengele, velitel tábora Sobibor Gustav Wagner, organizátor deportací Židů z Francie a Slovenska Alois Brunner, Hauptsturmführer Erich Priebke, zodpovědný za masakr italských partizánů v Římě roku 1944, a v neposlední řadě také Adolf Eichmann… Pro všechny tyto počestné křesťany organizoval biskup Alois Hudal tzv. „krysí stezky“ (ratlines) umožňující prominentním nacistům uniknout velmi tajně z poválečné Evropy. Což třeba dopis, v němž biskup Hudal roku 1948 požádal argentinského diktátora Juana Peróna o vydání 5000 argentinských víz pro bývalé „vojáky“ nacistické Třetí říše.

Po boku Hudala stál při organizování některých krysích stezek vedle jiných lidí také Monsignor Karlo Petranović, ustašovský válečný zločinec, který uprchl z Chorvatska přes Rakousko do Itálie. Další povedený církevní ptáček, páter Krunoslav Draganović, chorvatský profesor teologie a pašerák válečných zločinců z Chorvatska, se v 50.letech a 60. letech objevoval na výplatní pásce amerického Pentagonu. Se zmíněnými požehnanými jedinci spolupracoval také Monsignor Karl Bayer, římský ředitel katolické organizace Caritas International.

Na jaké výplatní listině asi figuruje Jeho Svatost - Monsignor 2. stupně Tomáš Halík...? Za co, no že dle americké školícího vzorce řekl, že považuje Putinovo Rusko za nesmírné nebezpečí. Putin se prý snaží vybudit ruský nacionalismus vidinou obnoveného SSSR, formuje globální protidemokratickou koalici těch nejhorších sil- fašizujících a kryptokomunistických, v demokratických státech vytváří páté kolony, obnovuje špionážní sítě a loví prý v nejkalnějších vodách české společnosti a někteří tu šíří Putinovskou propagandu goebbelsovského rázu.
Inu dle esoteriky Tomáše Halíka je mír vlastně válečný zločin; společně s Danielem Hermanem, dnešním ministrem kultury nadšeně vítali v roce 1999 agresi NATO proti Jugoslávii, známou též pod pracovními názvy „humanitární bombardování“ nebo „lidská práva s plochou dráhou letu“...

Přemysl Votava: Jsem z toho naozaj celý zmetený

$
0
0

Přemysl Votava
29.11.2015 Vaše věc

Při pohledu na nešťastného „Turka“ jsem si vzpomenul na koktajícího majora Terazkyho z Černých baronů: „Jsem z toho naozaj celý zmetený…!“ Také ten „Turek“ se do toho pěkně zamotal. Nejdříve střelil po letadle, opravdu trefil a potom začal teprve myslet. 



Tak jsme se postupně dozvěděli, že to bylo ruské nepřátelské letadlo, potom jakési neznámé…a dnes již ten „Turek“ neví, proti komu vlastně bojuje. Proti Rusku, nebo proti Islámskému státu? Přitom bombarduje statečné Kurdy, jedinou sílu, která v pozemních bojích čelila ISIS.

On ten „Turek“ se do toho dostal trochu nevině. Už dva roky EU (NATO) trestá Ruskou federaci sankcemi, již dva roky EU (NATO) vede nevyhlášenou válku proti Ruské federaci. Přes média byla vyvolána nenávist ke všemu ruskému, nenávist, která nemá v poválečné době obdoby. Položit květiny u hrobů sovětských vojáků je málem trestným činem.

Turecko je členem NATO, je součástí sankcí a tlaku na Ruskou federaci. Mezitím však se přes Turecko přivalil do Evropy milion migrantů, především z islámských zemí. A vše vrcholilo v Paříži, která s islámským terorem si prožila své hrůzné dny. Obdobně další města v západní Evropě obchází strach. Nepřítelem číslo jedna už není Rusko. Proto se stalo, že problém radikálního islámu, zatlačil do pozadí protiruské tažení.

Doba se začala měnit. Roční hra Západu na boj proti ISIS v Sýrii se změnila vstupem Ruska na syrské bojiště. ISIS začal mizet ze Sýrie. Sestřelením ruského letadla SU-24 Turecko odkrylo své zájmy. Čekala se pochvala od Západu. Přišla jen z nezápadní a tradičně protirusky rozjásané Ukrajiny, jinak to byly jen rozpaky. Evropa potřebuje Ruskou federaci.

Proto po silných slovech premiéra Turecka Ahmeta Davutogla se volá po klidu a udržení přátelských vztahů s Ruskem. Jeho slova jsou až výmluvná, „Neměli jsme a nemůžeme přerušit vztahy po tomto incidentu….Rusko je naším přítelem, sousedem a velice důležitým partnerem….Dvoustranné vztahy nesmí být obětovány….“

Sestřelení letadla SU-24 nad Sýrií je prvním takovým vážným konfliktem po mnoha, mnoha letech. Co se stane zítra, pozítří…Stačí přeletět hranici o 100metrů a budeme bombardovat?

Vzpomínám si na onoho mladého německého pilota Mathiase Rusta, který si v květnu 1987 udělal výlet a přistál na Rudém náměstí v Moskvě. Tedy hluboko v SSSR. Připomínám, že to bylo to v době stupňovaného napětí mezi USA a SSSR. Ač byl stíhačkami sledován, nikdo nedal povel ke střelbě, nikdo jej nesestřelil, proto ani nezačala válka.

Známe to staré české přísloví: „Dvakrát měř, jednou řež“. A to chybělo tomu dnes koktajícímu nešťastnému „Turkovi“.










Rozhovor prezidenta republiky pro Mladou frontu Dnes

$
0
0
29.11.2015   hrad
Premiér Bohuslav Sobotka Vás minulý týden tvrdě zkritizoval, když prohlásil, že "v zásadě legitimizujete šíření xenofobie a nenávisti v té naprosto extrémní podobě". Co na jeho slova říkáte?
Víte, já jsem starý pán. A já s úsměvem přehlížím různé klukovské drzosti, jako je například právě tato. Nicméně bych byl rád, aby premiér pochopil, že na Albertově jsem naopak veřejně vyzýval k toleranci, k dialogu a k respektování různých názorů. Odmítal jsem nálepkování těchto názorů. Nu, a to vyvolávání nenávisti se bohužel projevilo při demonstraci před Úřadem vlády, kde pět tisíc lidí, kteří protestovali proti panu Sobotkovi, muselo být rozháněno pepřovým sprejem. Myslím si, že pan premiér vydal toto prohlášení především proto, aby zakryl fakt, že proti němu demonstrovalo pět tisíc lidí.

Premiér Sobotka dále řekl: "V současné chvíli jsme všichni v sociální demokracii na pana prezidenta strašně naštvaní za to, co udělal." Kdo Vám kromě Bohuslava Sobotky vyčetl Vaše slova?

Dostal jsem řadu pozitivních ohlasů od sociálních demokratů na svoje vystoupení na Albertově. Nedostal jsem žádné negativní vyjádření od žádného sociálního demokrata.

Panu Sobotkovi se především nelíbilo, že s vámi na tribuně stál Martin Konvička, hlavní postava protiislámského hnutí v České republice. Co si o Bloku proti islámu myslíte?

Nejsem ani kádrovák, ani cenzor. Organizátoři této akce – nikoli já – rozhodovali, kdo bude na pódiu. Pokud vím, byl tam jeden poslanec, byl tam jeden senátor a byl tam jeden docent, což – milý pane šéfredaktore – můžete chápat jako snahu o komunikaci s akademickou obcí. Ale to opravdu myslím ironicky. Pokud jde o pana Konvičku, já jsem Blok proti islámu nijak nestudoval. Myslím si, že každý má právo kritizovat jakékoli náboženství, a pokud kritika islámu nezachází do extrémních poloh – a já se teprve nedávno od redaktorů Blesku dozvěděl o masokostní moučce a koncentračních táborech, což jsou bezesporu extrémní a nepřijatelné polohy – má právo na existenci. Osobně bych vedl kritiku islámu například na základě toho, že vylučuje polovinu populace, tedy ženy, z veřejného života, že jim omezuje přístup ke vzdělání i přístup k veřejným funkcím. To je kritika, která má právo existovat, stejně jako kritika jakéhokoli jiného náboženství.

Po Vašem vystoupení na Albertově nikdo nevěnoval pozornost tomu, co jste řekl, ale s kým jste stál na pódiu. Postavil byste se po této zkušenosti na stejné pódium s panem Konvičkou znovu?

Ale já bych se klidně postavil na stejné pódium třeba i s panem Kalouskem, s panem Fialou, s panem Sobotkou, přejete-li si, ale to by museli rozhodnout organizátoři této akce, nikoli já. Už jednou jsem Vám řekl, že nejsem ani kádrovák, ani cenzor.

Vyjádření premiéra Sobotky na Vaši adresu jste označil za klukovskou drzost. Bude tato drzost mít nějaký vliv na Vaše vztahy s předsedou vlády?

Myslím si, že ne. Politici spolu mají vycházet, ať si o sobě myslí cokoli, protože v obou případech byli legitimně a demokraticky zvoleni v tajných a svobodných volbách. Ten rozdíl názorů, který by neměla zakrýt ani akce na Albertově, ani akce před předsednictvem vlády, o níž média téměř neinformovala, což je zajímavé, takže tento rozdíl názorů by měl být hlubší a měl by být definován asi takto: Pan premiér například teď nedávno ze Šanghaje odmítl mé tvrzení, že existuje souvislost mezi migračním tokem a mezi teroristy. Přitom řada odborníků tuto souvislost potvrdila. Islámský stát má možnost, které nesporně využívá, dodat své džihádisty do onoho migračního proudu a atentáty z Paříže dokazují, že minimálně ve dvou případech tomu tak bylo. Rozpor mezi premiérem a mnou je však ještě hlubší. Premiér mi připadá jako člověk, kterého varují, že se blíží povodeň, a on říká: Kdyby náhodou přišla, pojišťovna mi to zaplatí. Jenže žádná taková pojišťovna neexistuje. Pokud se blíží povodeň a pokud migrační krize zasáhne i nás, ať už možnými teroristickými útoky na našem území, tak třeba tím, že rostoucí počet migrantů bude narušovat naše sociální, ekonomické i politické struktury, tak ten, kdo přehlíží toto nebezpečí a neslyší varování Kassandry, která varovala Trojany před vtažením koně do bran města, ten za to všechno ponese plnou odpovědnost.

Znamená to, že premiér Sobotka podle Vás přímo ohrožuje bezpečnost České republiky?

Svou váhavostí, svou nerozhodností a řadou dalších zdánlivě smířlivých a zdánlivě humanistických gest, která podle mého názoru nedoceňují reálné nebezpečí, protože já na rozdíl od něj pokládám migrační krizi za organizovanou invazi.

Předseda Ústředí muslimských obcí ČR Muneeb Hassan Alrawi, o Vás nedávno psal jako o Boko Zemanovi a o slovenském premiérovi Ficovi jako o Haram Ficovi. Fráze Boko Haram přitom v hauštině znamená Západní učení je hřích. Co toto vyjádření šéfa českých muslimů pro Vás znamená?

Nedávno jsem si přečetl historii muslimských obcí v České republice. Nevím, zda víte, že pan Brikcius, což byl předseda muslimské obce v tehdejším protektorátě a předtím v tehdejším Československu, byl současně redaktorem Vlajky. Muslimská obec byla rozhodnutím prezidenta Beneše rozpuštěna jako nepřátelská vůči Československé republice, protože kolaborovala s nacisty. Ostatně velký muftí z Jeruzaléma byl přijat Adolfem Hitlerem a vyjádřil plnou podporu boji říše proti Angličanům a dalším kolonialistům. Takže jak vidíte, muslimská obec má určité historické kořeny a tyto kořeny by se neměly přehlédnout při jejím dnešním posuzování.

Měli bychom muslimské obce zakázat?

Ve Francii zakazují šátky, protože se drží názoru, že to začne hidžábem a skončí to burkou. Já samozřejmě respektuji francouzské zákonodárství. Sám bych sice muslimskou obec nezakazoval, ale postupoval bych stejně, jako postupovali ve Velké Británii. Tam před několika lety vykázali imámy za to, že pronášeli fanatická a nenávistná kázání. Pokud vím, tak v brněnské mešitě některými jak domácími, tak zahraničními kazateli ke kázáním podobného typu došlo. Čili pokud chtějí žít mírumilovně, bůh s nimi. Pokud chtějí rozdmýchávat nenávist, třeba i tím, že si přivezou zahraniční kazatele, pak jsem pro vypovězení po britském vzoru.

V projevu na Albertově jste mluvil o imigrantech, jejichž "kultura je plně slučitelná s evropskými hodnotami, není to kultura vrahů a není to kultura náboženské nenávisti". To implikuje, že kultura jiných imigrantů taková je. Měl jste na mysli muslimské přistěhovalce?

Měl jsem na mysli vrahy z Paříže, kteří – jak víte – vraždili nevinné civilisty a přitom volali Allahu akbar. To je beze sporu muslimské heslo a v tomto případě je to kultura vrahů. Kultura náboženské nenávisti je kultura, která se vyskytuje všude tam, kde muslimové považují nevěřící, ať už jsou to křesťané, ateisté, nebo příslušníci jiných vyznání, za lidi druhé kategorie. Za lidi, kteří – abych citoval posvátné muslimské texty – mají být buď vyhubeni, nebo mají sloužit jako sluhové, nechci říci otroci. To je skutečně kultura náboženské nenávisti. Jiná náboženství takovou nenávistí vůči nevěřícím neoplývají. I když jsem ochoten plně přiznat, že ve středověku bylo křesťanství v podobné pozici, jako je dnes islám.

Ve svém projevu na Albertově jste dále řekl: "Tento národ si zaslouží, aby si vládl sám. Aby mu nikdo – opakuji, nikdo – z vnějšku nediktoval, co má a co nemá dělat." Za to jste sklidil aplaus. Myslíte si, že se nám teď snaží někdo diktovat, co máme nebo co nemáme dělat?

Samozřejmě že ano. Já jsem eurofederalista. Zatímco euroskeptici chyby Evropské komise vnímají s nadšením jako důvod pro vystoupení České republiky z Evropské unie, já tyto chyby vnímám s lítostí a bolestí. Pokusím se Vám dát dva kontrární příklady. Na jedné straně Evropská komise neplní základní role, které má mít. To je ochrana vnějších hranic. Už několik let o tom evropští představitelé doslova žvaní, aniž by udělali jakoukoli konkrétní akci. Teď jsem měl s ministrem vnitra Chovancem v Lánech diskusi na toto téma a tam mi řekli, že agentura Frontex, která má chránit naše vnější námořní hranice, má šest lodí, z nichž pět je v opravě a jen jedna je funkční. Tato neschopnost Evropské komise je důvodem oprávněné kritiky. No, a druhý příklad je tento. Víte, že Evropská komise nedávno prakticky zakázala domácí zabijačky. Měl jsem tady na návštěvě předsedu rakouského Bundestagu, který mi říkal, že jim zase zakazují traktorové sedačky. Jinými slovy neplatí princip subsidiarity. A tento princip znamená, že na národní úrovni musíte řešit to, co řešíte lépe než na úrovni nadnárodní. Ochrana vnějších hranic je nepochybně nadnárodní záležitost, zatímco zabijačky nebo traktorové sedačky jsou záležitostí národních parlamentů. Stejně tak je záležitostí národních parlamentů, koho umístí na svém území. Čili žádné kvóty, žádné přerozdělování, protože tím ničíte suverenitu členských zemí EU.

V otázce kvót na uprchlíky je teď Evropa rozdělena na Západ vedený Angelou Merkelovou a východní skupinu V4. Bude Východ Západem převálcován?

Než odpovím na Vaši otázku, dovolte mi jednu vzpomínku. Při válce proti Iráku byla takzvaná koalice ochotných. Tehdy americký ministr zahraničí nesmírně chválil novou, to jest východní Evropu za to, že se připojila k této válce, zatímco stará, tedy západní Evropa proti tomu protestovala. Takže jak vidíte, dělítka mezi starou a novou Evropou se někdy přesouvají z extrému do extrému. A k Vaší otázce, jsem velmi rád, po rozhovoru s polským prezidentem Dudou, že se Polsko jasně vrátilo na stranu visegrádské čtyřky. Prezident Duda se mi zdvořile omluvil za postup Polska při minulém hlasování o kvótách. A teď musíme počítat s tím, že V4 jako blok by měla v EU získávat další spojence. Ať je to Finsko, Rumunsko, možná Španělsko – a mluví se i o dalších.

A co Německo?

Nechci se vměšovat do německých vnitřních záležitostí. Nicméně sám dobře víte, že tam sílí odpor vůči politice spolkové vlády, konkrétně bavorská zemská vláda dokonce podala ústavní žalobu na spolkovou vládu za to, že nedokáže zastavit příliv imigrantů.
Miloš Zeman, prezident republiky, Mladá fronta Dnes, 26. listopadu 2015

Je to tady. Ruská námořní pěchota podporovaná tanky T-90 MBT se zapojila do pozemní operace v Sýrii

$
0
0

29. 11. 2015  AC24
Ruské síly zaútočily na pozice rebelů v Sakhl al-Gab mezi Latakií a Idlibem v severní Sýrii. 
Do útoku se zapojily ruské síly až o síle batalionu. Návrší držené rebely bylo vystaveno těžkému dělostřeleckému bombardování pomocí houfnic a raketometů. Ruské síly měly rovněž letecké krytí letounem Su-25M.
Do pozemní operace se zapojila ruská Námořní pěchota podporovaná tanky T-90MBT a bojovými vozidly pěchoty BTR-80 (BTR-82?) APC.
Dodobyté pozice jsou v tomto okamžiku obsazeny ruskými a syrskými silami.

Syrští provládní žurnalisté potvrzují, že ruská pozemní vojska provedla operace i u Aleppa.
Komentář od J. Hawka: Zatím není možnost zjistit, jsou-li tyto zprávy pravdivé, ale je pravděpodobnější, že ruské pozemní jednotky se bojů fakt účastní, než naopak. Ty obrázky tanků T-90 MBT na trajlerech, které se používají spíše při dlouhých přemisťováních než při bezpečnostních operacích přímo v blízkosti letiště Khemeimin, naznačují, že pozemní složka ruských vojsk se už neomezuje jen na prostředí ruských námořních a leteckých základen v Sýrii. Tento vývoj je v souladu s přípravami ohlášenými v aktualizaci stavu Ruské vojenské mapy a se skutečností, že Syrská armáda není moc na šokové úderné zteče, což ale pak snižuje účinek ruského leteckého či dělostřeleckého bombardování. Jakmile bude moci ve vybraných sektorech fronty začít operovat pár bojových seskupení posílených batalionů jako „síly mimořádného nasazení“, tak budou mít na celkovou situaci vliv neúměrně převyšující jejich počty (a ve skutečnosti jsme něco podobného spatřili i během zimních bojů 2014/15 na Donbase), přičemž Syrská armáda, „pravidelné síly“, bude držet obsazená území, povede obranné operace a bude vytvářet podmínky vhodné k nasazení ruských úderných jednotek.


Překlad: Miroslav Pavlíček

Zhnusení Karla Schwarzenberga

$
0
0
Marek Řezanka
29.11. 2015  Literární Noviny
 

„Jsem zhnusen, když se z obětí dělají vrazi,“ prohlásil Karel Schwarzenberg při svém odcházení z čela TOP09.

Tato věta by neměla zapadnout. Vystihuje totiž přesně situaci, proč je slovo „humanita“ v našich zeměpisných délkách a šířkách devalvováno stejně jako pojmy „pravda“, „láska“ či „svoboda“.

Pan Schwarzenberg je typem člověka, který výrazně přispívá k rozdělení společnosti a k bojkotu některých hodnot, které bychom neměli vylévat jako pověstné dítě s vaničkou.

Jeho větu totiž značná část veřejnosti přijme podobně jako si k srdci vezmeme radu notorického kuřáka, že kouřit se nemá.

Nová etapa pro Libyi?

Nedokážu posoudit, kdy vždy byl K. Schwarzenberg zhnusen. Zato lze demonstrovat, kdy stál na straně těch, kteří podmínky řady lidí zhoršovali, místo aby šířili humanitu. Nebo již nevíme, s jakou nadějí v hlase kníže pán oslavoval pád M. Kaddáfího?: „Pád režimu Muammara Kaddáfího otevírá novou etapu historie svobodné Libye, která je z mnoha hledisek velmi důležitá pro klidný vývoj a bezpečnost celé oblasti. Česká republika byla mezi prvními zeměmi, které navázaly kontakty s Národní přechodnou radou Libye.“

Tento výrok by snad šlo považovat za ukázku černého humoru, kdyby realita nebyla tak tragická. Místo bezpečnosti sledujeme v celé oblasti jeden velký chaos a hned několik rozvrácených států – včetně Libye, jíž Schwarzenberg předvídal světlé zítřky.


Co je v naprostém pořádku?

Pověstný je též postoj K. Schwarzenberga k dodávce zbraní pro Saúdskou Arábii. Výzva Amnesty International ho evidentně neoslovila.

Zbraně na Ukrajinu? No jistě…

Za do nebe volající potom pokládám snahu K. Schrarzenberga dodávat zbraně Jaceňukovu režimu. Pokud bereme vážně Minské mírové dohody, mělo by být podobné prohlášení zcela nepřijatelné: „Já se obávám, že každé příměří, které bude uzavřeno, bude mít velmi omezenou trvanlivost“, nechal se slyšet K. Schwarzenberg v únoru 2015 s tím, že by dodával zbraně kyjevské vládě, jež se netají choutkami vést válku s Ruskem.

Kosovo? Bude líp…

Panu Schwarzenbergovi možná někdy – a silně selektivně – vadí, když někdo z obětí dělá vrahy. Zato mu však vůbec nevadí, když z vrahů dělá oběti.

Podívejme se, jakým způsobem K. Schwarzenberg vysvětloval, co ho vedlo k uznání samostatného Kosova: „Jediná cesta ven z toho všeho je, že doufejme, co nejdřív Kosovo bude včleněno do Evropské unie, poněvadž potom také hranice vůči Srbsku nebo Černé Hoře nebo jiným zemím, nebo Albánii nebudou hrát takovou roli, jako dnes, tím také to vyhrocení nacionalizmu ustane a hlavně tam přijdou investice. Vzpomeňme si na naše vlastní dějiny v devadesátých letech - teprve, když bylo jasno, že vstoupíme do NATO a staneme se členy Evropské unie, tudíž mezinárodní kapitál se cítil jistý, přišly velké investice tehdy do České republiky. To stejné se stane na Balkáně. Teprve když - a to je nepřetržité snažení české diplomacie, aby celá oblast západního Balkánu, ať je to Chorvatsko či Srbsko, ať je to Albánie či Kosovo, ať je to Makedonie, musí vstoupit do Evropské unie. To obrousí nacionalizmus, to poskytne možnosti hospodářského vývoje, výdělku, a tím mnoho problémů, které tam existují, zanikne.“

Tento text odhaluje hned několik skutečností. Za prvé: Pan Schwarzenberg skutečně není dobrým prognostikem, což se ukázalo i při jeho hodnocení výhledu v Libyi. Za druhé: Pan Schwarzenberg tímto krokem legitimizuje zločince, kteří v čele Kosova stanuli. Za třetí: Panu Schwarzenbergovi nevadí agrese, pokud se jí dopouští NATO.

Tehdy se v ČSSD ještě našli politici, kteří se proti Schwarzenbergově politice rázně vymezili (jako například pan Ohlídal): „Cítím jako velmi nepříjemnou věc to, že Česká republika takovýto stát, v jehož čele stojí zločinci a vrahové, uznala. A také mně vadí, že s tímto státem Česká republika má diplomatické styky a chová se, jako by tento stát byl rovnoprávným státem ve srovnání s ostatními. Rovnoprávným de iure asi ano, ale po faktické stránce jsem přesvědčen, že ne.“

Fašisté tam žádní nejsou…

Mnohým „našim“ mainstreamovým médiím, našim akademikům a našim umělcům nijak nevadilo, když Schwarzenberg bez jediného důkazu vyvolával protiruskou hysterii a pronášel slova, která neměl čím doložit– která však byla mimořádně urážlivá: „Ukrajina konečně pochopila, že jí jde o existenci. Že pokud toto bude pokračovat, tak se Rusům podaří rozvrátit celý stát… Ale nevylučuji, že Rusové vyprovokují nějaký teroristický útok, třeba vypálí nějakou synagogu. Aby poukázali na to, jak tam působí fašisté.“

Raději nedomýšlet, že tento pán mohl být hlavou našeho státu.

Nutno dodat, že Schwarzenberg patří k těm, kteří soustavně popírají hnědnutí vrcholné ukrajinské politické scény. Nevzrušily ho vraždy odpůrců kyjevského režimu, události v Oděse ho nechaly chladným. Masakr v Domě odborů v Oděse z 2. května 2014 přitom nebyl dosud řádně vyšetřen.

Není náhoda, že jsme K. Schwarzenberga mohli spatřit v jedné řadě s Olegem Zajnullinem, viceprezidentem Mezinárodní asociace Ukrajinská svoboda. Karel Schwarzenberg by si pod tuto fotografii mohl dopsat: Fašisté na Ukrajině? Žádné nevidím, protože mám oči zavřené…

Samozřejmě mu nevadí, když si Štětina zve na půdu Evropského parlamentu Bieleckého z fašistického praporu Azov.

A co Dudajevův prapor, Mr. Schwarzenberg?
Nejsou to ale jenom fašistické síly, které tento „dobrý muž“ nevidí. Toleruje mimo jiné i fakt, že kyjevský režim v boji proti části vlastních občanů (jež nazývá teroristy, jak jinak) používá i jednotky napojené na teroristy. „Nic není samozřejmě takové, jak to na první pohled nechutně vypadá. Série pozoruhodných reportáží polského novináře Marcina Mamona, které uveřejnil americký The Intercept (čili projekt „snowdenovského“ Glenna Greenwalda), totiž upozorňuje na to, že zatímco USA v Iráku a Sýrii do určité míry proti Daeši opravdu bojují, na Ukrajině stojí bok po boku. Řeč je o „Dudajevově praporu“, oddílu čečenských džihádistů, s nimiž bojují islamisté i z jiných kavkazských oblastí, ale přidali se už i Ukrajinci. Marcin Mamon se s radikálními islamisty na Ukrajině spojil přes šéfa buňky Daeše v Istanbulu. „Naši bratři tam jsou,“ konstatoval a dal mu kontakt na jistého Ruslana, který reportéra zavedl až do tábora islamistů.“

Schwarzenberg a zrada Západu

Jak ale potom vnímat Schwarznebergovo rozhořčení nad „zradou Západu“ v otázce Kurdů? Možná by šlo vystihnout výrokem Talleyranda, který sám citoval: „Ale navíc se objevily zprávy, že Američané v touze dostat Turecko na svoji stranu, jak v boji proti Asadovi, tak proti IS, údajně s útoky na Kurdy tiše souhlasí. Je-li tomu tak, jde o nejhorší zradu, které jsme v posledních letech byli svědky. Je to zrada vůči naším spojencům a spolubojovníkům proti Islámskému státu, kteří byli vražděni nejen IS, ale i jinými extremisty. Je-li toto dílo Západu, tak můžeme jen vzpomenout na velkého francouzského politika knížete Talleyranda, který o jednom z Napoleonových skutků prohlásil: „Je to horší než zločin, je to blbost.“ Toto je bohužel oboje.“

Stokrát dobrý politický dort

V tomto kontextu by nám neměl ujít Kalouskův tah, jak definitivně pohřbít sociální demokracii. To se mu totiž povede, pokud ta skočí na jeho nabídku spolupráce a stane se nevolitelnou i pro zbytek svých voličů, kteří TOP09 obhajobu humanity zkrátka věřit nemohou.

Tito voliči totiž ještě mohou pamatovat, jak se podle tehdejšího šéfa TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga musí lidem jako lékaři vysvětlit, že hospodářství je nemocné a bez léčby se neuzdraví. Že tato léčba znamenala jeden klystýr pro sociálně slabé za druhým. A že handicapovaní se házeli přes palubu, zatímco pan Drábek a pan Šiška byli „skvělý tým“.

Pokud se ČSSD bude nadále objímat s TOP09 a Babišovo ANO si zase bude notovat s Fialovou ODS (v otázce opatření proti uprchlíkům) - bude to mít volič v České republice skutečně těžké. Nemluvě o skanzenové KSČM, která snad svou potenciální vládní roli nebere ani vážně.

V podstatě pak bude mít volbu mezi asociální koalicí ODS-ANO-KDU-ČSL (či třeba nějaké protimigrační hnutí) nebo mezi asociální koalicí tvořenou ČSSD-TOP09-KDU-ČSL. Stranu sociální však aby pohledal.

Za pravdu a lásku až do roztrhání těla… Ale vašeho…

Jako evergreen by potom TOP09 mohla občanům pouštět následující slova K. Schwarzenberga (třeba spolu se složenkami, jak moc nás zadlužila během vládnutí v Nečasově kabinetu, kdy z nás dřela každý drobák hlava nehlava): „Pane prezidente Havle, za pravdu a lásku a jejich vítězství budeme nadále bojovat. Neustaneme. Můžete se na nás spolehnout." Zřejmě v rámci tohoto odkazu nevytkl pan Schwarzenberg paní Albrightové ani slůvkem její angažmá v Kosovu.

Humanita TOP09 a pana Schwarzenberga je přeludem, čirým simulakrem. Neopírá se o reálná fakta.

Až se někdo zeptá…

Až se bude někdo chtít hlouběji zabývat problematikou, proč naše společnost může hnědnout, neměl by výše popsané pokrytectví TOP09 (jmenovitě potom K. Schwarzenberga), řady médií, akademiků a dalších „elit“ opomenout. Tato role je podle mě výrazná, neboť přispívá k demolici hodnot, které bychom likvidovat neměli – ale v něž přestáváme věřit. Pro nedůvěryhodnost těch, kteří o nich kážou.

Rusko má zahájit proti IS ohromnou operaci s kódovým názvem „Totální zkáza“ pomocí 69 bitevních tryskáčů Suchoj, bombardérů Tupolev 160, ponorek a válečných lodí

$
0
0

29. 11. 2015    AC24

Rusko je připraveno ke koordinaci při praktických krocích k zablokování turecko-syrské hranice v součinnosti s Damaškem, řekl v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po rozhovorech se svým syrským protějškem. Lavrov si vzpomněl, že francouzský president Francois Hollande už před tím vyslovil stejný návrh. Pokud Rusko, Sýrie a Francie zablokují hranici, tak budou v Sýrii mnohé teroristické skupiny, jako ISIS a al Nusra, odříznuty od zásobování přes Turecko.
V sobotu mluvčí Syrské armády brigádní generál Ali Mayhoub řekl, že turecká vojska z oblasti hory Jebel Aqra vypálila na pozice Syrské armády mnoho minometných granátů, takže jasně z turecké strany.

To zjevně není čin na podporu myšlenky zablokování hranice. Podle Damašku Turecko rovněž do Sýrie zvýšilo dodávky zbraní, munice a techniky výměnou za ropu a ISIS naloupené starožitnosti.

Syrská armáda spolu domobranou Národních obranných sil (NDF) a Hizballáhem v sobotu znovu obsadila oblasti al-Markashileh a Jab al-Ahmar v severních částech provincie Latakia. Syrské síly zahnaly skupiny militantů a obnovily plnou bezpečnost v kopcích al-Rahmalia a al-Khidr.

Podle zpráv z pole Syrská arabská armáda (SAA), domobrana NDF a Hizballáh za podpory Ruského letectva v sobotu v provincii Homs zahájily postup k dobytí strategického města Qauayaratayn od ISIS. Provládní síly zatím při postupu na Quayratayan převzaly kontrolu nad vesnicemi Muntar Armilah a Thaniayah.

Četné pro-syrské mediální kanály tvrdily, že Rusko slíbilo pokračovat v boji proti teroristům v Sýrii i pomocí svých válečných lodí. Moskva údajně proti teroristům zahájí ohromnou operaci s kódovým názvem ‚Totální zkáza‘ pomocí 69 bitevních tryskáčů Suchoj, bombardérů Tupolev 160, ponorek a válečných lodí vyslaných do Středozemního moře. Toto ruské seskupení budou podporovat už v Sýrii nasazené raketové obranné systémy S-400 a křižník s řízenými střelami Moskva vybavený S-300F Fort spolu s protileteckými systémy na pobřeží Latakie.

Krátké zamyšlení nad sestřelením ruské stíhačky...
https://www.facebook.com/AC24.cz/videos/945524788857429/

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: southfront.org

Obyčejný fašismus

$
0
0
napsal Leo K.
30.11.2015 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com

Polistopadový systém se už krátce po svém vzniku inspiroval antikomunismem. Byl vhodnou Klausovou strategií, která sloužila k omezování manévrovacího prostoru levicových stran a k volební mobilizaci voličů nelevicových stran. Ve volbách byl totiž klíčovým obrazem, takový, který mobilizuje k boji, obraz nepřítele.


Přestože je antikomunismus verbálně zaměřen proti komunistické straně, ve skutečnosti byl vždy zaměřen proti ČSSD. Vyhovoval jako vysvětlení všech následných dějů a proto se s ním levice potýká i dnes po dvaceti šesti letech.

Některé motivy prvních polistopadových vlád se však stejně dostaly na světlo jakoby nechtíc a nastal zvláštní jev. Šokující rozhovor expremiéra Jana Stráského v Hospodářských novinách z 8. března 2013 ponechala téměř všechna média, a samozřejmě i politická scéna, bez povšimnutí.

Jeden z nejbližších spolupracovníků Václava Klause po více než dvaceti letech přiznal, že Klausova ekonomická reforma byla ve skutečnosti cílevědomě prováděným rozkradením českého hospodářství. Kuponovou privatizaci Jan Stráský popsal jako cestu k urychlení zbohatnutí některých, tak aby si mohli další rozprodávaný státní majetek koupit. A pokud jde o to kradení:

„Ano, jedna cesta, jak nechat lidi zbohatnout, je nechat je krást. A cesty, jak lidi nechat zbohatnout, jsme hledali“.

Jan Stráský přesně popisuje těžko pochopitelnou nevzdělanost, chtivost moci, totální nezodpovědnost a ideologickou slepotu, s jakou se k odstátnění vlastnictví v tomto „mozkovém trustu ODS“ přistupovalo.

Původní článek Hospodářských novin je pouze v placené verzi, proto odkazuji na vyjádření V. Klause. http://ekonom.ihned.cz/c1-59625690-s-vyroky-straskeho-zasadne-nesouhlasim

Tomáš Ježek to potom poněkud upravil: K největším zpronevěrám a vyvádění majetku, podle někdejšího federálního ministra z let 1990 až 1992, došlo až v momentě, kdy se začalo s akciemi obchodovat.

„Zakladatelé investičních a privatizačních fondů se k majetku, který byl těch fondů, chovali jako ke svému vlastnímu, jako by jim patřil,“

vzpomínal Ježek. Bylo tak prý porušeno základní pravidlo, že majetek správců musí být oddělen od majetku spravovaného.

„Rozkrádán byl až soukromý majetek. Manažeři investičních privatizačních fondů vyváděli z jiných fondů a podniků, které již byly privatizovány, majetek ve svůj vlastní prospěch. To byly ty krádeže, ale to už nebyl státní majetek.“

Základní průšvih privatizace byl v tom, že ji Klaus nechal pět let bez dozoru. Zda v tom byl úmysl se už asi nikdy nedovíme. Tak se národ kuponových kapitalistů najednou ocitl místo ve znamení svobody, ve znamení ekonomické tísně, útlaku a pocitu bezmoci. Vzletné řeči z bohaté Prahy začaly čím dál víc dráždit lidi v chudších regionech, když pochopili, že jejich problémy nikoho nezajímají. A bylo jen otázkou času, kdy se této karty někdo chopí a začne k lidem mluvit jejich jazykem. Výsledky dnes vidíme všude kolem sebe. Antikomunismus, pod jehož vlajkou se spěchalo na západ, našel svůj paradoxní konec v označení Bruselu a západních států vůbec, za příliš socialistické a falešně solidární, a tak nezbývá než budovat pravý kapitalismus v jedné zemi. Když se na západě nepoučili, je to jejich chyba – my si svůj můžeme vybudovat sami. Stačí prý, když si uvědomíme, že dvacet šest let mrtvý nepřítel nespí, ale stále útočí – tentokrát ovšem ze západu v podobě kvót a také v podobě islámu, který přebírá roli „totalitního“ strašáka. Hloupost odrazuje a vede často přesně k tomu, proti čemu brojí.

Když se člověk setká s projevy soudobého omezeneckého antikomunismu, má skoro chuť stát se komunistou.

Deziluze mas vždy hrozí sociálním výbuchem a proto je na místě potřeba najít nového nepřítele. Vždyť platí divide et impera, což je ovšem třeba přeložit jako rozeštvi a ovládej. Po definitivní porážce všeho socialistického a vybudování kapitalistické společnosti se všemi výdobytky, k nimž patří masové bezdomovectví, pracující chudina a ghetta, je agresivní nacionalismus šancí sluhů, jak se udržet v čase ohrožení. Volání po utužování již dost antisociálního systému, stejně jako další rozdělování a střežení těch dole je logickým pokračováním antikomunismu jinými prostředky. Jde o pokračování třídní války bohatých proti chudým, kdy je označen nepřítel, který nepatří do společnosti a sociální dno je zase jednou vytěsněno úplně mimo náš obzor. Dějiny prý se opakují, co se nejprve jeví jako tragédie, je při opakování fraškou. Mě to tak nepřipadá. Vybraná společnost, kterou na začátku stvořil V. Klaus a spol. a která se postupem času vydělila sice mimo dohled společnosti, ale ponechala si v ní, prostřednictvím svého disponibilního majetku, rozhodující slovo, diktuje svým ochotným sluhům stále stejnou strategii a stále úspěšnou. Nač také měnit něco, co je úspěšné?

A tak jednou jsou to komunisté, podruhé Cikáni Rómové, jindy jsou pojmenováni jako nepřizpůsobiví, ve vhodnou chvíli lze zacílit na eurohujery či na „prasata, která nevolí Knížete“(Hřebejk) a teď jsou „in“ lidé, kterým nevadí islám. A tragédií, jak jí rozumím já, je, že se vždy najde nezanedbatelná část společnosti skákající na stále stejný špek. Skeptikům, kteří operují souvislostmi s uprchlickou vlnou, se sebezničující politikou Bruselu neodporují. Mají pravdu. Ale nelze nevidět, že kdyby tu vzniklo jakékoliv hnutí, které by ostrakizovalo judaismus, už by dávno byli jeho aktivní představitelé ve vazební věznici a chystal by se odstrašující proces s použitím § 355 tr. zákona. Že tomu tak není u hnutí, které ostrakizuje islám, vypovídá o vládě a jejich loutkovodičích možná víc než by si přáli.

Předchozí odstavec konstatuje existující stav. Nevypovídá o mých preferencích, což je častou projekcí totalitních představ: „Kdo nejde s námi, jde proti nám.“ Ano, jednotu potřebuje totalita. Tam, kde je přirozená rozdílnost, nelze dosáhnout 99,99% souhlasu. Dosáhnout vždy konsensu, tedy shody všech, by byl sice ten nejspravedlivější způsob. avšak čekat než se zkonsolidují zájmy všech členů společnosti, může být nekonečné a rozhodování tak ztrácí efektivitu. Princip majority však v žádném případě neznamená, že ta část lidu či společnosti, která není součástí většiny, zcela většině podléhá. Opak je pravdou. Menšina respektuje hlas většiny, ale její hlas musí být slyšen. Skutečná demokracie se projevuje tím, že jejich práv musí být dbáno s naprosto stejnou intenzitou, jako u většiny, neboť i oni byli původně svobodnými jedinci, kteří dobrovolně vytvořili společnost a část své suverenity si ponechali. Tvrzení, že se menšina vždy a za všech okolností musí podřídit většině je tedy nesprávné. Princip majority nemá vést k nesprávnému přesvědčení, že lid je jakýsi homogenní odindividualizovaný útvar, který funguje jen jako celek. Jakmile lid funguje jako celek, věc zavání totalitou a totalita s vypjatým nacionalismem a motivována obrazem nepřítele je vždy hra s fašismem. Hra s kartou nepřítele, který za vše může.

Dalším pseudo–argumentem je obrana Evropských hodnot. Operuje se křesťanským dědictvím, o kterém má ovšem převážně sekulární obyvatelstvo značně mlhavou představu. Především je třeba říct, že křesťanské dědictví není obrazem Bible, ale jenom jedné její části, zvané příhodně Nový zákon. To proto, aby se odlišila od části zvané Tóra (Zákon). Nový zákon je skutečně pozoruhodným dílem, který odráží i antickou kulturu na hony vzdálenou od kultury semitských kmenů žijících v prostředí orientálních despocií Předního východu. V duchu naprostého odevzdání se, jak nám ukazuje islám. Jako pacifický ateista jsem v roce 2013 protestoval, když tehdejší doktorant Jan Špaček začal na populárně vědeckém serveru Osel uveřejňovat seriál Historie Boha ostře zaměřený proti věřícím spoluobčanům. Ale dnes jsem mu dodatečně vděčen. Protože Jan Špaček rozumí věroučné Bibli jako Martin Konvička Koránu, tak spočítal Hospodinovi fauly a došel k číslu 371186 lidí, které Izraelský Hospodin zabil přímo aniž by tam byla zahrnuta Potopa, Sodoma a Gomora a egyptští prvorozenci! http://www.osel.cz/7240-biblicke-nasili.html

Proti takové ohromující statistice se i pan Konvička jeví jako amatér. Ostatně ani Blok proti islámu není jeho vynálezem. Měl hotový vzor v EDL (English Defence League), viz http://www.theguardian.com/uk-news/2013/sep/06/edl-tower-hamlets-counter-demonstration stačilo jenom trochu přizpůsobit českým podmínkám.

Ale vraťme se ke křesťanskému dědictví. Nový zákon sepsalo několik autorů z nichž nade všechny vyniká postava Pavla z Tarsu, židovského (ale hlavně helénského) vzdělance, jehož učení nepostrádalo nic ze současných antických filosofických škol. Znal stoiu (jeden čas byla živá domněnka, že známý stoik Lucius Annaeus Seneca byl křesťan protože je známo že Senecův bratr Gallio se v Korintu zastal sv. Pavla) i novoplatonismus, ale jeho křesťanství se otevřelo všem. To byl rozdíl od antické výlučnosti. Jeho křesťanství je inspirováno postavou Ježíše, promluvami a jeho skutky. Tím se výrazně liší od muslimskému Koránu, který je deklarován jako zapsané Boží slovo, slovo od slova. Proto se křesťanství v průběhu staletí mohlo proměňovat, kdežto Korán zůstal stejný. Křesťan se mohl ptát, v islámu je otázka bezpředmětná: „Bůh to tak řekl“ Křesťanské dědictví Evropy v proměně staletí se podařilo vyjádřit třemi slovy:

Liberté, égalité, fraternité. Česky volnost, rovnost, bratrství. To je to skutečné antické a křesťanské dědictví, na které se kde kdo odvolává a jehož význam překrucuje a zatemňuje. Dnes totiž vykládáme pojem volnost jako svobodu a bratrství jako solidaritu. Poznání, že člověk se prostě musí rozhodovat, ať chce či nechce, (a je tedy odsouzen ke svobodě jak později říkal Jean-Paul Sartre) vedlo roku 1948 ke vzniku Všeobecné deklarace lidských práv OSN. Musí-li se však rozhodovat za cenu své osobní svobody, je evidentní, že jde pouze o formální krasořeč, deklaraci bez právních důsledků, která má omluvit známé přísloví o vlku a koze. Už německý sociolog G. Simmel si povzdechl:

„Naše doba je vcelku jistě svobodnější než kterákoli dřívější, a přece mám z této svobody tak malou radost.“

Dvacáté století s fašismem a komunismem oživilo zájem o politickou svobodu jako nutnou podmínku dobré vlády, ale vládnoucí „elity“ taktně zatajily tu základní podmínku svobody vůle. NEZÁVISLÉ rozhodování ve smyslu antického dědictví, které je možné pouze tehdy, není-li ten, kdo se rozhoduje na výroku jakkoliv (v dnešní době hlavně existenčně) závislý.

O rovnosti se raději vůbec nemluví – a když už, tak jenom a hodně hlasitě jako o rovnosti před zákonem. V tomto případě se rovností rozumí rovnost člověka a státu před zákonem takovým způsobem, aby nebylo rozlišováno mezi lidmi skrze jejich ekonomický či společenský status, věk, pohlaví, etnickou příslušnost a další diskriminační měřítka.

Krásná deklarace, která ale zcela opomíjí, že rovnost před zákonem je zásadně porušena už nerovností majetkovou. Kdo má více majetku, může mít lepšího advokáta, „lepšího“ soudce, „lepšího“ prokurátora. Pardon, „lepšího“ státního zástupce. Říká se, že existuje sedm základních předpokladů, má-li se člověk obrátit na soud: správný případ, správný advokát, správné důkazy, správní svědci, správný soudce, správná porota a správné štěstí. Peníze dělají divy!

U nás je princip rovnosti ukotven v Listině základních práv a svobody, viz Hlava 1 Článek 1 Lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech. Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné.

MUDr. Boris Šťastný (až do srpna 2013 ODS) to však okamžitě popřel v návrhu doprovodného usnesení k vydání zákona o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací:

„Jsme vedeni přesvědčením, že lidská odlišnost je přirozenou a ničím a nikým nevymýtitelnou součástí lidského bytí, součástí, která doprovází lidstvo od samého počátku existence a bude lidstvo provázet až do jeho zániku. Jsme vedeni přesvědčením, že přirozené rozdíly mezi lidmi a vzájemné vztahy s nimi související nemůže žádný zákon uměle odstranit.“

Citované znění se na internetu zachovalo, ale nelze ho doložit původním odkazem http://www.diskriminace.cz/dt-zakon/podane_pozmenovaci_navrhy.doc
protože doménu diskriminace.cz vlastník uvolnil k prodeji. Před takovým velikánem se musí červenat i Deklarace nezávislosti USA. kde se praví:

„Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni a jsou nadáni svým stvořitelem jistými nezcizitelnými právy, mezi něž patří právo na život, svobodu a budování osobního štěstí. Že k zajištění těchto práv se ustavují mezi lidmi vlády, odvozující svou oprávněnou moc ze souhlasu těch, jimž vládnou, že kdykoli počne být některá vláda těmto cílům na překážku, má lid právo ji změnit…“

V některých státech se dokonce rovnost pokrytecky deklaruje jako zásada stejného startu, zásada stejných možností. Takže rovnost se praktikuje tak, jak říká staré přísloví:

Zákon ve své majestátní rovnosti zakazuje chudým, stejně jako bohatým, spát pod mosty, žebrat na ulicích a krást chleba.

Lukáš Senft v Deníku Referendum proto říká:

Jsme podivná civilizace, která odmítá řádně platit zaměstnancům, protože „na to teď prostě nejsou finance“, ale zároveň produkujeme chipsy s příchutí chobotnice. Úzkostlivě podporujeme jakoukoli firmu na úkor jakéhokoliv zaměstnance. Ale proč vlastně? Etapy vychvalovaného ekonomického růstu přece nepřinášejí důstojnější život občanům – většinou jen přibude zbytečných výrobků a příchutí smažených brambůrků. Jak se tedy prolomit z naší situace? Pro začátek je třeba učinit několik kroků:

* Navýšit minimální mzdu a zároveň zkrátit pracovní dobu.

* Přísně zdanit nadnárodní firmy a korporace a hlídat úniky do daňových rájů.

* Zavést nepodmíněný základní příjem, který by každému poskytoval záchrannou síť před osidly lichvy a chudoby (financí pro tento krok by bylo dostatek při důsledném nastavení daně pro zmíněné globální koncerny).

* Štědřeji odměňovat veřejně prospěšná povolání. Zdravotní sestry a lékaři nebo například učitelé a sociální pracovníci vykonávají nezbytné služby za almužnu, která jejich postavení paradoxně cejchuje jako zahanbující– tolik Lukáš Senft.

Podle mého skromného mínění by postačil druhý a třetí bod. Zvláště třetí bod by znamenal úplnou revoluci, protože by poprvé v dějinách lidstva srovnal nabídku a poptávku na trhu práce. Lze jenom spekulovat, co by to udělalo s ohodnocením práce, ale určitě by nebylo třeba takových institutů jakým je např. minimální mzda. Rovnost, jinými slovy sociální spravedlnost je klíčovým pojmem. Věděl to už Napoleon, když řekl:  
„Lidé nechtějí svobodu, chtějí rovnost."

Právě rovnost je klíčem, který otevírá dobře utajená vrátka k řešení nepravostí ve společnosti. Vnímáme nerovnost a pokoušíme se jí řešit sbíráním víček aby byla nějakým zázrakem či jinou charitativní akcí zaplacena operace postiženého dítěte a posloucháme řeči, že „i za komunistů si školní děti platily obědy,“ zatímco soud otevřel kauzu firmy Oleo Chemical, ve které čelí žalobě podnikatel Ivo Rittig obviněný z krácení daně, zpronevěry a legalizace výnosu trestné činnosti. Pronásleduje mě myšlenka čím to je, že bohatí v procentuálním vyjádření, kradou více než chudí. Vždyť to nepotřebují!

Proč pro děti neexistuje široká paleta neplacené zájmové činnosti? Proto, abychom mohli vykázat rostoucí statistiku dětských gangů? Aby se ti zbývající vyžívali v počítačových hrách? Před nějakým rokem jsem viděl dokumentární záznam z USA, kde právě tehdejší prezident Bush podepsal nějaký zákon – už si přesně nepamatuji, ale týkal se uvolnění režimu zdravotních pojišťoven. Nějakým zvláštním působením osudu se obrátil na náhodnou ženu, která toho hbitě využila, aby sdělila veřejnosti, že i nyní už má tři pracovní smlouvy denně. Bush nemrknul ani okem, jenom se podivil – tři pracovní smlouvy denně? Ta žena je hrdinka! Správná americká žena! Jakkoliv to byla neetická reakce, obdivuji jeho pohotovost. Občas se mlhavé náznaky řešení mihnou i v naší politice. Vrátím se do roku 1993, kdy Zeman „vykoupal“ republikána Sládka na participativní ekonomice https://www.youtube.com/watch?v=RPwNQLk-4XU

Měl pak v letech 1998 – 2002 možnost vytvořit pro participativní ekonomiku podmínky. Nebýt Pirátů, kterým se daří všude, kde jsou na radnicích, prosazovat alespoň program otevřeného města, participativního rozpočtu – viz

http://www.piratskelisty.cz/clanek-1461-ondrej-profant-na-brnenskem-openaltu

tak nebýt jich, tak si můžeme o participaci přečíst jenom články z jiných zemí. Rovnost je zkrátka to, co nahání politikům strach. A tak přemýšlím jestli absence diskuse o rovnosti, stejně jako absence jakýchkoliv dílčích kroků není vlastně to, co ničí Evropské hodnoty daleko důsledněji než proud uprchlíků, ale byrokratické vedení EU jim bude vděčno za zdůvodnění proč o rovnosti už 220 let jenom sníme. Možná, že se paradoxně díky uprchlíkům vyhneme označení obyčejného fašismu.

Exšéf vojenské rozvědky USA: Historie nás za Irák potrestá!

$
0
0
30.11.2015  První zprávy

Invaze do Iráku byla obrovskou chybou, která bude přísně potrestána, přiznal generálporučík Michael Flynn, který vedl výzvědné operace během války v Iráku.


V případě, že by USA nenapadly Irák, tak by teroristická skupina Islámský stát" (IS) nevznikla, řekl bývalý šéf zpravodajského oddělení ministerstva obrany, generálporučík Michael Flynn v rozhovoru pro Der Spiegel.

„Byla to obrovská chyba. Bez ohledu na to, jak krutý byl Saddám Husajn, jeho zničení nebylo v pořádku. Totéž platí pro Kaddáfího v Libyi, z níž je nyní zkrachovalý stát. Velkou historickou lekcí je, že strategická invaze do Iráku byla neuvěřitelně špatným rozhodnutím. Historie by neměla být a nebude k nám shovívavá,"řekl Flynn.

Od roku 2004 do roku 2007 sloužil Michael Flynn sloužil v Afghánistánu a Iráku, kde vedl průzkum ve Společném velení speciálních operací USA. Zejména hledal Abu Musaba al-Zarkávího, vůdce Al-Káidy v Iráku, a zakladatele IS. Podle Flynna, se USA vždy snažily zničit vůdce v naději, že jeho nástupce bude méně úspěšný. Nebyla to pravda, připouští generál: místo bin Ládina a al-Zarkávího přišel „mnohem chytřejší" a „velmi nebezpečný" Abu Bakr al-Baghdadí, který povýšil úroveň regionálního konfliktu na světovou náboženskou válku.

Flynn řekl, že Spojené státy udělaly chybu, když byl al-Baghdadi v roce 2004 zadržen, a pak propuštěn.„Byli jsme příliš hloupí. Tehdy jsme nechápali, s kým jednáme," uvedl bývalý šéf americké vojenské rozvědky.

„Nyní, v každé evropské zemi má (IS) svou vlastní strukturu,“ konstatoval Flynn. „Totéž může být v USA, i když je nemůžeme najít."

Podle něj k porážce IS nálety samy o sobě nestačí a chce to pozemní operace. Rovněž je nutná konstruktivní spolupráce s Ruskem. „Rusko se rozhodlo zakročit vojensky v Sýrii, a to radikálně změnilo situaci. Nemůžeme říci, že Rusko je špatné a musí odejít. To se nestane, musíme být realisty,"doplnil.

Flynn rovněž kritizoval neochotu USA spolupracovat v syrské otázce.„Francouzský prezident Hollande přijede do Washingtonu a požádal o vojenskou pomoc. Jako Američan myslím, že je to divné. Už dávno jsme měli přijet k němu a nabídnout mu pomoc," poznamenal Flynn. Tato pozice, vedla k tomu, že Hollande byl nucen jednat s Moskvou, dodal.

 
(kou, prvnizpravy.cz,spiegel.de, foto: arch. - Michael Flynn, exšéf vojenské rozvědky USA)
Související:
Rusko obvinilo USA z rozkvětu terorismu a Islámského státu! 

Izraelské mediální kličky a brutální realita

$
0
0
Pavel Letko 
30.11.2015  E-republika

Izraelci, kteří vidí, že demokracie je v Izraeli jen pro ně a nikoliv pro miliony ostatních obyvatel, mají ještě nezkalený zrak propagandou a důkladným vymýváním mozků. Zatím je jich menšina.


Můžeme očekávat nějaké změny v mírovém procesu řešení izraelsko-palestinského konfliktu? Těžko. Přitom, jak říká ve vynikajícím dokumentu „Defamation“ se slovenskými titulky syn přeživších holocaust Norman Finkestein, řešení existuje:

A ještě jednou v rozhovoru pro libanonskou televizi:

Řešení je celkem jednoduché a není vlastně o čem jednat. Izrael se musí stáhnout z okupovaných území. Izrael musí být poražen. Apartheid a otroctví nemají v současném civilizovaném světě místo. Věc je tedy celkem jasná. Buď se obyvatelé světa probudí a přinutí mírovými prostředky stát Izrael chovat se dle zvyklostí mezinárodních úmluv, nebo všichni doplatíme na válku, terorismus a důsledky násilných řešení.

Takovým mírovým pokusem je jednak bojkot Izraele, o kterém jsme psali v článku Bojkot Izraele, spočívající v nátlaku na různé izraelské instituce s mezinárodním přesahem. Vedle Americké asociace antropologů (AAA) se chystá na 9.ledna 2016 důležité hlasování Asociace historiků (AHA) a následovat budou další americké akademické instituce.


BDS (boycott, divestment, sanctions)

Vedle bojkotu akademických institucí probíhá hnutí BDS (Boycott, Divestment, Sanctions) vytvářející nátlak na velké společnosti působící v Izraeli a na okupovaných územích. Jedním z dílčích úspěchů tohoto hnutí je stažení investic z Izraele společností Veolia. O dalším boji a úspěších hnutí BDS si můžete přečíst ZDE. V našich mainstreamových médiích se o takových iniciativách mnoho nedozvíte. Maximálně zaslechnete ozvěnu izraelské propagandy.
EU bojkotuje Izrael

Ale kdeže! I když již v roce 2013 bylo ve hře nařízení povinného značení zboží pocházejícího z okupovaných územích. Psaly o tom Halo noviny 19. 8. 2013 ZDE. Po více než dvou letech jednání tedy EU konečně přikročila k nařízení, že výrobky pocházející ze Západního břehu Jordánu (West Bank) budou napříště muset být označeny, že pocházejí ze Západního břehu Jordánu (West Bank). Takovou "troufalost" a "drzost" samozřejmě nenechal Izrael bez odpovědi. Odvolal několik mezinárodních návštěv a Evropskou unii obvinil z nacismu a přípravy holokaustu. Nejde ovšem o žádný bojkot! Toho bychom se samozřejmě tváří v tvář izraelské lobby a moci neodvážili. Jde jen o označení výrobků Made in...

Jenže izraelští politici si zvykli zneužívat minulá utrpení a navykli „posílat jej dál“. Domnívají se, že když bylo někomu v dětském věku ubližováno, je obhajitelné, že v dospělosti bude zase znásilňovat, bít, a zneužívat děti on. My se na to máme dívat a tleskat. Kdo netleská, je Nežid a antisemita. Nejmocnější lobby tohoto světa je zároveň tím nejublíženějším a nejukňouranějším spolkem dneška. Místo toho, aby se stát Izrael stáhl ze všech okupovaných území, zboural zeď připomínající zdi ghett a koncentračních táborů a hledal společné řešení se svými sousedy, dále sází na konfrontaci, militarizaci a zotročení Palestinců.

Jen se divím, že jim není hanba. O to více si cením těch, kteří jako Židé jdou proti tomuto proudu a trvají na všeobecných lidských právech nejen pro Židy, ale i pro Palestince. Izraelci, kteří vidí, že demokracie je v Izraeli jen pro ně a nikoliv pro miliony ostatních obyvatel, mají ještě nezkalený zrak propagandou a důkladným vymýváním mozků. Zatím je jich menšina. Jak dlouho?


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!




Související články:

Největší íránská investiční ropná akce zahájena

$
0
0

Vladimír Pazdera
30.11.2015 E-republika
Íránští představitelé doufají, že zahájení nabídkového řízení na projekty v novém perském roku, který začíná 20. března 2016, umožní podepisovat kontrakty do dvou let.
 

Jak jsme psali v článku "Írán jde na dračku" začíná závod o íránský trh.

Více než 250 zástupců firem z 33 zemí se účastní dvoudenní konference. Tato důležitá akce, která začala v Teheránu, představí 50 ropných a plynových projektů v hodnotě 185 mld. USD k realizaci prostřednictvím zahraničních investic, jakmile pominou západní sankce začátkem roku 2016.

Vedoucí Íránského výboru pro restrukturalizační zakázky (ICRC) Mehdi Hosseini řekl, že této akce se neúčastní žádná americká firma, ale řada velkých ropných a plynárenských subjektů své zástupce vyslala.

Ministr ropného průmysl Zangeneh však řekl, že prostor pro přítomnost amerických společností v íránském ropném průmyslu je otevřený. "Nemáme žádný problém s účastí amerických společností,"řekl.

Z webových stránek ministerstva pro ropu vyplývá, že konference se účastní 137 společnosti, včetně BP, Royal Dutch Shell, Total, Technip, Schlumberger, Eni, Enel, Rosnet, Lukoil, Gazprom, Inpex, Statoil a Daewoo.

Írán plánuje do roku 2021 zvýšení produkce ropy na 5,7 milionu barelů denně a plynu na 1,4 miliardy krychlových metrů denně.
 
Podmínky kontraktů

Nová smlouva obsahuje některé specifikace, které budou povzbuzovat investory, aby těžili více ropy a využívali ropná pole co nejdéle. Každý jednotlivý projekt bude ušit na míru, spíše než aby byl prosazen jednotný vzor pro všechny projekty. Společnosti budou moci část ropy, které produkují, prodat do zahraničí. Budou se podílet na výši produkce, čím více budou produkovat, tím více budou vydělávat.

Zahraniční společnosti, však nebudou moci vymáhat plnění ze svých smluvních závazků, pokud by na Írán byly někdy znova uloženy sankce. Zahraniční společnosti také musí mít uzavřené partnerství s místními společnostmi ve společných podnicích. Íránští představitelé doufají, že zahájení nabídkového řízení na projekty v novém perském roku, který začíná 20. března 2016, umožní podepisovat smlouvy do dvou let.



ZDROJ: PressTV.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 300 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!


Související články:

Michal Rusek: Národ nebo islám? Nová levice volí

$
0
0
30. 11. 2015   ParlamentníListy

Houellebecqova poslední kniha Podvolení a některé její recenze vyvolaly mimo jiné i v kruzích české Nové levice (Slačálek, Hekrdla, Lienau etc.) značný ohlas a nesouhlas. Jako kdyby snad Houellebecq a jeho literární tvorba mohli za to, co se nyní v Evropě děje. A tak dochází k pikantní situaci: Houellebecq je považován za xenofobního autora, se kterým v jeho pohledech nelze souhlasit (pochopitelně je to stále jen autor, jehož úkolem je vyvolat mj. právě i tuto diskusi), na druhé straně si i tak budou ty kruhy, které samy sebe považují za „světlonoše“, osobovat právo na jeho jedině správný výklad.
Hlavní moment Houellebecqovy zmíněné poslední knihy, jejíž děj se odehrává v roce 2022, spočívá v tom, že francouzská levice si raději vybere spolupráci s islámem (resp. islámskou stranou) než s národní stranou. Proč? Protože chce zůstat u moci.

Nová levice se domnívá, že jen ona pojmy a souvislosti správně rozlišuje, mj. i v této zkratce: Náboženství islám je principiálně dobré, politický islám nikoliv. Mj. právě i česká Nová levice ví, že to, co zejména do Německa přichází, bude právě a jen to dobré náboženství, které je přece lepší, než zlé a špatné xenofobní a národní ideje. Opakuje se tak dobře známá situace z doby před rokem 1989, kdy Rudé právo dokola pomlouvalo Chartu 77, aniž by jeho čtenář byl seznámen s jejím programem. My sice víme, například, že národní strana Marine Le Penové je špatná a xenofobní, ale víme to proto, že to víme. Detailní seznámení s jejím programem a diskuse o tom, co ona chce, se zatím nekoná. Prostě musíme místním znalcům velké světové politické scény věřit. Víra hory přenáší.

Hlavní problém, který mám s dnes již vyhlášenou a také personálně velmi jasnou pražskou kavárnou (nadmnožina Nové levice, ne všichni z kavárny jsou i Nová levice)*/ je v tom, jak sebejistě a sebevědomě píše a rozhoduje o tom, co je správné a co ne. Tedy nevede k přemýšlení a společnému hledání. Jednotlivé persony (a hlavně ega) se vzájemně posilují ve svém vidění světa a dohromady jim jde o prosazení té verze, ve kterou věří. To ostatně dělá každý. Ale jde zejména o způsob toho prosazení. Zde jde o prosazení silou, byť tou silou je „jen“ nediskuse o podstatě, byť tou silou je „jen“ přitakání červeným kartám proti Zemanovi (17. listopad 2014), přičemž se velkoryse přehlédne, že dav měl již tehdy (i tehdy) ukázkové rysy fašismu: víru ve vlastní vyvolenost, víru, že právě „já“ mám pravdu, a proto můžu házet vejce na prezidenta, tedy mám právo nahradit diskusi spravedlivým násilím. Což jsou, mj., též ukázkově bolševické rysy, i bolševikům chyběla pokora, a právě pokora a autentický respekt k partnerovi v diskusi jsou první rysy demokracie, tedy pokora poctivého výkladu spojená s vírou, že společnost je ve svém jádru dobrá, chápe a vnímá podobně; a právě skrze poctivý výklad se nakonec právě toto dobré jádro projeví, ukáže.

Příklad: Nelze porovnat dvě čísla, nelze určit, které je větší (nebezpečnější), když jsou (a to je zřejmé) obě čísla zatím jednak proměnnými, ale i neznámými. Neznáme dosud skutečné příčiny vlny migrace, nevíme, kdo tu lavinu migrace cíleně a vědomě spustil. Neznáme ani míru případného nebezpečí od národních stran. Atd. To vše Nová levice neřeší, „naše“ Nová levice už ví, jaká je povaha toho islámu, který k nám do Evropy jde (dobrá), Nová levice už přesně ví, jaká je povaha francouzské národní strany (špatná). Místo faktů vystačí pevná víra. Přitom o těchto číslech víme, opakuji, jen toto: X a Y. Dohromady nic. Proč? Pro nedostatek poctivého kritického myšlení a pro všeobecný nezájem zkoumat souvislosti do hloubky, pro nedostatek času pátrat více v geopolitice, v zájmech států, ale i bohatých jednotlivců. Obecně: pro nevzdělanost.

Pokud bylo minulé velké zlo založeno na slovu národ (viz němečtí národní socialisté), tak přece nemohu primitivním způsobem slovo národ a vše, co s ním souvisí, zcela zavrhnout. A přesto se tak děje. To může dělat jen ten, pro koho je vize multikulturního světa tak přitažlivá, až se rozhodne – a toto je podstatné –fanaticky nevnímat širší souvislosti. Tím chci říct, že běžný Čech přece netuší zhola nic o tom, proč je národní francouzská strana Marine Le Penové tak špatná a proč je vize multikulturalismu tak dobrá. Jakýkoliv faktičtější přístup chybí. Převládají emoce a vnucované názory bez výkladu.

A stejně jako pražská kavárna nebude nikdy kritizovat Václava Havla, jako kdyby vedl naši zemi vždy jen správným směrem, ideálním směrem (připomeňme mj. četné rodinné vazby Nové levice na osoby z okolí Charty 77), tak nelze čekat, že by se Nová levice hlouběji zamýšlela nad tím, zda její multikulturní ideály přece jen nemají zásadní vady, počínaje tím, že se zneužívá nikoliv idea národní, ale tentokrát přesně naopak idea multikulturní.
Nevidím u „kavárny“ hlubší cit pro symetrii ve výše uvedeném smyslu, vidím u ní ukázkový fanatismus, kdy výsledkem je potřeba houfovat se a vzájemně se posilovat. V tomto pohledu je „kavárna“ velmi nebezpečná, protože to, co kritizuje (nekritický fanatismus ve jménu jediné nezpochybnitelné pravdy), sama ve své živé praxi realizuje.

Houellebecq sice může někomu připadnout jako primitiv bez zábran, ale možná právě proto dokázal přesně vycítit aktuální centrum našeho problému: Falešnost současné evropské levice. Pokud má být základem levice empatie a snaha vnímat zájem celku a nikoliv jen osobní zájem, budeme nakonec muset přece jen jít k příčinám vlny migrace – a tou jsou války našeho Západu, kapitalistické expanzivní války, tedy ty války, které podporoval a hájil mj. i Václav Havel.

A dokud tabu kolem Václava Havla nepadne (tedy Václav Havel jako uznávaný světový humanista, přece i proto jej navštěvoval Dalajláma, Václav Havel, který jasně podporoval vládu USA – a i proto je vláda USA dobrá a její činy jsou správné, i proto bylo pojmenováno Letiště Václava Havla, aby se dál utvrdil tento pohled atd.) dál se v chápání světových souvislostí nepohneme. Budeme všichni kolem cisterny.

Pokud má levice (adjektivum „nová“ je pochopitelně v této souvislosti spíše hanlivé, protože žádné nové ideály zde od doby Platona nejsou) mít schopnost měnit svět k lepšímu, musí najít odvahu vidět skutečné příčiny světových dějů. Bez nich zůstane jen nadutou nádobou plnou poučovacího ega, zůstane jen mentálně opožděným slouhou velkých globálních sil, které její „sluníčkářskou“ mentalitu přesně zapracovaly do svých plánů.



Foto: Jan Rychetský
Popisek: Další imám vysvětluje ideje islámu




*/ na "pražskou kavárnu" označení Nová levice ani trochu nesedí. Vždyť sociálního inženýrství, jakým bezesporu podporování a organizace masové migrace z Asie a Afriky do Evropy je, se nedopouštěla jen Stalinova "levice", ale i Osmanská říše, Franko, Mussolini, Salazar, Perón a konečně Hitler. Stejně tak o jediné poznané pravé pravdě nemluví jen levice, ale u nás např. církve a mnohé tzv. demokratické politické strany, dokonce i některé cechovní svazy. Ostatně, že je "pražská kavárna" svou podstatou blíž k fašismu, je v pokračování autorova textu. V.D.

Bude Norsko vetřelce ve velkém deportovat?

$
0
0
-pro- 
30. 11. 2015  Vlastenecké noviny

OSLO | Norská vláda umístila do předních novin v Afghánistánu inzerát oznamující čtenářům, že je imigrace v Norsku striktně regulována. Informuje ePortal.cz.


„Osoby, které nemají nárok na vstup do Norska a jejich žádost o azyl byla odmítnuta, budou vráceni zpět do své výchozí země. Pokud nebudete chtít odejít dobrovolně, budete k tomu přinuceni,“ píše se v inzerátu, který se objevil na titulních stránkách v anglickojazyčném deníku Afghánistán Times a také v deníku psaném místním jazykem. Cíl inzertní kampaně, která běžela celý týden, je sdělit Afgháncům, že v Norsku azyl získají jen stěží.

Obyvatelé bezpečných oblasti Afghánistánu nebo ti, kterým bylo umožněno získat povolení k pobytu v jiné zemi, v Norsku azyl nezískají a budou vráceni nazpět. Lidé z méně bezpečných oblastí Afghánistánu budou vráceni do oblastí své země, kde jim nebezpečí nehrozí,“ uvádí se dále v inzerátu. Dle internetového serveru The Local symbolizuje současná kampaň norské vlády změnu v přistěhovalecké politice země. V rámci těchto kroků přišla uprchlická centra v Norsku o značné finanční prostředky, ve větší míře je vydáváno povolení pouze k dočasnému pobytu a stanovena omezení pro slučování rodin.

Norský ministr spravedlnosti Anders Anundsen deníku Aftenposten řekl, že hlavním účelem inzerátů je bojovat proti nedorozumění. „Jde o častý problém, kdy se lidé rozhodnou odjet do Evropy na základně mylných představ o azylové politice jednotlivých států. Mnoho uprchlíků se například domnívá, že mohou cestovat do Norska a začít zde lepší život,“ uvedl ministr. Na začátku listopadu také norská vláda nastartovala Facebookovou kampaň. Vznikla zde nová stránka, prostřednictvím které jsou seznamování potenciální uprchlíci s novými restriktivními opatřeními Norska. Obdobným způsobem před nedávném reagovalo Dánsko, když zveřejnilo své „odrazující“ inzeráty v libanonských denících. Přímo v Afghánistánu před časem inzerovalo také Německo.

Norsko se minulý týden stalo poslední ze skandinávských zemí, která z důvodu masivní uprchlické vlny zavedlo kontroly na svých hranicích. Tato opatření vstoupila v platnost tento čtvrtek a jejich cílem je zejména zabránit v pronikání uprchlíků ze Švédska, Německa a Dánska.

Erdogan obvinil své generály z terorismu

$
0
0

30. 11. 2015    zdroj a zdroj
Tři vysoce postavení představitelé turecké armády jsou podezřelí ze špionáže.
Po té, co byli zatčeni redaktor a korespondent tureckých novin Cumhuriyet za publikaci o dodávkách zbraní teroristům ze strany Turecka, byli obviněni tři představitelé turecké armády ze špionáže, napomáhání islamistům a vedení teroristické organizace. 



Prokurátor Istanbulu Irfan Fidan oznámil, že k soudu předvolaní generál Ibrahim Aydin, plukovník Burhanettin Dzhihangiroglu a generál Hamza Dzhelepoglu jsou podezřelí z vytváření a vedení teroristické skupiny, a také z pokusu svrhnout současnou vládu.

V opozičním tureckém tisku bylo uvedeno, že tři představitelé turecké armády mohli být nějakým způsobem zapojeni do kontroly nákladních automobilů Národní rozvědky Turecka, která způsobila rozruch. Namísto humanitární pomoci byly převáženy zbraně a munice pro teroristy přes turecko-syrské hranice. Nákladní automobily byly zastaveny kvůli kontrole nákladu pohraničníky, po níž vyšlo najevo spojení tureckých státních orgánů s teroristy v Sýrii.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live